Арқалық қаласының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті туралы
Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 77 шешімі.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 - бабы 1 - тармағының 1) тармақшасына сәйкес Арқалық қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Арқалық қаласының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 20124523,6 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 3027453,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша –28528,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер бойынша – 114200,0 мың теңге;
трансферттер түсімі бойынша – 16954342,6 мың тенге, оның ішінде субвенциялардың көлемі – 554078,0 мың теңге;
2) шығындар – 20623211,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 38261,0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 51688,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 13427,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 469052,6 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 469052,6 тысяч теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1006001,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1006001,7 мың теңге:
қарыздар түсімі – 776845,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 13427,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 242583,7 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 22.11.2024 № 131 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған қала бюджетінде облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер көлемі 10253493,2 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 22.11.2024 № 131 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. 2024 жылға арналған қала бюджетінде нысаналы даму трансферттерінің көлемі облыстық бюджеттен 6129139,1 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Арқалық қаласы мәслихатының 22.11.2024 № 131 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. 2024 жылға арналған қала бюджетінде республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер көлемі 51688,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін, оның ішінде:

О бюджете города Аркалыка на 2024-2026 годы
Решение маслихата города Аркалыка Костанайской области от 22 декабря 2023 года № 77.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Аркалыкский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Аркалыка на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2, 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 20124523,6 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 3027453,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 28528,0,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 114200,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 16954342,6 тысяч тенге, из них объем субвенций – 554078,0 тысяч тенге;
2) затраты – 20623211,7 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 38261,0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 51688,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 13427,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 469052,6 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 469052,6 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1006001,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1006001,7 тысяч тенге:
поступление займов – 776845,0 тысяч тенге;
погашение займов – 13427,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 242583,7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата города Аркалыка Костанайской области от 22.11.2024 № 131 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Учесть, что в бюджете города на 2024 год предусмотрен объем целевых текущих трансфертов из областного бюджета в сумме 10253493,2 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 2 – в редакции решения маслихата города Аркалыка Костанайской области от 22.11.2024 № 131 (вводится в действие с 01.01.2024).
3. Учесть, что в бюджете города на 2024 год предусмотрен объем целевых трансфертов на развитие из областного бюджета в сумме 6129139,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 – в редакции решения маслихата города Аркалыка Костанайской области от 22.11.2024 № 131 (вводится в действие с 01.01.2024).
4. Учесть, что в бюджете города на 2024 год предусмотрен объем бюджетных кредитов из республиканского бюджета в сумме 51688,0 тысяч тенге, в том числе:

мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға 51688,0 мың теңге сомасында.
5. Арқалық қаласының 2024 жылға арналған бюджетін атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі белгіленбегені ескерілсін.
6. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Арқалық қалалық мәслихатының төрағасы Г. Елтебаева
Арқалық
қалалық мәслихатының

местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 51688,0 тысяч тенге.
5. Учесть, что перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения бюджета города Аркалыка на 2024 год, не установлен.
6. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Аркалыкского городского маслихата Г. Елтебаева
Приложение 1
к решению Аркалыкского
городского маслихата

122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
68 538,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
68 538,0
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
14 804,5
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
14 804,5
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
14 804,5
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
14 804,5
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 370 293,3
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
123 508,6
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
123 508,6
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
123 508,6
2
Әлеуметтiк көмек
517 770,5
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
517 770,5
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 790,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
72 142,7
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
9 599,2
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
144 908,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
112 779,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
70 552,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
104 999,6
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
729 014,2
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
729 014,2
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
120 271,6
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 000,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
12 841,5
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
115 006,3
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары

122
Аппарат акима района (города областного значения)
68 538,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
68 538,0
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
14 804,5
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
14 804,5
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
14 804,5
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
14 804,5
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 370 293,3
1
Социальное обеспечение
123 508,6
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
123 508,6
005
Государственная адресная социальная помощь
123 508,6
2
Социальная помощь
517 770,5
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
517 770,5
006
Оказание жилищной помощи
2 790,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
72 142,7
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
9 599,2
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
144 908,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
112 779,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
70 552,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
104 999,6
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
729 014,2
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
729 014,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
120 271,6
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 000,0
021
Капитальные расходы государственного органа
12 841,5
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
115 006,3
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций

29 346,0
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
12 749,0
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 265,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
6 967,0
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
6 967,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
6 967,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
3 636 787,2
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
3 636 787,2
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
3 636 787,2
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
94 753,2
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
31 453,0
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
10 581,0
139
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шұғыл шығындарға арналған резервінің есебінен дамуға бағытталған іс-шаралар өткізу
3 500 000,0
12
Көлiк және коммуникация
1 791 468,4
1
Автомобиль көлiгi
1 613 912,3
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 613 912,3
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
316 257,8
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
1 297 654,5
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
177 556,1
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
177 556,1
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
177 556,1
13
Басқалар
413 694,0
3
Кәсiпкерлiк қызметтi қолдау және бәсекелестікті қорғау
51 694,0
469
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік бөлімі
28 173,0
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27 572,0
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
601,0
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
23 521,0
026
Кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту

29 346,0
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
12 749,0
007
Капитальные расходы государственного органа
1 265,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
6 967,0
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
6 967,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
6 967,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
3 636 787,2
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
3 636 787,2
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
3 636 787,2
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
94 753,2
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
31 453,0
015
Капитальные расходы государственного органа
10 581,0
139
Проведение мероприятий, направленных на развитие за счет резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты
3 500 000,0
12
Транспорт и коммуникации
1 791 468,4
1
Автомобильный транспорт
1 613 912,3
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 613 912,3
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
316 257,8
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
1 297 654,5
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
177 556,1
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
177 556,1
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
177 556,1
13
Прочие
413 694,0
3
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
51 694,0
469
Отдел предпринимательства района (города областного значения)
28 173,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства
27 572,0
004
Капитальные расходы государственного органа
601,0
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
23 521,0
026
Развитие индустриальной инфраструктуры в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы