Шыңғырлау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 36-3 шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" және 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына сәйкес Шыңғырлау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Шыңғырлау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Шыңғырлау аудандық мәслихаты аппаратының басшысына (С.Шагиров) осы шешімнің, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысы С.Шагиров
Шыңғырлау аудандық
мәслихатының 2023 жылғы
17 қаңтардығы №36-3 шешіміне
қосымша
Шығырлау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Шыңғырлау ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шыңғырлау ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1 қосымша);
2) қолайлы жайылым айналымы схемасы (2 қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталарын (3 қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Чингирлаускому району на 2023-2024 годы
Решение Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 17 января 2023 года № 36-3
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Чингирлауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Чингирлаускому району на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Руководителю аппарата Чингирлауского районного маслихата (С.Шагиров) обеспечить официальное опубликование в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата С.Шагиров
Утвержден
решением Чингирлауского
районного маслихата
от 17 января 2023 года №36-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Чингирлаускому району на 2023 -2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Чингирлаускому району на 2023-2024 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Чингирлауского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемаларын (4 қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемаларын (5 қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемаларын (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7 қосымша);
7-1) жергілікті жағдайларға мен ерекшеліктеріне қарай жеке қосалқы шаруашылығындағы ауылшаруашылық жануарларын жаюға халықтың қажеттілігін қамтамасыз ету үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтарын көрсететін картасын (7-1 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттер туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынатын өзге де мәліметтер.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -15; -35 ºС, шілде айында - +25; +40ºС. Жауынның орташа түсімі - 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 124 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі ақ жусанды-бетегелі және жусанды-шөлді шөбі. Топырағы ашық-құба, оңтүстікте құмды және сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 40-50 см.
Су режимінің айрықша белігісі әдетте сәуір айының басында басылатын айқын көктемгі су тасқыны болып табылады.
Елек өзені – аудандағы ең ірі өзеңдердің бірі.

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 7-1).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.
Сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Климат района резко континентальный, зима холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -15;-35°С, в июле +25;+40°С. Средний размер осадков составляет - 30 мм, а годовой - 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 124 видов. Самые распространҰнные из них белополынно-типчаковые и полынно-житняковые пустынные травы. Почвы светло-каштановые, на юге встречаются пески и солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
Отличительной особенностью водного режима является резко выраженное весеннее половодье, начинающееся обычно в начале апреля.
К самым крупным рекам в районе относится река Илек.

Бір ауылшаруашылық малына тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу әдістемесіне 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады.
2022 жылдың 1 қаңтарына Шыңғырлау ауданында 40487 ірі қара мал, 39693 ұсақ мүйізді мал, 9289 жылқы, 54 түйе, 31121 құс бар.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің жол берілетін шекті нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына, "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 172 бұйрығына сәйкес 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" құрғақ даладағы 1 басқа жүктеме нормативі: ірі қара мал – 8,5 гектар, қой мен ешкі – 1,7 гектар, жылқы – 10,2 гектар, түйе-11,9 гектар
Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті рұқсат етілген нормасы
Табиғи аймақ
Экологиялық-географиялық аудан (кіші аймақ)
Жайылым түрі (басым)
Жайылымдардың орташа жалпы өнімділігі жалпы пайда/ жем өнімдері, центнер/ гектар қосалқы аймақтар бойынша
Ауылшаруашылығы жануарларының 1 басына шаққандағы жайылым аланының нормасы, қалпына келтірілген және бұзылған жерлерде, гектар
Ірі қара мал
Қой мен ешкі
Жылқы
Түйе
жайылым түрлері бойынша
қосалқы аймақ бойынша
жайылым түрлері бойынша
қосалқы аймақ бойынша
жайылым түрлері бойынша
қосалқы аймақ бойынша
жайылым түрлері бойынша
қосалқы аймақ бойынша
Далалы
Қуаң дала
Бетегелі-жусанды-көделі

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с таблицей 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545.
На 1 января 2022 года в Чингирлауском районе насчитывается крупного рогатого скота (КРС) – 40 487 голов, мелкого рогатого скота (МРС) – 39 693 голов, лошадей – 9 289 голов, 54 голов верблюдов и 31 121 птиц.
Согласно Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", Приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 172 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" норматив нагрузки на 1 голову в засушливой степи составляет: крупный рогатый скот – 8,5 гектар, овцы и козы – 1,7 гектар, лошади – 10,2 гектар, верблюды – 11,9 гектар.
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ
Природ-ная зона
Эколого-географи-ческий район (подзона)
Тип пастбищ (преобла- дающий)
Средняя валовая урожай-ность пастбищ валовая/ кормовая единица, центнер/ гектар по подзонам
Норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных, на восстановленных и деградированных угодьях, гектар
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
верблюды
по типам пастбищ
по под-зоне
по типам пастбищ
по под-зоне
по типам пастбищ
по под-зоне
по типам пастбищ
по под-зоне
Степная
Засушливая степь
Типчаково-полынно-ковыльные

2716
5816
-
Шоқтыбай
18766
1714
7326
9330
-
Шыңғырлау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері
және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шыңғырлау ауданы аумағында
жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шыңғырлау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 2-қосымша
Шыңғырлау ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шыңғырлау ауданы Ақтау ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шыңғырлау ауданы Ақшат ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шыңғырлау ауданы Алмаз ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шыңғырлау ауданы Ардақ ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шыңғырлау ауданы Ащысай ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шыңғырлау ауданы Қарағаш ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шыңғырлау ауданы Шыңғырлау ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шыңғырлау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 3-қосымша
Шыңғырлау ауданы Ақбұлақ ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шыңғырлау ауданы Ақтау ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шыңғырлау ауданы Ақшат ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шыңғырлау ауданы Алмаз ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шыңғырлау ауданы Ардақ ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шыңғырлау ауданы Ащысай ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шыңғырлау ауданы Қарағаш ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шыңғырлау ауданы Шыңғырлау ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шыңғырлау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 4-қосымша
Шыңғырлау ауданы Ақбұлақ ауылдық округ бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шыңғырлау ауданы Ақтау ауылдық округ бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шыңғырлау ауданы Ақшат ауылдық округ бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шыңғырлау ауданы Алмаз ауылдық округ бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шыңғырлау ауданы Ардақ ауылдық округ бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шыңғырлау ауданы Ащысай ауылдық округ бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шыңғырлау ауданы Қарағаш ауылдық округ бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шыңғырлау ауданы Шыңғырлау ауылдық округ бойынша жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шыңғырлау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 5-қосымша
Шыңғырлау ауданы Ақбұлақ ауылдық округ бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шыңғырлау ауданы Ақтау ауылдық округ бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шыңғырлау ауданы Ақшат ауылдық округ бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шыңғырлау ауданы Алмаз ауылдық округ бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шыңғырлау ауданы Ардақ ауылдық округ бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шыңғырлау ауданы Ащысай ауылдық округ бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шыңғырлау ауданы Қарағаш ауылдық округ бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шыңғырлау ауданы Шыңғырлау ауылдық округ бойынша жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шыңғырлау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 6-қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл
шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру
схемасы Ақбұлақ ауылдық округі
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл
шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру
схемасы Ақтау ауылдық округі
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл
шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру
схемасы Ақшат ауылдық округі
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл
шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру
схемасы Алмаз ауылдық округі
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл
шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру
схемасы Ардаақ ауылдық округі
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл
шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру
схемасы Ащысай ауылдық округі
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл
шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру
схемасы Қарағаш ауылдық округі
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан
жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл
шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру
схемасы Шыңғырлау ауылдық округі
Шыңғырлау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Жайылымдарда жаюдың басталуы
Малды жайылымнан қайтару
1
Ақбұлак
Сәуірдің бірінші жартысы
Қараша бірінші онкүндігі
2
Ақтау
Сәуірдің бірінші жартысы
Қараша бірінші онкүндігі
3
Ақшат
Сәуірдің бірінші жартысы
Қараша бірінші онкүндігі
4
Алмаз
Сәуірдің бірінші жартысы
Қараша бірінші онкүндігі
5
Ардақ
Сәуірдің бірінші жартысы
Қараша бірінші онкүндігі
6
Ащысай
Сәуірдің бірінші жартысы
Қараша бірінші онкүндігі
7
Қарағаш
Сәуірдің бірінші жартысы
Қараша бірінші онкүндігі
8
Шыңғырлау
Сәуірдің бірінші жартысы
Қараша бірінші онкүндігі

2716
5816
-
Шоктыбай
18766
1714
7326
9330
-
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Чингирлаускому району
на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Чингирлауского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Чингирлаускому району
на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Акбулакского с/о, Чингирлауского района
приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Актауского с/о, Чингирлауского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Акшатского с/о, Чингирлауского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Алмазненского с/о, Чингирлауского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Ардакского с/о, Чингирлауского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Ащысайского с/о, Чингирлауского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Карагашского с/о, Чингирлауского района
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Чингирлауского с/о, Чингирлауского района
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию по
Чингирлаунскому району на
2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Акбулакского с/о, Чингирлауского района
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Актауского с/о, Чингирлауского района
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Акшатского с/о, Чингирлауского района
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Алмазненского с/о, Чингирлауского района
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Ардакского с/о, Чингирлауского района
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Ащысайского с/о, Чингирлауского района
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Карагашского с/о, Чингирлауского района
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Чингирлауского с/о, Чингирлауского района
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Чингирлаускому району на
2023-2024 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную, согласно норме потребления воды по Акбулакскому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную, согласно норме потребления воды по Актаускому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводненным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды по Акшатскому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводненным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды по Алмазненскому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводненным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды по Ардакскому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводненным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды по Ащысайскому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводненным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды по Чингирлаускому сельскому округу, Чингирлауского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Чингирлаускому району на
2023 – 2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища по Акбулакскому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища по Актаускому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища по Акшатскому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища по Алмазненскому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища по Ардакскому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища по Ащысайскому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища по Карагашскому сельскому округу, Чингирлауского района
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища по Чингирлаускому сельскому округу, Чингирлауского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Чингирлаускому району на
2023 – 2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Акбулакский сельский округ
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Актауский сельский округ
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Акшатский сельский округ
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Алмазненский сельский округ
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Ардакский сельский округ
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Ащысайский сельский округ
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Карагашский сельский округ
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Чингирлауский сельский округ
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Чингирлаускому району на
2023 – 2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяюшие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Начало выпаса скота на пастбищах
Возврат скота с пастбищ
1
Акбулакский
Первая половина апреля
Первая декада ноября
2
Актауский
Первая половина апреля
Первая декада ноября
3
Акшатский
Первая половина апреля
Первая декада ноября
4
Алмазненский
Первая половина апреля
Первая декада ноября
5
Ардакский
Первая половина апреля
Первая декада ноября
6
Ащысайский
Первая половина апреля
Первая декада ноября
7
Карагашский
Первая половина апреля
Первая декада ноября
8
Чингирлауский
Первая половина апреля
Первая декада ноября

Жайылымдық кезең ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі – жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысын қалыңдығымен тереңдігіне және басқа да факторларға байланысты. Көктемде жайылымның басталуы шөптің қайта өсуі басталғаннан кейін екі аптадан кешіктірмей және жайылым мерзімдерінің аяқталуы белгілі бір жылдың климаттық жағдайларына байланысты болады және ерте немесе кеш мерзімге ауыстырылуы мүмкін. Бұл шаралар жайылымдардың деградациясының және жел эрозиясының алдын алады. Шыңғырлау ауданы аумағындағы жайылымдық жерлерді негізгі пайдаланушылар ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендер тұрғындарының ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекендердің, ауыл шаруашылығы құрылымдарының жерлерінде және босалқы жерлерде жайылады.
Суару артезиан ұңғымалары мен құдықтармен жабдықталған суару науаларынан тікелей жүргізіледі.
Шыңғырлау ауданы бойынша
2023-2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 7-1 қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін карта Ақбұлақ ауылдық округі
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін карта Ақтау ауылдық округі
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін карта Ақшат ауылдық округі
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін карта Алмаз ауылдық округі
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін карта Ардақ ауылдық округі
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін карта Ащысай ауылдық округі
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін карта Қарағаш ауылдық округі
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауланың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарын белгілейтін карта Шыңғырлау ауылдық округі
Ауылдық округтер бөлінісіндегі ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
Ауылдық округ атауы
Халық шаруашылықтарындағы мал саны, оның ішінде (бас)
Шартты бастарға қайта есептегенде (бас.)
1 бас шартқа жайылым жүктемесінің нормасы. (га)
Жайылымдардың қажеттілігі
га
Елді мекендердің жайылым көлемі (га)
Жайылымдардың жетіспеушілігі
(га)
Босалқы жерлердегі жайылым көлемі (га)
ІҚМ
МРС
жылқы
түйе
Ақбұлақ

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях – составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами. Начало сроков выпаса весной не ранее чем через две недели после начала отрастания трав и окончание сроков выпаса скота будет зависеть от климатических условий конкретного года и могут сдвигаться на более ранние, либо более поздние сроки. Данные меры позволят предотвратить возможность деградации пастбищ и возникновение ветровой эрозии. Основными пользователями пастбищ на территории Чингирлауского района являются сельскохозяйственные формирования. Сельскохозяйственные животные населения населенных пунктов пасутся на землях населенных пунктов, сельскохозяйственных формирований и на землях запаса.
Водопой производится непосредственно из водопойных корыт, которыми оснащены артезианские скважины и колодцы.
Приложение 7-1)
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Чингирлаускому району на
2023 – 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Акбулакский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Актауский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Акшатский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Алмазненский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Ардакский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Ащысайский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Карагашский сельский округ
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Чингирлауский сельский округ
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов
Наименование сельского округа
Численность скота в хозяйствах населения, в том числе (голов)
В пере-счете на услов-ные головы (гол.)
Норма нагрузки паст-бищ на 1 усл. голову
(га)
Потреб-ность пастбищ
га
Площадь пастбищ населен-ных пунктов (га)
Нехват-ка паст-бищ
(га)
Пло-щадь паст-бищ на землях запаса (га)
КРС
МРС
Лошади
Верб-люды
Акбулакский

Ауданының ауылдық округтерінде 6 мал дәрігерлік пункттері және 8 мал көмінділері бар
Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар
Іс-шаралардың атауы
Орындау мерзімі
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Ай сайын ұңғымаларды салу бойынша индикативтік жоспарлардың орындалуы бойынша есеп беру
Тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне
Облыстық ауыл шаруашылығы басқармасына есеп
Аудандық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлім
Жайылымдарды суландыру үшін техника мен жабдықтар сатып алуға жұмсалған шығындарды өтеу жөніндегі мемлекеттік қолдау шаралары туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізу
Тұрақты
Ақпарат және баяндамалар
Аудандық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлім
Аудан әкімдігінің интернет ресурсында Ұңғымаларды (Ұңғымаларды) бұрғылау бойынша қызмет көрсететін кәсіпорындардың тізімін орналастыру
Тұрақты
Ақпарат
Аудандық кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлім
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
га - гектар;
ºС - Цельсия көрсеткіші;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
а/о - ауылдық округ

В сельских округах района действуют 6 ветеринарных пунктов и 8 скотомогильников.
План по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры
Наименование мероприятий
Срок исполнения
Форма завершения
Ответственные исполнители
Ежемесячно предоставлять отчет по выполнению индикативных планов по строительству колодцев
Ежеквартально к 10 числу месяца, следующего за отчетным периодом
Отчет в управление сельского хозяйства области
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района
Проводить разъяснительные работы о мерах государственной поддержки по возмещению затрат на приобретение техники и оборудования для обводнения пастбищ
Постоянно
Информации и выступления
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района
Разместить список предприятий, оказывающих услуги по бурению колодцев (скважин) на интернет ресурсе акимата района
Постоянно
Информации
Отдел предпринимательства и сельского хозяйства района
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
С0 – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр;
с/о – сельский округ.