2024-2026 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 10/79 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Балқаш қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімге қоса тіркелген 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес 2024-2026 жылдарға арналған қалалық бюджет бекітілсін, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде:
1) кірістер – 26 437 163 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 9 459 550 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 259 689 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 537 814 мың теңге;
трансферттер түсімі – 16 180 110 мың теңге;
2) шығындар – 27 248 842 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 811 679 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 811 679 мың теңге:
қарыздар түсімі – 551 185 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 260 494 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 17.05.2024 № 13/114 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған қалалық бюджет құрамында 4 226 768 мың теңге сомасында субвенциялар көзделгені ескерілсін.
3. 2024 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы трансферттері, осы шешімге 4 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
4. 2024 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында ағымдағы нысаналы даму трансферттері, осы шешімге 5 қосымшаға сәйкес көзделгені ескерілсін.
5. Қалалық бюджет шығыстарының құрамында Саяқ кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2024 жыл – 103 760 мың теңге, 2025 жыл – 36 168 мың теңге, 2026 жыл – 37 976 мың теңге және Гүлшат кентінің бюджетіне қалалық бюджеттен берілетін субвенцияның мөлшері: 2024 жыл – 78 181 мың теңге, 2025 жыл – 63 625 мың теңге және 2026 жыл – 66 806 мың теңге сомасында белгіленсін.
6. 2024 жылға арналған калалық бюджет шығындары құрамында Гүлшат кентінің бюджетіне 2024 жылға берілген ағымдағы нысаналы трансферттер 6 қосымшаға сәйкес ескерілсін.

О городском бюджете на 2024-2026 годы
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 22 декабря 2023 года № 10/79.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2024.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Балхашский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 26 437 163 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 9 459 550 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 259 689 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 537 814 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 16 180 110 тысяч тенге;
2) затраты – 27 248 842 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 811 679 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 811 679 тысяч тенге:
поступление займов – 551 185 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 260 494 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 17.05.2024 № 13/114 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Учесть, что в составе городского бюджета на 2024 год предусмотрены cубвенции в сумме 4 226 768 тысяч тенге.
3. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты, согласно приложению 4 к настоящему решению.
4. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2024 год предусмотрены целевые трансферты на развитие, согласно приложению 5 к настоящему решению.
5. Установить, что в составе затрат городского бюджета предусмотрен объем субвенции, передаваемой из городского бюджета в бюджет посҰлка Саяк в сумме: 2024 год – 103 760 тысяч тенге, 2025 год – 36 168 тысяч тенге и 2026 год – 37 976 тысяч тенге и в бюджет посҰлка Гулшат в сумме: 2024 год – 78 181 тысяч тенге, 2025 год – 63 625 тысяч тенге и 2026 год – 66806 тысяч тенге.
6. Учесть в составе расходов городского бюджета на 2024 год целевые текущие трансферты бюджету поселка Гулшат на 2024 год согласно приложению 6.

7. 2024 жылға арналған калалық бюджет шығындары құрамында Саяқ кентінің бюджетіне 2024 жылға берілген ағымдағы нысаналы трансферттер 6 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
8. Балқаш қаласы әкімдігінің 2024 жылға арналған резерві 172 453 мың теңге сомасында бекітілсін.
8-1. 2024 жылға арналған қалалық бюджет шығындарының құрамында, 2023 жылы бөлінген, 7 670 мың теңге сомасында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару қарастырылғаны ескерілсін
Ескерту. Шешім 8-1-тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 29.03.2023 № 12/98 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).

7. Учесть в составе расходов городского бюджета на 2024 год целевые текущие трансферты бюджету поселка Саяк на 2024 год согласно приложению 7.
8. Утвердить резерв акимата города Балхаш на 2024 год в сумме 172 453 тысяч тенге.
8-1. Установить, что в составе затрат городского бюджета на 2024 год предусмотрен возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных в 2023 году, в сумме 7 670 тысячи тенге
Сноска. Решение дополнено пунктом 8-1 в соответствии с решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 29.03.2024 № 12/98 (вводится в действие с 01.01.2024).

8-2. 2024 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамындатұрғын үйлерді жобалауға және (немесе) салуға551 185мың теңге сомасында бюджеттік кредиттер көзделгені ескерілсін
Ескерту. Шешім 8-2-тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 29.03.2023 № 12/98 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған бюджеттік бағдарламаларға бөліне отырып, 2024 жылға арналған қалалық бюджеттің дамуының бюджеттік бағдарламаларының тізбесі, осы шешімге 8 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

8-2. Учесть, что в составе поступлений городского бюджета на 2024 год предусмотрены бюджетные кредиты в сумме 551 185 тысяч тенге на проектирование и (или) строительство жилья
Сноска. Решение дополнено пунктом 8-2 в соответствии с решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 29.03.2024 № 12/98 (вводится в действие с 01.01.2024).
9. Утвердить перечень бюджетных программ развития городского бюджета на 2024 год с разделением на бюджетные программы, направленные на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ), согласно приложению 8 к настоящему решению.

10. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат төрағасы А.Муслымов
Балқаш қалалық мәслихатының
2023 жылғы 22 желтоқсандағы
№10/79 шешіміне
1 қосымша
2024 жылға арналған қалалық бюджет
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 17.05.2024 № 13/114 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы, (мың теңге)
I. Кірістер

10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель городского маслихата А.Муслымов
Приложение 1
к решению Балхашского
городского маслихата
от 22 декабря 2023 года №10/79
Городской бюджет на 2024 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 17.05.2024 № 13/114 (вводится в действие с 01.01.2024).
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма, (тысяч тенге)
I. Доходы

29 502
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
29 502
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
29 502
2
Әлеуметтiк көмек
1 016 226
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 016 226
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 035
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
390 794
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 717
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
213 197
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
358 217
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру
45 266
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
213 018
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
213 018
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
120 186
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 573
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 601
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
74 680
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
11 978
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
14 914 395
1
Тұрғын үй шаруашылығы
3 520 099
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
525 058
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу
525 058
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
2 553 651
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
1 952 709
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
600 942
816
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
441 390
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

29 502
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
29 502
005
Государственная адресная социальная помощь
29 502
2
Социальная помощь
1 016 226
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 016 226
006
Оказание жилищной помощи
6 035
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
390 794
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 717
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
213 197
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
358 217
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения
45 266
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
213 018
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
213 018
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
120 186
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 573
021
Капитальные расходы государственного органа
3 601
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
74 680
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
11 978
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
14 914 395
1
Жилищное хозяйство
3 520 099
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
525 058
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту
525 058
467
Отдел строительства района (города областного значения)
2 553 651
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
1 952 709
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
600 942
816
Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции района (города областного значения)
441 390
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда

113 207
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
113 207
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
85 000
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
85 000
02
Қорғаныс
123 304
1
Әскери мұқтаждар
51 689
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
51 689
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
51 689
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
71 615
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
71 615
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
53 000
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
18 615
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
80 231
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
80 231
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
80 231
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
80 231
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 251 919
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
48 232
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
48 232
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
48 232
2
Әлеуметтiк көмек
1 010 239
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 010 239
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 397
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
396 861
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 880
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
220 901
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
356 418
027
Халықты әлеуметтік қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асыру

113 207
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
113 207
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
85 000
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
85 000
02
Оборона
123 304
1
Военные нужды
51 689
122
Аппарат акима района (города областного значения)
51 689
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
51 689
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
71 615
122
Аппарат акима района (города областного значения)
71 615
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
53 000
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
18 615
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
80 231
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
80 231
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
80 231
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
80 231
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 251 919
1
Социальное обеспечение
48 232
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
48 232
005
Государственная адресная социальная помощь
48 232
2
Социальная помощь
1 010 239
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 010 239
006
Оказание жилищной помощи
6 397
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
396 861
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 880
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
220 901
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
356 418
027
Реализация мероприятий по социальной защите населения