Сарқан ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023 - 2024 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Жетісу облысы Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы № 6-28 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Сарқан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Алмалы, Аманбөктер, Амангелді, Бақалы, Екіаша, Қарабөгет, Қарашыған, Қойлық, Көктерек, Лепсі, Черкасск, Шатырбай ауылдық округтерінде және Сарқан қаласы 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлар 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 осы шешімнің қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихатының "Экономика, бюджет, аграрлық сала, жер қатынастары, экология, кәсіпкерлікті дамыту және туризм мәселелер жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сарқан аудандық мәслихатының төрағасы М. Разбеков
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 1 қосымша
Алмалы ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайлымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)ауылдық округ маңында орналасқан жайлымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарда ауылшаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен аумақтары көрсетілген Сарқан ауданы, Алмалы ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған картасы;
Алмалы ауылдық округінің жері екі учаскеден тұрады: негізгі және Талтал.

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Сарканскому району на 2023 – 2024 годы
Решение Сарканского районного маслихата области Жетісу от 22 мая 2023 года № 6-28
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Сарканский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию в сельских округах Алмалы, Аманбоктер, Амангельды, Бакалы, Екиаша, Карабогет, Карашыган, Койлык, Коктерек, Лепсы, Черкасск, Шатырбай и города Саркан на 2023 – 2024 год согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 настоящего решения.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию "По вопросам экономики, бюджета, аграрной сферы, земельных отношений, экологии, развития предпринимательства и туризма"
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель Сарканского районного маслихата М. Разбеков
Приложение 1 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в Алмалинском сельском округе на 2023-2024 год
1)Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4)схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) Карта Алмалинского сельского округа Сарканского района с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей план по управлению пастбищ их использованию по Алмалинскому сельскому округу на 2023-2024 годы;

Кадастрлық нөмірі бойынша 24-263-038, 24-263-088 тіркелген.
Алмалы ауылдық округінің әкімшілік орталығы Алмалы ауылы.
Алмалы ауылдық округінің негізгі учаскесінің солтүстік Ақсу ауданы мен
Амангельді ауылдық округінің жерлерімен, шығысында Бақалы, Қойлық, Шатырбай мен Екіаша ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстігінде Қойлық ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстікте Аманбөктер ауылдық округінің жерлерімен, батыс пен солтүстік-батысында Сарқан ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Талтал учаскесінің солтүстік бөлігіндегі жерлері Черкасск ауылдық округінің жерлерімен; солтүстік-шығысында Көктерек ауылдық округінің жерлерімен; шығысында - Амангелді ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстік, оңтүстік-шығысында Ақсу ауданының жерлерімен, батысында Екіаша мен Амангелді ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Алмалы ауылдық округінің аумағы Жонғар Алатау тау бөктерінде оған қосылған тау етегі жазығында орналасқан.
Негізгі учаскесінің көп бөлігі тау бөктерінде орналасқан. Ол Жоңғар Алатауының етегінен басталып, солтүстікке қарай созылып, тау жоталарынан ағып жатқан терең, біртіндеп өліп жатқан өзен арналары арқылы бөлінген.
Аумақтың бедері - толқынды-жазықты.
Талтал учаскесі Балқаш көлінің оңтүстік-шығысында орналасқан, онда бірнеше ұсақ құм массивтері орналасқан. Учаскенің рельефі төбедегі құмның болуымен анықталады.
Негізгі учаскені су басу көзі - Баскан өзені және көптеген кіші өзендер (Желісай, Аманбұлақ, Алатау, Дауеталы, Кулчансай, Ұзынбұлақ, Бұқпан).
Негізгі учаскесінде Тәуке, Қонақпай, Тасарық, Қаражырық, Бұқпан каналдар орналасқан.
Негізгі учаскесінде 4 мал қыстауы орналасқан, 14 бұлақ бар.
Талтал учаскесінің аумағы біркелкі емес суланған. Шығыс бөлігі Басқан өзені мен көлдердің есебінен су басқан. Учаскенің батыс бөлігі-қыстағы шахталық құдықтар есебінен. Оларда су тұщы, жақсы сапалы.
Талтал учаскесінде 21 мал қыстауы орналасқан, 10 шахталық құдық бар.
Жалпы, суды тұтыну ауданы жер үсті суларымен қамтылған, бірақ сипатталған аймақта жер асты сулары мол. Суға тапшылығы жоқ.
Жетекші қауымдар (жайылым түрлері) рельефтің барлық элементтерінде және тау етегіндегі әлсіз толқынды жазықта сақталған.
Табиғи өсімдік жамылғысының Талтал бөлігінде айтарлықтай өзгерістер байқалмайды. Малды жайып салу салдарынан қыста шөптің көп өсуі сақталып отыр.
Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеніңде 180-200 күн ұзақтығымен пайдаланады.
Іздестіру округінің жалпы ауданы 70 157 гектар құрады, оның ішінде негізгі учаскенің ауданы 25 752 гектар, Талтал учаскесінің ауданы 44 405 гектар.
-басқа алқаптары – 1113 гектар,

Земля Алмалинского сельского округа состоит из двух участков: основного и Талтал, зарегистрированных под кадастровыми номерами 24-263-038, 24-263-088.
Административным центром Алмалинского сельского округа является село Алмалы.
Основная часть Алмалинского сельского округа граничит с землями Аксуского района и Амангельдинского сельского округа на севере, Бакалинского, Койлыкского, Шатырбайского и Екиашинского сельских округов на востоке, Койлыкского и Аманбоктерского сельских округов на юге, Сарканского городского округа на западе и северо-западе.
В северной части участок Талтал граничит с землями Черкасского сельского округа, на северо-востоке – с землями Коктерекского сельского округа, на востоке – с землями Амангельдинского сельского округа, на юге, юго-востоке – земли Аксуского района, на западе – с землями Екиашинского и Амангельдинского сельских округов.
Территория Алмалинского сельского округа расположена в предгорьях Джунгарского Алатау. Большая часть основного участка находится в предгорьях. Он начинается у подножия Джунгарского Алатау, простирается на север и разделяется глубокими, постепенно убывающими речными руслами, вытекающими из хребтов.
Рельеф волнистый и ровный.
Участок Талтал расположен к юго-востоку от озера Балхаш, где находится несколько небольших песчаных массивов, в том числе Аракум и Кушукжал.
Основными водными источниками являются река Баскан и множество небольших рек (это реки Желисай, Аманбулақ, Алатау, Дауеталы, Кулчансай, Узынбулақ, Букпан).
На основном участке имеется 4 зимовочных участка и 14 родников.
Распределение водных источников на участке Талтал неравномерно. Восточная часть омывается рекой Баскан и озерами. Западная часть участка зимними шахтными колодцами. Вода в них пресная, хорошего качества.
На участке Талтал имеется 21 зимовочный участков и 10 шахтных колодцев. В общем территория водопотребления покрыта поверхностными водами и в тоже время богата подземными водами. Недостатка воды нет.
Растительность участка формируется в предгорьях пустынно-степной зоны и характеризуется распространением элементов полупустынной и степной флоры. Ведущие сообщества (типы пастбищ) сохранились во всех элементах местности и у подножия гор на равнинах с небольшим колебанием высот.
Пастбищные запасы используются в период выпаса длительностью 180-200 дней.
Общая площадь округа составляет 70 157 гектаров, в том числе площадь основного участка 25 752 гектар, площадь участка Taлтал 44 405 гектар.
- прочие площади – 1113 гектар,

-жайылымдар – 56 712 гектар,
-шабындықтар – 561 гектар,
-егістік жерлер – 11 607 гектар,
-көп жылдық екпелер – 164 гектар.
Алмалы ауылдық округі бойынша жайылым жерлерді тексеру кезінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 56 712 гектар жайылым жер бар. Оның ішінде Алмалы ауылдық округі бойынша 125 шаруа қожалықтарының жайылым алаңы – 31 814 гектарды құрайды. Ал жеке меншікке берілген 8 шаруа қожалықтарында 323 гектар жайлым жер бар. Алмалы ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін қарастырылған жер көлемі – 4195,9 гектар құрайды. Ал қалған - 20 379,1 гектар аудан қорындағы жерлер есебінде.
Алмалы ауылдық округінің негізгі жер учаскесінде 6 шаруа қожалығына тиесілі 171 гектар жекеменшік жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 41 бас ірі қара малы, 200 бас ұсақ мүйізді мал, 185 бас жылқы бар. Мал басына шаққанда қажетті жекеменшік жайылым көлемі – 3181,5 гектар құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі –2978,5 гектар. Артық жайылым жер көлемі – 134,1 гектар.
Талтал жер учаскесінде 2 шаруа қожалығына тиесілі 137 гектар жекеменшік жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 87 бас ірі қара малы, 90 бас жылқы бар. Мал басына шаққанда қажетті жекеменшік жайылым көлемі – 2047,5 гектар құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі –392,3 гектар. Артық жайылым жер көлемі – 404,8 гектар.
Барлығы негізгі, талтал жер учаскесінде 8 шаруа қожалықтарында 308 гектар жекеменшік жайылым жері бар. Түрлері бойынша малдардың саны: 128 бас ірі қара малы, 200 бас ұсақ мүйізді мал, 275 бас жылқы бар. Мал басына шаққанда қажетті жекеменшік жайылым көлемі – 5229 га құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі – 3370,8 гектар. Артық жайылым жер көлемі – 538,9 гектар құрайды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Алмалы ауылдық округінде 2 елді мекен бар. Алмалы ауылы, Абай ауылы.
2023 жылғы 1 қаңтардағы Алмалы округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 7352 бас, оның ішінде аналық мал - 3836 бас, ұсақ мал – 24 120 бас, оның ішінде саулық мал – 12 943 бас, жылқы саны -1933 бас, оның ішінде биелер 636 бас.
Алмалы, Абай ауылында ірі қара аналық (сауын) мал басына жайылым жер көлемі 4195,9 гектарды құрайды. Алмалы - 2032 га, Абай ауылы - 2163,9 гектар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Алмалы ауылы, Абай ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиырлар) – 1606 мал басын ұстау үшін 16 863 га көлемінде қажеттілік жайылым жер құрайды, жүктеме нормасы 10,5 га/бас.

- пастбища – 56 712 гектар,
- сенокос – 561 гектар,
- пашня – 11 607 гектар,
- многолетние насаждения – 164 гектар.
При обследовании пастбищных угодий в Алмалинском сельском округе всего имеется 56 712 гектара пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственного скота. Из них 31814 гектар площадь пастбищ 125 крестьянских хозяйств Алмалинского сельского округа и 323 гектара частных пастбищных земель 8 крестьянских хозяйств.
В распределении населенных пунктов в Алмалинском сельском округе количество земель, отведенных под содержание крупного рогатого скота (молочное), составляет 4195,9 гектар. А остальные - 20 379,1 гектар за счет земель районного запаса.
На основном земельном участке Алмалинского сельского округе имеется 171 гектара частных пастбищ, принадлежащих 6 крестьянским хозяйствам. Всего в этих крестьянских хозяйствах: 41 голов крупного рогатого скота, 200 голов мелкого рогатого скота, 185 голов лошадей. Необходимый объем частных пастбищ на поголовье скота составляет - 3181,5 гектар. Дополнительно требуется пастбище площадь - 2978,5 га. Площадь излишних пастбищ - 134,1 гектар.
На земельном участке Талтал имеется 137 гектар частных пастбищ, принадлежащих 2 крестьянским хозяйствам. Всего в этих крестьянских хозяйствах: 87 голов крупного рогатого скота, 90 голов лошадей. Необходимая площадь частных пастбищ на поголовье скота составляет - 2047,5 га. Дополнительно требуется пастбищ- 392,3 гектар. Площадь излишних пастбищ - 404,8 га.
Всего на земельном участке Талтал имеется 308 гектар частных пастбищ в 8 крестьянских хозяйствах. Численность скота по видам: 128 голов крупного рогатого скота, 200 голов мелкого рогатого скота, 275 голов лошадей. Необходимая площадь частных пастбищ на поголовье скота составляет - 5229 гектар. Дополнительно требуется пастбище площадью земли - 3370,8 гектар. Площадь излишних пастбищ составляет - 538,9 гектар.
По административно-территориальному делению Алмалинский сельский округ имеет 2 населенных пункта, село Алмалы, село Абай.
На 1 января 2023 года в Алмалинском округе (в личном подворье населения, ТОО, КХ) поголовье крупного рогатого скота составляет - 7352 голов, в том числе маточного поголовья - 3836 голов, мелкого рогатого скота – 24 120 голов, лошадей - 1933 голов.
Площадь пастбищ на маточное (дойное) поголовье крупного рогатого скота в селе Алмалы, Абай составляет 4195,9 гектар. Алмалы-2032 гектар, село Абай - 2163,9 гектар.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Алмалы, село Абай) для содержания 1606 голов маточного поголовья сельскохозяйственных животных (дойных коров) составляет – 16 863 гектар потребность пастбищные угодья, норма нагрузки 10,5 гектар /голова.

Алмалы ауылдық округі бойынша ірі қара мал ұстайтын 5 табын бар, оның ішінде Алмалы ауылында 4 табын, Абай ауылында 1 табын бар. Сондай-ақ Абай ауылында ұсақ мал ұстайтын 1 отар бар.
Алмалы ауылдық округінде ветеринариялық–санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде 1 мал қорымы, 1 ветеринариялық пункт, 1 сібір ошағы, 2 ірі қара малын қолдан ұрықтандыру пункті бар.
Алмалы ауылдық округі бойынша қазіргі уақытта мал айдап өту орындары заңды түрде қарастырылмаған. Жұмыстар жүргізілуде.
Алмалы ауылдық округі бойынша жекеменшік жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым жалпы алаңы, га
Жекеменшік жайылым алаңы, га
Түрлері бойынша малдың болуы, бас
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жайылымдардың қажеттілігі барлығы, га
Артық жайылым, га
Жайылым жетпіспеуі, га
МІМ
МҰМ
Жылқы
МІМ
МҰМ
Жылқы
МІМ
МҰМ
Жылқы
Негізгі учаскесі
1
Бейсембаев Темир
32

По Алмалинскому сельскому округу имеется 5 табунов для содержания крупного рогатого скота, в том числе 4 табунов в селе Алмалы, 1 табун в селе Абая. Также в селе Абай имеется 1 стадо мелкого рогатого скота.
В Алмалинском сельском округе имеются ветеринарно-санитарные учреждения. Среди них 1 скотомогильник, 1 ветеринарный пункт, 1 очаг сибирской язвы, 2 пункта искусственного осеменения маточного поголовья крупного рогатого скота.
По Алмалинскому сельскому округу в настоящее время места перегона скота не предусмотрены законом. Ведутся работы.
Собственники земельных участков пастбищ Алмалинского сельского округа
Собственники земельных участков
Общая площадь пастбищ, гектар
Из них собственных пастбищ, гектар
Наличие скота по видам
Норма потребности в пастбищах 1 голову/ гектар
Потребность пастбищ, гектар
Всего потребность пастбищ, гектар
Излишки пастбищ, гектар
Нехватка пастбищ, гектар
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Основной участок
1
Бейсембаев Темир
32

23299
0
Барлығы
31 814
95 999
13 675
77 860
0
Ескертпе: Алмалы ауылдық округінде 125 шаруа қожалығына тиесілі 31 814 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарында барлығы: 4933 бас мүйізді ірі қара малы, 12145 бас мүйізді ұсақ мал, 1484 бас жылқы бар. Мал басына шаққанда қажетті жайылым жер көлемі – 95 999 гектар құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі –64 185 гектар. Артық 13 675 гектар жайлым қолданылады.
Алмалы ауылдық округі бойыша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

23299
0
Всего по округу
31814
КРС-4933 голов
МРС-12145 голов лошади-1484 голов
95999
13675
77860
0
Примечание: в Алмалинском сельском округе имеется 31 814 гектар пастбищных угодий, принадлежащих 125 крестьянским хозяйствам. В данных крестьянских хозяйствах всего: 4933 голов крупного рогатого скота, 12 145 голов мелкого рогатого скота, 1484 голов лошадей. Объем пастбищ на поголовье скота составляет – 95 999 гектар. Допольнительно необходимо пастбищных угодий – 77 860 гектар.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Алмалинскому сельскому округу
Год
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 2 қосымша
Аманбөктер ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайлымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)ауылдық округ маңында орналасқан жайлымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарда ауылшаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаларымен аумақтары көрсетілген Сарқан ауданы, Аманбөктер ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған картасы;
Аманбөктер ауылдық округінің жері үш учаскеден тұрады: негізгі, Мұшымбай және Қосағаш. Аманбөктер ауылдық округінің әкімшілік орталығы Аманбөктер ауылы.
Аманбөктер ауылдық округінің негізгі учаскесінің солтүстігі мен шығысында Алмалы, Екіаша және Сарқан жерлерімен, оңтүстік - шығысында Мемлекет құзырындағы жер Жонғар Алатауы жерлерімен, оңтүстігінде Ақсу ауданының жерлерімен шектеседі.
Мұшымбай учаскесінің солтүстігінде және оңтүстігінде Сарқан қаласының жерлерімен батысында Ақсу ауданының жерлерімен шектеседі. Қосағаш учаскесінің солтүстігінде және оңтүстігінде Сарқан қаласының жерлерімен, батысында Ақсу ауданының жерлерімен шектеседі.
Аманбөктер ауылдық округінің аумағы тау бөктерінде орналасқан.
Негізгі учаскеде Сарқан өзені, үлкен және кіші Басқан өзендері және тағы да басқа көптеген бұлақтар бар. Су басудың негізгі көзі Сарқан өзені болып табылады. Ол Жоңғар Алатауының тауларында бастау алады және Сарқан өзенінің ағыны болып табылады. Тауларда жарылған жер асты сулары басым. Ең көп ағын көктемгі-жазғы кезеңге келеді. Тау өзендеріндегі су тұщы, халықты сумен қамтамасыз ету және мал суару негізгі көзі болып табылады. Мұнда оңтүстіктен солтүстікке қарай еңіске бағытталған құрғақ арналардың көп бөлігі жазықтар.

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 2 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в Аманбоктерском сельском округе на 2023-2024 год
1) Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7-1) Карта Аманбоктерского с/о Сарканского района с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенностей план по управлению пастбищ их использованию по Алмалинскому с/о на 2023-2024 годы;
Земля Аманбоктерского сельского округа состоит из трех участков: Основного, Мушанбайского и Косагашского.
Административный центр Аманбоктерского сельского округа – село Аманбоктер.
На севере и востоке основной части Аманбоктерского сельского округа граничит с землями Алмалы, Екиаша и Саркан, на юго-востоке с землями Джунгарского Алатау, на юге с землями Аксуского района.
Мушанбай граничит на севере и юге с землями города Саркан, а на западе – с землями Аксуского района.
Земли участка Косагаш граничат к северу и югу с землями г.Саркан, а на западе – с землями Аксуского района.
На основной территории есть река Саркан, большие и малые притоки и множество других источников. Главный источник водности является река Саркан, которая берет начало в горах Джунгарского Алатау. Наибольший поток приходится на весенне-летний период. Горные реки являются основным источником обеспечения населения пресной водой и водопоя скота. Большая часть сухих русел имеющих уклон с юга на север представляют собой равнину.

Негізгі учаскесінде 27 мал қыстауы орналасқан, 80 бұлақ бар.
Мұшымбай учаскесінің аумағы Сарқан өзенінің есебінен суланған, су адам мен жануарлар үшін өте жарамды. Сарқан өзені осы өзеннен бастау алады, сондықтан су оның арнасында үнемі ағады. Су тұщы, ішуге жарамды. Жалпы негізгі учаскенің аумағы жақсы суланған, ал Мұшымбай учаскесі қанағаттанарлық деңгейде. Қазіргі уақытта осы аумақтың жерлері егістік және шабындық жерлер.
Қосағаш учаскесінің аумағы Сарқан өзенінің есебінен суланған, су адам мен жануарлар үшін өте жарамды. Сарқан өзені осы өзеннен бастау алады, сондықтан су оның арнасында үнемі ағады. Су тұщы, ішуге жарамды. Жалпы негізгі учаскенің аумағы жақсы суланған, ал Қосағаш учаскесі қанағаттанарлық деңгейде. Қазіргі уақытта осы аумақтың жерлері егістік және шабындық жерлер.
Жайылымдық қорытынды бойынша іздестіру аумағының жалпы ауданы 59 481 гектар құрады, оның ішінде негізгі учаскенің ауданы 57 244 гектар, Мұшымбай учаскесінің ауданы 1095 гектар, Қосағаш учаскесінің ауданы 1142 гектар. Кадастрлық кварталдар 03-263-034, 03-263-089.
Зерттеу шегінде Аманбөктер ауылдық округінің аумағы 59 481 гектар оның ішінде: ауыл шаруашылығы алқаптары – 50 802 гектар,
-басқа алқаптары – 8679 гектар,
-жайылымдар – 47 879 гектар,
-шабындықтар - 1828 гектар,
-егістік жерлер – 1095 гектар.
Аманбөктер ауылдық округі бойынша жайылым жерлерді тексеру кезінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 47 879 гектар жайылым жер бар. Оның ішінде Аманбөктер ауылдық округі бойынша шаруа қожалықтарының жайылым алаңы – 18 808 гектарды құрайды. Ал жеке меншікке берілген 2 шаруа қожалықтарында 353 гектар жайлым жер бар. Аманбөктер ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін қарастырылған жер көлемі 2191,3 гектарды құрайды. Ал қалған - 26 526,7 гектар аудан қорындағы жерлер есебінде.
Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеніңде 140 - 160 күн ұзақтығымен пайдаланады.
Жайлым жерлердің қажеттілік қамтамасыз етулуі 63,8 % құрайды.
2023 жылдың 1 қаңтарына Аманбөктер ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 2882 бас, оның ішінде аналық мал - 1329 бас, ұсақ мал – 4891 бас, жылқы саны -2019 бас.
Аманбөктер ауылдық округінің негізгі жер учаскесінде 65 шаруа қожалығына тиесілі 18 808 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 2546 бас ірі қара малы, 1808 бас ұсақ мүйізді мал, 1269 бас жылқы бар. Қосымша қажетті жайылым – 18 946 гектар.
Аманбөктер ауылдық округінде ветеринариялық – санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде 1 ветеринариялық пункті бар.
Аманбөктер ауылдық округі бойынша қазіргі уақытта мал айдап өту орындары заңды түрде қарастырылмаған. Жұмыстар жүргізілуде.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік – аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, гектар
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас,
гектар
Жайылымдардың қажеттілігі, гектар
Артық жайылым гектар
ІҚМ
МҰМ
Жылқы
ІҚМ
МҰМ
жылқы
ІҚМ
МҰМ
Жылқы
Жиыны (га)
1
Қонлыбаева Гульмира
3
0
0
0
0
0
0
0
0
0
3
2
Смагулова Асет
350
0
0
0
0
0
0
0
0
0
350
Барлығы
353
353
Аманбөктер ауылдық округі бойынша жайылым жер учаскелерінің жеке меншік иесі болып екі шаруа қожалықтары тіркелген, малдары жоқ.
Аманбөктер ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу
Елді мекен атауы
Жайы лым алаңы, гектар
Сауын сиырлардың болуы, бас
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, гектар
Жайылым дардың қажеттілігі, гектар
Жайылым дармен қамтама сыз етілмеген, гектар
Қажет тіліктің қамта масыз етілуі, %
Артық шылық, гектар
1
Аманбөктер ауылы

На Основном участке 27 малых зимовок и 80 родников.
Территория участка Мушанбай орошается рекой Саркан, вода которой пригодна для людей и животных. Вода пресная, питьевая. В целом территория Основного участка хорошо орошена, участок Мушанбай находится на удовлетворительном уровне. В настоящее время земли этой территории – пашни и сенокосы.
Территория участка Косагаш орошается рекой Саркан, вода которой подходит для людей и животных. Вода пресная, питьевая. В целом территория основного участка хорошо орошена, а участок Косагаш находится на удовлетворительном уровне. В настоящее время земли этого участка – пашни и сенокосы.
По итогам исследования пастбищ, общая площадь участка составила 59 481 гектар, в том числе площадь Основного участка – 57 244 гектар, площадь участка Мушанбай – 1095 гектар, площадь участка Косагаш – 1142 гектар. Кадастровые кварталы 24-263-034, 24-263-089.
Площадь Аманбоктерского сельского округа составляет 59 481 гектар, в том числе земли сельскохозяйственного назначения – 50 802 гектар,
-прочие земли – 8679 гектар,
-пастбища – 47 879 гектар,
-сенокос – 1828 гектар,
-пашни – 1095 гектар.
Всего при обследовании пастбищных угодий по Аманбоктерскому сельскому округу имеется 47 879 гектаров пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. Из них площадь пастбищ крестьянских хозяйств по Аманбоктерскому сельскому округу составляет – 18 808 гектар. А в 2 крестьянских хозяйствах, переданных в частную собственность, имеется 353 гектар благоустроенных земель. Площадь земель, предусмотренных для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота в разрезе населенных пунктов по Аманбоктерскому сельскому округу, составляет – 2191,3 гектар. А остальные - 26 526,7 гектар на учете земель районного фонда.
Запас пастбищных кормов используется в пастбищный период длительностью 140-160 дней.
По состоянию на 1 января 2023 года в селе Аманбоктер (в личном подворье населения и ТОО, ферма) поголовье крупного рогатого скота составляет 2882 голов, в том числе маточное поголовье – 1329 голов, мелкий рогатый скот – 4891 голов, лошадей – 2019 голов.
Обеспеченность комфортными местами составляет 63,8%.
На Основном земельном участке Аманбоктерского сельского округа имеется 18 808 гектар пастбищных угодий, принадлежащих 65 крестьянским хозяйствам. Всего на этих фермах: 2546 голов крупного рогатого скота, 1808 голов мелкого рогатого скота, 1269 голов лошадей. Дополнительно необходимое пастбище - 18 946 гектар.
В Аманбоктерском сельском округе есть ветеринарно-санитарные учреждения. Среди них 1 ветеринарный пункт.
По Аманбоктерскому сельскому округу в настоящее время места перегона скота не предусмотрены законом. Ведутся работы.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аманбоктерского сельского округа а разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков пастбищ Аманбоктерского сельского округа
Землевладельцы
Площадь пастбищ, гектар (га)
Наличие поголовья по видам, (голов)
Норма пастбищной потребности - 1 голова, гектар (га).
Потребность пастбищ, гектар (га)
Лишние пастбища
гектар (га)
КРС
МРС
лошадь
КРС
МРС
лошадь
КРС
МРС
лошадь
Всего (га)
1
Конлыбаева Гульмира
3
0
0
0
0
0
0
0
0
0
3
2
Смагулов Асет
350
0
0
0
0
0
0
0
0
0
350
Итого
353
353
В Аманбоктерском сельском округе два хозяйства зарегистрированы как частные собственники пастбищ и не имеют домашнего скота.
Распределение пастбищ для размещения маточного поголовья КРС (дойного поголовья) по Аманбоктерскому сельскому округу
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, гектар (га)
Наличие дойных коров, голов
Норма потребности в пастбищах 1 голов, гектар (га)
Потребность пастбищ, гектар (га)
Нехватка пастбищ, гектар (га)
Потребность в обеспечении пастбищами, %
Излишки, гектар (га)
1
с. Аманбоктер

18 808,0
44304
6 550,00
-32046
Ескертпе: 65 шаруа қожалық жайылым жер көлемі – 18 808 га. 65 шаруа қожалық малдарына қажетті жайылым – 44 304 гектар. МІҚ - 2546 бас, МҰМ – 1808 бас, жылқы - 1269 бас. Қосымша қажетті жайылым – 18 946 гектар Артық жайлым – 6550 гектар қолданылады.
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аманбөктер ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жыл
1 -жайылым
2 -жайылым
3 -жайылым
4 -жайылым
2023
Көктемгі
жайылым
Көктемгі - жазғы
жайылым
Жазғы-күзгі жайылым
Қысқы жайылым
2024
Көктемгі жайылым
Көктемгі - жазғы
жайылым
Жазғы-күзгі жайылым
Қысқы жайылым
2023-2024 жылдарға арналған Аманбөктер ауылдық округі жайылымдары пайдалану жоспарына 7-1 қосымша
Жергілікті жағдайлармен ерекшеліктеріне қарайжәне қосалқы шаруашылықтарда ауылшаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдарды ішкі және сырқы шекаралары аумақты көрсетілген Аманбөктер ауылдық округінің картасы
Ауылдық округ орталығы Елді мекен Мал өсіру үшін жайылымдарды қайта бөлу Жайылыммен қамтамасыз етілмегендердің шалғайдағы жайылымға шығу жолдары Жайылымдардың ішкі шекаралары Жайылымдардың сыртқы шекаралары
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 3 қосымша
Амангелді ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;

18 808,0
44304
6 550,00
-32046
Примечание: площадь 65 крестьянских пастбищ-18 808 гектар. Необходимые пастбища для 65 крестьянских хозяйств - 44 304 гектар. КРС-2546 голов, МРС – 1808 голов, лошади - 1269 голов. Дополнительно необходимое пастбище-18 946 гектар. Используется излишки пастбищ - 6550 гектар.
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Аманбоктерском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных в Аманбоктерском сельском округе
Год
Пастбище - 1
Пастбище 2
Пастбище 3
Пастбище 4
2023
Весеннее
пастбище
Веснне-летнее
пастбище
Летне-осеннее пастбище
Зимнее
пастбище
2024
Весеннее
пастбище
Веснне-летнее
пастбище
Летне-осеннее пастбище
Зимнее
пастбище
Приложение 7-1 к плану использования
пастбищ в Аманбоктерском сельском округу на 2023-2024 годы;
Карта Аманбоктерского сельского округа Сарканского района с указанием внешних и внутренних границ пастбищ и территорий, необходимых для обеспечения потребности населения в уничтожении сельскохозяйственных животных личных подсобных хозяйств в зависимости от местных условий и особенностей
Центр сельского округа  Населенный пункт Перераспределение пастбищ для животноводства Выходы на удаленные пастбища тех, кто не обеспечен пастбищами  Внутренние границы пастбищ______ Внешние границы пастбищ
Приложение 3 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в Амангельдинском сельском округе на 2023-2024 год
1)Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;

4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайлымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)ауылдық округ маңында орналасқан жайлымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарда ауыл шаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен аумақтары көрсетілген Сарқан ауданы, Амангелді ауылдық округінің 2023-2024 жылдарға арналған картасы;
Амангелді ауылдық округінің жері үш учаскеден тұрады: негізгі және Талтал, Жас Қазақ. Кадастрлық нөмірі бойынша 03-263-016, 03-263-003, 03-263-088, 03-263-089 тіркелген.
Амангелді ауылдық округінің әкімшілік орталығы Пограничник ауылы.
Амангелді ауылдық округінің негізгі учаскесінің батысында Ақсу ауданы жерлерімен, шығысында Бақалы мен Черкасск ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстігінде Алмалы ауылдық округінің жерлерімен, солтүстігінде Черкасск, Қарабогет ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Талтал учаскесінің солтүстік бөлігіндегі жерлері солтүстігінде Көктерек ауылдық округінің жерлерімен; батысында Алмалы ауылдық округінің жерлерімен; шығысында - Екіаша ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстік, оңтүстік-шығысында Ақсу ауданының жерлерімен шектеседі.
Жас-Қазақ учаскесінің солтүстік бөлігіндегі жерлері солтүстігінде Екіаша ауылдық округінің жерлерімен; батысында Ақсу ауданы, Лепсі ауылдық округінің жерлерімен; шығысында - Черкасск ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстік Екіаша ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Негізгі учаскесінің көп бөлігі жазықтықта орналасқан.
Аумақтың бедері - толқынды-жазықты.
Талтал учаскесі Балқаш көлінің оңтүстік-шығысында орналасқан, онда бірнеше ұсақ құм массивтері орналасқан, соның ішінде Аралкұм мен Күшікжал.
Учаскенің рельефі төбедегі құмның болуымен анықталады. Олардың арасында көкшілде прессиялар бар. Бұл жерді кеңалқабы бар Баскан өзені кесіп өтеді.
Негізгіучаскені су басу көзі – кіші өзендер (Бұқпан).
Негізгі учаскесінде Бұқпан каналы орналасқан.

4)схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленная согласно норме потребления воды;
5)схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6)схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе;
7)календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7.1) Карта Амангелдинский сельского округа с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенности
Земля Амангельдинского сельского округа состоит из двух участков: Основной участок и участок Талтал, Жас Казак. Зарегистрировано под кадастровым номером 24-263-016, 24-263-003, 24-263-088, 24-263-089.
Административным центром Амангельдинского сельского округа является село Пограничник.
Основная часть Амангельдинского сельского округа граничит с землями Черкасского и Карабогетских сельских округов на севере, Бакалинского, Черкасского сельских округов на востоке, Алмалинского сельского округа на юге, Аксуского района на западе.
В северной части участок Талтал граничит с землями Коктерекского сельского округа; на северо-востоке с землями Алмалинского сельского округа; на востоке – с землями Екиашинского сельского округа, на юге, юго-востоке - земли Аксуского района.
В северной части участок Жас Казак граничит с землями Екиашинского сельского округа; на западе с землями Аксуского района; на востоке – с землями Черкаского сельского округа, на юге, юго-востоке - Екиашинского сельского округа.
Участок Талтал расположен к юго-востоку от озера Балхаш, где находится несколько небольших песчаных массивов, в том числе Аракум и Кушукжал. Среди них голубоватые депрессии. Он пересекает реку Баскан с широкой долиной. Основным источником наводнения является река Баскан и множество небольших рек (это реки Желісай, Аманбулақ, Алатау, Дауеталы, Кулчансай, Узынбулак, Букпан).
Площадь участка Талтал поливается неравномерно. Восточная часть была затоплена рекой Баскан и озерами. Западная часть участка связана с зимними скважинами. У них есть пресная вода и хорошее качество.
Основным источником наводнения являются малые реки (Букпан).
Каналы Букпан расположены в основном районе.

Негізгі учаскесінде 15 мал қыстауы орналасқан, 6 бұлақ бар.
Талтал учаскесінің аумағы біркелкі емес суланған. Шығыс бөлігі Басқан өзені мен көлдердің есебінен су басқан. Учаскенің батыс бөлігі-қыстағы шахталық құдықтар есебінен. Оларда су тұщы, жақсы сапалы.
Талтал учаскесінде 5 мал қыстауы орналасқан, 5 шахталық құдық бар.
Жас-Қазақ учаскесінде 4 мал қыстауы орналасқан, 6 шахталық құдық бар. Жалпы, суды тұтыну ауданы жер үсті суларымен қамтылған, бірақ сипатталған аймақта жер асты сулары мол. Суға тапшылығы жоқ.
Зерттеу аймағының өсімдік жамылғысы тау етегі-шөлді-дала зонасында құрылды және жартылай шөлді және дала флорасы элементтерінің кең таралуымен сипатталады.
Жетекші қауымдар (жайылым түрлері) рельефтің барлық элементтерінде және тау етегіндегі әлсіз толқынды жазықта сақталған.
Табиғи өсімдік жамылғысының Талтал бөлігінде айтарлықтай өзгерістер байқалмайды. Малды жайып салу салдарынан қыста шөптің көп өсуі сақталып отыр.
Деградациялық процестердің жалпы бағыты қауымдастықтардың түр құрамының өзгеруіне және кейіннен кейбір қауымдастықтардың басқа, құнды емес және өнімді түрлерге ауысуына дейін азаяды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Амангелді ауылдық округінде 3 елді мекен бар-бұл Пограничник ауылы, Қарауылтөбе ауылы, Көкөзек ауылы.
Іздестіру аумағының жалпы ауданы 92 890 гектар құрады, оның ішінде негізгі учаскенің ауданы 67 966 гектар, Талтал учаскесінің ауданы 9688 гектар, Жас-Қазақ учаскесінің ауданы 15 206 гектар.
Зерттеу шегінде Амангелді ауылдық округінің аумағы 92 890 гектар құрайды, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптары – 92 234 гектар,
-басқа алқаптары - 656 гектар,
-жайылымдар – 62 857 гектар,
-шабындықтар - 4204 гектар,
-егістік жерлер - 21834 гектар,
-көп жылдық екпелер – 103 гектар,
-басқа да тыңайған жерлер - 3236 гектар.
Амангелді ауылдық округі бойынша геобатаникалық тексеру кезінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 62 857 гектар жайылым жер орналасқан. Оның ішінде Амангелді ауылдық округі бойынша 63 шаруа қожалықтарының жайылым алаңы – 44 402 гектарды құрайды. Жеке меншіктегі жайлым жер көлемі – 216,5 гектар құрайды. Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстауға қарастырылған жайлым жер көлемі – 4345,1 гектар. Ал қалған - 13 893,4 гектар аудан қорындағы жерлер есебінде.
Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеніңде 180-200 күн ұзақтығымен пайдаланады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Амангелді ауылдық округі бойынша (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 4528 бас, оның ішінде аналық мал - 2591 бас, ұсақ мал – 15 252 бас, жылқы саны - 1578 басты құрайды.

На основном участке 15 малых зимовок и 6 родников.
Район Талтальского участка увлажнен неравномерно. Восточная часть затоплена рекой Бакан и озерами. Геройская часть Ушаскена связана с шахтными колодцами зимой. У них вода хорошего качества.
На участке Талтал имеется 5 зимовок скота и 5 шахтных колодцев.
На Жас-Казахском участке имеется 4 зимовья скота и 6 шахтных колодцев. В целом район водопотребления покрыт поверхностными водами, но на описываемом участке много подземных вод. Недостатка в воде нет.
Растительность исследуемого района сформировалась в предгорно-пустынно-степной зоне и характеризуется широким распространением элементов полупустынной и степной флоры.
Ведущие сообщества (пастбищные типы) сохраняются во всех элементах рельефа и на слабоволнистой равнине у подножия горы.
В Тальтальской части естественного растительного покрова существенных изменений не наблюдается. Зимой сохраняется большой травяной покров за счет выпаса скота.
Общая направленность деградационных процессов сводится к изменению видового состава сообществ и последующему переходу одних сообществ в другие, менее ценные и продуктивные виды.
По административно-территориальному делению в составе Амангельдинского сельского округа 3 населенных пункта - село Пограничник, село Караултобе, село Кокозек.
Общая площадь исследуемого участка составила 92 890 гектаров, в том числе площадь Основного участка 67 966 гектар, площадь Талтальского участка 9 688 гектара, площадь Жас-Казахского участка 15 206 гектар.
В рамках исследования территория Амангельдинского сельского округа составляет 92 890 гектар, в том числе сельскохозяйственные угодья – 92 234 гектар.
- прочие площади - 656 гектар,
- пастбища - 62 857 гектар,
- луга - 4204 гектар,
- пашня - 21834 гектар,
- многолетние насаждения - 103 гектар,
- прочие залежи - 3236 гектар.
Всего при геоботаническом обследовании Амангельдинского сельского округа было отведено 62 857 гектар пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственного скота. Из них площадь пастбищ 63 фермерских хозяйств Амангельдинского сельского округа составляет 44 402 гектар. Площадь частной земли составляет 216,5 гектар. Площадь земель, предназначенных для содержания маток (молочных) сельскохозяйственных животных населения, составляет 4345,1 гектар. А остальные - 13 893,4 гектар за счет земель районного запаса.
Запас пастбищных кормов используется в течение 180-200 дней пастбищного периода.
По состоянию на 1 января 2023 года поголовье крупного рогатого скота в селе Амангельды (личные подворья населения и ТОО, СХ) составляет 4 528 голов, в том числе самок 2 591, мелкого рогатого скота 15 252, лошадей 1 578.

2023
Көктемгі жайылым
Көктемгі - жазғы жайылым
Жазғы-күзгі жайылым
Қысқы жайылым
2024
Көктемгі жайылым
Көктемгі -жазғы жайылым
Жазғы-күзгі жайылым
Қысқы жайылым
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 4 қосымша
Бақалы ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бақалы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картаcы);
2)жайылымдық айналымдардың қолайлы схемасы;
3)жайылымдар, маусымдық жайылымның сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңы, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормативіне сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қопандарға, суару немесе суландыру каналына немесе құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалалардың ауыл шаруашылық жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)Бақалы ауылдық округте орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
7.1) Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарда ауылшаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген картасы.
Бақалы ауылдық округінің әкімшілік орталығы Бақалы ауылы. Бақалы ауылдық округінің жері бір негізгі учаскеден тұрады.
Оcы негізгі учаскеде 33 мал қыстауы орналасқан, олар су көздерін Көкиірім өзенінен, 17 шахталық құдықтан және 1 бұлақтан алып отыр.
Бақалы ауылдық округі солтүстік батысында - Черкаск ауылдық округімен, солтүстігінде - Алакөл ауданымен, шығысында - Қарабөгет ауылдық округімен, оңтүстік шығысында Қойлық ауылдық округімен, оңтүстігінде - Алмалы ауылдық округімен, батысында - Амангелді ауылдық округімен шекараласады.
Округ аумағының жалпы ауданы 38814 гектар құрады, оның ішінде негізгі учаскенің ауданы 18393 гектар. Кадастрлық кварталдар 02-263-004, 02-263-005, 02-263-006, 02-263-007.
Зерттеу шегінде Бақалы ауылдық округінің аумағы 38 814 гектар оның ішінде: ауыл шаруашылығы алқаптары – 37 924 гектар,

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 4 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в Бакалинском сельском округе на 2023-2024 год
План принимается в целях рационального использования пастбищ с целью обеспечения постоянной потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
Содержание плана:
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории Бакалинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей;
2) Благоприятная схема пастбищного оборота;
3) Карта с указанием пастбищ, внешних и внутренних границ и площади сезонных пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры;
4) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, зарослям, оросительному или обводнительному каналу или трубчатому или шахтному колодцу), составленная в соответствии с нормативом водопотребления;
5) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища;
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Бакалинском сельском округе, на отгонных пастбищах;
7) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и выпаса сельскохозяйственных животных.
7.1) Карта пастбищ с указанием внешних и внутренних границ и территорий, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подсобных хозяйствах в зависимости от местных условий и особенностей.
Административный центр Бакалинского сельского округа - село Бакалы. Земля Бакалинского сельского округа состоит из одного основного участка.
На данном основном участке расположены 33 зимовки скота, которые ведут водоисточники от реки Кокиирм, 17 шахтных колодцев и 1 родник.
Бакалинский сельский округ на северо - западе граничит с Черкасским сельским округом, на севере - с Алакольским районом, на востоке – с Карабогетским сельским округом, на юго – востоке - с Койлыкским сельским округом, на юге-с Алмалинским сельским округом, на Западе- с Амангельдинским сельским округом.
Общая площадь территории округа составила 38 814 гектар, в том числе площадь основного участка 18 393 гектар. Кадастровые кварталы 24-263-004, 24-263-005, 24-263-006, 24-263-007
В пределах обследования территория Бакалинского сельского округа составляет 38 814 гектар.
-из них: сельскохозяйственные угодья – 37 924 гектар,

-егістік жер – 16 324 гектар;
-басқа алқаптары - 890 гектар;
-жайылымдар – 18 393 гектар;
-шабындықтар - 2235 гектар;
-тыңайған жерлер-959 гектар;
-көпжылдық екпелер-13 гектар.
Жайылымдардың ішінде пайдалану маусымдылығы бойынша көктемгі-жазғы дақылдар – 25 357 гектар (98,2%) басым. Көктемгі – жазғы - күзгі жайылымдардың азықтық қоры 157 806 цн құрғақ массаны немесе 101 371 цн азықтық бірлікті құрайды.
Күзгі жайылымдар 454 гектар (1,8%) жерді алып жатыр. Күзгі жайылымдардың азықтық қоры 2127 ц құрғақ массаны немесе 1387 ц азықтық бірлікті құрайды.
Жалпы жайылым алаңы 18 393 гектар таза жайылымға 14 032 гектар (54,4%), бұталармен өскен 1156 гектар (4,5%), тесілген 5689 га (22,0%), тозған (сынған) - 4934 гектар (19,1%) келеді.
Бақалы ауылдық округінде жалпы 110 шаруа қожалығы тіркелген. Оның ішінде 44 шаруа қожалығына тиесілі 11 702,7 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 1382 бас ірі қара малы, 3187 бас мүйізді ұсақ мал, 1506 бас жылқы. Бақалы ауылдық округі бойынша мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі – 55 485,6 гектар құрайды – шаруа қожлықтардағы бар жер көлемі 11702,7 гектар, қосымша қажетті жайылым көлемі – 45 978,3 гектар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Бақалы ауылы, Тасқұдық ауылы, К. Қазыбаев ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) ауылдық табындағы жайлым жер көлемі – 6077 гектар. Жүктеме нормасы ІҚМ – 14,5 гектар /бас.
2023 жылдың 1 қаңтарына Бақалы ауылдық округі бойынша: (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны – 4226 бас, (оның ішінде аналық мал - 2218 бас), ұсақ мал – 10 736 бас, жылқы саны - 2155 бас.
Жайылым жердің қажеттілік қамтамасыз етілуі 18,8 % құрайды.
Бақалы ауылдық округі бойынша ірі қара мал ұстайтын 5 табын бар, оның ішінде Тасқұдық ауылында 1 табын, К.Қазыбаев ауылында 1 табын бар. Сондай-ақ Бақалы ауылында 5 отар, Тасқұдық ауылында 1 отар, К. Қазыбаев ауылында 2 отар бар. Бақалы ауылында 4үйір жылқы бар, оның ішінде К.Қазыбаев ауылында 1 үйір жылқы
Бақалы ауылдық округінің негізгі жер учаскесінде 4 шаруа қожалығына тиесілі 26 гектар жекеменшік жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы 154 бас- ІҚМ, 72 бас- МҰМ, 11 бас- жылқы бар. Мал басына шаққанда қажетті жеке меншік жайылым көлемі – 3010,2 гектар құрайды Қосымша керек жайылым жер көлемі – 2984,2 гектар.

-пашня -16 324 гектар
-прочие площади - 890 гектар,
-пастбища – 18 393 гектар,
-сенокосы - 2235 гектар,
-залежи – 959 гектар,
-многолетние насаждения-13 гектар
Среди пастбищ по сезонности использования преобладают весенне-летние культуры – 25 357 гектар (98,2%). Кормовой запас весенне-летне-осенних пастбищ составляет 157 806 ц сухой массы или 101 371 ц кормовой единицы.
Осенние пастбища занимают 454 гектар (1,8%). Кормовой запас осенних пастбищ составляет 2127 ц сухой массы или 1387 ц кормовых единиц.
Общая площадь пастбищ 18 393 га приходится на чистые пастбища 14 032 гектар (54,4%), заросшие кустарником 1156 гектар (4,5%), пробитые 5689 гектар (22,0%), деградированные (сломанные) - 4934 гектар (19,1%).
Всего в Бакалинском сельском округе зарегистрировано 110 крестьянских хозяйств. Из них 11 702,7 гектар пастбищ, принадлежащих 44 крестьянским хозяйствам. Всего в этих крестьянских хозяйствах: 1382 голов крупного рогатого скота, 3187 голов мелкого рогатого скота, 1506 голов лошадей. По Бакалинскому сельскому округу необходимая площадь пастбищ на голову составляет – 55 485,7 гектар - площадь имеющихся земель в крестьянских хозяйствах составляет 11 702,7 гектар, дополнительно необходимая площадь пастбищ - 45 978,3 гектар.
Исходя из изложенного, в соответствии со статьей 15 Закона РК "О пастбищах" количество земель, пригодных для содержания самок (дойного) сельского стада сельскохозяйственных животных, для нужд местного населения (село Бакалы, село Таскудик, село К.Казыбаев) составляет 6077 га. Норма нагрузки ИКМ 14,5 гектар /голову.
По состоянию на 1 января 2023 года поголовье крупного рогатого скота - 4226 голов, (в т.ч. самок - 2218 голов), мелкого рогатого скота - 10736 голов, поголовья лошадей - 2155 голов (индивидуальный двор населения и ТОО, СХ) в Бакалинском сельском округе .
Обеспеченность пастбищными угодьями составляет 18,8%.
В Бакалинском сельском округе имеется 5 стад крупного рогатого скота, в том числе 1 стадо в селе Таскудык и 1 стадо в селе К. Казыбаев. Также 5 стад в селе Бакалы, 1 стадо в селе Таскудык, К. В селе Казыбаев 2 отары. В селе Бакалы 4 табуна лошадей, в том числе 1 табун в селе К.Казыбаев
На основном земельном участке Бакалинского сельского округа имеется 26 гектар частных пастбищных угодий, принадлежащих 4 фермерским хозяйствам. В этих хозяйствах содержится 154 крупного рогатого скота, 72 крупного рогатого скота и 11 лошадей. Необходимое количество приусадебных пастбищ на одну голову крупного рогатого скота составляет 3010,2 гектар, количество дополнительных пастбищных угодий – 2984,2 гектар.

390,1
ІҚМ - 89 бас, МҰМ - 535 бас,
жылқы - 52 бас
3746,8
45,5
3402,2
Барлығы
11 702,7
55 485,6
2195,4
45978,3
Ескертпе: Бақалы ауылдық округі бойынша 44 шаруа қожалығында 11 702,7га жайылым жері бар. ІҚМ-1382 бас, мүйізді ұсақ мал - 3187 бас, жылқы - 1506 бас. Мал саны бойынша қажеттті жайылым - 55 485,6 га. Қосымша қажетті жайлым көлемі – 43 782,9 гектар, артық – 2195,4 гектар жайлым қолданылады.
Бақалы ауылдық округі бойыша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

390,1
КРС - 89
МРС - 535 лошади - 52
3746,8
45,5
3402,2
Итого
11702,7
КРС – 1382 МРС - 3187 лошади - 1506
55485,6
2195,4
45978,3
Примечание: В Бакалинском сельском округе имеется 11 702,7 гектар пастбищных угодий в 44 хозяйствах. КРС-1382 головы, мелкий рогатый скот - 3187 голов, лошади - 1506 голов. По количеству скота необходимая площадь пастбищ составляет 55 485,6 гектар. Объем дополнительной необходимой площади составляет 43 782,9 гектар, избыток – 2195,4 гектар.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Бакалинскому сельскому округу
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 5 қосымша
Екіаша ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)Екіаша ауылдық округінің (бұдан әрі – ауыл) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
7-1 қосымша Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарды ауыл шаруашылық малдарын жоюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген Сарқан ауданы, Екіаша ауылдық округінің картасы;
Ауыл аумағы ылғалды таулы, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі. Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 15 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Екіаша ауылдық округі ауданының шығысы жағында орналасқан. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Екіаша, Тополевка ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты жазда салқын, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның көп мөлшерімен сипатталады.
Ауылдың жалпы жер көлемі 81050 гектар (бұдан әрі –), соның ішінде жайылымдар – 64 301 гектар, оның ішінде:

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 5 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в Екиашинском сельском округе на 2023-2024 год
План принимается в целях рационального использования пастбищ с целью стабильного обеспечения потребности в кормах и исключения деградации пастбищ
План содержит:
1) Схема расположения пастбищ на территории Екиашинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей .
2) приемлемые схемы пастбище оборотов.
3) карта с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, сезонных пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры.
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительному или обводнительному каналу или трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормативом водопотребления.
5) нет схемы доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды.
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе.
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных.
7.1) Карта пастбищ с указанием внешних и внутренних границ и территорий, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подсобных хозяйствах в зависимости от местных условий и особенностей.
Территория села относится к ветви влажного горного, степно-парово-осокового пояса. Установлено, что преобладает степная растительность, основными ее видами являются: типчак, осока, овес, различные виды полыней с участием различных злаков степи.
Орошение пастбищ осуществляется естественными родниками, шахтными колодцами. Средняя продуктивность пастбищных угодий составляет 15 ц/га.
Запас пастбищных кормов используется в течение пастбищного периода, который длится 170-180 дней.
Екиашинский сельский округ расположен на восточной окраине района. Административно-территориальное деление состоит из деревень Екиаша, Тополевка.
По природным погодным условиям: в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям характеризуется суровой продолжительной зимой, коротким умеренно холодным летом, резкими контрастами зимних и летних температур, большим количеством годовых осадков.
Общая площадь земель поселка составляет 81 050 га (далее -), в том числе пастбищ - 64 301 гектар, в том числе:

-ауыл шаруашылығы алқаптары - 78 411 гектар,
-басқа алқаптары - 2639 гектар
-егістік жер – 12 357 гектар
-жайылымдар – 64 301 гектар
-шабындықтар – 1570 гектар
-көпжылдық екпелер-183 гектар
2023 жылдың 1қаңтарына Екіаша ауылдық округі аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 6209 бас ірі қара мал, 12 684 бас мүйізді ұсақ мал, 1859 бас жылқы бар.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген: ірі қара мал - 4 табын;
уақ мал – 15 отар тар;
жылқылар – 44 үйір.
Жайылымдар ауылдың табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар ауыл тұрғындары болып табылады.Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Екіаша ауылдық округінде 19 мал қыстау, 25 бұлақ көзі және 14 құдық бар. Су тапшылығы жоқ.
Екіаша ауылдық округі бойынша барлық жайлым жер көлемі – 64 301 гектар құрайды. Оның ішінде жекеменшікке алынған жайлым жер көлемі – 75 гектар құрайлды. Округ бойынша елдімекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін қарастырылған жер көлемі – 2735,9 гектар 116 шаруа қожалығында – 14 283 гектар жер бар. Қалған – 47 207,1 гектар аудан қорындағы жерлерге жатады.
Екіаша ауылдық округінің негізгі жер учаскесінде - 116 шаруа қожалығына тиесілі - 14 283 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 2945 бас ірі қара малы, 4078 бас ұсақ мүйізді мал, 990 бас жылқы. Мал басына шаққанда қажетті қажетті жайлым көлемі – 56 908,9 гектарды құрайды. Қосымша қажетті жайлым жер көлемі – 42 625,9 гектар Артық 4423,5 гектар жер пайдаланылады.

- сельскохозяйственные угодья - 78 411 гектар,
- прочие поля - 2639 гектар,
- пашня - 12 357 гектар.
- пастбища - 64 301 гектар,
- луга - 1570 гектар,
- многолетние культуры - 183 гектар.
На 1 января 2023 года насчитывается 6 209 голов крупного рогатого скота, 12 684 голов мелкого рогатого скота, 1 859 голов лошадей.
Сельскохозяйственные животные распределяются следующим образом: крупный рогатый скот - 4 стада;
крупный рогатый скот - 15 стад;
лошадей - 44 табуна.
Пастбища относятся к естественным пастбищам в силу природно-климатических особенностей поселка и часто используются для выпаса скота.
Основными пользователями пастбищ являются жители села. План принят с целью рационального использования пастбищ, обеспечения потребности в кормах и предотвращения ухудшения состояния пастбищ.
В Екиашинском сельском округе имеется 25 родников и 14 колодцев. Недостатка в воде нет.
Общая площадь земель в Екиашинском сельском округе составляет 64 301 гектар. Среди них количество частных земель составляло 75 гектар. Площадь земель, отведенных под содержание крупного рогатого скота (молочного животноводства) в разделе населенных пунктов района, составляет 2735,9 гектар. 116 фермерских хозяйств имеют 14 283 гектар земли. Остальные - 47 207,1 гектар относятся к землям заповедника района.
В основном земельном участке Екиашинского сельского округа – 116 фермерских хозяйств – пастбища составляют 14 283 гектар. Всего в этих хозяйствах имеется: 2945 голов крупного рогатого скота, 4078 голов мелкого рогатого скота, 990 голов лошадей. Величина необходимого комфорта на одну голову скота составляет 56 908,9 гектар. Количество дополнительных необходимых благоустроенных земель составляет 42 625,9 гектар. Используется дополнительно 4423,5 гектар земли.

116
Шкодина Нина
9
МІҚ-4бас, МҰМ-5бас,
4МІҚ*11,5= 46 5МҰМ*2,3= 11,5 46+11,5=57,5
48,5
Жиыны округ бойынша
14 283
56 908,9
4423,5
47 049,4
Ескертпе: Екіаша ауылдық округінде 116 шаруа қожалығына тиесілі 14 283 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 2945 бас іріқара малы, 4078 бас ұсақ мүйізді мал, 990 бас жылқы бар. Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі –56 908,9 гектар құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі – 42 625,9 гектар артық 4423,5 гектар жайлым жерді пайдаланады.
Екіаша ауылдық округі бойыша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

116
Шкодина Нина
9
КРС-4,
МРС-5,
4КРС*11,5= 46 5МРС*2,3= 11,5 46+11,5=57,5
48,5
Всего по округу
14 283
56 908,9
4423,5
47 049,4
Примечание: в Екиашинском сельском округе имеется 14 283 гектар пастбищных угодий, принадлежащих 116 крестьянским хозяйствам. Всего в этих крестьянских хозяйствах: 2945 голов крупного рогатого скота, 4078 голов мелкого рогатого скота, 990 голов лошадей. Необходимая площадь пастбищ на поголовье составляет - 56 908,9 гектар. Объем дополнительной необходимой площади составляет 42 625,9 га, Дефицит пастбищ, га 2195,4 гектар.
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Годы
Весна
Лето
Осень
Зима

2023
Наурыз айының ІI-ші он күндігі
Мамыр айының II-ші он күндігі
Қазан айының II-ші он күндігі
Қараша айының III-ші он күндігі
Мамыр айының II –ші
он күндігі
Қазан айының II-ші
он күндігі
Қараша айының III-ші
он күндігі
Наурыз айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз айының IІ-ші он күндігі
Мамыр айының II-ші он күндігі
Қазан айының II-ші он күндігі
Қараша айының III-ші он күндігі
Мамыр
айының II-ші он күндігі
Қазан
айының II-ші он күндігі
Қараша
айының III –ші он күндігі
Наурыз
айының II-ші он күндігі
2023-2024 жылдарға арналған Екіаша ауылдық округінің жайылымдарды пайдалану жоспарына 7-1 қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарды ауылшаруашылық малдарын жоюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшінқажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген Сарқан ауданы, Екіаша ауылдық округінің картасы
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 6 қосымша
Қарабөгет ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Қарабөгет ауылдық округінің (бұдан әрі – ауыл) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарда ауылшаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген картасы.
Қарабөгет ауылдық округінің әкімшілік орталығы - Қарабөгет ауылы. Қарабөгет ауылдық округінің жері екі учаскеден тұрады: негізгі және Бақрай.
Қарабөгет ауылдық округінің негізгі учаскесінің солтүстігі мен шығысында Алакөл ауданының жерлерімен, оңтүстік - шығысында Черкасск ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстігінде Қойлық ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстік - батысында Бақалы ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Бақырай учаскесінің солтүстік бөлігіндегі жерлері Алакөл ауданының жерлерімен; шығысында, оңтүстік-шығысында Черкасск ауылдық округінің жерлерімен; оңтүстік-батысында - Амангелді және Черкасск ауылдық округтерінің жерлерімен шектеседі.

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 7-1 к плану использования пастбищ в селе Екиаша на 2023-2024 годы;
Карта села Екиаша Сарканского района с указанием внешних и внутренних границ пастбищ и территорий, необходимых для обеспечения потребности населения в уничтожении сельскохозяйственных животных личных подсобных хозяйств в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 6 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в Карабогетском сельском округе на 2023-2024 год
1)Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4)схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
5)схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Карабогетском сельском округе;
7)календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
7.1) Карта с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей население в выпасе сельскохозяйственных животных в дачных подворных в зависимости от местных условий и особенности
Административный центр Карабогетского сельского округа – село Карабогет. Земли сельского округа включают в себя два участка: Основной и Бакрай.
Земли Основного участка Карабогетского сельского округа на севере и востоке граничат с землями Алакольского района, на юго-востоке с землями Черкасского сельского округа, на юге с землями Койлыкского сельского округа, на юго-западе с землями Бакалинского сельского округа.
Земли участка Бакрай в северной части граничат с землями Алакольского района, на востоке, юго-востоке с землями Черкасского сельского округа, на юго-западе с землями Амангельдинского и Черкасского сельских округов.

Округ аумағының жалпы ауданы 33440 гектар құрады, оның ішінде негізгі учаскенің ауданы 18069 гектар, Бакрай учаскесінің ауданы 15371 гектар. Кадастрлық кварталдар 24-263-008, 24-263-009, 24-263-010, 24-263-011, 24-263-012, 24-263-013, 24-263-080.
Зерттеу шегінде Қарабөгет ауылдық округінің аумағы 33 440 гектар.
оның ішінде: ауыл шаруашылығы алқаптары – 32 142 гектар,
-басқа алқаптары – 1 298 гектар,
-жайылымдар – 25 811 гектар,
-шабындықтар - 888 гектар,
-егістік жерлер – 5 370 гектар,
-бақшалар - 37 гектар,
-көп жылдық алма бақ жерлер – 36 гектар.
Негізгі учаскенің солтүстік шығыс шекарасы бойымен Лепсі өзені өтеді. Оңтүстік бөлігі толығымен жыртылған. Даланың орталық және солтүстік - батыс бөліктерінде дақтар ұсақ қырлы құмды алқаптар кездеседі. Бақрай учаскесі Лепсі өзенінің оң жақ жағалауында ағысты бойлай орналасқан. Оңтүстіктен солтүстікке қарай биіктіктің абсолюттік белгілері 510-дан 480 см - ге дейін төмендейді.
Негізгі учаскенің аумағы жақсы дамыған гидрографиялық желісі бар, бірақ мұнда өзендер сусыз, олардың ең ірісі Лепсі және Черкасск бұлағы. Оларда тұрақты ағын бар. Атмосфералық жауын - шашынмен және таудан келетін жер асты суларымен қоректенеді. Бұл өзендердің ағысы Лепсі өзенінен егістікті суландыру үшін су жеткізетін суару каналдарынан толықтырылады.
Бақрай учаскесі Лепсі өзенінің ағысынан сәл төмен, оң жағалауда орналасқан. Бұл учаскедегі қамыс өсімдіктері бар өзен жайылмасы оңтүстік -батыс шекарада тар жолақпен берілген. Одан әрі учаскенің тереңдігіне құмдардың ашық Солтүстік және ұсақ буграларында ксерофитті дақылдар мен жусандар басым болады.
Қарабөгет ауылдық округі бойынша геобатаникалық тексеру кезінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 25 811 гектар жайылым жер бар. Оның ішінде Қарабөгет ауылдық округі бойынша шаруа қожалықтарының жайылым алаңы - 21617 гектар құрайды. 2 шаруа қожалығына тиесілі жекеменшік жер көлемі – 20 гектар. Жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басына – 1314,5 гектар жайлым жер қарастырылған. Ал қалған – 2859,5 гектар аудан қорындағы жерлер есебінде. Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеніңде 200-210 күн ұзақтығымен пайдаланады.
Жайылымдардың ішінде пайдалану маусымдылығы бойынша көктемгі –жазғы дақылдар–25357 гектар (98,2%) басым. Көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдардың азықтық қоры 157 806 центнер құрғақ массаны немесе 101 371 центнер азықтық бірлікті құрайды.
Күзгі жайылымдар 454 гектар (1,8%) жерді алып жатыр. Күзгі жайылымдардың азықтық қоры 2127 центнер құрғақ массаны немесе 1387 центнер азықтық бірлікті құрайды.

Общая площадь территории поиска составила 33440 гектар, из них площадь основного участка 18069 гектар, площадь участка Бакрай 15371 гектар. Кадастровые кварталы 24-263-008, 24-263-009, 24-263-010, 24-263-011, 24-263-012, 24-263-013, 24-263-080.
В рамках исследования территория Карабогетского сельского округа составляет 33 440 гектар, в том числе: сельскохозяйственные угодья – 32142 гектар;
- прочие площади – 1298 гектар;
- пастбища – 25811 гектар;
- сенокосы – 888 гектар;
- пашни – 5370 гектар;
- огороды – 37 гектар;
- многолетние насаждения – 36 гектар;
Вдоль северо-восточной границы основного участка протекает река Лепси. Южная часть полностью разорвана. В Центральной и северо - западной частях степи пятна встречаются на мелкозернистых песчаных полях. Участок Бакрай расположен вдоль течения на правом берегу реки Лепси. С юга на север абсолютные отметки высоты уменьшаются с 510 до 480 см.
Территория Основного участка имеет хорошо развитую гидрографическую сеть, но здесь реки безводные, крупнейшие из них-Лепсинский и Черкасские родники. У них постоянный поток. Питается атмосферными осадками и грунтовыми водами, поступающими с гор. Течение этих рек дополняется оросительными каналами, которые доставляют воду из реки Лепси для орошения полей.
Участок Бакрай расположен на правом берегу, чуть ниже по течению реки Лепси. Пойма реки с тростниковой растительностью на этом участке представлена узкой полосой на юго-западной границе. Далее на глубине участка преобладают ксерофитные культуры и полыни в открытых северных и мелких бугорках Песков.
Всего по Карабогетскому сельскому округу для обеспечения сельскохозяйственных животных при геобатаническом обследовании имеется 25 811 гектар пастбищных угодий. Из них площадь пастбищ крестьянских хозяйств по Карабогетскому сельскому округу составляет - 21617 гектар. Площадь частной земли, принадлежащей 2 крестьянским хозяйствам - 20 гектар. Для нужд местного населения на маточное (дойное) поголовье сельскохозяйственных животных – 1314,5 гектар. А остальные - 2859,5 гектар на учете земель районного фонда.
Запасы пастбищных кормов используются в пастбищном периоде продолжительностью 200-210 дней.
Среди пастбищ по сезонности использования преобладают весенне летние культуры – 25357 гектар (98,2%). Кормовой фонд весенне-летне-осенних пастбищ составляет 157 806 центнер сухой массы или 101 371 центнер кормовой единицы.
Осенние пастбища занимают 454 гектар (1,8%) земли. Кормовой фонд осенних пастбищ составляет 2127 центнер сухой массы или 1387 центнер кормовой единицы.

Жалпы жайылым алаңы 25 811 гектар таза жайылымға 14 032 гектар (54,4%), бұталармен өскен 1 156 га (4,5%), тесілген 5 689 гектар (22,0%), тозған (сынған) – 4 934 гектар (19,1%) келеді.
2023 жылдың 1 қаңтарына Қарабөгет ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны – 2866 бас, оның ішінде аналық мал – 926 бас, ұсақ мүйізді мал – 6187 бас, жылқы саны -1434 бас.
Еркін ауылында: Ірі қара мал саны - 134 бас, оның ішінде аналық мал саны – 70 бас, ұсақ мүйізді мал басы - 613 бас, жылқы саны – 178 бас.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қарабөгет ауылы, Еркін ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) – 996 мал басын ұстау үшін – 1314,5 гектар берілген. Жүктеме бойынша ІҚМ – 10,5 гектар /бас, ҰММ – 2,1 гектар/бас, жылқы – 12,6 гектар/бас.
Қарабөгет ауылдық округінің негізгі жер учаскесінде 44 шаруа қожалығына тиесілі 21617 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 1450 бас ірі қара малы, 2780 бас ұсақ мүйізді мал, 2178 бас жылқы. Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі - 26 888,8 гектарды құрайды. Артық 4203,7 гектар жайлым жер пайдаланылады.
Қарабөгет ауылдық округі бойынша жеке меншік 2 шаруа қожалығында 20 га жайлым жер бар. Ондағы мал саны – 500 Қажетті жайлым көлемі – 1050 гектар.
Қарабөгет ауылдық округі бойынша 9 шахталық құдықтар бар.
Жайылымдық жерлерге деген қажеттілік жерді мемлекет мұқтажы үшін сатып алу арқылы қанағаттандырылуы керек.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар ауыл тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.

Общая пастбищная площадь 25 811 гектар на чистые пастбища приходится 14 032 гектар (54,4%), заросшие кустарниками 1 156 гектар (4,5%), пробитые 5 689 гектар (22,0%), изношенные (сломанные) – 4 934 гектар (19,1%).
На 1 января 2023 года в селе Карабогет (в личном подворье населения и ТОО, КХ) поголовье крупного рогатого скота – 2866 голов, в том числе маточного поголовья – 926 голов, мелкого рогатого скота – 6187 голов, лошадей-1434 голов.
В селе Еркин: поголовье крупного рогатого скота - 134 головы, в том числе маточного поголовья – 70 голов, поголовья мелкого рогатого скота - 613 голов, лошадей – 178 голов.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Карабогет, село Еркин) выделено 1314,5 гектар для содержания маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных – 996 голов. КРС – 10,5 га/голов, МРС – 2,1 гектар /голов, лошади – 12,6 гектар /голов.
На основном земельном участке Карабогетского сельского округа имеется 21617 гектар пастбищных угодий, принадлежащих 44 крестьянским хозяйствам. Всего на этих фермах: 1450 голов крупного рогатого скота, 2780 голов мелкого рогатого скота, 2178 голов лошадей. Необходимая площадь пастбищ на поголовье-26 888,8 гектар. Используется более 4203,7 гектар благоустроенных земель.
По Карабогетскому сельскому округу в 2-х частных крестьянских хозяйствах имеется 20 гектар благоустроенных земель. Поголовье скота в нем – 500 необходимое количество скота-1050 гектар.
По Карабогетскому сельскому округу имеется 9 шахтных колодцев.
Потребность в пастбищных угодьях должна быть удовлетворена путем приобретения земли для государственных нужд.
Основными пользователями пастбищ являются сельские жители.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 7 қосымша
Қарашыған ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Көктерек ауылдық округінің (бұдан әрі – ауыл) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7.1.қосымша Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарды ауыл шаруашылық малдарын жаюға халықтың қажетілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген Сарқан ауданы Қарашыған округінің картасы.
Қарашыған ауылдық округінің әкімшілік орталығы - М.Төлебаев ауылы. Қарашыған ауылдық округінің жері Қарашыған мен Саяқ учаскесінің екі негізгі учаскесінен тұрады.
Бұл негізгі учаскесі Қарашыған ауылдық округі оңтүстігінде Ақсу ауданымен, батысында Қаратал ауданымен, шығысында Лепсі ауылдық округімен және солтүстігінде мемлекеттік қорық жерлерімен шектеседі.
Іздестіру алаңының жалпы ауданы 739 334 гектарды құрайды. Кадастрлық кварталдар кварталы 03-263-091, 03-263-092, 03-263-093, 03-263-094,03-263-095,03-263-096,03-263-097, 03-263-098, 03-263-099, 03-263-100, 03-363-144, 03-263-145.

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 7 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в Карашыганском сельском округе на 2023-2024 год
1)Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4)схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления; воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Карашыганскому сельскому округу.
7.1. дополнительно карта Карашыганского сельского округа Саркандского района с указанием внешних и внутренних границ и территорий пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подсобных хозяйствах в зависимости от местных условий и особенностей.
Административный центр Карашыганского сельского округа село М.Тулебаева. Земли Карашыганского сельского округа состоят из двух основных участков Карашыган и Саяк.
Этот основной участок Карашыганский сельский округ граничит с Аксуским районом на юге, Каратальским районом на Западе, Лепсинским сельским округом на востоке и государственными заповедными землями на севере.
Общая площадь поисковой площадки составляет 739 334 гектар. Квартал кадастровых кварталов 24-263-091, 24-263-092, 24-263-093, 24-263-094, 24-263-095,24-263-096,24-263-097, 24-263-098, 24-263-099, 24-263-100, 24-363-144, 24-263-145.

Қарашыған ауылдық округінің аумағы 739 334 га құрайды. Оның ішінде:
-басқа аудандар - 7988 гектар,
-жайылымдар - 91 592 гектар,
-жер қоры - 639 720 гектар,
-көпжылдық екпелер - 34 гектар.
Қарашыған ауылдық округінің шекарасы Балқаш-Алакөл ойысында орналасқан, шығыстан батысқа қарай 450 км, оңтүстіктен солтүстікке қарай 300 км. Жерді геоморфологиялық тұрғыдан алғанда 3 аймаққа бөлуге болады:
Жоғары толқынды жазық:
Жотасы - таулы биік жазық:
Ақсу мен Лепсі өзендерінің аңғарлары.
Биік толқынды жазық солтүстік - шығыс жазықты алып жатыр, оңтүстіктен Лепсі өзенінің айқын аңғарымен шектеседі, солтүстіктен Балқаш көлімен шектеледі. Жайылым ретінде пайдаланылады.
Балқаш көлі Қарашыган ауылдық округіндегі ашық су көзі болып табылады. Сонымен қатар округ аумағында Лепсі және Ақсу өзендері ағып жатыр. Өзендер Жоңғар Алатауының тауларынан бастау алады, мәңгілік қар мен мұздықтармен жабылған. Тау етегіндегі жазыққа жетпей екі өзен де терең шатқалдарда ағып жатыр. Округ аумағында өзен ағыны баяулайды, аңғарларға арналар кеңейеді, ал олар бірнеше каналдарға таралады.
Екі өзен де халықтың қажеттілігі мен экономиканың негізгі көзі болып табылады. Округте мал қыстайтын 3 қыстақ бар, 13 құдық, 5 суару пункті және 2 канал бар.Округтің малдарына су тапшылығы жоқ.
Жайылымдық жем-шөп қоры жайылым кезінде 180 - 200 күнге пайдаланылады. Күзгі жайылымдар 82 гектар аумақты алып жатыр.
Көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдардың жемшөп қоры 282 центнер құрғақ салмақ немесе 112 центнер жемшөп бірлігін құрайды.
Қарашыған ауылдық округінде малға жайылым беру үшін барлығы - 91 592 гектар жайылым бар. Оның ішінде 5 шаруа қожалығында 188 га жеке меншікке жайлым жер бар.
Қарашыған ауылдық округінде шаруа қожалығы мен ЖШС тиесілі – 42 411,79 гектар жайылымдық жер бар. Бұл шаруашылықтарда барлығы: 1481 бас ірі қара, 2096 бас ұсақ мал, 1182 бас жылқы және 143 түйе малы бар. Қарашыған ауылдық округінде мал басына шаққанда мал басына шаққандағы жайылымның қажетті көлемі – 48 995,3 гектар құрайды. Жүкетме нормасы бойынша ірі қара малына – 14 гектар/бас. Қосымша қажетті жайылым жер көлемі – 29 384,3 гектар, артық жайлым жер пайдаланылады.
Округте 7 қой отары, 37 үйір жылқы, 5 ІҚМ табыны бар.
2023 жылдың 1 қаңтарына М.Төлебаев ауылында: (жеке ауласы мен шаруа қожалығы) ірі қара малы - 2226 бас (оның ішінде аналық - 888), ұсақ мал - 2818 бас, жылқы саны - 768 бас, түйе – 137 бас.
Улгі ауылында: (жеке үй шаруашылығы мен шаруа қожалығы) ірі қара саны - 1409 бас (оның ішінде аналық - 623 бас), ұсақ мал - 3028 бас, жылқы саны - 936 бас.
Шұбартүбек ауылында: (жеке аула мен жауапкершілігі шектеулі серіктестік, колхоз) ірі қара саны - 309 бас (оның ішінде аналық бас 117, ұсақ мал - 744 бас, жылқы саны - 30 бас.
Округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін қарастырылған жайылым жер көлемі – 8782,2 гектар, жүктеме нормасы 14 гектар/бас. Жайлымды қамтамасыз ету нормасы 51 % құрайды.
Қарашыған ауылдық округінде ветеринарлық -санитарлық мекемелер бар. Оның ішінде 1 мал қорымы, 1 ветеринарлық пункт бар.
Қарашаған ауылдық округі бойынша қазіргі уақытта мал айдап өту орындары заңды түрде қарастырылмаған. Жұмыстар жүргізілуде.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер участкелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, гектар
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, гектар
Жайылымдардың қажеттілігі, гектар
Артық жайылым, гектар
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
Жиыны (га)
1
Жунусов Есенгелді
100
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
+100
2
Нукебаев Мейрамхан
45
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
+45
3
Тұрысбекова Құндыз
25
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
+25
4
Бекбаев Асет
3
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
+3
5
Даденов Қанат
15
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
+15
Барлығы
188
+188
Аббревиатуралардың таратылып жазылуы: МІҚ – мүйізді ірі қара мал; МҰМ – мүйізді ұсақ мал, ш/қ- шаруа қожалық
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қарашыған ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, гектар
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, гектар
Жайылымдардың қажеттілігі, гектар
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген, гектар
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, гектар
1
М.Төлебаев ауылы

Территория Карашыганского сельского округа составляет 739 334 гектар. В том числе:
- другие - 7988 гектар,
- пастбища - 91 592 гектар,
- земельный фонд - 639 720 гектар,
- многолетние насаждения - 34 гектар.
Граница Карашыганского сельского округа расположена в Балхаш-Алакольской впадине, в 450 км с востока на запад, в 300 км с юга на север. С геоморфологической точки зрения землю можно разделить на 3 зоны:
Высоковолновая равнина:
Хребет - высокогорная равнина:
Долины рек Аксу и Лепсы.
Высоковолновая равнина занимает Северо - Восточную равнину, с юга граничит с прозрачной долиной реки Лепсы, с севера ограничивается озером Балхаш. Используется как пастбище.
На этих основных участках расположены 3 зимовки скота, в которых 13 шахтных колодца, 5 водопойных пунктов и 2 канала. В округе нет недостатка с водой для животноводства.
Карашыганский сельский округ граничит с южной стороны с Аксуским районам, на западе с Каратальским районом на востоке с Лепсинским сельским округом и с северной стороны с землями государственного запаса.
Общая площадь Карашыганского сельского округа составила 739 334 гектар. Кадастровые кварталы 24-263-091, 24-263-092, 24-263-093, 24-263-094,24-263-095,24-263-096,24-263-097,24-263-098,24-263-099,24-263-100,24-363-144,24-263-145.
Территория Карашыганского сельского округа в рамках исследования составляет – 739 334 гектар, в том числе сельскохозяйственные угодья – 84 346 гектар;
- другие площади – 7988 гектар;
- пастбища – 91592 гектар;
- земельный фонд – 639720 гектар;
- многолетние насаждения – 34 гектар.
Озеро Балхаш является открытым источником воды в Карашыганском сельском округе. Также на территории округа протекают реки Лепсы и Аксу. Реки берут начало в горах Джунгарского Алатау, покрыты вечным снегом и ледниками. Не доходя до предгорной равнины, обе реки протекают в глубоких ущельях. На территории округа речной сток замедляется, каналы расширяются в долины, а они распространяются по нескольким каналам.
Обе реки являются основным источником потребностей населения и экономики. В округе 3 зимовки, 13 колодцев, 5 оросительных пунктов и 2 канала.Уездного скота нет недостатка в воде.
Пастбищный кормовой фонд используется при выпасе на 180 - 200 дней. Осенние пастбища занимают площадь 82 гектара.
Кормовой запас весенне-летне-осенних пастбищ составляет 282 центнера сухого веса или 112 центнеров кормовых единиц.
Всего в Карашыганском сельском округе имеется 91 592 гектар пастбищ для выпаса скота. Из них в 5 крестьянских хозяйствах имеется 188 га земли в частной собственности.
В Карашыганском сельском округе имеется 42 411,79 гектар пастбищных угодий, принадлежащих крестьянскому хозяйству и ТОО. Всего в этих хозяйствах: 1481 голов крупного рогатого скота, 2096 голов мелкого рогатого скота, 1182 головы лошадей и 143 верблюдов. В Карашыганском сельском округе необходимая площадь пастбищ на поголовье скота составляет – 48 995,3 гектар. Поголовье крупного рогатого скота по норме загрузки – 14 гектар /голов. Дополнительно необходимая площадь пастбищ - 29 384,3 гектар, используется больше пастбищ.
В округе 7 стад овец, 37 стад лошадей, 5 стад КРС.
На 1 января 2023 года в селе М. Тулебаев: (в личном подворье населения и крестьянское хозяйство) крупный рогатый скот - 2226 голов (в том числе маточное поголовье - 888), мелкий рогатый скот - 2818 голов, количество лошадей - 768 голов, верблюдов – 137 голов.
В селе Ульгинский: (в личном подворье населения и крестьянское хозяйство) поголовье крупного рогатого скота - 1409 голов (в том числе маточного поголовья - 623 головы), мелкого рогатого скота - 3028 голов, лошадей - 936 голов.
В селе Шубартубек: (в личном подворье населения и товарищество с ограниченной ответственностью, колхоз) поголовье крупного рогатого скота - 309 голов (из них маточного поголовья - 117, мелкого рогатого скота - 744 головы, лошадей - 30 голов.
Площадь пастбищных угодий, предусмотренных для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота в разрезе населенных пунктов по округу – 8782,2 гектар, норма нагрузки 14 гектар/голова. Норма обеспечения комфорта составляет 51%.
В Карачаганском сельском округе имеются ветеринарно-санитарные учреждения. Из них 1 скотомогильник, 1 ветеринарный пункт.
По Карашаганскому сельскому округу в настоящее время места отгона скота не предусмотрены законом. Ведутся работы.
Схема (карта) размещения пастбищ на территории Карашыганского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков пастбищ Карашыганского сельского округа
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, гектар (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, гектар (га)
Потребность пастбищ, гектар (га)
Нехватка/ Излишки пастбищ, гектар (га)
КРС
МРС
Лошади
Верблюды
КРС
МРС
Лошади
Верблюды
КРС
МРС
Лошади
Верблюды
ИТого
1
Жунусов Есенгелді
100
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
+100
2
Нукебаев Мейрамхан
45
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
+45
3
Тұрысбекова Құндыз
25
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
+25
4
Бекбаев Асет
3
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
+3
5
Даденов Қанат
15
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
+15
Всего
188
+188
Расшифровка аббревиатур: КРС- крупный рогатый скот, МРС- мелкий рогатый скот, к\х – крестьянское хозяйство
Распределение пастбищ для размещения маточного поголовья крупного рогатого скота (дойного) по Карашыганскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, гектар (га)
Наличие дойных коров
(голов)
Норма потребности
в пастбищах 1 голов, гектар (га)
Потребность пастбищ, гектар (га)
Не обеспеченные
пастбищами, гектар (га)
Обеспеченность
потребности,%
Излишки, гектар (га)
1
М.Толебаев

42 411,79
48 995,3
22 803,79
29 384,3
+
-
Ескертпе: Қарашыған ауылдық округінде 46 шаруа қожалығына тиесілі 42411,79 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 1481 бас іріқара малы, 2096 бас ұсақ мүйізді мал, 1182 бас жылқы,түйе - 143 бас Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі – 48 995,3 гектар құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі – 6583,5 гектар, 22 803,79 гектар артық жайлымды қолданылады.
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қарашыған ауылдық округі бойыша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2023 – 2024 жылдарға арналған Қарашыған ауылындағы жайылымдарды пайдалану жоспарына 7-1- қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарда ауылшаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген Сарқан ауданы Қарашыған округінің картасы
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 8 қосымша
Қойлық ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қойлық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;

42 411,79
48 995,3
22 803,79
29 384,3
+
-
Примечание: в Карашыганском сельском округе имеется 42411,79 гектар пастбищных угодий, принадлежащих 46 крестьянским хозяйствам. Всего в этих крестьянских хозяйствах: 1481 поголовье крупного рогатого скота, 2096 голов мелкого рогатого скота, 1182 головы лошадей, верблюдов-143 поголовья скота с необходимой площадью пастбищ – 48 995,3 гектар. Дополнительно требуется пастбище площадью-6583,5 гектар, более 22 803,79 гектар.
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Карашыганскому сельскому округу
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима
2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 7-1 к планиспользования пастбищ
Карта Карашыганского округа Саркандского района с указанием внутренних границ и площадей пастбищнеобходимых для удовлетворения потребностей население в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенности
Приложение 9 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в Койлыкском сельском округе на 2023-2024 год
1) Схема расположения пастбищ на территории Койлыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей;

2)жайылымдық айналымдардың қолайлы схемалары;
3)жайылымдар,оның ішінде маусымдық жайылымның сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңы, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормативіне сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналына немесе құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалалардың ауыл шаруашылық жануарларының мал басы орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)ауылдық округте орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және(немсе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
7-1 қосымша Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарды ауыл шаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген Сарқан ауданы, Қойлық ауылының картасы;
Қойлық ауылдық округінің жерлері Негізгі,Жалаңаш және Адгоннан яғни 3 учаскеден тұрады. Жалпы ауданы 89 232 га жер көлемін құрайды. Кадастырлық кварталы (03-263-019;03-263-020).
Негізгі учаскенің жерлері солтүстігінде Қарабөгет ауылдық округінің жерлерімен, шығысында Черкасск ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстік -шығысында Шатырбай ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстік - батысында Алмалы ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Жалаңаш учаскесінің жерлері солтүстік - батысында Черкасск ауылдық округінің және Алакөл ауданының жерлерімен, оңтүстік - шығысында және оңтүстігінде мемлекеттік орман қорының жерлерімен, оңтүстік - батысында Екіаша ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Адгон учаскесінің жалпы алып жатқан көлемі 55 600 гектар, оның ішінде екі шаруа қожалғына 10 500 гектар жер тиесілі және Бөрілтөбе орман шаруашылығына 2914 гектар жер тиесілі. Ал қалған 42 186 гектар жер, аудандық жер қорында.
Қойлық ауылдық округінің аумағы 89 232 гектар. оның ішінде: ауыл шаруашылығы жерлері -87 638 гектар,
-басқа жер – 1594 гектар,
-шабындықтар – 89 гектар,
-жайылымдар – 74 594 гектар,
-егістік жерле-11 446 гектар,
-тыңайған жерлер – 1316 гектар,
-көп жылдық екпелер-193 гектар.
Қойлық ауылдық округінің учаскелері барлық 3 агроклиматтық аймақта орналасқан. Зерттелетін аумақтың аумағы таулы аймаққа, шымтезек, кәдімгі қара топырақты, қара каштан топырақтарына жатады. Рельефтің негізгі түрлеріне биік таулар, орта таулар, өзен-су аңғарларының ойыстары жатады.
Жер бетінің құрылымы бойынша аумақ келесі геоморфологиялық аймақтарға бөлінеді: орта таулар, аласа таулар, аласа таулардың ойыстары, тау етегіндегі жазық және тау етегіндегі жазықтар ойыстары. Орта және аласа тауларды Жалаңаш ауданы алып жатыр. Негізгі ауданды аласа таулар мен өзен аңғарларындағы ойыстары бар тау етегіндегі жазықтар алып жатыр.
Зерттелетін шаруашылықтың аумағы Жоңғар Алатауы жотасының солтүстік беткейінде және оған іргелес тау етегіндегі жазықта орналасқан.
Меншіктің негізгі учаскесінің көп бөлігі тау етегіндегі жазықта орналасқан. Ол Жоңғар Алатауының етегінен басталады, солтүстікке қарай еңкейіп, тау жотасынан ағып жатқан терең, бірте-бірте ылғалдандыратын өзен арналарымен бөлінген, сондықтан жер бедері территориясы қыратты-қырлы жазық.
Зерттелетін аумақтың гидрографиялық желісі Жалаңаш, Теректі, Қарбушка, Лепсі, Ащыбұлақ өзендері және басқа да көптеген бұлақтар ұсынылған. Аумағы арқылы ағып жатқан барлық өзендер мұздықтар түріндегі су қорларының конденсаторлары болып табылатын тау шыңдарынан бастау алады. Тау өзендерінің суы мөлдір, аздап минералданған. Өзендердің тереңдігі шамалы, сирек бір метрге жетеді.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормативом;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствует пастбища, и перемещение их на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных по Койлыкскому сельскому округу;
7-1) карта села Койлык Саркандского района с указанием внешних и внутренних границ пастбищ, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подсобных хозяйствах в зависимости от местных условий и особенностей;
Земли Койлыкского сельского округа состоят из основного, голого и отгона, т. е. 3 участков. Общая площадь составляет 89 232 гектар. Кадастрвый квартал (24-263-019;24-263-020).
Земли основного участка граничат на севере с землями Карабогетского сельского округа, на востоке с землями Черкасского сельского округа, на юго-востоке с землями Шатырбайского сельского округа, на юго - западе с землями Алмалинского сельского округа.
Земли голого участка граничат на северо - западе с землями Черкасского сельского округа и Алакольского района, на юго - востоке и юге с землями государственного лесного фонда, на юго - западе с землями Екиашинского сельского округа.
Общая занимаемая площадь участка отгона составляет 55 600 гектар, из них двум крестьянским хозяйствам принадлежит 10 500 гектар и Бурилтобинскому лесному хозяйству-2914 гектар. Остальные 42 186 гектар земли находятся в районном земельном фонде.
Территория Койлыкского сельского округа составляет 89 232 гектар. из них: сельхозугодья -87 638 гектар,
- прочие земли-1594 гектар,
- сенокосы-89 гектар,
- пастбища-74 594 гектар,
- пашня-11 446 гектар,
- залежные земли-1316 гектар,
- многолетние насаждения-193 гектар.
Участки Койлыкского сельского округа расположены во всех 3 агроклиматических зонах. Территория исследуемой территории относится к горным, торфяным, обыкновенным Черноземным, темно-каштановым почвам. Основные типы рельефа включают высокие горы, средние горы, впадины Речно-водных долин.
По структуре земной поверхности территория делится на следующие геоморфологические зоны: средние горы, низкие горы, впадины невысоких гор, равнины в предгорьях и впадины в предгорьях. Средние и низкие горы занимают голый район. Основную территорию занимают предгорные равнины с невысокими горами и впадинами в долинах рек.
Территория исследуемого хозяйства расположена на северном склоне хребта Джунгарский Алатау и прилегающей к нему предгорной равнине.
Большая часть основного участка собственности расположена на предгорной равнине. Он начинается у подножия Джунгарского Алатау, спускается на север и отделяется глубокими, постепенно осушающимися руслами рек, вытекающими из горного хребта, поэтому территория рельефа представляет собой холмистую равнину.
Гидрографическая сеть исследуемой территории представлена реками Жаланаш, Теректы, Карбушка, Лепсы, Ащыбулақ и многими другими источниками. Все реки, протекающие по территории, берут начало с горных вершин, которые являются конденсаторами запасов воды в виде ледников. Воды горных рек прозрачные, слегка минерализованные. Глубина рек незначительная, редко достигает одного метра.

Қойлық ауылдық округінде геоботаникалық зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін мал басын қамтамасыз ету үшін барлығы 74 594 гектар жайылым бар. Оның ішінде Қойлық ауылдық округі 62 шаруа қожалықтарының жайылымдық жері 26 773,3 гектар. Оның ішінде жекеменшікке 3 шаруа қожалығында – 1397 гектар. Қойлық ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын қарастырылған жер көлемі – 2211 гектар. Қалған жайлым жер көлемі – 45 609,7 гектар аудан қорындағы жерлерге жатады. .
Жайылымдық жем-шөп қоры жайылымдық кезеңде 180-200 күн.
Қойлық ауылдық округінде 62 шаруа қожалығына және 4-ЖШС тиесілі 26 773,3 гектар жайылым бар. Бұл шаруашылықтарда барлығы: 584 бас ірі қара, 1706 бас мүйізді ұсақ мал, 459 бас жылқы бар.
Жіктеу нормасы ірі қараға малына - 10 гектар/бас, мүйізді ұсақ малына - 2 гектар/бас, жылқыға 12 гектар/бас.
2023 жылдың 1 қаңтарына Қойлық ауылдық округі бойынша: (жеке аула және жауапкершілігі шектеулі серіктестік, шаруа қожалығында) ірі қара мал саны – 3367 бас, ұсақ мүйізді мал – 9227 бас, жылқы саны - 601 бас.

Всего в Койлыкском сельском округе имеется 74 594 гектар пастбищ для обеспечения поголовья скота для проведения геоботанических исследований. Из них пастбищные угодья 62 крестьянских хозяйств Койлыкского сельского округа 26 773,3 гектар. В том числе в 3 крестьянских хозяйствах-1397 гектар. Площадь земель, на которых предусмотрено маточное (дойное) поголовье крупного рогатого скота в разрезе населенных пунктов по Койлыкскому сельскому округу – 2211 гектар. Оставшаяся площадь-45 609,7 гектар. .
Пастбищный кормовой фонд в пастбищный период 180-200 дней.
В Койлыкском сельском округе имеется 26 773,3 гектар пастбищ, принадлежащих 62 крестьянским хозяйствам и 4 ТОО. Всего в этих хозяйствах: 584 головы крупного рогатого скота, 1706 голов мелкого рогатого скота, 459 голов лошадей.
Нормы классификации: на крупный рогатый скот - 10 гектар /голов, на мелкий рогатый скот - 2 гектар /голов, на лошадей-12 гектар /голов.
На 1 января 2023 года по Койлыкскому сельскому округу: (в личном подворье населения и товарищество с ограниченной ответственностью, крестьянское хозяйство) поголовье крупного рогатого скота – 3367 голов, мелкого рогатого скота – 9227 голов, лошадей - 601 голов.

453,0
453
26 773.3
14 760
18 051,9
6038.6
Ескертпе: Қойлық ауылдық округінде 62 шаруа қожалығына тиесілі – 26 773,3 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 584 бас ірі қара малы, 1706 бас ұсақ мүйізді мал, 459 бас жылқы бар. Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі –14 760 гектар құрайды. Артық 18 051,9 гектар жайлым жерді қолданады.
Қойлық ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
көктем
жаз
күз
қыс

453,0
453
26 773.3
14 760
18 051,9
6038.6
Примечание: Койлыкский сельский округ имеет 26 773,3 гектар пастбищных угодий, принадлежащих 62 крестьянским хозяйствам. Всего на этих фермах: 584 головы крупного рогатого скота, 1706 голов мелкого рогатого скота, 459 голов лошадей. Необходимая площадь пастбищ на поголовье составляет -14 760 гектар. Используется более 18 051,9 гектар комфортной земли.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавляющий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Койлыкскому сельскому округу.
годы
Весна
Лето
Осень
Зима

2023
Наурыз айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының
ІІ-ші он күндігі
Қазан айының
ІІ-ші он күндігі
Қазан айының
ІІ-ші он күндігі
Қараша айының
ІІІ-ші он күндігі
Қараша айының
ІІІ-ші он күнді
Наурыз айының
ІІ-ші он күнді
2024
Наурыз айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының
ІІ-ші он күндігі
Қазан айының
ІІ-ші он күндігі
Қазан айының
ІІ-ші он күндігі
Қараша айының
ІІІ-ші он күндігі
Қараша айының
ІІІ-ші он күнді
Наурыз айының
ІІ-ші он күнді
2023-2024 жылдарға арналған Қойлық ауылындағы жайылымдарды пайдалану жоспарына 7-1 қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарды ауылшаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшінқажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген Сарқан ауданы, Қойлық ауылының картасы
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 1 қосымша
Көктерек ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Черкасск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылымдық айналымдардың қолайлы схемалары;
3)жайылымдар, маусымдық жайылымның сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңы, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген карта;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормативіне сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге,өзендерге, тоғандарға, қопандарға, суару немесе суландыру каналына немесе құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5)Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалалардың ауыл шаруашылық жануарларының мал басы орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)Черкасск ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте графигі;
7.1) Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарда ауылшаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген картасы.
Көктерек ауылдық округінің әкімшілік орталығы Көктерек ауылы.
Көктерек ауылдық округінің негізгі учаскесінің шығысында Алакөл ауданының жерлерімен, оңтүстік бөлігінде Амангелді ауылдық округінің жерлерімен, солтүстігінде Қойлық ауылдық округінің жерлерімен, батыс бөлігінде Лепсі ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Ауыл аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етілген.
Жайылымдық жерлерге деген қажеттілік жерді мемлекет мұқтажы үшін сатып алу арқылы қанағаттандырылуы керек.
Жайылымдар ауылдың табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Көктерек ауылдық округі ауданының солтүстік-батыс жағында орналасқан.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Көктерек ауылынан тұрады.

2023
Вторая декада марта
Вторая декада мая
Вторая декада мая
Вторая декада октября
Вторая декада октября
Третья декада ноября
Третья декада ноября
Вторая декада марта
2024
Вторая декада марта
Вторая декада мая
Вторая декада мая
Вторая декада октября
Вторая декада октября
Третья декада ноября
Третья декада ноября
Вторая декада марта
Приложение 7-1 к плану использования пастбищ в селе Койлык на 2023-2024годы
Карта села Койлык Саркандского района с указанием внешних и внутренних границ пастбищ и территорий, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подсобных хозяйствах в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 9 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в Коктерекском сельском округе на 2023-2024 год
1)Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемая схема пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4)схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
5)схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6)схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Коктерекском сельском округе;
7)календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7.1) карта пастбищ с указанием внешних и внутренних границ и территорий, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подсобных хозяйствах в зависимости от местных условий и особенностей.
Административный центр Коктерекского сельского округа село Коктерек.
На востоке основного участка Коктерекского сельского округа граничит с землями Алакольского района, в южной части с землями Амангельдинского сельского округа, на севере с землями Койлыкского сельского округа, в западной части с землями Лепсинского сельского округа.
Территория села сухая, степь относится к ветке бетеге-селеули. Установлено преобладание степной растительности, основными видами которой являются: овсяница, овсяница, овсяница и различные виды полыни с участием различных трав степи.
Орошение пастбищ обеспечено стихийными бедствиями, шахтными колодцами.
Потребность в пастбищных угодьях должна быть удовлетворена путем приобретения земли для государственных нужд.
Пастбища относятся к естественным пастбищам из-за природно-климатических особенностей села и часто используются для выпаса скота.
По природным погодным условиям: в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям характерной чертой для них является: суровая долгая зима, короткое умеренно жаркое лето, резкие контрасты зимних и летних температур, небольшое количество годовых осадков.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Расположен на северо-западной стороне района Коктерекского сельского округа.
Административно-территориальное деление состоит из села Коктерек.

Көктерек ауылдық округінің жалпы жер көлемі 161 204 гектар (бұдан әрі), санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
-ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –156 290 гектар;
-елді мекендердің жерлері- 4914 гектар
Көктерек ауылдық округі аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 3125 бас ірі қара мал, оның ішінде 1093 бас аналық мал, 922 бас жылқы және ұсақ мал – 5073 бас, түйе – 152 бас.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
Ірі қара мал - 24 табын (оның ішінде ауылдың ішіндегі табын –6 , шаруа қожалықтарда табын-18);
-ұсақ мал - 10 отар;
-жылқылар – 35 үйір.
-Түйе – 2 табын
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Көктерек ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) –376 мал басын ұстау үшін 5784,6 гектар көлемінде қажеттілік құрайды, жүктеме нормасы 14,0 гектар /бас. Ауыл табыны бойынша жайлымға қажеттілік жоқ.
Жүктеме бойынша ІҚМ – 14,0 гектар /бас, ҰММ – 2,8 гектар /бас, жылқы – 16,9 гектар /бас, түйе -19,6 гектар /бас.
Көктерек ауылдық округі бойынша жайлым жер көлемі 156 290 гектар, оның ішінде 46 шаруа қожалығына және т.б. тиесілі – 89 177,6 гектар жайылым жері бар. Оның ішінде "Бөрлітөбе орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне – 38 102 гектар тиесілі. Ауылдың жайлымына қарастырылған – 5784,6 гектар Жекеменшікте 1 шаруа қожалығында – 10 гектар жайлым жері бар. Қалған жайлым жерлер мемлекет жер қорына тиесілі (61 317,8 гектар).
Округ бойынша шаруа қожалықтарда барлығы: 2264 бас ірі қара малы, 3707 бас ұсақ мүйізді мал, 799 бас жылқы, түйе-228 бас. Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі – 60 047,5 гектар құрайды. Артық жайлым жер көлемі – 62 851,9 гектар пайдаланылады.
Көктерек ауылдық округі бойынша шаруа қожалықтарда 26 құдық бар, оның ішінде 7 жаңадан қазылып қойылды, су мәселесі жоқ.
Ауылдық округ аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы қызмет істейді. Сібір ошағы -1, ветеринариялық пункт теңгерімінде тұр.
Ауылдық округте малды айдап өту орындары заңды түрде қарастырылмаған. Жұмыстар жүргізілуде.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер участкелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, гектар (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, гектар (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, гектар (га)
Артық жайылым, гектар (га)
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
Жиыны гектар
1
Акыпбеков Нурлан Таиырович

Общая площадь земель Коктерекского сельского округа составляет 161 204 гектара (далее), по категориям земли распределяются следующим образом:
- земли сельскохозяйственного назначения -156 290 гектар;
- земли населенных пунктов - 4914 гектар.
Численность поголовья сельскохозяйственных животных на территории Коктерекского сельского округа: 3125 голов крупного рогатого скота, в том числе 1093 голов маточного поголовья, 922 головы лошадей и мелкого рогатого скота – 5073 головы, верблюдов – 152 головы.
По видам сельскохозяйственных животных распределены следующим образом:
КРС - 24 стада (из них стада внутри села - 6 , стада в крестьянских хозяйствах-18);
- мелкий скот - 10 стай;
– лошади-35 стад.
- Верблюд-2 стада
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Коктерек) составляет потребность в содержании маточного (дойного) -376 голов сельскохозяйственных животных в объеме 5784,6 га, норма нагрузки 14,0 га/голова.
КРС – 14,0 гектар /голов, МРС – 2,8 гектар /голов, лошади – 16,9 гектар /голов, верблюды-19,6 гектар /голов.
По Коктерекскому сельскому округу площадь пастбищ составляет 156 290 гектар, из них 46 крестьянских хозяйств и т.д. – 89 177,6 гектар. Из них коммунальному государственному учреждению "Бурлитобинское лесное хозяйство" - 38 102 гектар. Предусмотрено для обустройства села - 5784,6 гектар. В собственности 1 крестьянское хозяйство-10 гектар. Остальные пастбищные земли принадлежат государственному земельному фонду (61 317,8 гектар).
Всего в крестьянских хозяйствах по округу: 2264 головы крупного рогатого скота, 3707 голов мелкого рогатого скота, 799 голов лошадей, верблюдов-228 голов. Необходимая площадь пастбищ на поголовье-60 047,5 гектар. Используется более комфортная площадь-62 851,9 гектар.
По Коктерекскому сельскому округу в крестьянских хозяйствах имеется 26 колодцев, из них 7 вновь вырытых, проблем с водой нет.
На территории сельского округа функционируют 1 ветеринарный пункт и 1 скотомогильник. Сибирский очаг -1.
Места угона скота в сельском округе законом не предусмотрены. Ведутся работы.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коктерекского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков пастбищ Коктерекского сельского округа
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, гектар (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, гектар (га)
Потребность пастбищ, гектар (га)
Излишки пастбищ, гектар (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1
Акыпбеков Нурлан Таиырович

38102
-
89 177,6
МІҚ – 2264 бас,
МҰМ – 3707 бас, жылқы – 799 бас,
түйе – 228 бас
60 047,5
62 851,9
33 721,8
Ескертпе: Көктерек ауылдық округі бойынша барлығы 46 шаруа қожалығы және т.б. тиесілі 89 177,6 гектар жайылым жер бар. МІҚ-2264 бас, МҰМ 3707, жылқы 799, түйе 228 бас бар. Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі 60 047,5 гектар құрайды. Артық жайылым 62 851,9 гектар жері пайдаланылады.
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауыл,ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Көктерек ауылдық округі бойыша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 10 қосымша
Лепсі ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

38102
-
46
89 177,6
60502,6
62 621,8
33 946,8
Примечание:. Всего в Коктерекском сельском округе пастбищных угодий 89177,6 гектар которые пренадлежат 27 фермерским и другим хозяйствам. КРС-2264, МРС-3707, 799 лошадей, 228 верблюдов. Необходимое количество пастбищ для скотов составляет 33946,8 гектар. Избыточные пастбища составляют 62 621,8 гектар.
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Коктерекском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Коктерекскому сельскому округу
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима
2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 10 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в Лепсинском сельском округе на 2023-2024 год
1)Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемая схема пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4)схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копанем, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;

5)жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)Лепсі ауылдық округінің (бұдан әрі – ауыл) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7.1) Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарда ауылшаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген картасы.
Лепсі ауылдық округінің әкімшілік орталығы Лепсі ауылы.
Лепсі ауылдық округінің жері 8 (сегіз) учаскеден тұрады: Лепсі, Көкжиде ауылы және Керегетас, Қаратас, Сарықұрақ, Көкшалғын, Арғанаты, Ақбалық айрығы.
Лепсі ауылдық округінің негізгі учаскесінің солтүстігі Аягөз ауданымен шектеседі,солтүстік шығысында Алакөл ауданымен шектеседі, шығысында Көктерек ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстігінде Ақсу ауданының жерлерімен,батысында Қарашыған ауылдық округінің жерлерімен шектеседі
Негізгі учаскенің шығыстан батысқа қарай Лепсі өзені өтеді.
Негізгі учаскесінде 20 мал қыстаулары орналасқан, 9 шахталық құдықтан және Лепсі өзенінен су ішеді.Оларда су тұщы,сапалы су тапшылығы жоқ.
Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеңінде 180-200 күн ұзақтығымен пайдаланады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Лепсі ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара мал саны - 7139 бас, оның ішінде аналық мал – 3127 бас, ұсақ мал – 17 954 бас, жылқы саны – 2090 бас, түйе – 148 бас.
Зерттеу шегінде Лепсі ауылдық округінің аумағы 160 400 гектар.
-оның ішінде: жайылымдар – 155 885 гектар,
-шабындықтар – 317,4 гектар,
-басқа да жерлер – 4197,6 гектар.
Округ бойынша 6 ірі мал табыны, 19 отар ұсақ мал,45 үйір жылқы бар, оның ішінде Көкжиде ауылында 1 ірі қара мал табыны, 4 отар ұсақ мал табыны бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (8 елді мекенде) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиырлар) - 7132,7 га жайлым жер қарастырылған. Қажетті жайлым көлемі – 13 307,3 гектар.
Лепсі ауылдық округі бойынша жайлым жер көлемі 155 885 гектар, оның ішінде 32 шаруа қожалығына және т.б. тиесілі – 43 005,2 гектар жайылым жері бар. Ауылдың мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін қарастырылған жайлым жер көлемі – 7132,7 гектар. Округте жеке меншік ЖШС "Елшен Абылайға" тиесілі 12 668 гектар жер бар. Қалған – 93 079,1 гектар жайлым жерлер мемлекет жер қорына тиесілі.

5)схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6)схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Лепсинском сельском округе;
7)календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
7.1) карта пастбищ с указанием внешних и внутренних границ и территорий, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подсобных хозяйствах в зависимости от местных условий и особенностей.
Административный центр Лепсинского сельского округа село Лепсы.
Земли Лепсинского сельского округа состоят из 8 (восьми) участков: Лепсы, село Кокжиде и развязка Керегетас, Каратас, Сарыкурак, Кокшалгын, Арганаты, Акбалык.
Север основного участка Лепсинского сельского округа граничит с Аягозским районом, на северо-востоке граничит с Алакольским районом, на востоке граничит с землями Коктерекского сельского округа, на юге с землями Аксуского района, на Западе с землями Карачаганского сельского округа
С востока на Запад главного участка протекает река Лепси.
На основном участке расположены 20 животноводческих зимовок, из 9 шахтных колодцев и реки Лепсы пьют воду. Вода у них пресная, нет недостатка в качественной воде.
Запасы пастбищных кормов используются в период выпаса продолжительностью 180-200 дней.
На 1 января 2023 года в Лепсинском сельском округе (в личном подворье населения и КХ) поголовье крупного рогатого скота - 7139 голов, в том числе маточного поголовья – 3127 голов, мелкого рогатого скота – 17 954 голов, лошадей – 2090 голов, верблюдов – 148 голов.
В пределах обследования площадь Лепсинского сельского округа составляет 160 400 гектар.
- в том числе: пастбища - 155 885 гектар,
- сенокосы - 317,4 гектар,
- прочие земли-4197,6 гектар.
По округу имеется 6 стад крупного рогатого скота, 19 стад мелкого рогатого скота, 45 стад лошадей, в том числе в селе Кокжиде 1 стадо крупного рогатого скота, 4 стада мелкого рогатого скота.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (8 населенных пунктов) предусмотрены маточные (дойные коровы) сельскохозяйственные животные - 7132,7 гектар. Площадь необходимого комфорта - 13 307,3 гектар.
По Лепсинскому сельскому округу площадь пастбищ составляет 155 885 гектар, из них 32 крестьянских хозяйства и т.д. – 43 005,2 гектар. Площадь пастбищных угодий, предусмотренных для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота села – 7132,7 гектар. В округе имеется 12 668 гектар земли, принадлежащей частному ТОО "Елшен Абылай". Остальные - 93 079,1 гектар пастбищ принадлежат государственному земельному фонду.

2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарда ауыл шаруашылық малдарын жаюға қажеттілігін қамтамасыз ету үшін жайылымдарның ішкі және сыртқы шекералары мен аумақтары көрсетілген Сарқан ауданы Лепсі ауылдық округі
7-1 қосымша
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 11 қосымша
Черкасск ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Черкасск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылымдық айналымдардың қолайлы схемалары;
3)жайылымдар, маусымдық жайылымның сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңы, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген карта;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормативіне сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге,өзендерге, тоғандарға, қопандарға, суару немесе суландыру каналына немесе құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалалардың ауыл шаруашылық жануарларының мал басы орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)Черкасск ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте графигі;
7.1) Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарда ауылшаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақты көрсетілген Черкасск ауылдық округінің картасы, Черкасск ауылдық округінің аумағы Алматы облысы Сарқан ауданының оңтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан.
-кадастрлық кварталдар 24-263-103,021,023,024,025,027,028,029,030,031,032,080,088 әкімшілік орталығы Черкасск ауылында орналасқан.

2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Схема (карта) Лепсинского сельского округа,Сарканского района с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,необходимых для удовлетворния потребностей в выпаса сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенности
Приложение 11 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в Черкасском сельском округе на 2023-2024 годы
План принимается в целях рационального использования пастбищ с целью стабильного обеспечения потребности в кормах и исключения деградации пастбищ
План содержит:
1) Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов
3) карта с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, сезонных пастбищ,в том числе сезонных объектов пастбищной инфраструктуры
4) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды 5) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или)юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе 7) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Черкасскому сельскому округу
7.1) Карта Черкасского сельского округа с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения потребностей населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях в зависимости от местных условий и особенности
Территория Черкасского сельского округа расположена в юго-восточной части Сарканского района Алматинской области кадастровый кварталы 24-263-103, 021,023,024,025,027,028,029,030,031,032,080,088
Административный центр расположен в с.Черкасск

Ауылдық округтің аумағы бірнеше бөлінген учаскелерден тұрады "Основной"- 43070 гектар, "Қаражиде және Скотоипорты" -5500 гектар, "Бакрай и Тусунук" - 15500 гектар, "Сарыбұлақ (Талтал)" 31000 га, "Қарақұм" 117000 га = 212070 гектар.
"Қаражиде және Скотоимпорт" учаскесінің жерлері солтүстікте және батыста Екіаша а/о жерлерімен, Оңтүстікте Ақсу ауданымен, оңтүстік-шығыста Амангелді а/о жерлерімен шектеседі, шығысында Қарабөгет а/о, солтүстігінде Алакөл ауданымен шекараласқан.
"Бакрай и Тусунук" учаскесінің жері солтүстік-шығыста Қарабөгет а/о, оңтүстік-батыста Амангелді ауылдық округімен, оңтүстікте Бақалы а/ о жерлерімен, Солтүстік пен шығыста Алакөл ауданының жерлерімен шектеседі.
"Основной" учаскенің жерлері солтүстігінде және шығысында Алакөл ауданының жерлерімен, оңтүстігінде Қойлық округінің жерлерімен, батысында Шатырбай ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
"Қарақұм" учаскесінің жері солтүстік-шығысында қор жерлерімен және Балқаш көлі, оңтүстігінде Қойлық а/о және қор жерлерімен, шығысында Алакөл ауданымен және солтүстігінде ШҚО-мен шектеседі.
"Талтал" учаскесінің жері шығыстан Көктерек округімен, оңтүстік бөлігінен Алмалы округімен, шығыстан Амангелді округімен, солтүстік шығыстан Шатырбай округімен шектеседі.
Округ аумағы Жоңғар Алатауының солтүстік-батыс макро баурайында орналасқан. Жер бедерінің жағдайына сәйкес шаруашылық аумағын үш ауданға бөлуге болады:
1.Тау, оған Орта тау мен төмен тау кіреді;
2. сәл толқынды тау етегі жазығы;
3.өзендер мен бұлақтардың аңғарлары, ойпаттар;
"Основной" аумағы таулар, биік жартасты шыңдар, терең шатқалдар алып жатыр. Жергілікті жыныстар қатты массивтер түзіп, бетіне жақын орналасады.
"Қаражиде және Скотоимпорт" және "Бақрай және Түсінік" учаскелері тау бөктеріндегі жазықта, оның ең төменгі сатысында орналасқан. Жазықтың беті сәл толқынды немесе тегіс, өзен арналарымен сәл кесілген.
"Основной" учаскедегі гидрографиялық желі Лепсі өзенімен және кішігірім ағындар мен өзендермен ұсынылған. Су егістік жерлерді суаруға және мал суаруға пайдаланылады.
"Қаражиде және Скотимпорт" және "Бақрай және Түсінік" учаскелері балық аулау алдындағы жазықта орналасқан. Аумағы бойынша Лепсі өзені ағып өтеді, құдықтар бар.
"Талтал" учаскесінің бедері құмның болуымен анықталады, шөл-дала аймағының тау бөктерінде өсімдіктер қалыптасады.
Табиғи жағдайлары бойынша Черкасск ауылдық округінің аумағы тау бөктеріндегі аймақ шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: болмашы қуысты шөл (орталық және солтүстік бөлігі) және бірқалыпты тау етегіндегі жылы аудан (оңтүстік бөлігі), олар барлық ерекшеліктерімен сипатталады континенталды: қатал қыста, орташа ыстық жазда, қыс пен жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның мөлшері орташа.

Территория сельского округа состоит из нескольких разрозненных участков "Основной"- 43070 гектар, "Каражиде и Скотоимпорт" - 5500 гектар, "Бакрай и Тусунук" - 15500 гектар, "Сарыбулак (Талтал)" - 31000 гектар, " Каракум" 117000 га = 212070 гектар
Земли участка "Каражиде и Скотоимпорт" граничат на севере и западе с землями Екиашинский сельский округ, на юге с Аксуским районом, на юго-востоке Амангельдийский сельский округ,
на востоке Карабогетским сельский округ, на севере с Алакольским районом.
Земли участка "Бакрай и Тусунук" на севере-востоке граничит с Карабогетский сельский округ, на юго-западе с Амангельдинским сельским округом, на юге с землями Бакалинского сельский округ, на севере и востоке граничит с землями Алакольского района.
Земли Основного участка на севере и востоке граничат с землями Алакольского района, на юге с землями Койлыкского сельского округа, на западе с землями Шатырбайского сельский округ.
Земли участка Каракум граничат с землями запаса и о. Балхаш на северо-востоке, на юге с Койлыкским сельский округ и землями запаса, на востоке с Алакольским районом и на севере с ВКО.
Земли участка Талтал граничат с востока с Коктерекским сельским округом, в южной части с Алмалинским сельским округом, с востока с Амангельдинским сельским округом, с севера востока с Шатырбайским сельским округом.
Территория округа располагается на северо-западном макро склоне Джунгарского Алатау. По условиям рельефа территория хозяйства можно разделить на три района.
1)Горный, включающий в себя среднегорье и низкогорье,
2)Слабоволнистую предгорную равнину,
3)Долины рек и ручьев, понижения.
В Основном участке территорию занимает горы, высокими скалистыми вершинами, глубокими ущельями. Коренные породы подходят близко к поверхности, образуя сплошные массивы.
Участки " Каражиде и Скотоимпорт" и "Бакрай и Тусунук" находятся на предгорной равнине, в пределах ее самой нижней ступени. Поверхность равнины слабоволнистая или плоская, слабо изрезана речными руслами.
Гидрографическая сеть на территории Основного участка представлена рекой Лепсы и более мелкими ручьями и речками. Используется воды для полива пахотных земель и для водопоя скота.
Участки" Каражиде и Скотоимпорт" и "Бакрай и Тусунук" лежат в предпесковой равнине. По территории протекает река Лепсы, имеются колодцы.
Рельеф участка Талтал определяется наличием песка, растительность формируется в предгорьях пустынно-степной зоне.
По природным условиям территория Черкасского сельского округа находится в пределах предгорной зоны. По агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно остепененным пустынном (центральная и северная часть) и умеренно предгорным теплом районом (южная часть), которые характеризуются всеми чертами - континентальное: суровой зимой, умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лето, со средним количеством годовых осадков.

Әкімшілік-аумақтық бөліну бойынша зерттеу шеңберінде Черкасск ауылдық округінде 6 ауылдық елді мекені бар. Черкасск ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 212070 гектар.
- елді мекендердің жерлері 16232,38 га (о.і. егістік 308 гектар, 15188 га, 4 гектар жайылым, су астында 37 гектар, жол/ көше астында - 557 гектар, басқалары-17,6 гектар, бұзылған жерлер -5 гектар, құрылыстар астында - 119,38 гектар),
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 61241 гектар (о.і. егістік – 15617 гектар, жайылымдық жерлер - 41350 гектар, шабындық-4172 гектар, басқа жерлер -102 гектар),
- округ қордағы жерлер 134 596,62 га (о.і. 63 гектар көпжылдық екпелер, 262,4 гектар тыңайған жерлер, 5697 гектар шабындық, 128 574,22 гектар жайылым)
Черкасск ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт,1 мал қорымы, 2 ІҚМ жасанды ұрықтандыру пунктітер бар.
Округте 15 құдық, 65 бұлақ, 37 қыстақтар қора бар. Шалғай елді мекендердегі шаруа қожалықтарында 4 дана күн тақталары (электр жарығымен қамтамтамасыз ету мақсатында) орнатылған.
2023 жылғы 01 қаңтарға Черкасск ауылдық округінде (аймақ ауласында және ШҚ мал басы) Ірі қара мал - 4464 бас, оның ішінде аналық - 2202 бас, ұсақ мал - 13038 бас, жылқы – 893 басты құрайды.
Черкасск округінде шаруа қожалықтарында пайдаланылатын жайылымдық алқаптар ауданы – 55008 гектар және округтің 6 елді мекенінің айналасы – 15 188,4 гектар жайылым, оның жалпы ауданы – 70196 гектар құрайды.
Округте жайылымдық жерлері бар 118 шаруа қожалығы және 4 ЖШС бар.
Округ бойынша халқының ІҚМ - 3834 бас, о.і. - 1901 аналығы, ұсақ мал – 11317 бас, жылқы – 770 бас.
- Аққайын ауылыында.: ірі қара мал - 147 бас, о.і. аналық мал басы - 72 бас, ұсақ мал - 588 бас, жылқы - 4 бас. Жайылым ауданы - 355,6 гектарды құрайды.
- Қарғалы ауылында: ірі қара мал - 1318 бас, о.і. аналық мал басы - 634 бас, ұсақ мал -3312 бас, жылқы - 147 бас. Жайылым алаңы -1385 гектарды құрайды.
- Ақтұма ауылында - 968 бас ірі қара мал бар, о.і. аналық мал - 519бас, ұсақ мал – 3106 бас, жылқы - 135 бас. Жайылым ауданы - 1092,9 гектарды құрайды.
- Теректі ауылында ірі қара мал – 6 бас, о.і. аналық малы - 2 бас, ұсақ мал басы - 143 бас, жылқы – 3 бас. Жайылым алаңы - 448,4 гектарды құрайды.
- Ешкіөлмес ауылында 358 бас ірі қара мал, о.і. - 136 бас аналық мал, ұсақ мал -1063 бас, 66 бас жылқы бар. Жайылым ауданы - 691,7 гектарды құрайды.

В рамках исследования по административно-территориальному делению в Черкасском сельском округе имеются 6 сельских населенных пункта. Общая площадь территории Черкасского сельского округа 212070 гектар
- земли населенных пунктов 16232,38 гектар (из них пашня 308 гектар, 15188,4 гектар пастбища, под водой 37 гектар, под дорогами/ улицы -557 гектар, прочие-17,6 гектар, нарушенные земли -5 гектар, под постройками -119,38 гектар),
-земли сельхоз назначения 61241 гектар, (из них пашни – 15617 гектар, пастбищные земли – 41350 гектар, сенокосы - 4172 гектар, другие угодья -102 гектар),
- земли запаса 134596,62 гектар (из них 63 га многолетние насаждения, 262,4 гектар залежь, 5697 гектар сенокос, 128574,22 гектар пастбища)
В Черкасском сельском округе находятся 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник, 2 пункта искусственного осеменения КРС
В округе 15 колодцев, 65 родников, 37 зимовок, загонов
В крестьянских хозяйствах установлено 4 шт солнечных панелей (в целях обеспечения электроосвещения)
На 01.01.2023года в Черкасском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье КХ,ТОО) крупного рогатого скота - 4464 голов, из них маточное поголовье - 2202 голов, мелкого рогатого скота - 13038 голов, лошади – 893 головы.
Черкасском округе, в крестьянских хозяйствах используемая площадь пастбищных угодий составляет – 55008 гектар и -15188,4 гектар пастбищ вокруг 6 населенных пунктов округа, что составляет общую площадь -70196 гектар.
В округе 118 крестьянских хозяйств и 4 ТОО имеющие пастбищные угодья.
У населения округа КРС – 3834 гол / 1901 мат. пог голов, МРС- 11317 голов, Лошадей – 770 гол
-с.Аққайын: крупного рогатого скота -147 головы, из них маточное поголовье -72 головы, мелкого рогатого скота - 588 голов, лошадей - 4 голов. Площадь пастбищ составляет - 355,6 гектар.
- В селе Каргалы: крупного рогатого скота - 1318 головы, из них маточное поголовье 634 голов, мелкого рогатого скота - 3312 голов, лошадей -147 голов. Площадь пастбищ составляет -1385 гектар.
-В селе Ақтұма крупного рогатого скота - 968 головы, из них маточное поголовье 519 голов, мелкого рогатого скота - 3106 голов, лошадей - 135голов. Площадь пастбищ составляет -1092,9 гектар.
-В селе Теректі крупного рогатого скота- 6 головы, из них маточное поголовье-2 голова, мелкого рогатого скота-43голов, лошадей-3головы. Площадь пастбищ составляет- 448,4 гектар.
- В селе Ешкіөлмес крупного рогатого скота - 358 головы, из них маточное поголовье - 136 голов, мелкого рогатого скота - 1063голов, лошадей - 66 головы. Площадь пастбищ составляет - 691,7 гектар.

Шатырбай ауылдық округінің аумағының жалпы ауданы 32 474 гектар құрады, оның ішінде негізгі учаскенің ауданы 14 724 гектар, Лепсі учаскесінің ауданы 17 750 гектар. Кадастрлық кварталдар 03-263-034, 03-263-089.
Зерттеу шегінде Шатырбай ауылдық округінің аумағы 32 474 гектар.
оның ішінде: ауыл шаруашылығы алқаптары – 32 090 га,
-жайылымдар – 25 987 гектар,
-шабындықтар - 643 гектар,
-егістік жерлер – 5 460 гектар.
-басқа алқаптары – 384 гектар.
Шатырбай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 25 987 гектар жайылым жер бар. Оның ішінде шаруа қожалықтар мен ЖШС барлық жайылым жер – 17 397,2 гектар. Ауыл тұрғындарының малдарының жайылымдық жері - 1411,4 гектар құрайды. Жекеменшікке алынған жайлым жер көлемі – 24,85 гектар, Ал қалған - 7 153,55 гектар аудан қорындағы жерлер есебінде.
Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеніңде 190-200 күн ұзақтығымен пайдаланады.
Шатырбай ауылдық округінде ірі қара малынын табын саны 3 оның ішінде жылқы мен сиырлар бірге жайылады. Ұсақ мүйізді малдар бойынша 4 отар бар.
Шатырбай ауылдық округінің негізгі жер учаскесінде 36 шаруа қожалығына тиесілі - 3364,94 гектар және "Адал Агро" ЖШС – 19 гектар, "Алима Агро" ЖШС - 820,67 гектар, "Sairanbek Agro" ЖШС - 177,1 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 682 бас ірі қара малы, 1940 бас ұсақ мүйізді мал, 144 бас жылқы.
Лепсы жер учаскесінде 7 шаруа қожалығына тиесілі 4181,3 гектар және "Алима Агро" ЖШС - 1999,63 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 270 бас ірі қара малы. Шатырбай ауылдық округі бойынша мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі – 17397,2 гектар құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі – 13957,27 гектар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Шатырбай ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) – 389 мал басын ұстау үшін 1411,4 гектар жайлым жер бөлінген. Қосымша қажетті жайлым жер көлемі – 30062,1 гектар. Жүктеме нормасы ІҚМ - 11,5 гектар/бас, ҰММ - 2,3 гектар/бас, жылқы - 13,8 гектар/бас.
2023 жылдың 1 қаңтарына Шатырбай ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 1222 бас, оның ішінде аналық мал - 663 бас, ұсақ мал - 8695 бас, жылқы саны -595 бас. Лепсы учаскесінде: Ірі қара мал саны - 270 бас, оның ішінде аналық мал саны - 200 бас.

Общая площадь территории шатырбайского сельского округа составила 32 474 гектар, в том числе площадь основного участка 14 724 гектар, площадь Лепсинского участка 17 750 гектар. Кадастровые кварталы 03-263-034, 03-263-089.
В пределах обследования площадь Шатырбайского сельского округа составляет 32 474 гектар, из них: сельскохозяйственные угодья - 32 090 гектар,
- пастбища - 25 987 гектар,
- сенокосы - 643 гектар,
- пашни - 5 460 гектар.
- другие площади - 384 гектар.
Всего по Шатырбайскому сельскому округу для обеспечения сельскохозяйственных животных имеется 25 987 гектаров пастбищных угодий. Из них крестьянские хозяйства и ТОО все пастбища -17 397,2 гектар. Пастбищные угодья скота сельского населения - 1411,4 гектар. Площадь земельных участков, приобретенных в собственность - 24,85 гектар, а остальных - 7 153,55 гектар в расчете на земли районного фонда.
Запасы пастбищных кормов используются в пастбищном периоде продолжительностью 190-200 дней.
В Шатырбайском сельском округе поголовье крупного рогатого скота составляет 3 стада, из которых лошади и коровы пасутся вместе. По мелкому рогатому скоту насчитывается 4 стада.
На основном земельном участке Шатырбайского сельского округа имеются пастбищные угодья, принадлежащие 36 крестьянским хозяйствам - 3364,94 гектар и ТОО "Адал Агро" – 19 гектар, ТОО "Алима Агро" - 820,67 гектар, ТОО "Sairanbek Agro" - 177,1 гектар. Всего на этих фермах: 682 головы крупного рогатого скота, 1940 голов мелкого рогатого скота, 144 головы лошадей.
На земельном участке Лепсы 4181,3 гектар, принадлежащем 7 крестьянским хозяйствам, и ТОО "Алима Агро" - 1999,63 гектар пастбищных угодий. Всего на этих фермах: 270 голов крупного рогатого скота. По Шатырбайскому сельскому округу необходимая площадь пастбищ на поголовье составляет – 17397,2 гектар. Дополнительно требуется пастбище площадь земли - 13957,27 гектар.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Шатырбай) выделено 1411,4 гектар комфортных земель для содержания маточного (дойного) скота сельскохозяйственных животных – 389 голов. Дополнительный необходимый комфорт земли-30062,1 гектар. Норма нагрузки КРС - 11,5 гектар /голов, МРС - 2,3 гектар /голов, лошадей - 13,8 гектар /голов.
На 1 января 2023 года в селе Шатырбай (в личном подворье населения и ТОО, КХ) поголовье крупного рогатого скота - 1222 голов, в том числе маточного поголовья - 663 голов, мелкого рогатого скота - 8695 голов, лошадей - 595 голов. На участке Лепсы: поголовье крупного рогатого скота-270 голов, в том числе маточного поголовья - 200 голов.

Шатырбай ауылдық округінде ветеринариялық –санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде 1 мал қорымы, 1 ветеринариялық пункт, 1 ірі қара малын қолдан ұрықтандыру пункті бар.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар орнату бойынша жұмыстар жүргізіліп, бекітілгеннен кейін қосымша қайта ұсынылады.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер участкелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, гектар
Оның ішінде жеке меншіктегі жайылымалаңы, гектар
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, гектар
Жайылымдардың қажеттілігі, гектар
Артық жайылым, гектар
МІҚ
МҰМ
Жылқы
МІҚ
МҰМ
Жылқы
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Жиыны(га)
1
СадбаевТаттегалий

В Шатырбайском сельском округе действуют ветеринарно-санитарные объекты. Из них 1 скотомогильник, 1 ветеринарный пункт, 1 пункт искусственного осеменения крупного рогатого скота.
В сельском округе проводятся работы по установке сервитутов для загона скота, после утверждения дополнительно представляются повторно.
Схема(карта) расположения пастбищ на территории Шатырбайского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков пастбищ Шатырбайского сельского округа
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, ( гектар )
Из них пастбища в частной собственности ( гектар
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, ( гектар )
Потребность пастбищ,( гектар )
Нехватка/ Излишки пастбищ, ( гектар )
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1
СадбаевТаттегалий

Ескертпе: Шатырбай ауылдық округінде 46 шаруа қожалығына тиесілі 10562,64 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 952 бас іріқара малы,1940 бас ұсақ мүйізді мал, 144 бас жылқы. Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі – 17397,2 гектар құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі -13957,27 гектар.
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
/
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шатырбай ауылдық округі бойыша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2023
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2024
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2023-2024 жылдарға арналған Шатырбай ауылындағы жайылымдарды пайдалану жоспарына 7-1 қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарды ауылшаруашылық малдарын жоюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшінқажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген Сарқан ауданы, Шатырбай ауылының картасы
Сарқан аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы №6-28 шешіміне 13 қосымша
Сарқан қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Черкасск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылымдық айналымдардың қолайлы схемалары;
3)жайылымдар, маусымдық жайылымның сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңы, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген карта;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормативіне сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге,өзендерге, тоғандарға, қопандарға, суару немесе суландыру каналына немесе құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалалардың ауыл шаруашылық жануарларының мал басы орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте графигі;
7-1). 2023-2024 жылдарға арналған Сарқан, Бірлік бойынша жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылықтарда ауыл шаруашылық малдарын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары көрсетілген картасы.

Примечание: в Шатырбайском сельском округе имеется 10562,64 гектар пастбищных угодий, принадлежащих 46 крестьянским хозяйствам. Всего в этих крестьянских хозяйствах: 952 голов крупного рогатого скота, 1940 голов мелкого рогатого скота, 144 головы лошадей. Необходимая площадь пастбищ на поголовье составляет - 17397,2 гектар. Дополнительно требуется пастбище площадь - 13957,27 гектар
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Шатырбайском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Шатырбайскому сельскому округу
Год
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима
2023
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2024
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 7-1 к плану использования
пастбищ в селе Шатырбай на 2023-2024 годы;
Карта села Шатырбай Сарканского района с указанием внешних и внутренних границ пастбищ и территорий, необходимых для обеспечения потребности населения в уничтожении сельскохозяйственных животных личных подсобных хозяйств в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 13 к решению Сарканского районного маслихата от 22.05.2023 года №6-28
План по управлению пастбищами и их использованию в города Саркан на 2023-2024 годы
1.Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2. Благоприятная схема пастбищного оборота;
3.Карта пастбищ, в том числе сезонных, с указанием внешних и внутренних границ и площади пастбищ, ее объектов пастбищной инфраструктуры;
4.Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, зарослям, оросительному или обводнительному каналу или трубчатому или шахтному колодцу), составленная в соответствии с нормативом водопотребления;
5.Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища;
6.Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в городском округе, на отгонных пастбищах;
7.Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и выпаса сельскохозяйственных животных;
7.1) Карта пастбищ с указанием внешних и внутренних границ и территорий, необходимых для обеспечения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подсобных хозяйствах в зависимости от местных условий и особенностей.

Сарқан қаласының жері екі учаскеден тұрады: негізгі Кадастрлық нөмірі бойынша 24-263-042, 24-263-081, 24-263-072 тіркелген.
Сарқан қаласының әкімшілік орталығы Сарқан қаласы.
Сарқан қаласының негізгі учаскесінің солтүстік Ақсу ауданы мен Алмалы ауылдық округінің жерлерімен, шығысында Алмалы, Екіаша округінің жерлерімен, оңтүстігінде Аманбөктер ауылдық округінің жерлерімен, батысында Ақсу ауданы жерлерімен шектеседі.
Сарқан қаласының аумағы Жоңғар Алатау тау бөктерінде оған қосылған тау етегі жазығында орналасқан.
Негізгі учаскесінің көп бөлігі тау бөктерінде орналасқан. Ол Жоңғар Алатауының етегінен басталып, солтүстікке қарай созылып, тау жоталарынан ағып жатқан терең, біртіндеп өліп жатқан өзен арналары арқылы бөлінген.
Аумақтың бедері - толқынды-жазықты.
Негізгі учаскені су басу көзі - Сарқан өзені және көптеген кіші өзендер және 24 кішігірім бұлақтар бар.
Негізгі учаскесінде Сасық кемер, Общественные, Бөгенбай, Объеденитель, левый бережный каналдары орналасқан.
Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеніңде 180-200 күн ұзақтығымен пайдаланады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Сарқан қаласында 2 елді мекен бар-бұл Сарқан қаласы, Бірлік ауылы.
2023 жылғы 1 қаңтардағы Сарқан қаласы бойынша (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны – 10 209 бас, оның ішінде аналық мал - 6639 бас, ұсақ мал – 15 543 бас, оның ішінде аналық мал - 9633 бас, жылқы саны - 2377 бас, оның ішінде биелер 1773 бас.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сарқан қаласы, Бірлік ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиырлар) - 2280 мал басын ұстау үшін қарастырылған жайлым жер көлемі - 7699 га, жүктеме нормасы 10,5 гектар/бас. Елді мекенің мал басын бағуы үшін жайылым жердің қажеттілік қамтамасыз етілуі 32,1% құрайды.
Сарқан қаласы бойынша ірі қара мал ұстайтын 6 табын бар, оның ішінде Сарқан қаласында 5 табын, Бірлік ауылында 1 табын бар. Сондай-ақ Сарқан қаласында 5 - ұсақ мал ұстайтын 3 отар, Бірлік ауылында ұсақ мал ұстайтын 2 отар бар.
Іздестіру жалпы ауданы 28 848 гектар құрады, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптары – 26 343 гектар,
-жайылымдар – 15 105 гектар,
-шабындықтар 410 гектар,
-егістік жерлер – 10 143 гектар,
-көпжылдық екпелер – 314 гектар,
-тыңайған жерлер – 371 гектар,
-басқа да жерлер - 2505 гектар.
Сарқан қаласы бойынша жайлым жер көлемі – 15 105 га, оның ішінде округі бойынша 14 шаруа қожалықтарының жекеменшік жайылым алаңы - 578,9 гектарды құрайды. 124 шаруа қожалығына тиесілі 8741,8 гектар жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 2798 бас ірі қара малы, 3151 бас ұсақ мүйізді мал, 1042 бас жылқы бар. Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі – 49 146,3 гектар құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі – 40 404,5 гектар. Артық 2131,2 гектар пайдаланылады.
Сарқан қаласында ветеринариялық - санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде 2 мал қорымы, 1 ветеринариялық пункт, 1 сібір ошағы, 2 ірі қара малын қолдан ұрықтандыру пункті бар.
Сарқан қаласы бойынша қазіргі уақытта мал айдап өту орындары заңды түрде қарастырылмаған. Жұмыстар жүргізілуде.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер участкелерінің меншік иелері
Жайылымалаңы,(га)
Оның ішінде жеке меншіктегі жайылымалаңы, гектар
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымғақажеттілікнормасы 1 бас, гектар
Жайылымдардыңқажеттілігі, гектар
Артықжайылым, гектар
МІҚ
МҰМ
Жылқы
МІҚ
МҰМ
Жылқы
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Жиыны гектар
1
Лю Вивиен
19,8
0,1
10,5
2,1
12,6
+19,6
2
Разбекова Манетай
29,3
29,3
10,5
2,1
12,6
+29,3
3
Джексембинов Жанатбек
33,5
0,4
10,5
2,1
12,6
+33,5
4
Абиланов Алимхан
48,3
48,3
10,5
2,1
12,6
+33,5
5
Янцев Владимир
31
31
10,5
2,1
12,6
+31
6
Смагулов Мурат
315,2
315,2
77
9
10,5
12,6

Земля города Саркан состоит из двух участков: с основным кадастровым номером 24-263-042, 24-263-081, 24-263-072.
Административный центр города - город Саркан.
Основной участок города Саркан граничит с землями северо-Аксуского района и Алмалинского сельского округа, на востоке с землями Алмалинского, Екашинского округов, на юге с землями Аманбоктерского сельского округа, на Западе с землями Аксуского района.
Территория города Саркан расположена в предгорьях Джунгарского Алатау на присоединенной к нему предгорной равнине.
Большая часть основного участка находится в предгорьях. Он начинается у подножия Джунгарского Алатау и простирается на север, разделенный глубокими, постепенно умирающими речными руслами, вытекающими из горных хребтов.
Рельеф территории-волнисто-равнинный.
Основным источником затопления участка является река Саркан и имеет множество малых рек и 24 небольших ручья.
На основном участке расположены каналы Сасыккемер, Общественные, Богенбай, Объеденитель, левый бережный.
Запасы пастбищных кормов используются в пастбищный период продолжительностью 180-200 дней.
По административно-территориальному делению город Саркан имеет 2 населенных пункта - это город Саркан, село Бирлик.
На 1 января 2023 года в городе Саркан (частный двор, ТОО, к/х) поголовье крупного рогатого скота составляет 10209 голов, в том числе маточное поголовье - 7211 голов, мелкий рогатый скот - 15543 голов, в том числе маточное поголовье - 9633 голов, лошади - 2377 голов, в том числе 1773 кобыл.
Соотвествии 61 постановлением акима района пастбища в городе Саркан и в селе Бирлик составляют 7699 гектар, в том числегород Саркан - 7102 гектар, село Бирлик - 597 гектар.
Обеспеченность населения пастбищными землями для выпоса скота 32,1%.
По городу Саркан насчитывается 6 стад крупного рогатого скота ходящих в табун, в том числе 5 табунов в селе Сарканде, 1 табун в селе Бирлик.
По городу Саркан имеется 5 отар мелкого рогатого скота. В Сарканде 3 отары и селе Бирлик 2 отары.
Исходя из вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (г. Саркан, с. Бирлик) для разведения сельскохозяйственных животных (маточного поголовья) - 2280 голов скота требуются пастбищныеземли в количестве 16241 гектар, при норме загрузки 10,5 гектар /на голову.
Общая площадь города составляет 28848 гектар, земли населенных пунктов 5685 гектар.
Общая земельная площадь по городу Саркан составила 28848 гектар, в том числе сельскохозяйственные угодья - 26343 гектар, пастбища - 15105 гектар, сенокосы - 410 гектар, пашни - 10143 гектар, многолетние насаждения - 314 гектар, прочие залежи - 371 гектар, прочие земли - 2505 гектар.
На основном земельном участке города Саркан имеется 8741,8 гектар пастбищ, принадлежащих 123 крестьянским хозяйствам. Всего в этих крестьянских хозяйствах: 2798 голов крупного рогатого скота, 3161 голов мелкого рогатого скота, 1032 головы лошадей и свиньи 113. Необходимая площадь пастбищ на поголовье составляет - 49732,2 гектар. Площадь дополнительных пастбищ - 42850,1 гектар.
В городе Саркан действуют ветеринарно - санитарные объекты. Из них 2 скотомогильника, 1 ветеринарный пункт, 2 пункта искусственного осеменения крупного рогатого скота.
По городу Саркан в настоящее время места перегона скота не предусмотрены законом. Ведутся работы.
Собственники земельных участков пастбищ Сарканского городского округа
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Из них пастбища в частной собственности (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Нехватка/ Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1
Лю Вивиен
19,6
0,1
10,5
2,1
12,6
+19,6
2
Разбекова Манетай
29,3
29,3
10,5
2,1
12,6
+29,3
3
Джексембинов Жанатбек
33,5
0,4
10,5
2,1
12,6
+33,5
4
Абиланов Алимхан
48,3
48,3
10,5
2,1
12,6
+33,5
5
Янцев Владимир
31
31
10,5
2,1
12,6
+31
6
Смагулов Мурат
315,6
305,2
77
9
10,5
12,6