2024-2026 жылдарға арналған қала бюджеті туралы
Атырау облысы Атырау қалалық мәслихатының 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 74 шешімі
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 9 бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес және қала әкімдігінің 2024-2026 жылдарға арналған қала бюджеті туралы ұсынысын қарап, Атырау қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған қала бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 458 578 416 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 397 238 699 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 1 432 166 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 796 368 мың теңге;
трансферттер түсімі – 51 111 183 мың теңге;
2) шығындар – 468 161 684 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 4 478 347 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 4 837 615 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 359 268 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -14 061 615 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 14 061 615 мың теңге;
қарыздар түсімі – 11 664 151 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 7 153 353 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 9 550 817 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Атырау қалалық мәслихатының 20.11.2024 № 134 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2. 2024 жылға Атырау қаласының бюджетінен облыстық бюджетке аударылатын бюджеттік алып қоюлар көлемі 293 928 913 мың теңге соммасында көзделсін.
3. 2024 жылға қалалық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік трансферттер көлемі 312 777 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Атырау ауылдық округіне – 63 292 мың теңге;
Дамбы ауылдық округіне – 94 899 мың теңге;
Еркінқала ауылдық округіне – 16 379 мың теңге;
Кеңөзек ауылдық округіне – 46 193 мың теңге;
Қайыршақты ауылдық округіне – 3 992 мың теңге;
Алмалы ауылдық округіне – 88 022 мың теңге.
4. 2024 жылға жергілікті атқарушы органның резерві – 5 081 306 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Атырау қалалық мәслихатының 12.04.2024 № 100 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi).

О бюджете города на 2024-2026 годы
Решение Атырауского городского маслихата Атырауской области от 20 декабря 2023 года № 74
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и рассмотрев предложение акимата города об утверждении городского бюджета на 2024-2026 годы, маслихат города Атырау РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах":
1) доходы – 458 578 416 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 397 238 699 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 1 432 166 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 8 796 368 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 51 111 183 тысяч тенге;
2) затраты – 468 161 684 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 4 478 347 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 4 837 615 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 359 268 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -14 061 615 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 14 061 615 тысяч тенге:
поступление займов – 11 664 151 тысяч тенге;
погашение займов – 7 153 353 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 9 550 817 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения маслихата города Атырау Атырауской области от 20.11.2024 № 134 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Предусмотреть на 2024 год объем бюджетных изъятий, перечисляемых из бюджета города Атырау в областной бюджет в сумме 293 928 913 тысяч тенге.
3. Предусмотреть на 2024 год объемы бюджетных трансфертов, передаваемых из городского бюджета в сельские бюджеты, в сумме 312 777 тысяч тенге, в том числе:
Атыраускому сельскому округу – 63 292 тысяч тенге;
Дамбинскому сельскому округу – 94 899 тысяч тенге;
Еркинкалинскому сельскому округу – 16 379 тысяч тенге;
Кенузекскому сельскому округу – 46 193 тысяч тенге;
Кайыршахтинскому сельскому округу – 3 992 тысяч тенге;
Алмалинскому сельскому округу – 88 022 тысяч тенге.
4. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2024 год в сумме – 5 081 306 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения маслихата города Атырау Атырауской области от 12.04.2024 № 100 (вводится в действие с 01.01.2024).

5. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 1 785 600 мың теңге ағымдағы нысаналы трансферті көзделгені ескерілсін.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Атырау облысы Атырау қалалық мәслихатының 12.04.2024 № 100 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгiзiледi).
6. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры есебінен төмендегідей көлемдерде:
инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыруға – 5 733 725 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға – 6 218 373 мың теңге;
жылу-энергетикалық жүйені дамытуға – 1 123 776 мың теңге;

5. Учесть, в городском бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на приобретение жилья коммунального жилищного фонда – 1 785 600 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 в редакции решения маслихата города Атырау Атырауской области от 12.04.2024 № 100 (вводится в действие с 01.01.2024).
6. Учесть, в городском бюджете на 2022 год предусмотрены трансферты на развитие из республиканского бюджета и из Национального фонда Республики Казахстан в следующих объемах:
5 733 725 тысяч тенге – на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
6 218 373 тысяч тенге – на развитие систем водоснабжения и водоотведения;
1 123 776 тысяч тенге – на развитие теплоэнергетической системы;

көлік инфрақұрылымын дамытуға – 2 185 102 мың теңге нысаналы даму трансферттері көзделгені ескерілсін.
7. 2024 жылға арналған қалалық бюджетте республикалық бюджеттен кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге – 1 337 615 мың теңге сомасында бюджеттік кредит түсімі көзделгені ескерілсін.
8. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
9. Қалалық бюджеттің қаражаты есебінен, азаматтық қызметші болып табылатын және елді мекендерде жұмыс істейтін білім беру және мәдениет саласындағы мамандарға, сондай-ақ жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік ұйымдарда жұмыс істейтін аталған мамандарға қызметтің осы түрлерімен қалалық жағдайда айналысатын мамандардың мөлшерлемелерімен салыстарғанда жиырма бес пайызға жоғарылатылған айлықақылар мен тарифтік мөлшерлемелері белгіленсін.

2 185 102 тысяч тенге – на развитие транспортной инфраструктуры.
7. Учесть, в городском бюджете на 2024 год предусмотрены поступление кредита в сумме – 1 337 615 тысяч тенге на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов.
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
9. Установить специалистам в области образования и культуры являющимся гражданскими служащими и работающими в сельских населенных пунктах, а также указанным специалистам, работающим в государственных организациях, финансируемых из местных бюджетов повышенные на двадцать пять процентов оклады и тарифные ставки по сравнению со ставками специалистов, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях, за счет средств городского бюджета.

2 255
02
Қорғаныс
376 872
1
Әскери мұқтаждар
43 836
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
43 836
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
43 836
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
333 036
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
333 036
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
327 947
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
5 089
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
568 621
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
568 621
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
568 621
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
568 621
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
6 098 095
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
255 878
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
255 878
005
Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек
254 578
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттік жалғамалармен қамтамасыз ету
1 300
2
Әлеуметтiк көмек
4 732 614
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
4 446 410
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
60 904
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
9 400
007
Жергiлiктi өкiлеттi органдардың шешiмi бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтiк көмек
1 865 843
010
Үйден тәрбиеленiп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
34 998
013
Белгiленген тұрғылықты жерi жоқ тұлғаларды әлеуметтiк бейiмдеу
179 239
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
33 813
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
336 462
017
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдармен, арнаулы жүрiп-тұру құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емделу, есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының, жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну
1 906 912

2 255
02
Оборона
376 872
1
Военные нужды
43 836
122
Аппарат акима района (города областного значения)
43 836
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
43 836
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
333 036
122
Аппарат акима района (города областного значения)
333 036
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
327 947
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
5 089
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
568 621
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
568 621
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
568 621
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
568 621
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
6 098 095
1
Социальное обеспечение
255 878
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
255 878
005
Государственная адресная социальная помощь
254 578
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
1 300
2
Социальная помощь
4 732 614
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
4 446 410
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
60 904
006
Оказание жилищной помощи
9 400
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
1 865 843
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
34 998
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
179 239
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
33 813
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
336 462
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 906 912