Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Тайынша қаласының 2024 – 2026 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 108/9 шешімі
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа еңгізіледі - осы шешімнің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-1, 75-баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Тайынша қаласының 2024 – 2026 жылдарға арналған бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 537172,7 мың теңге:
салықтық түсімдер –137900 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 0 мың теңге;
мүлікті жалдаудан түсетін түсімдер – 30700 мың теңге;
трансферттер түсімі – 368572,7 мың теңге;
2) шығындар – 537174,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтері мен операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер- 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -2,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 2,2 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары-0 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 08.08.2024 № 198/15 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Тайынша қаласы кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мынадай салық түсімдері есебінен қалыптасатыны белгіленсін:
аудандық маңызы бар қаланың аумағында мемлекеттік кірістер органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделгені орналасқан жеке тұлғалардың дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
тұрғылықты жері-қалған жеке тұлғалар үшін;
аудандық маңызы бар қаланың аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
аудандық маңызы бар қаланың аумағында орналасқан жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан елді мекендердің жерлеріне салынатын жер салығы;
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қала аумағында орналасқан жеке тұлғалардан;
орналасқан жері олардың құрылтай құжаттарында көрсетілген аудандық маңызы бар қаланың аумағында орналасады заңды тұлғалардан
көлік құралдарына салынатын салық:
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
аудандық маңызы бар қаладағ, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумақтары арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы.

Об утверждении бюджета города Тайынша Тайыншинского района Северо - Казахстанской области на 2024 - 2026 годы
Решение маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 29 декабря 2023 года № 108/9
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии со статьями 9-1, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Тайыншинского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Тайынша Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2024 - 2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) кірістер – 537172,7 мың теңге:
салықтық түсімдер –137900 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 0 мың теңге;
мүлікті жалдаудан түсетін түсімдер – 30700 мың теңге;
трансферттер түсімі – 368572,7 мың теңге;
2) шығындар – 537174,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтері мен операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер- 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -2,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 2,2 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары-0 мың теңге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Тайыншинского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 08.08.2024 № 198/15 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Установить, что доходы бюджета города Тайынша Тайыншинского района формируются в соответствии Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения;
земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения;
налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения;
плата за пользование земельными участками;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территории города районного значения;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования.

3. Тайынша қаласының кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін мынадай түсімдер есебінен қалыптасатыны белгіленсін:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерден;
жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақыдан.
4. 2024 жылға арналған Тайынша қаласының бюджетінде республикалық бюджеттен Тайынша қаласының бюджетіне ағымдағы нысаналы трансферттердің түсімі 36 мың теңге сомасында ескерілсін.
5. 2024 жылға арналған Тайынша қаласының бюджетінде облыстық бюджеттен Тайынша қаласының бюджетіне ағымдағы нысаналы трансферттердің түсімі 116000 мың теңге сомасында ескерілсін.

3. Установить, что доходы бюджета города Тайынша формируются за счет следующих поступлений от продажи основного капитала:
поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
плата за продажу права аренды земельных участков.
4. Учесть в бюджете города Тайынша на 2024 год поступление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в бюджет города Тайынша в сумме 36 тысяч тенге.
5. Учесть в бюджете города Тайынша на 2024 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета в бюджет города Тайынша в сумме 116000 тысяч тенге.

6. 2024 жылға арналған Тайынша қаласының бюджетінде аудандық бюджеттен Тайынша қаласының бюджетіне ағымдағы нысаналы трансферттердің түсімі 68800 мың теңге сомасында ескерілсін.
7. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының төрағасы С. Бекшенов
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы мәслихатының
2023 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 108/9 шешіміне
1-қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы Тайынша қаласының 2024 жылға арналған бюджеті

6. Учесть в бюджете города Тайынша на 2024 год поступление целевых текущих трансфертов из районного бюджета в бюджет города Тайынша в сумме 68800 тысяч тенге.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области С. Бекшенов
Приложение 1
к решению маслихата
Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области
от 29 декабря 2023 года №108/9
Бюджет города Тайынша Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2024 год