2024-2026 жылдарға арналған Қызылжар ауылдық округ бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 2024 жылғы 4 қаңтардағы № 99 шешімі.
ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған Қызылжар ауылдық округ бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде, 2024 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 445 133,4 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 7 227 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 30 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 802,1мың теңге;
трансферттер түсімі – 445 074,3 мың теңге;
2) шығындар – 454 268,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 0 теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 134,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 134,8 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1 134,8 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 07.11.2024 № 169 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауылдық округ бюджетінің кірісіне мыналар есептелетін болып ескерілсін:
Салықтық түсімдер:
жеке табыс салығы;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер
жерлерiне салынатын жер салығы;
бірыңғай жер салығы;
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағындағы жеке тұлғалардан көлік құралдары салығы;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығы;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем;
сыртқы (көрнекі) жарнаманы:
аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің аумақтары арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiнде;
елді мекендерден тыс жердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінен тыс жерде орналастырғаны үшін төлемақы.
Салықтық емес түсімдер:
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.

Об утверждении бюджета Кызылжарского сельского округа на 2024-2026 годы
Решение Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 4 января 2024 года № 99.
РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Кызылжарского сельского округа на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 453 133,4 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления – 7 227 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 30 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 802,1 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 445 074,3 тысячи тенге;
2) затраты – 454 268,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тенге, в том числе;
бюджетные кредиты – 0 тенге:
погашение бюджетных кредитов – 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 134,8 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 134,8 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1 134,8 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 07.11.2024 № 169 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Учесть, что в доход бюджета сельского округа зачисляются:
Налоговые поступления:
индивидуальный подоходный налог;
налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории города районного значения, села, поселка;
единый земельный налог;
налог на транспортные средства с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села, поселка;
налог на транспортные средства с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села, поселка;
плата за пользование земельными участками;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений городе районного значения, селе, поселке;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территории города районного значения, села, поселка, сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования.
Неналоговые поступления:
штрафы, налагаемые акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов за административные правонарушения;
добровольные сборы физических и юридических лиц;
доходы от аренды имущества коммунальной собственности города районного значения, села, поселка, сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
другие неналоговые поступления в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа;
деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
плата за продажу права аренды земельных участков.

3. Аудандық мәслихаттың 2023 жылғы 25 желтоқсандағы "2024-2026 жылдарға арналған Ырғыз аудандық бюджетін бекіту туралы" №85 шешіміне сәйкес 2024 жылға аудандық бюджеттен Қызылжар ауылдық округ бюджетіне берілетін субвенция 71 897 мың теңге сомасында көзделді.
4. 2024 жылға арналған Қызылжар ауылдық округ бюджетінде аудандық бюджет арқылы республикалық және облыстық бюджеттерден ағымдағы нысаналы трансферттер түсетіні ескерілсін:
мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын арттыруға – 240 мың теңге;
"Ауыл - Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға - 320 019 мың теңге.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу ауылдық округ әкімінің шешімі негізінде айқындалады.
Ескерту. 4 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Ырғыз аудандық мәслихатының 31.07.2024 № 151 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. 2024 жылға арналған Қызылжар ауылдық округ бюджетінде аудандық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түсетіні ескерілсін

3. В соответствии с решением районного маслихата от 25 декабря 2023 года "Об утверждении Иргизского районного бюджета на 2024 – 2026 годы" №85 на 2024 год предусмотрена субвенция, передаваемая из районного бюджета в бюджет Кызылжарского сельского округа в сумме 71 897 тысяч тенге.
4. Учесть в бюджете Кызылжарского сельского округа на 2024 год поступление текущих целевых трансфертов из республиканского и областного бюджета через районный бюджет:
240 тысяч тенге – на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
320 019 тысяч тенге - на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі".
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании решения акима сельского округа.
Сноска. Пункт 4 – в редакции решения Иргизского районного маслихата Актюбинской области от 31.07.2024 № 151 (вводится в действие с 01.01.2024).
5. Учесть в бюджете Кызылжарского сельского округа на 2024 год поступление текущих целевых трансфертов из районного бюджета:

елді мекенді абаттандыруға – 22 270,9 мың теңге;
елді мекендердің көшелерін жарықтандыруға – 9 700 мың теңге;
мемлекеттік органның күрделі шығындарына – 11 760 мың теңге;
автомобиль жолдарын орташа жөндеуде жұмыстары мен материалдардың сапасына сараптама жүргізуге – 2 187,4 мың теңге;
жергілікті деңгейде мәдени демалыс жұмысын қолдауға - 7 000 мың теңге.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу ауылдық округ әкімінің шешімі негізінде айқындалады.

22 270,9 тысяч тенге - на благоустройство населенных пунктов;
9 700 тысяч тенге - на освещение улиц населенных пунктов;
11 760 тысяч тенге – на капитальные расходы государственных органов;
2 187,4 тысяч тенге - на проведение экспертизы качества работ и материалов при среднем ремонте автомобильных дорог;
7 000 тысяч тенге- на поддержку культурно - досуговой работы на местном уровне.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании решения акима сельского округа.