2024 жылға арналған Қосшы қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Қосшы қаласы мәслихатының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 86/19-8 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Қосшы қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған 2024 жылға арналған Қосшы қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қосшы қаласы мәслихатының төрағасы Ә.Қуатбеков
Қосшы қаласы мәслихатының
2023 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 86/19-8 шешімімен
Бекітілген
Қосшы қаласы бойынша 2024 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қосшы қаласы бойынша 2024 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы Жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды. Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тайтөбе ауыл аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары және жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (2-қосымша);
3) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қопандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (3-қосымша);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізелік кесте (4-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Косшы на 2024 год
Решение маслихата города Косшы Акмолинской области от 29 декабря 2023 года № 86/19-8
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат города Косшы РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Косшы на 2024 год.
2. Настоящее решение вводится по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Косшы А.Куатбеков
Утвержден решением
маслихата города Косшы
от 29 декабря 2023 года
№ 86/19-8
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Косшы на 2024 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Косшы на 2024 год (далее-План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090) приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Тайтобе в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбище оборотов и карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 2);
3) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 3);
4) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 4);

Қосшы қаласы аумағының жалпы ауданы 13 660,4 гектар, оның ішінде егістік жерлер – 1236,1 гектар, тыңайған жерлер-462 гектар, шабындықтар – 2186,7 гектар, жайылымдық жерлер-2739,4 гектар.
2023 жылғы 01 Қарашада Қосшы қаласында 730 бас ірі қара мал, 1237 бас ұсақ мал, 981 бас жылқы бар.
Қосшы қаласы аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылық құрылымдары болып табылады. Елді мекендер халқының ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекендер мен ауыл шаруашылығы құрылымдарының жерлерінде жайылады
Қосшы қаласы бойынша
2024 жылға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қосшы қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қосшы қаласы Тайтөбе ауылы меншік иелері мен жер пайдаланушыларының жер учаскелері мен жануарлар басының мәліметтері
Т.А.Ә
ЖСН/БСН
Жердің жалпы ауданы
Шабындық
Жайылым алаңы
Лавров Е. Н.

Общая площадь территории города Косшы 13 660,4 гектар, в том числе пашни – 1236,1 гектар, залежи – 462 гектар, сенокосы – 2186,7 гектар, пастбищные земли – 2739,4 гектар.
На 01 ноября 2023 года в городе Косшы насчитывается общее поголовье крупного рогатого скота 730 голов, мелкого рогатого скота 1237 голов, лошадей 981 голов.
Основными пользователями пастбищ на территории города Косшы являются сельскохозяйственные формирования. Сельскохозяйственные животные населения населенного пункта пасутся на землях населенных пунктов и сельскохозяйственных формирований.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Косшы
на 2024 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Косшы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории города Косшы
Ф.И.О
ИИН
Общая площадь земель
Сенокос
Площадь пастбищ
Лавров Е. Н.

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады.
Қосшы қаласы бойынша
2024 жылға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округтің атауы
2024 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
Тайтөбе
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескертпе: аббревиатуралардың мағынасы:
КЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКМ– жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДҚ – демалатын қаша.

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с таблицей 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Косшы
на 2024 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов в 2024 году
1
2
3
4
1
Тайтобе
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон