Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері офицер құрамының әскери қызметшілеріне жеке куәлік беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 13 қарашадағы № 1152 бұйрығы
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері офицер құрамының әскери қызметшілеріне жеке куәлік беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шiлдедегi № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiн, Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) осы бұйрықты қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаментінің бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
Р. Жақсылықов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2023 жылғы 13 қарашадағы
№ 1152 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері офицер құрамының әскери қызметшілеріне жеке куәлік беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері офицер құрамының әскери қызметшілеріне жеке куәлік беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері (бұдан әрі – ҚР ҚК) офицер құрамының әскери қызметшілеріне жеке куәлік беру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выдачи удостоверений личности военнослужащим офицерского состава Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 ноября 2023 года № 1152
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи удостоверений личности военнослужащим офицерского состава Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Департаменту кадров Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Департамента кадров Министерства обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
Р. Жаксылыков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 13 ноября 2023 года № 1152
Правила выдачи удостоверений личности военнослужащим офицерского состава Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи удостоверений личности военнослужащим офицерского состава Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок выдачи удостоверений личности военнослужащих офицерского состава Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК).

2. Офицер құрамы әскери қызметшісінің жеке куәлігі (бұдан әрі – куәлік) офицер құрамы әскери қызметшісінің мәртебесін және ҚР ҚК-ге тиесілігін куәландыратын ресми құжат болып табылады. Әскери қызмет міндеттерін орындау кезінде әскери қызметшінің жеке куәлігі өзінде болады және оның сақталуын қамтамасыз етеді.
3. Куәлік осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанға сәйкес келеді.
4. Жарамдылық мерзімі өткен, түзетілген және (немесе) тазартылған куәлікті қолдануға жол берілмейді.
5. Куәлікті басқа адамға беруге, арналуы бойынша, қызметтен тыс уақытта, пайдакүнемдік мақсатта, жеке және әлеуметтік-тұрмыстық мәселелерін шешу үшін қолдануға жол берілмейді.
2-тарау. Куәлікті беру тәртібі
6. Куәлік офицер құрамының әскери қызметшісіне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес адамдардың қолы қойылып беріледі.
7. Аға және кіші офицер құрамының әскери қызметшісі куәлігінің жарамдылық мерзімі жеті жылды, жоғары офицер құрамының әскери қызметшісі куәлігінің жарамдылық мерзімі бес жылды құрайды.
8. Куәлік бланкісін беруді, есепке алуды, сақтауды, куәлікті беру тәртібін, оның болуын тексеруді бақылауды кадр органы (ол болмаған жағдайда – кадр жұмысын жүргізу жүктелген лауазымды адам) жүзеге асырады.
9. Куәлік бланкісін беру осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҚК офицер құрамының әскери қызметшісіне жеке куәлік беруді және тапсыруды есепке алу журналында көрсетіледі.
10. Куәлік офицер құрамының "лейтенант" алғашқы әскери атағы, офицер құрамының кезекті әскери атағы берілген, офицер құрамының лауазымына келісімшарт бойынша әскери қызметке кірген, офицер құрамының лауазымына әскери қызметке шақырылған, офицер құрамының жоғары әскери атағы берілген, тегін, атын, әкесінің атын (бар болған кезде), ұлтын немесе туған күнін өзгерткен кезде, запасқа немесе отставкаға шығару алдында (тек жоғары офицер құрамы үшін), жарамдылық мерзімі аяқталғаннан кейін, жоғалған, бүлінген кезде беріледі.
11. Жаңа куәлікті берген кезде алдыңғы куәлік жою үшін алынады.
12. Әскери қызметтен шығарылған, сондай-ақ басқа мемлекеттік органға ауыстырылған офицер құрамының әскери қызметшісі куәлігін 7 жұмыс күні ішінде әскери бөлімнің (мекеменің) кадр органына тапсырады. Шығарылған және басқа мемлекеттік органға ауыстырылған офицер құрамы әскери қызметшісінің куәлігі 5 жұмыс күні ішінде акт жасаумен жойылады.
13. Запасқа немесе отставкаға шығарылатын жоғары офицер құрамы әскери қызметшісінің куәлігінде "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің запасында" немесе "отставкада" деп көрсетіледі.

2. Удостоверение личности военнослужащего офицерского состава (далее – Удостоверение) является официальным документом, удостоверяющим статус и принадлежность военнослужащего офицерского состава к ВС РК. Военнослужащие при исполнении обязанностей воинской службы носят удостоверение при себе и обеспечивают его сохранность.
3. Удостоверение соответствует форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Использование удостоверения с просроченным сроком действия и (или) помарками и (или) подчистками не допускается.
5. Не допускается передача удостоверения другим лицам, использование не по назначению, в неслужебное время, в корыстных целях, для решения личных и социально-бытовых вопросов.
Глава 2. Порядок выдачи удостоверения
6. Удостоверение выдается военнослужащим офицерского состава за подписью лиц, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Срок действия удостоверений военнослужащих старшего и младшего офицерского составов составляет семь лет, военнослужащих высшего офицерского состава пять лет.
8. Выдача, учет, хранение бланков удостоверений, контроль порядка выдачи, проверка наличия удостоверения осуществляется кадровым органом (в случае его отсутствия – должностным лицом, на которое возложено ведение кадровой работы).
9. Выдача бланков удостоверения отражается в Журнале учета выдачи и сдачи удостоверений личности военнослужащих офицерского состава ВС РК по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
10. Удостоверения выдаются при присвоении первого воинского звания офицерского состава "лейтенант", очередного воинского звания офицерского состава, поступлении на воинскую службу по контракту на должности офицерского состава, призыве на воинскую службу на должности офицерского состава, присвоении высшего воинского звания офицерского состава, изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), национальности или даты рождения, перед увольнением в запас или отставку (только для высшего офицерского состава), по истечению срока действия, при утере, порче.
11. При выдаче нового удостоверения, предыдущее удостоверение изымается для уничтожения.
12. Военнослужащие офицерского состава, уволенные с воинской службы, а также переведенные в другие государственные органы в течении 7 рабочих дней сдают удостоверение в кадровый орган воинской части (учреждения). Удостоверения уволенных и переведенных в другие государственные органы военнослужащих офицерского состава уничтожаются с составлением акта в течении 5 рабочих дней.
13. В удостоверениях военнослужащих высшего офицерского состава увольняемых в запас или отставку, указывается "состоит в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан" или "находится в отставке".

14. Куәлікті жоғалтқан немесе жарамсыз қылған жағдайда әскери қызметші бұл туралы білген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей, әскери бөлім (мекеме) командирінің атына жазбаша баянатпен баяндайды.
15. Куәлікті жоғалтқан әскери қызметші он жұмыс күні ішінде мерзімді бұқаралық ақпарат баспасөз құралдарына куәліктің жоғалғаны туралы жариялауға шаралар қабылдайды.
16. Куәлікті жоғалтудың, бүлдірудің, берудің және жеке мақсатта пайдаланудың әрбір фактісі бойынша қызметтік тергеп-тексеру жүргізіледі.
17. Қызметтік тергеп-тексеру аяқталған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей, жоғалған немесе бүлінген куәліктің орнына жаңасы беріледі.
3-тарау. Куәлік бланкілерін есепке алу, сақтау және онымен жабдықтау тәртібі
18. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаменті (бұдан әрі – Кадрлар департаменті) бағынысты әскери бөлімге (мекемеге) куәлік беруді жүзеге асыратын кадр органын өтінім бойынша қажетті мөлшерде куәлік бланкісімен қамтамасыз етеді.
19. Жоғары офицер құрамының әскери қызметшілеріне куәлік беру және есепке алу Кадрлар департаментінде жүзеге асырылады.
20. Куәлік бланкісіне өтініммен бірге осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес есепті кезеңде куәліктің кімге берілгені, сериясы, нөмірі және негіз көрсетіліп, бланкінің жұмсалуы туралы есеп қоса беріледі. Бланкілерді есепке алу осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҚК офицер құрамы әскери қызметшісінің жеке куәлігі бланкісін беруді есепке алу журналында жүргізіледі.
21. Куәлік бланкісін жоюды комиссия осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес акт жасап жүргізеді. Жою актісінің көшірмесі тоқсан сайын куәлік бланкісімен қамтамасыз етуді жүзеге асыратын кадр органына жолданады.
22. Куәлік бланкісі кадр органының металл сейфінде сақталады.
23. Куәлік бланкісі толтыру және ламинирлеу әскери қызметшінің жеке ісі (есептік-қызметтік картасы) негізінде куәлікті беруді жүзеге асыратын кадр органында жүргізіледі.
24. Куәлікке барлық дерек компьютерлік техниканы пайдаланумен енгізіледі, ал лауазымды адамдардың қолтаңбасы сиямен немесе қара немесе күлгін көк түсті шарикті қаламмен қойылады.
25. Куәлік бланкісіне жапсырылатын түрлі-түсті фотосуреттің (бюст, анфас) өлшемі 3х4 см болады. Фотосуретке ақ түсті негізде оқу орнын бітіргені туралы және сыныптық төсбелгісі, ордендер мен медальдар планкасы бар күнделікті әскери киім нысанында (кительде), бас киімсіз түседі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері офицер
құрамының әскери
қызметшілеріне жеке
куәлік беру қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері офицер құрамының әскери қызметшісі жеке куәлігінің нысаны

14. В случае утраты удостоверения или привидения его в непригодность, военнослужащий не позднее одного рабочего дня, следующего за днем, когда ему стало об этом известно, докладывает письменным рапортом на имя командира воинской части (учреждения).
15. Военнослужащий, утративший удостоверение, в течение десяти рабочих дней принимает меры к публикации в периодических печатных средствах массовой информации объявления об утрате.
16. По каждому факту утраты, порчи, передачи и использования удостоверения в личных целях, проводится служебное расследование.
17. Новое удостоверение взамен утраченного или испорченного, выдается не позднее 3 рабочих дней со дня окончания служебного расследования.
Глава 3. Порядок учета, хранения и снабжения бланками удостоверений
18. Обеспечение бланками удостоверений кадровых органов, осуществляющих выдачу удостоверений в подчиненные воинские части (учреждения), производится Департаментом кадров Министерства обороны Республики Казахстан (далее – Департамент кадров) по заявкам на потребное количество.
19. Выдача и учет удостоверений военнослужащим высшего офицерского состава осуществляется в Департаменте кадров.
20. Вместе с заявкой на бланки удостоверений прилагается отчет об израсходовании бланков, с указанием в отчетах кому выдано, серий, номеров выданных удостоверений и оснований согласно пункту 10 настоящих Правил за отчетный период. Учет бланков ведется в Журнале учета движения бланков удостоверений личности военнослужащих офицерского состава ВС РК по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
21. Уничтожение бланков удостоверений производится комиссионно с составлением акта согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Копии актов уничтожения направляются в кадровый орган, осуществляющий обеспечение бланками удостоверений ежеквартально.
22. Бланки удостоверений хранятся в металлическом сейфе кадрового органа.
23. Заполнение бланков удостоверений и их ламинирование производится в кадровом органе, осуществляющем выдачу удостоверений, на основании личного дела (учетно-послужной карты) военнослужащего.
24. Все данные заносятся в удостоверение с применением компьютерной техники, а подписи должностных лиц, производятся чернилами или шариковой ручкой черного или фиолетового цвета.
25. Цветные фотокарточки (бюст, анфас) наклеиваемые на бланк удостоверения изготавливаются размером 3х4 сантиметров. Фотографирование производится в повседневной военной форме одежды (китель) без головного убора, на белом фоне, с нагрудными знаками об окончании учебного заведения и классности, планками орденов и медалей.
Приложение 1 к Правилам
выдачи удостоверений личности
военнослужащим офицерского
состава Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма удостоверений личности военнослужащих офицерского состава
Вооруженных Сил Республики Казахстан

1. Жоғары офицер құрамы әскери қызметшісінің жеке куәлігі
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жоғары офицер құрамы әскери қызметшісінің жеке куәлігі (бұдан әрі – куәлік) өнімділігі жоғары компьютерлік техниканы, арнайы компьютерлік бағдарламаны, мүмкіндігі жоғары фотожасау жабдығын (дюймге 3000 нүктеден жоғары, сызық жуандығы 0,03 – 0,1 миллиметр) пайдаланып, баспаханалық тәсілмен жасалады және жоғары сапалы офсеттік техникада басып шығарылады.
Куәлік сол және оң жақ екі жарты беттен тұрады, ол мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады. Әрбір жарты беттің көлемі: ұзындығы – 90 миллиметр, ені – 65 миллиметр.
Сол жақ жартысының жоғарғы бөлігінде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ" деген жазу орналасқан, оның астында қызыл түсті кіші қаріппен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген жазу басылған жолақ бар.
Сол жақ бөлігінде өлшемі 3х4 сантиметр фотосурет үшін орын болады.
Куәліктің сол жақ жартысының сол жақ жиегіне алтын түстес "ҚОШҚАР МҮЙІЗ" ою-өрнегі салынған.
Сол жақ жартысының оң жақ бөлігінде шеңберге салынған Қарулы Күштер нышаны бейнеленген, оның бойымен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ. ВООРУЖЕННЫЕ СИЛЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" деген жазу орналасқан. Оның үстінде куәлік сериясы мен нөмірі, сондай-ақ қызыл түспен жазылған "ЖЕКЕ КУӘЛІК" деген жазу орналасқан.
Сол жақ жартысының он жақ төменгі бөлігінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің қолтаңбасы болады, ол мөрмен бекітіледі.
Оң жақ жартысының жоғарғы бөлігінде "МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" деген жазу орналасқан, оның астында қызыл түсті кіші қаріппен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ" деген жазу басылған жолақ бар.
Оң жақ жартысының сол жағында көк түсті "QAZAQSTAN" деген жазу және "ҚОШҚАР МҮЙІЗ" ою-өрнегі бар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген жақтау орналасқан. Жақтаудан төмен куәліктің жарамдылық мерзімі туралы белгі орналасқан. Сол жақ жартысының оң жақ бөлігінде шеңберге салынған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің нышаны бейнеленген, оның бойына "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ. ВООРУЖЕННЫЕ СИЛЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" деген жазу орналасқан. Оның үстінде куәлік сериясы мен нөмірі сондай-ақ қызыл түспен жазылған "УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ" деген жазу орналасқан. Куәліктің төрт таңбалы нөмірі және QM сериясы болады. Бұл ретте сериясы қызыл түспен, ал нөмірі қара түспен жазылады.
Куәліктің оң жақ жартысының оң жақ жиегіне алтын түстес "ҚОШҚАР МҮЙІЗ" ою-өрнегі салынған.
Куәліктің сол жақ жартысы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің нышаны бар шеңберден тарайтын сәуле түріндегі күрделі салынған тангирлі тордан тұрады. Негізгі тангирлі тор ашық көгілдір түсті.
Куәліктің оң жақ жартысы жұлдыз жасайтын күрделі салынған тангирлі тордан тұрады.
Куәлікке мемлекеттік және орыс тілдерінде мынадай мәліметтер жазылады:
әскери атағы;
тегі, аты және әкесінің аты;
берілген күні – жарамдылық мерзімі.
Куәліктің сол жақ жартысының төменгі бөлігінде жоғары офицер құрамының әрекеттегі әскери қызметшілері үшін "Қаруды алып жүруге құқығы бар" деген жазу жазылады.
Куәліктің сол жақ жартысы мемлекеттік тілде, оң жақ жартысы орыс тілінде толтырылады. Толтыру компьютерлік техниканың көмегімен жүргізіледі.
Куәлік толтырылғаннан кейін ламинирлеу үлдірімен қапталады және көк түсті мұқабаға жапсырылады. Мұқабаның алдыңғы бетінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген және ыстықтай бедерлеу әдісімен алтын түстес бояумен жазылған "ЖЕКЕ КУӘЛІК. УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ" деген жазу болады.

1. Удостоверение личности военнослужащих высшего офицерского состава
Удостоверение личности военнослужащего высшего офицерского состава Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – удостоверение) изготавливается типографским способом с использованием высокопроизводительной компьютерной техники, специализированных компьютерных программ, фотонаборного оборудования высокого разрешения (свыше 3000 точек на дюйм, толщина линий 0,03 – 0,1 миллиметров) и печатается на высококачественной офсетной технике.
Удостоверение состоит из двух половин – левой и правой, которые заполняются на государственном и русском языках. Размеры каждой половины: длина – 90 миллиметров, ширина – 65 миллиметров.
В верхней части левой половины расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ", под которой находится полоса, пропечатанная микрошрифтом красного цвета "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ".
В левой части – место для фотографии размером 3х4 сантиметров.
По левому краю левой половины удостоверения нанесен орнамент "ҚОШҚАР МҮЙІЗ" золотистого цвета.
В правой части левой половины находится изображение символа Вооруженных Сил Республики Казахстан, заключенного в круг, по окружности которого расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ. ВООРУЖЕННЫЕ СИЛЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН". Над ним расположены серия и номер удостоверения, а также надпись "ЖЕКЕ КУӘЛІК", нанесенные красным цветом.
В правой нижней части левой половины располагается подпись Министра обороны Республики Казахстан, заверяемая печатью.
В верхней части правой половины расположена надпись "МИНИСТЕРСТВО ОБОРОНЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН", под которой находится полоса, пропечатанная микрошрифтом красного цвета "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ".
В левой части правой половины расположена рамка с изображением Государственного герба Республики Казахстан с надписью "QAZAQSTAN" и орнаментом "ҚОШҚАР МҮЙІЗ" синего цвета. Ниже рамки располагаются отметки о дате выдачи и сроке действия удостоверения. В правой части левой половины находится изображение символа Вооруженных Сил Республики Казахстан, заключенного в круг, по окружности которого расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ. ВООРУЖЕННЫЕ СИЛЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН". Над ним расположены серия и номер удостоверения, а также надпись "УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ", нанесенные красным цветом. Удостоверение имеет четырехзначную нумерацию и серию QM. При этом серия наносится красным цветом, а номер – черным.
По правому краю правой половины удостоверения нанесен орнамент "ҚОШҚАР МҮЙІЗ" золотистого цвета.
Левая половина удостоверения состоит из сложнопостроенной тангирной сетки в виде лучей, расходящихся от круга с символом Вооруженных Сил Республики Казахстан. Основная тангирная сетка светло-голубого цвета.
Правая половина удостоверения состоит из сложнопостроенной тангирной сетки образующей звезды.
В удостоверение записываются на государственном и русском языках следующие сведения:
воинское звание;
фамилия, имя и отчество;
дата выдачи-срок действия.
В нижней части левой половины удостоверения для действующих военнослужащих высшего офицерского состава наносится надпись "Қаруды алып жүруге құқығы бар".
Левая половина удостоверения заполняется на государственном языке, правая – на русском языке. Заполнение производится с помощью компьютерной техники.
После заполнения удостоверение покрывается ламинационной пленкой и наклеивается в обложку синего цвета. На лицевой части обложки изображен Государственный Герб Республики Казахстан и надпись "ЖЕКЕ КУӘЛІК. УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ", выполненные методом горячего тиснения золотистой краской.

2. Аға және кіші офицер құрамы әскери қызметшісінің жеке куәлігі
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері аға және кіші офицер құрамы әскери қызметшісінің жеке куәлігі (бұдан әрі – куәлік) өнімділігі жоғары компьютерлік техниканы, арнайы компьютерлік бағдарламаны, мүмкіндігі жоғары фотожасау жабдығын (дюймге 3000 нүктеден жоғары, сызық жуандығы 0,03 – 0,1 миллиметр) пайдаланып, баспаханалық тәсілмен жасалады және жоғары сапалы офсеттік техникада басып шығарылады.
Куәлік мемлекеттік тілде толтырылатын беткі және сыртқы жақ екі жартыдан тұрады. Әрбір жартысының көлемі: ұзындығы – 100 миллиметр, ені – 70 миллиметр.
Куәліктің беткі бөлігі күрделі салынған екі түсті тангирлі тордан тұрады, оның негізгісі – ашық көгілдір, екіншісі – күміс металл түстес. Оның ортаңғы бөлігінде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің нышаны бейнеленген.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің нышаны жұлдызының қарсы жақ ұштарының арасындағы өлшемі 38 миллиметр, нышан ортасы куәліктің оң жағынан 30 миллиметр және төменгі жиегінен 35 миллиметр аралықта орналасқан. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері нышанының үстіне қызыл түспен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТІ ЕСЕБІНДЕ" деген жазу жазылған.
Куәліктің беткі бөлігі сол жақ жиегінің бойымен алтын түстес "ҚОШҚАР МҮЙІЗ" ою-өрнегі салынған. Ою-өрнектің жанында өлшемі 3х4 сантиметр фотосурет үшін орын болады. Көк түспен жазылған "УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ" деген сөздерден бөлек куәліктің жоғарғы жиегінен 5 миллиметр және сол жақ жиегінен 15 миллиметр аралықта қызыл түспен жазылған "ЖЕКЕ КУӘЛІК" деген сөздер болады.
Куәліктің алты таңбалы нөмірі және БА сериясы болады. Нөмір офсеттік машинада үлкен қаріппен басылады. Бұл ретте сериясы көк түспен, нөмірі қызыл түспен салынады.
Сонымен қатар, мынадай бағандар болады:
1. Тегі, аты, әкесінің аты
2. Әскери атағы
3. Жеке нөмірі
Сол жақ жартысының төменгі бөлігінде куәлікке қол қойған лауазымды адамның лауазымы, әскери атағы, тегі және инициалы көрсетіледі. Қолтаңбасы мөрмен бекітіледі.
Куәліктің сыртқы жағы жұлдыз жасайтын күрделі салынған тангирлі тордан тұрады. Ортасында негізгі тангирлі тор түсті Қазақстан Республикасының Елтаңбасы суреті (күрделі растрлаумен) бейнеленген. Куәліктің оң жақ жиегіне алтын түстес "ҚОШҚАР МҮЙІЗ" ою-өрнегі салынған. Куәліктің жоғарғы жиегінен 5 миллиметр аралықта қызыл түспен мемлекеттік тілде "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ" деген жазу болады.
Сонымен қатар, мынадай бағандар болады:

2. Удостоверение личности военнослужащих старшего и младшего офицерского составов
Удостоверение личности военнослужащего старшего и младшего офицерского составов Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – удостоверение) изготавливается типографским способом с использованием высокопроизводительной компьютерной техники, специализированных компьютерных программ, фотонаборного оборудования высокого разрешения (свыше 3000 точек на дюйм, толщина линий 0,03 – 0,1 миллиметров) и печатается на высококачественной офсетной технике.
Удостоверение состоит из двух половин – лицевой и оборотной, которые заполняются на государственном языке. Размеры каждой половины: длина – 100 миллиметров, ширина – 70 миллиметров.
Лицевая часть удостоверения состоит из сложноустроенных тангирных сеток двух цветов, из которых основная – светло-голубая, другая – серебристый металлик. В ее центральной части изображен символ Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Размеры между противоположными вершинами звезды символа Вооруженных Сил Республики Казахстан 38 миллиметров, центр символа расположен на расстоянии 30 миллиметров от правого и 35 миллиметров от нижнего краев удостоверения. Поверх символа Вооруженных Сил Республики Казахстан надпись красным цветом "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІНІҢ ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТІ ЕСЕБІНДЕ ТҰРАДЫ".
По левому краю лицевой части удостоверения нанесен орнамент "ҚОШҚАР МҮЙІЗ" золотистого цвета. Рядом с орнаментом место для фотографии размером 3х4 сантиметров. На расстоянии 5 миллиметров от верхнего края и 15 миллиметров от левого края удостоверения слова "ЖЕКЕ КУӘЛІК" нанесенные красным цветом, отдельные от слов нанесенных синим цветом "УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ".
Удостоверение имеет шестизначную нумерацию и серию БА. Нумерация печатается высоким шрифтом на офсетной машине. При этом серия наносится синим цветом, а номер красным цветом.
Также имеются следующие графы:
1. Тегі, аты, әкесінің аты
2. Әскери атағы
3. Жеке нөмірі
В нижней части левой половины указывается должность, воинское звание, фамилия и инициалы, должностного лица подписавшего удостоверение. Подпись заверяется печатью.
Оборотная часть удостоверения состоит из сложнопостроенной тангирной сетки образующей звезды. В центре – изображение герба Республики Казахстан (сложного расстрирования) цвета основной тангирной сетки. По правому краю удостоверения нанесен орнамент "ҚОШҚАР МҮЙІЗ" золотистого цвета. На расстоянии 5 миллиметров от верхнего края удостоверения надпись красного цвета на государственном языке "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРІ".
Также имеются следующие графы:

4. Туған жылы, күні, айы
5. Туған жері
6. Ұлты
6. Берілген күні – жарамдылық мерзімі
Куәліктің сыртқы жағының ортасында елтаңбаның астында қызыл түсті жақтауда "Қаруды алып жүруге құқығы бар" деген жазу жазылған.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері офицер
құрамының әскери
қызметшілеріне жеке
куәлік беру қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері офицер құрамы әскери қызметшісінің жеке куәлігіне қол қою құқығы бар лауазымды адамдар тізбесі
Р/с №
Куәлік кімге беріледі немесе ауыстырылады
Куәлікке кім қол қояды
Куәлікті кім береді және есепке алуды жүргізеді
1
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің орталық аппараты және ҚР ҚК Бас штабы құрылымдық бөлімшелері, жергілікті әскери басқару органдары, ҚР ҚК жеке құрамының тізімінде қалдырып, басқа мемлекеттік органдарға іссапарға жіберілген, орталық бағыныстағы бөлімдер офицер құрамының әскери қызметшілері
Кадрлар департаментінің бастығы немесе орынбасары
Кадрлар департаменті
2
ҚР ҚК түрлері бас қолбасшыларының орынбасарлары, ӨңҚ әскерлері мен әскер тектерінің қолбасшылары
ҚР ҚК түрінің бас қолбасшысы
ҚР ҚК түрінің кадр органы
3
ҚР ҚК бас басқармалары мен басқармалары офицер құрамының әскери қызметшілері
бас басқарма мен басқарма кадр органының бастығы
бас басқарма мен басқарма кадр органы
4
әскер түрлері, өңірлік қолбасшылық, әскер тектері офицер құрамының әскери қызметшілері
әскер түрі, өңірлік қолбасшылық, әскер тегі кадр органының бастығы
әскер түрінің, өңірлік қолбасшылықтың, әскер тегінің кадр органы
5
Қорғаныс министрлігі жоғары әскери оқу орындарының тұрақты және ауыспалы құрамы, офицер құрамының алғашқы әскери атағын алған әскери оқу орындарын бітіруші офицерлер
жоғары әскери оқу орны кадр органының бастығы
жоғары әскери оқу орнының кадр органы
6
жоғары офицер құрамының әскери қызметшілері
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі
Кадрлар департаменті
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері офицер
құрамының әскери
қызметшілеріне жеке
куәлік беру қағидаларына
3-қосымша
нысан
ҚР ҚК офицер құрамының әскери қызметшісіне жеке куәлік беруді және тапсыруды есепке алу
ЖУРНАЛЫ
Р/с №
Берілген күні – жарамдылық мерзімі
Кімге берілді, әскери атағы, Т.А.Ә. (бар болған кезде)
Әскери қызметшінің қызмет орны
Жеке куәлік сериясы мен нөмірі
Қайда жолданды, құжат № мен күні немесе алғаны туралы қолтаңба
Жою туралы белгі (акт нөмірі мен күні)
Ескертпе
1 2 3 4 5 6 7 8
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері офицер
құрамының әскери
қызметшілеріне жеке
куәлік беру қағидаларына
4-қосымша
нысан
ҚР ҚК офицер құрамы әскери қызметшісінің жеке куәлігі бланкісін беруді есепке алу
ЖУРНАЛЫ
Кіріс
Р/с №
Операция күні
Куәлік бланкісі және құжат (негіздеме) бойынша мәлімет қайдан алынды
Алынған куәлік бланкісінің сериясы мен диапазоны
Алынған куәлік бланкісінің саны
Куәлік бланкісінің жалпы қалдығы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
8
Шығыс
Р/с №
Операция күні
Куәлік бланкісі және құжат (негіздеме) бойынша мәлімет қайда берілді
Берілген куәлік бланкісінің сериясы мен диапазоны
Берілген куәлік бланкісінің саны
Куәлік бланкісінің жалпы қалдығы
Ескертпе
1
2
3
4
5
7
8
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері офицер
құрамының әскери
қызметшілеріне жеке
куәлік беру қағидаларына
5-қосымша
нысан
Жоюға рұқсат етемін
______________________________________
(әскери бөлімнің (мекеменің) командирі (бастығы))
______________________________________
(әскери атағы, тегі және инициалы)
20___ ж. "____" _______________
ҚР ҚК офицер құрамы әскери қызметшісінің жеке куәлігін жою
АКТІСІ
20__ ж. "___" _____________                                     Астана қ.
Мынадай құрамдағы комиссия _______________________________________________
(комиссия төрағасы мен мүшелерінің
__________________________________________________________________________
әскери атағы, тегі және инициалы)
ғылыми, тарихи құндылығы және іс жүзінде қажеттілігі жоқ офицерлердің жеке куәлігін жою үшін іріктеу жүргізді:
Р/с
Жеке куәлік сериясы
Жеке куәлік нөмірі
Әскери қызметшінің әскери атағы, тегі және инициалы
Жоюға негіздеме
1
2
3
4
6
Барлығы __________________ атау жойылуға жатады.
(жазумен)
Актідегі жазба есепке алу деректерімен салыстырып тексерілді.
Комиссия төрағасы ____________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және инициалы)
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
___________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және инициалы)
Жоюға рұқсат алынғаннан кейін атап көрсетілген офицерлердің жеке куәлігін есепке алу
журналындағы жазбамен салыстырып тексердік және _____________________
(жою тәсілін көрсету)
толық жойдық.
Комиссия төрағасы ___________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және инициалы)
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және инициалы)
Офицерлердің жойылған жеке куәлігі есепке алу журналынан есептен шығарылды.
20___ ж. "___" _____________

4. Туған жылы, күні, айы
5. Туған жері
6. Ұлты
7. Берілген күні-жарамдылық мерзімі
По центру оборотной стороны удостоверения под гербом в рамке красного цвета нанесена надпись "Қаруды алып жүруге құқығы бар".
Приложение 2 к Правилам
выдачи удостоверений личности
военнослужащим офицерского
состава Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень должностных лиц, имеющих право подписывать удостоверения личности военнослужащих офицерского состава Вооруженных Сил Республики Казахстан
№ п. п.
Кому выдаются или заменяются удостоверения
Кто подписывает удостоверение
Кто выдает и ведет учет удостоверений
1
военнослужащие офицерского состава структурных подразделений Центрального аппарата Министерства обороны Республики Казахстан и Генерального штаба ВС РК, местных органов военного управления, откомандированные в другие государственные органы с оставлением в списках личного состава ВС РК, частей центрального подчинения
начальник или заместитель начальника Департамента кадров
Департамент кадров
2
заместители главнокомандующих видами ВС РК, командующие региональными командованиями и родами войск
главнокомандующий видом ВС РК
кадровый орган вида ВС РК
3
военнослужащие офицерского состава главных управлений и управлений ВС РК
начальник кадрового органа главного управления и управления
кадровый орган главного управления и управления
4
военнослужащие офицерского состава видов, региональных командований, родов войск
начальник кадрового органа вида, регионального командования, рода войск
кадровый орган вида, регионального командования, рода войск
5
постоянный и переменный состав высших военных учебных заведений Министерства обороны, офицеры-выпускники военно-учебных заведений, получившие первое воинское звание офицерского состава
начальник кадрового органа высшего военного учебного заведения
кадровый орган высшего военного учебного заведения
6
военнослужащие высшего офицерского состава
Министр обороны
Республики Казахстан
Департамент кадров
Приложение 3 к Правилам
выдачи удостоверений личности
военнослужащим офицерского
состава Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
ЖУРНАЛ
учета выдачи и сдачи удостоверений личности военнослужащих офицерского состава ВС РК
№ п/п
Дата выдачи- срок действия
Кому выдано, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Место службы военнослужащего
Серия и номер удостоверения личности
Куда направлено, № и дата документа или роспись о получении
Отметка об уничтожении (номер и дата акта)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 4 к Правилам
выдачи удостоверений личности
военнослужащим офицерского
состава Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
ЖУРНАЛ
учета движения бланков удостоверений личности военнослужащих офицерского состава ВС РК
Приход
№ п/п
Дата операции
Откуда получены бланки удостоверений и сведения по документу (основанию)
Серия и диапазон полученных бланков удостоверений
Количество полученных бланков удостоверений
Общий остаток бланков удостоверений
Примечание
1
2
3
4
5
6
8
Расход
№ п/п
Дата операции
Куда выданы бланки удостоверений и сведения по документу (основанию)
Серия и диапазон выданных бланков удостоверений
Количество выданных
Бланков удостоверений
Общий остаток
Бланков удостоверений
Примечание
1
2
3
4
5
7
8
Приложение 5 к Правилам
выдачи удостоверений личности
военнослужащим офицерского
состава Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Разрешаю уничтожит
____________________________
(командир (начальник)
воинской части (учерждения)
____________________________
(воинское звание,
фамилия и инициалы)
"____" _______________ 20__ г.
АКТ
уничтожения удостоверений личности военнослужащих офицерского состава ВС РК
"___" _____________ 20__ г. г. Астана
Комиссия в составе ____________________________________________________________ (воинские звания, фамилии и инициалы _____________________________________________________________________________ председателя и членов комиссии)
произвела отбор удостоверений личности офицеров для уничтожения, как не представляющих научной, исторической ценности и практической надобности:
№ п/п
Серия удостоверения личности
Номер удостоверения личности
Воинское звание, фамилия и инициалы военнослужащего
Основание к уничтожению
1
2
3
4
5
Всего подлежит уничтожению __________________ наименований.
(прописью)
Записи акта с учетными данными сверены.
Председатель комиссии ____________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Члены комиссии __________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(воинские звания, подписи, фамилия и инициалы)
Перечисленные удостоверения личности офицеров после получения разрешения на уничтожение сверили с записями в журналах учета и полностью уничтожили путем
_______________________________________________________________________________
(указать способ уничтожения)
Председатель комиссии ____________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Члены комиссии __________________________________________________________
(воинские звания, подписи, фамилия и инициалы)
Уничтоженные удостоверения личности офицеров в журналах учета списаны.