2023 – 2024 жылдарға арналған Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 2023 жылғы 5 желтоқсандағы № 76/10 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағы 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына және 13-бабына сәйкес, Ақсу қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған 2023–2024 жылдарға арналған Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақсу қалалық мәслихаттың төрағасы М. Омаргалиев
Бекітілді
Ақсу қалалық мәслихатының
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 76/10 шешімімен
2023 – 2024 жылдарға арналған Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы 2023 – 2024 жылдарға арналған Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұданәрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, ҚазақстанРеспубликасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалан уқағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауылшаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауылшаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауылшаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауылшаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауылшаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Аксу на 2023– 2024 годы
Решение Аксуского городского маслихата Павлодарской области от 5 декабря 2023 года № 76/10
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 и статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Аксуский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Аксу на 2023– 2024 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Аксуского городского маслихата М. Омаргалиев
Утвержден
решением Аксуского
городского маслихата
от 5 декабря 2023 года
№ 76/10
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Аксу на 2023 - 2024 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Аксу на 2023 - 2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

3. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
4. Жоспардың мазмұны:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес, құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдалану шылар бөлінісінде Ақсу қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес, Ақсу қаласының аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес, Ақсу қаласы аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес, Ақсу қаласы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Ақсу қаласы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес, Ақсу қаласы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес, ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7-1) Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауылшаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін карта
5. Жайылымдар табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдар болып табылады. Екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Аумақта солтүстіктен оңтүстікке қарай қоңыркаштан, каштан (қоңырқай) және ашық каштан топырақтары басым.
75 тұқымдас және 29 түрге жататын кең таралған гүлді өсімдіктердің шамамен 130 түрібар. Келесі тұқымдас өсімдіктер кең таралған: дәнді, күрделі гүлділер және алаботалар.
Жайылымды қалқаптардың орташа астық өнімділігі 3,5 - 5,0 центнер/га құрайды.
Жайылымдар азықтарының қоры жайылымдық кезеңде ұзақтығы 170-180 күн ұзақтылығы мен пайдаланылады.
6. Ақсу қаласы Ертіс өзенінің сол жағалауында орналасқан және солтүстікте Ақтоғай ауданымен, оңтүстікте Баянауыл ауданымен, Май ауданымен, Аққулы ауданымен, шығыста Павлодар ауданымен, батыста Екібастұз қаласының аумағымен шекараласады. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі 6 ауылдық округте орналасқан 34 елді мекеннен құралған.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Аксу в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории города Аксу, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту города Аксу с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории города Аксу, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории города Аксу, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории города Аксу, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
7-1) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, зависимости от местных условий и особенностей.
5. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью относятся к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ нет.
На территории с севера на юг коричнево-каштановая, каштановая (темно-каштановая) и приоритетно светлая каштановая почва.
Насчитывается примерно 130 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 29 семействам и 75 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и маревые.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5-5,0 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью170-180дней.
6. Город Аксу расположен на левом берегу реки Иртыш и граничит: на севере с Актогайским районом, на юге с Баянаульским районом, Майским районом, районом Аққулы, на востоке с Павлодарским районом, на западе с территорией города Экибастуз. Административно-территориальное деление состоит из 34 сельских населенных пунктов, расположенных в 6 сельских округах.

Климаты күрт континенттік, қысы салыстырмалы суық, жазы ыстық. Қаңтардың орташа температурасы минус 20 градус Цельсийдан минус 30 градус Цельсийға дейін, шілденің орташа температурасы плюс 25 градус Цельсийдан плюс 30 градус Цельсийға дейін. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 100-150 мм.
7. Жалпы жер қоры 801 358,43 гектар (бұданәрі – га), соның ішінде жайылымдар – 588745,08 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 312528,22 га;
Елдi мекендердiң жерлерi – 139431,16 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарышқызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 19661,60 га;
су қорының жерлерi – 4141 га;
босалқы жерлер – 318449,46 га.
8. Жайылымның негізгі пайдаланушылары ауылшаруашылығы құрылымдары болып табылады. Тұрғындарының мал басы елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
Барлық ауылдық округтерде шалғайдағы жайылымдарға ауылшаруашылығы жануарларын жаю үшін жер учаскелері бөлінген.
9. Ауылшаруашылығы жануарларының мал басының саны: жалпышаруашылықтардың барлық түрлері– 44151бас ірі қарамал, 63301 басұсақмал, 19143 бас жылқы; заңды тұлғаларда – 5542 бас ірі қарамал, 2192 бас ұсақ мал, 2465 бас жылқы,шаруа қожалықтарында– 16921бас ірі қара мал, 17752 бас ұсақ мал, 6609 бас жылқы; жеке тұлғаларда – 21688 бас ірі қарамал, 43357 бас ұсақ мал, 10069 бас жылқы.
Ауылшаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
Ірі қара мал 234 үйір;
ұсақ мал 186 отар;
жылқылар128 табын.
10. Ақсу қаласында 42 ветеринариялық-санитарлық объектілері жұмыс істейді, соның ішінде 15 мал көмінділері, 15 сібір жарасы жерленген жерлер, 6 мал дәрігерлік пункттер, 6 қашырым пункттері.
11. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Ақсу қалалық мәслихатының
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
76 /10 шешіміне
1-қосымша
Ақсу қаласының аумағында жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері бөлінісінде және жер пайдаланушылар құқығын белгілейтін құжаттар негізінде
Ақсу қалалық мәслихатының
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
76 /10 шешіміне
2-қосымша
Ақсу қаласы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ақсу қалалық мәслихатының
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
76 /10 шешіміне
3-қосымша
Ақсу қаласы аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Ақсу қалалық мәслихатының
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
76/10 шешіміне
4-қосымша
Ақсу қалалық мәслихатының
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
76/10 шешіміне
5-қосымша
Ақсу қаласы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақсу қалалық мәслихатының
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
76/10 шешіміне
6-қосымша
Ақсу қаласы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақсу қалалық мәслихатының
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
76 /10 шешіміне
7-қосымша
Ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/с
Ауылдықокругтіңатауы
Жайылымға малдардыайдапшығарумерзімі
Жайылымнан малдарды қайтару мерзімі
1
Алғабас ауылдық округі
Мамырдыңбіріншіонкүндігі
Қазанныңүшіншіонкүндігі
2
Қызылжарауылдықокругі
Мамырдыңбіріншіонкүндігі
Қазанныңүшіншіонкүндігі
3
Достықауылдықокругі
Мамырдыңбіріншіонкүндігі
Қазанныңүшіншіонкүндігі
4
Евгеньевкаауылдықокругі
Мамырдыңбіріншіонкүндігі
Қазанныңүшіншіонкүндігі
5
МәмәйітОмароватындағыауылдықокругі
Мамырдыңбіріншіонкүндігі
Қазанныңүшіншіонкүндігі
6
Қалқаманауылдықокругі
Мамырдыңбіріншіонкүндігі
Қазанныңүшіншіонкүндігі
Ақсу қалалық мәслихатының
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
76/10 шешіміне

Климат резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха от минус 20 градусов Цельсия до минус 30 по Цельсию, в июле от плюс 25 градусов Цельсия до плюс 30 по Цельсию. Среднегодовой размер осадков – 100-150 миллиметров.
7. Общая площадь земель города Аксу 801 358,43 гектар (далее – га), из них пастбищные земли – 588745,08 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 312528,22 га;
земли населенных пунктов – 139431,16 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 19661,60 га;
земли водного фонда – 4141га;
земли запаса – 318449,46 га.
8. Основными пользователями пастбищ являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
Во всех сельских округах для выпаса сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах выделены земельные участки.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных: в целом всех видов хозяйств – 44151 голов крупного рогатого скота, 63301 голов мелкого рогатого скота, 19143 голов лошадей; у юридических лиц – 5542 голов крупного рогатого скота, 2192 голов мелкого рогатого скота, 2465 голов лошадей; у крестьянских хозяйств - 16921 голов крупного рогатого скота, 17752 голов мелкого рогатого скота, 6609 голов лошадей; у физических лиц – 21688 голов крупного рогатого скота, 43357 голов мелкого рогатого скота, 10069 голов лошадей;
Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
234 стада крупного рогатого скота;
186 отары мелкого рогатого скота;
128 табунов лошадей.
10. В городе Аксу действуют 42 ветеринарно-санитарных объектов, из них 15 скотомогильников, 15 сибироязвенных захоронений, 6 ветеринарных пунктов, 6 убойных площадок.
11. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к решению Аксуского
городского маслихата
от 5 декабря 2023 года
№ 76/10
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Аксу в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к решению Аксуского
городского маслихата от
5 декабря 2023 года
№ 76/10
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории города Аксу
Приложение 3
к решению Аксуского
городского маслихата от
5 декабря 2023 года
№ 76/10
Карта города Аксу с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к решению Аксуского
городского маслихата от
5 декабря 2023 года
№ 76/10
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным и обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленным согласно норме потребления воды на территории города Аксу
Приложение 5
к решению Аксуского
городского маслихата от
5 декабря 2023 года
№ 76/10
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища на территории города Аксу
Приложение 6
к решению Аксуского
городского маслихата от
5 декабря 2023 года
№ 76/10
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории города Аксу
Приложение 7
к решению Аксуского
городского маслихата от
5 декабря 2023 года
№ 76/10
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименованиесельскогоокруга
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Алгабасскийсельскийокруг
Перваядекадамая
Третьядекадаоктября
2
Кызылжарскийсельскийокруг
Перваядекадамая
Третьядекадаоктября
3
Достыкскийсельскийокруг
Перваядекадамая
Третьядекадаоктября
4
Евгеньевскийсельскийокруг
Перваядекадамая
Третьядекадаоктября
5
сельский округ имени Мамаита Омарова
Перваядекадамая
Третьядекадаоктября
6
Калкаманскийсельскийокруг
Перваядекадамая
Третьядекадаоктября