Абай облысы мәслихатының "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 11/66-VІI шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Абай облысы мәслихатының 2023 жылғы 28 шілдедегі № 5/34-VIIІ шешімі
Абай облысы мәслихаты ШЕШТІ:
1. Абай облысы мәслихатының "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Абай облысы мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы №11/66-VІI шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2, 3 – қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 318 965 421,0 мың теңге:
салықтық түсімдер – 8 718 579,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 4 523 160,4 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 305 723 681,6 мың теңге;
2) шығындар – 320 687 750,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 2 915 501,0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 12 106 247,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 9 190 746,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -4 637 830,6 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 4 637 830,6 мың теңге:
қарыздар түсімі – 11 806 247,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 9 186 002,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 2 017 585,6 мың теңге.";
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2023 жылға:
Бородулиха ауданының бюджетіне әлеуметтік салық бойынша кірістерді бөлу нормативтері – 60,2 пайыз, төлем көзінен салық салынатын кірістерден жеке табыс салығы – 62,4 пайыз;
Семей қаласының бюджетіне әлеуметтік салық бойынша кірістерді бөлу нормативтері – 95,8 пайыз, төлем көзінен салық салынатын кірістерден жеке табыс салығы – 97 пайыз;
аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы, ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз мөлшерінде белгіленсін.";
11-1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11-1. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер қарастырылсын:
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге;
ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялауға;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
жұмыспен қамту мәселелері бойынша азаматтарды әлеуметтік қолдауды қамтамасыз етуге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға;
"Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға.
2023 жылға арналған республикалық бюджеттен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер бөлу Абай облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в решение маслихата области Абай от 14 декабря 2022 года № 11/66-VIІ "Об областном бюджете на 2023-2025 годы"
Решение маслихата области Абай от 28 июля 2023 года № 5/34-VIIІ
Маслихат области Абай РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата области Абай "Об областном бюджете на 2023-2025 годы" от 14 декабря 2022 года № 11/66-VIІ следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 318 965 421,0 тысяч тенге:
налоговые поступления – 8 718 579,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 4 523 160,4 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 305 723 681,6 тысяч тенге;
2) затраты – 320 687 750,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 2 915 501,0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 12 106 247,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 9 190 746,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -4 637 830,6 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 4 637 830,6 тысяч тенге:
поступление займов – 11 806 247,0 тысяч тенге;
погашение займов – 9 186 002,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 2 017 585,6 тысяч тенге.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Установить на 2023 год:
нормативы распределения доходов в бюджет Бородулихинского района по социальному налогу – 60,2 процента, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты – 62,4 процента;
нормативы распределения доходов в бюджет города Семей по социальному налогу – 95,8 процента, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты – 97 процентов;
нормативы распределения доходов в бюджеты районов (городов областного значения) по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора в размере 100 процентов.";
пункт 11-1 изложить в новой редакции:
"11-1. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на:
проведение противоэпизоотических мероприятий;
субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок;
обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
обеспечение социальной поддержки граждан по вопросам занятости;
увеличение оплаты труда педагогов организаций дошкольного образования;
увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования;
материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения";
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
Распределение целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета бюджетам районов (городов областного значения) на 2023 год определяется постановлением акимата области Абай.";
приложение 1 к указанному решению изложить в редакции согласно приложению к настоящему решению.

1 194 075,8
012
Тірек-қозғалу аппаратының қызметі бұзылған балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
263 144,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 108 346,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
500 000,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
785 018,0
261
Облыстың білім басқармасы
883 012,0
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
732 770,0
037
Әлеуметтік сауықтандыру
84 501,0
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
65 741,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
2 165 160,0
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
2 165 160,0
2
Әлеуметтiк көмек
121 552,3
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
121 552,3
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
121 552,3
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
13 989 658,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
13 982 833,0
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
5 910 843,3
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
11 628,0
018
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
350 647,0
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
67 900,0
061
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдесу
896 348,0
062
Біліктілік жүйесін дамыту
2 484,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
132 757,0
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
6 610 225,7
752
Облыстың қоғамдық даму басқармасы

1 194 075,8
012
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью в государственных медико-социальных учреждениях (организациях) для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
263 144,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 108 346,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
500 000,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
785 018,0
261
Управление образования области
883 012,0
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
732 770,0
037
Социальная реабилитация
84 501,0
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
65 741,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
2 165 160,0
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
2 165 160,0
2
Социальная помощь
121 552,3
256
Управление координации занятости и социальных программ области
121 552,3
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
121 552,3
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
13 989 658,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
13 982 833,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
5 910 843,3
007
Капитальные расходы государственного органа
11 628,0
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
350 647,0
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
67 900,0
061
Cодействие добровольному переселению лиц для повышения мобильности рабочей силы
896 348,0
062
Развитие системы квалификаций
2 484,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
132 757,0
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
6 610 225,7
752
Управление общественного развития области

74 040,0
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
14 500,0
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
18 465,0
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
18 733,0
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
3 057 067,0
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
5 694,0
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
53 706,0
741
Облыстың ауыл шаруашылығы және жер қатынастары басқармасы
15 663 914,3
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
790 000,0
005
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
529 000,0
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
135 682,0
018
Пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру
1 350,0
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
4 970,0
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
18 310,6
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
10 000,0
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
653 000,0
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
4 400 000,0
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
53 000,0
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
6 040 498,0
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуды кредиттеу, сондай-ақ лизинг беру кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
2 700 000,0
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау

74 040,0
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
14 500,0
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
18 465,0
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
18 733,0
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
3 057 067,0
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
5 694,0
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
53 706,0
741
Управление сельского хозяйства и земельных отношений области
15 663 914,3
002
Субсидирование развития семеноводства
790 000,0
005
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
529 000,0
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
135 682,0
018
Обезвреживание пестицидов (ядохимикатов)
1 350,0
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
4 970,0
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
18 310,6
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
10 000,0
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
653 000,0
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
4 400 000,0
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
53 000,0
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
6 040 498,0
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
2 700 000,0
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства