2024-2026 жылдарға арналған қала бюджеті туралы
Атырау облысы Атырау қалалық мәслихатының 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 74 шешімі
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 9 бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес және қала әкімдігінің 2024-2026 жылдарға арналған қала бюджеті туралы ұсынысын қарап, Атырау қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған қала бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 – қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 360 369 025 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 329 033 215 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 557 721 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 280 471 мың теңге;
трансферттер түсімі – 29 497 618 мың теңге;
2) шығындар – 360 369 025 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 1 337 615 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 1 337 615 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 337 615 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 337 615 мың теңге;
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 мың теңге.
2. 2024 жылға Атырау қаласының бюджетінен облыстық бюджетке аударылатын бюджеттік алып қоюлар көлемі 293 928 913 мың теңге соммасында көзделсін.
3. 2024 жылға қалалық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік трансферттер көлемі 312 777 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Атырау ауылдық округіне – 63 292 мың теңге;
Дамбы ауылдық округіне – 94 899 мың теңге;
Еркінқала ауылдық округіне – 16 379 мың теңге;
Кеңөзек ауылдық округіне – 46 193 мың теңге;
Қайыршақты ауылдық округіне – 3 992 мың теңге;
Алмалы ауылдық округіне – 88 022 мың теңге.
4. 2024 жылға жергілікті атқарушы органның резерві – 1 536 123 мың теңге сомасында бекітілсін.
5. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен төмендегідей көлемдерде:
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етугі және өмір сүру сапасын жақсартуға – 344 948 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 1 972 мың теңге;

О бюджете города на 2024-2026 годы
Решение Атырауского городского маслихата Атырауской области от 20 декабря 2023 года № 74
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и рассмотрев предложение акимата города об утверждении городского бюджета на 2024-2026 годы, маслихат города Атырау РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 360 369 025 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 329 033 215 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 557 721 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 1 280 471 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 29 497 618 тысяч тенге;
2) затраты – 360 369 025 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 1 337 615 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 1 337 615 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 337 615 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 337 615 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тысяч тенге;
погашение займов – 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тысяч тенге.
2. Предусмотреть на 2024 год объем бюджетных изъятий, перечисляемых из бюджета города Атырау в областной бюджет в сумме 293 928 913 тысяч тенге.
3. Предусмотреть на 2024 год объемы бюджетных трансфертов, передаваемых из городского бюджета в сельские бюджеты, в сумме 312 777 тысяч тенге, в том числе:
Атыраускому сельскому округу – 63 292 тысяч тенге;
Дамбинскому сельскому округу – 94 899 тысяч тенге;
Еркинкалинскому сельскому округу – 16 379 тысяч тенге;
Кенузекскому сельскому округу – 46 193 тысяч тенге;
Кайыршахтинскому сельскому округу – 3 992 тысяч тенге;
Алмалинскому сельскому округу – 88 022 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2024 год в сумме – 1 536 123 тысяч тенге.
5. Учесть, в городском бюджете на 2022 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в следующих объемах:
344 948 тысяч тенге - обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
1 972 тысяч тенге – на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;

коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 1 482 400 мың теңге ағымдағы нысаналы трансферттері көзделгені ескерілсін.
6. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры есебінен төмендегідей көлемдерде:
инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыруға – 5 733 725 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға – 6 218 373 мың теңге;

1 482 400 тысяч тенге - приобретение жилья коммунального жилищного фонда.
6. Учесть, в городском бюджете на 2022 год предусмотрены трансферты на развитие из республиканского бюджета и из Национального фонда Республики Казахстан в следующих объемах:
5 733 725 тысяч тенге – на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
6 218 373 тысяч тенге – на развитие систем водоснабжения и водоотведения;

505 712
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
5 134 872
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
341 532
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
341 532
005
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек
341 532
2
Әлеуметтiк көмек
3 816 391
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
3 552 160
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
10 000
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
1 805 843
010
Үйден тәрбиеленiп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
42 698
013
Белгiленген тұрғылықты жерi жоқ тұлғаларды әлеуметтiк бейiмдеу
134 866
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
46 743
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
338 462
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
1 173 548
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
264 231
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
264 231
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
976 949
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
976 949
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
218 766
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтiк төлемдердi есептеу, төлеу мен жеткiзу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 716
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
756 467
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
32 347 812
1
Тұрғын үй шаруашылығы
16 922 806
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
10 610 714
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
2 847 262
004
Инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
6 281 052
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
1 482 400
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі

505 712
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
5 134 872
1
Социальное обеспечение
341 532
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
341 532
005
Государственная адресная социальная помощь
341 532
2
Социальная помощь
3 816 391
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
3 552 160
006
Оказание жилищной помощи
10 000
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
1 805 843
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
42 698
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
134 866
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
46 743
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
338 462
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 173 548
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
264 231
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
264 231
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
976 949
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
976 949
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
218 766
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 716
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
756 467
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
32 347 812
1
Жилищное хозяйство
16 922 806
467
Отдел строительства района (города областного значения)
10 610 714
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
2 847 262
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
6 281 052
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
1 482 400
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)