"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 16 маусымдағы № 205 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 13 маусымдағы № 219 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 65-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 16 маусымдағы № 205 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік қорғау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
14-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау саласындағы тәуекелдердің, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, әлеуметтік қамсыздандыру, оның ішінде әлеуметтік төлемдердің уақтылы және дұрыс тағайындалуы, мемлекеттік корпорацияның алушыға әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуы бөлігінде зейнетақымен қамсыздандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелердің мониторингін және бағалауды ұйымдастыру;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, әлеуметтік қамсыздандыру, оның ішінде әлеуметтік төлемдердің уақтылы және дұрыс тағайындалуы, мемлекеттік корпорацияның алушыға әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуы бөлігінде зейнетақымен қамсыздандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша жеке, заңды тұлғалар, кәсіпкерлік субъектілері және әлеуметтік қорғаудың төмен тұрған мемлекеттік инспекторы арасындағы келіспеушіліктерді қарау;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, әлеуметтік қамсыздандыру, оның ішінде әлеуметтік төлемдердің уақтылы және дұрыс тағайындалуы, мемлекеттік корпорацияның алушыға әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуы бөлігінде зейнетақымен қамсыздандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын әзірлеу;";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 июня 2022 года № 205 "О некоторых вопросах Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 июня 2023 года № 219
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с пунктом 3 статьи 65 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 июня 2022 года № 205 "О некоторых вопросах Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в положении республиканского государственного учреждения "Комитет труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
в пункте 14:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) организация мониторинга и оценки рисков в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, социальной защиты лиц с инвалидностью, в сфере предоставления специальных социальных услуг, социального обеспечения, в том числе пенсионного обеспечения и обязательного социального страхования в части своевременного и правильного назначения социальных выплат, своевременного и полного перечисления получателю социальных выплат государственной корпорацией;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) рассмотрение разногласий, возникающих по вопросам социальной защиты лиц с инвалидностью, в сфере предоставления специальных социальных услуг, социального обеспечения, в том числе пенсионного обеспечения и обязательного социального страхования в части своевременного и правильного назначения социальных выплат, своевременного и полного перечисления получателю социальных выплат государственной корпорацией между физическими, юридическими лицами, субъектами предпринимательства и нижестоящим государственным инспектором социальной защиты;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) разработка  критериев оценки степени риска и проверочных листов по вопросам социальной защиты лиц с инвалидностью, в сфере предоставления специальных социальных услуг, социального обеспечения, в том числе пенсионного обеспечения и обязательного социального страхования в части своевременного и правильного назначения социальных выплат, своевременного и полного перечисления получателю социальных выплат государственной корпорацией;";

мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
"29-1) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, әлеуметтік қамсыздандыру, оның ішінде әлеуметтік төлемдердің уақтылы және дұрыс тағайындалуы, мемлекеттік корпорацияның алушыға әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуы бөлігінде зейнетақымен қамсыздандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша заңнаманы, нормативтік актілерді бұзу себептерін талдау, қорыту және оларды жою бойынша шаралар;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
15-тармақ мынадай мазмұндағы 15-2) және 15-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-2) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, зейнетақы төлемін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны, біржолғы мемлекеттік жәрдемақыны алушыға бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ мемлекеттік корпорацияның әлеуметтік төлемдері есебінен уақтылы және толық аударылуын бақылауды жүзеге асыру;";
15-3) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, әлеуметтік қамсыздандыру, оның ішінде әлеуметтік төлемдердің уақтылы және дұрыс тағайындалуы, мемлекеттік корпорацияның алушыға әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуы бөлігінде зейнетақымен қамсыздандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша жеке, заңды тұлғалар, кәсіпкерлік субъектілері және әлеуметтік қорғаудың төмен тұрған мемлекеттік инспекторы арасындағы келіспеушіліктерді қарау;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
15-тармақ мынадай мазмұндағы 15-2) және 15-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-2) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, зейнетақы төлемін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны, біржолғы мемлекеттік жәрдемақыны алушыға бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ мемлекеттік корпорацияның әлеуметтік төлемдері есебінен уақтылы және толық аударылуын бақылауды жүзеге асыру;";
15-3) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, әлеуметтік қамсыздандыру, оның ішінде әлеуметтік төлемдердің уақтылы және дұрыс тағайындалуы, мемлекеттік корпорацияның алушыға әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуы бөлігінде зейнетақымен қамсыздандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша жеке, заңды тұлғалар, кәсіпкерлік субъектілері және әлеуметтік қорғаудың төмен тұрған мемлекеттік инспекторы арасындағы келіспеушіліктерді қарау;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
15-тармақ мынадай мазмұндағы 15-2) және 15-3) тармақшалармен толықтырылсын:

дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
"29-1) проведение анализа и обобщения причин нарушений законодательства, нормативных актов в области социальной защиты лиц с инвалидностью, в сфере предоставления специальных социальных услуг, социального обеспечения, в том числе пенсионного обеспечения и обязательного социального страхования в части своевременного и правильного назначения социальных выплат, своевременного и полного перечисления получателю социальных выплат государственной корпорацией и меры по их устранению;";
в положении республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по области Абай", утвержденном указанным приказом:
пункт 15 дополнить подпунктами 15-2) и 15-3) следующего содержания:
"15-2) осуществление контроля за своевременным и полным перечислением получателю государственных базовых пенсионных выплат, пенсионных выплат, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственного специального пособия, единовременного государственного пособия за счет бюджетных средств, а также социальных выплат государственной корпорацией;
15-3) рассмотрение разногласий, возникающих по вопросам социальной защиты лиц с инвалидностью, в сфере предоставления специальных социальных услуг, социального обеспечения, в том числе пенсионного обеспечения и обязательного социального страхования в части своевременного и правильного назначения социальных выплат, своевременного и полного перечисления получателю социальных выплат государственной корпорацией между физическими, юридическими лицами, субъектами предпринимательства и нижестоящим государственным инспектором социальной защиты;";
в положении республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Акмолинской области", утвержденном указанным приказом:
пункт 15 дополнить подпунктами 15-2) и 15-3) следующего содержания:
"15-2) осуществление контроля за своевременным и полным перечислением получателю государственных базовых пенсионных выплат, пенсионных выплат, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственного специального пособия, единовременного государственного пособия за счет бюджетных средств, а также социальных выплат государственной корпорацией;
15-3) рассмотрение разногласий, возникающих по вопросам социальной защиты лиц с инвалидностью, в сфере предоставления специальных социальных услуг, социального обеспечения, в том числе пенсионного обеспечения и обязательного социального страхования в части своевременного и правильного назначения социальных выплат, своевременного и полного перечисления получателю социальных выплат государственной корпорацией между физическими, юридическими лицами, субъектами предпринимательства и нижестоящим государственным инспектором социальной защиты;";
в положении республиканского государственного учреждения "Департамент Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Актюбинской области", утвержденном указанным приказом:
пункт 15 дополнить подпунктами 15-2) и 15-3) следующего содержания:

15-3) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, әлеуметтік қамсыздандыру, оның ішінде әлеуметтік төлемдердің уақтылы және дұрыс тағайындалуы, мемлекеттік корпорацияның алушыға әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуы бөлігінде зейнетақымен қамсыздандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша жеке, заңды тұлғалар, кәсіпкерлік субъектілері және әлеуметтік қорғаудың төмен тұрған мемлекеттік инспекторы арасындағы келіспеушіліктерді қарау;".
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шаралар қабылдау;
2) осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберу;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрі
Т. Дүйсенова

15-3) рассмотрение разногласий, возникающих по вопросам социальной защиты лиц с инвалидностью, в сфере предоставления специальных социальных услуг, социального обеспечения, в том числе пенсионного обеспечения и обязательного социального страхования в части своевременного и правильного назначения социальных выплат, своевременного и полного перечисления получателю социальных выплат государственной корпорацией между физическими, юридическими лицами, субъектами предпринимательства и нижестоящим государственным инспектором социальной защиты;".
2. Комитету труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обеспечить:
1) принятие мер в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
2) направление копии настоящего приказа на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова