Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері туралы" 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 және "Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, Арнаулы мемлекеттік қор және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі" 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 404 бұйрықтарына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 3 мамырдағы № 258 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгеріс және толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасында:
бюджет түсімдерінің сыныптамасында:
7 "Қарыздар түсімі" санатында:
01 "Мемлекеттік ішкі қарыздар" сыныбында:
1 "Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар" кіші сыныбында:
10 "Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер" ерекшелігінің атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"10 Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының мемлекеттік бағдарламаларды, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамаларын, ұлттық жобаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу объектілерінде тұрғын үй және (немесе) пәтерлер салуды және (немесе) алуды, сатып алуды қаржыландыру үшін, сондай-ақ кәріздік тазарту құрылысжайларын салу мен реконструкциялауды қаржыландыру үшін құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер";
бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасында:
07 "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық" функционалдық тобында:
1 "Тұрғын үй шаруашылығы" функционалдық кіші тобында:
279 "Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы" және 288 "Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша:
мынадай мазмұндағы 005 және 015 кіші бағдарламалары бар 064 бюджеттік бағдарламамен толықтырылсын:
"064 Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне тұрғын үй сатып алуға кредит беру
005 Ішкі қарыздар есебінен
015 Жергілікті бюджет қаражаты есебінен";
373 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың құрылыс басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
098 "Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 005 кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"005 Ішкі қарыздар есебінен";
458 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:

О внесении изменений и дополнений в приказы Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" и от 18 сентября 2014 года № 404 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом поддержки инфраструктуры образования, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 мая 2024 года № 258
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756) следующие изменение и дополнения:
в Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в классификацию поступлений бюджета:
в категории 7 "Поступления займов":
в классе 01 "Внутренние государственные займы":
в подклассе 1 "Государственные эмиссионные ценные бумаги":
наименование специфики 10 "Поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных и правительственных программ" изложить в следующей редакции:
"10 Поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства и (или) приобретения, выкупа жилья и (или) квартир в объектах долевого участия в жилищном строительстве, а также для финансирования строительства и реконструкции канализационных очистных сооружений в рамках реализации государственных программ, концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов";
в функциональной классификации расходов бюджета:
в функциональной группе 07 "Жилищно-коммунальное хозяйство":
в функциональной подгруппе 1 "Жилищное хозяйство":
по администраторам бюджетных программ 279 "Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области" и 288 "Управление строительства, архитектуры и градостроительства области":
дополнить бюджетной программой 064 с бюджетными подпрограммами 005 и 015 следующего содержания:
"064 Кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на приобретение жилья
005 За счет внутренних займов
015 За счет средств местного бюджета";
по администратору бюджетных программ 373 "Управление строительства города республиканского значения, столицы":
по бюджетной программе 098 "Приобретение жилья коммунального жилищного фонда":
дополнить бюджетной подпрограммой 005 следующего содержания:
"005 За счет внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 458 "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)":

мынадай мазмұндағы 015, 020, 028 және 034 кіші бағдарламалары бар 098 бюджеттік бағдарламамен толықтырылсын:
"098 Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
015 Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
020 Облыстық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен
028 Облыстық бюджеттен берілетін трансферттер есебінен
034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен";
466 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
098 "Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 020 және 034 кіші бағдарламаларымен толықтырылсын:
"020 Облыстық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен
034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен";
467 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
098 "Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 020 кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"020 Облыстық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен";
472 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
098 "Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу" бюджеттік бағдарламасы бойынша:
мынадай мазмұндағы 020 және 034 кіші бағдарламаларымен толықтырылсын:
"020 Облыстық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен
034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен";
479 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі", 487 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" және 491 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша:
мынадай мазмұндағы 015, 020, 028 және 034 кіші бағдарламалары бар 098 бюджеттік бағдарламамен толықтырылсын:
"098 Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
015 Жергілікті бюджет қаражаты есебінен
020 Облыстық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен
028 Облыстық бюджеттен берілетін трансферттер есебінен
034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен";
492 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" және 495 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша:
098 "Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу" бюджеттік бағдарламасы бойынша:

дополнить бюджетной программой 098 с бюджетными подпрограммами 015, 020, 028 и 034 следующего содержания:
"098 Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
015 За счет средств местного бюджета
020 За счет кредитов из областного бюджета
028 За счет трансфертов из областного бюджета
034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 466 "Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)":
по бюджетной программе 098 "Приобретение жилья коммунального жилищного фонда":
дополнить бюджетными подпрограммами 020 и 034 следующего содержания:
"020 За счет кредитов из областного бюджета
034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов";
по администратору бюджетных программ 467 "Отдел строительства района (города областного значения)":
по бюджетной программе 098 "Приобретение жилья коммунального жилищного фонда":
дополнить бюджетной подпрограммой 020 следующего содержания:
"020 За счет кредитов из областного бюджета";
по администратору бюджетных программ 472 "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)":
по бюджетной программе 098 "Приобретение жилья коммунального жилищного фонда":
дополнить бюджетными подпрограммами 020 и 034 следующего содержания:
"020 За счет кредитов из областного бюджета
034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов";
по администраторам бюджетных программ 479 "Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)", 487 "Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)" и 491 "Отдел жилищных отношений района (города областного значения)":
дополнить бюджетной программой 098 с бюджетными подпрограммами 015, 020, 028 и 034 следующего содержания:
"098 Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
015 За счет средств местного бюджета
020 За счет кредитов из областного бюджета
028 За счет трансфертов из областного бюджета
034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов";
по администраторам бюджетных программ 492 "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)" и 495 "Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)":
по бюджетной программе 098 "Приобретение жилья коммунального жилищного фонда":

809 "Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй–коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс, сәулет және қала құрылыс бөлімі", 810 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономиканың нақты секторы бөлімі" және 816 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша:
098 "Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу" бюджеттік бағдарламасы бойынша:

по администраторам бюджетных программ 809 "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)", 810 "Отдел реального сектора экономики района (города областного значения)" и 816 "Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции района (города областного значения)":
по бюджетной программе 098 "Приобретение жилья коммунального жилищного фонда":

мынадай мазмұндағы 020 және 034 кіші бағдарламаларымен толықтырылсын:
"020 Облыстық бюджеттен берілетін кредиттер есебінен
034 Облыстық бюджеттің ішкі көздерінің қаражатынан берілетін кредиттер есебінен".
2. "Бюджет түсімдерін бюджеттердің деңгейлері, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаны бақылау шоты, Жәбірленушілерге өтемақы қоры, Білім беру инфрақұрылымын қолдау қоры, Арнаулы мемлекеттік қор және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында бөлу кестесі" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 404 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9760) бұйрығына мынадай өзгеріс енгізілсін:
7 "Қарыздар түсімі" санатында:
01 "Мемлекеттік ішкі қарыздар" сыныбында:
1 "Мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар" кіші сыныбында:
"
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер
7
01
1
10
100
100
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының мемлекеттік бағдарламаларды, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамаларын, ұлттық жобаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу объектілерінде тұрғын үй және (немесе) пәтерлер салуды және (немесе) алуды, сатып алуды қаржыландыру үшін, сондай-ақ кәріздік тазарту құрылысжайларын салу мен реконструкциялауды қаржыландыру үшін құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздары шығарылымынан түсетін түсімдер
7
01
1
10
100
100
".

дополнить бюджетными подпрограммами 020 и 034 следующего содержания:
"020 За счет кредитов из областного бюджета
034 За счет кредитов из областного бюджета из средств внутренних займов".
2. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 404 "Об утверждении Таблицы распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов, контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан, Фондом компенсации потерпевшим, Фондом поддержки инфраструктуры образования, Специальным государственным фондом и бюджетами государств – членов Евразийского экономического союза" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9760) следующее изменение:
в категории 7 "Поступления займов":
в классе 01 "Внутренние государственные займы":
в подклассе 1 "Государственные эмиссионные ценные бумаги":
строку
"
Поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных и правительственных программ
7
01
1
10
100
100
"
изложить в следующей редакции:
"
Поступления от выпуска государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей, города республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства и (или) приобретения, выкупа жилья и (или) квартир в объектах долевого участия в жилищном строительстве, а также для финансирования строительства и реконструкции канализационных очистных сооружений в рамках реализации государственных программ, концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов
7
01
1
10
100
100
".

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін эталондық бақылау банкіне орналастыру және ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 8 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев

3. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 8 июня 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов Республики Казахстан М. Такиев