2025-2027 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы
Абай облысы Абай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 23 желтоқсандағы № 23/3-VIII шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01 2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 91 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Абай облысы Абай аудандық мәслихатының 16.05.2025 № 27/3-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. 2025-2027 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1)кірістер – 5 584 546,6 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 535 996,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 17 542,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 4 165,0 мың теңге;
арнаулы түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімдері – 4 026 843,6 мың теңге;
2)шығындар – 5 715 047,1 мың теңге;
3)таза бюджеттік кредиттеу – 28 393,0 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 94 368,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 65 975,0 мың теңге;
4)қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5)бюджет тапшылығы (профициті) – - 158 893,5 мың теңге;
6)бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы (профициті) – - 158 893,5 мың теңге;
7)бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 158 893,5 мың теңге;
қарыздар түсімі – 94 368,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 65 975,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 130 500,5 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Абай облысы Абай аудандық мәслихатының 16.05.2025 № 27/3-VIII шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудан бюджетіне 2025 жылға арналған әлеуметтік салық, төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша кірістерді бөлу нормативтері 100 пайыз болып орындауға қабылдансын.
3. 2025 жылға облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 1 113 029,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
4. Аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттерiне берілетін субвенциялар көлемi 2025 жылға 416 352,0 мың теңге сомасында белгіленсін, соның ішінде:

О бюджете Абайского района на 2025-2027 годы
Решение Абайского районного маслихата области Абай от 23 декабря 2024 года № 23/3-VIII
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии статьи 91 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпункта 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан, маслихат Абайского района РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула в редакции решения Абайского районного маслихата области Абай от 16.05.2025 № 27/3-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
1.Утвердить бюджет Абайского района на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 5 584 546,6 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 1 535 996,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 17 542,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 4 165,0 тысяч тенге;
специальные поступления – 0 тенге;
поступления трансфертов – 4 026 843,6 тысяч тенге;
2) затраты – 5 715 047,1 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 28 393,0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 94 368,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 65 975,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – тенге;
приобретение финансовых активов –0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 158 893,5 тысяч тенге;
6) ненефтяной дефицит (профицит) бюджета – - 158 893,5 тысяч тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 158 893,5 тысяч тенге;
поступление займов – 94 368,0 тысяч тенге;
погашение займов – 65 975,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 130 500,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Абайского районного маслихата области Абай от 16.05.2025 № 27/3-VIII (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Принять к исполнению на 2025 год нормативы распределения доходов в бюджет района по социальному налогу, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты в размере 100 процентов.
3. Учесть в районном бюджете на 2025 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 1 113 029,0 тысяч тенге.
4. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов на 2025 год в сумме 416 352,0 тысяч тенге, в том числе:

Қарауыл ауылдық округіне – 141 729,0 мың теңге;
Қасқабұлақ ауылдық округіне – 36 809,0 мың теңге;
Кеңгірбай Би ауылдық округіне – 35 489,0 мың теңге;
Көкбай ауылдық округіне – 37 581,0 мың теңге;
Құндызды ауылдық округіне – 36 905,0 мың теңге;
Архат ауылдық округіне – 34 691,0 мың теңге;
Саржал ауылдық округіне – 31 466,0 мың теңге;
Медеу ауылдық округіне – 29 796,0 мың теңге;
Тоқтамыс ауылдық округіне – 31 886,0 мың теңге.
5. 2025 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 33 218,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

Карауылскому сельскому округу – 141 729,0 тысяч тенге;
Каскабулакскому сельскому округу – 36 809,0 тысяч тенге;
Кенгирбай Бийскому сельскому округу – 35 489,0 тысяч тенге;
Кокбайскому сельскому округу – 37 581,0 тысяч тенге;
Кундыздинскому сельскому округу – 36 905,0 тысяч тенге;
Архатскому сельскому округу – 34 691,0 тысяч тенге;
Саржалскому сельскому округу – 31 466,0 тысяч тенге;
Медеускому сельскому округу – 29 796,0 тысяч тенге;
Токтамысскому сельскому округу – 31 886,0 тысяч тенге;
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2025 год в сумме 33 218,0 тысяч тенге;

6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер көлемі 1 436 945,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен нысаналы трансферттер көлемі 1 133 657,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
8. Әлеуметтік сала мамандарын қолдау шараларын іске асыру үшін аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер көлемі 94 368,0 мың теңге сомасында ескерілсін.
9. Аудандық бюджеттен 2025 жылға ауылдық округтердің бюджеттеріне нысаналы трансферттерді бөлу 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.

6. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты из областного бюджета в сумме 1 436 945,0 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год целевые трансферты из республиканского бюджета в сумме 1 133 657,0 тысяч тенге.
8. Учесть в районном бюджете кредиты из республиканского бюджета в сумме 94 368,0 тысяч тенге на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
9. Учесть в районном бюджете распределение целевых трансфертов бюджетам сельских округов на 2025 год согласно приложению 4.

715 043,4
001
Жергілікті деңгейде сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
79 221,0
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
635 822,4
02
Қорғаныс
21 714,0
1
Әскери мұқтаждар
15 619,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
15 619,0
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
15 619,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
6 095,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
6 095,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
6 095,0
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
709 398,9
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
318 607,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
318 607,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
318 607,0
2
Әлеуметтiк көмек
298 760,9
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
298 760,9
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
46 560,5
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 750,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
63 479,4
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
2 265,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
110 070,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
74 636,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
92 031,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
92 031,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
46 951,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 000,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
9 200,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары

715 043,4
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог
79 221,0
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
635 822,4
02
Оборона
21 714,0
1
Военные нужды
15 619,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
15 619,0
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
15 619,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
6 095,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6 095,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
6 095,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
709 398,9
1
Социальное обеспечение
318 607,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
318 607,0
005
Государственная адресная социальная помощь
318 607,0
2
Социальная помощь
298 760,9
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
298 760,9
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
46 560,5
006
Оказание жилищной помощи
1 750,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
63 479,4
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
2 265,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
110 070,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
74 636,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
92 031,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
92 031,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
46 951,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 000,0
021
Капитальные расходы государственного органа
9 200,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций

54 054,0
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
3 648,0
804
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
36 018,0
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
34 968,0
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 050,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
95 076,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
95 076,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
31 907,0
099
Мамандардың әлеуметтік көмек көрсетуі жөніндегі шараларды іске асыру
31 907,0
806
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік бөлімі
63 169,0
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
62 169,0
017
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 000,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
4 164,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
4 164,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
4 164,0
005
Аудан аумағының қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын және елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
4 164,0
12
Көлiк және коммуникация
437 838,0
1
Автомобиль көлiгi
431 438,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
431 438,0
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
22 400,0
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
409 038,0
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
6 400,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
6 400,0
024
Кентiшiлiк (қалаiшiлiк), қала маңындағы және ауданiшiлiк қоғамдық жолаушылар тасымалдарын ұйымдастыру
6 400,0
13
Басқалар
341 579,0
9
Басқалар
341 579,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
33 218,0
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
33 218,0
495
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

54 054,0
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
3 648,0
804
Отдел физической культуры, спорта и туризма района (города областного значения)
36 018,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры, спорта и туризма
34 968,0
003
Капитальные расходы государственного органа
1 050,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
95 076,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
95 076,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
31 907,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
31 907,0
806
Отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства района (города областного значения)
63 169,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства
62 169,0
017
Капитальные расходы государственного органа
1 000,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
4 164,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
4 164,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
4 164,0
005
Разработка схем градостроительного развития территории района и генеральных планов населенных пунктов
4 164,0
12
Транспорт и коммуникации
437 838,0
1
Автомобильный транспорт
431 438,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
431 438,0
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
22 400,0
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
409 038,0
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
6 400,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
6 400,0
024
Организация внутрипоселковых (внутригородских), пригородных и внутрирайонных общественных пассажирских перевозок
6 400,0
13
Прочие
341 579,0
9
Прочие
341 579,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
33 218,0
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
33 218,0
495
Отдел архитектуры, строительства, жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

3407,0
Қасқабұлақ ауылдық округі әкімінің аппараты
7476,5
Саржал ауылдық округі әкімінің аппараты
21766,0
Тоқтамыс ауылдық округі әкімінің аппараты
34095,0
Медеу ауылдық округі әкімінің аппараты
26588,9
Абай аудандық мәслихатының
2024 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 23/3-VIII шешіміне
5 қосымша
Абай аудандық мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдердің тізбесі
1. "2024-2026 жылдарға арналған Абай ауданының бюджеті туралы" Абай аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 желтоқсандағы № 11/3-VIIІ шешімі;

3407,0
Аппарат акима Каскабулакского сельского округа
7476,5
Аппарат акима Саржалского сельского округа
21766,0
Аппарат акима Токтамысского сельского округа
34095,0
Аппарат акима Медеуского сельского округа
26588,9
Приложение 5 к решению
Абайского районного маслихата
от 23 декабря 2024 года
№ 23/3-VIII
Перечень утративших силу некоторых решений маслихата Абайского района
1. Решение маслихата Абайского района от 22 декабря 2023 года № 11/3-VІІІ "О бюджете Абайского района на 2024-2026 годы";