Арқалық қаласы бойынша 2022–2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 2023 жылғы 21 сәуірдегі № 12 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес Арқалық қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Арқалық қалалық мәслихатының төрағасы Г. Елтебаева
Мәслихаттың
2023 жылғы 21 сәуірдегі
№ 12 шешімімен
бекітілген

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы
Решение маслихата города Аркалыка Костанайской области от 21 апреля 2023 года № 12
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" город Аркалыкский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Аркалыкского городского маслихата Г. Елтебаева
Утвержден
решением маслихата
от 21 апреля 2023 года
№ 12

Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Арқалық қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға схемалары);

План по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Аркалыка в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы);

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша);

3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы);
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточника (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы);

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша);

5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы);
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы);

2022
Демалатын қаша
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
Жазғы мезгіл 2
Жазғы-күзгі мезгіл 3
2023
Жазғы-күзгі мезгіл 3
Демалатын қаша
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
Жазғы мезгіл 2
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – жылына қашаны пайдалану кезегі
Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Арқалық қаласы бойынша маусымдық жайылымдардың алаңы 1 113 769 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер 923 511 гектар, елді мекендер жері 103 435 гектар, босалқы жер қорындағы жайылымдар 516 778 гектар, ерекше қорғалатын аймақтар жері 0 гектар.
Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға ылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер–Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Арқалық қаласы бойынша жайылымдардың алаңы 1 113 769 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 923 511 гектар, елді мекен жерлерінде 103 435 гектар, ерекше қорғалатын табиғи аумақта 0 гектар. Босалқы жер қорында 516 778 гектар, осыған байланысты Арқалық қаласы аумағында жайылымдары жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлудің қажеті жоқ, себебі мал жаю үшін жайылымдық алқаптар жеткілікті.
Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Арқалық қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график
Ауылдың, ауылдық округтердің атауы
2022 жылдағы қашалар саны
2023 жылдағы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Аңғар ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
2
Қайыңды ауылдық округі
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
3
Молодежный ауылдық округі
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
4
Үштөбе ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
5
Целинный ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
6
Родина ауылдық округі
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
7
Жалғызтал ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
8
Восточный ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
9
Фурманов ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
10
Ашутасты ауылдық округі
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
11
Көктау ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
12
Жаңақала ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
13
Екідің ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл

2022
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Летне-осенний сезон 3
2023
Летне-осенний сезон 3
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
В городе Аркалыке площадь сезонных пастбищ составляет 1 113 769 гектар. В том числе земли сельскохозяйственного назначения 923 511 гектаров, земли населенных пунктов 103 435 гектаров, земли запаса 516 778 гектаров, земли особо охраняемых природных территорий 0 гектар.
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к одоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2020 года № 7 "Об утверждении Правил рационального исползования земель сельскохозяйственного назначения и внесений изменений и дополнения в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19893).
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Площадь пастбищ по городу Аркалык составляет 1 113 769 гектара. В том числе на землях сельскохозяйственного назначения 923 511 гектаров, на землях населенных пунктов 103 435 гектаров, в особо охраняемых природных территориях 0 гектар. На землях запаса 516 778 гектаров, в связи с чем перераспределение пастбищ в город Аркалыке для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствует пастбища нет необходимости, так как достаточно пастбищных угодий для пастбищы скота.
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Аркалык на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование села, сельских округов
Количество загонов в 2022 году
Количество загонов в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
село Ангар
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
2
Кайындинский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
3
Молодежный сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
4
село Уштобе
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
5
село Целинный
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
6
Родинский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
7
село Жалгызтал
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
8
село Восточный
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
9
село Фурманов
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
10
Ашутастинский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
село Коктау
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
село Жанакала
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
село Екидин
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон