Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 264 "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының 2023-2025 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 2023 жылғы 4 мамырдағы № 7 шешімі
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының "Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының 2023–2025 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 264 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 176426 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының 2023-2025 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімге 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7467809,1 мың теңге:
салықтық түсімдер - 2127370 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 20874 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 25823 мың теңге;
трансферттер түсімі – 5293742,1 мың теңге;
2) шығындар – 7753978,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 45449 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 67275 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу - 21826 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - -331618,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 331618,8 мың теңге:
қарыздар түсімі - 267275 мың теңге;
қарыздарды өтеу - 21826 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 86169,8 теңге.";
мынадай мазмұнда 6-1 тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Осы шешімге 4-қосымшаға сәйкес 2023 жылғы 1 қаңтарға қалыптасқан бюджет қаражатының бос қалдықтары және 2022 жылы республикалық және облыстық бюджеттерден пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару есебінен 2023 жылға арналған аудандық бюджет шығыстары көзделсін.";
көрсетілген шешімге 1-қосымша осы шешімге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген шешім осы шешімге 2-қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы шешім 2023 жылғы 1 каңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының төрағасы С. Бекшенов
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы мәслихатының
2023 жылғы 4 мамырдағы
№ 7 шешіміне
1-қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы мәслихатының
2022 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 264 шешіміне
1-қосымша
2023 жылға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының бюджеті
Санаты
Атауы
Сомасы,
мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы

О внесении изменений и дополнений в решение маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 26 декабря 2022 года № 264 "Об утверждении бюджета Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2023 - 2025 годы"
Решение маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 4 мая 2023 года № 7
Маслихат Тайыншинского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области "Об утверждении бюджета Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2023-2025 годы" от 26 декабря 2022 года № 264 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 176426) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить бюджет Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 7467809,1 тысяч тенге:
налоговые поступления – 2127370 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 20874 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 25823 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 5293742,1 тысяч тенге;
2) затраты – 7753978,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 45449 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 67275 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 21826 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -331618,8 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 331618,8 тысяч тенге:
поступление займов – 267275 тысяч тенге;
погашение займов – 21826 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств –86169,8 тенге.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Предусмотреть расходы бюджета района на 2023 год за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на 1 января 2023 года и возврат неиспользованных (недоиспользованных) в 2022 году целевых трансфертов из республиканского и областного бюджетов, согласно приложению 4 к настоящему решению.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему решению;
дополнить указанное решение приложением 4 согласно приложению 2 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Председатель маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области С. Бекшенов
Приложение 1
к решению маслихата
Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области
от 4 мая 2023 года № 7
Приложение 1
к решению маслихата
Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области
от 26 декабря 2022 года № 264
Бюджет Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2023 год
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс

41692
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
302367,7
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
242402
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
38687,7
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
21278
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
310829
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясатын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
79849
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
2135
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
7099
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
900
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
220846
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
748417,3
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
54815
113
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
693602,3
02
Қорғаныс
20303
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
20303
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
14991
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
2654
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерiнiң, сондай-ақ мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердiң алдын алу және оларды сөндiру жөнiндегi iс-шаралар
2658
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
5440
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
5440
019
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
5440
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1093031
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1093031
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52700
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
268244
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
42568
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
812
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек

41692
122
Аппарат акима района (города областного значения)
302367,7
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
242402
003
Капитальные расходы государственного органа
38687,7
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
21278
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
310829
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
79849
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
2135
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
7099
015
Капитальные расходы государственного органа
900
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
220846
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
748417,3
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
54815
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
693602,3
02
Оборона
20303
122
Аппарат акима района (города областного значения)
20303
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
14991
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
2654
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2658
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
5440
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
5440
019
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
5440
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1093031
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1093031
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
52700
002
Программа занятости
268244
005
Государственная адресная социальная помощь
42568
006
Оказание жилищной помощи
812
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов

75627
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
2484
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1329
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
226110
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
96540
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
73375
026
Мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
1035
061
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдесу
252000
062
Біліктілік жүйесін дамыту
207
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1412958,4
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1412958,4
007
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
200000
008
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
19300
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
37200
025
Елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру
163000
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
50000
028
Жерлеу орындарын ұстау және туыстары жоқ адамдарды жерлеу
322
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
943136,4
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
430430,6
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
54758
001
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23322
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
20924
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
10512
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
281697
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33685
003
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
52458
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi

75627
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
2484
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1329
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
226110
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
96540
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
73375
026
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1035
061
Cодействие добровольному переселению лиц для повышения мобильности рабочей силы
252000
062
Развитие системы квалификаций
207
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1412958,4
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1412958,4
007
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
200000
008
Организация сохранения государственного жилищного фонда
19300
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
37200
025
Освещение улиц в населенных пунктах
163000
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
50000
028
Содержание мест захоронений и захоронение безродных
322
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
943136,4
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
430430,6
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
54758
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
23322
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
20924
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
10512
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
281697
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
33685
003
Поддержка культурно-досуговой работы
52458
006
Функционирование районных (городских) библиотек

176488
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1215
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
748
010
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
12152
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
1200
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
3751
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
93975,6
021
Cпорт объектілерін дамыту
93975,6
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
173232
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
57751
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
57751
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
74353
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
50373
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
23480
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
41128
001
Аудан (облыстық манызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40112
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
1016
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
89374
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
89374
005
Аудан аумағының қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын және елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
89374
12
Көлік және коммуникация
2364053
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2364053
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
46407
034
Көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын іске асыру
2294646
039
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
23000
13
Басқалар
495643
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
100837
008
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалардың, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу

176488
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1215
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
748
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
12152
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
1200
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
3751
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
93975,6
021
Развитие объектов спорта
93975,6
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
173232
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
57751
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
57751
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
74353
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
50373
006
Капитальные расходы государственного органа
500
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
23480
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
41128
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
40112
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
1016
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
89374
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
89374
005
Разработка схем градостроительного развития территории района и генеральных планов населенных пунктов
89374
12
Транспорт и коммуникации
2364053
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2364053
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
46407
034
Реализация приоритетных проектов транспортной инфраструктуры
2294646
039
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
23000
13
Прочие
495643
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
100837
008
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований местных бюджетных инвестиционных проектов и конкурсных документаций проектов государственно-частного партнерства, концессионных проектов, консультативное сопровождение проектов государственно-частного партнерства и концессионных проектов