Еңбекшіқазақ ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 35-161 шешімі.
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 7-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Еңбекшіқазақ аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімінің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 43 500 452 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 17 841 911 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 100 966 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 3 000 413 мың теңге;
трансферттер түсімі 22 557 162 мың теңге;
2) шығындар 43 088 886 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 320 475 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 487 568 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 167 093 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 тенге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 91 091 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 91 091 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 2 962 933 мың теңге;
қарыздарды өтеу 3 119 083 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 65 059 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда –Алматы облысы Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 14.03.2025 № 41-188 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтардың бюджеттерінен заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер көлемдері
2 223 535 мың теңге сомасында көзделген, оның ішінде:
Ават ауылдық округінен
Бәйдібек би ауылдық округінен
Балтабай ауылдық округінен
Бәйтерек ауылдық округінен
Бөлек ауылдық округінен
Бартоғай ауылдық округінен
Есік қаласынан
Жаңашар ауылдық округінен
Қаратұрық ауылдық округінен
Қаракемер ауылдық округінен
Көктөбе ауылдық округінен
Масақ ауылдық округінен
Рахат ауылдық округінен
Саймасай ауылдық округінен
Түрген ауылдық округінен
Шелек ауылдық округінен
91 826 мың теңге;
47 929 мың теңге;
61 354 мың теңге;
439 894 мың теңге;

О бюджете Енбекшиказахского района на 2025-2027 годы
Решение Енбекшиказахского районного маслихата Алматинской области от 26 декабря 2024 года № 35-161.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 7 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Енбекшиказахский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы, согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1)доходы 43 500 452 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 17 841 911 тысяч тенге;
неналоговые поступления 100 966 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 3 000 413 тысяч тенге;
поступление трансфертов 22 557 162 тысячи тенге;
2) затраты 43 088 886 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 320 475 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 487 568 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 167 093 тысячи тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 91 091 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 91 091 тысяча тенге, в том числе:
поступление займов 2 962 933 тысячи тенге;
погашение займов 3 119 083 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств 65 059 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Енбекшиказахского районного маслихата Алматинской области от 14.03.2025 № 41-188 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства из бюджетов города районного значения, сельских округов в районный бюджет в сумме 2 223 535 тысяч тенге, в том числе:
Аватского сельского округа
Сельского округа Байдибек бия
Балтабайского сельского округа
Байтерекского сельского округа
Болекского сельского округа
Бартогайского сельского округа
Города Есик
Жанашарского сельского округа
Каратурукского сельского округа
Каракемерского сельского округа
Коктобинского сельского округа
Масакского сельского округа
Рахатского сельского округа
Саймасайского сельского округа
Тургенского сельского округа
Шелекского сельского округа
91 826 тысяч тенге;
47 929 тысяч тенге;
61 354 тысячи тенге;
439 894 тысячи тенге;

36 589 мың теңге;
46 591 мың теңге;
401 405 мың теңге;
130 004 мың теңге;
4 397 мың теңге;
58 103 мың теңге;
136 513 мың теңге;
105 544 мың теңге;
278 635 мың теңге;
102 747 мың теңге;
196 337 мың теңге;
85 667 мың теңге.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтардың бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері 285 235 мың теңге сомасында көзделген, оның ішінде:
Асы ауылдық округіне
Ақши ауылдық округіне
Қаражота ауылдық округіне
Қырбалтабай ауылдық округіне
Қорам ауылдық округіне
Қазақстан ауылдық округіне
Малыбай ауылдық округіне
Сөгеті ауылдық округіне
Ташкенсаз ауылдық округіне
Тескенсу ауылдық округіне
5 544 мың теңге;
6 000 мың теңге;
25 418 мың теңге;
38 463 мың теңге;
34 254 мың теңге;
9 466 мың теңге;
38 442 мың теңге;
50 385 мың теңге;
35 943 мың теңге;
41 320 мың теңге;

36 589 тысяч тенге;
46 591 тысяча тенге;
401 405 тысяч тенге;
130 004 тысячи тенге;
4 397 тысяч тенге;
58 103 тысячи тенге;
136 513 тысяч тенге;
105 544 тысячи тенге;
278 635 тысяч тенге;
102 747 тысяч тенге;
196 337 тысяч тенге;
85 667 тысяч тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сельских округов в сумме 285 235 тысяч тенге, в том числе:
Ассинскому сельскому округу
Акшийскому сельскому округу
Каражотинскому сельскому округу
Кырбалтабайскому сельскому округу
Корамскому сельскому округу
Казахстанскому сельскому округу
Малыбайскому сельскому округу
Согетинскому сельскому округу
Ташкенсазскому сельскому округу
Тескенсуйскому сельскому округу
5 544 тысячи тенге;
6 000 тысяч тенге;
25 418 тысяч тенге;
38 463 тысячи тенге;
34 254 тысячи тенге;
9 466 тысяч тенге;
38 442 тысячи тенге;
50 385 тысяч тенге;
35 943 тысячи тенге;
41 320 тысяч тенге.

4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілісін, оның ішінде:
өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейін бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға;
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Еңбекшіқазақ ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

4. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Программы развития регионов до 2025 года;
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяется на основании постановления акимата Енбекшиказахского района.

5. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 263 811 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. Осы шешімнің орындалуын бақылау Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының экономика, бюджет және қаржы мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
7. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының төрағасы Б. Ахметов
Еңбекшіқазақ аудандық мәслихатының 2024 жылғы "26" желтоқсандағы № VIII-35-161 шешіміне 1-қосымша

5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 263 811 тысяч тенге.
6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Енбекшиказахского районного маслихата по вопросам экономики, бюджета и финансов.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Енбекшиказахского районного маслихата Б. Ахметов
Приложение 1 к решению Енбекшиказахского районного маслихата от "26" декабря 2024 года № VIII-35-161

27 230
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
808
2
Қаржылық қызмет
12 566
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
12 566
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
9 486
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
3 080
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
81 894
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
81 894
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
81 894
02
Қорғаныс
90 149
1
Әскери мұқтаждар
20 462
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
20 462
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
20 462
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
69 687
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
69 687
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
81 245
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
81 245
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
81 245
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
81 245
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
4 709 815
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
2 262 468
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 262 468
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
2 262 468
2
Әлеуметтік көмек
2 274 188
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
2 274 188
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
155 154
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
15 374
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
308 176
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
26 423
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
180 146
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

27 230
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
808
2
Финансовая деятельность
12 566
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
12 566
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
9 486
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
3 080
9
Прочие государственные услуги общего характера
81 894
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
81 894
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
81 894
02
Оборона
90 149
1
Военные нужды
20 462
122
Аппарат акима района (города областного значения)
20 462
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
20 462
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
69 687
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
69 687
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
81 245
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
81 245
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
81 245
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
81 245
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
4 709 815
1
Социальное обеспечение
2 262 468
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 262 468
005
Государственная адресная социальная помощь
2 262 468
2
Социальная помощь
2 274 188
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
2 274 188
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
155 154
006
Оказание жилищной помощи
15 374
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
308 176
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
26 423
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
180 146
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью