Махамбет аудандық мәслихатының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 189 "2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Атырау облысы Махамбет аудандық мәслихатының 2023 жылғы 13 желтоқсандағы № 67 шешімі
Махамбет аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" Махамбет аудандық мәслихатының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 189 шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1,2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер –18 179 959 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер –3 881 103 мың теңге;
салықтық емес түсімдер –36 610 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 3 556 мың теңге;
трансферттертүсімдері – 14 258 690 мың теңге;
2) шығындар – 18 882 619 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 4 544 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер - 20 700 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 16 156 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо - 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - - 707 204мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 707 204 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі - 20 700 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 16 156 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 702 660 мың теңге.
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен –12 630 926мың теңге сомасында нысаналы трансферт көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
халықты, объектілер мен аумақтарды табиғи дүлей зілзалалардан инженерлік қорғау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге – 5 114 882 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға – 3 128 479 мың теңге;
елді мекендердегі сумен жабдықтау жүйелерін дамытуға – 250 960 мың теңге;
спорт нысандарын дамытуға – 193 642 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға – 1 760 000 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге - 36 390 мың теңге;
қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына қоқыстарды сұрыптау кешенін орнатуға және ангар сатып алуға – 129 500 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыруға және көгалдандыруға – 25 700 мың теңге;
әлеуметтік қорғау ұйымдарының ағымдағы шығындарына – 38 209 мың теңге;
мәдениет ұйымдарының ағымдағы шығындарына және материалдық- техникалық жарақтандыруға – 32 107 мың теңге;

О внесении изменений в решение Махамбетского районного маслихата от 27 декабря 2022 года № 189 "О районном бюджете на 2023-2025 годы"
Решение Махамбетского районного маслихата Атырауской области от 13 декабря 2023 года № 67
Махамбетский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение "О районном бюджете на 2023-2025 годы" Махамбетского районного маслихата от 27 декабря 2022 года № 189 следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доход – 18 179 959 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3 881 103 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 36 610 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 3 556 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 14 258 690 тысяч тенге;
2) затраты – 18 882 619 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 4 544 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 20 700 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 16 156 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 0тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 707 204 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета -707 204 тысяча тенге, в том числе:
поступление займов – 20 700 тысяча тенге;
погашение займов – 16 156 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 702 660 тысяча тенге.
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Учесть, что в районном бюджете на 2023 год предусмотрены целевые трансферты из областного бюджета в сумме – 12 630 926 тысячи тенге, в том числе:
5 114 882 тысяч тенге - на проведение работ по инженерной защите населения, объектов и территорий от природных стихийных бедствий;
3 128 479 тысяч тенге - на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
250 960 тысяч тенге - на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктов;
193 642 тысяч тенге – на развитие объектов спорта;
1 760 000 тысяч тенге – на развитие транспортной инфраструктуры;
36 390 тысяч тенге - на выплату государственной адресной социальной помощи;
129 500 тысяч тенге – на приобретение сортировочного комплекса и ангара для установки на полигон твердых бытовых отходов;
25 700 тысяч тенге – на благоустройства и озеленение населенных пунктов;
38 209 тысяч тенге – на текущие затраты организаций социальной защиты;
32 107 тысяч тенге – на текущие затраты организаций культуры и материально-техническое оснащение;

азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй сатып алуға – 612 000 мың теңге;
елді мекендерде халықтың экологиялық ағарту насихаттау жұмыстарын жүргізуге – 5 000 мың теңге;
автомобиль жолдарын күрделі жөндеуге – 902 557 мың теңге;
жаңадан сайланған аудандық мәслихат депуттаттарының біліктілігін арттыру семинарына қатысу шығындарына – 1 500 мың теңге;
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға – 400 000 мың теңге.".
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтер бюджеттеріне –113 715 мың теңге сомасында нысаналы трансферттер көзделсін, оның ішінде:
елді мекендерді сумен жабдықтауды ұйымдастыруға – 42 707 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыруға – 8 850 мың теңге;
елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге – 20 307 мың теңге;
ауылдық округ әкімі аппаратының ағымдағы және күрделі шығындарына – 12 522 мың теңге;
мәдениет ұйымдарының ағымдағы және күрделі шығындарына – 23 241 мың теңге;
елді мекендердің автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге – 4 200 мың теңге;
жекешелендіру, коммуналдық мүлікті басқаруды ұйымдастыруға –183 мың теңге;
қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге - 1 705 мың теңге.".

612 000 тысяч тенге – на приобретение жилья отдельным категориям граждан;
5 000 тысяч тенге – на проведение агитационной работы по экологическому просвещению населения в населенных пунктах;
902 557 тысяч тенге - на капитальный ремонт автомобильных дорог;
1 500 тысяч тенге – расходы на участие в семинаре повышения квалификации депутатов вновь избранного районного маслихата;
400 000 тысяч тенге – на уличное освещение населенных пунктов.".
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год целевые трансферты в бюджеты сельских округов в сумме – 113 715 тысяч тенге, в том числе:
42 707 тысяч тенге – на организацию водоснабжения населенных пунктов;
8 850 тысяч тенге – на благоустройства населенных пунктов;
20 307 тысяч тенге – на обеспечение санитарии населенных пунктов;
12 522 тысяч тенге – на текущие и капитальные затраты аппарата акима сельского округа;
23 241 тысяч тенге – на текущие и капитальные затраты организаций культуры;
4 200 тысяч тенге – на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог населенных пунктов;
183 тысяч тенге – на организацию приватизация, управления коммунальным имуществом;
1 705 тысяч тенге – на проведение работ по подготовке к зимнему периоду.".

11669
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
33269
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
33269
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
33269
05
Денсаулық сақтау
123
Қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің аппараты
002
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастыру
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
638194
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
44407
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
44038
057
Атаулы мемлекеттік әлеуметтік көмек алушылар болып табылатын жеке тұлғаларды телевизиялық абоненттік жалғамамен қамтамасыз ету
369
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
341307
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
26496
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
232
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
132669
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2752
015
Зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қызмет көрсету аумақтық орталығы
73520
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар,тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету,арнаулы жүріп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететін тіл маманыныңқызметтерімен қамтамасыз ету
105638
801
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
176205
004
Жұмыспен қамту бағдарламасы
129948
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
46257
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
76275
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53944
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
199
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары

11669
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
33269
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
33269
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
33269
05
Здравоохранение
123
Аппарат акима района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа
002
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
638194
451
Отдел занятости, социальных программрайона (города областного значения)
44407
005
Государственная адресная социальная помощь
44038
057
Обеспечение физических лиц, являющихся получателями государственной адресной социальной помощи, телевизионными абонентскими приставками
369
451
Отдел занятости, социальных программ района (города областного значения)
341307
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
26496
006
Оказание жилищной помощи
232
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
132669
010
Материальное обеспечение детей-инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2752
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
73520
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими итифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
105638
801
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
176205
004
Программа занятости
129948
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
46257
451
Отдел занятости, социальных программ района (города областного значения)
76275
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных програм для населения
53944
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
199
021
Капитальные расходы государственного органа

54867
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44959
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
9908
12
Көлік және коммуникация
4477328
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
4477328
022
Көлік инфрақұрылымын дамыту
1760000
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
35885
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
2632623
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық) қала маңындағы және ауылішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
48820
051
Көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын іске асыру
13
Басқалар
34041
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
32321
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
32321
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1720
062
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
064
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
1720
14
Борышқа қызмет көрсету
173279
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
173279
021
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
173279
15
Трансферттер
1674574
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
1674574
006
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
200244
016
Нысаналы мақсатқа сай пайдаланылмаған нысаналы трансферттерді қайтару
957
020
Бюджет саласындағы еңбекақы төлеу қорының өзгеруіне байланысты жоғарғы тұрған бюджеттерге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
024
Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер
294426
038
Субвенциялар
969891
053
Жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша толық пайдалануға рұқсат етілген, өткен қаржы жылында бөлінген, пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы даму трансферттерінің сомасын қайтару
75944
054
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен республикалық бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) трансферттердің сомасын қайтару
133112
Функционалдық топ
Сомасы (мың теңге)
Әкімші
Бағдарлама
А т а у ы
IІІ. Таза бюджеттік кредиттеу

54867
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
44959
015
Капитальные расходы государственного органа
9908
12
Транспорт и коммуникации
4477328
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
4477328
022
Развитие транспортной инфраструктуры
1760000
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
35885
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
2632623
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
48820
051
Реализация приоритетных проектов транспортной инфрастуктуры
13
Прочие
34041
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
32321
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
32321
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1720
062
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" за счет средств местного бюджета
064
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
1720
14
Обслуживание долга
173279
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
173279
021
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета
173279
15
Трансферты
1674574
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
1674574
006
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
200244
016
Возврат, использованных сумм не по целевому назначению целевых трансфертов
957
020
Целевые текущие трансферты в вышестоящие бюджеты в связи с изменением фонда оплаты труда в бюджетной сфере
024
Целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсациюпотерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства
294426
038
Субвенции
969891
053
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов на развитие в истекшем финансовом году, разрешенных доиспользованных по решению местных исполнительных органов
75944
054
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
133112
Функциональная группа
Сумма (тысяч тенге)
Администратор
Программа
Наименование
ІІІ. Чистое бюджетное кредитование