Целиноград ауданы Нұресіл ауылдық округі, Қабанбай батыр ауылдық округі, Қараөткел ауылдық округі, Қоянды ауылы, Жарлыкөл ауылдық округі, Тасты ауылдық округі, Арайлы ауылдық округі, Жаңаесіл ауылдық округі, Родина ауылдық округі, Ақжар ауылдық округі, Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі, Софиевка ауылдық округі, Талапкер ауылдық округі, Шалқар ауылдық округі, Мәншүк Мәметова ауылы, Оразак ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспарын бекіту туралы
Ақмола облысы Целиноград аудандық мәслихатының 2023 жылғы 30 мамырдағы № 43/5-8 шешімі.
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда - Ақмола облысы Целиноград аудандық мәслихатының 19.12.2023 № 102/14-8 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Целиноград аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Целиноград ауданы Нұресіл ауылдық округі, Қабанбай батыр ауылдық округі, Қараөткел ауылдық округі, Қоянды ауылы, Жарлыкөл ауылдық округі, Тасты ауылдық округі, Арайлы ауылдық округі, Жаңаесіл ауылдық округі, Родина ауылдық округі, Ақжар ауылдық округі, Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі, Софиевка ауылдық округі, Талапкер ауылдық округі, Шалқар ауылдық округі, Мәншүк Мәметова ауылы, Оразақ ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспары осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 16- қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Целиноград аудандық мәслихатының 19.12.2023 № 102/14-8 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Осы шешiм оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Целиноград аудандық мәслихатының төрағасы Л.Конарбаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Целиноград ауданының әкімі Б.Оспанбеков
2023 жыл 30 мамыр
"Целиноград ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің
басшысы                                                            Н.Дулатов
2023 жыл 30 мамыр
"Целиноград ауданының
жер қатынастары бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің
басшысы                                                            А.Нұртазин
2023 жылғы 30 мамыр
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
1-қосымша
Нұресіл ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа, сельского округа Кабанбай батыра, Караоткельского сельского округа, села Коянды, Жарлыкольского сельского округа, сельского округа Тасты, Арайлынского сельского округа, Жанаесильского сельского округа, сельского округа Родина, Приреченского сельского округа, сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, Софиевского сельского округа, Талапкерского сельского округа, Шалкарского сельского округа, села Маншук Целиноградского района на 2023-2024 годы
Решение Целиноградского районного маслихата Акмолинской области от 30 мая 2023 года № 43/5-8.
Сноска. Заголовок решения - в редакции решения Целиноградского районного маслихата Акмолинской области от 19.12.2023 № 102/14-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", Целиноградский районный маслихат РЕШИЛ:
1. План по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа, сельского округа Кабанбай батыра, Караоткельского сельского округа, села Коянды, Жарлыкольского сельского округа, сельского округа Тасты, Арайлынского сельского округа, Жанаесильского сельского округа, сельского округа Родина, сельского округа Ақжар, сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, Софиевского сельского округа, Талапкерского сельского округа, Шалкарского сельского округа, села Мәншүк Мәметова, Оразакского сельского округа Целиноградского района на 2023-2024 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Целиноградского районного маслихата Акмолинской области от 19.12.2023 № 102/14-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Целиноградского районного маслихата Л. Конарбаева
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Целиноградского района
Б. Оспанбеков
30 мая 2023 года
Руководитель государственного
учреждения "Отдел сельского
хозяйства Целиноградского
района"
Н. Дулатов
30 мая 2023 года
Руководитель государственного
учреждения "Отдел земельных
отношений Целиноградского
района"
А. Нуртазин
30 мая 2023 года
Приложение 1
к решению Целиноградского
районного
маслихата от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа на 2023-2024 годы

Осы Нұресіл ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Нұресіл ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Нұресіл ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2023 жылдың 1 қаңтарына Нұресіл ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1327 бас, оның ішінде 575 аналық бас, 3344 бас ұсақ қара мал, 777 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Нұресіл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Нуресильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Нуресильского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Нуресильского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Нуресильского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Нуресильского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Нуресильском сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных в Нуресильском сельском округе, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Нуресильского сельского округа, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Нуресильском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория Нуресильского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2023 года в Нуресильском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 1480 голов, из них маточное поголовье 585 голов, мелкого рогатого скота 3153 голов, 782 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В Нуресильском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.

Нұресіл ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 3898 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 4973 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 25917 гектарды, ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін 1480 бас * 8,5 гектар/бас = 12850 гектар;
ұсақ қара мал үшін 3153 бас * 1,7 гектар /бас = 5360 гектар;
жылқы үшін 782 бас * 10,2 гектар/бас = 7976 гектар.

В Нуресильском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3898 гектар, потребность составляет 4973 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 25917 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 8,5 гектар/на 1 голов, мелкого рогатого скота – 1,7 гектар/на 1 голову, лошадей – 10,2 гектар/на 1 голову.
Потребность:
для крупного рогатого скота 1480 голов * 8,5 гектар/на 1 голову = 12580 гектар;
для мелкого рогатого скота 3153 голов * 1,7 гектар/на 1 голову = 5360 гектар;
для лошадей 782 голов * 10,2 гектар/на 1 голову = 7976 гектар.

12580+5360+7976=25917 гектар.
Нұресіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Нұресіл ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Нұресіл ауылдық округі бойынша жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"Тока" шаруа қожалығы

12580+5360+7976=25917 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Нуресильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории Нуресильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастовый номер
Площадь пастбищ,
гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Крестьянское хозяйство "Тока"

12580
5360
7976
25917
Нұресіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Нұресіл ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Нұресіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Нұресіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Нұресіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Нұресіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Нұресіл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Нұресіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Нұресіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
2-қосымша
Қабанбай батыр ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Ақмола облысы Целиноград аудандық мәслихатының 19.12.2023 № 102/14-8 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.

12580
5360
7976
25917
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Нуресильского сельского округа.
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Нуресильском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 2
к решению Целиноградского
районного
маслихата от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кабанбай батыра на 2023-2024 годы
Сноска. Приложение 2 - в редакции решения Целиноградского районного маслихата Акмолинской области от 19.12.2023 № 102/14-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Осы Қабанбай батыр ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Табиғи жағдайлар бойынша Қабанбай батыр ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кабанбай батыра на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Кабанбай батыра в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельского округа Кабанбай батыра, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории сельского округа Кабанбай батыра, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории сельского округа Кабанбай батыра согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа Кабанбай батыра, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Кабанбай батыра, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных сельском округе Кабанбай батыра, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Кабанбай батыра, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами,с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в сельском округе Кабанбай батыра имеются 4 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория сельского округа Кабанбай батыра находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Қабанбай батыр ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1024 бас, оның ішінде 605 аналық бас, 2933 бас ұсақ қара мал, 1043 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Қабанбай батыр ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Қабанбай батыр ауылдық округінде 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 4851 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттіліки 5143 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 24239 гектарды (ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы 10,2 гектар /бас) құрайды.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін 1024 бас * 8,5 гектар/бас = 8704 гектар;
ұсақ қара мал үшін 2933 бас * 1,7 гектар/бас = 4986 гектар;
жылқы үшін 1043 бас * 10,2 гектар/бас = 10639 гектар.

На 1 января 2023 года в сельском округе Кабанбай батыра у населения насчитывается крупного рогатого скота 1024 голов, из них маточное поголовье 605 голов, мелкого рогатого скота 2933 голов, 1043 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В сельском округе Кабанбай батыра сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В сельском округе Кабанбай батыра действует 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4851 гектар, потребность составляет 5143 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/на 1 голову. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 24239 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 8,5 гектар/на 1 голов, мелкого рогатого скота – 1,7 гектар/на 1 голову, лошадей – 10,2 гектар/на 1 голову.
Потребность:
для крупно рогатого скота 1024 голов * 8,5 гектар/на 1 голову = 8704 гектар;
для мелкого рогатого скота 2933 голов * 1,7 гектар/на 1 голову = 4986 гектар;
для лошадей 1043 голов *10,2 гектар/на 1 голову = 10639 гектар.

8704 +4986+10639=24239 гектар.
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Қабанбай батыр ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Қабанбай батыр ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"Арна" шаруа қожалығы

8704 +4986+10639=24239 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Кабанбай батыра в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории сельского округа Кабанбай батыра в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Крестьянское хозяйство "Арна"

Осы Қараөткел ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Табиғи жағдайлар бойынша Қараөткел ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Караоткельского сельского округа на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Караоткель в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Караоткельского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Караоткельского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Караоткельского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Караоткельского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Караоткельском сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Караоткельском сельском округе, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, Караоткельского сельского округа, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Караоткельском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория Караоткельского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Қараөткел ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1752 бас, оның ішінде 1047 аналық бас, 2886 бас ұсақ қара мал, 1179 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Қараөткел ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Қараөткел ауылдық округінде 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 1625 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 8900 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 31824 гектарды, ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал 1,7 гектар/бас, жылқы 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін 1752 бас * 8,5 гектар/бас = 14892 гектар;
ұсақ қара мал үшін 2886 бас * 1,7 гектар/бас = 4906гектар;
жылқы үшін 1179 бас * 10,2 гектар/бас = 12026 гектар.

На 1 января 2023 года в Караоткельском сельском округе насчитывается у населения крупного рогатого скота 1752 голов, из них маточное поголовье 1047 голов, мелкого рогатого скота 2886 голов, 1179 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В Караоткельском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В Караоткельском сельском округе действует 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1625 гектар, потребность составляет 8900 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/на 1 голову. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 31824 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/на 1 голову, мелкого рогатого скота 1,7 гектар/на 1 голову, лошадей 10,2 гектар/на 1 голову.
Потребность:
для крупного рогатого скота 1752 голов * 8,5 гектар/на 1 голову= 14892 гектар;
для мелкого рогатого скота 2886 голов * 1,7 гектар/на 1 голову = 4906 гектар;
для лошадей 1179 голов * 10,2 гектар/на 1 голову = 12026 гектар.

14892+4906+12026=31824 гектар.
Қараөткел ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Қараөткел ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Қараөткел ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"Мирас" шаруа қожалығы

14892+4906+12026=31824 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Караоткельского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории Караоткельского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование землепользователей земельных участков
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Крестьянское хозяйство "Мирас"

14892
4906
12026
31824
Қараөткел ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Қараөткел ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Қараөткел ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Қараөткел ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қараөткел ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қараөткел ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Қараөткел ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қараөткел ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Қараөткел ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
4-қосымша
Қоянды ауылының 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Қоянды ауылының 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

14892
4906
12026
31824
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Караоткельского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Караоткельском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 4
к решению Целиноградского
районного
маслихата от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию села Коянды на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию села Коянды на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ"
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылы аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылы аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылының аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылының жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылында ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылында жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қоянды ауылында 1 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қоянды ауылының аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Коянды в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории села Коянды, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории села Коянды, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории села Коянды согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища села Коянды, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при села Коянды, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных села Коянды, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Коянды, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению село Коянды состоит из одного населенного пункта.
По природным условиям территория села Коянды находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарында Қоянды ауылының жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 745 бас, оның ішінде 343 аналық бас, 1343 бас ұсақ қара мал, 816 бас жылқы бар. Ауыл тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Қоянды ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Қоянды ауылында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы, 1 мал сою алаңы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 1217 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 2916 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жердің қажеттілігі 16939 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін 745 бас * 8,5 гектар/бас = 6333 гектар;
ұсақ қара мал үшін 1343 бас * 1,7 гектар/бас = 2283 гектар;
жылқы үшін 816 бас * 10,2 гектар/гол = 8323 гектар.

На 1 января 2023 года в селе Коянды у населения насчитывается крупного рогатого скота 745 голов, из них маточное поголовье 343 голов, мелкого рогатого скота 1343 голов, 816 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В селе Коянды сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В селе Коянды действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник, 1 убойная площадка.
Площадь пастбищ составляет 1217 гектаров, в том числе пастбища находящиеся в государственном фонде 329 гектар.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1217 гектар, потребность составляет 2916 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/на 1 голову. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 16939 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 8,5 гектар/на 1 голов, мелкого рогатого скота – 1,7 гектар/на 1 голову, лошадей – 10,2 гектар/на 1 голову.
Потребность:
для крупного рогатого скота 745 голов * 8,5 гектар/на 1 голову = 6333 гектар;
для мелкого рогатого скота 1343 голов * 1,7 гектар/на 1 голову = 2283 гектар;
для лошадей 816 голов * 10,2 гектар/на 1 голову = 8323 гектар.

6333+2283+8223=16939 гектар.
Қоянды ауылының
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Қоянды ауылы бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Қоянды ауылы аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"Аруами" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

6333+2283+8223=16939 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
села Коянды на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Коянды в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории села Коянды в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Товарищество с ограниченной ответственностью "Аруами"

2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
5-қосымша
Жарлыкөл ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Жарлыкөл ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;

маслихата от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию Жарлыкольского сельского округа на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Жарлыкольского сельского округа на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жарлыкольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Жарлыкольского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Жарлыкольского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Жарлыкольского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Жарлыкольского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жарлыкольском сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Жарлыкольском сельском округе, согласно приложению 7 к настоящему Плану.

8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жарлыкөл ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Жарлыкөл ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2023 жылдың 1 қаңтарына Жарлыкөл ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1363 бас, оның ішінде 712 аналық бас, 2794 бас ұсақ қара мал, 1636 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Жарлыкөл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Жарлыкөл ауылдық округінде 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 4673 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 6052 гектар құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 33023 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін 1363 бас * 8,5 гектар/бас = 11586 гектар;
ұсақ қара мал үшін 2794 бас * 1,7 гектар/бас = 4750 гектар;
жылқы үшін 1636 бас * 10,2 гектар/бас = 16687 гектар.

8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Жарлыкольского сельского округа, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами,с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Жарлыкольском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория Жарлыкольского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2023 года в Жарлыкольском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 1363 голов, из них маточное поголовье 712 голов, мелкого рогатого скота 2794 голов, 1636 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В Жарлыкольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В Жарлыкольском сельском округе действует1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4673 гектар, потребность составляет 6052 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/на 1 голову. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 33023 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/на 1 голову, мелкого рогатого скота 1,7 гектар/на 1 голову, лошадей 10,2 гектар/на 1 голову.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1363 голов * 8,5 гектар/на 1 голову = 11586 гектар;
для мелкогорогатого скота – 2794 голов * 1,7 гектар/на 1 голову = 4750 гектар;
для лошадей –1636голов * 10,2 гектар/на 1 голову = 16687 гектар.

11586+4750+16687=33023 гектар.
Жарлыкөл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Жарлыкөл ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Жарлыкөл ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"Маншук-АЭ" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

11586+4750+16687=33023 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жарлыкольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории Жарлыкольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Товарищество с ограниченной ответственностью "Маншук-АЭ"

11586
4750
16687
33023
Жарлыкөл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Жарлыкөл ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жарлыкөл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жарлыкөл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жарлыкөл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жарлыкөл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Жарлыкөл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жарлыкөл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жарлыкөл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Целиноград аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
6-қосымша
Тасты ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Тасты ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

11586
4750
16687
33023
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Жарлыкольского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жарлыкольском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 6
к решению Целиноградского
районного
маслихата от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Тасты на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Тасты на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тасты ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Тасты ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Тасты в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельского округа Тасты, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории сельского округа Тасты, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории сельского округа Тасты согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа Тасты, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Тасты, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных сельском округе Тасты, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Тасты, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей .
По административно-территориальному делению в сельском округе Тасты имеются 3 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория сельского округа Тасты находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Тасты ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 456 бас, оның ішінде 254 аналық бас, 1146 бас ұсақ қара мал, 460 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Тасты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Тасты ауылдық округінде 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 3859 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 2159 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жердің қажеттілігі 10516 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:

На 1 января 2023 года в сельском округе Тасты у населения насчитывается крупного рогатого скота 456 голов, из них маточное поголовье 254 голов, мелкого рогатого скота 1146 голов, 460 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В сельском округе Тасты сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В сельском округе Тасты действует 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3859 гектар, потребность составляет 2159 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 10516 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/на 1 голову, мелкого рогатого скота 1,7 гектар/на 1 голову, лошадей 10,2 гектар/на 1 голову.
Потребность:

ірі қара мал үшін 456 бас * 8,5 гектар/бас = 3876 гектар;
ұсақ қара мал үшін 1146 бас * 1,7 гектар/бас = 1948 гектар;
жылқы үшін 460 бас * 10,2 гектар/бас = 4692 гектар.
3876+1948+4692=10516 гектар.
Тасты ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Тасты ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Тасты ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"Агрофирма "Алтай" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

для крупного рогатого скота 456 голов * 8,5 гектар/голов = 3876 гектар;
для мелкого рогатого скота 1146 голов * 1,7 гектар/голов = 1948 гектар;
для лошадей 460 голов * 10,2 гектар/голов = 4692 гектар.
3876+1948+4692=10516 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Тасты в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории сельского округа Тасты в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Товарищество с ограниченной ответственностью "Агрофирма "Алтай"

3876
1948
4692
10516
Тасты ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Тасты ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Тасты ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Тасты ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Тасты ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Тасты ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Тасты ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Тасты ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Тасты ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
7-қосымша
Арайлы ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Арайлы ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

3876
1948
4692
10516
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2023-2024 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для сельского округа Тасты
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Тасты
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 7
к решению Целиноградского
районного
маслихата от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию в Арайлынском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Арайлынском сельском округе на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Арайлы ауылдық округінде 5 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Арайлы ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Арайлынского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Арайлынского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Арайлынского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Арайлынского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Арайлынского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Арайлынском сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Арайлынском сельском округе, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Арайлынского сельского округа, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Арайлынском сельском округе имеются 5 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория Арайлынского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Арайлы ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1219 бас, оның ішінде 728 аналық бас, 3432 бас ұсақ қара мал, 998 бас жылқыны құрайды. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Арайлы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Арайлы ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 5351 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 6188 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 26376 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас болғанда, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:

На 1 января 2023 года в Арайлынском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 1219 голов, из них маточное поголовье 728 голов, мелкого рогатого скота 3432 голов, 998 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В Арайлынском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В Арайлынском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 5351 гектар, потребность составляет 6188 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 26376 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/на 1 голову, мелкого рогатого скота 1,7 гектар/на 1 голову, лошадей 10,2 гектар/на 1 голову.
Потребность:

ірі қара мал үшін 1219 бас * 8,5 гектар/бас = 10362 гектар;
ұсақ қара мал үшін 3432 бас * 1,7 гектар/бас = 5834 гектар;
жылқы үшін – 998 бас * 10,2 гектар/бас = 10180 гектар.
10362+5834+10180=26376 гектар.
Арайлы ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Арайлы ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Арайлы ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"СХП Сары –Терек" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

для крупного рогатого скота 1219 голов * 8,5 гектар/голов = 10362 гектар;
для мелкого рогатого скота 3432 голов * 1,7 гектар/голов = 5834 гектар
для лошадей 998 голов * 10,2 гектар/голов = 10180 гектар.
10362+5834+10180=26376 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Арайлынского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории Арайлынского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Товарищество с ограниченной ответственностью "СХП Сары–Терек"

10362
5834
10180
26376
Арайлы ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Арайлы ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Арайлы ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Арайлы ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Арайлы ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Арайлы ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Арайлы ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Арайлы ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Арайлы ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
8-қосымша
Жаңаесіл ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Жаңаесіл ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

10362
5834
10180
26376
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2023-2024 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Арайлынского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Арайлынском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому округу
на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 8
к решению Целиноградского
районного
маслихата от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию Жанасильского сельского округа на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Жанаесильского сельского округа на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жаңаесіл ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Жаңаесіл ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жанаесильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Жанаесильского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Жанаесильского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Жанаесильского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Жанаесильского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жанаесильском сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Жанаесильском сельском округе, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Жанаесильского сельского округа, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Жанаесильском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория Жанаесильского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Жаңаесіл ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 842 бас, оның ішінде 495 аналық бас, 1718 бас ұсақ қара мал, 986 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Жаңаесіл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Жаңаесіл ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың аналық (сауын сиырлар) мал басын ұстау мұқтаждығы жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас болғанда қажеттілік 4208 гектарды құрайды, ал елді мекендердегі жайылым көлемі 3132 гектар. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 20135 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:

На 1 января 2023 года в Жанаесильском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 842 голов, из них маточное поголовье 495 голов, мелкого рогатого скота 1718 голов, 986 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В Жанаесильском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В Жанаесильском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3132 гектар, потребность составляет 4208 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 20135 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота – 1,7 гектар/голов, лошадей – 10,2 гектар/голов.
Потребность:

ірі қара мал үшін 842 бас * 8,5 гектар/бас = 7157 гектар;
ұсақ қара мал үшін 1718 гектар/бас * 1,7 гектар/бас = 2921 гектар;
жылқы үшін 978 бас * 10,2 гектар/бас = 10057 гектар.
7157+2921+10057=20135 гектар.
Жаңаесіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Жаңаесіл ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Жаңаесіл ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
Омаров Х.Е.

для крупно рогатого скота 842 голов * 8,5 гектар/голов = 7157 гектар;
для мелкого рогатого скота 1718 голов * 1,7 гектар/голов = 2921 гектар
для лошадей 986 голов * 10,2 гектар/голов = 10057 гектар.
7157+2921+10057=20135 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жанаесильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории Жанаесильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Омаров Х.Е.

7157
2921
10057
20135
Жаңаесіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Жаңаесіл ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жаңаесіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жаңаесіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жаңаесіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаесіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Жаңаесіл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаесіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жаңаесіл ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
9-қосымша
Родина ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Родина ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

7157
2921
10057
20135
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Жанаесильского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жанаесильском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 9
к решению Целиноградского
районного
маслихата от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Родина на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Родина на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Родина ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Родина ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Родина в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельского округа Родина, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории сельского округа Родина, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории сельского округа Родина согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа Родина, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Родина, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных сельском округе Родина, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Родина, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в сельском округе Родина имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь пастбищных угодий в населенных пунктах – 3166 гектар;
По природным условиям территория сельского округа Родина находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Родина ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 114 бас, оның ішінде 54 аналық бас, 278 бас ұсақ қара мал, 215 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Родина ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Родина ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы, 1 мал сою алаңы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 3166 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 549 гектар құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 3635 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас болғанда, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін 114 бас * 8,5 гектар/бас = 969 гектар;
ұсақ қара мал үшін 278 бас * 1,7 гектар/бас = 473 гектар;
жылқы үшін – 215 бас * 10,2 гектар/бас = 2193 гектар.
969+473+2193=3635 гектар.
Родина ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Родина ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Родина ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"Агрофирма "Родина" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

На 1 января 2023 года в сельском округе Родина у населения насчитывается крупного рогатого скота 114 голов, из них маточное поголовье 54 голов, мелкого рогатого скота 278 голов, 215 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных в черте населенных пунктов числится 3166 гектар пастбищ.
В сельском округе Родина сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В сельском округе Родина действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник, 1 убойная площадка.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3166 гектар, потребность составляет 549 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 3635 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота 1,7 гектар/голов, лошадей 10,2 гектар/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота 114 голов * 8,5 гектар/голов = 969 гектар;
для мелкого рогатого скота 278 голов * 1,7 гектар/голов = 473 гектар;
для лошадей 215 голов * 10,2 гектар/голов = 2193 гектар.
969+473+2193=3635 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Родина
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Родина в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории сельского округа Родина в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Товарищество с ограниченной ответственностью "Агрофирма "Родина"

Осы Ақжар ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Ақжар ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Ақжар ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Ақжар ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Ақжар ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Ақжар ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Ақжар ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Ақжар ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақжар ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақжар ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Ақжар на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Ақжар в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельского округа Ақжар, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории сельского округа Ақжар, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водным источникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории сельского округа Ақжар согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа Ақжар, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Ақжар, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных сельскои округе Ақжар, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Ақжар, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в сельском округе Ақжар имеются 2 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория сельского округа Ақжар находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Ақжар ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1608 бас, оның ішінде 643 аналық бас, 2010 бас ұсақ қара мал, 738 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Ақжар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Ақжар ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 6249 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын жаюға жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 5466 гектар құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 24613 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал 1,7 гектар/бас, жылқы 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:

На 1 января 2023 года в сельском округе Ақжар у населения насчитывается крупного рогатого скота 1608 голов, из них маточное поголовье 643 голов, мелкого рогатого скота 2010 голов, 738 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В сельском округе Ақжар сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В сельском округе Ақжар действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6249 гектар, потребность составляет 5466 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 24613 гектар при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 8,5 гектар/на 1 голов, мелкого рогатого скота – 1,7 гектар/на 1 голову, лошадей – 10,2 гектар/на 1 голову.
Потребность:

ірі қара мал үшін 1608 бас * 8,5 гектар/бас = 13668 гектар;
ұсақ қара мал үшін 2010 бас * 1,7 гектар/бас = 3417 гектар;
жылқы үшін 738 бас * 10,2 гектар/бас = 7528 гектар.
6432+1005+3690=24613 гектар.
Ақжар ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Ақжар ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Ақжар ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"Сұңқар" шаруа қожалығы

для крупного рогатого скота 1608 голов * 8,5 гектар/голов = 13668 гектар;
для мелкого рогатого скота 2010 голов * 1,7 гектар/голов = 3417 гектар;
для лошадей 738 голов * 10,2 гектар/голов = 7528 гектар.
6432+1005+3690=24613 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Ақжар на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Ақжар в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории сельского округа Ақжар в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Крестьянское хозяйство "Сұңқар"

13668
3417
7528
24613
Ақжар ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Ақжар ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Ақжар ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Ақжар ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақжар ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақжар ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ақжар ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақжар ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Ақжар ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
11-қосымша
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

13668
3417
7528
24613
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Ақжар на 2023-2024 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для сельского округа Ақжар
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Ақжар на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Ақжар на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Ақжар на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Ақжар на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Ақжар
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Ақжар на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Ақжар на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 11
к решению Целиноградского
районного
маслихата от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Рахымжана Кошкарбаева на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Рахымжана Кошкарбаева на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Рахымжана Кошкарбаева в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории сельского округа Рахымжана Кошкарбаева согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Рахымжана Кошкарбаева, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных сельском округе Рахымжана Кошкарбаева, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в сельском округе Рахымжана Кошкарбаева имеются 3 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория сельского округа Рахымжана Кошкарбаева находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 812 бас, оның ішінде 467 аналық бас, 1684 бас ұсақ қара мал, 738 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінде 1 мал қорымы, 1 мал сою алаңы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 5889 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 3970 гектарды құрады. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 17292 гектар ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас.
Қажеттілік:

На 1 января 2023 года в сельском округе Рахымжана Кошкарбаева у населения насчитывается крупного рогатого скота 812 голов, из них маточное поголовье 467 голов, мелкого рогатого скота 1684 голов, 738 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В сельском округе Рахымжана Кошкарбаева сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В сельском округе Рахымжана Кошкарбаева действуют 1 скотомогильник, 1 убойная площадка.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 5889 гектар, потребность составляет 3970 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 17292 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота 1,7 гектар/голов, лошадей 10,2 гектар/голов.
Потребность:

ірі қара мал үшін 812 бас * 8,5 гектар/бас = 6902 гектар;
ұсақ қара мал үшін 1684 бас * 1,7 гектар/бас = 2863 гектар;
жылқы үшін 738 бас * 10,2 гектар/бас = 7528 гектар.
6902+2863+7528=17292 гектар.
Рахымжан Қошқарбаев
ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"Фортуна" шаруа қожалығы

для крупного рогатого скота 812 голов * 8,5 гектар/голов = 6902 гектар;
для мелкого рогатого скота 1684 голов * 1,7 гектар/голов = 2863 гектар;
для лошадей 738 голов * 10,2 гектар/голов = 7528 гектар.
6902+2863+7528=17292 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Рахымжан
Кошкарбаева на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Рахымжана Кошкарбаева в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории сельского округа Рахымжана Кошкарбаева в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Крестьянское хозяйство "Фортуна"

Осы Софиевка ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Софиевка ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Софиевка ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Софиевского сельского округа на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Софиевского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Софиевского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Софиевского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Софиевского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Софиевского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Софиевском сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Софиевском сельском округе, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Софиевского сельского округа, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Софиевском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория Софиевского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Софиевка ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 590 бас, оның ішінде 308 аналық бас, 1486 бас ұсақ қара мал, 742 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Софиевка ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Софиевка ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 9494 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 15110 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 6813 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал 1,7 гектар/бас, жылқы 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:

На 1 января 2023 года в Софиевском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 590 голов, из них маточное поголовье 308 голов, мелкого рогатого скота 1486 голов, 742 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В Софиевском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В Софиевском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 9494 гектар, потребность составляет 15110 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 6813 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота 1,7 гектар/голов, лошадей 10,2 гектар/голов.
Потребность:

ірі қара мал үшін 590 бас * 8,5 гектар/бас = 5015 гектар;
ұсақ қара мал үшін 1486 бас * 1,7 гектар/бас = 2526 гектар;
жылқы үшін 742 бас * 10,2 гектар/бас = 7568 гектар.
5015+2526+7568=15110 гектар.
Софиевка ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Софиевка ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Софиевка ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
Батыркожа А.Б.

для крупного рогатого скота 590 голов * 8,5 гектар/голов = 5015 гектар;
для мелкого рогатого скота 1486 голов * 1,7 гектар/голов = 2526 гектар;
для лошадей 742 голов * 10,2 гектар/голов = 7568 гектар.
5015+2526+7568=15110 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Софиевского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории Софиевского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Батыркожа А.Б.

5015
2526
7568
15110
Софиевка ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Софиевка ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Софиевка ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Софиевка ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Софиевка ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Софиевка ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Софиевка ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Софиевка ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Софиевка ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
13-қосымша
Талапкер ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Талапкер ауылдық округінің 2023-20224 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

5015
2526
7568
15110
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Софиевского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Софиевском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 13
к решению Целиноградского
районного
маслихата от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию Талапкерского сельского округа на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Талапкерского сельского округа на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Талапкер ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Талапкер ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Талапкерского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Талапкерского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Талапкерского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Талапкерского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Талапкерского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Талапкерском сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Талапкерском сельском округе, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Талапкерского сельского округа, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей .
По административно-территориальному делению в Талапкерском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория Талапкерского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Талапкер ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1008 бас, оның ішінде 932 аналық бас, 2464 бас ұсақ қара мал, 335 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Талапкер ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Талапкер ауылдық округінде 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, елді мекен шегінде аумағы 2862 гектар жайылымдық жер болғанда, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 7922 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 16174 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал 1,7 гектар/бас, жылқы 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:

На 1 января 2023 года в Талапкерском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 1008 голов, из них маточное поголовье 932 голов, мелкого рогатого скота 2464 голов, 335 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В Талапкерском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В Талапкерском сельском округе действует 1 скотомогильник.
Площадь пастбищ составляет 2862 гектаров, в том числе пастбище находящиеся в государственном фонде 1166 гектар.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2862 гектар, потребность составляет 7922 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 16174 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота 1,7 гектар/голов, лошадей 10,2 гектар/голов.
Потребность:

ірі қара мал үшін 1008 бас * 8,5 гектар/бас = 8568 гектар;
ұсақ қара мал үшін 2464 бас * 1,7 гектар/бас = 4189 гектар;
жылқы үшін 335 бас * 10,2 гектар/бас = 3417 гектар.
8568+4189+3417=16174 гектар.
Талапкер ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Талапкер ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Талапкер ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
Дюсембаев З.А.

для крупного рогатого скота 1008 голов * 8,5 гектар/голов = 8568 гектар;
для мелкого рогатого скота 2464 голов *1,7 гектар/голов = 4189 гектар;
для лошадей 335 голов * 10,2 гектар/голов = 3417 гектар.
8568+4189+3417=16174 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Талапкерского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории Талапкерского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Дюсембаев З.А.

8568
4189
3417
16174
Талапкер ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Талапкер ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Талапкер ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Талапкер ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Талапкер ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Талапкер ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Талапкер ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Талапкер ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2023
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
2024
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Демалушы алқап
Көктемгі - жазғы мезгіл
Талапкер ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Целиноград аудандық
мәслихатының
2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
14-қосымша
Шалқар ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Шалқар ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

8568
4189
3417
16174
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Талапкерского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Талапкерском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2023
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
2024
Летний сезон
Осениий сезон
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 14
к решению Целиноградского
районного
маслихата от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию Шалкарского сельского округа на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Шалкарского сельского округа на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Шалқар ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Шалқар ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Шалкарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Шалкарского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Шалкарского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водным источникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Шалкарского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Шалкарского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Шалкарском сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Шалкарском сельском округе, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Шалкарского сельского округа, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Шалкарском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория Шалкарского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Шалқар ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1349 бас, оның ішінде 683 аналық бас, 1576 бас ұсақ қара мал, 777 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Шалқар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Шалқар ауылдық округінде 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 6113 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 5806 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 22071 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал 1,7 гектар/бас, жылқы 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:

На 1 января 2023 года в Шалкарском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 1349 голов, из них маточное поголовье 683 голов, мелкого рогатого скота 1576 голов, 777 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В Шалкарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В Шалкарском сельском округе действует 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6113 гектар, потребность составляет 5806 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 22071 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота 1,7 гектар/голов, лошадей 10,2 гектар/голов.
Потребность:

ірі қара мал үшін 1349 бас * 8,5 гектар/бас = 11467 гектар;
ұсақ қара мал үшін 1576 бас * 1,7 гектар/бас = 2679 гектар;
жылқы үшін 777 бас * 10,2 гектар/бас = 7925 гектар.
11467+2679+7925=22071 гектар.
Шалқар ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Шалқар ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Шалқар ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
Смагулов У.Т.

для крупного рогатого скота 1349 голов * 8,5 гектар/голов = 11467 гектар;
для мелкого рогатого скота 1576 голов * 1,7 гектар/голов = 2679 гектар;
для лошадей 777 голов * 10,2 гектар/голов = 7925 гектар.
11467+2679+7925=22071 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Шалкарскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шалкарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории Шалкарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Смагулов У.Т.

Осы Мәншүк Мәметова ауылының 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Мәншүк Мәметова ауылы аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Мәншүк Мәметова ауылы аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Мәншүк Мәметова ауылының аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Мәншүк Мәметова ауылының жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Мәншүк Мәметова ауылы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Мәншүк Мәметова ауылында ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Мәншүк Мәметова ауылында жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мәншүк Мәметова ауылында 1 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Мәншүк Мәметова ауылының аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию села Маншук Маметова на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Маншук Маметова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории села Маншук Маметова, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории села Маншук Маметова, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории села Маншук Маметова согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища села Маншук Маметова, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при села Маншук Маметова, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных села Маншук Маметова, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей села Маншук Маметова, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению село Маншук Маметова состоит из одного населенного пункта.
По природным условиям территория села Маншук Маметова находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2023 жылдың 1 қаңтарына Мәншүк Мәметова ауылында жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 540 бас, оның ішінде 287 аналық бас, 778 бас ұсақ қара мал, 374 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Мәншүк Мәметова ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Мәншүк Мәметова ауылында 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 2725 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 2440 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 4419 гектар ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін 540 бас * 8,5 гектар/бас = 4590 гектар;
ұсақ қара мал үшін 778 бас * 1,7 гектар/бас = 1323 гектар;
жылқы үшін 374 бас * 10,2 гектар/гол = 3815 гектар.

На 1 января 2023 года в селе Маншук Маметова у населения насчитывается крупного рогатого скота 540 голов, из них маточное поголовье 287 голов, мелкого рогатого скота 778 голов, 374 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В селе Маншук Маметова сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В селе Маншук Маметова действует 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2725 гектар, потребность составляет 2440 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/на 1 голову.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 4419 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 8,5 гектар/на 1 голову, мелкого рогатого скота – 1,7 гектар/на 1 голову, лошади – 10,2 гектар/на 1 голову.
Потребность:
для крупного рогатого скота 540 голов * 8,5 гектар/на 1 голову = 4590 гектар;
для мелкого рогатого скота 778 голов * 1,7 гектар/на 1 голову = 1323 гектар;
для лошади 374 голов * 10,2 гектар/на 1 голову = 3815 гектар.

4590+1323+3815=9727 гектар.
Мәншүк Мәметова ауылының
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Мәншүк Мәметова ауылы бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Мәншүк Мәметова ауылы аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізімі
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Кадастр нөмірі
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
"Меруерт" шаруа қожалығы

4590+1323+3815=9727 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
села Маншук Маметова на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Маншук Маметова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории села Маншук Маметова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников
земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Крестьянское хозяйство "Меруерт"

2023 жылғы 30 мамырдағы
№ 43/5-8 шешіміне
16-қосымша
Оразақ ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Ескерту. Шешім 16-қосымшамен толықтырылды - Ақмола облысы Целиноград аудандық мәслихатының 19.12.2023 № 102/14-8 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Осы Оразақ ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;

от 30 мая 2023 года
№ 43/5-8
План по управлению пастбищами и их использованию Оразакского сельского округа на 2023-2024 годы
Сноска. Решение дополнено приложением 16 в соответствии с решением Целиноградского районного маслихата Акмолинской области от 19.12.2023 № 102/14-8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Оразакского сельского округа на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Оразакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Оразакского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Оразакского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Оразакского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Оразакского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Оразакском сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;

7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
8) осы жоспарға 8-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округінде жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Оразақ ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлар бойынша Оразақ ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2023 жылдың 1 қаңтарына Оразақ ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 841 бас, оның ішінде 293 аналық бас, 1477 бас ұсақ қара мал, 532 бас жылқы бар. Ауылдық округ тұрғындарымен ауыл шаруашылығы кооперативі құрылған жағдайда ауыл округі аумағындағы жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға рұқсат етіледі.
Оразақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері жоқ.
Жайылымдық сумен қамтамасыз етудің көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Осылайша жайылымдық жерлер толығымен сумен қамтамасыз етілген.
Оразақ ауылдық округінде 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 9257 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 2491 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 15086 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 1,7 гектар/бас, жылқы – 10,2 гектар/бас құрайды.
Қажеттілік:

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных Оразакском сельском округе, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Оразакского сельского округа, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Оразакском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
По природным условиям территория Оразакского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2023 года в Оразакском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 841 голов, из них маточное поголовье 293 голов, мелкого рогатого скота 1477 голов, 532 голов лошадей. В случае создания сельскохозяйственного кооператива населением сельского округа допускается выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах в пределах территории сельского округа.
В Оразакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не имеются.
Источниками пастбищного водоснабжения являются естественные водоемы, таких как реки, озера и пруды с проточной водой. Таким образом пастбищные угодья полностью обеспечены водой.
В Оразакском сельском округе действует 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 9257 гектар, потребность составляет 2930 гектар, при норме нагрузки 10 гектар/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 17748 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 10 гектар/голов, мелкого рогатого скота 2 гектар/голов, лошадей 12 гектар/голов.
Потребность:

ірі қара мал үшін 841 бас * 10 гектар/бас = 8410 гектар;
ұсақ қара мал үшін 1477 бас * 2 гектар/бас = 2954 гектар;
жылқы үшін 532 бас * 12 гектар/бас = 6384 гектар.
8410+2954+6384=17748 гектар.
Оразақ ауылдық округінің
2023-2024 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Оразақ ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Жарлыкөл ауылдық округі аумағындағы жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың бөлінісінде жайылым тізім
Жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым ауданы, гектар
Ауыл шаруашылығы жануарлары саны, бас
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ қара мал
1
Ахмет Б.Т.

для крупного рогатого скота 841 голов * 10 гектар/голов = 8410 гектар;
для мелкого рогатого скота 1477 голов * 2 гектар/голов = 2954 гектар;
для лошадей 532 голов * 12 гектар/голов = 6384 гектар.
8410+2954+6384=17748 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Оразакскому сельскому
округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Оразакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Список пастбищ на территории Оразакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей
Наименование собственников земельных участков и землепользователей
Кадастровый номер
Площадь пастбищ, гектар
Количество сельскохозяйственных животных, голов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1
Ахмет Б. Т.