Бәйтерек ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Бәйтерек ауданы мәслихатының 2023 жылғы 25 сәуірдегі № 2-28 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Бәйтерек ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Бәйтерек ауданы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Н.Хайруллин
Бәйтерек ауданы
маслихатының 2023 жылғы
25 сәуірдегі №2-28 шешіміне
қосымша
Бәйтерек ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Бәйтерек ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2023-2024 годы
Решение маслихата района Бәйтерек Западно-Казахстанской области от 25 апреля 2023 года № 2-28
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О пастбищах" маслихат района Бәйтерек РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2023 - 2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель маслихата Н.Хайруллин
Приложение
к решению маслихата района
Бәйтерек от 25 апреля 2023 года
№ 2-28
План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2023 -2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Бәйтерек на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории района Бәйтерек в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті;
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер;
екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері;
малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттер туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Ауданның климаты күрт континенталды, қысы суық, жазы ыстық.
Қаңтардағы орташа жылдық ауа температурасы – 20°С, шілде айында +24°С, жауын – шашынның орташа мөлшері 30 мм, ал жылдық 214 мм
Өсімдік жамылғысы негізінен қауырсынды бетеге, жусан, типчак, кермек.
Топырақ қара жер және қара каштан, тұзды батпақты кешендер кешендер кездеседі. Су режимінің айрықша ерекшелігі әдетте сәуір айының басында басталатын көктемгі су тасқыны. Аудандағы ең ірі өзендерге Шаған, Деркөл, Емболат, Крутая, Быковка жатады.
Көшім ауылдық округінің аумағында суару немесе суаландыру каналы бар.
Бір ауылшаруашылығы жануарларына су тұтынудың орташа тәуілікті нормасы Қазқстан Республикасы Премьер-Министірінің орынбасарының 2016 жылғы 30 желтоқсандағы №545 бұйрығымен бекітілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістеменің 6 қосымшаның 10 кестесіне сәйкес анықталады.
2022 жылдың 1 шілдесіне Бәйтерек ауданында ірі қара мал (ІҚМ) – 45 663 бас, оның ішінде аналық мал басы – 21 561 бас, ұсақ мүізді мал (ҰММ) – 65 040 бас, жылқы – 7 422 бас, 12 түйе және 887 257 құс бар.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 7-1.
8) сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по району Бәйтерек (к приложению 8).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.
Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Климат района резко континентальный, зима холодная, лето жаркое.
Среднегодовая температура воздуха в январе – -20°С, в июле +24°С.
Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой 214 мм.
Растительный покров в основном ковыль,овсяница, полынь, типчак, кермек.
Почвы чернозҰмные и тҰмно-каштановые, встречаются солонцы и солончаковые комплексы. Отличительной особенностью водного режима является резко выраженное весеннее половодье, начинающееся обычно в начале апреля.
К самым крупным рекам в районе относится река Чаган, Деркул, Емболат, Крутая, Быковка.
Оросительных или обводнительных канал имеется на территории Кушумского сельского округа.
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с таблицей 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545.
На 1 июля 2022 года в районе Бәйтерек насчитывается крупного рогатого скота (КРС) – 45 663 голов, из них маточного поголовья –21 561 голов, мелкого рогатого скота (МРС) – 65040 голов, лошадей – 7 422 голов, 3 голов верблюдов и 887 257 птиц.

"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер – Министрінің орынбасарының 2017 жылдғы 24 сәуірдегі №172 "2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашлығы министрінің бұйрығына өзгерістер енгізу туралы "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес құрғақ далада 1 бас жүктеме нормативі келесіні құрайды: ірі қара мал – 8,5 гектар, қой мен ешкі – 1,7 гектар, жылқы – 10,2 гектар, түйе – 11,9 гектар.
Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы
Табиғи аймақ
Экологиял ық-географиялық аудан (кіші аймақ)
Жайылым түрі (басым)
Жайылымдардың жалпы өнімділігі жалпы/ жемшөп бірлігі, кіші аймақтар бойынша центнер/ гектар
Қалпына келтірілген және деградацияланған алқаптардағы ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына арналған жайылым алаңының нормасы, гектар
Ірі қара мал
Қой және ешкілер
Жылқылар
Түйелер
жайылым түрлер бойынша
ішкі аймақ бойынша
жайылым түрлер бойынша
ішкі аймақ бойынша
жайылым түрлер бойынша
ішкі аймақ бойынша
жайылым түрлер бойынша
ішкі аймақ бойынша
Далалы
Қуаң дала
Қызыл көделі - қарасұлылы -түрлі шөптесінді

Согласно Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", Приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 172 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" норматив нагрузки на 1 голову в засушливой степи составляет: крупный рогатый скот –8,5 гектар, овцы и козы –1,7 гектар, лошади –10,2 гектар, верблюды – 11,9 гектар.
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ
Природ- ная зона
Эколого-географи- ческий район (подзона)
Тип пастбищ (преобла- дающий)
Средняя валовая урожай- ность пастбищ валовая/ кормовая единица, центнер/ гектар по подзонам
Норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных, на восстановленных и деградированных угодьях, гектар
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
верблюды
по типам пастбищ
по под- зоне
по типам пастбищ
по под- зоне
по типам пастбищ
по под- зоне
по типам пастбищ
по под- зоне
Степная
Засушливая степь
Красно-ковыльно-овсецово-разнотра вные

Жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақ-климаттық аймақпен, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлерімен, сондай-ақ қызыл – қауырсынды - сұлы-шөпті даладағы құрғақ жайылымдардың өнімділігімен 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда ірі қара мал, ұсақ мүйізді мал, жылқылар мен түйелер үшін жайылымның ұзақтығы қардың тығыздығымен және басқа факторлармен қар жамылғысының максималды тереңдігімен байланысты.
Көктемде жайылымның басталуы шөптер өсе бастағаннан кейін екі аптадан ерте емес және жайылымның аяқталуы белгілі бір жылдың климаттық жағдайына байланысты болады және ертерек немесе кешірек мерзімге берілуі мүмкін. Бұл шаралар жайылымдардың тозуын және жел эрозиясының пайда болуын болдырмауға мүмкіндік береді. Бәйтерек ауданының аумағындағы жайылымдардың негізі пайдаланушылары ауыл шаруашылық құрылымдары болып табылады. Елді мекен халқының ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекендердің, ауыл шаруашылық құрылымдардың жерлерінде және босалқы жерлерде жайылады.
Суару тікелей артезиан ұңғымалары мен құдықтармен жабдықталған суару астауынан асырылады.
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Белес ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдарыбелгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Дариян ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдарыбелгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Достық ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдарыбелгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Егіндібұлақ ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдарыбелгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Атамекен ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдарыбелгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Зеленый ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдарыбелгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Бейбітшілік ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Көшім ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Макаров ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Махамбет ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Мичурин ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Переметный ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Раздольный ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Рубежин ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Сұлу көл ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Трекин ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Құрманғазы ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Чиров ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Шалғай ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Щапов ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Янайкин ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1- қосымша
Бәйтерек ауданы Январцев ауылдық округ маңында орналасқан жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағатандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Бәйтерек ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 8 - қосымша
Ауылдық округтер бөлінісінде Бәйтерек ауданы бойынша ІҚМ аналық (сауын) басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен
Жайылым дық жерлер алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылым дардың 1 басқа (га) жүктеме нормасы
Жайлым қажеттілігі (га)
Жайылым тапшылығы (га)
Қажеттілік бойынша қамтамасыз ету, %
Артық жайылымдар
Переметный ауылдық округі
1
Переметный ауылы

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в засушливых на красно-ковыльно-овсецово-разнотравныхстепях – составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.Начало сроков выпаса весной не ранее чем через две недели после начала отрастания трав и окончание сроков выпаса скота будет зависеть от климатических условий конкретного года и могут сдвигаться на более ранние, либо более поздние сроки. Данные меры позволят предотвратить возможность деградации пастбищ и возникновение ветровой эрозии.Основными пользователями пастбищ на территории района Бәйтерек являются сельскохозяйственные формирования. Сельскохозяйственные животные населения населенных пунктов пасутся на землях населенных пунктов, сельскохозяйственных формирований и на землях запаса.
Водопой производится непосредственно из водопойных корыт, которыми оснащены артезианские скважины и колодцы.
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Белес района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Дарьинского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Достық района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Егіндібұлақ района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Атамекен района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Зеленовского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Бейбітшілік района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Кушумского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Макаровского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Махамбет района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Мичуринского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Переметнинского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Раздольненского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Рубежинского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Сұлу көл района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Трекинского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Құрманғазы района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлени
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Чировского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей сельского округа Шалғай района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Щаповского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Янайкинского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей Январцевского сельского округа района Бәйтерек
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по району
Бәйтерек на 2023 – 2024 годы
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по району Бәйтерек в разрезе сельских округов
Населенный пункт
Площадь пастбищных угодий, га
Наличие дойных коров (гол.)
Норма нагрузки пастбищ на 1 гол.(га)
Потребность пастбищ (га)
Нехватка пастбищ (га)
Обеспечен- ность по потребности, %
Излишки пастбищ
Переметнинский сельский округ
1
село Переметное