2025-2027 жылдарға арналған Мәртөк аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мәртөк аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 166 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 7 бабының 1 тармағының 3) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Мәртөк аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Мәртөк аудандық мәслихатының 25.04.2025 № 204 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 077 900 мың теңге:
салықтық түсімдер – 2 466 251 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 5 176 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 10 430 мың теңге;
трансферттер түсімі – 2 596 043 мың теңге;
2) шығындар – 5 372 705,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 115 110 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 212 328 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 97 218 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 409 915,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 409 915,7 мың теңге:
қарыздар түсімі – 212 328 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 97 218 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 294 805,7 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Мәртөк аудандық мәслихатының 26.02.2025 № 186 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудандық бюджеттің кірісіне келесі түсімдер есепке алынатыны ескерілсін:
корпоративтік табыс салығы;
жеке табыс салығы;
әлеуметтік салық;
мүлікке салынатын салықтар;
жер салығы;
акциздер;
табиғи және басқа ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер;
кәсіпкерлік және кәсіби қызметті жүргізгені үшін алынатын алымдар;
мемлекеттік баж;
мемлекет меншігіндегі мүлікті жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды, өсімпұлдарды, санкцияларды, өндіріп алуларды қоспағанда, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
басқа да салықтық емес түсімдер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер.
3. Қазақстан Республикасының "2025-2027 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 бабына сәйкес белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:

Об утверждении Мартукского районного бюджета на 2025-2027 годы
Решение Мартукского районного маслихата Актюбинской области от 23 декабря 2024 года № 166
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 7 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мартукский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения Мартукского районного маслихата Актюбинской области от 25.04.2025 № 204 (вводится в действие с 01.01.2025).
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 077 900 тысяч тенге:
налоговые поступления – 2 466 251 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 5 176 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 10 430 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 2 596 043 тысяч тенге;
2) затраты – 5 372 705,7 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 115 110 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 212 328 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 97 218 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 409 915,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 409 915,7 тысяч тенге:
поступление займов – 212 328 тысяч тенге;
погашение займов – 97 218 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 294 805,7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Мартукского районного маслихата Актюбинской области от 26.02.2025 № 186 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть, что в доход районного бюджета зачисляются следующие поступления:
корпоративный подоходный налог;
индивидуальный подоходный налог;
социальный налог;
налоги на имущество;
земельный налог;
акцизы;
поступление за использование природных и других ресурсов;
сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности;
государственная пошлина;
доходы от аренды имущества, находящегося в государственной собственности;
штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета, за исключением штрафов, пеней, санкций, взысканий, налагаемых акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;
другие неналоговые поступления;
поступления от продажи основного капитала.
3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии cо статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2025-2027 годы" установлено:

2025 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төмен мөлшерi – 85 000 теңге;
2) айлық есептiк көрсеткiш – 3 932 теңге;
3) базалық әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерлерiн есептеу үшiн ең төменгі күнкөрiс деңгейiнiң шамасы – 46 228 теңге.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенциялардың көлемі 1 548 235 мың теңге сомасында көзделсін.
5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық бюджеттерге берілетін субвенциялар көлемі 499 686 мың теңге сомасында бекітілсін, оның ішінде:
Аққұдық ауылдық округіне – 37 026 мың теңге;
Байнассай ауылдық округіне – 34 193 мың теңге;
Байторысай ауылдық округіне – 34 649 мың теңге;
Жайсан ауылдық округіне – 44 750 мың теңге;
Қарашай ауылдық округіне – 27 399 мың теңге;
Қаратоғай ауылдық округіне – 43 945 мың теңге;
Құрмансай ауылдық округіне – 26 696 мың теңге;
Қызылжар ауылдық округіне – 38 068 мың теңге;
Мәртөк ауылдық округіне – 45 106 мың теңге;
Родников ауылдық округіне – 38 996 мың теңге;
Тәңірберген ауылдық округіне – 30 264 мың теңге;
Сарыжар ауылдық округіне – 66 264 мың теңге;
Хазірет ауылдық округіне – 32 330 мың теңге.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан және республикалық бюджеттен мынадай мөлшерде ағымдағы нысаналы трансферттер және даму үшін трансферттер түсімі ескерілсін:
1) Мәртөк ауданы Мәртөк ауылында өнер орталығының құрылысына – 274 603 мың теңге;
2) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға – 23 846 мың теңге;
3) тұрғындардың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй сатып алуға – 88 123 мың теңге.
4) мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге – 2 300 мың теңге;
5) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 89 549 мың теңге.
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен кредиттер түсімі мамандардың әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін 212 328 мың теңге сомасында ескерілсін.
8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер және даму трансферттер түсімі көзделсін, оның ішінде:
1) көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға – 255 100 мың теңге;
2) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға – 193 217 мың теңге;

с 1 января 2025 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель – 3 932 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 46 228 тенге.
4. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в сумме 1 548 235 тысяч тенге.
5. Утвердить в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемые из районного бюджета в сельские бюджеты в сумме 499 686 тысяч тенге, в том числе:
Аккудукскому сельскому округу – 37 026 тысяч тенге;
Байнассайскому сельскому округу – 34 193 тысяч тенге;
Байторысайскому сельскому округу – 34 649 тысяч тенге;
Жайсанскому сельскому округу – 44 750 тысяч тенге;
Карачаевскому сельскому округу – 27 399 тысяч тенге;
Каратогайскому сельскому округу – 43 945 тысяч тенге;
Курмансайскому сельскому округу – 26 696 тысяч тенге;
Кызылжарскому сельскому округу – 38 068 тысяч тенге;
Мартукскому сельскому округу – 45 106 тысяч тенге;
Родниковскому сельскому округу – 38 996 тысяч тенге;
Сельскому округу Танирберген – 30 264 тысяч тенге;
Сарыжарскому сельскому округу – 66 264 тысяч тенге;
Хазретовскому сельскому округу – 32 330 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из Национального фонда Республики Казахстан и республиканского бюджета в следующих размерах:
1) на строительство Центра искусств в селе Мартук Мартукского района – 274 603 тысяч тенге;
2) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 23 846 тысяч тенге;
3) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения – 88 123 тысяч тенге;
4) на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 2 300 тысяч тенге;
5) на выплату государственной адресной социальной помощи – 89 549 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление кредитов из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов в сумме 212 328 тысяч тенге.
8. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты и трансферты на развитие из областного бюджета, в том числе:
1) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры – 255 100 тысяч тенге;
2) на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" – 193 217 тысяч тенге;

3) үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға – 24 938 мың теңге;
4) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға – 46 882 мың теңге;
5) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 33 044 мың теңге.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.

3) на размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях – 24 938 тысяч тенге;
4) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан – 46 882 тысяч тенге;
5) на выплату государственной адресной социальной помощи – 33 044 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.

004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
1 625
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
92 019
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 274
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
96 392
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
121 338
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
101 404
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
101 404
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 223
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
200
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 000
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
15 853
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
7 250
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
38 063
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3 815
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 102 823
1
Тұрғын үй шаруашылығы
505 563
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
8 531
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
8 531
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
497 032
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
408 909
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
88 123
2
Коммуналдық шаруашылық
513 621
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 270

004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
1 625
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
92 019
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 274
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
96 392
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
121 338
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
101 404
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
101 404
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
34 223
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
200
021
Капитальные расходы государственного органа
2 000
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
15 853
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
7 250
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
38 063
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3 815
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 102 823
1
Жилищное хозяйство
505 563
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
8 531
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
8 531
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
497 032
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
408 909
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
88 123
2
Коммунальное хозяйство
513 621
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 270