Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері арнайы киім нысанының фасоны мен түсін, әскери басқару органына, құрамасына, бөліміне, әскери оқу орнына тиесілікті білдіретін салтанатты, күнделікті және далалық киім нысанына айырым белгісін және оған тігілетін ерекшелік белгісін, жеңдегі айырым белгісі мен сыныптық мамандары үшін тігілетін белгіні бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 24 сәуірдегі № 414 бұйрығы
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысаны мен айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысаны мен айырым белгісі үлгілерінің сипаттамасы мен суретінің 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері арнайы киім нысанының фасоны мен түсі, әскери басқару органына, құрамасына, бөліміне, әскери оқу орнына тиесілікті білдіретін салтанатты, күнделікті және далалық киім нысанына айырым белгісі және оған тігілетін ерекшелік белгісі, жеңдегі айырым белгісі мен сыныптық мамандары үшін тігілетін белгі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл бастығының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiн жүргiзу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес осы бұйрықты Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) деректемелер Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерiнiң эталондық бақылау банкiне орналастырылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде осы тармақтың 1) тармақшасының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тыл және әскери инфрақұрылым жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-полковник
Р. Жақсылықов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2024 жылғы 24 сәуірдегі
№ 414 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері арнайы киім нысанының фасоны мен түсі, әскери басқару органына, құрамасына, бөліміне, әскери оқу орнына тиесілікті білдіретін салтанатты, күнделікті және далалық киім нысанына айырым белгісі және оған тігілетін ерекшелік белгісі, жеңдегі айырым белгісі мен сыныптық мамандары үшін тігілетін белгі

Об утверждении фасона и расцветки специальной формы одежды, знаков различия и нашиваемых знаков отличия к ней, нарукавных знаков различия к парадной, повседневной и полевой форме одежды, обозначающих принадлежность к органам военного управления, соединениям, частям, военным учебным заведениям, нашиваемых знаков для классных специалистов Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 апреля 2024 года № 414
В соответствии с пунктом 8 Описания и рисунков образцов военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 "О военной форме одежды и знаках различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые фасон и расцветку специальной формы одежды, знаки различия и нашиваемые знаки отличия к ней, нарукавные знаки различия к парадной, повседневной и полевой форме одежды, обозначающие принадлежность к органам военного управления, соединениям, частям, военным учебным заведениям, нашиваемые знаки для классных специалистов Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Управлению начальника Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472;
2) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпункта 1) настоящего пункта в течение пяти календарных дней со дня размещения реквизитов в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по тылу и военной инфраструктуре.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан генерал-полковник
Р. Жаксылыков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 апреля 2024 года № 414
Фасон и расцветка специальной формы одежды, знаки различия и нашиваемые знаки отличия к ней, нарукавные знаки различия к парадной, повседневной и полевой форме одежды, обозначающие принадлежность к органам военного управления, соединениям, частям, военным учебным заведениям, нашиваемые знаки для классных специалистов Вооруженных Сил Республики Казахстан

1-тарау. Ұшуды ұйымдастыратын, жасайтын және қамтамасыз ететін әскери қызметшілердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде жауынгерлік кезекшілік атқаратын адамдардың арнайы киім нысаны
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері (бұдан әрі – ҚК) авиациясы ұшқыш құрамының арнайы киім нысаны:
1) жазғы (қосымшаның 1-суреті):
бас киімі бар зәйтүн түстес ұшқыш костюмі;
бір түсті футболка;
жеңіл ұшқыш бәтеңкесі;
2) № 1 маусымдық (қосымшаның 3-суреті):
бас киімі бар зәйтүн түстес ұшқыш костюмі;
бір түсті футболка;
қоңыр түсті былғары ұшқыш күртешесі;
жеңіл ұшқыш бәтеңкесі;
құрап тігілген ұшқыш қолғабы;
3) № 2 маусымдық (қосымшаның 4-суреті):
бас киімі бар зәйтүн түстес ұшқыш костюмі;
бір түсті футболка;
зәйтүн түстес маусымдық ұшқыш костюмі;
ұшқыш бәтеңкесі;
теріден тігілген қолғап;
4) қысқы (қосымшаның 5-суреті):
бас киімі бар зәйтүн түстес ұшқыш костюмі;
бір түсті қысқы іш киім;
бас киімі бар зәйтүн түстес қысқы ұшқыш костюмі
жылы ұшқыш бәтеңкесі;
теріден тігілген қолғап.
Жазғы киім нысанында суық ауа райында және қысқы киім нысанында жылы ауа райында зәйтүн түстес арнайы свитер (қосымшаның 2-суреті) киіп жүруге жол беріледі.
Қысқы және маусымдық киім нысанында ұшқыш бәтеңкесі және жылы ұшқыш бәтеңкесі орнына унты, теріден тігілген қолғап орнына құрап тігілген қолғап киіп жүруге жол беріледі.
2. Шетелге ұшуды жасайтын ҚК авиациясы ұшқыш құрамының киім нысаны (әскери қызметші әйелдерден басқа):
1) жазғы (қосымшаның 6-суреті):
қара түсті өкілдік фуражка;
қара түсті өкілдік китель мен шалбар;
ақ түсті өкілдік жейде;
қара түсті өкілдік галстук;
қара түсті қысқа қонышты бәтеңке;
2) қысқы (қосымшаның 7-суреті):
қара түсті өкілдік құлақшын;
қара түсті қысқы өкілдік күртеше;
қара түсті өкілдік китель мен шалбар;
ақ түсті өкілдік жейде;
қара түсті өкілдік галстук;
теріден тігілген қолғап;
қара түсті қысқа қонышты өкілдік бәтеңке.
3. Шетелге ұшуды жасайтын ҚК авиациясы ұшқыш құрамы әскери қызметші әйелдерінің киім нысаны:
1) жазғы (қосымшаның 8-суреті):
қара түсті өкілдік шляпа;
қара түсті өкілдік китель мен шалбар;
ақ түсті өкілдік жейде;
қара түсті өкілдік әйелдер галстугы;
қара түсті туфли;
2) қысқы (қосымшаның 9-суреті):
қара түсті өкілдік құлақшын;
қара түсті өкілдік китель мен шалбар;
ақ түсті өкілдік жейде;
қара түсті қысқы өкілдік күртеше;
қара түсті өкілдік әйелдер галстугы;
теріден тігілген қолғап;
қара түсті қысқа қонышты өкілдік әйелдер етігі.
Қоршаған орта температурасы ыстық болған кезде ақ түсті қысқа жеңді жейде киіп жүруге жол беріледі.

Глава 1. Специальная форма одежды военнослужащих организующих, совершающих и обеспечивающих полеты, а также лиц, несущих боевое дежурство в Вооруженных Силах Республики Казахстан
1. Специальная форма одежды летного состава авиации Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС):
1) летняя (рисунок 1 приложения):
костюм летный с головным убором оливкового цвета;
футболка однотонного цвета;
ботинки полетные облегченные;
2) демисезонная № 1 (рисунок 3 приложения):
костюм летный с головным убором оливкового цвета;
футболка однотонного цвета;
куртка летная кожаная коричневого цвета;
ботинки полетные облегченные;
перчатки летные комбинированные;
3) демисезонная № 2 (рисунок 4 приложения):
костюм летный с головным убором оливкового цвета;
футболка однотонного цвета;
костюм летный демисезонный оливкового цвета;
ботинки полетные;
перчатки на меху;
4) зимняя (рисунок 5 приложения):
костюм летный с головным убором оливкового цвета;
белье зимнее однотонного цвета;
костюм летный зимний с головным убором оливкового цвета;
ботинки полетные утепленные;
перчатки на меху.
При летней форме одежды в холодную погоду и зимней форме одежды в теплую погоду допускается носить свитер специальный оливкового цвета (рисунок 2 приложения).
При зимней и демисезонной форме одежды допускается носить унты вместо ботинок полетных и ботинок полетных утепленных, перчатки комбинированные вместо перчаток на меху.
2. Форма одежды летного состава авиации (кроме военнослужащих-женщин) ВС, совершающих вылеты в зарубежье:
1) летняя (рисунок 6 приложения):
фуражка представительская черного цвета;
китель и брюки представительские черного цвета;
рубашка представительская белого цвета;
галстук представительский черного цвета;
полуботинки черного цвета;
2) зимняя (рисунок 7 приложения):
шапка-ушанка представительская черного цвета;
куртка зимняя представительская черного цвета;
китель и брюки представительские черного цвета;
рубашка представительская белого цвета;
галстук представительский черного цвета;
перчатки на меху;
полусапожки зимние черного цвета.
3. Форма одежды военнослужащих-женщин летного состава авиации ВС, совершающих вылеты в зарубежье:
1) летняя (рисунок 8 приложения):
шляпа представительская черного цвета;
китель и брюки представительские черного цвета;
рубашка представительская белого цвета;
галстук женский представительский черного цвета;
туфли черного цвета;
2) зимняя (рисунок 9 приложения):
шапка-ушанка представительская черного цвета;
китель и брюки представительские черного цвета;
рубашка представительская белого цвета;
куртка зимняя представительская черного цвета;
галстук женский представительский черного цвета;
перчатки на меху;
полусапожки женские зимние черного цвета.
При жаркой температуре окружающей среды, допускается ношение рубашки белого цвета с коротким рукавом.

4. Авиациялық техникаға қызмет көрсету, ӘК ұшуын қамтамасыз ету бойынша жерүсті авиациялық мамандарының арнайы киім нысаны:
1) жазғы (қосымшаның 10-суреті):
бас киімі бар қара көк түсті арнайы костюм;
бір түсті футболка;
сандалет;
2) қысқы (қосымшаның 11-суреті):
бас киімі бар қара көк түсті арнайы костюм;
бас киімі бар қара көк түсті қысқы арнайы костюм;
қара түсті қысқы қолғап;
теріден тігілген бәтеңке.
5. ҚК-де жауынгерлік кезекшілік атқаратын адамдардың арнайы киім нысаны:
1) жазғы (қосымшаның 12-суреті):
бас киімі бар зәйтүн түстес арнайы костюм;
бір түсті футболка;
сандалет;
2) қысқы (қосымшаның 13-суреті):
бас киімі бар зәйтүн түстес арнайы костюм;
бір түсті футболка;
бас киімі бар зәйтүн түстес қысқы арнайы костюм.
Қажет болған кезде зәйтүн түстес поло-футболка киіп жүруге жол беріледі.
2-тарау. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери-теңіз күштері әскери қызметшілерінің арнайы киім нысаны
6. ҚК Әскери-теңіз күштері (бұдан әрі – ӘТК) әскери қызметшілерінің арнайы киім нысаны:
1) жазғы (қосымшаның 14-суреті):
қара көк түсті арнайы теңіз костюмі;
қара көк түсті тельняшка;
2) қысқы (қосымшаның 15-суреті):
қара көк түсті арнайы теңіз костюмі;
қара көк түсті қысқы арнайы теңіз костюмі;
қара көк түсті тельняшка.
ӘТК әскери қызметшілерінің арнайы киім нысаны күнделікті киім нысанының бас киімімен және аяқ киімімен киіледі.
Ыстық ауа райында қысқы қысқа қонышты етік (қысқа қоңышты бәтеңке) орнына сандалет киіп жүруге жол беріледі.
ӘТК қарап-тексеру тобының әскери қызметшілеріне қызғылт сары түсті жүзу броньды кеудешесін киіп жүруге жол беріледі.
7. ӘТК-нің катердегі, суүсті (күзет) корабліндегі және қамтамасыз ету кемесіндегі әскери қызметшілерінің арнайы (дауылдық) киім нысаны:
1) жазғы (қосымшаның 16-суреті):
қара көк түсті дауылдық теңіз костюмі;
қара көк түсті теңіз свитері;
қара түсті табаны тайғанамайтын сандалет;
резеңке қолғап;
2) қысқы (қосымшаның 17-суреті):
қара көк түсті дауылдық теңіз костюмі;
қара көк түсті теңіз свитері;
қара түсті су өткізбейтін қысқы костюм;
қара түсті табаны тайғанамайтын қысқы бәтеңке;
резеңке қолғап.
Қажет болған кезде теріден қолғап, кенеп биялай киіп жүруге жол беріледі.
3-тарау. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция, сондай-ақ танк экипажы, жаяу әскер (десант) жауынгерлік машинасы, броньды транспортер, броньды шынжыр табанды транспортер-тартқыш және оның базасындағы машина, өздігінен жүретін артиллериялық және зениттік өздігінен жүретін қондырғы құрамына кіретін әскери қызметшілерінің, әскери оқу орны және танк әскерінің оқу-жаттығу бөлімі мен бөлімшесі курсанттарының және броньды танк техникасын пайдалануға қатысы бар офицер құрамының арнайы киім нысаны

4. Специальная форма одежды наземных авиационных специалистов по обслуживанию авиационной техники и обеспечению полетов воздушных судов ВС:
1) летняя (рисунок 10 приложения):
костюм специальный с головным убором темно-синего цвета;
футболка однотонного цвета;
сандалеты;
2) зимняя (рисунок 11 приложения):
костюм специальный с головным убором темно-синего цвета;
костюм специальный зимний с головным убором темно-синего цвета;
перчатки зимние черного цвета;
ботинки на меху.
5. Специальная форма одежды лиц, несущих боевое дежурство в ВС:
1) летняя (рисунок 12 приложения):
костюм специальный с головным убором оливкового цвета;
футболка однотонного цвета;
сандалеты;
2) зимняя (рисунок 13 приложения):
костюм специальный с головным убором оливкового цвета;
футболка однотонного цвета;
костюм специальный зимний с головным убором оливкового цвета.
При необходимости допускается носить футболку поло оливкового цвета.
Глава 2. Специальная форма одежды военнослужащих Военно-морских сил Вооруженных Сил Республики Казахстан
6. Специальная форма одежда военнослужащих Военно-морских сил ВС (далее ВМС):
1) летняя (рисунок 14 приложения):
костюм специальный морской темно-синего цвета;
тельняшка темно-синего цвета;
2) зимняя (рисунок 15 приложения):
костюм специальный морской темно-синего цвета;
костюм специальный морской зимний черного цвета;
тельняшка темно-синего цвета.
Специальная форма одежда военнослужащих ВМС носится с головными уборами и обувью повседневной формы одежды.
В жаркую погоду допускается ношение сандалет вместо полусапожек зимних (полуботинок).
Военнослужащим осмотровых групп ВМС допускается носить бронежилет плавучий оранжевого цвета.
7. Специальная (штормовая) форма одежды военнослужащих ВМС на катерах, надводных (сторожевых) кораблях и судах обеспечения:
1) летняя (рисунок 16 приложения):
костюм морской штормовой темно-синего цвета;
свитер морской темно-синего цвета;
сандалеты черного цвета на противоскользящей подошве;
перчатки резиновые;
2) зимняя (рисунок 17 приложения):
костюм морской штормовой темно-синего цвета;
свитер морской темно-синего цвета;
костюм водоупорный зимний черного цвета;
ботинки зимние черного цвета на противоскользящей подошве;
перчатки резиновые.
Допускается носить рукавицы на меху, рукавицы брезентовые.
Глава 3. Специальная форма одежды военнослужащих военной полиции, а также входящих в состав экипажей танков, боевых машин пехоты (десанта), бронетранспортеров, бронированных гусеничных транспортеров-тягачей и машин на их базе, самоходно-артиллерийских и зенитных самоходных установок, курсантов военных учебных заведений и учебных частей и подразделений танковых войск и офицерского состава, имеющего отношение к эксплуатации бронетанковой техники Вооруженных Сил Республики Казахстан

8. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ) және Бас штабының (бұдан әрі – ҚК БШ) режим мен қаупсіздігін қамтамасыз ету бойынша қызмет атқаратын ҚК әскери полиция, сондай-ақ танк экипажы, жаяу әскер (десант) жауынгерлік машинасы, броньды транспортер, броньды шынжыр табанды транспортер-тартқыш және олардың базасындағы машина, өздігінен жүретін артиллериялық және зениттік өздігінен жүретін қондырғы құрамына кіретін әскери қызметшілерінің, әскери оқу орны және танк әскері оқу-жаттығу бөлімі мен бөлімшесі курсанттарының және броньды танк техникасын (бұдан әрі – танк экипажы) пайдалануға қатысы бар офицер құрамының арнайы киім нысаны:
1) жазғы (қосымшаның 18-суреті):
қара түсті берет;
қара түсті арнайы костюм;
қара түсті футболка;
далалық белдік;
2) қысқы (қосымшаның 19-суреті):
қара түсті арнайы костюм;
қара түсті футболка;
қара түсті қысқы арнайы костюм;
қара түсті қысқы қолғап.
Әскери қызметшілердің арнайы киім нысаны далалық киім нысанының аяқ киімімен киіледі.
4-тарау. Арнайы міндеттерді орындау үшін тартылатын және Арнайы операциялар күштерінің және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекіткен тізбе бойынша режимдік объектіде бақылау-өткізу режимін ұйымдастыру бойынша нарядқа түсетін әскери қызметшілердің арнайы киім нысаны
9. Арнайы міндеттерді орындайтын әскери қызметшілердің арнайы киім нысаны:
1) жазғы:
жазғы бас киім;
футболка;
жазғы арнайы костюм;
жазғы аяқ киім;
2) қысқы:
қысқы бас киім;
футболка;
жазғы арнайы костюм;
қысқы арнайы костюм;
қолғап;
қысқы аяқ киім.
10. Арнайы операциялар күштерінің және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекіткен тізбе бойынша режимдік объектіде бақылау-өткізу режимін ұйымдастыру бойынша нарядқа түсетін адамдардың арнайы киім нысаны:
1) жазғы:
футболка;
бас киімі бар жазғы арнайы костюм;
қысқа қонышты бәтеңке;
2) қысқы:
арнайы костюм;
футболка;
бас киімі бар қысқы арнайы костюм;
қысқа қонышты етік;
қолғап.
Белгіленген айырым белгісін арнайы киім нысанына тағуға жол берілмейді. Әскери қызметшіні сәйкестендіруге арналған арнайы айырым белгісін тағуға жол беріледі.
Жауынгерлік және арнайы міндеттерді орындау шартына сәйкес арнайы киім нысанының, сондай-ақ қосымша алып жүрілетін жарақ пен амуницияның жиынтықтығын, фасоны мен түсін өзгертуге жол беріледі.
5-тарау. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әртүрлі бейіндегі мамандарының арнайы киім нысаны
11. Мерзімді қызмет әскери қызметшілерінің, автомобиль техникасына қызмет көрсететін адамдардың, жөндеу бөлімі мен бөлімшесі мамандарының, қойма бастықтарының (меңгерушілерінің), сондай-ақ киім нысаны қатты ластанатын жағдайда басқа да мамандардың жұмыс киім нысаны:

8. Специальная форма одежды военнослужащих военной полиции ВС, несущих службу по обеспечению режима и безопасности Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК) и Генерального штаба (далее – ГШ ВС), а также входящих в состав экипажей танков, боевых машин пехоты (десанта), бронетранспортеров, бронированных гусеничных транспортеров-тягачей и машин на их базе, самоходно-артиллерийских и зенитных самоходных установок, курсантов военных учебных заведений и учебных частей и подразделений танковых войск и офицерского состава, имеющего отношение к эксплуатации бронетанковой техники ВС (далее – экипажей танков):
1) летняя (рисунок 18 приложения):
берет черного цвета;
костюм специальный черного цвета;
футболка черного цвета;
ремень полевой;
2) зимняя (рисунок 19 приложения):
костюм специальный черного цвета;
футболка черного цвета;
костюм специальный зимний черного цвета;
перчатки, зимние черного цвета.
Специальная форма одежда военнослужащих носится с обувью полевой формы одежды.
Глава 4. Специальная форма одежды военнослужащих, привлекаемых для выполнения специальных задач и заступающих в наряд по организации контрольно-пропускного режима Сил специальных операции и на режимных объектах по перечню, утвержденному Министром обороны Республики Казахстан
9. Специальная форма одежды военнослужащих, выполняющих специальные задачи:
1) летняя:
головной убор летний;
футболка;
костюм специальный летний;
обувь летняя;
2) зимняя:
головной убор зимний;
футболка;
костюм специальный летний;
костюм специальный зимний;
перчатки;
обувь зимняя.
10. Специальная форма одежды лиц, заступающих в наряд по организации контрольно-пропускного режима Сил специальных операции и на режимных объектах по перечню, утвержденному Министром обороны Республики Казахстан:
1) летняя:
футболка;
костюм специальный с головным убором;
полуботинки;
2) зимняя:
костюм специальный;
футболка;
костюм специальный зимний с головным убором;
полусапожки;
перчатки.
Не допускается ношение установленных знаков различия на специальной форме одежды. Допускается ношение специальных знаков различия, предназначенных для идентификации военнослужащего.
Допускается изменение комплектности, фасона и расцветки специальной формы одежды, а также дополнительно носимого снаряжения и амуниции в соответствии с условиями выполнения боевых и специальных задач.
Глава 5. Специальная форма одежды специалистов различного профиля Вооруженных Сил Республики Казахстан
11. Рабочая форма одежды военнослужащих срочной службы, лиц, обслуживающих автомобильную технику, специалистов ремонтных частей и подразделений, начальников (заведующих) складов, а также других специалистов в условиях сильно загрязняющих форму одежды:

1) жазғы (қосымшаның 20-суреті):
қорғаныш түсті жұмыс кепиі;
қорғаныш түсті жұмыс костюмі;
2) қысқы (қосымшаның 21-суреті):
қорғаныш түсті жұмыс костюмі;
малақайы бар қорғаныш түсті қысқы жұмыс костюмі.
12. Жұмыс киім нысаны футболкамен (тельняшкамен), іш киіммен және жылы іш киіммен, қолғаппен және далалық киім нысанының аяқ киімімен киіледі.
6-тарау. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің арнайы киім нысанына айырым белгісі мен тігілетін ерекшелік белгісі, әскери басқару органына, құрамасына, бөліміне, әскери оқу орнына тиесілікті білдіретін салтанатты, күнделікті және далалық киім нысанына жеңдегі айырым белгісі мен сыныптық мамандары үшін тігілетін белгі 1-параграф. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің арнайы киім нысанына жеңдегі айырым белгісі
13. Әскери қызметшінің ҚК-ге тиесілігін білдіретін зәйтүн түстес арнайы киім нысанына жеңдегі айырым белгісі арнайы киім нысанының сол жақ жеңіне тігіледі және өлшемі биіктігі бойынша 90 миллиметр, ені бойынша 75 миллиметр қалқан нысанында болады (қосымшаның 22-суреті).
2-параграф. Әскери басқару органына, құрамаға, бөлімге, әскери оқу орнына тиесілікті білдіретін салтанатты, күнделікті, далалық және арнайы киім нысанына жеңдегі айырым белгісі
14. ҚК әскери басқару органына, құрамасына, бөліміне, әскери оқу орнына тиістілікті білдіретін жеңдегі айырым белгісі диаметрі 80 миллиметр шеңбер нысанында болады, оның түсі киім нысанының үстіңгі матасының түсіне (ҚР ҚК Әскери-теңіз күштерінің арнайы киім нысаны – қара түсті) сәйкес келеді және киім нысанының оң жақ жеңіне тігіледі (23-сурет).
Жеңдегі айырым белгісінің ортасында шеңбер орналасқан, оның ішінде ҚК құрылымдық бөлімшесіне тиесілікті білдіретін (оң жақ жеңге) ҚК тиісті құрылымдық бөлімшесінің суреті болады. Сыртқы және ішкі шеңбер арасында шеңбер бойында ҚК құрылымдық бөлімшесіне тиесілікті білдіретін жазба болады:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚАЗАҚСТАН" деген жазба, төменгі жағында "ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ" деген жазба;
2) Бас штабтың әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК" деген әріптер, төменгі жағында "БАС ШТАБЫ" деген жазба;
3) Құрлық әскерлері бас қолбасшысы басқармасының, тікелей бағыныстағы бөлім мен мекеменің әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК" деген әріптер, төменгі жағында "ҚҰРЛЫҚ ӘСКЕРЛЕРІ" деген жазба;
4) "Оңтүстік" өңірлік қолбасшылығының әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК ҚӘ" деген әріптер, төменгі жағында "ОҢТҮСТІК" ӨҢІРЛІК ҚОЛБАСШЫЛЫҒЫ ӘСКЕРЛЕРІ" деген жазба;

1) летняя (рисунок 20 приложения):
кепи рабочее защитного цвета;
костюм рабочий защитного цвета;
2) зимняя (рисунок 21 приложения):
костюм рабочий защитного цвета;
костюм рабочий зимний защитного цвета с шапкой.
12. Рабочая форма одежды носится вместе с футболкой (тельняшкой), нательным и термо-бельем, перчатками и обувью полевой формы одежды.
Глава 6. Знаки различия и нашиваемые знаки отличия к специальной форме одежды, нарукавные знаки различия к парадной, повседневной и полевой форме одежды, обозначающие принадлежность к органам военного управления, соединениям, частям, военным учебным заведениям и нашиваемые знаки для классных специалистов Вооруженных Сил Республики Казахстан
Параграф 1. Нарукавный знак различия на специальную форму одежды военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан
13. Нарукавный знак различия на специальную форму одежды оливкового цвета, обозначающей принадлежность военнослужащего к ВС, нашивается на левом рукаве специальной формы одежды и представляет собой форму щита размерами: по высоте 90 миллиметров, по ширине 75 миллиметров (рисунок 22 приложения).
Параграф 2. Нарукавные знаки различия к парадной, повседневной, полевой и специальной форме одежды, обозначающие принадлежность к органам военного управления, соединениям, частям, военным учебным заведениям
14. Нарукавные знаки различия обозначающие принадлежность к органам военного управления, соединениям, частям, военным учебным заведениям ВС, имеют форму круга, цвет которого соответствует цвету ткани верха формы одежды (на специальной форме одежде Военно-морских Сил – черного цвета) диаметром 80 миллиметров и нашиваются на правый рукав формы одежды (рисунок 23 приложения).
В центре нарукавного знака различия размещен круг, внутри которого изображаются рисунки соответствующих структурных подразделений ВС обозначающие принадлежность к структурному подразделению ВС (на правый рукав). Между внешним и внутренним кругом вдоль кругов размещается надпись, обозначающая принадлежность к структурному подразделению ВС:
1) для военнослужащих Министерства обороны Республики Казахстан – в верхней части надпись "ҚАЗАҚСТАН", в нижней части – "ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ";
2) для военнослужащих Генерального штаба – в верхней части буквы "ҚР ҚК", в нижней части надпись "БАС ШТАБЫ";
3) для военнослужащих Управления Главнокомандующего, частей и учреждений непосредственного подчинения Сухопутных войск – в верхней части буквы "ҚР ҚК", в нижней части надпись "ҚҰРЛЫҚ ӘСКЕРЛЕРІ";
4) для военнослужащих регионального командования "Юг" – в верхней части буквы "ҚР ҚК ҚӘ", в нижней части надпись "ОҢТҮСТІК" ӨҢІРЛІК ҚОЛБАСШЫЛЫҒЫ ӘСКЕРЛЕРІ";

19) радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау әскерлері басқару органының, бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК" деген әріптер, төменгі жағында "РХБ ҚОРҒАУ ӘСКЕРЛЕРІ" деген жазба;
20) инженерлік әскерлер басқару органының, бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК" деген әріптер, төменгі жағында "ИНЖЕНЕРЛІК ӘСКЕРЛЕРІ" деген жазба;
21) геоақпараттық және гидрометеорологиялық қамтамасыз ету басқару органының, бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ГЕОАҚПАРАТТЫҚ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ" деген жазба;
22) Тыл бастығының басқармасы басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК ТЫЛЫ" деген жазба;
23) әскери қатынастар басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК" деген әріптер, төменгі жағында "ӘСКЕРИ ҚАТЫНАСТАР" деген жазба;
24) Әскери инфрақұрылым бас басқармасы басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК" деген әріптер, төменгі жағында "ӘСКЕРИ ИНФРАҚҰРЫЛЫМ" деген жазба;
25) Қару-жарақ бастығының басқармасы басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК" деген әріптер, төменгі жағында "ҚАРУ-ЖАРАҚ" деген жазба;
26) Бас әскери-медициналық басқармасы басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК" деген әріптер, төменгі жағында "ӘСКЕРИ МЕДИЦИНА" деген жазба;
27) аумақтық қорғанысты басқару органының, аумақтық әскерлер бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері, аумақтық қорғаныс аймағының (ерекше ауданының) және ауданының бастықтары, әкімдердің әскери қауіпсіздік және қорғаныс мәселелері жөніндегі көмекшісі үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК" деген әріптер, төменгі жағында "АУМАҚТЫҚ ҚОРҒАНЫС" деген жазба;
28) ҚМ Спорт комитеті – Орталық спорт клубы басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚМ СПОРТ КОМИТЕТІ" деген жазба, төменгі жағында "ОРТАЛЫҚ СПОРТ КЛУБЫ" деген жазба;
29) бітімгершілік басқару органы, бөлімі мен бөлімшесі әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "UNITED NATIONS" деген жазба, төменгі жағында "NATIONS UNIES" деген жазба;
30) Құрлық әскерлері Әскери институтының әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚҰРЛЫҚ ӘСКЕРЛЕРІ" деген жазба, төменгі жағында "ӘСКЕРИ ИНСТИТУТЫ" деген жазба;
31) Радиоэлектроника және байланыс әскери-инженерлік институтының әскери қызметшілері үшін – сол жағында "КҮШ – БІЛІМДЕ" деген жазба, оң жағында "ЖЕҢІС – ШЕБЕРЛІКТЕ" деген жазба;

19) для военнослужащих органов управления, частей и подразделений войск радиационной, химической и биологической защиты – в верхней части буквы "ҚР ҚК", в нижней части надпись "РХБ ҚОРҒАУ ӘСКЕРЛЕРІ";
20) для военнослужащих органов управления, частей и подразделений инженерных войск – в верхней части буквы "ҚР ҚК", в нижней части надпись "ИНЖЕНЕРЛІК ӘСКЕРЛЕРІ";
21) для военнослужащих органов управления, частей и подразделений геоинформационного и гидрометеорологического обеспечения – в верхней части надпись "ГЕОАҚПАРАТТЫҚ ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ";
22) для военнослужащих органов управления, частей и учреждений управления начальника Тыла – в верхней части надпись "ҚР ҚК ТЫЛЫ";
23) для военнослужащих органов управления, частей и учреждений военных сообщений – в верхней части буквы "ҚР ҚК", в нижней части надпись "ӘСКЕРИ ҚАТЫНАСТАР";
24) для военнослужащих органов управления, частей и учреждений Главного управления военной инфраструктуры – в верхней части буквы "ҚР ҚК", в нижней части надпись "ӘСКЕРИ ИНФРАҚҰРЫЛЫМ";
25) для военнослужащих органов управления, частей и учреждений управления начальника Вооружения – в верхней части буквы "ҚР ҚК", в нижней части надпись "ҚАРУ-ЖАРАҚ";
26) для военнослужащих органов управления, частей и учреждений Главного военно-медицинского управления – в верхней части буквы "ҚР ҚК", в нижней части надпись "ӘСКЕРИ МЕДИЦИНА";
27) для военнослужащих органов управления территориальной обороны, частей и подразделений территориальных войск, начальников зон (особых районов) и районов территориальной обороны, помощников акимов по вопросам военной безопасности и обороны – в верхней части буквы "ҚР ҚК", в нижней части надпись "АУМАҚТЫҚ ҚОРҒАНЫС";
28) для военнослужащих органов управления, частей и учреждений Спортивного комитета МО РК – Центрального спортивного клуба – в верхней части надпись "ҚР ҚМ СПОРТ КОМИТЕТІ", в нижней части надпись "ОРТАЛЫҚ СПОРТ КЛУБЫ";
29) для военнослужащих миротворческих органов управления, частей и подразделений – в верхней части надпись "UNITED NATIONS", в нижней части надпись "NATIONS UNIES";
30) для военнослужащих Военного института Сухопутных войск – в верхней части надпись "ҚҰРЛЫҚ ӘСКЕРЛЕРІ", в нижней части надпись "ӘСКЕРИ ИНСТИТУТЫ";
31) для военнослужащих Военно-инженерного института радиоэлектроники и связи – с левой стороны надпись "КҮШ – БІЛІМДЕ", с правой стороны надпись "ЖЕҢІС – ШЕБЕРЛІКТЕ";

32) Әуе қорғанысы күштері әскери институтының әскери қызметшілері үшін – айналдыра "Т.БИГЕЛДИНОВ АТЫНДАҒЫ ӘСКЕРИ ИНСТИТУТ" деген жазба;
33) әскери колледж әскери қызметшілері мен кадеттері (ұландары) үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК" деген әріптер, төменгі жағында "ӘСКЕРИ КОЛЛЕДЖ" деген жазба;
34) "Жас ұлан" республикалық мектебінің әскери қызметшілері мен тәрбиеленушілері үшін – жоғарғы жағында "ҚР ҚК" деген әріптер, төменгі жағында "РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕКТЕБІ" деген жазба;
35) 68665 әскери бөлімінің әскери қызметшілері үшін – төменгі жағында "68665 ӘСКЕРИ БӨЛІМІ" деген жазба;
36) 54310 әскери бөлімінің әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "KAZCENT" деген жазба;
37) ҚР ҚМ, БШ, ҚК орталық бағыныстағы әскери бөлімдерінің (мекемелерінің) әскери қызметшілері үшін – жоғарғы жағында "ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ" деген жазба, төменгі жағында "ОРТАЛЫҚ БАҒЫНЫСТЫ ӘСКЕРИ БӨЛІМДЕР" деген жазба.
3-параграф. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери-теңіз күштеріне мемлекеттік тиесілікті білдіретін арнайы киім нысанына айырым төсбелгісі
15. Мемлекеттік тиесілікті білдіретін айырым төсбелгісі биіктігі 35 миллиметр және ұзындығы 70 миллиметр ӘТК-нің кішірейтілген туының көшірмесінің бейнесі түрінде жасалады (қосымшаның 24-суреті).
16. ӘТК-ге мемлекеттік тиесілікті білдіретін айырым төсбелгісі ӘТК әскери қызметшілерінің арнайы киім нысанына оң жақ қапталының ортасына тігіледі.
4-параграф. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органына тиесілікті білдіретін күнделікті, далалық және арнайы киім нысанына жеңдегі айырым белгісі (таңғыш)
17. Жеңдегі айырым белгісін (таңғышты) жол жүрісі қауіпсіздігін және құқық тәртібін қамтамасыз ету кезінде ҚК әскери полиция органы әскери қызметшілерінің күнделікті, далалық және арнайы киім нысанының оң жақ жоғарғы білегіне тағуына жол беріледі (қосымшаның 25-суреті).
Жеңдегі айырым белгісі (таңғыш) ені 230 миллиметр және биіктігі 200 миллиметр матадан жасалған жартылай шеңбер болады. Матаның түсі – көгілдір. Жартылай шеңбер ішіне ҚК әскери полиция жеңдегі айырым белгісінің бейнесі болады. Төменгі бөлігінде ортасында ені 15 миллиметр және ұзындығы 70 миллиметр екі жағынан екі жолақты сұр түсті "ӘП" деген жазу болады.
5-параграф. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің арнайы киім-кешегіне әскери атағы мен қан тобы бойынша кеудеге тағылатын жапсырма, сондай-ақ күнделікті киім нысанына сыныптық біліктілігі белгісі
18. Әскери атағы көрсетілген кеудеге тағылатын жапсырма – зәйтүн түстес, қара көк және қара түсті матадан жасалған тікбұрышты жапсырма қысқы, жазғы және маусымдық арнайы киім-кешекке тағылады. Жапсырма ені – 3,5 сантиметр, ұзындығы – 13 сантиметр (қосымшаның 26-суреті).
Әскери атағына сәйкес кеудеге тағылатын жапсырмада:

32) для военнослужащих Военного института Сил воздушной обороны –надпись по кругу "Т.БИГЕЛДИНОВ АТЫНДАҒЫ ӘСКЕРИ ИНСТИТУТ";
33) для военнослужащих и кадетов (уланов) военного колледжа – в верхней части буквы "ҚР ҚК", в нижней части надпись "ӘСКЕРИ КОЛЛЕДЖ";
34) для военнослужащих и воспитанников республиканской школы "Жас ұлан" – в верхней части буквы "ҚР ҚК", в нижней части надпись "РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕКТЕБІ";
35) для военнослужащих войсковой части 68665 – в нижней части надпись "68665 ӘСКЕРИ БӨЛІМІ";
36) для военнослужащих войсковой части 54310 – в верхней части надпись "KAZCENT";
37) для военнослужащих воинских частей (учреждений) центрального подчинения МО, ГШ ВС РК – в верхней части надпись "ҚОРҒАНЫС МИНИСТРЛІГІ", в нижней части надпись "ОРТАЛЫҚ БАҒЫНЫСТЫ ӘСКЕРИ БӨЛІМДЕР".
Параграф 3. Нагрудный знак различия к специальной форме одежды, обозначающий государственную принадлежность к Военно-морским силам Вооруженных Сил Республики Казахстан
15. Нагрудный знак различия, обозначающий государственную принадлежность, выполняется в виде изображения уменьшенной копии флага ВМС размером 35 миллиметров в высоту и 70 миллиметров в длину (рисунок 24 приложения).
16. Нагрудный знак различия, обозначающий Государственную принадлежность к ВМС, нашивается по центру правой стороны полочки на специальной форме одежды военнослужащих ВМС.
Параграф 4. Нарукавный знак (повязка) различия на повседневную, полевую и специальную форму одежды, обозначающая принадлежность к органу военной полиции Вооруженных Сил Республике Казахстан
17. Нарукавный знак (повязка) различия допускается носить на правом плече повседневной, полевой и специальной формы одежды военнослужащими органов военной полиции ВС при обеспечении безопасности дорожного движения и правопорядка (рисунок 25 приложения).
Нарукавный знак (повязка) различия представляет собой тканевый полукруг шириной 230 миллиметров и высотой 200 миллиметров. Цвет ткани голубой. Внутри полукруга размещено изображение нарукавного знака различия военной полиции ВС. В нижней части по центру надпись серого цвета "ӘП" с обеих сторон которой по две полосы шириной 15 миллиметра и длинной 70 миллиметров.
Параграф 5. Нагрудные нашивки по воинскому званию и группы крови к специальному обмундированию а также знаки классной квалификации к повседневному обмундированию военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан
18. Нагрудные нашивки с указанием воинского звания – прямоугольные из тканого полотна оливкового, темно-синего и черного цветов носятся на зимних, летних, демисезонных видах специального обмундирования. Ширина нашивки – 3,5 сантиметров, длина – 13 сантиметров (рисунок 26 приложения).
На нагрудных нашивках соответственно воинскому званию размещаются у:

1) жоғарғы офицер құрамында – алтын түстес жапсырманың оң жағында қалықтап ұшқан қыран (жапсырманың төменгі жиегінен қыран жиегіне дейінгі аралық – 10 миллиметр). Ортасына диаметрі 17 миллиметр әскери атағына сәйкес алтын түстес жұлдызшалар симметриялы түрде бір сызық бойына тағылады (жапсырманың төменгі жиегінен жұлдыз жиегіне дейінгі аралық – 10 миллиметр);
2) аға офицер құрамында – жапсырманың оң жағында ені 5 миллиметр екі алтын түстес көлденең жолақ, жапсырманың оң жақ жиегінен жолақтың төменгі жиегіне дейінгі аралық – 15 миллиметр, жолақ арасы – 3 миллиметр. Ортасына диаметрі 17 миллиметр алтын түстес жұлдызшалар симметриялы түрде бір сызық бойына тағылады. Жапсырманың төменгі жиегінен жұлдыз жиегіне дейінгі аралық – 10 миллиметр;
3) кіші офицер құрамында – жапсырманың оң жағында ені 5 миллиметр алтын түстес бір жолақ, жапсырманың оң жақ жиегінен жолақтың төменгі жиегіне дейінгі аралық – 15 миллиметр. Ортасына диаметрі 10 миллиметр алтын түстес жұлдызшалар симметриялы түрде бір сызық бойына тағылады. Жапсырманың төменгі жиегінен жұлдыз жиегіне дейінгі аралық – 10 миллиметр;
4) келісімшарт және әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретін сержант және қатардағы жауынгер құрамында, әскери, арнаулы оқу орнының курсантында, ұланында, кадеті мен тәрбиеленушісінде – көлденең әскери атағының белгісі мен әріптер тағылады.
Бұрыштама түріндегі әскери атағы белгісі бұрышы оңға қаратылып, жапсырманың осьтік сызығы бойына тағылады. Жалпақ бұрыштама ені – 15 миллиметр, жіңішке бұрыштама ені – 7 миллиметр, бұрыштама арасы – 2 миллиметр, жапсырманың төменгі жиегінен әскери атағы бойынша бұрыштаманың төменгі жиегіне дейінгі аралық– 5 миллиметр.
Әріптер биіктігі – 20 миллиметр, жапсырманың төменгі жиегінен әріптердің төменгі жиегіне дейінгі аралық– 7 миллиметр.
19. Өзара геометриялық бейне үйлесімімен ерекшеленетін ҚК әскери қызметшілерінің арнайы киім-кешегіне қан тобы көрсетілген кеудеге тағылатын жапсырма қан тобы көрсетілген матадан жасалған мәтіндік жазу мен бейне салынған зәйтүн түстес, қара көк және қара түсті кестеленген матадан жасалған тікбұрыш болады. Белгі ені – 3,5 сантиметр, ұзындығы – 13 сантиметр. Әріптер (цифр) биіктігі – 17 миллиметр (қосымшаның 27-суреті).
20. № 1 күнделікті киім нысанының оң жақ кеудесіне сыныптық біліктілікті білдіретін әскери қызметші сыныптық біліктілігінің төсбелгісі тігіледі (қосымшаның 28-сурет).
6-параграф. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшісінің парашютпен секіргені туралы тігілетін ерекшелік төсбелгісі
21. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшісі арнайы және далалық киім-кешегінің оң жақ кеуде тұсына әскери атағы бойынша айырым төсбелгісінің үстіне парашютпен секіргені туралы ерекшелік төсбелгісі тігіледі (қосымшаның 29-суреті).
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштері арнайы киім
нысанының фасоны мен түсіне,
әскери басқару органына,
құрамасына, бөліміне, әскери
оқу орнына тиесілікті білдіретін
салтанатты, күнделікті және
далалық киім нысанына айырым
белгісіне және оған тігілетін
ерекшелік белгісіне, жеңдегі
айырым белгісі мен сыныптық
мамандар үшін тігілетін белгіге
қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілері арнайы киім нысанының, айырым белгісінің суреті
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери басқару органына, құрамасына, бөліміне, әскери оқу орнына тиесілікті білдіретін арнайы киім нысанына айырым белгісі мен тігілетін ерекшелік белгісінің, , салтанатты, күнделікті және далалық киім нысанына жеңдегі айырым белгісінің және сыныптық мамандар үшін тігілетін белгінің суреттері
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің зәйтүн түстес арнайы киім нысанына жеңдегі айырым белгісі (22-сурет)
зәйтүн түстес
ҚК әскери басқару органына, құрамасына, бөліміне, әскери оқу орнына тиесілікті білдіретін жеңдегі айырым белгісі (23-сурет)
ҚР ҚМ әскери қызметшілері үшін
БШ әскери қызметшілері үшін
Құрлық әскерлері бас қолбасшысы басқармасының, тікелей бағыныстағы бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін
"Оңтүстік" өңірлік қолбасшылығының әскери қызметшілері үшін
"Шығыс" өңірлік қолбасшылығының әскери қызметшілері үшін
"Батыс" өңірлік қолбасшылығының әскери қызметшілері үшін
"Астана" өңірлік қолбасшылығының әскери қызметшілері үшін
ДШӘ әскери қызметшілері үшін
Зымыран әскерлері мен артиллерия әскери қызметшілері үшін
ӘҚК бас қолбасшысы басқармасының, тікелей бағыныстағы бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін
ӘҚК Әскери-әуе күштерінің әскери қызметшілері үшін
ӘҚК әуе шабуылына қарсы қорғаныс әскерлерінің әскери қызметшілері үшін
ӘТК бас қолбасшысы басқармасының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін
Әскери барлау басқару органының, бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін
Әскери барлау арнайы мақсаттағы басқару органының, бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін
Арнайы операциялар күштері басқару органының, бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін
Байланысты қамтамасыз ету басқару органының, бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін
Радиоэлектрондық күрес басқару органының, бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін
Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау әскерлері басқару органының, бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін
Инженерлік әскерлер басқару органының, бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін
Геоақпараттық және гидрометеорологиялық қамтамасыз ету басқару органының, бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері үшін
Тыл басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін
Әскери қатынастар басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін
Әскери инфрақұрылым басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін
Қару-жарақ басқармасы басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін
Медициналық қамтамасыз ету басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін
Аумақтық қорғанысты басқару органының, аумақтық әскерлер бөлімі мен бөлімшесінің әскери қызметшілері, аумақтық қорғаныс аймағының (ерекше ауданының) және ауданының бастығы, әкімнің әскери қауіпсіздік және қорғаныс мәселелері жөніндегі көмекшісі үшін
ҚР ҚМ Спорт комитеті – Орталық спорт клубы басқару органының, бөлімі мен мекемесінің әскери қызметшілері үшін
Бітімгершілік басқару органы, бөлімі мен бөлімшесі әскери қызметшілерінің жеңдегі айырым белгісі
Құрлық әскерлері Әскери институтының әскери қызметшілері үшін
Радиоэлектроника және байланыс әскери-инженерлік институтының әскери қызметшілері үшін
Әуе қорғанысы күштері әскери институтының әскери қызметшілері үшін
Әскери колледждің әскери қызметшілері мен кадеттері (ұландары) үшін
Республикалық мектеп әскери қызметшілері мен тәрбиеленушілері үшін
68665 әскери бөлімінің әскери қызметшілері үшін
54310 әскери бөлімінің әскери қызметшілері үшін
ҚМ және БШ орталық бағыныстағы әскери бөлімдерінің (мекемелерінің) әскери қызметшілері үшін
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери-теңіз күштеріне мемлекеттік тиесілікті білдіретін арнайы киім нысанына айырым төсбелгісі (24-сурет)
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органына тиесілікті білдіретін күнделікті, далалық және арнайы киім нысанына жеңдегі айырым белгісі (таңғыш) (25-сурет)
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің арнайы киім-кешегіне әскери атағы бойынша кеудеге тағылатын жапсырма (26-сурет)
Армия генералы
Генерал-полковник
Генерал-лейтенант
Генерал-майор (контр-адмирал)
Полковник (бiрiншi дәрежелi капитан)
Подполковник (екінші дәрежелi капитан)
Майор (үшінші дәрежелi капитан)
Капитан (капитан-лейтенант)
Аға лейтенант
Лейтенант
Шебер-сержант (шебер-старшина)
Штаб-сержант (штаб-старшина)
Бірінші сыныпты сержант (бірінші сыныпты старшина)
Екінші сыныпты сержант (екінші сыныпты старшина)
Үшінші сыныпты сержант (екінші сыныпты старшина)
Аға сержант (бас старшина)
Сержант (бірінші сатылы старшина)
Кіші сержант (екінші сатылы старшина)
Ефрейтор (аға матрос)
Қатардағы жауынгер (матрос)
Курсант-сержант (бірінші сатылы старшина)
Курсант-кіші сержант (екінші сатылы старшина)
Курсант
Әскери колледж кадеті, ұланы
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің арнайы киім-кешегіне қан тобы бойынша кеудеге тағылатын жапсырма (27-сурет)
Бірінші оң
Бірінші теріс
Екінші оң
Екінші теріс
Үшінші оң
Үшінші теріс
Төртінші оң
Төртінші теріс
Әскери қызметшілердің маман сыныптық біліктілігін білдіретін тігілетін төсбелгісі (28-сурет)
Мамандардың сыныптық біліктілік белгісі (ӘТК-ден және ӘҚК-ден басқа)
1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)
1-сыныпты маман
2-сыныпты маман
3-сыныпты маман
ӘҚК мамандарының сыныптық біліктілік белгісі (ӘҚК ұшқыш және штурман құрамынан басқа)
1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)
1-сыныпты маман
2-сыныпты маман
3-сыныпты маман
ӘҚК ұшқыш құрамы мамандарының сыныптық біліктілігі белгісі
Әскери ұшқыш-мерген
1-сыныпты әскери ұшқыш
2-сыныпты әскери ұшқыш
3-сыныпты әскери ұшқыш
сыныпсыз әскери ұшқыш
ӘҚК штурман құрамы мамандарының сыныптық біліктілігі белгісі
Әскери штурман-мерген
1-сыныпты әскери штурман
3-сыныпты әскери штурман
3-сыныпты әскери штурман
сыныпсыз әскери штурман
ӘТК мамандарының сыныптық біліктілігі белгісі
1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)
1-сыныпты маман
2-сыныпты маман
3-сыныпты маман
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшісінің парашютпен секіргені туралы тігілетін ерекшелік төсбелгісі (29-сурет)
Адамдарға арналған десанттық парашюттік жүйемен секірген әскери қызметшінің тігілетін ерекшелік төсбелгісі
Парашютпен 1 – 50 рет секірген
Парашютпен 50 – 100 рет секірген
Парашютпен 100-ден астам секірген
Жауынгерлік жағдайда парашютпен секірген
"Үздік парашютші"
"Әуе-десанттық даярлық нұсқаушысы"
Арнайы мақсаттағы парашюттік және спорттық парашюттік жүйемен секірген әскери қызметшінің тігілетін ерекшелік төсбелгісі
Парашютпен 1 – 50 рет секірген
Парашютпен 50 – 100 рет секірген
"Үздік парашютші"
Парашютпен 100-ден астам секірген
"Әуе-десанттық даярлық нұсқаушысы" белгісі

1) высшего офицерского состава – с правого края нашивки золотистого цвета парящий орел (расстояние от нижнего края нашивки до края орла 10 миллиметров). В центре симметрично вдоль одной линии размещаются звездочки золотистого цвета (расстояние от нижнего края нашивки до края звезды 10 миллиметров) диаметром 17 миллиметров;
2) старшего офицерского состава – с правого края нашивки две поперечные полосы золотистого цвета шириной 5 миллиметров, расстояние от правого края нашивки до нижнего края полосы 15 миллиметров, между полосами – 3 миллиметра. В центре симметрично вдоль одной линии размещаются звездочки золотистого цвета диаметром 17 миллиметров. От нижнего края нашивки до края звезды – 10 миллиметров;
3) младшего офицерского состава – с правого края нашивки одна поперечная полоса золотистого цвета цвета шириной 5 миллиметров, расстояние от правого края нашивки до нижнего края полосы 15 миллиметров. В центре симметрично вдоль одной линии размещаются звездочки золотистого цвета диаметром 10 миллиметров. От нижнего края нашивки до края звезды – 10 миллиметров;
4) сержантского и рядового составов, проходящих воинскую службу по контракту и призыву, курсантов, уланов, кадетов и воспитанников военных, учебных заведений – поперечные обозначения воинского звания и буквы.
Обозначения воинского звания в форме угольника расположены на продольной осевой линии нашивки углом вправо. Ширина широкого угольника – 15 миллиметров, ширина узкого угольника – 7 миллиметров, расстояние между угольниками – 2 миллиметра, расстояние от нижнего края нашивки до нижнего края угольника – 5 миллиметров.
Высота букв – 20 миллиметров, расстояние от нижнего края нашивки до нижнего края букв – 7 миллиметров.
19. Нагрудные нашивки с указанием группы крови на специальное обмундирование военнослужащих ВС, различающиеся между собой комбинацией геометрических силуэтов, содержанием нанесенных изображений и текстовыми надписями, изготовленные из ткани с указанием группы крови – прямоугольные из тканого полотна оливкового, темно-синего и черного цветов. Ширина знаков – 3,5 сантиметров, длина – 13 сантиметров. Высота букв (цифр) – 17 миллиметров (рисунок 27 приложения).
20. На правой стороне груди повседневной формы одежды №1 нашивается нагрудный знак классной квалификации военнослужащего обозначающий классную квалификацию (рисунок 28 приложения).
Параграф 6. Нагрудные нашиваемые знаки отличия военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан совершивших прыжки с парашютом
21. На правой стороне груди специального и полевого обмундирования нашивается над нагрудным знаком различия по воинскому званию, нагрудной знак отличия военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан совершивших прыжки с парашютов (рисунок 29 приложения).
Приложение
к фасону и расцветке
специальной формы одежды,
знакам различия и нашиваемым
знакам отличия к ней,
нарукавные знаки различия
к парадной, повседневной и
полевой форме одежды,
обозначающие принадлежность
к органам военного управления,
соединениям, частям, военным
учебным заведениям,
нашиваемым знакам для
классных специалистов
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Рисунки специальной формы одежды, знаков различия к ней военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан
Рисунок 1. Летняя специальная форма одежды летного состава авиации ВС
Рисунок 2. Летняя форма одежды (в свитере) летного состава авиации ВС
Рисунок 3. Демисезонная форма одежды № 1 летного состава авиации ВС
Рисунок 4. Демисезонная форма одежды № 2 летного состава авиации ВС
Рисунок 5. Зимняя форма одежды летного состава авиации ВС
Рисунок 6. Летняя форма одежды летного состава авиации ВС, совершающих вылеты в зарубежье
Рисунок 7. Зимняя специальная форма одежды летного состава авиации ВС, совершающих вылеты в зарубежье
Рисунок 8. Летняя форма одежды военнослужащих-женщин летного состава авиации ВС, совершающих вылеты в зарубежье
Рисунок 9. Зимняя форма одежды военнослужащих-женщин летного состава авиации ВС, совершающих вылеты в зарубежье
Рисунок 10. Летняя специальная форма одежды наземных авиационных специалистов по обслуживанию авиационной техники и обеспечению полетов воздушных судов ВС
Рисунок 11. Зимняя специальная форма одежды наземных авиационных специалистов по обслуживанию авиационной техники и обеспечению полетов воздушных судов ВС
Рисунок 12. Летняя специальная форма одежды лиц, несущих боевое дежурство в ВС
Рисунок 13. Зимняя специальная форма одежды лиц, несущих боевое дежурство в ВС
Рисунок 14. Летняя специальная форма одежды военнослужащих ВМС
Рисунок 15. Зимняя специальная форма одежды военнослужащих ВМС
Рисунок 16. Специальная (штормовая) форма одежды военнослужащих на катерах, надводных (сторожевых) кораблях и судах обеспечения ВМС
Рисунок 17. Специальная (штормовая) зимняя форма одежды военнослужащих на катерах, надводных (сторожевых) кораблях и судах обеспечения ВМС
Рисунок 18. Летняя специальная форма одежды военнослужащих военной полиции ВС, несущих службу по обеспечению режима и безопасности МО РК и ГШ ВС, а также экипажей танков ВС
Рисунок 19. Зимняя специальная форма одежды военнослужащих военной полиции ВС, несущих службу по обеспечению режима и безопасности МО РК и ГШ ВС, а также экипажей танков ВС
Рисунок 20. Летняя рабочая форма одежды военнослужащих срочной службы, лиц, обслуживающих автомобильную технику, специалистов ремонтных частей и подразделений, начальников (заведующих) складов, а также других специалистов в условиях сильно загрязняющих форму одежды
Рисунок 21. Зимняя рабочая форма одежды военнослужащих срочной службы, лиц, обслуживающих автомобильную технику, специалистов ремонтных частей и подразделений, начальников (заведующих) складов, а также других специалистов в условиях сильно загрязняющих форму одежды
Рисунки знаков различия и нашиваемых знаков отличия к специальной форме одежды, нарукавных знаков различия к парадной, повседневной и полевой форме одежды, обозначающие принадлежность к органам военного управления, соединениям, частям, военным учебным заведениям и нашивных знаков для классных специалистов Вооруженных Сил Республики Казахстан
Нарукавный знак различия на специальную форму одежды оливкового цвета военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан (рисунок 22)
оливковый цвет
Нарукавные знаки различия обозначающие принадлежность к органам военного управления, соединениям, частям, военным учебным заведениям ВС (рисунок 23)
Для военнослужащих МО РК
Для военнослужащих ГШ
Для военнослужащих Управления главнокомандующего, частей и учреждений непосредственного подчинения Сухопутных войск
Для военнослужащих регионального командования "Юг"
Для военнослужащих регионального командования "Восток"
Для военнослужащих регионального командования "Запад"
Для военнослужащих регионального командования "Астана"
Для военнослужащих ДШВ
Для военнослужащих Ракетных войск и артиллерии
Для военнослужащих Управления главнокомандующего, частей и учреждений непосредственного подчинения СВО
Для военнослужащих Военно-воздушных сил СВО
Для военнослужащих войск противовоздушной обороны СВО
Для военнослужащих Управления главнокомандующего, частей и учреждений ВМС
Для военнослужащих органов управления, частей и подразделений военной разведки
Для военнослужащих органов управления, частей и подразделений специального назначения военной разведки
Для военнослужащих органов управления, частей и подразделений Сил специальных операций
Для военнослужащих органов управления, частей и подразделений обеспечения связи
Для военнослужащих органов управления, частей и подразделений радиоэлектронной борьбы
Для военнослужащих органов управления, частей и подразделений войск радиационной, химической и биологической защиты
Для военнослужащих органов управления, частей и подразделений инженерных войск
Для военнослужащих органов управления, частей и подразделений геоинформационного и гидрометеорологического обеспечения
Для военнослужащих органов управления, частей и учреждений Тыла
Для военнослужащих органов управления, частей и учреждений военных сообщений
Для военнослужащих органов управления, частей и учреждений военной инфраструктуры
Для военнослужащих органов управления, частей и учреждений управления вооружения
Для военнослужащих органов управления, частей и учреждений медицинского обеспечения
Для военнослужащих органов управления территориальной обороны, частей и подразделений территориальных войск, начальников зон (особых районов) и районов территориальной обороны, помощников акимов по вопросам военной безопасности и обороны
Для военнослужащих органов управления, частей и учреждений Спортивного комитета МО РК – Центрального спортивного клуба
Нарукавный знак различия военнослужащих миротворческих органов управления, частей и подразделений
Для военнослужащих Военного института Сухопутных войск
Для военнослужащих Военно-инженерного института радиоэлектроники и связи
Для военнослужащих Военного института Сил воздушной обороны
Для военнослужащих и кадетов (уланов) военных колледжей
Для военнослужащих и воспитанников республиканских школ
Для военнослужащих войсковой части 68665
Для военнослужащих войсковой части 54310
Для военнослужащих воинских частей (учреждений) центрального подчинения МО и ГШ
Нагрудный знак различия к специальной форме одежды, обозначающий государственную принадлежность к Военно-морским силам Вооруженных Сил Республики Казахстан (рисунок 24)
Нарукавный знак (повязка) различия на повседневную, полевую и специальную форму одежды, обозначающая принадлежность к органу военной полиции Вооруженных Сил Республике Казахстан (рисунок 25)
Нагрудные нашивки по воинскому званию к специальному обмундированию военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан (рисунок 26)
Генерал армии
Генерал-полковник
Генерал-лейтенант
Генерал-майор (контр-адмирал)
Полковник (капитан первого ранга)
Подполковник (капитан второго ранга)
Майор (капитан третьего ранга)
Капитан (капитан-лейтенант)
Старший лейтенант
Лейтенант
Мастер-сержант (мастер старшина)
Штаб-сержант (штаб старшина)
Сержант первого класса (старшина первого класса)
Сержант второго класса (старшина второго класса)
Сержант третьего класса (старшина третьего класса)
Старший сержант (главный старшина)
Сержант (старшина первой статьи)
Младший сержант (старшина второй статьи)
Ефрейтор (старший матрос)
Рядовой (матрос)
Курсант- сержант (старшина первой статьи)
Курсант- младший сержант (старшина второй статьи)
Курсант
Кадет, улан военного колледжа
Нагрудные нашивки "Группа крови" к специальному обмундированию военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан (рисунок 27)
Первая положительная
Первая отрицательная
Вторая положительная
Вторая отрицательная
Третья положительная
Третья отрицательная
Четвертая положительная
Четвертая отрицательная
Нагрудные нашиваемые знаки военнослужащих, обозначающие классную квалификацию специалистов (рисунок 28)
Знаки классной квалификации специалистов (кроме ВМС и СВО)
специалист 1 класса – наставник (мастер)
специалист 1 класса
специалист 2 класса
специалист 3 класса
Знаки классной квалификации специалистов СВО (кроме летного и штурманского составов СВО)
специалист 1 класса – наставник (мастер)
специалист 1 класса
специалист 2 класса
специалист 3 класса
Знаки классной квалификации специалистов летного состава СВО
военный летчик – снайпер
военный летчик 1 класса
военный летчик 2 класса
военный летчик 3 класса
военный летчик без класса
Знаки классной квалификации специалистов штурманского состава СВО
военный штурман – снайпер
военный штурман 1 класса
военный штурман 2 класса
военный штурман 3 класса
военный штурман без класса
Знаки классной квалификации специалистов ВМС
специалист 1 класса – наставник (мастер)
специалист 1 класса
специалист 2 класса
специалист 3 класса
Нагрудные нашиваемые знаки отличия военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан, совершивших прыжки с парашютом (рисунок 29)
Нагрудные нашиваемые знаки отличия военнослужащих, совершивших прыжки на людских-десантных парашютных системах
совершивших от 1 до 50 прыжков с парашютом
совершивших от 50 до 100 прыжков с парашютом
совершивших свыше 100 прыжков с парашютом
совершивших прыжки с парашютом в боевых условиях
"Парашютист-отличник"
"Инструктор воздушно-десантной подготовки"
Нагрудные нашиваемые знаки отличия военнослужащих, совершивших прыжки с парашютных систем специального назначения и спортивных парашютов
совершивших от 1 до 50 прыжков с парашютом
совершивших от 50 до 100 прыжков с парашютом
"Парашютист-отличник"
От 100 и выше прыжков с парашютом
Знак "Инструктор воздушно-десантной подготовки"