Нұра ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Нұра аудандық мәслихатының 2023 жылғы 27 маусымдағы № 31 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Нұра ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Нұра аудандық мәслихатының төрағасы К. Жунусбеков
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
1-қосымша
Нұра ауданының жайылымдарын басқару және оларды жер аумағында пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Нұра ауданының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған осы жоспар (бұдан әрі – жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес ауылдық округтердің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Нұра ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Нұра ауданының аумағындағы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Нұра ауданының аумағында су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы бекітілсін;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Нуринскому району на 2024-2025 годы
Решение Нуринского районного маслихата Карагандинской области от 27 июня 2023 года № 31
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Нуринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Нуринскому району на 2024-2025 годы согласно приложениям настоящего решения.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Председатель Нуринского районного маслихата К. Жунусбеков
Приложение 1
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Нуринского района на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Нуринского района на 2024-2025 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Нуринского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельских округов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Нуринского района, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Нуринского района согласно приложению 4 к настоящему Плану;

5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны Нұра ауданының берілетін жайылымдарына ауыстыру схемасы бекітілсін;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Нұра ауданында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып әзірленді – топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қатысуымен ауылдардың әкімдіктерімен және ауылдық елді мекендердің әкімдіктерімен бірлесіп, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де, ауылдық округ және жайылым пайдаланушылар.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Нұра ауданында 23 ауылдық және 2 кенттік округ бар.
Нұра ауданындағы жайылымдық жерлердің жалпы ауданы 4 033 430 гектарды құрайды, оның ішінде жер пайдаланушыларда – 1 698 847 га, елді мекендердің жерлері-379 959 га, қорықтық аймақтың жерлері 241 596 га, ауыл шаруашылық емес объектілердің жерлері 4 273 га және қордағы жерлер 1 708 755 га.
Нұра ауданы 1928 жылы құрылған. Аудан аумағы 46,3 мың шаршы километрді құрайды. Халық саны-22,3 мың адам. Аудан орталығы-Нұра кенті. Қарағанды қаласынан солтүстік-батысқа қарай 205 шақырым жерде орналасқан.
Нұра ауданының аумағы континенталдылықтың барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа орташа ыстық жаз, қыс пен жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшері. Ең ыстық ай-шілде, ең суық-қаңтар. Алғашқы күзгі аяздар қыркүйек айында, соңғы көктем мамыр айының соңында басталады. Жауын-шашын мөлшері бойынша аумақ құрғақ аймаққа жатады.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Нуринского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Нуринском районе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Нуринском районе имеются 23 сельских и 2 поселковых округов.
Общая площадь пастбищных угодий в Нуринском районе составляет 4 033 430 гектар, из них у землепользователей 1 698 847 га, земли населенных пунктов – 379 959 га, отгонного пастбища- 202 795 га, земли заповедной зоны 241 596 га, земли несельскохозяйственных объектов 4 273 га и земли запаса 1 708 755 га.
Нуринский район образован в 1928 году. Территория района составляет 46,3 тысячи квадратных километров. Численность населения – 22,3 тысяч человек. Районный центр - поселок Нура. Расположен 205 километр к северо-западу от города Караганды.
Территория Нуринского района характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Наиболее жарким месяцем является июль, наиболее холодным – январь. Первые осенние заморозки начинаются в сентябре месяце, последние весенние – в конце мая. По количеству выпадающих осадков территория относится к засушливой зоне.

Ауыл шаруашылығы жануарларын жартыжылдық қайта есептеу қорытындылары бойынша 2023 жылдың 1 мамырында Нұра ауданы бойынша (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) ірі қара мал-62 168 бас, оның ішінде аналық мал басы-29 355 бас, ұсақ мал-109 833 бас, жылқы-63 942 бас есептеледі.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
2-қосымша
Балықтыкөл ауылдық округінің жайылымдарын басқару және оларды жер аумағында пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар
Балықтыкөл ауылдық округінің жалпы жер көлемі 187 694 гектарды құрайды, оның ішінде егістік – 6 566 га, жайылымдық жерлер – 175 860 гектар, шабындық – 3 917 гектар, басқа санаттар – 1 351 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-88 427 гектар;
елді мекендердің жері – 12 236 гектар;
босалқы жер-87 031 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Балықтыкөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 467 ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 781 бас, ұсақ мал басы 3 540 бас, жылқы 1 553 бас. (Су тұтыну нормалары ауыл шаруашылығы жануарлары ІҚМ – 55 л. басына тәулігіне, ҰММ-8 л. басына тәулігіне, Жылқы -50 л. басы күніне). Ірі қара мал – 80 685 литр, ұсақ мал – 28 320 литр, жылқы – 77 650 литр су.
Балықтыкөл ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 1 008 бас, ұсақ мал 2 011 бас, жылқы 1 281 бас құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 83 922 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 43,3%.
(ІҚМ:1 008 Бас*9 га=9 072 га га; ҰММ: 2 011 бас *1,8 га=3 619,8 га; жылқылар: 1 281 бас*10,8 га=13 834,8 га.барлығы: 26 526,6 га.).
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 175 860 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 12 024 гектар жайылым бар.
Балықтыкөл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 12 024 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 223 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 247 Бас*9 га=2 223 га).
Босалқы жерлерде жергілікті халықтың 1087 басына 247 ірі қара мал (төл, бұқа) және 1 отар ұсақ мал жайылымына 1 табын ұйымдастырылды.

На 1 мая 2023 года по Нуринскому району насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 62 168 голов, из них маточное поголовье 29 355 голов, мелкого рогатого скота 109 833 голов, 63 942 голов лошадей.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Приложение 2
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель села Балыктыколь на 2024-2025 годы
Общая площадь земель сельского округа Балыктыколь составляет 187 694 гектар, из них пашни – 6 566 га, пастбищные земли – 175 860 гектар, сенокос – 3 917 гектар, другие категории – 1 351 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 88 427 гектар;
земли населенных пунктов – 12 236 гектар;
земли запаса – 87 031 гектар.
На 1мая 2023 года в сельском округе Балыктыколь насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 467 голов, из них маточное поголовье 781 голов, мелкого рогатого скота 3 540 голов, 1 553 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 80 685 литров в сутки, МРС- 28 320литров воды в сутки, лошади- 77 650 литров воды в сутки.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Балыктыколь составляет: крупного рогатого скота 1 008 головы, мелкого рогатого скота 2 011 голов, 1 281 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 83 922 гектар, нагрузка на пастбища 43,3%.
(КРС:1 008 голов*9 га=9 072 га; МРС: 2 011 голов *1,8 га=3 619,8 га; лошади: 1 281 гол*10,8 га=13 834,8 га. Всего: 26 526,6 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Балыктыколь имеются всего 175 860 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12 024 гектар пастбищ.
В сельском округе Балыктыколь сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 12 024 гектар, потребность составляет 2 223,0 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 247 голов*9 га=2223,0 га).
Организован 1 гурт отгонного пастбища на 247 голов КРС (молодняк, бычки) и 1 отар МРС на 1 087 голов местного населения на землях запаса.

Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 13 479,5гектар мөлшерінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік бар, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 9 гектар/1 басқа, ұсақ мал – 1,8 гектар/1 басқа, жылқы – 10,8 гектар/1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 186 бас * 9 гектар / 1 басқа = 1 674 гектар;
ұсақ мал үшін-442 бас * 1,8 гектар / 1 басқа = 795,6 гектар;
жылқылар үшін-268 бас * 10,8 гектар/1 Бас = 2 894,4 гектар.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 13 479,5 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 9 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 186 голов * 9 гектар/на 1 голову = 1 674 гектар;
для мелко рогатого скота – 442 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 795,6 гектар;
для лошадей - 268 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 2 894,4 гектар.

1 674 +795,6 +2 894,4 =5 364,0 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдардағы жүктеме 39,8% -. құрайды.
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Балықтыкөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Балықтыкөл ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Балықтыкөл

1 674 +795,6 +2 894,4 =5 364,0 гектар.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 39,8%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Балыктыколь в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-2. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Балыктыколь
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Балыктыколь

12 024
197
9
1 773
0
5- тен аса
10 251
Жиыны
12 204
197
1 773
10 251
Ескертпе: сауын сиырлар үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жайылым есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Кесте-2. Балықтыкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру үшін халықтың жайылымдарға қажеттілігі туралы мәліметтер
Елді мекен
Түрлері бойынша малдың болуы, (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Барлығы, гектар
1
Балықтыкөл
186
442
268
9
1,8
10,8
1 674
795,6
2 894,4
5 364
Жиыны
5 364
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 2-қосымша
Балықтыкөл ауылдық округі үшін жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жылы
1 алаң
2 алаң
3 алаң
4 алаң
2024
Көктем-жаз маусымы 1
Жаз маусымы 2
Күз маусымы 3
Демалушы алаң 4
2025
Демалушы алаң 4
Көктем-жаз маусымы 1
Жаз маусымы 2
Күз маусымы 3
Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың,оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Балықтыкөл ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны 2024 жылы
Алаңдар саны 2025 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Балықтыкөл
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
3-қосымша
Баршын ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Баршын ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен (Баршын, Бестамақ ауылдары) бар.

12 024
197
9
1 773
0
Более 5 раза
10 251
Итого
12 204
197
1 773
10 251
Таблица-2. Сведения о потребности населения в пастбищах для размещения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Балыктыколь
Населенный пункт
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Итого, гектар
1
Балыктыколь
186
442
268
9
1,8
10,8
1 674
795,6
2 894,4
5 364
Итого
5 364
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2024-2025 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для сельского округа Балыктыколь
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2024
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2025
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Балыктыколь
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов в 2024 году
Количество загонов в 2025 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Балыктыколь
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 3
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Баршино на 2024-2025 годы
По административно-территориальному делению в Баршинском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта (с.Баршино, с.Бестамак).

Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 622 613 гектарды құрайды, оның ішінде жайылымдық жер – 614 099 гектар,шабындық жер – 4 752 гектар, басқа санаттар – 3 762 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-296 972 гектар;
елді мекендердің жерлері - 94 539 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 9000,0га;
қордағы жерлер-231 102 гектар.
Баршын ауылдық округінің аумағы шұғыл континенталды климаты бар құрғақ дала аймағында орналасқан және қазақтың орталық ұсақ шоқыларының шегінде орналасқан. Олар континенталдылықтың барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыс, қысқа, орташа ыстық жаз, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтары, жылдық жауын-шашынның аз мөлшері.
2023 жылдың 1 мамырында Баршын ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 5 152 бас ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 3 218 бас, ұсақ мал басы 4 096 бас, жылқы басы 4 056 бас. (Ауыл шаруашылығы жануарларының су тұтыну нормалары ІҚМ– басына 55 л, ҰММ – 8 л, Жылқылар – 50 л). Ірі қара мал – 283 360 литр, ұсақ мал – 32 759 литр, жылқы – 202 800 литр су.
Баршын ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермерлік қожалықтарының бас саны: ірі қара мал 2 773 бас, ұсақ мал 1 695 бас, жылқы 3 003 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 296 972 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 36%.
(ІҚМ: 2 773 бас*10,5 га=29 116,5 га, ҰММ:1 695 бас*2,0 га=3 390 га, жылқылар 3 003 бас*12 га=36 036 га.барлығы: 29 116,5 + 3 390 га + 36 036 га = 68 542,5 га.).
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Баршын ауылдық округі бойынша барлығы 324 062 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 92 960 гектар жайылым бар.
Баршын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 92 960 гектар мөлшерінде қажеттілік 15 424,5 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 10,5 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 1 469 бас*10,5 га=15 424,5 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 66 659,0 гектар мөлшерінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік бар, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 10,5 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 2,0 гектар/1 басқа, жылқы – 12 гектар/1 басқа.
Қажеттілік, оның ішінде:
Баршын ауылында:

Общая площадь земель сельского округа составляет 622 613 гектар, из них пастбищные земли – 614 099 гектар,сенокос – 4 752 гектар, другие категории – 3 762 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 296 972 гектар;
земли населенных пунктов – 94 539 гектар;
отгонные пастбища населения- 9 000 гектар;
земли запаса – 231 102 гектар.
Территория сельского округа Баршино расположена в зоне сухих степей с резко-континентальным климатом и расположено в пределах центрального Казахского мелкосопочника. Характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 мая 2023 года в сельском округе Баршино насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 5 152 голов, из них маточное поголовье 3 218 голов, мелкого рогатого скота 4 096 голов, 4 056 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 283 360 литров в сутки, МРС- 32 759 литров воды в сутки, лошади- 202 800 литров воды в сутки.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Баршино составляет: крупного рогатого скота 2 773 головы, мелкого рогатого скота 1 695 голов, 3 003 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 296 972 гектар, нагрузка на пастбища 36%.
(КРС: 2 773 гол*10,5 га=29 116,5 га, МРС:1 695 гол*2,0 га=3 390 га, лошади 3 003 голов*12 га=36 036 га.Всего: 29 116,5 + 3 390 га + 36 036 га = 68 542,5 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Баршино имеются всего 324 062 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 92 960,0 гектар пастбищ.
В сельском округе Баршино сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 92 960,0 гектар, потребность составляет 15 424,7 гектар, при норме нагрузки 10,5 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 1 469 голов*10,5 га=15 424,7 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 66 659,0 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 10,5 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,0 гектар/на 1 голову, лошадей – 12 гектар/на 1 голову.
Потребность, из-них:
в селе Баршино:

ірі қара мал 2342 бас * 10,5 га=24 591 га;
ұсақ мүйізді Скотт 1274 Бас * 2 га=2548 га;
жылқылар 1052 бас * 12 га=12 624 га;
Барлығы: 24 591 га+2 548 га+12 624 га=39 763 га.
Бестамақ ауылында:
ірі қара мал 37 бас * 10,5 га=388,5 га;
ұсақ мүйізді Скотт 127 бас * 2 га=254 га;
жылқылар 10 бас * 12 га=120 га;
Барлығы: 388,5 га+254 га+120 га=762,5 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдардағы жүктеме 60,8% -. құрайды.
Баршын ауылдық округі бойынша

крупного рогатого скота 2342 головы*10,5 га=24 591 га;
мелкого рогатого скота 1274 голов*2 га=2 548 га;
лошади 1052 голов*12 га=12 624 га;
Всего: 24 591 га+2 548 га+12 624 га=39 763 га.
в селе Бестамак:
крупного рогатого скота 37 головы*10,5 га=388,5 га;
мелкого рогатого скота 127 голов*2 га=254 га;
лошади 10 голов*12 га=120 га;
Всего: 388,5 га+254 га+120 га=762,5 га.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 60,8%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Баршино

2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Баршын ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Баршын ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Баршын

на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Баршино в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1.Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Баршино
Населенныйпункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных
коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Необеспечено
пастбищами (гектар)
Обеспеченностьпотребности, %
Излишки, (гектар)
1
Баршино

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Баршын ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың,оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Баршын ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Баршын ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Баршын ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Баршын ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Баршын ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны 2024 жылы
Алаңдар саны 2025 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Баршын
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
2
Бестамақ
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
4-қосымша
Дон ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Дон ауылдық округінің жалпы жер көлемі 85 255 гектарды құрайды, оның ішінде егістік – 21 547 га, жайылымдық жер – 60 178 гектар,шабындық – 1 593 гектар, басқа санаттар – 1 937 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 61 164 гектар;
елді мекендердің жерлері-13 051 гектар;
босалқы жер-10 979 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 3600 гектар;;
басқа санаттар - 61 га.
2023 жылдың 1 мамырында Дон ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 459 бас ірі қара мал, оның ішінде 898 бас аналық мал, 1 424 бас ұсақ мал, 1 165 бас жылқы бар.

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Баршино
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскомуокругу Баршино
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскомуокругу Баршино
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Баршино
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Баршино
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Баршино
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов в 2024 году
Количество загонов в 2025 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Баршино
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
Бестамак
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 4
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию Донского сельского округа на 2024-2025 годы
Общая площадь земель Донского сельского округа составляет 85 255 гектар, из них пашни – 21 547 га, пастбищные земли – 60 178 гектар,сенокос – 1 593 гектар, другие категории – 1 937 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 61 164 гектар;
земли населенных пунктов – 13 051 гектар;
земли запаса – 10 979 гектар;
отгонные пастбища населения – 3600 гектар;
другие категории – 61 га.
На 1 мая 2023 года в Донском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 459 голов, из них маточное поголовье 898 голов, мелкого рогатого скота 1 424 голов, 1 165 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 80 245 литров в сутки, МРС- 11 392 литров воды в сутки, лошади- 58 250 литров воды в сутки.

Дон ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермерлік қожалықтарының саны: ірі қара мал 1 039 бас, ұсақ мал 484 бас, жылқы 792 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 40 360 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 60,1%.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Дон ауылдық округі бойынша барлығы 20 527 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 12 646 гектар жайылым бар.
Дон ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 12 646 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 169 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 241 Бас*9 га=2 169 га).
Босалқы жерлерде 179 бас ірі қара малға (төл, бұқа) 1 жайылымдық жайылым ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 11 279,0 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 9 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 1,8 гектар/ 1 басқа, жылқы – 10,8 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 420 бас * 9 гектар / 1 Басқа = 3 780 гектар;
ұсақ мал үшін-940 бас*1,8 гектар / 1 басқа = 1 692 гектар;

Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Донского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 039 головы, мелкого рогатого скота 484 голов, 792 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 40 360 гектар, нагрузка на пастбища 60,1%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Донскому сельскому округу имеются всего 20 527 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12 646 гектар пастбищ.
В Донском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 12 646,0 гектар, потребность составляет 2 169 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 241 голов*9 га=2 169 га).
Организован 1 гурт отгонного пастбища на 179 голов КРС (молодняк, бычки) на землях запаса.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 11 279,0 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 9 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/ на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 420 голов * 9 гектар/на 1 голову = 3 780 гектар;
для мелко рогатого скота - 940 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 1 692 гектар;

жылқылар үшін-373 бас * 10,8 гектар / 1 Бас = 4 028,4 гектар.
3 780 +1 692 +4 028,4 =9 500,4 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдардағы жүктеме 84,2%, қамтамасыз етілуі 239,9% құрайды.
Дон ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Дон ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Дон ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Құланөтпес

для лошадей - 373 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 4 028,4 гектар.
3 780 +1 692 +4 028,4 =9 500,4 гектар.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 84,2%, обеспеченность 239,9%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Донскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Донского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья крупно рогатого скота по Донскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Куланотпес

Жараспай ауылдық округі жерінің жалпы ауданы 94 324 гектар, оның ішінде егістік-40 292 гектар, жайылымдық жерлер – 47 920 гектар,шабындық – 4 951 гектар, басқа санаттар – 1 161 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 79 557 гектар;
елді мекендердің жерлері - 7 088 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 500,0 гектар;
босалқы жер-7 679 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Жараспай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 423 ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 835 бас, ұсақ мал басы 1 804 бас, жылқы 678 бас.
Жараспай ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-601 бас, ұсақ мал-333 бас, жылқы-276 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 38 410 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 32%.
(ІҚМ: 601 бас*9га=5 409 га, ҰММ: 333 бас*1,8 га=599,4 га, жылқылар: 276 бас * 10,8 га=2 980,8 га.барлығы: 8 989,2 га).
Жараспай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 47 920 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 6 769 гектар жайылым бар.
Жараспай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 6 769 гектар мөлшерінде қажеттілік 3 996 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 444 Бас*9 га=3 996 га).
Босалқы жерлерде 200 бас ірі қара малға (төл, бұқа) 1 жайылымдық табын және 250 бас жылқыға 1 табын ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 19 572 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 9 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 1,8 гектар/ 1 басқа, жылқы – 10,8 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 822 бас * 9 гектар / 1 Басқа = 7 398 гектар;
ұсақ мал үшін - 1 471 бас * 1,8 гектар / 1 Басқа = 2 647,8 гектар;

Общая площадь земель Жараспайского сельского округа составляет 94 324 гектар, из них пашни – 40 292 га, пастбищные земли – 47 920 гектар, сенокос – 4 951 гектар, другие категории – 1 161 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 79 557 гектар;
земли населенных пунктов – 7 088 гектар;
отгонные пастбища населения -500,0 гектар;
земли запаса – 7 679 гектар.
На 1 мая 2023 года в сельском округе Жараспай насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 423 голов, из них маточное поголовье 835 голов, мелкого рогатого скота 1 804 голов, 678 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 78 265 литров в сутки, МРС-14 432 литров воды в сутки, лошади- 33 900 литров воды в сутки.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Жараспай составляет: крупного рогатого скота 601 головы, мелкого рогатого скота 333 голов, 276 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 38 410 гектар, нагрузка на пастбища 23,4%.
(КРС: 601 голов*9га=5 409 га, МРС: 333 голов*1,8 га= 599,4 га, лошади: 276 голов*10,8 га=2 980,8 га. Всего: 8 989,2 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Жараспай имеются всего 47 920 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 6 769 гектар пастбищ.
В сельском округе Жараспай сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6 769 гектар, потребность составляет 5 328 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 444 голов*9 га=3 996 га).
Организован 1 гурт отгонного пастбища на 200 голов КРС (молодняк, бычки) и 1 табун лошадей на 250 голов лошадей на землях запаса.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 17 818,5 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 9 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/ на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 822 голов * 9 гектар/на 1 голову = 7 398 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 471 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 2 647,8 гектар;

жылқылар үшін-402 бас * 10,8 гектар / 1 Бас = 4 341,6 гектар.
7 398 +2 647,8 +4 341,6 =14 387,4 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 80,7% -. құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес "Жараспай" ЖШС және "Ашанбаев" ШҚ жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Жараспай ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жараспай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Жараспай ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Жараспай

для лошадей - 402 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 4 341,6 гектар.
7 398 +2 647,8 +4 341,6 = 14 387,4 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 80,7%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях ТОО "Жараспай" и КХ "Ашанбаев", согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Жараспай
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Жараспай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Жараспайскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Жараспай

елді мекендердің жерлері -3 055 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 6600 гектар;
қордағы жерлер-9 885 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Заречное ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және мал басы,ФХ, ШҚ) 1 195 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 829 бас, ұсақ мал басы 1 198 Бас, 594 бас мал басы бар.
Заречное ауылдық округінің ЖК, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 451 бас,ұсақ мал 387 бас, жылқы 269 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтары жайылымдарының ауданы 16 644 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 62,6%.(ІҚМ: 451 Бас * 9 га=4 059 га, ҰММ:387 бас*1,8 га=696,6 га, жылқылар:269 бас*10,8 га=2 905,2 га.барлығы: 7 660,8 га).
Заречное ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 8 332,0гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 1 732 гектар жайылым бар.
Заречное ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 1 732 гектар мөлшерінде қажеттілік 4 626 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 514 Бас*9 га=4 626 га).
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 10 294,5га жайылымдық жерлерге қажеттілік бар, ІҚМ басына жүктеме нормасы – 9 га/бас., Ұсақ мал-1,8 га/бас., жылқы-10,8 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-744 бас. * 9 га / гол.=6 696,0 га;
шағын және орта бизнес үшін-811 бас. * 1,8 га / гол.=1 459,8 га;
жылқылар үшін-325 бас. * 10,8 га / бас.=3 510 га.
6 696,0 +1 459,8 +3 510 =11 665,8 га.
Жеке аулалардың ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдық алқаптардың жетіспейтін саны меморандумға сәйкес шаруа қожалықтарының жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Заречное ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Заречное ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Заречное ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Заречное

земли населенных пунктов –3 055 гектар;
отгонные пастбища населения – 6600 гектар;
земли запаса- 9 885 гектар.
На 1мая 2023 года в сельском округе Заречное насчитывается (личное подворье населения и поголовье, ФХ, КХ) крупного рогатого скота 1 195 голов, из них маточное поголовье 829 голов, мелкого рогатого скота 1 198 голов, 594 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 66 725 литров в сутки, МРС- 9 584 литров воды в сутки, лошади- 29 700 литров воды в сутки.
Поголовье в ИП, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Заречное составляет: крупного рогатого скота 451 головы, мелкого рогатого скота 387 головы, 269 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 16 644 гектар, нагрузка на пастбища 46,0%. (КРС:451 головы*9 га=4 059 га, МРС:387голов*1,8 га=696,6 га, лошади:269 голов*10,8 га=2 905,2 га. Всего: 7 660,8 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Заречное имеются всего 8 332,0гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1 732 гектар пастбищ.
В сельском округе Заречное сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1 732 гектар, потребность составляет 4 626 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 514 голов*9 га=4 626 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 10 294,5га, при норме нагрузки на голову КРС – 9 га/гол., МРС – 1,8 га/гол., лошадей – 10,8 га/гол.
Потребность:
для КРС- 744 гол. * 9 га/гол.=6 696,0 га;
для МРС- 811 гол. * 1,8 га/гол.=1 459,8 га;
для лошадей- 325 гол. * 10,8 га/гол.=3 510 га.
6 696,0 +1 459,8 +3 510 =11 665,8 га.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях крестьянских хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Заречное
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Заречное в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Заречное
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Заречное

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-47 079 гектар;
елді мекендердің жері-15 190 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 115,0 гектар;
босалқы жер-4 131 гектар.
2023 жылғы 1 мамырында Ақмешіт ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) ірі қара мал есептеледі.
2 574 бас, оның ішінде аналық бас 2 085 бас, ұсақ қара мал
2 859 Бас, 1 891 бас жылқы. Оның ішінде:
Ақмешіт ауылында:
(ЖҚШ) ірі қара мал 572 бас, оның ішінде аналық мал 271 бас, ұсақ мал 924 бас, жылқы 389 бас.
Жайылым алаңы 6217 гектарды құрайды.
Қантай ауылында:
(ЖҚШ) ірі қара мал 317 бас, оның ішінде аналық мал басы 126 бас, ұсақ мал басы 514 бас, мал басы 114 бас.
Ақмешіт ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 685 басты, ұсақ мал 1 421 басты, жылқы 1 388 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтары жайылымдарының ауданы 34 904 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 128%. (1 685 бас*9 га=15 165 га, ұсақ мал: 1 421 бас*1,8 га=2 557,8 га, жылқы: 1 388 бас*10,8 га=14 990,4 га.барлығы: 15 165 га+2 557,8 га+14 990,4 га=32 713,2 га).
Жайылымдық алқаптардың қажеттілігін шешу үшін Ауыл шаруашылығын қалыптастыру қажеттілігі үшін конкурстық негізде қосымша жер учаскелері берілді, осылайша жалпы алаңға 8 учаске бөлінді
2 388 га жайылым. Қосымша бөлінген жайылымдарды ескере отырып, ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы жерлердің жүктемесі 120% - ды құрады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Ақмешіт ауылдық округі бойынша барлығы 50 130 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 12 128 гектар жайылым бар.
Ақмешіт ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің қолда бар жайылымдық жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін (Ақмешіт және Қантай ауылдары) 12 128 га мөлшерінде қажеттілік 3 573 га құрайды, 397 ІҚМ басына жүктеме нормасы 9 га/бас.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық алқаптарға 21 808 га мөлшерінде қажеттілік бар, ІҚМ басына жүктеме нормасы – 9 га/бас., Ұсақ мал-1,8 га/бас., жылқы-10,8 га/бас.Оның ішінде:
Ақмешіт ауылында:

земли сельскохозяйственного назначения – 47 079 гектар;
земли населенных пунктов – 15 190 гектар;
отгонные пастбища населения -115,0
земли запаса – 4 131 гектар.
На 1 мая 2023 года в Акмешитском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2 574 голов, из них маточное поголовье 2 085 голов, мелкого рогатого скота 2 859 голов, 1 891 головы лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС-141 570 литров в сутки, МРС- 22 872 литров воды в сутки, лошади- 94 550 литров воды в сутки.
Из них:
в селе Акмешит:
(ЛПХ) крупного рогатого скота 572 головы, из них маточное поголовье 271 головы, мелкого рогатого скота 924 голов, 389 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6217 гектар.
в селе Кантай:
(ЛПХ) крупного рогатого скота 317 головы, из них маточное поголовье 126 голов, мелкого рогатого скота 514 головы, 114 головы лошадей.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Акмешитского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 685 головы, мелкого рогатого скота 1 421 головы, 1 388 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 34 904 гектар, нагрузка на пастбища 93,7%. (1 685 гол*9 га=15 165 га, МРС: 1 421 гол*1,8 га=2 557,8 га, лошади: 1 388 гол*10,8 га=14 990,4 га. Всего: 15 165 га+2 557,8 га+14 990,4 га=32 713,2 га).
Для решения имеющихся потребности пастбищных угодий для потребности сельхозформировании выдано дополнительные земельные участки на конкурсной основе, так выделено 8 участков на общую площадь 2 388 га пастбищ. С учетом дополнительно выделенных пастбищ нагрузка на землях сельхозформировании составило 90,0%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Акмешитскому сельскому округу имеются всего 50 130 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12 128 гектар пастбищ.
В Акмешитском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с. Акмешит и с. Кантай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 12 128 га, потребность составляет 4 764 га, на 397 голов КРС при норме нагрузки 12,0 га/гол.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 21 267,5га, при норме нагрузки на голову КРС – 9 га/гол., МРС – 1,8 га/гол., лошадей – 10,8 га/гол. Из них:
в селе Акмешит:

ірі қара мал 572 бас * 9 гектар / 1 Басқа =5 148 гектар;
ұсақ мал үшін-924 бас * 1,8 гектар / 1 басқа = 1 663,2 гектар;
жылқылар үшін-389 бас * 10,8 гектар / 1 Бас = 4 201,2 гектар.
5 148 +1 663,2 +4 201,2 = 11 012,4 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 50,0% -. құрайды.
Ақмешіт ауылында:
ІҚМ үшін-317 бас. * 9 га / гол.=2 853 га;
шағын және орта бизнес үшін-514 бас. * 1,8 га / гол.= 925,2 га;

крупно рогатого скота 572 голов * 9 гектар/на 1 голову =5 148 гектар;
для мелкого рогатого скота – 924 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 1 663,2 гектар;
для лошадей – 389 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 4 201,2 гектар.
5 148 +1 663,2 +4 201,2 = 11 012,4 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 50,0%.
в селе Акмешит:
для КРС- 317 гол. * 9 га/гол.=2 853 га;
для МРС-514 гол. * 1,8 га/гол.= 925,2 га;

жылқылар үшін-114 гол. * 10,8 га / бас.= 1 231,2 га.
2 853 + 925,2 + 1 231,2 = 5 009,4 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 94,7% -. құрайды.
590 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың ішінара қалыптасқан қажеттілігін "Жартас" ЖШС тиесілі жерлерде халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен толтыру қажет-7903 га.
Ақмешіт ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақмешіт ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Ақмешіт ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Ақмешіт

для лошадей- 114 гол. * 10,8 га/гол.= 1 231,2 га.
2 853 + 925,2 + 1 231,2 = 5 009,4 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 94,7%.
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 590 га восполняется за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих к/х "Намыс"-4540 га.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акмешитскому сельскому
округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Акмешитского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья крупно рогатого скота по Акмешитскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбища 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Акмешит

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Ақмешіт ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың,оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Ақмешіт ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақмешіт ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақмешіт ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Ақмешіт ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақмешіт ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны 2024 жылы
Алаңдар саны 2025 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақмешіт
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
2
Қантай
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
8-қосымша
Индустриальный ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Индустриальный ауылдық округінің жалпы ауданы 39 690 гектар, оның ішінде егістік – 27 894 гектар, шабындық 641 гектар, жайылымдық жер 10 261 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 34 577гектар;
елді мекендердің жерлері - 2 151 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 5000,0 гектар;
қордағы жерлер-2 962 гектар.
2023 жылғы 1 мамырдагі жағдай бойынша Индустриальный ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 026 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 488 бас, ұсақ мал басы 349 бас, жылқы 139 бас.

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акмешитскому сельскому
округу на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акмешитскому сельскому
округу на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акмешитскому сельскому
округу на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акмешитскому сельскому
округу на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Акмешитском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акмешитскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов в 2024 году
Количество загонов в 2025 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Акмешит
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
Кантай
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 8
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию в Индустриальном сельском округе на 2024-2025 годы
Общая площадь Индустриального сельского округа составляет 39 690 гектар, из них пашни – 27 894 га, сенокосы 641 гектар, пастбищные земли 10 261 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 34 577 гектар;
земли населенных пунктов – 2 151 гектар;
отгонные пастбища населения- 5000 гектар;
земли запаса – 2 962 гектар.
На 1 мая 2023 года в сельском округе Индустриальный насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 026 голов, из них маточное поголовье 488 голов, мелкого рогатого скота 349 голов, 139 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 56 430 литров в сутки, МРС- 2 792 литров воды в сутки, лошади- 6 950 литров воды в сутки.

Индустриальный ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 222 бас, ұсақ мал 24 бас, жылқы 32 бас құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 7 816 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 41%.
(ІҚМ: 222 бас-9 га=1998,0 га, ІҚМ:24 бас*1,8 га=43,2 га, жылқы: 32 бас*10,8 га=345,6 га. барлығы: 2 386,8 га).
Индустриальный ауылдық округ бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 10 261 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекен шегінде 1 430 гектар жайылым бар.
Индустриальный ауылдық округте мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптарында 1 430 га мөлшерінде қажеттілік 3 249 га құрайды (ІҚМ: 361 бас аналық мал*9 га=3 249 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 12 066 га мөлшерінде, ІҚМ басына жүктеме нормасы-9 га/бас., Ұсақ мал-1,8 га/бас., жылқы-10,8 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-804 бас. * 9,0 га / бас.= 7 236 га;
шағын және орта бизнес үшін-325 бас. * 1,8 га / гол.= 585 га;
жылқылар үшін-107 гол. * 10,8 га / бас.= 1 155,6 га.
7 236 +585+1 155,6 =7 976,6 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 97,3% -. құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес "Тассуат Агро" ЖШС жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын ұстау жөн
Индустриальный ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Индустриальный ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Индустриальный ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Тассуат

Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Индустриальный составляет: крупного рогатого скота 222 головы, мелкого рогатого скота 24 голов, 32 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 7 816 гектар, нагрузка на пастбища 41%.
(КРС: 222 голов-9 га=1998,0 га, МРС:24 голов*1,8 га=43,2 га, лошади: 32 голов*10,8 га=345,6 га. Всего: 2 386,8 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Индустриальному сельскому округу имеются всего 10 261 гектар пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 1 430 гектар пастбищ.
В Индустриальном сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1 430 га, потребность составляет 3 249 га. (КРС: 361 голов маточного поголовья*9 га=3 249 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всех сельскохозяйственных животных местного населения в размере 8 192,0 га, при норме нагрузки на голову КРС – 9,0 га/гол., МРС – 1,8 га/гол., лошадей – 10,8 га/гол.
Потребность:
для КРС- 804 гол. * 9,0 га/гол.= 7 236 га;
для МРС- 325 гол. * 1,8 га/гол.= 585 га;
для лошадей- 107 гол. * 10,8 га/гол.= 1 155,6 га.
7 236 +585+1 155,6 =7 976,6 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 97,3%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях ТОО "Тассуат Агро", согласно меморандума. В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ в с. Тассуат в размере 18 тыс. га.
Частично сложившуюся потребность в пастбищных угодий восполняется за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Индустриального сельского округа на отгонные пастбища соседних сельских округов.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Индустриальному сельскому
округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Индустриальный в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Индустриальному сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Тассуат

Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 128 542 гектарды құрайды, оның ішінде егістік – 6 203 га, жайылымдық жер – 112 918 гектар,шабындық – 6 806 гектар, басқа санаттар – 2 615 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-107 086 гектар;
елді мекендердің жерлері-13 946 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 11 200,0 гектар;
босалқы жер-7 510 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Кенжарық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 2 075 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 1 185 бас, ұсақ мал 12 268 бас, жылқы 2 345 бас.
Кенжарық ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-558 бас, ұсақ мал-10 287 бас, жылқы-1 683 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 92 161 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 63%.
(ІҚМ: 558 бас * 9 га=5 022 га, ұсақ мал: 10 287 бас*1,8 га=18 516,6 га, жылқылар: 1 683 баған * 10,8 га=18 176,4 га. барлығы: 5 022 га+18 516,6 га+18 176,4 га=41 715 га).
Кеңжарық ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 53 346,0 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 13 247 гектар жайылым бар.
Ауылдық округте мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің қолда бар жайылымдық жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін 13 247 гектар мөлшерінде қажеттілік 7 497 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 833 Бас*9 га = 7 497 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 33 087 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 9 гектар/1 басқа, ұсақ мал – 1,8 гектар/ 1 басқа, жылқы – 10,8 гектар/ 1 басқа. Оның ішінде:
Изенда ауылында:
ірі қара мал 1 016 бас * 9 гектар / 1 Басқа =9 144 гектар;
ұсақ мал үшін - 1 702 бас * 1,8 гектар / 1 Басқа = 3 063,6 гектар;
жылқылар үшін-571 бас * 10,8 гектар/1 Бас = 6 166,8 гектар.

Общая площадь земель сельского округа составляет 128 542 гектар, из них пашни – 6 203 га, пастбищные земли – 112 918 гектар, сенокос – 6 806 гектар, другие категории – 2 615 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 107 086 гектар;
земли населенных пунктов – 13 946 гектар;
отгонные пастбища населения- 11 200,0 гектар;
земли запаса – 7 510 гектар.
На 1 мая 2023 года в Кенжарыкском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 2 075 голов, из них маточное поголовье 1 185 голов, мелкого рогатого скота 12 268 голов, 2 345 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 114 125 литров в сутки, МРС- 98 144 литров воды в сутки, лошади- 117 250 литров воды в сутки.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Кенжарыкского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 558 голов, мелкого рогатого скота 10 287 голов, 1 683 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 92 161 гектар, нагрузка на пастбища 45,2%.
(КРС: 558 гол*9 га=5 022 га, МРС: 10 287 гол*1,8 га=18 516,6 га, лошади: 1 683 гол*10,8 га=18 176,4 га. Всего: 5 022 га+18 516,6 га+18 176,4 га=41 715 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кенжарыкскому сельскому округу имеются всего 53 346,0 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 13 247 гектар пастбищ.
В сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 13 247 гектар, потребность составляет 9 996 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 833 голов*9 га = 7 497 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всех сельскохозяйственных животных местного населения в размере 20 051,0 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 9 гектар/на 1 голову, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/ на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/ на 1 голову. Из них:
в селе Изенда:
крупно рогатого скота 1 016 голов * 9 гектар/на 1 голову =9 144 гектар;
для мелкого рогатого скота – 1 702 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 3 063,6 гектар;
для лошадей – 571 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 6 166,8 гектар.

9 144 +3 063,6 +6 166,8 = 18 374,4 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 91,6% -. құрайды.
Кенжарық ауылында:
ірі қара 156 бас * 9 гектар / 1 басқа = 1 404 гектар;
ұсақ мал үшін - 159 бас * 1,8 гектар / 1 басқа = 286,2 гектар;
жылқылар үшін-74 бас * 10,8 гектар / 1 бас = 799,2 гектар.
1 404 +286,2 +799,2 = 2 489,4 га.
Халықтың ауыл / ш малдарын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 68% -. құрайды.
Топаркөл ауылы:
ірі қара мал 345 бас * 9 гектар / 1 Басқа = 3 105 гектар;
ұсақ мал үшін - 120 бас * 1,8 гектар / 1 басқа
= 216 гектар;
жылқылар үшін-17 бас * 10,8 гектар / 1 бас = 183,6 гектар.
3 105 +216+183,6 = 3 504,6 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 46% -. құрайды.

9 144 +3 063,6 +6 166,8 = 18 374,4 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 91,6%.
В селе Кенжарык:
крупно рогатого скота 156 голов * 9 гектар/на 1 голову = 1 404 гектар;
для мелкого рогатого скота – 159 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 286,2 гектар;
для лошадей - 74 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 799,2 гектар.
1 404 +286,2 +799,2 = 2 489,4 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 68%.
с.Топарколь:
крупно рогатого скота 345 голов * 9 гектар/на 1 голову = 3 105 гектар;
для мелкого рогатого скота – 120 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 216 гектар;
для лошадей – 17 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 183,6 гектар.
3 105 +216+183,6 = 3 504,6 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 46%.

Жайылымдық алқаптарға ішінара қалыптасқан қажеттілік "Отканжар" ЖШС тиесілі 28 899 мың га алқаптағы жерлерде халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен өтеледі.
Шалғайдағы жайылымды ұйымдастыру үшін ауылдық округ жерлерінен 14 590 га көлемінде жайылымдарды резервтеу қажет болады, оның ішінде:
– Изенді ауылында есептеулер: ІҚМ – 117 бас*9 = 1 053 га, ұсақ мал-1000 бас*1,8 га = 1 800 га және жылқы – 571 бас.*10,8 га = 6 166,8 га (барлығы 9 019,8 га);

Частично сложившуюся потребность в пастбищных угодьях восполняется за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "Отканжар" на площади 28 899 тыс. га.
Для организации отгонного пастбища потребуется резирвирование пастбищ из земель сельского округа в размере 14 590 га, в том числе:
- в с. Изенді, расчеты: КРС – 117 гол*9 = 1 053 га, МРС – 1000 голов*1,8 га = 1 800 га и лошадей – 571 гол.*10,8 га = 6 166,8 га (всего 9 019,8 га);

- Кенжарық ауылында есептеулер: ІҚМ-32 бас * 9 = 288 га, жылқы-74 бас.*10,8 га = 799,2 га (барлығы 1 087,2 га);
- Топаркөл ауылында есептеулер: ІҚМ – 31 бас * 9 = 279 га, жылқы-17 бас.*10,8 га = 183,6 га (барлығы 462,6 га).
Кенжарық ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кенжарық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Кенжарық ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Изенді

- в с. Кенжарык, расчеты: КРС – 32 гол*9 = 288 га, лошадей – 74 гол.*10,8 га = 799,2 га (всего 1 087,2 га);
- в с. Топарколь, расчеты: КРС – 31 гол*9 = 279 га, лошадей – 17 гол.*10,8 га = 183,6 га (всего 462,6 га).
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кенжарыкскому сельскому
округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенжарыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья крупно рогатого скота по Кенжарыкскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Изенда

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 6 502 гектар;
елді мекендердің жерлері - 1 069 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 4 230 гектар;
қордағы жерлер-1 788 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Қарой ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және мал басы,ФХ, ШҚ) 726 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 400 бас, ұсақ мал басы 1 422 бас, 412 бас мал басы бар.
ЖК, шаруа және фермерлік қожалықтардағы мал басы Қарой құрайды: ірі қара мал 407 бас, ұсақ мал 613 бас, жылқы 124 бас.
Қарой а.о.-737 га және Жараспай а. о.-7 399 га, барлығы 8 136 га, жайылымдарға жүктеме 102% - ды құрайды.( ІҚМ:407 бас*9 га=3 663 га, ІҚМ:613 бас*1,8 га=1 103,4 га, жылқы: 124 бас*10,8 га=1 339,2 га. барлығы: 6 105,6 га).
Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдық қамтамасыз ету үшін ауылдық округ бойынша барлығы 5 621,6гектар жер бар. Елді мекендер шегінде 810 гектар жайылым бар.
Қарой ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің қолда бар жайылымдық жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін 810 гектар мөлшерінде қажеттілік 1 503 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 167 бас*9 га=1 503 га).
"Арман" ФШ және "Қарой"ЖШС жерлерінде 190 бас ұсақ мал жайылымына 1 отар және 244 бас жылқы табыны ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 6 036 га көлемінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік бар, ІҚМ басына жүктеме нормасы-9 га/бас., Ұсақ мал-1,8 га/бас., жылқы-10,8 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-319 бас. * 9 га / гол.=2 871 га;
шағын және орта бизнес үшін - 619 бас. * 1,8 га / гол.=1 114,2 га;
жылқылар үшін-44 гол. * 10,8 га / бас.=475,2 га.
2 871 +1 114,2 +475,2 =4 460,4 га.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес "Қарой" ЖШС және шаруа қожалықтары жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Қарой ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қарой ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Қарой ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Қарой

земли сельскохозяйственного назначения – 6 502 гектар;
земли населенных пунктов – 1 069 гектар;
отгонные пастбища населения- 4 230,0 гектар;
земли запаса – 1 788 гектар.
На 1 мая 2023 года в сельском округе Карой насчитывается (личное подворье населения и поголовье, ФХ, КХ) крупного рогатого скота 726 голов, из них маточное поголовье 400 голов, мелкого рогатого скота 1 422 голов, 412 головы лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 39 930 литров в сутки, МРС- 11 376 литров воды в сутки, лошади- 20 600 литров воды в сутки.
Поголовье в ИП, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Карой составляет: крупного рогатого скота 407 головы, мелкого рогатого скота 613 головы, 124 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет в с.о. Карой-737 га и в с.о. Жараспай-7 399 га, всего 8 136 гектар, нагрузка на пастбища 102%. (КРС:407 головы*9 га=3 663га, МРС:613 голов*1,8 га=1 103,4 га, лошади:124 голов*10,8 га=1 339,2 га. Всего: 6 105,6 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Карой имеются всего 9 904 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 810 гектар пастбищ.
В сельском округе Карой сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 810 гектар, потребность составляет 1 503 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 167 голов*9 га=1 503 га).
Организован 1 отар отгонного пастбища на 190 голов МРС и 1 табун лошадей на 244 голов на землях ФХ "Арман" и ТОО "Карой".
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 7 415,5га, при норме нагрузки на голову КРС – 9 га/гол., МРС – 1,8 га/гол., лошадей – 10,8 га/гол.
Потребность: для КРС- 319 гол. * 9 га/гол.=2 871 га; для МРС- 619 гол. * 1,8 га/гол.=1 114,2 га; для лошадей- 44 гол. * 10,8 га/гол.=475,2 га. 2 871 +1 114,2 +475,2 =4 460,4 га.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Карой
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Карой в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Карой
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Карой

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Қарой ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың,оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Қарой ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қарой ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қарой ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Қарой ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қарой ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны 2024 жылы
Алаңдар саны 2025 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қарой
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
11-қосымша
Егінді ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Егінді ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 37 238 гектар, оның ішінде егістік – 26 981 га, жайылымдық жерлер – 8 669 га, шабындық – 790 га, басқалары – 798 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер -32 237 гектар;
елді мекендердің жерлері -4 635 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 8550 гектар;
қордағы жерлер-366 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Егінді ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және мал басы,ФХ, ШҚ) 866 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 399 бас, ұсақ мал басы 1 490 бас, 428 бас бас.

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Карой
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Карой
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Карой
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Карой
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Карой
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Карой
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов в 2024 году
Количество загонов в 2025 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Карой
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 11
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Егінді на 2024-2025 годы
Общая площадь территории сельского округа Егінді 37 238 гектар, из них пашни – 26 981 га, пастбищные земли – 8 669 гектар, сенокос – 790 га, прочие – 798 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –32 237 гектар;
земли населенных пунктов –4 635 гектар;
отгонные пастбища населения- 8550,0гектар;
земли запаса- 366 гектар.
На 1 мая 2023 года в сельском округе Егінді насчитывается (личное подворье населения и поголовье, ФХ, КХ) крупного рогатого скота 866 голов, из них маточное поголовье 399 голов, мелкого рогатого скота 1 490 голов, 428 головылошадей.

Егінді ауылдық округінің ЖК, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы құрайды: ірі қара мал 189 бас, ұсақ мал 201 бас, жылқы 28 бас.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтары жайылымдарының ауданы 4 319 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 74%.( ІҚМ:189 бас*9 га=1701 га, МРЗ:201 бас*1,8 га=361,8 га, жылқы: 28 бас*10,8 га=302,4 га. барлығы: 2 365,2 га).
Егінді ауылдық округі бойынша барлығы 12 534,0 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 3 984 гектар жайылым бар.
Егінді ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 3 984 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 412 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 268 Бас*9 га=2 412 га).
"Болатбек"ШҚ жерлерінде 60 бас ІҚМ (төл, бұқа) арналған жайылымдық 1 табын ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық алқаптарға 16 552 га мөлшерінде қажеттілік бар, ІҚМ басына жүктеме нормасы-9 га/бас., Ұсақ мал-1,8 га/бас., жылқы-10,8 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-617 бас. * 9 га / гол.=5 553 га;
шағын және орта бизнес үшін - 1 259 бас. * 1,8 га / гол.=2 266,2 га;
жылқылар үшін-400 бас. * 10,8 га / бас.=4 320 га.
5 553 +2 266,2 +4 320 =12 139,2 га.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес "Нұр-Астық" ЖШС және шаруа қожалықтары жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Егінді ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Егінді ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Егінді ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Егінді

Поголовье в ИП, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Егінді составляет: крупного рогатого скота 189 головы, мелкого рогатого скота 201 головы, 28 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 4 319 гектар, нагрузка на пастбища 54,7%. (КРС:189 головы*9 га=1701 га, МРС:201 голов*1,8 га=361,8 га, лошади:28 голов*10,8 га=302,4 га. Всего: 2 365,2 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Егінді имеются всего 12 534,0гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктовчислится 3 984 гектар пастбищ.
В сельском округе Егінді сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 984 гектар, потребность составляет 2 412 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 268 голов*9 га=2 412 га).
Организован 1 гурт отгонного пастбища на 60 голов КРС (молодняк, бычки) на землях КХ "Болатбек".
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 13 733,0 га, при норме нагрузки на голову КРС – 9 га/гол., МРС – 1,8 га/гол., лошадей – 10,8 га/гол.
Потребность:
для КРС- 617 гол. * 9 га/гол.=5 553 га;
для МРС- 1 259 гол. * 1,8 га/гол.=2 266,2 га;
для лошадей- 400 гол. * 10,8 га/гол.=4 320 га.
5 553 +2 266,2 +4 320 =12 139,2 га.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях ТОО "Нур-Астык" и крестьянских хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Егінді
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Егінді в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Егінді
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Егінді

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Егінді ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың,оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Егінді ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Егінді ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Егінді ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Егінді ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Егінді ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны 2024 жылы
Алаңдар саны 2025 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Егінді
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
12-қосымша
Қарақойын ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Қарақойын ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар (Жанбөбек, Ақкөл ауылдары).
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 346 570гектар, оның ішінде егістік – 3 460 га, жайылымдық жерлер – 330 107гектар, шабындық – 1 825гектар,басқа санаттар – 11 178гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-138 772 гектар;
елді мекендердің жерлері-27 036 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 1 800 гектар;
қордағы жерлер-180 762гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Қарақойын ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 7063 бас ірі қара мал, оның ішінде 3130 бас аналық мал, 16229 бас ұсақ мал, 4549 бас жылқы бар.Оның ішінде:

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Егінді
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Егінді
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Егінді
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Егінді
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Егінді
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Егінді
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов в 2024 году
Количество загонов в 2025 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Егінді
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 12
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию Каракоинского сельского округа на 2024-2025 годы
По административно-территориальному делению в Каракоинском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта (с. Жанбобек, с. Акколка).
Общая площадь земель сельского округа 346 570 гектар, из них, пашня – 3 460 га, пастбищные земли – 330 107гектар,сенокос – 1 825гектар, другие категории – 11 178гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 138 772 гектар;
земли населенных пунктов – 27 036 гектар;
отгонные пастбища населения -1800 гектар;
земли запаса – 180 762гектар.
На 1 мая 2023 года в Каракоинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 7063 голов, из них маточное поголовье 3130голов, мелкого рогатого скота 16229 голов, 4549 голов лошадей. . (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 388 465 литров в сутки, МРС- 129 832 литров воды в сутки, лошади- 363 920 литров воды в сутки.
Из-них:

Қарақойын ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-5581 бас, ұсақ мал-12559 бас, жылқы-3005 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 307 333 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 65,3%.
(ІҚМ: 7 063 бас*10,5 га=74 161,5 га; ІҚМ: 12 559 *2,0 га=25 118 га; жылқылар: 3 005 Бас*12 га= 36 060 га. 74 161,5 га+25 118 га+36 060 га=135 339,5 га.)
Елді мекендер шегінде 24599 гектар жайылымдар бар.
Қарақойын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің қолда бар жайылымдық жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін 24 599 гектар мөлшерінде қажеттілік 6 919,5 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 10,5 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 659 бас*10,5 га=6 919,5 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 62 576 гектар мөлшерінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік бар, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 10,5 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 2,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 12 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік, оның ішінде:
Жанбөбек а.
ірі қара мал 1 233 бас * 10,5 гектар / 1 Басқа = 12 946,5 гектар;
ұсақ мал үшін -3 070 бас * 2,0 гектар / 1 Басқа = 6 140 гектар;
жылқылар үшін -1393 Бас * 12 гектар / 1 бас = 16 716 гектар.
12 946,5 +6 140 +16 716 =35 802,5 гектар.
Аққолка ауылы
ірі қара мал 249 бас * 10,5 гектар/1 Басқа = 2 614,5 гектар;
ұсақ мал үшін-600 бас * 2,0 гектар / 1 басқа = 1 200 гектар;

Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Каракоинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 5581 голов, мелкого рогатого скота 12559 голов, лошадей3005 голов.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 307 333 гектар, нагрузка на пастбища 44,0%.
(КРС: 7 063 голов*10,5 га=74 161,5 га; МРС: 12 559 *2,0 га=25 118 га; лошади: 3 005 голов*12 га= 36 060 га. 74 161,5 га+25 118 га+36 060 га=135 339,5 га.)
В черте населенных пунктов числится 24599гектар пастбищ.
В Каракоинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 24599 гектар, потребность составляет 5 931 гектар, при норме нагрузки 10,5 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 659 голов*10,5 га=5 931 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 37 578,0 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 10,5 гектар/на 1 голову, мелко рогатого скота – 2,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 12 гектар/ на 1 голову.
Потребность, из-них:
с. Жанбобек
крупно рогатого скота 1 233 голов * 10,5 гектар/на 1 голову = 12 946,5 гектар;
для мелко рогатого скота –3 070 голов * 2,0 гектар/на 1 голову = 6 140 гектар;
для лошадей –1393 голов * 12 гектар/на 1 голову = 16 716 гектар.
12 946,5 +6 140 +16 716 =35 802,5 гектар.
с. Акколка
крупно рогатого скота 249 голов * 10,5 гектар/на 1 голову = 2 614,5 гектар;
для мелко рогатого скота - 600 голов * 2,0 гектар/на 1 голову = 1 200 гектар;

жылқылар үшін -151 Бас * 12 гектар / 1 Бас = 1 812 гектар.
2 614,5 +1 200 +1 812 =5 626,5 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 110,2% -. құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес "Жанбөбек" ЖШС жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Қарақойын ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қарақойын ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Қарақойын ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Жанбөбек
22 999
544
10,5
5 712
35
17 287
2
Аққолқа
1 600
115
10,5
1 207,5
108
392,5
Жиыны
17 679,5
Ескертпе: сауын сиырлар үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жайылым есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Кесте-2. Қарақойын ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру үшін халықтың жайылымдарға қажеттілігі туралы мәліметтер
Елді мекен
Түрлері бойынша малдың болуы, (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Барлығы, гектар
1
Жанбөбек

для лошадей –151 голов * 12 гектар/на 1 голову = 1 812 гектар.
2 614,5 +1 200 +1 812 =5 626,5 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 110,2%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Каракоин
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Каракоин в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья крупно рогатого скота по Каракоинскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Жанбобек
22 999
544
10,5
5 712
35
17 287
2
Акколка
1 600
115
10,5
1 207,5
108
392,5
Итого
17 679,5
Примечание: Недостающее количество пастбищных угодий для дойных коров обеспечивается за счет пастьбы на землях хозяйств, согласно меморандума. В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Таблица-2. Сведения о потребности населения в пастбищах для размещения сельскохозяйственных животных по Каракоинскому с/о
Населенный пункт
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Итого, гектар
1
Жанбобек

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Қарақойын ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың,оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Қарақойын ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қарақойын ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қарақойын ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Қарақойын ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қарақойын ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны 2024 жылы
Алаңдар саны 2025 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қарақойын
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
13-қосымша
Қорғанжар ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қорғанжар ауылдық округінің жалпы жер көлемі 45 053 гектар, оның ішінде егістік – 12 223 гектар, жайылымдық жерлер – 30 742 гектар,шабындық – 1 178 гектар, басқа санаттар – 910 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-14 259 гектар;
елді мекендердің жерлері - 5 902 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 15 600гектар;
босалқы жер-24 892 гектар
2023 жылдың 1 мамырында Қорғанжар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) ірі қара мал 2 384 бас, оның ішінде аналық мал басы 1 144 бас, ұсақ мал 1 967 бас, жылқы 852 бас.

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Каракоин
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Каракоин
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Каракоин
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Каракоин
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Каракоинском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Каракоин
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов в 2024 году
Количество загонов в 2025 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жанбобек
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
Акколка
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 13
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Корганжарского сельского округа на 2024-2025 годы
Общая площадь земель Корганжарского сельского округа 45 053 гектар, из них пашни – 12 223 га, пастбищные земли – 30 742 гектар, сенокос – 1 178 гектар, другие категории – 910 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 14 259 гектар;
земли населенных пунктов – 5 902 гектар;
отгонные пастбища населения -15 600 гектар;
земли запаса – 24 892 гектар
На 1 мая 2023 года в Корганжарском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 2 384 голов, из них маточное поголовье 1 144 голов, мелкого рогатого скота 1 967 голов, 852 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 131 120 литров в сутки, МРС- 28 320 15 736 литров воды в сутки, лошади- 42 600 литров воды в сутки.

Қорғанжар ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 723 басты, ұсақ мал 74 басты, жылқы 106 басты құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 5 730 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 182%.( ІҚМ: 723 бас * 9 га=6 507 га, ұсақ мал: 74 бас*1,8 га=133,2 га, жылқы: 106 бас*10,8 га=1 144,8 га. барлығы: 7 785 га.).
Қорғанжар ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 19 618,0 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 4 018 гектар жайылым бар.
Қорғанжар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптарында 4 018 гектар мөлшерінде қажеттілік 6 273 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 697 Бас*9 га=6 273 га).
450 бас ірі қара малға (төл, бұқа) 3 мал жайылымы және 550 бас жылқы мен шаруа қожалықтарына 1 табын ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 27 665,0гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 9 гектар/1 басқа, ұсақ мал – 1,8 гектар/ 1 басқа, жылқы – 10,8 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 1 211 бас * 9 гектар / 1 Басқа = 10 899 гектар;
ұсақ мал үшін - 1 893 бас * 1,8 гектар / 1 Басқа = 3 407,4 гектар;
жылқылар үшін-196 бас * 10,8 гектар / 1 Басқа = 2 116,8 гектар.
10 899 +3 407,4 +2 116,8 =16 423,2 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 59,3% -. құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруа қожалықтары жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары (4 учаске) резервке қойылатын болады.
Қорғанжар ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қорғанжар ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Қорғанжар ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
К.Мынбаев

Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Корганжарского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 723 головы, мелкого рогатого скота 74 голов, 106 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 5 730 гектар, нагрузка на пастбища 135,8 %. (КРС: 723 голов*9 га=6 507 га, МРС:74 голов*1,8 га=133,2 га, лошади:106 голов*10,8 га=1 144,8 га. Всего: 7 785 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Корганжарскому сельскому округу имеются всего 19 618,0 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4 018 гектар пастбищ.
В Корганжарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4 018 гектар, потребность составляет 6 273 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 697 голов*9 га=6 273 га).
Организован 3 гурта отгонного пастбища на 450 голов КРС (молодняк, бычки) и 1 табун на 550 голов лошадей на землях запаса и крестьянских хозяйств.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 27 665,0 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 9 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/ на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 1 211 голов * 9 гектар/на 1 голову = 10 899 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 893 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 3 407,4 гектар;
для лошадей - 196 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 2 116,8 гектар.
10 899 +3 407,4 +2 116,8 =16 423,2 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 70,9%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях крестьянских хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ (4 участка).
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Корганжарскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Корганжарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Корганжарскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
К. Мынбаева

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Қорғанжар ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың,оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Қорғанжар ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қорғанжар ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қорғанжар ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Қорғанжар ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қорғанжар ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны 2024 жылы
Алаңдар саны 2025 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қорғанжар
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
14-қосымша
Құланутпес ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Құланутпес ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар (Құланутпес, Нығман және Ақтүбек ауылдары).
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 144 017 гектар, оның ішінде жайылымдық жер – 134 223 гектар, шабындық – 6 094 гектар, басқа санаттар – 3 700 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 74 819 гектар;
елді мекендердің жерлері - 30 801 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 8 900, 0 гектар;
қордағы жерлер-38 397 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Құланутпес ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 4 023 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 1 914 бас, ұсақ мал 7 200 бас, жылқы 3 679 бас.

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Корганжарскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Корганжарскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Корганжарскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Корганжарскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Корганжарском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Корганжарскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов в 2024 году
Количество загонов в 2025 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
К. Мынбаева
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 14
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию Куланутпеского сельского округа на 2024-2025 годы
По административно-территориальному делению в Куланутпеском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта (с. Куланотпес, с. Ныгман и с. Актубек).
Общая площадь земель сельского округа 144 017 гектар, из них, пастбищные земли – 134 223 гектар, сенокос – 6 094 гектар, другие категории – 3 700 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 74 819 гектар;
земли населенных пунктов – 30 801 гектар;
отгонные пастбища населения-8 900 гектар;
земли запаса – 38 397 гектар.
На 1 мая 2023 года в Куланутпеском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 4 023 голов, из них маточное поголовье 1 914 голов, мелкого рогатого скота 7 200 голов, 3 679 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 221 265 литров в сутки, МРС- 57 600 литров воды в сутки, лошади- 183 950 литров воды в сутки.

Құланутпес ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 2 131 бас, ұсақ мал 3 200 бас, жылқы 1 686 бас құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 72 735 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 101 %.
(Ірі қара: 2 131 бас*10,5 га=22 375,5 га; ұсақ мал: 3 200 га*2,0 га=6 400 га; жылқылар: 1 686 Бас*12 га= 20 232 га. 22 375,5 га+6 400 га+20 232 га=29 007,5 га.)
Елді мекендер шегінде 29 185 гектар жайылым бар.
Құланутпес ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес қолда бар жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін 8 820 гектар, жүктеме нормасы 10,5 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 840 бас*10,5 га=8 820 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 33 438,3 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 10,5 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 2,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 12 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік, соның ішінде:
Құланұтпес ауылы
ірі қара мал 1 224 бас * 10,5 гектар / 1 Басқа = 12 852 гектар;
ұсақ мал үшін 3 376 бас * 2,0 гектар / 1 басқа = 6752 гектар;
жылқылар үшін-1 445 Бас * 12 гектар / 1 Басқа = 17 340 гектар.
12 852 +6752 +17 340 =36 944 гектар.
Ақтөбек ауылы
ірі қара мал 404 бас * 10,5 гектар/1 Басқа = 4 242 гектар;
ұсақ мал үшін-412 бас * 2,0 гектар / 1 басқа = 824 гектар;
жылқылар үшін-211 Бас * 12 гектар/1 Бас = 2 532 гектар.
4 242 +824+2 532 =7 598 гектар.
Нығман ауылы
ірі қара мал 264 бас * 10,5 гектар/1 Басқа = 2 772 гектар;
ұсақ мал үшін - 201 бас * 2,0 гектар/1 басқа = 402 гектар;

Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Куланутпеского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2 131 голов, мелкого рогатого скота 3 200 голов, лошадей 1 686 голов.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 72 735 гектар, нагрузка на пастбища 101 %.
(КРС: 2 131 голов*10,5 га=22 375,5 га; МРС: 3 200 га*2,0 га=6 400 га; лошади: 1 686 голов*12 га= 20 232 га. 22 375,5 га+6 400 га+20 232 га=29 007,5 га.)
В черте населенных пунктов числится 29 185 гектар пастбищ.
В Куланутпеском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных 12 600 гектар, при норме нагрузки 10,5 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 840 голов*10,5 га=8 820 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 33 438,3 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 10,5 гектар/на 1 голову, мелко рогатого скота – 2,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 12 гектар/ на 1 голову.
Потребность, из-них:
с. Куланутпес
крупно рогатого скота 1 224 голов * 10,5 гектар/на 1 голову = 12 852 гектар;
для мелко рогатого скота 3 376 голов * 2,0 гектар/на 1 голову = 6752 гектар;
для лошадей – 1 445 голов * 12 гектар/на 1 голову = 17 340 гектар.
12 852 +6752 +17 340 =36 944 гектар.
с. Актубек
крупно рогатого скота 404 голов * 10,5 гектар/на 1 голову = 4 242 гектар;
для мелко рогатого скота - 412 голов * 2,0 гектар/на 1 голову = 824 гектар;
для лошадей – 211 голов * 12 гектар/на 1 голову = 2 532 гектар.
4 242 +824+2 532 =7 598 гектар.
с. Ныгман
крупно рогатого скота 264 голов * 10,5 гектар/на 1 голову = 2 772 гектар;
для мелко рогатого скота - 201 голов * 2,0 гектар/на 1 голову = 402 гектар;

жылқылар үшін-337 бас * 12 гектар / 1 Бас = 4 044 гектар.
2 772 +402+4 044 =7 218 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 154,8% -. құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Құланутпес ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Құланутпес ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Құланутпес ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Құланутпес

для лошадей – 337 голов * 12 гектар/на 1 голову = 4 044 гектар.
2 772 +402+4 044 =7 218 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 154,8%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях хозяйств, согласно меморандума. В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Куланутпес
на 202-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Куланутпес в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Куланутпескому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Куланутпес

Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 71 400 гектар, оның ішінде егістік - 22 474 га, жайылымдық жерлер – 46 461 гектар,шабындық – 748 гектар, басқа санаттар – 1 717 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-42 420 гектар;
елді мекендердің жерлері-10 280 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 16500 гектар;
қордағы жерлер-18 700 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Қызылтал ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 2 998 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 1 372 бас, ұсақ мал 3 010 бас, жылқы 2 102 бас. Оның ішінде:
Кертінді ауылында:
ірі қара мал 1 715 бас, оның ішінде аналық мал 829 бас, ұсақ мал 2 642 бас, жылқы 1 450 бас.
Алғабас ауылында:
ірі қара мал 1 262 бас, оның ішінде аналық мал басы 531 бас, ұсақ мал 368 бас, жылқы 562 бас. Жайылым алаңы 2 308 гектарды құрайды.
Қызылтал ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 1 260 бас, ұсақ мал 844 бас, жылқы 739 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 22 235 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 128%.(ІҚМ: 1 260 бас*9 га=11340 га, ҰММ 844 бас*1,8 га=1519,2 га, жылқы 739 бас * 10,8 га=7981,1 га.барлығы: 11340 га+1519,2га+7981,1=20 840,3 га).
Ауыл шаруашылығы құрылымдарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық алқаптардың жетіспеуін қамтамасыз ету үшін жер заңнамасына сәйкес округтің босалқы жерлерінен қосымша жайылымдық алқаптар ұсынылатын болады.
Қызылтал ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 25 089 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 9 194 гектар жайылым бар.
Қызылтал ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 9 194 гектар мөлшерінде қажеттілік 10 332 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 861 Бас*9 га=7 749 га).

Общая площадь земель сельского округа 71 400 гектар, из них пашни – 22 474 га, пастбищные земли – 46 461 гектар, сенокос – 748 гектар, другие категории – 1 717 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 42 420 гектар;
земли населенных пунктов – 10 280 гектар;
отгонные пастбища- 16500 гектар;
земли запаса – 18 700 гектар.
На 1 мая 2023 года в Кызылталском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 2 998 голов, из них маточное поголовье 1 372 голов, мелкого рогатого скота 3 010 голов, 2 102 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 164 890 литров в сутки, МРС- 24 080 литров воды в сутки, лошади- 105 100литров воды в сутки.
Из-них:
в селе Кертинди:
крупного рогатого скота 1 715 головы, из них маточное поголовье 829 голов, мелкого рогатого скота 2 642 голов, 1 450 голов лошадей.
в селе Алгабас:
крупного рогатого скота 1 262 головы, из них маточное поголовье 531 голов, мелкого рогатого скота 368 голов, 562 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 2 308 гектар.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Кызылталского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 260 головы, мелкого рогатого скота 844 голов, 739 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 22 235 гектар, нагрузка на пастбища 128%. (КРС:1 260 голов*9 га=11340 га, МРС 844 голов*1,8 га=1519,2 га, лошади 739 голов*10,8 га=7981,1 га. Всего: 11340 га+1519,2га+7981,1 =20 840,3 га).
Для обеспечения нехватки пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных сельхозформирований в соответствии с Земельным законодательством будет представлен дополнительные пастбищные угодья с земель запаса округа.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылталскому сельскому округу имеются всего 25 694,0гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 9 194 гектар пастбищ.
В Кызылтальском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 9 194 гектар, потребность составляет 7 749 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 861 голов*9 га=7 749 га).

665 бас ІҚМ (төл, бұқа), 6 отар 900 бас ҰММ, қордағы жерлерде және ауыл шаруашылығы құрылымдарында 2 102 басқа 2 жылқы табыны 7 жайылымдық жайылым ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 16 041 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 9 гектар/1 басқа, ұсақ мал – 1,8 гектар/ 1 басқа, жылқы – 10,8 гектар/ 1 басқа.Оның ішінде:
Кертінді ауылында:
ірі қара мал 473 бас * 9 гектар / 1 Бас =4 257 гектар;
ұсақ мүйізді мал үшін-918 бас * 1,8 гектар / 1 Бас = 1 652,4 гектар.
Барлығы: 4 257 га+1 652,4 га = 5 909,4 га.
Халықтың а / ш малдарын жаюға арналған жайылымдарға жүктеме 117%, тапшылық 1 175 га құрайды.
Алғабас ауылында:
ірі қара мал 600 бас * 9 гектар / 1 Бас = 5 400 гектар;
ұсақ мүйізді мал үшін-348 бас * 1,8 га / 1 басқа = 626,4 га;
Барлығы: 5 400 га+626,4 га= 6 026,4 га.

Организован 7 гурта отгонного пастбища на 665 голов КРС (молодняк, бычки), 6 отар 900 голов МРС, 2 табуна лошадей на 2 102 голов на землях запаса и сельхозформирований.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 13 725 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 9 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/ на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/ на 1 голову.Из них:
в селе Кертінді:
крупно рогатого скота 473 голов * 9 гектар/на 1 голову =4 257 гектар;
для мелкого рогатого скота – 918 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 1 652,4 гектар.
Всего: 4 257 га+1 652,4 га = 5 909,4 гектар.
Нагрузка на пастбища для выпаса с/х животных населения составляет 43,0%,
В селе Алгабас:
крупно рогатого скота 600 голов * 12 гектар/на 1 голову = 7 200 гектар;
для мелкого рогатого скота – 348 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 870 гектар;
Всего: 7 200 га+870 га= 8 070 гектар.

Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдарға жүктеме 58,7% құрайды.
Қызылтал ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қызылтал ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Қызылтал ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Кертінді

Нагрузка на пастбища для выпаса с/х животных населения составляет 58,7%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кызылтал
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Кызылтал в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья крупно рогатого скота по Кызылтальскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Кертінді

Байтуған ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 41 362 гектарды құрайды, оның ішінде егістік – 22 846 га, жайылымдық жерлер – 15 163 га, шабындық – 839 га және басқа санаттар – 2 514 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-28 304 гектар;
елді мекендердің жерлері - 9 049 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 10 900 гектар;
босалқы жер-4 009 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Байтуған ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) ірі қара мал есептеледі
1 333 бас, оның ішінде аналық мал басы 626 бас, ұсақ қара мал
3 378 Бас, 1 020 бас жылқы.
Байтуған ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-406 бас, ұсақ мал-58 бас, жылқы-117 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 6 898 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 98,2%.(ІҚМ: 406 бас*9 га=3 654 га, ҰММ:58 бас*1,8 га=104,4 га, жылқылар:117 бас * 10,8 га=1 263,6 га.барлығы: 5 022 га).
Байтуған ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 17 165,0 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 6 265 гектар жайылым бар.
Байтуған ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің жайылымдық алқаптары кезінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін (Байтуған ауылы, Жаңа Құрылыс ауылы) 6 265 га мөлшерінде қажеттілік 3 708 га құрайды, 412 ІҚМ басына жүктеме нормасы 9,0 га/бас.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлерге қажеттілік 23 631,5 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы – 9 га/бас., Ұсақ мал-1,8 га/бас., жылқы-10,8 га/бас.
Қажеттілік, оның ішінде:
Байтуған а.:
ІҚМ үшін-733 бас. * 9 га/бас.= 6 597 га;
ұсақ мал үшін - 2 805 бас. * 1,8 га/бас.= 5 049 га;
жылқылар үшін-766 бас. * 10,8 га/бас.= 8 272,8 га.
6 597 + 5 049 + 8 272,8 = 19 918,8 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 84,2% - ды құрайды.
Жаңақұрылыс ауылы:
ІҚМ үшін-194 бас. * 9 га/бас.= 1 746 га;
ұсақ мал үшін - 515 бас. * 1,8 га/бас.= 927 га;

Общая площадь территории Байтуганского сельского округа 41 362 гектар, из них пашни – 22 846 га, пастбищные земли – 15 163 га, сенокос – 839 га и другие категории – 2 514 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 28 304 гектар;
земли населенных пунктов – 9 049 гектар;
отгонные пастбища населения – 10 900 гектар;
земли запаса – 4 009 гектар.
На 1 мая 2023года в Байтуганском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1 333 голов, из них маточное поголовье 626 голов, мелкого рогатого скота 3 378 голов, 1 020 головы лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 73 315 литров в сутки, МРС- 27 024 литров воды в сутки, лошади- 51 000 литров воды в сутки.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Байтуган составляет: крупного рогатого скота 406 головы, мелкого рогатого скота 58 голов, 117 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 6 898 гектар, нагрузка на пастбища 98,2%. (КРС:406 голов*9 га=3 654 га, МРС:58 голов*1,8 га=104,4 га, лошади:117 голов*10,8 га=1 263,6 га. Всего:5 022 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Байтуганскому сельскому округу имеются всего 17 165,0гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 6 265 гектар пастбищ.
В Байтуганском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Байтуган, с.Жана-Курлыс) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6 265 га, потребность составляет 3 708 га, на 412 голов КРС при норме нагрузки 9 га/гол.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 23 631,5 га, при норме нагрузки на голову КРС – 9 га/гол., МРС – 1,8 га/гол., лошадей – 10,8 га/гол.
Потребность, из-них:
с. Байтуган:
для КРС- 733 гол. * 9 га/гол.=6 597 га;
для МРС- 2 805 гол. * 1,8 га/гол.= 5 049 га;
для лошадей- 766 гол. * 10,8 га/гол.= 8 272,8 га.
6 597 + 5 049 + 8 272,8 = 19 918,8 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 84,2%.
с. Жанакурылыс:
для КРС- 194 гол. * 9 га/гол.=1 746 га;
для МРС- 515 гол. * 1,8 га/гол.= 927 га;

жылқылар үшін-137 бас. * 10,8 га/бас.= 1 479,6 га.
1 746 + 927 + 1 479,6 = 4 152,6 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 17,4% - ды құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруа қожалықтары жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервте қалдырылатын болады (Байтуған ауылында-2 учаске, Жаңақұрылыс ауылында-2 учаске).
Байтуған ауылдық округі бойынша

для лошадей- 137 гол. * 10,8 га/гол.= 1 479,6 га.
1 746 + 927 + 1 479,6 = 4 152,6 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 17,5%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях крестьянских хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ (в с.Байтуган-2 участка, в с.Жанакурылыс-2 участка).
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Байтуганскому сельскому округу

2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Байтуған ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Байтуған ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Байтуған

на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Байтуганского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Байтуганскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Байтуган

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-36 662 гектар;
елді мекендердің жерлері -4 008 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 10000 гектар;
босалқы жер-662 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында ауылдық округте (тұрғындардың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ, ФҚ, ЖК мал басы) 735 бас ірі қара мал есептеледі, оның ішінде аналық мал басы 294 бас, ұсақ мал басы 1310 бас,жылқы 487 бас.
Мұзбел ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ұсақ қара мал 30 бас, жылқы 62 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 3 094 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 32,5%.(Ұсақ мал:30 бас*1,8 га=54 га, жылқы 62 бас*10,8 га=669,6 га.барлығы:723,6 га).
Мұзбел ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 5 263 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 1 507 гектар жайылым бар.
Мұзбел ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 1 507 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 646 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 294 бас*9 га=2 646 га).
Босалқы жерлерде 179 бас ірі қара малға (төл, бұқа) 1 жайылымдық жайылым ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 18 395 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 9 гектар/1 басқа, ұсақ мал – 1,8 гектар/ 1 басқа, жылқы – 10,8 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 735 бас * 9 гектар / 1 Бас = 6 615 гектар;
ұсақ мал үшін - 1 280 бас * 1,8 гектар / 1 Басқа = 2 304 гектар;
жылқылар үшін-425 бас * 10,8 гектар / 1 Бас = 4 590 гектар.

земли сельскохозяйственного назначения – 36 662 гектар;
земли населенных пунктов – 4 008 гектар;
отгонные пастбища населения – 10 000 гектар;
земли запаса – 662 гектар.
На 1 мая 2021 года в сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ, ФХ, ИП) крупного рогатого скота 735 голов, из них маточное поголовье 294 голов, мелкого рогатого скота 1310 голов, лошадей 487 голов. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 40 425 литров в сутки, МРС- 10 480 литров воды в сутки, лошади- 24 350 литров воды в сутки.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Мұзбел составляет: мелкого рогатого скота 30 голов, лошадей 62 голов.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3 094 гектар, нагрузка на пастбища 32,5%. (МРС:30 голов*1,8 га=54 га, лошади 62 голов*10,8 га=669,6 га. Всего:723,6 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Мұзбел имеются всего 12 567,0 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1 507 гектар пастбищ.
В сельском округе Мұзбел сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1 507 гектар, потребность составляет 2 646 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 294 голов*9 га=2 646 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 15 755,0гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 19 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/ на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 735 голов * 9 гектар/на 1 голову = 6 615 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 280 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 2 304 гектар;
для лошадей - 425 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 4 590 гектар.

6 615+2 304+4 590=13 509 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 85,7% - ды құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында Балықтыкөл а. о. жерінен 18 мың га мөлшерінде қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Мұзбел ауылдық округі бойынша

6 615+2 304+4 590=13 509 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 85,7%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ в размере 10 тыс. га с земель Соналинского с.о.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Мұзбел

2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мұзбел ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Мұзбел ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Мұзбел

на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Мұзбел в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Мұзбел
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Мұзбел

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-91 046 гектар;
елді мекендердің жерлері - 31 175 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 10 000 гектар;
қордағы жерлер-368 509 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Сарыөзен ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) ірі қара мал саны-2 589 бас, оның ішінде аналық мал басы-1 275 бас, ұсақ мал басы-4 993 бас, жылқы басы-3 155 бас.
Сарыөзен ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-1 989 бас, ұсақ мал-2 890 бас, жылқы-2 982 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 98 145 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 108%.
(ІҚМ: 1 989 бас*10,5 га=20 884,5 га, ҰММ: 2 890 бас*2,0 га=5 780 га, жылқылар: 2 982 бас*12 га=35 784 га.барлығы: 20 884,5 га+5 780 га+35 784 га=62 448,5 га).
Жайылымдық жерлердің қажеттілігін шешу үшін Ауыл шаруашылығын қалыптастыру қажеттілігі үшін конкурстық негізде қосымша жер учаскелері берілді, осылайша жалпы ауданы 23 270 га жайылымға 10 учаске бөлінді. Қосымша бөлінген жайылымдарды ескере отырып, ауыл шаруашылығы құрылымдары жерлерінің жүктемесі 86% - ды құрады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Сарыөзен ауылдық округі бойынша барлығы 399 154 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 31 175 гектар жайылым бар.
Ауылдық округте мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 31 175 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 142 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 204 бас*10,5 га = 2 142 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 18 769 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 10,5 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 2,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 12 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 600 бас * 10,5 гектар / 1 Бас = 6 300 гектар;
ұсақ мал үшін - 2 103 бас * 2,0 гектар/1 Басқа = 4 206 гектар;

земли сельскохозяйственного назначения – 91 046 гектар;
земли населенных пунктов – 31 175 гектар;
отгонные пастбища - 10000,0 гектар;
земли запаса – 368 509 гектар.
На 1 мая 2023года в Сарыозенском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 2 589 голов, из них маточное поголовье 1 275 голов, мелкого рогатого скота 4 993 голов, 3 155 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 142 395 литров в сутки, МРС- 39 944 литров воды в сутки, лошади- 157 750 литров воды в сутки.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Сарыозенского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 989 голов, мелкого рогатого скота 2 890 голов, 2 982 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 98 145 гектар, нагрузка на пастбища 108%.
(КРС: 1 989 гол*10,5 га=20 884,5 га, МРС: 2 890 гол*2,0 га=5 780 га, лошади: 2 982 гол*12 га=35 784 га. Всего: 20 884,5 га+5 780 га+35 784 га=62 448,5 га).
Для решения имеющихся потребности пастбищных угодий для потребности сельхозформировании выдано дополнительные земельные участки на конкурсной основе, так выделено 10 участков на общую площадь 23 270 га пастбищ. С учетом дополнительно выделенных пастбищ нагрузка на землях сельхозформировании составило 86%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сарыозенскому сельскому округу имеются всего 399 154 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 31 175 гектар пастбищ.
В сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 31 175 гектар, потребность составляет 3 060 гектар, при норме нагрузки 10,5 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 204 голов*10,5 га = 2 142 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всех сельскохозяйственных животных местного населения в размере 18 769 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 10,5 гектар/на 1 голову, мелко рогатого скота – 2,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 12 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 600 голов * 10,5 гектар/на 1 голову = 6 300 гектар;
для мелко рогатого скота – 2 103 голов * 2,0 гектар/на 1 голову = 4 206 гектар;

жылқылар үшін-173 бас * 12 гектар / 1 Бас = 2 076 гектар.
6 300+4 206+2 076=12 582 гектар.
Халықтың а / ш малдарын жаюға арналған жайылымдардағы жүктеме 67% -. құрайды.
Сарыөзен ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сарыөзен ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Сарыөзен ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Тікенекті

для лошадей - 173голов * 12 гектар/на 1 голову = 2 076 гектар.
6 300+4 206+2 076=12 582 гектар.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 67,0%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарыозенскому сельскому
округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарыозенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья крупно рогатого скота по Сарыозенскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Ткенекті

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-179 040 гектар;
елді мекендердің жері – 19 909 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 4500,0 гектар;
қордағы жерлер-163 347 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Соналы ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 589 бас ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 938 бас, ұсақ мал 5 433 бас, жылқы 7 421 бас.
Соналы ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 1 307 бас, ұсақ мал 4 998 бас, жылқы 7 024 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 179 040 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 98%.
Соналы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 178 626 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 18 479 гектар жайылым бар.
Соналы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 18 479 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 325 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 10,5 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 155 Бас*10,5 га=1 627,5 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 13 475 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 10,5 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 2,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 12 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 282 бас * 10,5 гектар/1 Басқа = 2 961 гектар;
ұсақ мал үшін-435 бас * 2,0 гектар / 1 басқа = 870 гектар;

земли сельскохозяйственного назначения – 179 040 гектар;
земли населенных пунктов – 19 909 гектар;
отгонные пастбища населения - 4500,0 гектар;
земли запаса – 163 347 гектар.
На 1 мая 2023года в сельском округе Соналы насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 589 голов, из них маточное поголовье 938 голов, мелкого рогатого скота 5 433 голов, 7 421 голов лошадей. (Нормы потребления воды
сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 87 395 литров в сутки, МРС-43 464 литров воды в сутки, лошади- 371 050литров воды в сутки.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Соналы составляет: крупного рогатого скота 1 307 головы, мелкого рогатого скота 4 998 голов, 7 024 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 179 040 гектар, нагрузка на пастбища 98%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Соналы имеются всего 178 626 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 18 479 гектар пастбищ.
В сельском округе Соналы сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 9 566,0гектар, потребность составляет 2 325 гектар, при норме нагрузки 10,5 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 155 голов*10,5 га=1 627,5 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 13 475 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 10,5 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 12 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 282 голов * 10,5 гектар/на 1 голову = 2 961 гектар;
для мелко рогатого скота - 435 голов * 2,0 гектар/на 1 голову = 870 гектар;

елді мекендердің жерлері-12 435 гектар;
босалқы жер-4 032 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 2 800 гектар;
басқа санаттар - 72 га.
2023 жылдың 1 мамырында Ахмет ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 650 бас ірі қара мал, оның ішінде 897 бас аналық мал, 3 079 бас ұсақ мал, 1 973 бас жылқы бар.
Ахмет ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 800 бас, ұсақ мал 1 249 бас, жылқы 583 бас құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 36 512 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 58,8%.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Ахмет ауылдық округі бойынша барлығы 50 337 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 11 806 гектар жайылым бар.
Ахмет ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 11 806 гектар мөлшерінде қажеттілік 5 160 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 430 бас*9 га=3 870 га).
150 бас мал жайылымына 2 табын (төл, бұқа), 300 бас ұсақ малға 4 отар, қордағы жерлерде және ауыл шаруашылығы құрылымдарында 1 390 басқа 2 жылқы табыны ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 12 225 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 9 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 1,8 гектар/ 1 басқа, жылқы – 10,8 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:

земли населенных пунктов – 12 435 гектар;
отгонные пастбища населения - 2800,0 гектар;
земли запаса – 4 032 гектар;
другие категории – 72 га.
На 1 мая 2023года в сельском округе Ахмет насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 650 голов, из них маточное поголовье 897 голов, мелкого рогатого скота 3 079 голов, 1 973 голов лошадей. . (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 90 750 литров в сутки, МРС- 24 632 литров воды в сутки, лошади- 98 650 литров воды в сутки.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Ахмет составляет: крупного рогатого скота 800 головы, мелкого рогатого скота 1 249 голов, 583 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 36 512 гектар, нагрузка на пастбища 58,8%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Ахмет имеются всего 25 296,6 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 11 806 гектар пастбищ.
В сельском округе Ахмет сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 11 806 гектар, потребность составляет 3 870 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 430 голов*9 га=3 870 га).
Организован 2 гурта отгонного пастбища на 150 голов КРС (молодняк, бычки), 4 отара 300 голов МРС, 2 табуна лошадей на 1 390 голов на землях запаса и сельхозформирований.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 12 225 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 9 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/ на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/ на 1 голову.
Потребность:

ірі қара мал 700 бас * 9 гектар / 1 Бас = 6 300 гектар;
ұсақ мал үшін - 1 530 бас * 1,8 гектар / 1 Басқа = 2 754 гектар;
6 300+2 754=9 054 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдардағы жүктеме 74,0% -. құрайды.Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдардағы жүктеме 103,5% - ды құрайды, 419 га қажеттілік бар, ол 2 726 га алаңда босалқы жерлерді резирвациялау есебінен қанағаттандырылатын болады.
Ахмет ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ахмет ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Ахмет ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Ахмет
11 806
430
9
3 870
0
0
0
Жиыны
11 806
430
3 870
Ескертпе: сауын сиырлар үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жайылым есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Кесте-2. Ахмет ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру үшін халықтың жайылымдарға қажеттілігі туралы мәліметтер
Елді мекен
Түрлері бойынша малдың болуы, (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Барлығы, гектар
1
Ахмет

крупно рогатого скота 700 голов * 9 гектар/на 1 голову = 6 300 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 530 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 2 754 гектар;
6 300+2 754=9 054 гектар.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 74,0%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Ахмет
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Ахмет в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Ахмет
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Ахмет ауыл
11 806
430
9
3 870
0
0
0
Итого
11 806
430
3 870
Примечание: Недостающее количество пастбищных угодий для дойных коров обеспечивается за счет пастьбы на землях хозяйств, согласно меморандума. В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Таблица-2. Сведения о потребности населения в пастбищах для размещения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Ахмет
Населенный пункт
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Итого, гектар
1
Ахмет ауыл

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-137 615 гектар;
елді мекендердің жерлері - 28 962 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 5 400 гектар;
қордағы жерлер-336 211 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Талдысай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 640 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 778 бас, ұсақ мал 2 052 бас, жылқы 2 558 бас.Оның ішінде:
Қарақойын ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 769 басты, ұсақ мал 169 басты, жылқы 2 010 басты құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 130 871 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 38,4 %.
(ІҚМ: 769 бас*10,5 га=8 074,5 га; ҰММ: 169 га*2,0 га=338 га; жылқылар: 2010 бас*12 га= 24 120 га. 8 074,5 га+338 га+24 120 га=32 532,5 га.)
Елді мекендер шегінде 28 346 гектар жайылымдар бар.
Талдысай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 28 346 гектар мөлшерінде қажеттілік 3 864 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 10,5 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 368 бас*10,5 га=3 864 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 29 126 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 10,5 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 2,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 12 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 871 бас * 10,5 гектар/1 Басқа = 9 145,5 гектар;
ұсақ мал үшін - 1 883 бас * 2,0 гектар / 1 Басқа = 3 766 гектар;
жылқылар үшін-548 бас * 12 гектар/1 Бас = 6 576 гектар.
9 145,5+3 766+6 576=19 487,5 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 114,0% -. құрайды.
Талдысай ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талдысай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Талдысай ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Талдысай

земли сельскохозяйственного назначения – 137 615 гектар;
земли населенных пунктов – 28 962 гектар;
отгонные пастбища населения- 5400,0 гектар;
земли запаса – 336 211 гектар.
На 1 мая 2023года в Талдысайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 640 голов, из них маточное поголовье 778 голов, мелкого рогатого скота 2 052 голов, 2 558 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 90 200 литров в сутки, МРС- 16 416 литров воды в сутки, лошади- 127 900 литров воды в сутки.
Из-них:
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Каракоинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 769 голов, мелкого рогатого скота 169 голов, лошадей 2 010 голов.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 130 871 гектар, нагрузка на пастбища 38,4 %.
(КРС: 769 голов*10,5 га=8 074,5 га; МРС: 169 га*2,0 га=338 га; лошади: 2 010 голов*12 га= 24 120 га. 8 074,5 га+338 га+24 120 га=32 532,5 га.)
В черте населенных пунктов числится 28 346 гектар пастбищ.
В Талдысайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 28 346 гектар, потребность составляет 3 864 гектар, при норме нагрузки 10,5 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 368 голов*10,5 га=3 864 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 17 083,5гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 10,5 гектар/на 1 голову, мелко рогатого скота – 2,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 12 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 871 голов * 10,5 гектар/на 1 голову = 9 145,5 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 883 голов * 2,0 гектар/на 1 голову = 3 766 гектар;
для лошадей – 548 голов * 12 гектар/на 1 голову = 6 576 гектар.
9 145,5+3 766+6 576=19 487,5 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 114,0 %.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Талдысайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Талдысайскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Талдысай

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Талдысай ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың,оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Талдысай ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Талдысай ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Талдысай ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Талдысай ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Талдысай ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны 2024 жылы
Алаңдар саны 2025 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Талдысай
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
22-қосымша
Тассуат ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Тассуат ауылдық округінің жалпы жер көлемі 302 116 гектар, оның ішінде егістік – 33 038 га, жайылымдық жер – 266 110 гектар,шабындық – 791 гектар, басқа санаттар – 2 177 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-227 136 гектар;
елді мекендердің жерлері-40 599 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 25000,0 гектар;
қордағы жерлер-34 381 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Тассуат ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 3 924 бас ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 2 643 бас, ұсақ мал 1 766 бас, жылқы 2 125 бас.
Тассуат ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара малды құрайды

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Талдысайском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов в 2024 году
Количество загонов в 2025 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Талдысай
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 22
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Тассуатского сельского округа на 2024-2025 годы
Общая площадь земель Тассуатского сельского округа 302 116 гектар, из них пашни – 33 038 га, пастбищные земли – 266 110 гектар, сенокос – 791 гектар, другие категории – 2 177 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 227 136 гектар;
земли населенных пунктов – 40 599 гектар;
отгонные пастбища населения - 25000,0 гектар;
земли запаса – 34 381 гектар.
На 1 мая 2023года в Тассуатском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 3 924 голов, из них маточное поголовье 2 643 голов, мелкого рогатого скота 1 766 голов, 2 125 голов лошадей. (Нормы потребления воды
сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 215 820 литров в сутки, МРС- 14 128 литров воды в сутки, лошади- 106 250 литров воды в сутки.

2 205 бас, ұсақ мал 601 бас, жылқы 1 210 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 192 385 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 24%.(ІҚМ: 2 205 бас*9 га=19 845 га, ҰММ:601 бас*1,8 га=1 081,8 га, жылқы: 1 210 бас * 10,8 га=13 068 га.барлығы: 33 994,8 га.).
Тассуат ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 266 110 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 34 381 гектар жайылым бар.
Втассуат ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 39 344 гектар мөлшерінде қажеттілік 9 576 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық ірі қара мал 798 бас*12 га=9 576 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 37 266 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы кезінде – 9 гектар/1 басқа, ұсақ қара малға – 1,8 гектар/ 1 басқа, жылқыларға – 10,8 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 1 719 бас * 9 гектар / 1 Басқа = 15 471 гектар;
ұсақ мал үшін - 1 165 бас * 1,8 гектар / 1 Басқа = 2 097 гектар;
жылқылар үшін-915 бас * 10,8 гектар / 1 бас = 9 882 гектар.
15 471+2 097+9 882=27 450 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 73,6% - ды құрайды.
Сонымен қатар, жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін меморандумға сәйкес "Қайнар" ЖШС жайылымдық жерлері беріледі.
Тассуат ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тассуат ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Тассуат ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Қайнар

Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Тассуатского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2 205 головы, мелкого рогатого скота 601 голов, 1 210 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 192 385 гектар, нагрузка на пастбища 17%. (КРС:2 205 голов*9 га=19 845 га, МРС:601 голов*1,8 га=1 081,8 га, лошади: 1 210 голов*10,8 га=13 068 га. Всего: 33 994,8 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тассуатскому сельскому округу имеются всего 102 685,2гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 39 344,0 гектар пастбищ.
В Тассуатском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 39 344 гектар, потребность составляет 7 182 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 798 голов*9 га=7 182 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 37 266 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 9 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/ на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 1 719 голов * 9 гектар/на 1 голову = 15 471 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 165 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 2 097 гектар;
для лошадей - 915 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 9 882 гектар.
15 471+2 097+9 882=27 450 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 73,6 %.
Кроме того, для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий предоставляется пастбищные угодья ТОО "Кайнар" согласно меморандума.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тассуатского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Тассуатскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Кайнар

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Тассуат ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың,оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Тассуат ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Тассуат ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Тассуат ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Тассуат ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Тассуат ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны 2024 жылы
Алаңдар саны 2025 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қайнар
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
23-қосымша
Көбетей ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Көбетей ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар (Көбетей, Шахаман, Өндіріс ауылдары).
Көбетей ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 58 534 гектар, оның ішінде егістік – 19 522 га, жайылымдық жерлер – 34 053 га, шабындық – 3 078 га, басқа санаттар – 1 881 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-41 959 гектар;
елді мекендердің жерлері - 9 141 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 7700,0 гектар;
босалқы жер-7 434 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Көбетей ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 812 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 910 бас, ұсақ мал 4 349 бас, жылқы 1 207 бас.

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Тассуатском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов в 2024 году
Количество загонов в 2025 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Тассуатский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 23
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Кобетей на 2024-2025 годы
По административно-территориальному делению в сельском округе Кобетей имеются 3 сельских населенных пункта (с. Кобетей, с. Шахаман, с. Ондирис).
Общая площадь территории сельского округа Кобетей 58 534 гектар, из них пашни – 19 522 га, пастбищные земли – 34 053 гектар, сенокос – 3 078 га, другие категории – 1 881 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 41 959 гектар;
земли населенных пунктов – 9 141 гектар;
отгонные пастбища населения -7700,0 гектар;
земли запаса – 7 434 гектар.
На 1 мая 2023года в сельском округе Кобетей насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 812 голов, из них маточное поголовье 910 голов, мелкого рогатого скота 4 349 голов, 1 207 голов лошадей. (Нормы потребления воды
сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 99 660 литров в сутки, МРС- 34 792 литров воды в сутки, лошади- 60 350 литров воды в сутки.

Көбетей ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-867 бас, ұсақ мал-1 558 бас, жылқы-611 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 22 838 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 103%.(ІҚМ: 867 Бас*9 га=7 803 га, ҰММ: 1 558 бас*1,8 га=2 804,4 га, жылқы: 611 бас * 10,8 га=6 598,8 га.барлығы: 17 206,2 га.).
Көбетей ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 34 053 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 7 707 гектар жайылым бар.
Көбетей ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 7 707 гектар мөлшерінде қажеттілік 4 956 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 413 бас*9 га=3 717 га).
"Черниговское" (Саумалкөл) ЖШС жерлерінде 100 бас ІҚМ (төл, бұқа) жайылымына 1 табын, 300 бас қойға 1 отар және 200 бас жылқы табынына 1 табын ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 20 694 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы кезінде – 9 гектар/1 басқа, ұсақ қара малға – 1,8 гектар/ 1 басқа, жылқыларға – 10,8 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік, оның ішінде:
- Көбетей а.:
ІҚМ үшін-639 бас. * 9 га / гол.= 5 751 га;
шағын және орта бизнес үшін - 1 609 бас. * 1,8 га / гол.= 2 896,2 га;
жылқылар үшін-194 гол. * 10,8 га / бас.= 2 095,2 га.
5 751+2 896,2+2 095,2=10 742,4 га.
Көбетей ауылының тұрғындарының ауыл / ш малдарын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 95,8% -. құрайды.
- Шахаман а.:
ІҚМ үшін-65 бас. * 9 га / гол.= 585 га;
шағын және орта бизнес үшін-400 бас. * 1,8 га / гол.= 720 га;
жылқылар үшін-88 гол. * 10,8 га / бас.= 950,4 га.
585+720+950,4= 2 255,4 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 48,5% -. құрайды.
- Өндіріс а.:
ІҚМ үшін-103 бас. * 9 га / гол.= 927 га;
МРЗ үшін-301 бас. * 1,8 га / гол.= 541,8 га;
жылқылар үшін-67 гол. * 10,8 га / бас.= 723,6 га.

Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Кобетей составляет: крупного рогатого скота 867 головы, мелкого рогатого скота 1 558 голов, 611 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 22 838 гектар, нагрузка на пастбища 103%. (КРС: 867 голов*9 га=7 803 га, МРС: 1 558 голов*1,8 га=2 804,4 га, лошади: 611 голов*10,8 га=6 598,8 га. Всего: 17 206,2 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Кобетей имеются всего 34 053 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 7 707 гектар пастбищ.
В сельском округе Кобетей сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7 707 гектар, потребность составляет 3 717 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 413 голов*9 га=3 717 га).
Организован 1 гурт отгонного пастбища на 100 голов КРС (молодняк, бычки), 1 отар овец на 300 голов и 1 табун лошадей на 200 голов на землях ТОО "Черниговское" (Саумалколь).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 11 205 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 9 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/ на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/ на 1 голову.
Потребность, из-них:
- в с. Кобетей:
для КРС- 639 гол. * 9 га/гол.= 5 751 га;
для МРС- 1 609 гол. * 1,8 га/гол.= 2 896,2 га;
для лошадей - 194 гол. * 10,8 га/гол.= 2 095,2 га.
5 751+2 896,2+2 095,2=10 742,4 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения с. Кобетей составляет 95,8 %.
- в с. Шахаман:
для КРС- 65 гол. * 9 га/гол.= 585 га;
для МРС- 400 гол. * 1,8 га/гол.= 720 га;
для лошадей- 88 гол. * 10,8 га/гол.= 950,4 га.
585+720+950,4= 2 255,4 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 48,5%.
- в с. Ондрус:
для КРС- 103 гол. * 9 га/гол.= 927 га;
для МРС- 301 гол. * 1,8 га/гол.= 541,8 га;
для лошадей- 67 гол. * 10,8 га/гол.= 723,6 га.

927+541,8+723,6=2 192,4 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 39,6% -. құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервте қалдырылатын болады (Көбетей ауылы үшін-2 учаске, Шахаман ауылы үшін-3 учаске және Өндіріс ауылы үшін-1 учаске).
Көбетей ауылдық округі бойынша

927+541,8+723,6=2 192,4 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 39,6%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ (для с. Кобетей-2 участка, с. Шахаман-3 участка и с. Ондирис-1 участок).
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кобетей

2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көбетей ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Көбетей ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Көбетей

на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Кобетей в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Кобетей
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Кобетей

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-36 007 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 7800,0 гектар;
елді мекендердің жері – 3 988 гектар.
Ауылдық округтің аумағы шұғыл-континенттік климатты құрғақ дала аймағында орналасқан және қазақтың орталық шағын адырының шегінде орналасқан, қысы салыстырмалы түрде суық, жазы ыстық. Ауылдық округтің жер пайдалануы күңгірт-қызғылт топырақ кіші аймағына жатады, топырақтың механикалық құрамы бойынша құмдақтан ауыр саздаққа дейін ауытқиды.
2023 жылдың 1 мамырында Шахтер ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 864 бас ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 270 бас, ұсақ мал басы 1 333 бас, жылқы 636 бас.
Құлан Шахтер ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 36 бас, ұсақ мал 22 бас, жылқы 77 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 3 418 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 48%.(ІҚМ: 36 Бас * 9 га=324 га, ҰММ:22 бас*1,8 га=39,6 га, жылқы:77 бас*10,8 га=831,6 га.барлығы: 1 195,2 га.).
Шахтер ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 4 835 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 1 417 гектар жайылым бар.
Шахтер ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 1 417 гектар мөлшерінде қажеттілік 3 024 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 252 бас*9 га=2 268 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 21 599 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы кезінде – 9 гектар/1 басқа, ұсақ қара малға – 1,8 гектар/ 1 басқа, жылқыларға – 10,8 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 828 бас * 9 гектар / 1 Басқа = 7 452 гектар;
ұсақ мал үшін - 1 311 бас * 1,8 гектар / 1 Басқа = 2 359,8 гектар;

земли сельскохозяйственного назначения – 36 007 гектар;
отгонные пастбища населения -7 800 гектар;
земли населенных пунктов – 3 988 гектар.
Территория сельского округа находится в зоне сухих степей с резко-континентальным климатом и расположено в пределах центрального Казахского мелкосопочника, зима сравнительно холоднее, лето жаркое. Землепользование сельского округа относится к подзоне темно-каштановых почв, по механическому составу почвы варьируют от супесчаных до тяжелосуглинистых.
На 1 мая 2023года в Шахтерском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 864 голов, из них маточное поголовье 270 голов, мелкого рогатого скота 1 333 голов, 636 голов лошадей. (Нормы потребления воды
сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 47 520 литров в сутки, МРС- 10 664 литров воды в сутки, лошади- 31 800 литров воды в сутки.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Шахтерского сельского округа Кулан составляет: крупного рогатого скота 36 головы, мелкого рогатого скота 22 голов, лошадей 77 голов.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3 418 гектар, нагрузка на пастбища 48%. (КРС:36 голов*9 га=324 га, МРС:22 голов*1,8 га=39,6 га, лошадей:77 голов*10,8 га=831,6 га. Всего: 1 195,2 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Шахтерскому сельскому округу имеются всего 12 417,0 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1 417 гектар пастбищ.
В Шахтерском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1 417 гектар, потребность составляет 2 268 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 252 голов*9 га=2 268 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 16 628,5гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 9 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/ на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 828 голов * 9 гектар/на 1 голову = 7 452 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 311 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 2 359,8 гектар;

жылқылар үшін-559 бас * 10,8 гектар/1 Бас = 6 037,2 гектар.
7 452+2 359,8+6 037,2=15 849 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 95,3% -. құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес "Шахтерское" ЖШС жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан басқа, "Шахтерское" ЖШС өз қаражаты есебінен елді мекеннің тозған жерлерінде 646 га көпжылдық шөп отырғызды, ол да халықтың мұқтаждықтары үшін ұсынылады.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Шахтер ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шахтер ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Шахтер ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Шахтер

для лошадей - 559 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 6 037,2 гектар.
7 452+2 359,8+6 037,2=15 849 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 95,3%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях ТОО "Шахтерское", согласно меморандума. Кроме того, за счет собственных средств ТОО "Шахтерское" посеял 646 га многолетних трав на деградированных землях населенного пункта, которое также представляется для нужд населения.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шахтерскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шахтерского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Шахтерскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Шахтер

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Шахтер ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың,оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Шахтер ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шахтер ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шахтер ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6-қосымша
Шахтер ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шахтер ауылдық округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны 2024 жылы
Алаңдар саны 2025 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Шахтер
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2023 жылғы "27" маусымдағы
№ 31 шешіміне
25-қосымша
Шұбаркөл кенттік округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Шұбаркөл кенттік округінің жерінің жалпы ауданы 41 920 гектарды құрайды, оның ішінде жайылымдық жерлер – 41 385 гектар, басқа санаттар – 535 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-14 810 гектар;
елді мекендердің жерлері - 6 400 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару - 2000,0 гектар;
босалқы жер-20 710 гектар.
2023 жылдың 1 мамырында Шұбаркөл кенттік округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) ірі қара мал саны 588 бас, оның ішінде аналық мал басы 348 бас, ұсақ мал 437 бас, жылқы 652 бас.

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шахтерскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шахтерскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шахтерскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шахтерскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Шахтерском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шахтерскому сельскому округу
на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов в 2024 году
Количество загонов в 2025 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Шахтер
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 25
к решению Нуринского
районного маслихата
от "27" июня 2023 года № 31
План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель поселка Шубарколь на 2024-2025 годы
Общая площадь земель Шубаркольского поселкового округа составляет 41 920 гектар, из них пастбищные земли – 41 385 гектар, другие категории – 535 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 14 810 гектар;
земли населенных пунктов – 6 400 гектар;
отгонные пастбища населения - 2000,0 гектар;
земли запаса – 20 710 гектар.
На 1 мая 2023года в поселковом округе Шубарколь насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 588 голов, из них маточное поголовье 348 голов, мелкого рогатого скота 437 голов, 652 голов лошадей. (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 32 340 литров в сутки, МРС- 3 496 литров воды в сутки, лошади- 32 600 литров воды в сутки.

Шұбаркөл кенттік округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермерлік қожалықтарының саны: ірі қара мал 305 бас, ұсақ мал 240 бас, жылқы 561 бас құрайды. (ІҚМ: 305 бас * 10,5 га=3 202,5 га, ҰММ 240 Бас * 2,0 га = 480 га, жылқылар 561 бас * 12 га = 6 732 га. барлығы: 3 202,5 га+480 га+6 732 га=10 414,5 га).
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 16 515 гектарды құрайды, жүктеме 112%.
Жайылымдық алқаптардың бар қажеттілігін шешу үшін Ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі үшін ("Шұбаркөл" ШҚ) Талдысай ауылдық округінен конкурстық негізде 4 973 га және босалқы жерден 1 478 га жайылымдық алқаптар қосымша жер учаскелері берілді. Қосымша бөлінген жайылымдарды ескере отырып, ауыл шаруашылығы құрылымдары жерлерінің жүктемесі 78% - ды құрады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін кенттерде барлығы 26 585 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 5 875 гектар жайылым бар.
Кентте мал айдауға арналған кооперативтер жоқ.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 5 875 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 400 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 15 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 160 бас*10,5 га=1 680 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 6 656 гектар мөлшерінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік бар, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 10,5 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал –2,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 12 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 283 бас * 10,5 гектар/1 Басқа = 2 971,5 гектар;
ұсақ мал үшін - 197 бас *2,0 гектар / 1 басқа = 394 гектар;
жылқылар үшін-91 Бас * 12 гектар / 1 Бас = 1 092 гектар.

Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах поселкового округа Шубарколь составляет: крупного рогатого скота 305 головы, мелкого рогатого скота 240 голов, 561 голов лошадей. (КРС: 305 голов * 10,5 га=3 202,5 га, МРС 240 голов * 2,0 га = 480 га, лошади 561 голов * 12 га = 6 732 га. Всего: 3 202,5 га+480 га+6 732 га=10 414,5 га).
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 16 515 гектар, нагрузка на 112%.
Для решения имеющихся потребности пастбищных угодий для потребности сельхозформировании (КХ "Шубарколь") выдано дополнительные земельные участки на конкурсной основе в Талдысайском сельском округе 4 973 га и с земель запаса 1 478 га пастбищных угодий. С учетом дополнительно выделенных пастбищ нагрузка на землях сельхозформировании составило 78%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по поселковому округу Шубарколь имеются всего 26 585 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 5 875 гектар пастбищ.
В поселковом округе Шубарколь сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 5 875 гектар, потребность составляет 2 400 гектар, при норме нагрузки 10,5 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 160 голов*10,5 га=1 680 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 7 610,0гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 10,5 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 12 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 283 голов * 10,5 гектар/на 1 голову = 2 971,5 гектар;
для мелко рогатого скота - 197 голов *2,0 гектар/на 1 голову = 394 гектар;
для лошадей - 91 голов * 12 гектар/на 1 голову = 1 092 гектар.

2 971,5+394+1 092=4 457,5 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға арналған жайылымдардағы жүктеме 1-58,5% құрайды.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық алқаптарға ішінара қалыптасқан қажеттілік "Шұбаркөл"ШҚ-ға тиесілі жерлерде жаю есебінен өтеледі.
Шұбаркөл кенттік округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шұбаркөл кенттік округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Шұбаркөл кенттік округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Шұбаркөл

2 971,5+394+1 092=4 457,5 гектар.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 1-58,5%.
Частично сложившуюся потребность в пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных населения восполняется за счет выпаса на землях, принадлежащих КХ "Шубарколь".
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шубаркольскому поселковому
округу на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шубаркольского поселкового округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Шубаркольскому поселковому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Шубарколь

елді мекендердің жерлері - 5 954 гектар;
тұрғындардың малдарын жайлымға шығару – 25 600,0 гектар;
2023 жылдың 1 мамырында Нұра кенттік округінде (халықтың жеке ауласында) 1 968 бас ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 1 237 бас, ұсақ мал басы 5 185 бас, жылқы 1 499 бас.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Нұра кенті бойынша барлығы 3 842 гектар жайылымдық жер бар. Кентте мал айдауға арналған орындар жоқ.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 3 842 гектар мөлшерінде қажеттілік 11 133 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 9 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 1 237 Бас*9 га=11 133 га).
500 бас мал жайылымына 3 табын (төл, бұқа), 700 бас ұсақ малға 2 отар және 450 бас жылқыға 1 табын ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 47 224,0гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 9 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 1,8 гектар/ 1 басқа, жылқы – 10,8 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара 1 468 бас * 9 гектар / 1 Басқа = 13 212 гектар;

земли населенных пунктов – 5 954 гектар;
отгонные пастбища населения- 25 600 гектар;
На 1 мая 2023года в поселковом округе Нура насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1 968 голов, из них маточное поголовье 1 237 голов, мелкого рогатого скота 5 185 голов, 1 499 голов лошадей. . (Нормы потребления воды сельскохозяйственными животными КРС- 55 л. на голову в сутки, МРС-8 л. на голову в сутки, Лошади -50 л. на голову в сутки). КРС- 108 240 литров в сутки, МРС- 41 480 литров воды в сутки, лошади- 74 950 литров воды в сутки.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по посельсковому округу Нура имеются всего 3 842 гектар пастбищных угодий. В поселке сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 842 гектар, потребность составляет 11 133 гектар, при норме нагрузки 9 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 1 237 голов*9 га=11 133 га).
Организован 3 гурта отгонного пастбища на 500 голов КРС (молодняк, бычки), 2 отары на 700 голов МРС и 1 табун на 450 голов лошадей.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 47 224,0 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 9 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 1,8 гектар/ на 1 голову, лошадей – 10,8 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 1 468 голов * 9 гектар/на 1 голову = 13 212 гектар;

ұсақ мал үшін-4 485 бас * 1,8 гектар / 1 Басқа = 8 073 гектар;
жылқылар үшін-1 049 бас * 10,8 гектар/1 Басқа = 11 329,2 гектар.
13 212+8 073+11 329,2=32 614,2 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 69,0% -. құрайды.
Нұра кенттік округі бойынша
2024-2025 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Нұра кенттік округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Нұра кенттік округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Нұра
3 842
1 237
9
11 133
-7 291
11,6
0
Жиыны
3 842
1 237
9
11 133
-7 291
11,6
Ескертпе: сауын сиырлар үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жайылым есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Кесте-2. Нұра кенттік округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру үшін халықтың жайылымдарға қажеттілігі туралы мәліметтер
Елді мекен
Түрлері бойынша малдың болуы, (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Барлығы, гектар
1
Нұра

для мелко рогатого скота – 4 485 голов * 1,8 гектар/на 1 голову = 8 073 гектар;
для лошадей – 1 049 голов * 10,8 гектар/на 1 голову = 11 329,2 гектар.
13 212+8 073+11 329,2=32 614,2 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 69,0%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по посельку Нура
на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Нура в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья крупно рогатого скота по поселку Нура
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Нура
3 842
1 237
9
11 133
-7 291
11,6
0
Итого
3 842
1 237
9
11 133
-7 291
11,6
Примечание: Недостающее количество пастбищных угодий для дойных коров обеспечивается за счет пастьбы на землях хозяйств, согласно меморандума. В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Таблица-2. Сведения о потребности населения в пастбищах для размещения сельскохозяйственных животных по поселку Нура
Населенный пункт
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Итого, гектар
1
Нура