Бұланды ауданының 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Бұланды аудандық мәслихатының 2023 жылғы 10 сәуірдегі № 8С-2/2 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес, Бұланды аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Бұланды ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы Н.Сексенов
Бұланды аудандық
маслихатының
2023 жылғы "10" сәуірде
№ 8С-2/2 шешімімен
бекітілген
Бұланды ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары
Бұланды ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы Жоспар (бұдан әрі-Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бұланды ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасы);
2) 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) 3-қосымшаға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) 4-15-қосымшаға сәйкес су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копаньяларға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) 16-27-қосымшаға сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемаларын;
6) 28-39-қосымшаға сәйкес жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) 40-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестені;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Буландынскому району на 2023-2024 годы
Решение Буландынского районного маслихата Акмолинской области от 10 апреля 2023 года № 8С-2/2
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Буландынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Буландынскому району на 2023-2024 годы.
2. Настоящее решение вступает в силу и вводится в действие со дня подписание.
Председатель районного маслихата Н.Сексенов
Утверждено
решением Буландынского
районного маслихата
от "10" апреля 2023 года
№ 8С-2/2
План по управлению пастбищами и их использованию по Буландынскому району на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Буландынскому району на 2023-2024 годы (далее-План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Буландынского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4-15;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 16-27;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, согласно приложению 28-39;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 40.

8) 41-қосымшаға сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеудің жай-күйі туралы ақпаратты, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы, ауыл шаруашылық жануарларының саны туралы деректерді олардың иелері - жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып нысандар, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жынысы мен жас топтары бойынша құрылған табындар, отарлар, отарлар саны туралы мәліметтер; ауылшаруашылық жануарларының алыс жайылымдарда жайылымға шығуы туралы, ауылшаруашылық жануарларын мәдени және құрғақ жайылымдарда жаю ерекшеліктері туралы мәліметтер, малды айдау сервитуттары туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынатын өзге де мәліметтерді есепке ала отырып қабылданды.
Бұланды ауданының жалпы ауданы – 508 335 га құрайды, оның ішінде егістік – 301 246,7 га, көпжылдық екпелер – 63 га, тыңайған жерлер – 8 330 га, шабындықтар – 4 525,4 га, жайылымдық жерлер – 82 565,12 га, оның ішінде жақсартылған – 28 401,8 га.
Санаттар бойынша жерлер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 388 399,2 гектар ауыл шаруашылығы алқаптары, оның ішінде егістік – 301 246,7 гектар, тыңайған жерлер – 8 330 гектар, шабындықтар – 4525,4 гектар, жайылымдар – 82 565,12 гектар, оның ішінде жақсартылғаны – 28 401,8 гектар;
Бұланды ауданы бойынша 97 шаруа қожалығы бар, ауыл шаруашылығы алып жатқан жалпы алқаптары – 43 770 гектар, оның ішінде егістік – 31 028,9 гектар, шабындық – 503 гектар, жайылым – 12 238,1 гектар, оның ішінде жақсартылғаны - 0 гектар;
Бұланды ауданы бойынша мемлекеттік емес заңды тұлғалардың саны 42, ауыл шаруашылығы алқаптарының алып жатқан жалпы алаңы – 345 293,99 гектар, оның ішінде егістік – 270 084,8 гектар, шабындық – 3 920,4 гектар, жайылым – 70 239,2 гектар, оның ішінде жақсартылғаны – 28 401,8 гектар;
Бұланды ауданы бойынша мемлекеттік заңды тұлғалардың саны 0, ауыл шаруашылығы алқаптарының жалпы алаңы - 0 гектар; елді мекендердің жерлері – 52 405,9 гектар (23 елді мекен),
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 2 741,81 гектар; орман қорының жері – 49 977,3 гектар; су қорының жері – 5 631 гектар; босалқы жер – 8 330 гектар.
Бұланды ауданы аумағының рельефі әр түрлі: көп бөлігін дала, ұсақ шоқылар, жазық және өзен аңғарлары алып жатыр.
Өсімдіктер әр түрлі шөптердің дала түрлерімен және сәйкесінше ландшафтпен, қайың ормандарымен ұсынылған. Топырақ негізінен чернозем
және өсімдік бірлестіктері түрлі-түсті және әр түрлі, құрғақшылыққа төзімді. Климаты шұғыл континентті және өте қуаң.

8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, согласно приложению 41.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории Буландынского района 508 335 гектар, в том числе пашни – 301 246,7 гектар, многолетние насаждения – 63 гектар, сенокосов – 4 525,4 гектар, пастбищные земли – 82 565,12 гектар, из них улучшенных – 28 401,8 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 388 399,2 гектар сельскохозяйственных угодий, в том числе пашни – 301 246,7 гектар, сенокосов – 4 525,4 гектар, пастбищ – 82 565,12 гектар, из них улучшенных – 28 401,8 гектар;
крестьянских хозяйств по Буландынскому району числится 97, занимают общую площадь сельскохозяйственных угодий – 43 770 гектар, в том числе пашни – 31 028,9 гектар, сенокосы – 503 гектар, пастбищ – 12 238,1 гектар, из них улучшенных - 0 гектар;
негосударственных юридических лиц по Буландынскому району числится 42, занимают общую площадь сельскохозяйственных угодий – 345 293,99 гектар, в том числе пашни – 270 084,8 гектар, сенокосы – 3 920,4 гектар, пастбищ – 70 239,2 гектар, из них улучшенных – 28 401,8 гектар;
государственных юридических лиц по Буландынскому району числится 0, занимает общую площадь сельскохозяйственных угодий - 0 гектар; земли населенных пунктов - 52405,9 гектар (23 населенных пункта);
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 2741,81 гектар; земли лесного фонда - 49977,3 гектар; земли водного фонда - 5631 гектар; земли запаса - 8330 гектар.
Рельеф территории Буландынского района разнообразен: большую часть занимают степи, мелкосопочники, равнинные и речные долины. Растительность представлена степными видами разнотравья и соответственно ландшафтом, березовыми лесами. Почвы в основном черноземные и растительные ассоциации пестры и разнообразны, засухоустойчивы. Климат резко континентальный и крайне засушливый.