Абай ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 21 желтоқсандағы № 13/127 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Абай ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса берілген Абай ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай аудандық мәслихатының төрағасы Д.Сакенов
Абай аудандық мәслихатының
2023 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 13/127 шешімімен бекітілген
Абай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024 - 2025 жылдарға арналған жоспар
Жалпы мәліметтер
Абай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылдын 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді. Осы жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды, мал азығына деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз етуді және жайылымдардың тозу процестерін болдырмауды қамтамасыз етеді.
Жоспар:
- жайылымдарды геоботаникалық зерттеу жай-күйі туралы мәліметтерді;
- ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
- елді мекендердегі ауыл шаруашылығы жануарларының жануарларының саны туралы деректерді;
- ауыл шаруашылығы жануарларының жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптасқан үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
- шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
- мал айдар өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып жасалған.
Табиғи-климаттық жағдайлар қоңыржай белдеудің шөлейт-ландшафты аймақтарымен ұсынылған. Бұл аймақ құрғақ және күрт континентальды климатпен сипатталады.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2024-2025 годы
Решение Абайского районного маслихата Карагандинской области от 21 декабря 2023 года № 13/127
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О пастбищах", Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2024-2025 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Абайского районного маслихата Д.Сакенов
Утвержден решением
Абайского районного
маслихата
от 21 декабря 2023 года
№ 13/127
План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2024-2025 годы
Общие сведения
План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах". Настоящий План обеспечивает рациональное использование пастбищ, устойчивое обеспечение потребности в кормах и предотвращение процессов деградации пастбищ.
План разработан с учетом:
- cведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
- cведений о ветеринарно-санитарных объектах;
- данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных в
населенных пунктах;
- количества гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
-сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
-сведений о сервитутах для прогона скота.
Природно-климатические условия представлены полупустынно- ландшафтными зонами умеренного пояса. Для указанной зоны характерны сухой и резко континентальный климат.

Елді мекендер аумағында жүргізілген геоботаникалық тексерістерге сәйкес жайылымдар бетеге басым болатын аласа шымқабатты болып сипатталады. Жайылымдардың басым түрі – көделі-бетегелі-бұталы, кейде жусанды, ал қылқанбөзді-бетегелі-көделі шөбі бар, австриялық жусанмен бітелу жиі кездеседі. Шөптің сапасы орташа. Жайылым – малдың барлық түріне арналған көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар болып табылады. Жайылымдардың басым түріне қарай ауыл шаруашылығы жануарларының жануарларының 1 басына шаққандағы жайылым алаңының нормасы анықталды (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы жануарларының министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына қосымша) және жайылымдық жерлердегі қажеттілік есептелді. Ауылдық округтердегі жайылымдық жерлермен қамтамасыз етілу пайызын ұлғайту үшін ауыл шаруашылығы жануарларының жануарлары басының бір бөлігі ауылдық округтердің жерлерінен және аудандық босалқы жерлерден шалғайдағы жер учаскелеріне бекітілді. Шалғайдағы жер учаскелерінде мал басын бекіту ауылдық округ әкімдерімен келісілді.
Жоспар құрамында:

Согласно геоботаническому обследованию на территории населенных пунктов пастбища характеризуются как низкодерновинные с преобладанием типчака. Преобладающий тип пастбищ – ковыльно-типчаково- кустарниковые иногда с полынью и тырсиково-типчаково-ковыльные с разнотравьем, встречается засорение австрийской полынью. Качество травостоя среднее. Пастбища являются весенне-летне-осенними пастбищами для всех видов скота. В зависимости от преобладающего типа пастбищ определена норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных (Приложение к приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332) и произведен расчет потребности в пастбищных угодьях. Для увеличения процента обеспеченности пастбищными угодьями в сельских округах часть поголовья сельскохозяйственных животных закреплены на отгонных земельных участках из земель сельских округов и из земель районного запаса. Закрепление поголовья животных на отгонных земельных участках согласовано с акимами сельских округов.
План содержит:

1) қала, ауыл, кент аумақтарындағы жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жайылымдарын орналастыру схемаларын (8, 12, 16, 20, 24, 28, 47, 54, 61, 65, 81, 91, 98, 102, 106, 113, 117, 124, 128, 135, 142, 146, 150, 154, 158, 162, 166, 170 – қосымшалар);
2) қаланың, ауылдың, кенттің, шалғайдағы жер учаскелерінің шекараларында ауыл шаруашылығы жануарларының жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемаларын (9, 13, 17, 21, 25, 29, 32, 35, 38, 41, 44, 48, 51, 55, 58, 62, 66, 69, 72, 75, 78, 82, 85, 88, 92, 95, 99, 103, 107, 110, 114, 118, 121, 125, 129, 132, 136, 139, 143, 147, 151, 155, 159, 163, 167, 171, 180, 183 – қосымшалар);

1) схемы расположения пастбищ собственников земельных участков и землепользователей на территории города, сел, поселков (приложения 8, 12, 16, 20, 24, 28, 47, 54, 61, 65, 81, 91, 98, 102, 106, 113, 117, 124, 128, 135, 142, 146, 150, 154, 158, 162, 166, 170);
2) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных в границах города, сел, поселков, отгонных земельных участков (приложения 9, 13, 17, 21, 25, 29, 32, 35, 38, 41, 44, 48, 51, 55, 58, 62, 66, 69, 72, 75, 78, 82, 85, 88, 92, 95, 99, 103, 107, 110, 114, 118, 121, 125, 129, 132, 136, 139, 143, 147, 151, 155, 159, 163, 167, 171, 180, 183);

3) қала, ауыл, кент, отарлы жер учаскелері шекараларындағы жайылымдардың, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарының схемаларын (10, 14, 18, 22, 26, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 49, 52, 56, 59, 63, 67, 70, 73, 76, 79, 83, 86, 89, 93, 96, 100, 104, 108, 111, 115, 119, 122, 126, 130, 133, 137, 140, 144, 148, 152, 156, 160, 164, 168, 172, 174, 176, 178, 181, 184 – қосымшалар);
4) қала, ауыл, кент, шалғайдағы жер учаскелерінің шекараларындағы жайылымды пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемаларын (11, 15, 19, 23, 27, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 50, 53, 57, 60, 64, 68, 71, 74, 77, 80, 84, 87, 90, 94, 97, 101, 105, 109, 112, 116, 120, 123, 127, 131, 134, 138, 141, 145, 149, 153, 157, 161, 165, 169, 173, 175, 177, 179, 182, 185 – қосымшалар).
Абай ауданы бойынша

3) схемы внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры в границах города, сел, поселков, отгонных земельных участков (приложения 10, 14, 18, 22, 26, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 49, 52, 56, 59, 63, 67, 70, 73, 76, 79, 83, 86, 89, 93, 96, 100, 104, 108, 111, 115, 119, 122, 126, 130, 133, 137, 140, 144, 148, 152, 156, 160, 164, 168, 172, 174, 176, 178, 181, 184);
4) схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам в границах города, сел, поселков, отгонных земельных участков (11, 15, 19, 23, 27, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 50, 53, 57, 60, 64, 68, 71, 74, 77, 80, 84, 87, 90, 94, 97, 101, 105, 109, 112, 116, 120, 123, 127, 131, 134, 138, 141, 145, 149, 153, 157, 161, 165, 165, 173, 175, 177, 179, 182, 185).
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Абайскому