Қаражал қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Ұлытау облысы Қаражал қалалық мәслихатының 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 106 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің №173 бұйрығына, "Жайылымдардың жалпы алаңы түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 3-3/332 бұйрығына сәйкес, Қаражал қаласының аумағында жайылымдарды тиімді пайдалану және мал шаруашылығы өнімінің өнімділігін арттыру мақсатында, Қаражал қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Қаражал қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихаттың төрағасы З.Оспанова
Қаражал қалалық мәслихатының
2023 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 106 шешіміне
қосымша
Қаражал қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024 - 2025 жылдарға арналған жоспары
1 тарау. Кіріспе
1. Осы Қаражал қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024 - 2025 жылдарға арналған жоспар Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
2. Жоспарды әзірлеу үшін келесі ақпарат пайдаланылды:
Ұлытау облысының ветеринария басқармасының "Жаңаарқа аудандық ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынының Қаражал қаласындағы филиалымен берілген, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
Ұлытау облысының ветеринария басқармасының "Жаңаарқа аудандық ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынының Қаражал қаласындағы филиалымен берілген, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
Ұлытау облысының ветеринария басқармасының "Жаңаарқа аудандық ветеринариялық станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорынының Қаражал қаласындағы филиалымен берілген, үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Каражал на 2024-2025 годы
Решение Каражалского городского маслихата области Ұлытау от 27 декабря 2023 года № 106
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", в целях рационального использования пастбищ и повышения продуктивности животноводства на территории города Каражал, Каражалский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Каражал на 2024-2025 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель городского маслихата З.Оспанова
Приложение к решению
Каражалского городского маслихата
№ 106
от 27 декабря 2023 года
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Каражал на 2024-2025 годы
Глава 1. Введение
1. План по управлению пастбищами и их использованию по городу Каражал на 2024 - 2025 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
2. Для разработки Плана использована следующая информация:
сведения о ветеринарно - санитарных объектах, предоставленные филиалом коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Жанааркинская районная ветеринарная станция" управления ветеринарии области Ұлытау в городе Каражал;
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, представленные филиалом коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Жанааркинская районная ветеринарная станция" управления ветеринарии области Ұлытау в городе Каражал;
данные о количестве гуртов, отар, табунов, представленные филиалом коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Жанааркинская районная ветеринарная станция" управления ветеринарии области Ұлытау в городе Каражал;
иные данные, предоставленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

3. Қаражал қаласының көлемі 79 243 гектарды құрайды, соның ішінде 2002 гектар жер - жайылымдар. Қазіргі уақытта жайылымдық жерлердің барлығы пайдаланылуда.
4. Саланы тұрақты дамытудың құрамдасы ауыл шаруашылығы маңызы бар жерлерді ұтымды пайдалану болып табылады.
5. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ұтымды пайдалану - жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың ауыл шаруашылығы өнімін өндіру процесінде жер пайдалану мақсаттарын жүзеге асыруда жерді қорғауды және табиғи факторлармен өзара оңтайлы әрекеттесуді есепке ала отырып, топырақтың құнарлылығы мен жердің мелиоративтік жай-күйінің айтарлықтай нашарлауына әкеліп соқтырмайтын тәсілдерімен жоғары дәрежеге жетуді қамтамасыз ету.
6. Жайылым пайдаланушылар үшін жайылымдарды оларды тоздырмай тиімді пайдалану басты міндеті болып табылады.
7. Осыған байланысты, 2024 - 2025 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша жоспары, азықтық қажеттілігін және жайылымдардың тозу процесін алдын алуды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін ауыл шаруашылығы құрылымдары мен тұрғындар үшін жайылым айналымдарының схемалары дайындалды.
2 тарау. Жалпы мәліметтер
8. Қаражал - облыстық бағыныстағы өнеркәсіптік қала, облыс орталығы - Жезқазған қаласынан шығысқа қарай 255 шақырым, Қарағанды қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 300 шақырым және республика астанасы – Астана қаласынан 537 шақырымда орналасқан.
9. Қаражал қаласы Ұлытау облысының орталық бөлігінде және Жаңаарқа ауданының жартылай шөлейт және шөлейт аймақ жерлерінде, Бетпақ Дала шекарасының солтүстігіне жақын орналасқан. Құрамында үш қоныс: Қаражал қаласы, Жәйрем кенті, Шалғы кенті.
10. Қаражал қаласы тау-кен өнеркәсіп саласы дамыған қалалардың бірі болып табылады. Экономика дамуының негізгі бағыты тау-кен өндіру және өңдеу өнеркәсібі болып табылады. Қалада 2 қала құраушы кәсіпорындар орналасқан – "Жәйрем кен байыту комбинаты" Акционерлік қоғамы, "Өркен – Атасу" өкілдігі Өркен "ЖШС".
11. Қала халқын азық-түлік өнімдерімен қамтамасыз ететін экономиканың агралық секторының негізгі бағыттарының бірі - мал шаруашылығы болып табылады. Ал өсімдік өсіру Қаражал қаласында іс жүзінде дамымаған, жеміс-жидектер үй жанындағы учаскелерде өздеріне пайдалану үшін өсіреді.
3 тарау. Климат
12. Қаланың климаты құбылмалы - суық қыс және құрғақ ыстық жаз. Жыл бойы күшті жел байқалып тұрады. Қысқы уақытта басым желдер шығыс, солтүстік және солтүстік-шығыс бағыттан, орташа желдің жылдамдығы қыста 3,4-5,7 м/с құрайды. Жазда басым желдер солтүстік, солтүстік-шығыс және солтүстік –батыстан 3,9-5,7 м/с құрайды. Жыл бойына күшті желдер байқалады және жазда шаңды, қыста боран тудырады.
4 тарау. Жер бедері

3. Территория города Каражал составляет общую площадь 79243 гектар, из которых 2002 гектара пастбища. В настоящее время используется все пастбищные угодия.
4. Составляющей устойчивого развития отрасли является рациональное использование земель сельскохозяйственного значения.
5. Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения - это обеспечение собственниками земельных участков и землепользователями в процессе производства сельскохозяйственной продукции максимального эффекта в осуществлении целей землепользования с учетом охраны земель и оптимального взаимодействия с природными факторами способами, не приводящими к существенному снижению плодородия почв и мелиоративного состояния земель.
6. Для пастбище пользователей эффективное использование пастбищ без их деградации является главной задачей.
7. В связи с этим, разработан План по управлению пастбищами и их использованию на 2024-2025 годы, схемы пастбищеоборотов для сельскохозяйственных формирований и населения, что позволит обеспечить потребность в кормах и предотвратить процесс деградации пастбищ.
Глава 2. Общие сведения
8. Каражал - промышленный город областного подчинения, расположен в 255 километрах восточнее от областного центра города Жезказган, в 300 километрах к юго-западу от города Караганды и в 537 километрах от столицы республики города Астана.
9. Город Каражал расположен в центральной части области Ұлытау в полупустынных и пустынных районах Жанааркинского района, от северной границы Бетпак Дала. В состав входят три поселения: город Каражал, поселок Жайрем, поселок Шалгинский.
10. Город Каражал является одним из развитых городов в горнодобывающей сфере. Основным направлением развития экономики города является горнодобывающая и обрабатывающая промышленность. В регионе расположены 2 градообразующие предприятий Акционерное Общество "Жайремский ГОК" и Представительство "Оркен – Атасу" ТОО "Оркен".
11. Животноводство является одним из основных направлений аграрного сектора экономики по обеспечению населения города продуктами питания. А вот растениеводство города Каражал практически не развито, плодоовощную продукцию выращивают на приусадебных участках для собственного потребления.
Глава 3. Климат
12. Климат города резко континентальный - с холодной зимой и жарким сухим летом. В течение года наблюдается активная ветровая деятельность. В зимнее время преобладают ветры восточного, северного и северо-восточного направлений, средние скорости ветра зимой составляют 3.4-5.7 м/с. Летом преобладают северные, северо-восточного и севера – западные ветры составляют 3.9-5.7 м/с. Сильные ветры отмечаются в течение всего года и вызывают пыльные бури летом, метели зимой.
Глава 4. Рельеф

13. Қаланың жер бедері өзімен азтолқынды жазық учаскелерімен ұсынылады, жазықтардағы ұсақ шоқыларының абсолюттік белгілері 400-500 м құрайды, жекелеген рельеф нысандары - шоқылар, тізбектер, қыраттардың ең жоғары белгісі 800 м жетеді. Жазықтардың беттері өзендер арналарымен, уақытша су көздерімен тегістелген. Еңіс беті әлсіз және Сарысу өзеніне, солтүстік бөлігінде солтүстік-батыс, оңтүстік бөлігінде батыс және оңтүстік-батыс жағына бағытталған.
5 тарау. Өсімдік
14. Өсімдіктер құрғақ далалық аймағының басымдылығымен сипатталады, құрғақшылыққа төзімді көп жылдық шөптер - көбінесе бетеге, боз қараған, қылқанбоз, жусан кездеседі. Шаруашылық жоспарында осы аумақтар кең жайылым алқаптарын ұсынады. Кестеден көргеніміздей, қала территориясы табиғи жағрапиялық жағдайына байланысты жерлердің 3 санатына бөлінеді. Жерлердің бұл санаттары олардың мақсаттарына сай пайдаланылады. Егер қала жайылымдарына жалпылама сипаттама беретін болсақ, олардың өнімділігі тұрақты емес, яғни жылдан жылға жаңбыр мен қардың көлеміне қарай өзгеріп отырады. Шөптің шығымдылығы жылдың ауа-райына қарай, гектарына 1,8 центнерден 3 центнерге дейін өзгеруі мүмкін.
6 тарау. Гидрография, гидрология және сулану
15. Гидрографиялық торабы нашар дамыған және солтүстік шекара аймағында ағып өтетін Сарысу өзенінің бассейніне жатады, оған сол жағалауынан Атасу, Талды-Манақа және ұсақ салалары құяды. Атасу өзені Қаражал қаласының 20 километр шығысында ағады, шамамен қаладан солтүстікке қарай 70 километр Сарысу өзені ағып өтеді. Өзендердің графикалық желісін қаланың батыс жағынан 56 километр ағатын ұсақ өзендер Еспе, Байыр және басқа да жүретін өзендер толықтырады. Қаланың оңтүстік бөлігінде ұсақ су ағындары Көктас, Атасу, Кенжебайсамай, сондай-ақ көптеген уақытша ағын сулар ағады. Қала аумағы жер асты суларымен әлсіз және біркелкі емес қамтамасыз етілген. Сарысу өзенінің аңғарында қаланы шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ету үшін Тұзкөл жерасты суларының көздері барланған, соның есебінен жүзеге асырылуда.
7 тарау. Геоботаника
16. Қаражал қаласының әкімшілік аумағы күлгін-қызғылт топырақ белдем тармағында құрғақ дала аймағында орналасқан және Орталық Қазақстанның шет аймағына жатады.
8 тарау. Топырақ
17. Топырақ жамылғысы шөл және шөлейт аймақтарға тән ашық каштанды және қоңыр топырақтардан тұрады. Топырақ төмен қасиеттерімен, кеңінен таралған тұзды және сортаңданған топырақтың әртүрлілігімен ерекшеленеді. Ал аймақтық топырақтар өзендер мен су ағындарының аңғарларында дамыған шалғынды және шалғынды-қоңыр топырақтармен, сондай-ақ төбелер мен биіктіктердің беткейлерінде қиыршық тасты-сазды нашар дамыған топырақтармен қамтамасыз етілген. Солтүстік-батыс бөлігінде құмды топырақ кең таралған, игеру кезінде ұсатылуға оңай ұшырайды.
9 тарау. Жайылымдарды тиімді пайдалану

13. Рельеф территории предоставляют собой слабоволнистую равнину с участками мелкосопочника абсолютные отметки равнины составляют 400-500 метров, наивысшие отметки отдельных сглаженных форм рельефа - сопок, гряд, грив достигают 800 метров. Поверхность равнины расчленена долинами рек, временными водотоками. Уклон поверхности слабый и направлен в сторону долины реки Сарысу, в северной части на севера - запад, в южной на запад и юго-запад.
Глава 5. Растительность
14. Растительность сухостепной зоны характеризуется преобладанием засухоустойчивых многолетних, преимущественно - типчак, акация степная, тырса, встречаются полыни. В хозяйственном плане данная территория предоставляет собой обширные пастбищные угодья. Территория города в связи с природным географическим положением делится на 3 категорий земель. Эти категории земель используются в соответствии с их целями. Если характеризовать в целом пастбища города, то их производительность непостоянна, меняется из года в год в зависимости от количества дождя и снега. Урожайность травы может варьироваться от 1,8 до 3 центнеров с гектара, в зависимости от погодных условий года.
Глава 6. Гидрография, гидрология и обводненность
15. Гидрографическая сеть развита слабо и относится к бассейну реки Сарысу, которая протекает по северной границе территории, в нее впадают левобережные притоки Атасу, Талды-Манака и более мелкие. Река Атасу протекает в 20 километрах восточнее города Каражал, примерно в 70 километрах севернее города протекает река Сарысу. Графическую сеть рек дополняют мелкие реки Еспе, Байыр и другие, протекающие в 56 километрах с западной стороны от города. В южной части территории протекают мелкие водотоки Коктас, Атасу, Кенжебайсамай, а также множество временных водотоков, которые относятся к бессточному району. Территория города подземными водами обеспечена слабо и неравномерно. В долине реки Сарысу разведано Тузкольское месторождение подземных вод, за счет которого осуществляется хозяйственно-питьевое водоснабжение территории.
Глава 7. Геоботаника
16. Административная территория города Каражал расположена в зоне сухих степей в подзоне темно - каштановых почв и относится к Центрально - Казахстанской провинции.
Глава 8. Почвы
17. Почвенный покров характерен для полупустынной и пустынной зон и предоставлен светлокаштановыми и бурыми почвами. Почвы отличаются низким качествам, широко распространены солонцеватые и солонцовые разности почв. А зональные почвы предоставлены луговыми и лугово-бурыми почвами, развитыми по долинам рек и водотоков, а также щебневато-суглинистые слаборазвитые почвы на склонах сопок и возвышенностей. В северо-западной части территории распространены песчаные почвы, которые при освоении легко подвергаются развеванию.
Глава 9. Рациональное использование пастбищ

18. Қаражал қаласының аумағында 2 кент орналасқан, негізінен малдың көбі үйде ұсталады, жылдың алты айы ішінде елді мекеннің шеткі аумақтарында жайылады, яғни малдар елді мекендер аумағынан 3-5 километрден алыстамайды. Қазір осы жерлердің жартысынан көбі бүлінген, тозығы жеткен. Себебі, халықтың қолында шаруа қожалықтарының мыңнан астам малдары мен үй жануарлары ұсталынады, сәйкесінше малдың тығыздығы осы аймақта қолданылатын көлемнен (нормативтен) бірнеше есе асып түседі.
Нақты жайылымдық жерлердің 2002 гектарының 95,6 % мал жайылымы үшін қолданылады. Бұл жерлердің көпшілігі қала және кенттерге жақын аумақтарға орналасқан. Қаражал қаласы жерлерінің аумағында малдарға рационның негізгі құрамдас бөлігі болып жайылымдық мал азығы, шөп, табиғи шалғындар қызмет етеді.
Жобаланатын аумақ шөл және шөлейт аймақта орналасқан. Шөлді аймақ дала аймағынан дерлік астық тұқымдастардың толық болмауымен және әр түрлі шөптердің өте кедейлігімен ерекшеленеді. Бұл жерде негізгі түрлері болып жусан және кейбір көделер табылады. Әр түрлі кіші өсімдіктер жеткілікті. Ұсақ төбелердің өсімдіктері көктемгі-жазғы-күзгі маусымда ұсақ малдар мен түйелерге арналған жайылым болып табылады.
Ерте көктемде барлық жерде ашық түсті қызғалдақ, шайыр, тырсықтың жекелеген даналарын, сексеулдің қара және ақ түстерін кездестіруге болады.
Құмдар арасында қара сексеуіл, күміс түстес шеңгіл, көп бұтақты жыңғыл және тағы басқалары шығады.
Өсімдік қауымдастықтарының биіктегілер арасында келесі кешендер ерекшеленеді: жусан, қалтық, тобылғы және қараған.
Жайылымның басым бөлігін карағандар жайлаған. Қар ұстауда бұталар оң рөл атқарып, топырақты ылғалдандырады және жайылымның өнімділігі айтарлықтай артады.
Қазіргі уақытта жайылымдарды пайдалану және көп малды бағу тәртібін сақтамау, жердің күтіп-бапталмауына байланысты жемдік өсімдіктер қоры жылдан жылға кемуде. Жалпы алғанда, ғылыми негізделген тәжірибеде жайылымдардың көп жыл бойына өнімділігін сақтау үшін үш негізгі талаптарды ескеру қажет:
1) жайылымдық учаскелерде мал санының нормаларын сақтау;
2) жайылымдарды пайдаланғаннан соң 30-40% жалпы өнімнің сақталуы шарт.
Жайылымда мал жайылымынан соң өсімдіктердің биіктігі 4-5 сантиметр болуы шарт. Себебі, мал өсімдіктің барлық жапырақтарын жеп қояды, қыс кезінде олардың қорларында пайдалы заттардың құрамы азайып кетеді. Кейде қыс кезінде шөпті үсік шалады, ал, аман қалғандары көктемде гүлдегендерімен төменгі сападағы шөптер санатына кіреді.

18. На территории города расположены 2 поселка, в основном большинство животных содержатся дома, в течение шести месяцев в год пасутся в окрестностях населенных пунктов, то есть скот не отдаляется от населенных пунктов на дистанцию больше 3-5 километров. Сейчас практически большая часть этих земель повреждена, изношена. Потому что во дворах населения содержатся более тысячи животных и скот крестьянских хозяйств, соответственно плотность скота в несколько раз превышает размер (норматив), действующий в этом регионе.
Из имеющихся в наличии 2002 гектаров пастбищных угодий практически 95,6 % применяются для выпаса скота. Большинство этих земель расположены вблизи города и поселков. На территории земель города Каражал основными составляющими рациона животных служат пастбищные корма, сено естественных лугов.
Проектируемая территория находится в пустынной и полупустынной зоне. Пустынная зона отличается от степной зоны почти полным отсутствием злаков и очень бедным разнотравьем. Основными видами здесь являются полыни и некоторые солянки. Растительность мелкосопочников достаточно разнообразна. Растительность мелкосопочников является пастбищами весенне-летне-осеннего сезона использования для мелкого рогатого скота и верблюдов.
Ранней весной повсюду можно встретить яркоокрашенные тюльпаны, шаир, отдельные экземпляры тырсика, саксаулов черного и белого.
В понижениях между песками появляются саксаул черный, шенгил серебристый, гребенщик многоветвистый и другие.
На возвышенностях среди растительных сообществ выделены следующие комплексы: полынь, калтык, таволга и караган.
Значительная часть пастбища закустарена караганом. Кустарники играют положительную роль при снегозадержании улучшается водный режим почвы и значительно повышается урожайность пастбищ.
В настоящее время, из-за несоблюдения порядка использования пастбищ и выпаса большого количества скота, из-за не ухоженности, фонд кормовых растений из года в год уменьшается. В целом, на научно-обоснованной практике для сохранения продуктивности пастбищ на долгие годы, пользователям пастбищ необходимо учитывать три основных требования:
1) на пастбищном участке соблюдать нормы количества скота;
2) после использования пастбищ 30-40 процентов валового продукта должны быть сохранены.
После выпаса скота на пастбище, растения должны быть высотой 4-5 сантиметра. Потому что скот съедает практически все листья растений, к зиме в их фонде остается меньше питательных веществ. Иногда зимой обмораживаются, а выжившие, хотя и расцветают весной, имеют травянистость низкого качества.

3) Малды жаю мерзімдерін сақтауға кеңес береміз. Малды көктемде жаю көптеген көпжылдық шөптердің (дәнді дақылдар) түктенуінен кейін 10-12 күннен соң бастау қажет. Ал, қалғандары салалы шөп болып өскеннен соң малды жаю керек (жиі бұташалар).
Осы ережелерді сақтамау келесі жылы жайылымдағы өнімдердің төмендеуіне алып келеді. Алайда, осыған қарамастан жыл бойына жайылымдардағы шөптердің құнарлығы түрлі себептермен өзгерулері мүмкін.
Қазіргі күнде шалғындық шөп өсімдіктерінің жерлері мен жайылымдардың геоботаникалық құрамы жалпы алғанда түбімен өзгеріске ұшыраған. Мұндай жағдай басқа агротехникалық шаралар мен жерлерді мелиорациялауды өткізуді талап етеді. Шөптің бастапқы өсуін қалпына келтіруді қажет ететін жарамсыз, тозығы жеткен жайылымдар үшін ауыспалы жайылымдар бойынша ғылыми негізде жүргізу керек.
Қалада ветеринар мамандармен, жабдықтармен (компьютерлер, тоңазытқыштар, қажетті аспаптар) толық қамтылған бір ветеринарлық станция бар. Ауылдық округтердің малдарын жайылымдарға жаюға шығарудың алдында жоспарланған жыл сайынғы эпизоотикаға қарсы шаралар, ветеринарлық-алдын алу егулер, аллергиялық және күкірттік тексеру жұмыстары толық көлемде жүзеге асырылады. Малды селқос ұстау, малдың шағылысуы, төлдеуі кездерінде бақылаудың жоқтығы, малдың денсаулығына байланысты қадағалаудың жоқтығы, малдардың бірігуі, топтасу ережелерінің жоқтығы және басқа да бұзушылықтар жануарлар (малдар) арасында жұқпалы инфекциялардың таралуына жол ашады. Сондықтан да жайылымдарды пайдалану және малдарды ұстауда ветеринарлық-санитарлық және зоогигиненалық ережелерді қатаң сақтау қажет. Ауру орын алған жерлерде жануарларды (малдарды) егу, залалсыздандыру, дератизациялау жұмыстары жүргізілуі шарт. Қаражал қаласында өлген малды көмуге арналған 1 орын бар. Бұл жерге аймақта өлген малдардың, жануарлардың мәйіттерін жағу және инсениратор әдісімен жойылады. Жәйрем кентінде типтік жобадағы мал көміндісін салу талап етіледі.
2023 жылы Қаражал қаласы әкімінің аппараты мен Байдалы би, Ақтүбек, Ш.Ералиев ауылдық округтер әкімдіктері арасындағы, Байдалы би, Ақтүбек, Ш.Ералиев ауылдық округтерінің алшақ жайылымдық жерлерінен Қаражал қаласы мен Жәйрем кентіндегі мал шаруашылығымен айналысатын тұлғаларының мал жаюына жәрдемдесу және рұқсат ету құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелері бойынша Меморандумға қол қойылған.
Байдалы би ауылдық округі – 15 000 га жерлер;
Ақтүбек ауылдық округі – 15 000 га жерлер;
Ш.Ералиев ауылдық округі – 20 000 га жерлер.
Әр түрлі табиғи аймақтар мен жайылымдар түрлеріне сәйкесінше жайылымдар айналымының сызбалары әзірленеді.
Мал айдау және алыс мал жайылымы сынды жайылымдарды пайдаланудың 2 жүйесі бар. Біріншісі, жайылым малқорада 3 километр қашықтықта орналасқан жағдайда, екіншісі алыс қашықтықта жайылымдардың орналасу жағдайында болуы мүмкін.
Осы жоспарда жайылымдарды жақыннан пайдаланудың жүйесі келтірілген.
ІММ және ҰММ табыны жақын жайылымдарда жайылады.

3) Строгое соблюдение сроков выпаса скота. Выпас скота весной необходимо начинать через 10-12 дней после того, как многие многолетние травы начнут ворситься (семейства зерновых), а другие обрастать ветвями (частично кустарники).
Несоблюдение этих правил ведет к резкому снижению продукции пастбищ в следующем году. Но, тем не менее, известно, что травянистость пастбищ в течение года может меняться по разным причинам.
Сегодня, коренным образом изменился геоботанический состав растительности сенокосных угодий и пастбищ в целом. Такая ситуация требует проведения других агротехнических мероприятий и мелиорации земель. Способ, требующий восстановления роста травы, переменных пастбищ для изношенных пастбищ следует вести на научной основе.
В городе имеется одна ветеринарная станция, которая полностью укомплектована специалистами ветеринарами, оборудованием (компьютеры, холодильники, необходимые инструменты). Перед выгоном на выпас скота сельских округов в полном объҰме выполняются запланированные ежегодные противоэпизоотические мероприятия, работы по ветеринарной профилактической прививке, аллергические и серологические проверочные работы. Небрежное содержание скота, отсутствие контроля при случке, при окоте скота, отсутствие контроля за здоровьем скота, нарушение правил объединения, группировки скота и другие нарушения приводят к распространению инфекции среди животных. Поэтому при использовании пастбищ и содержании скота необходимо строго соблюдать ветеринарно-санитарные и зоогигиенические правила. В местах возникновения заболевания должны быть проведены работы по вакцинации животных, дезинфекции, дератизации. Из-за близкого расположения поселков на территории региона имеется один скотомогильник, расположенный в городе Каражал, в котором уничтожаются трупы больных животных со всего региона, в том числе посредством сжигания в инсинуаторе. Требуется строительство типового скотомогильника в поселке Жайрем.
В 2023 году подписан Меморандум между аппаратом акима города Каражал и акиматами сельских округов Байдалы би, Актубек, Ш. Ералиев по вопросам содействия выпасу скота и защиты разрешительных прав и законных интересов лиц занимающихся животноводством в городе Каражал и поселке Жайрем, с отдаленных пастбищных угодий сельских округов Байдалы би, Актубек, Ш. Ералиев.
Сельский округ Байдалы би - 15 000 га земли;
Сельский округ Актубек - 15 000 га земли;
Сельский округ Ш. Ералиева - 20 000 га земель.
Для различных природных зон и типов пастбищ разрабатываются соответствующие схемы пастбищеоборота.
Существуют две системы использования пастбищ пригонная и отгонная. Первая возможна в том случае, если пастбища расположены на расстоянии до 3 км от скотного двора, вторая при большой удаленности пастбищ.
В данном плане приведена система пригонного использования пастбищ.
Дойные гурты КРС и МРС выпасаются на пригонной основе.

Суғару құрылғылары. Көктем мезгілінде балғын шөпке жаю кезеңінде малдарды (жануарларды) 3-4 рет суғару керек, жаз кезінде ыстық уақытта 7-8 ретке дейін. Ең жақсы суғару орындары - таза өзендер, бұлақтар, таза тоған сулары. Лас, тұрып қалған сулармен малды, жануарды суғару жарамсыз болып есептеледі және жануарлардың ауруға шалдығуларына алып келеді, әсіресе ішек ауруларын тудырады.
Қоралардың құрылысы. Қоралар кең, жетерлі деңгейдегі енді, мал сығылысып және топырлап тұрмас үшін кең көлемді түрде жасалған. Қоралардың ені 100 ірі мүйізді малға 20-25 метр, бір жылдық жас малдарға 10-15 метр, жылқы табынына 15-20 метр, 500-600 бас отар қойға 30-35 метр.
Елімізде мал шаруашылығын дамыту бірінші кезекте жемдік базаны ұдайы қалыптастыру және оларды нығайтумен байланысты болып отыр. Малдың жемінің негізгі құрамы болып жайылымдардың шүйгіндігі болып саналады. Қаладағы жерлерді тиімді пайдалануды ұйымдастыру Заңның талаптарына сәйкес басқару, жоспарлау жүйесінде бірнеше шараларды талап етеді. Қазіргі күнде жайылымдық ресурстарды рационалды және тұрақты басқару мәселелері көкейтесті болып отыр.
Осы жоспарда қаламызда мал шаруашылығын дамытуға арналған табиғи жайылымдарды ұқыпты пайдалануды реттеуші нақты шаралар қарастырылған. Егер қалада жайылымдық жерлерді тиімді пайдаланудың тетіктерін дұрыс жолға қойсақ мал басының өсімін, олардан өндірген сүт, ет және басқа да өнімдердің көлемін арттыруға болады.
10 тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
19. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар құрамында:
1) Қаражал қаласының жер қорының көлемінің кестесін (1-қосымша);
2) Аймақтағы жайылымдарды пайдалану жағдайының кестесін (2-қосымша);
3) Аймақтағы ветеринарлық-санитарлық нысандар туралы мәліметтер (3-қосымша);
4) Қаражал қаласы мен кенттері тұрғындарының мал жайылымдарымен қамтамасыз етілуі (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы ақпаратты (5-қосымша);
6) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қаражал қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (6-қосымша);
7) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жәйрем кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (7-қосымша);
8) Қаражал қаласы жайылым айналымдарының қолайлы схемасын (8-қосымша);
9) Жәйрем кенті жайылым айналымдарының қолайлы схемасын (9-қосымша);

Устройство водопоев. Весной при сочной траве животных необходимо поить до 3-4 раз, а летом в жару – до 7-8 раз. Лучшие водопои - чистые реки, ручьи, пруды с проточной свежей водой. Водопои с загрязненной, застойной водой для скота непригодны, так как могут вызвать заболевания животных, особенно глистные.
Устройство прогонов. Прогоны устроены достаточной ширины, чтобы скот не теснился и не скучивался. Ширина прогонов на 100 голов для крупного рогатого скота 20-25 метра, молодняка до одного года 10-15 метра, табуна лошадей 15-20 метра, для отары овец 500-600 голов 30-35 метра.
Развитие животноводческой отрасли в стране связаны в первую очередь с постоянным налаживанием кормовой базы и его укреплением. Основным составом кормов скота является травянистость пастбищ. В соответствии с требованиями Закона организация эффективного использования земель в городе, требует нескольких мероприятий в системе управления, планирования. Сегодня вопросы рационального и устойчивого управления пастбищными ресурсами актуальны.
В настоящем плане предусмотрены конкретные меры, регулирующие аккуратное использование природных пастбищ для развития животноводства в районе. Если в регионе наладить эффективное использование пастбищных угодий, можно повысить поголовье скота, производимого им молока, мяса и других продуктов.
Глава 10. План по управлению пастбищами и их использованию
19. План по управлению пастбищами и их использованию включает:
1) Таблица площади земельного фонда города Каражал (приложение 1);
2) Таблица состояния использования пастбищ в регионе (приложение 2);
3) Сведения о ветеринарно-санитарных объектах в регионе (приложение 3);
4) Обеспеченность пастбищами скота жителей города Каражал и поселков (приложение 4);
5) Сведения о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам сельскохозяйственных животных (приложение 5);
6) Схему расположения пастбищ на территории города Каражал в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 6);
7) Схему расположения пастбищ на территории поселка Жайрем в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 7);
8) Приемлемую схему пастбищеоборотов города Каражал (приложение 8);
9) Приемлемую схему пастбищеоборотов поселка Жайрем (приложение 9);

10) Қаражал қаласы жайылымдарының, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген картасын (10-қосымша);
11) Жәйрем кенті жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген картасын (11-қосымша);
12) Қаражал қаласы жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (12-қосымша);
13) Жәйрем кенті жайылым пайдаланушыларының су тұтыну нормасына сәйкес су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (13-қосымша);
14) Қаражал қаласының жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (14-қосымша);
15) Жәйрем кентінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (15-қосымша);
16) Қаражал қаласының жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (16-қосымша);
17) Жәйрем кентінің жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (17-қосымша);
18) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (18-қосымша) қамтиды.
Қаражал қаласы бойынша 2024-2025
жылдарға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына
1 - қосымша
Қаражал қаласының жер қорының көлемі
Жерлер санатының атауы
Алаңы (гектар)
1
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер

10) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры города Каражал (приложение 10);
11) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры поселка Жайрем (приложение 11);
12) Схему доступа пастбищепользователей города Каражал к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 12);
13) Схему доступа пастбищепользователей поселка Жайрем к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 13);
14) Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц города Каражал, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 14);
15) Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц поселка Жайрем, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 15);
16) Схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц города Каражал, не обеспеченных пастбищами (приложение 16);
17) Схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц поселка Жайрем, не обеспеченных пастбищами (приложение 17);
18) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижение сельскохозяйственных животных (приложение 18).
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
города Каражал и их использованию
на 2024-2025 годы
Площадь земельного фонда города Каражал
№ п/п
Наименовании категории земель
Всего, га
1
Земли сельскохозяйственного назначения