Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 16-1 "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2023 жылғы 10 сәуірдегі № 2-1 шешімі
Батыс Қазақстан облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 16-1 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 175 449 болып тіркелген) шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 353 645 280 мың теңге:
салықтық түсімдер – 95 796 563 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 2 001 881 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 35 000 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 255 811 836 мың теңге;
2) шығындар – 359 991 489 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 6 029 048 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 21 492 932 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 15 463 884 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 12 375 257 мың теңге:
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 12 375 257 мың теңге:
қарыздар түсімі – 19 150 845 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 15 415 255 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 8 639 667 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 4-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2023 жылға кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 66,7%, Бөрлі – 50%, Орал қаласы – 50%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 66,7%, Бөрлі – 5,8%, Орал қаласы – 16%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;

О внесении изменений в решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2022 года № 16-1 "Об областном бюджете на 2023-2025 годы"
Решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 10 апреля 2023 года № 2-1
Западно-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Западно-Казахстанского областного маслихата "Об областном бюджете на 2023-2025 годы" от 14 декабря 2022 года № 16-1 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 175 449) следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 353 645 280 тысяч тенге:
налоговые поступления – 95 796 563 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 2 001 881 тысяча тенге;
поступления от продажи основного капитала – 35 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 255 811 836 тысяч тенге;
2) затраты – 359 991 489 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 6 029 048 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 21 492 932 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 15 463 884 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 12 375 257 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 12 375 257 тысяч тенге:
поступление займов – 19 150 845 тысяч тенге;
погашение займов – 15 415 255 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 8 639 667 тысяч тенге.";
пункт 4 указанного решения изложить в новой редакции:
"4. Установить на 2023 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим спецификам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 66,7%, Бурлинский – 50%, город Уральск – 50%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек –66,7%, Бурлинский – 5,8%, город Уральск – 16%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;

3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек, Бөрлі, Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек – 66,7%, Бөрлі – 5,8%, Орал қаласы – 16%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
5) әлеуметтік салық аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Бәйтерек –66,7%, Бөрлі – 5,8%, Орал қаласы – 16%, Ақжайық, Бөкей ордасы, Жаңақала, Жәнібек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 100%;
6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге келесі пайыздарда есепке алынады:
Орал қаласы, Ақжайық, Бөкей ордасы, Бөрлі, Жаңақала, Жәнібек, Бәйтерек, Казталов, Қаратөбе, Сырым, Тасқала, Теректі және Шыңғырлау – 0%.";
көрсетілген шешімнің 5-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"5. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте облыстың жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер 8 897 770 мың теңге сомасында ескерілсін.";
көрсетілген шешімнің 6-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"6. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының түсімдері 15 463 884 мың теңге сомасында ескерілсін.";
көрсетілген шешімнің 9-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"9. 2023 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге облыстық бюджет қаражат есебінен бөлінетін нысаналы даму трансферттері және ағымдағы нысаналы трансферттер 39 417 709 мың теңге жалпы сомасында қарастырылғаны ескерілсін, соның ішінде:
33 093 600 мың теңге – ағымдағы нысаналы трансферттер;
6 324 109 мың теңге – нысаналы даму трансферттері.
Аталған сомаларды аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттерге бөлу Батыс Қазақстан облыс әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.";
көрсетілген шешімнің 10-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек, Бурлинский, город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 66,7%, Бурлинский – 5,8%, город Уральск – 16%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
5) социальный налог, зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
Бәйтерек – 66,7%, Бурлинский – 5,8%, город Уральск – 16%, Акжаикский, Бокейординский, Жангалинский, Жанибекский, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 100%;
6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районные (города областного значения) бюджеты, в следующих процентах:
город Уральск, Акжаикский, Бокейординский, Бурлинский, Жангалинский, Жанибекский, Бәйтерек, Казталовский, Каратобинский, Сырымский, Таскалинский, Теректинский и Чингирлауский – 0%.";
пункт 5 указанного решения изложить в новой редакции:
"5. Учесть в областном бюджете на 2023 год поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местным исполнительным органом области для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ в сумме 8 897 770 тысяч тенге.";
пункт 6 указанного решения изложить в новой редакции:
"6. Учесть в областном бюджете на 2023 год поступления сумм погашения бюджетных кредитов в сумме 15 463 884 тысячи тенге.";
пункт 9 указанного решения изложить в новой редакции:
"9. Учесть, что в областном бюджете на 2023 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и целевые текущие трансферты районным (города областного значения) бюджетам, выделяемые за счет средств областного бюджета в общей сумме 39 417 709 тысяч тенге, в том числе:
33 093 600 тысяч тенге – целевые текущие трансферты;
6 324 109 тысяч тенге – целевые трансферты на развитие.
Распределение указанных сумм районным (города областного значения) бюджетам осуществляется на основании постановления акимата Западно-Казахстанской области.";
пункт 10 указанного решения изложить в новой редакции:

357 012
081
Елді мекендерді шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жерасты суларына іздестіру-барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
357 012
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
2 262 034
007
Жылу-энергетикалық жүйені дамыту
2 262 034
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
25 925 303
1
Ауыл шаруашылығы
18 837 714
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
16 029 715
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
208 056
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
270 233
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
188 665
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
37 091
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
362 010
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
25 076
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
7 600
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
350 566
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
3 039 678
051
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау
83 524
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
7 937 332
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
3 358 100
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
161 784
719
Облыстың ветеринария басқармасы
2 807 999
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
178 758
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
6 482
009
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
50 742
010
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды ұйымдастыру
14 436
011
Жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу

357 012
081
Организация и проведение поисково-разведочных работ на подземные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов
357 012
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
2 262 034
007
Развитие теплоэнергетической системы
2 262 034
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
25 925 303
1
Сельское хозяйство
18 837 714
255
Управление сельского хозяйства области
16 029 715
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
208 056
002
Субсидирование развития семеноводства
270 233
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
188 665
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
37 091
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
362 010
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
25 076
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
7 600
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
350 566
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
3 039 678
051
Субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса
83 524
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
7 937 332
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
3 358 100
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
161 784
719
Управление ветеринарии области
2 807 999
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
178 758
003
Капитальные расходы государственного органа
6 482
009
Организация санитарного убоя больных животных
50 742
010
Организация отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
14 436
011
Возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека