2025 - 2027 жылдарға арналған Ақтөбе қаласының бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 2024 жылғы 19 желтоқсандағы № 238 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Ақтөбе қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025 - 2027 жылдарға арналған Ақтөбе қаласының бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 146 178 763 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 95 619 352 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 614 201 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 7 511 485 мың теңге;
трансферттер түсімі – 42 433 725 мың теңге;
2) шығындар – 167 892 566,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 466 612 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 100 000 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 566 612 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 114 475 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 114 475 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профицитi) – - 21 361 666,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) – 21 361 666,5 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсiмi – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 7 209 781 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 28 571 447,5 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 14.02.2025 № 266 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 52-бабына сәйкес, 1-тармағының 1), 2) тармақшаларда қаралғандарды қоспағанда, түсімдер Ақтөбе қаласының бюджеті кірісіне толық есептелсін.
3. Ақтөбе облыстық мәслихатының "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімімен салықтар түсімдерінің жалпы сомасы Ақтөбе қаласына мынадай мөлшерде бөлінуі белгіленгені еске алынсын:
1) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша 34 пайыз;
2) әлеуметтік салық бойынша 33 пайыз;
3) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша 100 пайыз;
4) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша түсімдер Ақтөбе қаласының бюджетіне толығымен есептеледі.

Об утверждении бюджета города Актобе на 2025 - 2027 годы
Решение маслихата города Актобе Актюбинской области от 19 декабря 2024 года № 238
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" маслихат города Актобе РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет города Актобе на 2025 - 2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 146 178 763 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 95 619 352 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 614 201 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 7 511 485 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 42 433 725 тысяч тенге;
2) затраты – 167 892 566,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 466 612 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 100 000 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 566 612 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 114 475 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 114 475 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 21 361 666,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 21 361 666,5 тысяч тенге, в том числе:
поступления займов – 0 тенге;
погашение займов – 7 209 781 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 28 571 447,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата города Актобе Актюбинской области от 14.02.2025 № 266 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Зачислять полностью в доход бюджета города Актобе поступления в соответствии со статьей 52 Бюджетного кодекса Республики Казахстан за исключением, предусмотренным подпунктами 1), 2) пункта 1.
3. Принять к сведению, что решением Актюбинского областного маслихата "Об областном бюджете на 2025 - 2027 годы" городу Актобе установлено распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты 34 процентов;
2) по социальному налогу 33 процентов;
3) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора 100 процентов;
4) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляются полностью в бюджет города Актобе.

4. Қазақстан Республикасының "2025 - 2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9-бабына сәйкес белгіленгені назарға және басшылыққа алынсын:
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төмен мөлшерi – 85 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшерi – 62 771 теңге;
3) айлық есептiк көрсеткiш – 3 932 теңге;
4) базалық әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерлерiн есептеу үшiн ең төмен күнкөрiс деңгейiнiң шамасы 46 228 теңге.

4. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025 - 2027 годы" установлено:
с 1 января 2025 года:
1) минимальный размер заработной платы - 85 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 62 771 тенге;
3) месячный расчетный показатель – 3 932 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 46 228 тенге.

5. 2025 жылға арналған Ақтөбе қаласының бюджетіне республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер түскені 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
6. 2025 жылға арналған Ақтөбе қаласының бюджетіне облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер түскені 5 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
7. Ақтөбе қаласының жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 1 797 964 мың теңге сомасында бекітілсін.
8. Осы шешім 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе қалалық
мәслихатының төрағасы
А. Даржанова
Ақтөбе қалалық мәслихатының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 238 шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған Ақтөбе қаласының бюджеті

5. Учесть в городском бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов и бюджетных кредитов из республиканского бюджета, согласно приложению 4.
6. Учесть в городском бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов и бюджетных кредитов из областного бюджета, согласно приложению 5.
7. Утвердить резерв местного исполнительного органа города Актобе на 2025 год в сумме 1 797 964 тысяч тенге.
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата города Актобе А. Даржанова
Приложение 1 к решению
маслихата города Актобе
от 19 декабря 2024 года № 238
Бюджет города Актобе на 2025 год

458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 516 921,8
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
1 516 921,8
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
13 116 254,1
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1 695 690
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 695 690
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
1 695 690
2
Әлеуметтік көмек
9 436 628,2
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
8 739 761,2
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 316
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
3 226 998
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
249 234,8
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
466 540,4
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
4 795 672
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
696 867
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
696 867
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
1 983 935,9
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 983 935,9
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
354 169,4
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
12 061
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
5 198,5
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
174 777
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
647 480
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
479 395
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары

458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 516 921,8
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
1 516 921,8
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
13 116 254,1
1
Социальное обеспечение
1 695 690
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 695 690
005
Государственная адресная социальная помощь
1 695 690
2
Социальная помощь
9 436 628,2
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
8 739 761,2
006
Оказание жилищной помощи
1 316
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
3 226 998
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
249 234,8
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
466 540,4
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
4 795 672
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
696 867
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
696 867
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
1 983 935,9
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 983 935,9
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
354 169,4
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
12 061
021
Капитальные расходы государственного органа
5 198,5
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
174 777
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
647 480
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
479 395
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций

539 834
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
2 530 447
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
2 530 447
Нысаналы даму трансферттері
7 448 695
оның ішінде:
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
4 470 283
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
1 230 815
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
3 239 468
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
2 978 412
Көлік инфрақұрылымын дамыту
2 678 412
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
300 000
Ақтөбе қалалық мәслихатының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 238 шешіміне 5 қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер
Ескерту. 5 қосымша жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 14.02.2025 № 266 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Атауы
Сомасы, мың теңге
1
2
Барлығы
31 742 380
Ағымдағы нысаналы трансферттер
10 076 783
оның ішінде:
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 674 678
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
1 306 211
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
1 202 486
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
165 981
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
7 402 105
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
7 248 071
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін қолдануды ұйымдастыру
154 034
Нысаналы даму трансферттері
21 665 597
оның ішінде:
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
5 179 273
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
878 529
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
3 582 380
Мәдениет объектілерін дамыту
718 364
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
16 486 324
Көлік инфрақұрылымын дамыту
10 632 651
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту

539 834
Отдел строительства района (города областного значения)
2 530 447
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
2 530 447
Целевые трансферты на развитие
7 448 695
в том числе:
Отдел строительства района (города областного значения)
4 470 283
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
1 230 815
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
3 239 468
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
2 978 412
Развитие транспортной инфраструктуры
2 678 412
Развитие коммунального хозяйства
300 000
Приложение 5 к решению
маслихата города Актобе
от 19 декабря 2024 года № 238
Целевые трансферты и бюджетные кредиты из областного бюджета на 2025 год
Сноска. Приложение 5 – в редакции решения маслихата города Актобе Актюбинской области от 14.02.2025 № 266 (вводится в действие с 01.01.2025).
Наименование
Сумма, тысяч тенге
1
2
Всего
31 742 380
Целевые текущие трансферты
10 076 783
в том числе:
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 674 678
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
1 306 211
Государственная адресная социальная помощь
1 202 486
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
165 981
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
7 402 105
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
7 248 071
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
154 034
Целевые трансферты на развитие
21 665 597
в том числе:
Отдел строительства района (города областного значения)
5 179 273
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
878 529
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
3 582 380
Развитие объектов культуры
718 364
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
16 486 324
Развитие транспортной инфраструктуры
10 632 651
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов