2025-2027 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы
Абай облысы Абай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 23/3-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 73, 75-баптарына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 181 334,0 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 475 996,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 17 542,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 4 165,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 683 631,0 мың теңге;
2) шығындар – 5 181 334,0 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 28 393,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 94 368,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 65 975,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 28 393,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 28 393,0 мың теңге;
қарыздар түсімі – 94 368,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 65 975,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. Аудан бюджетіне 2025 жылға арналған әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз болып орындауға қабылдансын.
3. 2025 жылға облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 1 113 029,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
4. Аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттерiне берілетін субвенциялар көлемi 2025 жылға 416 352,0 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:
Қарауыл ауылдық округіне – 141 729,0 мың теңге;
Қасқабұлақ ауылдық округіне – 36 809,0 мың теңге;
Кеңгірбай Би ауылдық округіне – 35 489,0 мың теңге;
Көкбай ауылдық округіне – 37 581,0 мың теңге;
Құндызды ауылдық округіне – 36 905,0 мың теңге;
Архат ауылдық округіне – 34 691,0 мың теңге;
Саржал ауылдық округіне – 31 466,0 мың теңге;

О бюджете Абайского района на 2025-2027 годы
Решение Абайского районного маслихата области Абай от 23 декабря 2024 года № 23/3-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии со статьями 73, 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет Абайского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 181 334,0 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 475 996,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 17 542,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 4 165,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 683 631,0 тысяч тенге;
2) затраты – 5 181 334,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 28 393,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 94 368,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 65 975,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 28 393,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 28 393,0 тысяч тенге;
поступление займов – 94 368,0 тысяч тенге;
погашение займов – 65 975,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Принять к исполнению на 2025 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты в размере 100 процентов.
3. Учесть в районном бюджете на 2025 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 1 113 029,0 тысяч тенге.
4. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2025 год в сумме 416 352,0 тысяч тенге, в том числе:
Карауылскому сельскому округу – 141 729,0 тысяч тенге;
Каскабулакскому сельскому округу – 36 809,0 тысяч тенге;
Кенгирбай Бийскому сельскому округу – 35 489,0 тысяч тенге;
Кокбайскому сельскому округу – 37 581,0 тысяч тенге;
Кундыздинскому сельскому округу – 36 905,0 тысяч тенге;
Архатскому сельскому округу – 34 691,0 тысяч тенге;
Саржалскому сельскому округу – 31 466,0 тысяч тенге;

Медеу ауылдық округіне – 29 796,0 мың теңге;
Тоқтамыс ауылдық округіне – 31 886,0 мың теңге.
5. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 33 218,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер көлемі 1 436 945,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер көлемі 1 133 657,0 мың теңге сомасында ескерілсін.

Медеускому сельскому округу – 29 796,0 тысяч тенге;
Токтамысскому сельскому округу – 31 886,0 тысяч тенге;
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 33 218,0 тысяч тенге;
6. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты из областного бюджета в сумме 1 436 945,0 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты из республиканского бюджета в сумме 1 133 657,0 тысяч тенге.

8. Әлеуметтік сала мамандарын қолдау шараларын іске асыру үшін аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер көлемі 94 368,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
9. Аудандық бюджеттен 2025 жылға ауылдық округтердің бюджеттеріне нысаналы трансферттерді бөлу 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
10. Абай аудандық мәслихатының кейбір шешімдері 5 қосымшаға сәйкес күші жойылды деп танылсын.
11. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Абай ауданының мәслихат төрағасы М. Нұрсұлтанұлы
Абай аудандық мәслихатының

8. Учесть в районном бюджете кредиты из республиканского бюджета в сумме 94 368,0 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
9. Учесть в районном бюджете распределение целевых трансфертов бюджетам сельских округов на 2025 год согласно приложению 4.
10. Признать утратившими силу некоторые решения маслихата Абайского района согласно приложению 5.
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель маслихата Абайского района М. Нұрсұлтанұлы
Приложение 1 к решению
Абайского районного маслихата

13 000,0
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
99 745,0
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
1 000,0
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
115 232,0
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
84 870,0
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
45 331,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
211,0
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
38 728,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
600,0
804
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
30 362,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30 362,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
98 825,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
98 825,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
37 704,0
099
Мамандардың әлеуметтік көмек көрсетуі жөніндегі шараларды іске асыру
37 704,0
806
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік бөлімі
61 121,0
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60 121,0
017
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 000,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
4 164,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
4 164,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
4 164,0
005
Аудан аумағының қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын және елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
4 164,0
12
Көлiк және коммуникация
438 438,0
1
Автомобиль көлiгi
432 038,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
432 038,0
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
23 000,0
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
409 038,0
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер

13 000,0
007
Функционирование районных (городских) библиотек
99 745,0
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
1 000,0
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма  и информационного пространства
115 232,0
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
84 870,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
45 331,0
003
Капитальные расходы государственного органа
211,0
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
38 728,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
600,0
804
Отдел физической культуры, спорта и туризма района (города областного значения)
30 362,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры, спорта и туризма
30 362,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
98 825,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
98 825,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
37 704,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
37 704,0
806
Отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства района (города областного значения)
61 121,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства
60 121,0
017
Капитальные расходы государственного органа
1 000,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
4 164,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
4 164,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
4 164,0
005
Разработка схем градостроительного развития территории района и генеральных планов населенных пунктов
4 164,0
12
Транспорт и коммуникации
438 438,0
1
Автомобильный транспорт
432 038,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
432 038,0
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
23 000,0
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
409 038,0
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций

83 100,0
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
950,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
112 510,0
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
112 050,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
460,0
02
Қорғаныс
19 300,0
1
Әскери мұқтаждар
9 400,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9 400,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
9 400,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
9 900,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9 900,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
9 900,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
410 608,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
173 052,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
173 052,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
173 052,0
2
Әлеуметтiк көмек
189 056,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
189 056,0
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
89 601,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3 300
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
8 760,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 541,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
56 554,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
29 300,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
48 500,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
48 500,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44 300,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу

83 100,0
015
Капитальные расходы государственного органа
950,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
112 510,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
112 050,0
003
Капитальные расходы государственного органа
460,0
02
Оборона
19 300,0
1
Военные нужды
9 400,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9 400,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
9 400,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
9 900,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9 900,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
9 900,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
410 608,0
1
Социальное обеспечение
173 052,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
173 052,0
005
Государственная адресная социальная помощь
173 052,0
2
Социальная помощь
189 056,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
189 056,0
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
89 601,0
006
Оказание жилищной помощи
3 300
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
8 760,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 541,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
56 554,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
29 300,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
48 500,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
48 500,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
44 300,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат

495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
361 544,0
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
361 544,0
Қарауыл ауылдық округі әкімінің аппараты
253 388,0
Кеңгірбай би ауылдық округі әкімінің аппараты
22 865,0
Құндызды ауылдық округі әкімінің аппараты
10 000,0
Архат ауылдық округі әкімінің аппараты

495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
361 544,0
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
361 544,0
Аппарат акима Карауылского сельского округа
253 388,0
Аппарат акима Кенгирбай биского сельского округа
22 865,0
Аппарат акима Кундыздинского сельского округа
10 000,0
Аппарат акима Архатского сельского округа

3 407,0
Қасқабұлақ ауылдық округі әкімінің аппараты
4 000,0
Саржал ауылдық округі әкімінің аппараты
21 766,0
Тоқтамыс ауылдық округі әкімінің аппараты
34 095,0
Медеу ауылдық округі әкімінің аппараты
12 023,0
Абай аудандық мәслихатының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 23/3-VIII шешіміне
5 қосымша
Абай аудандық мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдердің тізбесі
1. "2024-2026 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 11/3-VIIІ шешімі;

3 407,0
Аппарат акима Каскабулакского сельского округа
4 000,0
Аппарат акима Саржалского сельского округа
21 766,0
Аппарат акима Токтамысского сельского округа
34 095,0
Аппарат акима Медеуского сельского округа
12 023,0
Приложение 5 к решению
Абайского районного маслихата
от 23 декабря 2024 года
№ 23/3-VIII
Перечень утративших силу некоторых решений маслихата Абайского района
1. Решение маслихата Абайского района от 22 декабря 2023 года № 11/3-VІІІ "О бюджете Абайского района на 2024-2026 годы";