Іле ауданының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 18-49 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Іле аудандық мәслихаты ШЕШТI:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кiрiстер 263 609 775 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсiмдер 248 102 359 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер 237 147 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер 4 785 125 мың теңге;
трансферттер түсiмі 10 485 144 мың теңге;
2) шығындар 265 175 312 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу 206 624 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 286 130 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 79 506 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 1 772 161 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) 1 772 161 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 2 527 544 мың теңге;
қарыздарды өтеу 1 900 305 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 1 144 922 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 28.05.2024 № 25-88 шешімімен (қол қойылған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте 237 786 938 мың теңге сомасында облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемі көзделсін.
3. Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер 5 235 724 мың теңге сомасында көзделсін.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 303 584 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 18.04.2024 № 23-82 шешімімен (қол қойылған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі).

О бюджете Илийского района на 2024-2026 годы
Решение Илийского районного маслихата Алматинской области от 29 декабря 2023 года № 18-49.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Илийский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 263 609 775 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 248 102 359 тысяча тенге;
неналоговые поступления 237 147 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 4 785 125 тысячи тенге;
поступления трансфертов 10 485 144 тысяч тенге;
2) затраты 265 175 312 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 206 624 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 286 130 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 79 506 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 1 772 161 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 1 772 161 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 2 527 544 тысяч тенге;
погашение займов 1 900 305 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств 1 144 922 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 28.05.2024 № 25-88 (вводится в действие с момента подписания).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объем бюджетных изъятий в областной бюджет в сумме 237 786 938 тысяч тенге.
3. Предусмотреть целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на возмещение затрат вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства в сумме 5 235 724 тысячи тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 303 584 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 18.04.2024 № 23-82 (вводится в действие с момента подписания).

5. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 88 707 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Күрті ауылдық округіне 40 498 мың теңге;
Чапай ауылдық округіне 48 209 мың теңге.
6. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте кент және ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға.
Көрсетілген трансферттерді кент және ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Іле ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

5. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 88 707 тысяч тенге, в том числе:
Куртинскому сельскому округу 40 498 тысяч тенге;
Чапаевскому сельскому округу 48 209 тысяч тенге.
6. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам поселка и сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года.
Распределение указанных трансфертов бюджетам поселка и сельских округов определяется на основании постановления акимата Илийского района.

7. Осы шешiм 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледі.
Іле аудандық мәслихатының төрағасы Р. Абилова
Іле аудандық мәслихатының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 18-49 шешіміне 1 қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Алматы облысы Іле аудандық мәслихатының 28.05.2024 № 25-88 шешімімен (қол қойылған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі).
2024 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
І. Кірістер

7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Илийского районного маслихата Р. Абилова
Приложение 1 к решению Илийского районного маслихата от 29 декабря 2023 года № 18-49
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Илийского районного маслихата Алматинской области от 28.05.2024 № 25-88 (вводится в действие с момента подписания).
Районный бюджет на 2024 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
І. Доходы

119 990
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
10 833
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
415 858
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
17 722
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
300 969
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 226 978
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
231 053
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
180 150
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
83 217
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
12 231
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
69 806
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
14 396
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
50 903
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
50 903
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
11 952 867
1
Тұрғын үй шаруашылығы
7 569 422
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
1 608 770
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
1 608 770
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
5 408 650
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
379 807
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
225 219
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
4 803 624
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
552 002
001
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй қоры саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
61 702
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары

119 990
006
Оказание жилищной помощи
10 833
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
415 858
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
17 722
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
300 969
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 226 978
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
231 053
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
180 150
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
83 217
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
12 231
021
Капитальные расходы государственного органа
500
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
69 806
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
14 396
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
50 903
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
50 903
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
11 952 867
1
Жилищное хозяйство
7 569 422
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
1 608 770
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
1 608 770
467
Отдел строительства района (города областного значения)
5 408 650
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
379 807
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
225 219
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
4 803 624
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
552 002
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда
61 702
003
Капитальные расходы государственного органа

3 006
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттік қызметтер
63 600
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлiмi
63 600
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
63 600
02
Қорғаныс
33 764
1
Әскери мұқтаждар
23 503
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
23 503
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
23 503
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
10 261
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
10 261
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
10 261
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
47 747
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
47 747
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
47 747
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
47 747
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
3 583 244
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1 106 113
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 106 113
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
1 106 113
2
Әлеуметтiк көмек
2 283 227
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 283 227
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
129 671
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
11 707
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
465 622
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
19 152
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
325 253
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарға протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 331 822
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер

3 006
9
Прочие государственные услуги общего характера
63 600
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
63 600
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
63 600
02
Оборона
33 764
1
Военные нужды
23 503
122
Аппарат акима района (города областного значения)
23 503
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
23 503
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
10 261
122
Аппарат акима района (города областного значения)
10 261
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
10 261
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
47 747
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
47 747
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
47 747
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
47 747
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
3 583 244
1
Социальное обеспечение
1 106 113
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 106 113
005
Государственная адресная социальная помощь
1 106 113
2
Социальная помощь
2 283 227
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 283 227
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
129 671
006
Оказание жилищной помощи
11 707
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
465 622
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
19 152
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
325 253
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 331 822
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения