Орал қалалық мәслихатының 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 22-2 "2023-2025 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2023 жылғы 16 тамыздағы № 4-2 шешімі
Орал қалалық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Орал қалалық мәслихатының 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 22-2 "2023-2025 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы" шешіміне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. 2023-2025 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға арналған бюджет мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 55 919 849 мың теңге:
салықтық түсімдер – 25 294 652 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 437 555 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 041 047 мың теңге;
трансферттер түсімі – 18 146 595 мың теңге;
2) шығындар – 56 392 422 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 472 573 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 472 573 мың теңге:
қарыздар түсімі – 8 657 625 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 8 664 345 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 479 293 мың теңге.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. 2023 жылға арналған облыстық мәслихатпен белгіленген кірістерді бөлу нормативі төмендегі ерекшеліктер бойынша есептелсін:
1) корпоративтік табыс салығы қалалық бюджетке 50% мөлшерде есепке алынады;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 16% мөлшерде есепке алынады;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 100% мөлшерде есепке алынады;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы қалалық бюджетке 16% мөлшерде есепке алынады;
5) әлеуметтік салық қалалық бюджетке 16% мөлшерде есепке алынады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 2023 жылға арналған қалалық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден бөлінетін нысаналы трансферттердің қарастырылғаны ескерілсін:
республикалық бюджеттен жалпы сомасы 9 265 655 мың теңге:
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 6 457 757 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 900 000 мың теңге;

О внесении изменений в решение Уральского городского маслихата от 22 декабря 2022 года № 22-2 "О городском бюджете на 2023-2025 годы"
Решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 16 августа 2023 года № 4-2
Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Уральского городского маслихата от 22 декабря 2022 года № 22-2 "О городском бюджете на 2023-2025 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить городской бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 55 919 849 тысяч тенге:
налоговые поступления – 25 294 652 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 437 555 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 041 047 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 18 146 595 тысяч тенге;
2) затраты – 56 392 422 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 472 573 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 472 573 тысячи тенге:
поступления займов – 8 657 625 тысяч тенге;
погашение займов – 8 664 345 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 479 293 тысячи тенге.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Учесть норматив распределения доходов, установленный областным маслихатом на 2023 год по следующим подклассам доходов:
1) корпоративный подоходный налог зачисляется в городской бюджет в размере 50%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере 16%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в городской бюджет в размере 16%;
5) социальный налог зачисляется в городской бюджет в размере 16%.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Учесть, что в городском бюджете на 2023 год предусмотрены целевые трансферты из вышестоящего бюджета:
республиканского бюджета в общей сумме 9 265 655 тысяч тенге:
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 6 457 757 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 900 000 тысяч тенге;

көлік инфрақұрылымын дамытуға – 100 000 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, арнайы жүрiп-тұру құралдарымен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге, сондай-ақ санаторлы - курорттық емделуге, ымдау тілі маманының, жеке көмекшілердің қызметтерін ұсынуға – 1 358 мың теңге;
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алуға – 1 708 800 мың теңге;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 97 740 мың теңге;
облыстық бюджеттен жалпы сомасы 6 002 446 мың теңге:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 436 800 мың теңге;
кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 76 631 мың теңге;
үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға – 115 594 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, арнайы жүрiп-тұру құралдарымен, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге, сондай-ақ санаторлы - курорттық емделуге, ымдау тілі маманының, жеке көмекшілердің қызметтерін ұсынуға – 971 069 мың теңге;
мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға – 1 035 мың теңге;
жұмыспен қамту бағдарламасы – 999 936 мың теңге;
біліктілік жүйесін дамытуға – 783 мың теңге;
еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға – 8 698 мың теңге;
"ұрпақтар келісімшарты" жобасына – 1 152 мың теңге;
белсенді ұзақ өмір сүру орталығына – 42 807 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарын беруге – 100 000 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 441 656 мың теңге;
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 153 951 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 311 712 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 1 187 586 мың теңге;
елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыруға – 111 933 мың теңге;
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге – 1 011 103 мың теңге;
мемлекеттік органның күрделі шығыстарына – 30 000 мың теңге;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан жалпы сомасы 2 874 020 мың теңге:
коммуналдық шаруашылықты дамытуға – 539 273 мың теңге;
көлік инфрақұрылымын дамытуға – 468 201 мың теңге;

на развитие транспортной инфраструктуры – 100 000 тысяч тенге;
на обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью – 1 358 тысяч тенге;
на развитие коммунального хозяйства – 97 740 тысяч тенге;
областного бюджета в общей сумме 6 002 446 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 436 800 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 76 631 тысяча тенге;
на размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях – 115 594 тысячи тенге;
на обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью – 971 069 тысяч тенге;
на субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью – 1 035 тысяч тенге;
на программу занятости – 999 936 тысяч тенге;
на развитие системы квалификаций – 783 тысячи тенге;
на краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам – 8 698 тысяч тенге;
на проект "контракт поколений" – 1 152 тысячи тенге;
центру активного долголетия – 42 807 тысяч тенге;
на предоставление жилищных сертификатов – 100 000 тысяч тенге;
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры – 441 656 тысяч тенге;
на развитие коммунального хозяйства – 153 951 тысяча тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 311 712 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 1 187 586 тысяч тенге;
на благоустройство и озеленение населенных пунктов – 111 933 тысячи тенге;
на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов – 1 011 103 тысячи тенге;
на капитальные расходы государственного органа – 30 000 тысяч тенге;
Национального фонда Республики Казахстан в общей сумме 2 874 020 тысяч тенге:
на развитие коммунального хозяйства – 539 273 тысячи тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 468 201 тысяча тенге;

сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамытуға – 1 866 546 мың теңге;
бюджеттік кредиттердің жалпы сомасы 8 657 625 мың теңге:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 8 657 625 мың теңге.";
6-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. 2023 жылға арналған қалалық бюджетте кенттер, ауылдық округ бюджеттеріне нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 1 731 006 мың теңге көлемінде қарастырылғаны ескерілсін. Аталған сомаларды кенттер, ауылдық округ бюджеттеріне бөлу Орал қаласы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. 2023 жылға арналған жергілікті атқарушы органдарының резерві 644 999 мың теңге сомасында бекітілсін.";
көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Орал қалалық мәслихатының төрағасы Е. Калиев
Орал қалалық мәслихатының
2023 жылғы 16 тамыздағы
№ 4-2 шешіміне
қосымша
Орал қалалық мәслихатының
2022 жылғы 22 желтоқсаңдағы
№22-2 шешіміне
1 – қосымша
2023 жылға арналған қалалық бюджет
Санаты
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы

на развитие системы водоснабжения и водоотведения – 1 866 546 тысяч тенге;
бюджетные кредиты в общей сумме 8 657 625 тысяч тенге:
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 8 657 625 тысяч тенге.";
пункт 6-1 изложить в следующей редакции:
"6-1. Учесть, что в городском бюджете на 2023 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам поселков, сельского округа в общей сумме 1 731 006 тысяч тенге. Распределение указанных сумм бюджетам поселков, сельского округа осуществляется на основании постановления акимата города Уральска.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Утвердить резерв местного исполнительного органа города на 2023 год в размере 644 999 тысяч тенге.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Председатель Уральского городского маслихата Е. Калиев
Приложение к решению
Уральского городского маслихата
от 16 августа 2023 года № 4-2
Приложение 1 к решению
Уральского городского маслихата
от 22 декабря 2022 года № 22-2
Городской бюджет на 2023 год
Категория
Сумма,тысяч тенге
Класс
Подкласс
Специфика
Наименование