Қызметтің барлық салалары үшін еңбек жөніндегі бірыңғай салааралық үлгiлiк нормалар мен нормативтерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2024 жылғы 26 тамыздағы № 330 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 41-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген қызметтің барлық салалары үшін еңбек жөніндегі бірыңғай салааралық үлгiлiк нормалар мен нормативтер бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министрдің міндетін атқарушы А. Сарбасов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2024 жылғы 26 тамыздағы
№ 330 бұйрығымен
бекітілген
Қызметтің барлық салалары үшін еңбек жөніндегі бірыңғай салааралық үлгiлiк нормалар мен нормативтер
1-бөлім. Жалпы бөлім
1. Осы қызметтің барлық салалары үшін еңбек жөніндегі бірыңғай салааралық үлгiлiк нормалар мен нормативтер (бұдан әрі – еңбек нормативтері) әкімшілік және қоғамдық ғимараттарда қызмет көрсетумен айналысатын жұмыскерлердің қажетті нормативтік сандарын, уақыт нормаларын, қызметтерінің нормаларын белгілеу және негіздеу үшін әзірленген.
2. Еңбек нормативтерін әзірлеу негізіне мыналар жатады:
ұйымның (кәсіпорынның) құрылымдық бөлімшелеріндегі қолданыстағы еңбек ұйымын зерделеу материалдары;
хронометраждық бақылаулардың деректері;
еңбек тәсілдері мен әдістерін ұтымды ету және жұмыс орындарын ұйымдастыру мақсатында олардың түрлері, еңбек процестері бойынша жұмыстарға жұмсалатын уақыт шығындарын талдау және зерттеу нәтижелері;
техникалық есептеулер.
3. Жұмысшылар кәсіптері мен қызметшілер лауазымдарының атаулары жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік–біліктілік анықтамалығына, басшылар, мамандар мен басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына сәйкес көрсетілген.

Об утверждении единых межотраслевых типовых норм и нормативов по труду для всех сфер деятельности
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 августа 2024 года № 330
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с подпунктом 41-10) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые единые межотраслевые типовые нормы и нормативы по труду для всех сфер деятельности.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий
обязанности Министра
А. Сарбасов
Утвержден
приказом Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 26 августа 2024 г. № 330
Единые межотраслевые типовые нормы и нормативы по труду для всех сфер деятельности
Раздел 1. Общая часть
1. Настоящие единые межотраслевые типовые нормы и нормативы по труду для всех сфер деятельности (далее – нормативы по труду) разработаны для определения и обоснования необходимой нормативной численности, норм времени, норм обслуживания работников, занятых обслуживанием административных и общественных зданий.
2. В основу разработки нормативов по труду положены:
материалы изучения существующей организации труда в структурных подразделениях организации (предприятия);
данные хронометражных наблюдений;
результаты анализа и исследования затрат времени на работы по их видам, трудовых процессов в целях рационализации приемов и методов труда и организации рабочих мест;
технические расчеты.
3. Наименования профессий рабочих и должностей служащих приведены в соответствии с единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих.

4. Жинақта келтірілген "дейін" деген сандық мәндердің шектерін қоса алғанда деп түсіну керек.
5. Еңбек нормативтерінде дайындық-қорытынды жұмыстарға, жұмыс орнына қызмет көрсетуге, тынығуға және дене шынықтыру үзілістерін қоса алғанда, жеке қажеттіліктерге арналған уақыт жедел уақыттың 10 % мөлшерінде ескерілді.
Уақыт нормаларын есептеу (Нуақыт) жұмыс түрлері бойынша 1 формула бойынша жүргізілді:
Нуақыт =Топ. (1+К/100), (1)
мұндағы, Топ – оперативті уақыт;
К – дайындық-қорытынды жұмыстарға, жұмыс орнына ұйымдастырушылық-техникалық қызмет көрсетуге, тынығуға (дене шынықтыру үзілістерін қоса алғанда) және жеке қажеттіліктерге арналған уақыт сомасы, оперативті уақыт %.
6. Еңбек нормативтерінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі тәртіпті сақтай отырып, жұмыстарды орындау көзделген.
7. Жабдыққа, учаскеге, жұмыс орнына осы нормативтерде көзделгеннен аз жұмыскерлер қызмет көрсеткен кезде, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, жұмыс технологиясы мен сапасы жөніндегі тәртіп талаптары сақталған кезде жұмыскерлердің нақты саны сақталады.
Қызмет көрсету учаскелері бойынша жұмыскерлердің санын ғимарат әкімшілігі өндірістік қажеттілік пен жұмыс көлеміне сүйене отырып, алдыңғы күнтізбелік жылдағы статистикалық көрсеткіштер бойынша жұмыскерлердің нормативтік санының есептеулері негізінде бөледі.
8. Еңбек нормативтерінде тәулігіне немесе ауысымына қызмет көрсететін персоналдың тізімдік саны көзделген.
Инженерлік қызметтердің жұмысы үшін ауысым ұзақтығы 8 сағат болатын келу ауысымының саны көзделген.
Жұмысшы персонал санын белгілегенде жұмыс уақытының орташа айлық нормасы жылдық жұмыс уақытының теңгеріміне сәйкес.
8.1. Нақты жұмыс түpi бойынша жұмысшылардың тізімдік саны (Cтіз) мына 2-формула бойынша айқындалады:
Стіз =Ск х Кш, (2)
мұндағы: Стіз – тізімдік саны;
Ск – келу саны,
Кш = 1,1 – барлық кәсіп үшін демалыстар уақытында, сырқаттану және өзгелер бойынша жұмысқа шықпаулар жоспарланып отырған коэффициенті.
8.2. Әрбір кәсіп бойынша олар болмаған уақытта міндеттерін орындау талап eтілетін жұмысшылар санын айқындау кезінде демалыс уақытында, сырқаттану және өзгелер бойынша жоспарланған шықпаулар коэффициенті есептеледі
8.3. Қызмет көрсету нормаларын пайдалану кезінде жұмысшылардың келу саны 4-формула бойынша айқындалады:
мұндағы: Q1,Q2, Q3, …Qn – жекелеген жұмыс түрлерінің көлемі;
Hol, Н02, Но3...Нш – тиісті жұмыс түріне арналған кызметтердің нормалары.
8.4. 5-формула бойынша айқындалған еңбек нормативтерінде келтірілген уақыт нормаларын пайдалану кезінде жұмысшылардың келу саны:
мұндағы:
Ен – нормалармен қамтыған жұмыс түрлері бойынша нормативтік еңбек сыйымдылығы;
Қж – есептік кезеңінде бip жұмыскердің жұмыс уақытының жоспарлы пайдалы қоры.

4. Приведенные в сборнике пределы числовых значений, в которых указано "до", следует понимать включительно.
5. Нормативами по труду учтено время на подготовительно-заключительные работы, обслуживание рабочего места, отдых и личные надобности, включая физкультурные паузы, в размере 10 % от оперативного времени.
Расчет норм времени (Нвр.) по видам работ проведен по формуле 1:
Нвр. = Топ. Х (1 + К/100), (1)
где Топ. - оперативное время;
К - сумма времени на подготовительно-заключительные работы, организационно-техническое обслуживание рабочего места, отдых (включая физкультурные паузы) и личные надобности, % от оперативного времени.
6. Нормативами по труду предусмотрено выполнение работ с соблюдением порядка по безопасности и охране труда.
"7. При обслуживании оборудования, участка, рабочего места меньшим количеством работников, чем это предусмотрено настоящими нормативами, а также при соблюдении требований порядка по безопасности и охране труда, технологии и качества работ сохраняется фактическая численность работников.
Численность работников по участкам обслуживания распределяются администрацией здания, исходя из производственной необходимости и объемов работ на основании расчетов нормативной численности работников по статистическим показателям за календарный предшествующий год.
8. В нормативах по труду предусмотрена списочная численность обслуживающего персонала в сутки или смену.
Для работы инженерных служб предусмотрена явочная сменная численность при продолжительности смены 8 часов.
При определении численности рабочего персонала среднемесячная норма рабочего времени принимается согласно балансу рабочего времени на год.
8.1. Списочная численность рабочих (Чсп) на конкретный вид работы определяется по формуле 2:
Чсп = Чя x Кн, (2)
где: Чсп – списочная численность;
Чя –явочная численность,
Кн = 1,1 - коэффициент планируемых невыходов во время отпусков, по болезни и иное для всех профессий.
8.2. При определении численности рабочих по каждой профессии, во время отсутствия которых требуется выполнение их обязанностей, учитывается коэффициент планируемых невыходов во время отпуска, по болезни и иное.
8.3. Явочная численность рабочих при использовании норм обслуживания, определяется по формуле 4:
где: Q1, Q2, Q3, …Qn - объем отдельных видов работ;
Нo1, Нo2, Нo3 …Ноn - нормы обслуживания на соответствующий вид работы.
8.4. Явочная численность рабочих при использовании норм времени, приведенных в нормативах по труду определенным по формуле 5:
где: Тн - нормативная трудоемкость по видам работ, охваченных нормами;
Фп - плановый полезный фонд рабочего времени одного работника в расчетном периоде.

8.5. Нормативтік еңбек сыйымдылығы 6 формула бойынша айқындалады:
Ен = Нуақыт x V, (6)
мұндағы:
Нуақыт – нақты нормаланатын жұмыс түрі көлемінің бірлігін орындауға жұмсалатын уақыт нормасы;
V - есептеу кезеңінде орындалатын нақты жұмыс түрінің көлемі.
9. Жинақта қамтылған басқарма ғимараттарына жататын ғимараттардың сипаттамасы еңбек нормативтеріне 1-қосымшада келтірілген.
Ғимараттардың үй-жайларын жинау бойынша негізгі жұмыстарды орындау кезеңділігі еңбек нормативтеріне 2-қосымшада келтірілген.
Үй-жайларды, баспалдақ торларын, іргелес аумақтың ауласын жинау кезеңділігі еңбек нормативтеріне 3-қосымшада келтірілген.
Ғимаратты техникалық пайдалану және ағымдағы жөндеу бойынша қызмет көрсету нормалары еңбек нормативтеріне 4-қосымшада келтірілген.
Ұйым ғимаратына қызмет көрсету үшін жұмысшылар санын есептеу мысалы еңбек нормативтеріне 5-қосымшада келтірілген.
Еңбек нормативтерінің мазмұны еңбек нормативтеріне 6-қосымшада келтірілген.

8.5. Нормативная трудоемкость определяется по формуле 6:
Тн = Нвр x V, (6)
где: Нвр - норма времени на выполнение единицы объема конкретного нормируемого вида работ;
V - объем конкретного вида работы, выполняемой в расчетном периоде.
9. Характеристика зданий, относящихся к зданиям управлений, охватываемых сборником приведена в приложении 1 к нормативам по труду.
Периодичность выполнения основных работ по уборке помещения зданий приведена в приложении 2 к нормативам по труду.
Периодичность уборки помещения, лестничных клеток, двора прилегающей территории приведены в приложении 3 к нормативам по труду.
Нормы обслуживания по технической эксплуатации и текущему ремонту здания приведены в приложении 4 к нормативам по труду.
Пример расчета численности рабочих, для обслуживания здания организации приведен в приложении 5 к нормативам по труду.
Содержание нормативов по труду приведено в приложении 6 к нормативам по труду.

2-бөлім. Еңбекті ұйымдастыру
10. Ұйымдар мен кәсіпорындарда жұмысшылардың қызметі құрылымдық бөлімшелер туралы ережемен, лауазымдық нұскаулықтармен регламенттеледі.
Жабдықтарға күтім жасау жөніндегі жұмысты тиісті құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырады.
11. Жұмысшылардың еңбек қызметі жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы шегінде де, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес ауысымдық режимде де жүзеге асырылады.

Раздел 2. Организация труда
10. Деятельность рабочих в организациях и предприятиях, регламентируется положением о структурном подразделении, должностными инструкциями.
Работа по обслуживанию оборудования осуществляется соответствующими структурными подразделениями.
11. Трудовая деятельность работников осуществляется как в пределах нормальной продолжительности рабочего времени, так и в сменном режиме согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.

12. Жұмыс орындарындағы еңбекті ұйымдастыру еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария және гигиена талаптарына сәйкес келеді.
3-бөлім. Нормативтік бөлім
1-тарау. Жұмыскерлер санының нормативтері
1-параграф. Гардеробшылар санының нормативтері
13. Кәсіптің шамамен атауы: гардеробшы.
14. Жұмыстың шамамен құрамы:
жұмыскерлер мен ғимараттағы ұйымдарға келетін келушілердің сыртқы киімдерін және өзге де ұсақ жеке заттарын қабылдау, сақтау және беру;
сыртқы киім мен заттарды қабылдау кезінде иесіне жетон беру;
заттарды беру жетон ұсынылған кезде беру;
ауысымды тапсырғанда гардеробта болған барлық заттар мен нөмір белгілерін қабылдап алу.
1-кесте
Гардеробтағы орындар саны
Сандық нормативтер
(ауысымда 1 гардеробқа келетін адам)
100-ге дейін

12. Организация труда на рабочих местах соответствует требованиям безопасности и охраны труда, промышленной санитарии и гигиены.
Раздел 3. Нормативная часть
Глава 1. Нормативы численности работников
Параграф 1. Нормативы численности гардеробщиков
13. Примерное наименование професии: гардеробщик.
14. Примерный состав работ:
прием, хранение и выдача верхней одежды и иных мелких личных вещей работников и посетителей, приходящих в находящиеся в здании организации;
при приеме верхней одежды и вещей выдача владельцу жетона;
выдача вещей производится при предъявлении жетона;
при передаче смены принятие вещей и номерных знаков, находящихся в гардеробе.
таблица 1
Количество мест в гардеробе
Нормативы численности (человек в смену на 1 гардероб)
До 100

0,05
3-параграф. ЛифтҰрлер санының нормативтері
17. Кәсіптің шамамен атауы: лифтҰр.
18. Жұмыстың шамамен құрамы:
лифтілердің дұрыс жұмыс істеуін және жолаушылардың оны пайдалану тәртібін сақтауын қадағалау;
телефонның немесе дабылдың жұмысын тексеру;
жинау құралдарын жеткізу;
лифт кабинасын жинау;
әрбір қабатта аялдамасы бар жолаушыларсыз сынақ сапары, сондай-ақ "тоқтату" батырмасын сынау;
ақаулар анықталған жағдайда лифт сөндіру және бұл туралы лифт жөніндегі механик пен әкімшілікке дереу хабарлау, лифт журналында ақау туралы жазу;
лифт журналында лифтіні түзетуге және пайдалануға рұқсат беру туралы белгі қою;
жұмысты тоқтатқаннан кейін кабинаны төменгі қабатқа қою, қозғалтқыш генераторы мен кабинаның жарықтандыруын сөндіру, шахта есігін жабу, журналда өзінің кетуін белгілеу;
бақылау техникалық тексерулер жүргізу кезінде қажетті көмек көрсету.
19. ЛифтҰр санының нормативі лифтілерге қызмет көрсетудің екі тәсіліне байланысты белгіленеді:
бірінші жағдайда – лифтҰр лифт кабинасымен бірге жүреді және ауысым кезінде үнемі кабинада болады;
екінші жағдайда – лифтҰр төменгі қабат алаңындағы бақылау пунктінде болады (лифтілерді жолаушылардың өз бетінше пайдалануына ауыстыру кезінде).
20. ЛифтҰрлердің санын айқындау үшін:
ғимараттағы жұмыс істеп тұрған лифтілердің саны (бұл ретте резервтік лифтілер есептеу кезінде ескерілетін лифтҰрлердің жалпы санына енгізілмейтінін есте ұстаған жөн);
лифтілерге қызмет көрсету тәртібі (лифтіні өз бетінше пайдалану немесе лифт кабинасын сүйемелдеу);
әрбір лифт бойынша ауысымдық жұмысы белгіленеді;
лифтілердің белгіленген санына және олардың жұмысының ауысымына сәйкес лифтҰрлердің келу саны айқындалады.
21. ЛифтҰрлер санының нормативтері:
а) 1 лифтіге ауысымда лифт кабинасын сүйемелдеу кезінде – 1 адам;
б) ауысымда лифтілерді өз бетінше пайдалану кезінде 1 постқа – 1 адам.
4-параграф. Ғимараттың инженерлік жабдықтарына қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылар санының нормативтері
22. Еңбекті ұйымдастыру және жұмыстар технологиясы:
жұмысшылар ғимараттың инженерлік жабдықтарын (жылу жүйелерін сумен жабдықтауды, суды ағызуды, электр жарығын беруді, электр жабдықтарын, бақылау-өлшеу аспаптарын және осы жабдықтарға орнатылған автоматты қондырғыларды, желдеткіш және түтінді жою жүйелерін) пайдаланудың қалыпты жағдайын қамтамасыз етеді;
ғимараттың инженерлік жабдықтарының техникалық жай-күйін бақылау қазіргі заманғы техникалық диагностика құралдарын пайдалана отырып, тексеру жүргізу арқылы жүзеге асырылады;
ағымдағы жөндеудің жоспарына енгізу үшін жұмыс көлемдерінің көлемі нақтыланатын жалпы тексерулер жылына eкi рет жүргізіледі;
ішінара тексерулер жүргізу кезінде тексеруге кететін уақыт ішінде жойылуы мүмкін ақаулар жойылады;
техникалық күтім жасау жабдықтарды пайдалану кезеңі ішінде үнемі жүргізіледі;
инженерлік жабдықтар жүйелерін ағымдағы жөндеу оның уақытынан бұрын тозуын болдырмау мақсатында жоспарлы – алдын алу жұмыстарды, сондай-ақ пайдалану барысында туындайтын ұсақ зақымдарын жою жұмыстарын жүргізуден тұрады;
жабдықтардың зақымдалған жерлерін және ақауларын дұрыстауға байланысты жұмыстар әкімшіліктің өтінімдері мен нұсқаулары бойынша орындалады.

0,05
Параграф 3. Нормативы численности лифтеров
17. Примерное наименование профессии: лифтер.
18. Примерный состав работ:
наблюдение за правильной работой лифтов и соблюдением пассажирами порядка его эксплуатации;
проверка работы телефона или аварийной сигнализации;
доставка уборочных средств;
уборка кабины лифта;
пробная поездка без пассажиров с остановкой на каждом этаже, а также опробование кнопки "Стоп";
при обнаружении неисправностей - выключение лифта и сообщение об этом механику по лифтам и администрации, запись в лифтовом журнале о неисправности;
в лифтовом журнале проставление отметки об исправлении и разрешении пользоваться лифтом;
после прекращения работы постановка кабины на нижний этаж, выключение мотор-генератора и освещения кабины, закрытие шахтной двери, отметка своего ухода в журнале;
оказание необходимой помощи при проведении контрольных технических осмотров.
19. Норматив численности лифтера установлен в зависимости от двух способов обслуживание лифтов:
в первом случае - лифтер сопровождает кабину лифта и в течение смены постоянно находится в кабине;
во втором случае - лифтер находится на наблюдательном пункте на площадке нижнего этажа (при переводе лифтов на самостоятельное пользование пассажирами).
20. Для определения численности лифтеров устанавливается:
количество действующих лифтов в здании (при этом следует иметь в виду, что резервные лифты не включаются в общее количество учитываемых при расчете лифтеров);
порядок обслуживания лифтов (самостоятельное пользование лифтом или сопровождение кабины лифта);
сменность работы каждого лифта;
по установленному количеству лифтов и сменности их работы определяют явочную численность лифтеров.
21. Нормативы численности лифтеров:
а) при сопровождении кабины лифта в смену на 1 лифт - 1 человек;
б) при самостоятельном пользовании лифтами в смену на 1 пост - 1 человек.
Параграф 4. Нормативы численности рабочих, занятых обслуживанием и ремонтом инженерного оборудования зданий
22. Организация труда и технология работ:
обеспечение рабочими нормальной эксплуатации инженерного оборудования зданий (систем отопления, водоснабжения, водоотведения, электроосвещения, электрооборудования, контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств, установленных на данном оборудовании, системы вентиляции и дымоудаления);
контроль за техническим состоянием инженерного оборудования здания осуществляется путем проведения осмотров с использованием современных средств технической диагностики;
проведение общих осмотров, при которых уточняются объемы работ для включения в план текущего ремонта, которые проводятся два раза в год;
при проведении частичных осмотров устраняются неисправности, которые могут быть устранены в течение времени, отводимого на осмотр;
проведение технического обслуживания постоянно в течение всего периода эксплуатации оборудования;
проведение текущего ремонта систем инженерного оборудования заключается в проведении планово-предупредительных работ с целью предотвращения его преждевременного износа, а также работ по устранению мелких повреждений, возникающих в процессе эксплуатации;
работы, связанные с исправлением повреждений и неисправностей оборудования, выполняются по заявкам и указаниям администрации.

23. Ғимараттардың инженерлік жабдықтарына қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылар санының нормативі 3-кестеде келтірілген.
4.1-параграф. Слесарь-сантехниктер санының нормативтері
24. Кәсіптің шамамен атауы: слесарь-сантехник.
25. Жұмыстың шамамен құрамы:
жылу берілетін маусым басталар алдында ғимараттардың инженерлік жабдықтар мен коммуникациясын, сондай-ақ ақауларын анықтап және оларды жою мақсатында авариялық зақымдардан, өрттен, апатты сипаттағы құбылыстардан кeйін қарауды (тексеруді) жүргізу;
сумен жабдықтау және кәріз жүйелеріндегі ақауларды жою функцияларын қанағаттанарлық, төселгіштерді ауыстыруды, су бөлу және су алу арматураның тығыздамаларын тығыздауды, су ағынын бітeyді, су ағатын жерді тығыздап бітeyді қамтамасыз ету;
су шығатын жерді құдыққа дейін тазалау;
сантехникалық аспаптардың су ағатын жерлерін бітеу немесе су ағызатын икемді тетіктерді ауыстыру, сифондарды шығару, қотарып құю тетіктерін, сантехникалық аспаптарға жалғататын құбырлардың бөлшектерін, унитаздың резеңке манжеттерін ауыстыру, кендікті нақыштау, су ағызатын ыдысты ретке келтіру және су ағуын болдырмау, сантехникалық аспаптарды бекіту;
кәріз тартпаларының дұрыс жұмыс істеуін тексере отырып, ішкі кәріз бен сантехникалық аспаптардың бітеліп қалуын болдырмау;
олардың қанағаттанарлық жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жылу беру және ыстық сумен жабдықтау жүйелерінің (құбырлардың, аспаптардың, арматураның, кең бактардың) ақауларын жою;
жылытылмау, ауа кіруін жоюға байланысты жүйеледі баптау және реттеу, су аққанда жылыту аспаптарын, сүлгі кептіргіштерді ауыстыру, құбырлар мен аспаптарды бекіту, құбырлардағы жылу оқшауларды, арматураны ретке келтіретін кең бактарды қайта қалпына келтіру;
жылыту жүйесін жөндеу, жуу және гидравликалық сынақтан өткізу;
жылу қоспаларын, элеватор және жылу тораптарын бақылау-өлшеу аспаптарымен жабдықтау;
суару жүйелерін консервациялау, қайта консервациялау және жөндеу;
суару жүйелерінің қосымша желісін орнату;
ұйым әкімшілігінің өтінімдері бойынша ақауларды жою жөніндегі жұмысарды орындау.
4.2-параграф. Жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтерлер санының нормативтері
26. Кәсіптің шамамен атауы: жөндеу және қызмет көрсету жөніндегі электромонтер.
27. Жұмыстың шамамен құрамы:
маусымдық пайдалануға дайындық кезеңінде (кектемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдер) электр желілері мен электр жабдықтарын, сондай-ақ ақауларын анықтап және оларды жою мақсатында авариялық зақымдардан, өрттен, апатты сипаттағы құбылыстардан кейін қарауды (тексеруді) жүргізу;
қызметтік және қосымша үй-жайлардың (баспалдақ торшаларын, вестибюльдердің, жертөлелердің шатырасты орынжайлардың) электр жабдықтарын жөндеу;
таратқыш қалқандарды және кірме-таратқыш қондырғыларды жөндеу;
шамдарды жөндеу және ауыстыру;
қыздыру және люминесцент шамдарын ауыстыру;
автоматтарды, пакетті ауыстырып қосқыштарды, қорғаныш сөндіру құрылғыларын, сөндіргіштерді ауыстыру;
жекелеген жергілікті электр сымын ауыстыру;
жарылыс қаупі жоқ орындауда жертөлелер техниқалық қосалқы орынжайларда, техникалық дәліздердегі жарық жүйесін қайта қалпына келтіру;
үйдегі және көшедегі жарық беру жабдықтарын пайдалану;
ұйым әкімшілігінің өтінімдері бойынша ақауларды жою.
4.3-параграф. Бақылау-өлшеу аспатарымен автоматика жөніндегі слесарь санының нормативтері

23. Норматив численности рабочих, занятых обслуживанием и ремонтом инженерного оборудования зданий приведен в таблице 3.
Параграф 4.1. Нормативы численности слесарей-сантехников
24. Примерное наименование профессии: слесарь-сантехник.
25. Примерный состав работ:
проведение осмотров (обследований) инженерного оборудования и коммуникаций зданий перед началом отопительного сезона, а также после аварийных повреждений, пожаров, явлений стихийного характера с целью выявления неисправностей и их устранения;
обеспечение удовлетворительного функционирования, устранения неисправностей в системах водоснабжения и канализации, замены прокладок, набивки сальников водоразборной и водозаборной арматуры с устранением утечки, уплотнения сгонов;
прочистка внутренней канализации до колодца на выпуске;
устранение течи или смена гибкой подводки сантехнических приборов, смена выпусков, переливов сифонов, участков трубопроводов к сантехническим приборам, замена резиновых манжет унитаза, подчеканка раструбов, регулировка смывного бачка с устранением утечки, укрепление сантехнических приборов;
устранение засоров внутренней канализации и сантехнических приборов с проверкой исправности канализационных вытяжек;
устранение неисправностей в системах отопления и горячего водоснабжения (трубопроводов, приборов, арматуры, расширительных баков), обеспечивающих их удовлетворительное функционирование;
наладка и регулировка систем с ликвидацией непрогревов, завоздушивания, замена при течи отопительных приборов, полотенцесушителей, крепление трубопроводов и приборов, восстановление тепловой изоляции на трубопроводах, расширительных баках, регулирующей арматуре;
ремонт, промывка и гидравлическое испытание систем отопления;
укомплектование тепловых вводов, элеваторных и тепловых узлов контрольно-измерительными приборами;
консервация, расконсервация и ремонт поливочной системы;
устройство дополнительной сети поливочных систем.
выполнение работ по устранению неисправностей оборудования выполняются по заявкам администрации организации.
Параграф 4.2. Нормативы численности электромонтеров по ремонту и обслуживанию электрооборудования
26. Примерное наименование профессии: электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
27. Примерный состав работ:
проведение осмотров (обследований) электросетей и электрооборудования в период подготовки к сезонной эксплуатации (весенне-летний и осенне-зимний периоды), а также после аварийных повреждений, пожаров, явлений стихийного характера с целью выявления неисправностей и их устранения;
ремонт электрооборудования служебных и вспомогательных помещений (лестничных клеток, вестибюлей, подвалов, чердаков);
ремонт распределительных щитов и вводно-распределительных устройств;
ремонт и смена светильников;
замена ламп накаливания и люминесцентных;
смена автоматов, пакетных переключателей, устройств защитного отключения, выключателей;
смена отдельными местами электропроводки;
восстановление освещения в подвалах, технических подпольях, технических коридорах во взрывобезопасном исполнении;
эксплуатация световых домовых знаков и уличных указателей;
устранение неисправностей по заявкам администрации организации.
Параграф 4.3. Нормативы численности слесарей по контрольно-измерительным приборам и автоматике

28. Кәсіптің шамамен атауы: бақылау-өлшеу аспатарымен автоматика жөніндегі слесарь.
29. Жұмыстың шамамен құрамы:
бақылау-өлшеу автоматы және өзге де аспаптар мен механизмдерді жөндеу, жинау, ретке келтіру, сынақтан өткізу, оңдау, монтаждау, баптау және тапсыру;
біріктіру схемаларын жасау және монтаждау;
аспаптарды сырлау;
әртүрлі дәнекерлегіштермен дәнекерлеу;
релелік қорғаныш қондырғыларын, электрлік автоматика, телемеханика қондырғыларын икемдеу және баптау;
аппаратура жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
барлық бақылау-өлшеу аспаптарының, автореттегіштер мен қоректендіру автоматтарының барлық түрлері нақтылығының сыныптары бойынша ретке келтіру және тексеру;
ақаулар ведомосын жасау және аспаптар мен автоматтарға паспорттар мен аттестаттар толтыру.
4.4-параграф. Электр газбен дәнекерлеушілер санының нормативтері
30. Кәсіптің шамамен атауы: электр газбен дәнекерлеуші.
31. Жұмыстың шамамен құрамы:
дәнекерлеу жіктерін ағысын анықтау мақсатында жылыту маусымы басталар алдында ғимараттың инженерлік жабдықтары мен коммуникациясын жыл сайын тексеруді жүргізу;
берілген өлшемдерге дәнекерлеудің барлық кеңістіктік позицияларында бөлшектерді, тораптарды, конструкцияларды және құбырларды дәнекерлеуді орындау;
ұзындығы eкі метр орталық жылыту және ыстық сумен жабдықтау жүйелері құбырларының авариялық учаскелерін ауыстыру;
раковиналар мен жарықтарды дәнекерлеу;
қоқыс құбырын жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстары.
4.5-параграф. Слесарь-жөндеушілер санының нормативтері
32. Кәсіптің шамамен атауы: слесарь-жөндеуші.
33. Жұмыстың шамамен құрамы:
коммуникациялық коллекторларды қарап тексеру, оларды газдалудың болмауына тексеру және желдету;
коллектордың күзетілетін аймағын қоқыстан тазарту;
коллекторларға орнатылған коммуникацияларға рұқсатты қамтамасыз ету;
коллекторлардың суға батуы кезінде суды ағызуды жүргізу;
құрылыс құралымдарының гидрооқшаулағышын қайта қалпына келтіру;
люктерді, сондай-ақ жартылай өткізгіш арналардың коллекторға түйісетін жерлерін тұмшалау;
люктерді, торларды, кронштейндерді жөндеу және бояу кезінде сылақ және сырлау жұмыстарын орындау;
баспалдақтардың, алаңдардың, өтпелер мен олардың таяныштарының бекітпелерін тексеру, оларды жөндеу;
коллектордың люктерін қар мен мұздықтардан тазарту;
желдету немесе механикалық желдетуді қосу жолымен коллектордағы температураны 30О С-тен асырмай ұстау;
дренажды жүйелер жұмыстарын карап тексеру;
дренаждарды жуу және тазарту;
коллекторлардың электрлік жарық жүйелерінің жұмысын тексеру және барлық жұмыс түрі бойынша ақауларды жою.
3-кесте
Р/с
Кәсіптердің атауы
Өлшем бірлігі
Сандық норматив
1.
Слесарь-сантехник
ғимараттың жалпы алаңының 1000 шаршы метр (бұдан әрі – м2)
0,2
2.
Электр жабдықтарын жөндеу және күтім жасау жөніндегі электромонтер
ғимараттың жалпы алаңының 1000 м2

28. Примерное наименование профессии: слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике.
29. Примерный состав работ:
ремонт, сборка, регулировка, испытание, юстировка, монтаж, наладка и сдача контрольно-измерительных автоматических и иных приборов и механизмов;
составление и монтаж схем соединений;
окраска приборов;
пайка различными припоями;
настройка и наладка устройств релейной защиты, электроавтоматики, телемеханики;
выявление и устранение дефектов в работе аппаратуры;
регулировка и проверка по классам точности всех видов контрольно-измерительных приборов, авторегуляторов и автоматов питания;
составление дефектных ведомостей и заполнение паспортов и аттестатов на приборы и автоматы.
Параграф 4.4. Нормативы численности электрогазосварщиков
30. Примерное наименование профессии: электрогазосварщик.
31. Примерный состав работ:
проведение ежегодных осмотров инженерного оборудования и коммуникаций здания перед началом отопительного сезона в целях выявления течи сварочных швов;
выполнение сварки деталей, узлов, конструкций и трубопроводов во всех пространственных положениях сварного шва на заданные размеры;
замена аварийных участков трубопроводов длиной до двух метров систем центрального отопления и горячего водоснабжения;
наплавка раковин и трещин;
сварочные работы при ремонте мусоропровода.
Параграф 4.5. Нормативы численности слесарей-ремонтников
32. Примерное наименование профессии: слесарь-ремонтник.
33. Примерный состав работ:
осмотр коммуникационных коллекторов, проверка их на отсутствие загазованности и их проветривание;
очистка охранной зоны коллекторов от мусора;
обеспечение доступа к положенным в коллекторах коммуникациям;
проведение откачек воды при подтоплении коллекторов;
восстановление гидроизоляции строительных конструкций;
герметизация люков, а также мест примыкания к коллектору полупроходных каналов;
выполнение штукатурных и малярных работ при ремонте и окраске люков, решеток, кронштейнов;
проверка крепления лестниц, площадок, переходов и перил к ним, их ремонт;
очистка люков коллектора от снега и наледи;
поддержание температуры в коллекторе не выше 30° С путем проветривания или включения механической вентиляции;
осмотр и проверка работы дренажных систем;
промывка и прочистка дренажей;
проверка работы электроосвещения коллекторов и устранение неисправностей по всем видам работ.
таблица 3
№ п/п
Наименование профессии
Единица измерения
Норматив численности
1.
Слесарь - сантехник
1000 метров квадратных (далее - м²) общей площади здания
0,2
2.
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
1000 м² общей площади здания

0,37
3.
БӨАжА слесарі
ғимараттың жалпы алаңының 1000 м2
0,18
4.
Электр газбен дәнекерлеуші
ғимараттың жалпы алаңының 1000 м2
0,01
5.
Слесарь-жөндеуші
ғимараттың жалпы алаңының 1000 м2
0,01
5-параграф. Ғимараттардың құрылымдық элементтерін жөндеумен айналысатын жұмысшылар санының нормативтері
34. Eңбeкті ұйымдастыру және жұмыстар технологиясы:
ғимаратты ағымдағы жөндеу құралымдарын сақтау, ғимараттардың тозуын болдырмау үшін ғимаратты әрлеу жөніндегі жоспарлы – алдын алу жұмыстарынан, пайдалану процесінде туындайтын ұсақ зақымдар мен ақауларды жою жұмыстарынан тұрады;
ағымдағы жөндеу жөніндегі жұмыстар жоспарланған және күтпеген жұмыстарға бөлінеді;
жоспарланған жұмыстарға мерзімдік қарап тексерулер мен алдын алу жұмыстары жатады;
күтпеген жұмыстарға ғимаратты пайдалану барысында анықталатын ұсақ зақымдары мен ақауларын жою жөніндегі жұмыстар жатады;
ғимараттың құрылымдарын және оны әрлеуді техникалық қарап тексеру барысында анықталған ұсақ ақаулары жойылады;
алдын ала ағымдағы жөндеу объекті бойынша жоспарға сәйкес жүргізіледі;
алынған тапсырмаға сәйкес жұмысшылар қоймадан (шеберханадан) қажетті құрал-сайманды, құрылғыларды, материалдарды алып, көлік құралдарына апарып салады (немесе өздеpі апарады), белгіленген тәртіппен реттеліп салынған заттарды объектіге (жұмыс аймағына) түсіреді;
жұмыс аяқталғаннан кейін жұмысшылар жұмыс орнын тазартып жинайды, қалдықтар мен қоқыстарды белгіленген жерлерге көлікпен әкетеді, пайдаланылмаған материалдар, құрал-саймандар мен құрылғыларды көлік құралдарына апарып салады (немесе өздері апарады), оларды түсіріп, қоймаға (немесе шеберханаға) реттеп жинайды;
алдын ала жөндеуді жүргізу кезінде жекелеген тетіктерді, құрылымдық элементтерді жасау жөніндегі операциялар шеберханаларда тұрақты жұмыс орындарында орындалады.
35. Ғимараттардың құрылымдық элементтерін жөндеумен айналысатын жұмысшылар санының нормативі 4-кестеде келтірілген.
5.1-параграф. Металды төбелерді жабушылар санының нормативтері
36. Кәсіптің шамамен атауы: металды төбелерді жабушы.
37. Жұмыстың шамамен құрамы:
маусымдық пайдалануға дайындық кезеңінде (көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдер), сондай-ақ төбе жабындарының ақауларын анықтап және оларды жою мақсатында авариялық зақымдардан, өрттен, апатты сипаттағы құбылыстардан кейін құрылымдық элементтерді қарауды (тексеруді) жүргізу;
болатты төбе жабындарын ішінара жөндеу;
ғимараттың су ағатын құбырларын, иіндерді, құйғыштарды, науаларды, жиектерді, кенерлерді, парапет торшаларды, маңдайшасындағы шығыңқы бөліктеріндегі сыртқы жабындарының салбырап тұрған жерлерін ауыстыру, жөндеу және бекіту;
сыртқы суағарлардың құйғыларының лоток-қақпақшаларын орнату және оларды алып тастау;
келте құбырларды ауыстыру, келте құбырларға желбаққыштарды орнату;
түтін және желдету құбырларын бекіту, түтін және желдету құбырларының қалпақшаларын ауыстыру;
ұйым әкімшілігінің өтінімдері бойынша төбенің құрылымдық элементтерінің ақауларын жою;
төбені қар мен мұздақтардан, ластан, жапырақтар мен бөтен заттардан тазарту;
қиылған жерлерін, тарақтарды бүгу.
5.2-параграф. Рулонды төбе жабушы және дана материалдардан жасаған төбе жабушылар санының нормативтері

0,37
3.
Слесарь КИПиА
1000 м² общей площади здания
0,18
4.
Электрогазосварщик
1000 м² общей площади здания
0,01
5.
Слесарь - ремонтник
1000 м² общей площади здания
0,01
Параграф 5. Нормативы численности рабочих, занятых ремонтом конструктивных элементов зданий
34. Организация труда и технология работ:
текущий ремонт зданий заключается в проведении планово-предупредительных работ по сохранению конструкций, по отделке зданий, предотвращающей преждевременный их износ, работ по устранению мелких повреждений и неисправностей, возникающих в процессе эксплуатации;
работы по текущему ремонту подразделяются на планируемые и непредвиденные;
к планируемым работам относятся периодические осмотры и профилактический ремонт;
к непредвиденным работам относятся работы по устранению мелких повреждений и неисправностей, выявляемые в процессе эксплуатации здания;
в процессе технических осмотров конструкций и отделки здания устраняются выявленные мелкие неисправности;
профилактический текущий ремонт производится в соответствии с пообъектным планом работ;
в соответствии с полученным заданием рабочие получают со склада (мастерской) необходимый инструмент, приспособления, материалы, погружают на транспортные средства (или переносят сами), выгружают на объекте (рабочей зоне) со складированием в определенном порядке;
после окончания работы рабочие производят очистку и уборку рабочего места, транспортируют отходы и мусор в установленные места, неиспользованные материалы, инструменты и приспособления погружают на транспортные средства (или переносят сами), разгружают и складируют на складе (или в мастерской);
при производстве профилактического ремонта операции по заготовке отдельных деталей, конструктивных элементов выполняются на постоянных рабочих местах в мастерских.
35. Норматив численности рабочих, занятых ремонтом конструктивных элементов зданий приведен в таблице 4.
Параграф 5.1. Нормативы численности кровельщиков по металлическим кровлям
36. Примерное наименование профессии: кровельщик по металлическим кровлям.
37. Примерный состав работ:
проведение осмотров (обследований) в период подготовки к сезонной эксплуатации (весенне-летней и осенне-зимний периоды), а также конструктивных элементов кровли после аварийных повреждений, пожаров, явлений стихийного характера с целью выявления неисправностей и их устранения;
выборочный ремонт стальной кровли;
ремонт, смена и укрепление водосточных труб, колен, воронок, желобов, обрамлений, карнизов, парапетных решеток, свесов наружных покрытий на выступающих частях фасадов зданий, зонтов;
установка и снятие крышек-лотков с воронок наружных водостоков;
смена патрубков, установка флюгарок на патрубках;
укрепление дымовых и вентиляционных труб, смена колпаков дымовых и вентиляционных труб;
устранение неисправностей конструктивных элементов кровли по заявкам администрации организации;
очистка кровли от снега и наледи, мусора, грязи, листьев и посторонних предметов;
поджатие фальцев, гребней.
Параграф 5.2. Нормативы численности кровельщиков по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов

38. Кәсіптің шамамен атауы: рулонды төбе жабушы және дана материалдардан жасаған төбе жабушы.
39. Жұмыстың шамамен құрамы:
маусымдық пайдалануға дайындық кезеңінде (көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдер), сондай-ақ төбе жабындарының ақауларын анықтап және оларды жою мақсатында авариялық зақымдардан, өрттен, апатты сипаттағы құбылыстардан кейін құрылымдық элементтерді қарауды (тексеруді) жүргізу;
жұмсақ төбе жабынын мастикамен жабу;
асбоцементті, шифер және жабынды төбелердің жекелеген табақтарын ауыстыру;
жұмыстың жазғы және қысқы режимінде ішкі су ағынын ауыстырып қосу;
ішкі су ағын жүйелерін жөндеу;
төбе жабынын қар мен мұздақтардан, қоқыстан, ластан, жапырақтар мен бөтен заттардан тазарту;
ұйым әкімшілігінің өтінімдерi бойынша төбенің құрылымдық элементтерінің ақауларын жою;
шатырдан су ағып кеткен оқшаулау, ұйымдастырылған сутөкпе жүйелердің ақауларын жою және өзгеде жұмыстар.
5.3-параграф. Сырлаушылар санының нормативтері
40. Кәсіптің шамамен атауы: сырлаушы.
41. Жұмыстың шамамен құрамы:
маусымдық пайдалануға дайындық кезеңінде (көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдер) сырланған жерлерді, сондай-ақ ақауларын анықтап және оларды жою мақсатында авариялық зақымдардан, өрттен, апатты сипаттағы құбылыстардан кейін қарауды (тексеруді) жүргізу;
ғимараттардың немесе олардағы жабдықтардың жекелеген құрылымдық элементтерінің ақауларын жоюға байланысты сырлау жұмыстарын орындау;
ағу салдарын жою, қасбеттерді, қабырғаларды, тобелерді желімді әрі ізбесті сырлармен, қабырғаларды, терезелерді, eciктерді, тобелерді, радиаторларды, жылу құбырларын, шатырлар мен олардың құрылымдық элементтерін майлы сырмен сырлау жөніндегі жұмыстарды орындау;
ұйым әкімшілігінің өтінімдері бойынша ақауларды жою.
5.4-параграф. Ағаш шеберлері санының нормативтері
42. Кәсіптің шамамен атауы: ағаш шебері.
43. Жұмыстың шамамен құрамы:
маусымдық пайдалануға дайындық кезеңінде (көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдер) ғимараттың үй-жайларын, оның ағаш құрылымдарын, сондай-ақ ақауларын анықтап және оларды жою мақсатында авариялық зақымдардан, өрттен, апатты сипаттағы құбылыстардан кейін қарауды (тексеруді) жүргізу;
шатыр тіреуіштерді, тіреуіштің астына жуан бөрене ағаштар мен торларды бекіту және жөндеу;
қабаттар арасындағы және шатыр ағаш қаптағыштарды нығайту және жөндеу;
ағаш қабырғалар мен аралықтарды жөндеу және бекіту;
ағаш еденді ауыстыру және жөндеу;
қабырғалардың, салынған шкафтар мен тебелердің құрғақ сылақтарын жөндеу;
орынжайлардың үстіңгі жақтарын, іргелерін, ойық жерлерін ауыстыру;
ағаш баспалдақтарды, таяныштар мен өртке қарсы жабдықталған алаңдарды жөндеу;
ағаш құрылымдарды антисептикалық және өртке қарсы қорғау жөніндегі жұмыстар;
туды және үй белгілерін ұстағыштарды бекіту;
ұйым әкімшілігінің өтінімдері бойынша ақауларды жою.
5.5-параграф. Әйнекшілер санының нормативтері

38. Примерное наименование профессии: кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов.
39. Примерный состав работ:
проведение осмотров (обследований) в период подготовки к сезонной эксплуатации (весенне-летней и осенне-зимний периоды), а также конструктивных элементов кровли после аварийных повреждений, пожаров, явлении стихийного характера с целью выявления неисправностей и их устранения;
покрытие мягкой кровли мастикой;
смена отдельных листов асбоцементной, шиферной и черепичной кровли;
переключение внутреннего водостока на летний и зимний режимы работы;
ремонт внутренних водостоков;
очистка кровли от снега и наледи, мусора, грязи, листьев и посторонних предметов;
устранение неисправностей конструктивных элементов кровли по заявкам администрации организации;
локализация протечек, устранение неисправностей в системах организованного водоотлива с кровли и иные работы.
Параграф 5.3. Нормативы численности маляров
40. Примерное наименование профессии: маляр.
41. Примерный состав работ:
проведение осмотров (обследований) окрашенных поверхностей в период подготовки к сезонной эксплуатации (весенне-летней и осенне-зимний периоды), а также после аварийных повреждений, пожаров, явлений стихийного характера с целью выявления неисправностей и их устранения;
выполнение малярных работ, связанных с устранением неисправностей отдельных конструктивных элементов здания или оборудования в нем;
выполнение работ по ликвидации последствий протечек, проведению клеевой и известковой окраски фасадов, стен, потолков, масляной окраске стен, окон, дверей потолков, радиаторов, труб отопления, крыш и их конструктивных элементов;
устранение неисправностей по заявкам администрации организации.
Параграф 5.4. Нормативы численности плотников
42. Примерное наименование профессии: плотник.
43. Примерный состав работ:
проведение осмотров (обследований) помещений здания, его деревянных конструкций в период подготовки к сезонной эксплуатации (весенне-летней и осенне-зимний периоды), а также после аварийных повреждений, пожаров, явлений стихийного характера с целью выявления неисправностей и их устранения;
укрепление и ремонт стропил, подстропильных брусьев и обрешетки;
усиление и ремонт межэтажных и чердачных деревянных перекрытий;
ремонт и укрепление деревянных стен и перегородок;
смена и ремонт дощатых полов;
ремонт сухой штукатурки стен, встроенных шкафов и потолков;
смена лаг, плинтусов, галтелей;
ремонт деревянных лестниц, перил и противопожарных площадок;
работы по антисептической и противопожарной защите деревянных конструкций;
укрепление флагодержателей и домовых знаков;
устранение неисправностей по заявкам администрации организации.
Параграф 5.5. Нормативы численности стекольщиков

44. Кәсіптің шамамен атауы: әйнекші.
45. Жұмыстың шамамен құрамы:
әйнектерді көлемі мен конфигурациясы бойынша кесу және оларды тегістеу;
әйнек сылақтарын дайындау;
әйнектерге сылақтарды немесе герметиктерді жағу, ағаштан, металдан, темір бетоннан, пластмассадан және басқа да заттардан жасалған жерлердегі ойықтарға әйнектерді салу, оларды бекіту;
ұйым әкімшілігінің өтінімдері бойынша өзге де осыған ұқсас жұмыстарды орындау.
5.6-параграф. Сылақшылар санының нормативтері
46. Кәсіптің шамамен атауы: сылақшы.
47. Жұмыстың шамамен құрамы:
маусымдық пайдалануға дайындық кезеңінде (көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдер) қасбеттердің қапталу және сылақ жағдайын, сондай-ақ ақауларын анықтап және оларды жою мақсатында авариялық зақымдардан, өрттен, апатты сипаттағы құбылыстардан кейін қарауды (тексеруді) жүргізу;
үй-жай қабырғаларының, төбелерінің, карниздерінің сылақтарын, терезе мен eciктің еңіс жерлерін дұрыстау;
қасбеттердің қаптамаларын және сылағын, ұсақ-түйектерді жөндеу, жертөлелер мен баспалдақ алаңдарындағы цементті еденді жөндеу (шұңқырларды бітеу) жұмыстарын тексеру;
қабырғалардың, жапсырма бұйымдар мен адамдардың қауіпсіздігіне қауіп төндіретін басқа да шығыңқы құрылымдардың элементтерін бекіту;
ғимараттың құрылымдық элементтеріндегі ақауларды жою.
5.7-параграф. Ағаш ұсталары санының нормативтері
48. Кәсіптің шамамен атауы: ағаш ұстасы.
49. Жұмыстың шамамен құрамы:
маусымдық пайдалануға дайындық кезеңінде (көктемгі-жазғы және күзгі-қысқы кезеңдер) ғимараттың үй-жайларын, оның құрылымдық элементтерін (терезе және eciк орнатылған жерлердің тегістігін), сондай-ақ ақауларын анықтап және оларды жою мақсатында авариялық зақымдардан, өрттен, апатты сипаттағы құбылыстардан кейін қарауды (тексеруді) жүргізу;
терезе және eciк орнатылған жерлерде олардың дұрыс орнатылуын қолдау жұмыстары және оларды жөндеу;
үй-жайлардағы терезелердің, желкөздердің сыртқы жарма діңгектерін, eciк қаптамаларын, витражды және витриналық толтырымдарды, әйнек блоктарын ауыстыру;
кіреберістегі есіктерге серіппе мен жабу тетіктерін орнату және оларды жөндеу;
шатыр және жертөле үй-жайларында, техниқалық қосалқы орынжайларда нормативтік температура – ылғалдылық режимін белгілеу жөніндегі жұмыстарды орындау (ретке келтірілген торларды орнату, шатыр асты дыбыс естілетін терезелерді, кіреберіс eciктерді әйнектеу және жабу);
жиһазды маусымдық қарап тексеру және оның дұрыс пайдаланылуы мен ұсталуын қадағалау, жиһазды ағымдағы жөндеу;
ұйым әкімшілігінің өтінімдері бойынша ақауларды жою.
5.8-параграф. Көмекші жұмысшылар санының нормативтері

44. Примерное наименование профессии: стекольщик.
45. Примерный состав работ:
резка стекол по размерам и конфигурации и их обточка;
приготовление стекольных замазок;
обмазка стекол замазкой или герметиком, вставка стекол в деревянные, металлические, железобетонные, пластмассовые и другие проемы, закрепление стекол;
выполнение иных родственных работ по заявкам администрации организации.
Параграф 5.6. Нормативы численности штукатуров
46. Примерное наименование профессии: штукатур.
47. Примерный состав работ:
проведение осмотров (обследований) состояния облицовки и штукатурки фасадов в период подготовки к сезонной эксплуатации (весенне-летней и осенне-зимний периоды), а также после аварийных повреждений, пожаров, явлений стихийного характера с целью выявления неисправностей и их устранения;
ремонт штукатурки стен, потолков, карнизов, откосов оконных и дверных проемов помещений;
проверка состояния облицовки и штукатурки фасадов, мелкий ремонт, ремонт цементных полов в подвалах и на лестничных клетках (заделка выбоин);
укрепление элементов облицовки стен, лепных изделий и иных выступающих конструкций, угрожающих безопасности людей;
устранение неисправностей конструктивных элементов здания.
Параграф 5.7. Нормативы численности столяров
48. Примерное наименование профессии: столяр.
49. Примерный состав работ:
проведение осмотров (обследований) помещений здания, его конструктивных элементов (заполнение оконных и дверных проемов) в период подготовки к сезонной эксплуатации (весенне-летней и осенне-зимний периоды), а также после аварийных повреждений, пожаров, явлений стихийного характера с целью выявления неисправностей и их устранения;
работы по поддержанию в исправном состоянии оконных и дверных заполнений и их ремонт;
замена створок оконных переплетов, форточек, дверных полотен, витражных и витринных заполнений, стеклоблоков в помещениях;
ремонт и установка пружин и доводчиков на входных дверях;
выполнение работ по созданию нормативного температурно-влажностного режима в чердачном и подвальном помещении, в техническом подполье (установка регулируемых решеток, остекление и закрытие чердачных слуховых окон, входных дверей);
периодические осмотры мебели и наблюдение за правильностью ее эксплуатации и содержанием, текущий ремонт мебели;
устранение неисправностей по заявкам администрации организации.
Параграф 5.8. Нормативы численности подсобных рабочих

50. Кәсіптің шамамен атауы: көмекші жұмысшы.
51. Жұмыстың шамамен құрамы:
жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізгеннен, аварияларды жойғаннан, кездейсоқ қоқыстан тазартқаннан кейін шатырасты және жертөле орынжайларын ретке келтіру;
іpi габаритті қоқыстарды, металл қалдықтарын, қайталама шикізатты тиеу;
жертөледен су ағызу;
металды контейнерлерді сырлау;
қойма жұмыстары.
4-кесте
Р/с
Кәсіптің атауы
Өлшем бірлігі
Сандық норматив,
адам
1.
Металды төбе жабындарын жабушы

50. Примерное наименование профессии: подсобный рабочий.
51. Примерный состав работ:
приведение в порядок чердачных и подвальных помещений после производства ремонтно-строительных работ, после ликвидации аварий, от случайного мусора;
погрузка крупногабаритного мусора, металлолома, вторичного сырья;
водоотлив из подвала;
окраска металлических контейнеров;
складские работы.
таблица 4
№ п/п
Наименование профессии
Единица измерения
Норматив численности, человек
1.
Кровельщик по металлическим кровлям

1. жұмысшылар санын белгілегенде жылыту маусымындағы жүктеме барынша көп болған кезеңде дайын болған қазандықтардың саны есепке алынады;
2. қашықтықтан басқару пульттерімен жарақтандырылған қазандықтарда қазандық операторларының саны 0,4 коэффициентін қолданумен, нормативтердің негізінде белгіленеді;
3. булы қазандықтармен жабдықталған қазандықтардағы операторлардың санын белгілеу кезінде 1,15 коэффициенті қолданылады;
4. қазандықтардың оқшауланған үй-жайларында орнатылған қазандықтарға бip мезгілде күтім жасау мүмкін болмағанда, жұмысшылардың саны әрбір учаске бойынша белгіленеді;
5. қосымша берілген жүктемелерге сәйкес келмеуге байланысты, қазандықтардың жүктемесі толық болмаған жағдайда, санын есептеу кезінде ic жұмыс істейтін қазандықтардың нақты саны мен жиынтық өнімділік есепке алынады.
8-параграф. Қазандық машинистері (от жағушылар) санының нормативтері
56. Кәсіптің шамамен атауы: қазандық машинисі (от жағушы).
57. Жұмыстың шамамен құрамы:
қатты отынмен жұмыс істейтін су жылыту және бу қазандықтарына қызмет көрсету;
қазандықтарды жару, iскe қосу және оларды тоқтату және оларды сумен толтыру;
отынды ұсақтау, қазандыққа салу және қазандықтағы отынды көсеу;
отынның жануын ретке келтіру;
бақылау-өлшеу аспаптары бойынша жылыту жүйесіне берілетін қазандықтағы судың деңгейін, бу қысымы мен су температурасын қадағалау;
ауыр заттар көтеретін және күл мен шлакты алып тастайтын қондырғыларды, стокерді, экономайзерлерді ауа қыздырғыштарды, бу қыздырғыштар мен қоректік сорғыларды iскe қосу, тоқтату, ретке келтіру;
негізгі агрегаттарға күтім жасау аймағында орналасқан жылу желілік бойлерлік қондырғыларға немесе қысылған бу станцияларға қызмет көрсету;
бумен және сумен қыздырылатын қазандықтардың от жағатын жерлері мен бункерлерінен шлак пен күлді қолмен және механикалық тәсілмен алып тастау;
күл мен шлакты қолмен немесе механизмдердің көмегімен кол арбаларға, вагонеткаларға не вагондарға тиеп, оларды белгіленген жерге тасымалдау;
шлак пен күлді арнайы аппараттармен шаю;
шлакты және күлді үйінділерді жоспарлау;
жабдықтардың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және оларды жою;
қазандықтарды, қосымша механизмдерді бакылау-өлшеу аспаптарын алдына ала қарап тексеру;
қазандық агрегаттарын жоспарлы – алдын ала жөндеуге қатысу;
қазандықтар мен қосымша механизмдерді жөндеуден қабылдау және оларды жұмысқа дайындау;
жұмыс орнын жинау.
7 -кесте
Қазандық типі
Қазандықтағы қазандықтардың саны
1
2
3
4
5 және одан астам
Ауысымдағы қазандықтарды механикаландырылған тиеумен жұмысшылар санының нормативі, адам
Су қыздыратын қазандықтар, орташа номиналды өнімділігі, Гкал/с:

1. при установлении численности рабочих в расчет принимается количество котлов, подготовленных к эксплуатации в период максимальной нагрузки в отопительный период;
2. в котельных, оснащенных дистанционными пультами управления, численность операторов котельных устанавливается на основе нормативов с применением коэффициента 0,4;
3. при установлении численности операторов котельных, оборудованных паровыми котлами, применяется коэффициент 1,15;
4. при невозможности одновременного обслуживания котлов, установленных в обособленных помещениях котельной, численность рабочих устанавливается по каждому участку;
5. в случае неполной загрузки котельной, в связи с несоответствием присоединенной нагрузки, при расчете численности принимается фактическое количество и суммарная производительность фактически работающих котлов.
Параграф 8. Нормативы численности машинистов (кочегаров) котельной
56. Примерное наименование профессии: машинист (кочегар) котельной.
57. Примерный состав работ:
обслуживание водогрейных и паровых котлов, работающих на твердом топливе;
растопка, пуск, остановка котлов и питание их водой;
дробление топлива, загрузка и шуровка топки котла;
регулирование горения топлива;
наблюдение по контрольно-измерительным приборам за уровнем воды в котле, давлением пара и температурой воды, подаваемой в отопительную систему;
пуск, остановка, регулирование и наблюдение за работой тяговых и золошлакоудаляющих устройств, стокера, экономайзеров, воздухоподогревателей, пароперегревателей и питательных насосов;
обслуживание теплосетевых бойлерных установок или станции мятого пара, расположенных в зоне обслуживания основных агрегатов;
удаление вручную и механизированным способом шлака и золы из топок и бункеров паровых и водогрейных котлов;
погрузка золы и шлака вручную или при помощи механизмов в тачки, вагонетки или вагоны с транспортировкой их в установленное место;
смыв шлака и золы специальными аппаратами;
планировка шлаковых и зольных отвалов;
предупреждение и устранение неисправностей в работе оборудования;
профилактический осмотр котлов, вспомогательных механизмов, контрольно-измерительных приборов;
участие в планово-предупредительном ремонте котлоагрегатов;
приемка котлов и вспомогательных механизмов из ремонта и подготовка их к работе;
уборка рабочего места.
таблица 7
Тип котлов
Количество котлов в котельной
1
2
3
4
5 и более
Норматив численности рабочих с механизированной загрузкой котлов в смену, человек
Водогрейные котлы при средней номинальной производительности, Гкал/ч:

58. Кәсіптің шамамен атауы: күзетші (вахтер).
59. Жұмыстың шамамен құрамы:
вестибюльдің кіреберіс есіктеріндегі кезекшілік;
күзетілетін объектінің тұтастығын тексеру (құлыптар мен өзге де құлыптау құрылғылары, пломбалардың болуы, дабыл құрылғыларының, телефондардың, жарықтандырудың жарамдылығы, өртке қарсы мүкәммалдың болуы);
құжаттарды тексеру және журналға белгі қою.
60. Ауысымдағы күзетші санының нормативі: бip постқа – 1 адам.
10-параграф. Диспетчерлер санының нормативтері
61. Кәсіптің шамамен атауы: диспетчер.
62. Жұмыстың шамамен құрамы:
телефон арқылы өтінімдерді қабылдау және тіркеу, олардың себептері мен сипатын анықтау;
бригадаларды авариялар болған жерге жiбepy туралы мәселені жедел шешу;
диспетчерлік журналды толтыру және басқа да техникалық құжаттаманы толтыру;
аварияларды жоюдың барысын және жұмыстарды орындау барысының бұзылуын алдын алу, сондай–ақ оларды туындатқан себептерді жедел бақылау үшін желіде орналасқан жұмыс бригадаларымен байланысты жүзеге асыру;
ауысым бойынша кезекшілікті қабылдау және тапсыру.
63. 1 диспетчерлік пунктке шаққандағы сандық норматив:
бip ауысымды жұмыс режимінде – 1 адам;
тәулік бойы жұмыс режимінде – 4 адам.
11-параграф. Телефон байланысы мен радиофикацияның желілік құралымдарының электромонтерлері санының нормативтері
64. Кәсіптің шамамен атауы: телефон байланысы мен радиофикацияның желілік құралымдарының электромонтері.
65. Жұмыстың шамамен құрамы:
зақымдалған жерлерді және оның сипатын анықтап, зақымдарды жою;
телефон аппараттарын, дауыс зорайтқыштар мен біріктіретін сымдарды жөндеу;
арнайы схема бойынша қосымша телефон аппараттарын, сондай-ақ қосарланған телефон аппараттарын орнату және қосу, жерсіндіру;
сымдарды орнату, реттеу;
жұмыс нәтижесінде болған байланыс құралымдарының құрамын өзгертуге мүкәммалдық анықтама жасау;
автоматты жүйелерді, электрондық, телемеханикалық, әртүрлі желілік және жиілігі жоғары аппаратураны баптау және сынақтан өткізу;
контактісіз элементтерімен жинақталған схемаларды, басқару құралдарын, диспетчерлік телефон станцияларын, сигнал беру құралдарын жинау және тексеру, сондай-ак аппаратурға, аспаптарға, автоматты әрекет ететін қондырғыларға, телемеханика құралдарына күтім жасау;
олардың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою;
аппаратура мен байланыс құралымдарын қарап тексеру.
9-кесте
Жабдықтың атауы
Санының нормативі, адам
Радио- және радио реттегіш байланыс аппаратурасы

58. Примерное наименование профессии: сторож (вахтер).
59. Примерный состав работ:
дежурство у входных дверей вестибюля;
проверка целостности охраняемого объекта (замков и иных запорных устройств, наличия пломб, исправности сигнализационных устройств, телефонов, освещения, наличия противопожарного инвентаря);
проверка документов и отметка в журнале.
60. Норматив численности сторожа в смену: на 1 пост - 1 чел.
Параграф 10. Нормативы численности диспетчеров
61. Примерное наименование должности: диспетчер.
62. Примерный состав работ:
прием и регистрация заявок по телефону, выяснение их причин и характера;
оперативное решение вопроса о направлении бригад на место аварии;
ведение диспетчерского журнала и другой технической документации;
осуществление связи с рабочими бригадами, находящимися на линии, для оперативного контроля за ходом ликвидации аварии и предупреждения нарушений хода выполнения работ, а также причин, их вызвавших;
прием и сдача дежурства по смене.
63. Норматив численности на 1 диспетчерский пункт:
при односменном режиме работы - 1 человек;
при круглосуточном режиме работы - 4 человека.
Параграф 11. Нормативы численности электромонтеров линейных сооружений телефонной связи и радиофикации
64. Примерное наименование профессии: электромонтер линейных сооружений телефонной связи и радиофикации.
65. Примерный состав работ:
определение места и характера повреждения и устранение повреждений;
ремонт телефонных аппаратов, громкоговорителей и соединительной проводки;
установление и включение дополнительных телефонных аппаратов по специальной схеме, а также спаренных телефонных аппаратов;
устройство заземлений;
установка, регулировка проводов;
составление инвентарных справок на изменения в составе сооружений связи, происшедшие в результате работ;
наладка и испытание автоматических систем, электронной, телемеханической, разнолинейной и высокочастотной аппаратуры;
сборка и проверка схем, собранных на бесконтактных элементах, средств управления, диспетчерских телефонных станций, средств сигнализации, а также обслуживание аппаратуры, приборов, установок автоматического действия, средств телемеханики;
выявление и устранение дефектов в их работе;
осмотр аппаратуры и сооружений связи.
таблица 9
Наименование оборудования
Норматив численности, человек
Аппаратура радио- и радиорелейной связи

0,254
Электрмен қоректендіру қондырғылары
0,277
Диспетчерлік байланыс аппаратурасы
0,460
Дауыс зорайтқыш байланыс аппаратурасы
0,602
Автоматика және сигнализация аппаратурасы
0,164
Өндірістік байланыс аппаратурасы
0,20
Теледидарлық өнеркәсіптік қондырғы
0,730
2-тарау. Қарапайым құрылғыларды қолдана отырып, қолмен орындалатын тиеу-түсіру жұмыстарына арналған уақыт нормалары
1-параграф. Автокөлікке контейнерлік – буып-түю және дана жүктерді тиеу немесе түсіру жөніндегі жұмыстарға арналған уақыт нормалары
66. Кәсіптің шамамен атауы: тиеуші.
67. Жұмыстың шамамен құрамы:
қарапайым тиеу – түсіру құрылғыларын және тасымалдау құралдарын (қол арбаларды, арбашаларды, көлікті және өзге де көтеру – көліктік механизмдерді) колдана отырып, жүктерді қолмен тиеуді, түсіруді-сұрыптауды, реттеп салуды, көшіруді қайта өлшеп салуды және өзге де жұмыстарды жүзеге асырады;
қоймаларда және көлік құралдарында жүктерді бекітуді және жабуды жүзеге асырады;
қоймада (жылжымалы құрамда) штабельден жүкті алу, 20 метрге дейін қашықтыққа жылжыту және жылжымалы құрамға (қоймаға) салу;
жүкті түсіргеннен кейін жылжымалы құрамды тазалау.
10-кесте
Р/с
Жүктің атауы және бip орнының массасы, килограмм (бұдан әрі – кг)
Жүк тиеуге немесе түсіруге арналған уақыт нормасы, бір тонна жүкке адам – сағат
1.
Қаптар мен қағаз қаптардағы жүктер:
15-ке дейін

0,254
Электропитающие устройства
0,277
Аппаратура диспетчерской связи
0,460
Аппаратура громкоговорящей связи
0,602
Аппаратура автоматики и сигнализации
0,164
Аппаратура производственной связи
0,20
Телевизионные промышленные установки
0,730
Глава 2. Нормы времени на погрузочно-разгрузочные работы, выполняемые вручную с применением простейших приспособлений
Параграф 1. Нормы времени на работы по погрузке или выгрузке тарно-упаковочных и штучных грузов на автотранспорт
66. Примерное наименование профессии: грузчик.
67. Примерный состав работ:
погрузка, выгрузка грузов – сортировка, укладка, переноска, перевеска и иные работы вручную с применением простейших погрузочно-разгрузочных приспособлений и средств транспортировки (тачек, тележек, транспорта и иных подъемно-транспортных механизмов);
крепление и укрытие грузов на складах и транспортных средствах;
взятие груза из штабеля на складе (в подвижном составе), перемещение на расстояние до 20 метров и укладка в подвижном составе (на складе);
очистка подвижного состава после произведенной выгрузки груза.
таблица 10
№ п/п
Наименование груза и масса одного места,
килограмм (далее – кг)
Норма времени на погрузку или выгрузку, человеко-час на тонну груза
1.
Грузы в мешках и кулях: до 15

0,75
10,1-20
0,55
20,1-30
0,47
30,1-50
0,43
* Қарапайым құрылғыларға арбалар, қол арбалар, медведка-арбалар, зембілдер және өзге де құрылғылар жатады.
3-тарау. Қызметтік үй-жайларды тазалаушылар орындайтын жұмыстарға арналған қызмет көрсету және жұмыс уақыты нормалары
68. Еңбекті ұйымдастыру және жұмыс технологиясы:
қызметік үй-жайлар санатына мыналар жатқызылған: қызметкерлер жұмысына арналған бөлмелер, басшылардың кабинеттері, қабылдау бөлмелері, қорамдық ұйымдар үй-жайлары, келушілерді күту және қабылдау үй-жайлары, медициналық пункттер;
жұмыс орындарына күтім жасауға ауысым басталмас бұрын жинау құралдары мен құрылғыларды (швабра, шаңсорғыш, сыпырғыш, щетка, шүберек, шелек, қалақша, жуу құралдары) жеткізуге кеткен уақыт жатқызылған;
жұмыстарды орындауға байланысты орнынан жылжытулар уақыты еңбек жөніндегі нормативтермен есепке алынған;
еденді жинауға арналған уақыт нормалары үй-жайдың мақсатына, жинау тәсіліне, үй-жайдың заттармен толтырылуына, сондай-ақ жиһазды жылжытуға және оны жылжытпауға байланысты сараланып белгіленген;
заттармен толтырылу коэффициенті көлемнің шаршы метрі бip мақсаттағы үй-жайларда орналасқан заттарға, осы үй-жайлардың барлық алаңына қатысты белгіленеді;
үй-жайларды жинағанда қолмен жинау құралдары қолданылады;
кілем жабындыларын, алашаларды, жұмсақ дивандарды, креслолар мен орындықтарды тазалағанда шансорғыштар қолданылады;
қызметтік үй-жайлар қызмет көрсету тазалаушылардың нормалары үй-жайлардың мақсатына және олардың заттармен толтырылуына байланысты сараланып жасалған.

0,75
10,1-20
0,55
20,1-30
0,47
30,1-50
0,43
Примечание:
к простейшим приспособлениям относятся тележки, тачки, тележки-медведки, носилки и иные приспособления.
Глава 3. Нормы обслуживания и времени на работы, выполняемые уборщиками служебных помещений
68. Организация труда и технология работ:
к категории служебных помещений отнесены следующие помещения: комнаты для работы сотрудников, кабинеты руководителей, приемные, помещения общественных организаций, помещения ожидания и приема посетителей, медицинские пункты;
к обслуживанию рабочего места отнесено время на доставку средств уборки и приспособлений (швабра, пылесос, веник, щетка, тряпка, ведро, совок, моющие средства);
время на передвижения, связанные с выполнением работ учтено нормативами по труду;
нормы времени на уборку пола установлены дифференцированно в зависимости от назначения помещения, способа уборки, заставленности помещения, а также с передвижением мебели и без передвижения ее;
коэффициент заставленности определяется отношением площади метров квадратных, занимаемой предметами, расположенными в помещениях одного назначения, ко всей площади этого помещения;
при уборке помещении применяются ручные средства уборки;
при чистке ковровых покрытий, дорожек, мягких диванов, кресел и стульев применяются пылесосы;
нормы обслуживания уборщиков служебных помещений разработаны дифференцированно в зависимости от назначения помещений и их заставленности.

69. Қызметтер нормалары (Нқк) мынадай 7-формула бойынша есептелген:
мұндағы Тсм – жұмыс уақытының ауысымдық қоры;
Тно – негізгі жұмыстар көлемінің бірілігі бойынша қызметтер уақытының нормасы.
70. Қызметтер уақытының нормасы (Тно) мынадай 8-формула бойынша белгіленеді:
Тно = (Тн1+Тн2 + Тнз +Тнп) х К, (8)
мұндағы Тн1, Тн2, Тнз …Тнп — жекелеген жинау жұмыстарын орындауға жұмсалатын уақыт және мынадай 9-формула бойынша белгіленеді:
Тн1 =t xV x q, (9)
мұндағы t – жұмыстар көлемінің бірлігіне шаққандағы оперативтік уақыт нормативі:
V – қызмет көрсетелетін объектідегі атауы бip жұмыстар бірлігінің саны;
q – осы жұмыстың ауысымда қайталануы;
К – жұмыс орнында күтім жасауға, сол сияқты демалыс пен жеке мұқтаждыққа жұмсалатын уақыт шығындары ескерілетін коэффициент, ол мынадай 10-формула бойынша белгіленеді:
мұндағы, а1 – оперативтік уақытқа қатысты 94-пен жұмыс орнына күтім жасауға кеткен уақыт
а2 – оперативтік уақытка қатысты %-бен демалыс пен жеке мұқтаждыққа кеткен уақыт.
71. Қызметтік үй-жайларды тазалаушылардың нормативтік келулер саны (Ск) үй-жайлардың типтеріне, олардағы жиналатын алаңдарға және олардың толтырылуына орай мынадай 11-формула бойынша есептеледі:
мұндағы, N1, N2, N3 – олар бойынша әртүрлі нормалар белгіленетін әртүрлі үй–жайлардағы жиналатын алаңның көлемі;

69. Нормы обслуживания (Но) рассчитаны по формуле 7:
где Тсм - сменный фонд рабочего времени;
Тно - норма времени по обслуживанию единицы объема основных работ.
70. Норма времени обслуживания (Тно) определяется по формуле 8:
Тно = (Тн1+Тн2 + Тн3 +Тнп) х К, (8)
где Тн1, Тн2, Тн3 … Тнп - время, затрачиваемое на выполнение отдельных уборочных работ и определяется по формуле 9:
Тн1 = t х V х q, (9)
где t - норматив оперативного времени на единицу объема работ;
V - количество на обслуживаемом объекте единиц одноименных работ;
q - повторяемость данной работы в смену;
К - коэффициент, учитывающий затраты времени на обслуживание рабочего места, а также отдых и личные надобности, который определяется по формуле 10:
где, а1 - время на обслуживание рабочего места в % к оперативному времени,
а2 - время на отдых и личные надобности в % к оперативному времени.
71. Нормативная явочная численность (Чя) уборщиков служебных помещений рассчитывается, исходя из типов помещений, их уборочной площади и заставленности, по формуле 11:
где, N1, N2, N3 - объемы уборочных площадей различных помещений, по которым установлены различные нормы;

Но1, Но2, Но3; Ноп – 11-кесте бойынша белгіленетін тиісті типтегі үй-жайлар алаңдарына күтім жасау нормалары.
1-параграф. Қолмен тазалау құралдарын қолдана отырып қызметтік үй-жайларды тазалаушылар орындайтын жұмыстарға арналған қызмет көрсету нормалары
72. Кәсіптің шамамен атауы: қызметтік үй-жайларды тазалаушы.
73. Жұмыстың шамамен құрамы:
ауысымның басында жұмыс орнына жеткізу және ауысым аяқталғаннан кейін қажетті тазалау құралдары мен құрылғыларды – сыпырғыш, щетка, шүберек, шелек, шөміш, жуғыш заттарды сақтау орнына жинау;
жуғыш заттардан ерітінді дайындау;
су мен жуғыш ерітіндіні мезгіл-мезгіл ауыстыру;
еденді құрғақ және дымқыл сыпыру және сүрту;
жиһазды, панельдерді, қабырғаларды, терезе жақтаулары мен әйнектерді, терезе төсеніштерін, батареяларды, есіктер мен есік блоктарын дымқыл сүрту және жуу;
еденді жуу кезінде стационарлық орнатылғаннан басқа жиһазды жылжыту, еденді жуу және жиһазды орнына қою;
себеттерді қағазбен арнайы ыдысқа босату;
жиналған қоқысты арнайы бөлінген орындарға шығару.
11 -кесте
Р/с №
Үй-жайлардың атауы
Ауысымдағы қызмет көрсету нормалары, шаршы метр
Заттардын қойылу коэффициенті

Но1, Но2, Но3; Ноn- нормы обслуживания площадей соответствующих типов помещений, определяемые по таблице 11.
Параграф 1. Нормы обслуживания на работы, выполняемые уборщиками служебных помещений с применением ручных средств уборки
72. Примерное наименование профессии: уборщик служебных помещений.
73. Примерный состав работ:
в начале смены доставка к месту работы и по окончании смены уборка к месту хранения необходимых средств уборки и приспособлений – веник, щетку, тряпку, ведро, совок, моющие средства;
приготовление раствора из моющих средств;
периодическая замена воды и моющего раствора;
сухое и влажное подметание и мытье полов;
влажная протирка и мытье мебели, панелей, стен, оконных рам и стекол, подоконников, батарей, дверей и дверных блоков;
при мытье пола отодвижка мебели, кроме станционарно установленной, мытье пола и постановка мебели на место;
опорожнение корзин с бумагой в специальную тару;
вынесение собранного мусора на специально отведенные места.
таблица 11
№ п/п
Наименование помещений
Нормы обслуживания в смену, метров квадратных
Коэффициент заставленности

200
Ерлер дәретханасы
185
Себезгі бөлмесі
300
Ескертпелер:
дәретханалардағы қызмет көрсету нормаларын есептегенде мынадай санитариялық-техникалық жабдықтардың мөлшері қабылданды: әйелдер дәретханалары үшін – үш унитаз және eкi раковина, ерлер дәретханалары үшін – үш унитаз, үш писсуар және eкi раковина;
бір атаудағы жабдықтардың мөлшері артқанда қызметтер нормасы 0,98 коэффициентке көбейеді; бip атаудағы жабдықтардың мөлшері азайғанда қызметтер нормасы 1,02 коэффициентке көбейтіледі;

200
Туалет мужской
185
Душевая комната
300
Примечания:
при расчете норм обслуживания туалетов принято следующее количество санитарно-технического оборудования: для женских туалетов – три унитаза и две раковины, для мужских туалетов – три унитаза, три писсуара и две раковины;
при увеличении количества оборудования на одно наименование норма обслуживания умножается на коэффициент 0,98; при уменьшении количества оборудования на одно наименование норма обслуживания умножается на коэффициент 1,02;

еденді күн сайын ылғалды тазалау кезінде қызметтер нормаларына мынадай коэффициенттерді қолдану керек: қызметтік үй-жайлар үшін – 0,863; конференц-залдар, кенестер мен отырыстар өткізу залдары – 0,729; вестибюльдер, холдар, дәліздер, кулуарлар, темекі шегу орындары – 0,789; баспалдақтар үшін – 0,834; техникалық кітапханалар, мұрағаттар – 0,804.
2-параграф. Қызметтік үй-жайларды тазалаушылар орындайтын механикалық тазалауға арналған уақыт нормалары
74. Кәсіптің шамамен атауы: қызметтік үй-жайларды тазалушы.
75. Жұмыстың шамамен құрамы:
ленолиум жабындысы бар алаңдарды машинамен тазарту;
машинаға су және жуу ерітіндісін құю;
еденді машинамен жуу.
12-кесте
Өлшем бірлігі
Уақыт нормасы, сағат
1 шаршы метр
0,002
Ескертпе:
уақыт нормаларында машинаға жуу eрітіндісін құю уақытының шығындары ескерілген.
4-тарау. Аумақтарды тазалаушылар (аула сыпырушы) орындайтын жұмыстарға арналған қызмет көрсету нормалары
76. Еңбекті ұйымдастыру және жұмыс технологиясы:
жылдың екі мезгілінде (салқын және жылы) жауын-шашын болған күндердің санын ескере отырып, аумақтың сыныбы мен жабындылар түрлері бойынша белгіленген қызметтердің ірілендірілген нормалары;
атмосфералық жауын-шашынға байланысты жылды екі мезгілге бөлу Қазақстан Республикасының барлық аумағы үшін бірыңғай қабылданды:
салқын мезгіл (қараша – наурыз, 152 күн), бұл кезде жауын-шашын көбіне қатты күйінде түседі;
жылы мезгіл (cәyip – қазан, 213 күн), бұл жауын-шашын көбіне сұйық күйінде түседі;
жабындылары жетік жасалған (асфалтталған, тасты), жетiк жасалмаған (ұсакталған, жумыр тасты) және жабындысы жоқ аумақтар үшін нормалар аумақтардың сыныбына байланысты сараланып белгіленген;
аумақтар жолаушы қозғалысының қарқындылығына байланысты жіктелген:
I сынып – 50 адам-сағатқа дейін;
II сынып – 50-ден 100 адам-сағатқа дейін;
III сынып – 100 адам-сағаттан астам;
жолаушы қозғалысының қарқындылығы таңертең және кешке (жолаушылардың екi жаққа да қозғалысын ескере отырып жиынтық түрде) шекті жүктемемен 0,75 метр тротуар жолағында белгіленеді.
1. А-параграф. Жылдың салқын мезгілі үшін белгіленген қызметтердің нормалары
77. Кәсіптің үлгілік атауы: аумақты тазалаушы, аула сыпырушы.
78. Үлгілік жұмыс құрамы:
қалыңдығы 2 сантиметрге дейін жаңадан түскен қарды сыпыру және үйме немесе үйінді етіп жинау;
қабат қалыңдығы 2 сантиметрден астам қарды үймеге немесе үйіндіге жиып жылжыту;
тайғақ кезінде аулаға құм немесе құм мен хлорид қоспасын себу;
су тарту құбырларының астындағы, кәріз қақпаларынан, газды және өрт сөндіру құдықтарынан мұздақтарды опырып алу;
ауланы қоқыс қардан тазалау (немесе қар болмаған ауланы сыпыру);
урналарды, ауладағы қоқыс салатын ыдыстар мен олардың тұрған орындарын тазалау және санитариялық өндеу;
нөмірлік шамдар мен нұсқау белгілерін сүрту.
14-кесте
Р/с №
Қатты жауын-шашын болған күндер саны
Аумақ түрі
жабындысы жетілген
жабындысы жетілмеген
жабындысы жоқ
аумақ сыныптары
І
ІІ
ІІІ
І
ІІ
ІІІ
І
қызмет көрсету нормалары, м2
1.
10-ға дейін

при ежедневной влажной уборке полов к нормам обслуживания применять следующие коэффициенты: для служебных помещений – 0,863; для конференц-залов, залов совещаний и заседаний – 0,729; для вестибюлей, холлов, коридоров, кулуаров, курительных – 0,789; для лестниц – 0,834; для технических библиотек, архивов – 0,804.
Параграф 2. Нормы времени на механическую уборку, выполняемые уборщиками служебных помещений
74. Примерное наименование профессии: уборщик служебных помещений.
75. Примерный состав работ:
машинная уборка площадей с покрытием ленолиума;
наливка воды и моющего раствора в машину;
мытье пола машиной.
таблица 13
Единица измерения
Норма времени, час
1 метр квадратный
0,002
Примечание:
в нормах времени учтены затраты времени на заправку машины моющим раствором.
Глава 4. Нормы обслуживания на работы, выполняемые уборщиками территорий (дворниками)
76. Организация труда и технология работ:
укрупненные нормы обслуживания установлены по видам покрытий и классам территорий для двух периодов года (холодного и теплого) с учетом количества дней с осадками;
принято единое для всех территорий Республики Казахстан деление года на два периода в зависимости от вида атмосферных осадков:
холодный (ноябрь - март, 152 дня), когда выпадают осадки преимущественно в твердом виде;
теплый (апрель - октябрь, 213 дней) когда выпадают осадки преимущественно в жидком виде;
нормы установлены, дифференцировано для территорий с усовершенствованными покрытиями (асфальтированные, брусчатые) неусовершенствованными (щебеночные, булыжные) и территории без покрытий в зависимости от классов территорий;
территории классифицированы по интенсивности пешеходного движения:
I класс - до 50 человеко-час;
II класс - от 50 до 100 человеко-час;
III класс - свыше 100 человеко-час;
интенсивность пешеходного движения определяется на полосе тротуара шириной 0,75 метров по пиковой нагрузке утром и вечером (суммарно с учетом движения пешеходов в обе стороны).
Параграф 1.А. Нормы обслуживания для холодного периода года
77. Примерное наименование профессии: уборщик территорий, дворник.
78. Примерный состав работ:
подметание свежевыпавшего снега толщиной слоя до 2 сантиметров со сбором снега в кучи или валы;
сдвигание снега толщиной слоя более 2 сантиметров движком в кучи или валы;
посыпка территорий песком или смесью с песком, или смесью песка с хлоридами во время гололеда;
скалывание наледи под водосточными трубами, с крышек канализационных, газовых и пожарных колодцев;
очистка территории от снега наносного происхождения (или подметание территорий, свободных от снежного покрова);
очистка и санитарная обработка урн, дворовых мусоросборников и мест их установки;
протирка номерных фонарей и указателей.
таблица 14
№ п/п
Число дней с твердыми осадками
Вид территории
с усовершенствованным покрытием
с неусовершенствованным покрытием
без покрытия
классы территорий
I
II
III
I
II
III
I
нормы обслуживания, м²
1.
До 10

121 - 130
2850
1960
890
2290
1630
770
2000
Ескертпелер:
жиналған қарды немесе оның үйіндісін көгалды жерлерге және ауланын бос учаскелеріне 1 текше метрге қар (немесе үйіндісін) лақтыруға (кейіннен қар лақтырылған жерді тегістей отырып) белгіленген уақыт – 23,9 минут; қарды немесе оның үйіндісін автокөлікке қолмен тиеуге уақыт нормасы 1 текше метрге қарға (немесе үйіндісіне) – 14,1 минут;
осы уақыт нормаларының негізінде (сол жерде белгіленген мерзімділікті ескере отырып) осы жұмыстарға жұмсалған уақыт шығындары белгіленеді және қызмет көрсетудің ірілендірілген нормалары тиісінше қайта есептеледі.
2. Б-параграф. Жылдың жылы мезгіліне арналған қызметтер көрсету нормалары

121 - 130
2850
1960
890
2290
1630
770
2000
Примечания:
на перекидывание собранного снега или скола на газоны и свободные участки территорий (c последующим равномерным разбрасыванием) установлена норма времени на 1 метр кубический снега (или скола) - 23,9 минут; нa погрузку снега и скола вручную на автотранспорт (при выводке снега) норма времени на 1 метр кубический снега (или скола) - 14,1 минут;
на основании этих норм времени (с учетом периодичности, установленной на месте) определяются затраты времени на данные работы, и укрупненные нормы обслуживания соответственно пересчитываются.
Параграф 2.Б. Нормы обслуживания для теплого периода года

121 - 130
10510
4750
2090
8030
3740
1730
7030
Ескертпелер:
аулаға су себу және ауланы жуу, сондай-ақ көгалды жерлерді жинау жөніндегі жұмыстарды орындау жергілікті ұйымдастыру-техникалық және климаттық жағдайларға сәйкес белгіленеді, ірілендірілген нормаларды есептегенде осы жұмыстарға жұмсалатын уақыт шығындары ескерілмейді;
осы жұмыстарды орындағанда мынадай уақыт нормаларын пайдаланған жөн:
1 шаршы метр аулаға шлангіден суаруға:

121 - 130
10510
4750
2090
8030
3740
1730
7030
Примечания:
выполнение работ по поливке и мытью территорий, a также по уборке газонов устанавливаются на местах в соответствии с местными организационно-техническими и климатическими условиями, при расчете укрупненных норм затраты времени на эти работы не учитываются;
при выполнении данных работ следует использовать следующие нормы времени:
на поливку из шланга 1 метра квадратного территории:

I сынып – 0,04 минут;
II сынып – 0,07 минут;
III сынып – 0,08 минут;
1 м2 аулаға шлангіден жууға:
I сынып – 0,04 минут,
II сынып – 0,07 минут,
III сынып – 0,08 минут;
көгалды жерлердің 1 шаршы метрін жинауға – 0,05 минут;
көгалды жерлердің 1 шаршы метріне су құйғанда – 0,08 минут;
осы уақыт нормаларының негізінде (сол жерде белгіленген мерзімділікті ескере отырып) осы жұмыстарға жұмсалған уақыт шығындары белгіленеді, тиісінше бекітілген қызмет көрсету нормалары қайта есептеледі.
Еңбек нормативтеріне
1-қосымша
Еңбек нормативтерімен қамтылған басқарма ғимараттарына жататын ғимараттардың сипаттамасы
Ғимараттар тобы
Ғиматтардың атауы
А тобы
Мемлекеттік басқарма ғимараты
В тобы
Облыстар, қалалар мен аудандар басқармаларының ғимараттары
Ғимараттың құрылымдық элементтері материалына байланысты екi топқа бөлінеді.
Бірінші топ: қабырғалары – кірпіш, панель; іргетастары – тасты және бетонды.
Екінші топ: қаптамасы нағыз гранит, қабырғалары монолитті темір бетонды.
Күтпеген жұмыстарға мыналар жатады: ұсақ зақымдар мен ақауларды жою, авариялар мен апатты зілзалалардың салдарын жою, апатты зілзалалар мен авариялардан кейін кезектен тыс тексерулерді жүргізу.
Тексерулер әр айға жасалатын кестелер бойынша жүргізіледі.
Тексерулердің барысында жұмысшылар анықталған ұсақ ақауларды жояды.
Кезектен тыс тексерулер нөсерден, қалың қардан, желден және басқа да маусымдық жағдайлардан кейін жүргізіледі.
Профилактикалық ағымдағы жөндеу объекті бойынша жұмыс жоспарына сәйкес жүргізіледі.
Шұғыл түрде жою сипаты бар барлық ақаулар ғимаратты техникалық пайдаланудың қолданыстағы тәртібі мен нормаларына сәйкес белгіленген мерзімдерде орындалады.
Шұғыл түрде жою сипаты жоқ ақаулар профилактикалық жөндеу кезінде жойылады.
Авариялар мен апатты зілзалаларды жою жөніндегі жұмыстар көлемі арнайы, жоспардан тыс тексерулердің нәтижесінде белгіленеді.
Ғимараттар жоғары технологиялық тіршілікті қамтамасыз ету жүйесімен жарақтандырылған, оған қазіргі заманғы жылыту, желдету, ауаны баптау, лифтілер және әлемнің алдыңғы қатарлы фирмаларының өзге де күрделі аспаптары мен жабдықтарының моделі кіреді.
Барлық жүйелердің жұмысын басқару мен бақылау компьютерлік автоматты бақылау және реттеу орталығымен қамтамасыз етіледі.
Осылайша, ғимараттың техникалық тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі мыналар болыш табылады:
ішкі сумен жабдықтау және кәріз жүйесі;
желдету және ауаны баптау жүйесі;
жылумен жабдықтау жүйесі;
байланыс және өртке қарсы сигнал беру жүйелері.
Еңбек нормативтеріне
2-қосымша
Ғимараттың үй-жайларын жинау жөніндегі негізгі жұмыстарды орындау кезеңділігі
Р/с
Жұмыс объектісі
Тазалау түpi
Жұмыстарды орындаудың мерзімділігі
1.
Едендер
а) ковролан
б) тақтайшадан, паркеттен
Сулап сүрту.
Жуу (лаксыз жабындысы бар паркет еденнен басқа)
Шанды шаңсорғышпен сору
Сулап сүрту
күн сайын
күн сайын
күн сайын
2.
Үй-жайдағы жиһаз бен мүкәммал:
Үстел (жазуға, мәжіліске арналған, телефон қоятын, журналға арналған)
Құрғақ сүрту
Сулап сүрту
күн сайын
аптасына 1 рет
Орындық
Сулап сүрту
аптасына 1 рет
Шкаф (сырт, кітаптарға киімге арналған, шкаф-сейф)
Құрғақ сүрту
аптасына 1 рет
кітап сөрeci
Құрғақ сүрту
күн сайын
Сейф
Құрғақ сүрту
1 күннен кейін
Стенд
Құрғақ сүрту
аптасына 1 рет
Киімілгіш – дөңгелек тұғырығы бар тіреу
Құрғақ сүрту
аптасына 1 рет
Үстел үстіндегі желдеткіш
Құрғақ сүрту
аптасына 1 рет
Телефон
Құрғақ сүрту
күн сайын
Компьютер, ұйымдастыру техникасы
Құрғақ сүрту
аптасына 1 рет
Үстел үстіндегі шам
Құрғақ сүрту
1 күннен кейін
Үстел үстіндегі күнтізбе
Құрғақ сүрту
1 күннен кейін
Қағаз қойғыш
Құрғақ сүрту
1 күннен кейін
3.
Боялған жерлер:
ecіктер
Сулап сүрту
жылына 4 рет
терезе алдындағы кертіктері бар терезе блоктары
Сулап сүрту
аптасына 1 рет
жылыту аспаптары (радиоторлар)
Сулап сүрту
жылына 4 рет
қабырғалар
Сулап сүрту
жылына 2 рет
төбе
Шаңды сыпыру
жылына 2 рет
4.
Санитариялық торап
Еден
Сулап сүрту
Жуу
күн сайын аптасына
1 рет
Раковина
Жуу
күн сайын
Унитаз, писсуар
Жуу
күн сайын
Себізгіге арналған тегіндер
Жуу
күн сайын
Сүлгі кетіргіш
Сулап сүрту
аптасына 1 рет
Кафельді қабырғалар
Сулап сүрту
аптасына 1 рет
Жуу
жылына 4 рет
5.
Бағалы емес мүккәмал:
Графин мен табақ
Жуу
күн сайын
Стакан
Жуу
күн сайын
Күлсалғыш
Жуу
күн сайын
портрет, суреттер
(репродукциялар)
Сулап сурту
айына 1 рет
Урналар, себеттер
Босату
күн сайын
Гүлдер салынған қыш құмыралар
Гүлдерге су құю және құмыраларды сүрту
бip күннен кейін
Айналар
Тазалау
Сүрту
аптасына 1 рет
күн сайын
6.
Tepeзeнi жуу (ішке қарай ашылатын)
Жуу
жылына 2 рет
Еңбек нормативтеріне
3-қосымша
Үй-жайды, баспалдақ торларын, іргелес аумақтың ауласын жинау кезеңділігі
Р/с
Жүргізілген жұмыс түрлері
Жүргізу мерзімдері
1.
Лифтілерді жуу, тазалау
Күн сайын
2.
Жасанды өсімдіктерден шаңды сүрту
Апта сайын
З.
Баспалдақ таяныштары мен пластика есіктерді жуу
Күн сайын
4.
Қабырға шамдарының сыртын және ішін тазалау
Апта сайын
5.
Кіреберістегі терезе есік жақтауларын жуу
Күн сайын
6.
Кіреберістегі холдарда тұрған жиһазды жинап тазалау
Күн сайын
7.
Жиектастарды ақтау және сырлау
Он күн сайын
8.
Даладағы қаптама тақтайшаларды және қоқысқа арналған контейнерлерді жуу
Апта сайын
9.
Үй-жайлардағы гүлдерге күтім жасау және оларды суару
Апта сайын
10.
Алаңдардағы іргелер мен баспалдақ жақтауларын жуу
Күн сайын
11.
Аумаққа жапсарлас ауланы тазалау
Күн сайын
12.
Кабинеттер мен пайдалануы ортақ жерлерді тазарту
Күн сайын
13.
Алаңдар мен баспалдақ жақтауларын жуу
Күн сайын
Еңбек нормативтеріне
4-қосымша
Ғимаратты техникалық пайдалану және ағымдағы жөндеу бойынша қызмет көрсету нормалары
Қызмет көрсету нормалары жыл ішінде тиісті кәсіптегі бір жұмысшының жұмыс көлемін орындау үшін белгіленген және жұмыс түрлері мен ғимараттар тобы, сондай-ақ оларды пайдалану мерзімдері бойынша сараланған.
Ғимараттың құрылымдық элементтері материалына байланысты екі топқа бөлінеді.
Бірінші топ:
қабырғалары – кірпіш, панель;
іргетастары – тасты және бетонды.
Екінші топ:
қабырғалары монолитті темір бетонды; қаптамасы нағыз гранит, сөрелер – алюминий, кіреберісі сырттан түрлі түсті рефлекторлық әйнекпен шыныланған; металл пластикадан жасалған қиын ашылатын терезелер; алюминийден жасалған eciк; төбе жабыны – жақсы жылытылған балқытылған мембрана.
Ғимаратты ағымдағы жөндеу ғимараттың бөліктерін, инженерлік жабдықтарды уақытынан бұрын тозудан сақтау жөніндегі жоспарлы – алдын алу жұмыстарынан және ғимаратты пайдалану барысында туындаған ұсақ зақымдары мен ақауларын жою жұмыстарын жүргізуде.
Осыған байланысты жөндеу жөніндегі жұмыстар жоспарланған және күтпеген жерден болған деп бөлінеді.
Жоспарланған жұмыстарға мыналар жатады: мерзімдік тексерулер және профилактикалық жөндеу. Күтпегендерге мыналар жатады: ұсақ зақымдары мен ақауларын жою, авариялар мен апатты зілзалалардың салдарын жою, апатты зілзалалар мен авариялардан кейін кезектен тыс тексерулерді жүргізу.
Тексерулер әрбір айға жасалатын кестелер бойынша жүргізледі.
Тексерулердің барысында жұмысшылар анықталған ұсақ ақауларды жояды.
Кезектен тыс тексерулер нөсерлерден, қатты қар көшкінінен, желден және өзге де ауа райы құбылыстарынан кейін жүргізіледі.
Профилактикалық ағымдағы жөндеу объектісі бойынша жұмыс жоспарына сәйкес жүргізіледі.
Шұғыл түрде жою сипаты бар барлық ақаулар ғимаратты техникалық пайдаланудың қолданыстағы тәртібі мен нормаларына сәйкес белгіленген мерзімдерде орындалады.
Шұғыл түрде жою сипаты жоқ ақаулар профилактикалық жөндеу кезінде жойылады.
Авариялар мен апатты зілзалаларды жою жөніндегі жұмыстар көлемі арнайы, жоспардан тыс тексерулердің нәтижесінде белгіленеді.
Еңбек нормативтеріне
5-қосымша
Ұйым ғимаратына қызмет көрсету үшін жұмысшылар санын есептеу мысалы
Ұйым ғимараты персоналының санын белгілеу керек.
Бастапқы деректер:
Көше жағынан бip кіреберісі бар ұйымның ғимаратында 640 адам жұмыс істейді.
Ғимараттың жалпы алаңы (шаршы метр) – 3458, оның ішінде: қызметтік үй-жайлар алаңы – 1970 (толтырылу коэффициенті 0,2-ден 0,4-ке дейін), отырыс залының алаңы 490 (толтырылу коэффициенті 0,6), дәліздер алаңы – 555 (толтырылу коэффициенті 0,2-ге дейін), вестибюль алаңы – 108 (коэффициенті 0,3), ерлер дәретханасы алаңы – 55, әйелдер дәретханасы алаңы 70, баспалдақ алаңы – 210.
Ғимаратта өздігінен қолдануға арналған үш лифт бар (eкi лифт қатар және бipeyi жеке орналасқан).
Ғимарат ауа желдеткішімен жабдықталған, гардероб 850 орынға есептелген және бip ауысымда жұмыс істейді. Жабдықтар бірлігіне шаққандағы жеке тұлғалардың саны – 550. Жиһаз бірлігінің саны – 800.

I класса - 0,04 минуты;
П класса- 0,07 минуты;
III класса - 0,08 минуты;
на мытье 1 м2 территории из шланга:
I класса - 0,09 минуты;
II класса- 0,12 минут;
III класса - 0,15 минут;
на уборку 1 метра квадратного газонов - 0,05 минуты;
на поливку 1 метра квадратного газонов - 0, 08 минуты;
на основании этих норм времени (с учетом периодичности, установленной на месте) определяются затраты времени на данные работы укрепленные нормы обслуживания соответственно пересчитываются.
Приложение 1
к нормативам по труду
Характеристика зданий, относящихся к зданиям управлений, охватываемых нормативами по труду
Группа зданий
Наименование зданий
Группа А
Здание государственного управления
Группа В
Здания управлений областей, городов и районов
В зависимости от материала конструктивных элементов здания подразделяются на две группы.
Первая группа: стены – кирпичные, панельные; фундаменты - каменные и бетонные.
Вторая группа: облицовка натуральным гранитом, стены монолитные железобетонные.
К непредвиденным работам относятся: устранение мелких повреждений и неисправностей, устранение последствий аварий и стихийных бедствий, проведение внеочередных осмотров после стихийных бедствий и аварий.
Осмотры проводятся по графикам, которые составляются на каждый месяц.
В процессе осмотров рабочие устраняют выявленные мелкие неисправности.
Внеочередные осмотры проводятся после ливней, сильных снегопадов, ветров и иных сезонных условий.
Профилактический текущий ремонт производится согласно по объектному плану работ.
Все неисправности, ликвидация которых носит, неотложный характер, выполняются в определенные сроки согласно действующему порядку и нормам технической эксплуатации зданий.
Неисправности, ликвидация которых не носит неотложного характера, устраняются при профилактическом ремонте.
Объемы работ по устранению последствий аварий и стихийных бедствий устанавливаются в результате специальных, внеплановых осмотров.
Здания оснащаются высокотехнологическими системами жизнеобеспечения, что включает в себя современные модели отопления, вентиляции, кондиционирования, лифтов и иных сложных приборов, оборудования ведущих мировых фирм.
Управление и контроль за работой всех систем обеспечиваются компьютерным центром автоматического контроля и регулирования.
Таким образом, техническими системами жизнеобеспечения зданий являются:
внутренняя система водоснабжения и канализации;
система вентиляции и кондиционирования воздуха;
система теплоснабжения;
системы связи и пожарной сигнализации.
Приложение 2
к нормативам по труду
Периодичность выполнения основных работ по уборке помещения зданий
№ п/п
Объект работы
Вид уборки
Периодичность выполнения работ
1.
Полы
а) ковролан
б) из плитки, паркетные
Влажная протирка.
Мытье (кроме паркетных полов без лакового покрытия).
Удаление пыли пылесосом
Влажная протирка
Ежедневно
ежедневно
ежедневно
2.
Мебель и инвентарь для помещении:
стол (письменный, для заседаний, телефонный, журнальный)
Сухая протирка
Влажная протирка
ежедневно
1 раз в неделю
стул
Влажная протирка
1 раз в неделю
шкаф (для верхней одежды, книг, шкаф-сейф)
Сухая протирка
1 раз в неделю
книжная полка
Сухая протирка
ежедневно
сейф
Сухая протирка
через день
стенд
Сухая протирка
1 раз в неделю
вешалка – стойка с круглой подставкой
Сухая протирка
1 раз в неделю
настольный вентилятор
Сухая протирка
1 раз в неделю
телефон
Сухая протирка
ежедневно
компьютер, оргтехника
Сухая протирка
1 раз в неделю
настольная лампа
Сухая протирка
через день
настольный календарь
Сухая протирка
через день
подставка для бумаг
Сухая протирка
через день
3.
Окрашенные поверхности:
двери
Влажная протирка
4 раза в год
оконные блоки с подоконниками
Влажная протирка
1 раз в неделю
отопительные приборы (радиаторы)
Влажная протирка
4 раза в год
стены
Влажная протирка
2 раза в год
потолок
Обметание пыли
2 раза в год
4.
Санитарный узел:
полы
Влажная протирка.
Мытье
ежедневно
1 раз в неделю
раковина
Мытье
ежедневно
унитаз, писсуар
Мытье
ежедневно
поддоны для душа
Мытье
ежедневно
полотенцесушитель
Влажная протирка
1 раз в неделю
стены кафельные
Влажная протирка
Мытье
1 раз в неделю
4 раза в год
5.
Малоценный инвентарь:
графин с подносом
Мытье
ежедневно
стакан
Мытье
ежедневно
пепельница
Мытье
ежедневно
портрет, картины (репродукция)
Влажная протирка
1 раз в месяц
урны, корзины
Опорожнение
ежедневно
вазоны с цветами
Поливка цветов и протирание вазонов
через день
зеркала
Чистка
Протирка
1 раз в неделю
ежедневно
6.
Мытье окон (открывающихся вовнутрь)
Мытье
2 раза в год
Приложение 3
к нормативам по труду
Периодичность уборки помещения, лестничных клеток, двора прилегающей территории
№ п/п
Виды производимых работ
Сроки проведения
1.
Мытье, чистка лифтов
Ежедневно
2.
Удаление пыли с искусственных растений
Еженедельно
3.
Мытье лестничных перилл и пластиковых дверей
Ежедневно
4.
Чистка настенных светильников снаружи и внутри
Еженедельно
5.
Мытье оконных и дверных проемов входных групп
Ежедневно
6.
Уборка и чистка мебели стоящая в холлах входных групп
Ежедневно
7.
Побелка и покраска бордюр
Ежедекадно
8.
Мытье облицовочных плит и контейнеров д/мусора на улице
Еженедельно
9.
Уход и поливка цветов в помещении.
Еженедельно
10.
Мытье плинтусов на площадках и лестничных проемах
Ежедневно
11.
Уборка двора прилегающей территории.
Ежедневно
12.
Уборка в кабинетах и местах общего пользования
Ежедневно
13.
Мытье площадок и лестничных клеток
Ежедневно
Приложение 4
к нормативам по труду
Нормы обслуживания по технической эксплуатации и текущему ремонту здания
Нормы обслуживания установлены для выполнения объема работ одним рабочим соответствующей профессии в течение года и дифференцированы по видам работ и группам зданий, а также срокам их эксплуатации.
В зависимости от материала конструктивных элементов здания подразделяются на две группы.
Первая группа:
стены - кирпичные, панельные;
фундаменты - каменные или бетонные.
Вторая группа:
стены монолитные железобетонные;
облицовка натуральный гранит; витражи – алюминиевые, входное остекление с наружным цветным рефлекторным стеклом;
окна металлопластиковые со сложным открыванием;
двери алюминиевые; кровля – наплавленная мембрана с эффективным утеплением.
Текущий ремонт зданий заключается в проведении планово-предупредительных работ по сохранению частей зданий, инженерного оборудования от преждевременного износа и работ по устранению мелких повреждений и неисправностей, возникших в процессе эксплуатации зданий.
В связи с этим работы по текущему ремонту подразделяются на планируемые и непредвиденные.
К планируемым работам относятся: периодические осмотры и профилактический ремонт.
К непредвиденным относятся: устранение мелких повреждений и неисправностей, устранение последствий аварий и стихийных бедствий, проведение внеочередных осмотров после стихийных бедствий и аварий.
Осмотры проводятся по графикам, которые составляются на каждый месяц. В процессе осмотров рабочие устраняют выявленные мелкие неисправности.
Внеочередные осмотры проводятся после ливней, сильных снегопадов, ветров и иных погодных явлений.
Профилактический текущий ремонт производится в соответствии с планом работ.
Все неисправности, ликвидация которых носит неотложный характер, выполняются в определенные сроки согласно действующему порядку и нормам технической эксплуатации зданий.
Неисправности, ликвидация которых не носит неотложного характера, устраняются при профилактическом ремонте.
Объемы работ по устранению последствий аварий и стихийных бедствий устанавливаются в результате специальных, внеплановых осмотров.
Приложение 5
к нормативам по труду
Пример расчета численности рабочих для обслуживания здания организации
Определить численность обслуживающего персонала здания организации
Исходные данные:
В здании организации, имеющем один парадный вход, работают 640 чел.
Общая площадь помещений (метров квадратных) – 3458, в том числе:
площадь служебных помещений - 1970 (с коэффициентом заставленности от 0,2 до 0,4),
площадь зала заседаний 490 (с коэффициентом заставленности 0,6),
площадь коридоров - 555 (с коэффициентом заставленности до 0,2),
площадь вестибюля - 108 (с коэффициентом 0,3),
площадь мужских туалетов - 55, женских 70, площадь лестниц - 210.
Здание имеет три лифта для самостоятельного пользования (два лифта расположены рядом и один - отдельно).
Здание оборудовано естественной вентиляцией, гардероб рассчитан - 850 мест и работает в одну смену.
Количество физических единиц оборудования – 550.
Количество единиц мебели – 800.

Барлық кәсіптер үшін жоспарланып отырған демалыстар, сырқаттар бойынша және тб. шықпаулардың коэффициенті (Кш) 1,1 (шартты түрде қабылданған) және мынадай формула бойынша белгіленген:
Кш = % жоспарланған шықпаулар/100
Тізімдік сан (Ст) формула бойынша белгіленеді:
1. Қызметтік үй-жайларды тазалаушы
Ғимараттың көрсетілген алаңына байланысты, 11 және 12-кестелер бойынша сандық мәндерін қойып, кызметтік үй-жайлардағы тазалаушылардың нормативтік келу санын белгілейміз.
Тізімдік сан: Ст = 6,28 х 1,1 = 6,91 ≈ 7 ад.
2. Ауланы тазалаушы (аула сыпырушы)
Ғимараттың айналасындағы аула алаңы – 7554 шаршы метр
Салқын мезгілде 1 адам қызмет көрсету нормасы (жылына қатты жауын – шашынды күндер саны – 55 және жолаушылар қозғалысының қарқындылығы бойынша 100 адам-сағатқа дейін) 2460 шаршы метрді құрайды.
Жылы кезеңдегі 1 адам қызмет көрсету нормасы (жылына сұйық жауын-шашынды күндер саны – 50 және жолаушылар қозғалысының қарқындылығы бойынша 100 адам/сағатқа дейін) 4170 шаршы метрді құрайды.
1) Eceптік саны 7554: 2460 = 3,07 құрайды. 2) Eceптік саны 7554: 4170 = 1,81 құрайды Жиынтығы: 3,07 + 1,81 = 4,88
Тізімдік саны:
Ст = 4,88 х 1,1 = 5,36 ≈ 5 адам.
3. Гардеробшылар
1-кесте бойынша гардеробтағы (850) орындар санына орай, гардеробшылардың ауысымда нормативтік келу санын белгілейміз (Ск). Осы ғимарат үшін ол 2,44 адамды құрайды. Гардеробшылардың тізімдік саны:
Ст = 2,44 х 1,1 = 2,68 ≈ 3 адам.
4. Рұқсаттама бюросы қызметкерлері
2-кестеге сәйкес 1 бланкке біржолғы рұқсаттаманы толтыруға және беруге арналған уақыт нормасы 0,05 сағатты құрайды.
Бір жылда орындалатын жұмыстардың көлемі 2000 сағатты құрайды.
Рұқсаттама бюросы кезекшілері санының нормативтері мынадай формула бойынша белгіленеді:
мұндағы: Т – жыл ішіндегі нормалар деректері бойынша есептелген нормаланған жұмыстардың жиынтық еңбек сыйымдылығы, сағат (үлгі ретінде – 2000 сағат);
К1 – шықпау коеффициенті – 1,1
Ф – жыл ішінде бip қызметкердің жұмыс уақытының пайдалы қоры, сағат (үлгі ретінде 1984 сағат қабылданды).
С = (2000 х 1,1)/1984 = 1,1
5. ЛифтҰрлер
Ғимараттағы посттардың санына байланысты (бip) 1 адамға тең ауысымдағы келу санының нормативін белгілейміз, 3 ауысымдағы жұмыстағы лифтҰрлердің тізімдік саны мынаған тең:
Ст = 1 х3 х 1,1 = 3,3
6. Инженерлік жабдықтарға күтім жасайтын және жөндейтін жұмысшылардың нормативтік санын есептеу үлгісі
Бастапкы деректер:
Ғимараттың жалпы алаңы – 3000 шаршы метр
Шықпау коэффициенті – 1,1
р/с
Кәсіптердің атауы
Сандық норматив
1.
Слесарь-сантехник
2.
Электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету бойынша электромонтер
3.
БӨАжА слесарі
4.
Электр газбен пісіруші
5.
Слесарь - жөндеуші
Жиынтығы:

Коэффициент планируемых невыходов (Кн) во время отпусков, по болезни и т.д. для всех профессий 1,1 (принят условно) и определен по формуле:
Кн = % планируемых невыходов/100
Списочная численность (Чсп) определяется по формуле:
Чсп = Чя х Кн
1. Уборщики служебных помещений
Исходя из указанных площадей здания, по таблице 11 и 12, подставив числовые значения, определяем нормативную явочную численность уборщиков служебных помещений.
Списочная численность: Чсп = 6,28 х 1,1 = 6,91 ≈ 7 чел.
2. Уборщики территорий (дворники)
Площадь территории вокруг здания -7554 метров квадратных.
Норма обслуживания на 1 человека для холодного периода (число дней с твердыми осадками в году - 55 и по интенсивности пешеходного движения до 100 человеко-час) составляет 2460 метров квадратных.
Норма обслуживания на 1 чел. для теплого периода (число дней с жидкими осадками в году -50 и по интенсивности пешеходного движения до 100 человеко-час) составляет 4170 метров квадратных.
Расчетная численность составит 7554 : 2460 = 3,07
Расчетная численность составит 7554 : 4170 = 1,81
Итого: 3,07 + 1,81 = 4,88
Списочная численность: Чсп = 4,88 х 1,1 = 5,36 ≈ 5 человек
3. Гардеробщики
По таблице 1, исходя из количества мест в гардеробе (850), определяем нормативную явочную численность гардеробщиков в смену (Чя).
Для данного здания она составляет 2,44 человек.
Списочная численность гардеробщиков: Чсп = 2,44 х 1,1 = 2,68 ≈ 3 человек.
4. Работники бюро пропусков:
Согласно таблице 2 норма времени на заполнение и выдачу разового пропуска на 1 бланк составляет 0,05 часа.
Объем, выполняемых работ за год составляет 2000 часов.
Норматив численности дежурных бюро пропусков определяется по формуле:
где: Т - суммарная трудоемкость нормируемых работ, рассчитанная по данным нормам за год, час (в примере – 2000 часов);
К1 - коэффициент невыходов - 1,1
Ф - полезный фонд рабочего времени одного работника за год, час (в примере принят 1984 часов).
Ч = (2000 х 1,1)/1984 = 1,1
5. Лифтеры
Исходя из количества постов в здании (одного), определяем норматив явочной численности в смену, который равен 1 человеку.
Списочная численность лифтеров при работе в 3 смены равна: Чсп = 1 х 3 х 1,1 = 3,3
6. Рабочие, занятые содержанием и ремонтом инженерного оборудования
Исходные данные:
Общая площадь здания - 3000 метров квадратных.
Коэффициент невыхода - 1,1
№ п/п
Наименование профессии
Норматив численности
1.
Слесарь - сантехник
0,2х3,0=0,6
2.
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
0,37х3,0=1,11
3.
Слесарь КИПиА
0,18х3,0=0,54
4.
Электрогазосварщик
0,01х3,0=0,03
5.
Слесарь - ремонтник
0,01х3,0=0,03
Итого:

0,85
Тізімдік санын мыналар құрайды: Ст = 0,85 х 1,1 = 1,0 адам
8. Желдеткіш жабдықтарына күтім жасайтын және жөндейтін жұмысшылардың нормативтік санын есептеу үлгісі
Жұмыс уақытының жылдық қоры – (үлгі ретінде 1984 сағат қабылданды).
Шықпау коэффициенті – 1,1.
Лифтілер шахтасы:
ауаны баптайтын үш желдеткіш – BF1, ось типі, өнімділігі W= 50 000 сағатына текше метр (бұдан әрі – м3/сағат) – 0,006 адам.
ауаны баптайтын екі желдеткіш – BF2, ось типі, өнімділігі W= 33 000 м3/сағат – 0,005 адам.
ауаны баптайтын екі желдеткіш – BF3, ось типі, өнімділігі W= 16 500 м3/сағат – 0,003 адам.
Баспалдақ жақтаулары:

0,85
Списочная численность составляет: Чсп = 0,85х1,1= 1,0 человек.
8. Рабочие, занятые обслуживанием и ремонтом вентиляционного оборудования
Годовой фонд рабочего времени – (в примере принят 1984 часов)
Коэффициент невыхода - 1,1
Шахта лифтов:
три вентилятора подпора воздуха – ВF1, тип осевой, производительность W = 50 000 метров кубических в час (далее - м3/час) - 0,006 человек.
два вентилятора подпора воздуха – ВF2, тип осевой производительность W = 33 000 м3/час - 0,005 человек.
два вентилятора подпора воздуха – ВF3, тип осевой производительность W = 16 500 м3/час - 0,003 человек.
Лестничная клетка :

ауаны баптайтын екі желдеткіш – BF4, ось типі, өнімділігі W= 44 000 м3/сағат – 0,0064 адам.
ауаны баптайтын төрт желдеткіш – BF5, ось типі, өнімділігі W= 13 000 м3/сағат – 0,003 адам.
ауа өнімділігі бойынша автономды бес кондиционер, м3/сағат 3000 дейін – 0,030 адам.
бір орталық кондиционер, ауа өнімділігі сағатына 40 мың м3/сағат – 0,162 адам.
1500 м3/сағат жеткізумен матадан жасалған бес сүзгі – 0,003 адам.

два вентилятора подпора воздуха – ВF4, тип осевой производительность W = 44 000 м3/час - 0,0064 человек.
четыре вентилятора подпора воздуха – ВF5, тип осевой производительность W = 13 000 м3/час - 0,003 человек.
пять кондиционеров автономных производительностью по воздуху, м3/час до 3000 - 0,030 человек.
один кондиционер центральный производительностью по воздуху, 40 тысяч м3/час - 0,162 человек.
пять фильтров матерчатых с подачей 1500 м3/час - 0,003 человек.

калориферлер, қыздыру беті 100 шаршы метр– 0,001 адам.
диаметрі 300 миллиметр болатын арнаның ұзындығы 200 метрге арналған пішінді бөліктері бар дөңгелек қималы ауа өткізгіш – 0,003 адам.
Жиынтығы: 0,006х3 + 0,005х2+ 0,003х2 + 0,006х2 + 0,003х4 + 0,030х5 + 0,162х1 + 0,003х5 +100х0,001 + 200 х 0,003 = 1,085.
Тізімдік санын мыналар құрайды: Ст = 1,085 х 1,1 = 1,2 адам.
9. Жүк тиеу–түсіру жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар
Бастапқы деректер:
Жұмыс уақытының жылдық қоры – (үлгі ретінде 1984 сағат қабылданды)

калориферы, 100 метров квадратных поверхности нагрева - 0,001 человек.
воздуховод круглого сечения с фасонными частями на 200 метров длины воздуховода диаметром 300 миллиметров - 0,003 человек.
Итого: 0,006х3 + 0,005х2+ 0,003х2 + 0,006х2+0,003х4 + 0,030х5 + 0,162х1 + 0,003х5 + 100х0,001 + 200 х 0,003 = 1,085
Списочная численность cоставляет: Чсп = 1,085 х 1,1 ≈1,2 человек.
9. Рабочие, занятые эксплуатацией систем связи
Исходные данные:
Годовой фонд рабочего времени - (в примере принят 1984 часов)