Іле ауданының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 18-49 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Іле аудандық мәслихаты ШЕШТI:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кiрiстер 259 201 896 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсiмдер 238 817 523 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер 328 858 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер 4 956 225 мың теңге;
трансферттер түсiмі 15 099 290 мың теңге;
2) шығындар 261 225 419 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу 158 458 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 237 964 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 79 506 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 2 181 981 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) 2 181 981 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 2 937 364 мың теңге;
қарыздарды өтеу 1 900 305 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 1 144 922 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 23.10.2024 № 31-109 шешімімен (қол қойылған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте 237 786 938 мың теңге сомасында облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі көзделсін.
3. Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер 5 235 724 мың теңге сомасында көзделсін.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 303 584 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 18.04.2024 № 23-82 шешімімен (қол қойылған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі).

О бюджете Илийского района на 2024-2026 годы
Решение Илийского районного маслихата Алматинской области от 29 декабря 2023 года № 18-49.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Илийский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 259 201 896 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 238 817 523 тысячи тенге;
неналоговые поступления 328 858 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 4 956 225 тысяч тенге;
поступления трансфертов 15 099 290 тысяч тенге;
2) затраты 261 225 419 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 158 458 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 237 964 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов 79 506 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 2 181 981 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 2 181 981 тысяча тенге, в том числе:
поступление займов 2 937 364 тысячи тенге;
погашение займов 1 900 305 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 1 144 922 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 23.10.2024 № 31-109 (вводится в действие с момента подписания).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объем бюджетных изъятий в областной бюджет в сумме 237 786 938 тысяч тенге.
3. Предусмотреть целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на возмещение затрат вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства в сумме 5 235 724 тысячи тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 303 584 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 18.04.2024 № 23-82 (вводится в действие с момента подписания).

5. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 88 707 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Күрті ауылдық округіне 40 498 мың теңге;
Чапай ауылдық округіне 48 209 мың теңге.
6. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте кент және ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді кент және ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Іле ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

5. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 88 707 тысяч тенге, в том числе:
Куртинскому сельскому округу 40 498 тысяч тенге;
Чапаевскому сельскому округу 48 209 тысяч тенге.
6. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам поселка и сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года.
Распределение указанных трансфертов бюджетам поселка и сельских округов определяется на основании постановления акимата Илийского района.

7. Осы шешiм 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледі.
Іле аудандық мәслихатының төрағасы Р. Абилова
Іле аудандық мәслихатының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 18-49 шешіміне 1 қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 23.10.2024 № 31-109 шешімімен (қол қойылған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі).
2024 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
І. Кірістер

7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Илийского районного маслихата Р. Абилова
Приложение 1 к решению Илийского районного маслихата от 29 декабря 2023 года № 18-49
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 23.10.2024 № 31-109 (вводится в действие с момента подписания).
Районный бюджет на 2024 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

100 294
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 750
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
333 875
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
14 418
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
295 833
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 197 861
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
186 711
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
185 711
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
103 217
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
4 231
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
64 806
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
12 957
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
1 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
11 516 185
1
Тұрғын үй шаруашылығы
7 451 971
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
1 531 153
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
1 531 153
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
5 812 436
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
372 807
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
225 219
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
5 214 410
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
108 382
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
92 682
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары

100 294
006
Оказание жилищной помощи
2 750
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
333 875
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
14 418
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
295 833
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 197 861
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
186 711
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
185 711
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
103 217
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
4 231
021
Капитальные расходы государственного органа
500
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
64 806
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
12 957
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
1 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
11 516 185
1
Жилищное хозяйство
7 451 971
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
1 531 153
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
1 531 153
467
Отдел строительства района (города областного значения)
5 812 436
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
372 807
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
225 219
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
5 214 410
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
108 382
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
92 682
003
Капитальные расходы государственного органа

3 006
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттік қызметтер
63 600
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлiмi
63 600
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63 600
02
Қорғаныс
33 764
1
Әскери мұқтаждар
23 503
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
23 503
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
23 503
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
10 261
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
10 261
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
10 261
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
47 747
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
47 747
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
47 747
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
47 747
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 583 244
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1 106 113
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 106 113
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
1 106 113
2
Әлеуметтiк көмек
2 283 227
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 283 227
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
129 671
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
11 707
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
465 622
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
19 152
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
325 253
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 331 822
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер

3 006
9
Прочие государственные услуги общего характера
63 600
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
63 600
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
63 600
02
Оборона
33 764
1
Военные нужды
23 503
122
Аппарат акима района (города областного значения)
23 503
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
23 503
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
10 261
122
Аппарат акима района (города областного значения)
10 261
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
10 261
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
47 747
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
47 747
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
47 747
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
47 747
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 583 244
1
Социальное обеспечение
1 106 113
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 106 113
005
Государственная адресная социальная помощь
1 106 113
2
Социальная помощь
2 283 227
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 283 227
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
129 671
006
Оказание жилищной помощи
11 707
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
465 622
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
19 152
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
325 253
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 331 822
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения