2024-2026 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 2023 жылғы 28 желтоқсандағы № 2-13 с шешімі
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа еңгізіледі - осы шешімнің 9-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер –264 209,2 мың теңге:
салықтық түсімдер – 9 359,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер - 386 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2940,8 теңге;
трансферттер түсімі –251 523 мың теңге;
2) шығындар – 265 912,4 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 703,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 703,2 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатын пайдаланылатын қалдықтары –1 703,2 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 29.03.2024 № 2-17 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.06.2024 № 2-20 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 09.10.2024 № 2-22 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2024 жылға арналған Ақбұлақ ауылдық округі бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдың аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығы;
2) ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;

Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2024-2026 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 28 декабря 2023 года № 2-13 с
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 9 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 264 209,2 тысяч тенге:
налоговые поступления – 9 359,4 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 386 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2940,8 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 251 523 тысяч тенге;
2) затраты – 265 912,4 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 703,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 703,2 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 703,2 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 29.03.2024 № 2-17 с (вводится в действие с 01.01.2024); 27.06.2024 № 2-20 с (вводится в действие с 01.01.2024); от 09.10.2024 № 2-22 с (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Установить, что доходы бюджета Акбулакского сельского округа на 2024 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории села расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории сельского округа;

3) ауылдың аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығы;
3-1) бірыңғай жер салығы;
4) мыналардан:
тұрғылықты жері ауылдың аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері ауылдың аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығы;
4-1) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
5) сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
ауылдағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
ауылдық округтің аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы.
3. Ауылдық округ бюджетінің кірістері мына салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
2) жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
3) ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
ауылдық округ әкімі аппаратының шешімімен құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі) заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін басқа да кірістер;
4) ауылдық округ бюджетіне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Ауылдық округ бюджетінің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.
5. Аудандық бюджеттен берілетін трансферттер ауылдық округ бюджетіне түсетін трансферттер түсімдері болып табылады.
6. Ауылдық бюджетке аудандық бюджеттен берiлетiн бюджеттік субвенциялар 42 015 мың теңге сомасында қарастырылсын.
7. 2024 жылға арналған ауылдық бюджетте мемлекеттiк қызметшiлердiң жекелеген санаттарының, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерiнiң және қазыналық кәсiпорын қызметкерлерінің еңбекақысын арттыруға республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін.

3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории села;
3-1) единый земельный налог;
4) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории села;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории села;
4-1) плата за пользование земельными участками;
5) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в селе;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) штрафы, налагаемые акимами сельских округов за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
другие доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
4) другие неналоговые поступления в бюджет сельского округа.
4. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджетов сельского округа;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
5. Установить, что поступлениями трансфертов в бюджет сельского округа являются трансферты из районного бюджета.
6. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в сельский бюджет в сумме 42 015 тысяч тенге.
7. Учесть в сельском бюджете на 2024 год целевые трансферты из республиканского бюджета на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.

Республикалық бюджеттен берілетін осы нысаналы трансферттерді бөлу Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "2024-2026 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады.
7-1. 2024 жылға арналған ауылдық бюджетте "Ауыл-ел бесігі" жобасы шеңберінде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру бағдарламасы бойынша Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылының ішіндегі жолдарды орташа жөндеуге облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін.
Көрсетілген нысаналы трансферттерді облыстық бюджеттен бөлу Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округінің 2024-2026 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады.
Ескерту. Шешім 7-1-тармақпен толықтырылды – Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 29.03.2024 № 2-17 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
8. 2024 жылға арналған ауылдық бюджетте аудандық бюджеттен нысаналы трансферттер ескерілсін:
1) Ақбұлақ ауылындағы демалыс орталығын күрделі жөндеуге сараптама жүргізе отырып, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге;

Распределение указанных целевых трансфертов из республиканского бюджета определяется решением акима Акбулакского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2024-2026 годы".
7-1. Учесть в сельском бюджете на 2024 год целевые трансферты из областного бюджета на средний ремонт дорог внутри села Акбулак Уалихановкого района СКО по программе Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі".
Распределение указанных целевых трансфертов из областного бюджета определяется решением акима Акбулакского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2024-2026 годы.
Сноска. Решение дополнено пунктом 7-1 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 29.03.2024 № 2-17 с (вводится в действие с 01.01.2024).
8. Учесть в сельском бюджете на 2024 год целевые трансферты из районного бюджета на:
1) на разработку проектно-сметной документации с проведением экспертизы на капитальный ремонт центр досуга в селе Акбулак;

2) Ақбұлақ ауылында мал қорымын (биотермиялық шұнқырларды) жайластыруға;
3) Ақбұлақ ауылын абаттандыруға.
Көрсетілген нысаналы трансферттерді аудандық бюджеттен бөлу Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округі әкімінің "Уәлиханов аудандық мәслихатының "Уәлиханов ауданының Ақбұлақ ауылдық округінің 2024-2026 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" шешімін іске асыру туралы" шешімімен айқындалады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 29.03.2024 № 2-17 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.06.2024 № 2-20 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

2) на обустройство скотомогильников (биотермических ям) в селе Акбулак;
3) на благоустройство в селе Акбулак.
Распределение указанных целевых трансфертов из районого бюджета определяется решением акима Акбулакского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2024-2026 годы.
Сноска. Пункт 8 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 29.03.2024 № 2-17 с (вводится в действие с 01.01.2024); 27.06.2024 № 2-20 с (вводится в действие с 01.01.2024).

8-1. 4-қосымшаға сәйкес ауылдық округтің бюджетінде қаржылық жылдың басында 1 703,2 мың теңге соммасында қалыптасқан бюджеттік қаражаттың бос қалдықтары есебінен шығындар қарастырылсын.
Ескерту. Шешім 8-1-тармақпен толықтырылды – Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов ауданы мәслихатының 29.03.2024 № 2-17 с (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов аудандық мәслихатының төрағасы М.Абдулов
Уәлиханов аудандық мәслихатының
2023 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 2-13с шешіміне 1-қосымша
2024 жылға арналған Уәлиханов ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің бюджеті

8-1. Предусмотреть в бюджете сельского округа расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года в сумме 1 703,2 тысяч тенге, согласно приложению 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 8-1 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 29.03.2024 № 2-17 с (вводится в действие с 01.01.2024).
9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Уалихановского районного маслихата М.Абдулов
Приложение 1 к решению
Уалихановского районного маслихата
от 28 декабря 2023 года № 2-13 с
Бюджет Акбулакского сельского округа Уалихановского района на 2024 год