Жетісу облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 13-39 "Жетісу облысының 2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Жетісу облыстық мәслихатының 2023 жылғы 10 қарашадағы № 10-57 шешімі
Жетісу облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Жетісу облыстық мәслихатының "Жетісу облысының 2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 13-39 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 176753 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда баяндалсын:
"1. 2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 443 811 673 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша 40 890 645 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша 7 882 462 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетін түсiмдер бойынша 24 268 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша 395 014 298 мың теңге;
2) шығындар 449 251 788 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 8 088 806 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 15 468 170 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 7 379 364 теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо 1 369 985 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 1 369 985 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 14 898 906 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)
14 898 906 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 14 392 332 мың теңге;
қарыздарды өтеу 7 374 807 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 7 881 381 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 7-1, 8, 14 және 15-тармақтары жаңа редакцияда баяндалсын:
"7-1. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 11 855 614 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
білім беруге 1 502 727 мың теңге;
денсаулық сақтауға 238 025 мың теңге;
әлеуметтік көмекке 71 099 мың теңге;
табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 370 375 мың теңге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге 808 434 мың теңге;
басым дақылдар өндірісін дамытуды субсидиялауға 4 205 924 мың теңге;
ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялауға 166 230 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға 4 492 800 мың теңге.

О внесении изменений в решение маслихата области Жетісу от 14 декабря 2022 года № 13-39 "Об областном бюджете области Жетісу на 2023-2025 годы"
Решение маслихата области Жетісу от 10 ноября 2023 года № 10-57
Маслихат области Жетісу РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата области Жетісу "Об областном бюджете области Жетісу на 2023-2025 годы" от 14 декабря 2022 года № 13-39 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 176753) следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы 443 811 673 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям 40 890 645 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям 7 882 462 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала 24 268 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов 395 014 298 тысяч тенге;
2) затраты 449 251 788 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 8 088 806 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 15 468 170 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 7 379 364 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 1 369 985 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 1 369 985 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 14 898 906 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета
14 898 906 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 14 392 332 тысячи тенге;
погашение займов 7 374 807 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 7 881 381 тысяча тенге.";
пункты 7-1, 8, 14 и 15 указанного решения изложить в новой редакции:
"7-1. Учесть, что в областном бюджете на 2023 год предусмотрены поступления целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в сумме 11 855 614 тысяч тенге, в том числе на:
образование 1 502 727 тысяч тенге;
здравоохранение 238 025 тысяч тенге;
социальную помощь 71 099 тысяч тенге;
повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений 370 375 тысяч тенге;
проведение противоэпизоотических мероприятий 808 434 тысячи тенге;
субсидирование развития производства приоритетных культур 4 205 924 тысячи тенге;
субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок 166 230 тысяч тенге;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения 4 492 800 тысяч тенге.

8. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 33 551 524 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
білім объектілерін салу және реконструкциялауға 4 184 400 мың теңге;
денсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялауға 637 452 мың теңге;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 2 720 087 мың теңге;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға 5 150 115 мың теңге;
жер үсті су ресурстарының сулылығын арттыруға 1 287 914 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамытуға 5 366 606 мың теңге;

8. Учесть, что в областном бюджете на 2023 год предусмотрены поступления целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета и Национального фонда в сумме 33 551 524 тысячи тенге, в том числе на:
строительство и реконструкцию объектов образования 4 184 400 тысяч тенге;
строительство и реконструкция объектов здравоохранения 637 452 тысячи тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны" 2 720 087 тысяч тенге;
развитие системы водоснабжения и водоотведения в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны" 5 150 115 тысяч тенге;
увеличение водности поверхностных водных ресурсов 1 287 914 тысяч тенге;
развитие газотранспортной системы 5 366 606 тысяч тенге;

көліктік инфрақұрылымды дамытуға 4 823 090 мың теңге;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде облыс орталықтарында инженерлік және көліктік (абаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға 2 000 000 мың теңге;
"Қуатты өңірлер – ел дамуының драйвері" ұлттық жобасы шеңберінде шағын және моноқалаларда бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға 2 500 000 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға 4 881 860 мың теңге.

развитие транспортной инфраструктуры 4 823 090 тысяч тенге;
развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны" 2 000 000 тысяч тенге;
реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах в рамках национального проекта "Сильные регионы – драйвер развития страны" 2 500 000 тысяч тенге;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 4 881 860 тысяч тенге.

14. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте қоршаған ортаны қорғау және объектілерді дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуге 718 247 мың теңге сомасында көзделсін.
15. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және көлік инфрақұрылымын дамытуға 18 566 136 мың теңге сомасында көзделсін.".
2. Көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда баяндалсын.

14. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год на проведение мероприятий по охране окружающей среды и развития объектов в сумме 718 247 тысяч тенге.
15. Предусмотреть в областном бюджете на 2023 год на обеспечение функционирования автомобильных дорог и развитие транспортной инфраструктуры в сумме 18 566 136 тысяч тенге.".
2. Приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.

3. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Мәслихат төрағасы Г. Тойлыбаева
Жетісу облыстық мәслихатының 2023 жылғы 10 қарашадағы № 10-57 шешіміне қосымша
Жетісу облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы "Жетісу облысының 2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" № 13-39 шешіміне 1-қосымша
Жетісу облысының 2023 жылға арналған облыстық бюджеті
Сынып
Сомасы, мың теңге
Ішкі сынып
Атауы
I. Кірістер

3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Председатель маслихата Г. Тойлыбаева
Приложение к решению маслихата области Жетісу от 10 ноября 2023 года № 10-57
Приложение 1 к решению маслихата области Жетісу от 14 декабря 2022 года № 13-39 "Об областном бюджете области Жетісу на 2023-2025 годы"
Областной бюджет области Жетісу на 2023 год
Категория
Сумма,
тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы

1 915 520
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 915 520
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
1 915 520
4
Емханалар
272 180
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
272 180
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
272 180
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
122 377
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
122 377
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
122 377
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
6 696 298
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
6 696 298
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
242 960
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
55 718
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
13 645
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
398 967
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
753 802
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
5 181 206
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
50 000
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
13 568 869
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
6 821 221
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 056 430
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 019 761
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 118 368
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 774 239
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
704 173
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету

1 915 520
253
Управление здравоохранения области
1 915 520
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
1 915 520
4
Поликлиники
272 180
253
Управление здравоохранения области
272 180
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
272 180
5
Другие виды медицинской помощи
122 377
253
Управление здравоохранения области
122 377
029
Областные базы специального медицинского снабжения
122 377
9
Прочие услуги в области здравоохранения
6 696 298
253
Управление здравоохранения области
6 696 298
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
242 960
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
55 718
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
13 645
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
398 967
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
753 802
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
5 181 206
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
50 000
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
13 568 869
1
Социальное обеспечение
6 821 221
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 056 430
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 019 761
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
2 118 368
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
1 774 239
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
704 173
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости

461 973
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
18 364
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
112 731
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
38 036
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
10 871
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
2 233 108
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
3 161 769
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
6 600 000
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
2 300 000
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
992 220
059
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
12 182
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
124 337
090
Ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету үшін азық-түлік астығын өткізу кезінде агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компанияның шеккен шығыстарын өтеуді субсидиялау
166 230
271
Облыстың құрылыс басқармасы
2 120 118
020
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
2 120 118
719
Облыстың ветеринария басқармасы
4 273 134
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
144 252
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
35 895
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу
26 381
012
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық іс-шаралар жүргізу
6 643
013
Ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру жөніндегі іс-шараларды өткізу
62 000
014
Эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізу
3 344 630
015
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
638 247
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
4 900
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру

461 973
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
18 364
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
112 731
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
38 036
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
10 871
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
2 233 108
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
3 161 769
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
6 600 000
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
2 300 000
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
992 220
059
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
12 182
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
124 337
090
Субсидирование возмещения расходов, понесенных национальной компанией в сфере агропромышленного комплекса при реализации продовольственного зерна для регулирующего воздействия на внутренний рынок
166 230
271
Управление строительства области
2 120 118
020
Развитие объектов сельского хозяйства
2 120 118
719
Управление ветеринарии области
4 273 134
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
144 252
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
35 895
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека
26 381
012
Проведение ветеринарных мероприятий по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных
6 643
013
Проведение мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных
62 000
014
Проведение противоэпизоотических мероприятий
3 344 630
015
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
638 247
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
4 900
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)