Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию в Казыгуртском районе на 2022-2023 годы
Решение Казыгуртского районного маслихата Туркестанской области от 17 января 2023 года № 38/171-VII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении" от 23 января 2001 года и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Казыгуртском районе на 2022-2023 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата У.Копеев
Приложение к решению
Казыгуртского районного маслихата
от "17" января 2023 года № 38/171-VII
План по управлению пастбищами и их использованию в Казыгуртском районе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Казыгуртскому району на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
1. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;

Қазығұрт ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Қазығұрт аудандық мәслихатының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 38/171-VII шешiмi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Қазығұрт ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы У.Копеев
Қазығұрт аудандық
мәслихатының 2023 жылғы
"17" қаңтардағы № 38/171-VII
шешіміне қосымша
Қазығұрт ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Қазығұрт ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, в которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Казыгуртского района составляет 409 304 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодья 275 533 гектар, в том числе пашни 100 964 гектар, в том числе 13 500 гектар орошаемой пашни, 1 950 гектар многолетних насаждений, 3224 гектар сенокосных угодья, пастбищные 133 835 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 275 533 гектар;
земли населенных пунктов 39 701 гектар;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства 2274 гектар;
земли лесного фонда 60,0 гектар;
земли водного фонда 424,0 гектар;
6244 гектаров земли Казыгуртского района в эксплуатации Байдибекского района и Толебийского района.
По административно-территориальному делению в Казыгуртском районе расположено 13 сельских округов (Жанабазар, Жигерген, Турбат, Кызылкия, Какпак, Сарапхана, Шарбулак, Карабау, Казыгурт, Алтынтобе, С.Рахимов,К.Абдалиев,Шанак) 64 сельских населенных пунктов.
Содержание:
1 Природа
2 Климат
3 Гидрография
4 Сельское хозяйство
Природа:
Рельеф Казыгуртского района равнинный, южная часть несколько более возвышенная, чем Северная, и эта часть разделена на овраги притоками реки Келес. Самая высокая точка района находится к востоку от села Жигерген (383 метра). Климат района континентальный. Через район протекают реки Келес и Ұясу, Аганай, Тастаксай и другие. В центральной части района построено Аганайское водохранилище.
Вдоль южной части района проложен большой Келесский магистральный канал.
На севере росли киикоты, Кокпек, сар-сазан, баялыш, куанеук. На севере района произрастают эфемероидные растения, смешанные с полынью, ши. Из лекарственных растений рис гостя, черная медуана.
Климаты: Он формируется из-за географического расположения территории района (то есть из-за того, что основной источник влаги в атмосфере находится слишком далеко от океанов). Зимы короткие, мягкие, лето длинное, жаркое и таинственное. Снег идет около 40 дней в году. Но это не длится долго и быстро тает. Самый холодный месяц январь, когда средняя температура составляет 12-20 градусов ниже нуля. Средняя толщина снежного покрова составляет 20-40 сантиметров. Снег выпадает в конце ноября, начале декабря и начинает таять в марте. Среднегодовое количество осадков составляет 200-380 мм. Большая часть ветра дует с востока, юго-востока. Средняя скорость 3-5 метров в секунду. Из-за ветра летом гидротермальная температура в районе снижается (0,3-0,4), а влажность уменьшается, образуя таинственный, сухой и жаркий период. Лето длится до 8 месяцев на юге округа. Средняя летняя температура 27-42С.
Гидрография: Самая большая и самая длинная река в нашей области - река Келес впадает в реку Сырдарья через Казыгуртский район. Кроме того, в этом районе есть реки Келес и Уясу, Аганай и Тастаксай. Самое большое водохранилище в нашем районе - Аганайское водохранилище. Емкость Аганайского водохранилища составляет 2 миллиона кубометров. Он пополняется водой из рек Аганай и родников.
Кроме того, в этом районе есть водохранилища Рабат и Кокибель.
Сельское хозяйство:

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Қазығұрт ауданының барлық жер көлемі 409 304 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 275533гектар, оның ішінде егістік жерлер 100 964 гектар, оның ішінде суармалы егістік 13 500 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 1950 гектар, тыңайған жерлер 3224 гектар, жайылымдар 133835 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 275 533 гектар;
елді мекендердің жерлері 39701 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 2274 гектар;
орман қорының жерлері 60,0 гектар;
су қорының жерлері 424,0 гектар;
Қазығұрт ауданының 6244 гектар жерін Сайрам ауданы және Төле би ауданы пайдалануда.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қазығұрт ауданында 13 ауылдық округтер(Жаңабазар,Жігерген,Тұрбат,Қызылқия,Қақпақ,Сарапхана,Шарбұлақ,Қарабау,Қазығұрт , Алтынтөбе, С.Рақымов, Қ.Әбдалиев,Шанақ ) 64 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Қазығұрт ауданының жер бедері жазық, оңтүстік бөлігі солтүстігіне қарағанда біршама көтеріңкі және бұл бөлігі Келес өзенінің салаларымен сай-жыраларға тілімденген. Ауданның ең биік жері Жігерген ауылының шығысында (383 метр). Ауданның климаты континенттік. Аудан арқылы Келес және Ұясу, Ағанай, Тастақсай тағы басқа өзендері ағып өтеді. Ауданның орталық бөлігінде Ағанай су қоймасы салынған. Ауданның оңтүстігін бойлай Үлкен Келес магистралды каналы жүргізілген.
Солтүстігінде киікоты, көкпек, сар-сазан, баялыш, күйреуік өскен. Ауданның солтүстігінде боз жусан, ши аралас эфемероидті өсімдіктер өседі. Дәрілік өсімдіктерден күріш қонағы, қара меңдуана.
Климаты:
Аудан аумағының географиялық орнына (яғни атмосфераның ылғылдықтың негізгі көзі мұхиттардан тым шалғай орналасуына) қалыптасқан.
Қысы қысқа, жұмсақ, жазы ұзақ, ыстық және аңызақты. Жыл бойына 40 күндей қар қылаулайды. Бірақ көп жатпай, тез еріп кетеді. Ең суық ай –қаңтардың орташа температурасы – 12-20 суық. Қар жамылғысының орташа қалыңдығы 20-40 сантиметр. Қар қарашаның соңы, желтоқсанның басында түсіп, наурыз айында ери бастайды.
Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 200-380 милиметр. Желдің басым бөлігі шығыс, оңтүстік-шығыс бағыттан соғады. Орташа жылдамдығы 3-5 метр секунд. Желдің әсерінен жазда ауданның гидротермиялық көрсеткіші төмендеп (0,3-0,4) ылғалдылық мөлшері кемиді де аңызақ, құрғақ және ыстық кезең қалыптасады.
Жазы ұзақ аудан түстігінде 8 айға дейін созылады. Жазы ыстық шілде айының орташа температурасы 27-42С.
Гидрографиясы:
Ауданымызда ең ірі және ең ұзын өзен – Келес өзені Қазығұрт ауданы арқылы Сырдария өзеніне құяды. Бұдан бөлек ауданда Келес және Ұясу, Ағанай, Тастақсай өзендері бар.
Ауданымыздағы ең үлкен су қоймасы – Ағанай су қоймасы.
Ағанай су қоймасының сыйымдылығы 2 миллион текше метр. Ол Ағанай және бұлақтардан бастау алатын өзендерінің суларымен толығып отырады. Бұдан бөлек ауданда Рабат, Көкібел су қоймалары бар.
Ауыл шаруашылығы:

1,0 ниже
Веснне- осеннее
Оценивается в два сезона, весннее- осеннее
Поток корма оценивается по следующим показателям:
Рекомендация использование сезонных пастбищ
Фертильность корма (объем кормовой единицы в 100 килограмм сухой массы)
хорошо
средне
плохо
1
2
3
4
Весеннее
68 выше
51-69
ниже 51
Весенне-летнее, осенне-летнее
50 выше
40-50
ниже 40
Осеннее
40 выше
30-40
ниже 30
Заключение.
Общая площадь пастбищ в Казыгуртском районе составляет 133 835га, согласно приказу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 от 14 апреля 2015 года "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота в общей сложности необходимо 1 752 230 гектаров пастбищных земель.
В общей сложности по району 518811голов скота (97982 голов КРС, 20008 лошадей, 38363голов МРС) используют 133 835 га пастбищ, из них 17603 голов (5869 голов КРС, 1697 лошадей, 10037 голов МРС) содержатся в неволе.
На основании выше изложенного, в Казыгуртском районе не хватает пастбищных угодья общей площадью 1 752 230 га.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в Казыгуртском районе, нужно перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (заготовка, откорма) и уменьшить нагрузку на пастбища.
Предложение.
Рекомендуется пересчитать максимальный объем пастбищ установленный для скота с приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3 / 332 "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ", в зависимости от места проживания.
В приложении содержатся данные, схемы и карты по сельским округам.
Приложение 1 - с/о Жанабазар
Приложение 2 – с/о Шанак
Приложение 3 – с/о Шарбулак
Приложение 4 - с/оКызылкия
Приложение 5 –с/о С.Рахимов
Приложение 6 – с/о К.Абдалиев
Приложение 7 - с/оАлтынтобе
Приложение 8 - с/оТурбат
Приложение 9 -с/оКарабау
Приложение 10 -с/оКакпак
Приложение 11 – с/о Сарапхана
Приложение 12 – с/о Жигерген
1.Сельский округ Жанабазар
Центр - село Жанабазар.
Населенные пункты –Улгили, Карабастау, Жанаталап, Жылыбулак, Жанажол, Женис, ХХ лек КазССР, Тилектес, Жанабазар.
Количество населения - 12292 человека.
Общая площадь округа - 26691 гектар.
том числе:
сельскохозяйственные земли - 22510 гектар;
общая площадь посева - 8139 гектар;
орошаемые земли - 764 гектар;
многолетние насаждения– 130 гектар;
пастбищная земля - 8616 гектар.
Данные о количестве поголовья скота сельскохозяйственных животных по месту жительства:
Населенные пункты
Верблюд
Лощадь
Крупнорогатый скот
Мелкорогатый скот
1
Үлгілі
-

1,0 төмен
Көктемдік-күздік
Екі маусым бойынша бағаланады,көктемдік-күздік
Жем-шөп қорының құнарлығы төмендегі көрсеткіштер бойынша бағаланады:
Жайылымды маусымдық пайдалану ұсынысы
Жем-шөптің құнарлығы (100 килограмм құрғақ шөптегі азықтық бірліктің көлемі)
жақсы
орта
Жаман
1
2
3
4
Көктемдік
68-ден жоғары
51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық,күздік және жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды.
Қазығұрт ауданында жалпы жайылымдық жер 133835 гектарды құрайды,Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 1 752 230 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Аудан бойынша барлығы 518811 бас (97982ірі қара, 37193 жылқы, 383636уақ мал) көлемі 133835 гектар жайылымды пайдаланады, осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 17603 бас (5869 ірі қара, 1697 жылқы, 10037 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталалып, бордақыланады.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде Қазығұрт ауданында жалпы 518811 бас малға көлемі 1 752 230гектар жайылым жер жеткіліксіз екендігі байқалады.
Қазығұрт ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін,жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ұсыныс.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұхсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығында мал басына белгіленген жайылымның шекті мөлшерін тұрғылықты жерге байланысты қайта есептеу ұсынылады.
Қосымшада ауыл округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
1-қосымша – Жаңабазар ауыл округі
2-қосымша – Шанақ ауыл округі
3-қосымша – Шарбұлақ ауыл округі
4-қосымша – Қызылқия ауыл округі
5-қосымша – С.Рақымов ауыл округі
6-қосымша – Қ.Әбдалиев ауыл округі
7-қосымша – Алтынтөбе ауыл округі
8-қосымша – Тұрбат ауыл округі
9-қосымша – Қарабау ауыл округі
10- қосымша – Қақпақ ауыл округі
11- қосымша – Сарапхана ауыл округі
12- қосымша- Жігерген ауыл округі
1.Жаңабазар ауыл округі
Орталығы– Жаңабазар ауылы.
Елдімекендері-Үлгілі, Қарабастау,Жаңаталап, Жылыбұлақ, Жаңажол, Жеңіс, XX лет Каз ССР, Тілектес, Жаңабазар.
Халық саны - 12 292 адам.
Округтің жалпы жер көлемі-26691гектар.
Оның ішінде:
ауыл шаруашылық жер- 22510 гектар;
жалпы егістік- 8139 гектар.
суғармалы жер - 764 гектар;
көп жылдық екпелер – 130 гектар;
жайылымдық жер - 8616 гектар.
Елді мекен бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер.
Елді мекен
Түйе
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мал
1
Үлгілі
-