"Қарасу аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Қостанай облысы Қарасу ауданы мәслихатының 2023 жылғы 16 қаңтардағы № 208 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысымен бекітілген, мемлекеттік орган туралы үлгі ережесіне сәйкес Қарасу аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қарасу аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Мәслихаттың 2016 жылғы 17 мамырдағы № 23 "Қарасу аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қарасу аудандық мәслихатының төрағасы С. Кажиев
Мәслихаттың
2023 жылғы 16 қаңтардағы
№ 208 шешімімен
бекітілген
"Қарасу аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Қарасу аудандық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - мәслихат аппараты) Қарасу аудандық мәслихатын (бұдан әрі - мәслихат) және оның органдарын ұйымдық, құқықтық, материалдық - техникалық және өзге де қамтамасыз етуді жүзеге асыратын, депутаттарға олардың өкілеттіктерін жүзеге асыруға көмек көрсететін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Мәслихат аппаратының ведомстволары жоқ.
3. Мәслихат аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мәслихат аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Мәслихат аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Мәслихат аппаратының, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Мәслихат аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Қарасу аудандық мәслихаты төрағасының (бұдан әрі - мәслихат төрағасы) өкімдерімен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат Карасуского районного маслихата"
Решение маслихата Карасуского района Костанайской области от 16 января 2023 года № 208
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Типовым положением о государственном органе, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590, Карасуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Аппарат Карасуского районного маслихата".
2. Отменить решение маслихата от 17 мая 2016 года № 23 "Об утверждении Положения государственного учреждения "Аппарат Карасуского районного маслихата".
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Карасуского районного маслихата С. Кажиев
Утверждено
решением маслихата
от 16 января 2023 года
№ 208
Положение о государственном учреждении "Аппарат Карасуского районного маслихата"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат Карасуского районного маслихата" (далее - аппарат маслихата) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим организационное, правовое, материально-техническое и иное обеспечение Карасуского районного маслихата (далее - маслихат) и его органов, оказывающим помощь депутатам в осуществлении их полномочий.
2. Аппарат маслихата не имеет ведомств.
3. Аппарат маслихата осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Аппарат маслихата является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат маслихата вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат маслихата имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат маслихата по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые распоряжениями председателя Карасуского районного маслихата (далее Председатель маслихата) и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

8. "Қарасу аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индексі 111000, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қарасу ауданы, Қарасу ауылы, А.Исақов көшесі, 68.
10. Осы Ереже мәслихат аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мәслихат аппаратының қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мәслихат аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен мәслихат аппаратының өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады. Егер мәслихат аппаратына заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мәслихат аппаратының міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері: мәслихаттың, оның органдары мен депутаттарының қызметін қамтамасыз ету.
14. Өкілеттіктер:
1) құқықтар: өз құзыреті шегінде заңды және жеке тұлғалармен азаматтық-құқықтық қатынастарға түсуге, шарттар жасасуға және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін өзге де қызметті жүзеге асыруға; өз құзыреті шегінде мәслихат құзыретінің мәселелері бойынша мемлекеттік органдардан, лауазымды адамдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұрату және алу; мәслихат отырыстарына, комиссияларға, жұмыс топтарына, мәслихат органдары өткізетін іс-шараларға қатысу; Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
2) міндеттері: мәслихат депутаттарының қызметіне әдістемелік басшылықты жүзеге асыру; мәслихат аппаратының қарауына жатқызылған мәселелер бойынша қызметтік хат алмасуды жүргізу; мәслихат қарайтын құжаттарды дайындауға қатысуға мүдделі органдар мен ұйымдарды тарту; Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
15. Функциялары: мәслихаттың, оның органдары мен депутаттарының қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз ету; мәслихаттың, оның органдарының және мәслихат депутаттарының қызметін құқықтық қамтамасыз ету; мәслихаттың қарауына келіп түскен шешімдердің жобаларын қарау; мәслихат депутаттарының заңнамада белгіленген құзыреттерді іске асыруына көмек көрсету; мәслихат қызметін ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету; мәслихаттың басқа органдармен және ұйымдармен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету; мәслихат қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету; мәслихат қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету; Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функциялар.

8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Аппарат Карасуского районного маслихата" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 111000, Республика Казахстан, Костанайская область, Карасуский район, село Карасу, улица А.Исакова, 68.
10. Настоящее положение является учредительным документом аппарата маслихата.
11. Финансирование деятельности аппарата маслихата осуществляется из местного бюджета.
12. Аппарату маслихата запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями аппарата маслихата. Если аппарату маслихата законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия аппарата маслихата
13. Задачи: обеспечение деятельности маслихата, его органов и депутатов.
14. Полномочия:
1) права: в пределах своей компетенции вступать в гражданско-правовые отношения с юридическими и физическими лицами, заключать договоры и осуществлять иную деятельность, не противоречащую действующему законодательству Республики Казахстан; в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов, должностных лиц и других организаций по вопросам компетенции маслихата; участвовать в заседаниях маслихата, комиссий, рабочих групп, мероприятиях, проводимых органами маслихата; осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2) обязанности: осуществлять методическое руководство деятельностью депутатов маслихата; вести служебную переписку по вопросам, отнесенным к ведению аппарата маслихата; привлекать заинтересованные органы и организации к участию в подготовке документов, рассматриваемых маслихатом; осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции: организационное обеспечение деятельности маслихата, его органов и депутатов; правовое обеспечение деятельности маслихата, его органов и депутатов маслихата; рассмотрение проектов решений, поступивших на рассмотрение в маслихат; оказание помощи в реализации депутатами маслихата компетенций установленных законодательством; информационно-аналитическое обеспечение деятельности маслихата; обеспечение взаимодействия маслихата с другими органами и организациями; документационное обеспечение деятельности маслихата; материально-техническое обеспечение деятельности маслихата; иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

3. Мәслихат аппаратының бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Мәслихат аппаратына басшылықты мәслихат аппаратына жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын бірінші басшы (мәслихат төрағасы) жүзеге асырады.
17. Мәслихат аппаратының бірінші басшысын депутаттар арасынан депутаттардың жалпы санының көпшілік даусымен ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы сайлайды және мәслихат сессияда қызметінен босатады.
18. Мәслихат аппаратының бірінші басшысының орынбасарлары жоқ.
19. Мәслихат аппаратының бірінші басшысының өкілеттігі "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген. Мәслихат аппаратының бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындау қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
20. Мәслихат аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын мәслихат аппаратының басшысы басқарады.
4. Мәслихат аппаратының мүлкі
21. Мәслихат аппаратының заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Мәслихат аппаратының мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Мәслихат аппаратына бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, мәслихат аппаратының өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату
24. Мәслихат аппаратын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

3. Статус, полномочия первого руководителя аппарата маслихата
16. Руководство аппаратом маслихата осуществляется первым руководителем (председатель маслихата), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на аппарат маслихата задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель аппарата маслихата избирается из числа депутатов открытым или тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов и освобождается от должности маслихатом на сессии.
18. Первый руководитель аппарата маслихата не имеет заместителей.
19. Полномочия первого руководителя аппарата маслихата установлены согласно Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан". Исполнение полномочий первого руководителя аппарата маслихата в период его отсутствия осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
20. Аппарат маслихата возглавляется руководителем аппарата маслихата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество аппарата маслихата
21. Аппарат маслихата может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество аппарата маслихата формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за аппаратом маслихата, относится к коммунальной собственности.
23. Аппарат маслихата не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата
24. Реорганизация и упразднение аппарата маслихата осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.