"Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын және ұсынатын мәліметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 1040 бұйрығына және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2019 жылғы 4 наурыздағы № 3-НҚ бірлескен нормативтік қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2023 жылғы 17 ақпандағы № 5-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 13 наурыздағы № 271 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығы
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
1. "Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын және ұсынатын мәліметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 1040 бұйрығына және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2019 жылғы 4 наурыздағы № 3-НҚ бірлескен нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа және нормативтік қаулыға 1 және 2-қосымшалар осы бірлескен нормативтік қаулыға және бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Жоғары аудиторлық палатаның Әдіснама және сапа бақылауы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерінің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

О внесении изменений в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 1040 и нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 4 марта 2019 года № 3-НҚ "Об утверждении Правил представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и перечня представляемых сведений
Совместные нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 17 февраля 2023 года № 5-НҚ и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 13 марта 2023 года № 271
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ и Заместитель Премьер-Министра – Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
1. Внести в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 1040 и нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 4 марта 2019 года № 3-НҚ "Об утверждении Правил представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и перечня представляемых сведений" следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Высшая аудиторская палата Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ и Заместитель Премьер-Министра – Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:";
приложения 1 и 2 к указанному совместному приказу и нормативному постановлению изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящим совместным нормативному постановлению и приказу.
2. Департаменту методологии и контроля качества Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящих совместных нормативного постановления и приказа в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2) осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына және жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен нормативтік қаулы және бұйрық мемлекеттік органдар басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасының Премьер-Министрінің
Төрағасы орынбасары – Қаржы министрі
__________ Н. Годунова __________ Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасының
2023 жылғы 17 ақпандағы № 5 – НҚ
және Қазақстан Республикасы Премьер-
Министрінің орынбасары –
Қаржы министрінің
2023 жылғы 13 наурыздағы
№ 271 бірлескен нормативтік қаулысы мен
бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің 2018 жылғы
30 қарашадағы № 1040 бұйрығына
және Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің 2019 жылғы
4 наурыздағы № 3-НҚ бірлескен
нормативтiк қаулысына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік кірістер органдарының Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларына (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәлімет) ұсыну бойынша өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.
2. Кедендік реттеу саласындағы ақпаратқа Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасына сәйкес мемлекеттік кірістер органдары алған кез келген, cоның ішінде құпия және алдын ала ақпарат жатады.
Мемлекеттік кірістер органдары салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді осы бірлескен нормативтік қаулыға және бұйрыққа 2-қосымшаға сай бекітілген Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына ұсынатын салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтер тізбесіне сәйкес ұсынады.

2) размещение настоящих совместных нормативного постановления и приказа на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
3. Контроль за исполнением настоящих совместных нормативного постановления и приказа возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты и курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящие совместные нормативное постановление и приказ вступают в силу со дня подписания его последним из руководителей государственного органа.
Председатель Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
__________ Н. Годунова
Заместитель Премьер-Министра –
Министр финансов Республики Казахстан
__________ Е. Жамаубаев
Приложение 1
к совместным нормативному
постановлению Высшей
аудиторской палаты Республики Казахстан
от 17 февраля 2023 года № 5 – НҚ
и приказу Заместителя
Премьер-Министра – Министра
финансов Республики Казахстан
от 13 марта 2023 года № 271
Приложение 1
к совместному приказу Министра
финансов Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 1040
и нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 4 марта 2019 года № 3-НҚ
Правила
представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля информации в сфере таможенного регулирования и сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля информации в сфере таможенного регулирования и сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) (далее – Правила) определяют порядок взаимодействия по представлению сведений в сфере таможенного регулирования, о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) (далее – Сведения) органами государственных доходов Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата), ревизионным комиссиям областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии).
2. К информации в сфере таможенного регулирования относится любая информация, в том числе конфиденциальная и предварительная, полученная органами государственных доходов в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза, международными договорами Республики Казахстан, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан.
Сведения о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющие налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) органы государственных доходов представляют в соответствии с Перечнем представляемых органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента), согласно приложению 2 к настоящим совместным нормативному постановлению и приказу.

2-тарау. Мәліметтерді ұсыну тәртібі
3. Жоғары аудиторлық палата, тексеру комиссиялары салықтық құпияны құрайтын мәліметтерге рұқсаты бар лауазымды адамдардың тізбесін бекітеді.
4. Мәліметтерді беру мынадай тәсілдердің бірімен:
1) қағаз жеткізгіштерде;
2) электрондық жеткізгіштерде;
3) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен Жоғары аудиторлық палатаның ақпараттық жүйелері арасында ақпараттық өзара іс-қимыл болған кезде Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы, сондай-ақ электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік кірістер органдары Жоғары аудиторлық палатаның, тексеру комиссиясының сұрау салуын алған күннен бастап, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, егер мұндай ақпарат көрсетілген органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген міндеттерін орындауы және функцияларын жүзеге асыруы үшін қажет болса, Қазақстан Республикасының мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды, сондай-ақ басқа да құпия ақпаратты қорғау жөніндегі заңнамасының, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының талаптарын белгіленген тәртіппен сақтай отырып, оларға Мәліметті береді.
6. Мәліметті алушы осы Қағидалардың шеңберінде алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді.
7. Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары, Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдарының немесе ұйымдарының лауазымды адамдары мемлекеттік кірістер органдарынан не өзге де уәкілетті органдардан алған осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ақпарат өздерінің міндеттерін орындау кезеңінде де, оларды орындау аяқталғаннан кейін де Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес таратылуға жатпайды.
Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ақпаратты кедендік бақылауды жүргізуге тартылған мамандар кедендік бақылауды жүргізу кезінде өз міндеттерін орындау кезінде де, ол аяқталғаннан кейін де жария етпеуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Жоғары аудиторлық палатасының
2023 жылғы 17 ақпандағы № 5 – НҚ
және Қазақстан Республикасы Премьер-
Министрінің орынбасары –
Қаржы министрінің
2023 жылғы 13 наурыздағы
№ 271 бірлескен нормативтік
қаулысы мен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 1040 бірлескен бұйрығына
және Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2019 жылғы 4 наурыздағы
№ 3-НҚ нормативтiк қаулысына
2-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы ұсынатын мәліметтер тізбесі
Салықтық құпияны құрайтын мәліметтердің атауы
1.
Салық төлеушілердің дербес шоттары және олар бойынша деректер
2.
Салық төлеушілердің салық нысандары және олар бойынша деректер
3.
Қазақстан Республикасының салық және өзге де заңнамаларының нормаларын салық төлеушiлердің орындауын салықтық бақылау нәтижелерi туралы мәлiметтер
4.
Мемлекеттiк салық төлеушiлер дерекқорынан мәлiметтер
5.
Салық төлеушiлер бойынша салықты, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, өсiмпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызу және қайтару туралы мәлiметтер
6.
Салық төлеушiлер бойынша мерзiмiнде орындалмаған салықтық мiндеттеменiң орындалуын қамтамасыз ету тәсiлдерi туралы мәлiметтер
7.
Салық төлеушiге қолданылған салықтық берешекті мәжбүрлеп өндіру шаралары туралы мәлiметтер
8.
Салықтық тексеру нәтижелерiне және лауазымды адамдардың әрекеттерiне (әрекетсiздiктеріне) шағымдану туралы деректер
9.
Салық төлеушілер және салық салынатын объектілер, сондай-ақ салық төлеушілер жүзеге асырған операциялар бойынша мәліметтер ұсынатын уәкілетті органдардың ақпараты
10.
Салықтарды және айыппұл санкцияларын есептен шығару (есептен шығару туралы заң және мемлекеттік органдардың актілері қабылданғаннан кейінгі өсімпұлдар мен айыппұлдар) туралы мәліметтер
11.
Салық төлеушiлердiң салық есептілігі негiзінде қалыптастырылған талдамалық есептер

Глава 2. Порядок представления Сведений
3. Высшая аудиторская палата, ревизионные комиссии утверждают перечень должностных лиц, имеющих доступ к сведениям, составляющим налоговую тайну.
4. Передача Сведений осуществляется одним из следующих способов:
1) на бумажных носителях;
2) на электронных носителях;
3) посредством Единой транспортной среды государственных органов при наличии информационного взаимодействия между информационными системами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и Высшей аудиторской палаты, а также системы электронного документооборота.
5. Органы государственных доходов в срок, не превышающий 10 (десять) рабочих дней со дня получения запроса Высшей аудиторской палаты, ревизионной комиссии, передают им Сведения, если такая информация необходима указанным органам для выполнения задач и осуществления функций, возложенных на них законодательством Республики Казахстан, в порядке и с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан по защите государственной, коммерческой, банковской, налоговой и иной охраняемой законами тайны (секретов), а также другой конфиденциальной информации, международных договоров Республики Казахстан.
6. Получатель Сведений обеспечивает конфиденциальность информации, полученной в рамках настоящих Правил.
7. Информация, полученная должностными лицами органов государственных доходов, должностными лицами иных государственных органов или организаций Республики Казахстан, от органов государственных доходов либо иных уполномоченных органов, предусмотренная в пункте 2 настоящих Правил, не подлежит распространению как в период исполнения ими своих обязанностей, так и после завершения их выполнения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Информация, предусмотренная в пункте 2 настоящих Правил, также не подлежит разглашению специалистами, привлеченными к проведению таможенного контроля, как при исполнении ими своих обязанностей при проведении таможенного контроля, так и после его завершения.
Приложение 2
к совместным нормативному
постановлению Высшей аудиторской
палаты Республики Казахстан
от 17 февраля 2023 года № 5 – НҚ
и приказу Заместителя
Премьер-Министра – Министра
финансов Республики Казахстан
от 13 марта 2023 года № 271
Приложение 2
к совместному приказу Министра
финансов Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 1040 и
нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
от 4 марта 2019 года № 3-НҚ
Перечень
представляемых органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента)
Наименование сведений, составляющих налоговую тайну
1.
Лицевые счета налогоплательщиков и данные по ним
2.
Налоговые формы налогоплательщиков и данные по ним
3.
Сведения о результатах налогового контроля за исполнением налогоплательщиками норм налогового и иного законодательства Республики Казахстан
4.
Сведения из государственной базы данных налогоплательщиков
5.
Сведения о зачетах и возвратах налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов по налогоплательщикам
6.
Сведения о способах обеспечения исполнения, не выполненного в срок налогового обязательства по налогоплательщикам
7.
Сведения о мерах принудительного взыскания налоговой задолженности, примененных к налогоплательщику
8.
Данные об обжаловании результатов налоговой проверки и действий (бездействий) должностных лиц
9.
Информация уполномоченных органов, предоставляющих сведения по налогоплательщикам и объектам налогообложения, а также операциям, осуществленным налогоплательщиками
10.
Информация о списании налогов и штрафных санкций (пени и штрафов после принятых законов и актов государственных органов о списании)
11.
Аналитические отчеты, сформированные на основании налоговой отчетности налогоплательщиков