HR саласындағы "Адам ресурстарын басқару" кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2024 жылғы 5 желтоқсандағы № 449 бұйрығы
Қазақстан Республикасы "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1) "HR-сараптау және технологиялар" осы бұйрықтың 1-қосымшаға сәйкес;
2) "Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту" осы бұйрықтың 2-қосымшаға сәйкес;
3) "Ұйымдық дамыту және ұйымның еңбек ресурстарын жоспарлау" осы бұйрықтың 3-қосымшаға сәйкес;
4) "Кадрлық әкімшілендіру" осы бұйрықтың 4-қосымшаға сәйкес;
5) "Персоналды іздеу және таңдау (рекрутинг)" осы бұйрықтың 5-қосымшаға сәйкес;
6) "Корпоративтік мәдениетті және жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару" осы бұйрықтың 6-қосымшаға сәйкес;
7) "Таланттарды (мансапты) басқару" осы бұйрықтың 7-қосымшаға сәйкес;
8) "Адам ресурстарын басқару (HR бизнес серіктесі)" осы бұйрықтың 8-қосымшаға сәйкес;
9) "Жиынтық сыйақыны басқару" осы бұйрықтың 9-қосымшаға сәйкес;
10) "Еңбек қатынастарын басқару" осы бұйрықтың 10-қосымшаға сәйкес;
11) "Қызметтің тиімділігін басқару" осы бұйрықтың 11-қосымшаға сәйкес.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қазақ және орыс тілдерінде жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің міндетін атқарушы
А. Сарбасов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
"HR саласындағы
"Адам ресурстарын басқару"
кәсіптік стандарттарды
бекіту туралы" бұйрығы
1-қосымша
Кәсіптік стандарт: "HR-сараптау және технологиялар"
1-ші тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении профессиональных стандартов в сфере HR "Управление человеческими ресурсами"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 декабря 2024 года № 449
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) "HR-аналитика и технологии" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) "Адаптация, обучение и развитие персонала" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) "Организационное развитие и планирование трудовых ресурсов организации" согласно приложению 3 к настоящему приказу);
4) "Кадровое администрирование" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) "Поиск и подбор персонала (рекрутинг)" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) "Управление корпоративной культурой и благополучием работников" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) "Управление талантами (карьерой)" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) "Управление человеческими ресурсами (HR бизнес-партнер)" согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) "Управление совокупным вознаграждением" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) "Управление трудовыми отношениями" согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) "Управление эффективностью деятельности" согласно приложению 11 к настоящему приказу;
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Исполняющий обязанности
министра труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Сарбасов
Приложение 1 к приказу
и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Об утверждении
профессиональных
стандартов в сфере HR
"Управление человеческими
ресурсами"
Профессиональный стандарт: "HR-аналитика и технологии"
Глава 1. Общие положения

1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: 1. кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Адам ресурстарын басқару" саласындағы "HR-сараптау және технологиялар" кәсіптік стандарты білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде білім беру ұйымдарының жұмыскерлері мен түлектерінің біліктілігін арттыруға, кәсіби біліктілігін тануға қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне қойылатын талаптарды айқындауға, сондай-ақ ұйымдар мен кәсіпорындарда адам ресурстарын басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге арналған. Осы кәсіптік стандарт:
1) деректердегі маңызды заңдылықтарды анықтау процесін жүргізуді, оларды түсіндіруді және адам ресурстарын басқару саласындағы деректерді одан әрі пайдалануды көздейді. HR-аналитика шешілетін міндеттер мен бизнес мақсаттарға және ұйымның даму деңгейіне байланысты персоналды тиімді басқаруды және басқарушылық шешімдер қабылдауды қамтамасыз ететін стратегиялық ресурс болып табылады;
2) HR функцияларын сандық форматта басқару, жоспарлау және үйлестіру, сондай-ақ цифрлық платформалар арқылы жұмысшылардың тәжірибесін қалыптастыру және кеңейту. Кәсіптік стандарт Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 қарашадағы №1050 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының еңбек нарығын дамытудың 2024-2029 жылдарға арналған тұжырымдамасына сәйкес келеді
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпаратты іздеу – күнделікті жұмыс міндеттерінің шеңберінен шығатын құбылыстар, адамдар, проблемалар туралы көбірек білуге ұмтылысы, әуестігі, ақпаратты "тауып алу" немесе анық мәліметтерге қол жеткізе білуі, даулы сәттерді түсіндіруі, керекті ақпаратты беретін барлық дереккөздерді, сондай-ақ ақпарат алудың жеке жолға қойылған әдістерін пайдалануы;
2) әсер ету және ықпал жасау – келісімдерге қол жеткізу және өзінің ұсыныстарын қолдау үшін басқаларға белгілі бір пікірді сендіру, ықпалын тигізу, әсер ету немесе әсер қалдыру мақсатында әртүрлі әрекеттерді алдын ала қабылдау қабілеті;
3) бизнесті түсіну – компанияның жұмыс ерекшелігін, оның бәсекелестік артықшылықтарын, нарықтағы позицияларын және стратегиялық басымдықтарын түсіну. Ішкі бизнес-процестерді, оларды іске асыруда өзінің рөлін түсінуі;
4) болжалды талдау – тәуекелдерді мейлінше азайту немесе мүмкіндіктерді барынша арттыру, сондай-ақ осы болжамдардың табысын өлшеу мақсатында келешектегі оқиғалардың дамуын болжау мақсатында пайдаланылады;

1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "HR-аналитика и технологии" в сфере "Управления человеческими ресурсами" устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе повышения квалификации, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования, а также предназначен для определения требований к уровню квалификации и компетентности, а также решения широкого круга задач в области управления человеческими ресурсами в организациях и на предприятиях. Настоящий профессиональный стандарт предусматривает:
1) проведение процесса обнаружения значимых закономерностей в данных, их интерпретацию и дальнейшее использование данных в сфере управления человеческими ресурсами. HR-аналитика является стратегическим ресурсом, который обеспечивает эффективное управление персоналом и принятие управленческих решений в зависимости от решаемых задач и бизнес целей и уровня развития организации;
2) управление, планирование и координация HR функции в цифровом формате, а также формирование и расширение опыта работников с помощью цифровых платформ. Профессиональный стандарт соответствует Концепции развития рынка труда Республики Казахстан на 2024-2029 годы, утвержденный Постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2023 года №1050
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Поиск информации – любознательность, стремление больше знать о явлениях, людях, проблемах, выходящих за рамки повседневных рабочих обязанностей, умение “раскопать” информацию или добиться точных сведений, прояснение спорных моментов, использование всех источников, которые могут дать нужную информацию, а также собственных налаженных методов получения информации;
2) Воздействие и влияние – способность предпринимать разнообразные действия и коммуникации с целью убедить, повлиять, оказать воздействие или заинтересовать, чтобы добиться согласия и поддержки своих предложений;
3) Понимание бизнеса – понимание специфики работы компании, ее конкурентных преимуществ, позиций на рынке и стратегических приоритетов. Понимание внутренних бизнес-процессов, своей роли в их реализации, умение анализировать показатели компании и операционную деятельность, отраслевые тренды и возможные регуляторные требования;
4) Прогнозный анализ – используется в целях прогнозирования развития событий в будущем, опираясь на существующие тренды, исторические данные, с целью минимизации рисков или максимизации возможностей, а также измерения успеха этих прогнозов;

5) диагностикалық талдау – деректерді жинау және талдау, туындаған проблемалар мен кемшіліктердің қазіргі жағдайын бағалау және себептерін немесе оларды жақсарту мүмкіндіктерін іздеу;
6) дизайн-ойлау – талдамалық емес, шығармашылық тәсілге негізделген инженерлік, іскерлік және басқа да міндеттерді шешу әдістемесі;
7) икемділік – әртүрлі жағдайларда, әртүрлі адамдармен немесе топтармен тиімді жұмыс істеуге бейімделу қабілеті, әртүрлі, оның ішінде қарама-қарсы пікірлерді түсіну және назарға алу қабілеті, өзгерген жағдайдың талаптарына сәйкес өз көзқарасын бейімдеу, бастамашылық ету немесе өз ұйымындағы немесе өз жұмысындағы өзгерістерді қабылдауға дайын болу қабілеті;
8) жұмысқа құлшыныс – жұмыскердің өз жұмысын мүмкіндігінше жақсы атқаруына және ұйымның өркендеуіне үлес қосуына ықпал ететін жұмыскерлердің өз жұмысына, жобасына, өніміне, командасына немесе ұйымына деген эмоционалдық және интеллектуалдық тұрғыда берілу жағдайы;
9) клиентке бағдарланушылық – ішкі, сонымен қатар сыртқы клиентке көмектесу, оның қажеттілігін анықтау және оның сұраныстарын қанағаттандыру, клиентке қалайтын қызмет көрсетуін ұсыну әзірлігі, бұл ретте қорғаныс бекіністерінде орын алмай, одан клиент күткеннен гөрі, көбірек жасау клиенттің проблемаларын дереу шешуге жеке жауапкершілікті қабылдау қабілеті мен ниеті;
10) консалтинг (консультация беру) – бизнес-процестерді жақсарту, тиімділікті арттыру, бизнес мақсаттарға, стратегияларға қол жеткізу мақсатында, қаржылық, коммерциялық, заңгерлік, технологиялық, техникалық, сараптамалық қызмет саласындағы көптеген мәселелер бойынша басшыларға, басқарушыларға сараптамалық білім, ұсынымдар, консультация беруге бағытталған кәсіби қызмет;
11) көшбасшылық – көшбасшы рөлін атқару, тапсырмаларды бөлу, өз командасын осы командаға қатысты барлық шешімдер туралы хабардар ету, командада ынтымақтастық рухын құру және тиімді жұмыс істеуге деген ұмтылысты нығайту, команда мүшесінің әрқайсысына оның үлесі бағаланатынын көрсету және команда мүшелері арасындағы өзара әрекеттестік пен мен ынтымақтастықты ынталандыру, командаға қамқорлық көрсету, команда мүшелері қалаған мінез құлықты көрсету арқылы жеке үлгі көрсету;
12) метрикалар – адам ресурстарын басқару саласындағы тиісті бағыт бойынша мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу дәрежесін куәландыратын процестердің тиімділігін бағалау, өлшеу, талдау және қадағалау үшін пайдаланылатын сандық көрсеткіштер;
13) мүдделі тұлға/мүдделі тарап/стейкхолдерлер – қызметті жүзеге асыруға немесе шешім қабылдауға әсер ете алатын, олардың әсеріне ұшырауы немесе өзін соңғылары ретінде қабылдауы мүмкін тұлға немесе ұйым;

5) Диагностический анализ – сбор данных и анализ, оценка текущего состояния и поиск причин, возникающих проблем и недостатков или возможностей для улучшения;
6) Дизайн-мышление – методология решения инженерных, деловых и прочих задач, основывающаяся на творческом, а не аналитическом подходе;
7) Гибкость – способность адаптироваться и эффективно работать в различных ситуациях, с разными людьми или группами, способность понимать и принимать во внимание различные, в том числе противоположные мнения, адаптацию собственного подхода в соответствии с требованиями изменившейся ситуации, способность инициировать или с готовностью воспринимать изменения в своей организации или в своей работе;
8) Вовлеченность – состояние эмоциональной и интеллектуальной приверженности сотрудников своей работе, проекту, продукту, команде или организации, которое побуждает работника выполнять его работу как можно лучше и вносить вклад в процветание организации;
9) Клиентоориентированность – способность и желание помочь как внутреннему, так и внешнему клиенту, выявить его потребности, и удовлетворить его запросы, готовность предоставить клиенту желаемое обслуживание, принять личную ответственность за немедленное решение проблем клиента, не занимая при этом оборонительных позиций, делать больше, чем от него ожидает клиент;
10) Консалтинг (консультирование) – профессиональная деятельность, направленная на предоставление экспертных знаний, рекомендаций, консультирования руководителей, управленцев по широкому кругу вопросов в сфере финансовой, коммерческой, юридической, технологической, технической, экспертной деятельностей с целью улучшения бизнес-процессов, повышения эффективности, достижения бизнес целей, стратегий;
11) Метрики – количественные показатели, используемые для оценки, измерения, анализа и отслеживания эффективности процессов, свидетельствующие о степени достижения целей и задач по соответствующему направлению в области управления человеческими ресурсами;
12) Заинтересованное лицо/заинтересованная сторона/стейкхолдеры – лицо или организация, которые могут воздействовать на осуществление деятельности или принятие решения, быть подверженными их воздействию или воспринимать себя в качестве последних;
13) Ориентация на результат – стремление соответствовать установленным стандартам или превосходить их, способность создавать собственные критерии качества для измерения результатов, повышать показатели эффективности своей работы, ставить перед собой амбициозные цели, решать сложные задачи, стремление к самосовершенствованию – умение находить способы выполнения задач лучше, проще, быстрее и качественнее, устраняя бюрократические преграды;

14) нәтижеге бағдарлау – белгіленген стандарттарға сәйкестендіру немесе олардан асып түсу ұмтылысы, нәтижелерді өлшеу, өз жұмысының тиімділік көрсеткіштерін арттыру үшін сапаның өзіндік өлшемшарттарын құру, өзінің алдына өршіл мақсаттар қою, күрделі міндеттерді шешу, өзін-өзі жетілдіруге ұмтылу – бюрократиялық кедергілерді алып тастай отырып, міндеттерді үздік, қарапайым, жылдам әрі сапалырақ орындау тәсілдерін таба білу қабілеті;
15) сараптамалық дашборд – бұл компания тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін визуалды түрде көрсетуге және деректерді шынайы уақыт режимінде талдауға мүмкіндік беретін бизнесті басқару құралы;
16) ситуациялық шешім қабылдау – қажетті және объективті ақпарат көздерін анықтау, оны жүйелі талдау, логикалық қорытындылар жасау, содан кейін уақыт шеңбері мен бизнес-басымдықтарды ескере отырып шешім қабылдау процесі;
17) стратегиялық ойлау – бірнеше қадам алға ойлау, ұйымның дамуы үшін жаңа мүмкіндіктерді табу, қысқа мерзімді негізде жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ұмтылысы және ұзақ мерзімді кезеңде ұйымның орнықты дамуына мүмкіндік жасауы; нарықта өзгерістерді алдын ала көруі және проблемалық жағдайларды болжап білу қабілеті, "үлкен картинаны" байқау қабілеті, тәуекелдер мен мүмкіндіктерді бағалауы;
18) талдамалық ойлау – әртүрлі факторларды салыстыра; олардың құрамдас бөліктерін құрылымдау мен жүйелендіруді бөліп көрсете отырып, жағдайды, құбылыстар мен салдарларды қарау қабілеті; басымдықтарды ұтымды орналастыру қабілеті; өзара байланыстар мен жүйелілікті, себеп-салдарлық байланыстарды айқындау, проблемаларды анықтау, гипотезаларды қалыптастыру және оларды қол жетімді фактілер мен логикалық пайымдаулар негізінде тексеру қабілеті;
19) цифрландыру – бұл қажетті нәтижеге қол жеткізу құралы, атап айтқанда бұл клиенттерге керемет нәтиже беретін, ал иелеріне жоғары пайда әкелетін икемді өндіріс;
20) форсайт-талдау – бұл зерттеулердің стратегиялық бағыттарын айқындау үшін ғылым, технологиялар, экономика және қоғамның ұзақ мерзімді келешектерін бағалаудың жүйелі әрекеттері және ең үлкен әлеуметтік-экономикалық игілікті әкелуге қабілетті жаңа технологиялар;
21) HR-процесс – ұйымдағы персоналды басқару мен жұмыскерлердің өмірлік циклін қамтитын бизнес-процестер;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) HR – (ағылш. Human Resources) – Адам ресурстары немесе адам ресурстарын басқару (HR).
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: HR-сараптау және технологиялар

14) Аналитический дашборд – инструмент управления бизнесом, который позволяет визуально отображать ключевые показатели эффективности компании и анализировать данные в режиме реального времени;
15) Стратегическое мышление – способность думать на несколько шагов вперед, находить новые возможности для развития организации, стремление к достижению высоких результатов на краткосрочной основе и способствование устойчивому развитию организации на долгосрочный период; предвидение изменений на рынке и предвосхищает проблемных ситуаций, способность видеть "большую картину", оценку рисков и возможностей;
16) Аналитическое мышление – способность рассматривать ситуации, явления и последствия, выделяя структурируя и систематизируя их составные части, сопоставляя различные факторы; способность к рациональной расстановке приоритетов; способность к определению взаимосвязей и последовательностей, причинно-следственных связей, выявления проблем, формирование гипотез и проверку их на основе доступных фактов и логических рассуждений;
17) Лидерство – способность брать на себя роль лидера, распределять задания, информировать свою команду о всех затрагивающих ее решениях, создавать и укреплять в команде дух сотрудничества и стремление работать эффективно, показывать каждому, что его вклад ценится и поощрять взаимодействие и сотрудничество между членами команды, проявлять заботу о команде, подавать личный пример, демонстрируя желаемое поведение;
18) Ситуационное принятие решений – это способность выявлять источники нужной и объективной информации, системно их анализировать, делать логические выводы, а затем принимать решения с учетом временных рамок и бизнес-приоритетов;
19) Цифровизация – это средство получения желаемого исхода, а именно гибкого производства, приносящего клиентам отличный результат, а владельцам – более высокую прибыль
20) Форсайт-анализ – систематические попытки оценить долгосрочные перспективы науки, технологий, экономики и общества, чтобы определить стратегические направления исследований и новые технологии, способные принести наибольшие социально-экономические блага
21) HR-процесс – бизнес-процессы, охватывающие весь цикл управления персоналом и жизнедеятельности сотрудников в организации
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) HR – (англ. Human Resources) – человеческие ресурсы или управление человеческими ресурсами (HR)
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: HR-аналитика и технологии

5. Кәсіптік стандарттың коды: M70221014
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
● M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
● 70 Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру
● 70.2 Басқару мәселелері бойынша кеңес беру жөніндегі қызмет
● 70.22 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
● 70.22.1 "Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша кеңес беру"
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Тиімді және өлшенген бизнес-шешімдерді қабылдау үшін HR-деректерді талдаудың құрылымдалған процесін және құралдар жиынтығын қолдану. Адам ресурстарын басқаруда цифрлық технологияларды дамыту және енгізу, HR процестерінің дизайны және оларды автоматтандыру
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) HR талдаушы - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) HR цифрландыру жөніндегі басшы - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) HR талдаушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) HR цифрландыру жөніндегі маман - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "HR сараптаушы":
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
2422-1-030
Кәсіптің атауы:
HR талдаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында немесе бейінді білім алған мамандығы (математика, қаржы және аудит, статистика, АТ) бойынша кемінде 2 жыл тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-001 - Бизнес және еңбек процестерін талдау
2422-1-002 - Персоналды басқару жөніндегі талдаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
HR-сараптау жүйесін құру, HR-процестерді жақсартуға, адам ресурстарын тиімді басқаруға және стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған тиімді және ойластырылған басқару шешімдерін қабылдау үшін дұрыс талдау әдістерін қолдану арқылы HR-процестер мен деректерді жинау, өңдеу және талдау процесін басқару, жоспарлау және үйлестіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. HR- сараптау жүйесін құру
2. HR-сараптауды (сипаттамалық (дескриптивтік), диагностикалық және болжамды сараптамалық ды) жоспарлау және жүргізу
3. HR-талдау мәселелері бойынша басшыларды, жұмыскерлерді оқыту және консультация беру. Деректер негізінде шешімдер қабылдау тәсілдемелерін енгізу
Қосымша еңбек функциялары:

5. Код профессионального стандарта: M70221014
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
● M Профессиональная, научная и техническая деятельность
● 70 Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления
● 70.2 Деятельность по консультированию по вопросам управления
● 70.22 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
● 70.22.1 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления
7. Краткое описание профессионального стандарта: Применение структурированного процесса и набора инструментов анализа HR-данных для принятия эффективных и взвешенных бизнес-решений. Развитие и внедрение цифровых технологий в управлении человеческими ресурсами, дизайн HR процессов и их автоматизация
8. Перечень карточек профессий:
1) HR аналитик - 7 уровень ОРК
2) Руководитель по HR цифровизации - 7 уровень ОРК
3) HR аналитик - 6 уровень ОРК
4) Специалист по HR цифровизации - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "HR аналитик":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
2422-1-030
Наименование профессии:
HR аналитик
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет опыта работы, из них не менее 2 года в сфере управления человеческими ресурсами или по специальности по профильному образованию (математика, финансы и аудит, статистика, ИТ)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-001 - Аналитик бизнес и трудовых процессов
2422-1-002 - Аналитик по управлению персоналом
Основная цель деятельности:
Выстраивание системы HR-аналитики, управление, планирование и координация процесса сбора, обработки и анализа HR-процессов и данных путем применения правильных методов аналитики, для принятия эффективных и взвешенных управленческих решений, направленных на улучшение HR-процессов, эффективное управление человеческими ресурсами и достижение стратегических целей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выстраивание системы HR аналитики
2. Планирование и проведение HR-анализа (описательный (дескриптивный), диагностический и прогнозный анализ)
3. Консультирование и обучение руководителей, работников по вопросам HR-аналитики. Внедрение подходов принятия решений на основе данных
Дополнительные трудовые функции:

1. Сараптамалық дашбордтар әзірлеу және тапсыруға дайындау
Еңбек функциясы 1:
HR- сараптау жүйесін құру
Дағды 1:
HR- сараптау жүйесін дамыту
Машықтар:
1. HR жүйесін, ұйымдастыру процестерін зерттеу, түсіну және талдау;
2. Бизнестегі ақпаратты өңдеудің және зерттеудің заманауи әдістерін зерттеу;
3. Шешуді қажет ететін бизнес мәселелерді, проблемаларды, мақсаттарды, мақсатты аудиторияны және негізгі мүдделі тараптарды анықтау;
4. HR метрика жүйесін қалыптастыру;
5. Тиісті тұрақты есептілікті қалыптастыру;
6. Компанияның базаларында үнемі сақталуы керек ақпаратты анықтау;
7. Есептіліктің қолданылуын талдау;
8. Бизнес стратегияның міндеттерін іске асыруды ескере отырып, кадрлық менеджмент бойынша ұсынымдар әзірлеу
Білімдер:
1. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
2. Стратегиялық менеджмент, корпоративтік қаржы маркетингі, макро- және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
HR-метрикалар мен есептеу құралдарының сараптамалық білімі;
2. Статистикалық талдау/деректерді талдау және диагностикалық статистика бойынша сараптамалық білім;
3. Деректермен жұмыс істеу қағидаттары;
4. Мүдделі тараптармен жұмыс істеу қағидаттарын түсіну;
5. Адам ресурстарын басқарудың негізгі мәселелерін диагностикалау және талдау әдістері;
6. Деректерді талдауға арналған арнайы бағдарламалық өнімдер;
7. Цифрлық технологиялар, HR саласындағы платформалар, HR-процестерін автоматтандыру, заманауи қызмет көрсету қызметтері;
8. Әлеуметтану негіздері, статистикалық талдау, математикалық модельдеу, үлкен деректерді басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Персонал бойынша деректерді жинау, жүйелеу және өңдеу тәртібі
Машықтар:
1. Персонал бойынша деректерді (есептер, дерекқорлар, жүйелер, кестелер) қамтитын барлық ақпарат көздерін түгендеуді жүзеге асыру;
2. Ақпарат көздеріндегі деректерді қателер, қайталанулар, жетіспейтін деректердің бар-жоғын жүйелеуге келтіру және валидациялау;
3. Деректерді сараптамалық бағдарламалық өнімдерге автоматты түрде жүктеу үшін қолайлы форматқа келтіруді және сапасын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Персонал мәселелері бойынша міндетті статистикалық есептілікті білу;
2. Персонал мәселелері бойынша есеп жүйесінің жұмыс қағидаттарын түсіну;
3. Сараптамалық бағдарламалық өнімдерді білу (мысалы, MS Power BI, ClickView, Tableau)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 2:
HR-сараптауды (сипаттамалық (дескриптивтік), диагностикалық және болжамды сараптамалық ды) жоспарлау және жүргізу
Дағды 1:
Сипаттамалық (дескриптивтік) HR-талдау
Машықтар:

1. Разработка аналитических дашбордов и подготовка к сдаче
Трудовая функция 1:
Выстраивание системы HR аналитики
Умения:
Навык 1:
Развитие системы HR аналитики
1. Изучать, понимать и анализировать HR систему, процессы организации;
2. Изучать современные методы обработки и исследования информации в бизнесе;
3. Определять бизнес-вопросы, требующие решения, проблемы, цели, целевую аудиторию и ключевых заинтересованных сторон;
4. Формировать систему HR метрик;
5. Формировать соответствующую регулярную отчетность;
6. Определять информацию, которая должна храниться в базах компании постоянно;
7. Анализировать применение отчетности;
8. Разрабатывать рекомендации по кадровому менеджменту с учетом реализации задач стратегии бизнеса
Знания:
1. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
2. Основы стратегического менеджмента, маркетинга корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
Экспертные знания HR-метрик и инструментов расчета;
2. Экспертные знания статистического анализа / анализа данных и диагностической статистики;
3. Принципы работы с данными;
4. Понимание принципов работы с заинтересованными сторонами;
5. Методы диагностики и анализа ключевых проблем управления человеческими ресурсами;
6. Специализированные программные продукты по анализу данных;
7. Цифровые технологии, платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, современные сервисы обслуживания;
8. Основы социологии, статистического анализа, математического моделирования, управления большими данными.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Порядок сбора, систематизации и обработки данных по персоналу
Умения:
1. Осуществлять инвентаризацию всех источников информации, которые содержат данные по персоналу (отчеты, базы данных, системы, таблицы);
2. Проводить валидацию и систематизацию данных в источниках информации на предмет наличия ошибок, дублирования, недостающих данных;
3. Обеспечить качество и приведение данных в формат, приемлемый для автоматической подгрузки данных в аналитические программные продукты
Знания:
1. Знание обязательной статистической отчетности по вопросам персонала
2. Понимание принципов работы учетных систем по вопросам персонала
3. Знание аналитических програмных продуктов (например, MS Power BI, ClickView, Tableau)
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Планирование и проведение HR-анализа (описательный (дескриптивный), диагностический и прогнозный анализ)
Умения:
Навык 1:
Описательный (дескриптивный) HR-анализ

1. HR-процестерді түсіну, жинау мен талдау жүргізуді қажет ететін HR-көрсеткіштер тізбесін айқындау;
2. HR-көрсеткіштер тізбесін басшылықпен және барлық мүдделі тараптармен келісу;
3. Таңдап алынған HR- көрсеткіштер бойынша есеп жүргізу үшін деректер көздерін айқындау;
4. Деректерді жинау кезеңділігін және HR-көрсеткіштердің есебін жүргізу тұрақтылығын айқындау;
5. Жұмысты үйлестіру және таңдап алынған HR-көрсеткіштер бойынша HR-талдау жасау үшін деректерді жинау;
6. HR-көрсеткіштерді есептеу;
7. Есептеу құралдарын қолдану;
8. Сұрау бойынша ұйымның HR-көрсеткіштері жөнінде деректерді ұсыну;
9. Жиналған HR-деректерді бірыңғай автоматтандырылған жүйеге/дерекқорға шоғырландыру мен жүйеге келтіруді қамтамасыз ету;
10. HR-көрсеткіштерді есептеу үшін мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану;
11. Барлық мүдделі тараптармен/ тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау;
12. Еңбек заңнамасына және ұйымның нормативтік актілеріне сәйкестігін қамтамасыз ету үшін персонал туралы деректерді талдау
Білімдер:
1. HR-метрикалары мен олардың формулалары және есептеу құралдарының сараптамалық білімі;
2. Деректерді және диагностикалық статистиканы талдаудың/статистикалық талдаудың сараптамалық білімі;
3. Еңбек қатынастары саласында зерттеулер жүргізудің теориялық тұжырымдамалары;
4. Деректермен жұмыс қағидаттары;
5. Зерттеу жүргізу әдіснамасы: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жинағы;
6. Бизнестің даму стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері;
7. Стратегиялық менеджмент, корпоративтік қаржы маркетингі, макро және микроэкономиканың, басқарушылық есепке алудың негіздері;
8. Адам ресурстарын, еңбек қатынастарын басқару саласындағы дамудың негізгі үрдістері мен озық халықаралық технологиялары;
9. Адам ресурстарын басқарудың түйінді проблемаларын диагностикалау және талдау әдістері;
10. Деректерді талдау бойынша мамандандырылған бағдарламалық өнімдер;
11. Психология, психофизиология, еңбек мәдениеттануы мен социологиясының негіздері;
13. Социология, статистикалық талдау, математикалық модельдеу, үлкен деректерді басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Болжалды HR-талдау
Машықтар:
1. Еңбек нарығында жаһандық және елдік трендтерді қадағалау;
2. Адам ресурстарын басқару саласындағы трендтерді талдау, адам ресурстарын басқару саласындағы себептер мен үрдістердің, оның ішінде жекелеген әлеуметтік-демографиялық топтардың (ұрпақтар, кәсіптер, лауазымдар, институционалдық бөлімшелердің) стратегиялық пайымы және түсінігі;
3. Салалық трендтерді, өңірлік және бизнес ерекшеліктерін талдау;

1. Понимать HR-процессы, определять перечень HR-показателей, по которым необходимо вести сбор и анализ;
2. Согласовывать с руководством и всеми заинтересованными сторонами перечень HR- показателей;
3. Определить источники данных для проведения расчета по выбранным HR- показателям;
4. Определить периодичность сбора данных и регулярность проведения расчета HR- показателей;
5. Координировать работу и осуществлять сбор данных для проведения HR-анализа по выбранным HR- показателям;
6. Проводить расчет HR-показателей;
7. Применять инструменты расчета;
8. Предоставлять данные по HR-показателям организации по запросу;
9. Обеспечивать консолидацию и систематизацию собранных HR-данных в единую автоматизированную систему/ базу данных;
10. Использовать специализированное программное обеспечение для расчета HR- показателей;
11. Взаимодействовать со всеми заинтересованными сторонами / лицами;
12. Анализировать данные о персонале для обеспечения соответствия трудовому законодательству и нормативным актам организации
Знания:
1. Экспертные знания HR-метрик и их формул, и инструментов расчета;
2. Экспертные знания статистического анализа / анализа данных и диагностической статистики;
3. Теоретические концепции проведения исследований в сфере трудовых отношений;
4. Принципы работы с данными;
5. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
6. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
7. Основы стратегического менеджмента, маркетинга корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
8. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
9. Методы диагностики и анализа ключевых проблем управления человеческими ресурсами;
10. Специализированные программные продукты по анализу данных;
11. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
13. Основы социологии, статистического анализа, математического моделирования, управления большими данными.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Прогнозный HR-анализ
Умения:
1. Отслеживать глобальные и страновые тренды на рынке труда;
2. Анализировать тренды в области управления человеческими ресурсами, стратегическое видение и понимание причин и тенденций в области управления человеческими ресурсами, в том числе отдельных социальных-демографических групп (поколений, профессий, должностей, институциональных подразделений );
3. Анализировать отраслевые тренды, региональные и специфику бизнеса;.

4. Орта мерзімді және ұзақ мерзімді перспективада ұйымның бизнес көрсеткіштерін жақсартуға әсер ететін ұйымның стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес талдау және зерттеу жүргізу үшін адам ресурстарын басқаруға қатысты мәселелерді іріктеу және негізгі проблеманы айқындау;
5. Талдау үшін негізгі HR-көрсеткіштерді, HR-метрикаларды айқындау;
6. HR-талдау жүргізу үшін қазіргі және тарихи деректерді жинау;
7. Статистикалық есеп жүргізу, деректерді және олардың тәуелділіктерін модельдеу және болжау;
8. Оқиғалардың даму үрдістерінің, HR-ортасының жай-күйін, зерттеулер нәтижелерін талдау негізінде айқындалған факторларды және болжамдарды, білімдерді құрастыруда пайдаланылатын әдістемелерді ықтималды айқындау, одан әрі дамуын алдын ала білу;
9. Сыртқы орта үшін әртүрлі үрдістердің және шешімдер қабылдауға арналған болжамдардың негізінде сценарийлердің баламалығын әзірлеу;
10. Өз гипотезасын жасау және проблеманы шешуді, тиімді сценарийлерді, стандартты емес және күрделі міндеттерді жаңылыс есептеуді тестілеу;
11. Тәсілдемелерді пысықтау, алынған нәтижелерді түсіндіру әдістері мен құралдарын қолдану;
12. Зерттеулердің нәтижелері негізінде ұйымдағы адам ресурстарын басқару саласында болжамдар жасау; болжаудың әртүрлі техникасы мен әдістерін, соның ішінде сапалық және сандық әдістерді қолдану;
13. Жаңа тәсілдемелерді енгізуге байланысты тәуекелдерді талдау;
14. Алынған болжамдарды және ашылған мүмкіндіктерді, сондай-ақ олармен байланысты тәуекелдерді барлық мүдделі тараптармен талқылау;
15. HR-метрикаларды/ HR-тәсілдемелерді жақсарту бойынша түпкілікті ұсынымдарды әзірлеу, алынған талдамалық деректер мен жүргізілген талқылаулар негізінде сараптамалық қорытындыны/ талдамалық есепті ұсыну;
16. Адам ресурстарын басқару саласында проблеманы құрылымдау және сәйкестендіру кезінде ақпаратты көзбен шолу құралдарын қолдану;
17. Басшылыққа, барлық мүдделі тараптарға болжалды HR-талдау жасау, алынған деректерді түсіндіру әдістері, стратегиялық бизнес және басқарушылық шешімдерді қабылдау кезінде алынған HR-деректерді пайдалану мүмкіндіктері бойынша ұсынымдар мен консультациялар беру;
18. Жиналған HR-деректерді, бизнес-көрсеткіштерді және автоматтандырылған жүйеде/дерекқорда HR-талдамада пайдаланылатын басқа да статистикалық деректерді шоғырландыру және жүйелендіру;
19. Деректерді талдау бойынша мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану.
Білімдер:
1. HR бизнес-процестерді білу, ұйымның есептерін қалыптастыру және пайдалану, оның ішінде қаржылық есептіліктен деректерді қолданудың базалық білімі;

4. Определять ключевую проблему и отбирать вопросы, касающиеся управления человеческими ресурсами, для анализа и исследования в соответствии со стратегическими целями и задачами организации, влияющих на улучшение бизнес-показателей организации в среднесрочной и долгосрочной перспективе;
5. Определять основные HR-показатели, HR-метрики для анализа;
6. Осуществлять сбор текущих и исторических данных для проведения HR-анализа;
7. Проводить статистические расчеты, моделирование и прогнозирование данных и их зависимостей;
8. Обеспечивать вероятностное определение тенденций развития событий, состояния HR-среды, определенных факторов на основе анализа результатов исследований и используемых методик составления прогнозов, знаний, предугадывания дальнейшего развития;
9. Разрабатывать вариативности сценариев на основе различных тенденций во внешней среде и прогнозов для принятий решений;
10. Осуществлять построение своей гипотезы и тестирование решения проблемы, просчет эффективных сценариев, нестандартных и сложных задач;
11. Прорабатывать подходы, применять методы и инструменты интерпретации полученных результатов;
12. Выстраивать прогнозы в области управления человеческими ресурсами в организации на основании результатов исследований; применять различные техники и методы прогнозирования, включая качественные и количественные методы;
13. Анализировать риски, связанные с внедрением новых подходов;
14. Обсуждать полученные прогнозы и открывающиеся возможности, а также связанные с этим риски со всеми заинтересованными сторонами;
15. Вырабатывать окончательные рекомендации по улучшению HR-метрик/ HR-подходов, предоставлять экспертное заключение/ аналитический отчет, на основе полученных аналитических данных и проведенных обсуждений;
16. Применять инструменты визуализации информации при структурировании и идентификации проблемы в области управления человеческими ресурсами;
17. Давать рекомендации и консультировать руководство, все заинтересованные стороны по методам проведения прогнозного HR-анализа, интерпретации полученных данных, возможностям использования полученных HR-данных при принятии стратегических бизнес- и управленческих решений;
18. Консолидировать и систематизировать собранные HR-данные, бизнес- показатели и др. статистические данные, используемые в HR-аналитике, в автоматизированной системе/ базе данных;
19. Использовать специализированное программное обеспечение по анализу данных.
Знания:
1. Знание HR бизнес-процессов, формирование и использование отчетностей организации, в том числе базовые знания применения данных из финансовой отчетности;

2. HR-метрикалары мен олардың формулалары және есептеу құралдарының сараптамалық білімі;
3. Деректерді және дескриптивті статистиканы талдау/ статистикалық талдаудың сараптамалық білімі;
4. Еңбек қатынастары саласында зерттеулер жүргізудің теориялық тұжырымдамалары;
5. Деректермен жұмыс қағидаттары;
6. Зерттеу жүргізу әдіснамасы: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жинағы;
7. Бизнестің даму стратегиясын, ұйымның миссиясы мен пайымын, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері;
8. Стратегиялық менеджмент, корпоративтік қаржы маркетингі, макро және микроэкономиканың, басқарушылық есепке алудың негіздері;
9. Адам ресурстарын, еңбек қатынастарын басқару саласындағы дамудың негізгі үрдістері мен озық халықаралық технологиялар;
10. Адам ресурстарын басқарудың түйінді проблемаларын диагностикалау және талдау әдістері;
11. Деректерді талдау бойынша мамандандырылған бағдарламалық өнімдер;
12. Форсайтинг әдістері;
13. Психология, психофизиология, еңбек мәдениеттануы мен социологиясының негіздері;
14. Социология, статистикалық талдау, математикалық модельдеу, үлкен деректерді басқару негіздері;
15. Сапалық және сандық әдістерді қоса алғанда, болжау техникасы мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
HR-талдау мәселелері бойынша басшыларды, жұмыскерлерді оқыту және консультация беру. Деректер негізінде шешімдер қабылдау тәсілдемелерін енгізу
Дағды 1:
HR-талдау мәселелері бойынша басшыларға, жұмыскерлерге консультация, ұсынымдар беру
Машықтар:
1. Басшылықтың/жұмыскерлердің деректер негізінде шешімдер қабылдауға тәсілдемені қабылдауға дайындық деңгейін бағалау;
2. Деректер негізінде шешімдер қабылдауға ұйымға тәсілдемені енгізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу;
3. Деректер негізінде шешімдер қабылдау бойынша ұйымның бизнес-кейсін әзірлеу және таныстыру;
4. Басшылыққа/жұмыскерлерге деректер негізінде шешімдер қабылдауға жалпы тәсілдеме, қолданыстағы практикалар, HR-метрикалар жөнінде консультация беру.
5. Бизнес-процестерді, кадрлық саясатты жақсарту және HR көрсеткіштерін жақсарту, оның ішінде HR деректері, болжамдар мен метриктер негізінде персоналдың жұмысқа құлшынысы мен қанағаттануын жақсарту бойынша ұсынымдар беру.
Білімдер:
1. HR бизнес-процестерді білу, ұйымның есептерін қалыптастыру және пайдалану, оның ішінде қаржылық есептіліктен деректерді қолданудың базалық білімі;
2. HR-метрикалары мен олардың формулалары және есептеу құралдарының сараптамалық білімі;
3. Өзгерістерді басқару;
4. Ішкі сараптама, компанияларда адамдарды басқару тиімділігін арттыру әдістері;

2. Экспертные знания HR-метрик и их формул, и инструментов расчета;
3. Экспертные знания статистического анализа / анализа данных и дескриптивной статистика;
4. Принципы работы с данными;
6. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
7. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
8. Основы стратегического менеджмента, маркетинга корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
9. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
10. Методы диагностики и анализа ключевых проблем управления человеческими ресурсами;
11. Специализированные программные продукты по анализу данных;
12. Методы форсайтинга;
13. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
14. Основы социологии, статистического анализа, математического моделирования, управления большими данными;
15. Техники и методы прогнозирования, включая качественные и количественные методы
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Консультирование и обучение руководителей, работников по вопросам HR-аналитики. Внедрение подходов принятия решений на основе данных
Умения:
Навык 1:
Консультирование руководителей, сотрудников по вопросам HR-аналитики, предоставление рекомендаций
1. Оценивать уровень готовности руководства/ работников принятия подхода к принятию решений на основе данных;
2. Разрабатывать план мероприятий по внедрению подхода в организации к принятию решений на основе данных;
3. Разрабатывать и презентовать бизнес-кейс организации по принятию решений на основе данных;
4. Консультировать руководство/ работников по существующим практикам, HR-метрикам, общему подходу к принятию решений на основе данных;
5. Давать рекомендации по улучшению бизнес-процессов, кадровой политики и улучшению HR показателей, в том числе улучшению вовлечения и удовлетворенности персонала на основе HR данных, прогнозов и метрик.
Знания:
1. Знание HR бизнес-процессов, формирование и использование отчетностей организации, в том числе базовые знания применения данных из финансовой отчетности;
2. Экспертные знания HR-метрик и их формул, и инструментов расчета,
3. Управление изменениями;
4. Внутренняя экспертиза, методы повышения эффективности управления людьми в компаниях;

5. Персоналды мотивациялау, жұмысқа құлшынысын арттыру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR-сараптау мәселелері бойынша басшыларды, жұмыскерлерді оқыту
Машықтар:
1. Ұйымның оқыту мен дамытудағы қажеттіліктерін анықтау және жұмыскерлердің жаңа дағдыларға оқуға құлшынысы;
2. Деректерді талдау негізінде шешімдер қабылдау мақсатында HR-талдама жасау негіздеріне оқыту бағдарламасын әзірлеу;
3. Ұйым басшылары мен жұмыскерлерін деректерді талдау негізінде шешімдер қабылдау мақсатында HR-талдама жасау негіздерін оқыту;
4. Оқыту тиімділігін бағалау
Білімдер:
1. HR-метрикалары мен олардың формулалары және есептеу құралдарының сараптамалық білімі;
2. Деректерді және диагностикалық статистиканы талдаудың/статистикалық талдаудың сараптамалық білімі;
3. Еңбек қатынастары саласында зерттеулер жүргізудің теориялық тұжырымдамалары;
4. Өзгерістерді басқару;
5. Қазіргі заманғы маркетингтің негіздері, теориялары мен практикалары;
6. Ішкі сараптама, компанияларда адамдарды басқару тиімділігін арттырудың әдістері;
7. Персоналды мотивациялау, жұмысқа құлшынысын арттыру әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Қосымша еңбек функциясы 1:
Сараптамалық дашбордтар әзірлеу және тапсыруға дайындау
Дағды 1:
Сараптамалық дашбордтар құру
Машықтар:
1. Мақсат пен міндетке сүйене отырып, таңдалған дереккөздерден деректердің модельдерін (архитектурасын) құру;
3. Ақпарат көздерінің интеграциясын қамтамасыз ету;
4. Деректерді визуалдауды қамтамасыз ету;
5. Деректерді қорғауды қамтамасыз ету;
6. Деректердің өзектілігін қамтамасыз ету;
7. Пайдаланушыға байланысты деректерге қол жеткізу талаптарын алу;
8. Деректермен, цифрлық платформалармен жұмысты автоматтандыру бойынша АТ мамандарымен өзара іс-қимыл жасау
Білімдер:
1. Сараптамалық бағдарламалық өнімдерді білу (мысалы, MS Power BI, ClickView, Tableau);
2. Жүйелерді біріктіру мүмкіндіктері мен құралдарын түсіну;
3. Деректерді қорғау және жаңарту құралдарын түсіну;
4. Деректермен жұмысты автоматтандыру;
5. Статистика негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Техникалық дайындық, дашбордты тапсыруға сыртқы түрін теңшеу
Машықтар:
1. Қабылданған стандарттарға және/немесе клиенттің талаптарына сәйкес келетін ресімдеу стилін қамтамасыз ету;
2. Дашбордта "қоқыс" болуын тексеруді қамтамасыз ету;
3. Жұмыста дашбордпен қалай жұмыс істеу керектігін түсіну үшін жеткілікті анықтамалық ақпараттың болуын қамтамасыз ету;
4. Дұрыс теңшеуді қамтамасыз ету;
5. Дашбордқа барлық талаптардың орындалуын тексеру.
Білімдер:
1. Сараптамалық бағдарламалық өнімдерді білу (мысалы, MS Power BI, ClickView, Tableau);

5. Методы мотивации персонала, повышения вовлеченности
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Обучение руководителей, работников по вопросам HR-аналитики
Умения:
1. Выявлять потребности организации в обучении и развитии и вовлечение работников в обучение новым навыкам;
2. Разрабатывать программы обучения основам проведения HR-аналитики в организации с целью принятия решений на основе анализа данных;
3. Проводить обучение руководителей и работников организации основам проведения HR-аналитики с целью принятия решений на основе анализа данных;
4. Оценивать эффективность обучения
Знания:
1. Экспертные знания HR-метрик и их формул, и инструментов расчета;
2. Экспертные знания статистического анализа / анализа данных и диагностической статистики;
3. Теоретические концепции проведения исследований в сфере трудовых отношений;
4. Управление изменениями;
5. Основы, теории и практики современного маркетинга;
6. Внутренняя экспертиза, методы повышения эффективности управления людьми в компаниях;
7. Методы мотивации персонала, повышения вовлеченности
Возможность признания навыка:
Нет
Дополнительная трудовая функция 1:
Разработка аналитических дашбордов и подготовка к сдаче
Навык 1:
Создание аналитических дашбордов
Умения:
1. Исходя из цели и задачи, выстраивать модели (архитектуры) данных из отобранных источников;
3. Обеспечивать интеграцию источников информации;
4. Обеспечивать визуализацию данных;
5. Обеспечивать защиту данных;
6. Обеспечивать актуальность данных;
7. Получить требования по доступу к данным в зависимости от пользователя
8. Взаимодействие с ИТ-специалистами по автоматизации работы с данными, цифровым платформам
Знания:
1. Знание аналитических програмных продуктов (например, MS Power BI, ClickView, Tableau);
2. Понимание возможностей и инструментов интеграции систем;
3. Понимание инструментов защиты и обновления данных;
4. Автоматизация работы с данными;
5. Основы статистики
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Техническая подготовка, настройка внешнего вида к сдаче дашборда
Умения:
1. Обеспечить стиль оформления, соответствующий принятым стандартам и/или требованиям клиента;
2. Обеспечить проверку на наличие "мусора" на дашборде;
3. Обеспечить наличие справочной информации в достаточном для понимания как работать с дашбордом объеме;
4. Обеспечить корректную настройку;
5. Проверить выполнение всех требований к дашборду
Знания:
1. Знание аналитических програмных продуктов (например, MS Power BI, ClickView, Tableau)

2. Деректерді визуалды кодтау қағидаттары;
3. Графиктерді жобалау қағидаттары;
4. Графикалық дизайн;
5. Құралды техникалық жағынан білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Стратегиялық ойлау
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Еңбек қатынастарын басқару жөніндегі басшы
7
Талантты (мансапты) басқару жөніндегі маман
7
Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі менеджер
7
HR бизнес-серіктес
8
Адам ресурстарын басқару директоры
10. Кәсіптің карточкасы "HR талдаушы":
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
2422-1-030
Кәсіптің атауы:
HR талдаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында немесе бейінді білім алған мамандығы (математика, қаржы және аудит, статистика, АТ) бойынша кемінде 1 жыл тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-001 - Бизнес және еңбек процестерін талдау 2422-1-002 - Персоналды басқару жөніндегі талдаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
HR-процестерді жақсартуға, адам ресурстарын тиімді басқаруға және стратегиялық мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған тиімді және ойластырылған басқару шешімдерін қабылдау үшін дұрыс талдау әдістерін қолдану арқылы HR-процестер мен деректерді жинау, өңдеу және талдау процесін басқару, жоспарлау және үйлестіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Персонал бойынша деректерді жинау, жүйелеу және өңдеу
2. HR-сараптауды (сипаттамалық (дескриптивтік), диагностикалық және болжамды сараптамалық ды) жоспарлау және жүргізу
3. Деректерді талдау нәтижелері мен ұсыныстарды ұсыну. Сараптамалық дашбордтар әзірлеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Персонал бойынша деректерді жинау, жүйелеу және өңдеу
Дағды 1:
Деректер көздерін анықтау
Машықтар:
1. Ұйымның бизнес-процестерін түсіну;
2. HR процестерін түсіну;
3. Талдау үшін қажетті ұйымның құжаттамасын, есептілігін және мұрағаттарын зерттеу;
4. Персонал бойынша деректерді (есептер, дерекқорлар, жүйелер, кестелер)қамтитын барлық ақпарат көздерін түгендеуді жүзеге асыру;

2. Принципы визуального кодирования данных;
3. Принципы оформления графиков;
4. Графический дизайн;
5. Технические знания инструмента
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Стратегическое мышление
Сотрудничество и взаимодействие
Клиентоориентированность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель по трудовым отношениям
7
Руководитель по управлению талантами (карьерой)
7
Менеджер по развитию корпоративной культуры
7
HR бизнес-партнер
8
Директор по управлению человеческими ресурсами
10. Карточка профессии "HR аналитик":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
2422-1-030
Наименование профессии:
HR аналитик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами или по специальности по профильному образованию (математика, финансы и аудит, статистика, ИТ)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-001 - Аналитик бизнес и трудовых процессов
2422-1-002 - Аналитик по управлению персоналом
Основная цель деятельности:
Управление, планирование и координация процесса сбора, обработки и анализа HR-процессов и данных, предоставление компании объективной информации для принятия управленческих решений, направленных на улучшение HR-процессов, эффективное управление человеческими ресурсами и достижение стратегических целей
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сбор, систематизация и обработка данных по персоналу
2. Планирование и проведение HR-анализа (описательный (дескриптивный), диагностический и прогнозный анализ)
3. Представление результатов анализа данных и рекомендаций. Разработка аналитических дашбордов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Сбор, систематизация и обработка данных по персоналу
Умения:
Навык 1:
Определение источников данных
1. Понимать бизнес-процессы организации;
2. Понимать HR-процессы;
3. Изучить документацию, отчетность и архивы организации, необходимые для анализа;
4. Осуществлять инвентаризацию всех источников информации, которые содержат данные по персоналу (отчеты, базы данных, системы, таблицы);

5. Сауалнама, сұхбат және құжаттарды талдау сияқты деректерді жинау әдістерін таңдау
Білімдер:
1. Персонал мәселелері бойынша міндетті статистикалық есептілікті білу
2. Персонал мәселелері бойынша есеп жүйелерінің жұмыс принциптерін түсіну
3. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен көзқарасы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
4. Адам ресурстарын басқару стратегиясы/саясаты
5. Сараптамалық бағдарламалық өнімдерді білу (мысалы, MS Power BI, ClickView, Tableau).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
Деректерді жинау және өңдеу, олардың сапасын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. HR процестерін түсіну, жинау және талдау қажет HR көрсеткіштерінің тізімін анықтау;
2. Басшылықпен және барлық мүдделі тараптармен HR - көрсеткіштер тізбесін келісу;
3. Ақпарат көздеріндегі деректерді қателер, қайталанулар, жетіспейтін деректердің бар-жоғына валидациялау және жүйелеу жүргізу;
4. Әрі қарай талдау үшін мүмкіндігінше толық және сенімді деректерді жинаңыз;
5. Деректерді аналитикалық бағдарламалық өнімдерге автоматты түрде жүктеу үшін қолайлы форматқа келтіруді және сапасын қамтамасыз ету;
6. Деректерді өңдеудің әртүрлі бағдарламалары мен құралдарымен жұмыс істей білу.
Білімдер:
1. Статистиканы білу, орташа көрсеткіштерді, медиананы, режимді, дисперсияны және корреляцияны түсіну.
2. Персонал мәселелері бойынша есеп жүйелерінің жұмыс принциптерін түсіну
3. HR процестері мен HR құжаттарын білу;
4. Сараптамалық бағдарламалық өнімдерді білу (мысалы, MS Power BI, ClickView, Tableau).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 2:
HR-сараптауды (сипаттамалық (дескриптивтік), диагностикалық және болжамды сараптамалық ды) жоспарлау және жүргізу
Дағды 1:
Сипаттамалық (дескриптивтік) HR-талдау
Машықтар:
1. Таңдап алынған HR- көрсеткіштер бойынша есеп жүргізу үшін деректер көздерін айқындау;
2. Деректерді жинау кезеңділігін және HR-көрсеткіштердің есебін жүргізу тұрақтылығын айқындау;
3. Жұмысты үйлестіру және таңдап алынған HR-көрсеткіштер бойынша HR-талдау жасау үшін деректерді жинау;
4. HR-көрсеткіштерді есептеу;
5. Есептеу құралдарын қолдану;
6. Сұрау бойынша ұйымның HR-көрсеткіштері жөнінде деректерді ұсыну;
7. Жиналған HR-деректерді бірыңғай автоматтандырылған жүйеге/дерекқорға шоғырландыру мен жүйеге келтіруді қамтамасыз ету;
8. HR-көрсеткіштерді есептеу үшін мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану;
9. Барлық мүдделі тараптармен/ тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау;
10. Еңбек заңнамасына және ұйымның нормативтік актілеріне сәйкестігін қамтамасыз ету үшін персонал туралы деректерді талдау
Білімдер:

5. Выбрать методы сбора данных, такие как анкетирование, интервью и анализ документов
Знания:
1. Знание обязательной статистической отчетности по вопросам персонала
2. Понимание принципов работы учетных систем по вопросам персонала
3. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
4. Стратегия/политика по управлению человеческими ресурсами
5. Знание аналитических програмных продуктов (например, MS Power BI, ClickView, Tableau)
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Сбор и обработка данных, обеспечение их качество
Умения:
1. Понимать HR-процессы, определять перечень HR-показателей, по которым необходимо вести сбор и анализ;
2. Согласовывать с руководством и всеми заинтересованными сторонами перечень HR- показателей;
3. Проводить валидацию и систематизацию данных в источниках информации на предмет наличия ошибок, дублирования, недостающих данных;
4. Собрать максимально полные и достоверные данные для дальнейшего анализа;
5. Обеспечить качество и приведение данных в формат, приемлемый для автоматической подгрузки данных в аналитические программные продукты;
6. Уметь работать с различными программами и инструментами для обработки данных.
Знания:
1. Знание статистики, понимание показателей среднего значения, медианы, моды, дисперсии и корреляции.
2. Понимание принципов работы учетных систем по вопросам персонала 3. Знание HR-процессов и HR-документов;
4. Знание аналитических програмных продуктов (например, MS Power BI, ClickView, Tableau)
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Планирование и проведение HR-анализа (описательный (дескриптивный), диагностический и прогнозный анализ)
Умения:
Навык 1:
Описательный (дескриптивный) HR-анализ
1. Проводить расчет по выбранным HR- показателям;
2. Определить периодичность сбора данных и регулярность проведения расчета HR- показателей;
3. Координировать работу и осуществлять сбор данных для проведения HR-анализа по выбранным HR- показателям;
4. Проводить расчет HR-показателей;
5. Применять инструменты расчета;
6. Предоставлять данные по HR-показателям организации по запросу;
7. Обеспечивать консолидацию и систематизацию собранных HR-данных в единую автоматизированную систему/ базу данных;
8. Использовать специализированное программное обеспечение для расчета HR- показателей;
9. Взаимодействовать со всеми заинтересованными сторонами / лицами;
10. Анализировать данные о персонале для обеспечения соответствия трудовому законодательству и нормативным актам организации
Знания:

11. Деректерді талдау бойынша мамандандырылған бағдарламалық өнімдер;
12. Форсайтинг әдістері;
13. Психология, психофизиология, еңбек мәдениеттануы мен социологиясының негіздері;
14. Социология, статистикалық талдау, математикалық модельдеу, үлкен деректерді басқару негіздері;
15. Сапалық және сандық әдістерді қоса алғанда, болжау техникасы мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Деректерді талдау нәтижелері мен ұсыныстарды ұсыну. Сараптамалық дашбордтар әзірлеу
Дағды 1:
HR-есеп беру. Сараптамалық дашбордтар құру
Машықтар:
1. Үлкен көлемдегі деректерді өңдеу және талдау әдістерін түсіну;
2. Мақсат пен міндетке сүйене отырып, таңдалған көздерден деректердің модельдерін (архитектурасын) құру;
3. Ақпарат көздерінің интеграциясын қамтамасыз ету;
4. Деректерді визуализациялауды қамтамасыз ету;
5. Деректерді қорғауды қамтамасыз ету;
6. Деректердің өзектілігін қамтамасыз ету;
7. Проблемалық аймақтарды бақылау, проблемалық аймақтарды бақылау;
8. Пайдаланушыға байланысты деректерге қол жеткізу талаптарын алыңыз
9. Деректермен, цифрлық платформалармен, ақпараттық қауіпсіздікпен жұмысты автоматтандыру бойынша АТ-мамандарымен өзара іс-қимыл жасау
Білімдер:
1. Сараптамалық бағдарламалық өнімдерді білу (мысалы, MS Power BI, ClickView, Tableau);
2. Жүйелерді біріктіру мүмкіндіктері мен құралдарын түсіну;
3. Деректерді қорғау және жаңарту құралдарын түсіну;
4. Деректермен жұмысты автоматтандыру;
5. Статистика негіздері;
6. Өзгерістерді басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Техникалық дайындық, соңғы параметрлер және дашбордтың дизайны
Машықтар:
1. Қабылданған стандарттарға және/немесе клиенттің талаптарына сәйкес келетін макеттің дизайн стилін қамтамасыз ету, тілектерді/идеяларды ескеру;
2. Дашбордта "қоқыс" болуын тексеруді қамтамасыз ету;
3. Жұмыста дашбордпен қалай жұмыс істеу керектігін түсіну үшін жеткілікті анықтамалық ақпараттың болуын қамтамасыз ету;
4. Дұрыс теңшеуді қамтамасыз ету;
5. Дашбордқа барлық талаптардың орындалуын тексеру;
6. Техникалық мәселелерді шешу үшін АT-әріптестерді тарту
Білімдер:
1. Сараптамалық бағдарламалық өнімдерді білу (мысалы, MS Power BI, ClickView, Tableau)
2. Деректерді визуалды кодтау принциптері;
3. Графиктерді жобалау қағидаттары;
4. Графикалық дизайн;
5. Құралды техникалық жағынан білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
6
Персоналды іздеу және іріктеу (рекрутинг) жөніндегі маман
6
HR-цифрландыру жөніндегі маман
7
HR бизнес серіктесі

11. Специализированные программные продукты по анализу данных;
12. Методы форсайтинга;
13. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
14. Основы социологии, статистического анализа, математического моделирования, управления большими данными;
15. Техники и методы прогнозирования, включая качественные и количественные методы
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Представление результатов анализа данных и рекомендаций. Разработка аналитических дашбордов
Умения:
Навык 1:
HR-отчетность. Создание аналитических дашбордов
1. Понимать методы обработки и анализа больших объемов данных;
2. Исходя из цели и задачи, выстраивать модели (архитектуры) данных из отобранных источников;
3. Обеспечивать интеграцию источников информации;
4. Обеспечивать визуализацию данных;
5. Обеспечивать защиту данных;
6. Обеспечивать актуальность данных;
7. Отслеживать проблемные зоны, осуществлять мониторинг проблемных зон;
8. Получить требования по доступу к данным в зависимости от пользователя
9. Взаимодействие с ИТ-специалистами по автоматизации работы с данными, цифровым платформам, информационной безопасности
Знания:
1. Знание аналитических програмных продуктов (например, MS Power BI, ClickView, Tableau);
2. Понимание возможностей и инструментов интеграции систем;
3. Понимание инструментов защиты и обновления данных;
4. Автоматизация работы с данными;
5. Основы статистики;
6. Управление изменениями
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Техническая подготовка, финальные настройки и дизайн дашборда
Умения:
1. Обеспечить стиль оформления макета, соответствующий принятым стандартам и/или требованиям клиента, учесть пожелания/идеи;
2. Обеспечить проверку на наличие "мусора" на дашборде;
3. Обеспечить наличие справочной информации в достаточном для понимания как работать с дашбордом объеме;
4. Обеспечить корректную настройку;
5. Проверить выполнение всех требований к дашборду;
6. Вовлечь IT-коллег для решения технических вопросов
Знания:
1. Знание аналитических програмных продуктов (например, MS Power BI, ClickView, Tableau)
2. Принципы визуального кодирования данных;
3. Принципы оформления графиков;
4. Графический дизайн;
5. Технические знания инструмента
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по трудовым отношениям
6
Специалист по поиску и подбору персонала (по рекрутингу)
6
Специалист по HR-цифровизации
7
HR бизнес-партнер

11. Кәсіптің карточкасы "HR цифрландыру жөніндегі басшы":
Топтың коды:
1222
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
HR цифрландыру жөніндегі басшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
HR функциясын цифрлық форматта басқару, жоспарлау және үйлестіру, сондай-ақ цифрлық платформалардың көмегімен жұмыскерлердің тәжірибесін қалыптастыру және кеңейту.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. HR-технологиялар мен бизнес-қажеттіліктерді интеграциялау үшін автоматтандырылған/цифрлық шешімдер жобасын әзірлеу
2. Цифрлық платформалардың көмегімен HR-процестерді енгізу және қолдау
3. Процестің тиімділігін бағалау
4. HR-цифрландыру мәселелері бойынша басшылар мен жұмыскерлерге консультация беру және оқыту
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
HR-технологиялар мен бизнес-қажеттіліктерді интеграциялау үшін автоматтандырылған/цифрлық шешімдер жобасын әзірлеу
Дағды 1:
HR-технологиясы саласындағы жаңа құралдарды іздеу және талдау
Машықтар:
1. Стратегиялық және бизнес-мақсаттарды, бизнес қажеттіліктерді талдау
2. HR-технологиялар саласында инструменттер нарығын талдау
3. Талдамалық мәліметтер негізінде және дизайн-ойлау қағидаттарын ескере отырып, ұсыныстар әзірлеу
4. HR-цифрландыру мәселелері бойынша ұйымның басшылығына консультация беру
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару және HR-цифрландыру саласындағы озық халықаралық технологияларды дамытудың негізгі үрдістері
2. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері
3. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, жобаларды басқару, тәуекелдерді басқару
4. Қазіргі цифрлық HR-платформалар және олардың жұмыс қағидаттары
5. Дизайн-ойлаудың қағидаттары мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Бизнес қажеттіліктерін ескере отырып, одан әрі оңтайландыру және цифрландыру үшін функцияларды/процестерді талдау
Машықтар:

11. Карточка профессии "Руководитель по HR цифровизации":
Код группы:
1222
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель по HR цифровизации
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 5 лет опыта работы, из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Управление, планирование и координация HR функции в цифровом формате, а также формирование и расширение опытом работников с помощью цифровых платформ. Применение методик и процедур системы менеджмента качества и/или автоматизированных систем управления. Координация цифровизации процессов HR, необходимого для развития человеческих ресурсов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка проекта автоматизированных / цифровых решений для интеграции HR-технологий и бизнес-потребностей
2. Внедрение и поддержка HR-процессов c помощью цифровых платформ;
3. Оценка эффективности процесса
4. Консультирование и обучение руководителей и работников по вопросам HR-цифровизации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка проекта автоматизированных / цифровых решений для интеграции HR-технологий и бизнес-потребностей
Навык 1:
Поиск и анализ новых инструментов в области HR-технологий
Умения:
1. Анализировать стратегические и бизнес-цели, потребности бизнеса
2. Анализировать рынок новых технологий
3. Анализировать уровень зрелости организации, HR-функций, HR-процессов, HR-аналитики
4. Анализировать HR-риски, связанных с цифровизацией HR-функции
5. Прогнозировать возможные результаты от внедрения новых технологий
6. Принимать решения на основании аналитических данных и с учетом принципов дизайн-мышления
7. Консультировать руководство организации по вопросам HR-цифровизации
Знания:
1. Основные тенденции развития передовых международных технологий в области управления человеческими ресурсами и HR-цифровизации
2. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности
3. Основы менеджмента, стратегического планирования, управление проектами, управление рисками
4. Современные цифровых HR-платформ и принципов их работы
5. Принципы и методы дизайн- мышления
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Анализ функций/процессов для их дальнейшей оптимизации и цифровизации с учетом бизнес-потребностей
Умения:

1. Ұйымның ІТ-стратегиясын және бизнес қажеттіліктерін қоса алғанда, HR стратегиясын талдау
2. Бірыңғай жүйе шеңберінде іс-әрекеттің (схемалық ойлаудың) толықтығы мен реттілігін ескере отырып, "кәзіргі қалпында" бизнес-процестердің карталарын/схемаларын талдау
3. Деректерді талдау және зерттеу, алынған нәтижелерді түсіндіру
4. Ұйымның жетілу деңгейін, HR функцияларын, HR процестерін, HR аналитикасын талдау
5. Жаңа технологияларды енгізудің ықтимал нәтижелерін болжау
6. HR функциясын цифрландыруға байланысты HR тәуекелдерін талдау
7. Сапа менеджменті жүйесінің және/немесе автоматтандырылған басқару жүйелерінің әдістемелері мен рәсімдерін қолдану
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, жобаларды басқару, тәуекелдерді басқару
2. ІТ-стратегияны қоса алғанда, HR-стратегия
3. Бизнес-модельдеу негіздері
4. Сапа менеджменті жүйесінің негіздері
5. Автоматтандырылған басқару жүйелерінің негіздері
6. Қазіргі заманғы цифрлық HR-платформалар және олардың жұмыс істеу қағидаттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Автоматтандырылған / цифрлық шешімдер тұжырымдамасын әзірлеу және қажетті ресурстарды (еңбек, қаржы, уақытша, техникалық) анықтау
Машықтар:
1. Тұжырымдамаларды әзірлеу, дизайн-ойлау негізінде әртүрлі құралдарды, модельдер мен технологияларды қолдану
2. Бірыңғай эко-жүйе және цифрлық шешімдер арасындағы интеграция шеңберінде, басқа бизнес-процестермен өзара іс-әрекетті (схемалық ойлауды) ескере отырып, "қандай қалпында болады" бизнес-процестердің карталарын/схемаларын талдау
3. HR саласындағы автоматтандырылған / цифрлық шешімдер мен деректер ағындарының тұжырымдамалық ІТ архитектурасын әзірлеу
4. Сапа менеджменті жүйесінің және/немесе автоматтандырылған басқару жүйелерінің әдістемелері мен рәсімдерін қолдану
Білімдер:
1. Сапа менеджменті жүйесінің негіздері / Автоматтандырылған басқару жүйелерінің негіздері
2. Тәуекелдерді басқару, өзгерістерді басқару
3. Процестік басқару
4. Жобалық басқару
5. Дизайн-ойлаудың қағидаттары мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 4:
Автоматтандырылған / цифрлық шешімдер құрылымын сипаттау және жобалау
Машықтар:
1. Бірыңғай жүйе шеңберінде іс-әрекеттің (схемалық ойлаудың) толықтығы мен реттілігін ескере отырып, бизнес-процестердің карталарын/схемаларын сипаттау
2. Метрика жүйесі, көрсеткіштер және өзге де құралдар түрінде бақылау нәтижелерін қалыптастыруды қоса алғанда, автоматтандырылған / цифрлық шешімдерге бизнес-талаптарды (техникалық тапсырманы) әзірлеу
3. Сапа менеджменті жүйесінің және/немесе автоматтандырылған басқару жүйелерінің әдістемелері мен рәсімдерін қолдану
Білімдер:

1. Анализировать HR-стратегии, включая цифровую HR-стратегии и бизнес-потребности организации
2. Анализировать и исследовать данные, интерпретировать полученные результаты
3. Анализировать карт/схемы бизнес-процессов с учетом наполнения и последовательности действия (схематическое мышление) в рамках единой системы
4. Применять методики и процедур системы менеджмента качества и/или автоматизированных систем управления
Знания:
1. Основы менеджмента, стратегического планирования, управление проектами
2. HR-стратегия, включая цифровую HR-стратегию
3. Основы бизнес-моделирования
4. Основы системы менеджмента качества
5. Основы автоматизированных систем управления
6. Современные цифровые HR-платформ и принципы их работы
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Разработка концепции автоматизированных / цифровых решений и определение необходимых ресурсов (трудовые, финансовые, временные, технические)
Умения:
1. Анализировать стратегические и бизнес-цели, потребностей бизнеса
2. Анализировать уровни зрелости организации, HR-функций, HR-процессов, HR-аналитики
3. Анализировать HR-риски, связанных с цифровизацией HR-функции
4. Прогнозировать возможных результатов от внедрения новых технологий
5. Разрабатывать концепции применения различных инструментов, моделей и технологий на основе дизайн-мышления
6. Разрабатывать карт/схемы бизнес-процессов с учетом наполнения и последовательности действия (схематическое мышление) в рамках единой системы
7. Применять методики и процедуры системы менеджмента качества и/или автоматизированных систем управления
8. Разработать концептуальную архитектуру в цифровых решениях
Знания:
1. Управление рисками
2. Процессное управление
3. Проектное управление
4. Основы системы менеджмента качества / Основы автоматизированных систем управления
5. Принципы и методы дизайн-мышления
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 4:
Описание и проектирование структуры автоматизированных / цифровых решений
Умения:
1. Анализ HR-рисков, связанных с цифровизацией HR-функции
8. Разработка технического задания проекта, включая формирование результатов контроля в виде системы метрик, показателей и иного инструментария
9. Прогнозирование возможных результатов от внедрения новых технологий
10. Разработка концепций, применение различных инструментов, моделей и технологий на основе дизайн-мышления
11. Разработка карт/схем бизнес-процессов с учетом наполнения и последовательности действия (схематическое мышление) в рамках единой системы
12. Применение методик и процедур системы менеджмента качества и/или автоматизированных систем управления
13. Анализ и исследование данных, интерпретация результатов
Знания:

1. Цифрлық HR-стратегияны қоса алғанда, HR-стратегия
2. Процестер стратегиясы
3. Бизнес-модельдеу негіздері
4. Автоматтандырылған басқару жүйелерінің негіздері
5. Дизайн-ойлаудың қағидаттары мен әдістері
6. Қазіргі заманғы цифрлық HR-платформалар және олардың жұмыс істеу қағидаттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 2:
Цифрлық платформалардың көмегімен HR-процестерді енгізу және қолдау
Дағды 1:
Жаңа оңтайландырылған / цифрлық функцияға/ процеске көшуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Функция /процесс туралы деректерді талдау және зерттеу және алынған нәтижелерді түсіндіру
2. Мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау
3. Процесс бойынша басшылар мен жұмыскерлерге консультация беру және оқыту
4. Функция/процесс тиімділігі туралы кері байланысты жинау және талдау
5. Ақпаратты визуалдау құралдарын қолдану
Білімдер:
1. Қақтығыстарды басқару әдістері, рәсімдері және медиация құралдары
2. Цифрлық HR стратегиясын қоса алғанда, HR-стратегиясы
3. Іскерлік этика және этикалық нормалар
4. Қазіргі заманғы цифрлық HR-платформалар және олардың жұмыс істеу қағидаттары
5. Дизайн-ойлаудың қағидаттары мен әдістері
6. Таныстырылымдар мен шешендік өнерге дайындау және өткізу негіздері
7. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, жобаларды басқару, тәуекелдерді басқару
8. Жобаның әлеуетін басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Оңтайландырылған / цифрлық функция/ процесс серпінінде көрсеткіштерді талдау және оны мақсатты параметрлерін ескере отырып редакциялау/ түзету
Машықтар:
1. Деректерді талдау және зерттеу, нәтижелерді түсіндіру
2. Үлкен деректерді талдау
3. Процестің түйінді көрсеткіштерін (репер нүктелерін) бөліп көрсете білу
4. Талдаудың оңтайлы әдістері мен құралдарын таңдай білу
5. Бірыңғай жүйе шеңберінде іс-әрекеттің (схемалық ойлаудың) толықтығы мен реттілігін ескере отырып, бизнес-процестердің карталарын/схемаларын әзірлеу
6. Іс-шаралар жоспарын қалыптастыру, кестелер, жол карталарын әзірлеу және т.б
Білімдер:
1. Статистикалық талдау негіздері
2. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, жобаларды басқару, тәуекелдерді басқару
3. Сапа менеджменті жүйесінің негіздері / Автоматтандырылған басқару жүйелерінің негіздері
4. Дизайн-ойлаудың қағидаттары мен әдістері
5. Қазіргі заманғы цифрлық HR-платформалар және олардың жұмыс істеу қағидаттары
6. Іскерлік этика және этикалық қарым-қатынас нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Цифрлық HR-стратегиясын әзірлеу
Машықтар:
1. Стратегиялық және бизнес мақсаттарды, бизнес қажеттіліктерді талдау
2. Ұйымның жетілу деңгейін, HR-функцияларын, HR-процестерін, HR-талдамасын талдау
3. HR функцияларын цифрландыруға байланысты HR-тәуекелдерін талдау

1. Управление потенциалом проекта
2. HR-стратегия, включая цифровую HR-стратегию
3. Архитектура процессов
4. Основы автоматизированных систем управления
5. Принципы и методы дизайн-мышления
6. Современные цифровые HR-платформ и принципы их работы
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Внедрение и поддержка HR-процессов c помощью цифровых платформ;
Навык 1:
Организация перехода на новую оптимизированную / цифровую функцию/процесс
Умения:
1. Анализ и исследование данных о функции /процессе и интерпретация полученных результатов
2. Принятие решений на основании аналитических данных и с учетом принципов дизайн-мышления
3. Взаимодействие с заинтересованными сторонами
4. Консультирование и обучение руководителей и работников по процессу
5. Сбор и анализ обратной связи об эффективности функции /процессе
6. Применение инструментов визуализации информации
Знания:
1. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации
2. HR-стратегия, включая цифровую HR-стратегию
3. Деловая этика и этические нормы
4. Современные цифровые HR-платформы и принципы их работы
5. Принципы и методы дизайн-мышления
6. Основы подготовки и проведения презентаций и ораторского мастерства
7. Основы менеджмента, стратегического планирования, управление проектами, управление рисками
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Анализ показателей в динамике оптимизированной / цифровой функции/ процесса и ее редактирование/ корректировка с учетом целевых параметров
Умения:
1. Анализ и исследование данных, интерпретация результатов
2. Анализ больших данных
3. Умение выделить ключевые показатели (реперные точки) процесса
4. Умение выбрать оптимальные методы и инструменты анализа
5. Разработка карт/схем бизнес-процессов с учетом наполнения и последовательности действия (схематическое мышление) в рамках единой системы
6. Формирование плана мероприятий, разработка графиков, дорожных карт и т.д.
Знания:
1. Основы статистического анализа
2. Основы менеджмента, стратегического планирования, управление проектами, управление рисками
3. Основы системы менеджмента качества / Основы автоматизированных систем управления
4. Принципы и методы дизайн-мышления
5. Современные цифровые HR-платформ и принципы их работы
6. Деловая этика и нормы этического общения
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Разработка цифровой HR-стратегии
Умения:
1. Анализ стратегических и бизнес-целей, потребностей бизнеса
2. Анализ уровня зрелости организации, HR-функций, HR-процессов, HR-аналитики
3. Анализ HR-рисков, связанных с цифровизацией HR-функций

4. Жаңа технологияларды енгізуден ықтимал нәтижелерді болжау
5. Талдамалық деректер негізінде және дизайн-ойлау қағидаттарын ескере отырып шешім қабылдау
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару және HR-цифрландыру саласындағы озық халықаралық технологияларды дамытудың негізгі үрдістері
2. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, жобаларды басқару, тәуекелдерді басқару
3. Қазіргі заманғы цифрлық HR платформаларын және олардың жұмыс істеу қағидаттарын білу
4. Дизайн-ойлаудың қағидаттары мен әдістері
5. Ақпаратты онлайн және офлайн іздеу технологиялары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Процестің тиімділігін бағалау
Дағды 1:
Автоматтандыру/ цифрландыру процесінің тиімділігін бағалау және пайдаланушының тәжірибесін талдау
Машықтар:
1. Процестің / зерттеу аймағының түйінді көрсеткіштерін (репер нүктелерін) бөлу
2. Пайдаланушылардың кері байланысын жинау және талдау
3. Деректерді талдау және зерттеу, алынған нәтижелерді түсіндіру
4. Автоматтандыру/цифрландыру процесінің түйінді проблемаларын диагностикалау және талдау әдістерін қолдану
5. Цифрлық жүйенің кешенді аудитін жүргізу әдістерін қолдану
6. Талдамалық мәліметтер негізінде шешімдер қабылдау
7. Әлеуметтік сауалнамалар жүргізу
Білімдер:
1. Әлеуметтану және әлеуметтік психология негіздері
2. Үлкен деректермен жұмыс істеу әдістері мен құралдары
3. Іскерлік этика және этикалық қарым-қатынас нормалары
4. Әлеуметтік сауалнамаларды ұйымдастыру және жүргізу негіздері
5. Дизайн-ойлаудың қағидаттары мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 4:
HR-цифрландыру мәселелері бойынша басшылар мен жұмыскерлерге консультация беру және оқыту
Дағды 1:
Жұмыскерлер мен басшыларға HR- цифрландыру, HR-стратегия, мақсатты параметрлер (дэшборд, метрика, көрсеткіштер) мәселелері бойынша консультация беру
Машықтар:
1. HR-цифрландыру, HR-стратегия, мақсатты параметрлер (дэшборд, метрика, көрсеткіштер) мәселелері бойынша консультация беру және оқыту
2. Ақпаратты визуалдау құралдарын қолдану
3. Барлық мүдделі тараптармен/тұлғалармен өзара іс-әрекет жасау
4. Цифрлық жүйені пайдаланушылар үшін семинарлар, тренингтер, курстар өткізу
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару және HR-цифрландыру саласындағы озық халықаралық технологияларды дамытудың негізгі үрдістері
2. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, жобаларды басқару, тәуекелдерді басқару
3. PR және маркетингтің негізгі құралдары
4. Ақпараттық себептерді құру әдістері
5. Ішкі коммуникация арналары және олардың сипаттамалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Стратегиялық ойлау
Нәтижеге бағдарлану
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Клиентке бағдарлану
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Ішкі коммуникациялар жөніндегі менеджер
7
Корпоративтік мәдениетті басқару жөніндегі менеджер
7
HR-брендін басқару жөніндегі менеджер
7
HR-талдаушы
7
Адам ресурстарын басқару жөніндегі консультант
6
Бизнес және еңбек процестерінің талдаушысы
12. Кәсіптің карточкасы "HR цифрландыру жөніндегі маман":
Топтың коды:

4. Прогнозирование возможных результатов от внедрения новых технологий
5. Принятие решений на основании аналитических данных и с учетом принципов дизайн-мышления
Знания:
1. Основные тенденции развития передовых международных технологии в области управления человеческими ресурсами и HR-цифровизации
2. Основы менеджмента, стратегического планирования, управление проектами, управление рисками
3. Знание современных цифровых HR-платформ и принципов их работы
4. Принципы и методы дизайн-мышления
5. Технологии поиска информации онлайн и оффлайн
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Оценка эффективности процесса
Навык 1:
Оценка эффективности процесса автоматизации/ цифровизации и анализ опыта пользователей
Умения:
1. Выделение ключевых показателей (реперные точки) процесса / зоны исследования
2. Сбор и анализ обратной связи пользователей
3. Анализ и исследование данных, интерпретация полученных результатов
4. Применение методов диагностики и анализа ключевых проблем процесса автоматизации/цифровизации
5. Применение методов проведения комплексного аудита цифровой системы
6. Принятие решений на основании аналитических данных
7. Проведение социологических опросов
Знания:
1. Основы социологии и социальной психологии
2. Методы и инструменты работы с большими данным
3. Деловая этика и нормы этического общения
4. Основы организации и проведения социологических опросов
5. Принципы и методы дизайн-мышления
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 4:
Консультирование и обучение руководителей и работников по вопросам HR-цифровизации.
Навык 1:
Консультирование сотрудников и руководителей по вопросам HR- цифровизации, HR-стратегии, целевых параметров (дэшборд, метрики, показатели)
Умения:
1. Консультирование и обучение по вопросам HR-цифровизации, HR-стратегии, целевых параметров (дэшборд, метрик, показателей)
2. Применение инструментов визуализации информации
3. Взаимодействие со всеми заинтересованными сторонами/лицами
4. Проведение семинаров, тренингов, курсов для пользователей цифровой системой
Знания:
1. Основные тенденции развития передовых международных технологии в области управления человеческими ресурсами и HR-цифровизации
2. Основы менеджмента, стратегического планирования, управление проектами, управление рисками
3. Основные инструменты PR и маркетинга
4. Методы создания информационных поводов
5. Внутренние каналы коммуникации и их характеристики
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Стратегическое мышление
Ориентация на результат
Сотрудничество и взаимодействие
Клиентоориентированность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Менеджер по внутренним коммуникациям
7
Менеджер по управлению корпоративной культурой
7
Менеджер по управлению HR-брендом
7
HR-аналитик
7
Консультант по управлению человеческими ресурсами
6
Аналитик бизнес и трудовых процессов
12. Карточка профессии "Специалист по HR цифровизации":
Код группы:

2422-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
HR цифрландыру жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Әзірленіп жатқан жобаға қойылатын талаптарды анықтау және цифрландыру үшін HR процестеріне қойылатын белгілі бір талаптарға талдау жасау. HR жобалары бойынша цифрландыру процесін сүйемелдеу және ҚР заңнамасы шеңберінде нормативтік құжаттардың сәйкестігіне аудит жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның HR бизнес-процестерін талдау және/немесе HR жобаларын цифрландыру үшін қажетті талаптарды жинау
2. Ұйымның HR бизнес-процестеріне және/немесе HR-жобаларына қойылатын талаптарды талдау және құжаттау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымның HR бизнес-процестерін талдау және/немесе HR жобаларын цифрландыру үшін қажетті талаптарды жинау
Дағды 1:
Тапсырыс берушімен және клиенттермен өзара іс-қимыл жасау
Машықтар:
1. Өткенмен салыстырғанда қазіргі жағдайды талдау
2. HR жобаның мақсаты мен міндетін айқындау
3. Әлеуетті тапсырыс берушілермен кездесулерді ұйымдастыру
Білімдер:
1. Жинау, талдау және ресімдеу әдістемелері
2. Бизнес-модельдеу негіздері
3. Іскерлік этика және этикалық нормалар
4. Жобалық басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR бизнес-міндеттерді бекіту
Машықтар:
1. HR бизнес-міндеттердің есебін жүргізу және бақылау
2. Өткенмен салыстырғанда қазіргі жағдайды талдау
Білімдер:
1. Мониторинг және бағалау әдістемелері
2. Талдау қажет болатын пәндік саласы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 2:
Ұйымның HR бизнес-процестеріне және/немесе HR-жобаларына қойылатын талаптарды талдау және құжаттау
Дағды 1:
Сыртқы және ішкі нормативтік құжаттаманы зерттеу (заңдар, әдістер, өкімдер, стандарттар, ережелер және т.б.)
Машықтар:
1. Техникалық құжаттаманы талдау
2. Өткенмен салыстырғанда қазіргі жағдайды талдау
3. HR бизнес-процестерінің нормалар мен заңдарға сәйкестігін бақылау
Білімдер:
1. Талдауға болатын пәндік аймақ
2. Жүйелік талдау әдістері
3. Техникалық құжаттаманы әзірлеу жөніндегі стандарттар
4. Бизнес-модельдеу негіздері

2422-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по HR цифровизации
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Определить технические требования к разрабатываемому проекту и провести анализ определенных требований к HR процессам для цифровизации. Сопровождать процесс цифровизации по HR проектам и аудировать на соответствие нормативных документов в рамках Законодательства РК.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Сбор требований, необходимых для анализа HR бизнес- процессов и/или цифровизации HR проектов организации.
2. Анализ и документирование требований к HR бизнес-процессам и/или к HR-проектам организации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Сбор требований, необходимых для анализа HR бизнес- процессов и/или цифровизации HR проектов организации.
Навык 1:
взаимодействие с заказчиками и клиентами
Умения:
1. Анализировать текущую ситуацию в сравнении с прошлой
2. Определить цель и задачу HR проекта
3.Организовывать встречи с потенциальными заказчиками
Знания:
1. Методологии сбора, анализа и формализации
2. Основы бизнес-моделирования
3. Деловая этика и этические нормы
4. Проектное управление
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Фиксация HR бизнес-задач
Умения:
1. Вести учет и мониторить HR бизнес-задач
2. Анализировать текущую ситуацию в сравнении с прошлой
Знания:
1. Методологии мониторинга и оценки
2. Предметную область, которую нужно анализировать
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Анализ и документирование требований к HR бизнес-процессам и/или к HR-проектам организации.
Навык 1:
Изучение внешней и внутренней нормативной документации (законы, методики, распоряжения, стандарты, регламенты и т. д.)
Умения:
1. Анализировать техническую документацию
2. Анализировать текущую ситуацию в сравнении с прошлой
3. Мониторить HR бизнес-процессы на соответствие норм и законов
Знания:
1. Предметную область, которую нужно анализировать
2. Методы системного анализа
3. Стандартов по разработке технической документации
4. Основы бизнес-моделирования

5. Сапа менеджменті жүйелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Жиналған ақпаратты рәсімдеу және жүйелеу
Машықтар:
1. Ұйымның HR бизнес-процестерін және/немесе HR-жобаларын құруға техникалық ерекшелік қалыптастыру.
2. Жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша есепті құжаттаманы қалыптастыру
Білімдер:
1. Ұйымның бағдарламалық құралдары және АТ инфрақұрылымы
2. Бизнес-модельдеу негіздері
3. Жүйелік талдау әдістері
4. Техникалық құжаттаманы әзірлеу жөніндегі стандарттар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Нәтижеге бағдарлану
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Клиентке бағдарлану
Талдамалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Бизнес-аналитик
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі
Орындаушы: Набиев Данат Кудерович, +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Ассоциация HR-менеджеров Казахстана
Басшы: Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (701) 214 08 58
Орындаушылар:
Кайсенова Г.К., +7 (701) 214 01 94, g.kaisenova@gmail.com
Микулич Т., +7 (778) 443 56 48, tamila.mikulich@gmail.com
Урумбаева А., +7 (701) 135 90 08, Raspayeva@gmail.com
Байкулова Гульнара Сулеймановна, +7 (701) 148 00 01, baikulova_g@osc.kmg.kz
Тажиева Гульзира Советбековна, +7 (701) 765 70 08, Zgulzira@gmail.com
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 06.11.2024
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 11.03.2024 г.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 г.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 31.10.2027 г.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
"HR саласындағы
"Адам ресурстарын басқару"
кәсіптік стандарттарды бекіту
туралы" бұйрығы
2-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту" кәсіби стандарты ұйым персоналын бейімдеу, дамыту және оқыту мәселелеріне жауап беретін ұйымның "Адам ресурстарын басқару" саласындағы жұмыскерлердің біліктілігі мен құзыреттілік деңгейіне қойылатын талаптарды анықтауға арналған және оқыту мен дамыту саласындағы кадрларды бағалау, аттестаттау, сертификаттау үшін, персоналдың біліктілігін растау және даярлау үшін негіз ретінде қолданылады. Кәсіби стандарт төменде көрсетілген жағдайларда пайдалануға арналған:

5. Системы менеджменты качества
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Формализация и систематизация собранной информации
Умения:
1. Формировать техническую спецификацию к созданию HR бизнес-процессов и/или HR-проектов организации.
2. Формировать отчетную документацию по результатам проведенных работ
Знания:
1. Программные средства и ИТ-инфраструктура организации
2. Основы бизнес-моделирования
3. Методы системного анализа
4. Стандартов по разработке технической документации
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Ориентация на результат
Сотрудничество и взаимодействие
Клиентоориентированность
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Бизнес-аналитик
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель:
Набиев Д., +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Ассоциация HR-менеджеров Казахстана
Руководитель: Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Номер телефона: +7 (701) 214 08 58
Исполнители:
Кайсенова Г.К., +7 (701) 214 01 94, g.kaisenova@gmail.com
Микулич Т., +7 (778) 443 56 48, tamila.mikulich@gmail.com
Урумбаева А., +7 (701) 135 90 08, Raspayeva@gmail.com
Байкулова Гульнара Сулеймановна, +7 (701) 148 00 01, baikulova_g@osc.kmg.kz
Тажиева Гульзира Советбековна, +7 (701) 765 70 08, Zgulzira@gmail.com
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 06.11.2024
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 11.03.2024
16. Экспертный совет: - 15.06.2024 г
17. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 31.10.2027 г.
Приложение 2 к приказу
и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Об утверждении
профессиональных
стандартов в сфере HR
"Управление человеческими
ресурсами"
Профессиональный стандарт: "Адаптация, обучение и развитие персонала"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Адаптация, обучение и развитие персонала" предназначен для определения требований к уровню квалификации и компетентности работников в сфере управления человеческими ресурсами организации, отвечающих за вопросы адаптации, развития и обучения персонала организации, и применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации и подготовки кадров в области обучения и развития персонала. Профессиональный стандарт предназначен для использования:

1) жұмыскерлер – саладағы мамандыққа қойылатын талаптарды түсіну, өзінің біліктілігін арттыруды және мансаптық жоғарылатуды жоспарлау үшін;
2) жұмыс берушілер – жұмыскерлерге қолданылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу, персоналды жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) – персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша жұмыскерлердің біліктілік өлшемшарттарын әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдар – КС-ны еңбек нарығын мониторингтеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде пайдалану үшін кең ауқымда пайдалануға арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) адам ресурстарына қажеттілікті жоспарлау – (қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді) бизнестің ағымдағы және болашақ міндеттеріне қол жеткізу мақсатында ұйым үшін жұмыскерлердің қажетті саны мен сапасын анықтау;
2) аналитиқалық ойлау – әртүрлі факторларды салыстыра отырып, олардың құрамдас бөліктерін бөліп көрсету, құрылымдау және жүйелеу арқылы жағдайларды, құбылыстар мен салдарларды қарастыру қабілеті; басымдықтарды ұтымды орналастыру қабілеті; уақытша қатынастар мен дәйектіліктерді, себеп-салдарлық байланыстарды анықтау қабілеті;
3) ассесмент-орталық – бірнеше әдістерді немесе тәсілдерді, соның ішінде кейстерді зерттеуді, рөлдік ойындарды, жеке тұлғаны психометриялық бағалауды және т.б. пайдалануды көздейтін белгілі бір қызмет түрінде қажетті жеке және кәсіби қасиеттер мен сипаттамаларды кешенді бағалау әдісі;
4) әсер ету және ықпал ету – келісімге қол жеткізу және өз ұсыныстарын қолдауға басқаларды көндіру мақсатында әсер ету, ықпал ету немесе белгілі бір әсер қалдыру үшін әртүрлі әрекеттерді жүзеге асыру мүмкіндігі;
5) бейімделу – жұмысткердің жаңа қызметке кіру және ұйымда қолданыстағы нормалармен, ережелермен және мәдениетпен интеграциялану процесі, қатысу мен тиімділіктің максималды деңгейіне қол жеткізу;
6) бейімделуші – бейімдеу. Бейімделу кезеңінен кім өтетіні туралы (өмірдің басқа жағдайларына, жаңа жұмысқа және т. б. үйрену);
7) бенчмаркинг – бұл өз жұмысын жақсарту мақсатында компанияның тиімді жұмыс істеуінің қолда бар мысалдарын анықтау, түсіну және бейімдеу процесі;
8) бизнесті түсіну – компания жұмысының ерекшелігін, оның бәсекелестік артықшылықтарын, нарықтағы позицияларын және стратегиялық басымдықтарын түсіну. Ішкі бизнес-процестерді, олардың еңбек дауын шешу бойынша қызметтер көрсету үшін қатынастарды іске асырудағы рөлін түсіну;

1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Планирование потребностей в человеческих ресурсах (краткосрочное и долгосрочное) – определение необходимого количества и качества работников для организации с целью достижения текущих и будущих задач бизнеса;
2) Аналитическое мышление – способность рассматривать ситуации, явления и последствия, выделяя, структурируя и систематизируя их составные части, сопоставляя различные факторы; способность к рациональной расстановке приоритетов; способность к определению временных взаимосвязей и последовательностей, причинно-следственных связей;
3) Ассесмент-центр – метод комплексной оценки личностных и профессиональных свойств и характеристик, необходимых в определенном виде деятельности, предполагающий использование нескольких методик или подходов, в том числе, изучение кейсов, ролевые игры, психометрическую оценку личности и др;
4) Воздействие и влияние – способность предпринимать разнообразные действия с целью убедить, повлиять, оказать воздействие или произвести на других определенное впечатление, чтобы добиться согласия и поддержки своих предложений;
5) Адаптация – процесс вхождения работника в должность и интеграции с действующими в организации нормами, правилами и культурой для достижения максимального уровня вовлеченности и эффективности;
6) Адаптант – приспосабливать. О том, кто проходит период адаптации (привыкания к иным условиям жизни, новой работы и т. п.);
7) Бенчмаркинг – это процесс определения, понимания и адаптации имеющихся примеров эффективного функционирования компании с целью улучшения собственной работы;
8) Понимание бизнеса – понимание специфики работы компании, ее конкурентных преимуществ, позиций на рынке и стратегических приоритетов. Понимание внутренних бизнес-процессов, своей роли в их реализации отношений для оказания услуг по разрешению трудового спора;

9) білім – кәсіби тапсырма шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерттелген және игерілген ақпарат;
10) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
11) әкімшілендіру – көмекші немесе консультациялық қызметтер көрсету;
12) жаңа жұмыскердің анықтамалығы (хэндбук) – жұмыс беруші ұйымның ұйымдық ортасы және жұмыскерлерден күтілетін жұмыс орнындағы мінез-құлық туралы ең төменгі нормалар мен ережелердің ресми сипаттамасы;
13) жұмыскерді дамыту жоспары – жұмыскердің мүмкіндіктерін ашу және ұйымның мақсатына қол жеткізуге көмектесу үшін оның дағдыларын, машықтарын, құзыреттерін жетілдіруге бағытталған мақсаттары мен іс-әрекеттерін егжей-тегжейлі сипаттау;
14) жұмыскерлердің қызметінің тиімділігін бағалау – жұмыскерлердің алдына қойылған мақсаттарға қол жеткізу дәрежесін айқындауға, сондай-ақ тікелей басшымен өзара әрекеттесу және олардан тұрақты кері байланыс алу арқылы олардың тиімділігін қолдауға не жақсартуға бағытталған рәсімдер мен іс-қимылдар кешені;
15) жұмыскерлердің тәжірибесі – жұмыскерлердің ұйымда өткізген уақытындағы сезімдері мен ойлары, және жұмыскердің жұмысының тиімділігіне әсер ететін ойлары мен сезімдері;
16) жұмысқа құштарлық – бұл ұйымның жұмыскерді өз жұмысын мүмкіндігінше жақсы орындауға және ұйымның өркендеуіне үлес қосуға, жұмыскерлердің қосымша күш салуға/ерікті күш салуға дайын болуына итермелейтін эмоционалды және интеллектуалды міндеттемесі;
17) кейс – проблемалық сипаттағы берілген жағдайды зерделеуді және оны шешу жолдарын табуды көздейтін белгілі бір қызмет түрінде қажетті жеке және кәсіби қасиеттер мен сипаттамаларды бағалау әдісі;
18) кәсібилік (өзін – өзі дамыту) – өз идеяларын іске асыру бойынша бастама көтереді және оларды іске асыруға қол жеткізеді; тиімділікті арттыру үшін өзге жұмыскерлерді жұмыс міндеттерін шешуге стандартты емес тәсілді қолдануға шақырады; өзге жұмыскерлерді өз білімдері мен дағдыларын барлық мүмкін тәсілдермен дамытуға шақырады және қолдау көрсетеді;
19) клиентке бағдарлану – клиентке көмектесу, оның қажеттіліктерін анықтау және оның сұраныстарын қанағаттандыруға тілек білдіру, ұмтылу, клиентке қажетті қызмет көрсетуге дайын болуы, клиенттің проблемаларын дереу шешу үшін жеке жауапкершілікті қабылдауы, бұл ретте қорғаныс позицияларын алмауы, клиент күткеннен көп нәрсені істеуі;
20) консалтинг (консультация беру) – қаржы, коммерциялық, заң, технологиялық, техникалық, сараптамалық қызмет саласындағы кең ауқымды мәселелер бойынша басшыларға, басқарушыларға консультация беру жөніндегі қызмет. Консалтингтің мақсаты - басқару жүйесіне (менеджментке) көрсетілген мақсатқа жетуге көмектесу;

9) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
10) Навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
11) Администрирование – оказание вспомогательных либо консультационных услуг;
12) Справочник нового работника (хэндбук) – формализованное описание минимальных норм и правил об организационной среде организации-работодателя и ожидаемого от работников поведения на рабочем месте;
13) План развития работника – детальное описание целей и действий работника, направленных на совершенствование его навыков, умений, компетенций, с целью раскрытия его возможностей и содействия в достижении целей организации;
14) Оценка эффективности деятельности работников – комплекс процедур и действий, направленных на определение степени достижения поставленных перед работниками целей, а также поддержание либо улучшение их эффективности посредством взаимодействия с непосредственным руководителем и получения от них регулярной обратной связи;
15) Опыт сотрудников – чувства и мысли работников, сопровождающие их в период пребывания в организации и влияющие на их эффективность;
16) Вовлеченность – состояние эмоциональной и интеллектуальной приверженности организации, которое побуждает работника выполнять его работу как можно лучше и вносить вклад в процветание организации, готовность работников прикладывать дополнительные усилия / произвольные усилия;
17) Кейс – метод оценки личностных и профессиональных свойств и характеристик, необходимых в определенном виде деятельности, предполагающий изучение заданной ситуации проблемного характера и нахождение путей ее решения;
18) Профессионализм (саморазвитие) – берет на себя инициативу по реализации своих идей и добивается их внедрения; призывает других к применению нестандартного подхода к решению рабочих задач для повышения эффективности; побуждает других развивать собственные знания и навыки всеми возможными способами и оказывает в этом поддержку;
19) Клиентоориентированность – способность и желание помочь клиенту, выявить его потребности, и удовлетворить его запросы, готовность предоставить клиенту желаемое обслуживание, принять личную ответственность за немедленное решение проблем клиента, не занимая при этом оборонительных позиций, делать больше, чем от него ожидает клиент;
20) Консалтинг (консультирование) – способность внедрять HR программы, политики и процедуры для поддержки реализации HR стратегии; обеспечивает согласованность и поддержку HR инициатив на всех уровнях в организации, используя навыки внутреннего консультанта; самостоятельно принимает решения на уровне своего подразделения; развивает своих подчиненных, предоставляет им возможность принимать решения, делегирует задачи, в том числе для их развития;

21) коучинг – коучтың (желілік менеджер коуч бола алады) және оның клиентінің (жұмыскерінің) өзара әрекеттесуі белгілі бір ережелерге сәйкес клиент (жұмыскер) қойған жеке немесе кәсіби мақсаттарға қол жеткізуге әкелетін мақсатты консультация беру немесе тренинг процесі;
22) көшбасшылық – HR стратегиясын іске асыруды қолдау үшін HR бағдарламаларын, саясаты мен процедураларын енгізу мүмкіндігі; ішкі консультанттың дағдыларын пайдалана отырып, ұйымның барлық деңгейлеріндегі HR бастамаларының дәйектілігі мен қолдауын қамтамасыз етеді; өз бөлімшесі деңгейінде дербес шешімдер қабылдайды; бағынышты жұмыскерлерді дамытады, оларға шешім қабылдауға мүмкіндік береді, сондай-ақ жұмыскерлерді дамыту үшін міндеттерді тапсырады;
23) құзыреттілік профилі – бұл лауазымға сәйкес келетін жұмыскер иеленуі тиіс құзыреттердің жиынтығы немесе тізімі. Тізім нақты лауазым үшін әрбір құзыреттің қажетті даму деңгейін айқындауға тиіс;
24) құндылықтар – бұл ұйымның жұмыс істеуі кезінде ережелерде, нормаларда, қарым-қатынас тілінде жүзеге асырылатын, жұмыскерлер ерікті түрде қабылдайтын және бөлісетін сенімдер мен қарым-қатынас принциптері;
25) мінез-құлық – бұл сенімдерге, көзқарастарға, білімге сәйкес жасалған біртұтас стильмен біріктірілген әрекеттердің жиынтығы;
26) мотивация – жұмыскерлерді қажетті ұйымдық/бизнес нәтижелерге қол жеткізуге ынталандыруға бағытталған процедуралар мен әрекеттер жиынтығы;
27) мүдделі тұлға/мүдделі тарап/стейкхолдерлер – қызметті жүзеге асыруға немесе шешім қабылдауға әсер етуі мүмкін, олардың әсеріне ұшырауы немесе өздерін соңғы ретінде қабылдауы мүмкін тұлға немесе ұйым;
28) нәтижеге бағдарлану – қажетті нәтижеге жету үшін өзіне қосымша функциялар мен жауапкершілікті алады. Өз өкілеттігі шегінде уақтылы шешім қабылдайды. Табандылықпен нәтижеге қол жеткізеді және кедергі туындаған жағдайда нәтижеге қол жеткізуден бас тартпайды; өзінің жұмыс орнында кәсіп иесі ретінде әрекет етеді: қажетті жұмыс сапасын қамтамасыз етеді және түпкілікті нәтиже үшін жауапкершілікті толығымен өзіне алады; жұмыс міндеттерін шешуді соңына дейін жеткізеді; жоғары тұрақтылықты көрсетеді, стресс пен қысым дәрежесіне қарамастан тапсырмаларды орындауға қол жеткізеді;
29) оқыту және дамыту – жұмыста/лауазымда жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ықпал ететін білімді, іскерлікті және дағдыларды, сондай-ақ тұлғалық сипаттамаларды, құзыреттерді мақсатты дамытуға бағытталған ұйымдағы жұмыскердің өмірлік циклінің бөлігі;

21) Коучинг – процесс целенаправленного консультирования либо тренинга, в котором взаимодействие коуча (коучем можем вступать линейный менеджер) и его клиента (работника) приводит к достижению поставленных клиентом (работником) личностных либо профессиональных целей, согласно определенным правилам;
22) Лидерство – способность внедрять HR программы, политики и процедуры для поддержки реализации HR стратегии; обеспечивает согласованность и поддержку HR инициатив на всех уровнях в организации, используя навыки внутреннего консультанта; самостоятельно принимает решения на уровне своего подразделения; развивает своих подчиненных, предоставляет им возможность принимать решения, делегирует задачи, в том числе для их развития;
23) Профиль компетенций – это набор или перечень компетенций, которыми должен обладать работник, соответствующий занимаемой должности. Перечень должен определять необходимый уровень развития каждой компетенции для конкретной должности;
24) Ценности – это добровольно воспринимаемые и разделяемые работниками убеждения и принципы взаимоотношений, реализуемые в правилах, нормах, языке общения при функционировании организации;
25) Поведение – это совокупность поступков и действий, объединенных единым стилем, совершаемых согласно убеждениям, взглядам, знаниям;
26) Мотивация – совокупность процедур и действий, нацеленных на побуждение работников к достижению желаемых организационных / бизнес результатов;
27) Заинтересованное лицо/ заинтересованная сторона/ стейкхолдеры – лицо или организация, которые могут воздействовать на осуществление деятельности или принятие решения, быть подверженными их воздействию или воспринимать себя в качестве последних;
28) Ориентация на результат – для достижения необходимого результата принимает на себя дополнительные функции и ответственность. Своевременно принимает решения в пределах своих полномочий. Настойчиво добивается результата и не отступает перед препятствиями; действует как владелец бизнеса на своем участке работы: обеспечивает необходимое качество работы и полностью принимает на себя ответственность за конечный результат; доводит решение рабочих задач до конца; демонстрирует высокую стабильность, добивается исполнения задач вне зависимости от степени стресса и давления;
29) Обучение и развитие – часть жизненного цикла работника в организации, направленная на целенаправленное развитие знаний, умений и навыков, а также личностных характеристик / компетенций, способствующих достижению высоких результатов на работе / в должности;

30) оқыту және дамыту бағдарламалары – жұмыскерлерге арналған оқыту және дамыту іс-шараларына қатысты ұйымның іс-әрекеттерін егжей-тегжейлі сипаттау;
31) оқыту мәдениеті – бұл персоналдың дамуына байланысты ұйымдағы қалыптасқан механизмдердің, құндылықтардың, тәжірибелер мен процестердің жиынтығы. Олардың барлығы жұмыскерлерді компанияның өркендеуіне ықпал ету үшін өз дағдыларын дамытуға және білім алуға ынталандыруға арналған;
32) өзгерістерді басқару – бұл жеке тұлғаларды, командаларды және ұйымдарды ағымдағы күйден қалаған болашақ күйге ауыстырудың құрылымдық тәсілі, яғни қажетті нәтижелерге қол жеткізу және ұжымның әлеуметтік инфрақұрылымында сәтті өзгерістерді жүзеге асыру мақсатында адам факторын тиімді басқару үшін қолданылатын процесс, құралдар мен әдістер;
33) персоналдың әлеуетін бағалау – жұмыскерді кәсіби-лауазымдық ілгерілету немесе оны кадр резервіне қабылдау мүмкіндіктерін бағалау;
34) процесті автоматтандыру – процедураларды қолданыстағы көне форматтан автоматтандырылған/сандық форматқа ауыстыру;
35) симуляция – үміткерлер іс-әрекетте өздерінің дағдылары мен машықтарын көрсете алатын жағдайларды құруды көздейтін белгілі бір қызмет түрінде қажетті жеке және кәсіби қасиеттер мен сипаттамаларды бағалау әдісі;
36) ситуациялық шешім қабылдау – қажетті және объективті ақпарат көздерін анықтау, оны жүйелі талдау, логикалық қорытындылар жасау, содан кейін уақыт шеңбері мен бизнес-басымдықтарды ескере отырып шешім қабылдау процесі;
37) стратегиялық ойлау – адамның мақсатқа немесе мақсаттар кешеніне қол жеткізу контекстінде қолданатын ақыл-ой немесе ойлау процесі. Ұйымды стратегиялық басқару процесінде қолданған кезде стратегиялық ойлау фирма немесе ұйым үшін бәсекелестік артықшылықтар жасауға бағытталған бірегей идеялар мен мүмкіндіктерді құруды және қолдануды қамтиды. Стратегияға сәйкес алдағыны ойлау, ұйымды дамытудың жаңа мүмкіндіктерін табу, қысқа мерзімді негізде жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ұмтылу және ұзақ мерзімді кезеңге ұйымның тұрақты дамуына ықпал ету; нарықтағы өзгерістерді болжау және проблемалық жағдайларды болжау;
38) талдамалық ойлау – әртүрлі факторларды салыстыра отырып, олардың құрамдас бөліктерін бөліп көрсете отырып, жағдайларды, құбылыстар мен салдарларды қарау қабілеті; басымдықтарды ұтымды орналастыру қабілеті; уақытша өзара байланыстар мен дәйектіліктерді, себеп-салдарлық байланыстарды айқындау қабілеті;

30) Программы обучения и развития – детализированное описание действий организации в отношении обучающих и развивающих мероприятий для работников;
31) Культура обучения – это совокупность устоявшихся механизмов, ценностей, практик и процессов в организации, связанных с развитием персонала. Все они призваны мотивировать сотрудников развивать свои навыки и получать знания, чтобы способствовать процветанию компании;
32) Управление изменениями – это структурный подход к переводу индивидов, команд и организаций из текущего состояния в желаемое будущее состояние, то есть процесс, инструменты и техники, применяющиеся для эффективного управления человеческим фактором, с целью достижения требуемых результатов, и осуществления успешных изменений в социальной инфраструктуре коллектива;
33) Оценка потенциала персонала – оценка возможностей профессионально-должностного продвижения работника или зачисления его в кадровый резерв;
34) Автоматизация процесса – перевод процедур из ручного формата в автоматизированный / цифровой формат;
35) Симуляция – метод оценки личностных и профессиональных свойств и характеристик, необходимых в определенном виде деятельности, предполагающий создание ситуаций, в которых кандидаты могут продемонстрировать свои умения и навыки в действии;
36) Ситуационное принятие решений – это способность выявлять источники нужной и объективной информации, системно их анализировать, делать логические выводы, а затем принимать решения с учетом временных рамок и бизнес-приоритетов;
37) Стратегическое мышление – умственный или мыслительный процесс, применяемый человеком в контексте достижения цели или комплекса целей. При использовании в процессе стратегического управления организацией стратегическое мышление предполагает генерирование и применение уникальных идей и возможностей, направленных на создание конкурентных преимуществ для фирмы или организации. Способность думать на несколько шагов вперед в соответствии со стратегией, находить новые возможности для развития организации, стремление к достижению высоких результатов на краткосрочной основе и способствование устойчивому развитию организации на долгосрочный период; предвидение изменений на рынке и предвосхищает проблемных ситуаций;
38) Аналитическое мышление – способность рассматривать ситуации, явления и последствия, выделяя структурируя и систематизируя их составные части, сопоставляя различные факторы; способность к рациональной расстановке приоритетов; способность к определению временных взаимосвязей и последовательностей, причинно-следственных связей;

39) тәуекелдерді басқару – қолайсыз нәтиженің туындау ықтималдығын азайтуға және оны іске асырудан туындаған жобаның ықтимал шығындарын азайтуға бағытталған басқару шешімдерін қабылдау және орындау процесі;
40) тиімділік көрсеткіші – қойылған мақсат пен міндетке қол жеткізу дәрежесін өлшейді;
41) топтық динамика – еңбек қызметі жағдайында белгілі бір уақыт ішінде топ мүшелерінің өзара әрекеттесу процестері;
42) тренинг – практикалық мәселелерді шешуді және мінез-құлықты өзгертуді қамтитын оқыту әдісі;
43) үздік тәжірибелер – бұл нарықтың/саланың барлық қатысушылары мойындайтын мақсаттарға жетудің ең тиімді тәсілдері;
44) ұйым жұмыскерлері арасындағы оқыту және дамыту іс-шараларының маркетингі – ұйымның немесе HR командасының жұмыскерлерді олардың тиімділігін арттыру мақсатында оқыту және дамыту іс-шараларына немесе бағдарламаларына қатысуға ынталандыруға бағытталған әсері;
45) ұйымдық мінез-құлық – ұйымдағы адамдардың мінез-құлқының себептері мен факторлары туралы негізгі ғылыми пән; топтарда және бүкіл ұйымда жұмыс істеу кезінде жеке идеяларды, құндылықтарды, әрекеттерді зерттеу мақсатында әртүрлі пәндердің теориясын, әдістері мен принциптерін қолданатын ғылыми зерттеулер саласы;
46) ынтымақтастық және өзара іс-қимыл – ресми әсердің болуына қарамастан, басқаларды ынтымақтастыққа шабыттандырады және ынталандырады;
47) этикалық нормаларды қатаң сақтау – жұмыскерлерді және/немесе олардың сенімін, компания құндылықтарын қорғау арқылы жауапкершілікті өз мойнына алады. Ол тіпті қолайсыз жағдайда да өз пікірін айтады. Жұмыскерлерді және/немесе олардың сенімін, ұйымның құндылықтарын қорғау үшін әрекет ете отырып, тәуекелге барады;
48) HR-риски – қандай да бір шешім қабылдаған кезде қандай да бір адамнан қауіп төнуі мүмкін қолайсыз жағдайдың туындау ықтималдығы.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) HR – адами ресурстар немесе адами ресурстарды бақылау
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту
5. Кәсіптік стандарттың коды: M70221020
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
● M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
● 70 Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру
● 70.2 Басқару мәселелері бойынша кеңес беру жөніндегі қызмет
● 70.22 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
● 70.22.1 "Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша кеңес беру"

39) Управление рисками – процесс принятия и выполнения управленческих решений, направленных на снижение вероятности возникновения неблагоприятного результата и минимизацию возможных потерь проекта, вызванных его реализацией;
40) Показатель эффективности – измеряет степень достижения поставленных целей и задач;
41) Групповая динамика – процессы взаимодействия членов группы в течение времени в условиях трудовой деятельности;
42) Тренинг – метод обучения, предполагающий решение практических задач и изменение поведения;
43) Лучшие практики – самые эффективные подходы к достижению поставленных целей, признаваемые всеми участниками рынка / отрасли;
44) Маркетинг обучающих и развивающих мероприятий среди работников организации – целенаправленное воздействие организации либо HR команды на мотивацию работников принять участие в обучающих и развивающих мероприятиях или программах с целью повышения их эффективности;
45) Организационное поведение – базисная научная дисциплина о причинах и факторах поведения людей в организации; область научных исследований, при которых используют теорию, методы и принципы различных дисциплин, с целью изучения индивидуальных представлений, ценностей, поступков при работе в группах и в целой организации;
46) Сотрудничество и взаимодействие – вдохновляет и побуждает окружающих на сотрудничество независимо от наличия формального влияния;
47) Строгое следование этическим нормам – берет на себя ответственность, защищая сотрудников и\или свои убеждения, ценности компании. Высказывает свое мнение даже в неблагоприятной обстановке. Идет на риск, выступая в защиту сотрудников и\или своих убеждений, ценности организации;
48) HR-риски – вероятность наступления неблагоприятных событий реализации угроз, исходящих от людей, в результате принятия решений.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) HR – человеческие ресурсы или управление человеческими ресурсами
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Адаптация, обучение и развитие персонала
5. Код профессионального стандарта: M70221020
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
● M Профессиональная, научная и техническая деятельность
● 70 Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления
● 70.2 Деятельность по консультированию по вопросам управления
● 70.22 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
● 70.22.1 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления

7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту" кәсіби стандарты жаңадан қабылданған қызметкерлерді ұйымға бейімдеу процестерін енгізуге, жоспарлауға және басқаруға, ұйымның корпоративтік мақсаттары мен бизнес қажеттілігіне сәйкес қызметкерлерді оқыту мен дамытуды қамтамасыз етуге арналған. Кәсіби стандарт ұйым персоналын бейімдеу, дамыту және оқыту мәселелеріне жауап беретін адами ресурстарды басқару саласындағы кәсіптердің сипаттамасын қамтиды.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) персоналды дамыту жөніндегі функционалдық басшы - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) қызметкерлерді оқыту және дамыту жөніндегі маманы - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші - 5 СБШ-нің деңгейі;
4) кәсіби бейімдеу жөніндегі инженер - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Персоналды дамыту жөніндегі функционалдық басшы":
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
1222-0-010
Кәсіптің атауы:
Персоналды дамыту жөніндегі функционалдық басшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Кадрларды даярлау бөлімінің бастығы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде 5 жыл, оның ішінде HR саласында кемінде 3 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-011 - Дарындарды басқару жөніндегі басшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оқу және даму мәдениетін, ұйымдағы білімді басқару жүйесін қалыптастыру. Персоналды оқыту және дамыту процесінің дизайны және безендірілуі. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерінің тиімділігін бағалау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Оқу және даму мәдениетін, ұйымдағы білімді басқару жүйесін қалыптастыру;
2. Ұйымда персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерін әзірлеу және енгізу
3. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерінің тиімділігін бағалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Оқу және даму мәдениетін, ұйымдағы білімді басқару жүйесін қалыптастыру;
Дағды 1:
Ұйымда жұмыскерлерді оқыту мен дамыту қажеттілігін қалыптастыру
Машықтар:

7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Адаптация, обучение и развитие персонала" предназначен для внедрения, планирования и управления процессами адаптации вновь принятых работников в организацию, обеспечения обучения и развития работников в соответствии с корпоративными целями и бизнес-потребностью организации. Профессиональный стандарт содержит описание профессий в сфере управления человеческими ресурсами, отвечающих за вопросы адаптации, развития и обучения персонала организации.
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель по развитию персонала - 7 уровень ОРК
2) Специалист по обучению и развитию персонала - 6 уровень ОРК
3) Служащий по обучению и развитию персонала - 5 уровень ОРК
4) Инженер по профессиональной адаптации - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель по развитию персонала":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
1222-0-010
Наименование профессии:
Руководитель по развитию персонала
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Начальник отдела подготовки кадров
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет опыта работы, из них не менее 3 лет в сфере HR
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-011 - Руководитель по управлению талантами
Основная цель деятельности:
Формирование культуры обучения и системы управления знаниями, реализация стратегии обучения и развития персонала, исходя из потребностей бизнеса, построение эффективной системы адаптации, обучения и развития в организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование культуры обучения и развития, системы управления знаниями в организации;
2. Дизайн и оформление процесса обучения и развития персонала
3. Оценка эффективности процессов адаптации, обучения и развития
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование культуры обучения и развития, системы управления знаниями в организации;
Навык 1:
Формирование потребности в обучении и развитии работников в организации
Умения:

1. Ұйымның контексін, бизнес стратегиясын және даму жоспарларын, оқытуға қажеттіліктің туындау көздерін (ұйымның сыртқы ортасындағы өзгерістер, технологиялық прогрестер, стратегиядағы өзгерістер, ұйымның құрылымы, ұйым ішіндегі персоналдың қозғалысы және т. б.) ескере отырып талдайды және оқыту мен даму саласындағы үздік халықаралық тәжірибелерді дербес әзірлей алады немесе бейімдей алады;
2. Ұйымдағы әлеуметтік-психологиялық ахуалға, жұмыскерлердің оқуға дайындығы мен дайындық дәрежесіне талдау жүргізеді және талдау негізінде оқыту және дамыту тұжырымдамасы бойынша ұсыныстар дайындайды;
3. Ұйымдағы процестер мен функцияларды, өндірістің әртүрлі учаскелерінде және нақты жұмыс орындарында жұмыс істеу ерекшеліктерін, персоналдың білімі мен құзыретіне қойылатын талаптарды талдайды және ұйымдағы лауазымдарға қойылатын талаптар мен жұмыскерлердің нақты деңгейі арасындағы алшақтықты (оның ішінде қызмет тиімділігін бағалау/аттестаттау нәтижелерін негізге ала отырып) қалай бағалауға болатынына сараптама бере алады;
4. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту бөлігінде бизнестің не күтетіні мен қажеттіліктері туралы стейкхолдерлерден кері байланыс жинауды қамтамасыз етеді.
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, ұйымдастырушылық мінез-құлық, өзгерістер мен тәуекелдерді басқару, еңбек экономикасы;
2. Ұйымдастырушылық дизайн;
3. Қазіргі заманғы маркетингтің негіздері, теориялары мен практикасы;
4. Мансаптық консультация беру әдістері және персоналды кәсіби бағдарлау негіздері;
5. Персоналдың білімі мен құзыретін бағалау құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерді оқыту және дамыту стратегиясын әзірлеу
Машықтар:
1. Оқыту мен дамытуда анықталған қажеттілікті ескере отырып, жұмыскерлерді оқыту мен дамытудың стратегиялық көзқарасын, мақсаттарын, қағидаттарын қалыптастырады;
2. Оқытудың әртүрлі құралдары мен тәсілдерін, сондай-ақ оқыту іс-шаралары мен ұйымның мақсатты корпоративтік мәдениеті арасындағы байланысты қолдана отырып, оқытудың бейімделу, даму, үздіксіздік және жүйелілік жүйесінің тұтастығын қамтамасыз етеді;
3. Бизнестің стратегиялық мақсаттарына сәйкес жұмыскерлерді оқытудың басым бағыттарын айқындайды, оқу міндеттерінің стратегиялық басымдықтармен, ағымдағы процестермен, жұмыскерлердің дайындық деңгейімен, басқа оқу бағдарламаларымен арақатынасын қалыптастырады;
4. Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін, нәтижелілігін анықтау үшін HR-метрикаларын жоспарлайды;
5. Ұйымда қолайлы орта мен оқу мәдениетін құру үшін коммуникация, жұмысшылар мен стейкхолдерлерді тарту жоспарларын әзірлейді;

1. Анализирует с учетом контекста организации, бизнес стратегии и планов развития, источников возникновения потребности в обучении (изменения во внешней среде организации, технологическом прогрессе, изменения стратегии, структуры организации, движение персонала внутри организации и т.д.) и может самостоятельно разработать или адаптировать лучшие международные практики в области обучения и развития;
2. Проводит анализ социально-психологического климата в организации, степени обучаемости и готовности работников к обучению и на основе анализа готовит предложения по концепции обучения и развития;
3. Анализирует процессы и функции в организации, особенности работы на различных участках производства и конкретных рабочих местах, требования к знаниям и компетенциям персонала и может предоставить экспертизу каким образом оценить разрыв между требованиями к должностям в организации и фактически существующим уровнем работников (в т.ч. исходя из результатов оценки эффективности деятельности/ аттестации);
4. Обеспечивает сбор обратной связи от стейкхолдеров об ожиданиях и потребностях бизнеса в части обучения и развития персонала.
Знания:
1. Основы менеджмента, стратегического планирования, организационного поведения, управление изменениями, экономика труда;
2. Организационный дизайн;
3. Основы, теории и практики современного маркетинга;
4. Методы карьерного консультирования и основы профессиональной ориентации персонала;
5. Инструменты оценки знаний и компетенций персонала.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка стратегии обучения и развития работников
Умения:
1. Формирует с учетом выявленной потребности в обучении и развитии стратегическое видение, цели, принципы обучения и развития работников;
2. Обеспечивает целостность системы адаптации, развития, непрерывности и систематичности обучения, применяя различные инструменты и подходы к обучению, а также связь между обучающими мероприятиями и целевой корпоративной культурой организации;
3. Определяет приоритетные направления обучения работников, согласно стратегическим целям бизнеса, формирует соотношение учебных задач со стратегическими приоритетами, текущими процессами, уровнем готовности работников, другими учебными программами;
4. Планирует HR-метрики для определения эффективности, результативности процесса обучения и развития персонала;
5. Разрабатывает планы коммуникации, вовлечения работников и стейкхолдеров для создания благоприятной среды и культуры обучения в организации;

6. Жұмыскерлерді оқыту мен дамытуға байланысты бар тәуекелдерді анықтайды және есептей алады;
7. Мүдделі тараптарға оқыту және дамыту бөлігінде сараптама ұсынады.
Білімдер:
1. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту саласындағы заманауи трендтер мен үздік тәжірибелер;
2. Жұмыскерлерді ынталандыру және тарту әдістері;
3. Жұмыскерлердің теңдігі саласындағы саясаттар мен тәжірибелер;
4. Тұрақты даму принциптері;
5. Оқыту және дамыту құралдары және олардың сипаттамасы;
6. Оқыту және дамыту процесінің тиімділігі мен нәтижелілігінің HR-көрсеткіштері;
7. ҚР еңбек заңнамасының нормалары;
8. Компанияның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
9. Тәуекелдерді басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ұйымда білімді басқару жүйесін қалыптастыру
Машықтар:
1. Білімді басқару жүйесін (knowledge management) құратындар: ұйымның ақпараттық активтерін жинау, бағалау, жүйелеу, жинақтау және сақтау процестері;
2. Жұмыскерлердің тәжірибесі мен құзыреттеріне сүйене отырып, ұйымның формальды білімі мен айқын емес білімін анықтайды және жіктейді;
3. Тәжірибе мен білім беру үшін тәлімгерлік құралдарын енгізеді;
4. Жұмыскерлерді дамыту жоспарларын құру және олардың орындалуын мерзімді бақылау арқылы жұмыскерлерді дамыту жүйесін енгізеді;
5. Білімді тарату құралдарына ие және ұйымдағы білімді басқару жүйесі бойынша мүдделі тараптармен байланысты ұйымдастырады.
Білімдер:
1. Білімді басқару жүйелерін қалыптастырудың заманауи тенденциялары мен тәжірибелері;
2. Менторлық және тәлімгерлік негіздері.
3. Коучинг және консультация беру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ұйымда персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерін әзірлеу және енгізу
Дағды 1:
Ұйымда персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерін әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту саласындағы үздік тәжірибелер мен әдістер бойынша бенчмарк жинауды бастайды және ұйымда бейімделу мен оқытудың тұжырымдамасы мен тәсілдерін әзірлейді.
2. Бейімделу, оқыту және даму процестеріне қатысатын тараптардың жауапкершілік матрицасын құрайды;
3. Жұмыскерлерді үздіксіз және тұрақты оқыту мен дамыту, оның ішінде жаңадан қабылданғандарды бейімдеу үшін жүйенің, цифрлық сервистердің құрылуын және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
4. Оқыту іс-шараларының жоспарын іске асыру үшін бюджеттің қалыптастырылуын және келісілуін бақылайды;
5. Сыртқы оқыту жеткізушілерін таңдау үшін білім беру нарығын талдайды және оларды таңдау критерийлерін қалыптастырады;
6. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процесі бойынша уақтылы таныстыру коммуникациясын (түрлі деңгейлер үшін ақпараттық сессия өткізу) ұйымдастырады;

6. Идентифицирует и может просчитать имеющиеся риски, связанные с обучением и развитием персонала;
7. Предоставляет заинтересованным сторонам экспертизу в части обучения и развития.
Знания:
1. Современные тренды и лучшие практики в области обучения и развития персонала;
2. Методы мотивации и повышения вовлеченности персонала;
3. Политики и практики в области равенства работников;
4. Принципы устойчивого развития;
5. Инструменты обучения и развития и их характеристики;
6. HR-метрики эффективности и результативности процесса обучения и развития;
7. Нормы трудового законодательства РК;
8. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании.
9. Управление рисками.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Формирование системы управления знаниями в организации
Умения:
1. Выстраивает систему по управлению знаниями (knowledge management): процессы сбора, оценки, систематизации, накопления и сохранения информационных активов организации (knowledge management);
2. Выявляет и классифицирует формализованные знания организации и неявные знания, исходя из опыта и компетенций работников;
3. Внедряет инструменты наставничества для передачи опыта и знаний;
4. Внедряет систему развития работников путем составления планов развития работников и периодического контроля за их исполнением;
5. Владеет инструментами трансляции знаний и организовывает коммуникацию с заинтересованными сторонами по системе управления знаниями в организации.
Знания:
1. Современные тенденции и практики формирования систем управления знаниями;
2. Основы менторства и наставничества.
3. Методы коучинга и консалтинга.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Дизайн и оформление процесса обучения и развития персонала
Навык 1:
Разработка и внедрение процессов адаптации, обучения и развития персонала в организации
Умения:
1. Инициирует сбор бенчмарок по лучшим практикам и методам в области адаптации, обучения и развития персонала и разрабатывает концепцию и подходы к адаптации и обучению в организации.
2. Составляет матрицу ответственности сторон, участвующих в процессах адаптации, обучения и развития;
3. Обеспечивает создание и эффективное функционирование системы, цифровых сервисов для непрерывного и регулярного обучения и развития работников, в т.ч. адаптации вновь принятых;
4. Контролирует формирование и согласование бюджета для реализации плана обучающих мероприятий;
5. Анализирует образовательный рынок для выбора поставщиков внешнего обучения и формирует критерии их отбора;
6. Организует своевременную ознакомительную коммуникацию (проведение инфо-сессии для разных уровней) по процессам адаптации, обучения и развития персонала;

7. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерінің тиімділігін, нәтижелілігін анықтау үшін HR-метрикаларды есептеуді енгізеді;
8. Оқыту процесін автоматтандыруды және ақпараттық жүйелерді/платформаларды әзірлеуді бастайды.
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, ұйымдастырушылық мінез-құлық, өзгерістерді басқару және тәуекелдерді басқару, еңбек экономикасы;
2. Қазіргі маркетингтің негіздері, теориялары және практикасы;
3. Персоналды оқыту және дамыту саласындағы заманауи трендтер мен бенчмарктер;
4. Ынталандыру және жұмыскерлерді тартуды арттыру әдістері;
5. Компаниялардағы адамдарды басқарудың тиімділігін арттыру әдістері;
6. Компанияның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері.
7. HR көрсеткіштері;
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерді бейімдеу, оқыту және дамыту бағдарламасын қалыптастыру
Машықтар:
1. Оқыту іс-шаралары, бейімдеу бағдарламалары үшін бағдарламалар мен сценарийлерді қалыптастырады; ұйымның қажеттілігі және нарықтағы болашақ өзгерістер негізінде жеке, командалық, корпоративтік оқыту іс-шараларын өткізу қажеттілігі туралы ұсынымдар;
2. Компанияның мақсаттарына, бизнес қажеттілігіне, заманауи талаптарға және оқыту технологияларына сәйкес оқыту іс-шараларын жоспарлайды;
3. Күрделі міндеттерді шешу, жобаларға қатысу, ротация және т. б. арқылы жұмыс орнында оқытуды көздейді.;
4. Ұйымның ішкі жаттықтырушылар пулын іріктейді және қалыптастырады, жаттықтырушылар үшін тренинг ұйымдастырады, ішкі жаттықтырушылар үшін әдістемелік құралдар әзірлейді және тренинг бағдарламаларын жасау бойынша кеңес береді;
5. Оқу іс-шараларын ілгерілету үшін маркетингті қолданады;
6. Ұйым персоналын оқытуға және дамытуға бөлінген бюджет пен лимиттерді бақылайды.
Білімдер:
1. Персоналды кәсіби бағдарлау негіздері;
2. Оқыту және дамыту құралдары және олардың сипаттамалары;
3. Педагогика және еңбекті ұйымдастыру негіздері;
4. 70/20/10 оқыту моделі;
5. Топтық динамика, ересектерді оқыту ерекшеліктері;
6. Менторлық, тәлімгерлік негіздері.
7. Оқыту және дамыту іс-шараларының маркетингі;
8. Бухгалтерлік есеп процестерін автоматтандырудың озық қызметтері мен модульдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ішкі нормативтік қамтамасыз ету персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерін сүйемелдеу
Машықтар:
1. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процесін ұйымдастыру тәртібін реттейтін және айқындайтын құжаттарды айқындайды;
2. ҚР Еңбек кодексінің талаптарына сәйкес жұмыс беруші актілерінің/үлгілік оқыту шартының (оқыту шартының) болуын бақылайды;

7. Внедряет расчет HR-метрик для определения эффективности, результативности процессов адаптации, обучения и развития персонала;
8. Инициирует автоматизацию процесса обучения и разработку информационных систем/платформ.
Знания:
1. Основы менеджмента, стратегического планирования, организационного поведения, управление изменениями и управление рисками, экономика труда;
2. Основы, теории и практики современного маркетинга;
3. Современные тренды и бенчмарки в области обучения и развития персонала;
4. Методы мотивации и повышения вовлеченности персонала;
5. Методы повышения эффективности управления людьми в компаниях;
6. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании.
7. HR метрики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формирование программы адаптации, обучения и развития работников
Умения:
1. Формирует программы и сценарии для обучающих мероприятий, адаптации; рекомендации о необходимости проведения индивидуальных, командообразующих, корпоративных обучающих мероприятий на основании потребности организации и будущих изменений на рынке;
2. Планирует обучающие мероприятия в соответствии с целями компании, бизнес-потребностями, современными требованиями и технологиями обучения;
3. Предусматривает обучение на рабочем месте через решение сложных задач, участие в проектах, ротацию и т.д.;
4. Отбирает и формирует пул внутренних тренеров организации, организовывает тренинг для тренеров, разрабатывает методические пособия для внутренних тренеров и консультирует по составлению программ тренингов;
5. Применяет маркетинг для продвижения обучающих мероприятий;
6. Контролирует бюджет и лимиты, выделенные на обучение и развитие персонала организации.
Знания:
1. Основы профессиональной ориентации персонала;
2. Инструменты обучения и развития и их характеристики;
3. Основы педагогики и организации труда;
4. Модель обучения 70/20/10;
5. Групповая динамика, особенности обучения взрослых;
6. Основы менторства, наставничества.
7. Маркетинг обучающих и развивающих мероприятий;
8. Передовые сервисы и модули по автоматизации процессов учета
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Обеспечение внутреннего нормативного сопровождения процессов адаптации, обучения и развития персонала
Умения:
1. Определяет документы, регламентирующие и определяющие порядок организации процесса адаптации, обучения и развития персонала;
2. Контролирует наличие актов работодателя/типового договора на обучение (договора обучения) в соответствии с требованиями Трудового кодекса РК;

3. Ішкі нормативтік құжаттарға және ҚР Еңбек кодексіне сәйкестігіне аудит және бақылау жүргізеді;
4. Сатып алу рәсімдерін жүргізу және ілеспе құжаттаманы ресімдеу тәртібі бойынша бақылауды жүзеге асырады;
5. Контрагенттерге сараптама жүргізеді (бизнес-жаттықтырушылардың лицензиялары, пікірлер мен ұсынымдар жинау);
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасының нормалары;
2. ҚР еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі персоналға нұсқау беру және оқыту жөніндегі заңнамасында көзделген нормалар мен тәртіп;
3. Еңбек экономикасы;
4. Сатып алу рәсімдерін өткізу және ресімдеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерінің тиімділігін бағалау
Дағды 1:
Бейімделу бағдарламасының тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Бейімделу бағдарламасына қанағаттанушылықты бағалауды енгізеді;
2. Жұмыскерді бейімдеу кезеңінде аралық қорытындылардың жүргізілуін бақылайды;
3. Бейімделушілерден, басшылардан, тәлімгерлерден түскен, өткізілген бағдарлама қорытындылары бойынша кері байланысты талдайды;
4. Кері байланыс нәтижелері мен жұмыскерлердің тәжірибесіне сүйене отырып, ұйым процестеріне өзгерістер енгізеді;
5. Бейімделу мәселелері бойынша мүдделі тараптарға кеңес береді.
Білімдер:
1. Бейімделу технологиялары, ақпаратты алу және талдау әдістері мен тәсілдері;
2. Жұмыскерлерді бейімдеу саласындағы заманауи трендтер мен жаңа үрдістер;
3. Психология, психометрия негіздері;
4. HR аналитикасы, HR көрсеткіштері;
5. Кері байланыс жинау әдістері.
6. Жұмыскердің тәжірибесін басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігі бойынша кері байланысты талдау
Машықтар:
1. Оқыту мен дамуға қанағаттанушылықты бағалауды енгізеді;
2. Кері байланыс, оқыту және дамыту сауалнамаларының нәтижелерін түсіндіреді;
3. Жұмыскерлерді оқыту мен дамытудың өтімділікке, мотивацияға, ROI көрсеткішіне (инвестицияларды қайтару), компанияның өнімділігіне, жұмыскерлердің құзыреттілігін дамытуға тигізген әсерін талдайды;
4. Жұмыскерлердің кері байланысы және қанағаттанушылықты бағалау негізінде персоналды оқыту және дамыту процесі бойынша жақсарту/түзету іс-шараларының жоспарларын қалыптастыруға бастамашылық етеді.
Білімдер:
1. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту бағдарламаларының тиімділігін бағалаудың принциптері мен тәсілдері (Д. Киркпатрик моделі);
2. Оқыту тиімділігін бағалау әдістері (сандық және сапалық көрсеткіштер);
3. Жұмыскерлердің қатысуын және оқу іс-шараларына қатысуды арттыру әдістері;
4. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалау;
5. HR аналитикасы, HR көрсеткіштері;
6. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Көшбасшылық
Нәтижеге бағдарлану
Клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
қызметкерлерді оқыту және дамыту жөніндегі маманы
6
Кәсіби бейімделу инженері
7
Таланттарды басқару жөніндегі басшы (бөлім басшысы)
8
Адам ресурстарын басқару директоры

3. Проводит аудит и контроль процесса на соответствие внутренним нормативным документам и Трудовому кодексу РК;
4. Осуществляет контроль по порядку проведения закупочных процедур и оформления сопутствующей документации;
6. Проводит экспертизу контрагентов (лицензий бизнес-тренеров, сбор отзывов и рекомендации).
Знания:
1. Нормы трудового законодательства РК;
2. Нормы и порядок, предусмотренный законодательством РК по инструктированию и обучению персонала по безопасности и охране труда;
3. Экономика труда;
4. Правила проведения и оформления закупочных процедур.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Оценка эффективности процессов адаптации, обучения и развития
Навык 1:
Оценка эффективности программы адаптации
Умения:
1. Внедряет оценку удовлетворенности программой адаптации;
2. Контролирует проведение промежуточных итогов в период адаптации работника;
3. Анализирует обратную связь по итогам проведенной программы от адаптантов, руководителей, наставников;
4. Инициирует изменения в процессы организации, основываясь на результатах обратной связи и опыте сотрудников.
5. Консультирует заинтересованные стороны по вопросам адаптации.
Знания:
1. Технологии адаптации, способы и методы получения и анализа информации;
2. Современные тренды и новейшие тенденции в сфере адаптации работников;
3. Основы психологии, психометрики;
4. HR аналитика, HR метрики;
5. Методы сбора обратной связи.
6. Управление опытом сотрудника.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ обратной связи по эффективности процесса обучения и развития персонала
Умения:
1. Внедряет оценку удовлетворенности обучением и развитием;
2. Интерпретирует результаты обратной связи, опросов по обучению и развитию;
3. Анализирует влияние обучения и развития персонала на текучесть, мотивацию, показатель ROI (возврат инвестиции), производительность компании, развитие компетенций работников;
4. Инициирует формирование планов улучшающих/ корректирующих мероприятий по процессу обучения и развития персонала на основании обратной связи работников и оценки удовлетворенности.
Знания:
1. Принципы и подходы к оценке эффективности программ обучения и развития работников (модель Д. Киркпатрика);
2. Методы оценки эффективности обучения (количественные и качественные показатели);
3. Методы повышения вовлеченности персонала и посещаемости обучающих мероприятий;
4. Оценка эффективности деятельности работников;
5. HR аналитика, HR метрики;
6. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Лидерство
Ориентация на результат
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по обучению и развитию персонала
6
Инженер по профессиональной адаптации
7
Руководитель (подразделения) по управлению талантами
8
Директор по управлению человеческими ресурсами

10. Кәсіптің карточкасы "Қызметкерлерді оқыту және дамыту жөніндегі маманы":
Топтың коды:
2422-2
Қызмет атауының коды:
2422-2-005
Кәсіптің атауы:
Қызметкерлерді оқыту және дамыту жөніндегі маманы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Кадр жөніндегі маманы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл, оның ішінде HR саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-2-002 - Оқыту жөніндегі үйлестіруші
2422-2-003 - Оқу жұмыстарының үйлестірушісі
2422-2-006 - Кадрларды даярлау жөніндегі маман
2422-2-007 - Еңбек ресурстарын даярлау жөніндегі маман
2422-2-009 - Кәсіптік оқыту жөніндегі маман
2422-2-004 - Корпоративтік маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыскерлер біліктілігінің ұйымның ағымдағы қажеттіліктеріне сәйкестігін қамтамасыз ету, ұйымның стратегиялық мақсаттары мен болашақ қажеттіліктеріне қол жеткізу үшін оқыту іс-шараларын жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымда жұмыскерлерді оқыту және дамыту стратегиясын қалыптастыруға қатысу;
2. Процесс дизайны және персоналды оқыту мене дамыту процесін нормативтік құқықтық қамтамасыз етуді өзектендіру;
3. Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін бағалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымда жұмыскерлерді оқыту және дамыту стратегиясын қалыптастыруға қатысу;
Дағды 1:
Жұмыскерлерді оқыту және дамыту қажеттілігі туралы ақпаратты жинау және талдау
Машықтар:
1. Ұйымның бизнес стратегиясы мен даму жоспарларын, оқытуға қажеттіліктің туындау көздерін (ұйымның сыртқы ортасындағы өзгерістер, технологиялық прогрестер, ұйымның стратегиясындағы өзгерістер, ұйым құрылымындағы өзгерістер, ұйым ішіндегі персоналдың қозғалысы және т. б.) талдауға қатысады;
2. Ұйымдағы әлеуметтік-психологиялық ахуалға, жұмыскерлердің оқу дәрежесіне және оқуға дайындығына талдау жүргізеді;
3. Ұйымдағы процестер мен функцияларды, өндірістің әртүрлі учаскелерінде және нақты жұмыс орындарында жұмыс істеу ерекшеліктерін, персоналдың білімі мен құзыретіне қойылатын талаптарды талдайды;

10. Карточка профессии "Специалист по обучению и развитию персонала":
Код группы:
2422-2
Код наименования занятия:
2422-2-005
Наименование профессии:
Специалист по обучению и развитию персонала
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Специалист по кадрам
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере HR
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-2-002 - Координатор по обучению
2422-2-003 - Координатор учебной работы
2422-2-006 - Специалист по подготовке кадров
2422-2-007 - Специалист по подготовке трудовых ресурсов
2422-2-009 - Специалисты по профессиональному обучению
2422-2-004 - Корпоративный специалист
Основная цель деятельности:
Обеспечение соответствия квалификации работников c текущими потребностями организации, проведение обучающих мероприятий для удовлетворения стратегических целей и будущих потребностей организации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в формировании стратегии обучения и развития работников в организации;
2. Дизайн процесса и актуализация внутренних нормативных документов по процессу обучения
3. Оценка эффективности процесса обучения и развития персонала
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Участие в формировании стратегии обучения и развития работников в организации;
Навык 1:
Сбор и анализ информации о потребности в обучении и развитии персонала
Умения:
1. Участвует в анализе бизнес стратегии и планов развития организации, источников возникновения потребности в обучении (изменения во внешней среде организации, технологическом прогрессе, изменения стратегии, структуры организации, движение персонала внутри организации и т.д.);
2. Проводит анализ социально-психологического климата в организации, степени обучаемости и готовности работников к обучению;
3. Анализирует процессы и функции в организации, особенности работы на различных участках производства и конкретных рабочих местах, требования к знаниям и компетенциям персонала;

4. Ұйымдағы лауазымдарға қойылатын талаптар мен іс жүзінде бар жұмыскерлердің деңгейі арасындағы айырмашылықты бағалайды (оның ішінде қызмет тиімділігін бағалау/аттестаттау нәтижелеріне сүйене отырып);
5. Жұмыскерлерді оқыту мен дамыту бөлігінде бизнестің не күтетіні мен қажеттіліктері туралы стейкхолдерлерден кері байланыс жинайды.
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, ұйымдастырушылық мінез-құлық, өзгерістерді басқару, еңбек экономикасы;
2. Ұйымдастырушылық дизайн;
3. Қазіргі заманғы маркетингтің негіздері, теориялары мен практикасы;
4. Мансаптық консультация беру әдістері және персоналды кәсіби бағдарлау негіздері;
5. Персоналдың білімі мен құзыретін бағалау құралдары.
6. Адам ресурстарына қажеттіліктерді жоспарлау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерді оқыту және дамыту стратегиясын әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Жұмыскерлерді оқыту мен дамытудың стратегиялық көзқарасын, мақсаттарын, қағидаттарын қалыптастыруға қатысады;
2. Оқытудың әртүрлі құралдары мен тәсілдерін қолданады, өз жұмысын жетілдіру бойынша ұсыныстар береді;
3. Бизнестің стратегиялық мақсаттарына сәйкес жұмыскерлерді оқытудың басым бағыттарын талдайды, оқу міндеттерінің стратегиялық басымдықтармен, ағымдағы процестермен, жұмыскерлердің дайындық деңгейімен, басқа оқу бағдарламаларымен арақатынасын қалыптастырады;
4. Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін, нәтижелілігін анықтау үшін HR көрсеткіштерін пайдаланады;
5. Ұйымда қолайлы орта мен оқыту мәдениетін құру үшін коммуникация, жұмыскерлерді және барлық мүдделі тұлғаларды тарту жоспарларын іске асырады;
6. Жұмыскерлерді оқыту мен дамытуға байланысты бар тәуекелдерді анықтайды және есептей алады;
7. Мүдделі тараптарға оқыту және дамыту бөлігінде сараптама ұсынады.
Білімдер:
1 дағдыда көрсетілген білімге қосымша:
1. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту саласындағы заманауи трендтер мен үздік тәжірибелер;
2. Жұмыскерлерді ынталандыру және тарту әдістері;
3. Жұмыскерлердің теңдігі саласындағы саясаттар мен тәжірибелер;
4. Тұрақты даму принциптері;
5. Оқыту және дамыту құралдары және олардың сипаттамалары;
6. Оқыту және дамыту процесінің тиімділігі мен нәтижелілігінің HR-көрсеткіштері;
7. ҚР еңбек заңнамасының нормалары;
8. Компанияның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
9. Тәуекелдерді басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ұйымда білімді басқару жүйесін қалыптастыруға қатысу
Машықтар:
1. Білімді басқару жүйесін (knowledge management) төмендегілер құрайды: ұйымның ақпараттық активтерін жинау, бағалау, жүйелеу, жинақтау және сақтау процестері;

4. Оценивает разницу между требованиями к должностям в организации и фактически существующим уровнем работников (в т.ч. исходя из результатов оценки эффективности деятельности/ аттестации);
5. Собирает обратную связь от стейкхолдеров об ожиданиях и потребностях бизнеса в части обучения и развития персонала.
Знания:
1. Основы менеджмента, стратегического планирования, организационного поведения, управление изменениями, экономика труда;
2. Организационный дизайн;
3. Основы, теории и практики современного маркетинга;
4. Методы карьерного консультирования и основы профессиональной ориентации персонала;
5. Инструменты оценки знаний и компетенций персонала.
6. Планирование потребностей в человеческих ресурсах.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Участие в разработке стратегии обучения и развития работников
Умения:
1. Участвует в формировании стратегического видения, целей, принципов обучения и развития работников;
2. Применяет различные инструменты и подходы к обучению, дает предложения по совершенствованию своей работы;
3. Анализирует приоритетные направления обучения работников, согласно стратегическим целям бизнеса, формирует соотношение учебных задач со стратегическими приоритетами, текущими процессами, уровнем готовности работников, другими учебными программами;
4. Использует HR-метрики для определения эффективности, результативности процесса обучения и развития персонала;
5. Реализует планы коммуникации, вовлечения работников и всех заинтересованных лиц для создания благоприятной среды и культуры обучения в организации;
6. Идентифицирует и может просчитать имеющиеся риски, связанные с обучением и развитием персонала;
7. Предоставляет заинтересованным сторонам экспертизу в части обучения и развития.
Знания:
1. Современные тренды и лучшие практики в области обучения и развития персонала;
2. Методы мотивации и повышения вовлеченности персонала;
3. Политики и практики в области равенства работников;
4. Принципы устойчивого развития;
5. Инструменты обучения и развития и их характеристики;
6. HR-метрики эффективности и результативности процесса обучения и развития;
7. Нормы трудового законодательства РК;
8. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании;
9. Управление рисками.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Участие в формировании системы управления знаниями в организации
Умения:
1. Выстраивает систему по управлению знаниями (knowledge management): процессы сбора, оценки, систематизации, накопления и сохранения информационных активов организации (knowledge management);

2. Жұмыскерлердің тәжірибесі мен құзыреттеріне сүйене отырып, ұйымның формальды білімі мен айқын емес білімін анықтайды және жіктейді;
3. Тәжірибе мен білім беру үшін тәлімгерлік институтын енгізеді;
4. Жұмыскерлерді дамыту жоспарларын құру және олардың орындалуын мерзімді бақылау арқылы жұмыскерлерді дамыту жүйесін енгізеді;
5. Білімді тарату құралдарына ие және ұйымдағы білімді басқару жүйесі бойынша мүдделі тараптарға кеңес береді.
Білімдер:
1. Білімді басқару жүйелерін қалыптастырудың заманауи тенденциялары мен тәжірибелері;
2. Менторлық және тәлімгерлік негіздері.
3. Коучинг және консультация беру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Дизайн процесса и актуализация нормативного правового обеспечения процесса обучения и развития персонала
Дағды 1:
Оқу процесстің дизайны және процесс бойынша ішкі нормативтік құжаттарды өзектендіру
Машықтар:
1. Персоналды оқыту және дамыту саласындағы үздік тәжірибелер мен әдістер бойынша бенчмарк жинауға қатысады және ұйымда оқытудың тұжырымдамасы мен тәсілдерін әзірлейді.
2. Оқыту және даму процестеріне қатысушы тараптардың жауапкершілік матрицасын құрайды;
3. Жұмыскерлерді үздіксіз және тұрақты оқыту мен дамыту үшін жүйенің, цифрлық сервистердің құрылуын және тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз етеді,
4. Оқыту іс-шараларының жоспарын іске асыру үшін бюджетті қалыптастырады және келіседі;
5. Сыртқы оқыту жеткізушілерін таңдау үшін білім беру нарығын талдайды және оларды таңдау критерийлерін қалыптастырады;
6. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процесі бойынша уақтылы таныстыру коммуникациясын (түрлі деңгейлер үшін ақпараттық сессия өткізу) ұйымдастырады;
7. Персоналды бейімдеу, оқыту және дамыту процестерінің тиімділігін, нәтижелілігін анықтау үшін HR-метрикаларды есептеуді енгізеді;
8. Білім қорын құру/толықтыру үшін оқыту және дамыту процесін автоматтандыруға және ақпараттық жүйелерді/платформаларды әзірлеуге бастамашылық етеді.
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері, стратегиялық жоспарлау, ұйымдастырушылық мінез-құлық, өзгерістерді басқару және тәуекелдерді басқару, еңбек экономикасы;
2. Қазіргі заманғы маркетингтің негіздері, теориялары мен практикасы;
3. Персоналды оқыту және дамыту саласындағы заманауи трендтер мен эталондар;
4. Ынталандыруды және жұмыскерлерді тартуды арттыру әдістері;
5. Компаниялардағы адамдарды басқарудың тиімділігін арттыру әдістері;
6. Компанияның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері.
7. HR көрсеткіштері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Оқыту бағдарламаларының жоспарын қалыптастыру және іске асыру
Машықтар:

2. Выявляет и классифицирует формализованные знания организации и неявные знания, исходя из опыта и компетенций работников;
3. Внедряет институт наставничества для передачи опыта и знаний;
4. Внедряет систему развития работников через составление планов развития работников и периодического контроля за их исполнением;
5. Владеет инструментами трансляции знаний и проводит коммуникацию с заинтересованными сторонами по системе управления знаниями в организации.
Знания:
1. Современные тенденции и практики формирования систем управления знаниями;
2. Основы менторства и наставничества.
3. Методы коучинга и консалтинга.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Дизайн процесса и актуализация внутренних нормативных документов по процессу обучения
Навык 1:
Разработка и внедрение процесса обучения и развития персонала в организации
Умения:
1. Участвует в сборе бенчмарок по лучшим практикам и методам в области обучения и развития персонала и разрабатывает концепцию и подходы к обучению в организации;
2. Составляет матрицу ответственности сторон, участвующих в процессах обучения и развития;
3. Обеспечивает создание и эффективное функционирование системы, цифровых сервисов для непрерывного и регулярного обучения и развития работников;
4. Формирует и согласовывает бюджет для реализации плана обучающих мероприятий;
5. Анализирует образовательный рынок для выбора поставщиков внешнего обучения и формирует критерии их отбора;
6. Организует своевременную ознакомительную коммуникацию (проведение инфо-сессий для разных уровней) по процессу адаптации, обучения и развития персонала;
7. Проводит расчет HR-метрик для определения эффективности, результативности процессов адаптации, обучения и развития персонала;
8. Инициирует автоматизацию процесса обучения и развития и разработку информационных систем/платформ для создания/пополнения базы знаний.
Знания:
1. Основы менеджмента, стратегического планирования, организационного поведения, управление изменениями и управление рисками, экономика труда;
2. Основы, теории и практики современного маркетинга;
3. Современные тренды и бенчмарки в области обучения и развития персонала;
4. Методы мотивации и повышения вовлеченности персонала;
5. Методы повышения эффективности управления людьми в компаниях;
6. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании;
7. HR метрики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формирование и реализация плана обучающих программ
Умения:

1. Оқыту іс-шаралары үшін бағдарламалар мен сценарийлер жасайды; ұйымның қажеттілігі мен нарықтағы болашақ өзгерістер негізінде жеке, командалық, корпоративтік оқыту іс-шараларын өткізу қажеттілігі туралы ұсыныстар береді;
2.Компанияның мақсаттарына, бизнес қажеттіліктеріне, заманауи талаптарға және оқыту технологияларына сәйкес оқыту іс-шараларын жоспарлайды;
3. Күрделі міндеттерді шешу, жобаларға қатысу, ротация және т. б. арқылы жұмыс орнында оқытуды көздейді;
4. Ұйымның ішкі жаттықтырушыларының пулын іріктеуге және қалыптастыруға, жаттықтырушыларға арналған тренингті ұйымдастыруға қатысады, ішкі жаттықтырушыларға арналған әдістемелік құралдарды әзірлейді, тренинг бағдарламаларын жасауға көмектеседі;
5. Оқу іс-шараларын ілгерілету үшін маркетингті қолданады;
6. Ұйым персоналын оқытуға және дамытуға бөлінген бюджет пен лимиттерді бақылауды жүзеге асырады.
Білімдер:
1. Персоналды кәсіби бағдарлау негіздері;
2. Оқыту және дамыту құралдары және олардың сипаттамалары;
3. Педагогика және еңбекті ұйымдастыру негіздері;
4. 70/20/10 оқыту моделі;
5. Топтық динамика, ересектерді оқыту ерекшеліктері;
6. Менторлық, тәлімгерлік негіздері.
7. Оқыту және дамыту іс-шараларының маркетингі;
8. Бухгалтерлік есеп процестерін автоматтандырудың озық қызметтері мен модульдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Персоналды оқыту мен дамыту процесін реттейтін ішкі нормативтік құжаттарды әзірлеу
Машықтар:
1. Персоналды оқыту және дамыту процесін ұйымдастыру тәртібін реттейтін және айқындайтын құжаттарды қалыптастырады;
2. ҚР Еңбек кодексінің талаптарына сәйкес жұмыс берушінің актісін/оқуға арналған үлгілік шартты (оқыту шартын) жасайды;
3. Ішкі нормативтік құжаттарға және ҚР Еңбек кодексіне сәйкестігіне аудит және бақылау жүргізеді;
4. Сатып алу рәсімдерін жүргізеді және ілеспе құжаттаманы ресімдейді;
5. Контрагенттерге сараптама жүргізеді (бизнес-жаттықтырушылардың лицензиялары, пікірлер мен ұсынымдар жинау).
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасының нормалары;
2. ҚР еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі персоналға нұсқау беру және оқыту жөніндегі заңнамасында көзделген нормалар мен тәртіп;
3. Еңбек экономикасы;
4. Сатып алу рәсімдерін өткізу және ресімдеу қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін бағалау
Дағды 1:
Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігі бойынша кері байланысты талдау
Машықтар:
1. Оқу және даму процесінің тиімділігін бағалауды енгізеді;
2. Өткен оқу қорытындысы бойынша жұмыскерлерден кері байланыс жинау әдістерін анықтайды;

1. Составляет программы и сценарии для обучающих мероприятий, готовит рекомендации о необходимости проведения индивидуальных, командообразующих, корпоративных обучающих мероприятий на основании потребности организации и будущих изменений на рынке;
2. Планирует обучающие мероприятия в соответствии с целями компании, бизнес-потребностями, современными требованиями и технологиями обучения;
3. Предусматривает обучение на рабочем месте через решение сложных задач, участие в проектах, ротацию и т.д.;
4. Участвует в отборе и формировании пула внутренних тренеров организации, организации тренинга для тренеров, разрабатывает методические пособия для внутренних тренеров, помогает составлению программ тренингов;
5. Применяет маркетинг для продвижения обучающих мероприятий;
6. Осуществляет контроль бюджета и лимитов, выделенных на обучение и развитие персонала организации.
Знания:
1. Основы профессиональной ориентации персонала;
2. Инструменты обучения и развития и их характеристики;
3. Основы педагогики и организации труда;
4. Модель обучения 70/20/10;
5. Групповая динамика, особенности обучения взрослых;
6. Основы менторства, наставничества.
7. Маркетинг обучающих и развивающих мероприятий;
8. Передовые сервисы и модули по автоматизации процессов учета
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Разработка внутренних нормативных документов, регулирующих процесс обучения и развития персонала
Умения:
1. Формирует документы, регламентирующие и определяющие порядок организации процесса обучения и развития персонала;
2. Составляет акт работодателя/типовой договор на обучение (договор обучения) в соответствии с требованиями Трудового кодекса РК;
3. Проводит аудит и контроль процесса на соответствие внутренним нормативным документам и Трудовому кодексу РК;
4. Проводит закупочные процедуры и оформляет сопутствующую документацию;
6. Проводит экспертизу контрагентов (лицензий бизнес-тренеров, сбор отзывов и рекомендаций).
Знания:
1. Нормы трудового законодательства РК;
2. Нормы и порядок, предусмотренный законодательством РК по инструктированию и обучению персонала по безопасности и охране труда;
3. Экономика труда;
4. Правила проведения и оформления закупочных процедур.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Оценка эффективности процесса обучения и развития персонала
Навык 1:
Анализ обратной связи по эффективности процесса обучения и развития персонала
Умения:
1. Внедряет оценку эффективности процесса обучения и развития;
2. Определяет методы сбора обратной связи от работников по итогам пройденного обучения;

3. Кері байланыс, оқыту және дамыту сауалнамаларының нәтижелерін талдайды;
4. HR аналитикасы мен HR көрсеткіштерін қолдану арқылы оқыту тиімділігін талдайды;
5. Жұмыскерлердің кері байланысы және оқытуға қанағаттанушылықты бағалау негізінде персоналды оқыту және дамыту процесін жақсарту бойынша ұсыныстар дайындайды;
6. Жұмыскерлерді оқыту мен дамытудың өтімділікке, мотивацияға, ROI көрсеткішіне (инвестицияларды қайтару), компанияның өнімділігіне, жұмыскерлердің құзыреттілігін дамытуға әсерін талдайды;
7. Персоналды оқыту және дамыту үдерісі бойынша жақсарту/түзету іс-шараларының жоспарларын қалыптастырады.
Білімдер:
1. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту бағдарламаларының тиімділігін бағалаудың принциптері мен тәсілдері (Д. Киркпатрик моделі);
2. Оқыту тиімділігін бағалау әдістері (сандық және сапалық көрсеткіштер);
3. Жұмыскерлердің тартылуын және оқу іс-шараларына қатысуын арттыру әдістері;
4. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалау әдістері;
5. HR аналитикасы, HR көрсеткіштері;
6. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Аналитикалық ойлау
Көшбасшылық
Нәтижеге бағдарлану
Клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Персоналды даярлау және дамыту жөніндегі басшы (бөлім басшысы)
5
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші
6
Кәсібі бейімделу инженері
11. Кәсіптің карточкасы "Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші":
Топтың коды:
3345-0
Қызмет атауының коды:
3345-0-003
Кәсіптің атауы:
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Кадр инспекторы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне талап қойылмайды
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Оқыту және дамыту процесін басқару, оқыту іс-шараларын ұйымдастыру, оқыту процесінің тиімділігін бағалау және персоналды дамыту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Процесті басқару және оқыту іс-шараларын ұйымдастыру

3. Анализирует результаты обратной связи, опросов по обучению и развитию;
4. Анализирует эффективность обучения с применением HR аналитики и HR метрик;
5. Готовит предложения по улучшению процесса обучения и развития персонала на основании обратной связи работников и оценки удовлетворенностью прошедшим обучением;
6. Анализирует влияние обучения и развития персонала на текучесть, мотивацию, показатель ROI (возврат инвестиции), производительность компании, развитие компетенции работников;
7. Формирует планы улучшающих/корректирующих мероприятий по процессу обучения и развития персонала.
Знания:
1. Принципы и подходы к оценке эффективности программ обучения и развития работников (модель Д. Киркпатрика);
2. Методы оценки эффективности обучения (количественные и качественные показатели);
3. Методы повышения вовлеченности персонала и посещаемости обучающих мероприятий;
4. Методы оценки эффективности деятельности работников;
5. HR аналитика, HR метрики;
6. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Аналитическое мышление
Лидерство
Ориентация на результат
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель (подразделения) по обучению и развитию персонала
5
Служащий по обучению и развитию
6
Инженер по профессиональной адаптации
11. Карточка профессии "Служащий по обучению и развитию персонала":
Код группы:
3345-0
Код наименования занятия:
3345-0-003
Наименование профессии:
Служащий по обучению и развитию персонала
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Инспектор по кадрам
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
без предъявления требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Администрирование процесса обучения и развития, организация обучающих мероприятий, оценка эффективности процесса обучения и развития персонала
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Администрирование процесса и организация обучающих мероприятий;

2. Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін бағалауға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Процесті басқару және оқыту іс-шараларын ұйымдастыру
Дағды 1:
Оқыту іс-шараларының жоспарын қалыптастыру
Машықтар:
1. Оқыту қажеттілігі негізінде оқыту бағдарламаларының жоспарын қалыптастырады және іске асырылуын қадағалайды;
2. Білім беру қызметтері нарығының маркетингін жүргізеді, жаттықтырушылармен және компаниялармен, оқыту іс-шараларын жеткізушілермен өзара қарым-қатынас жасайды;
3. Оқыту провайдерлерімен, мамандандырылған оқу орталықтарымен персоналды оқытуға және тағылымдамадан өткізуге, жұмыскерлерді оқуға іссапарға жіберуді ұйымдастыру үшін сатып алу рәсімдерін және шарттар жасасуды жүргізеді;
4. ҚР ЕК және ұйымның ішкі құжаттары бойынша жұмыскерлермен оқыту шарттарын ресімдеуге жауапты болады;
5. Ұйым жұмыскерлері арасында оқыту және дамыту іс-шараларын насихаттайды;
6. Бекітілген бюджеттерге және сатып алу жоспарларына сәйкес оқытуға қаражат бөлу есебін жүргізеді, сондай-ақ қажетті есептілікті (оқыту бойынша іссапарларды қоса алғанда) қалыптастырады;
7. Оқытуға арналған автоматтандырылған сервистер мен платформаларды оқу процесіне енгізуге қатысады.
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасының нормалары;
2. Жобаларды басқару негіздері;
3. Қазіргі заманғы маркетингтің негіздері, теориялары мен практикасы;
4. Оқыту іс-шараларының тиімділігін арттыру әдістері;
5. Компанияның ұйымдық мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
6. Процестерді автоматтандырудың озық қызметтері мен модульдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Оқыту іс-шарасын ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Оқыту іс-шаралары жоспарын іске асыру процесін үйлестіреді;
2. Мүдделі тараптармен өзара әрекеттеседі;
3. Персоналды оқыту және дамыту мәселелері бойынша консультация береді және түсіндіру іс-шараларын жүргізеді;
4. Оқыту провайдерлерін тартады және олармен жұмысты үйлестіреді;
5. Оқытылатын іс-шараға тартуды, персоналдың қатысуын арттыруды қамтамасыз етеді.
6. Оқу процесін реттейтін құжаттарды ресімдейді;
7. Ұйымның есепке алу жүйесіне деректерді енгізеді, есепке алу процесін автоматтандыру бойынша ұсыныстар әзірлейді.
Білімдер:
1. Сыртқы жеткізушілерден оқыту іс-шараларын өткізу және қызметтерді сатып алудың ішкі рәсімдері.
2. Ақпараттық жүйелер және персонал туралы мәліметтер базасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін бағалауға қатысу
Дағды 1:
Персоналды оқыту және дамыту бойынша кері байланыс жинау процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмыскерлердің оқыту тиімділігін бағалау нәтижелерін жинайды;

2. Участие в оценке эффективности процесса обучения и развития персонала
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Администрирование процесса и организация обучающих мероприятий;
Навык 1:
Формирование плана обучающих мероприятий
Умения:
1. Формирует и следит за реализацией плана обучающих программ на основании потребности в обучении;
2. Проводит маркетинг рынка образовательных услуг, взаимодействует с тренерами и компаниями, провайдерами обучающих мероприятий;
3. Проводит процедуры по закупкам и заключение договоров с провайдерами обучения, специализированными учебными центрами на обучение и стажировку персонала, организацию направления работников к командировку на обучение.
4. Отвечает за оформление договоров обучения с сотрудниками по ТК РК и внутренним документам организации;
5. Продвигает обучающие и развивающие мероприятия среди работников организации;
6. Ведет учет за распределением средств на обучение в соответствии с утвержденными бюджетами и планами закупок, а также формирует необходимую отчетность (включая командировки по обучению);
7. Участвует во внедрении в учебный процесс автоматизированных сервисов и платформ для обучения.
Знания:
1. Нормы трудового законодательства РК;
2. Основы управления проектами;
3. Основы, теории и практики современного маркетинга;
4. Методы повышения эффективности обучающих мероприятии;
5. Корпоративные ценности и особенности организационной культуры компании;
6. Передовые сервисы и модули по автоматизации процессов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и проведение обучающего мероприятия
Умения:
1. Координирует процесс реализации плана обучающих мероприятий;
2. Взаимодействует с заинтересованными сторонами;
3. Консультирует и проводит разъяснительные мероприятия по вопросам обучения и развития персонала;
4. Привлекает провайдеров обучений и координировать работу с ними;
5. Обеспечивает посещаемость обучаемого мероприятия, повышение вовлеченности персонала.
6. Оформляет документы, регулирующие процесс обучения;
7. Вносит данные в систему учета организации, вырабатывает предложения по автоматизация процесса учета.
Знания:
1. Внутренние процедуры по проведению обучающих мероприятии и закупа услуг у внешних поставщиков.
2. Информационные системы и базы данных по персоналу.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Участие в оценке эффективности процесса обучения и развития персонала
Навык 1:
Организация процесса сбора обратной связи по обучению и развитию персонала
Умения:
1. Собирает результаты оценки эффективности обучения работниками;

2. HR аналитика және HR метрикаларын қолдану арқылы оқыту тиімділігін талдауға қатысады;
3. Персоналды оқыту мен дамытудың тиімділігін талдау нәтижелері бойынша түзету іс-шараларының жоспарын іске асыруға қатысады;
4. Қанағаттану мәселесіне қатысты жүргізілген сауалнама нәтижелері негізінде оқыту және даму процесін жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді;
5. Өткізілген оқу бойынша релиздер дайындайды;
6. Ұйымның корпоративтік ресурстарында оқыту материалдарын шоғырландырады және жүйелейді;
7. Ақпаратты визуализациялау құралдарын қолданады.
Білімдер:
1. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту бағдарламаларының тиімділігін бағалаудың принциптері мен тәсілдері (Д. Киркпатрик моделі);
2. Оқыту тиімділігін бағалау әдістері (сандық және сапалық көрсеткіштер);
3. Сұхбат түрлері және олардың сипаттамалары, тұлғалық сипаттамаларды психометриялық бағалау, кейстерді зерттеу, ассесмент-орталық, модельдеу, жұмыскерлердің әлеуетін бағалау;
4. Жұмыскерлердің тартылуын және оқу іс-шараларына қатысуды арттыру әдістері;
5. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту бағдарламаларының тиімділігін бағалаудың принциптері мен тәсілдері;
6. HR аналитикасы, HR көрсеткіштері
7. Ақпаратты визуализациялау бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Нәтижеге бағдарлану
Клиентке бағдарлану
Талдамалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі басшы
6
Жұмыскерлерді оқыту және дамыту жөніндегі маман
12. Кәсіптің карточкасы "Кәсіби бейімдеу жөніндегі инженер":
Топтың коды:
2422-2
Қызмет атауының коды:
2422-2-001
Кәсіптің атауы:
Кәсіби бейімдеу жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Кәсіби бейімдеу жөніндегі инженер
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі кемінде 3 жыл, оның ішінде HR саласында кемінде 1 жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2. Участвует в анализе эффективности обучения с применением HR аналитики и HR метрик;
3. Участвует в реализации плана корректирующих мероприятий по результатам анализа эффективности обучения и развития персонала;
4. Вносит предложения по улучшению процесса обучения и развития на основании результатов опроса удовлетворенностью;
5. Готовит релизы по проведенным обучениям;
6. Консолидирует и систематизирует обучающие материалы на корпоративных ресурсах организации;
7. Применяет инструменты визуализации информации.
Знания:
1.Принципы и подходы к оценке эффективности программ обучения и развития работников (модель Д. Киркпатрика);
2. Методы оценки эффективности обучения (количественные и качественные показатели);
3. Виды интервью и их характеристики, психометрическая оценка личностных характеристик, изучение кейсов, ассесмент-центр, симуляции, оценка потенциала работника;
4. Методы повышения вовлеченности персонала и посещаемости обучающих мероприятий;
5. Принципы и подходы к оценке эффективности программ обучения и развития работников;
6. HR аналитика, HR метрики.
7. Программы визуализации информации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Клиентоориентированность
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель (подразделения) по обучению и развитию персонала
6
Специалист по обучению и развитию персонала
12. Карточка профессии "Инженер по профессиональной адаптации":
Код группы:
2422-2
Код наименования занятия:
2422-2-001
Наименование профессии:
Инженер по профессиональной адаптации
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Инженер по подготовке кадров (по профадаптации)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере HR
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

2422-2-007 - Еңбек ресурстарын даярлау жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызметкерлерді ұйымға бейімдеу процесін әзірлеу және бейімделу процесінің тиімділігін бағалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыскерлерді бейімдеу процесін әзірлеу
2. Жұмыскерлерді бейімдеу процесінің тиімділігін бағалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жұмыскерлерді бейімдеу процесін әзірлеу
Дағды 1:
Ұйымдарда персоналды бейімдеу бойынша қолданыстағы тәжірибелердің бенчмаркін жинау
Машықтар:
1. Ұйымның бизнес міндеттері мен стратегияларына талдау жүргізеді;
2. Әр түрлі ұйымдарда бейімделу бағдарламалары бойынша бенчмарк жинайды;
3. Персоналды бейімдеу бағдарламаларына салыстырмалы талдау жүргізеді және бейімделу процесін енгізу бойынша ұсыныстар әзірлейді;
4. Өндірістің әртүрлі учаскелерінде және нақты жұмыс орындарында жұмыс ерекшеліктеріне талдау жүргізеді;
5. Жұмыскерлер арасында білім алмасу, білім базасы бойынша қолданыстағы ақпараттық жүйелерге/платформаларға талдау жүргізеді.
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасының нормалары;
2. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, өзгерістерді басқару негіздері;
3. Бейімделу технологиялары, ақпаратты алу және талдау әдістері мен тәсілдері;
4. Жұмыскерлерді бейімдеу саласындағы заманауи трендтер мен жаңа үрдістер;
5. Ұйымның ұйымдық құрылымы, әртүрлі деңгейдегі және өндірістің әртүрлі учаскелеріндегі жұмыскерлердің лауазымдық міндеттері;
6. Стратегия, корпоративтік мақсаттар, даму бағдарламалары, ұйымның ішкі нормативтік құжаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бейімделу бағдарламаларын ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Ұйымның құндылықтарын, саясаты мен артықшылықтарын жаңа жұмысшыларға таратады, білімнің ашықтығы мен сабақтастығын сақтайды;
2. Бейімделушінің өз рөлін түсінуін қамтамасыз етеді, бейімделушіні белгілі бір лауазымның міндеттерімен және талаптарымен практикалық таныстыруды ұйымдастырады;
3. Бейімделушіні оқытуды қамтамасыз етеді;
4. Жаңа жұмысшы үшін жұмыс кеңістігін ұйымдастыруды бақылайды;
5. Бейімделу мерзімдерінің сақталуын бақылайды және ауытқулардың себептерін талдайды;
6. Жаңа жұмыскерлердің бейімдеуден өтуіне мониторинг жүргізеді;
7. Бейімделу іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу бойынша мүдделі тараптармен өзара әрекеттеседі;
8. Бейімдеу бағдарламаларын ұйымдастыру және өту мәселелері бойынша мүдделі тараптарға кеңес береді.
Білімдер:
1. Ұйымның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
2. Жұмыскерлермен байланыс техникасы мен құралдары;
3. Тәлімгерлік құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
=-
Еңбек функциясы 2:
Жұмыскерлерді бейімдеу процесінің тиімділігін бағалау
Дағды 1:
Кері байланысты жинау және талдау
Машықтар:

2422-2-007 - Специалист по подготовке трудовых ресурсов
Основная цель деятельности:
Разработка процесса адаптации работников в организации и оценка эффективности процесса адаптации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка процесса адаптации работников
2. Оценка эффективности процесса адаптации работников
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка процесса адаптации работников
Навык 1:
Сбор бенчмарка существующих практик по адаптации персонала в организациях
Умения:
1. Проводит анализ бизнес задач и стратегии организации;
2. Собирает бенчмарк по программам адаптации в различных организациях;
3. Проводит сравнительный анализ программ адаптации персонала и разрабатывает рекомендации по внедрению процесса адаптации;
4. Проводит анализ особенностей работы на различных участках производства и конкретных рабочих местах;
5. Проводит анализ существующих информационных систем/ платформ по базе знаний, обмену знаниями среди работников.
Знания:
1. Нормы трудового законодательства РК;
2. Основы организационного поведения, управления изменениями;
3. Технологии адаптации, способы и методы получения и анализа информации;
4. Современные тренды и новейшие тенденции в сфере адаптации работников;
5. Организационная структура организации, должностные обязанности работников разных уровней и на различных участках производства;
6. Стратегия, корпоративные цели, программы развития, нормативные правовые документы организации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и проведение адаптационных программ
Умения:
1. Транслирует ценности, политику и преимущества организации новым работникам, поддерживать атмосферу открытости и преемственности знаний;
2. Обеспечивает понимание своей роли адаптантом, организовывать практическое ознакомление адаптанта с обязанностями и требованиями конкретной должности;
3. Обеспечивает проведение обучение адаптанта;
4. Контролирует организацию рабочего пространства для нового работника;
5. Контролирует соблюдение сроков адаптации и анализирует причины отклонений;
6. Проводит мониторинг прохождения адаптации новых работников;
7. Взаимодействует с заинтересованными сторонами по организации и проведению адаптационных мероприятий.
Знания:
1. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры организации;
2. Техники и инструменты коммуникации с работниками.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Оценка эффективности процесса адаптации работников
Навык 1:
Сбор и анализ обратной связи
Умения:

1. Бейімделу бағдарламасына қанағаттанушылықты бағалауды енгізеді;
2. Жұмыскеркерді бейімдеу кезеңінде аралық қорытындылар өткізуді ұйымдастырады;
3. Бейімделушілерден, басшылардан, тәлімгерлерден өткізілген бағдарлама қорытындылары бойынша кері байланысты жинайды және талдайды;
4. Кері байланыс нәтижесі мен жұмыскерлердің тәжірибесіне сүйене отырып, ұйым процестерін өзгерту бойынша ұсыныстар береді.
5. Бейімделу мәселелері бойынша мүдделі тараптарға кеңес береді.
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасының нормалары;
2. Стратегия, корпоративтік мақсаттар, құндылықтар, даму бағдарламалары, ұйымның ішкі нормативтік құжаттары;
3. Жұмыскерлерді ынталандыру және жұмыста ұстап қалу әдістері;
4. Оқыту және дамыту құралдары және олардың сипаттамалары;
5. Ұйымдардағы персоналды бейімдеу бойынша үздік тәжірибелер;
6. Маркетинг, психология, ұйымдастырушылық психология негіздері;
7. Дизайн және безендіру бағдарламалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерді бейімдеу бағдарламасын жақсарту
Машықтар:
1. Бейімдеу бағдарламасынан өту нәтижелеріне талдау жүргізеді;
2. Қатысушы жұмыскерлерден бейімдеу және кері байланыс бағдарламасының тиімділігін талдау нәтижелері бойынша түзету іс шараларының жоспарын қалыптастырады;
3. Ақпаратты жаңартады және ұйымдағы бейімделу бағдарламаларын түзетеді;
4. Бейімделу мәселелері бойынша бөлімше басшыларына кеңес береді және оқытады;
5. Бейімделу, тәлімгерлік және кері байланыс алу процестерін автоматтандыру бойынша ұсыныстар дайындайды және жүзеге асырады.
Білімдер:
1. Ұйымның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
2. Жұмыскерлермен байланыс техникасы мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Клиентке бағдарлау
Нәтижеге бағдарлану
Талдамалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Персоналды дамыту жөніндегі басшы
6
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі маман
5
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі
Орындаушы: Набиев Данат Кудерович, +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
ОО "Ассоциация HR (ЭйчАр) – менеджеров"
Басшы: Раисова Г.Б.
Телефон нөмірі: +7 (701) 214 08 58
Орындаушылар:

1. Внедряет оценку удовлетворенности программой адаптации;
2. Организовывает проведение промежуточных итогов в период адаптации работника;
3. Собирает и анализирует обратную связь по итогам проведенной программы от адаптантов, руководителей, наставников;
4. Предоставляет предложения по изменению в процессы организации, основываясь на результатах обратной связи и опыте сотрудников.
5. Консультирует заинтересованные стороны по вопросам адаптации.
Знания:
1. Технологии адаптации, способы и методы получения и анализа информации;
2. Современные тренды и новейшие тенденции в сфере адаптации работников;
3. Основы психологии, психометрики;
4. HR аналитика, HR метрики;
5. Методы сбора обратной связи;
6. Управление опытом сотрудника.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Улучшение программы адаптации работников
Умения:
1. Проводит анализ результатов прохождения программы адаптации;
2. Формирует план корректирующих мероприятий по результатам анализа эффективности программы адаптации и обратной связи от причастных работников;
3. Обновляет информацию и корректирует программы адаптации в организации;
4. Консультирует и обучает руководителей подразделений по проблемам адаптации.
5. Готовит и реализует предложения по автоматизации процессов адаптации, наставничества и получения обратной связи.
Знания:
1. Основы управления изменениями, организационного поведения, управления рисками;
2. Принципы и подходы к оценке эффективности адаптационных программ;
3. Виды интервью и их характеристики, психометрическая оценка личностных характеристик, изучение кейсов, ассесмент-центр, симуляции, оценка потенциала;
4. Техники интервьюирования и анкетирования для сбора информации по обратной связи.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Клиентоориентированность
Ориентация на результат
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель (подразделения) по обучению и развитию персонала
6
Специалист по обучению и развитию персонала
5
Служащий по обучению и развитию персонала
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель:
Набиев Данат Кудерович, +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОО "Ассоциация HR (ЭйчАр) – менеджеров"
Руководитель:
Раисова Г.Б.
Номер телефона: +7 (701) 214 08 58
Исполнители:

Садуакасова М., +7 (777) 666 85 31, m.saduakassova@gmail.com
Басшы: Кайсенова Г.
Телефон нөмірі: +7 (701) 214 01 94
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 06.11.2024
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 04.04.2024 г.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 г.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 31.10.2027 г.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
"HR саласындағы
"Адам ресурстарын басқару"
кәсіптік стандарттарды
бекіту туралы" бұйрығы
3-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Ұйымдық дамыту және ұйымның еңбек ресурстарын жоспарлау"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Адам ресурстарын басқару" саласындағы "Ұйымдық дамыту және ұйымның еңбек ресурстарын жоспарлау" кәсіби стандарты адам ресурстарын басқару саласындағы кадрларды бағалау, аттестаттау, сертификаттау және біліктілігін растау, даярлау және мамандандыру үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымында пайдалануға арналған:
1) жұмыскерлер – саладағы мамандыққа қойылатын талаптарды түсіну, өзінің біліктілігін арттыруды және мансаптық жоғарылатуды жоспарлау үшін;
2) жұмыс берушілер – жұмыскерлерге қолданылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу, персоналды жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) – персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша жұмыскерлердің біліктілік өлшемшарттарын әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдар – кәсіби стандартты еңбек нарығын мониторингтеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде пайдалану үшін кең ауқымда пайдалануға арналған
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) бизнес-процестер – белгілі бір өнімді немесе қызметті құруға бағытталған дәйекті және өзара байланысты әрекеттердің немесе жұмыстардың жиынтығы;
2) бизнесті түсіну – компания жұмысының ерекшелігін, оның бәсекелестік артықшылықтарын, нарықтағы позицияларын және стратегиялық басымдықтарын түсіну. Ішкі бизнес-процестерді, олардың еңбек дауын шешу;
3) әсер ету және ықпал ету – келісімге қол жеткізу және өз ұсыныстарын қолдауға басқаларды көндіру мақсатында әсер ету, ықпал ету немесе белгілі бір әсер қалдыру үшін әртүрлі әрекеттерді жүзеге асыру мүмкіндігі;

Садуакасова М., +7 (777) 666 85 31, m.saduakassova@gmail.com
Руководитель:
Кайсенова Г.
Номер телефона: +7 (701) 214 01 94
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 06.11.2024
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 04.04.2024 г.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
18. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 31.10.2027 г.
Приложение 3 к приказу
и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Об утверждении
профессиональных
стандартов в сфере HR
"Управление человеческими
ресурсами"
Профессиональный стандарт: "Организационное развитие и планирование трудовых ресурсов организации"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров по управлению персоналом и предназначены для использования широким кругом пользователей:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и оценке персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Бизнес-процессы – совокупность последовательных и взаимосвязанных действий или работ, направленных на создание определҰнного продукта или услуги
2) Понимание бизнеса – понимание специфики работы компании, ее конкурентных преимуществ, позиций на рынке и стратегических приоритетов. Понимание внутренних бизнес-процессов, своей роли в их реализации;
3) Воздействие и влияние – способность предпринимать разнообразные действия с целью убедить, повлиять, оказать воздействие или произвести на других определенное впечатление, чтобы добиться согласия и поддержки своих предложений;

4) еңбек ресурстары – еңбек қызметіне қажетті дене дамуы мен зияткерлік (ақыл-ой) қабілеті бар адам ресурстары. Еңбек ресурстарына жұмыспен қамтылғандар да, әлеуетті жұмысшылар да кіреді;
5) еңбек ресурстарын жоспарлау – қойылған мақсаттарға барынша тиімді және сапалы қол жеткізу үшін ұйымды қажетті уақытта және қажетті жерде қажетті еңбек ресурстарымен қамтамасыз ету мақсатында еңбек ресурстарына ағымдағы жай-күйді және перспективалық болжамды қажеттілікті сандық және сапалық тұрғыда айқындау процесі;
6) еңбекті ұйымдастыру – еңбек ресурстарын ұтымды пайдалануды, оның ішінде өндіріс процесінде адамдарды орналастыруды, бөлу мен кооперацияны, еңбектің ұтымды әдістері мен тәсілдерін, оны нормалау мен ынталандыруды, жұмыс орындарын ұйымдастыруды, оларға қызмет көрсетуді және қажетті еңбек жағдайларын қамтамасыз ететін іс-шаралар жүйесі;
7) еңбек нарығы – жұмыс күшінің (еңбек қызметтерінің) сұранысы мен ұсынысын қалыптастыру саласы, ол арқылы жұмыс істейтін халықтың көпшілігі жұмыс пен табыс алады. Еңбек нарығы жұмыс күшінің сұранысымен және ұсынысымен реттеледі;
8) клиентке бағдарлану – клиентке көмектесу, оның қажеттіліктерін анықтау және оның сұраныстарын қанағаттандыруға тілек білдіру, ұмтылу, клиентке қажетті қызмет көрсетуге дайын болуы, клиенттің проблемаларын дереу шешу үшін жеке жауапкершілікті қабылдауы, бұл ретте қорғаныс позицияларын алмауы, клиент күткеннен көп нәрсені істеуі;
9) көшбасшылық – көшбасшы рөлін атқару, тапсырмаларды бөлу, өз командасын осы командаға қатысты барлық шешімдер туралы хабардар ету, командада ынтымақтастық рухын құру және тиімді жұмыс істеуге деген ұмтылысты нығайту, команда мүшесінің әрқайсысына оның үлесі бағаланатынын көрсету және команда мүшелері арасындағы өзара әрекеттестік пен мен ынтымақтастықты ынталандыру, командаға қамқорлық көрсету, команда мүшелері қалаған мінез құлықты көрсету арқылы жеке үлгі көрсету;
10) ситуациялық шешім қабылдау – қажетті және объективті ақпарат көздерін анықтау, оны жүйелі талдау, логикалық қорытындылар жасау, содан кейін уақыт шеңбері мен бизнес-басымдықтарды ескере отырып шешім қабылдау процесі;
11) нәтижеге бағдарлану – белгіленген стандарттарға сәйкес келуге немесе олардан асып түсуге ұмтылу, нәтижелерді өлшеу үшін өзіндік сапа өлшемдерін жасау, өз жұмысының тиімділік көрсеткіштерін арттыру, алдына өршіл мақсаттар қою, күрделі міндеттерді шешу, бюрократиялық кедергілерді жоя отырып өзін-өзі жетілдіруге ұмтылу, тапсырмаларды жақсырақ, қарапайым, тезірек және сапалы орындау тәсілдерін таба білу;

4) Трудовые ресурсы – человеческие ресурсы, обладающие физическим развитием и интеллектуальными (умственными) способностями, необходимыми для трудовой деятельности. В трудовые ресурсы входят как занятые, так и потенциальные работники
5) Планирование трудовых ресурсов – процесс определения текущего состояния и перспективной прогнозной потребности в трудовых ресурсах в количественном и качественном выражении с целью обеспечения организации необходимыми трудовыми ресурсами в нужное время и в нужном месте для достижения поставленных целей с наибольшей эффективностью и качеством
6) Организация труда – система мероприятий, обеспечивающих рациональное использование трудовых ресурсов, в том числе расстановку людей в процессе производства, разделение и кооперацию, рациональные методы и приемы труда, нормирование и стимулирование его, организацию рабочих мест, их обслуживание и необходимые условия труда
7) Рынок труда – сфера формирования спроса и предложения рабочей силы (трудовых услуг), через которой большинство работающего населения получает работу и доходы. Рынок труда регулируется спросом и предложением рабочей силы
8) Клиентоориентированность – способность и желание помочь клиенту, выявить его потребности, и удовлетворить его запросы, готовность предоставить клиенту желаемое обслуживание, принять личную ответственность за немедленное решение проблем клиента, не занимая при этом оборонительных позиций, делать больше, чем от него ожидает клиент;
9) Лидерство – способность брать на себя роль лидера, распределять задания, информировать свою команду о всех затрагивающих ее решениях, создавать и укреплять в команде дух сотрудничества и стремление работать эффективно, показывать каждому, что его вклад ценится и поощрять взаимодействие и сотрудничество между членами команды, проявлять заботу о команде, подавать личный пример, демонстрируя желаемое поведение;
10) Ситуационное принятие решений – это способность выявлять источники нужной и объективной информации, системно их анализировать, делать логические выводы, а затем принимать решения с учетом временных рамок и бизнес-приоритетов;
11) Ориентация на результат – стремление соответствовать установленным стандартам или превосходить их, способность создавать собственные критерии качества для измерения результатов, повышать показатели эффективности своей работы, ставить перед собой амбициозные цели, решать сложные задачи, стремление к самосовершенствованию – умение находить способы выполнения задач лучше, проще, быстрее и качественнее, устраняя бюрократические преграды;

12) стратегиялық ойлау – адамның мақсатқа немесе мақсаттар кешеніне қол жеткізу контекстінде қолданатын ақыл-ой немесе ойлау процесі. Ұйымды стратегиялық басқару процесінде қолданған кезде стратегиялық ойлау фирма немесе ұйым үшін бәсекелестік артықшылықтар жасауға бағытталған бірегей идеялар мен мүмкіндіктерді құруды және қолдануды қамтиды. Стратегияға сәйкес алдағыны ойлау, ұйымды дамытудың жаңа мүмкіндіктерін табу, қысқа мерзімді негізде жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ұмтылу және ұзақ мерзімді кезеңге ұйымның тұрақты дамуына ықпал ету; нарықтағы өзгерістерді болжау және проблемалық жағдайларды болжау;
13) талдамалық ойлау – әртүрлі факторларды салыстыра отырып, олардың құрамдас бөліктерін бөліп көрсете отырып, жағдайларды, құбылыстар мен салдарларды қарау қабілеті; басымдықтарды ұтымды орналастыру қабілеті; уақытша өзара байланыстар мен дәйектіліктерді, себеп-салдарлық байланыстарды айқындау қабілеті;
14) ұйымдық дизайн – ұйымның стратегиясын іске асыру кезінде басқару элементтері (бизнес-процестер, ұйымдық құрылым, персонал, мотивация жүйесі) арасындағы сәйкестікке қол жеткізуге бағдарланған бірыңғай жүйе ретінде ұйымның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, еңбек бөлінісін ескере отырып, басқару құрылымын құру қағидаттары, әдістері және жобалау тәсілдері туралы білімдер жиынтығы;
15) ұйымдық құрылым – ұйымдық бірліктердің (бөлімшелердің, лауазымдық позициялардың) және олардың өзара байланыстарының жиынтығы, оның шеңберінде бөлімшелер арасында міндеттер мен функциялар бөлінеді, басшылардың өкілеттіктері мен жауапкершілігі айқындалады. Әдетте, ол графикалық схема түрінде көрсетіледі, оның элементтері иерархиялық реттелген ұйымдық бірліктер болып табылады;
16) ұйымдық қатынастар – мақсаттар мен міндеттерді тұжырымдауды, бөлімшелердің құрамы мен орнын айқындауды, оларды ресурстық қамтамасыз етуді (жұмыс істейтіндердің санын қоса алғанда), басқарудың ұйымдастырушылық жүйесінде жүзеге асырылатын нысандарды, әдістерді, процестерді бекітетін және реттейтін регламенттеуші рәсімдерді, құжаттарды, ережелерді әзірлеуді қамтиды;
17) функционалдық модель – ұйымда іске асырылатын негізгі функциялардың "діңгегі". Модель иерархиялық түрде құрылады — функциялардың жоғарғы деңгейінен төменгіге дейін (декомпозция арқылы). Бұл ретте ең жоғарғы деңгейде бизнес-процестердің жіктелуі және оларды топтарға біріктіру көрініс табады;
18) функционалдық блок – табиғаты мен мақсаттары бойынша біртекті бизнес-процестерге жауапты және бір функционалдық басшының басқаруындағы ұйымдық құрылымдағы бір немесе бірнеше құрылымдық бөлімшелер.

12) Стратегическое мышление – умственный или мыслительный процесс, применяемый человеком в контексте достижения цели или комплекса целей. При использовании в процессе стратегического управления организацией стратегическое мышление предполагает генерирование и применение уникальных идей и возможностей, направленных на создание конкурентных преимуществ для фирмы или организации. Способность думать на несколько шагов вперед в соответствии со стратегией, находить новые возможности для развития организации, стремление к достижению высоких результатов на краткосрочной основе и способствование устойчивому развитию организации на долгосрочный период; предвидение изменений на рынке и предвосхищает проблемных ситуаций;
13) Аналитическое мышление – способность рассматривать ситуации, явления и последствия, выделяя структурируя и систематизируя их составные части, сопоставляя различные факторы; способность к рациональной расстановке приоритетов; способность к определению временных взаимосвязей и последовательностей, причинно-следственных связей;
14) Организационный дизайн – совокупность знаний о принципах, методах построения и подходах проектирования структуры управления с учетом разделения труда, обеспечивающей функционирование организации как единой системы, ориентированной на достижение соответствия между элементами управления (бизнес-процессы, организационная структура, персонал, система мотивации) при реализации стратегии организации
15) Организационная структура – совокупность организационных единиц (подразделения, должностные позиции) и их взаимосвязей, в рамках которой между подразделениями распределяются задачи и функции, определяются полномочия и ответственность руководителей. Как правило, она отображается в виде графической схемы, элементами которой являются иерархически упорядоченные организационные единицы
16) Организационные отношения – включает в себя формулировку целей и задач, определение состава и места подразделений, их ресурсное обеспечение (включая численность работающих), разработку регламентирующих процедур, документов, положений, закрепляющих и регулирующих формы, методы, процессы, которые осуществляются в организационной системе управления
17) Функциональная модель – "дерево" основных функций, реализуемых в организации. Модель строится иерархически — от верхнего уровня функций к нижнему (через декомпозицию). При этом на самом верхнем уровне приводится классификация бизнес-процессов и их объединение в группы
18) Функциональный блок – одно или несколько структурных подразделений в организационной структуре, ответственных за однородные по природе и целям бизнес-процессы, и находящихся под управлением одного функционального руководителя

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) HR – (ағылш. Human Resources) – Адам ресурстары немесе адам ресурстарын басқару (HR)
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Ұйымдық дамыту және ұйымның еңбек ресурстарын жоспарлау
5. Кәсіптік стандарттың коды: M70221021
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
● M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
● 70 Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру
● 70.2 Басқару мәселелері бойынша кеңес беру жөніндегі қызмет
● 70.22 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
● 70.22.1 "Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша кеңес беру"
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Ұйымның тиімді және тұрақты жұмыс істеуі, сондай-ақ ұйымның еңбек ресурстарына қажеттілігін анықтау және кадрлармен қамтамасыз ету немесе еңбек ресурстарын босату жоспарын әзірлеу мақсатында жаңа ұйымдық құрылымды әзірлеу және оны оңтайландыру
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Ұйымдық даму және жұмыс күшін жоспарлау бөлімінің басшысы - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Еңбек ресурстары жөніндегі маман - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Ұйымдық даму және жұмыс күшін жоспарлау бөлімінің басшысы":
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ұйымдық даму және жұмыс күшін жоспарлау бөлімінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Персонал жөніндегі маман (HR менеджері)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) HR – (англ. Human Resources) – человеческие ресурсы или управление человеческими ресурсами (HR)
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Организационное развитие и планирование трудовых ресурсов организации
5. Код профессионального стандарта: M70221021
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
● M Профессиональная, научная и техническая деятельность
● 70 Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления
● 70.2 Деятельность по консультированию по вопросам управления
● 70.22 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
● 70.22.1 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления
7. Краткое описание профессионального стандарта: Разработка новой и оптимизация действующей организационной структуры в целях эффективного и устойчивого функционирования организации, а также определение потребности организации в трудовых ресурсах и разработка плана по укомплектованию или высвобождению трудовых ресурсов
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель (подразделения) по организационному развитию и планированию трудовых ресурсов - 7 уровень ОРК
2) Специалист по трудовым ресурсам - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель (подразделения) по организационному развитию и планированию трудовых ресурсов":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель (подразделения) по организационному развитию и планированию трудовых ресурсов
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Менеджер по персоналу (HR-Менеджер)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 5 лет, из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

1222-0-003 - Еңбек ресурстары жөніндегі директор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымның негізгі мақсаттарына жауап беретін ұйымдық құрылымды жобалау және әзірлеу, ұйымның қысқа мерзімді және стратегиялық мақсаттарына жету үшін ұйымның адам ресурстарына деген қажеттілігін қамтамасыз етуді жоспарлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымдық құрылымды жобалау және дамыту
2. Ұйымның адам ресурстарын жоспарлау
3. Ұйымның адам ресурстарына қажеттілігін қамтамасыз етуді жоспарлау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымдық құрылымды жобалау және дамыту
Дағды 1:
Бизнес-процестерді модельдеу және ұйымдық құрылымның түрін анықтау
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиялық басымдықтары мен бастамаларын зерттейді;
2. Ұйымның қолданыстағы басқару жүйесін, корпоративтік мәдениетін және ұйымдық құрылымын диагностикалауға қатысады;
3. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасын талдайды;
4. Халықаралық және жергілікті нарықтардағы ұқсас компаниялардың тәжірибесін талдайды;
5. Мақсатты функционалды модельді қалыптастыру және ұйымдық құрылымның оңтайлы түрін анықтау бойынша ұсыныстар енгізеді;
6. Басқару нормасын ескере отырып, басқару деңгейлерінің оңтайлы санын анықтайды;
7. Бизнес-процестерді сипаттау және келісу процесін ұйымдастырады
8. Ұйымдық құрылымды жобалау мен дамытудың ақпараттық жүйесін енгізуді және әзірлеуді қамтамасыз етеді
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, макро - және микроэкономика негіздері;
2. Операциялық бизнес модельдері;
3. Ұйымдық дизайн теориясы;
4. Ұйымдарды басқарудың заманауи тұжырымдамалары және ұйымдық дизайнды дамытудың негізгі тенденциялары;
5. Ұйымдастырушылық өзгерістерді жүргізу құралдары мен әдістері;
6. Функционалды модельдерді құру әдістері мен құралдары;
7. Ұйымдық құрылымдардың түрлері;
8. Еңбек ресурстарын басқару саласындағы негізгі нормативтік және құқықтық актілер;
9. Халықаралық еңбек стандарттары, негізгі даму тенденциялары және адам ресурстарын басқару саласындағы озық халықаралық технологиялар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
Мақсатты ұйымдық құрылымды әзірлеу
Машықтар:
1. Бизнес-процестер бойынша рөлдерді бөлу матрицасын әзірлеу бойынша жобада жұмысты ұйымдастырады;
2. Фронт, мидл және бэк офистер арасындағы функцияларды нақты ажырату қағидатын сақтауды ескере отырып, функционалдық блоктар мен құрылымдық бөлімшелер бойынша жауапкершілікті бөлуді әзірлейді;
3. Аутсорсингке беру үшін негізгі бизнес-процестермен бірге жүретін қосалқы функцияларды анықтайды;

1222-0-003 - Директор по трудовым ресурсам
Основная цель деятельности:
Проектирование и разработка организационной структуры, отвечающей основным целям организации и планирование обеспечения потребности организации в человеческих ресурсах для достижения краткосрочных и стратегических целей организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Проектирование и разработка организационной структуры
2. Планирование человеческих ресурсов организации
3. Планирование обеспечения потребности организации в человеческих ресурсах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проектирование и разработка организационной структуры
Навык 1:
Моделирование бизнес-процессов и определение типа организационной структуры
Умения:
1. Изучает стратегические приоритеты и инициативы организации;
2. Принимает участие в диагностике существующей системы управления, корпоративной культуры и организационной структуры организации;
3. Анализирует внутреннюю и внешнюю среды организации;
4. Анализирует практики аналогичных компаний на международном и локальном рынках;
5. Вносит предложения по формированию целевой функциональной модели и определению оптимального типа организационной структуры;
6. Определяет оптимальное количество уровней управления с учетом нормы управляемости;
7. Организует процесс описания и согласования бизнес-процессов
8. Обеспечивает внедрение и развитие информационных систем по проектированию и разработке организационной структуры
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, макро- и микроэкономики;
2. Операционные бизнес-модели;
3. Теория организационного дизайна;
4. Современные концепции управления организациями и основные тенденции в развитии организационного дизайна;
5. Инструменты и методы проведения организационных изменений;
6. Методы и инструменты построения функциональных моделей;
7. Типы организационных структур;
8. Основные нормативные и правовые акты в сфере управления трудовыми ресурсами;
9. Международные стандарты труда, основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Разработка целевой организационной структуры
Умения:
1. Организует работу в проекте по разработке матрицы распределения ролей по бизнес-процессам;
2. Разрабатывает разделение ответственности по функциональным блокам и структурным подразделениям с учетом соблюдения принципа четкого разграничения функций между фронт, мидл и бэк офисами;
3. Определяет вспомогательные функции, сопровождающие основные бизнес-процессы, для возможной передачи в аутсорсинг;

4. Ұйымдық құрылымды енгізу жоспарын әзірлейді;
5. Енгізуді сүйемелдейді және мониторинг жүргізеді;
6. Мүдделі тараптармен өзара әрекеттеседі
Білімдер:
1. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен көзқарасы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
2. Стратегиялық жоспарлау және бизнесті басқару негіздері;
3. Ұйымдық құрылымды құру принциптері, әдістері мен процестері;
4. Адам ресурстарын басқару процестерінің ішкі интеграциясы;
5. Өзгерістерді басқару;
6. Жобалық басқару;
7. Адам ресурстарын басқару құралдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 3:
Мақсатты ұйымдық құрылымды енгізу
Машықтар:
1. Жобадағы жұмысты ұйымдастырады:
- ұйымдастырушылық қатынастарға қатысушылардың мәртебесін анықтау бойынша;
- ұйымдық қатынастар субъектілеріне қолданыстағы заңнама шеңберінде басқару өкілеттіктерін беру бойынша;
- жұмыскерлердің белсенді дамуы үшін олардың негізгі құзыреттерін сипаттау бойынша;
2. Функционалдық карталарды және біліктілікке қойылатын үлгілік талаптарды әзірлейді;
3. Тиісті құжаттарда (ережелерде, шарттарда, лауазымдық нұсқаулықтарда) ұйымдық қатынастар субъектілері арасындағы жауапкершілікті және тәуелділіктің нақты нысанын бекітуді ұйымдастырады және бақылайды;
4. Жауапты жұмыскерлердің жұмысқа тартылуын бақылайды
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік қызметінің негіздері;
2. Жалпы және әлеуметтік психология, еңбек әлеуметтануы және психологиясы, еңбек экономикасы, қауіпсіз еңбек жағдайлары негіздері;
3. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын, персоналдың еңбек нәтижелерін бағалау әдістері;
4. Корпоративтік мәдениет, әлеуметтік саясат, персоналды басқару мотивациясы мен тиімділігі жүйелері;
5. Аудит жүргізу әдістерін, жедел басқару процестерін, социологиялық зерттеулерді бақылау;
6. Ұйымдық жобалау
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 4:
Ұйымдық құрылымның өзгеруі
Машықтар:
1. Жобадағы жұмысты ұйымдастырады:
- ұйымның қолданыстағы ұйымдық құрылымын диагностикалау бойынша;
- ұйымдардың ішкі және сыртқы ортасын талдау бойынша;
- ұйымның өзгерген шарттарын, басымдықтары мен бастамаларын талдау бойынша;
- еңбек өнімділігін талдау және оны арттыру үшін резервтерді анықтау бойынша;
2. Басқару деңгейлері арасындағы бизнес-процестер үшін жауапкершіліктің бөлінуін талдайды;
3. Қолданыстағы бизнес-процестерді сипаттау (as is жағдайы/сол күйінде) және жұмыскерлер мен бөлімшелердің қайталанатын функцияларын анықтау бойынша жұмысты ұйымдастырады;
4. Ұйымдық құрылымдағы әлсіз жақтарды анықтайды (басқару деңгейлерінің шамадан тыс саны, әр басшыға келетін бағыныштылардың аз саны, басшылықтың артық саны және тұтастай алғанда ұйым бойынша да, жеке функциялар бойынша да персонал саны);

4. Разрабатывает план внедрения организационной структуры;
5. Сопровождает и мониторит внедрение;
6. Взаимодействует с заинтересованными сторонами
Знания:
1. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
2. Основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
3. Принципы, методы и процессы построения организационной структуры;
4. Внутренняя интеграция процессов управления человеческими ресурсами;
5. Управление изменениями;
6. Проектное управление;
7. Инструменты управления человеческими ресурсами
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Внедрение целевой организационной структуры
Умения:
1. Организует работу в проекте:
- по определению статуса участников организационных отношений;
- наделению субъектов организационных отношений полномочиями по управлению в рамках действующего законодательства;
- описанию ключевых компетенций работников для их проактивного развития;
2. Разрабатывает функциональные карты и типовые требования к квалификации;
3. Организует и контролирует закрепление в соответствующих документах (положениях, договорах, должностных инструкциях) ответственности и конкретной формы зависимости между субъектами организационных отношений;
4. Контролирует вовлеченность ответственных работников
Знания:
1. Основы производственной деятельности организации;
2. Основы общей и социальной психологии, социологии и психологии труда, экономики труда, безопасных условий труда;
3. Методы оценки работы структурных подразделений, результатов труда персонала;
4. Корпоративная культура, социальная политика, системы мотивации и эффективности управления персоналом;
5. Методы проведения аудита, контроля оперативных управленческих процессов, социологических исследований;
6. Организационное проектирование
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 4:
Изменение организационной структуры
Умения:
1. Организует работу в проекте:
- по диагностике существующей организационной структуры организации;
- по анализу внутренней и внешней среды организаций;
- по анализу изменившихся условий, приоритетов и инициатив организации;
- по анализу производительности труда и выявлению резервов для ее повышения;
2. Анализирует распределения ответственности за бизнес-процессы между уровнями управления;
3. Организует работу по описанию имеющихся бизнес-процессов (ситуация as is /как есть) и определению дублирующих функций работников и подразделений;
4. Определяет слабые места в организационной структуре (излишнее количество уровней управления, небольшое количество подчиненных, приходящихся на каждого руководителя, избыточная численность руководства и численности персонала как в целом по организации, так и по отдельным функциям);

5. Бизнес процестердің/ функциялардың еңбек сыйымдылығын талдауды және қолданыстағы процестерді оңтайландыру үшін резервтерді анықтауды бақылайды;
6. Жобада келесі жұмыстарды жүзеге асырады:
- жаңа операциялық модель құру бойынша;
- функциялар мен бизнес-процестерді басқарудың әртүрлі деңгейлері арасында қайта бөлу бойынша;
- бөлімшелер мен бағыттарды қайта ұйымдастыруды ескере отырып, жаңа құрылымды сипаттау бойынша;
- жаңа бизнес-процестердің сипаттамасы бойынша (to be жағдайы/қалай болуы тиіс);
7. Өзгерістерді тиімді басқаруға ықпал ететін жаңа ұйымдық қатынастарды құру және дамыту бойынша мүдделі тараптармен өзара әркеттеседі;
8. Жауапты жұмыскерлердің қатысуын бақылайды
Білімдер:
1. Бизнес-процестер, кәсіптер (мамандықтар) бойынша стандарттар жүйесі, еңбек нормалары;
2. Еңбек қатынастарын реттеу тәртібі;
3. Ұйымның мақсаттары, стратегиясы және кадр саясаты;
4. Ұйымның дамуы мен тиімділігін басқару әдістері;
5. Жоспарлар мен бағдарламалардың орындалуын талдау, олардың экономикалық тиімділігін анықтау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Еңбек функциясы 2:
Ұйымның адам ресурстарын жоспарлау
Дағды 1:
Орта және ұзақ мерзімді кезеңге жұмыскерлер санын жоспарлау
Машықтар:
1. Ұйымның адам ресурстарымен ағымдағы қамтамасыз етілуін талдайды;
2. Ұйымның даму стратегиясының сценарийлерін ескере отырып, жұмыскерлердің қажетті біліктіліктерін/профильдерін талдайды;
3. Еңбекті ұйымдастыруды және еңбек өнімділігі бойынша көрсеткіштерді талдайды;
4. Еңбек нарығын талдайды және орта және ұзақ мерзімді кезеңдерге ұйымның сыртқы және ішкі ортасын бақылайды;
5. Орта мерзімді кезеңге персоналдың оңтайлы сапалық және сандық құрамын жоспарлайды;
6. Ұйымның даму стратегиясының сценарийіне сәйкес персонал құрамындағы өзгерістердің балама сценарийлерін, кезеңге қажетті персонал профилін қамтитын адам ресурстары бойынша ұзақ мерзімді жоспар жасайды;
7. Ұзақ мерзімді перспективаға адам ресурстарының санын келесілер арқылы болжайды:
- еңбек ресурстарын ұзақ мерзімді стратегиялық жоспарлауға кадрлық әлеуетті басқару стратегиясын біріктіру;
- сабақтастық жоспарын/шетелдік мамандарды қазақстандық кадрлармен ауыстыруды ескере отырып, еңбек ресурстарының жоспарланған санын жұмыс көлемімен тексеру/салыстыру үшін құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен конструктивті диалог жүргізу;
8. Ұйымды кадрлармен қамтамасыз ету мақсатында кадрлар керектігін анықтайтын нысанын бекітеді
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасы, еңбек ресурстарын басқару саласындағы негізгі нормативтік және құқықтық актілер;
2. Еңбекті ұйымдастырудың формалары мен әдістері;

5. Контролирует анализ трудоемкости бизнес-процессов/функции и выявление резервов для оптимизации действующих процессов;
6. Осуществляет работу в проекте:
- по построению новой операционной модели;
- по перераспределению функций и бизнес-процессов между различными уровнями управления;
- по описанию новой структуры с учетом реорганизации подразделений и направлений;
- по описанию новых бизнес-процессов (ситуация to be/ как должно быть);
7. Взаимодействует с заинтересованными сторонами по созданию и развитию новых организационных отношений, способствующих эффективному управлению изменениями;
8. Контролирует вовлеченность ответственных работников
Знания:
1. Системы стандартов по бизнес-процессам, профессиям (специальностям), нормы труда;
2. Порядок регулирования трудовых отношений;
3. Цели, стратегия и кадровая политика организации;
4. Методы управления развитием и эффективностью организации;
5. Методы анализа выполнения планов и программ, определения их экономической эффективности
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Планирование человеческих ресурсов организации
Навык 1:
Планирование численности на среднесрочный и долгосрочный периоды
Умения:
1. Анализирует текущую обеспеченность организации человеческими ресурсами;
2. Анализирует требуемые квалификации/профили работников с учетом сценариев стратегии развития организации;
3. Анализирует организацию труда и показатели по производительности труда;
4. Анализирует рынок труда и мониторит внешнюю и внутреннюю среды организации на среднесрочный и долгосрочный периоды;
5. Планирует оптимальное качественный и количественный состава персонала на среднесрочный период;
6. Составляет долгосрочный план по человеческим ресурсам, который включает требуемый профиль персонала на период, альтернативные сценарии изменения в составе персонала в соответствии со сценарием стратегии развития организации;
7. Прогнозирует численность человеческих ресурсов на долгосрочный период путем:
- интеграции стратегии по управлению потенциалом персонала в долгосрочное стратегическое планирование трудовых ресурсов;
- ведения конструктивного диалога с руководителями бизнес-подразделений для проверки/сопоставления запланированной численности трудовых ресурсов с объемами работ с учетом плана преемственности/замещения иностранных специалистов казахстанскими кадрами;
8. Утверждает формы потребности на персонал с целью обеспечения найма персонала
Знания:
1. Трудовое законодательство РК, основные нормативные и правовые акты в сфере управления трудовыми ресурсами;
2. Формы и методы организации труда;

3. Еңбек ресурстарын жоспарлау әдістері мен құралдары, оның ішінде еңбек ресурстарына қажеттілікті болжау модельдерін құру әдістері;
4. Адам ресурстарын жоспарлаудың негізгі процестері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
Еңбек ресурстарын босатуды жоспарлау
Машықтар:
1. Жаңа технологиямен, еңбекті ұйымдастыруды жетілдірумен, өндірістің құрылымдық өзгерістерімен, өндірісті цифрландырумен және басқа факторлармен шартталған ұйым ішіндегі жұмыстардың мазмұны мен көлемінің ықтимал өзгерістерін ескере отырып, персоналдың, кәсіптердің/мамандықтардың санаттары бойынша адам ресурстарының жоспарланып отырған босатылуын айқындайды;
2. Жұмыскелердің санын қысқарту мен орнын ауыстыруды жоспарлайды;
3. Жұмыскерлерді босату шығындарын жоспарлайды;
4. Еңбек нарығын, құрылған жұмыс орындары туралы ақпаратты талдайды;
5. Босатылған персоналды жұмысқа орналастыруға қажетті қаржылық шығындарды жоспарлайды;
6. Кадрларды оқыту және дамыту секторымен бірлесіп кадрларды қайта даярлауды жоспарлайды;
7. Мүдделі тараптармен (кәсіподақтар, жұмыспен қамту орталықтары, мемлекеттік органдар, БАҚ және т.б.) өзара әрекеттеседі.
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік қызметінің ерекшелігі, оның даму перспективалары;
2. Ұйымның, оның тұтынушыларының және басқа стейкхолдерлердің ішкі және сыртқы ортасы;
3. Ұйымдағы персоналды басқарудың тиімді жүйелері;
4. Адам ресурстарын жоспарлау процестері;
5. Еңбекті нормалау негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Еңбек функциясы 3:
Ұйымның адам ресурстарына қажеттілігін қамтамасыз етуді жоспарлау
Дағды 1:
Ұйымның ішкі көздерден адам ресурстарына деген қажеттілігін жабу бойынша бағдарламаны әзірлеу
Машықтар:
1. Ішкі еңбек ресурстарының әлеуетін және олардың талап етілетін біліктіліктерге сәйкестігін талдайды;
2. Персоналды оқыту және дамыту секторымен бірлесіп кадрларды даярлау мен қайта даярлау қажеттілігін талдайды;
3. Жұмыскерлерді оқыту және дамыту секторымен бірлесіп жұмыскерлердің біліктілігін арттыруға/дамытуға арналған шығындарды айқындайды;
4. Ішкі көзден қабылдауды жоспарлайды;
5. Кадрларды ротациялауды жоспарлайды;
6. Персоналды алмастыруды және кәсіптерді/лауазымдарды қоса атқаруды жоспарлайды;
7. Персоналдың сабақтастығын жоспарлауға қатысады;
8. Ішкі көздерден персоналды тарту жөніндегі бағдарламаны жүзеге асыруға арналған шығындарды жоспарлайды;
9. Жұмыскерлердің оңтайлы сандық және сапалық құрамын жоспарлайды
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару процестерінің ішкі интеграциясы;
2. Адам ресурстарын басқару құралдары;
3. Еңбек экономикасының негіздері;
4. Ұйымның ішкі нормативтік құжаттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
Ұйымның адам ресурстарына деген қажеттілігін сыртқы көздер арқылы жабу жөніндегі бағдарламаны әзірлеу
Машықтар:

3. Методы и инструменты планирования трудовых ресурсов, в т.ч. методы построения моделей прогноза потребности в трудовых ресурсах;
4. Основные процессы планирования человеческих ресурсов
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Планирование высвобождения трудовых ресурсов
Умения:
1. Определяет планируемое высвобождение человеческих ресурсов по категориям персонала, профессий\специальностей с учетом возможных изменений содержания и объема работ внутри организации, обусловленных новой технологией, совершенствованием организации труда, структурными изменениями производства, цифровизацией производства и другими факторами;
2. Планирует сокращение численности и перемещения персонала;
3. Планирует затраты на высвобождение персонала;
4. Анализирует рынок труда, информации по созданным рабочим местам;
5. Планирует финансовые затраты на трудоустройство высвобожденного персонала;
6. Планирует совместно с сектором по обучению и развитию персонала переподготовку кадров;
7. Взаимодействует с заинтересованными сторонами (профсоюзы, центры занятости, госорганы, СМИ и др.)
Знания:
1. Специфика производственной деятельности организации, перспективы ее развития;
2. Внутренняя и внешняя среда организации, ее потребителей и других стейкхолдеров;
3. Эффективные системы управления персоналом в организации;
4. Процессы планирования человеческих ресурсов;
5. Основы нормирования труда
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Планирование обеспечения потребности организации в человеческих ресурсах
Навык 1:
Разработка программы по закрытию потребности организации в человеческих ресурсах из внутренних источников
Умения:
1. Анализирует потенциал внутренних трудовых ресурсов и соответствия их требуемым квалификациям;
2. Анализирует совместно с сектором по обучению и развитию персонала потребности в подготовке и переподготовке кадров;
3. Определяет совместно с сектором по обучению и развитию персонала затраты на развитие/повышение квалификации работников;
4. Планирует набор из внутреннего источника;
5. Планирует ротации кадров;
6. Планирует перемещения персонала и совмещения профессий\должностей;
7. Участвует в планировании преемственности персонала;
8. Планирует затраты на осуществление программы по привлечению персонала из внутренних источников;
9. Планирует оптимальный количественный и качественный состав персонала
Знания:
1. Внутренняя интеграции процессов управления человеческими ресурсами;
2. Инструменты управления человеческими ресурсами;
3. Основы экономики труда;
4. Внутренние нормативные документы организации
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Разработка программы по закрытию потребности организации в человеческих ресурсах из внешних источников
Умения:

1. Ұйымның адам ресурстарына қажеттілігін жабудың сыртқы көздерін анықтайды;
2. Тиісті HR секторларымен бірлесіп:
- еңбек нарығында ұсыныстың болуын талдайды;
- қосымша оқыту қажеттілігімен жас мамандардың қажеттіліктерін талдайды;
- мамандарды даярлау, оның ішінде дуальды оқыту бойынша бағдарламаларды жоспарлайды;
- жас мамандарды тартуды жоспарлайды;
3. Сыртқы көздерден персоналды тарту жөніндегі бағдарламаларды жүзеге асыруға арналған шығындарды бағалауды жүзеге асырады
Білімдер:
1. Жұмыскерлердің нормативтік санын есептеу әдістері;
2. Персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
3. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандырудың нысандары, әдістері мен жүйелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Нәтижеге бағдарлану
Стратегиялық ойлау
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Көшбасшылық
Клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Персоналды басқару жөніндегі директор
7
HR бизнес-партнер
7
Өндірістік байланыстар жөніндегі басшы
7
Персоналды дамыту бөлімінің басшысы
10. Кәсіптің карточкасы "Еңбек ресурстары жөніндегі маман":
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
2422-1-023
Кәсіптің атауы:
Еңбек ресурстары жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Кадрлар жөніндегі маман
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-001 - Бизнес және еңбек процестерін талдау
Қызметтің негізгі мақсаты:
Еңбекті ұйымдастыруға талдау жүргізу, ұйымдық құрылым элементтері арасындағы өзара әрекеттесуді қалыптастыру арқылы мақсатты ұйымдық құрылымды енгізу, сондай-ақ ұйымның тиімді қызметі үшін адам ресурстарына қосымша қажеттілікті анықтау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Определяет внешние источники закрытия потребности организации в человеческих ресурсах;
2. Совместно с соответствующими секторами HR:
- анализирует наличия предложения на рынке труда;
- анализирует потребности в молодых специалистах с необходимостью дополнительного обучения;
- планирует программы подготовки специалистов, в т.ч. по дуальному обучению;
- планирует привлечение молодых специалистов;
3. Осуществляет оценку затрат на осуществление программ по привлечению персонала из внешних источников
Знания:
1. Методы расчета нормативной численности;
2. Методы анализа количественного и качественного состава персонала;
3. Формы, методы и системы материального и нематериального стимулирования труда персонала
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Ориентация на результат
Стратегическое мышление
Сотрудничество и взаимодействие
Лидерство
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор по управлению персоналом
7
HR бизнес-партнер
7
Руководитель по производственным отношениям
7
Руководитель по развитию персонала
10. Карточка профессии "Специалист по трудовым ресурсам":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
2422-1-023
Наименование профессии:
Специалист по трудовым ресурсам
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Специалист по кадрам
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не менее 3 лет, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-001 - Аналитик бизнес и трудовых процессов
Основная цель деятельности:
Внедрение целевой организационной структуры путем проведения анализа организации труда, формирования взаимодействии между элементами организационной структуры, а также определение дополнительной потребности в человеческих ресурсах для эффективной деятельности организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Мақсатты ұйымдық құрылымды енгізу
2. Ұйымның адам ресурстарына деген қажеттілігін анықтау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Мақсатты ұйымдық құрылымды енгізу
Дағды 1:
Еңбекті ұйымдастыруды талдау және ұйымдық құрылымды құру/өзгерту жобасына қатысу
Машықтар:
1. Сыртқы экономикалық ортадағы өзгерістердің еңбекті ұйымдастыруға тигізетін әсерін талдайды;
2. Ұйымдық өзгерістердің (активтерді қайта құрылымдау және жекешелендіру, өндіріс көлемін азайту, қайта ұйымдастыру және т.б.) еңбекті ұйымдастыруға тигізетін әсерін талдайды;
3. Еңбекті ұйымдастырудың тиімді нысандары мен әдістерін әзірлейді;
4. Еңбек өнімділігінің өсу факторларын талдайды;
5. Еңбек жағдайларын және жұмыс орнын ұйымдастыруды (оның ішінде мүгедектердің жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, олардың еңбек жағдайларын) талдайды;
6. Жаңа технологияларды енгізуді, процестерді автоматтандыруды/ цифрландыруды және басқа факторларды ескере отырып, өндірістік/бизнес-процестерді талдайды;
7. Келесі талдауларға қатысады:
- еңбек нормаларын ұйымдастыру;
- еңбек ресурстарының қозғалысы (қабылдау айналымы, айналым жылдамдығы, жұмыс күшінің тұрақтылық коэффициенті, ауыстыру коэффициенті және т.б.)
8. Ұйымдастырушылық өзгерістерді талдау негізінде ұйымдық құрылымның жобасын әзірлейді (ақпараттық жүйенің сәйкес модулі шеңберінде);
9. Ұйымдастыру құрылымын жаңарта отырып, бақылауды және уақтылы жаңартуды жүзеге асырады
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасы, еңбек ресурстарын басқару саласындағы негізгі нормативтік және құқықтық актілер;
2. Бизнес-процестер, кәсіптер (мамандықтар) бойынша стандарттар жүйесі, еңбек нормалары;
3. Еңбек қатынастарын реттеу тәртібі;
4. Ұйымның мақсаты, стратегиясы және кадр саясаты;
5. Ұйымның дамуы мен тиімділігін басқару әдістері;
6. Жоспарлар мен бағдарламалардың орындалуын талдау, олардың экономикалық тиімділігін анықтау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
Ұйымдық құрылым элементтері арасындағы өзара әрекеттесуді қалыптастыру
Машықтар:
1. Бизнес-процестер үшін жауапкершілікті басқару деңгейлері арасында бөлуді талдайды;
2. Жұмыскерлер мен бөлімшелердің қайталанатын функцияларын анықтайды;
3. Басқару деңгейлерінің артық санын, әрбір басшыға тиесілі бағыныштылардың санын, басшылық санын және тұтастай алғанда, ұйым бойынша да, жекелеген функциялар бойынша да персонал санын айқындайды;
4. Еңбек өнімділігін арттыру резервтерін анықтау мақсатында бизнес-процестердің/функциялардың еңбек сыйымдылығын талдауға қатысады;
5. Функционалдық карталар және біліктілікке қойылатын үлгілік талаптар негізінде лауазымдық/жұмыс нұсқаулықтарының нысандары мен ішкі стандарттарын, құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерді әзірлейді;

1. Внедрение целевой организационной структуры
2. Определение потребности организации в человеческих ресурсах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Внедрение целевой организационной структуры
Навык 1:
Анализ организации труда и участие в проекте построения/изменения организационной структуры
Умения:
1. Анализирует влияние изменений во внешней экономической среде на организацию труда;
2. Анализирует влияние организационных изменений (реструктуризация и приватизация активов, снижение объемов производства, реорганизация и т.д.) на организацию труда;
3. Разрабатывает эффективные формы и методы организации труда;
4. Анализирует факторы роста производительности труда;
5. Анализирует условия труда и организаций рабочих мест (в том числе условия рабочих мест инвалидов с учетом их индивидуальных возможностей);
6. Участвует в анализе:
- организации нормирования труда;
- движения трудовых ресурсов (коэффициента оборота по приему, коэффициента текучести, коэффициента стабильности трудовых ресурсов, коэффициента замещения и др.);
7. Анализирует производственные/ бизнес-процессы с учетом внедрения новых технологий, автоматизации/ цифровизации процессов и др. факторов;
8. На основе анализа организационных изменений разрабатывает проект организационной структуры (в рамках соответствующего модуля информационной системы);
9. Осуществляет мониторинг и своевременные обновления, актуализацию организационной структуры
Знания:
1. Трудовое законодательство РК, основные нормативные и правовые акты в сфере управления трудовыми ресурсами;
2. Системы стандартов по бизнес-процессам, профессиям (специальностям), нормы труда;
3. Порядок регулирования трудовых отношений;
4. Цели, стратегия и кадровая политика организации;
5. Методы управления развитием и эффективностью организации;
6. Методы анализа выполнения планов и программ, определения их экономической эффективности
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Формирование взаимодействии между элементами организационной структуры
Умения:
1. Анализирует распределение ответственности за бизнес-процессы между уровнями управления;
2. Определяет дублирующие функции работников и подразделений;
3. Определяет излишнее количество уровней управления, количество подчиненных, приходящихся на каждого руководителя, численность руководства и численность персонала как в целом по организации, так и по отдельным функциям;
4. Участвует в анализе трудоемкости бизнес-процессов/функции для выявления резервов повышения производительности труда;
5. Разрабатывает на основе функциональных карт и типовых требований к квалификации формы и внутренние стандарты должностных/рабочих инструкций, положений о структурных подразделениях;

6. Ішкі нормативтік құқықтық актілер шеңберінде ұйымдық қатынастар субъектілері арасында өкілеттіктерді бөлуді әзірлейді;
7. Жұмыскерлердің белсенді дамуы үшін олардың негізгі құзыреттерін сипаттауға қатысады;
8. Жауапты жұмыскерлердің ұйымдастырушылық даму жөніндегі ішкі құжаттарды (ережелер, шарттар, лауазымдық/жұмыс нұсқаулықтары) әзірлеуіне мониторинг жүргізеді;
9. Ұйымдастырушылық дизайн бойынша ішкі құжаттарды әзірлеу бойынша ақпараттық сессиялар өткізеді;
10. Мүдделі тараптармен өзара әрекеттеседі
Білімдер:
1. Ұйымның өндірістік қызметінің негіздері;
2. Жалпы және әлеуметтік психология, еңбек әлеуметтануы және психологиясы, еңбек экономикасы, қауіпсіз еңбек жағдайлары негіздері;
3. Ұйымның құрылымы;
4. Құрылымдық бөлімшелердің жұмысын, персоналдың еңбек нәтижелерін бағалау әдістері;
5. Корпоративтік мәдениет, әлеуметтік саясат, персоналды басқару мотивациясы мен тиімділігі жүйелері;
6. Аудит жүргізу, жедел басқару процестерін, әлеуметтік зерттеулерді бақылау әдістері;
7. Ұйымдастырушылық жобалау;
8. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандырудың нысандары, әдістері мен жүйелері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Еңбек функциясы 2:
Ұйымның адам ресурстарына деген қажеттілігін анықтау
Дағды 1:
Ұйымның адам ресурстарымен ағымдағы қамтамасыз етілуін талдау
Машықтар:
1. Персонал санаттары бойынша ұйымның еңбек ресурстарының сандық өзгерістерін талдайды:
- алдыңғы кезеңдердегі сандар мен жоспарланған сандарға қатысты нақты санның өзгеруі;
- кезеңдегі орташа тізімдік санның өзгеруі (орташа тізімдік сан);
- абсолютті өсім мен жұмыскерлера санының өсу қарқынын анықтау;
2. Негізгі және қосалқы жұмыскерлер арасындағы байланысты және осы өзгерістің тенденцияларын талдайды;
3. Негізгі жұмыскерлердің үлес салмағының өзгеруін талдайды;
4. Ұйымның негізгі лауазымдардағы/кәсіптердегі жұмыскерлермен қамтамасыз етілуін және олардың біліктілік деңгейін талдайды;
5. Басшылар мен бағыныштылар арасындағы қарым-қатынасты талдайды;
6. Персонал санаттары бойынша еңбек ресурстарының сапалық жай-күйін талдайды (жалпы білім беру деңгейі, кәсіптік-біліктілік деңгейі, жыныстық-жас құрылымы және т.б.)
Білімдер:
1. Экономика және еңбекті нормалау негіздері;
2. Еңбекті ұйымдастырудың формалары мен әдістері;
3. Еңбек ресурстарын жоспарлау әдістері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын жоспарлаудың негізгі процестері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
Ұйымның адам ресурстарына деген қажеттілігін анықтау
Машықтар:
1. Кадрлардың табиғи айналымын (зейнетке кету сияқты) және олардың тұрақтамауын жоспарлайды;

6. Разрабатывает распределение полномочий между субъектами организационных отношений в рамках внутренних нормативных документов;
7. Участвует в описании ключевых компетенций работников для их проактивного развития;
8. Мониторит разработку ответственными работниками внутренних документов по организационному развитию (положения, договора, должностные/рабочие инструкции);
9. Проводит информационные сессии по разработке внутренних документов по организационному дизайну;
10. Взаимодействует с заинтересованными сторонами
Знания:
1. Основы производственной деятельности организации;
2. Основы общей и социальной психологии, социологии и психологии труда, экономики труда, безопасных условий труда;
3. Структура организации;
4. Методы оценки работы структурных подразделений, результатов труда персонала;
5. Корпоративная культура, социальная политика, системы мотивации и эффективности управления персоналом;
6. Методы проведения аудита, контроля оперативных управленческих процессов, социологических исследований;
7. Организационное проектирование;
8. Формы, методы и системы материального и нематериального стимулирования труда персонала
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Определение потребности организации в человеческих ресурсах
Навык 1:
Анализ текущей обеспеченности организации человеческими ресурсами
Умения:
1. Анализирует количественные изменения трудовых ресурсов организации по категориям персонала:
- изменения фактической численности по отношению к запланированной численности и численности предыдущих периодов;
- изменения списочной численности в среднем за период (среднесписочной численности);
- определение абсолютного прироста и темпов роста численности;
2. Анализирует соотношение между основными и вспомогательными рабочими и тенденции этого изменения;
3. Анализирует изменение удельного веса основных рабочих;
4. Анализирует обеспеченность организации работниками ключевых должностей\профессий и уровень их квалификации;
5. Анализирует соотношение между руководителями и подчиненными;
6. Анализирует качественное состояние трудовых ресурсов по категориям персонала (общеобразовательный уровень, профессионально- квалификационный уровень, половозрастная структура и т.д.)
Знания:
1. Основы экономики и нормирования труда;
2. Формы и методы организации труда;
3. Методы и инструменты планирования трудовых ресурсов;
4. Основные процессы планирования человеческих ресурсов
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Определение текущей потребности организации в человеческих ресурсах
Умения:
1. Планирует естественные выбытия и текучесть кадров;

2. Негізгі қызмет көлемін, инвестициялық жобаларды іске асыруды және өндірістік активтер мен басқа да негізгі құралдарды жұмыс жағдайында ұстауды ескере отырып, ұйымның бизнес-жоспары шеңберіндегі жұмыскерлер санының өзгеруін талдайды;
3. Жұмыскерлердің ағымдағы және қажетті профилін талдайды;
4. Персонал, кәсіп/мамандық санаттары бойынша қажетті біліктілік деңгейі бар еңбек ресурстарына қосымша қажеттілікті жұмыскерлер санының өсуін, жоспарланатын табиғи жұмыстан кетуді және кадрлардың айналымын ескере отырып айқындайды
Білімдер:
1. Персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
2. Адам ресурстарын басқару процестерінің ішкі интеграциясы;
3. Адам ресурстарын басқару құралдары;
4. Ұйымның қызмет бағыты бойынша ішкі нормативтік құжаттары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Нәтижеге бағдарлану
Клиентке бағдарлану
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Персоналды дамыту бөлімінің басшысы
7
HR бизнес-партнер
7
Өндірістік байланыстар жөніндегі басшы
7
Еңбек ресурстарын жоспарлау жөніндегі басшы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі
Орындаушы: Набиев Д., +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Ассоциация HR менеджеров Казахстана
Басшы: Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (701) 214 08 53
Орындаушылар:
Ордабаева А.Т., +7 (701) 977 60 56, aigul.ordabayeva1966@gmail.com
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 06.11.2024
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 04.04.2024 г.
15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 г.
17. Бағдарлы қайта қарау күні: 31.10.2027 г.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
"HR саласындағы
"Адам ресурстарын басқару"
кәсіптік стандарттарды
бекіту туралы" бұйрығы
4-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Кадрлық әкімшілендіру"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Кадрлық әкімшілендіру" кәсіптік стандарты адам ресурстарын басқару саласындағы кадрларды бағалау, аттестаттау, сертификаттау және біліктілігін растау, даярлау және мамандандыру үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымы үшін:

2. Анализирует изменения численности в рамках бизнес-плана организации с учетом объемов основной деятельности, реализации инвестиционных проектов и поддержания в рабочем состоянии производственных активов и прочих основных средств;
3. Анализирует текущий и требуемый профиль персонала;
4. Определяет дополнительную потребность в трудовых ресурсах с требуемым уровнем квалификации по категориям персонала, профессии\специальности с учетом прироста численности, планируемого естественного выбытия и текучести кадров
Знания:
1. Методы анализа количественного и качественного состава персонала;
2. Внутренняя интеграция процессов управления человеческими ресурсами;
3. Инструменты управления человеческими ресурсами;
4. Внутренние нормативные документы организации по направлению деятельности
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Ориентация на результат
Клиентоориентированность
Сотрудничество и взаимодействие
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель по развитию персонала
7
HR бизнес-партнер
7
Руководитель по производственным отношениям
7
Руководитель (подразделения) по планированию трудовых ресурсов
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель:
Набиев Д., +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Ассоциация HR менеджеров Казахстана
Руководитель:
Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Номер телефона: +7 (701) 214 08 53
Исполнители:
Ордабаева А.Т., +7 (701) 977 60 56, aigul.ordabayeva1966@gmail.com
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 06.11.2024
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 04.04.2024 г.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
16. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 31.10.2027 г.
Приложение 4 к приказу
и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Об утверждении
профессиональных
стандартов в сфере HR
"Управление человеческими
ресурсами"
Профессиональный стандарт: "Кадровое администрирование"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Кадровое администрирование" применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров в сфере управления человеческими ресурсами и предназначены для использования широким кругом пользователей:

1) жұмыскерлерге – саладағы мамандыққа қойылатын талаптарды түсіну үшін, өз біліктілігін арттыруды және мансаптық өсуді жоспарлау үшін;
2) жұмыс берушілерге – жұмыскерлерге қолданылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу үшін, персоналды жалдау және бағалау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру үшін, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, өсіру және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға (органдарға) – персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу үшін және сәйкестік деңгейі бойынша жұмыскерлердің біліктілік өлшемшарттарын әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдарға – еңбек нарығын мониторингілеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде кәсіби стандартты пайдалануға арналған. Осы кәсіптік стандарт адам ресурстарын (көп салалы бағытты) басқаруды қамтиды.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) адам ресурстарына қажеттілікті жоспарлау (қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді) – бизнестің ағымдағы және болашақ міндеттеріне қол жеткізу мақсатында ұйым үшін жұмыскерлердің қажетті саны мен сапасын айқындау;
2) ақпарат іздеу – ізденімпаздық, күнделікті жұмыс міндеттерінен тыс құбылыстар, адамдар, проблемалар туралы көбірек білуге ұмтылу, ақпаратты "жерден қазып табу" немесе нақты мәліметтерге қол жеткізу, даулы мәселелерді нақтылау, қажетті ақпарат бере алатын барлық көздерді, сондай-ақ ақпарат алудың жолға қойылған өзге де әдістерін пайдалану;
3) аутстаффинг – уақытша персонал қызметтерін ұсыну жөніндегі қызметтер (ұйым персоналының бір бөлігін штаттан шығарып, оларды заңды түрде провайдер-компанияда ресімдеуді көздейтін жұмыспен қамту түрі, бұл ретте персонал өз міндеттерін тапсырыс беруші ұйымның мақсаттары шеңберінде орындайды. Заңды тұрғыдан алғанда, жұмыскердің еңбек қатынастары тапсырыс беруші ұйыммен емес, провайдермен байланысты болады. Бұл ретте провайдер-компания тапсырыс берушіге ақылы қызмет көрсету шарты бойынша қызметтер көрсетеді, ал тапсырыс беруші ақысын төлейді);
4) аутстаффинг персоналы/аутстаффинг секторының жұмыскері – аутстаффинг қызметтерін көрсету шарты шеңберінде тапсырыс беруші ұйымға провайдер-компания ұсынатын және провайдер-компаниямен еңбек қатынастарында болатын персонал;
5) әлеуметтік әріптестік – жұмыскерлер (жұмыскерлердің өкілдері), жұмыс берушілер (жұмыс берушілердің өкілдері), мемлекеттік органдар арасындағы еңбек қатынастарын және еңбек қатынастарына тікелей байланысты өзге де мәселелерді реттеу мәселелері бойынша олардың мүдделерін келісуді қамтамасыз етуге бағытталған өзара қатынастар жүйесі;

1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и оценке персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда. Настоящий профессиональный стандарт включает управление человеческими ресурсами (многопрофильного направления).
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Планирование потребностей в человеческих ресурсах (краткосрочное и долгосрочное) – определение необходимого количества и качества работников для организации с целью достижения текущих и будущих задач бизнеса;
2) Поиск информации – любознательность, стремление больше знать о явлениях, людях, проблемах, выходящих за рамки повседневных рабочих обязанностей, умение "раскопать" информацию или добиться точных сведений, прояснение спорных моментов, использование всех источников, которые могут дать нужную информацию, а также собственных налаженных методов получения информации;
3) Аутстаффинг – услуги по предоставлению услуг временного персонала (вид занятости, предусматривающий вывод части персонала организации за штат с юридическим оформлением в компании-провайдера, при этом персонал исполняет свои обязанности в рамках задач организации-заказчика. С юридической точки зрения трудовые отношения у работника возникают с компанией-провайдером, а не с организацией-заказчиком. При этом компания-провайдер оказывает услуги заказчику по договору возмездного оказания услуг, а последний их оплачивает);
4) Персонал аутстаффинга/работник сектора аутстаффинга – персонал, предоставляемый компанией-провайдером для организации-заказчика в рамках договора оказания услуг аутстаффинга и находящийся в трудовых отношениях с компанией-провайдером;
5) Социальное партнерство – система взаимоотношений между работниками (представителями работников), работодателями (представителями работодателей), государственными органами, направленная на обеспечение согласования их интересов по вопросам регулирования трудовых отношений и иных, непосредственно связанных с трудовыми отношениями;

6) әсер ету және ықпал ету – өз ұсыныстарына келісім мен қолдауға қол жеткізу үшін өзгелерге әсер ету, ықпал ету, сендіру немесе белгілі бір пікір қалыптастыру мақсатында әртүрлі іс-әрекеттер жасау қабілеті;
7) бизнес стратегиясы – қажетті нәтижелерге қол жеткізу үшін ұйымның жоспарлаған іс-қимылдарының жиынтығы;
8) дербес деректер – дербес деректер субъектісіне қатысты белгілі бір немесе олардың негізінде айқындалатын электрондық, қағазда және (немесе) өзге де материалдық жеткізгіштегі мәліметтер;
9) еңбек дауы – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын қолдану, келісімдердің, еңбек және (немесе) ұжымдық шарттардың, жұмыс беруші актілерінің талаптарын орындау немесе өзгерту мәселелері бойынша жұмыскер (жұмыскерлер) мен жұмыс беруші (жұмыс берушілер) арасындағы келіспеушіліктер;
10) еңбек жағдайлары – еңбекке ақы төлеу, еңбекті нормалау, еңбек міндеттерін орындау, жұмыс уақыты мен демалыс уақыты режимі жағдайлары, кәсіптерді (лауазымдарды) қоса атқару, қызмет көрсету аймақтарын кеңейту, уақытша болмаған жұмыскердің міндеттерін орындау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау тәртібі, техникалық, өндірістік-тұрмыстық жағдайлар, сондай-ақ тараптардың келісімі бойынша өзге де еңбек жағдайлары;
11) еңбек қатынастары – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында, келісімдерде, еңбек және ұжымдық шарттарда, жұмыс берушінің актілерінде көзделген құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру кезінде жұмыскер мен жұмыс беруші арасында туындайтын қатынастар;
12) еңбек ресурстарын жоспарлау – алға қойылған мақсаттарға барынша тиімділікпен және сапамен қол жеткізу үшін ұйымды қажетті уақытта және қажетті жерде қажетті еңбек ресурстарымен қамтамасыз ету мақсатында еңбек ресурстарына ағымдағы жай-күйді және перспективалық болжам қажеттілігін сандық және сапалық тұрғыда айқындау процесі;
13) еңбек тәртібі – жұмыс берушінің және жұмыскерлердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде, сондай-ақ келісімдерде, еңбек және ұжымдық шарттарда, жұмыс берушінің актілерінде, құрылтайшылық құжаттарда белгіленген міндеттемелерді тиісінше орындауы;
14) еңбек тәртібі – жұмыскерлер мен жұмыс берушінің еңбегін ұйымдастыру жөніндегі қатынастарды реттеу тәртібі;
15) еңбек шарты – жұмыскер мен жұмыс беруші арасындағы жазбаша келісім, оған сәйкес жұмыскер белгілі бір жұмысты (еңбек функциясын) жеке өзі орындауға, еңбек тәртібін сақтауға міндеттенеді, ал жұмыс беруші жұмыскерге шартты еңбек функциясы бойынша жұмыс беруге, осы Кодексте, Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде, ұжымдық шартта, жұмыс берушінің актілерінде көзделген еңбек жағдайларын қамтамасыз етуге, жұмыскерге жалақыны уақтылы және толық мөлшерде төлеуге міндеттенеді;

6) Воздействие и влияние – способность предпринимать разнообразные действия с целью убедить, повлиять, оказать воздействие или произвести на других определенное впечатление, чтобы добиться согласия и поддержки своих предложений;
7) Стратегия бизнеса – совокупность действий, которые организация собирается предпринять для достижения желаемых результатов;
8) Персональные данные – сведения, относящиеся к определенному или определяемому на их основании субъекту персональных данных, зафиксированные на электронном, бумажном и (или) ином материальном носителе;
9) Трудовой спор – разногласия между работником (работниками) и работодателем (работодателями) по вопросам применения трудового законодательства Республики Казахстан, выполнения или изменения условий соглашений, трудового и (или) коллективного договоров, актов работодателя;
10) Условия труда – условия оплаты, нормирования труда, выполнения трудовых обязанностей, режима рабочего времени и времени отдыха, порядок совмещения профессий (должностей), расширения зон обслуживания, выполнения обязанностей временно отсутствующего работника, безопасности и охраны труда, технические, производственно-бытовые условия, а также иные по согласованию сторон условия труда;
11) Трудовые отношения – отношения между работником и работодателем, возникающие при осуществлении прав и обязанностей, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан, соглашениями, трудовым, коллективным договорами и актами работодателя;
12) Планирование трудовых ресурсов – процесс определения текущего состояния и перспективной прогнозной потребности в трудовых ресурсах в количественном и качественном выражении с целью обеспечения организации необходимыми трудовыми ресурсами в нужное время и в нужном месте для достижения поставленных целей с наибольшей эффективностью и качеством;
13) Трудовая дисциплина – надлежащее исполнение работодателем и работниками обязательств, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также соглашениями, трудовым, коллективным договорами, актами работодателя, учредительными документами;
14) Трудовой распорядок – порядок регулирования отношений по организации труда работников и работодателя;
15) Трудовой договор – письменное соглашение между работником и работодателем, в соответствии с которым работник обязуется лично выполнять определенную работу (трудовую функцию), соблюдать трудовой распорядок, а работодатель обязуется предоставить работнику работу по обусловленной трудовой функции, обеспечить условия труда, предусмотренные настоящим Кодексом, законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, коллективным договором, актами работодателя, своевременно и в полном размере выплачивать работнику заработную плату;

16) еңбекке тікелей байланысты қатынастар – еңбекті ұйымдастыру және басқару, жұмысқа орналастыру, жұмыскерлерді кәсіптік даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру, әлеуметтік әріптестік, ұжымдық шарттар мен келісімдер жасасу, жұмыскерлердің (жұмыскерлер өкілдерінің) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген жағдайларда еңбек жағдайларын белгілеуге қатысуы, еңбек дауларын шешу және Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының сақталуын бақылау жөнінде қалыптасатын қатынастар;
17) жеке іс – еңбек шартын жасасу кезінде және еңбек ету кезеңінде алынған және ресімделген, жұмыскер және оның еңбек жолы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар жиынтығы;
18) жұмыс берушінің актілері – жұмыс беруші шығаратын бұйрықтар, өкімдер, нұсқаулықтар, ережелер, еңбек тәртібінің ережелері;
19) жұмыскерлердің өкілдері – кәсіптік одақтардың, олардың бірлестіктерінің органдары, ал олар болмаған кезде жұмыскерлердің жалпы жиналысында (конференциясында) жұмыскерлердің (конференция делегаттарының) кемінде үштен екі бөлігінің қатысуымен көпшілік дауыспен сайланған және уәкілеттік берілген сайланбалы өкілдер;
20) кадрлардың тұрақтамауы – персоналдың жылдық есеп бойынша ауысу деңгейі;
21) кадрлық аудит – ұйымның адам ресурстарын басқару саласындағы мақсаттарының және қол жеткізілетін нәтижелердің сәйкестігін тексеру процесі, атап айтқанда, осы кәсіптік стандарт шеңберінде – ұйымның кадрлық құжаттаудың жай-күйін бағалауды және еңбек құқығы нормаларын қамтитын және персоналмен жұмысын регламенттейтін нормативтік актілеріне сараптама жасау, кадрлық құжаттаманы ресімдеудегі, сақтаудағы және жүйелеудегі бұзушылықтарды анықтау және кадрлық әкімшілендірудің одан әрі жұмысы бойынша ұсынымдар әзірлеу;
22) кадрлық құжаттама – персоналдың болуы мен қозғалысын көрсететін нысандар (құжаттар) жиынтығы;
23) кадрлық құжаттау – бұл ұйым мен жұмыскердің өзара қарым-қатынасын реттейтін, кадрлық құжаттармен жұмысты құжаттауды және ұйымдастыруды қамтамасыз ететін қызмет (персоналды басқаруға, кадрлар қозғалысы мен кадрлық есепке алуға, сондай-ақ жұмыс уақыты мен персоналмен есеп айырысуды есепке алуға байланысты құжаттаманы әзірлеу және жүргізу мәселелері);
24) кандидаттардың дерекқоры – деректерді сипаттаудың, сақтаудың және басқарудың жалпы принциптерін көздейтін белгілі бір ережелер бойынша жинақталған кандидаттар туралы деректер мен ақпараттың жиынтығы;
25) клиентке бағдарлану – клиентке көмектесуге, оның қажеттіліктерін анықтауға және оның сұраныстарын қанағаттандыруға деген қабілеттілік пен ынта, клиентке қажетті қызмет көрсетуге дайын болу, клиенттің проблемаларын дереу шешу үшін жеке жауапкершілік алу, бұл ретте клиенттің көңілінен толықтай шығып, оның күткеннен де зор нәтиже көрсету;

16) Отношения, непосредственно связанные с трудовыми – отношения, складывающиеся по поводу организации и управления трудом, трудоустройства, профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников, социального партнерства, заключения коллективных договоров и соглашений, участия работников (представителей работников) в установлении условий труда в предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан случаях, разрешения трудовых споров и контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан;
17) Личное дело – совокупность документов, полученных и оформленных при заключении трудового договора и в период трудовой деятельности, содержащих сведения о работнике и его трудовой деятельности;
18) Акты работодателя – приказы, распоряжения, инструкции, положения, правила трудового распорядка, издаваемые работодателем;
19) Представители работников – органы профессиональных союзов, их объединений, а при их отсутствии выборные представители, избранные и уполномоченные на общем собрании (конференции) работников большинством голосов участников, при присутствии на нем не менее двух третей работников (делегатов конференции);
20) Текучесть кадров – уровень сменяемости персонала в годовом выражении;
21) Кадровый аудит – процесс проверки соответствия целей организации в области управления человеческими ресурсами и достигаемыми результатами, в частности, в рамках данного профессионального стандарта - оценка состояния кадрового документирования и экспертиза нормативных актов организации, содержащих нормы трудового права и регламентирующих работу с персоналом, выявление нарушений в оформлении, хранении и систематизации кадровой документации и подготовка рекомендаций по дальнейшей работе кадрового администрирования;
22) Кадровая документация – совокупность форм (документов), отражающих наличие и движение персонала;
23) Кадровое документирование – это деятельность, регламентирующая взаимоотношения организации и работника, обеспечивающая документирование и организацию работы с кадровыми документами (вопросы разработки и ведения документации, связанной с управлением персоналом, движением кадров и кадровым учетом, а также учетом рабочего времени и расчетов с персоналом);
24) База данных кандидатов – совокупность данных, информации о кандидатах, организованная по определенным правилам, предусматривающим общие принципы описания, хранения и управления данными;
25) Клиентоориентированность – способность и желание помочь клиенту, выявить его потребности, и удовлетворить его запросы, готовность предоставить клиенту желаемое обслуживание, принять личную ответственность за немедленное решение проблем клиента, не занимая при этом оборонительных позиций, делать больше, чем от него ожидает клиент;

26) консалтинг (консультация беру) – қаржы, коммерциялық, заң, технологиялық, техникалық, сараптамалық қызмет саласындағы кең ауқымды мәселелер бойынша басшыларға, басқарушыларға консультация беру жөніндегі қызмет. Консалтингтің мақсаты – басқару жүйесіне (менеджментке) көзделген мақсаттарға жетуге көмектесу;
27) құжат айналымы – құжаттар ұйымда жасалған немесе ұйымға қабылданған сәттен бастап, олардың орындалу немесе жөнелту аяқталғанға дейінгі қозғалысы. Құжаттарды жедел сақтау – құжаттарды ұйымның мұрағатына тапсырғанға немесе белгіленген тәртіппен жойғанға дейін оларды құрылымдық бөлімшеде сақтау болып табылады;
28) құжат айналымын автоматтандыру – бұл ұйымдағы құжаттардың айналымына есеп жүргізуге, қолдауды қамтамасыз етуді ескере отырып, персоналдың орын ауыстыруын бақылауға мүмкіндік беретін жүйе;
29) медиация (лат. mediare) – делдалдық – тараптардың ерікті келісімі бойынша іске асырылатын, өзара қолайлы шешімге қол жеткізу мақсатында үшінші бейтарап тараптың көмегімен дауларды соттан тыс шешу нысаны (еңбек дауларын шешу тәсілдерінің бірі);
30) метрика – адам ресурстарын басқару саласындағы тиісті бағыт бойынша мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу дәрежесін куәландыратын арнайы өлшемдер/көрсеткіштер;
31) өзара түсіністік орнату – әрбір жеке тұлғаның бірегейлігін мойындап, басқаларға құрметпен қарай отырып, айналадағы адамдарды түсінуге ұмтылу;
32) талдамалық ойлау – түрлі жағдайлардың, құбылыстар мен салдарлардың құрамдас бөліктерін жеке-жеке бөліп алып, оны құрылымдай, жүйелей отырып және әртүрлі факторларды салыстыра отырып қарастыру қабілеті; басымдықтарды ұтымды орналастыру қабілеті; уақытша өзара байланыстар мен дәйектіліктерді, себеп-салдарлық байланыстарды айқындау қабілеті;
33) тәуекелдерді басқару – жағымсыз нәтиженің туындау ықтималдығын азайтуға және белгілі бір жобаны іске асыру барысында туындайтын ықтимал ысыраптарды барынша азайтуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және орындау процесі;
34) тұжырымдамалық ойлау – жағдайлар арасындағы заңдылықтарды немесе айқын емес байланыстарды анықтау және күрделі жағдайларда негізгі ойларды бөліп көрсету қабілеті, индукциялау, логикалық және шығармашылық ойлау қабілеті, кез келген нәрсеге жаңа көзқараспен қарау немесе олардың мағынасын нақтылау үшін әртүрлі құрамдас бөліктерді бір бүтінге біріктіре білу қабілеті, күрделі идеяларды немесе жағдайларды қарапайым, түсінікті және түсінікті көрінетіндей қабылдай білу қабілеті;
35) ұйымдық дизайн – ұйымның стратегиясын іске асыру кезінде еңбек бөлінісін ескере отырып, басқару элементтері (бизнес-процестер, ұйымдық құрылым, персонал, мотивация жүйесі) арасындағы сәйкестікке қол жеткізуге бағдарланған бірыңғай жүйе ретінде ұйымның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, басқару құрылымын құру принциптері, әдістері және жобалау тәсілдері туралы білімдер жиынтығы;

26) Консалтинг (консультирование) – деятельность по консультированию руководителей, управленцев по широкому кругу вопросов в сфере финансовой, коммерческой, юридической, технологической, технической, экспертной деятельностей. Цель консалтинга — помочь системе управления (менеджменту) в достижении заявленных целей;
27) Документооборот – движение документов в организации с момента их создания или получения до завершения исполнения или отправки. Оперативным хранением документов является хранение документов в структурном подразделении до их передачи в архив организации или уничтожения в установленном порядке;
28) Автоматизация документооборота – это система, которая позволяет учитывать круговорот документов в организации, отслеживать перемещения персонала с учетом обеспечения поддержки;
29) Медиация (от лат. mediare – посредничать) – форма внесудебного разрешения споров с помощью третьей нейтральной беспристрастной стороны (один из способов разрешения трудовых споров) в целях достижения взаимоприемлемого решения, реализуемая по добровольному согласию сторон;
30) Метрики – специальные измерения/показатели, свидетельствующие о степени достижения целей и задач по соответствующему направлению в области управления человеческими ресурсами;
31) Создание взаимопонимания – стремление к пониманию окружающих, демонстрирует уважительное отношение к другим, признавая уникальность каждого индивидуума;
32) Аналитическое мышление – способность рассматривать ситуации, явления и последствия, выделяя структурируя и систематизируя их составные части, сопоставляя различные факторы; способность к рациональной расстановке приоритетов; способность к определению временных взаимосвязей и последовательностей, причинно-следственных связей;
33) Управление рисками – процесс принятия и выполнения управленческих решений, направленных на снижение вероятности возникновения неблагоприятного результата и минимизацию возможных потерь проекта, вызванных его реализацией;
34) Концептуальное мышление – способность выявлять закономерности или неочевидные связи между ситуациями и выделять ключевые моменты в сложных ситуациях, способность к индукции, логическому и творческому мышлению, умение взглянуть на вещи по-новому или сложить разные компоненты в одно целое, чтобы прояснился их смысл, умение представить сложные идеи или ситуации так, чтобы это выглядело просто, ясно и понятно;
35) Организационный дизайн – совокупность знаний о принципах, методах построения и подходах проектирования структуры управления с учетом разделения труда, обеспечивающей функционирование организации как единой системы, ориентированной на достижение соответствия между элементами управления (бизнес-процессы, организационная структура, персонал, система мотивации) при реализации стратегии организации;

36) ұйымдық құрылым – ұйымдық бірліктердің (бөлімшелердің, лауазымдық позициялардың) және олардың өзара байланыстарының жиынтығы, оның шеңберінде бөлімшелер арасында міндеттер мен функциялар бөлінеді, басшылардың өкілеттіктері мен жауапкершілігі айқындалады;
37) хабарлама/өтініш – жұмыскердің немесе жұмыс берушінің жазбаша мәлімдемесі немесе өзге тәсілмен (курьерлік пошта, пошта байланысы, факсимильдік байланыс, электрондық пошта және өзге де ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы) берілген мәлімдемелер;
38) шетелдік жұмыс күші – маусымдық шетелдік жұмыскерлерді қоса алғанда, еңбек қызметін жүзеге асыру үшін, сондай-ақ корпоратив ішінде ауыстыру шеңберінде жұмыс берушілер тартатын шетелдік жұмыскерлер;
39) ынтымақтастық және қолдау – формалды ықпалдың болуына қарамастан, айналадағы адамдарды ынтымақтастыққа ынталандыру және жұмылдыру;
40) HR-тәуекелдер – HR-бизнес-процестерге әсер ететін белгісіздік жағдайында шешімдер қабылдау/қабылдамау нәтижесінде қолайсыз оқиғалардың туындау, қатерлердің орын алу ықтималдығы.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) БА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығы;
3) ЕШТБЭЖ – Еңбек шарттарын тiркеудiң бiркелкi электрондық жүйесi.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Кадрлық әкімшілендіру
5. Кәсіптік стандарттың коды: M70221047
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
● M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
● 70 Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру
● 70.2 Басқару мәселелері бойынша кеңес беру жөніндегі қызмет
● 70.22 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
● 70.22.1 "Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша кеңес беру"
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптар мен нормаларға қатаң сәйкестікте кадрлардың қозғалысы мен есебін басқару жүйесін қалыптастыру және дамыту, сондай-ақ адам ресурстарын басқаруға байланысты ұйымның тәуекелдері мен шығыстарын азайту мақсатында аутстаффинг арқылы персонал тарту.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі басшы - 7 СБШ-нің деңгейі;

36) Организационная структура – совокупность организационных единиц (подразделения, должностные позиции) и их взаимосвязей, в рамках которой между подразделениями распределяются задачи и функции, определяются полномочия и ответственность руководителей;
37) Уведомление/заявление – письменное заявление работника или работодателя либо заявления, поданные иным способом (посредством курьерской почты, почтовой связи, факсимильной связи, электронной почты и иных информационно-коммуникационных технологий);
38) Иностранная рабочая сила – иностранные работники, привлекаемые работодателями для осуществления трудовой деятельности включая сезонных иностранных работников, а также в рамках внутрикорпоративного перевода;
39) Сотрудничество и поддержка – вдохновляет и побуждает окружающих на сотрудничество независимо от наличия формального влияния;
40) HR-риски – вероятность наступления неблагоприятных событий, реализации угроз в результате принятия/непринятия решений в ситуации неопределенности, оказывающих влияние на HR-бизнес-процессы;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
2) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
3) ЕСУТД – единая система учета трудовых договоров.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Кадровое администрирование
5. Код профессионального стандарта: M70221047
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
● M Профессиональная, научная и техническая деятельность
● 70 Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления
● 70.2 Деятельность по консультированию по вопросам управления
● 70.22 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
● 70.22.1 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления
7. Краткое описание профессионального стандарта: Формирование и развитие системы управления движением и учета кадров, документирования в строгом соответствии с требованиями и нормами, установленными законодательством Республики Казахстан, а также привлечение персонала через аутстаффинг в целях минимизации рисков и расходов организации, связанных с управлением человеческими ресурсами
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель по кадровому администрированию (делопроизводству) - 7 уровень ОРК

2) кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі маман - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) кадрларды есепке алу жөніндегі қызметші - 4 СБШ-нің деңгейі;
4) персоналдың аутстаффингін басқару жөніндегі маман (менеджер) - 6 СБШ-нің деңгейі;
5) шетелдік жұмыс күшін тарту жөніндегі үйлестіруші - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі басшы":
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі басшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
48. Кадрлар бөлімінің бастығы
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
17. Кадрлар бөлімінің меңгерушісі (бастығы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-007 - Кадрлар бөлімнің бастығы (адами ресурстарын басқару)
1222-0-015 - Кадрлар бөлімі бастығының орынбасары (адами ресурстарын басқару)
4000-0-015 - Кадрлық іс қағаздарын жүргізу жөніндегі қызметшілердің басшысы
1222-0-014 - Кадрлар жөніндегі директор (адами ресурстары)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кадрлар қозғалысын басқару саясатын басқару, жоспарлау, үйлестіру, кадрлардың есебін ұйымдастыру және жүргізу, ұйымның стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін іске асыру үшін жұмыспен қамтудың / адам ресурстарын тартудың өзге түрлері шеңберінде туындайтын еңбек құқықтық қатынастары мен өзге де қатынастарды құжаттау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

2) Специалист по кадровому администрированию (делопроизводству) - 6 уровень ОРК
3) Служащий по учету кадров - 4 уровень ОРК
4) Специалист по управлению аутстаффингом персонала - 6 уровень ОРК
5) Координатор по привлечению иностранной рабочей силы - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель по кадровому администрированию (делопроизводству)":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель по кадровому администрированию (делопроизводству)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
48. Начальник отдела кадров
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
17. Заведующий (Начальник) отделом кадров
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-007 - Начальник отдела кадров (управление персоналом)
1222-0-015 - Заместитель начальника отдела кадров (управление персоналом)
4000-0-015 - Руководитель служащих по кадровому делопроизводству
1222-0-014 - Директор по кадрам (персоналу)
Основная цель деятельности:
Управление, планирование, координирование политики управления движением кадров, организация и ведение учета кадров, документирование трудовых правоотношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов занятости / привлечения человеческих ресурсов для реализации стратегических целей и задач организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Кадрлар қозғалысын басқару, кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу
2. Кадрлық іс жүргізу жүйесін қалыптастыру және басқару
3. Персоналды бақылау, HR жұмысының тиімділігі мен сапасын арттыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кадрлар қозғалысын басқару, кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу
Дағды 1:
Кадрлар есебін ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Кадрлардың орналасуы мен қозғалысын басқару бойынша жұмысты ұйымдастыру;
2. Еңбек қызметінің ұйымдық-құқықтық негіздерін, еңбекті ұйымдастыруды және ұйым мен персоналдың өзара қарым-қатынасын құқықтық регламенттеуді қамтамасыз ету;
3. Еңбек құқықтық қатынастарды реттеу, кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және еңбекті қорғау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету мақсатында ішкі актілерді, персоналды басқару және еңбекті қорғау жөніндегі құжаттарды, кадрларды есепке алу, жұмыс уақыты және персоналмен есеп айырысу жөніндегі бастапқы нысандарды, есепке алу-тіркеу құжаттамасын әзірлеу және келісу;
4. Персоналға шығындарды жоспарлау және бақылау;
5. Кадрлардың сандық және сапалық құрамы туралы дерекқор қалыптастыру;
6. Жұмыс уақытын есепке алуды ұйымдастыру;
7. Актілерді ресімдеудің талаптарға сәйкестігін және жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
8. Күнделікті қайталанатын кадрлық операциялар бойынша еңбек шығындарын талдау. Кадрлық әкімшілендіру процестерін және басқа HR-процестерді автоматтандыруға ықпал ету;
9. Еңбек тәртібінің сақталуын бақылау;
10. Ұйым басшылығына кадрлар қозғалысын басқару, кадрларды есепке алу, кадрлық құжаттау, персоналмен құқықтық қатынастарды реттеу мәселелері бойынша консультация беру;
11. Персоналдың аутсорсинг/аутстаффинг процесін басқару.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару, HR-функцияларға сервистік қызмет көрсету саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Кадрларды есепке алуды және кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
5. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
6. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрлардың қозғалысы бойынша есептілікті дайындау
Машықтар:
1. Персоналдың сандық және сапалық құрамының жай-күйін бағалау;
2. Персоналдың қозғалысын, кадрлардың тұрақтамау себептерін талдау, метриканы пайдалана отырып, тиісті іс-шаралар өткізу;

1. Управление движением кадров, организация и ведение учета кадров
2. Формирование и управление системой кадрового делопроизводства
3. Контролинг персонала, повышение эффективности и качества работы HR
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Управление движением кадров, организация и ведение учета кадров
Навык 1:
Организация и ведение учета кадров
Умения:
1. Организовывать работу по управлению расстановкой и движением кадров;
2. Обеспечивать организационно-правовые основы трудовой деятельности, организацию труда и правовую регламентацию взаимоотношений организации и персонала;
3. Разрабатывать и согласовывать внутренние акты, документы по управлению персоналом и охране труда, первичные формы по учету кадров, рабочего времени и расчетов с персоналом, учетно-регистрационной документации с целью регулирования трудовых правоотношений, организации учета кадров и обеспечению мер по охране труда;
4. Планировать и контролировать расходы на персонал;
5. Формировать базу данных о количественном и качественном составе кадров;
6. Организовывать учет рабочего времени;
7. Обеспечивать соответствие оформления актов требованиям и защиты интересов работодателя и работников;
8. Анализировать трудозатраты по рутинным кадровым операциям. Содействовать автоматизации процессов кадрового администрирования и других HR-процессов;
9. Контролировать соблюдение трудовой дисциплины;
10. Консультировать руководство организации по вопросам управления движением кадров, учета кадров, кадрового документирования, регулирования правоотношений с персоналом;
11. Управлять процессом аутсорсинга/аутстаффинга персонала.
Знания:
1. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, сервисного обслуживания HR-функции;
2. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации учета кадров и кадрового документирования;
5. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
6. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка отчетности по движению кадров
Умения:
1. Оценивать состояние количественного и качественного состава персонала;
2. Анализировать движение персонала, причины текучести кадров, проведение соответствующих мероприятий с использованием метрик;

3. Кадрлар бойынша есептілікті, талдамалық есептерді дайындауды ұйымдастыру;
4. Ұйым басшыларымен бірлесіп адам ресурстарын басқару саласындағы саясаттың / стратегияның сипаттамасы мен коммуникациясын қамтамасыз ету;
5. Міндетті есептілікті ұсыну шеңберінде есептілік мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік органдармен өзара әрекеттестік жасау;
6. Этикалық нормалардың сақталуын қамтамасыз ету;
7. Ұйымның басшылығы мен жұмыскерлеріне кадрлар қозғалысы және міндетті есеп беру мәселелері бойынша консультация беру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару, HR-функцияларға сервистік қызмет көрсету саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Кадрларды есепке алуды және кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
5. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
6. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Кадрлық іс жүргізу жүйесін қалыптастыру және басқару
Дағды 1:
Ұйымның еңбек қатынастарын, кадрлық құжаттаманың жай-күйін реттейтін нормативтік актілерін талдау
Машықтар:
1. Ұйымның еңбек қатынастарын басқару, кадрлық құжаттау мәселелерін реттейтін нормативтік актілеріне аудит жүргізу;
2. Құжаттардағы қателерді, дәлсіздіктерді, түзетулерді және дұрыс емес ақпаратты анықтау, құжаттардың заңдылығын анықтау, алдын алу шараларын қабылдау;
3. Ұйымның кадрлық құжаттау мәселелерін реттейтін нормативтік актілерді әзірлеу/жетілдіру;
4. HR процестерін оңтайландыруға және автоматтандыруға ықпал ету, ұсыныстар әзірлеу;
5. Кадрлық құжаттаудың жай-күйін сапа стандарттарына, сондай-ақ корпоративтік нормалар мен заңнама нормаларына сәйкес бағалау;
6. Заңнама талаптары сақталмаған жағдайда туындауы мүмкін қолайсыз салдарлардың, тәуекелдердің тізбесін қалыптастыру;
7. Жұмыскерлерге консультация беру (оның ішінде персонал бойынша электрондық дерекқордың жұмыс істеу мәселелері бойынша консультация беру).
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару, HR-функцияларға сервистік қызмет көрсету саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымның бизнес стратегиясы, миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
3. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;

3. Организовывать подготовку отчетности по кадрам, аналитических отчетов;
4. Обеспечивать описание и коммуникацию политики / стратегии в области управления человеческими ресурсами совместно с руководителями организации;
5. Взаимодействовать с уполномоченными государственными органами по вопросам отчетности в рамках предоставления обязательной отчетности;
6. Обеспечивать соблюдение этических норм;
7. Консультировать руководство и работников организации по вопросам движения кадров и обязательной отчетности.
Знания:
1. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, сервисного обслуживания HR-функции;
2. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации учета кадров и кадрового документирования;
5. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
6. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование и управление системой кадрового делопроизводства
Навык 1:
Анализ нормативных актов организации, регулирующих трудовые отношения, состояния кадровой документации
Умения:
1. Проводить аудит нормативных актов организации, регулирующих вопросы управления трудовых отношений, кадрового документирования;
2. Выявлять ошибки, неточности, исправления и недостоверную информацию в документах, определять легитимность документов, принимать профилактические меры;
3. Разрабатывать/совершенствовать нормативные акты, регулирующие вопросы кадрового документирования организации;
4. Содействовать оптимизации и автоматизации процессов HR, разрабатывать предложения;
5. Оценивать состояние кадрового документирования в соответствии со стандартами качества, а также корпоративными нормами и нормами законодательства;
6. Формировать перечень неблагоприятных последствий, рисков, которые могут возникнуть в случае не соблюдения требований законодательства;
7. Консультировать работников (в том числе по вопросам функционирования электронной базы данных по персоналу).
Знания:
1. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, сервисного обслуживания HR-функции;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
3. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;

5. Кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
6. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
7. Дауларды басқару әдістері, медиацияның процедуралары мен құралдары;
8. Тәуекелдерді басқару әдістері;
9. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
10. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрлық құжаттау жүргізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Персоналмен құқықтық қатынастарды ресімдеуді қамтамасыз ету;
2. Еңбек тәртібін бұзушылықтарды қарауды және тәртіптік жаза қолдануды ресімдеу рәсімдерін ұйымдастыру;
3. Жұмыс уақытын есепке алуды ұйымдастыру и администрирование отсутствий работников;
4. Әскери есепке алуды ұйымдастыру;
5. Организовывать работу по своевременной подготовке документов по пенсионному обеспечению за счет ОППВ, а также документов, необходимых для назначения пенсий работникам, установления льгот и компенсаций;
6. Басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру, жұмыскерлердің сұранысы бойынша жұмыстар ұйымдастыру;
7. Кадрлар бойынша міндетті есептілікті, талдамалық есептерді дайындауды ұйымдастыру;
8. Ресімделетін құжаттардың талаптарға сәйкестігін және жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
9. Дербес деректерді қорғауды қамтамасыз ету;
10. Этикалық нормалардың сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
4. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
5. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Персоналды бақылау, HR жұмысының тиімділігі мен сапасын арттыру
Дағды 1:
Жұмыскерлердің лауазымдардың талаптары мен құзыреттеріне /біліктілік деңгейлеріне сәйкестігін қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйымдық құрылымды, ұйымның штат кестесін әзірлеу/қалыптастыруға жәрдемдесу;
2. Талаптарға және құзыреттерге сәйкес кадрларды іріктеуге, жұмыскерлерді бағалауға және жұмыс орындары бойынша бөлінуін/штаттық орналастырылуын қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
3. Персоналды жоспарлауды үйлестіру/жоспарлауға жәрдемдесу;
4. Нормативтік құқықтық актілер мен ұйым актілерінің талаптарына қайшы келмейтін басқару шешімдерін қабылдау;

5. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации кадрового документирования;
6. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
7. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
8. Методы управления рисками;
9. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
10. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация ведения кадрового документирования
Умения:
1. Обеспечивать оформление правоотношений с персоналом;
2. Организовывать процедуры рассмотрения нарушений трудовой дисциплины и оформления наложения дисциплинарных взысканий;
3. Организовывать учет рабочего времени и администрирование отсутствий работников;
4. Организовывать ведение воинского учета;
5. Организовывать работу по своевременной подготовке документов по пенсионному обеспечению за счет ОППВ, а также документов, необходимых для назначения пенсий работникам, установления льгот и компенсаций;
6. Консультировать руководство и работников, организовывать работы по запросам работников;
7. Организовывать подготовку обязательной отчетности по кадрам, аналитических отчетов;
8. Обеспечивать соответствие оформляемых документов требованиям и защиты интересов работодателя и работников;
9. Обеспечивать защиту персональных данных;
10. Обеспечивать соблюдение этических норм.
Знания:
1. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации кадрового документирования;
4. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
5. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Контролинг персонала, повышение эффективности и качества работы HR
Навык 1:
Обеспечение соответствия работников требованиям и компетенциям должностей /уровням квалификаций
Умения:
1. Разрабатывать/содействовать в формировании организационной структуры, штатного расписания организации;
2. Содействовать отбору кадров в соответствии с требованиями и компетенциями, оценке и распределению работников по рабочим местам/обеспечению штатной расстановки;
3. Координировать планирование персонала/оказывать содействие в планировании;
4. Принимать управленческие решения, не противоречащие требованиям нормативных правовых актов и актов организации;

5. Еңбек тәртібінің сақталуын бақылау;
6. Штатты толықтыру бойынша жұмысты үйлестіру, персоналдың тұрақтамауын азайтуға бағытталған іс-шараларды өткізуге/ ұйымдастыруға жәрдемдесу;
7. Жұмысқа қабылданған сәттен бастап ұйыммен өзара қарым-қатынас тоқтатылғанға дейін әрбір жұмыскердің қызметін құжаттамалық сүйемелдеуді қамтамасыз ету;
8. Жұмыскерлердің көңіл-күйіне мониторинг жүргізу, күнделікті қайталанатын процестерді автоматтандыру арқылы компания қаражатын оңтайландыруға ықпал ету.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару, HR-функцияларға сервистік қызмет көрсету саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Кадрларды есепке алуды және кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
5. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
6. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
HR жұмысының/қызметінің тиімділігі мен сапасын арттыру
Машықтар:
1. Күнделікті қайталанатын кадрлық операциялар бойынша еңбек шығындарын оңтайландыру;
2. Кадрлық әкімшілендіру процестерін және басқа да HR-процестерді (бірыңғай интеграцияланған жүйе) (пайдаланушылардың кері байланысын ескере отырып) автоматтандыруды қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
3. Персоналдың ақпараттық базасын құруға жәрдемдесу және HR-процестерді автоматтандыру;
4. Кадрларды есепке алу тетігін қолдану (лауазымдар, санаттар/грейдтер, жұмыс уақыты және т. б. бөліністеріне қарай);
5. Шарттардың және оларға қосымша келісімнің шаблондарын әзірлеу, келісу және пайдалану, кадр мәселелері бойынша кадрлық бұйрықтар/актілер дайындау;
6. Демалыстың түрлерін ұсыну, демалыстан кері қайтарып алу, іссапарларды ресімдеу, нормативтік актілерге сәйкес материалдық көмек көрсету және т. б. рәсімдерін сақтау;
7. Оқиғалар күнтізбесін жасау және пайдалану (корпоративтік оқиғаларды тіркеу);
8. Электронды қол қою процесін дамытуға ықпал ету (актілер, жұмыстан кету парағы және т. б.);
9. Зерттеу / сауалнама жүргізу, нәтижелерді талдау, HR жұмысының/қызметінің тиімділігі мен сапасын жақсартудың баламаларын іздеу.
Білімдер:
1. Ұйымдық дизайн негіздері;
2. Ұйымның бизнес стратегиясы, миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
3. Стратегия / саясат, адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;

5. Контролировать соблюдение трудовой дисциплины;
6. Координировать работы по укомплектованию штата, содействовать проведению/ организовывать мероприятия, направленные на снижение текучести персонала;
7. Обеспечивать документационное сопровождение деятельности каждого работника с момента приема на работу до прекращения взаимоотношений с организацией;
8. Вести мониторинг настроения работников, содействовать оптимизации средств компании за счет автоматизации рутинных процессов.
Знания:
1. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, сервисного обслуживания HR-функции;
2. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации учета кадров и кадрового документирования;
5. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
6. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Повышение эффективности и качества работы/услуг HR
Умения:
1. Оптимизировать трудозатраты по рутинным кадровым операциям;
2. Содействовать в обеспечении автоматизации процессов кадрового администрирования и других HR-процессов (единая интегрированная система) (с учетом обратной связи пользователей);
3. Содействовать в создании информационной базы персонала и автоматизация HR-процессов;
4. Применять механизм учета кадров (в разрезах должностей, категорий/грейдов, рабочего времени и т.п.);
5. Разрабатывать, согласовывать и использовать шаблоны договоров и дополнительного соглашения к ним, подготовливать кадровые приказы/акты по кадровым вопросам;
6. Соблюдать процедуры предоставления различных видов отпуска, отзыва из отпуска, оформления командировок, оказания материальной помощи согласно нормативным актам и т.п.;
7. Создавать и использовать календарь событий (регистрация корпоративных событий);
8. Содействовать развитию процесса электронного подписания (актов, обходного листа и пр.);
9. Проводить исследования/опросы, анализировать результаты, искать альтернативы по повышению эффективности и качеству работы/услуг HR.
Знания:
1. Основы организационного дизайна;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
3. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Нормативные акты, регулирующие вопросы организации учета кадров и кадрового документирования;

2422-1-015 - Кадрлар бойынша маман
2422-1-021 - Персоналмен жұмыс жөніндегі маман
3333-0-007 - Кадр жөніндегі инспектор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кадрларды үйлестіру, есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу, кадрлық құжаттаманы заңнамада белгіленген талаптар мен нормаларға қатаң сәйкестікте қалыптастыру және жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу
2. Кадрлық құжаттаманы қалыптастыру және жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс уақытын есепке алу
Машықтар:
1. Персонал бойынша деректерді HR бағдарламалық жүйелері мен қызмет көрсету қызметтеріне енгізу;
2. Деректердің дұрыстығын және толықтығын тексеру, қажет болған жағдайда енгізілген деректерге түзетулер енгізу;
3. Дерекқорлар мен бағдарламалық жасақтаманың әртүрлі сақтау жүйелері арасында мәліметтер алмасуды жүзеге асыру;
4. Жұмыс уақытының есебін жүргізу. Жұмыс уақытының тепе-теңдігін сақтау. Есеп құжаттарын рәсімдеу;
5. Демалыстарды басқару, демалыс кестесіне мониторинг жүргізу, өзгерістер енгізу;
6. Ауысымды, вахталық жұмыс режимін әкімшілендіру;
7. Іссапарларды/басқа да жұмыста болмауларды әкімшілендіру; 8. Қосымша жұмыстарды/ демалыс/мереке күндеріндегі жұмысты әкімшілендіру;
9. Персоналдың есебі мен қозғалысын жүргізу бойынша ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
10. Персоналды басқару процестерін және басқа HR- процестерді (пайдаланушылардың кері байланысын ескере отырып) автоматтандыруға ықпал ету (бірыңғай интеграцияланған жүйе), спецификацияны дайындау;
11. Құжаттарды ресімдеудің талаптарға сәйкестігін және жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
12. Құжаттарды ҚР нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес сақтауды ұйымдастыру;
13. Жұмыскерлердің дербес деректерін қорғауды қамтамасыз ету;
14. Жұмыскерлерге консультация беру;
15. Этикалық нормаларды сақтау;
16. Іскерлік хат алмасуды жүргізу.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқарудың стратегиясы /саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастары мен өзге де қатынастарды басқару мәселелерін, жұмыс уақытын есепке алу мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
4. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналды есепке алу және қозғалысы бойынша құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру, әскери есепке алу мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;

2422-1-015 - Специалист по кадрам
2422-1-021 - Специалист по работе с персоналом
3333-0-007 - Инспектор по кадрам
Основная цель деятельности:
Координация, организация и ведение учета кадров, формирование и ведение кадровой документации в строгом соответствии с требованиями и нормами, установленными законодательством
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и ведение учета кадров
2. Формирование и ведение кадровой документации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и ведение учета кадров
Навык 1:
Учет рабочего времени
Умения:
1. Вводить данные по персоналу в программные системы и сервисы обслуживания HR;
2. Проверять достоверность и полноту данных, вносить исправления во введенные данные в случае необходимости;
3. Выполнять обмен данными между различными системами хранения баз данных и программного обеспечения;
4. Вести учет рабочего времени. Соблюдать баланс рабочего времени. Оформлять учетные документы;
5. Администрировать отпуска, выполнять мониторинг графика отпусков, вносить изменения;
6. Администрировать сменность, вахтовый режим работы;
7. Администрировать командировки/ прочие отсутствия;
8. Администрировать сверхурочные работы/работы в выходные/ праздничные дни;
9. Работать с информационными системами и базами данных по ведению учета и движению персонала;
10. Содействовать автоматизации процессов кадрового администрирования и других HR-процессов (единая интегрированная система) (с учетом обратной связи пользователей), подготовка спецификации;
11. Обеспечивать соответствие оформления документов требованиям и защиты интересов работодателя и работников;
12. Организовывать хранение документов в соответствии с нормативными правовыми актами РК;
13. Обеспечивать защиту персональных данных работников;
14. Консультировать работников;
15. Соблюдать этические нормы;
16. Вести деловую переписку.
Знания:
1. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов, вопросы учета рабочего времени;
3. Основы документооборота и документационного обеспечения;
4. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования, воинского учета;

5. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
6. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
8. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрларының қозғалысы бойынша есептілік
Машықтар:
1. Құжаттаманың стандартталған нысандарына сәйкес кадрлардың есебі мен қозғалысы бойынша құжаттаманы үйлестіру және жүргізу;
2. Есеп жүргізу, персоналдың қозғалысы бойынша ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
3. Кадрлардың есебі мен қозғалысы бойынша құжат айналымын әкімшілендіру;
4. Персоналдың сандық және сапалық құрамының жай-күйін бағалау. Кадрлар бойынша талдамалық ақпарат дайындау;
5. Персоналдың қозғалысына мониторинг жүргізу, кадрлардың ауысу себептерін талдау, есеп дайындау;
6. Еңбекке уақытша жарамсыздықтың болмауы себептерін бағалау;
7. Персоналдың қозғалысын, кадрлардың тұрақтамау себептерін талдау, талдамалық есеп дайындау;
8. Кадрлар бойынша міндетті есептілікті дайындау және тапсыру;
9. Жұмыскерлердің тұрақтамауынан туындаған экономикалық зиянды анықтау;
10. Жұмыскерлерге консультация беру;
11. Есеп жүргізу, персоналдың қозғалысы бойынша ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
12. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқарудың стратегиясының/саясатының, негізгі процестері мен құралдары;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
4. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналдың есебі мен қозғалысы жөніндегі құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
5. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
6. Дауларды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
7. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
9. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Кадрлық құжаттаманы қалыптастыру және жүргізу
Дағды 1:
Персонал бойынша нормативтік актілерді, өзге де құжаттамаларды талдау
Машықтар:
1. Персонал бойынша келіп түскен құжаттаманы өңдеу, ақпаратты деректер мен есептер базасына көшіру;
2. Құжаттардың мұрағат заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалау;
3. Есепке алу құжаттарын ресімдеуді, сақтаудың нормативтік құжаттарын сақтауды және кадр құжаттарын жүйелеуді талдау және бағалау;

5. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
6. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
7. Основы безопасности и охраны труда;
8. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Отчетность по движению кадров
Умения:
1. Кординировать и вести документацию по учету и движению кадров в соответствии со стандартизированными формами документации;
2. Работать с информационными системами и базами данных по ведению учета, движению персонала;
3. Администрировать документооборот по учету и движению кадров;
4. Оценивать состояние количественного и качественного состава персонала. Подготавливать аналитическую информацию по кадрам;
5. Выполнять мониторинг движения персонала, анализировать причины текучести кадров, подготавливать отчет;
6. Оценивать причины отсутствия, временной нетрудоспособности;
7. Анализировать движение персонала, причины текучести кадров, готовить аналитический отчет;
8. Подготавливать и сдавать обязательную отчетности по кадрам;
9. Определять экономический ущерб, вызванный текучестью персонала;
10. Консультировать работников;
11. Работать с информационными системами и базами данных по ведению учета, движению персонала;
12. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Основы документооборота и документационного обеспечения;
4. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования;
5. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
6. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
7. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
8. Основы безопасности и охраны труда;
9. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование и ведение кадровой документации
Навык 1:
Анализ нормативных актов, иной документации по персоналу
Умения:
1. Обрабатывать поступающую документацию по персоналу, переносить информацию в базу данных и отчетов;
2. Оценивать соответствие документов требованиям архивного законодательств;
3. Анализировать и оценивать оформление учетных документов, соблюдение нормативных документов хранения и систематизацию кадровых документов;

4. Есеп жүргізу, персоналдың қозғалысы бойынша ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
5. Дербес деректерді қорғау туралы заңнама нормаларының сақталуын қамтамасыз ету;
6. Этикалық нормаларды сақтау;
7. Құжаттардағы қателерді, дәлсіздіктерді, түзетулерді және дұрыс емес ақпаратты анықтау, құжаттардың заңдылығын анықтау, алдын алу шараларын қабылдау;
8. Кадрлық құжаттауды және есептілікті, кадрлық құжаттауды жүргізу мәселелерін реттейтін нормативтік құжаттарды әзірлеу және енгізу;
9. Кадрлар қозғалысын басқару, кадрларды есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу, жұмыс уақыты, кадр құжаттамасын жүргізу мәселелерін реттеуге байланысты еңбек тәртібі ережелерін және жұмыс беруші актілерінің басқа да түрлерін әзірлеу және енгізу;
10. Ақпараттық жүйелер мен дерекқорларда құжаттарды есепке алуды және тіркеуді жүргізу;
11. Жұмыскерлерге консультация беру;
12. Автоматтандыру, стандартты операцияларды орындау арқылы операциялық қызмет шығындарын азайту;
13. Ұйымның кадрлық іс жүргізу процесінің дұрыстығы және Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан кадрлық аудит жүргізу.
Білімдер:
1. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
4. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналдың есебі мен қозғалысы жөніндегі құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
5. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
6. Дауларды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
7. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
8. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
10. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрлық құжаттауды жүргізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмыскерлердің жеке құжаттарын жинау және тексеру. Жұмыскерлердің құжаттарын ҚР еңбек заңнамасының және ұйым актілерінің талаптарына сәйкес міндетті құжаттардың болуымен салыстырып тексеру;
2. HR бағдарламалық өнімдері мен қызметтеріне жұмыскерлердің дербес деректерін тіркеу, есепке алу, ағымдағы сақтау және қорғау;

4. Работать с информационными системами и базами данных по ведению учета, движению персонала;
5. Обеспечивать соблюдение норм законодательства о защите персональных данных;
6. Соблюдать этические нормы;
7. Выявлять ошибки, неточности, исправления и недостоверную информацию в документах, определять легитимность документов, принимать профилактические меры;
8. Разрабатывать и внедрять нормативные документы, регулирующие вопросы ведения кадрового документирования и отчетности, кадрового документирования;
9. Разрабатывать и внедрять правила трудового распорядка и другие виды актов работодателя, связанные с регулированием вопросов управления движением кадров, организацией и ведением учета кадров, рабочего времени, ведением кадровой документации;
10. Вести учет и регистрацию документов в информационных системах и базах данных;
11. Консультировать работников;
12. Сокращать затраты на операционную деятельность за счҰт автоматизации, выполнения стандартных операций;
13. Проводить кадровый аудит на предмет корректности процесса кадрового делопроизводства организации и соответствия требованиям трудового законодательства Республики Казахстан.
Знания:
1. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Основы документооборота и документационного обеспечения;
4. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования;
5. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
6. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
7. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
8. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов и информации;
9. Основы безопасности и охраны труда;
10. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация ведения кадрового документирования
Умения:
1. Собирать и проверять личные документы работников. Сверять наличие обязательных документов в соответствии с требованиями трудового законодательства Республики Казахстан и актов организации документов работников;
2. Регистрировать, вести учет, текущее хранение и защищать персональные данные работников в программных продуктах и сервисах HR;

3. Деректердің дұрыстығын және толықтығын тексеру, қажет болған жағдайда енгізілген деректерге түзетулер енгізу;
4. Кіріс міндеттерді, тапсырмаларды, келісу рәсімдерін тиісті акт жасау арқылы өңдеу;
5. Әртүрлі дерекқорды сақтау жүйелері мен бағдарламалық қамтамасыз ету арасында деректер алмасуды үйлестіру;
6. Құжаттарды заңнама талаптарына және ұйымның нормативтік актілеріне сәйкес ресімдеу:
- жұмыспен қамту түрін ескере отырып, еңбек қатынастарын (еңбек шартын жасасу), сондай-ақ қатынастардың өзге де нысандарын ресімдеу;
- қабылданған жұмыскер және жасалған еңбек шарты туралы ақпаратты www.​egov.​kz сайтындағы электрондық еңбек шарттары жүйесіне енгізу;
- басқа лауазымға ауысуды ресімдеу;
- еңбек шартын, персонал атқаратын қызметтерге арналған шарттардың өзге де нысандарын бұзуды ресімдеу;
- тәртіптік жаза қолдануды ресімдеу;
- жұмыскердің орын ауыстыруын ресімдеу;
- жұмыскерді жұмыстан шеттетуді ресімдеу;
- іссапарларды ресімдеу, демалыстың әртүрлі түрлерін ұсыну, демалыстан кері қайтарып алу, материалдық көмек көрсету, сыйақы беру, аттестаттауды қоса алғанда, нормативтік актілерге сәйкес бағалау рәсімдерін жүргізу;
- өзге де актілер;
7. Жеке деректерді жүргізу, жеке істерді қалыптастыру;
8. Әскери есепке алуды жүргізу;
9. Еңбек тәртібін бұзушылықтарды қарау рәсімдерін, оның ішінде тәртіптік және келісу комиссиясының қызметін әкімшілендіру;
10. ҚР қолданыстағы заңнамасы шеңберінде шетелдік жұмыскерлер үшін шетелдік жұмыс күшін Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсаттар үшін құжаттарды ауқытылы ресімдеу;
11. МКЗЖ есебінен зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі құжаттарды, сондай-ақ қызметкерлерге зейнетақы тағайындау, жеңілдіктер мен өтемақылар белгілеу үшін қажетті құжаттарды уақытылы ресімдеу;
12. Жұмыскерлерге консультация беру (оның ішінде персонал бойынша электрондық деректер базасының жұмыс істеу мәселелері бойынша);
13. Жұмыскерлердің сұраныстары бойынша жұмыстарды ұйымдастыру (жұмыс орны, атқаратын жұмысы, еңбек өтілі, жалақысы туралы анықтамалар, еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау және т. б.);
14. Есеп жүргізу, персоналдың қозғалысы бойынша ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
15. Міндетті есептілікті дайындау;
16. Құжаттарды ресімдеудің талаптарға сәйкестігін және жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
17. Жұмыскерлердің дербес деректерін қорғауды қамтамасыз ету (дербес деректерді жинау, өңдеу және сақтау);
18. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Ұйымдық дизайн негіздері;
2. Ұйымның бизнес стратегиясы, миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;

3. Проверять достоверность и полноту данных, вносить исправления во введенные данные в случае необходимости;
4. Обрабатывать входящие задачи, поручения, процедуры согласования с формированием соответствующего акта;
5. Координировать обмен данными между различными системами хранения баз данных и программного обеспечения;
6. Оформлять документы в соответствии с требованиями законодательства и нормативными актами организации:
- оформлять трудовые отношения (заключать трудовые договора), а также иных формы отношений с учетом вида занятости;
- вносить данные о принятом работнике, а также информацию заключении и прекращени и трудового договора в ЕСУТД
- оформлять перевод на другую должность;
- оформлять расторжение трудового договора, иных форм договоров на услуги, предоставляемые персоналом;
- оформлять наложение дисциплинарных взысканий;
- оформлять замещение работника;
- отстранять работника;
- оформлять командировки, различные виды отпуска, отзыв из отпуска, оказание материальной помощи, премирование работников, проведение оценочных процедур, включая аттестацию работников согласно нормативным актам;
- иные акты;
7. Вести персональные данные, формировать личные дела;
8. Вести воинский учет;
9. Администрировать процедуры рассмотрения нарушений трудовой дисциплины, в том числе деятельность дисциплинарной и согласительной комиссий;
10. Своевременно оформлять документы для разрешений на ввоз иностранной рабочей силы в Республику Казахстан для иностранных работников, в рамках действующего законодательства РК;
11. Своевременно оформлять документы по пенсионному обеспечению за счет ОППВ, а также документы, необходимые для назначения пенсий работникам, установления льгот и компенсаций;
12. Консультировать работников (в том числе по вопросам функционирования электронной базы данных по персоналу);
13. Организовывать работы по запросам работников (справки о трудовой деятельности, стаже, заработной плате, ведение и хранение трудовых книжек и т.п.);
14. Работать с информационными системами и базами данных по ведению учета, движению персонала;
15. Подготавливать обязательную отчетность;
16. Обеспечивать соответствие оформления документов требованиям и защиты интересов работодателя и работников;
17. Обеспечивать защиту персональных данных работников (сбор, обработка и хранение персональных данных);
18. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Основы организационного дизайна;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;

11. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
12. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Қарым-қатынасқа бейімділік
Шағын детальдарға мұқияттық пен зейінділік
Нәтижеге бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Кадрлар жөніндегі басқарушы
7
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі басшы
6
Персоналдың аутстаффингін басқару жөніндегі маман (менеджер)
6
Еңбек ресурстары жөніндегі маман
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
6
HR цифрландыру жөніндегі маман
6
Оқыту және дамыту жөніндегі маман
6
Таланттарды (мансапты) басқару бойынша маман
11. Кәсіптің карточкасы "Кадрларды есепке алу жөніндегі қызметші":
Топтың коды:
4110-3
Қызмет атауының коды:
4110-3-003
Кәсіптің атауы:
Кадрларды есепке алу жөніндегі қызметші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Кәсіптік оқыту (салалар бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4110-3-001 - Қызметкерлермен жұмыс жасау жөніндегі кеңесші
4132-0-002 - Деректерді енгізу жөніндегі оператор
4132-0 - Деректерді енгізу жөніндегі қызметшілер
4110-3-003 - Кадрларды есепке алу қызметшісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кадрларды, кадрлық құжаттаманы есепке алуды ұйымның заңнамасы мен нормативтік актілерінің талаптары мен нормаларына қатаң сәйкестікте жүргізу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кадрлардың есебін жүргізу
2. Кадрлық құжаттаманы заңнамада белгіленген талаптар мен нормаларға қатаң сәйкестікте жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кадрлардың есебін жүргізу
Дағды 1:
Жұмыс уақытын есепке алу
Машықтар:
1. Персонал бойынша деректерді HR бағдарламалық жүйелері мен қызмет көрсету сервистеріне енгізу;
2. Деректердің дұрыстығын және толықтығын тексеру, қажет болған жағдайда деректерге түзетулер енгізу;
3. Дерекқорлар мен бағдарламалық жасақтаманың әртүрлі сақтау жүйелері арасында мәліметтер алмасуды жүзеге асыру;
4. Кіріс міндеттерді, тапсырмаларды, келісу рәсімдерін тиісті акті жасау арқылы өңдеу;

11. Основы безопасности и охраны труда;
12. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Коммуникабельность
Аккуратность и внимательность к деталям
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Управляющий по кадрам
7
Руководитель по кадровому администрированию (делопроизводству)
6
Специалист (менеджер) по управлению аутстаффингом персонала
6
Специалист по трудовым ресурсам
6
Специалист по трудовым отношениям
6
Специалист по HR цифровизации
6
Специалист по обучению и развитию
6
Специалист по управлению талантами (карьерой)
11. Карточка профессии "Служащий по учету кадров":
Код группы:
4110-3
Код наименования занятия:
4110-3-003
Наименование профессии:
Служащий по учету кадров
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
-
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Профессиональное обучение (по отраслям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
4110-3-001 - Ассистент по работе с персоналом
4132-0-002 - Оператор по вводу данных
4132-0 - Служащие по вводу данных
4110-3-003 - Служащий по учету кадров
Основная цель деятельности:
Ведение учета кадров, кадровой документации в строгом соответствии с требованиями и нормами законодательства и нормативных актов организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Ведение учета кадров
2. Ведение кадровой документации в строгом соответствии с требованиями и нормами, установленными законодательством
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Ведение учета кадров
Навык 1:
Учет рабочего времени
Умения:
1. Вводить данные по персоналу в программные системы и сервисы обслуживания HR;
2. Проверять достоверность и полноту данных, вносит исправления во введенные данные в случае необходимости;
3. Выполнять обмен данными между различными системами хранения баз данных и программного обеспечения;
4. Обрабатывать входящие задачи, поручения, процедуры согласования с формированием соответствующего акта;

5. Жұмыс уақытына мониторинг жүргізу, жұмыс уақытын есептеу, жұмыс уақытын есепке алу тәртібін орындау;
6. Еңбек демалысының кестесін жасау, еңбек демалысының мониторингін орындау;
7. Ауысым кестесін жасау (вахталық жұмыс режимі);
8. Іссапарларды/жұмыс орнында болмауды ресімдеу;
9. Демалыс/мереке күндеріндегі қосымша жұмыстардың /жұмыстың уақытын рәсімдеу;
10. Құжаттарды ресімдеудің талаптарға сәйкестігін және жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
11. Есепке алуды жүргізу, персоналдың қозғалысы, әскери есепке алуды жүргізу жөніндегі ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
12. Жұмыскерлердің дербес деректерін қорғауды қамтамасыз ету (дербес деректерді жинау, өңдеу және сақтау);
13. Жұмыскерлерге консультация беру;
14. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Ұйымдық құрылым, ұйымның штаттық кестесі;
2. Бизнестің стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
3. Адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
5. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
6. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналдың есебі мен қозғалысы жөніндегі құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
7. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
8. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
9. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
10. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрларының қозғалысы бойынша есептілікті дайындау
Машықтар:
1. Құжаттаманың стандартталған нысандарына сәйкес кадрларды есепке алу және олардың қозғалысы бойынша құжаттаманы жүргізу;
2. Есеп жүргізу, персоналдың қозғалысы бойынша ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу;
3. Кадрлардың есебі мен қозғалысы бойынша процестер мен құжат айналымын басқару;
4. Персоналдың сандық және сапалық құрамының жай-күйіне мониторинг жүргізу, ақпарат дайындау;
5. Кіріс міндеттерді, тапсырмаларды, келісу рәсімдерін тиісті акті жасау арқылы өңдеу;
6. Жұмыскерлердің жұмыста болмау себептерін, еңбекке уақытша жарамсыздығын бағалау;
7. Бос жұмыс орындарына мониторинг жүргізу, есеп дайындау;
8. Белгіленген тәртіппен кадрлар бойынша есептілікті дайындау және мемлекеттік органдарға тапсыру, талдамалық есептерді дайындау;

5. Выполнять мониторинг рабочего времени и учета рабочего времени, порядок ведения учета рабочего времени;
6. Составлять график отпусков, выполнять мониторинг отпусков;
7. Составлять график сменности (вахтового режима работы);
8. Оформлять командировки/отсутствия на рабочем месте;
9. Оформлять сверхурочные работы/работу в выходные/ праздничные дни;
10. Обеспечивать соответствие оформления документов требованиям и защиты интересов работодателя и работников;
11. Работать с информационными системами и базами данных по ведению учета, движению персонала, ведению воинского учета;
12. Обеспечивать защиту персональных данных работников (сбор, обработка и хранение персональных данных);
13. Консультировать работников;
14. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Организационная структура, штатное расписание организации;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
3. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
5. Основы документооборота и документационного обеспечения;
6. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования;
7. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
8. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
9. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов и информации;
10. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка отчетности по движению кадров
Умения:
1. Вести документацию по учету и движению кадров в соответствии со стандартизированными формами документации;
2. Работать с информационными системами и базами данных по ведению учета, движению персонала;
3. Администрировать процессы и документооборот по учету и движению кадров;
4. Выполнять мониторинг состояния количественного и качественного состава персонала, подготавливать информации;
5. Обрабатывать входящие задачи, поручения, процедуры согласования с формированием соответствующего акта;
6. Оценивать причины отсутствия работников, временной нетрудоспособности;
7. Выполнять мониторинг вакансий рабочих мест, подготавливать отчет;
8. Подготавливать и сдавать отчетность по кадрам в государственные органы в установленном порядке, подготовка аналитических отчетов;

9. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Ұйымдық құрылым, ұйымның штаттық кестесі;
2. Бизнестің стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
3. Адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
5. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
6. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналдың есебі мен қозғалысы жөніндегі құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
7. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
8. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
9. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
10. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Кадрлық құжаттаманы заңнамада белгіленген талаптар мен нормаларға қатаң сәйкестікте жүргізу
Дағды 1:
Ұйымның еңбек қатынастарын, кадрлық құжаттаманың жай-күйін реттейтін нормативтік актілерін талдау
Машықтар:
1. Ұйым мен жұмыскерлердің өзара қарым-қатынасын реттейтін ұйымның нормативтік актілерін, қозғалысты басқару мен кадрларды есепке алуды (электронды құжаттарды қоса) талдау;
2. Кадрлық құжаттау құжаттарын және кадрлық құжат айналымы мен есептіліктің бизнес-процестерін (электронды құжаттарды қоса) талдау;
3. Кадрлардың қозғалысы мен есепке алынуын басқару, кадрлық құжаттау мен есептілікті жүргізу мәселелерін реттейтін актілерге ұсыныстар әзірлеу;
4. Құжаттарды мұрағат заңнамасының талаптарына сәйкес дайындауды және беруді орындау;
5. Ұйымда кадр құжаттарын сақтаудың және жүйелеудің нормативтік құжаттарын сақтау;
6. Дербес деректерді қорғау туралы заңнаманың нормаларын қолдану;
7. Құжаттардағы қателерді, дәлсіздіктерді, түзетулерді және дұрыс емес ақпаратты анықтау, құжаттардың заңдылығын анықтау, алдын алу шараларын қабылдау;
8. Ақпараттық жүйелер мен дерекқорларда құжаттарды есепке алуды және тіркеуді жүргізу;
9. Этикалық нормаларды сақтау;
10. Жұмыскерлерге консультация беру.
Білімдер:
1. Ұйымдық құрылым, ұйымның штаттық кестесі;
2. Бизнестің стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
3. Адам ресурстарын басқарудың стратегиясы/саясаты, негізгі процестері мен құралдары;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;

9. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Организационная структура, штатное расписание организации;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
3. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
5. Основы документооборота и документационного обеспечения;
6. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования;
7. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
8. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
9. Основы безопасности и охраны труда;
10. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Ведение кадровой документации в строгом соответствии с требованиями и нормами, установленными законодательством
Навык 1:
Анализ нормативных актов организации, регулирующих трудовые отношения, состояния кадровой документации
Умения:
1. Анализировать нормативные акты организации, регулирующие взаимоотношения организации и работников, управление движением и учета кадров (включая электронные);
2. Анализировать документы кадрового документирования и бизнес-процессы кадрового документооборота и отчетности (включая электронные);
3. Разрабатывать предложения к актам, регулирующим вопросы управления движением и учета кадров, ведения кадрового документирования и отчетности;
4. Выполнять подготовку и передачу документов в соответствии с требованиями архивного законодательства;
5. Соблюдать нормативные документы хранения и систематизации кадровых документов в организации;
6. Применять нормы законодательства о защите персональных данных;
7. Выявлять ошибки, неточности, исправления и недостоверную информацию в документах, определять легитимность документов, принимать профилактические меры;
8. Вести учет и регистрацию документов в информационных системах и базах данных;
9. Соблюдать этические нормы;
10. Консультировать работников.
Знания:
1. Организационная структура, штатное расписание организации;
2. Стратегия бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
3. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;

5. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
6. Мұрағат заңнамасының негіздері, персоналдың есебі мен қозғалысы жөніндегі құжаттаманы жүргізу, кадрлық құжаттауды ұйымдастыру мәселелерін реттейтін нормативтік актілер;
7. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі;
8. HR бағдарламалық өнімдері мен қызмет көрсету негіздері;
9. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
10. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кадрлық құжаттауды жүргізу, кадр есебін жүргізу және персоналының қозғалысы бойынша ақпараттық, электрондық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс
Машықтар:
Машықтары:
1. ҚР еңбек заңнамасының және ұйым актілерінің талаптарына сәйкес жұмыскерлердің міндетті құжаттарының болуын салыстырып тексеру;
2. Деректерді енгізу, тіркеу, есебін жүргізу және жұмыскерлердің дербес деректерінің HR бағдарламалық өнімдері мен қызметтерінде сақталуы мен қорғалуын қамтамасыз ету;
3. Кіріс міндеттерді, тапсырмаларды, келісу рәсімдерін тиісті акті жасау арқылы өңдеу;
4. Деректердің дұрыстығын және толықтығын тексеру, қажет болған жағдайда енгізілген деректерге түзетулер енгізу;
5. Дерекқорлар мен бағдарламалық жасақтаманың әртүрлі сақтау жүйелері арасында мәліметтер алмасуды жүзеге асыру;
6. Жеке істерді қалыптастыру;
7. HR бағдарламалық өнімдері мен сервистерінде персонал бойынша ұйымдастырушылық және өкімдік құжаттаманы тіркеу, есепке алу және ағымдағы сақтау;
8. Құжаттарды заңнама талаптарына және ұйымның нормативтік актілеріне сәйкес ресімдеу:
- еңбек қатынастарын (еңбек шартын жасасу), сондай-ақ қатынастардың өзге де нысандарын ресімдеу;
- қабылданған жұмыскер және жасалған еңбек шарты туралы ақпаратты www.​egov.​kz сайтындағы электрондық еңбек шарттары жүйесіне енгізу;
- басқа лауазымға ауысуды ресімдеу;
- еңбек шартын, персонал атқаратын қызметтерге арналған шарттардың өзге де нысандарын бұзуды ресімдеу;
- тәртіптік жаза қолдануды ресімдеу;
- жұмыскердің орын ауыстыруын ресімдеу;
- жұмыскерді жұмыстан шеттетуді ресімдеу;
- материалдық жауапкершілік туралы шарттарды ресімдеу;
- іссапарларды ресімдеу, демалыстың әртүрлі түрлерін ұсыну, демалыстан кері қайтарып алу, материалдық көмек көрсету, сыйақы беру, аттестаттауды қоса алғанда, нормативтік актілерге сәйкес бағалау рәсімдерін жүргізу;
- өзге де актілер;
9. Жұмыскерді еңбек тәртібі ережелерімен және ұйымның басқа да міндетті актілерімен таныстыру;
10. Құжаттарға өзгерістер енгізуді дайындау;

5. Основы документооборота и документационного обеспечения;
6. Основы архивного законодательства, нормативные акты, регулирующие вопросы ведения документации по учету и движению персонала, организации кадрового документирования;
7. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров;
8. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
9. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов, и информации;
10. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ведение кадрового документирования, работа с информационными, электронными системами и базами данных по ведению учета, движению персонала
Умения:
1. Сверять наличие обязательных в соответствии с требованиями трудового законодательства РК и актов организации документов работников;
2. Вводить данные, регистрировать, вести учет и текущее хранение и обеспечивать защита персональных данных работников в программных продуктах и сервисах HR;
3. Обрабатывать входящие задачи, поручения, процедуры согласования с формированием соответствующего акта;
4. Проверять достоверность и полноту данных, вносить исправления во введенные данные в случае необходимости;
5. Выполнять обмен данными между различными системами хранения баз данных и программного обеспечения;
6. Формировать личные дела;
7. Регистрировать, вести учет и текущее хранение организационной и распорядительной документации по персоналу в программных продуктах и сервисах HR;
8. Оформлять документы в соответствии с требованиями законодательства и нормативными актами организации:
- оформлять трудовые отношения (заключение трудового договора), а также иные формы отношений;
- вносить информацию о принятом работнике и заключенном трудовом договоре в систему электронных трудовых договоров на сайте www.​egov.​kz
- оформлять перевод на другую должность;
- оформлять расторжение трудового договора, иные формы договоров на услуги, предоставляемые персоналом;
- оформлять наложение дисциплинарных взысканий;
- оформлять замещение работника;
- оформлять отстранение работника;
- оформлять договора о материальной ответственности;
- оформлять командировки, предоставлять различные виды отпусков, отзыва из отпуска, оказание материальной помощи, премирование, проведение оценочных процедур, включая аттестацию, согласно нормативным актам;
- иные акты;
9. Проводить ознакомление работника с правилами трудового распорядка и иными обязательными актами организации;
10. Подготавливать внесение изменений в документы;

11. Әскери есепке алуды жүргізу;
12. HR бағдарламалық өнімдері мен сервистерінде персонал бойынша ұйымдастырушылық және өкімдік құжаттаманы жүргізу;
13. Жұмыскерлерге консультация беру, жұмыскерлердің сұраныстары бойынша жұмыстарды ұйымдастыру (жұмыс орны, атқаратын жұмысы, еңбек өтілі, жалақысы туралы анықтамалар, еңбек кітапшаларын жүргізу және сақтау және т. б.);
14. Мемлекеттік органдарға тапсыру үшін кадрлар бойынша міндетті есептілікті дайындау;
15. Құжаттарды мұрағатқа тапсыру;
16. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Ұйымдық құрылым, ұйымның штаттық кестесі, адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері мен құралдары;
2. Құжат айналымы жүйесі, кадр қызметі істерінің номенклатурасы, кадр құжаттамасының құрамы мен құрылымы және жұмыс уақытын есепке алу;
3. Кадрлық құжаттауды жүргізу, кадрлық құжаттардың үлгілерін қолдану;
4. ҚР нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес кадр құжаттарын мұрағаттық сақтауды ұйымдастыру;
5. Кадр құжаттамасын сақтау ережелері мен мерзімдері, оларды сақтау мерзімінің өтуіне байланысты кадр құжаттарын жою тәртібі;
6. Кадрлық құжаттау саласындағы ҚР еңбек заңнамасының негіздері;
7. Тәртіптік жаза қолдану және ресімдеу тәртібі;
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
9. HR бағдарламалық өнімдерінің және қызмет көрсету қызметтерінің негіздері;
10. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Бизнесті түсіну
Ұқыптылық
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Нәтижеге бағдарлану
Шағын детальдарға мұқияттық пен зейінділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Кадрлар жөніндегі басқарушы
6
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі басшы
6
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі маман
6
Персоналдың аутстаффингін басқару жөніндегі маман (менеджер)
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
5
Жалақыны есептеу жөніндегі қызметші
12. Кәсіптің карточкасы "Персоналдың аутстаффингін басқару жөніндегі маман (менеджер)":
Топтың коды:
2422-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Персоналдың аутстаффингін басқару жөніндегі маман (менеджер)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.

11. Вести воинский учет;
12. Вести организационную и распорядительную документацию по персоналу в программных продуктах и сервисах HR;
13. Консультировать работников, организовывать работы по запросам работников (справки о месте работы, трудовой деятельности, стаже, заработной плате, ведение и хранение трудовых книжек и т.п.);
14. Подготавливать обязательную отчетность по кадрам для сдачи в государственные органы;
15. Передавать документы в архив;
16. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Организационная структура, штатное расписание, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
2. Система документооборота, номенклатура дел кадровой службы, состав и структура кадровой документации и учета рабочего времени;
3. Ведение кадрового документирования, применение образцов кадровых документов;
4. Организация архивного хранения кадровых документов в соответствии с нормативными правовыми актами РК;
5. Правила и сроки хранения кадровой документации, порядок уничтожения кадровых документов в связи с истечением срока их хранения;
6. Основы трудового законодательства РК в области кадрового документирования;
7. Порядок наложения и оформления дисциплинарных взысканий;
8. Основы безопасности и охраны труда;
9. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
10. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Понимание бизнеса
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Ориентация на результат
Аккуратность и внимательность к деталям;
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Управляющий по кадрам
7
Руководитель по кадровому администрированию (делопроизводству)
6
Специалист по кадровому администрированию (делопроизводству)
6
Специалист (менеджер) по управлению аутстаффингом персонала
6
Специалист по трудовым отношениям
5
Служащий по расчету зарплаты
12. Карточка профессии "Специалист по управлению аутстаффингом персонала":
Код группы:
2422-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по управлению аутстаффингом персонала
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.

43. Персонал жөніндегі менеджер (HR менеджер)
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
54. Кадрлар жөніндегі инспектор
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
55. Кадрлар жөніндегі маман
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі (оның ішінде HR саласында кемінде 1 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-015 - Кадрлар бойынша маман
3333-0-007 - Кадр жөніндегі инспектор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қызмет көрсету шартына сәйкес ұйым мен персоналды ұсынатын провайдер-компания арасындағы өзара қарым-қатынасты, жасалған шарт талаптарына сәйкес аутстаффинг персоналымен өзара қарым-қатынасты үйлестіру және реттеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Персоналдың аутстаффингі жағдайында еңбек ресурстарын жоспарлау
2. Персоналдың аутстаффинг қызметтерін көрсетуіне жасалған шарттың орындалуын үйлестіру және мониторингілеу
3. HR-тәуекелдерді анықтау, тәуекелдерді азайту және алдын алу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Персоналдың аутстаффингі жағдайында еңбек ресурстарын жоспарлау
Дағды 1:
Ұйымның аутстаффинг бойынша персонал қызметтеріне қажеттілігін талдау
Машықтар:
1. Бизнес-процестерді оңтайландыруға, ұйымдық құрылымға, штаттық кестеге байланысты факторларды талдау, штатты шектеуге, персоналмен қарым-қатынасты оңтайландыруға байланысты қажетті есептеулер жүргізу;
2. Аутстаффинг қызметтері шарты шеңберінде ұйымның еңбек ресурстарымен ағымдағы қамтамасыз етілуін талдау;
3. Ұйымның даму стратегиясының сценарийлерін ескере отырып, аутстаффинг арқылы ұйымның еңбек ресурстарына қажеттіліктерін талдау;
4. Персоналдың еңбек ресурстарының аутстаффинг қызметтері шарты шеңберінде талап етілетін біліктілігін/бейінін талдау;

43. Менеджер по персоналу (HR менеджер)
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
54. Инспектор по кадрам
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
55. Специалист по кадрам
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы (из них не менее 1 года в сфере HR)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-015 - Специалист по кадрам
3333-0-007 - Инспектор по кадрам
Основная цель деятельности:
Координация и регулирование взаимоотношений между организацией и компанией-провайдером, предоставляющим персонал согласно договору оказания услуг, взаимоотношений с персоналом аутстаффинга на условиях заключенного договора.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование трудовых ресурсов на условиях аутстаффинга персонала
2. Координация и мониторинг исполнения договора на оказание услуг аутстаффинга персонала
3. Определение HR-рисков, минимизация и профилактика рисков
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование трудовых ресурсов на условиях аутстаффинга персонала
Навык 1:
Анализ потребности организации в услугах по аутстаффингу персонала
Умения:
1. Анализировать факторы, связанные с оптимизацией бизнес-процессов, организационной структурой, штатным расписанием, проводить необходимые расчеты, связанные с ограничением штата, оптимизацией отношений с персоналом;
2. Анализировать текущую обеспеченность организации трудовыми ресурсами в рамках договора услуг аутстаффинга;
3. Анализировать потребности организации в трудовых ресурсах через аутстаффинг с учетом сценариев стратегии развития организации;
4. Анализировать требуемую квалификацию/ профиль трудовых ресурсов в рамках договора услуг аутстаффинга персонала;

5. Еңбек ресурстарымен қамтамасыз ету нысандарының тиімділігін талдау және бағалау;
6. Ұйым мен еңбек ресурстары арасындағы қарым-қатынас нысандары бойынша басшылыққа консультация беру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымның бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
3. Операциялық бизнес-модельдер;
4. Ұйымдық дизайнның ережелері/әдістемесі/принциптері;
5. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;
6. Адам ресурстарын тарту шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
7. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандырудың заманауи әдістері/жолдары/ элементтері, қызмет көрсету қызметтері, ақпараттық, кадрлық қауіпсіздік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Персоналды аутстаффинг шарттарына сай еңбек ресурстарымен қамтамасыз етуді жоспарлау
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін ескере отырып, аутстаффингтегі персоналдың қажеттілігін болжау және олардың санын қысқа мерзімді, орта мерзімді, ұзақ мерзімді кезеңге жоспарлау, оны еңбек ресурстарын жалпы жоспарлау шеңберінде бизнес менеджментімен келісу;
2. Персоналдың еңбек ресурстарының аутстаффинг қызметтерін көрсету шарты шеңберінде талап етілетін біліктілігін/бейінін жоспарлау;
3. Аутстаффинг шарттарымен жұмысқа тартылатын персоналға бюджет жоспарлау;
4. ҚР еңбек заңнамасының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің ұйым мен жұмыскерлер арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттейтін нормаларын қолдану;
5. Жұмыскерлермен жұмыста этикалық нормаларды сақтау;
6. Жұмыскерлердің аутстаффинг мәселелері бойынша басшылыққа консультация беру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйымның бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
3. Ұйымдық дизайн ережелері/әдістемесі/принциптері;
4. Еңбек ресурстарын жоспарлау әдістері мен құралдары, оның ішінде еңбек ресурстарына қажеттілікті болжау модельдерін құру әдістері;
5. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;

5. Анализировать и оценивать эффективность форм обеспечения трудовыми ресурсами;
6. Консультировать руководство по вопросам форм взаимоотношений между организацией и трудовыми ресурсами.
Знания:
1. Современные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами;
2. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
3. Операционные бизнес-модели;
4. Правила/методика/принципы организационного дизайна;
5. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
6. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках привлечения человеческих ресурсов;
7. Ведущие цифровые платформы в области HR, современные методы/пути/ элементы автоматизации HR-процессов, сервисы обслуживания, информационная, кадровая безопасность.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Планирование обеспечения трудовыми ресурсами на условиях аутстаффинга персонала
Умения:
1. Прогнозировать потребность и планировать численность персонала на аутстаффинге на краткосрочный, среднесрочный, долгосрочный период с учетом стратегических целей и задач организации, ее согласование с менеджментом бизнеса в рамках общего планирования трудовых ресурсов;
2. Планировать требуемую квалификацию/ профиль трудовых ресурсов в рамках договора оказания услуг аутстаффинга персонала;
3. Планировать бюджет на персонал, привлекаемый на условиях аутстаффинга;
4. Применять нормы трудового законодательства Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов, связанных с регулированием взаимоотношений между организацией и работниками;
5. Соблюдать этические нормы в работе с персоналом;
6. Консультировать руководство по вопросам аутстаффинга персонала.
Знания:
1. Современные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсам;
2. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
3. Правила/методика/принципы организационного дизайна;
4. Методы и инструменты планирования трудовых ресурсов, в т.ч. методы построения моделей прогноза потребности в трудовых ресурсах;
5. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;

6. Персонал шығындарын жоспарлау және бюджеттеу;
7. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сатып алуды ұйымдастыру және персоналмен аутстаффинг шартын жасасу
Машықтар:
1. Сатып алуды ұйымдастыру және персоналдың аутстаффингі бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасасу үшін құжаттарды (оның ішінде тендерлік құжаттаманы) дайындау;
2. Персоналдың аутстаффингі бойынша қызметтер көрсету шартының жобасын келісу;
3. Шартқа қосымша келісімнің жобасын келісу (қажет болған жағдайда бизнес-міндеттерді түзетуді, заңнама талаптарына, персонал сапасына қойылатын талаптарға және басқа факторларға сәйкестігін қамтамасыз етуді ескеру қажет);
4. Персоналдың аутстаффингі мәселелері бойынша бизнес менеджментіне консультация беру;
5. Персоналдың аутстаффингі мәселелері бойынша мүдделі тұлғалармен, бөлімшелермен өзара әрекеттестік жасау;
6. Персоналдың аутстаффингі бойынша қызметтер көрсету туралы жасалған шарт шеңберінде провайдер-компаниямен өзара әрекеттестік жасау.
Білімдер:
1. Персоналға шығыстарды жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, ақпараттық, кадрлық қауіпсіздік;
4. Мемлекеттік сатып алу және ұйымдардың сатып алуы саласындағы нормативтік актілер;
5. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтік актілер, өрт қауіпсіздігі шаралары;
6. Менеджмент және сапа менеджменті жүйелерінің негіздері;
7. Этика, құжаттау негіздері, іскерлік қарым-қатынас негіздері (ауызша және жазбаша коммуникация, іскерлік хаттар жазу, келіссөздер жүргізу);
8. Есептеу техникасы, коммуникациялар және байланыс құралдарының жұмыс тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Персоналдың аутстаффинг қызметтерін көрсетуіне жасалған шарттың орындалуын үйлестіру және мониторингілеу
Дағды 1:
Персоналдың аутстаффинг қызметтерін көрсетуге жасалған шарт талаптарын орындау мәселелері бойынша бизнес менеджментімен және провайдер-компаниямен өзара әрекеттесік жасау
Машықтар:
1. Шартты орындау, оның ішінде еңбек дауларын реттеу нәтижесінде туындайтын мәселелер бойынша кездесулерге/келіссөздерге қатысу;
2. Шарт шеңберінде персоналдың аутстаффингі мәселелері бойынша бизнес менеджментіне консультация беру;

6. Планирование и бюджетирование расходов на персонал;
7. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Организация закупа и заключение договора аутстаффинга персонала
Умения:
1. Готовить документы (в том числе тендерной документации) для организации закупа и заключения договора на оказание услуг по аутстаффингу персонала;
2. Согласовывать проект договора оказания услуг по аутстаффингу персонала;
3. Согласовывать проект дополнительного соглашения к договору (при необходимости с учетом корректировок задач бизнеса, обеспечения соответствия требованиям законодательства, требованиям к качеству персонала и других факторов);
4. Консультировать менеджмент бизнеса по вопросам аутстаффинга персонала;
5. Взаимодействовать с заинтересованными лицами, подразделениями по вопросам аутстаффинга персонала;
6. Взаимодействовать с компанией-провайдером в рамках заключенного договора об оказании услуг по аутстаффингу персонала.
Знания:
1. Основы планирования и бюджетирования расходов на персонал;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Ведущие цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, информационная, кадровая безопасность;
4. Нормативные акты в области государственных закупок и закупок организаций;
5. Нормативные акты в области безопасности и охраны труда, меры пожарной безопасности;
6. Основы менеджмента и системы менеджмента качества;
7. Основы этики, документирования, правил делового общения (устной и письменной коммуникации, составление деловых писем, ведение переговоров);
8. Порядок работы средств вычислительной техники, коммуникаций и связи.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Координация и мониторинг исполнения договора на оказание услуг аутстаффинга персонала
Навык 1:
Взаимодействие с менеджментом бизнеса и с компанией-провайдером по вопросам выполнения условий договора на оказание услуг аутстаффинга персонала
Умения:
1. Участвовать во встречах\переговорах по вопросам, возникающим в результате исполнения договора, в том числе урегулированию трудовых споров;
2. Консультировать менеджмент бизнеса по вопросам аутстаффинга персонала в рамках договора;

3. Шартты орындау шеңберінде провайдер-компанияның қатысуымен туындайтын еңбек дауларын реттеуге жәрдемдесу;
4. Провайдер-компаниямен еңбек шарты жасалып, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама өткізілгеннен кейін аутстаффинг секторы персоналының жұмысқа жіберілуін бақылау және мониторингін орындау;
5. Аутстаффинг секторының жұмыскерлері мен ұйымның желілік басшылары арасында ақпарат алмасуды ұйымдастыру;
6. Қызметтер шарты шеңберінде аутстаффинг секторының персоналымен жеке және ұжымдық кездесулер арқылы, корпоративішілік басылымдардағы мақалалар арқылы HR-шешімдерді түсіндіру және ілгерілету, ақпаратты ішкі сайтта орналастыру, электрондық пошта арқылы, ақпараттық сессиялар және т.б. арқылы хабарлау.
Білімдер:
1. Еңбек және өзге де қатынастар саласындағы заманауи даму үрдістері мен озық халықаралық технологиялар;
2. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;
3. Персоналға шығыстарды жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
5. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, ақпараттық, кадрлық қауіпсіздік;
6. Мемлекеттік сатып алу және компаниялардың сатып алуы саласындағы нормативтік актілер;
7. Менеджмент және сапа менеджменті жүйелерінің негіздері;
8. Этика, құжаттау негіздері, іскерлік қарым-қатынас негіздері (ауызша және жазбаша коммуникация, іскерлік хаттар жазу, келіссөздер жүргізу);
9. Ұйым жұмыс істейтін секторлар және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
10. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен тәжірибесі (diversity);
11. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары;
12. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қызмет көрсету шарты талаптарының орындалуын қамтамасыз ету мониторингі
Машықтар:
1. Қызмет көрсету шартының талаптарын орындау бойынша жұмыстарды үйлестіру;
2. Аутстаффинг секторы персоналының құжаттарындағы қателерді, дәлсіздіктерді, түзетулерді және дұрыс емес ақпаратты анықтау;
3. Ақпараттық жүйелерде және/немесе өзге де тасығыштарда құжаттарды есепке алу және тіркеу жұмыстарын үйлестіру;
4. Персоналдың есебі мен қозғалысын жүргізу бойынша мамандандырылған ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыстарды үйлестіру;

3. Содействовать регулированию трудовых споров, возникающих в рамках исполнения договора, с участием компании-провайдера;
4. Контролировать и выполнять мониторинг допуска персонала сектора аутстаффинга к работе после заключения трудового договора с компанией-провайдером и прохождения инструктажа по охране труда и технике безопасности;
5. Организовывать информационный обмен между работниками сектора аутстаффинга и линейными руководителями организации;
6. Разъяснять и продвигать HR-решения через личные и коллективные встречи с персоналом сектора аутстаффинга, статьи во внутрикорпоративных изданиях, размещать информацию на внутреннем сайте, оповещать по электронной почте, через инфо-сессии и т.п. в рамках договора услуг.
Знания:
1. Современные тенденции развития и передовые международные технологии в области трудовых и иных отношений;
2. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
3. Основы планирования и бюджетирования расходов на персонал;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
5. Ведущие цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, информационная, кадровая безопасность;
6. Нормативные акты в области государственных закупок и закупок компаний;
7. Основы менеджмента и системы менеджмента качества;
8. Основы этики, документирования, правил делового общения (устной и письменной коммуникации, составление деловых писем, ведение переговоров);
9. Сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность;
10. Политики и практики организации в области равенства и разнообразия работников (diversity);
11. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления трудовыми отношениями;
12. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Мониторинг обеспечения исполнения условий договора оказания услуг
Умения:
1. Координировать работы по исполнению условий договора оказания услуг;
2. Выявлять ошибки, неточности, исправления и недостоверную информацию в документах персонала сектора аутстаффинга;
3. Координировать работы по ведению учета и регистрации документов в информационных системах и/или на иных носителях;
4. Координировать работы со специализированными информационными системами и базами данных по ведению учета и движению персонала;

5. Құжаттаманы, іскерлік хат алмасуды жүргізу және ресми хаттарды ресімдеу;
6. Іскерлік қарым-қатынас этикасының нормаларын сақтау;
7. Персоналдың аутстаффингі мәселелері бойынша провайдер-компаниямен өзара әрекеттестік жасау;
8. Адам ресурстарын басқару, HR-технологиялар мен тәжірибелерді қолдану мәселелері бойынша аутстаффинг секторының персоналымен ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
2. Операциялық бизнес-модельдер;
3. Ұйымдық дизайн ережелері/ әдістемесі/ принциптері;
4. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;
5. Персоналға шығыстарды жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
6. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
7. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, ақпараттық, кадрлық қауіпсіздік;
8. Мемлекеттік сатып алу және ұйымның сатып алуы саласындағы нормативтік актілер;
9. Этика, құжаттау негіздері, іскерлік қарым-қатынас негіздері (ауызша және жазбаша коммуникация, іскерлік хаттар жазу, келіссөздер жүргізу);
10. Ұйым жұмыс істейтін секторлар және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
11. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен тәжірибесі (diversity);
12. Гендерлік теңдікті ілгерілету;
13. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары;
14. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
HR-тәуекелдерді анықтау, тәуекелдерді азайту және алдын алу
Дағды 1:
HR-тәуекелдерді талдау
Машықтар:
1. Аутстаффинг секторы персоналының қызметіне, ақпараттық және кадрлық қауіпсіздікке байланысты тәуекелдерді, сондай-ақ аутстаффинг секторы персоналын басқару саласындағы сыбайлас жемқорлық, қаржылық тәуекелдерді талдау;
2. Адам ресурстарын басқарумен байланысты тәуекелдерді жіктеу және тұрақты мониторинг жүргізу;
3. HR-тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және оларды басқару (яғни, олардың деңгейін мониторингілеу, тәуекелдік оқиғалардың орын алуын болдырмау және салдарын жою жөніндегі іс-шараларды іске асыру);
4. Аутстаффингтегі персоналда туындайтын еңбек мәселелері мен дауларды реттеуге жәрдемдесу;

5. Вести документацию, деловую переписку и оформлять официальные письма;
6. Соблюдать нормы этики делового общения;
7. Взаимодействовать с компанией-провайдером по вопросам аутстаффинга персонала;
8. Проводить информационно-разъяснительную работу с персоналом сектора аутстаффинга по вопросам управления человеческими ресурсами, применения HR-технологий и практик.
Знания:
1. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
2. Операционные бизнес-модели;
3. Правила/ методика/ принципы организационного дизайна;
4. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
5. Основы планирования, бюджетирования расходов на персонал;
6. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
7. Ведущие цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, информационная, кадровая безопасность;
8. Нормативные акты в области государственных закупок и закупок организации;
9. Основы этики, документирования, правил делового общения (устной и письменной коммуникации, составление деловых писем, ведение переговоров);
10. Сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность;
11. Политики и практики организации в области равенства и разнообразия работников (diversity);
12. Продвижение гендерного равенства;
13. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления трудовыми отношениями;
14. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Определение HR-рисков, минимизация и профилактика рисков
Навык 1:
Анализ HR-рисков
Умения:
1. Анализировать риски, связанные с деятельностью персонала cектора аутстаффинга, информационной и кадровой безопасностью, а также коррупционные, финансовые риски в сфере управления персоналом сектора аутстаффинга;
2. Классифицировать риски, связанные с управлением человеческими ресурсами, и выполнять постоянный мониторинг;
3. Разрабатывать план мероприятий по управлению HR-рисками и управлять ими (т. е. мониторить их уровень, реализовывать мероприятий по предотвращению наступления и ликвидации последствий рисковых событий);
4. Содействовать регулированию трудовых вопросов и споров, возникающих у персонала на аутстаффинге;

5. Адам ресурстарын басқару саласында тәуекелді іске асыру жағдайында болатын ықтимал салдарларды болжау.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;
3. Өзгерістерді басқару;
4. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
5. Ақпараттық, кадрлық қауіпсіздікті қамтамасыз ету теориялары мен құралдары;
6. Персоналға шығыстарды жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
7. HR кәсіби стандарттары;
8. Дауларды басқару әдістері, медиацияның процедуралары мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
HR-тәуекелдерді азайту және алдын алу
Машықтар:
1. Тәуекелдерді азайту және алдын алу мақсатында іс-шаралар өткізу;
2. Персоналдың наразылығымен жұмыс істеу;
3. Тұлғааралық қатынастар мен ішкі коммуникациялар жүйесін құру;
4. Бизнес менеджментімен, мүдделі тұлғалармен қарым-қатынас жасау, аутстаффингтегі персоналдың проблемаларын басшылыққа жеткізу және оларды шешу жолдарын ұсыну;
5. Басшылық пен жұмыскерлерге адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша консультация беру;
6. Персоналмен жұмыста этикалық нормаларды қолдану;
7. Шығындарды мониторингілеу, бағалау және аутстаффингтегі персоналды бюджеттеуді бақылау.
Білімдер:
1. Ұйымдық дизайн, адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері, тәжірибелері мен құралдары, кадрлық құжаттама;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Бизнесті дамыту стратегиясы, миссиялар, пайымдар, тиімділіктің негізгі көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
4. Стратегиялық менеджмент, корпоративтік қаржы маркетингі, макро - және микроэкономика, басқару есебі, тәуекел-менеджмент негіздері;
5. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, HR-процестердің және адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикалары;
6. Ұйымдастырушылық мінез-құлық негіздері (көшбасшылықты мотивациялау теориялары);
7. Өзгерістерді басқару;
8. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;

5. Прогнозировать возможные последствия в случае реализации риска в сфере управления человеческими ресурсами.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
2. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
3. Управление изменениями;
4. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
5. Теории и инструменты обеспечения информационной, кадровой безопасности;
6. Основы планирования и бюджетирования расходов на персонал;
7. Профессиональные стандарты HR;
8. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Минимизация и профилактика HR-рисков
Умения:
1. Проводить мероприятия с целью минимизации и профилактики рисков;
2. Работать с сопротивлением персонала;
3. Налаживать межличностные взаимоотношения и систему внутренних коммуникаций;
4. Коммуницировать с менеджментом бизнеса, заинтересованными лицами, доводить до руководства проблемы персонала на аутстаффинге и предлагать пути их решения;
5. Консультировать руководство и работников по вопросам управления человеческими ресурсами;
6. Применять этические нормы в работе с персоналом;
7. Мониторить, оценивать затраты и контролировать бюджетирование персонала на аутстаффинге.
Знания:
1. Организационный дизайн, основные процессы, практики и инструменты управления человеческими ресурсами, кадровое документация;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Стратегия развития бизнеса, миссии, видения, основные показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
4. Основы стратегического менеджмента, маркетинга корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета, риск-менеджмента;
5. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
6. Основы организационного поведения (теории мотивации лидерства);
7. Управление изменениями;
8. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;

9. Ақпараттық, кадрлық қауіпсіздікті қамтамасыз ету теориялары мен құралдары;
10. Персоналға шығыстарды жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
11. HR кәсіби стандарттары;
12. Дауларды басқару әдістері, медиацияның процедуралары мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Бизнесті түсіну
Ойлау икемділігі
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Сыни ойлау
Нәтижеге бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Кадрлар жөніндегі басқарушы
7
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі басшы
6
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу) жөніндегі маман
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
6
Еңбек ресурстары жөніндегі маман
13. Кәсіптің карточкасы "Шетелдік жұмыс күшін тарту жөніндегі үйлестіруші":
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Шетелдік жұмыс күшін тарту жөніндегі үйлестіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-015 - Кадрлар бойынша маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұйымның шетелдік жұмыскерлеріне визалар мен жұмысқа рұқсаттар алуға байланысты іс-шаралар мен процестерді орындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Шетелдік және жергілікті жұмыскерлерге виза алу процесін ұйымдастыру және іске асыру
2. Шетелдік жұмыскерлерге жұмысқа рұқсат алу процесін ұйымдастыру және іске асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Шетелдік және жергілікті жұмыскерлерге виза алу процесін ұйымдастыру және іске асыру
Дағды 1:
Жұмыскерлерге виза ресімдеу бойынша құжаттаманы дайындау және есепке алуды жүргізу
Машықтар:
Машықтары:
1. Шетелдік және жергілікті жұмыскерлерге виза алу/ұзарту үшін құжаттарды дайындау;
2. Шетелдік ауыстырылатын жұмыскерлер мен олардың отбасы мүшелерінің төлқұжаттарын Қазақстан Республикасы өкімет органдарында тіркеу процесін орындау;
3. Берілген құжаттарды уақтылы қарау мәселелерінде көші-қон полициясы органдарымен өзара іс-қимыл жасау;

9. Теории и инструменты обеспечения информационной, кадровой безопасности;
10. Основы планирования и бюджетирования расходов на персонал;
11. Профессиональные стандарты HR;
12. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Понимание бизнеса
Гибкость мышления
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Критическое мышление
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Управляющий по кадрам
7
Руководитель по кадровому администрированию (делопроизводству)
6
Специалист по кадровому администрированию (делопроизводству)
6
Специалист по трудовым отношениям
6
Специалист по трудовым ресурсам
13. Карточка профессии "Координатор по привлечению иностранной рабочей силы":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Координатор по привлечению иностранной рабочей силы
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет (из них не менее 1 год в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-015 - Специалист по кадрам
Основная цель деятельности:
Выполнение мероприятий и процессов, связанных с получением виз и разрешений на работу для иностранных работников организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и реализация процесса получения виз для иностранных и местных работников
2. Организация и реализация процесса получения разрешений на работу для иностранных работников
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация и реализация процесса получения виз для иностранных и местных работников
Навык 1:
Ведение учета и подготовка документации по оформлению виз для работников
Умения:
1. Готовить документы для получения/продления виз для иностранных и местных работников;
2. Выполнять процесс регистрации паспортов иностранных переводимых работников и членов их семей органами власти Республики Казахстан;
3. Взаимодействовать с органами миграционной полиции в вопросах своевременного рассмотрения поданных документов;

4. Визаларды тіркеу және ұзарту үшін төлқұжаттарды уақтылы алуды/ұсынуды қамтамасыз ету;
5. Ұйымның өтінімдеріне сәйкес берілген визалар бойынша келген шетелдік жұмыскерлердің есебін жүргізу;
6. Басшылыққа жұмыс барысы туралы есеп беру;
7. Облыстық көші-қон полициясы органдарына ай сайынғы және тоқсан сайынғы есептерді ұсыну;
8. Ортақ дискіде және жұмыскерлердің жеке папкаларында сақталатын құжаттардың қазақ/орыс/ағылшын тілдеріндегі нұсқаларының дәл толтырылуды ұйымдастыру;
9. Тиісті дерекқорларды/есеп құжаттамасын жаңартып отыру;
10. Құжаттардағы қателерді, дәлсіздіктерді, түзетулерді және дұрыс емес ақпаратты анықтау, құжаттардың заңдылығын анықтау, алдын алу шараларын қабылдау;
11. Іскерлік хат алмасуды жүргізу;
12. Дербес деректерді қорғау туралы заңнама нормаларының сақталуын қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Көші-қон заңнамасы;
2. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
3. Ұйымның кадрлық саясаты және ұйымның саясатын заңнама шеңберінде қолдану;
4. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
5. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
6. Мұрағат заңнамасының негіздері;
7. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
8. Бағдарламалық өнімдер мен HR қызмет көрсету сервистерінің негіздері;
9. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерге консультациялық қолдау көрсету және виза алу мәселелері бойынша ұйымның мүдделерін білдіру
Машықтар:
1. Визаларға қатысты мәселелер бойынша жаңадан келген шетелдік жұмыскерлерге консультация беру;
2. Көші-қон заңнамадағы өзгерістерге мониторинг жүргізу және шетелдік ауысатын жұмыскерлерге тиісті консультация беру;
3. Визалардың жағдайы туралы тікелей басшыға үнемі хабарлау және визаларға қатысты мәселелер бойынша консультация беру;
4. Қажет болған жағдайда, жаңадан келген шетелдік жұмыскерлерді қарсы алуға қатысу;
5. Қажет болған жағдайда, визаларға қатысты барлық мәселелер бойынша ұйым өкілінің рөлін орындау;
6. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Этика негіздері, іскерлік қарым-қатынас қағидалары (ауызша және жазбаша қарым-қатынас, іскерлік хаттар дайындау, келіссөздер жүргізу);
2. Қақтығыстарды басқару және келіссөздер жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Шетелдік жұмыскерлерге жұмысқа рұқсат алу процесін ұйымдастыру және іске асыру
Дағды 1:
Ұйымға шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу және шетелдік жұмыскерлерге жұмыс істеуге рұқсат алу
Машықтар:

4. Обеспечивать своевременное получение/предоставление паспортов для регистрации и продления виз;
5. Вести учет иностранных работников, прибывших по визам, выданным в соответствии с заявками организации;
6. Предоставлять отчет о ходе работ для руководства;
7. Предоставлять ежемесячные и ежеквартальные отчеты областным органам миграционной полиции;
8. Организовывать точное заполнение версий документов на казахском/русском/английском языках, хранящихся в общем диске и в личных папках сотрудников;
9. Поддерживать соответствующие базы данных/учетной документации в актуальном состоянии;
10. Выявлять ошибки, неточности, исправления и недостоверную информацию в документах, определять легитимность документов, принимать профилактические меры;
11. Вести деловую переписку;
12. Обеспечивать соблюдение норм законодательства о защите персональных данных.
Знания:
1. Иммиграционное законодательство Республики Казахстан;
2. Трудовой кодекс Республики Казахстан;
3. Кадровая политика организации и применение политик организации в рамках законодательства;
4. Основы документооборота и документационного обеспечения;
5. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов и информации;
6. Основы архивного законодательства;
7. Основы безопасности и охраны труда;
8. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
9. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Консультационная поддержка работников и представление интересов организации по вопросам получения виз
Умения:
1. Консультировать вновь прибывших иностранных работников по вопросам, касающимся виз;
2. Выполнять мониторинг изменений в иммиграционном законодательстве и соответствующее консультирование иностранных переводимых работников;
3. Регулярно информировать непосредственного руководителя о статусе виз и консультировать по вопросам, связанным с визами;
4. Участвовать при встрече вновь прибывших иностранных работников при необходимости;
5. Выполнять роль представителя организации по всем вопросам, связанным с визами, при необходимости;
6. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Основы этики, правил делового общения (устной и письменной коммуникации, составление деловых писем, ведение переговоров);
2. Методы управления конфликтами и ведения переговоров.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация и реализация процесса получения разрешений на работу для иностранных работников
Навык 1:
Получение разрешений на привлечение иностранной рабочей силы для организации и разрешений на работу для иностранных работников
Умения:

1. Ұйымға шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алуға және шетелдік жұмыскерлерге жұмысқа рұқсат алуға байланысты процестерді ұйымдастыру және іске асыру;
2. Ұйымға шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмысқа рұқсаттарды алу/жаңарту/ұзарту үшін құжаттама топтамасын қалыптастыру, алдын ала тексеру, жинау, беру;
3. Жұмыс рұқсатын алу және ұзарту үшін салық төлемін төлеу, сондай-ақ төлемді растайтын құжаттаманы ұсыну;
4. Жұмыс істеуге берілген рұқсаттарға сәйкес жұмыс істейтін шетелдік жұмыскерлерге қатысты деректерді тіркеу және ортақ желілік дискіде және жұмыскерлердің жеке папкаларында сақталатын құжаттардың қазақ/орыс/ағылшын тілдеріндегі нұсқаларын дәл толтыруды ұйымдастыру;
5. Берілген жұмыс рұқсаттарында белгіленген ерекше талапттардың орындалуын бақылау;
6. Жұмысқа берілген рұқсаттарды уақтылы алуды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Шетелдік жұмыс күшін тарту саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
3. Ұйымның кадр саясаты және ұйымның саясатын Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде қолдану;
4. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
5. Архив заңнамасының негіздері;
6. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау негіздері;
7. Бағдарламалық өнімдер мен HR қызмет көрсету сервистерінің негіздері;
8. Цифрлық сауаттылық және ақпараттық қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлерге консультациялық қолдау көрсету және шетелдік жұмыс күшін тарту мәселелері бойынша ұйымның мүдделерін білдіру
Машықтар:
1. Жұмысқа рұқсаттарға қатысты барлық мәселелер бойынша ұйым өкілінің рөлін орындау;
2. Ұйымның коммерциялық мақсаттарына сәйкес жұмысқа рұқсаттарға қатысты мәселелер бойынша ұйым сұраған қолдауды қамтамасыз ету;
3. Желілік менеджерлер мен жұмыскерлерге ұйымда жұмыс істеуге рұқсатқа қатысты кез келген сұрау бойынша консультация беру;
4. Көші-қон заңнамадағы өзгерістерге мониторинг жүргізу және осы өзгерістерге сәйкес жұмыскерлерге консультация беру;
5. Тікелей басшыны жұмысқа рұқсаттардың жай-күйі туралы хабардар ету;
6. Этикалық нормаларды сақтау.
Білімдер:
1. Этика негіздері, іскерлік қарым-қатынас қағидалары (ауызша және жазбаша қарым-қатынас, іскерлік хаттар дайындау, келіссөздер жүргізу);

1. Организовывать и реализовывать процессы, связанные с получением разрешения на привлечение иностранной рабочей силы для организации и получением разрешений на работу для иностранных работников;
2. Выполнять формирование, предварительную проверку, сбор, подачу пакетов документации для получения разрешений на привлечение иностранной рабочей силы для организации и получения/возобновления/продления разрешений на работу в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3. Выполнять оплату налогового сбора для получения и продления рабочего разрешения, а также предоставлять документацию, подтверждающую оплату;
4. Выполнять регистрацию данных, касающихся иностранных работников, работающих в соответствии с разрешениями на работу, и организовывать точное заполнение версий документов на казахском/русском/английском языках, хранящихся в общем сетевом диске и в личных папках работников;
5. Контролировать выполнение особых условий, установленных выданными разрешениями на работу;
6. Организовывать своевременное получение выданных разрешений на работу.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан в области привлечения иностранной рабочей силы;
2. Трудовой кодекс Республики Казахстан;
3. Кадровая политика организации и применение политик организации в рамках законодательства Республики Казахстан;
4. Основы документооборота и документационного обеспечения;
5. Основы архивного законодательства;
6. Основы безопасности и охраны труда;
7. Основы программных продуктов и сервисов обслуживания HR;
8. Основы цифровой грамотности и информационной безопасности, кадровой безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Консультационная поддержка работников и представление интересов организации по вопросам привлечения иностранной рабочей силы
Умения:
1. Выполнять роль представителя организации по всем вопросам, связанным с разрешениями на работу;
2. Обеспечивать поддержку, запрашиваемую организацией, в отношении вопросов, касающихся разрешений на работу, в соответствии с коммерческими целями организации;
3. Консультировать линейных менеджеров и работников по любым запросам, связанным с разрешениями на работу в организации;
4. Осуществлять мониторинг изменений в иммиграционном законодательстве и консультировать работников в соответствии с данными изменениями;
5. Информировать непосредственного руководителя о статусе разрешений на работу;
6. Соблюдать этические нормы.
Знания:
1. Основы этики, правил делового общения (устной и письменной коммуникации, составление деловых писем, ведение переговоров);

2. Қақтығыстарды басқару және келіссөздер жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Бизнесті түсіну
Ұқыптылық
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Нәтижеге бағдарлану
Шағын детальдарға мұқияттық пен зейінділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Персоналдың аутстаффингін басқару жөніндегі маман (менеджер)
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
6
Кадрлық әкімшілендіру (іс жүргізу)жөніндегі маман
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
14. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі
Орындаушы: Набиев Данар Кудерович, +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
15. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстанның HR менеджерлер қауымдастығы" ҚҰ
Басшы: Кайсенова Гульжихан Кабдылкаировна
E-mail: g.kaisenova@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (701) 214 01 94
Орындаушылар:
Утегалиева Анара Амирбековна, +7 (776) 706 01 85, anara.utegalieva@gmail.com
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 06.11.2024
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 06.05.2024 г.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 г.
20. Болжалды қайта қарау күні: 31.10.2027 г.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
"HR саласындағы
"Адам ресурстарын басқару"
кәсіптік стандарттарды
бекіту туралы" бұйрығы
5-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Персоналды іздеу және таңдау (рекрутинг)"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: Кәсіптік кадрларды іздестіру және іріктеу (рекрутинг) саласындағы мамандарды бағалау, аттестаттау, аттестаттау және біліктілігін растау, оқыту және мамандандыру үшін негіз ретінде пайдаланылады және пайдаланушылардың кең ауқымына пайдалануға арналған:
1) қызметкерлер - кәсіпке қойылатын талаптарды түсіну, біліктілігін көтеруді және мансаптық өсуді жоспарлау;
2) жұмыс берушілер – ұйымға қажетті қызметкерлерді іздеуге және таңдауға бағытталған процестерді жоспарлау, басқару, іске асыру және үйлестіру үшін. Кадрларды іздестіру және іріктеумен айналысатын қызметкерлерге қойылатын талаптарды, нұсқауларды, жауапкершіліктерді әзірлеу, оларды жұмысқа қабылдау және аттестациялау критерийлерін тұжырымдау және олардың біліктілігін арттыру бағдарламаларын жасау;

2. Методы управления конфликтами и ведения переговоров.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Понимание бизнеса
Пунктуальность
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Ориентация на результат
Аккуратность и внимание к деталям
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист (менеджер) по управлению аутстаффингом персонала
6
Специалист по трудовым отношениям
6
Специалист по кадровому администрированию (делопроизводству)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
14. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель:
Набиев Данар Кудерович, +7 (717) 274 29 8, d.nabiev@enbek.gov.kz
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОО "Ассоциация HR-менеджеров Казахстана"
Руководитель:
Кайсенова Гульжихан Кабдылкаировна
E-mail: g.kaisenova@gmail.com
Номер телефона: +7 (701) 214 01 94
Исполнители:
Утегалиева Анара Амирбековна, +7 (776) 706 01 85, anara.utegalieva@gmail.com
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 06.11.2024
17. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 06.05.2024 г.
18. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
19. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31.10.2027 г.
Приложение 5 к приказу
и.о. Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Об утверждении
профессиональных
стандартов в сфере HR
"Управление человеческими
ресурсами"
Профессиональный стандарт: "Поиск и подбор персонала (рекрутинг)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации специалистов в области поиска и подбора персонала (рекрутинг) и предназначены для использования широким кругом пользователей:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для планирования, управления, реализации и координации процессов, направленных на поиск и подбор необходимых организации сотрудников. Для разработки требований, инструкций, обязанностей к работникам, занятых поиском и подбором персонала, формирования критериев при их найме и аттестации и составления программ повышения их квалификации;

3) аттестаттау және біліктілік жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) – персоналды аттестаттау үшін бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік критерийлерін әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдар – еңбек нарығының мониторингі мен болжау критерийлері ретінде кәсіби стандартты пайдалану.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) адам ресурстарына қажеттілікті жоспарлау (қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді) – бизнестің ағымдағы және болашақ міндеттеріне қол жеткізу мақсатында ұйым үшін жұмыскерлердің қажетті саны мен сапасын айқындау;
2) аналитикалық ойлау – бұл күрделілік дәрежесіне байланысты әртүрлі әдістер мен тәсілдерді қолдана отырып, ойларды талдау, мәселелерді шешу және ақпарат пен жағдайларды терең және объективті талдауға негізделген қорытынды жасау тәсілі;
3) ассесор – қандай да бір салада, мысалы, персоналды бағалау саласында сәйкестікті тәуелсіз бағалау процесіне қатысатын тұлға (аттестатор);
4) ассессмент-орталығы – бағалау орталығы жұмыс берушілер мен рекрутерлер өз компаниясына неғұрлым қолайлы кандидатты іздеу мақсатында жұмыскерлерді тестілеу және әңгімелесу өткізу үшін пайдаланады. Бағалау физикалық тұрғыдағы тапсырмалар мен бірқатар сынақтардың жиынтығы болуы мүмкін және көбінесе алғашқы өтініш пен сұхбаттан кейін жалдау процесінің соңғы кезеңі болып табылады. Орталықта бірнеше әдістерді немесе тәсілдерді, соның ішінде кейстерді зерттеуді, рөлдік ойындарды, жеке тұлғаны психометриялық бағалауды және т. б. пайдалануды көздейтін белгілі бір қызмет түрінде қажетті жеке және кәсіби қасиеттер мен сипаттамаларды кешенді бағалау жүргізіледі;
5) әсер ету және ықпал ету – келісімге қол жеткізу және өз ұсыныстарын қолдауға басқаларды көндіру мақсатында әсер ету, ықпал ету немесе белгілі бір әсер қалдыру үшін әртүрлі әрекеттерді жүзеге асыру мүмкіндігі;
6) білім – кәсіби міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажет зерделенген және меңгерілген ақпарат;
7) бизнес стратегиясы – ұйым қалаған нәтижелерге қол жеткізу үшін қабылдамақшы болатын іс-әрекеттер жиынтығы;
8) бизнесті түсіну – компания жұмысының ерекшелігін, оның бәсекелестік артықшылықтарын, нарықтағы позицияларын және стратегиялық басымдықтарын түсіну. Ішкі бизнес-процестерді, олардың еңбек дауын шешу;
9) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;

3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Планирование потребностей в человеческих ресурсах (краткосрочное и долгосрочное) – определение необходимого количества и качества работников для организации с целью достижения текущих и будущих задач бизнеса;
2) Аналитическое мышление – это способ анализировать мысли, решать проблемы и делать выводы, основанные на глубоком и объективном анализе информации и ситуаций, применяя различные методы и подходы в зависимости от степени сложности;
3) Ассесор – лицо (аттестатор), которое принимает участие в процессе независимой оценки соответствия в какой-либо области, например, в области оценки персонала;
4) Асессмент-центр – центр оценки используются работодателями и рекрутерами для тестирования сотрудников и проведения собеседований с целью поиска наиболее подходящего кандидата для своей компании. Оценка может представлять собой комбинацию физических заданий и серии тестов и часто является последним этапом процесса найма после первоначальной подачи заявления и собеседования. метод В центре проводится комплексная оценка личностных и профессиональных свойств и характеристик, необходимых в определенном виде деятельности, предполагающий использование нескольких методик или подходов, в том числе, изучение кейсов, ролевые игры, психометрическую оценку личности и др.;
5) Воздействие и влияние – способность предпринимать разнообразные действия с целью убедить, повлиять, оказать воздействие или произвести на других определенное впечатление, чтобы добиться согласия и поддержки своих предложений;
6) Знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
7) Стратегия бизнеса – совокупность действий, которые организация собирается предпринять для достижения желаемых результатов;
8) Понимание бизнеса – понимание специфики работы компании, ее конкурентных преимуществ, позиций на рынке и стратегических приоритетов. Понимание внутренних бизнес-процессов, своей роли в их реализации;
9) Навык – способность применять знания, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;

10) жұмыс беруші бренді – қажетті жұмыскерлерді тарту және ұстап қалу үшін компания құратын әлеуетті және жұмыс істеп жүрген жұмыскерлердің алдында жұмыс беруші ретінде компанияның нысаналы бейнесі;
11) жұмыс ұсыну (job offer) – әлеуетті жұмыскерді жұмыс берушіде белгілі бір лауазымға орналасуға шақыру, жұмыс берушінің лауазым талаптарына сәйкес келетін кандидатты жұмысқа қабылдау ниеті туралы ресімделген коммуникациясы;
12) кандидат – компанияға немесе фирмаға қажетті лауазымға орналасуға мүмкіндігі бар адам. Ол жұмыс беруші қойған талаптарға сәйкес келуі тиіс. Кандидат дегеніміз басқа жұмысқа үміткерлермен, олардың арасынан таңдау арқылы салыстырылатын қатысушыны білдіреді;
13) кандидаттардың деректер қоры – деректерді сипаттаудың, сақтаудың және басқарудың жалпы принциптерін көздейтін белгілі бір қағидалар бойынша ұйымдастырылған кандидаттар туралы деректердің, ақпараттың жиынтығы;
14) кандидаттарды тарту жоспары – әлеуетті кандидаттар көздерін және оларды тарту әдістерін сипаттайтын жоспар;
15) кандидаттарды бағалау – кандидаттардың бойынан лауазымда талап етілетін жеке немесе кәсіби сипаттамаларды айқындау мақсатында қандай да бір іріктеу рәсімдерін жүргізуді көздейтін бос жұмыс орындарына кандидаттарды іріктеу кезеңдерінің бірі;
16) кандидаттардың сәйкестігін бағалау әдістерінің сенімділігі – бағалау әдістерінің бірдей нәтижелерді бірнеше рет шығаратын-шығармайтынды жағынан тексеру;
17) кандидаттардың сәйкестігін бағалау әдістерінің дұрыстығы – таңдалған бағалау әдістерінің орындылығы мен тиімділігін, сенімділігін: олар нені және қалай өлшейтінін және сипаттайтынын, қандай картинаны көрсететінін, бағалау не үшін жүргізілетінін - бағалау оны өлшеу үшін құрылған дәл сол қасиетін немесе сипаттамасын қаншалықты өлшейтінін айқындайды;
18) кандидаттар мен мүдделі тараптарға кері байланыс – адамның іс-әрекеті немесе жетістіктері туралы ақпарат, дәлелді бағалау, бағалау не сұхбат қорытындылары бойынша коммуникация;
19) қатынастарды басқару – ұйымның тиімді жұмысын және оны қолдауды қамтамасыз ету үшін ұйымда және одан тыс жерлерде өзара іс-қимылдарды басқару қабілеті;
20) кәсіпкерлік қабілеттер (business acumen) – ұйымның стратегиялық жоспарын орындауға ықпал ететін ақпаратты түсіну және қолдану қабілеті;
21) клиентке бағдарлану – клиентке көмектесу, оның қажеттіліктерін анықтау және оның сұраныстарын қанағаттандыруға тілек білдіру, ұмтылу, клиентке қажетті қызмет көрсетуге дайын болуы, клиенттің проблемаларын дереу шешу үшін жеке жауапкершілікті қабылдауы, бұл ретте қорғаныс позицияларын алмауы, клиент күткеннен көп нәрсені істеуі;

10) Бренд работодателя – целевой образ компании в качестве работодателя в глазах потенциальных и действующих работников, создаваемый компанией для привлечения и удержания необходимых работников;
11) Предложение работы (job offer) – приглашение потенциального работника занять определенную должность у работодателя, формализованная коммуникация работодателя о желании принять на работу кандидата, соответствующего требованиям должности;
12) Кандидат – человек, который имеет возможность устроиться на желаемую должность в компанию или фирму. Он должен соответствовать выдвигаемым работодателем требованиям. Под кандидатом подразумевают участника, которого сравнивают с другими претендентами на работу, выбирая между ними;
13) База данных кандидатов – совокупность данных, информации о кандидатах, организованная по определенным правилам, предусматривающим общие принципы описания, хранения и управления данными;
14) План привлечения кандидатов – план, описывающий источники потенциальных кандидатов и методы их привлечения;
15) Оценка кандидатов – один из этапов отбора кандидатов на занятие вакансий, предполагающий проведение каких-либо отборочных процедур с целью выявления у кандидатов, требуемых в должности личностных или профессиональных характеристик;
16) Надежность методов оценки соответствия кандидатов – проверка на предмет могут ли методы оценки воспроизводить одни и те же результаты несколько раз;
17) Валидность методов оценки соответствия кандидатов – определяет уместность и эффективность, надежность выбранных методов оценки: что и как они измеряют и характеризуют, какую картину отражают, для чего производится оценка- насколько оценка измеряет то свойство или характеристику, для измерения которых она была создана;
18) Обратная связь кандидатам и заинтересованным сторонам – информация о действиях или достижениях человека, аргументированная оценка, коммуникация по итогам оценки либо интервью;
19) Управление отношениями – способность управлять взаимодействиями в организации и за ее пределами для обеспечения эффективной работы и поддержки организации;
20) Предпринимательские способности (business acumen) – способность понимать и применять информацию, которая способствует выполнению стратегического плана организации;
21) Клиентоориентированность – способность и желание помочь клиенту, выявить его потребности, и удовлетворить его запросы, готовность предоставить клиенту желаемое обслуживание, принять личную ответственность за немедленное решение проблем клиента, не занимая при этом оборонительных позиций, делать больше, чем от него ожидает клиент;

22) коммуникация – барлық қатысушы тараптармен ақпаратты тиімді алмасу қабілеті;
23) консультация беру – мүдделі тараптарға белгілі бір мәселелер тобы бойынша консультация беру қабілеті, мәлімделген мақсаттарға қол жеткізу үшін тәлімгер болу;
24) көшбасшылық – көшбасшы рөлін атқару, тапсырмаларды бөлу, өз командасын осы командаға қатысты барлық шешімдер туралы хабардар ету, командада ынтымақтастық рухын құру және тиімді жұмыс істеуге деген ұмтылысты нығайту, команда мүшесінің әрқайсысына оның үлесі бағаланатынын көрсету және команда мүшелері арасындағы өзара әрекеттестік пен мен ынтымақтастықты ынталандыру, командаға қамқорлық көрсету, команда мүшелері қалаған мінез құлықты көрсету арқылы жеке үлгі көрсету;
25) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті;
26) құзыреттер моделі – компаниядағы сол немесе өзге лауазым үшін қандай білімнің, дағдылардың, машықтардың, әлеуетті мүмкіндіктердің және басқа да сипаттамалардың қажет екенін көрсету. Модель мамандарға сол немесе басқа рөлде оларға қандай талаптар қойылатынын, осы лауазымда сәтті жұмыс істеу үшін қандай құзыреттер қажет болуы мүмкін екенін түсінуге көмектеседі;
27) құзыреттер бейіні – білімнің, дағдылардың, машықтардың, әлеуетті мүмкіндіктердің және басқа да сипаттамалардың талап етілетін деңгейімен нақты лауазымға қатысты міндетті құзыреттердің формальды жиынтығы/тізбесі. Жұмыскерлерден не күтілетінін ғана емес, сонымен қатар олардың қалай әрекет ету керектігін де анықтайды;
28) лауазымдарды талдау – лауазымның мынадай сипаттамаларын: мақсаты, міндеттері, жауапкершілік деңгейі және басқа лауазымдарға қатысты маңыздылығы, лауазымдағы жұмыскерлер үшін қажетті жеке сипаттамалары, сондай-ақ лауазымдағы жұмыс орындалатын жағдайлар сияқты дәйекті және егжей-тегжейлі зерделеу;
29) лауазымдар сипаттамасы – лауазымдарды талдау процесінің нәтижелерін, олардың ерекшеліктерін түсінуге бағытталған жазбаша ресімдеу;
30) лауазым функционалы – белгілі бір лауазымдағы еңбек функцияларының жиынтығы;
31) машық – кәсіби міндет шеңберінде іс-әрекеттерді физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
32) метрикалар – адам ресурстарын басқару саласындағы тиісті бағыт бойынша мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу дәрежесі туралы куәландыратын арнайы өлшемдер/көрсеткіштер;
33) нәтижеге бағдарлану – белгіленген стандарттарға сәйкес келуге немесе олардан асып түсуге ұмтылу, нәтижелерді өлшеу үшін өзіндік сапа өлшемдерін жасау, өз жұмысының тиімділік көрсеткіштерін арттыру, алдына өршіл мақсаттар қою, күрделі міндеттерді шешу, бюрократиялық кедергілерді жоя отырып өзін-өзі жетілдіруге ұмтылу, тапсырмаларды жақсырақ, қарапайым, тезірек және сапалы орындау тәсілдерін таба білу;

22) Коммуникация – способность эффективно обмениваться информацией со всеми причастными сторонами;
23) Консультирование – способность консультировать заинтересованные стороны по определенному кругу вопросов, быть наставником для достижении заявленных целей;
24) Лидерство – способность брать на себя роль лидера, распределять задания, информировать свою команду о всех затрагивающих ее решениях, создавать и укреплять в команде дух сотрудничества и стремление работать эффективно, показывать каждому, что его вклад ценится и поощрять взаимодействие и сотрудничество между членами команды, проявлять заботу о команде, подавать личный пример, демонстрируя желаемое поведение;
25) Компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
26) Модель компетенций – демонстрация того, какие знания, умения, навыки, потенциальные возможности и другие характеристики, необходимы для той или иной должности в компании. Модель позволяет помочь специалистам понять, какие требования предъявляются к ним в той или иной роли, какие компетенции могут потребоваться им для успешной работы на данной должности;
27) Профиль компетенций – формализованный набор/перечень обязательных компетенций, относящийся к конкретной должности, с требуемым уровнем знаний, умений, навыков, потенциальных возможностей и других характеристик. Определяют не только то, что ожидается от работников, но и то, как им следует действовать;
28) Анализ должностей – последовательное и подробное изучение таких характеристик должности, как: цель, задачи, уровень ответственности и важности относительно других должностей, личностные характеристики, необходимые для работников в должности, а также условий, при который выполняется работа в должности;
29) Описание должностей – письменное оформление результатов процесса анализа должностей, направленный на понимание их особенностей;
30) Функционал должности – набор трудовых функций в определенной должности;
31) Умение – способность физически и (или) умственно выполнять действия в рамках профессиональной задачи;
32) Метрики – специальные измерения/показатели, свидетельствующие о степени достижения целей и задач по соответствующему направлению в области управления человеческими ресурсами;
33) Ориентация на результат – стремление соответствовать установленным стандартам или превосходить их, способность создавать собственные критерии качества для измерения результатов, повышать показатели эффективности своей работы, ставить перед собой амбициозные цели, решать сложные задачи, стремление к самосовершенствованию – умение находить способы выполнения задач лучше, проще, быстрее и качественнее, устраняя бюрократические преграды;

34) персоналды іздеу және іріктеу (Recruitment, Talent Acquisition) – ұйымды қажетті мамандармен қамтамасыз етуге бағытталған рәсімдер мен іс-қимылдар кешені. Жұмыскерлерді тарту, іріктеу және таңдау процесі, бос жұмыс орындарын толтыру;
35) персоналды бейімдеу (онбординг) – жұмыскерлерді жаңа жұмыс ортасына интеграциялау процесін қамтамасыз етуге бағытталған рәсімдер мен іс-қимылдар кешені. Жұмыскерлерді ұстап қалудың алғашқы қадамы болып табылады;
36) процесті автоматтандыру – ақпараттық технологияларды пайдалануға негізделген процестерді басқару тәсілі, рәсімдерді қолмен істелетін форматынан автоматтандырылған форматқа ауыстыру;
37) симуляция (имитация) – бұл нақты әлемде болуы мүмкін процестің немесе жүйенің имитациялық көрінісі. Бұл кең мағынада имитацияны көбінесе модельмен өзара алмастырылатын ұғым ретінде қолдануға болады: және үміткерлер мен жұмысшылар өздерінің іс-машықтары мен дағдыларын көрсете алатын жағдайлар жасауды білдіреді;
38) ситуациялық шешім қабылдау – қажетті және объективті ақпарат көздерін анықтау, оны жүйелі талдау, логикалық қорытындылар жасау, содан кейін уақыт шеңбері мен бизнес-басымдықтарды ескере отырып шешім қабылдау процесі;
39) стратегиялық ойлау – адамның мақсатқа немесе мақсаттар кешеніне қол жеткізу контекстінде қолданатын ақыл-ой немесе ойлау процесі. Ұйымды стратегиялық басқару процесінде қолданған кезде стратегиялық ойлау фирма немесе ұйым үшін бәсекелестік артықшылықтар жасауға бағытталған бірегей идеялар мен мүмкіндіктерді құруды және қолдануды қамтиды. Стратегияға сәйкес алдағыны ойлау, ұйымды дамытудың жаңа мүмкіндіктерін табу, қысқа мерзімді негізде жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ұмтылу және ұзақ мерзімді кезеңге ұйымның тұрақты дамуына ықпал ету; нарықтағы өзгерістерді болжау және проблемалық жағдайларды болжау;
40) сұхбат – екі және одан да көп адамдар арасындағы әңгімелесу, оның барысында сұхбат алушы әңгімелесушілерден оны қызықтыратын сұрақтарға жауап алады, жеке әңгімелесу кезінде мақсатты түрде ақпарат жинайды;
41) таланттарды тарту (Talent Acquisition) – проактивті процесс, ұйымның және қол жетімді ұйымның қажеттіліктеріне жауап беретін, ұйымда қажетті дағдылары бар, қажетті жұмысты барлық талаптарға сәйкес қажетті уақытта орындайтын керек адамдар болуына кепілдік беретін жұмыс күшін тартуға, айқындауға және құруға байланысты қызметті қамтиды;
42) тиімділік көрсеткіші – пайдаланылатын ресурстарды ескере отырып, қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу дәрежесін өлшеу;

34) Поиск и подбор персонала (Recruitment, Talent Acquisition) – комплекс процедур и действий, направленных на обеспечение организации необходимыми специалистами. Процесс привлечения, подбора и отбора персонала, заполнение вакансий;
35) Адаптация персонала (онбординг) – комплекс процедур и действий, направленных на обеспечение процесса интеграции сотрудников в новую рабочую среду. Является первым шагом к удержанию работников;
36) Автоматизация процесса – подход к управлению процессами, основанный на использовании информационных технологий, перевод процедур из ручного формата в автоматизированный;
37) Симуляция (имитация) – это имитационное представление процесса или системы, которые могут существовать в реальном мире. В этом широком смысле имитация часто может использоваться как взаимозаменяемое понятие с моделью: и предполагает создание ситуаций, в которых кандидаты и работники могут продемонстрировать свои умения и навыки в действии;
38) Ситуационное принятие решений – это способность выявлять источники нужной и объективной информации, системно их анализировать, делать логические выводы, а затем принимать решения с учетом временных рамок и бизнес-приоритетов
39) Стратегическое мышление – умственный или мыслительный процесс, применяемый человеком в контексте достижения цели или комплекса целей. При использовании в процессе стратегического управления организацией стратегическое мышление предполагает генерирование и применение уникальных идей и возможностей, направленных на создание конкурентных преимуществ для фирмы или организации. Способность думать на несколько шагов вперед в соответствии со стратегией, находить новые возможности для развития организации, стремление к достижению высоких результатов на краткосрочной основе и способствование устойчивому развитию организации на долгосрочный период; предвидение изменений на рынке и предвосхищает проблемных ситуаций;
40) Интервью – разговор между двумя и более людьми, в ходе которого интервьюер получает от собеседников ответы на интересующие его вопросы, целенаправленный сбор информации при личной беседе;
41) Привлечение талантов (Talent Acquisition) – проактивный процесс, включает в себя деятельность, связанную с привлечением, выявлением и созданием рабочей силы, которая отвечает потребностям организации и доступных организации, гарантирующее, что в организации есть нужные люди с нужными навыками, выполняющие нужную работу в нужное время в соответствии со всеми требованиями;
42) Показатель эффективности – измерение степени достижения поставленных целей и задач с учетом используемых ресурсов;

43) ұйымдық дизайн – ұйымдық құрылымдарды құру және өкілеттіктерді бөлу туралы білімдер мен принциптер жиынтығы;
44) үздік практикалар – бірегей табысты практикалық тәжірибені формальдандыру, нарықтың / саланың барлық қатысушылары танитын алға қойылған мақсаттарға қол жеткізудің ең тиімді тәсілдері;
45) этикалық практика – негізгі құндылықтарды біріктіру қабілеті, тұтастық және барлық ұйымдастырушылық пен іскерлік практикаларға жауапкершілік
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) ATS – персоналды іздеуге және таңдауға арналған автоматтандырылған жүйелер (Applicant Tracking System);
2) EVP – жұмыс берушінің құнды ұсынысы (Employee value proposition)
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Персоналды іздеу және таңдау (рекрутинг)
5. Кәсіптік стандарттың коды: M70221048
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
● M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
● 70 Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру
● 70.2 Басқару мәселелері бойынша кеңес беру жөніндегі қызмет
● 70.22 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
● 70.22.1 "Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша кеңес беру"
● N Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
● 78 Жұмысқа орналастыру саласындағы қызмет
● 78.3 Еңбек ресурстарымен (персоналмен) қамтамасыз ету бойынша өзге де қызмет
● 78.30 Еңбек ресурстарымен (персоналмен) қамтамасыз ету бойынша өзге де қызмет
● 78.30.1 Ұлттық компаниялар құрған ұйымдар қызметінен басқа, еңбек ресурстарымен (персоналмен) қамтамасыз ету бойынша өзге де қызмет
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Ұйымға қажетті жұмыскерлерді іздеуге және таңдауға бағытталған процестерді, рәсімдер мен әрекеттерді жоспарлау, басқару, іске асыру және үйлестіру
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) персоналды іздеу және таңдау бөлімшесінің басшысы - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) персоналды таңдау жөніндегі маман - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) персоналды іздеу және таңдау жөніндегі қызметші - 5 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Персоналды іздеу және таңдау бөлімшесінің басшысы":
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Персоналды іздеу және таңдау бөлімшесінің басшысы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кадрларды іздеу және іріктеу бойынша кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

43) Организационный дизайн – совокупность знаний и принципов о построении организационных структур и разделении полномочий;
44) Лучшие практики – формализация уникального успешного практического опыта, самые эффективные подходы к достижению поставленных целей, признаваемые всеми участниками рынка / отрасли;
45) Этическая практика – способность интегрировать основные ценности, целостность и ответственность во все организационные и деловые практики
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ATS – автоматизированные системы для поиска и подбора персонала (Applicant Tracking System)
2) EVP – жұмыс берушінің құнды ұсынысы (Employee value proposition)
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Поиск и подбор персонала (рекрутинг)
5. Код профессионального стандарта: M70221048
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
● M Профессиональная, научная и техническая деятельность
● 70 Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления
● 70.2 Деятельность по консультированию по вопросам управления
● 70.22 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
● 70.22.1 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления
● N Деятельность в области административного и вспомогательного обслуживания
● 78 Деятельность в области трудоустройства
● 78.3 Прочая деятельность по обеспечению трудовыми ресурсами (персоналом)
● 78.30 Прочая деятельность по обеспечению трудовыми ресурсами (персоналом)
● 78.30.1 Прочая деятельность по обеспечению трудовыми ресурсами (персоналом), кроме деятельности организаций, учрежденных национальными компаниями
7. Краткое описание профессионального стандарта: Осуществление поиска и подбора персонала, направленных на обеспечение организации необходимыми специалистами
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель подразделения по поиску и подбору персонала - 7 уровень ОРК
2) Специалист по подбору персонала - 6 уровень ОРК
3) Служащий по поиску и подбору персонала - 5 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель подразделения по поиску и подбору персонала ":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель подразделения по поиску и подбору персонала
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет в сфере управления персоналом
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

2422-1-032 - Адами ресурстары бойынша менеджер
2422-1-033 - Бас HR менеджері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білікті кандидаттарды тиімді тартуды қамтамасыз ететін кадрларды іздеу және іріктеу процестерін әзірлеу және оңтайландыру бойынша бөлімнің қызметін басқару. Бизнес қажеттіліктері мен сапа стандарттарын ескере отырып, персоналды іздеу мен іріктеудің ашық және тиімді тәсілдерін енгізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның стратегиясы шеңберінде жалдау стратегиясы мен философиясын, персоналды іздеу және таңдау саясаты мен рәсімдерін әзірлеу және жетілдіру
2. Персоналды іздеу
3. Персоналды таңдау және іріктеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымның стратегиясы шеңберінде жалдау стратегиясы мен философиясын, персоналды іздеу және таңдау саясаты мен рәсімдерін әзірлеу және жетілдіру
Дағды 1:
Құжаттар мен рәсімдерді әзірлеу және талдау
Машықтар:
1. Үздік халықаралық тәжірибелерге сәйкес персоналды жоспарлау және тарту рәсімдері мен процестерін талдау
2. Желілік басшыларға адам ресурстарына қажеттілікті ескере отырып, бизнес-процестерді сипаттау бойынша кеңес беру
3. Болып жатқан өзгерістерді ескере отырып, таңдалған стратегия шеңберінде персоналды жоспарлау және тарту мәселелері бойынша мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу
4. Іздеу және іріктеу процесін және бағынышты қызметкерлерді басқару
Білімдер:
1. Бизнес-контекстті, үздік жергілікті және халықаралық тәжірибелер мен трендтерді талдау әдістері, персоналды жоспарлау және тарту стратегиялары
2. Жұмыскерлерді тарту саласындағы құқықтық контекст
3. Ұйымның персоналды жоспарлау мен тартудағы стратегиялық құжаттарын, процестерін, саясаттары мен рәсімдерін талдау әдістері
4. Бизнестің персоналға қажеттілігін талдау әдістері
5. Ішкі және сыртқы ортаны (еңбек нарығын) талдау әдістері және басшылыққа ұсынымдар әзірлеу
6. Персоналды жоспарлау және тарту бойынша рәсімдер мен процестерді әзірлеу тәртібі
7. Бизнесті дамыту стратегияларының түрлері, миссияны, көзқарасты құру, тиімділіктің негізгі көрсеткіштерін бөлу ережелері, стратегиялық менеджмент және жоспарлау , операциялық менеджмент және өзгерістер менеджментінің тұжырымдамалары
8. Персоналды таңдау технологиялары, оның ішінде аутсорсинг және аутстаффинг
9. Ұйымдық дизайн теориясы
10. Желілік басшыларға персоналды жоспарлау және тарту мәселелері бойынша консультация берудің әдістемелік тәсілдері,
11. Мүдделі тараптармен рәсімдерді енгізу мәселелері бойынша коммуникациялар құру тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Персоналды іздеу және таңдау саясатын, процестері мен рәсімдерін жетілдіру
Машықтар:

2422-1-032 - Менеджер по персоналу
2422-1-033 - Главный HR менеджер
Основная цель деятельности:
Руководство деятельностью подразделения по разработке и оптимизации процессов поиска и подбора персонала, которая обеспечит эффективное привлечение квалифицированных кандидатов. С учетом потребностей бизнеса и стандартов качества внедрение прозрачных и эффективных подходов поиска и подбора персонала
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и совершенствование стратегии и философии найма, политик и процедур по поиску и подбору персонала в рамках стратегии организации
2. Поиск персонала
3. Подбор и отбор персонала
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка и совершенствование стратегии и философии найма, политик и процедур по поиску и подбору персонала в рамках стратегии организации
Навык 1:
Разработка и анализ документов и процедур
Умения:
1. Анализировать процедуры и процессы планирования и привлечения персонала в соответствии с лучшими международными практиками
2. Консультировать линейных руководителей по описанию бизнес-процессов, с учетом потребностей в человеческих ресурсах
3. Взаимодействовать с заинтересованными сторонами по вопросам планирования и привлечения персонала в рамках выбранной стратегии с учетом происходящих изменений
4. Управлять процессом поиска и подбора персонала, а также и подчиненными сотрудниками
Знания:
1. Методы анализа бизнес-контекста, лучших локальных и международных практик и трендов, стратегии планирования и привлечения персонала
2. Правовой контекст в области привлечения персонала
3. Методы анализа стратегических документов организации, процессов, политик и процедур в планировании и привлечении персонала
4. Методы анализа потребностей бизнеса в персонале
5. Методы анализа внутренней и внешней среды (рынка труда) и разработка рекомендаций для руководства
6. Порядок разработки процедур и процессов по планированию и привлечению персонала
7. Типы стратегий развития бизнеса, правила составления миссии, видения, выделения основных показателей эффективности, концепции стратегического менеджмента и планирования, операционного менеджмента и менеджмента изменений
8. Технологии подбора персонала, в том числе аутсорсинг и аутстаффинг
9. Теория организационного дизайна
10. Методические подходы к консультированию линейных руководителей по вопросам планирования и привлечения персонала
11. Порядок выстраивания коммуникаций с заинтересованными сторонами по вопросам внедрения процедур
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Совершенствование политик, процессов и процедур поиска и подбора персонала
Умения:

1. Ұйымның стратегиясы шеңберінде персоналды іздеу және таңдау бойынша регламенттерді әзірлеу, рәсімдерді, саясаттар мен процестерді енгізу және жетілдіру
2. Жалдау философиясы мен таңдалған HR стратегиясы шеңберінде іс-әрекеттің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру үшін басшылар мен әріптестерге консультация беру және оқыту
Білімдер:
1. Стратегиялық мақсаттарды, операциялық модельді және бизнестің жетілу деңгейін ескере отырып, персоналды жоспарлаудың түрлі шектеріүшін персоналдың қажеттіліктерін талдау әдістері
2. Персоналға қажеттілікті жоспарлаудың негіздері мен әдістері
3. Персоналды жоспарлау және тарту рәсімдері мен процесінде кемшіліктер мен проблемалық аймақтарды талдау және анықтау үшін аудит әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Кадрларды іздеу және таңдау процестерін бюджеттеу
Машықтар:
1. Ағымдағы жағдайды бағалау және іздеу және таңдау шығындарын жоспарлау
2. Нарықта персоналды іздеу және іріктеу құнын талдау және жоспарлау
3. Қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге персоналды іздеуге және таңдауға арналған бюджетті әзірлеу
Білімдер:
1. Бюджеттеу негіздері
2. Нақты позициялар үшін құнды ұсыныстарды салыстыру үшін персоналды тарту бойынша қызметтер нарығының жай-күйі туралы есептер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Тиімділікті бағалау және іздеу және таңдау процестерін жетілдіру
Машықтар:
1. Персоналды жоспарлау және тарту процестерінің нормативтік талаптар мен стандарттарға сәйкестігіне HR-аудит жүргізу
2. Персоналды жоспарлау мен тартудың негізгі көрсеткіштерін талдау, HR талдау жүргізу
3. Оңтайлы басқару шешімдерін дайындау мақсатында персоналды жоспарлау және тарту кезінде тәуекелдердің туындауына әсер ететін факторларға талдау жүргізу
4. Персоналды тартуға бағытталған жоспарлар мен бюджеттің орындалуына мониторинг жүргізу және бақылау
Білімдер:
1. Осы функция шеңберіндегі барлық көрсетілген білім
2. HR талдау негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Персоналды іздеу
Дағды 1:
Кандидаттарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, жұмысты талдау, лауазымдар сипаттамасы
Машықтар:
1. Кәсіпорынның қабылданған ұйымдық құрылымына сәйкес жұмысқа талдау жүргізу және лауазымға (жұмысқа) қойылатын талаптарды айқындау
2. Бос лауазымның сипаттамаларын және бизнес-процестегі/құрылымдағы лауазымның рөлін (позиция) пайдалану және желілік менеджерлермен серіктестікте кандадаттарға қойылатын талаптарды (профильді) анықтау
3. Ұйымның басшысымен / желілік басшыларымен бірлесіп кандидаттардың сандық және сапалық қажеттіліктерін айқындау
4. Мүдделі тараптармен кандидаттарға қойылатын талаптарды қалыптастыру мәселелері бойынша өзара әрекеттесу
Білімдер:

1. Разрабатывать регламенты, внедрять и совершенствовать процедуры, политики и процессы по поиску и подбору персонала в рамках стратегии организации
2. Консультировать и обучать руководителей и коллег для повышения эффективности и результативности действий в рамках философии набора и выбранной HR стратегии
Знания:
1. Методы анализа потребностей в персонале для различных горизонтов планирования персонала с учҰтом стратегических целей, операционной модели и уровня зрелости бизнеса
2. Основы и методики планирования потребности в персонале
3. Методы аудита на предмет анализа и выявления недостатков и проблемных зон в имеющихся процедурах и процессе планирования и привлечения персонала
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Бюджетирование процессов поиска и подбора персонала
Умения:
1. Оценивать текущее состояние и планировать затраты на поиск и подбор персонала
2. Анализировать и планировать стоимость поиска и подбора персонала на рынке
3. Разрабатывать бюджет на поиск и подбор персонала на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды
Знания:
1. Основы бюджетирования
2. Отчеты о состоянии рынка услуг по привлечению персонала для сравнения ценностных предложений для конкретных позиций
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Оценка эффективности и совершенствование процессов поиска и подбора
Умения:
1. Проводить HR-аудит процессов планирования и привлечения персонала на соответствие нормативным требованиям и стандартам
2. Анализировать ключевые метрики планирования и привлечения персонала проводить HR-аналитику
3. Проводить анализ факторов, влияющих на возникновение рисков при планировании и привлечения персонала с целью подготовки оптимальных управленческих решений
4. Проводить мониторинг и контролировать исполнение планов и бюджета, направленного на привлечение персонала
Знания:
1. Все указанные знания в рамках данной функции
2. Основы HR аналитики
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Поиск персонала
Навык 1:
Анализ работы, описания должностей, включая требования к кандидатам
Умения:
1. Проводить анализ работы и определения требований к должности (работе) в соответствии с принятой организационной структурой предприятия
2. Использовать описания вакантной должности и роли должности в бизнес-процессе/структуре (позиция) и определение требований к кандидатам (профиль) в партнерстве с линейными менеджерами
3. Определять количественно и качественно потребности в кандидатах совместно с руководителем / линейными руководителями организации
4. Взаимодействовать с заинтересованными сторонами по вопросам формирования требований к кандидатам
Знания:

1. Ұйымдастырушылық дизайн негіздері, бизнес үшін критикалық позициялар
2. Жұмыс күшін сегменттеу элементтері
3. Құзыреттер моделдері
4. Бизнес-процестерді әзірлеу әдістемесі
5. Лауазымдарды талдау және сипаттау әдістемесі, жұмысты бағалау әдістері және еңбекақы төлеу
6. Еңбек қатынастары мен адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін ҚР нормативтік-құқықтық актілері
7. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен көзқарасы, негізгі мақсаттары және тиімділік көрсеткіштері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құзыреттер профилін талдау немесе құру
Машықтар:
1. Желілік менеджерлермен серіктестікте құзыреттердің корпоративтік моделі негізінде бос лауазымның еңбек функцияларын тиімді орындау үшін қажетті құзыреттер профильдерін құру
2. Стратегиялық басқару шешімдерін қабылдауға жәрдемдесу мақсатында персоналды іздеу және таңдау рәсімдерінде құзыреттілік модельдерін пайдалану мәселелері бойынша мүдделі тараптарға консультация жүргізу
Білімдер:
1. Құзыреттер модельдерін құру әдістері және олардың түрлері
2. Құзыреттер профильін қалыптастыру әдістемесі
3. Бизнес контекстегі ұйымдық психология және тұлға теориясының негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Іздеу көздерін (арналарын) анықтау және бизнес қажеттіліктерін ескере отырып, іздеу жоспарын құру
Машықтар:
1. Әлеуетті кандадаттарды іздеудің ең тиімді көздерін анықтау және іздеу жоспарын құру
2. Іздеу көздерінің нәтижелілігін талдау
3. Мүдделі тараптарға әлеуетті кандидаттарды іздеу көздері бойынша консультация беру
Білімдер:
1. Маркетинг негіздері
2. Әлеуетті кандадаттарды іздеу көздері және олардың сипаттамалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Жұмыс берушінің брендіне сәйкес келетін арналар мен іздеу әдістері арқылы әлеуетті кандадаттарды тарту
Машықтар:
1. Басшылармен және мүдделі тараптармен бірлесіп компанияның жұмыс беруші ретіндегі құнды ұсыныстарын (evp) қалыптастыру
2. Басшылармен және мүдделі тараптармен бірлесіп жұмыс берушінің бренді саласындағы процестер мен рәсімдердің сипаттамаларын әзірлеу және трансляциялау
3. Жұмыс түрі мен жалдау саясатын ескере отырып, жұмыс туралы хабарландырулардың сауатты мәтіндерін жасау
4. Тиісті іздеу арналарын анықтау
5. Кандидаттармен өзара қарым-қатынасты және олардың тәжірибесін басқару
6. Рекрутинг метрикаларын пайдалану
Білімдер:
1. PR (паблик рилейшнз) және маркетинг негіздері, әлеуметтік психология негіздері
2. Кандидаттарды тарту технологиялары: чатботтар, жасанды интеллект, әлеуметтік желілер
3. Жұмыс берушінің брендін қалыптастыру принциптері мен стратегиясы

1. Основы организационного дизайна, критические для бизнеса позиции
2. Элементы сегментации рабочей силы
3. Модели компетенций
4. Методология разработки бизнес-процессов
5. Методика анализа и описания должностей, приемы грейдирования работ и оплата труда
6. Нормативно-правовые акты РК, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
7. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ и/или создание профиля компетенций
Умения:
1. Создавать профили компетенций, необходимых для эффективного выполнения трудовых функций вакантной должности, на основе корпоративной модели компетенций в партнерстве с линейными менеджерами
2. Проводить консультирование заинтересованных сторон по вопросам использования моделей компетенций в процедурах поиска и подбора персонала с целью содействия в принятии стратегических управленческих решений
Знания:
1. Приемы построения моделей компетенций и их виды
2. Методика формирования профиля компетенций
3. Основы организационной психологии и теории личности в бизнес-контексте
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение источников (каналов) поиска и составление плана поиска с учҰтом потребностей бизнеса
Умения:
1. Определять наиболее эффективные источники поиска потенциальных кандидатов и составление плана поиска
2. Анализировать результативности источников поиска
3. Консультировать заинтересованные стороны по вопросам источников поиска потенциальных кандидатов
Знания:
1. Основы маркетинга
2. Источники (каналы) поиска потенциальных кандидатов и их характеристики
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Привлечение потенциальных кандидатов через соответствующие бренду работодателя каналы и методы поиска
Умения:
1. Формировать ценностное предложения компании как работодателя (evp) совместно с руководителями и заинтересованными сторонами
2. Разрабатывать описания и транслировать процессы и процедуры в области бренда работодателя совместно с руководителями и заинтересованными сторонами
3. Составлять грамотные тексты объявлений о вакансии с учетом типа вакансии и политики набора
4. Определять соответствующие каналы поиска
5. Управлять взаимоотношениями с кандидатами и их опытом
6. Использовать метрики рекрутмента
Знания:
1. Основы PR (паблик релейшнс) и маркетинга, основы социальной психологии
2. Технологии привлечения кандидатов: чат-боты, искусственный интеллект, соцсети
3. Принципы и стратегия формирования бренда работодателя

4. Әлеуетті кандидаттардың мақсатты тобын қалыптастыру қағидаттары
5. Іздеу жүйелері және олардың сипаттамалары
6. Әлеуетті кандидаттармен байланыс арналары және олардың сипаттамалары
7. Әлеуетті кандидаттарды тартуға арналған үлгілік іс-шаралар және олардың сипаттамалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Басшыға /желілік басшыларға іздеу мәселелері бойынша консультация беру
Машықтар:
1. Персоналды іздеу процесіне қатысушылармен серіктестік орнату
2. Персоналды іздеу мәселелері бойынша ақпаратты, материалдарды және талдауды көзбен шолу құралдарын қолдану
3. Басшылармен бірлесіп бизнестің стратегиялық мақсаттарына сәйкес іздеудің басымдықтарын айқындау
4. Желілік басшыларға жұмыскерлерді іздеу рәсімдерін қадағалау /қайта қарау мәселелері бойынша консультация беру
5. Персоналды іздеу принциптері мен әдістері бойынша мүдделі тараптармен қарым-қатынас орнату
6. Басшыларға персоналды іздеу принциптерін, құралдарын және рәсімдерін пайдалану бойынша ұсыныстар беру
Білімдер:
1. Кадрларды іздеудің принциптері мен әдістері;
2. Персоналды іздеу құралдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Персоналды таңдау және іріктеу
Дағды 1:
Персоналды, процеске қатысушыларды таңдау және іріктеу кезеңдерін анықтау
Машықтар:
1. Персоналды таңдау мен іріктеудің қажетті кезеңдерін анықтау және барлық мүдделі тараптарды іріктеу процесіне тарту
2. ATS немесе ұқсас мақсаттағы басқа жүйелерді пайдалану
Білімдер:
1. Кандидаттарды іріктеу және бағалау принциптері
2. Рекрутингтік воронкаларды құру және олардың тиімділік көрсеткіштері
3. Кандидаттардың талап етілетін құзыреттерге сәйкестігін бағалау әдістері (сенімділік, жарамдылық, әдістердің бизнес қажеттіліктеріне сәйкестігі)
4. ATS жүйелері мен ұқсас мақсаттағы басқа жүйелер нарығы
5. Үлкен көлемдегі деректермен жұмыс істеу негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бағалау рәсімдерін жүргізу
Машықтар:
1. Таңдау мен іріктеудің әр кезеңінде кандадаттарды бағалаудың қолайлы әдістері мен рәсімдерін таңдау
2. Лауазымның сәйкестігін бағалаудың әртүрлі әдістерін қолдану
3. Лауазым деңгейіне және ұйымдастырушылық контекстке сүйене отырып, үшінші тараптарды (құзыреттерді бағалау жөніндегі ассессорларды / сарапшыларды) тарту
4. Кандадаттармен сұхбаттың әртүрлі түрлерін жүргізу және сұхбатты түсіндіру
Білімдер:
1. Сұхбат түрлері және олардың сипаттамалары
2. Сұхбаттан басқа бағалаудың әртүрлі әдістері (ассесмент-орталықтар, тұлғалық тесттер, кәсіби жарамдылық тестілері және т. б.)
3. Бағалау құралдарының жарамдылығы
4. Психология, психодиагностика, мотивациялар теориялары, ұйымдастырушылық мінез-құлық негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Бекітілген талаптарға сәйкес кандидаттарды іріктеу (біртіндеп іріктеуді қоса алғанда)
Машықтар:

4. Принципы формирования целевых группы потенциальных кандидатов
5. Поисковые системы и их характеристики
6. Каналы коммуникации с потенциальными кандидатами и их характеристики
7. Типовые мероприятия для привлечения потенциальных кандидатов и их характеристики
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Консультирование руководителя / линейных руководителей по вопросам поиска
Умения:
1. Устанавливать партнерские отношений с участниками процесса поиска персонала
2. Применять инструменты визуализации информации, материалов и аналитики по вопросам поиска персонала
3. Определять приоритеты поиска совместно с руководителями, согласно стратегическим целям бизнеса
4. Консультировать линейных руководителей по вопросам следования /пересмотра процедур поиска персонала
5. Строить взаимоотношения с заинтересованными сторонами по принципам и методам поиска персонала
6. Предоставлять руководителям рекомендации по использованию принципов, инструментов и процедур поиска персонала
Знания:
1. Принципы и методы поиска персонала
2. Инструменты поиска персонала
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Подбор и отбор персонала
Навык 1:
Определение этапов подбора и отбора персонала, участников процесса
Умения:
1. Определять необходимые этапы подбора и отбора персонала и привлечение к процессу отбора всех заинтересованных сторон
2. Использовать ATS или другие системы аналогичного назначения
Знания:
1. Принципы отбора и оценки кандидатов
2. Построение воронок рекрутинга и их ключевые показатели эффективности
3. Методы оценки соответствия кандидатов требуемым компетенциям (надежность, валидность, соответствие методов потребностям бизнеса)
4. Рынок ATS-cистем и других систем аналогичного назначения
5. Основы работы с большими объемами данных
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение оценочных процедур
Умения:
1. Подбирать подходящие методы и процедуры оценки кандидатов на каждом этапе подбора и отбора
2. Примененять различные методы оценки соответствия требованиям должности
3. Привлекать третью сторон (асессоров / экспертов по оценке компетенций), исходя из уровня должности и организационного контекста
4. Проводить различные виды интервью с кандидатами и интерпретация интервью
Знания:
1. Виды интервью и их характеристики
2. Различные методы оценки помимо интервью (ассесмент-центры, личностные тесты, тесты на профпригодность и тд),
3. Валидность инструментов оценки
4. Основы психологии, психодиагностики, теории мотивации, организационного поведения
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Отбор (включая последовательный отсев) кандидатов согласно утвержденным требованиям
Умения:

1. Жүргізілген бағалау рәсімдері негізінде бекітілген талаптарға сәйкес кандидаттарды іріктеу
2. Іріктелген кандидаттардың кандидатураларын басшылармен келісу (кандидаттардың short list қалыптастыру)
3. Кандадаттардың short list-ін белгіленген тәртіппен арнайы тексеруді ұйымдастыру (сауалнама деректерін тексеру, ұсыныстар жинау)
4. Басшылардан іріктелген кандидаттарға қатысты кері байланыс жинау және талдау (талаптарды калибрлеу мақсатында қажет болған жағдайда)
Білімдер:
1. Кандидаттарды іріктеу кезінде шешім қабылдау процесі
2. Кандидат ұсынатын ақпараттың дұрыстығын бағалау
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Кандидаттарға кері байланыс беру
Машықтар:
1. Кері байланыс беру техникасын меңгеру;
2. Арналарды анықтау және бизнес-коммуникациялар ережелерін сақтау;
3. Іріктеу процесі бағалау рәсімдерінің нәтижелері бойынша кандидаттарға кері байланыс беру;
4. Іріктелген кандидаттар үшін жұмыс туралы ұсыныстар (job offer) дайындау;
5. Ұсынылған жұмыс орнымен келіскен соңғы кандидатқа жұмысқа ресімдеу үшін құжаттар тізбесін ұсыну
Білімдер:
1. Кандидаттардың одан әрі қарым-қатынасы мен оң тәжірибесін басқару/қолдау әдістері;
2. Кері байланыс беру әдістері мен техникалары;
3. Yшін ұсыныс әзірлеуге арналған стандарттар, соның ішінде халықаралық стандарттар
жұмыс ұсынысы
4. Заңнамалық талаптарға және жұмыс берушінің талаптарына сәйкес жұмысқа ресімдеу үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Нәтижеге бағдарлану
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
HR Бизнес-партнер
7
Адам ресурстарын басқару жөніндегі функционалдық басшылар (басқарушылар)
10. Кәсіптің карточкасы "Персоналды таңдау жөніндегі маман":
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
2422-1-020
Кәсіптің атауы:
Персоналды таңдау жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Персоналды таңдау жөніндегі менеджер (рекрутер)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Персоналды басқару саласында кемінде бIр жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1. Отбирать кандидатов согласно утвержденным требованиям на основе проведҰнных оценочных процедур
2. Согласовывать кандидатуры отобранных кандидатов с руководителями (формирование short list кандидатов)
3. Организовывать специальные проверки кандидатов short list в установленном порядке (проверка анкетных данных, сбор рекомендаций)
4. Сбор и анализ обратной связи от руководителей касательно отобранных кандидатов (при необходимости с целью калибровки требований)
Знания:
1. Процесса принятия решения при отборе кнадидатов
2. Оценка достоверности информации, предоставляемой кандидатом
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Предоставление обратной связи кандидатам
Умения:
1. Владеть техниками предоставления обратной связи
2. Определять каналы и соблюдать правила бизнес-коммуникаций
3. Предоставлять обратную связь кандидатам по результатам оценочных процедур процесса отбора
4. Подготавливать предложения о работе (job offer) для отобранных кандидатов
5. Предоставлять финальным кандидатам, согласившимся с предложенным рабочим местом, перечень документов для оформления на работу
Знания:
1. Методы управления/поддержки дальнейших отношений и положительного опыта кандидатов
2. Методики и техники предоставления обратной связи
3. Стандарты, включая международные, для разработки предложения о работе (job offer)
4. Перечень необходимых документов для оформления на работу в соответствии с законодательными требованиями и требованиями работодателя
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Ориентация на результат
Клиентоориентированность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
HR Бизнес-партнер
7
Функциональные руководители (управляющие) по управлению человеческими ресурсами
10. Карточка профессии "Специалист по подбору персонала":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
2422-1-020
Наименование профессии:
Специалист по подбору персонала
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Менеджер по подбору персонала (рекрутер)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее одного года в поиске и подборе персонала
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

2422-1-032 - Адами ресурстары бойынша менеджер
2422-1-017 - Жалдау жөніндегі маман
2422-1-021 - Персоналмен жұмыс жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білікті кандидаттарды тиімді тартуды қамтамасыз ететін кадрларды іздеу және іріктеу процестерін дамыту және оңтайландыру. Бизнес қажеттіліктері мен сапа стандарттарын ескере отырып, персоналды іздеу мен іріктеудің ашық және тиімді тәсілдерін енгізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Персоналды іздеу және таңдау бойынша саясаттар мен рәсімдерді әзірлеу және жетілдіру
2. Персоналды іздеу
3. Персоналды таңдау және іріктеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Персоналды іздеу және таңдау бойынша саясаттар мен рәсімдерді әзірлеу және жетілдіру
Дағды 1:
Құжаттар мен рәсімдерді әзірлеу және талдау
Машықтар:
1. Үздік халықаралық тәжірибелерге сәйкес персоналды жоспарлау және тарту рәсімдері мен процестерін талдау
2. Желілік басшыларға адам ресурстарына қажеттілікті ескере отырып, бизнес-процестерді сипаттау бойынша консультация беру
3. Мүдделі тараптармен жұмыскерлерді жоспарлау және тарту мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау
Білімдер:
1. Бизнес-контексті, үздік жергілікті және халықаралық тәжірибелер мен трендтерді талдау әдістері, персоналды жоспарлау және тарту стратегиялары
2. Персоналды тарту саласындағы құқықтық контекст
3. Ішкі және сыртқы ортаны (еңбек нарығын) талдау әдістері және басшылыққа ұсынымдар әзірлеу;
4. Персоналды жоспарлау және тарту бойынша рәсімдер мен процестерді әзірлеу тәртібі
5. Желілік басшыларға персоналды жоспарлау және тарту мәселелері бойынша консультация берудің әдістемелік тәсілдері
6. Мүдделі тараптармен рәсімдерді енгізу мәселелері бойынша коммуникациялар құру тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Персоналды іздеу және таңдау саясатын, процестері мен рәсімдерін жетілдіру
Машықтар:
1. Персоналды іздеу және таңдау бойынша регламенттерді әзірлеу, рәсімдерді, саясаттар мен процестерді енгізу және жетілдіру
2. Іс-әрекеттің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру үшін басшылар мен әріптестерге кеңес беру және оқыту
Білімдер:
1. Персоналды жоспарлаудың түрлі шектері үшін персоналға қажеттіліктерді талдау әдістері
2. Персоналға қажеттілікті жоспарлаудың негіздері мен әдістері
3. Персоналды жоспарлау және тарту рәсімдері мен процесіндегі кемшіліктер мен проблемалық аймақтарды талдау және анықтау тұрғысынан аудит әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Персоналды іздеу және іріктеу процестерін бюджеттеу
Машықтар:
1. Ағымдағы жағдайды бағалау және іздеу және таңдау шығындарын жоспарлау

2422-1-032 - Менеджер по персоналу
2422-1-017 - Специалист по найму
2422-1-021 - Специалист по работе с персоналом
Основная цель деятельности:
Разработка и оптимизация процессов поиска и подбора персонала, которая обеспечит эффективное привлечение квалифицированных кандидатов. С учетом потребностей бизнеса и стандартов качества внедрение прозрачных и эффективных подходов поиска и подбора персонала
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и совершенствование политик и процедур по поиску и подбору персонала
2. Поиск персонала
3. Подбор и отбор персонала
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка и совершенствование политик и процедур по поиску и подбору персонала
Навык 1:
Разработка и анализ документов и процедур
Умения:
1. Анализировать процедуры и процессы планирования и привлечения персонала в соответствии с лучшими международными практиками
2. Консультировать линейных руководителей по описанию бизнес-процессов, с учетом потребностей в человеческих ресурсах
3. Взаимодействовать с заинтересованными сторонами по вопросам планирования и привлечения персонала
Знания:
1. Методы анализа бизнес-контекста, лучших локальных и международных практик и трендов, стратегии планирования и привлечения персонала
2. Правовой контекст в области привлечения персонала
3. Методы анализа внутренней и внешней среды (рынка труда) и разработка рекомендаций для руководства
4. Порядок разработки процедур и процессов по планированию и привлечению персонала
5. Методические подходы к консультированию линейных руководителей по вопросам планирования и привлечения персонала
6. Порядок выстраивания коммуникаций с заинтересованными сторонами по вопросам внедрения процедур
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Совершенствование политик, процессов и процедур поиска и подбора персонала
Умения:
1. Разрабатывать регламенты, внедрять и совершенствовать процедуры, политики и процессы по поиску и подбору персонала
2. Консультировать и обучать руководителей и коллег для повышения эффективности и результативности действий
Знания:
1. Методы анализа потребностей в персонале для различных горизонтов планирования персонала
2. Основы и методики планирования потребности в персонале
3. Методы аудита на предмет анализа и выявления недостатков и проблемных зон в имеющихся процедурах и процессе планирования и привлечения персонала
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Бюджетирование процессов поиска и подбора персонала
Умения:
1. Оценивать текущее состояние и планировать затраты на поиск и подбор персонала

2. Нарықта персоналды іздеу және таңдау құнын талдау және жоспарлау
3. Қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге персоналды іздеуге және таңдауға бюджетті әзірлеу
Білімдер:
1. Бюджеттеу негіздері
2. Нақты позициялар үшін құнды ұсыныстарды салыстыру үшін персоналды тарту бойынша қызметтер нарығының жай-күйі туралы есептер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Іздеу және таңдау процестерінің тиімділігін бағалау және жетілдіру
Машықтар:
1. Персоналды жоспарлау және тарту процестерінің нормативтік талаптар мен стандарттарға сәйкестігіне HR-аудит жүргізу
2. Персоналды жоспарлау мен тартудың негізгі метрикаларын талдау, HR -талдауын жүргізу
3. Оңтайлы басқару шешімдерін дайындау мақсатында персоналды жоспарлау және тарту кезінде тәуекелдердің туындауына әсер ететін факторларға талдау жүргізу
4. Персоналды тартуға бағытталған жоспарлар мен бюджеттің орындалуына мониторинг жүргізу және бақылау
Білімдер:
1. Осы функция шеңберіндегі барлық көрсетілген білім
2. HR талдау негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Персоналды іздеу
Дағды 1:
Кандидаттарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, жұмысты талдау, лауазымдар сипаттамасы
Машықтар:
1. Кәсіпорынның қабылданған ұйымдық құрылымына сәйкес жұмысқа талдау жүргізу және лауазымға (жұмысқа) қойылатын талаптарды айқындау
2. Бос лауазымның сипаттамаларын және е бизнес-процестегі, құрылымдағы (позиция) лауазымның рөлін пайдалану және желілік менеджерлермен серіктестікте кандадаттарға қойылатын талаптарды (бейін) айқындау
3.Ұйымның басшысымен / желілік басшыларымен бірлесіп кандидаттардың сандық және сапалық қажеттіліктерін айқындау
4. Кандидаттарға қойылатын талаптарды қалыптастыру мәселелері бойынша мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу
Білімдер:
1. Құзыреттер модельдері
2. Жұмыстарды талдау және лауазымдарды сипаттау әдістемесі
3. Еңбек қатынастарын және адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін ҚР нормативтік-құқықтық актілері;
4. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы және көзқарасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құзыреттер профильін талдау және/немесе құру
Машықтар:
1. Желілік менеджерлермен серіктестікте құзыреттер профильдерін құру;
2. Мүдделі тараптарға персоналды іздеу және таңдау рәсімдерінде құзыреттер модельдерін пайдалану мәселелері бойынша консультация жүргізу
Білімдер:
1. Құзыреттер модельдерін құру әдістері және олардың түрлері
2. Құзыреттер профильін қалыптастыру әдістемесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Іздеу көздерін (арналарын) анықтау және бизнес қажеттіліктерін ескере отырып іздеу жоспарын құру
Машықтар:

2. Анализировать и планировать стоимость поиска и подбора персонала на рынке
3. Разрабатывать бюджет на поиск и подбор персонала на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды
Знания:
1. Основы бюджетирования
2. Отчеты о состоянии рынка услуг по привлечению персонала для сравнения ценностных предложений для конкретных позиций
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Оценка эффективности и совершенствование процессов поиска и подбора
Умения:
1. Проводить HR-аудит процессов планирования и привлечения персонала на соответствие нормативным требованиям и стандартам
2. Анализировать ключевые метрики планирования и привлечения персонала проводить HR-аналитику
3. Проводить анализ факторов, влияющих на возникновение рисков при планировании и привлечения персонала с целью подготовки оптимальных управленческих решений
4. Проводить мониторинг и контролировать исполнение планов и бюджета, направленного на привлечение персонала
Знания:
1. Все указанные знания в рамках данной функции
2. Основы HR аналитики
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Поиск персонала
Навык 1:
Определение требований к кандидатам
Умения:
1. Проводить анализ работы и определения требований к должности (работе) в соответствии с принятой организационной структурой предприятия
2. Использовать описания вакантной должности и роли должности в бизнес-процессе/структуре (позиция) и определение требований к кандидатам (профиль) в партнерстве с линейными менеджерами
3. Определять количественно и качественно потребности в кандидатах совместно с руководителем / линейными руководителями организации
4. Взаимодействовать с заинтересованными сторонами по вопросам формирования требований к кандидатам
Знания:
1. Модели компетенций
2. Методика анализа работ и описания должностей
3. Нормативно-правовые акты РК, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов
4. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Cоздание профиля компетенций
Умения:
1. Анализ профиля компетенций в партнерстве с линейными менеджерами
2. Проводить консультирование заинтересованных сторон по вопросам использования моделей компетенций в процедурах поиска и подбора персонала
Знания:
1. Приемы построения моделей компетенций и их виды
2. Методика формирования профиля компетенций
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение источников (каналов) поиска и составление плана поиска с учҰтом потребностей бизнеса
Умения:

1. Әлеуетті кандадаттарды іздеудің ең тиімді көздерін анықтау және іздеу жоспарын құру
2. Іздеу көздерінің нәтижелілігін талдау
3. Мүдделі тараптарға әлеуетті кандидаттарды іздеу көздері бойынша консультация беру
Білімдер:
1. Маркетинг негіздері
2. Әлеуетті кандадаттарды іздеу көздері (арналары) және олардың сипаттамалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Жұмыс берушінің брендіне сәйкес келетін арналар мен іздеу әдістері арқылы әлеуетті кандадаттарды тарту
Машықтар:
1. Басшылармен және мүдделі тараптармен бірлесіп жұмыс беруші ретіндегі компанияның құнды ұсыныстарын (evp) қалыптастыру
2. Басшылармен және мүдделі тараптармен бірлесіп жұмыс берушінің бренді саласында сипаттамалар әзірлеу және процестері мен рәсімдерін трансляциялау;
3. Бос орын түрі мен жалдау саясатын ескере отырып, жұмыс туралы хабарландырулардың сауатты мәтіндерін құрастыру
4. Іздеудің тиісті арналарын айқындау
5. Кандидаттармен өзара қарым-қатынасты және олардың тәжірибесін басқару
6. Рекрутмент метрикаларын пайдалану
Білімдер:
1. PR (паблик рилейшнз) және маркетинг негіздері
2. Кандадаттарды тарту технологиялары: чат-боттар, жасанды интеллект, әлеуметтік желілер
3. Жұмыс берушінің брендін қалыптастыру принциптері мен стратегиясы
4. Әлеуетті кандидаттардың мақсатты топтарын қалыптастыру қағидаттары
5. Іздеу жүйелері және олардың сипаттамалары
6. Әлеуетті кандадаттармен байланыс арналары және олардың сипаттамалары
7. Әлеуетті кандидаттарды тартуға арналған үлгілік іс-шаралар және олардың сипаттамалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Басшыға /желілік басшыларға іздеу мәселелері бойынша консультация беру
Машықтар:
1. Персоналды іздеу процесіне қатысушылармен серіктестік қатынастар орнату
2. Басшылармен бірлесіп іздеудің басымдықтарын анықтау
3. Басшыларға/желілік басшыларға жұмыскерлерді іздеу мәселелері бойынша консультация беру
4. Басшыларға жұмыскерлерді іздеу принциптерін, құралдарын және рәсімдерін пайдалану бойынша ұсыныстар беру
Білімдер:
1. Персоналды іздеудің принциптері мен әдістері
2. Персоналды іздеу құралдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Персоналды таңдау және іріктеу
Дағды 1:
Персоналды таңдау және іріктеу кезеңдерін, процеске қатысушыларды анықтау
Машықтар:
1. Персоналдытаңдау мен іріктеудің қажетті кезеңдерін анықтау және
барлық мүдделі тараптарды іріктеу процесіне тарту
2. ATS немесе ұқсас мақсаттағы басқа жүйелерді пайдалану
Білімдер:
1. Кандидаттарды іріктеу және бағалау принциптері
2. Рекрутинг воронкасын құру және олардың тиімділігінің негізгі көрсеткіштері
3. Кандидаттардың талап етілетін құзыреттерге сәйкестігін бағалау әдістері (сенімділік, жарамдылық, әдістердің бизнес қажеттіліктеріне сәйкестігі)

1. Определять наиболее эффективные источники поиска потенциальных кандидатов и составление плана поиска
2. Анализировать результативности источников поиска
3. Консультировать заинтересованные стороны по вопросам источников поиска потенциальных кандидатов
Знания:
1. Основы маркетинга
2. Источники (каналы) поиска потенциальных кандидатов и их характеристики
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Привлечение потенциальных кандидатов через соответствующие бренду работодателя каналы и методы поиска
Умения:
1. Формировать ценностное предложения компании как работодателя (evp) совместно с руководителями и заинтересованными сторонами
2. Разрабатывать описания и транслировать процессы и процедуры в области бренда работодателя совместно с руководителями и заинтересованными сторонами
3. Составлять грамотные тексты объявлений о вакансии с учетом типа вакансии и политики набора
4. Определять соответствующие каналы поиска
5. Управлять взаимоотношениями с кандидатами и их опытом
6. Использовать метрики рекрутмента
Знания:
1. Основы PR (паблик релейшнс) и маркетинга
2. Технологии привлечения кандидатов: чат-боты, искусственный интеллект, соцсети
3. Принципы и стратегия формирования бренда работодателя
4. Принципы формирования целевых группы потенциальных кандидатов
5. Поисковые системы и их характеристики
6. Каналы коммуникации с потенциальными кандидатами и их характеристики
7. Типовые мероприятия для привлечения потенциальных кандидатов и их характеристики
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Консультирование руководителя / линейных руководителей по вопросам поиска
Умения:
1. Устанавливать партнерские отношения с участниками процесса поиска персонала
2. Определять приоритеты поиска совместно с руководителями
3. Консультировать руководителей/линейных руководителей по вопросам поиска персонала
4. Предоставлять руководителям рекомендации по использованию принципов, инструментов и процедур поиска персонала
Знания:
1. Принципы и методы поиска персонала
2. Инструменты поиска персонала
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Подбор и отбор персонала
Навык 1:
Определение этапов подбора и отбора персонала, участников процесса
Умения:
1. Определять необходимые этапы подбора и отбора персонала и привлечение к процессу отбора всех заинтересованных сторон
2. Использовать ATS или другие системы аналогичного назначения
Знания:
1. Принципы отбора и оценки кандидатов
2. Построение воронок рекрутинга и их ключевые показатели эффективности
3. Методы оценки соответствия кандидатов требуемым компетенциям (надежность, валидность, соответствие методов потребностям бизнеса)

11. Кәсіптің карточкасы "Персоналды іздеу және таңдау жөніндегі қызметші":
Топтың коды:
3345-0
Қызмет атауының коды:
3345-0-005
Кәсіптің атауы:
Персоналды іздеу және таңдау жөніндегі қызметші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3333-0-007 - Кадр жөніндегі инспектор
3333-0-009 - Жұмысқа орналастыру жөніндегі консультант
3333-0-006 - Жұмысқа орналастыру жөніндегі агент
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білікті кандидаттардың тартылуын қамтамасыз ету үшін іздеу және іріктеу процесіне қатысады. Бизнес қажеттіліктері мен сапа стандарттарын ескере отырып, персоналды іздеу мен таңдаудың ашық және тиімді тәсілдерін енгізуге қатысады
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Саясаттар мен рәсімдерді әзірлеуге және жетілдіруге қатысу
2. Персоналды іздеу
3. Персоналды таңдау және іріктеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Саясаттар мен рәсімдерді әзірлеуге және жетілдіруге қатысу
Дағды 1:
Персоналды іздеу және таңдау саясатын, процестері мен рәсімдерін әзірлеуге қатысу
Машықтар:
1. Еңбек қатынастарын және адам ресурстарын тартудың өзге де түрлерінде туындайтын мәселелерді реттейтін ҚР нормативтік-құқықтық актілерін талдау
2. Ұйымның ішкі нормативтік құжаттарына талдау
3. Бизнес талаптарын талдау
4. Деректерді талдау негізіндеперсоналды іздеу және таңдау процесстері бойынша ұсыныстар әзірлеу
5. Сыртқы ортаны/еңбек нарығын зерттеу
6. Персоналды іздеу жөніндегі HR-процестерді сипаттау бойынша ұсыныстар әзірлеу
7. Мүдделі тараптармен рәсімдер мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау
Білімдер:
1. ҚР еңбек қатынастары мен адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілері
2. Менеджмент, экономика негіздері
3. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен көзқарасы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері, стратегиялық менеджмент және жоспарлау негіздері
4. Бизнестің персоналды іздеу және таңдау саласындағы талаптары
5. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек нарығындағы жағдай
6. Ұйымның персоналды іздеу және таңдау жөніндегі HR-процестері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Персоналды іздеу және таңдау процестері мен рәсімдерін жетілдіруге қатысу
Машықтар:

11. Карточка профессии "Служащий по поиску и подбору персонала":
Код группы:
3345-0
Код наименования занятия:
3345-0-005
Наименование профессии:
Служащий по поиску и подбору персонала
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
без требований к опыту работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3333-0-007 - Инспектор по кадрам
3333-0-009 - Консультант по трудоустройству
3333-0-006 - Агент по трудоустройству
Основная цель деятельности:
Участвует в процессе поиска и подбора персонала с целью обеспечения привлечения квалифицированных кандидатов. С учетом потребностей бизнеса и стандартов качества участвует во внедрении прозрачных и эффективных подходов поиска и подбора персонала
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в разработке и совершенствовании политик и процедур
2. Поиск персонала
3. Подбор и отбор персонала
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Участие в разработке и совершенствовании политик и процедур
Навык 1:
Участие в разработке политик, процессов и процедур поиска и подбора персонала
Умения:
1. Анализировать нормативно-правовые акты РК, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов
2. Анализировать внутренние нормативные документы организации
3. Анализировать требования бизнеса
4. Разрабатывать предложения по процессам и процедурам поиска и подбора персонала на основе анализа данных
5. Изучать внешнюю среду/рынок труда
6. Разрабатывать предложения по описанию бизнес-процессов по поиску персонала
7. Взаимодействовать с заинтересованными сторонами по вопросам процедур поиска и подбора персонала
Знания:
1. Нормативно-правовые акты РК, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов
2. Основы менеджмента, экономики
3. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического менеджмента и планирования
4. Требования бизнеса в области поиска и подбора персонала
5. Ситуация на рынке труда по вопросам трудоустройства
6. HR-процессы организации по поиску и подбору персонала
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Участие в совершенствовании процессов и процедур поиска и подбора персонала
Умения:

1. Үздік әлемдік тәжірибелерді, сондай-ақ кадрларды іздеу және таңдау процестері мен рәсімдеріндегі үрдістерді талдау
2. Қолда бар персоналды іздеу және таңдау рәсімдері мен процесіндегі кемшіліктер мен проблемалық аймақтарды талдау және анықтау
3. Оларды жақсарту / жетілдіру / персоналды іздеу және таңдау процесі мен рәсімдерін оңтайландыру бойынша ұсыныстар әзірлеу
4. Персоналды іздеу және таңдау бойынша жетілдірілген процестер мен рәсімдерді енгізу бойынша ұсыныстар
Білімдер:
1. Персоналды іздеу және таңдау саласындағы тенденциялар мен үздік тәжірибелер
2. Ұйымның персоналды іздеу және таңдау бойынша HR-процестері
3. Жұмыспен қамту мәселелері бойынша еңбек нарығындағы жағдай
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Персоналды іздеу мен таңдауды жоспарлауға және бюджеттеуге қатысу
Машықтар:
1. Персоналға қажеттіліктерді талдау
2. Персоналды іздеу және таңдау шығындарын талдау
3. Нарықтағы персоналды іздеу және таңдау құнын талдау
4. Персоналды іздеуге және таңдауға бюджетті қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу
Білімдер:
1. Кадрлық жоспарлаудың негіздері мен әдістері
2. Персоналды іздеу және таңдау қызметтері нарығы
3. Ұйымда персоналдыы іздеу және таңдау процесi
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Персоналды іздеу және таңдау тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Персоналды іздеу жәнетаңдау процестерінің, ұйымның нормативтік актілерінің HR-аудитіне қатысу, стандарттарға сәйкестігі
2. Персоналды іздеу және таңдау әдістемелерін ұстану, HR-талдаманы жүйелі жүргізу
3. Кандидаттардың кадрларды іздеу және таңдау процесіне қанағаттану деңгейін зерттеу
4. Жоспарларын орындау және персоналды іздеуге және таңдауға бекітілген бюджетті бақылау
Білімдер:
1. Персоналды іздеу және таңдау саласындағы адам ресурстарын басқару процестері, тәжірибелері және құралдары
2. ҚР еңбек қатынастары мен адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілері
3. Персоналды іздеу және таңдаудың HR-метркелдері
4. Кандидаттардың кадрларды іздеу және таңдау процесіне қанағаттану көрсеткіштері
5. Персоналды іздеу мен таңдаудағы жоспарлау және бюджеттеу негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Персоналды іздеу
Дағды 1:
Кандидаттарға қойылатын лауазымдар сипаттамасы мен талаптарды талдау
Машықтар:
1. Бос лауазымның сипаттамасын, бизнес-процестегі лауазымның рөлін талдау
2. Кандидаттарға қойылатын талаптарды егжей-тегжейлі талдау
3. Бос лауазымның құзыреттері бейінін талдау
Білімдер:
1. Ұйымдық дизайн негіздері
2. Ұйымның бизнес-процестері
3. Лауазымдарды талдау және сипаттау әдістемесі

1. Анализировать лучшие мировые практики, а также тенденции в процессах и процедурах поиска и подбора персонала
2. Анализировать и выявлять недостатки и проблемные зон в существующих процедурах и процессе поиска и подбора персонала
3. Разрабатывать предложения по их улучшению / усовершенствованию / оптимизации процесса и процедур поиска и подбора персонала
4. Предлагать усовершенствованные процессы и процедуры по поиску и подбору персонала
Знания:
1. Тенденции и лучшие практики в области поиска и подбора персонала
2. HR-процессы организации по поиску и подбору персонала
3. Ситуация на рынке труда по вопросам трудоустройства
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Участие в планировании и бюджетировании поиска и подбора персонала
Умения:
1. Анализировать потребности в персонале
2. Анализировать затраты на поиск и подбор персонала
3. Анализировать стоимость найма персонала
4. Разрабатывать предложения по формированию бюджета на поиск и подбор персонала
Знания:
1. Основы и методики кадрового планирования
2. Рынок услуг по поиску и подбору персонала
3. Процесс поиска и подбора персонала в организации
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Оценка эффективности поиска и подбора персонала
Умения:
1. Участвовать в HR-аудите процессов поиска и подбора персонала, нормативных актов организации, их соответствия стандартам
2. Следовать метрикам поиска и подбора персонала, систематически осуществлять HR-аналитику
3. Исследовать уровни удовлетворенности кандидатов процессом поиска и подбора персонала
4. Выполнять планы и контролировать утвержденный бюджет на поиск и подбор персонала
Знания:
1. Процессы, практики и инструменты управления человеческими ресурсами в области поиска и подбора персонала
2. Нормативно-правовые акты РК, регулирующие вопросы управления трудовых отношения и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов
3. HR-метрики поиска и подбора персонала
4. Показатели удовлетворенности кандидатов процессом поиска и подбора персонала
5. Основы планирования и бюджетирования в поиске и подборе персонале
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Поиск персонала
Навык 1:
Анализ описания должностей и требований к кандидатам
Умения:
1. Анализировать описания вакантной должности, роли должности в бизнес-процессе
2. Проводить детальный анализ требований к кандидатам
3. Анализировать профиль компетенций вакантной должности
Знания:
1. Основы организационного дизайна
2. Бизнес-процессы организации
3. Методика анализа и описания должностей

4. ҚР еңбек қатынастары мен адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Құзыреттер профилін талдау немесе құру
Машықтар:
1. Корпоративтік құзыреттер моделін талдау
2. Еңбек функцияларын тиімді орындау үшін қажетті бос лауазымның құзыреттер бейінін қолдану
Білімдер:
1. Құзыреттерді модельдеу негіздері
2. Ұйымның құзыреттер моделі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Әлеуетті кандадаттарды іздеу көздерін анықтау
Машықтар:
1. Ұйым басшыларымен бірлесіп талап етілетін кандидаттардың саны мен сапасын айқындау
2. Әлеуетті кандадаттарды іздеудің ең тиімді көздерін анықтау
Білімдер:
1. Маркетинг негіздері
2. Әлеуетті кандадаттарды іздеу көздері және олардың сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Персоналды таңдау және іріктеу
Дағды 1:
Кандидаттарды таңдау мен іріктеудің белгілі бір кезеңдерін ұстану
Машықтар:
1. Кандидаттарды таңдау және іріктеу кезеңдерін дәл орындау
2. Бизнестің қажеттіліктерін барынша қанағаттандыру және өткізілетін іс-шаралардың тиімділігін сақтау мақсатында кандидаттарды іріктеу процесінің барлық қатысушыларымен (оның ішінде кандидаттардың өздерімен) өзара қарым-қатынасты қолдау
3. Қолданбаларды / жүйелерді / іріктеу кезеңдерін бақылау әдістерін пайдалану және кандидаттар деректер базасын басқару
4. Әлеуетті кандидаттарды іріктеу саласындағы көрсеткіштерді
Білімдер:
1. Кандидаттарды іріктеу және бағалау принциптері
2. Іріктеу және бағалау кезеңдері және олардың негізгі көрсеткіштері
3. Лауазымдарға қойылатын талаптар, оның ішінде жеке және кәсіби құзыреттері
4. Кандидаттардың талап етілетін құзыреттерге сәйкестігін бағалау әдістері (сенімділік, жарамдылық, әдістердің бизнес қажеттіліктеріне сәйкестігі)
5. Іріктеу кезеңдерін / кандидаттардың мәртебесін бақылау жүйелері / әдістері
6. Жетекші цифрлық технологиялар, персоналды таңдау және іріктеу саласындағы платформалар;
7. Үлкен деректермен жұмыс істеу негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бағалау рәсімдерін жүргізуге қатысу
Машықтар:
1. Кандидаттарды бағалаудың келісілген әдістері мен рәсімдерін қолдану
2. Сәйкестікті бағалаудың әртүрлі әдістерін қолдану лауазымдары
3. Лауазым деңгейіне және ұйымдастырушылық контекстке сүйене отырып, үшінші тарапты (құзыреттерді бағалау жөніндегі ассессорларды / сарапшыларды) тартуды ұйымдастыру
4. Үміткерлермен сұхбаттың әртүрлі түрлерін ұйымдастыру және өткізу және сұхбатты түсіндіру.
Білімдер:
1. Бағалау әдістері (сұхбат түрлері және олардың сипаттамалары,
тұлғалық сипаттамаларды психометриялық бағалау, рөлдік ойындар, кейстерді зерттеу, ассесмент-орталық, модельдеу)

4. Нормативно-правовые акты РК, регулирующие вопросы управления трудовых отношения и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ или создание профиля компетенций
Умения:
1. Анализировать модели компетенций
2. Применять профиль компетенций вакантной должности, необходимый для эффективного выполнения трудовых функций
Знания:
1. Основы моделирования компетенций
2. Модель компетенций организации
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение источников поиска потенциальных кандидатов
Умения:
1. Определять количество и качество требуемых кандидатов совместно с руководителями организации
2. Определять наиболее эффективные источники поиска потенциальных кандидатов
Знания:
1. Основы маркетинга
2. Источники поиска потенциальных кандидатов и их характеристик
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Подбор и отбор персонала
Навык 1:
Следование определҰнным этапам подбора и отбора кандидатов
Умения:
1. Исполнять этапы подбора и отбора кандидатов
2. Поддерживать взаимоотношения со всеми участниками процесса отбора кандидатов (в том числе и с самими кандидатами) с целью максимального удовлетворения потребностей бизнеса и соблюдения эффективности проводимых мероприятий
3. Использовать приложения / системы / методы отслеживания этапов отбора и управлять базой данных кандидатов
4. Использовать метрики в области отбора потенциальных кандидатов
Знания:
1. Принципы отбора и оценки кандидатов
2. Этапы отбора и оценки и их ключевые показатели эффективности
3. Требования к должностям, включая личностные и профессиональные компетенции
4. Методы оценки соответствия кандидатов требуемым компетенциям (надежность, валидность, соответствие методов потребностям бизнеса)
5. Системы / методы отслеживания этапов отбора / статуса кандидатов
6. Ведущие цифровые технологии, платформы в области подбора и отбора персонала
7. Основы работы с большими данными
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Участие в проведении оценочных процедур
Умения:
1. Использовать согласованные методы и процедуры оценки кандидатов
2. Применять различные методы оценки соответствия требованиям должности
3. Организовывать привлечение третьей стороны (асессоров / экспертов по оценке компетенций), исходя из уровня должности и организационного контекста
4. Организовывать и проводить различные видов интервью с кандидатами и интерпретировать результаты интервью
Знания:
1. Методы оценки (виды интервью и их характеристики, психометрическая оценка личностных характеристик, ролевые игры, изучение кейсов, ассесмент-центр, симуляции)

2. Ұйымдастырушылық психология, психология, психодиагностика негіздері, мотивация теориялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Бекітілген талаптарға сәйкес үміткерлерді іріктеу (соның ішінде кезекті іріктеу).
Машықтар:
1. Өткізілген бағалау рәсімдерінің негізінде бекітілген талаптарға сәйкес іріктелген кандидаттардың тізімдерін дайындау
2. Іріктелген кандидаттардың кандидатураларын басшылармен келісу (кандидаттардың short list қалыптастыру)
3. Белгіленген тәртіппен қысқа тізімге кандадаттарды short list арнайы тексеруді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Лауазымдарға қойылатын талаптар
2. Құзыреттер профилі, құзыреттер моделі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Кандидаттарға кері байланыс беру
Машықтар:
1. Кері байланыс беру техникасын меңгеру
2. Кандидаттарға автоматты кері байланыс беру фактісі мен мазмұнын бақылау және мониторингілеу
3. Кандидаттарға кері байланыстың автоматты жауап беру шаблондарының ұсыныстарын әзірлеу
4. Іріктеу процесінің бағалау рәсімдерінің нәтижелері бойынша кандидаттарға кері байланыс беру / ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Маркетинг негіздері, PR (паблик рилейшнз)
2. Кері байланыс беру техникасының негіздері
3. Іріктеу процесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Жұмыс туралы ұсынысты рәсімдеу (job offer)
Машықтар:
1. Жұмыс туралы ұсыныстың шаблонын пайдалану (job offer)
2. Соңғы кандадат үшін бекітілген үлгі бойынша жұмыс туралы ұсыныс (job offer) жасау
3. Жұмысқа ресімдеу үшін қажетті құжаттардың тізімін ұсыну
Білімдер:
1. Әзірлеу стандарттары және жұмыс туралы ұсыныс шаблондары (job offer)
2. Жұмысқа ресімдеу үшін қажетті құжаттар тізбесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Нәтижеге бағдарлану
Клиентке бағдарлану
Талдамалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Келіссөз жүргізу шеберлігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Персоналды іздеу және таңдау жөніндегі маман
6
Персонал жөніндегі маман
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Орындаушы: Набиев Данат Кудерович, +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
HR менеджерлер қауымдастығы
Басшы: Раисова Г.
Орындаушылар:
Алирахим С., +7 (701) 228 67 28, s.alirakhim@gmail.com
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 06.11.2024

2. Основы организационной психологии, психологии, психодиагностики, теории мотивации
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Отбор (включая последовательный отсев) кандидатов согласно утвержденным требованиям
Умения:
1. Подготавливать списки отобранных кандидатов согласно утвержденным требованиям на основе проведҰнных оценочных процедур
2. Согласовывать кандидатуры отобранных кандидатов с руководителями (формирование short list кандидатов)
3. Организовывать специальные проверки финальных кандидатов (short list) в установленном порядке
Знания:
1. Требования к должностям
2. Профиль компетенций, модель компетенций
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Предоставление обратной связи кандидатам
Умения:
1. Владеть техниками предоставления обратной связи
2. Предоставлять обратную связь кандидатам
3. Разрабатывать предложения шаблонов автоматических ответов обратной связи кандидатам
4. Предоставлять / организовывать предоставление обратной связи кандидатам по результатам оценочных процедур процесса отбора
Знания:
1. Основы маркетинга, PR (public relations)
2. Основы техники предоставления обратной связи
3. Процесс отбора кандидатов
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Оформление предложения о работе (job offer)
Умения:
1. Использовать шаблоны предложения о работе (job offer)
2. Составлять предложения о работе (job offer) по утверждҰнному шаблону для финального кандидата
3. Предоставлять списки необходимых документов для оформления на работу
Знания:
1. Стандарты разработки и шаблоны предложения о работе (job offer)
2. Перечень необходимых документов для оформления на работу
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Клиентоориентированность
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Навык ведения переговоров
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по поиску и подбору персонала
6
Менеджер по персоналу
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель:
Набиев Данат Кудерович, +7 (717) 742 98 1, d.nabiev@enbek.gov.kz
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Ассоциация HR менеджеров
Руководитель:
Раисова Г.
Исполнители:
Алирахим С., +7 (701) 228 67 28, s.alirakhim@gmail.com
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 06.11.2024

15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 06.05.2024 г.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 г.
18. Болжалды қайта қарау күні: 30.10.2027 г.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
"HR саласындағы
"Адам ресурстарын басқару"
кәсіптік стандарттарды
бекіту туралы" бұйрығы
6-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Корпоративтік мәдениетті және жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Корпоративтік мәдениетті және жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару" кәсіби стандарты адам ресурстарын басқару саласындағы кадрларды бағалау, аттестаттау, сертификаттау және біліктілігін растау, даярлау және мамандандыру үшін негіз ретінде қолданылады және барынша көп пайдаланушылар қолдануға арналған:
1) жұмыскерлер – саладағы мамандықтарға қойылатын талаптарды; өз біліктілігін арттыруды жоспарлауды және мансаптық ілгерілеуді түсіну үшін;
2) жұмыс берушілер – жұмыскерлерге қойылатын пайдаланылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу, персоналды жалдау және бағалау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, кадрларды жоғарылату және алмастыру үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) - персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша жұмыскерлердің біліктілік өлшемшарттарын әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдар – кәсіби стандартты еңбек нарығын мониторингтеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде пайдалануға арналған. Осы кәсіби стандарт адам ресурстарын басқаруды қамтиды (көп салалы бағыт).
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) адам ресурстарын басқару – персоналды басқару тәсілі, мұнда жұмыскерлер бәсекелестік бәйгесінде компанияның игілігі ретінде, ұйымның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу үшін ынталандыруды және дамытып отыруды қажет ететін адам әлеует ретінде қарастырылады;
2) ақпарат іздеу – ізденімпаздық, күнделікті жұмыс міндеттерінен тыс құбылыстар, адамдар, проблемалар туралы көбірек білуге ұмтылу, ақпаратты "жерден қазып табу" немесе нақты мәліметтерге қол жеткізу, даулы мәселелерді нақтылау, қажетті ақпарат бере алатын барлық көздерді, сондай-ақ ақпарат алудың жолға қойылған өз әдістерін пайдалану;

15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 06.05.2024 г.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
17. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 30.10.2027 г.
Приложение 6 к приказу
и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Об утверждении
профессиональных стандартов в
сфере HR "Управление
человеческими ресурсами"
Профессиональный стандарт: "Управление корпоративной культурой и благополучием работников"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Управление корпоративной культурой и благополучием работников" применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров в сфере управления человеческими ресурсами и предназначены для использования широким кругом пользователей:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и оценке персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда. Настоящий профессиональный стандарт включает управление человеческими ресурсами (многопрофильного направления).
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Управление человеческими ресурсами – подход в управлении персоналом, при котором сотрудники рассматриваются как достояние компании в конкурентной борьбе, как человеческий потенциал, который необходимо мотивировать и развивать, чтобы достичь стратегических целей организации;
2) Поиск информации – любознательность, стремление больше знать о явлениях, людях, проблемах, выходящих за рамки повседневных рабочих обязанностей, умение “раскопать” информацию или добиться точных сведений, прояснение спорных моментов, использование всех источников, которые могут дать нужную информацию, а также собственных налаженных методов получения информации;

3) ақпараттық себеп – бұл көпшілікті пен БАҚ-ты қызықтыруы мүмкін ерекше, қызықты оқиға;
4) әлеуетті кандидаттарды тарту – әлеуетті кандидаттардың бос позицияға қызығушылығын оятуға бағытталған рәсімдер, іс-шаралар мен іс-қимылдар кешені;
5) әлеуетті кандидаттардың мақсатты тобы – компанияға жұмыс істеу үшін тартылатын және бизнес үшін қажетті жеке және кәсіптік мінездемелері мен қасиеттері бар мамандар;
6) әсер ету және ықпал ету – келісімге қол жеткізу және өз ұсыныстарын қолдауға басқаларды көндіру мақсатында әсер ету, ықпал ету немесе белгілі бір әсер қалдыру үшін әртүрлі әрекеттерді жүзеге асыру мүмкіндігі;
7) бедел – уақыт өте келе адамдардың санасында қалыптасатын компания қызметінің динамикалық сипаттамасы;
8) бенчмаркинг – бұл өз жұмысын жақсарту мақсатында компанияның тиімді жұмыс істеуінің қолда бар мысалдарын анықтау, түсіну және бейімдеу процесі;
9) бизнес-контекст – компания қызметінің және оның тиімділігіне әсер ететін сыртқы ортаның ерекшеліктері;
10) бизнесті түсіну – компания жұмысының ерекшелігін, оның бәсекелестік артықшылықтарын, нарықтағы ұстанымдарын және стратегиялық басымдықтарын түсіну. Ішкі бизнес-процестерді түсіну, оларды іске асырудағы өз рөлін түсіну;
11) брендбук – ұйымның бренд тұжырымдамасын, бренд атрибуттарын, мақсатты аудиториясын, позициясын және клиенттермен/стейкхолдерлермен қарым-қатынас құру және тұтастай алғанда, ұйымды дамыту үшін ұйым басшылыққа алатын басқа да деректерді сипаттайтын ұйымның ресми құжаты;
12) брендинг – тұтынушының жұмыс берушінің тұтас және сұранысқа ие имиджін құруға бағытталған дәйекті іс-шаралар кешені; жұмыс берушінің брендін басқару;
13) диалог – тар мағынада адамдар арасында жария, сонымен қатар бұқаралық ақпарат құралдары арқылы екі жақты ақпарат алмасу. Кең мағынада – ақпаратты көлденең беру, оның барысында коммуникатор мен реципиент тең дәрежеде қатысады;
14) денсаулыққа қауіп факторлары – бұл денсаулыққа кері әсер ететін факторлар;
15) еңбек әлеуметтануы – әлеуметтік процестерді реттеу, еңбегін мотивациялау, жұмыскерлердің еңбекке бейімделуі, еңбекті ынталандыру, еңбек саласындағы әлеуметтік бақылау, еңбек ұжымын біріктіру, еңбек ұжымын басқару, еңбек қатынастарын демократияландыру, жұмыс орнын ауыстыру, әлеуметтік қатынастарды жоспарлау және реттеу проблемаларын зерделейтін әлеуметтану саласы;
16) еңбек қатынастары – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында, келісімдерде, еңбек, ұжымдық шарттарда және жұмыс берушінің актілерінде көзделген құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру кезінде туындайтын жұмыскерлер мен жұмыс беруші арасындағы қатынастардың жиынтығы;

3) Информационный повод – неординарное, интересное событие, которое может заинтересовать публику и СМИ;
4) Привлечение потенциальных кандидатов – комплекс процедур, мероприятий и действий, направленных на вызов интереса потенциальных кандидатов к вакантной позиции;
5) Целевая группа потенциальных кандидатов – специалисты, привлекаемые для работы в компании и обладающие необходимыми для бизнеса организации личностными и профессиональными характеристика и свойствами;
6) Воздействие и влияние – способность предпринимать разнообразные действия с целью убедить, повлиять, оказать воздействие или произвести на других определенное впечатление, чтобы добиться согласия и поддержки своих предложений;
7) Репутация – динамическая характеристика деятельности компании, складывающаяся в сознании людей с течением времени;
8) Бенчмаркинг – это процесс определения, понимания и адаптации имеющихся примеров эффективного функционирования компании с целью улучшения собственной работы;
9) Бизнес – контекст – особенности деятельности компании и внешней среды, влияющие на ее эффективность;
10) Понимание бизнеса – понимание специфики работы компании, ее конкурентных преимуществ, позиций на рынке и стратегических приоритетов. Понимание внутренних бизнес-процессов, своей роли в их реализации;
11) Брендбук – официальный документ организации, в котором описывается концепция бренда, атрибуты бренда, целевая аудитория, позиционирование организации и другие данные, которыми руководствуется организация для построения коммуникации с клиентами/стейкхолдерами и развития организации в целом;
12) Брендинг – комплекс последовательных мероприятий, направленных на создание целостного и востребованного потребителем имиджа работодателя; управление брендом работодателя;
13) Диалог – в узком смысле двухсторонний обмен информацией между людьми как публично, так и посредством масс-медиа. В более широком понимании — горизонтальная передача информации, в процессе которой коммуникатор и реципиент принимают равноправное участие;
14) Факторы риска здоровья – это определяющие здоровье факторы, влияющие на него отрицательно;
15) Социология труда – отрасль социологии, изучающая проблемы регулирования социальных процессов, мотивации трудовой деятельности, трудовой адаптации работников, стимулирования труда, социального контроля в сфере труда, сплочения трудового коллектива, руководства трудовым коллективом демократизации трудовых отношений, трудовых перемещений, планирования и регулирования социальных отношений;
16) Трудовые отношения – совокупность отношений между работниками и работодателем, возникающих при осуществлении прав и обязанностей, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан, соглашениями, трудовым, коллективным договорами и актами работодателя;

17) еңбек қатынастарын басқару – жұмыскерлер мен жұмыс берушінің құқықтары мен міндеттерін жүзеге асыру кезінде туындайтын ұйым қызметін мақсатты болжау, жоспарлау, ұйымдастыру, үйлестіру және бақылау процесі;
18) еңбек өмірінің сапасы – жұмыскерлердің ұйымдағы қызметі арқылы олардың жеке қажеттіліктерін қанағаттандыру деңгейі. Еңбек өмірінің сапасы жеке тұлғаның еңбек әлеуетін барынша тиімді пайдалануды қамтамасыз ететін жағдайлар жасауға негізделген;
19) жол картасы – корпоративтік мәдениетті ілгерілету және дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспары;
20) жұмыс берушінің бренді – қажетті жұмыскерлерді тарту және оларды ұстап қалу үшін компания құратын әлеуетті және жұмыс істеп жүрген жұмыскерлердің алдында жұмыс беруші ретінде компанияның нысаналы бейнесі;
21) жұмыс берушінің брендіне аудит – бұл ұйымды қызықтыратын барлық мақсатты аудиториялардың қабылдауын ескере отырып, брендтің күшті әрі әлсіз жақтарын бағалауға мүмкіндік беретін зерттеу жүйесі;
22) жұмыс берушінің құндылық ұсынысы (ағылш. EVP - Employee value proposition) – бұл компанияда жұмыс істейтін адамдар алатын және олар құндылық ретінде қабылдайтын артықшылықтар, игіліктер, пайдалар жиынтығы;
23) жұмыскерлерге көмек көрсету бағдарламасы – еңбек қызметі мен отбасылық өмірді ұштастыру үшін қолайлы жағдайлар жасауға жәрдемдесу бағдарламасы;
24) жұмыс пен жеке өмір арасындағы теңгерім – бұл жұмыс пен өзге де өмірлік рөлдер арасындағы қайшылықтың болмауы. Бұл жеке өмірдің, кәсіби өмірдің және отбасылық өмірдің талаптары бір деңгейде болатын тепе-теңдік жағдайы;
25) икемділік – әртүрлі жағдайларда, әртүрлі адамдармен немесе топтармен тиімді жұмыс істеу және бейімделу қабілеті, әртүрлі, оның ішінде қарама-қарсы пікірлерді түсіну және назарға алу қабілеті, өзгерген жағдайдың талаптарына сәйкес өз көзқарасын бейімдеу, бастамашылық ету немесе өз ұйымындағы немесе өз жұмысындағы өзгерістерді қабылдауға дайын болу қабілеті;
26) кері байланыс – бұл кез-келген ұйымның барлық аспектілерінде ескерілетін адам ресурстарын басқару және бизнес-процестердің тиімділігін арттыру құралы. Бұл басшы мен қарамағындағылар арасында ақпарат алмасу жүзеге асырылатын ықпал ету құралы және басшыға басқару шешімдерінің салдары туралы өзекті ақпарат алуға, жеке жұмыскерлер мен бүкіл бөлімшелердің жұмысын реттеуге мүмкіндік береді;
27) клиентке бағдарлану – клиентке көмектесу, оның қажеттіліктерін анықтау және оның сұраныстарын қанағаттандыру, клиентке қажетті қызмет көрсетуге дайын болу, клиенттің проблемаларын дереу шешу үшін жеке жауапкершілікті қабылдау, бұл ретте қорғаныс позицияларын алмауы, клиент күткеннен көп нәрсені істеу қабілеті және ниеті;

17) Управление трудовыми отношениями – процесс целенаправленного прогнозирования, планирования, организации, координации и контроля деятельности организации, возникающий при осуществлении прав и обязанностей работников и работодателя;
18) Качество трудовой жизни – уровень удовлетворения личных потребностей работников через их деятельность в организации. Качество трудовой жизни основано на создании условий, которые обеспечивают наилучшее использование трудового потенциала отдельного индивида;
19) Дорожная карта – план мероприятий по продвижению и развитию корпоративной культуры;
20) Бренд работодателя – целевой образ компании в качестве работодателя в глазах потенциальных и действующих работников, создаваемый компанией для привлечения и удержания необходимых работников;
21) Аудит бренда работодателя – это система исследований, которая позволяет оценить сильные и слабые стороны бренда с учҰтом восприятие всех целевых аудиторий, интересующих организацию;
22) Ценностное предложение работодателя (англ. EVP - Employee value proposition) – это набор преимуществ, благ, выгод, которые получают люди, работающие в компании, и которые воспринимаются ими как ценность;
23) Программа помощи работникам – программа содействия созданию благоприятных условий для совмещения трудовой деятельности и семейной жизни;
24) Баланс между работой и личной жизнью – это отсутствие противоречии между работой и другими жизненными ролями. Это состояние равновесия, при котором требования личной жизни, профессиональной жизни и семейной жизни равны;
25) Гибкость – способность адаптироваться и эффективно работать в различных ситуациях, с разными людьми или группами, способность понимать и принимать во внимание различные, в том числе противоположные мнения, адаптацию собственного подхода в соответствии с требованиями изменившейся ситуации, способность инициировать или с готовностью воспринимать изменения в своей организации или в своей работе;
26) Обратная связь – это инструмент управления человеческими ресурсами и повышения эффективности бизнес-процессов, который учитывается в каждом аспекте любой организации. Это мощный инструмент влияния, с помощью которого осуществляется информационный обмен между руководителем и подчиненными, позволяющий руководителю получать актуальную информацию о последствиях управленческих решений, корректировать работу отдельных работников и целых подразделений;
27) Клиентоориентированность – способность и желание помочь клиенту, выявить его потребности, и удовлетворить его запросы, готовность предоставить клиенту желаемое обслуживание, принять личную ответственность за немедленное решение проблем клиента, не занимая при этом оборонительных позиций, делать больше, чем от него ожидает клиент;

28) коммуникациялар – проблемаларды тыңдауға және шешуге, сондай-ақ ақпаратты ұйымның бір деңгейінен немесе бөлімшесінен екіншісіне беруге және аударуға ықпал ететін тиімді қысқа және ақпараттық хабарламаларды жасайтын және беретін білім, дағдылар, қабілеттер және басқа да сипаттамалар (KSAO);
29) коммуникациялық стратегия (немесе коммуникациялық саясат) – стратегиялық маркетингтік және жоғары тұрған жалпы корпоративтік мақсаттарға қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін компанияның маркетингтік коммуникацияларын құру мен жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары болып табылатын маркетингтік стратегияның бөлігі;
30) консалтинг (консультация беру) – қаржы, коммерциялық, заң, технологиялық, техникалық, сараптамалық қызмет саласындағы кең ауқымды мәселелер бойынша басшыларға, басқарушыларға консультация беру жөніндегі қызмет. Консалтингтің мақсаты – басқару жүйесіне (менеджментке) көзделген мақсаттарға жетуге көмектесу;
31) корпоративтік мәдениет – қызметтің формальды және формальды емес ережелері мен нормаларының, салт-дәстүрлердің, жеке және топтық мүдделердің, осы ұйымдық құрылым жұмыскерлерінің мінез-құлқы ерекшеліктерінің, басшылық стилінің, жұмыскерлердің еңбек жағдайларына қанағаттану көрсеткіштерінің, өзара ынтымақтастық деңгейінің, жұмыскерлерді кәсіпорынмен сәйкестендірудің және оның даму перспективаларының жүйесі;
32) коучинг – белгілі бір қағидаларға сәйкес коуч (желілік менеджер де коуч бола алады) мен оның клиентінің (жұмыскерінің) өзара іс-қимылы клиент (жұмыскер) көздеген жеке немесе кәсіптік мақсаттарға қол жеткізуін жүзеге асыратын мақсатты консультация беру немесе тренинг процесі;
33) көшбасшылық – алға қойылған мақсаттарға жетуге шабыттандыру, ұжымдағы жұмыс процестерін тиімді ұйымдастыру, жұмыскерлерге қолдау көрсету, шешім қабылдау, нәтижелер мен олардың салдары үшін жауапкершілікті өз мойнына алу қабілеті;
34) қанағаттану – адамның жалпы өзі жұмыс істейтін компанияға қанағаттануын білдіреді. Ол жалақы, еңбек жағдайлары, оқу мүмкіндіктері сияқты белгілі бір игіліктерге риза, бірақ аса көп күш-жігер жұмсамай-ақ осындағы жұмысын жалғастыра береді;
35) құндылықтар – бұл мақсат, идеал, тартымдылық, ұмтылыс, қызығушылық нысаны болуы мүмкін барлық нәрсені қамтитын белгілі бір нормативтік категория. Бұл теорияның негізгі ұғымдары мен категориялары: жақсылық, қадір-қасиет, мағына, бағалау, пайда, жеңіс, өмірдің мәні, бақыт, құрмет және т.б.;
36) құндылықтар жүйесі – адамдардың өмірінде табиғат пен қоғамда кездесетін заттар мен құбылыстардың мәні туралы қалыптасқан пікірлердің жиынтығын ("әлеуметтік көзқарастар") білдіретін құндылықтар теориясы ұғымы;

28) Коммуникации – знания, навыки, способности и другие характеристики (KSAO), создающие и предоставляющие эффективные краткие и информативные сообщения, способствующие к выслушиванию и решению проблем, а также передачи и перевода информации от одного уровня или подразделения организации к другому;
29) Коммуникационная стратегия (или коммуникационная политика) – часть маркетинговой стратегии, представляющая собой долгосрочный план построения и осуществления маркетинговых коммуникаций компании для обеспечения достижения стратегических маркетинговых и вышестоящих общекорпоративных целей;
30) Консалтинг (консультирование) – деятельность по консультированию руководителей, управленцев по широкому кругу вопросов в сфере финансовой, коммерческой, юридической, технологической, технической, экспертной деятельностей. Цель консалтинга — помочь системе управления (менеджменту) в достижении заявленных целей;
31) Корпоративная культура – система формальных и неформальных правил и норм деятельности, обычаев и традиций, индивидуальных и групповых интересов, особенностей поведения работников данной организационной структуры, стиля руководства, показателей удовлетворенности работников условиями труда, уровня взаимного сотрудничества, идентифицирования работников с предприятием и перспективами его развития;
32) Коучинг – процесс целенаправленного консультирования либо тренинга, в котором взаимодействие коуча (коучем можем вступать линейный менеджер) и его клиента (работника) приводит к достижению поставленных клиентом (работником) личностных либо профессиональных целей, согласно определенным правилам;
33) Лидерство – способность вдохновлять на достижение поставленных целей, эффективно организовать рабочие процессы в коллективе, оказывать поддержку сотрудникам, брать на себя ответственность за принятие решений, результаты и их последствия;
34) УдовлетворҰнность – подразумевает, что человека в целом устраивает компания, в которой он работает. Он доволен определҰнными составляющими, например зарплатой, условиями труда, возможностями обучения и будет продолжать здесь работать, но не прикладывая особых усилий;
35) Ценности – это определенная нормативная категория, объемлющая все то, что может быть целью, идеалом, предметом влечения, стремления, интереса. Основными понятиями и категориями этой теории являются: благо, достоинство, значение, оценка, польза, победа, смысл жизни, счастье, уважение и т. д.;
36) Система ценностей – понятие теории ценностей, обозначающее совокупность сложившихся у людей мнений о значении в их жизни вещей и явлений, встречаемых в природе и обществе ("социальных установок");

37) метрика – адам ресурстарын басқару саласындағы тиісті бағыт бойынша мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу дәрежесін куәландыратын арнайы өлшемдер/көрсеткіштер;
38) мониторинг – ақпарат жинау, тұрақты байқау, бағалау және болжау жүйесі, қандай да бір объектілердің жай-күйін арнайы ұйымдастырылған жүйелі байқау, зерттеу қызығушылығын тудыратын кез келген әлеуметтік процестерді байқау және бақылау жүйесі;
39) мотивация – жұмыскерлерді қажетті ұйымдастырушылық/бизнес нәтижелерге қол жеткізуге ынталандыруға бағытталған рәсімдер мен іс-қимылдар жиынтығы;
40) мүдделі тұлға/мүдделі тарап/стейкхолдерлер – қызметті жүзеге асыруға немесе шешім қабылдауға ықпал ете алатын, олардың әсеріне ұшырайтын немесе өздерін соңғысы ретінде қабылдай алатын тұлға немесе ұйым;
41) нәтижеге бағдарлану – белгіленген стандарттарға сәйкес келуге немесе олардан асып түсуге ұмтылу, нәтижелерді өлшеу үшін өзіндік сапа өлшемдерін жасау, өз жұмысының тиімділік көрсеткіштерін арттыру, алдына өршіл мақсаттар қою, күрделі міндеттерді шешу, бюрократиялық кедергілерді жоя отырып, өзін-өзі жетілдіруге ұмтылу, тапсырмаларды жақсырақ, қарапайым, тезірек әрі сапалы орындау тәсілдерін таба білу;
42) нәтижелерді тарату – нәтижелерді беру;
43) өзара түсіністік құру – айналасындағыларды түсінуге ұмтылады, әр адамның бірегейлігін түсіне отырып, басқаларға құрметпен қарауды көрсетеді;
44) өзгерістерді басқару – бұл жеке тұлғаларды, командаларды және ұйымдарды ағымдағы жағдайдан келесі жаңа жағдайға ауыстырудың құрылымдық тәсілі, яғни талап етілетін нәтижелерге қол жеткізу және ұжымның әлеуметтік инфрақұрылымында табысты өзгерістерді жүзеге асыру мақсатында адам факторын тиімді басқару үшін қолданылатын процесс, құралдар мен техникалар болып табылады;
45) өзін басқару – бұл адам өзінің не айту керектігін және не істеу керектігін белсенді түрде шешуі үшін өз эмоциялары туралы білімін қолдану қабілеті. Бұл өзінің жағдайын, қалауы мен эмоцияларын, жоспарлары мен мінез-құлқын басқара білу, өзін жұмылдыра білу және мотивациялай білу;
46) персоналдың әл-ауқаты – жұмыс уақытында және одан тыс жерлерде де жұмыскерлердің мүдделерінің барлық салаларын: олардың денсаулығын, дамуын, қаржысын, әлеуметтік белсенділігін, сондай-ақ қауіпсіз және экологиялық ортасын қарастыру арқылы жұмыскерлерге қолдау көрсету жөніндегі әртүрлі бастамаларды қамтитын бағдарлама;
47) персоналдың денсаулығы мен әл-ауқатын басқару бағдарламасы – бұл жұмыскерлер үшін жеңілдіктер мен бастамалар пакетін көздейтін кешенді бағдарлама;

37) Метрики – специальные измерения/показатели, свидетельствующие о степени достижения целей и задач по соответствующему направлению в области управления человеческими ресурсами;
38) Мониторинг – система сбора информации, регулярного наблюдения, оценки и прогноза, специально организованное систематическое наблюдение за состоянием каких-либо объектов, система наблюдения и контроля над любыми социальными процессами, вызывающими исследовательский интерес;
39) Мотивация – совокупность процедур и действий, нацеленных на побуждение работников к достижению желаемых организационных / бизнес результатов;
40) Заинтересованное лицо/заинтересованная сторона/стейкхолдеры – лицо или организация, которые могут воздействовать на осуществление деятельности или принятие решения, быть подверженными их воздействию или воспринимать себя в качестве последних;
41) Ориентация на результат – стремление соответствовать установленным стандартам или превосходить их, способность создавать собственные критерии качества для измерения результатов, повышать показатели эффективности своей работы, ставить перед собой амбициозные цели, решать сложные задачи, стремление к самосовершенствованию – умение находить способы выполнения задач лучше, проще, быстрее и качественнее, устраняя бюрократические преграды;
42) Трансляция результатов – передача результатов;
43) Создание взаимопонимания – способность стремиться к пониманию окружающих, демонстрировать уважительное отношение к другим, признавая уникальность каждого индивидуума;
44) Управление изменениями – это структурный подход к переводу индивидов, команд и организаций из текущего состояния в желаемое будущее состояние, то есть процесс, инструменты и техники, применяющиеся для эффективного управления человеческим фактором, с целью достижения требуемых результатов, и осуществления успешных изменений в социальной инфраструктуре коллектива;
45) Управление собой – это способность применять знание своих эмоций для активного решения, что говорить и что делать. Это управление своим состоянием, своими желаниями и эмоциями, своими планами и своим поведением, умение себя организовать и замотивировать;
46) Благополучие персонала – программа, которая включает в себя различные инициативы по поддержке работников, охватывающие все сферы их интересов, как в рабочее время, так и за его пределами: здоровье, развитие, финансы, социальную активность, а также безопасную и экологичную среду;
47) Программа управления здоровьем и благополучием персонала – это комплексная программа, предусматривающая пакет льгот и инициатив для работников;

48) персоналдың құлшынысы – бұл жұмыскерлерді өз жұмысын мүмкіндігінше жақсы орындауға ынталандыратын физикалық, эмоционалдық және интеллектуалдық жағдай. Жұмысқа құлшыныс дегеніміз – адам өз компаниясына жаны ашып, өз жұмысына беріліп, оны мүмкіндігінше жақсы істеуге тырысатын ең жоғары деңгей болып саналады. Мұны кәсіпкерлік модельмен салыстыруға болады, онда жұмыскер компанияның бизнесін өзінің бизнесі ретінде қабылдайды және оның өркендеуіне үлес қосуды өзінің міндеті деп санайды. Осылайша, жұмысқа құлшынысты жұмыскердің компанияға эмоциялық және интеллектуалдық тұрғыдан шын берілгендігі деп анықтауға болады, бұл оны өз жұмысын мүмкіндігінше жақсы орындауға жігерлендіреді;
49) стратегиялық ойлау – бірнеше қадам алға ойлау, ұйымның дамуы үшін жаңа мүмкіндіктер табу, қысқа мерзімді негізде жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ұмтылу және ұйымның ұзақ мерзімді кезеңге тұрақты дамуына ықпал ету қабілеті; нарықтағы өзгерістерді және проблемалық жағдайларды алдын-ала болжай білу;
50) талдамалық ойлау – түрлі жағдайлардың, құбылыстар мен салдарлардың құрамдас бөліктерін жеке-жеке бөліп алып, оны құрылымдай, жүйелей отырып және әртүрлі факторларды салыстыра отырып қарастыру қабілеті; басымдықтарды ұтымды орналастыру қабілеті; уақытша өзара байланыстар мен дәйектіліктерді, себеп-салдарлық байланыстарды айқындау қабілеті;
51) тәуекелдерді басқару – қолайсыз нәтиженің туындау ықтималдығын азайтуға және оны іске асырудан туындаған жобаның ықтимал ысыраптарын барынша азайтуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және орындау процесі;
52) тиімді коммуникациялар – ақпарат алмасу, оның негізінде басшы тиімді шешімдер қабылдауға мүмкіндік алады және қабылданған шешімдерді жұмыскерлерге жеткізеді;
53) тиімділік – бизнестің алдына қойылған мақсаттарға қол жеткізу немесе оны асыра орындау дәрежесі;
54) үздік практикалар – алға қойылған мақсаттарға қол жеткізудің нарықтың/саланың барлық қатысушылары мойындаған ең тиімді тәсілдері;
55) эмоциялық/кәсіби шаршау (burn-out) – бұл адамның күші мен сезімі сарқылып, дәрменсіздікке ұшыратып, өмірге деген қызығушылықтың жоғалуына әкеліп соқтыратын жағдай. (немесе эмоциялық шаршау – бұл адамның кейбір эмоциясын толық немесе ішінара өшіріп тастауы арқылы өзінің жан-дүниесіне зақым келтіретін белгілі бір әсерлерден психологиялық қорғанысқа көшу тетігі;
56) этникалық және мәдени әртүрлілік – бұл көптеген сан алуан мәдениет пен этникалық топтардың болуы және олардың ерекшеліктерін құрметтеу.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады

48) Вовлеченность персонала – это физическое, эмоциональное и интеллектуальное состояние, которое мотивирует сотрудников выполнять их работу как можно лучше. ВовлечҰнность считается наивысшим уровнем, когда человек радеет за свою компанию, выкладывается и старается работать как можно лучше. Это можно сравнить с предпринимательской моделью, когда сотрудник воспринимает бизнес компании как свой, и считает своим долгом внести свой вклад в его процветание. Таким образом, вовлечҰнность можно определить как состояние эмоциональной и интеллектуальной приверженности компании, которая побуждает сотрудника выполнять его работу как можно лучше;
49) Стратегическое мышление – способность думать на несколько шагов вперед, находить новые возможности для развития организации, стремление к достижению высоких результатов на краткосрочной основе и способствование устойчивому развитию организации на долгосрочный период; предвидение изменений на рынке и предвосхищает проблемных ситуаций;
50) Аналитическое мышление – способность рассматривать ситуации, явления и последствия, выделяя структурируя и систематизируя их составные части, сопоставляя различные факторы; способность к рациональной расстановке приоритетов; способность к определению временных взаимосвязей и последовательностей, причинно-следственных связей;
51) Управление рисками – процесс принятия и выполнения управленческих решений, направленных на снижение вероятности возникновения неблагоприятного результата и минимизацию возможных потерь проекта, вызванных его реализацией;
52) Эффективные коммуникации – обмен информацией, на основе которого руководитель получает возможность принятия эффективных решений и доводит до сотрудников принятые решения;
53) Эффективность – степень достижение либо перевыполнения поставленных целей бизнеса;54) Лучшие практики – самые эффективные подходы к достижению поставленных целей, признаваемые всеми участниками рынка / отрасли;
55) Эмоциональное/профессиональное выгорание (burn-out) – это состояние истощения, которое приводит к "параличу" сил, чувств человека и сопровождается утратой радости по отношению к жизни. (или Эмоциональное выгорание – это выработанный личностью механизм психологической защиты в форме полного или частичного исключения эмоций в ответ на избранные психотравмирующие воздействия;
56) Этническое и культурное разнообразие – это наличие множества самых разнообразных культур и этнических групп, и уважение к их особенностям.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:

1) HR – (ағылш. Human Resources) – адам ресурстары немесе адам ресурстарын басқару (HR).
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Корпоративтік мәдениетті және жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару
5. Кәсіптік стандарттың коды: M70221022
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
● M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
● 70 Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру
● 70.2 Басқару мәселелері бойынша кеңес беру жөніндегі қызмет
● 70.22 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
● 70.22.1 "Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша кеңес беру"
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Қызметкерлердің ерекшеліктерін ескере отырып, ұйымның корпоративтік мәдениеті мен құндылықтар жүйесін дамыту және тарату жөніндегі іс-шараларды әзірлеп, өткізу, серіктестердің, әлеуетті қызметкерлердің және басқа да негізгі стейкхолдерлердің көз алдында ұйымның имиджін басқару, жұмыс-өмір тепе-теңдігін сақтауға бағытталған ұйымдағы әлеуметтік процестерді, рәсімдер мен іс-әрекеттерді басқару, реттеу, болжау және жоспарлау, сақтау және нығайту қызметкер мен жұмыс берушінің қажеттіліктері мен мүдделерін қанағаттандыру және талдау, ұйымішілік ақпараттық өзара іс-қимылдың тиімді жүйесін қалыптастыру және мониторингілеу.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі маман - 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі менеджер - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) Ішкі коммуникациялар жөніндегі менеджер - 7 СБШ-нің деңгейі;
4) HR брендті басқару жөніндегі менеджер - 7 СБШ-нің деңгейі;
5) Жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару жөніндегі Менеджер - 6 СБШ-нің деңгейі;
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі маман":
Топтың коды:
2422-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.

1) HR – (англ. Human Resources) – человеческие ресурсы или управление человеческими ресурсами (HR)
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Управление корпоративной культурой и благополучием работников
5. Код профессионального стандарта: M70221022
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
● M Профессиональная, научная и техническая деятельность
● 70 Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления
● 70.2 Деятельность по консультированию по вопросам управления
● 70.22 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
● 70.22.1 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления
7. Краткое описание профессионального стандарта: Разработка и проведение мероприятий по развитию и распространению корпоративной культуры и системы ценностей организации, учитывая особенности работников, управление имиджем организации в глазах партнҰров, потенциальных работников и других ключевых стейкхолдеров, управление, регулирование, прогнозирование и планирование социальных процессов, процедур и действий в организации, направленных на соблюдение баланса работа-жизнь, сохранение и укрепление ментального здоровья и удовлетворение потребностей и интересов работника и работодателя, а также анализ, формирование и мониторинг эффективной системы внутриорганизационного информационного взаимодействия.
8. Перечень карточек профессий:
1) Специалист по развитию корпоративной культуры - 6 уровень ОРК
2) Менеджер по развитию корпоративной культуры - 7 уровень ОРК
3) Менеджер по управлению HR брендом - 7 уровень ОРК
4) Менеджер по внутренним коммуникациям - 7 уровень ОРК
5) Менеджер по управлению благополучием работников - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Специалист по развитию корпоративной культуры":
Код группы:
2422-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по развитию корпоративной культуры
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.

79. Персонал жөніндегі менеджер (HR менеджер)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде HR саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-022 - Еңбек қатынастары жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Персоналдың жұмысқа құлшынысына зерттеулер жүргізу және корпоративтік мәдениетті дамытуға бағытталған корпоративтік іс-шараларды әкімшілендіру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Персоналдың жұмысқа құлшынысына зерттеулер ұйымдастыру
2. Корпоративтік мәдениетті дамытуға бағытталған корпоративтік іс-шараларды ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Персоналдың жұмысқа құлшынысына зерттеулер ұйымдастыру
Дағды 1:
Персоналдың жұмысқа құлшынысына зерттеулер дайындау және жүргізу, алынған нәтижелерді талдау
Машықтар:
1. Персоналдың жұмысқа құштарлығы деңгейін диагностикалау;
2. Зерттеулер жүргізу кезінде құралдар жинағын әзірлеу (анкеталар, сауалнама парақтары және т.б.);
3. Ұйымдарға жұмысқа құштарлық деңгейін диагностикалау мәселелері бойынша жұмыскерлер арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
4. Бағалау үшін деректерді өңдеу, жинау және түсіндіру;
5. Нәтижелерді талдау, персоналдың жұмысқа құштарлық деңгейіне оң/теріс әсер ететін факторларды анықтау;
6. Есептер, таныстырылымдар жасау және зерттеу нәтижелерін рәсімдеу;
7. Нәтижелерді көрсету;
8. Персоналдың жұмысқа құштарлығы деңгейін диагностикалау және түзету іс-шараларын іске асыру бойынша шығыстарды жоспарлау мен бөлінген бюджетке мониторинг жүргізу;
9. Мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы пайдалану, зерттеулер, сауалнамалар, анкета жүргізу процесін автоматтандыруға ықпал ету;
10. Барлық мүдделі тараптардан қажетті ақпаратты алу, сараптамалық сұхбат жүргізу;
11. Корпоративтік мәдениетті дамыту бойынша консультациялық қызметтер сатып алынған жағдайда, қажетті сатып алу рәсімдерін жүргізу.
Білімдер:
Білімі:
1. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, принциптері;
2. Стратегия/саясат, адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері мен құралдары;
3. Персоналды басқару ұйымының ішкі бизнес-процестері;
4. Зерттеу жүргізу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
5. Жұмыскердің жұмысқа құштарлық деңгейі мен әл-ауқатының, жұмыскердің жұмысқа құштарлығы мен тиімділігінің өзара байланысы;
6. Ұйымның әлеуметтану, психология және еңбек әлеуметтануы негіздері;
7. Ұйымдық мәдениет пен ахуалды талдау;
8. Ұйымның мінез-құлық кодексі;

79. Менеджер по персоналу (HR менеджер)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере HR
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-022 - Специалист по трудовым отношениям
Основная цель деятельности:
Проведение исследований по вовлеченности персонала и администрирование корпоративных мероприятий, направленных на развитие корпоративной культуры
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация исследований по вовлеченности персонала
2. Организация корпоративных мероприятий, направленных на развитие корпоративной культуры
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация исследований по вовлеченности персонала
Навык 1:
Подготовка и проведение исследований по вовлеченности персонала, анализ полученных результатов
Умения:
1. Проводить диагностику уровня вовлеченности персонала;
2. Разрабатывать инструментарий при проведении исследований (анкет, опросных листов и др.);
3. Проводить разъяснительную работу среди работников по вопросам диагностики уровня вовлеченности в организации;
4. Обрабатывать данные, собирать и интерпретировать данные для оценки;
5. Анализировать результаты, определять факторы, оказывающие позитивное/негативное влияние на уровень вовлеченности персонала;
6. Составлять отчеты, презентации и оформлять результаты исследования;
7. Презентовать результаты; 8. Выполнять планирование и мониторинг бюджетирования расходов по диагностике уровня вовлеченности персонала и реализации корректирующих мероприятий;
9. Использовать специализированное программное обеспечение, содействовать в автоматизации процесса исследований, опросов, анкетирований;
10. Получать необходимую информацию от всех заинтересованных сторон, проводить экспертные интервью;
11. Проводить необходимые закупочные процедуры, в случае приобретения консультационных услуг по развитию корпоративной культуры.
Знания:
1. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
2. Стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами;
3. Внутренние бизнес-процессы организации по управлению персоналом;
4. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
5. Взаимосвязь уровня вовлеченности и благосостояния работника, вовлеченности и эффективности работника;
6. Основы психологии, социологии организации и социологии труда;
7 Анализ организационной культуры и климата;
8. Кодекс поведения организации;

9. Қақтығыстарды басқару әдістері, медиация құралдары және рәсімдер;
10. Жұмыс берушінің бренді, жұмыс берушінің құндылық ұсынысы;
11. Персоналды басқару мәселелері бойынша заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік материалдар;
12. Еңбек заңнамасы;
13. Деректермен жұмыс істеу қағидаттары;
14. Персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау және болжау әдістері, еңбекті материалдық және материалдық емес ынталандыру нысандары;
15. Деректерді талдауға арналған арнайы бағдарламалық өнімдер;
16. PowerPoint бағдарламасында жұмыс істеу қағидаттары (таныстырылымдармен жұмыс).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 2:
Түзету іс-шаралары жоспарын іске асыру және олардың тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Басшымен бірлесіп, түзету іс-шаралары жоспарын әзірлеп, іске асыру және іске асырылған іс-шаралардың тиімділігін бағалау үшін кері байланыс сұрау;
2. Белгілі бір HR-метриканы талдау және персоналдың жұмысқа құштарлығын арттыру стратегиясының тиімділігін бағалау үшін мерзімдік есептілікті дайындау;
3. Басқарушылық шешімдер қабылдау үшін персоналдың жұмысқа құштарлығы деңгейіне байланысты бар немесе ықтимал проблемаларды басшыға жеткізу;
4. Жұмыскерлерді тарту мен ұстап қалуға бағытталған HR бастамаларды әзірлеу;
5. Коммуникацияны, кері байланыс мәдениетін дамыту (ұсыныстар, пікірлер жинау, HR-әкімшілік қолдау).
Білімдер:
1. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
2. Мотивация және көшбасшылық теориялары;
3. Жұмыскерлерді ұстау әдістері; stay/exit-сұхбат қағидаттары;
4. Жиынтық ынталандыру жүйесінің теориялары мен практикасы;
5. Персонал қызметін бағалау әдістері;
6. Персоналды басқару ұйымының ішкі бизнес-процестері;
7. Бюджет бөлу негіздері;
8. Корпоративтік іс-шараларды жоспарлау мен ұйымдастыру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Еңбек функциясы 2:
Корпоративтік мәдениетті дамытуға бағытталған корпоративтік іс-шараларды ұйымдастыру
Дағды 1:
Корпоративтік мәдениетті дамытуға бағытталған корпоративтік іс-шараларды дайындау
Машықтар:
1. Корпоративтік іс-шаралардың жол картасын іске асыру;
2. Іс-шаралар бағдарламаларын әзірлеу, іс-шараның жоспары мен сценарийін жасау;
3. Іс-шаралар бюджетін жоспарлау, оның игерілуіне мониторинг жүргізу, тиісті есептілікті ұсыну;
4. Қызмет көрсетушілерді (жаттықтырушы, жетекші, полиграфия және т.б.) іздеуді жүзеге асыру, қажетті сатып алу рәсімдерін іске асыру;
5. Қажетті ақпараттық материалдарды дайындау;
6. Әртүрлі мүдделі тараптармен тиімді жұмыс істеу үшін байланыстар орнату;
7. Корпоративтік этика және іскерлік қарым-қатынас нормаларын сақтау.
Білімдер:

9. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
10. Бренд работодателя, ценностное предложение работодателя;
11. Законодательные и нормативные правовые акты, методические материалы по вопросам управления персоналом;
12. Трудовое законодательство;
13. Принципы работы с данными;
14. Методы анализа количественного и качественного состава персонала и прогнозирования, формы материального и нематериального стимулирования труда;
15. Специализированные программные продукты по анализу данных;
16. Принципы работы в PowerPoint (работа с презентациями).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Реализация плана корректирующих мероприятий и оценка их эффективности
Умения:
1. Совместно с руководителем разрабатывать и реализовывать план корректирующих мероприятий, запрашивать обратную связь для оценки эффективности реализованных мероприятий;
2. Анализировать определенные HR-метрики и готовить периодическую отчетность для оценки эффективности стратегии повышения уровня вовлеченности персонала;
3. Доводить до руководителя существующие или потенциальные проблемы, связанные с уровнем вовлеченности персонала, для принятия управленческих решений;
4. Разрабатывать HR-инициативы, направленные на повышение вовлеченности и удержание работников;
5. Развивать коммуникации, культуру обратной связи (сбор предложений, мнений, HR-административная поддержка).
Знания:
1. Этапы жизненного цикла работника;
2. Теории мотивации и лидерства;
3. Методы удержания работников; принципы stay/exit-интервью;
4. Теории и практики системы совокупного поощрения;
5. Методы оценки деятельности персонала;
6. Внутренние бизнес-процессы организации по управлению персоналом;
7. Основы бюджетирования;
8. Принципы и подходы к планированию и организации корпоративных мероприятий.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация корпоративных мероприятий, направленных на развитие корпоративной культуры
Навык 1:
Подготовка корпоративных мероприятий по развитию корпоративной культуры
Умения:
1. Реализовывать дорожную карту корпоративных мероприятий;
2. Разрабатывать программы мероприятий, составлять план и сценарий мероприятия;
3. Планировать бюджет мероприятий, выполнять мониторинг его освоения, предоставлять соответствующую отчетность;
4. Выполнять поиск поставщиков услуг (тренера, ведущие, полиграфия и др.), реализовывать необходимые закупочные процедуры;
5. Готовить необходимые информационные материалы;
6. Выстраивать коммуникации для эффективной работы с различными заинтересованными сторонами;
7. Соблюдать нормы корпоративной этики и делового общения.
Знания:

1. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, принциптері;
2. Ұйымның мінез-құлық кодексі;
3. Жұмыскердің жұмысқа құштарлық деңгейі мен әл-ауқатының, жұмыскердің жұмысқа құштарлығы мен тиімділігінің өзара байланысы;
4. Ұйымдық мәдениет пен ахуалды талдау;
5. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
6. Мотивация және көшбасшылық теориялары;
7. Жұмыскерлерді ұстау әдістері; stay/exit-сұхбат қағидаттары;
8. Жиынтық ынталандыру жүйесінің теориялары мен практикасы;
9. Қақтығыстарды басқару әдістері;
10. Жұмыс берушінің бренді, оны құру және ілгерілету кезеңдері мен әдістері;
11. Жұмыс берушінің құндылық ұсынысы;
12. Бюджет бөлу негіздері;
13. Корпоративтік іс-шараларды жоспарлау мен ұйымдастыру қағидаттары мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 2:
Корпоративтік іс-шаралардың тиімділігін талдау
Машықтар:
1. Әртүрлі көздерден қажетті ақпаратты іздеу және талдау;
2. Деректерді өңдеу, деректер ауқымымен жұмыс істеу;
3. Сандық және сапалық деректерді талдау;
4. Алынған деректерді түсіндіру;
5. Коммуникацияны, кері байланыс мәдениетін дамыту (ұсыныстар, пікірлер жинау, HR-әкімшілік қолдау).
Білімдер:
1. Персоналдың қызметін бағалау, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау және болжау әдістері, ұйымдағы еңбекті материалдық және материалдық емес ынталандыру нысандары;
2. HR қызметтеріне қанағаттанушылықты зерттеу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
3. Ақпаратты талдау әдістері;
4. Құралдармен жұмыс (анкеталар, сауалнама парақтары және т.б.).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Нәтижеге бағдарлау
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі менеджер
7
Ішкі коммуникациялар жөніндегі менеджер
7
HR брендті басқару жөніндегі менеджер
6
Жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару жөніндегі менеджер
7
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жөніндегі басшы
7
Адам ресурстарын басқару саласындағы консультант
7
HR Дженералист
8
Кадрлар жөніндегі басқарушы
10. Кәсіптің карточкасы "Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі менеджер":
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

1. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
2. Кодекс поведения организации;
3. Взаимосвязь уровня вовлеченности и благосостояния работника, вовлеченности и эффективности работника;
4. Анализ организационной культуры и климата;
5. Этапы жизненного цикла работника;
6. Теории мотивации и лидерства;
7. Методы удержания работников; принципы stay/exit-интервью;
8. Теории и практики системы совокупного поощрения;
9. Методы управления конфликтами;
10. Бренд работодателя, этапы и методы для его построения и продвижения;
11. Ценностное предложение работодателя;
12. Основы бюджетирования;
13. Методы и техники организации и проведения мероприятий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ эффективности корпоративных мероприятий
Умения:
1. Выполнять поиск и анализ необходимой информации из разных источников;
2. Обрабатывать данные, работать с массивами данных;
3. Анализировать количественные и качественные данные;
4. Интерпретировать полученные данные;
5. Развивать коммуникации, культуру обратной связи (сбор предложений, мнений, HR-административная поддержка).
Знания:
1. Методы оценки деятельности персонала, анализа количественного и качественного состава персонала и прогнозирования, формы материального и нематериального стимулирования труда в организации;
2. Методы исследований удовлетворенности услугами HR, нормы этики делового общения;
3. Методы анализа информации;
4. Работа с инструментарием (анкеты, опросные листы и др.).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Менеджер по развитию корпоративной культуры
7
Менеджер по внутренним коммуникациям
7
Менеджер по управлению HR брендом
6
Менеджер по управлению благополучием работников
7
Руководитель по управлению социально-трудовыми отношениями
7
Консультант в области управления человеческими ресурсами
6
HR Дженералист
8
Управляющий по кадрам
10. Карточка профессии "Менеджер по развитию корпоративной культуры":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по развитию корпоративной культуры
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

Кемінде 5 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-010 - Персоналды дамыту жөніндегі функционалдық басшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Корпоративтік мәдениетті басқару саласындағы қызметті жоспарлау және үйлестіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның бизнес-стратегиясын қолдауды қамтамасыз ететін ұйымның корпоративтік мәдениетін дамыту жөніндегі саясатты әзірлеу және іске асыру, оның тиімділігін бағалау және жетілдіру
2. Персоналдың жұмысқа құштарлығын басқару және бизнесті консультациялық қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымның бизнес-стратегиясын қолдауды қамтамасыз ететін ұйымның корпоративтік мәдениетін дамыту жөніндегі саясатты әзірлеу және іске асыру, оның тиімділігін бағалау және жетілдіру
Дағды 1:
Қазіргі корпоративтік мәдениетті диагностикалау
Машықтар:
1. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасын зерттеу, сыртқы ортаның талаптарын анықтау;
2. Ұйым жұмыс істейтін саланы және іскерлік/бәсекелес ортаны түсіну, бизнес ортадағы дамудың басым үрдістерін бөліп көрсету;
3. Ұйымның қолданыстағы бизнес-стратегиясын (бизнес-мақсаттар, бизнес-процестер және бизнес-қажеттіліктер, бизнес-құзыреттер, бизнестің ішкі мүмкіндіктері) түсіну және талдау;
4. Корпоративтік мәдениет саласындағы жаһандық тәжірибелерге аудит жүргізу;
5. Ұйымның стратегиялық мақсаттарына сәйкес HR-аудит, SWOT-талдау, HR-процестердің жетілу деңгейіне талдау жүргізу;
6. Әртүрлі көздерден қажетті ақпаратты іздеу және талдау;
7. Ұйымның корпоративтік мәдениетін диагностикалау;
8. Зерттеу әдістерін талдау және таңдау.
9. Деректерді өңдеу, деректер ауқымымен жұмыс істеу;
10. Сандық және сапалық деректерді талдау;
11. Алынған деректерді түсіндіру, шешім қабылдау үшін ұйымдық көрсеткіштерді талдау деректерін пайдалану;
12. Осы тақырып бойынша дереккөздерді, ғылыми жарияланымдарды, қайталама деректерді (басқа әлеуметтік зерттеулер, статистикалық деректер) талдау;
13. Есептер, таныстырылымдар жасау және зерттеу нәтижелерін рәсімдеу;
14. Деректерді талдауға арналған арнайы бағдарламалық жасақтаманы қолдану;
15. Барлық мүдделі тараптардан қажетті ақпарат алу, басшылықты, желілік менеджерлерді, сыртқы стейкхолдерлерді қоса алғанда, сараптамалық сұхбат жүргізу.
Білімдер:
1. Бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы, пайымы, тиімділіктің негізгі көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнес-әкімшілендіру негіздері;

Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-010 - Руководитель по развитию персонала
Основная цель деятельности:
Планирование и координация деятельности в области управления корпоративной культурой
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и реализация политики по развитию корпоративной культуры организации, обеспечивающей поддержку бизнес-стратегии организации, оценка ее эффективности и совершенствование
2. Управление вовлеченностью персонала и консультационная поддержка бизнеса
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка и реализация политики по развитию корпоративной культуры организации, обеспечивающей поддержку бизнес-стратегии организации, оценка ее эффективности и совершенствование
Навык 1:
Диагностика текущей корпоративной культуры
Умения:
1. Исследовать внутреннее и внешнее окружение организации, определять вызовы внешней среды;
2. Понимать отрасль и деловую/конкурентную среду, в которой работает организация, выделять приоритетные тенденции развития в бизнес-среде;
3. Понимать и анализировать существующую бизнес-стратегию организации (бизнес-цели, бизнес-процессы и бизнес-потребности, бизнес-компетенции, внутренние возможности бизнеса);
4. Проводить аудит глобальных практик в области корпоративной культуры;
5. Проводить HR-аудит, SWOT-анализ, анализ уровня зрелости HR-процессов в соответствии со стратегическими целями организации;
6. Выполнять поиск и анализ необходимой информации из разных источников;
7. Проводить диагностику корпоративной культуры организации;
8. Выполнять анализ и подбор методов исследования.
9. Обрабатывать данные, работать с массивами данных;
10. Анализировать количественные и качественные данные;
11. Интерпретировать полученные данные, использовать данные анализа организационных метрик для принятия решения;
12. Анализировать источники, научные публикации по данной теме, вторичные данные (другие социологические исследования, статистические данные);
13. Составлять отчеты, презентации и оформлять результаты исследования;
14. Использовать специализированное программное обеспечение по анализу данных;
15. Получать необходимую информацию от всех заинтересованных сторон, проводить экспертные интервью, включая руководство, линейных менеджеров, внешних стейкхолдеров.
Знания:
1. Стратегия развития бизнеса, миссия, видение, основные показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;

2. Стратегиялық жоспарлаудағы талдаудың жалпы қағидаттары;
3. Ұйым жұмыс істейтін секторды және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторларды білу;
4. Ұйымның қызметіне әсер ететін саяси, экономикалық, әлеуметтік және технологиялық факторлар;
5. HR-аудитінің қағидаттары мен технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 2:
Мақсатты корпоративтік мәдениетті қалыптастыру, халықаралық тәжірибелерді ескере отырып, корпоративтік мәдениетті басқару, құндылықтарды дамыту, түсіну бағдарламалары, мінез-құлық кодекстері бойынша саясатты, әдістемені, әдістемелік ұсынымдарды әзірлеу/жетілдіру
Машықтар:
1. Корпоративтік мәдениет диагностикасының нәтижелерін талдау;
2. Мақсатты корпоративтік мәдениеттің дамуына барынша тиімді әсер ететін HR-технологиялар мен тәжірибелерін анықтау;
3. Корпоративтік мәдениетке қатысты ұйымдық мүмкіндіктерді, олардың мінез-құлық деңгейінде көрінуін анықтау;
4. Корпоративтік мәдениет пен құндылықтар саласындағы шешімдерді, заманауи технологияларды, модельдерді іздеудің жаңа тәсілдерін талдау және әзірлеу;
5. Стратегиялық сессияларды ұйымдастыру, ұйымның мақсаттарына жету үшін мінез-құлық сценарийлерін әзірлеу;
6. Ұйымның корпоративтік мәдениеті мен құндылықтарын басқару, мінез-құлық кодексі, қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге арналған стратегиялық бизнес мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған түсіну бағдарламалары саласындағы саясатты әзірлеу;
7. Жауапты және этикалық шешім қабылдауды қолдайтын ұйымдық мәдениетті дамыту, бизнес стратегияға сәйкес құндылықтарды, құзыреттілік моделін анықтау;
8. Кемсітушілікке қарсы іс-қимылға, этикалық ортаны қалыптастыруға негізделген корпоративтік мәдениетті басқару саясатын әзірлеу (мәдени ерекшеліктерді, бизнес-ортаны, жұмыскерлердің менталитетін ескере отырып);
9. Саясатты әзірлеу кезінде бенчмаркты қолдану;
10. Ұйымның корпоративтік мәдениетін көрсететін мінез-құлық/этика кодексін әзірлеу; ұйымның мәдени нормалары мен құндылықтарын қолдау үшін инфрақұрылымды әзірлеу; барлық HR-тәжірибелерді ұйымның этикалық нормалары мен құндылықтарына сәйкестендіру;
11. Бағдарламалық және әдістемелік құжаттарды талдау және әзірлеу;
12. Жобаның жоспарын, гипотезаларын және міндеттерін әзірлеу;
13. Ұйымда сенім, топтық жұмыс және ашық коммуникация арқылы тиімді іскерлік қатынастар құру;
14. Ішкі және сыртқы қатысушы тараптардың қабылдауы мен қолдауын қамтамасыз ету үшін коммуникация орнату;
15. Компанияның бизнес көшбасшылары мен жұмыскерлеріне ұсынылатын бастамалардың қажеттілігін негіздеу, ұйымның жетістігіне қол жеткізуде корпоративтік мәдениетті дамыту бойынша қызметтің құндылығын көрсету үшін тиісті метрикаларды әзірлеу;

2. Общие принципы анализа при стратегическом планировании;
3. Знание сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность;
4. Политические, экономические, социальные и технологические факторы, оказывающие влияние на деятельность организации;
5. Принципы и технологии HR- аудита.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формирование целевой корпоративной культуры, разработка/совершенствование политики, методологии, методических рекомендаций по управлению корпоративной культурой, развитию ценностей, программ признания, кодексов поведения с учетом международных практик
Умения:
1. Анализировать результаты диагностики корпоративной культуры;
2. Определять HR-технологии и практики, которые наиболее эффективно повлияют на развитие целевой корпоративной культуры;
3. Определять организационные возможности, относящиеся к корпоративной культуре, их проявление на поведенческом уровне;
4. Анализировать и вырабатывать новые подходы к поиску решений, современных технологий, моделей в области корпоративной культуры и ценностей;
5. Организовывать стратегические сессии, разрабатывать поведенческие сценарии для достижения целей организации;
6. Разрабатывать политику в области управления корпоративной культурой и ценностями организации, кодекса поведения, программ признания, направленные на достижение стратегических бизнес целей на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды;
7. Развивать организационную культуру, поддерживающую ответственное и этичное принятие решений, определять ценности, модель компетенций в соответствии со стратегией бизнеса;
8. Разрабатывать политику по управлению корпоративной культурой, основанную на противодействии дискриминации, на формировании этичной среды (с учетом культурных особенностей, бизнес-среды, менталитета работников);
9. Применять бенчмарк при разработке политик;
10. Разрабатывать кодекс поведения/этики, отражающий корпоративную культуру организации; разрабатывать инфраструктуру для поддержки культурных норм и ценностей организации; приводить все HR-практики в соответствие с этическими нормами и ценностями организации;
11. Анализировать и разрабатывать программные и методические документы;
12. Разрабатывать план, гипотезы и задачи проекта;
13. Выстраивать эффективные деловые взаимоотношения в организации через доверие, командную работу и открытую коммуникацию;
14. Выстраивать коммуникации для обеспечения принятия и поддержки со стороны внутренних и внешних причастных сторон;
15. Обосновывать необходимость предлагаемых инициатив бизнес-лидерам и работникам компании, разрабатывать надлежащие метрики для демонстрации ценности деятельности по развитию корпоративной культуры в достижении успеха организации;

16. Корпоративтік мәдениетті басқару саласындағы ұйымның жетістігі үшін маңызды нәтижеге бағытталған метрикалар мен бағалау тізімдемелерін әзірлеу;
17. Ұйымның құндылықтарына сәйкес келетін шешімдер қабылдау мәселелері бойынша желілік менеджерлер мен жұмыскерлерге консультация беру;
18. Ұйымдық мәдениетке сәйкес келетін мінез-құлықты көрсету және насихаттау;
19. Корпоративтік мәдениетті дамыту саласындағы HR-тәуекелдерді болжау, бағалау және басқару;
20. Этикалық емес тәжірибеден туындаған ұйымдық тәуекелдерді азайту үшін ішкі бақылау әдістерін әзірлеу;
21. Корпоративтік мәдениетті басқару саясатын әзірлеу және іске асыру процесінде HR-тәуекелдерді анықтау, бағалау, болжау және басқару.
Білімдер:
1. Корпоративтік мәдениетті басқару саласындағы қатынастарды реттейтін заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілер;
2. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау негіздері;
3. Корпоративтік мәдениетті басқару, жұмыскерлердің тиімділігін арттыру саласындағы халықаралық практика;
4. Корпоративтік нормалар, құндылықтар және оларды HR процестер мен рәсімдер арқылы басқару тетіктері;
5. Корпоративтік мәдениетті зерттеудің теориялық бағыттары, тұжырымдамалары;
6. Ұйымдық мәдениеттердің түрлері, мәдени модельдер;
7. Корпоративтік мәдениетті басқару бойынша халықаралық тәжірибелер;
8. Зерттеу жүргізу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
9. Сандық және сапалық деректермен жұмыс істеу қағидаттары (математика, статистика негіздері, зерттеудің сандық және сапалық әдістері);
10. Психология, мәдениеттану және еңбек әлеуметтануының негіздері;
11. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық және мәдени ерекшеліктерін зерттеу әдістері.
12. Жұмысқа құштарлықты, HR қызметтерге қанағаттануды зерттеу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
13. Стейкхолдер-менеджмент;
14. Кері байланыс пен талдауды жинауға арналған заманауи құралдар мен платформалар;
15. Мінез-құлық кодексін әзірлеу және іске асыру тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 3:
Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және ұйымдастыру, іс-шаралардың іске асырылуын мониторингілеу және бақылау
Машықтар:
1. Коммуникациялар жоспарын, корпоративтік мәдениетті қалыптастыру мен дамытудың жол картасын әзірлеу және оларды іске асыру;
2. Жол картасының орындалуын бағалау жүйесін әзірлеу;
3. Жол картасын талдауға арналған арнайы бағдарламалық жасақтаманы қолдану;
4. Өзгерістерді басқарудың құрылымдық тәсілдемесіне негізделген өзгерістер процестерін басқару;

16. Разрабатывать ориентированные на результат метрики и оценочные ведомости, критически важные для успеха организации в области управления корпоративной культурой;
17. Консультировать линейных менеджеров и работников по вопросам принятия решений, соответствующих ценностям организации;
18. Демонстрировать и продвигать поведение, соответствующее организационной культуре;
19. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере развития корпоративной культуры;
20. Разрабатывать методы внутреннего контроля для минимизации организационных рисков, вызванных неэтичной практикой;
21. Выявлять, оценивать, прогнозировать и управлять HR-рисками в процессе разработки и реализации политики по управлению корпоративной культурой.
Знания:
1. Законодательные и другие нормативные правовые акты, регулирующие отношения в области управления корпоративной культурой;
2. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования;
3. Международная практика в области управления корпоративной культурой, повышения эффективности работников;
4. Корпоративные нормы, ценности, и механизмы управления ими через HR процессы и процедуры;
5. Теоретические направления, концепции изучения корпоративной культуры;
6. Виды организационных культур, культурные модели;
7. Международные практики по управлению корпоративной культурой;
8. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
9. Принципы работы с количественными и качественными данными (основы математики, статистики, количественные и качественные методы исследования);
10. Основы психологии, культурологии и социологии труда;
11. Методы изучения психологических и культурных особенностей трудовой деятельности работников;
12. Методы исследований вовлеченности, удовлетворенности услугами HR, нормы этики делового общения;
13. Стейкхолдер-менеджмент;
14. Современные инструменты и платформы для сбора обратной связи и аналитики;
15. Подходы к разработке и реализации кодекса поведения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Разработка плана и организация мероприятий по развитию корпоративной культуры, мониторинг и контроль реализации мероприятий
Умения:
1. Разрабатывать план коммуникаций, дорожную карту формирования и развития корпоративной культуры и реализовывать их;
2. Разрабатывать систему оценки исполнения дорожной карты;
3. Использовать специализированное программное обеспечение по анализу дорожной карты;
4. Управлять процессами изменений, основываясь на структурном подходе к управлению изменениями;

5. Корпоративтік мәдениет пен құндылықтарды басқару жөніндегі бағдарламаларды енгізу тәуекелдерінің туындауына әсер ететін факторларды талдау;
6. Жол картасын табысты іске асыру жолындағы ықтимал кедергілерді жеңу үшін шешімдер әзірлеу;
7. Ресурстарды жоспарлау, іс-шаралар бағдарламаларын әзірлеу, іс-шаралар ұйымдастыруды, үйлестіруді және бюджетін есептеуді жоспарлау;
8. Корпоративтік мәдениет пен құндылықтарды басқару жөніндегі бағдарламаларды жоспарлау мен бөлінген бюджетті мониторингілеу мен бақылау;
9. Ұйымның корпоративтік мәдениетін басқару жөніндегі саясатты іске асыру мақсатында, HR ішкі және сыртқы стейкхолдерлерімен тиімді коммуникациялар орнату, хабардар ету мен кері байланысты қамтамасыз ету;
10. Барлық мүдделі тараптардан қажетті ақпаратты алу, басшылықты, желілік менеджерлерді, сыртқы стейкхолдерлерді қоса алғанда, сараптамалық сұхбат жүргізу;
11. Тұлғааралық қатынастарды басқару әдістерін қолдану, топта жұмыс жасау;
12. Жұмыскерлердің қарсылығымен жұмыс істеу;
13. Плакаттарды, постерлерді, трифлеттерді, роликтерді, басшылықтың бейне үндеулерін, пошта арқылы жаңа құндылықтарды таратуды, ақпараттық қабырға газеттерін және кез келген басқа да көрнекі символиканы қоса алғанда, құндылықтардың промо-материалдарын әзірлеу;
14. Аудио, видео, желілік технологияларды қолдану, интернет-ресурстарды, порталды құру, түзету және жаңарту;
15. PR бағытымен бірлесі, корпоративтік мәдениет бойынша имидждік өнімдер әзірлеу;
16. Персоналдың гендерлік, этникалық және мәдени әртүрлілігін ескере отырып, ұйым мәдениетінің құндылықтары мен ерекшеліктері бойынша оқыту, бейімдеу курсын дайындау, ұйымдастыру және өткізу;
17. Ұйымның құндылықтарын ескере отырып, бағалау және оқыту бойынша IT құралдарын енгізу;
18. Ұйым жұмыскерлері арасында іс-шаралардың маркетингі мен ілгерілеуін ұйымдастыру;
19. Іс-шаралардың пилоттық нұсқаларын жүргізу, оқыту және дамыту бағдарламаларын жақсарту және жетілдіру бағыттарын анықтау;
20. Қосалқы мердігерлерді (жаттықтырушылар, жүргізушілер, полиграфия және т.б.) іздеу және олармен келіссөздер жүргізу;
21. Мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау;
22. Іс-шараларды өткізу үшін материалдар әзірлеуді ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Корпоративтік мәдениетті басқару, жұмыскерлердің тиімділігін арттыру саласындағы халықаралық тәжірибе;
2. Персоналды басқару мәселелері бойынша заңнамалық және нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік материалдар;
3. Еңбек заңнамасы;
4. Ұйымдық құрылым және оның профилі, стратегиясы, мамандануы және ұйымның даму перспективалары;
5. Материалдық және материалдық емес ынталандыру жөніндегі қағидалар және ішкі коммуникацияларды, өзара қатынастарды реттейтін басқа да ішкі құжаттар;

5. Анализировать факторы, влияющие на возникновение рисков внедрения программ по управлению корпоративной культурой и ценностями;
6. Разрабатывать решения для преодоления потенциальных преград на пути к успешной реализации дорожной карты;
7. Планировать ресурсы, разрабатывать программы мероприятий, планировать организацию, координацию и расчет бюджета мероприятий;
8. Выполнять мониторинг и контроль планирования и бюджетирования программ по управлению корпоративной культурой и ценностями;
9. Выстраивать эффективные коммуникации с внутренними и внешними стейкхолдерами HR в целях реализации политики по управлению корпоративной культурой организации, обеспечивать информированность и обратную связь;
10. Получать необходимую информацию от всех заинтересованных сторон, проводить экспертные интервью, включая руководство, линейных менеджеров, внешних стейкхолдеров;
11. Применять методы управления межличностными отношениями, работать в команде;
12. Работать с сопротивлением работников;
13. Разрабатывать промо-материалы ценностей, включая плакаты, постеры, трифлеты, ролики, видеообращения руководства, рассылку новых ценностей через почту, информационные стенды и любую другую визуальную символику;
14. Использовать аудио, видео, сетевые технологии, создавать, редактировать и актуализировать интернет- ресурсы, портал;
15. Разрабатывать имиджевую продукцию по корпоративной культуре совместно с PR направлением;
16. Подготавливать, организовывать и проводить обучение, адаптационный курс по ценностям и особенностям культуры организации с учетом гендерного, этнического и культурного разнообразия персонала;
17. Внедрять IT инструменты по оценке и обучению с учетом ценностей организации;
18. Организовывать маркетинг и продвижение мероприятий среди работников организации;
19. Проводить пилотные версии мероприятий, определять области для улучшения и совершенствование программ обучения и развития;
20. Выполнять поиск и вести переговоры с субподрядчиками (тренерами, ведущими, полиграфией и др.);
21. Взаимодействовать с заинтересованными сторонами;
22. Организовывать разработку материалов для проведения мероприятий.
Знания:
1. Международная практика в области управления корпоративной культурой, повышения эффективности работников;
2. Законодательные и нормативные правовые акты, методические материалы по вопросам управления персоналом;
3. Трудовое законодательство;
4. Организационная структура и еҰ профиль, стратегия, специализация и перспективы развития организации;
5. Правила по материальному и нематериальному стимулированию и другие внутренние документы регулирующие внутренние коммуникации, взаимоотношения;

6. Экономика, маркетинг, еңбекті ұйымдастыру және персоналды басқару негіздері;
7. Өзгерістерді басқарудың және жобаларды басқарудың негізгі тәсілдемелері;
8. Адам ресурстарын басқару ұйымының ішкі бизнес-процестері;
9. Визуализация және брендинг негіздері;
10. Құндылықтармен жұмыс істеу технологиялары;
11. Материалдық емес сыйақы, көтермелеу, білімді басқару, қызметті бағалау, көшбасшылықты дамыту жүйесін қалыптастыру негіздері;
12. Іс-шараларды жоспарлау және ұйымдастыру негіздері, тайм-менеджмент;
13. Ақпаратты іздеу және талдау әдістері;
14. Коучинг және тренинг техникалары;
15. Деректерді талдау және түсіндіру әдістері;
16. Деректерді талдауға арналған арнайы бағдарламалық өнімдер;
17. Есептерді және басқа да қажетті құжаттамаларды ресімдеу құжаттары;
18. Қақтығыстарды басқару әдістері, рәсімдер және медиация құралдары;
19. Бюджетті жоспарлаудың негізгі қағидаттары мен әдістері;
20. Оқыту және дамыту теориялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 4:
Ұйымның корпоративтік мәдениеті мен құндылықтарын басқару бойынша жүргізілген бағдарламаларды талдау және олардың тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Корпоративтік мәдениетті дамыту саласындағы стратегияның тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR-метрикаларды талдау, HR-талдау жүргізу;
2. Ақпараттық материалдар мен есептерді дайындау;
3. Осы тақырып бойынша дереккөздерді, ғылыми жарияланымдарды, қайталама деректерді (басқа да әлеуметтік зерттеулер, статистикалық деректер) талдау;
4. Ұйым басшылығына ұсынымдар беру үшін деректерді пайдалану;
5. Корпоративтік мәдениет пен құндылықтарды басқару бағдарламаларын қабылдау серпінін қадағалау және түзетулер енгізу;
6. Корпоративтік мәдениет пен құндылықтарды басқару жөніндегі бағдарламаларды қабылдаудағы жағымсыз өзгерістерге жедел ден қою және барлық мүдделі тараптармен бірлесіп, әрекет ету әдістерін әзірлеу, түзету шараларын қабылдау;
7. Корпоративтік мәдениетті басқару бағдарламаларының тиімділігін арттыру мүмкіндіктерін анықтау;
8. Басқа бизнес көшбасшыларымен бірлесіп, қабылданған шешімдердің тиімділігін және саясатты іске асырудың табыстылығын бағалау және бизнес қажеттілік болған жағдайда, корпоративтік мәдениетті басқару саясатын қайта қарау/түзету.
Білімдер:
1. Деректермен жұмыс істеу қағидаттары;
2. Психология, ұйымның әлеуметтану және еңбек әлеуметтану негіздері;
3. Зерттеу жүргізу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
4. Деректерді талдауға арналған арнайы бағдарламалық өнімдер;
5. Жұмыскерлердің әлеуметтік мінез-құлқы негіздері;
6. Үлкен деректермен жұмыс істеу негіздері;

6. Основы экономики, маркетинга, организации труда и управления персоналом;
7. Основные подходы к управлению изменениями и управлению проектами;
8. Внутренние бизнес-процессы организации по управлению человеческими ресурсами;
9. Основы визуализации и брендинга;
10. Технологии работы с ценностями;
11. Основы формирования системы нематериального вознаграждения, поощрения, управления знаниями, оценки деятельности, развития лидерства;
12. Основы планирования и организации мероприятий, тайм-менеджмент;
13. Методы поиска и анализа информации;
14. Техники коучинга и тренинга;
15. Методы анализа и интерпретации данных;
16. Специализированные программные продукты по анализу данных;
17. Документы по оформлению отчетов и другой необходимой документации;
18. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
19. Основные принципы и методы планирования бюджета;
20. Теории обучения и развития.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Анализ проведенных программ по управлению корпоративной культурой и ценностями организации и оценка их эффективности
Умения:
1. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности стратегии в области развития корпоративной культуры, проводить HR-аналитику;
2. Подготавливать информационные материалы и отчеты;
3. Анализировать источники, научные публикации по данной теме, вторичные данные (другие социологические исследования, статистические данные);
4. Использовать данные для предоставления рекомендаций руководству организации;
5. Отслеживать динамику восприятия программ по управлению корпоративной культурой и ценностями и вносить корректировки;
6. Оперативно реагировать на нежелательные изменения в восприятии программ по управлению корпоративной культурой и ценностями и разрабатывать методы реагирования совместно со всеми заинтересованными сторонами, принимать корректирующие меры;
7. Определять возможности для повышения эффективности программ по управлению корпоративной культурой;
8. Совместно с другими бизнес-лидерами оценивать эффективность принятых решений и успешность реализации политики и, в случае бизнес-необходимости, пересматривать/корректировать политику по управлению корпоративной культурой.
Знания:
1. Принципы работы с данными;
2. Основы психологии, социологии организации и социологии труда;
3. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
4. Специализированные программные продукты по анализу данных;
5. Основы социального поведения работников;
6. Основы работы с большими данными;

7. Ұйымның корпоративтік мәдениеті мен құндылықтарын басқару бағдарламаларының метрикалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Еңбек функциясы 2:
Персоналдың жұмысқа құштарлығын басқару және бизнесті консультациялық қолдау
Дағды 1:
Персоналдың жұмысқа құштарлығын басқару және әлеуметтік шиеленісін бақылау
Машықтар:
Машықтары:
1. Персоналдың жұмысқа құштарлығы деңгейіне диагностика жүргізу;
2. Ұйымдағы жұмысқа құштарлық деңгейін диагностикалау мәселелері бойынша коммуникациялық науқандар жүргізу;
3. Нәтижелерді талдау, персоналдың жұмысқа құштарлығы деңгейіне оң/теріс әсер ететін факторларды анықтау;
4. Есептер, таныстырылымдар жасау және зерттеу нәтижелерін рәсімдеу;
5. Түзету іс-шаралары жоспарын әзірлеу және іске асыру, іске асырылған іс-шаралардың тиімділігін бағалау;
6. Ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саласындағы стратегияның тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR-метрикаларды талдау;
7. Ресурстарды жоспарлау, персоналды іріктеу және жалдау, ұстап қалу және өсіру, жұмыстан босату және толықтыру саласындағы HR тәуекелдерді болжау, бағалау және басқару;
8. Басқарушылық шешімдер қабылдау үшін ұйымның басшылығына персоналдың жұмысқа құштарлығы деңгейіне байланысты бар немесе ықтимал проблемаларды, HR-тәуекелдерді жеткізу;
9. Жұмыскерлердің жұмысқа құштарлығын арттыруға және ұстап қалуға бағытталған HR бастамаларды әзірлеп, іске асыру; үздік халықаралық тәжірибелер
9. Коммуникацияларды, кері байланыс мәдениетін дамыту (ұсыныстар, пікірлер жинау, инфосессиялар, басшылықпен көпшілік кездесулер, интернет-чаттар, HR-әкімшілік қолдау);
10. Бизнес-бөлімшелердің басшыларына салауатты жұмыс қатынастарын құру және қолайлы жұмыс ортасын ашу мәселелері бойынша консультация беру.
Білімдер:
1. Жұмысқа құштарлықты, HR қызметтеріне қанағаттануды зерттеу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
2. Жұмыскердің жұмысқа құштарлығы деңгейі мен әл-ауқатының, жұмысқа құштарлығы мен тиімділігінің өзара байланысы;
3. Ұйымдық мәдениет пен ахуалды талдау;
4. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
5. Мотивация және көшбасшылық теориялары;
6. Жұмыскерлерді ұстау әдістері; stay/exit-сұхбат қағидаттары;
7. Жиынтық ынталандыру жүйесінің теориялары мен практикасы;
8. Персоналдың қызметін бағалау, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау және болжау әдістері, еңбекті материалдық және материалдық емес ынталандыру нысандары;
9. Қақтығыстарды басқару әдістері, рәсімдері және медиация құралдары
10. Жұмыс берушінің бренді, оны құру және ілгерілету кезеңдері мен әдістері;
11. Жұмыс берушінің құндылық ұсынысы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 2:
Ұйымның мәдениеті мен құндылықтарын басқару әдістерін жұмыс тәжірибесіне енгізу бойынша консультациялық қолдау
Машықтар:

7. Метрики программ по управлению корпоративной культуры и ценностями организации.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Управление вовлеченностью персонала и консультационная поддержка бизнеса
Навык 1:
Управление вовлеченностью и контроль социальной напряженности персонала
Умения:
1. Проводить диагностику уровня вовлеченности персонала;
2. Проводить коммуникационные кампании по вопросам диагностики уровня вовлеченности в организации;
3. Анализировать результаты, определять факторы, оказывающие позитивное/негативное влияние на уровень вовлеченности персонала;
4. Составлять отчеты, презентации и оформлять результаты исследования;
5. Разрабатывать и реализовывать план корректирующих мероприятий, оценивать эффективность реализованных мероприятий;
6. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности стратегии в области планирования ресурсов, подбора и найма, удержания и продвижения, высвобождения и восполнения;
7. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере планирования ресурсов, подбора и найма, удержания и продвижения, высвобождения и восполнения персонала;
8. Доводить до руководства организации существующие или потенциальные проблемы, HR-риски, связанные с уровнем вовлеченности персонала, для принятия управленческих решений;
9. Разрабатывать и реализовывать HR-инициативы, направленные на повышение вовлеченности и удержание работников; лучшие международные практики
10. Развивать коммуникации, культуру обратной связи (сбор предложений, мнений, инфосессии, публичные встречи с руководством, интернет-чаты, HR-административная поддержка);
11. Консультировать руководителей бизнес-подразделений по вопросам выстраивания здоровых рабочих отношений и созданию благоприятной рабочей среды.
Знания:
1. Методы исследований вовлеченности, удовлетворенности услугами HR, нормы этики делового общения;
2. Взаимосвязь уровня вовлеченности и благосостояния работника, вовлеченности и эффективности работника;
3. Анализ организационной культуры и климата;
4. Этапы жизненного цикла работника;
5. Теории мотивации и лидерства;
6. Методы удержания работников; принципы stay/exit-интервью;
7. Теории и практики системы совокупного поощрения;
8. Методы оценки деятельности персонала, анализа количественного и качественного состава персонала и прогнозирования, формы материального и нематериального стимулирования труда;
9. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
10. Бренд работодателя, этапы и методы для его построения и продвижения;
11. Ценностное предложение работодателя.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Консультационная поддержка по внедрению в практику работы методов управления культурой и ценностями организации
Умения:

1. Ұйымның мәдениеті мен құндылықтарын басқару әдістерін жұмыс тәжірибесіне енгізу жөнінде басшыларға консультация беру;
2. Ұйымның мәдениеті мен құндылықтарын басқару әдістерін жұмыс тәжірибесіне енгізу бойынша жұмыскерлерге консультация беру;
3. Корпоративтік мәдениетті басқару мәселелері бойынша ұйым бөлімшелеріне сараптамалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ету;
4. Қақтығыстарды басқару және қиын жағдайларда сындарлы шешімдер табу;
5. Ұйымдық процестер мен рәсімдерге құндылықтарды енгізу мәселелері бойынша басшылық пен жұмыскерлер үшін ақпараттық материалдар дайындау;
6. Зерттеу жүргізу кезінде құралдар жинағын әзірлеу (анкеталар, сауалнамалар және т.б.).
Білімдер:
1. Ұйымның мәдениеті мен құндылықтарын басқару әдістері;
2. Консультация беру модельдері мен құралдары;
3. Коучинг әдістері мен техникасы;
5. Қақтығыстарды басқару әдістері;
6. Ақпаратты талдау әдістері;
7. Аспаптармен жұмыс (анкеталар, сауалнама парақтары және т.б.);
8. PowerPoint иелену (таныстырылымдармен жұмыс);
9. Визуализация және брендинг негіздері;
10. Шешендік өнер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Нәтижеге бағдарлану
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Ішкі коммуникациялар жөніндегі менеджер
7
HR брендті басқару жөніндегі менеджер
6
Жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару жөніндегі менеджер
6
HR Дженералист
7
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жөніндегі басшы
7
Адам ресурстарын басқару саласындағы консультант
8
Кадрлар жөніндегі басқарушы
11. Кәсіптің карточкасы "HR брендті басқару жөніндегі менеджер":
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
HR брендті басқару жөніндегі менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура
Мамандық:
Бизнес және басқару
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-009 - Өндірістік қатынастар жөніндегі басшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс берушінің брендін қалыптастыруға, дамытуға және қолдауға бағытталған процестерді, рәсімдер мен әрекеттерді жоспарлау, басқару, іске асыру және үйлестіру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Консультировать руководителей по внедрению в практику работы методов управления культурой и ценностями организации;
2. Консультировать работников по внедрению в практику работы методов управления культурой и ценностями организации;
3. Обеспечивать экспертную поддержку подразделений организации по вопросам управления корпоративной культурой;
4. Управлять конфликтами и находить конструктивные решения в сложных ситуациях;
5. Подготавливать информационные материалы для руководства и работников по вопросам внедрения ценностей в организационные процессы и процедуры;
6. Разрабатывать инструментарий при проведении исследований (анкет, опросных листов и др.).
Знания:
1. Методы управления культурой и ценностями организации;
2. Модели и инструменты консультирования;
3. Методы и техники коучинга;
5. Методы управления конфликтами;
6. Методы анализа информации;
7. Работа с инструментарием (анкеты, опросные листы и др.);
8. Владение PowerPoint (работа с презентациями);
9. Основы визуализации и брендинга;
10. Ораторское искусство.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Лидерство
Ориентация на результат
Сотрудничество и взаимодействие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Менеджер по внутренним коммуникациям
7
Менеджер по управлению HR брендом
6
Менеджер по управлению благополучием работников
6
HR Дженералист
7
Руководитель по управлению социально-трудовыми отношениями
7
Консультант в области управления человеческими ресурсами
8
Управляющий по кадрам
11. Карточка профессии "Менеджер по управлению HR брендом":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по управлению HR брендом
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-009 - Руководитель по производственным отношениям
Основная цель деятельности:
Планирование, управление, реализация и координация процессов, процедур и действий, направленных на формирование, развитие и поддержку бренда работодателя.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Жұмыс берушінің брендін әзірлеу және дамыту
2. Коммуникациялық стратегияны әзірлеу
3. Жұмыс берушінің брендін ілгерілету, ұйымның даму стратегиясын ескере отырып, бренд саясатын түзету, тиімділікті бағалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жұмыс берушінің брендін әзірлеу және дамыту
Дағды 1:
Жұмыс берушінің брендіне аудит
Машықтар:
1. Ұйымның әлеуетті жұмыскерлерінің имиджді қабылдауын зерттеу;
2. Ұйымның қазіргі және бұрынғы жұмыскерлерінің имидж қабылдауы мен таратуын талдау;
3. Жұмыскерлердің жұмысқа құлшынысын зерттеу нәтижелерін талдау;
4. Жұмыс беруші ретінде ұйымның қалаған бренді туралы жоғары басшылықтың пайымын талдау және өзара іс-қимыл жасау;
5. Бәсекелестерге қарай ұйымның имиджін талдау;
6. Сыртқы ортада ұйымның бренді туралы пікірлерді үнемі қадағалап отыру;
7. Ұйымның корпоративтік мәдениетін талдау деректерін пайдалану;
8. Жұмыс берушінің брендін дамыту саласындағы HR-тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару;
9. Аудит нәтижелерін жұмыс берушінің құндылық ұсынысына тарату;
10. Жұмыс берушінің брендін дамыту және ілгерілету бойынша басшыларға консультация беру;
11. Жұмыс берушінің бренд мәселелері бойынша мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Менеджмент, ұйымдық мінез-құлық, маркетинг, әлеуметтік психология, экономика негіздері;
2. Персоналды іздеу және іріктеу HR-процестері, жұмыскерлерді басқа HR-процестерге босату процестері;
3. Тұрақты даму тұжырымдамасы;
4. Еңбек нарығын зерттеу тәсілдері;
5. Жұмыс берушінің брендін зерттеу әдістемесі;
6. Жұмыскерлердің жұмысқа құлшынысын зерттеу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 2:
Жұмыс берушінің құндылық ұсынысын әзірлеу
Машықтар:
1. Ұйымның миссиясы мен құндылықтарын анықтауға қатысу;
2. Ұйымның күшті және әлсіз жақтарын анықтау және бәсекелестік артықшылықтарын анықтау;
3. Жұмыс берушінің мақсатты аудиториясын анықтау;
4. Жұмыс берушінің құндылық ұсынысын тұжырымдау және HR брендін орналастыру;
5. HR брендбук әзірлеуге қатысу және негізгі брендбукке енгізу;
6. Жұмыс берушінің құндылық ұсынысы мәселелері бойынша басшыларға консультация беру;
7. Жұмыс берушінің құндылық ұсынысын модельдеу мәселесі бойынша мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Маркетинг, экономика, психология негіздері;
2. Жұмыс берушінің мақсатты аудиториясын, оның сипаттамалары мен ерекшеліктерін анықтау әдістері;
3. Ұйымның миссиясы мен құндылықтары;
4. Персоналды басқару саласындағы процестер;
5. Бәсекелестердің профилі, еңбек нарығындағы жағдай.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 3:
Брендингті жоспарлау және бюджет бөлу
Машықтар:

1. Разработка и развитие бренда работодателя
2. Разработка коммуникационной стратегии
3. Продвижение бренда работодателя, корректировка политики бренда с учҰтом стратегии развитии организации, оценка эффективности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка и развитие бренда работодателя
Навык 1:
Аудит бренда работодателя
Умения:
1. Исследовать восприятия имиджа потенциальными работниками организации;
2. Анализировать восприятие и трансляцию имиджа нынешними и бывшими работниками организации;
3. Анализировать результаты исследования вовлеченности работников;
4. Взаимодействовать и анализировать видение высшего руководства о желаемом бренде организации как работодателя;
5. Анализировать имидж организации на фоне конкурентов;
6. Выполнять постоянный мониторинг мнений о бренде организации во внешней среде;
7. Использовать данные анализа корпоративной культуры организации;
8. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в области развития бренда работодателя;
9. Транслировать результаты аудита в ценностное предложение работодателя;
10. Консультировать руководителей по развитию и продвижению бренда работодателя;
11. Взаимодействовать с заинтересованными сторонами по вопросам бренда работодателя.
Знания:
1. Основы менеджмента, организационного поведения, маркетинга, социальной психологии, экономики;
2. HR процессы поиска и подбора персонала, высвобождения работников другие HR процессы;
3. Концепция устойчивого развития;
4. Подходы к исследованию рынка труда;
5. Методология исследования бренда работодателя;
6. Методология исследования вовлеченности персонала.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка ценностного предложения работодателя
Умения:
1. Участвовать в определении миссии и ценностей организации;
2. Определять сильные и слабые стороны, и выявлять конкурентные преимущества организации;
3. Определять целевую аудиторию работодателя;
4. Формулировать ценностное предложение работодателя и позиционировать HR бренда;
5. Участвовать в разработке HR брендбука и внедрять в основной брендбук;
6. Консультировать руководителей по вопросам ценностного предложения работодателя;
7. Взаимодействовать с заинтересованными сторонами по вопросу моделирования ценностного предложения работодателя.
Знания:
1. Основы маркетинга, экономики, психологии;
2. Методы определения целевой аудитории работодателя, ее характеристик и особенностей;
3. Миссия и ценности организации;
4. Процессы в области управления персоналом;
5. Профиль конкурентов, ситуация на рынке труда.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Планирование и бюджетирование брендинга
Умения:

1. Бизнестің стратегиялық мақсаттары мен операциялық моделін ескере отырып, жұмыс берушінің брендін әзірлеу, дамыту және ілгерілету бойынша іс-шаралар мен жұмыстарды жоспарлау;
2. Қысқа, орта және ұзақ мерзімдерге жұмыс берушінің брендін дамытуға және ілгерілетуге шығындарды жоспарлау және талдау;
3. Жұмыс берушінің брендін ілгерілетуге және дамытуға бағытталған іс-шараларға жұмсалатын шығыстарға мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Маркетинг, әлеуметтік психология және қабылдау психологиясының негіздері мен әдістері;
2. Бюджет бөлу негіздері;
3. Өзгерістерді басқару;
4. PR негіздері (паблик релейшнс);
5. Жұмыс берушінің брендін дамыту және ілгерілету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу әдістері мен техникалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 4:
Жұмыс берушінің бренд мәселелері бойынша барлық мүдделі тұлғаларға консультация беру және оқыту
Машықтар:
1. Жұмыс берушінің брендін ілгерілету процесіне қатысушылармен серіктестік қатынастар құру;
2. Келіссөздер мен таныстырылымдар жүргізу;
3. Бизнестің стратегиялық мақсаттарға сәйкес жұмыс берушінің брендін басшылармен бірлесіп, ілгерілетудегі басымдықтарды айқындау;
4. Мүдделі тараптарға жұмыс берушінің брендін ілгерілету қағидаттары мен әдістеріне консультация беру/оқыту.
Білімдер:
1. Маркетинг, психология негіздері;
2. Бизнестің стратегиялық мақсаттары;
3. Жұмыс берушінің брендін ілгерілету қағидаттары мен әдістері;
4. Жұмыс берушінің брендін ілгерілету құралдары;
5. Өзгерістерді басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Еңбек функциясы 2:
Коммуникациялық стратегияны әзірлеу
Дағды 1:
Ұйымның міндеттері мен мақсатты топтарды ескере отырып, жұмыс берушінің брендін ілгерілету үшін коммуникация арналарын анықтау
Машықтар:
1. Жұмыс берушінің брендін ілгерілетудің медиа стратегияларын қалыптастыру;
2. Мақсатты топтарды, олардың сипаттамаларын, ерекшеліктерін, талаптарын анықтау;
3. Әрбір мақсатты топ үшін ең тиімді коммуникация арналарын пайдалану және жұмыс берушінің брендін мүдделі тараптармен серіктестікте ілгерілету үшін коммуникация жоспарын әзірлеу.
Білімдер:
1. Маркетинг негіздері, PR (паблик релейшнс) және медиа жоспарлау;
2. Жобалық менеджмент және бизнесті жоспарлау негіздері;
3. Мақсатты топтарды, олардың сипаттамалары мен ерекшеліктерін және қолайлы коммуникация арналарын анықтау әдістері мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 2:
Контент-стратегияны әзірлеу
Машықтар:
1. Мүдделі тараптармен әріптестікте интернет-порталды, сыртқы сайттарды, ұйымның әлеуметтік желілердегі парақшаларын толтыру тұжырымдамасын әзірлеуге қатысу;
2. Мүдделі тараптармен бірлесіп, ұйымда болып жатқан оқиғалар туралы жаңалықтар жазу үшін ақпараттық себептерді жоспарлау;

1. Планировать мероприятия и работы по разработке, развитию и продвижению бренда работодателя с учҰтом стратегических целей и операционной модели бизнеса;
2. Анализировать и планировать затраты на развитие и продвижение бренда работодателя на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды;
3. Выполнять мониторинг расходов на мероприятия, направленные на продвижение и развитие бренда работодателя.
Знания:
1. Основы и методики маркетинга, социальной психологии и психологии восприятия;
2. Основы бюджетирования;
3. Управление изменениями;
4. Основы PR (паблик релейшнс);
5. Методы и техники организации и проведения мероприятий по развитию и продвижению бренда работодателя.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Консультирование и обучение всех заинтересованных лиц по вопросам бренда работодателя
Умения:
1. Выстраивать партнерские отношения с участниками процесса продвижения бренда работодателя;
2. Вести переговоры и презентации;
3. Определять приоритеты в продвижении бренда работодателя совместно с руководителями, согласно стратегическим целям бизнеса;
4. Консультировать / обучать заинтересованные стороны принципам и методам продвижения бренда работодателя.
Знания:
1. Основы маркетинга, психологии;
2. Стратегические цели бизнеса;
3. Принципы и методы продвижения бренда работодателя;
4. Инструменты продвижения бренда работодателя;
5. Управление изменениями.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка коммуникационной стратегии
Навык 1:
Определение каналов коммуникации для продвижения бренда работодателя с учҰтом задач организации и целевых групп
Умения:
1. Выстраивать медиа-стратегии продвижения бренда работодателя;
2. Определять целевые группы, их характеристики, особенности, ожидания;
3. Использовать наиболее эффективные каналы коммуникации для каждой целевой группы и разрабатывать план коммуникаций для продвижения бренда работодателя в партнерстве с заинтересованными сторонами.
Знания:
1. Основы маркетинга, PR (паблик релейшнс) и медиа планирования;
2. Основы проектного менеджмента и бизнес планирования;
3. Методы и способы определения целевых групп, их характеристик и особенностей и предпочтительных каналов коммуникации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка контент-стратегии
Умения:
1. Участвовать в разработке концепции наполнения интернет-портала, внешних сайтов, страниц организации в социальных сетях в партнерстве с заинтересованными сторонами;
2. Планировать информационные поводы для написание новостей о происходящих событиях в организации совместно с заинтересованными сторонами;

3. Ұйымның ішкі арналары үшін контент-стратегиясын әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. PR (паблик релейшнс) және маркетингтің негізгі құралдары;
2. Қабылдау психологиясының негіздері;
3. Контент-стратегиясын әзірлеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 3:
Жұмыс берушінің брендін ілгерілету іс-шараларын әзірлеу және жоспарлау
Машықтар:
1. Кәсіби қауымдастықтармен, ЖОО-мен өзара іс-қимыл бойынша брендті ілгерілету бағдарламаларын әзірлеу және жоспарлау, бос орындар жәрмеңкелеріне және осыған ұқсас іс-шараларға қатысу;
2. Басқа ұйымдармен брендті ілгерілету іс-шараларын әзірлеу және жоспарлау (қажет болған жағдайда);
3. Корпоративтік құндылықтарды таратуға, ұйым жұмыскерлерінің құлшынысын арттыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеу және жоспарлау;
4. Ұйым ішіндегі тиімді коммуникацияларды дамытуға ықпал ету;
5. Жұмыс берушінің брендін қолдау мен ілгерілетуге ықпал ететін корпоративтік іс-шараларды әзірлеуге қатысу және жоспарлау.
Білімдер:
1. Маркетинг негіздері, PR (паблик релейшнс);
2. Ұйымдық мінез-құлық, психология негіздері;
3. Өзгерістерді басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Еңбек функциясы 3:
Жұмыс берушінің брендін ілгерілету, ұйымның даму стратегиясын ескере отырып, бренд саясатын түзету, тиімділікті бағалау
Дағды 1:
Контент-стратегияны іске асыру
Машықтар:
1. Мүдделі тараптармен серіктестікте интернет-порталды, сыртқы сайттарды, ұйымның әлеуметтік желілердегі парақшаларын толтыру тұжырымдамасын іске асыру;
2. Ақпараттық себептер жасау, мүдделі тараптармен бірлесіп, ұйымда болып жатқан оқиғалар туралы жаңалықтардың контентін дайындау;
3. Ұйымның ішкі арналары үшін контент-стратегиясын іске асыру.
Білімдер:
1. PR және маркетингтің негізгі құралдары;
2. Әлеуметтік желілер және олардың сипаттамалары;
3. Ақпараттық себептерді құру әдістері;
4. Ішкі коммуникация арналары және олардың сипаттамалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 2:
Жұмыс берушінің брендін ілгерілету іс-шараларын іске асыру
Машықтар:
1. Кәсіби қауымдастықтармен, ЖОО-мен өзара іс-қимыл, бос орындар жәрмеңкелеріне және осындай іс-шараларға қатысу бойынша тренингтік бағдарламаларды жоспарлау және ұйымдастыру;
2. Басқа ұйымдармен брендингтік іс-шараларды іске асыру (қажет болған жағдайда);
3. Корпоративтік құндылықтарды таратуға, ұйым жұмыскерлерінің адалдығын арттыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру;
4. Ұйым ішіндегі тиімді коммуникацияларды қолдау;
5. Жұмыс берушінің брендін ілгерілетуге ықпал ететін корпоративтік іс-шараларды іске асыру;
6. Барлық мүдделі тараптардан және процеске қатысушылардан брендтік іс-шараларды іске асыру бойынша кері байланыс алу.
Білімдер:

3. Участвовать в разработке контент-стратегии для внутренних каналов организации.
Знания:
1. Основные инструменты PR (паблик релейшнс) и маркетинга;
2. Основы психологии восприятия;
3. Методы разработки контент-стратегии.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Разработка и планирование мероприятий по продвижению бренда работодателя
Умения:
1. Разрабатывать и планировать программы продвижения бренда по взаимодействию с профессиональными сообществами, с ВУЗами, участвовать в ярмарках вакансий и подобных мероприятиях;
2. Разрабатывать и планировать мероприятий по продвижению бренда с другими организациями (при необходимости);
3. Разрабатывать и планировать мероприятия, направленные на трансляцию корпоративных ценностей, повышение вовлеченности работников организации;
4. Содействовать развитию эффективных коммуникаций внутри организации;
5. Участвовать в разработке и планировать корпоративные мероприятия, содействующие поддержке и продвижению бренда работодателя.
Знания:
1. Основы маркетинга, PR (паблик релейшнс);
2. Основы организационного поведения, психологии;
3. Основы управления изменениями.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Продвижение бренда работодателя, корректировка политики бренда с учҰтом стратегии развитии организации, оценка эффективности
Навык 1:
Реализация контент-стратегии
Умения:
1. Реализовывать концепцию наполнения интернет-портала, внешних сайтов, страниц организации в социальных сетях в партнерстве с заинтересованными сторонами;
2. Создавать информационные поводы, подготавливать контент новостей о происходящих событиях в организации совместно с заинтересованными сторонами;
3. Реализовывать контент-стратегию для внутренних каналов организации.
Знания:
1. Основные инструменты PR и маркетинга;
2. Социальные сети и их характеристики;
3. Методы создания информационных поводов;
4. Внутренние каналы коммуникации и их характеристики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Реализация мероприятий по продвижению бренда работодателя
Умения:
1. Планировать и организовывать брендинговые программы по взаимодействию с профессиональными сообществами, с ВУЗами, участия в ярмарках вакансий и подобных мероприятиях;
2. Реализовывать брендинговые мероприятия с другими организациями (при необходимости);
3. Реализовывать мероприятия, направленные на трансляцию корпоративных ценностей, повышение лояльности работников организации;
4. Поддерживать эффективные коммуникации внутри организации;
5. Реализовывать корпоративные мероприятия, содействующие продвижению бренда работодателя;
6. Получать обратную связь по реализации брендинговых мероприятий от всех заинтересованных сторон и участников процесса.
Знания:

1. Маркетинг негіздері, PR (паблик релейшнс);
2. Ұйымдық мінез-құлық негіздері;
3. Трансформациялық менеджмент негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 3:
Жұмыс берушінің брендін ілгерілету процесін талдау және түзету
Машықтар:
1. Жұмыс берушінің брендін ұйымның сыртқы мақсатты топтары мен жұмыскерлерінің қабылдауын бақылау және талдау;
2. Жұмыс берушінің брендін ілгерілетудегі тәуекелдерді болжау және мүдделі тараптармен бірлесіп, жұмыс берушінің брендін қабылдаудағы жағымсыз өзгерістерді азайту;
3. Жұмыс берушінің брендін қабылдау серпінін зерттеу және жұмыс берушінің брендін ілгерілету процесіне түзетулер енгізу.
Білімдер:
1. Әлеуметтану негіздері;
2. Үлкен деректермен жұмыс істеу негіздері;
3. Жұмыс берушінің брендін қабылдауды талдау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 4:
Жұмыс берушінің брендинг процесінің тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Жұмыс берушінің брендинг метрикаларын талдау, HR-талдауын жүргізу;
2. Оңтайлы басқару шешімдерін таңдау мақсатында, жұмыс берушінің брендіне қатысты тәуекелдердің туындауына әсер ететін факторларды талдау;
3. Жұмыс берушінің брендін жоспарлау мен бөлінген бюджетін мониторингілеу және бақылау.
Білімдер:
1. Тәуекел факторларын талдау негіздері;
2. Жұмыс берушінің брендинг метрикалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Бизнесті түсіну
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Нәтижеге бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі менеджер
7
Ішкі коммуникациялар жөніндегі менеджер
6
Жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару жөніндегі менеджер
6
HR Дженералист
7
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жөніндегі басшы
7
Адам ресурстарын басқару саласындағы консультант
8
Кадрлар жөніндегі басқарушы
12. Кәсіптің карточкасы "Ішкі коммуникациялар жөніндегі менеджер ":
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ішкі коммуникациялар жөніндегі менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура
Мамандық:
Бизнес және басқару
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-010 - Персоналды дамыту жөніндегі функционалдық басшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйым ішіндегі ақпараттық өзара іс-қимылдың тиімді жүйесін талдау, қалыптастыру және мониторингілеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Основы маркетинга, PR (паблик релейшнс);
2. Основы организационного поведения;
3. Основы трансформационного менеджмента.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Анализ и корректировка процесса продвижения бренда работодателя
Умения:
1. Выполнять мониторинг и анализ восприятия бренда работодателя внешними целевыми группами и работниками организации;
2. Прогнозировать риски в продвижении бренда работодателя и минимизировать нежелательные изменения в восприятии бренда работодателя совместно с заинтересованными сторонами;
3. Исследовать динамику восприятия бренда работодателя и вносить коррективы в процесс продвижения бренда работодателя.
Знания:
1. Основы социологии;
2. Основы работы с большими данными;
3. Основы анализа восприятия бренда работодателя.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Оценка эффективности процесса брендинга работодателя
Умения:
1. Анализировать метрики брендинга работодателя, проводить HR-аналитику;
2. Анализировать факторы, влияющие на возникновение рисков касательно бренда работодателя, с целью выбора оптимальных управленческих решений;
3. Выполнять мониторинг и контроль планирования и бюджетирования бренда работодателя.
Знания:
1. Основы анализа факторов риска;
2. Метрики брендинга работодателя.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Понимание бизнеса
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Лидерство
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Менеджер по развитию корпоративной культуры
7
Менеджер по внутренним коммуникациям
6
Менеджер по управлению благополучием работников
6
HR Дженералист
7
Руководитель по управлению социально-трудовыми отношениями
7
Консультант в области управления человеческими ресурсами
8
Управляющий по кадрам
12. Карточка профессии "Менеджер по внутренним коммуникациям":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по внутренним коммуникациям
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-010 - Руководитель по развитию персонала
Основная цель деятельности:
Анализ, формирование и мониторинг эффективной системы внутриорганизационного информационного взаимодействия
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Ұйым ішіндегі коммуникациялар моделін диагностикалау және қалыптастыру
2. Ұйым ішіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл стратегиясын әзірлеу
3. Ішкі ұйымдық коммуникациялардың ақпараттық арналарын қалыптастыру және қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйым ішіндегі коммуникациялар моделін диагностикалау және қалыптастыру
Дағды 1:
Ұйым ішіндегі коммуникациялар процесін зерттеуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Ақпарат жинау үшін мақсатты топтар мен дереккөздерді анықтау;
2. Зерттеу жүргізу әдістерін анықтау;
3. Сұхбаттарды, сауалнамаларды, фокус-топтарды ұйымдастыру және өткізу;
4. Алынған ақпаратты талдау;
5. Ұйым ішіндегі коммуникацияларды дамытудың халықаралық трендтері бойынша бенчмарк жинау;
6. Ұйым ішіндегі коммуникациялар моделін қалыптастыруға әсер ететін сыртқы факторларды зерттеу.
Білімдер:
1. Ақпаратты іздеу технологиялары;
2. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
3. Бәсекелестік талдау әдісі;
4. Әлеуметтік зерттеулерді сапалық және сандық жағынан талдау әдістері;
5. HR саласындағы жетекші цифрлық құралдар мен платформалар;
6. Әлеуметтік платформалардағы маркетинг негіздері;
7. Персоналдың жұмысқа құштарлығын зерттеу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 2:
Ұйым ішіндегі коммуникациялар моделін қалыптастыру
Машықтар:
1. Ұйымдық құрылымды және оның шеңберіндегі кросс функционалды өзара іс-қимылды талдау;
2. Базалық корпоративтік құндылықтар мен ұйымдық мінез-құлық стандарттарын қалыптастыруға қатысу;
3. Ұйымның өзекті ақпараттық арналары мен бизнес-процестерін біріктіру;
4. Ұйым ішіндегі коммуникациялардың қазіргі модельдерін сипаттау;
5. Ұйым ішіндегі коммуникациялардың мақсатты моделін әзірлеу;
6. Ұйым ішіндегі коммуникация моделін дамыту процесінде HR-тәуекелдерді болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, қағидаттары;
2. Мақсат қою қағидаттары мен әдістері;
3. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
4. Тезистерді, негізгі алғышарттарды тұжырымдау әдістері;
5. Ұйымдық мінез-құлық, өзгерістерді басқару, тәуекелдерді басқару негіздері;
6. PR және маркетингтің негізгі құралдары;
7. Әлеуметтік желілер және олардың сипаттамалары;
8. Ақпараттық себептерді құру әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Еңбек функциясы 2:
Ұйым ішіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл стратегиясын әзірлеу
Дағды 1:
Бірыңғай ішкі ақпараттық өрісті және ішкі мақсатты аудиторияны қалыптастыру
Машықтар:
1. Ұйымның миссиясы мен құндылықтарын анықтауға қатысу;

1. Диагностика и формирование модели внутриорганизационных коммуникаций
2. Разработка стратегии внутриорганизационного информационного взаимодействия
3. Формирование и поддержка информационных каналов внутриорганизационных коммуникаций
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Диагностика и формирование модели внутриорганизационных коммуникаций
Навык 1:
Организация исследований процесса внутриорганизационных коммуникаций
Умения:
1. Определять целевые группы и источники для сбора информации;
2. Определять методы проведения исследования;
3. Организовывать и проводить интервью, опросы, фокус-группы;
4. Анализировать полученную информацию;
5. Собирать бенчмарк по международным трендам развития внутриорганизационных коммуникаций;
6. Исследовать внешние факторы, влияющие на формирование модели внутриорганизационных коммуникаций.
Знания:
1. Технологии поиска информации;
2. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
3. Метод конкурентного анализа;
4. Методы качественного и количественного анализа социологических исследований;
5. Ведущие цифровые инструменты и платформы в области HR;
6. Основы маркетинга в социальных платформах;
7. Методология исследования вовлеченности персонала.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формирование модели внутриорганизационных коммуникаций
Умения:
1. Анализировать организационную структуру и кроссфункциональное взаимодействие в ее рамках;
2. Участвовать в формировании базовых корпоративных ценностей и стандартов организационного поведения;
3. Интегрировать актуальные информационные каналы и бизнес-процессы организации;
4. Описывать текущие модели внутриорганизационных коммуникаций;
5. Разрабатывать целевую модель внутриорганизационных коммуникаций;
6. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в процессе развития модели внутриорганизационных коммуникаций.
Знания:
1. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
2. Принципы и методы целеполагания;
3. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
4. Методы формулирования тезисов, ключевых посылов;
5. Основы организационного поведения, управления изменениями, управления рисками;
6. Основные инструменты PR и маркетинга;
7. Социальные сети и их характеристики;
8. Методы создания информационных поводов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка стратегии внутриорганизационного информационного взаимодействия
Навык 1:
Формирование единого внутреннего информационного поля и внутренних целевых аудиторий
Умения:
1. Участвовать в определении миссии и ценностей организации;

2. Ұйымның даму стратегиясын және қолда бар ресурстарды ескере отырып, ішкі коммуникацияларды дамытудың қағидаттары мен басым бағыттарын айқындау;
3. Ішкі мақсатты аудиторияларды ескере отырып, ұйым ішіндегі ақпарат ағындарды құрылымдау;
4. Ұйым ішіндегі ақпараттық арналарды құру және олардың жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу және келісу;
5. Ішкі ақпараттық арналарды пайдалану кезінде іскерлік хат алмасу қағидаларын әзірлеу және келісу;
6. Ақпараттық жүйелермен жұмыс істеу;
7. Ұйым ішіндегі ақпарат ағындарын автоматтандыруға жәрдемдесу және қолдау көрсету (пайдаланушылардың кері байланысын ескере отырып), ерекшеліктер дайындау;
8. Ішкі ақпараттық арналар бойынша сапалы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
9. Ұйым ішіндегі коммуникациялардың бірыңғай стандарттарын әзірлеу және келісу.
Білімдер:
1. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, қағидаттары;
2. Мақсат қою қағидаттары мен әдістері;
3. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
4. Тезистерді, негізгі алғышарттарды тұжырымдау әдістері;
5. Ұйымдық мінез-құлық, өзгерістерді басқару, тәуекелдерді басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 2:
Ұйым ішіндегі коммуникациялар процестерін реттейтін ішкі құжаттарды әзірлеу
Машықтар:
1. Ұйым ішіндегі коммуникацияларға қатысушылардың мінез-құлқын айқындайтын саясатты/стратегияны/қағида мен қағидаттарды әзірлеу және келісу;
2. Ұйым ішіндегі ақпарат ағындарды құрылымдау;
3. Ұйым ішіндегі ақпараттық арналарды құру және олардың жұмыс істеу қағидаларын әзірлеу;
4. Ішкі ақпараттық арналарды пайдалану кезінде іскерлік хат алмасу қағидаларын әзірлеу және келісу;
5. Ұйым ішіндегі ақпарат ағындарды автоматтандыруға жәрдемдесу;
6. Ішкі ақпараттық арналар бойынша сапалы ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
7. Ұйым ішіндегі коммуникациялардың бірыңғай стандарттарын әзірлеу және келісу.
Білімдер:
1. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, қағидаттары;
2. Мақсат қою қағидаттары мен әдістері;
3. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
4. Тезистерді, негізгі алғышарттарды тұжырымдау әдістері;
5. Ақпараттық өрісті талдаудың негізгі технологиялары;
6. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
7. Үлгілік коммуникациялық стратегиялар (дағдарыстық жағдайлар үшін).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 3:
Коммуникациялық стратегияның сапалық және сандық көрсеткіштерін анықтау
Машықтар:
1. Коммуникациялық стратегияны іске асыру тиімділігінің өлшемшарттарын әзірлеу;

2. Определять принципы и приоритетные направления развития внутренних коммуникаций с учетом стратегии развития организации и имеющихся ресурсов;
3. Структурировать внутриорганизационные информационные потоки с учетом внутренних целевых аудиторий;
4. Разрабатывать и согласовывать правила создания и функционирования внутриорганизационных информационных каналов;
5. Разрабатывать и согласовывать правила деловой переписки при использовании внутренних информационных каналов;
6. Работать с информационными системами;
7. Содействовать и поддерживать автоматизацию внутриорганизационных информационных потоков (с учетом обратной связи пользователей), подготавливать спецификации;
8. Обеспечивать качественный информационный обмен по внутренним информационным каналам;
9. Разрабатывать и согласовывать единые стандарты внутриорганизационных коммуникаций.
Знания:
1. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
2. Принципы и методы целеполагания;
3. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
4. Методы формулирования тезисов, ключевых посылов;
5. Основы организационного поведения, управления изменениями, управления рисками.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка внутренних документов, регулирующих процессы внутриорганизационных коммуникаций
Умения:
1. Разрабатывать и согласовывать политику/стратегию/правила и принципы, определяющие поведение участников внутриорганизационных коммуникаций;
2. Структурировать внутриорганизационные информационные потоки;
3. Разрабатывать правила создания и функционирования внутриорганизационных информационных каналов;
4. Разрабатывать и согласовывать правила деловой переписки при использовании внутренних информационных каналов;
5. Содействовать автоматизации внутриорганизационных информационных потоков;
6. Обеспечивать качественный информационный обмен по внутренним информационным каналам;
7. Разрабатывать и согласовывать единые стандарты внутриорганизационных коммуникаций.
Знания:
1. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
2. Принципы и методы целеполагания;
3. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
4. Методы формулирования тезисов, ключевых посылов;
5. Основные технологии анализа информационного поля;
6. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
7. Типовые коммуникационные стратегии (для кризисных ситуаций).
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение качественных и количественных показателей коммуникационной стратегии
Умения:
1. Разрабатывать критерии эффективности реализации коммуникационной стратегии;

2. Коммуникациялық стратегияның тиімділігі бойынша өлшемшарттар мен көрсеткіштерді талдау;
3. Кері байланыс арналарын қалыптастыру және олардың сапалы жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
4. Коммуникациялық стратегияны іске асыру мәселелері бойынша ұйым ішіндегі коммуникацияларға қатысушылармен және стейкхолдерлермен өзара іс-қимыл жасау;
5. Коммуникациялық стратегия мәселелері бойынша консультация беру.
Білімдер:
1. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, қағидаттары;
2. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
3. Жобалық басқару негіздері;
4. Ұйымдық мінез-құлық, өзгерістерді басқару, тәуекелдерді басқару негіздері;
5. Ақпараттық арналардың түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Еңбек функциясы 3:
Ішкі ұйымдық коммуникациялардың ақпараттық арналарын қалыптастыру және қолдау
Дағды 1:
Коммуникациялық алшақтықтарды талдау
Машықтар:
1. Қолданыстағы және бекітілген мінез-құлық стандарттары мен коммуникация арналары арасындағы қайшылықтарды талдау және анықтау;
2. Коммуникациялық алшақтықтардың пайда болуына әсер ететін факторларды анықтау;
3. Ақпараттық талаптарды басқару;
4. Барлық деңгейлерде деңгейлес және тігінен тұрақты ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
5. Коммуникациялық алшақтықтарды жоюға бағытталған түзету іс-шараларының жоспарын әзірлеу;
6. Ұйым ішіндегі коммуникациялардың тиімді жұмыс істеу әдістері бойынша тұрақты оқыту және инфосессиялар өткізу;
7. Ұйым ішіндегі коммуникациялар жүйесінің жұмыс істеу мәселелері бойынша бейімдеу оқытуын жүргізу.
8. Іс-шараларға бюджет бөлуді жоспарлау.
Білімдер:
1. Ұйымдық мінез-құлық және еңбек әлеуметтануы;
2. Ұйымның миссиясы, пайымы, құндылықтары, қағидаттары;
3. Мақсат қою қағидаттары мен әдістері;
4. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
5. Тезистерді, негізгі алғышарттарды тұжырымдау әдістері;
6. Ақпараттық өрісті талдаудың негізгі технологиялары;
7. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
8. Үлгілік коммуникациялық стратегиялар (дағдарыстық жағдайлар үшін).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Дағды 2:
Ақпараттық арналар контентінің мақсатты параметрлерін анықтау
Машықтар:
1. Контенттің мақсаттары мен міндеттерін тұжырымдау;
2. Мақсатты аудиторияны сегменттеу;
3. Ақпараттық арналардың контентін қалыптастыру үшін ақпаратты іздеу, жүйелеу және өңдеу;
4. Барлық деңгейлерде ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
5. Ақпаратты аудиторияның мақсатты сегменттеріне сәйкес өңдеу;
6. Ақпаратты мақсатты аудиторияның сегменттері бойынша тарату;
7. Ақпараттық арналардың контентін әзірлеу және визуалдау;
8. Басшылық пен жұмыскерлердің ашық диалогқа дайын болуын қамтамасыз ету.
Білімдер:

2. Анализировать критерии и метрики по эффективности коммуникационной стратегии;
3. Формировать каналы обратной связи и обеспечивать их качественное функционирование;
4. Взаимодействовать с участниками внутриорганизационных коммуникаций и стейкхолдерами по вопросам реализации коммуникационной стратегии;
5. Консультировать по вопросам коммуникационной стратегии.
Знания:
1. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
2. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
3. Основы проектного управления;
4. Основы организационного поведения, управления изменениями, управления рисками;
5. Типы информационных каналов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Формирование и поддержка информационных каналов внутриорганизационных коммуникаций
Навык 1:
Анализ коммуникационных разрывов
Умения:
1. Анализировать и выявлять противоречия между существующими и утвержденными стандартами поведения и каналов коммуникации;
2. Выявлять факторы, влияющие на возникновение коммуникационных разрывов;
3. Управлять информационными ожиданиями;
4. Обеспечивать регулярный информационный обмен на всех уровнях по горизонтали и вертикали;
5. Разрабатывать план корректирующих мероприятий, направленных на преодоление коммуникационных разрывов;
6. Проводить регулярное обучение и инфо-сессий по методам эффективного функционирования внутриорганизационных коммуникаций;
7. Проводить адаптационное обучение по вопросам функционирования системы внутриорганизационных коммуникаций.
8. Планировать бюджетирование мероприятий.
Знания:
1. Организационное поведение и социология труда;
2. Миссия, видение, ценности, принципы организации;
3. Принципы и методы целеполагания;
4. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
5. Методы формулирования тезисов, ключевых посылов;
6. Основные технологии анализа информационного поля;
7. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
8. Типовые коммуникационные стратегии (для кризисных ситуаций).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Определение целевых параметров контента информационных каналов
Умения:
1. Формулировать цели и задачи контента;
2. Сегментировать целевые аудитории;
3. Выполнять поиск, систематизацию и обработку информации для формирования контента информационных каналов;
4. Обеспечивать информационный обмен на всех уровнях;
5. Обрабатывать информацию в соответствии целевыми сегментами аудитории;
6. Распределять информацию по сегментам целевой аудитории;
7. Разрабатывать и визуализировать контент информационных каналов;
8. Обеспечивать готовность руководства и работников открытому диалогу.
Знания:

1. Маркетинг негіздері, PR (паблик релейшнс);
2. Ұйымдық мінез-құлық негіздері;
3. Әлеуметтік платформалардағы маркетинг;
4. Мақсат қою қағидаттары мен әдістері;
5. Ішкі коммуникацияларды, халықаралық тәжірибелерді дамыту трендтері;
6. Тезистерді, негізгі алғышарттарды тұжырымдау әдістері;
7. Ақпараттық өрісті талдаудың негізгі технологиялары;
8. Үлгілік коммуникациялық стратегиялар (дағдарыстық жағдайлар үшін).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
иә
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Нәтижеге бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Корпоративтік мәдениетті дамыту жөніндегі менеджер
7
HR брендті басқару жөніндегі менеджер
6
HR Дженералист
7
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жөніндегі басшы
7
Адам ресурстарын басқару саласындағы консультант
13. Кәсіптің карточкасы "Жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару жөніндегі Менеджер":
Топтың коды:
2422
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жұмыскерлердің әл-ауқатын басқару жөніндегі Менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-032 - Адами ресурстары бойынша менеджер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс пен жеке өмір арасындағы теңгерімді сақтауға, ділдік денсаулықты сақтауға және нығайтуға, жұмыскер мен жұмыс берушінің қажеттіліктері мен мүдделерін қанағаттандыруға бағытталған ұйымдағы әлеуметтік процестерді, процедуралар мен әрекеттерді басқару, реттеу, болжау және жоспарлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыскерлердің денсаулығы мен әл-ауқатын арттыру бағдарламаларын әзірлеу, енгізу, іске асыру және бақылау
2. Бағдарламаларды талдау және персоналдың әл-ауқатын басқару жүйесін енгізу нәтижелері бойынша ұсыныстар беру, тиімділікті бағалау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жұмыскерлердің денсаулығы мен әл-ауқатын арттыру бағдарламаларын әзірлеу, енгізу, іске асыру және бақылау
Дағды 1:
Психологиялық және кәсіби әл-ауқат, жұмысқа қанағаттану, жұмыс өмірінің сапасы және жұмыстағы субъективті әл-ауқат бойынша бағдарламаларды әзірлеу және енгізу
Машықтар:

1. Основы маркетинга, PR (паблик релейшнс);
2. Основы организационного поведения;
3. Маркетинг в социальных платформах;
4. Принципы и методы целеполагания;
5. Тренды развития внутренних коммуникаций, международных практик;
6. Методы формулирования тезисов, ключевых посылов;
7. Основные технологии анализа информационного поля;
8. Типовые коммуникационные стратегии (для кризисных ситуаций).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Лидерство
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Менеджер по развитию корпоративной культуры
7
Менеджер по управлению HR брендом
6
HR Дженералист
7
Руководитель по управлению социально-трудовыми отношениями
7
Консультант в области управления человеческими ресурсами
13. Карточка профессии "Менеджер по управлению благополучием работников":
Код группы:
2422
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Менеджер по управлению благополучием работников
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-032 - Менеджер по персоналу
Основная цель деятельности:
Управление, регулирование, прогнозирование и планирование социальных процессов, процедур и действий в организации, направленных на соблюдение баланса работа-жизнь, сохранение ментального, физического, духовного и эмоционального здоровья и удовлетворение потребностей и интересов работника и работодателя через анализ, разработку, внедрение, реализацию и контроль программ здоровья и систем по управлению благополучием персонала
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка, внедрение, реализация и контроль программ здоровья и повышения благополучия работников
2. Анализ программ и предоставление рекомендаций по результатам внедрения системы по управлению благополучием персонала, оценка эффективности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка, внедрение, реализация и контроль программ здоровья и повышения благополучия работников
Навык 1:
Разработка и внедрение программ по психологическому и профессиональному благополучию, удовлетворенностью работой, качеству рабочей жизни и субъективному благополучию в работе
Умения:

1. Бағдарламаның жоспарын, гипотезаларын және міндеттерін әзірлеу;
2. Бағдарламалық және әдістемелік құжаттарды талдау және әзірлеу;
3. Зерттеулерді жоспарлау және ұйымдастыру;
4. Зерттеу әдістерін талдау және таңдау;
5. Денсаулық, өмір сапасы, күйзелістің жұмысқа әсері туралы жыл сайынғы зерттеулер жүргізу;
6. Материалдық емес ынталандырудың жеке факторларын анықтау;
7. Зерттеу әдісіне қарай деректер жинау бойынша жұмысты ұйымдастыру;
8. Жиналған ақпараттың сапасын бақылау;
9. Алынған деректерді енгізуді дайындау және бақылау;
10. Әлеуметтік болжамдарды әзірлеу және ұйымдағы әлеуметтік процестерді модельдеу;
11. Коммуникация стратегиясын әзірлеу;
12. Жұмыскерлердің тілектерін/қажеттіліктерін зерттеу;
13. Инклюзия және әртүрлілік бағдарламасын әзірлеу және енгізу;
14. Психологиялық жағдаймен жұмыс істеу (уақытты басқару, өзгерістерге тез бейімделу, оқыту және оқыту);
15. Мүдделі тараптармен өзара әрекеттестік жасау;
16. Ұлттық, мәдени және гендерлік ерекшеліктеріне қарай қабылданған жұмыскерлерді бейімдеу жөніндегі бағдарламаларды әзірлеуге қатысу;
17. Жұмысшылар үшін жайлылық теңгерімін сақтау, ерекше орта құру мақсатында әртүрлі құралдарды қолдану;
18. Автоматтандырылған жүйелерді қолдана отырып, ақпаратты жинау, құрылымдау;
19. Бағдарламаны әзірлеу кезінде корпоративтік мәдениеттің ерекшеліктерін, жұмыскерлердің бейіндерін, жұмыс берушінің құндылық ұсынысын ескеру;
20. Әл-ауқат бағдарламаларының мониторингін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Еңбек қатынастары саласында зерттеулер жүргізудің теориялық тұжырымдамалары;
2. Өзгерістерді басқару негіздері;
3. Жобалық менеджмент негіздері;
4. Өзара тиімді әрекеттесу үшін тұлғааралық, ауызша және жазбаша қарым-қатынастың жоғары тиімді дағдылары;
5. Зерттеу жүргізу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
6. Еңбек заңнамасы;
7. Ұйымның ұйымдық құрылымы;
8. Стратегия, даму перспективалары;
9. Деректермен жұмыс істеу принциптері;
10. Әлеуметтану, еңбек гигиенасы, еңбек психологиясы және эргономикасы, денсаулық психологиясының негіздері;
11. Мемлекеттік органдардың, кәсіптік одақтардың және жұмыскерлердің басқа да өкілді органдарының құқықтары мен міндеттерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
12. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
13. Персоналдың әл-ауқаты мәселелері жөніндегі іс-шаралардың экономикалық тиімділігін айқындау әдістері;
14. Жұмыскердің жұмысқа құштарлығы мен тәжірибесінің тұжырымдамасы, жұмыскерлердің жұмысқа құштарлығы мен тиімділігін бағалаудың принциптері мен тәсілдері;

1. Разрабатывать план, гипотезы и задачи программы;
2. Анализировать и разрабатывать программные и методические документы;
3. Планировать и организовывать исследования;
4. Анализировать и подбирать методы исследования;
5. Проводить ежегодные исследования здоровья, качества жизни, влияния стресса на работу;
6. Выявлять индивидуальные факторы нематериального стимулирования;
7. Организовывать работу по сбору данных в зависимости от метода исследования;
8. Контролировать качество собранной информации;
9. Подготавливать и контролировать ввод полученных данных;
10. Разрабатывать социальные прогнозы и моделировать социальные процессы в организации;
11. Разрабатывать стратегию коммуникации;
12. Изучать желания/потребности работников;
13. Разрабатывать и внедрять программу инклюзии и разнообразия;
14. Работать с психологическим состоянием (управление временем, быстрая адаптация к изменениям, обучение и тренинги);
15. Выстраивать взаимодействия с заинтересованными сторонами;
16. Участвовать в разработке программ по адаптации принятых сотрудников в зависимости от национальных, культурных и гендерных особенностей;
17. Применять различные инструменты, для сохранения баланса комфорта, создания особой среды для работников;
18. Собирать, структурировать сводить информацию с применением; автоматизированных систем;
19. Учитывать при разработке программы особенности корпоративной культуры, профили работников, ценностное предложение работодателя;
20. Организовывать и осуществлять мониторинг программ благополучия.
Знания:
1. Теоретические концепции проведения исследований в сфере трудовых отношений;
2. Основы управления изменениями;
3. Основы проектного менеджмента;
4. Высокоэффективные навыки межличностного, устного и письменного общения для эффективного взаимодействия;
5. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
6. Трудовое законодательство
7. Организационная структура организации;
8. Стратегия, перспективы развития;
9. Принципы работы с данными;
10. Основы социологии, гигиены труда, психологии и эргономики труда, психологии здоровья;
11. Нормативные правовые акты, регулирующие права и обязанности государственных органов, профессиональных союзов и других представительных органов работников;
12. Методы изучения психологических особенностей трудовой деятельности работников;
13. Методы определения экономической эффективности мероприятий по вопросам благополучия персонала;
14. Концепция вовлеченности и опыта сотрудника, принципы и подходы к оценке вовлеченности и эффективности работников;

15. Мотивация теориялары, ұйымдастыру теориялары және оны жүзеге асыру принциптері/тәсілдері, дамуға жиынтық ынталандырудың тұжырымдамасы;
16. Көшбасшылық теориясы, жұмыскердің жұмысқа құштарлығын, тиімділігін және тәжірибесін басқару процестеріндегі көшбасшылардың рөлі;
17. Мүдделі тараптармен коммуникацияның принциптері мен тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Персоналдың әл-ауқатын басқару іс-шараларын орындау аясында коммуникациялар құру
Машықтар:
1. Барлық мүдделі тараптармен стратегиялық коммуникациялар жүргізу;
2. Таныстырылымдар, ақпараттық хабарламалар, лифлеттер жасау, хаттар жазу;
3. Әлеуметтік желілерде, ішкі порталдарда және өзге де ақпараттық алаңдарда (ұйымның сайты, коммуникациялық чаттар) материалдардың мониторингін әзірлеу және жүзеге асыру;
4. Оқыту іс-шараларын және ақпараттық түсіндіру сессияларын ұйымдастыру және өткізу;
5. Келіссөздерді жеңілдету, кері байланыс беру;
6. Денсаулық, әл-ауқат, қаржылық сауаттылық сапасын арттыруға байланысты іс-шаралар мен әл-ауқатты басқару саясаты бойынша басшылық пен жұмыскерлерге арналған ақпараттық материалдарды дайындау және оларды ұйымдастыру процестері мен рәсімдеріне енгізу;
7. Ұйымдағы еңбек қатынастарын диагностикалау және реттеу мәселелері бойынша коммуникациялық кампаниялар жүргізу.
Білімдер:
1. Электрондық жобаларды басқару платформалары;
2. Байланыс және коммуникацияның заманауи құралдары (электрондық пошта, мессенджерлер, call-орталықтардың жұмысы);
3. Сендіру, наразылықпен жұмыс және өзгерістерді басқару әдістері;
4. Ұйымдағы персоналдың әл-ауқатын басқару әдістері;
5. Жұмыс процестерін жоспарлау және ұйымдастыру негіздері;
6. Power Point бағдарламасын меңгеру (таныстырылым жасай білу);
7. Визуалдау және брендинг негіздері;
8. Шешендік өнердің негіздері, тәсілдері, принциптері, құралдары;
9. Зерттеу нәтижелері бойынша материалды басшылыққа және басқа стейкхолдерлерге дайындау және ұсыну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Іс-шаралар мен халықаралық тәжірибелерді талдау негізінде персоналдың әл-ауқатын басқару саласының даму трендтерін болжау
Машықтар:
1. Ұйымның зерттеу нәтижелері мен бизнес-стратегиясы негізінде персоналды басқару саласында болжамдар жасау;
2. Персоналды басқару саласындағы трендтерді талдау және персоналдың, оның ішінде жекелеген әлеуметтік-демографиялық топтардың (әр буынның, кәсіптердің, лауазымдардың, институционалдық бөлімшелердің) әл-ауқатын басқару жөніндегі құралдарды әзірлеу;
3. Еңбек нарығын талдау;
4. Еңбек қатынастарына байланысты тәуекелдерді талдау.
Білімдер:

15. Теории мотивации, теории организации и принципы / подходы к ее, концепция совокупного поощрения развитию;
16. Теория лидерства Роль руководителей в процессах управления вовлеченностью, эффективностью и опытом сотрудника;
17. Принципы и подходы к коммуникации с заинтересованными сторонами.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выстраивание коммуникаций в рамках исполнения мероприятий по управлению благополучием персонала
Умения:
1. Проводить стратегические коммуникации со всеми заинтересованными сторонами;
2. Формировать презентации, информационные сообщения, лифлеты, письма;
3. Разрабатывать и осуществлять мониторинг материалов в социальных сетях, на внутренних порталах и иных информационных площадках (сайт организации, коммуникационные чаты);
4. Организовывать и проводить обучающие мероприятия и информационные разъяснительные сессии;
5. Осуществлять фасилитацию переговоров, предоставление обратной связи;
6. Подготавливать информационные материалы для руководства и сотрудников по политике управления благополучием и мероприятиям, связанным с повышением качества здоровья, благополучия, финансовой грамотности и внедрять их в организационные процессы и процедуры;
7. Проводить коммуникационные кампании по вопросам диагностики и регулирования трудовых отношений в организации.
Знания:
1. Электронные платформы по управлению проектами;
2. Современные средства связи и коммуникаций (электронная почта, мессенджеры, работы Call-центров);
3. Техники убеждения и работы с сопротивлением, управления изменениями;
4. Методы управления благополучием персонала в организации;
5. Основы планирования и организации процессов работы;
6. Владение Power Point (работа с презентациями);
7. Основы визуализации и брендинга;
8. Основы, техники, принципы, инструменты ораторского искусства;
9. Подготовка и представление материала руководству и другим стейкхолдерам по результатам исследований.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Прогнозирование трендов развития сферы управления благополучием персонала на основании проведенного анализа мероприятий и международных практик
Умения:
1. Выстраивать прогнозы в области управления персоналом на основании результатов исследований и бизнес-стратегии организации;
2. Анализировать тренды в области управления персоналом и разрабатывать инструменты по управлению благополучием персонала том числе отдельных социальных-демографических групп (поколений, профессий, должностей, институциональных подразделений);
3. Анализировать рынок труда;
4. Анализировать риски, связанные с трудовыми отношениями.
Знания:

1. Экономика, еңбекті ұйымдастыру және персоналды басқару негіздері;
2. Еңбек психологиясы, менеджмент, конфликтология негіздері;
3. Еңбек заңнамасы;
4. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
5. Әлеуметтік бағдарламалардың орындалуына талдау жүргізу және олардың экономикалық тиімділігін анықтау әдістері;
6. Әл-ауқатты басқарудың үздік халықаралық тәжірибелері, отандық және шетелдік тәжірибе, қаржылық әл-ауқатқа, психикалық денсаулыққа, дұрыс тамақтануға және дене жаттығуларына, зейінге, ұйқыға және күйзеліс пен кәсіптік шаршауды басқаруға қатысты инновациялық бағдарламалар мен құралдар;
7. Персоналдың өмір сүру сапасын жақсарту модельдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Бағдарламаларды талдау және персоналдың әл-ауқатын басқару жүйесін енгізу нәтижелері бойынша ұсыныстар беру, тиімділікті бағалау
Дағды 1:
Персоналдың әл-ауқатын басқару бойынша жүргізілген бағдарламаларды талдау және саясатты, әдіснаманы, әдістемелік ұсынымдарды жетілдіру
Машықтар:
1. Қажетті ақпаратты әр түрлі көздерден іздеу және талдау;
2. Барлық мүдделі тараптардан қажетті ақпаратты алу, басшылықты, желілік менеджерлерді, сыртқы стейкхолдерлерді қоса алғанда, сараптамалық сұхбат жүргізу;
3. Персоналдың әл-ауқатын басқару саясатын әзірлеу кезінде бенчмарк көрсеткіштерін қолдану;
4. Әлеуметтік болжамдарды әзірлеу және ұйымдағы әлеуметтік процестерді модельдеу;
5. Әл-ауқатты басқару саясатын ескере отырып, жаңадан қабылданған жұмыскерлер үшін бейімделу курсына арналған ұсыныстарды әзірлеуге қатысу;
6. Персоналдың әл-ауқаты мәселелері бойынша әдістемелік ұсынымдар мен ақпараттық материалдарды талдау және әзірлеу;
7. Сандық және сапалық деректерді жинау, өңдеу және талдау, деректер массивтерімен жұмыс істеу;
8. Деректерді талдау бойынша мамандандырылған бағдарламалық өнімдермен жұмыс істеу;
9. Персоналдың әл-ауқаты бойынша бағдарламалар мен іс-шараларға ұсыныстар жасау және шығындар баптарын бақылау;
10. Денсаулық пен әл-ауқат мәселелерін шешуде адамдарға қолдау көрсету;
11. Денсаулық пен әл-ауқат саласындағы стратегияларға әсер етуі мүмкін заңнамалық өзгерістерді анықтау;
12. Денсаулық пен әл-ауқат стратегияларын бағалау, олардың ұйымның барлық салаларына әсерін бағалау;
13. Персоналдың әл-ауқаты бағдарламасына басшылар мен жұмыскерлердің құштарлығын арттыру жүйелерін енгізу;
14. Персонал бойынша ақпараттық жүйелер мен дерекқорларды пайдалану;
15. Әл-ауқат бойынша оқыту.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілері, еңбекті ұйымдастыру, кадр саясаты және стратегиялық және әлеуметтік даму мәселелері жөніндегі әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар;

1. Основы экономики, организации труда и управления персоналом;
2. Основы психологии труда, менеджмента, конфликтологии;
3. Трудовое законодательство;
4. Методы изучения психологических особенностей трудовой деятельности работников;
5. Методы проведения анализа выполнения социальных программ и определения их экономической эффективности;
6. Лучшие международные практики, отечественный и зарубежный опыт управления благополучием инновационные программы и инструменты для финансового благополучия, психического здоровья, здорового питания и физических упражнений, внимательности, сна и работы со стрессом. усталостью и выгоранием;
7. Модели повышения качества жизни персонала.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Анализ программ и предоставление рекомендаций по результатам внедрения системы по управлению благополучием персонала, оценка эффективности
Навык 1:
Анализ проведенных программ и совершенствование политики, методологии, методических рекомендаций по управлению благополучием персонала
Умения:
1. Искать и анализировать необходимую информацию из разных источников;
2. Получать необходимую информацию от всех заинтересованных сторон, проводить экспертные интервью, включая руководство, линейных менеджеров, внешних стейкхолдеров;
3. Применять бенчмарки при разработке политик по управлению благополучием персонала;
4. Разрабатывать социальные прогнозы и моделировать социальные процессы в организации;
5. Участвовать в разработке рекомендаций для адаптационного курса для вновь принятых работников с учетом политики по управлению благополучием;
6. Анализировать и разрабатывать методические рекомендации и информационные материалы по вопросам благополучия персонала;
7. Собирать, обрабатывать и анализировать количественные и качественные данные, работать с массивами данных;
8. Работать со специализированными программными продуктами по анализу данных;
9. Составлять предложения и контролировать статьи расходов на программы и мероприятия по благополучию персонала;
10. Поддерживать людей в решении вопросов здоровья и благополучия;
11. Определять законодательные измененияй, которые могут повлиять на стратегии в области здоровья и благополучия;
12. Оценивать стратегии здоровья и благополучия, оценивать их влияния на все сферы деятельности организации;
13. Внедрять системы вовлечения руководителей и работников в программу благополучия персонала;
14. Использовать информационные системы и базы данных по персоналу;
15. Проводить обучения по благополучию.
Знания:
1. Законодательные, иные нормативные правовые акты Республики Казахстан, методические и нормативно-технические материалы по организации труда, кадровой политике и вопросам стратегического и социального развития;

2. Ұйымның мақсаттарын, стратегиясын және кадр саясатын қамтитын ұйымның ішкі нормативтік құжаттары;
3. Персоналдың әл-ауқатын басқару бойынша үздік халықаралық тәжірибелер, саясаттар және әртүрлі ұйымдардағы әл-ауқатты жақсарту шаралары;
4. Ұйым жұмыс істейтін сала және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
5. Ұйымдар үшін денсаулық пен әл-ауқат стратегияларының артықшылықтары және оларды аға басшылар тарапынан қамқорлық болуы үшін қалай пайдалану керек;
6. Денсаулық пен әл-ауқат стратегияларының ұйымның барлық салаларына әсерін бағалау үшін қолдануға болатын бағалау әдістері;
7. Деректермен жұмыс істеу принциптері;
8. Ұйымдастырушылық мінез-құлық негіздері;
9. Ішкі коммуникациялар;
10. Менеджмент негіздері;
11. Психологияның, әлеуметтанудың, атап айтқанда ұйым әлеуметтануының және еңбек әлеуметтануының негіздері;
12. Мотивация және жиынтық ынталандыру теориялары, ұйымдастыру теориялары және оны дамытудың принциптері/тәсілдері;
13. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
14. Зерттеу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
1. Бюджеттерді қалыптастыру және бақылау технологиялары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әл-ауқат бағдарламаларының тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Метрикаларды талдау, HR-талдау жүргізу;
2. Оңтайлы басқару шешімдерін таңдау мақсатында әл-ауқат бағдарламаларын енгізу тәуекелдерінің туындауына әсер ететін факторларды талдау;
3. Әл-ауқат бағдарламаларын жоспарлау мен бюджеттеуге мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру;
4. Әл-ауқат бағдарламаларын қабылдау серпінін қадағалау және түзетулер енгізу;
5. Әл-ауқат бағдарламаларын қабылдаудағы жағымсыз өзгерістерге жедел әрекет ету және барлық мүдделі тараптармен бірлесіп жедел әрекет ету әдістерін әзірлеу.
Білімдер:
1. Әлеуметтану негіздері;
2. Үлкен деректермен жұмыс істеу негіздері;
3. Бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы, пайымы, тиімділіктің негізгі көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
4. Әл-ауқат бағдарламаларының метрикалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Аналитикалық ойлау
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Ақпаратты іздеу және талдау
Көшбасшылық
Жоспарлау және ұйымдастыру
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Кадрларды есепке алу жөніндегі қызметші
5
Еңбек қарым-қатынасы жөніндегі қызметші
5
Кадрлар бөлімінің қызметшісі/ Персоналмен жұмыс жөніндегі қызметші
5
Еңбек қатынастары жөніндегі агенті
6
Персоналмен жұмыс жөніндегі маман
6
Персоналға қызмет көрсету жөніндегі маман
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
6
Еңбек жағдайлары жөніндегі консультант
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

2. Внутренние нормативные документы организации, включающие цели, стратегию и кадровую политику организации;
3. Лучшие международные практики по управлению благополучием персонала, политики и мероприятия по повышению благополучия в разных организациях;
4. Отрасль, в которой функционирует организация, и рыночные факторы, влияющие на ее деятельность;
5. Преимущества стратегий здоровья и благополучия для организаций и как их использовать, чтобы получить преданность от старших руководителей;
6. Методы оценки, которые могут быть использованы для оценки влияния стратегий здоровья и благополучия на все сферы деятельности организации;
7. Принципы работы с данными;
8. Основы организационного поведения;
9. Внутренние коммуникации;
10. Основы менеджмента;
11. Основы психологии, социологии, а именно социологии организации и социологии труда;
12. Теории мотивации и совокупного поощрения, теории организации и принципы / подходы к ее развитию;
13. Методы изучения психологических особенностей трудовой деятельности работников;
14. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
1. Технологии и методы формирования и контроля бюджетов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оценка эффективности программ благополучия
Умения:
1. Анализировать метрики, проводить HR-аналитику;
2. Анализировать факторы, влияющие на возникновение рисков внедрения программ благополучия, с целью выбора оптимальных управленческих решений;
3. Осуществлять мониторинг и контроль планирования и бюджетирования программ благополучия;
4. Отслеживать динамику восприятия программ благополучия и вносить корректировки;
5. Оперативно реагировать на нежелательные изменения в восприятии программ благополучия и разрабатывать методы реагирования совместно со всеми заинтересованными сторонами.
Знания:
1. Основы социологии;
2. Основы работы с большими данными;
3. Стратегия развития бизнеса, миссия, видение, основные показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
4. Метрики программ благополучия.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Аналитическое мышление
Устные коммуникативные навыки
Письменные коммуникативные навыки
Поиск и анализ информации
Лидерство
Планирование и организация
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Служащий по учету кадров
5
Служащий по трудовым отношениям
5
Служащие отдела кадров / по работе с персоналом
5
Агент по трудовым отношениям
6
Специалист по работе с персоналом
6
Специалист по обслуживанию персонала
6
Специалист по трудовым отношениям
6
Консультант по условиям труда
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі
Орындаушы: Набиев Данар Кудерович, +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстанның HR менеджерлер қауымдастығы" ҚҰ
Басшы: Раисова Гульмира Болатовна
E-mail: g.raissova2410@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (701) 214 08 58
Орындаушылар: Утегалиева Анара Амирбековна, +7 (776) 706 01 85, anara.utegalieva@gmail.com
Башарина Татьяна Владимировна, +7 (701) 741 56 71, tatyanabash7@gmail.com
Басшы: Кайсенова Гульжихан Кабдылкаировна
E-mail: g.kaisenova@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (701) 214 01 94
Орындаушылар:
Хазовская А.В., +7 (747) 557 45 95, nhconsalt@gmail.com
Сулеева Гүльмира Досымовна, +7 (777) 258 11 11, gulsu@mail.ru
Джакупова Д., +7 (777) 777 32 13, dana.jakupova@talantiz.com
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес:
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 04.04.2024 г.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 г.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 30.10.2027 г.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
"HR саласындағы
"Адам ресурстарын басқару"
кәсіптік стандарттарды
бекіту туралы" бұйрығы
7-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Таланттарды (мансапты) басқару"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: 1. Кәсіби стандарттың қолданылу саласы: "Адами ресурстарды басқару" саласындағы "Таланттарды (мансапты) басқару" кәсіби стандарты білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде біліктілікті арттыруға, білім беру ұйымдарының жұмыскерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне қойылатын талаптарды айқындауға, сондай-ақ ұйымдардағы және кәсіпорындардағы адам ресурстарын басқару саласындағы міндеттерді кең ауқымды шешімге арналған. Осы кәсіби стандарт (болашақ үшін) жоғары әлеуетке ие болуы немесе бизнес үшін олар атқаратын негізгі позициялардың сыни болуы тұрғысынан алғанда компания үшін құндылық болып табылатын жұмкеркерлерді жүйелі түрде анықтауды, тартуды, дамытуды, жұмыста ұстап қалуды және дұрыс позицияларға орналастыруды қамтиды
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) адам ресурстарын басқару – персоналды басқару тәсілі, мұнда жұмыскерлер бәсекелестік бәйгесінде компанияның игілігі ретінде, ұйымның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізу үшін ынталандыруды және дамытып отыруды қажет ететін адами әлеует ретінде қарастырылады;

13. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель:
Набиев Данар Кудерович, +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОО "Ассоциация HR-менеджеров Казахстана"
Руководитель: Раисова Гульмира Болатовна
E-mail: g.raissova2410@gmail.com
Номер телефона: +7 (701) 214 08 58
Исполнители: Утегалиева Анара Амирбековна, +7 (776) 706 01 85, anara.utegalieva@gmail.com
Башарина Татьяна Викторовна, +7 (701) 741 56 71, , tatyanabash7@gmail.com
Руководитель: Кайсенова Гульжихан Кабдылкаировна
E-mail: g.kaisenova@gmail.com
Номер телефона: +7 (701) 214 01 94
Исполнители:
Хазовская А.В., +7 (747) 557 45 95, nhconsalt@gmail.com
Сулеева Гүльмира Досымовна, +7 (777) 258 11 11, gulsu@mail.ru
Джакупова Д., +7 (777) 777 32 13, dana.jakupova@talantiz.com
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 06.11.2024
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 04.04.2024 г.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
18. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 30.10.2027 г.
Приложение 7 к приказу
и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Об утверждении
профессиональных стандартов
в сфере HR "Управление
человеческими ресурсами"
Профессиональный стандарт: "Управление талантами (карьерой)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Управление талантами (карьерой)" в сфере "Управления человеческими ресурсами" устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе повышения квалификации, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования, а также предназначен для определения требований к уровню квалификации и компетентности, а также решения широкого круга задач в области управления человеческими ресурсами в организациях и на предприятиях. Настоящий профессиональный стандарт включает систематическое выявление, вовлечение, развитие, удержание и расстановку на правильные позиции тех сотрудников, которые представляют ценность для компании: с точки зрения наличия высокого потенциала (для будущего) или критичности занимаемых ими ключевых позиций для бизнеса.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Управление человеческими ресурсами – подход в управлении персоналом, при котором сотрудники рассматриваются как достояние компании в конкурентной борьбе, как человеческий потенциал, который необходимо мотивировать и развивать, чтобы достичь стратегических целей организации;

2) ассессмент-орталық – әртүрлі имитацияланған жағдайларда жұмыскердің мінез-құлқын бағалау негізінде оның кәсіби қызметтегі табыстылығын диагностикалаудың кешенді әдісі. Бағалау адамның құзыреттілігі, оның кәсіби қасиеттері туралы қорытынды жасауға мүмкіндік беретін арнайы әзірленген әдістердің көмегімен жүзеге асырылады;
3) ассессор (Ассессмент бойынша маман) – жұмыскердің кәсіби қызметтегі табыстылық әлеуетін бағалау саласының сарапшысы;
4) әлеует – жұмыскердің / кандидаттың орта мерзімді және ұзақ мерзімді перспективада жаңа кәсіби міндеттерді шешудегі табыстылығын айқындайтын біршама орнықты қасиеттерінің жиынтығы. Кадрлық шешім қабылдауға мүмкіндік беретін бағалау өлшемшарттарының бірі;
5) әлеуетті бағалау – жұмыскерді кәсіби-лауазымдық ілгерілету немесе оны кадр резервіне қабылдау мүмкіндіктерін бағалау – басқа анықтама табу қажет;
6) әсер ету және ықпал ету – келісімге қол жеткізу және өз ұсыныстарын қолдауға басқаларды көндіру мақсатында әсер ету, ықпал ету немесе белгілі бір әсер қалдыру үшін әртүрлі әрекеттерді жүзеге асыру мүмкіндігі;
7) бизнесті түсіну – компания жұмысының ерекшелігін, оның бәсекелестік артықшылықтарын, нарықтағы ұстанымдарын және стратегиялық басымдықтарын түсіну. Ішкі бизнес-процестерді түсіну, осы процестердің еңбек дауын шешу бойынша атқаратын қызметінің іске асырылуы барысындағы өзінің жеке рөлін түсіну;
8) бюджеттеу – бюджеттерді жоспарлау және әзірлеу, бюджеттік процесті жоспарлау кезеңі шеңберіндегі қызмет, бюджеттерді жасау және қабылдау рәсімі, шаруашылық жүргізуші субъектінің белгілі бір уақыт аралығындағы ресурстарын оңтайлы бөлуге арналған қаржылық басқару жүйесінің құрамдас бөліктерінің бірі;
9) еңбек нарығы – бұл жұмыс күшіне (еңбек қызметтеріне) сұраныс пен ұсынысты қалыптастыру саласы. Жұмыс істейтін халықтың көпшілігі еңбек нарығы арқылы жұмыс пен табыс табады. Еңбек нарығы жұмыс күшіне сұраныс пен ұсыныс арқылы реттеледі;
10) жұмысқа құштарлық – жұмыскерлердің қосымша күш-жігер / ерікті күш-жігер жұмсауға дайындығы;
11) кандидаттарды бағалау – бос жұмыс орындарына лауазымға сәйкес талап етілетін кандидаттардың жеке немесе кәсіптік сипаттамаларын анықтау мақсатында қандай да бір іріктеу рәсімдерін жүргізуді көздейтін іріктеу кезеңдерінің бірі;
12) (кәсіптік) мансап – адамның еңбек ететін саласындағы лауазымдық немесе кәсіптік өсуімен байланысты саналы ұстанымы мен мінез-құлқының, бүкіл өміріндегі кәсіби жұмыстарының және басқа да өмірлік рөлдерінің (жұмыс, оқу, бос уақыт) бірізділігінің нәтижесі, осылардың барлығы бірге адамның психикалық және физикалық денсаулығын сақтай отырып және эмоциялық күйзеліске түсуіне жол бермей, өз қабілетін жүзеге асыруға ұмтылу арқылы өзін-өзі дамытудың жеке моделіне сәйкес әрекет етуге бейілділігін білдіреді. Мансап серпінді, әр адамның өзіне ғана тән болып келеді және ақылы және ақысыз жұмыс пен жеке өмірлік рөлдер арасындағы өзара тепе-теңдікті қамтиды;

2) Ассессмент-центр – комплексный метод диагностики успешности работника в профессиональной деятельности на основе оценки его поведения в различных смоделированных ситуациях. Оценка проводится при помощи специально разработанных методов, которые позволяют сделать вывод о компетенциях человека, его профессиональных качествах;
3) Асессор (специалист по ассессменту) – это эксперт в области оценки потенциальной успешности работника в профессиональной деятельности;
4) Потенциал – набор относительно устойчивых качеств, которые определяют успешность работника/кандидата в решении новых профессиональных задач в среднесрочной и долгосрочной перспективе. Один из критериев оценки, позволяющих принять кадровое решение;
5) Оценка потенциала – оценка возможностей профессионально-должностного продвижения работника или зачисления его в кадровый резерв – надо найти другое определение;
6) Воздействие и влияние – способность предпринимать разнообразные действия с целью убедить, повлиять, оказать воздействие или произвести на других определенное впечатление, чтобы добиться согласия и поддержки своих предложений;
7) Понимание бизнеса – понимание специфики работы компании, ее конкурентных преимуществ, позиций на рынке и стратегических приоритетов. Понимание внутренних бизнес-процессов, своей роли в их реализации отношений для оказания услуг по разрешению трудового спора;
8) Бюджетирование – планирование и разработка бюджетов, деятельность в рамках этапа планирования бюджетного процесса, процедура составления и принятия бюджетов, одна из составляющих системы финансового управления, предназначенная для оптимального распределения ресурсов хозяйствующего субъекта во времени;
9) Рынок труда – это сфера формирования спроса и предложения рабочей силы (трудовых услуг). Через рынок труда большинство работающего населения получает работу и доходы. Рынок труда регулируется спросом и предложением рабочей силы;
10) Вовлеченность – готовность работников прикладывать дополнительные усилия / произвольные усилия;
11) Оценка кандидатов – один из этапов отбора кандидатов на занятие вакансий, предполагающий проведение каких-либо отборочных процедур с целью выявления у кандидатов, требуемых в должности личностных или профессиональных характеристик;
12) Карьера (профессиональная) – результат осознанной позиции и поведения человека в области трудовой деятельности, связанный с должностным или профессиональным ростом, последовательность профессиональных занятий и других жизненных ролей (работа, учеба, досуг) на протяжении всей жизни, которые вместе выражают приверженность человека действовать в соответствии с его личной моделью саморазвития и стремлением к самореализации при сохранении психического и физического здоровья и отсутствии эмоционального выгорания. Карьера динамична, уникальна для каждого человека и включает в себя баланс между оплачиваемой и неоплачиваемой работой и личными жизненными ролями;

13) клиентке бағдарлану – клиентке көмектесу, оның қажеттіліктерін анықтау және оның сұраныстарын қанағаттандыруға тілек білдіру, ұмтылу, клиентке қажетті қызмет көрсетуге дайын болуы, клиенттің проблемаларын дереу шешу үшін жеке жауапкершілікті қабылдауы, бұл ретте қорғаныс позицияларын алмауы, клиент күткеннен көп нәрсені істеуі;
14) коучинг – белгілі бір қағидаларға сәйкес жаттықтырушы (желілік менеджер де жаттықтырушы бола алады) мен оның клиентінің (жұмыскерінің) өзара іс-қимылы клиент (жұмыскер) көздеген жеке немесе кәсіптік мақсаттарға қол жеткізуін жүзеге асыратын мақсатты консультация беру немесе тренинг процесі;
15) көшбасшылық – көшбасшы рөлін атқару, тапсырмаларды бөлу, өз командасын осы командаға қатысты барлық шешімдер туралы хабардар ету, командада ынтымақтастық рухын құру және тиімді жұмыс істеуге деген ұмтылысты нығайту, команда мүшесінің әрқайсысына оның үлесі бағаланатынын көрсету және команда мүшелері арасындағы өзара әрекеттестік пен мен ынтымақтастықты ынталандыру, командаға қамқорлық көрсету, команда мүшелері қалаған мінез құлықты көрсету арқылы жеке үлгі көрсету;
16) мансапты басқару дағдылары – өзіндік, білім беру және кәсіптік ақпаратты жинау, талдау, қорыту және ұйымдастыру, сондай-ақ мансаптық шешімдер мен мансап ауыстыруды қабылдау және іске асыру дағдылары. Дағдылардың көрсеткіштері дегеніміз – адам белгілі бір әрекетті орындай бастағанда (мысалы, мансаптық шешім қабылдау және жүзеге асыру, мансап ауыстыру) оны қалай жүзеге асыратынын алдын-ала ойламайды, оның жекелеген операцияларын бөлек алып қарамайды. Дағдыларды қалыптастырудың арқасында әрекет тез және дәл орындалады және бірден дамуға, жаңа білім алуға, икем мен дағдыларды жинақтауға ден қоюға болады;
17) мансапты дамыту – адамның еңбек ететін саласындағы саналы ұстанымы мен мінез-құлқына, адамды өзі айқындаған болашаққа қарай жұмыс арқылы өмір бойы ілгерілету мақсатына дәйекті қол жеткізу;
18) мансапты дамытуды жоспарлау – дамудың мақсаттары мен негізгі кезеңдерін, сондай-ақ оған қажетті ресурстарды (уақытты, білімді, тәжірибені, дағдыларды) айқындау процесі. Мансаптық мақсаттарды таңдау мен алға қоюды, сондай-ақ оларға жетудің стратегиясын жасауды қамтиды;
19) мансаптық жаттықтырушы – мансапты басқару білімін коучингтік тәсілмен байланыстыратын маман;
20) мансаптық сессия – мансапты дамыту мәселелері бойынша кезең-кезеңмен, белгіленген мерзімде өтетін сабақтар, отырыстар, кездесулер;
21) метрика – адам ресурстарын басқару саласындағы тиісті бағыт бойынша мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу дәрежесін куәландыратын арнайы өлшемдер/көрсеткіштер;

13) Клиентоориентированность – способность и желание помочь клиенту, выявить его потребности, и удовлетворить его запросы, готовность предоставить клиенту желаемое обслуживание, принять личную ответственность за немедленное решение проблем клиента, не занимая при этом оборонительных позиций, делать больше, чем от него ожидает клиент;
14) Коучинг – процесс целенаправленного консультирования либо тренинга, в котором взаимодействие коуча (коучем можем вступать линейный менеджер) и его клиента (работника) приводит к достижению поставленных клиентом (работником) личностных либо профессиональных целей, согласно определенным правилам;
15) Лидерство – способность брать на себя роль лидера, распределять задания, информировать свою команду о всех затрагивающих ее решениях, создавать и укреплять в команде дух сотрудничества и стремление работать эффективно, показывать каждому, что его вклад ценится и поощрять взаимодействие и сотрудничество между членами команды, проявлять заботу о команде, подавать личный пример, демонстрируя желаемое поведение;
16) Навыки управления карьерой – сбор, анализ, обобщение и организация собственной, образовательной и профессиональной информации, а также навыки для принятия и реализации карьерных решений и переходов. Показателями наличия навыка является то, что человек, начиная выполнять действие (н-р, принять и реализовать карьерное решение, переход), не обдумывает заранее, как он будет его осуществлять, не выделяет из него отдельных частных операций. Благодаря формированию навыков действие выполняется быстро и точно, и можно сконцентрироваться на развитии и получении новых знаний, умений и навыков;
17) Развитие карьеры – последовательное достижение осознанной позиции и поведения человека в области трудовой деятельности, работой на протяжении всей жизни с целью продвижения к определенному самим человеком будущему;
18) Планирование развития карьеры – процесс определения целей и основных этапов развития, а также необходимых для этого ресурсов (времени, знаний, опыта, навыков). Включает выбор и постановку карьерных целей, а также создание стратегии их достижения;
19) Карьерный коуч – специалист, соединяющий знания управления карьерой с коучинговым подходом;
20) Карьерная сессия – периодически, в назначенные сроки проходящее занятие, заседания, встречи по вопросам развития карьеры;
21) Метрики – специальные измерения/показатели, свидетельствующие о степени достижения целей и задач по соответствующему направлению в области управления человеческими ресурсами;

22) мотивация – адамның ішкі қажеттіліктері мен мақсаттары, өзінің табысқа жетуі үшін әрекет етуі. Мансапқа мотивациялық тұрғыдан ұмтылу жеке бастың қанағаттануына жол ашады;
23) мұрагерлер пулы – кадр резервінде тұрған, белгілі бір уақыт кезеңінде неғұрлым күрделі позицияларға орналасуға дайын жоғары әлеуетті жұмыскерлер;
24) мүдделі тұлға / мүдделі тарап / стейкхолдерлер – қызметті жүзеге асыруға немесе шешім қабылдауға ықпал ете алатын, осы қызмет пен шешімдердің өздеріне тікелей әсері бар немесе өздерін осы қызмет пен шешімдердің соңғы нәтижесін алушы тарап ретінде қабылдайтын тұлға немесе ұйым;
25) нәтижеге бағдарлану – белгіленген стандарттарға сәйкес келуге немесе олардан асып түсуге ұмтылу, нәтижелерді өлшеу үшін өзіндік сапа өлшемдерін жасау, өз жұмысының тиімділік көрсеткіштерін арттыру, алдына өршіл мақсаттар қою, күрделі міндеттерді шешу, бюрократиялық кедергілерді жоя отырып өзін-өзі жетілдіруге ұмтылу, тапсырмаларды жақсырақ, қарапайым, тезірек және сапалы орындау тәсілдерін таба білу;
26) орын ауыстыру – әртүрлі лауазымдарға тігінен мансаптық өсіруді көздемейтін, жұмыскерлерді дәйекті тағайындай отырып, жұмыскерлердің әлеуетін ұйымдық мақсаттар мен міндеттерді іске асыру үшін пайдалану әдісі (деңгейлес орын ауыстыру);
27) ротация – ұйымдағы жұмыскерлердің деңгейлес орын ауыстырулары. Бұл – Жұмыс берушінің ұсынысы бойынша жұмыскерлердің бизнес-процестерді жақсы түсінуі үшін бөлімшенің әртүрлі міндеттерімен таныстыру мақсатында жұмыскерлерді бір лауазымнан екінші лауазымға ауыстыру (ілгерілету);
28) сабақтастық – жұмыскерді басшы немесе түйінді лауазымға дәйекті ауыстыру;
29) ситуациялық шешім қабылдау – қажетті және объективті ақпарат көздерін анықтау, оны жүйелі талдау, логикалық қорытындылар жасау, содан кейін уақыт шеңбері мен бизнес-басымдықтарды ескере отырып шешім қабылдау процесі;
30) стратегиялық ойлау – бірнеше қадам алға ойлау, ұйымның дамуы үшін жаңа мүмкіндіктер табу, қысқа мерзімді негізде жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ұмтылу және ұйымның ұзақ мерзімді кезеңге тұрақты дамуына ықпал ету қабілеті; нарықтағы өзгерістерді және проблемалық жағдайларды алдын-ала болжай білу;
31) талант – тұтастай алғанда қысқа мерзімді, сондай-ақ ұзақ мерзімді перспективада ұйымның тиімділігін арттыруға әсер ете алатын, ұйымның түйінді позициясын иеленуге жоғары әлеуеті бар кандидат;
32) талдамалық ойлау – түрлі жағдайлардың, құбылыстар мен салдарлардың құрамдас бөліктерін жеке-жеке бөліп алып, оны құрылымдай, жүйелей отырып және әртүрлі факторларды салыстыра отырып қарастыру қабілеті; басымдықтарды ұтымды орналастыру қабілеті; уақытша өзара байланыстар мен дәйектіліктерді, себеп-салдарлық байланыстарды айқындау қабілеті;

22) Мотивация – внутренние потребности и цели человека, участие в создании собственного успеха. Движение по карьерному пути на основе мотивации ведет к личному удовлетворению;
23) Пул преемников – высокопотенциальные работники, состоящие в кадрового резерва, готовые занять более сложные позиции в определенный временной период;
24) Заинтересованное лицо/заинтересованная сторона/стейкхолдеры – лицо или организация, которые могут воздействовать на осуществление деятельности или принятие решения, быть подверженными их воздействию или воспринимать себя в качестве последних;
25) Ориентация на результат – стремление соответствовать установленным стандартам или превосходить их, способность создавать собственные критерии качества для измерения результатов, повышать показатели эффективности своей работы, ставить перед собой амбициозные цели, решать сложные задачи, стремление к самосовершенствованию – умение находить способы выполнения задач лучше, проще, быстрее и качественнее, устраняя бюрократические преграды;
26) Перемещение – метод использования потенциала работников для реализации организационных целей и задач, направленный на последовательное назначение работников на различные должности, не предполагающие вертикального карьерного роста (горизонтальное перемещение);
27) Ротация – горизонтальные перемещения работников в организации. Это перевод (перемещение) работников с одной должности на другую по предложению Работодателя с целью ознакомления работников с различными задачами подразделении для лучшего понимания бизнес-процессов;
28) Преемственность – последовательное замещение работника на руководящей или ключевой должности;
29) Ситуационное принятие решений – это способность выявлять источники нужной и объективной информации, системно их анализировать, делать логические выводы, а затем принимать решения с учетом временных рамок и бизнес-приоритетов;
30) Стратегическое мышление – способность думать на несколько шагов вперед, находить новые возможности для развития организации, стремление к достижению высоких результатов на краткосрочной основе и способствование устойчивому развитию организации на долгосрочный период; предвидение изменений на рынке и предвосхищает проблемных ситуаций;
31) Талант – кандидат, обладающий высоким потенциалом для занятия ключевой для организации позиции, который может повлиять на повышение эффективности организации в целом как в краткосрочной, так и в долгосрочной перспективе;
32) Аналитическое мышление – способность рассматривать ситуации, явления и последствия, выделяя структурируя и систематизируя их составные части, сопоставляя различные факторы; способность к рациональной расстановке приоритетов; способность к определению временных взаимосвязей и последовательностей, причинно-следственных связей;

33) тәлімгерлік – өзге жұмыскердің тиісті рөлдерді тиімдірек орындауына және/немесе мансапта ілгерілеуіне көмектесу үшін неғұрлым тәжірибелі жұмыскер жүзеге асыратын қызмет;
34) тиімділік – бизнестің алдына қойылған мақсаттарға қол жеткізу немесе оны асыра орындау дәрежесі;
35) ұйым шеңберіндегі мансап (ұйымішілік мансап) – ұйым шеңберіндегі лауазымдық / кәсіби өсу (білімді, дағдыларды және жауапкершілікті арттыру және сақтау; рөлді, мамандануды, кәсіпті өзгерту, кеңейту немесе тереңдету);
36) ілгерілету – жұмыскерлерді бұрын атқарған қызметінен жоғары лауазымдарға дәйекті тағайындай отырып (мансаптық ілгерілету, тігінен ілгерілету), жұмыскерлердің әлеуетін ұйымдық мақсаттар мен міндеттерді іске асыру үшін пайдалану әдісі;
37) HR-тәуекелдер – қабылданған түрлі шешімдердің салдарынан адамдар тарапынан туындайтын қатерлерден қолайсыз оқиғаларының орын алу ықтималдығы;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) HR – (ағылш. Human Resources) – Адам ресурстары немесе адам ресурстарын басқару (HR).
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Таланттарды (мансапты) басқару
5. Кәсіптік стандарттың коды: M70221019
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
● M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
● 70 Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру
● 70.2 Басқару мәселелері бойынша кеңес беру жөніндегі қызмет
● 70.22 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
● 70.22.1 "Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша кеңес беру"
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Таланттарды (мансапты) басқару тәсілін қалыптастыру, таланттарды (мансапты) басқару саясатын, оның ішінде бизнес үшін жоғары әлеуеті мен құндылығы бар негізгі мамандарды дамытуға, жұмыста ұстап қалуға, оларды ынталандыруға, сондай-ақ олардың мансабын басқаруға ықпал ететін саясатты әзірлеу және енгізу.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) таланттарды (мансапты) басқару жөніндегі басшы - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) таланттарды (мансапты) басқару жөніндегі маман - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) кадрлық әлеуетті дамыту жөніндегі қызметші - 5 СБШ-нің деңгейі;
5) ассессор (Ассессмент бойынша маман) - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Таланттарды (мансапты) басқару жөніндегі басшы":
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
1222-0-011
Кәсіптің атауы:
Таланттарды (мансапты) басқару жөніндегі басшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

33) Менторство – деятельность, осуществляемая более опытным работником для другого работника для того, чтобы помочь им выполнять роли более эффективно и/или для продвижения в карьере;
34) Эффективность – степень достижение либо перевыполнения поставленных целей бизнеса;
35) Карьера в рамках организации (внутриорганизационная карьера) – должностной / профессиональный рост (увеличение и сохранение знаний, навыков и ответственности; изменение, расширение или углубление роли, специализации, профессии) в рамках организации;
36) Продвижение – метод использования потенциала работников для реализации организационных целей и задач, направленный на последовательное назначение работников на должности, стоящие выше прежде занимаемой (карьерное продвижение, вертикальное продвижение);
37) HR-риски – вероятность наступления неблагоприятных событий реализации угроз, исходящих от людей, в результате принятия решений
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) HR – (англ. Human Resources) – человеческие ресурсы или управление человеческими ресурсами (HR)
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Управление талантами (карьерой)
5. Код профессионального стандарта: M70221019
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
● M Профессиональная, научная и техническая деятельность
● 70 Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления
● 70.2 Деятельность по консультированию по вопросам управления
● 70.22 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
● 70.22.1 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления
7. Краткое описание профессионального стандарта: Формирование подхода к управлению талантами (карьерой), разработка и внедрение в организации политики управления талантами (карьерой), в том числе способствующих развитию, удержанию, стимулирование ключевых специалистов, обладающих высоким потенциалом и ценностью для бизнеса, а также управлению их карьерой.
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель по управлению талантами - 7 уровень ОРК
2) Специалист по управлению талантами (карьерой) - 6 уровень ОРК
4) Служащий по развитию кадрового потенциала - 5 уровень ОРК
5) Ассессор (Специалист по ассессменту) - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель по управлению талантами":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
1222-0-011
Наименование профессии:
Руководитель по управлению талантами
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

Кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-003 - Еңбек ресурстары жөніндегі директор
1222-0-010 - Персоналды дамыту жөніндегі функционалдық басшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Таланттарды (мансапты) басқару тәсілдерін қалыптастыру, әзірлеу және ұйымдастыру, оның ішінде таланттарды (мансапты) басқару процесін және бизнес үшін жоғары әлеуеті мен құндылығы бар негізгі мамандарды дамытуға, жұмыста ұстап қалуға және ынталандыруға ықпал ететін сабақтастық бағдарламаларын іске асыру, сондай-ақ мүмкіндігінше ұйымда талантты адамдар санын ұлғайту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымдағы таланттарды (мансапты) басқару тәсілін қалыптастыру, таланттарды (мансапты) басқару процесін әзірлеу
2. Таланттарды (мансапты) басқару тәсілін, процесін енгізу және сабақтастық бағдарламаларын іске асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымдағы таланттарды (мансапты) басқару тәсілін қалыптастыру, таланттарды (мансапты) басқару процесін әзірлеу
Дағды 1:
Ұйымдағы таланттарды (мансапты) басқару тәсілін әзірлеу және процесті жобалау. Ұйымында мансаптық менеджмент тұжырымдамасын әзірлеу
Машықтар:
1. Қысқа/орта/ұзақ мерзімді перспективада таланттарды дайындау, тарту және жұмыста ұстап қалудағы бизнестің қажеттіліктері мен негізгі мәселелерін зерттеу;
2. Жаһандық және / немесе елдік еңбек нарығындағы сұраныс пен ұсыныстарды талдау;
3. Таланттарды басқарудың негізгі үрдістері мен озық тәжірибелерін зерттеу және эталон жинауды қамтамасыз ету;
4. Ұйымдағы таланттарды басқарудың ағымдағы тәжірибелері мен тәсілдерін талдау және оларды жақсарту мүмкіндіктерін анықтау, ұйымдарда мансаптық менеджмент құрудың үздік тәжірибелері;
5. Таланттарды басқару процесінің негізгі мүдделі тараптарын анықтау;
6. Ұйымдағы бизнес қажеттіліктерін барынша қанағаттандыратын таланттарды басқару тәсілін қалыптастыру;
7. Ұйымдағы таланаттарды басқару тәсілдерін мүдделі тараптармен келісу;
8. Бизнестің озық тәжірибелері мен қажеттіліктеріне сүйене отырып, таланттарды басқару процесін, ұйымдағы мансаптық менеджментті дамыту. Құзыреттілік деңгейін, персоналды оқыту мен дамытуды, персоналды дамытудың жеке жоспарларын, әлеуетті бағалауды қамтамасыз ету, әлеуеті жоғары кадрларды анықтау процесін басқару, сабақтастықты жоспарлау, шетелдік мамандарды қазақстандық кадрлармен алмастыру жөніндегі саясаттарды, рәсімдер мен бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру жөніндегі бағытқа басшылықты жүзеге асыру. Ұйымның стратегиясын мансаптық менеджмент мақсаттарымен біріктіруді қамтамасыз ету;

Не менее 5 лет опыта работы, в том числе не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-003 - Директор по трудовым ресурсам
1222-0-010 - Руководитель по развитию персонала
Основная цель деятельности:
Формирование, разработка и внедрение в организации подходов к управлению талантами (карьерой), в том числе реализации процесса управления талантами (карьерой) и программ преемственности, способствующих развитию, удержанию и стимулированию ключевых специалистов, обладающих высоким потенциалом и ценностью для бизнеса, а также, по возможности, увеличению количества талантливых людей в организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование подхода к управлению талантами (карьерой) в организации, разработка процесса управления талантами (карьерой)
2. Внедрение подхода, процесса управления талантами (карьерой) и реализация программ преемственности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование подхода к управлению талантами (карьерой) в организации, разработка процесса управления талантами (карьерой)
Навык 1:
Разработка подхода к управлению талантами (карьерой) в организации и дизайн процесса. Разработка концепции карьерного менеджмента в организации
Умения:
1. Изучать потребности и ключевые проблемы бизнеса в подготовке, привлечении и удержании талантов в кратко-/средне-/долгосрочной перспективе;
2. Анализировать спрос и предложения на глобальном и/или страновом рынке труда;
3. Обеспечивать сбор бенчмарка и изучение основных тенденций и передовых практик по управлению талантами;
4. Анализировать текущие практики и подходы к управлению талантами в организации и определение возможностей для их улучшения, лучшие практики построения карьерного менеджмента в организациях;
5. Определять ключевых заинтересованных сторон процесса управления талантами;
6. Формировать подход управления талантами в организации, максимально удовлетворящих потребности бизнеса;
7. Согласовывать с заинтересованными сторонами подходов к управлению таланатами в организации;
8. Разрабатывать процесс управления талантами, карьерный менеджмент в организации, исходя из лучших практик и потребностей бизнеса.
Осуществлять руководство направлением по разработке и реализации политик, процедур и программ по обеспечению уровня компетентности, обучению и развитию персонала, индивидуальных планов развития персонала, оценки потенциала, управлению процессом выявления кадров с высоким потенциалом, планированию преемственности, замещению иностранных специалистов казахстанскими кадрами.
Обеспечивать интеграцию стратегии организации с целями карьерного менеджмента;

9. Таланттарды (мансапты) басқару процесінің HR-метрикаларын анықтау;
10. Қолданыстағы автоматтандырылған қызметтерді, таланттарды (мансапты) басқару модульдерін талдау және процесті автоматтандыру үшін ұсыныстар жасау;
11. Жаңа және ескірген кәсіптердің мониторингін қамтамасыз ету;
12. Бюджетті жоспарлау және ресурстарды, адами капиталға инвестицияларды бөлу.
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасының нормалары;
2. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро - және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
3. Адами ресурстарды басқару, еңбек қатынастары саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
4. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды бағалау тәсілдері саласындағы сараптамалық білім;
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
6. Мотивация жүйесінің теориялары мен практикасы, ұйымдастырушылық мінез-құлық, көшбасшылық пен корпоративтік мәдениет теориясы;
7. HR талдаудың негіздері;
8. Өзгерістерді басқару;
9. Сыртқы және ішкі коммуникациялар;
10. Жетекші цифрлық технологиялар, HR саласындағы платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, заманауи қызмет көрсету қызметтері;
11. Жобаларды басқару негіздері;
12. Жаңа кәсіптер атласы, еңбек нарығындағы үрдістер;
13. Кәсіптік күйзелісті басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жоғары әлеуетті жұмыскерлерді/болашақ мұрагерлерді іріктеу және айқындаудың өлшемшарттары мен тәсілдерін әзірлеу
Машықтар:
1. Ұйымның даму стратегиясын ескере отырып, қысқа/орта/ұзақ мерзімді перспективада бизнес үшін негізгі / сыни ұстанымдарды айқындау әдіснамасын әзірлеу;
2. Қайта даярлау және біліктілігін арттыру/жеке даму қажеттілігін айқындау мақсатында жұмыскерлердің тиімділігін бағалау, көшбасшылық ету нәтижелеріне кадрлық аудит және талдау жүргізу;
3. Ұйымдағы әртүрлі рөлдер үшін қажетті орта/ ұзақ мерзімді перспективада бизнес үшін стратегиялық дағдылар карталарын әзірлеуге жәрдемдесу;
4. Жыл сайынғы тиімділікті бағалау шеңберінде бизнес үшін негізгі мамандарды / жоғары әлеуетті жұмыскерлерді анықтау тәсілін енгізу мақсатында персоналдың тиімділігін жыл сайынғы бағалау процесін әзірлеуге жәрдемдесу;
5. Оқыту мен дамытудың тәсілдерін, әдістерін, құралдарын қалыптастыру, болашақ мұрагерлерді дайындау;
6. Жұмыс берушінің брендін қалыптастыруға және дамытуға жәрдемдесу;
7. Ұйымның өз жұмыскерлерінің үнемі өзін-өзі дамытуға, сондай-ақ өз мансабын дербес басқаруға деген ұмтылысын қолдайтын мәдениетін қалыптастыруға ықпал ету;

9. Определять HR-метрики процесса управления талантами (карьерой);
10. Анализировать существующие автоматизированные сервисы, модули по управлению талантами (карьерой) и формировать предложения для автоматизации процесса.
11. Обеспечивать мониторинг новых и устаревающих профессий
12. Планировать бюджет и распределять ресурсы, инвестиции в человеческий капитал
Знания:
1. Нормы трудового законодательства РК;
2. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
3. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
4. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей;
5. Принципы организационного развития и дизайна
6. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
7. Основы HR-аналитики;
8. Управление изменениями;
9. Внешние и внутренние коммуникации;
10. Ведущие цифровые технологии, платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, современные сервисы обслуживания;
11. Основы управления проектами;
12. Атлас новых профессий, тенденции на рынке труда
13. Управление профессиональным выгоранием
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка критериев и подходов отбора и определения высокопотенциальных работников/будущих преемников
Умения:
1. Разрабатывать методологию определения ключевых /критических позиций для бизнеса в кратко-/средне-/долгосрочной перспективе с учетом стратегии развития организации;
2. Проводить кадровый аудит и анализ результатов оценки эффективности работников с целью определения необходимости переподготовки и повышения квалификации/индивидуального развития, развития лидерства;
3. Содействовать в разработке карт стратегических навыков для бизнеса в средне-/ долгосрочной перспективе, необходимых для различных ролей в организации;
4. Содействовать в разработке процесса ежегодной оценки эффективности персонала с целью внедрения подхода выявления ключевых для бизнеса специалистов / высокопотенциальных работников в рамках ежегодной оценки эффективности;
5. Формировать подходы, методы, инструменты к обучению и развитию, подготовке будущих преемников;
6. Содействовать в формировании и развитии бренда работодателя;
7. Содействовать в формировании культуры организации, поддерживающей стремление работников к постоянному саморазвитию, а также самостоятельному управлению своей карьерой;

8. Жұмыскерлердің мансаптық дамуының құрамдас бөлігі ретінде сындарлы кері байланыс орнатуға ықпал ету;
9. Таланттарды (мансапты) басқару процесі мәселелері бойынша ұйымның басшылығына, кандидаттарына және жұмыскерлеріне консультация беру
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасының нормалары;
2. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро - және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
3. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды бағалау тәсілдері саласындағы сараптамалық білім;
4. Адами ресурстарды басқару, еңбек қатынастары саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
6. Мотивация жүйесінің теориялары мен практикасы, ұйымдастырушылық мінез-құлық, көшбасшылық пен корпоративтік мәдениет теориясы;
7. Әлеуетті, жеке қасиеттерді бағалаудың заманауи трендтері мен құралдары;
8. HR талдаудың негіздері;
9. Өзгерістерді басқару;
10. Сыртқы және ішкі коммуникациялар;
11. Жетекші цифрлық технологиялар, HR саласындағы платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, заманауи қызмет көрсету қызметтері;
12. Жобаларды басқару негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жұмыскерлерінің қабілеттері мен мақсаттарын ескере отырып, жұмыскерлердің мансабын жоспарлау
Машықтар:
1. Жұмыс орнындағы жұмыскерлердің кәсіби қызметіне әсер ететін факторларды анықтау және оған мониторинг жүргізуді қамтамасыз ету;
2. Жұмыскерлердің мансабын басқарудың тиісті құралдарын анықтау;
3. Ұйымдағы мансапты басқару процесінің дизайнын әзірлеу және өзара әрекеттесуші тараптардың жауапкершілігін бөлу;
4. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелерінің ұйым шеңберіндегі мансаптық ілгерілеумен интеграциялануын қамтамасыз ету;
5. Жұмыскерлердің психологиялық және кәсіби қасиеттерін бағалап отыру, ұйым мен жеке жұмыскердің алға қойған мақсаттарының өзара ұштасуына қол жеткізу;
7. Мансапты басқару процесінің ашықтығын қамтамасыз ету;
8. "Мансаптың тұйыққа тірелуін" жоюды қамтамасыз ету;
9. Жұмыскерлердің сандық және сапалық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жұмыскерлердің қажетті санатының мансаптық даму жолдарын анықтау, мансаптық векторларды құру;
10. Жұмыскерлердің жеке мансаптық үміттерін анықтау үшін сауалнамалар мен сессиялар өткізу;
11. Жұмыскерлерді дамыту және мансаптық ауысу бағдарламаларын әзірлеу;
12. Жұмыскерлердің мансаптық үміттері мен мақсаттары, ұсыныстары арасындағы өзара байланысты қамтамасыз ету;
13. Коммуникация жоспарын құру;
14. Мансапты басқару процесін автоматтандыруға ықпал ету;

8. Содействовать предоставлению конструктивной обратной связи как компонента в карьерном развитии работников;
9. Консультировать руководство, кандидатов и работников организации по вопросам процесса управления талантами (карьерой)
Знания:
1. Нормы трудового законодательства РК;
2. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
3. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей;
4. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
5. Принципы организационного развития и дизайна;
6. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
7. Современные тренды и инструменты оценки потенциала, личностных черт;
8. Основы HR-аналитики;
9. Управление изменениями;
10. Внешние и внутренние коммуникации;
11. Ведущие цифровые технологии, платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, современные сервисы обслуживания
12. Основы управления проектами
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Планирование карьеры работников с учетом способностей и целей работников
Умения:
1. Определять и обеспечивать мониторинг факторов, влияющих на профессиональную деятельность работников на рабочем месте;
2. Определять релевантные инструменты по управлению карьерой работников;
3. Разрабатывать дизайн процесса управления карьерой в организации и распределять ответственность взаимодействующих сторон;
4. Обеспечить интеграцию результатов по оценке эффективности деятельности работников с карьерным продвижением в рамках организации;
5. Проводить оценку психологических и профессиональных качеств работников, достижения взаимосвязи целеполагания организации и отдельного сотрудника;
7. Обеспечивать открытость процесса управления карьерой;
8. Обеспечить устранение “карьерных тупиков”;
9. Определять пути карьерного развития необходимой категории сотрудников для удовлетворения количественной и качественной потребности в персонале, построение карьерных векторов;
10. Проводить опросы и сессии для определения индивидуальных карьерных ожиданий работников;
11. Разрабатывать программы развития и карьерного перехода работников;
12. Обеспечивать взаимосвязи между карьерными ожиданиями работников и целями, предложениями;
13. Формировать план коммуникации;
14. Содействовать автоматизации процесса управления карьерой;

15. Мансапты басқару процесінде цифрлық технологияларды қолдану мен бейімдеуді қамтамасыз ету;
16. Мансапты басқаруда корпоративтік және этикалық нормалардың қолданылуын қамтамасыз ету;
17. Мансапты басқаруда тәуекелдерді азайту; және алдын алу мақсатында іс-шаралар өткізу.
Білімдер:
1. Маркетинг, экономика, психология негіздері;
2. Мансаптық коучингтің негіздері;
3. Мансапты басқарудың заманауи құралдары мен әдістері;
4. Жұмыскерлердің мансаптық менеджменті бойынша трендтер мен халықаралық тәжірибелер;
5. Мансапты жіктеу кезеңдері мен өлшемшарттары;
6. Мансапты бағалау әдістері;
7. Бағалаудың технологиялары мен құралдары;
8. Адам ресурстарын жұмысқа тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Таланттарды (мансапты) басқару тәсілін, процесін енгізу және сабақтастық бағдарламаларын іске асыру
Дағды 1:
Бизнес үшін негізгі мамандарды/жоғары әлеуетті жұмыскерлерді анықтау / сәйкестендіру
Машықтар:
1. Бизнесті дамыту стратегиясын талдау, компанияның даму стратегиясын ескере отырып, қысқа/орта/ұзақ мерзімді перспективада бизнес үшін маңызды/маңызды позициялардың тізімін болжау және анықтау;
2. Ұйымның қажетті мамандармен ағымдағы кезеңдегі қамтылу жағдайына, сондай-ақ қысқа/орта/ұзақ мерзімді перспективада ұйымның негізгі позицияларына орналасатын бизнес үшін қажетті негізгі мамандардың/ әлеуетті мұрагерлердің қажеттігіне талдау жасау;
3. Орта/ ұзақ мерзімді перспективада құзыреттілік, білім және дағдылар бойынша талаптарды әзірлеуді қоса алғанда, негізгі позицияларға лауазым профилін жасау;
4. Қойылатын талап пен өсу перспективаларын сипаттайтын позиция матрицаларын қалыптастыру;
5. Жыл сайынғы тиімділікті бағалаудың нәтижелері және әріптестер мен басшылардың кері байланысының нәтижелері бойынша ұйымда таланттар аудитін жүргізу;
6. Негізгі позицияларға үміткерлердің әлеуетін бағалау әдістері мен құралдарын таңдау;
7. Негізгі лауазымдарға кандидаттардың кәсіби дағдыларын, құзыреттіліктерін және әлеуетін бағалау;
8. Ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, жұмыста ұстап қалу және ілгерілету, босату және толықтыру бойынша ішкі саясатты анықтау;
9. Ресурстарды жоспарлауға, ілгерілетуге, жұмыста ұстап қалуға, босатуға және толықтыруға байланысты HR тәуекелдерін анықтау;
10. Негізгі мамандар/ әлеуетті мұрагерлер пулын қалыптастыру, жыныс, жас, т. б. аспектілерге қатысты әртүрлілікті талдау;
11. Ішкі кандидаттар болмаған жағдайда негізгі мамандарды іріктеу және жалдау мәселелері бойынша жалдау секторымен өзара әрекеттестік жасау;

15. Обеспечить применение и адаптацию цифровых технологий в процессе управления карьерой;
16. Обеспечить применение корпоративных и этических норм в управлении карьерой;
17. Проводить мероприятия с целью минимизации и профилактики рисков в управлении карьерой
Знания:
1. Основы маркетинга, экономики, психологии;
2. Основы карьерного коучинга;
3. Современные инструменты и методы карьерного менеджмента;
4. Тренды и международные практики по управлению карьерой работников;
5. Этапы и критерии классификации карьеры;
6. Методики оценки карьеры;
7. Технологии и инструменты оценки;
8. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Внедрение подхода, процесса управления талантами (карьерой) и реализация программ преемственности
Навык 1:
Определение/идентификация ключевых для бизнеса специалистов / высокопотенциальных работников
Умения:
1. Анализировать стратегию развития бизнеса, прогнозировать и определять перечень ключевых/критичных для бизнеса позиций в кратко-/средне-/долгосрочной перспективе с учетом стратегии развития компании;
2. Анализировать текущую обеспеченность и будущую потребность в ключевых для бизнеса специалистах/ потенциальных преемниках для замещения ключевых позиции организации в кратко-/средне-/долгосрочной перспективе;
3. Составлять профиль должности на ключевые позиции, включая разработку требований по компетенциям, знаниям и навыкам в средне-/ долгосрочной персопективе;
4. Формировать матрицы позиции с описанием требовании и перспектив роста;
5. Проводить аудит талантов в организации по результатам ежегодной оценки эффективности и обратной связи коллег и руководителей;
6. Подбирать методы и инструменты оценки потенциала кандидатов на ключевые позиции;
7. Оценивать профессиональные навыки, компетенции и потенциал кандидатов на ключевые позиции;
8. Определять внутреннюю политику по планированию ресурсов, подбору и найму, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению;
9. Определять HR-риски, связанные с планированием ресурсов, продвижением удержанием, высвобождением и восполнением;
10. Формировать пул ключевых специалистов/ потенциальных преемников, анализировать на предмет разнообразия в разрезе пола, возраста, пр. аспектов;
11. Взаимодействовать с сектором найма по вопросам подбора и найма ключевых специалистов в случае отсутствия внутренних кандидатов;

12. Бағалау рәсімдерінің қорытындылары бойынша, оның ішінде іріктеуден өтпеген жұмыскерлерге кері байланыс беру;
13. Әлеуетті бағалау қорытындылары бойынша жұмыскерлердің деректер базасын құру және жүргізуді үйлестіру;
14. Талдамалық анықтамаларды дайындауды, басшылық пен барлық мүдделі тараптар үшін бағалау қорытындыларын таныстыруды қамтамасыз ету, алынған нәтижелерді талқылау және негізгі жұмыскерлердің/ жоғары әлеуетті жұмыскерлердің пулын бекіту;
15. Тұрақты өзін-өзі дамыту және өз мансабын өз бетінше басқару мәдениетін енгізу және қолдау мақсатында ақпараттық сессиялар, жұмыскерлермен түсіндіру кездесулерін өткізу, таланттарды басқару процесі, ұйымдағы мансаптық мүмкіндіктер жөніндегі ақпаратты барлық жұмыскерлер үшін ашық қолжетімді етіп орналастыру;
16. Барлық жұмыскерлер үшін жеке мансаптық коучинг сессияларын өткізу (сұраныс бойынша);
17. Үздіксіз кері байланыс тәжірибесін енгізу және бағыныстылармен жұмыс істеу мақсатында ұйымда таланттарды (мансапты) басқару мәселелері бойынша басшыларды оқыту, дамыту, жұмыс орнында коучинг және менторинг процесін енгізу.
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасының нормалары;
2. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро - және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
3. Адами ресурстарды басқару, еңбек қатынастары саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
4. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды бағалау тәсілдері, мансаптық коучинг саласындағы сараптамалық білім;
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
6. Мотивация жүйесі мен ұйымдастырушылық мінез-құлықтың теориялары мен практикасы, көшбасшылық пен корпоративтік мәдениеттің теориясы;
7. Корпоративтік құндылықтар, оларды HR-процестер мен рәсімдер арқылы басқару тетіктері;
8. Өзгерістерді басқару;
9. Ішкі коммуникациялар, маркетинг негіздері;
10. Жобаларды басқару негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Оқыту және дамыту, негізгі позицияларға даярлау және ауыстыру, таланттарды жұмыста ұстап қалу
Машықтар:
1. Негізгі маманның/ жоғары әлеуетті жұмыскердің ішкі мотивациясын ескере отырып, мансапты жоспарлау және қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мансап карталарын жасау;
2. Позициялардағы алшақтықтарды анықтау және негізгі мамандарға / жоғары әлеуетті жұмыскерлерге арналған оқу және дамыту, тағылымдамалар, ротациялар бойынша жеке жоспарлар жасау;
3. Дамудың қажетті құралдарын іріктеуді қамтамасыз ету, оқыту мен дамытуды ұйымдастыру және жоспарлау үшін барлық мүдделі тараптармен қажетті келіссөздер жүргізу;

12. Предоставлять обратную связь работникам по итогам оценочных процедур, в том числе не прошедших отбор;
13. Создавать и координировать ведение базы данных работников по итогам оценки потенциала;
14. Обеспечивать подготовку аналитических справок, презентацию итогов оценки для руководства и всех заинтересованных сторон, обсуждать полученные результаты и утверждать пул ключевых работников/ высокопотенциальных работников;
15. Проводить информационные сессии, разъяснительные встречи с работниками, размещать информацию в открытом для всех работников доступе по процессу управления талантами, карьерных возможностей в организации с целью внедрения и поддержания культуры постоянного саморазвития и самостоятельного управления своей карьерой;
16. Проводить индивидуальные сессии карьерного коучинга для всех работников (по запросу);
17. Обучать, развивать руководителей по вопросам управления талантами (карьерой) в организации с целью внедерения практики непрерывной обратной связи и работы с подчиненными, внедрять процесс коучинга и менторинга на рабочем месте.
Знания:
1. Нормы трудового законодательства РК;
2. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
3. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
4. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей, карьерного коучинга;
5. Принципы организационного развития и дизайна;
6. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
7. Корпоративные ценности, механизмы управления ими через HR-процессы и процедуры;
8. Управление изменениями;
9. Внутренние коммуникации, основы маркетинга;
10. Основы управления проектами
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обучение и развитие, подготовка и перемещение на ключевые позиции, удержание талантов
Умения:
1. Планировать карьеру и составлять краткросрочные и долгосрочные карьерные карты с учетом внутренней мотивации ключевого специалиста/ высокопотенциального работника;
2. Определять разрывы и составлять индивидуальные планы обучения и развития, стажировок, ротаций для ключевых специалистов/ высокопотенциальных работников;
3. Обеспечить подбор необходимых инструментов развития, проводить необходимые переговоры со всеми заинтересованными сторонами для организации и планирования обучения и развития;

4. Негізгі маманның/ жоғары әлеуетті жұмыскердің өзге позицияға ауысуға дайындық дәрежесін анықтау;
5. Өзге позицияға ауысу және жаңа рөлге бейімделу процесін ұйымдастыру;
6. Мансаптық карталар мен даму жоспарларын іске асыру деңгейінің мониторингін қамтамасыз ету;
7. Жаңадан тағайындалған жұмыскерлермен кері байланыс орнату және жаңа рөлге бейімделуге, оның ішінде қажетті тренингтерді ұйымдастыру арқылы көмек көрсету;
8. Ұйымның стратегиясы мен даму жоспарларының мониторингін, қажет болған жағдайда негізгі мамандардың/ жоғары әлеуетті жұмыскерлердің мансаптық жоспарлары мен жеке даму жоспарларын уақтылы түзетуді қамтамасыз ету;
9. Ұйымда таланттарды (мансапты) басқару процесінде тәлімгерлік мәдениет қалыптастыру және басшылықты осы процеске араластыру мақсатында негізгі мамандардың/ әлеуетті мұрагерлердің басшылықпен жиі кездесіп тұруын ұйымдастыру;
10. Негізгі мамандарды / жоғары әлеуетті жұмыскерлерді материалдық емес ынталандыру және жұмыста ұстап қалу бағдарламаларын қоса алғанда, мотвация бағдарламаларын / құралдарын әзірлеу және енгізу;
11. Таланттарды басқару тәсілдерін енгізуді талдау, қажетті түзету шараларын қабылдау мақсатында ұйымдағы таланттарды басқару процесінің тиімділігін, оның ішінде бекітілген HR-метрикалар бойынша талдау;
12. Таланттарды басқару процесіне дайындықты, келісуді және түзетулер енгізуді қамтамасыз ету;
13. Таланттарды басқару процесін автоматтандырылған жүйеде жүргізуді, деректерді уақтылы жаңартуды және енгізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Тәуекелдерді басқару;
2. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро - және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
3. Адами ресурстарды басқару, еңбек қатынастары саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
4. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды бағалау тәсілдері, мансаптық коучинг саласындағы сараптамалық білім;
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
6. Мотивация жүйесі мен ұйымдастырушылық мінез-құлықтың теориялары мен практикасы, көшбасшылық пен корпоративтік мәдениеттің теориясы;
7. Өзгерістерді басқару;
8. Ішкі коммуникациялар, маркетинг негіздері;
9. Жобаларды басқару негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Тәлімгерлерді/жетекшілерді анықтау және олардың жұмысын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Тәлімгерлерді/жетекшілерді іріктеу және бағалау өлшемшарттарын анықтау;
2. Ішкі мотивацияны ескере отырып, тәлімгерлер/жетекшілер пулын қалыптастыру;
3. Тәлімгерлерді/жетекшілерді мотвациялау және ынталандыру бағдарламасын әзірлеу;

4. Определять степень готовности ключевого специалиста/ высокопотенциального работника для перемещения;
5. Организовывать процесс перемещения и адаптации в новой роли;
6. Обеспечить мониторинг степени реализации карьерных карт и планов развития;
7. Поддерживать обратную связь с вновь назначенными работниками и оказывать помощь в адаптации в новой роли, в том числе через организацию необходимых тренингов;
8. Обеспечивать мониторинг стратегии и планов развития организации, при необходимости, своевременную корректировку карьерных планов и индивидуальных планов развития ключевых специалистов/ высокопотенциальных работников;
9. Организовывать на периодической основе встречи ключевых специалистов/ потенциальных преемников с руководством с целью формирования культуры менторства и вовлеченности руководтсва в процессе управления талантами (карьерой) в организации;
10. Разрабатывать и внедрять программы / инструменты мотивации, в том числе программы нематериального поощрения и удержания ключевых специалистов / высокопотенциальных работников;
11. Анализировать внедрение подходов к управлению талантами, анализировать эффективность процесса управления талантами в организации с целью принятия необходимых корректирующих мер, в том числе по утвержденным HR-метрикам;
12. Обеспечивать подготовку, согласование и внесение коррективов в процесс управления талантами;
13. Обеспечивать ведение процесса управления талантами в автоматизированной системе, своевременное обновление и ввод данных
Знания:
1. Управление рисками;
2. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
3. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
4. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей, карьерного коучинга;
5. Принципы организационного развития и дизайна;
6. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
7. Управление изменениями;
8. Внутренние коммуникации, основы маркетинга;
9. Основы управления проектами
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Определение менторов/наставников и организация их работы
Умения:
1. Определять критерии к отбору и оценке менторов/наставников;
2. Формировать пул менторов / наставников с их учетом внутренней мотивации;
3. Разрабатывать программу мотивации и стимулирования менторов/наставников;

4. Тәлімгерлерді/жетекшілерді оқыту бағдарламасын әзірлеу;
5. Таңдалған жұмыскерлермен жұмыс барысында тәлімгерлерге/жетекшілерге қолдау көрсетуді ұйымдастыру;
6. Тәлімгерлердің/жетекшілердің жұмысына кері байланыс арқылы және білім мен дағдыларын бағалау, мұрагерлердің негізгі позицияларға ауысуға дайындығы арқылы бағалау жүргізу.
Білімдер:
1. Коучинг негіздері, мансаптық коучинг;
2. Бизнес-тренингтерді тиімді дайындау мен жүргізудің заманауи әдістері, коучинг дағдылары;
3. Менеджмент негіздері, өзгерістерді басқару және тәуекелдерді басқару;
4. Персоналды оқыту және дамыту саласындағы заманауи трендтер;
5. Жұмыскерлерді мотивациялау және олардың жұмысқа құлшынысын арттыру әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Ұйымда мансапты басқару бағдарламалары шеңберінде мансаптық консультациялар өткізу
Машықтар:
1. Ұйым шеңберінде ілгерілету перспективалары және холдинг/сектор және сала шеңберінде ротациялау мүмкіндігі туралы жұмыскерлерге консультацияс беру;
2. Жұмыскерлерді кәсіби дамыту мақсатында басшыларды мансаптық коучинг және кері байланыс құралдарына оқыту;
3. Мансапты басқару мәселелері бойынша жеке және топтық сессиялар өткізу;
4. Жұмыскермен жеке кәсіби даму перспективаларын және қосымша білім алу, қайта біліктілік алу, тағылымдамадан өту мүмкіндіктерін талқылау;
5. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мансаптық карталарды, жұмыскерлердің жоспарларын қалыптастыру шеңберінде жұмыскерлерге консультация беру;
6. Жұмыскерлердің еңбек нарығының өзгермелі сұраныстарына тиімді бейімделуі үшін жағдай жасау;
7. Жұмыскерлерді мансаптық мүмкіндіктер туралы уақтылы хабардар етуді қамтамасыз ету;
8. Жұмыскерлерді қайта даярлау және біліктілігін арттыру қажеттіліктерін қалыптастыру және жоспарлау;
9. Мансапты басқару саласында уақтылы басқару шешімдерін қабылдау.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару, мансапты басқару, мансапты басқару тиімділігін бақылау және бақылау саласындағы терең практикалық және теориялық білім;
2. Ұйым ішіндегі жұмыскерлердің мансабын жоспарлаудың заманауи теориялық және әдістемелік мәселелері;
3. Психология, психофизиология, мәдениеттану және еңбек әлеуметтануының негіздері;
4. Жұмыскерлердің еңбек етуінің психологиялық және мәдени ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
5. Кәсіптік бағдар беру теориясы;
6. Кәсіби мансапты жоспарлау және жүзеге асыру технологиялары;
7. Дауларды басқару әдістері, медиацияның процедуралары мен құралдары;
8. Мансаптық консультация беру негіздері;
9. Эмоциялық интеллект негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 5:
Жұмыскерлерінің мансаптық жетістіктерінің мониторингі
Машықтар:

4. Разрабатывать программу обучения менторов/наставников;
5. Организовывать поддержку менторам / наставникам в процессе их работы с отобранными работниками;
6. Проводить оценку работы менторов/наставников через обратную связь и оценку знаний и навыков, готовность преемников к замещению ключевых позиций
Знания:
1. Основы коучинга, карьерного коучинга;
2. Современные методики эффективной подготовки и ведения бизнес-тренингов, навыки коучинга;
3. Основы менеджмента, управление изменениями и управление рисками;
4. Современные тренды в области обучения и развития персонала;
5. Методы мотивации и повышения вовлеченности персонала.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Проведение карьерных консультаций в рамках программ управления карьерой в организации
Умения:
1. Консультировать работников о перспективах продвижения в рамках организации и возможности ротации в рамках холдинга/сектора и отрасли;
2. Обучать руководителей инструментам карьерного коучинга и обратной связи с целью профессионального развития работников;
3. Проводить индивидуальные и групповые сессии по вопросам управления карьерой;
4. Обсуждать с работником перспективы индивидуального профессионального развития и возможности получения дополнительного образования, переквалификации, прохождения стажировок;
5. Консультировать работников в рамках формирования краткосрочных и долгосрочных карьерных карт, планов работников;
6. Формировать условия для эффективной адаптации работников к меняющимся запросам рынка труда;
7. Обеспечивать своевременное информирование работников о карьерных возможностях;
8. Формировать и планировать потребности в переподготовки и повышения квалификации работников;
9. Принимать своевременные управленческие решения в области управления карьерой
Знания:
1. Глубокие практические и теоретические знания в области управления человеческими ресурсами, управления карьерой, контроля и мониторинга эффективности управления карьерой;
2. Современные теоретические и методические вопросы планирования карьеры работников внутри организации;
3. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
4. Методы изучения психологических и культурных особенностей трудовой деятельности работников;
5. Теория профориентации;
6. Технологии планирования и реализации профессиональной карьеры;
7. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
8. Основы карьерного консультирования;
9. Основы эмоционального интеллекта.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Мониторинг карьерных достижений работников
Умения:

1. Жұмыскерлердің мансаптық жетістіктерінің мониторингін қамтамасыз ету;
2. Жұмыскердің мансаптық және кәсіби өсу серпіні мен бағытын талдау;
3. Жұмыскермен және оның басшысымен жеке сессиялар негізінде жұмыскердің мансаптық карталары мен даму жоспарларын қайта қарау;
4. Мансапты басқару әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалау бойынша жұмыскерлерден кері байланыс жинау мен талдауды қамтамасыз ету;
5. Ұйым жұмыскерлерінің даму/кәсіптік бағдар беру және қайта даярлау бағдарламаларынан өтуін бағалау;
6. Даму бағдарламаларының тиімділігін бағалау;
7. Жұмыскерлердің жұмысқа құлшынысы мен жұмысқа қанағаттануын бағалау;
8. Мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен) өзара әрекеттесу/ынтымақтастық орнату (тиімді ынтымақтастық және синергия);
9. Мансапты басқару бойынша мониторингті қамтамасыз ету, шығындарды бағалау және бюджеттеуді бақылау.
Білімдер:
1. Маркетинг, экономика, психология негіздері;
2. Мансаптық менеджментті дамыту трендтері және халықаралық тәжірибелер;
3. Ұйым ішіндегі жұмыскерлердің мансабын жоспарлаудың заманауи теориялық және әдістемелік мәселелері;
4. Психология, психофизиология, мәдениеттану және еңбек әлеуметтануының негіздері;
5. Жұмыскерлердің еңбек етуінің психологиялық және мәдени ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
6. Кәсіптік бағдар беру теориясы;
7. Кәсіби мансапты жоспарлау және жүзеге асыру технологиялары;
8. Дауларды басқару әдістері, медиацияның процедуралары мен құралдары;
9. Мансаптық консультация беру негіздері;
10. Эмоциялық интеллект негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Нәтижеге бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
HR бизнес-серіктес
7
Жұмыскерлер жұмысының тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі басшы
8
Адам ресурстарын басқару жөніндегі директор
10. Кәсіптің карточкасы "Таланттарды (мансапты) басқару жөніндегі маман":
Топтың коды:
2422-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Таланттарды (мансапты) басқару жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

1. Обеспечивать мониторинг карьерных достижений работников;
2. Анализировать динамику и направленность карьерного и профессионального роста работника;
3. Пересматривать карьерные карты и планы развития работника на основании индивидуальных сессий с работником и его руководителем;
4. Обеспечивать сбор и анализ обратной связи от работников по оценке эффективности методов и инструментов управления карьерой;
5. Оценивать прохождение программ развития/профориентации и переквалификации работниками организации;
6. Оценивать эффективность программ развития
7. Оценивать вовлеченность и удовлетворҰнность работников;
8. Взаимодействовать/сотрудничать (эффективная совместная работа и синергия) с заинтересованными лицами (стейкхолдерами);
9. Обеспечивать мониторинг, оценивать затраты и контролировать бюджетирование в части управления карьерой
Знания:
1. Основы маркетинга, экономики, психологии;
2. Тренды развития карьерного менеджмента и международные практики;
3. Современные теоретические и методические вопросы планирования карьеры работников внутри организации;
4. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
5. Методы изучения психологических и культурных особенностей трудовой деятельности работников;
6. Теория профориентации;
7. Технологии планирования и реализации профессиональной карьеры;
8. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
9. Основы карьерного консультирования;
10. Основы эмоционального интеллекта.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Клиентоориентированность
Лидерство
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
HR бизнес-партнер
7
Руководитель по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников
8
Директор по управлению человеческими ресурсами
10. Карточка профессии "Специалист по управлению талантами (карьерой)":
Код группы:
2422-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по управлению талантами (карьерой)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

2422-1-021 - Персоналмен жұмыс жөніндегі маман
2422-2-005 - Қызметкерлерді оқыту және дамыту жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Таланттарды (мансапты) басқару саясатын іске асыру, бизнестің озық тәжірибелері мен қажеттіліктерін негізге ала отырып, таланттарды басқару және мансапты дамыту процесін жетілдіру, жұмыскерлердің шығармашылық және кәсіби қабілеттерін дамыту, олардың әлеуетін айқындау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымда таланттарды (мансапты) басқару саясатын іске асыру
2. Даму жоспарын/мансаптық карталарды, сабақтастық бағдарламаларын іске асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымда таланттарды (мансапты) басқару саясатын іске асыру
Дағды 1:
Ұйымда таланттарды (мансапты) басқару процестерін талдау
Машықтар:
1. Ұйымдағы таланттарды басқарудың ағымдағы тәжірибелері мен тәсілдерін талдау және оларды жақсарту мүмкіндіктерін анықтау;
2. Таланттарды басқару процесінің HR-метрикасын анықтау;
3. Қолданыстағы автоматтандырылған қызметтерді, таланттарды басқару модульдерін талдау және процесті автоматтандыру үшін ұсыныстар жасау;
4. Бизнестің озық тәжірибелері мен қажеттіліктеріне сүйене отырып, таланттарды басқару процесін жетілдіру;
5. Персоналдың сабақтастығы мен дамуын, персоналды сәйкестендіру мен бағалауды, компанияның кадрлық әлеуетінің өсуі мен дамуын қоса алғанда, персоналдың әлеуетін басқаруды, сондай-ақ перспективалы персоналдың дамуын, шетелдік мамандарды қазақстандық кадрлармен алмастыруды басқаруды қамтамасыз ету;
6. Бюджетті жоспарлау (негіздемемен) және ресурстарды, адами капиталға инвестицияларды бөлу кезінде ұсыныстар дайындау
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару стратегиясы/саясаты;
2. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро - және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
3. Адами ресурстарды басқару, еңбек қатынастары саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
4. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды жіктеу тәсілдері саласындағы сараптамалық білім;
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
6. Мотивация жүйесінің, ұйымдастырушылық мінез-құлықтың теориялары мен практикасы, көшбасшылықтың, корпоративтік мәдениеттің теориясы;
7. HR талдамасының негіздері
8. Өзгерістерді басқару;
9. Сыртқы және ішкі коммуникациялар;
10. HR саласындағы жетекші цифрлық технологиялар, платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, заманауи қызмет көрсету қызметтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бизнес үшін негізгі мамандарды/жоғары әлеуетті қызметшілерді анықтау / сәйкестендіру
Машықтар:

2422-1-021 - Специалист по работе с персоналом
2422-2-005 - Специалист по обучению и развитию персонала
Основная цель деятельности:
Реализация политики управления талантами (карьерой), совершенствование процесса управления талантами и развития карьеры, исходя из лучших практик и потребностей бизнеса, развитие творческих и профессиональных качеств сотрудников, определение их потенциала
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Реализация политики управления талантами (карьерой) в организации
2. Реализация плана развития/карьерных карт, программ преемственности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Реализация политики управления талантами (карьерой) в организации
Навык 1:
Анализ процессов управления талантами в организации
Умения:
1. Анализировать текущие практики и подходы к управлению талантами в организации и определять возможности для их улучшения
2. Определять HR-метрики процесса управления талантами;
3. Анализировать существующие автоматизированные сервисы, модули по управлению талантами и разрабатывать предложения для автоматизации процесса.
4. Совершенствовать процесс управления талантами, исходя из лучших практик и потребностей бизнеса;
5. Обеспечивать управление потенциалом персонала, включая преемственность и развитие персонала, идентификацию и оценку персонала, роста и развитие кадрового потенциала компании, а также управление развитием перспективного персонала, замещением иностранных специалистов казахстанскими кадрами;
6. Подготавливать предложения при планировании бюджета (с обоснованием) и распределении ресурсов, инвестиций в человеческий капитал
Знания:
1. Стратегия/политика в области управления человеческими ресурсами;
2. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
3. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
4. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей;
5. Принципы организационного развития и дизайна
6. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
7. Основы HR-аналитики;
8. Управление изменениями;
9. Внешние и внутренние коммуникации;
10. Ведущие цифровые технологии, платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, современные сервисы обслуживания
Возможность признания навыка:
Навык 2:
Определение/идентификация ключевых для бизнеса специалистов / высокопотенциальных работников
Умения:

1. Бизнестің қажеттіліктерін барынша қанағаттандыратын ұйымда таланттарды басқару процесін іске асыру;
2. Орта/ ұзақ мерзімді перспективада құзыреттілік, білім және дағдылар бойынша талаптарды әзірлеуді қоса алғанда, түйінді позицияларға лауазым профильдерін жасау;
3. Әріптестер мен басшылардың тиімділігін және кері байланысын жыл сайынғы бағалау нәтижелері бойынша ұйымда таланттар аудитін жүргізу;
4. Түйінді позицияларға үміткерлердің әлеуетін бағалау әдістері мен құралдарын іріктеуді жүзеге асыру;
5. Түйінді лауазымдарға үміткерлердің кәсіби дағдыларын, құзыреттіліктерін және әлеуетін бағалау;
6. Ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, жұмыста ұстап қалу және ілгерілету, босату және толықтыру бойынша ішкі саясатты анықтауға ықпал ету;
7. Ресурстарды жоспарлауға, ілгерілетуге, жұмыста ұстап қалуға, босатуға және толықтыруға байланысты HR тәуекелдерін анықтау;
8. Негізгі мамандардың/ әлеуетті мұрагерлердің пулын анықтау, жыныс, жас және т. б. аспектілер бойынша әртүрлілікті талдау;
9. Ішкі кандидаттар болмаған жағдайда негізгі мамандарды іріктеу және жалдау мәселелері бойынша жалдау секторымен өзара әрекеттестік жасау;
10. Бағалау рәсімдерінің, оның ішінде іріктеуден өтпегендердің нәтижелері бойынша жұмыскерлерге кері байланыс беру;
11. Әлеуетті бағалау қорытындылары бойынша жұмыскерлердің деректер базасын құру және жүргізу;
12. Алынған нәтижелерді талқылау және негізгі жұмыскерлер/ жоғары әлеуетті жұмыскерлер пулын бекіту үшін басшылық пен барлық мүдделі тараптар үшін талдамалық анықтамалар, бағалау қорытындыларының таныстырылымын дайындау;
13. Өзін-өзі тұрақты дамыту және өз мансабын өз бетінше басқару мәдениетін енгізу және қолдау мақсатында ақпараттық сессиялар, жұмыскерлермен түсіндіру кездесулерін өткізу, таланттарды басқару процесі, ұйымдағы мансаптық мүмкіндіктер бойынша барлық жұмыскерлер үшін ашық қолжетімді болатын ақпарат орналастыру;
14. Барлық жұмыскерлер үшін жеке мансаптық коучинг сессияларын өткізу (сұраныс бойынша);
15. Үздіксіз кері байланыс тәжірибесін енгізу және бағыныштылармен жұмыс істеу, жұмыс орнында коучинг және менторинг процесін енгізу мақсатында ұйымда таланттарды басқару мәселелері бойынша басшыларды оқыту, дамыту
Білімдер:
1. Адами ресурстарды басқару саласындағы ұйымның нормативтік актілері;
2. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро - және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
3. Адами ресурстарды басқару, еңбек қатынастары саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
4. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды жіктеу тәсілдері саласындағы сараптамалық білім;

1. Реализовывать процесс управления талантами в организации, максимально удовлетворяющих потребности бизнеса;
2. Составлять профили должностей на ключевые позиции, включая разработку требований по компетенциям, знаниям и навыкам в средне-/ долгосрочной перспективе;
3. Проводить аудит талантов в организации по результатам ежегодной оценки эффективности и обратной связи коллег и руководителей;
4. Осуществлять подбор методов и инструментов оценки потенциала кандидатов на ключевые позиции;
5. Оценивать профессиональные навыки, компетенции и потенциал кандидатов на ключевые позиции;
6. Содействовать определению внутренней политики по планированию ресурсов, подбору и найму, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению;
7. Определять HR-риски, связанные с планированием ресурсов, продвижением удержанием, высвобождением и восполнением;
8. Определять пул ключевых специалистов/ потенциальных преемников, анализировать на предмет разнообразия в разрезе пола, возраста, пр. аспектов;
9. Взаимодействовать с сектором найма по вопросам подбора и найма ключевых специалистов в случае отсутствия внутренних кандидатов;
10. Предоставлять обратную связь работникам по итогам оценочных процедур, в том числе не прошедших отбор;
11. Создать и вести базу данных работников по итогам оценки потенциала;
12. Подготавливать аналитические справки, презентации итогов оценки для руководства и всех заинтересованных сторон, для обсуждения полученных результатов и утверждения пула ключевых работников/ высокопотенциальных работников;
13. Проводить информационные сессии, разъяснительные встречи с работниками, размещать информации в открытом для всех работников доступе по процессу управления талантами, карьерных возможностей в организации с целью внедрения и поддержания культуры постоянного саморазвития и самостоятельного управления своей карьерой;
14. Проводить индивидуальные сессии карьерного коучинга для всех работников (по запросу);
15. Обучать, развивать руководителей по вопросам управления талантами в организации с целью внедерения практики непрерывной обратной связи и работы с подчиненными, внедрения процесса коучинга и менторинга на рабочем месте.
Знания:
1. Нормативные акты организации в области управления человеческими ресурсами;
2. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
3. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
4. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей, карьерного коучинга;

5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
6. Мотивация жүйесінің, ұйымдастырушылық мінез-құлықтың теориялары мен практикасы, көшбасшылықтың, корпоративтік мәдениеттің теориясы;
7. Корпоративтік құндылықтар, оларды HR-процестер мен рәсімдер арқылы басқару тетіктері;
8. Өзгерістерді басқару;
9. Ішкі коммуникациялар, маркетинг негіздері;
10. Жобаларды басқару негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Даму жоспарын/мансаптық карталарды, сабақтастық бағдарламаларын іске асыру
Дағды 1:
Оқыту және дамыту, негізгі позицияларға даярлау және ауыстыру, таланттарды жұмыста ұстап қалу
Машықтар:
1. Негізгі маманның / жоғары әлеуетті жұмыскердің ішкі мотивациясын ескере отырып, қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мансаптық карталар жасау;
2. Негізгі мамандар / жоғары әлеуетті жұмыскерлер үшін оқыту мен дамытудың, тағылымдамадан өтудің, ротациялаудың жеке жоспарларын жасау;
3. Оқытуды және дамытуды ұйымдастыру және жоспарлау үшін дамудың қажетті құралдарын іріктеуді қамтамасыз ету, барлық мүдделі тараптармен қажетті келіссөздер жүргізуді ұйымдастыру;
4. Жаңа рөлге ауысу және бейімделу процесін ұйымдастыру;
5. Мансаптық карталар мен даму жоспарларын іске асыру деңгейінің мониторингін қамтамасыз ету;
6. Жаңадан тағайындалған жұмыскерлермен кері байланыс орнату және жаңа рөлге бейімделуге, оның ішінде қажетті тренингтер ұйымдастыру арқылы көмек көрсету;
7. Ұйымның стратегиясы мен даму жоспарларының мониторингін қамтамасыз ету, қажет болған жағдайда негізгі мамандардың/ жоғары әлеуетті жұмыскерлердің мансаптық жоспарлары мен жеке даму жоспарларын уақтылы түзетуді жүзеге асыру;
8. Негізгі мамандарды / жоғары әлеуетті жұмыскерлерді материалдық емес ынталандыру және жұмыста ұстап қалу бағдарламаларын қоса алғанда, мотивация бағдарламаларын / құралдарын әзірлеу;
9. Автоматтандырылған жүйеде таланттарды басқару процесін жүргізуді, деректерді уақтылы жаңартуды және енгізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымның даму стратегиясы;
2. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро - және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
3. Адами ресурстарды басқару, еңбек қатынастары саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
4. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды жіктеу тәсілдері, мансаптық коучинг саласындағы сараптамалық білім;
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
6. Мотивация жүйесінің, ұйымдастырушылық мінез-құлықтың теориялары мен практикасы, көшбасшылықтың, корпоративтік мәдениеттің теориясы;

5. Принципы организационного развития и дизайна;
6. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
7. Корпоративные ценности, механизмы управления ими через HR-процессы и процедуры;
8. Управление изменениями;
9. Внутренние коммуникации, основы маркетинга;
10. Основы управления проектами
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Реализация плана развития/карьерных карт, программ преемственности
Навык 1:
Обучение и развитие, подготовка и перемещение на ключевые позиции, удержание талантов
Умения:
1. Составлять краткосрочные и долгосрочные карьерные карты с учетом внутренней мотивации ключевого специалиста/ высокопотенциального работника;
2. Составлять индивидуальные планы обучения и развития, стажировок, ротаций для ключевых специалистов/ высокопотенциальных работников;
3. Обеспечивать подбор необходимых инструментов развития, организовывать проведение необходимых переговоров со всеми заинтересованными сторонами для организации и планирования обучения и развития;
4. Организовывать процесс перемещения и адаптации в новой роли;
5. Обеспечивать мониторинг степени реализации карьерных карт и планов развития;
6. Поддерживать обратную связь с вновь назначенными работниками и оказывать помощь в адаптации в новой роли, в том числе через организацию необходимых тренингов;
7. Обеспечивать мониторинг стратегии и планов развития организации, при необходимости, осуществлять своевременную корректировку карьерных планов и индивидуальных планов развития ключевых специалистов/ высокопотенциальных работников;
8. Разрабатывать программы / инструменты мотивации, в том числе программы нематериального поощрения и удержания ключевых специалистов / высокопотенциальных работников;
9. Обеспечивать ведение процесса управления талантами в автоматизированной системе, своевременное обновление и ввод данных
Знания:
1. Стратегия развития организации;
2. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
3. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
4. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей, карьерного коучинга;
5. Принципы организационного развития и дизайна;
6. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;

7. Өзгерістерді басқару;
8. Ішкі коммуникациялар, маркетинг негіздері;
9. Жобаларды басқару негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұйымдағы мансапты басқару бағдарламалары шеңберінде мансаптық консультациялар өткізу
Машықтар:
1. Ұйым шеңберінде ілгерілету перспективалары және холдинг/сектор және сала шеңберінде ротациялау мүмкіндігі туралы жұмыскерлерге консультация беру;
2. Жұмыскерлерді кәсіби дамыту мақсатында басшыларды мансаптық коучинг және кері байланыс құралдарына оқытуды ұйымдастыру;
3. Мансапты басқару мәселелері бойынша жеке және топтық сессиялар ұйымдастыру;
4. Жұмыскермен жеке кәсіби даму перспективаларын және қосымша білім алу, қайта біліктілік алу, тағылымдамадан өту мүмкіндіктерін талқылау;
5. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мансаптық карталарды, жұмыскерлердің жоспарларын қалыптастыру шеңберінде жұмыскерлерге консультация беру;
6. Жұмысшылардың еңбек нарығының өзгеріп отыратын сұраныстарына тиімді бейімделуіне қажетті жағдайларды анықтау;
7. Жұмыскерлерді мансаптық мүмкіндіктер туралы уақтылы хабардар ету;
8. Жұмыскерлерді қайта даярлау және біліктілігін арттыру қажеттіліктерін жоспарлау.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару, мансапты басқару, мансапты басқару тиімділігіне бақылау және мониторинг жасау саласындағы практикалық және теориялық білім;
2. Ұйым ішіндегі жұмыскерлердің мансабын жоспарлаудың заманауи теориялық және әдістемелік мәселелері;
3. Психология, психофизиология, мәдениеттану және еңбек әлеуметтануының негіздері;
4. Жұмыскерлердің еңбек етуінің психологиялық және мәдени ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
5. Кәсіптік бағдар беру теориясы;
6. Кәсіби мансапты жоспарлау және жүзеге асыру технологиялары;
7. Дауларды басқару әдістері, медиацияның рәсімдері және құралдары;
8. Мансаптық консультация беру негіздері;
9. Эмоциялық интеллект негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жұмыскерлердің мансаптық жетістіктерінің мониторингі
Машықтар:
1. Жұмыскерлердің мансаптық жетістіктеріне мониторинг жүргізу;
2. Жұмыскердің мансаптық және кәсіби өсуінің серпіні мен бағытын талдау;
3. Жұмыскермен және оның басшысымен жеке сессиялар негізінде жұмыскердің мансаптық карталары мен даму жоспарларын қайта қарау;
4. Мансапты басқару әдістері мен құралдарының тиімділігін бағалау бойынша жұмыскерлерден кері байланыс жинау және талдау;
5. Ұйым жұмыскерлерінің даму/кәсіптік бағдар беру және қайта даярлау бағдарламаларынан өтуін бағалау;
6. Даму бағдарламаларының тиімділігін бағалау
7. Жұмыскерлердің жұмысқа құштарлығы мен қанағаттануын бағалау;
8. Мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен) өзара әрекеттесу/ынтымақтастық орнату (бірлескен тиімді жұмыс және синергия);

7. Управление изменениями;
8. Внутренние коммуникации, основы маркетинга;
9. Основы управления проектами
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение карьерных консультаций в рамках программ управления карьерой в организации
Умения:
1. Консультировать работников о перспективах продвижения в рамках организации и возможности ротации в рамках холдинга/сектора и отрасли;
2. Организовывать обучение руководителей инструментам карьерного коучинга и обратной связи с целью профессионального развития работников;
3. Организовывать индивидуальные и групповые сессии по вопросам управления карьерой;
4. Обсуждать с работником перспективы индивидуального профессионального развития и возможности получения дополнительного образования, переквалификации, прохождения стажировок;
5. Консультировать работников в рамках формирования краткосрочных и долгосрочных карьерных карт, планов работников;
6. Определять условия для эффективной адаптации работников к меняющимся запросам рынка труда;
7. Своевременно информировать работников о карьерных возможностях;
8. Планировать потребности в переподготовки и повышения квалификации работников
Знания:
1. Практические и теоретические знания в области управления человеческими ресурсами, управления карьерой, контроля и мониторинга эффективности управления карьерой;
2. Современные теоретические и методические вопросы планирования карьеры работников внутри организации;
3. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
4. Методы изучения психологических и культурных особенностей трудовой деятельности работников;
5. Теория профориентации;
6. Технологии планирования и реализации профессиональной карьеры;
7. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
8. Основы карьерного консультирования;
9. Основы эмоционального интеллекта.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Мониторинг карьерных достижений работников
Умения:
1. Осуществлять мониторинг карьерных достижений работников;
2. Анализировать динамику и направленность карьерного и профессионального роста работника;
3. Пересматривать карьерные карты и планы развития работника на основании индивидуальных сессий с работником и его руководителем;
4. Осуществлять сбор и анализ обратной связи от работников по оценке эффективности методов и инструментов управления карьерой;
5. Оценивать прохождение программ развития/профориентации и переквалификации работниками организации;
6. Оценивать эффективность программ развития
7. Оценивать вовлеченность и удовлетворҰнность работников;
8. Взаимодействовать/сотрудничать (эффективная совместная работа и синергия) с заинтересованными лицами (стейкхолдерами);

9. Таланттарды (мансапты) басқару ісіне мониторинг жүзу, шығындарды бағалау және бюджеттеуді бақылау.
Білімдер:
1. Маркетинг, экономика, психология негіздері;
2. Мансаптық менеджментті дамыту трендтері және халықаралық тәжірибелер;
3. Ұйым ішінде жұмыскерлердің мансабын жоспарлаудың заманауи теориялық және әдістемелік мәселелері;
4. Психология, психофизиология, мәдениеттану және еңбек әлеуметтануының негіздері;
5. Жұмыскерлердің еңбек етуінің психологиялық және мәдени ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
6. Кәсіби мансапты жоспарлау және жүзеге асыру технологиялары;
7. Дауларды басқару әдістері, медиацияның рәсімдері және құралдары;
8. Мансаптық консультация беру негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ассессор (ассессмент бойынша маман)
6
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі маман
7
HR бизнес серіктесі
7
Таланттарды (мансапты) басқару жөніндегі басшы
7
HR талдаушысы
12. Кәсіптің карточкасы "Кадрлық әлеуетті дамыту жөніндегі қызметші ":
Топтың коды:
3345-0
Қызмет атауының коды:
3345-0-006
Кәсіптің атауы:
Кадрлық әлеуетті дамыту жөніндегі қызметші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3345-0-007 - Еңбек қарым-қатынасы жөніндегі қызметші
3345-0-003 - Қызметкерлерді оқыту және дамыту жөніндегі қызметші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымның мақсаттарына сәйкес персоналды бағалаудың ресурстарын анықтау, құралдары мен әдістерін таңдау, жұмыскерлердің шығармашылық және кәсіби қабілеттерін дамытуға жәрдемдесу мақсатында даму жоспарын/мансаптық карталарды, сабақтастық бағдарламаларын іске асыру, олардың әлеуетін анықтау, сондай-ақ таланттарды (мансапты) басқару процесін басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның мақсаттарына сәйкес персоналды бағалаудың ресурстарын анықтау, құралдары мен әдістерін таңдау
2. Даму жоспарын/мансаптық карталарды, сабақтастық бағдарламаларын іске асыру. Таланттарды (мансапты) басқару процесін басқару
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымның мақсаттарына сәйкес персоналды бағалаудың ресурстарын анықтау, құралдары мен әдістерін таңдау
Дағды 1:
Ұйымдағы таланттарды басқару процесін талдау
Машықтар:
1.Ұйымдағы таланттарды басқарудың ағымдағы тәжірибелері мен тәсілдерін талдау, персоналды бағалау әдістерін анықтау;

9. Осуществлять мониторинг, оценивать затраты и контролировать бюджетирование в части управления талантами (карьерой)
Знания:
1. Основы маркетинга, экономики, психологии;
2. Тренды развития карьерного менеджмента и международные практики;
3. Современные теоретические и методические вопросы планирования карьеры работников внутри организации;
4. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
5. Методы изучения психологических и культурных особенностей трудовой деятельности работников;
6. Технологии планирования и реализации профессиональной карьеры;
7. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
8. Основы карьерного консультирования
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Ассессор (Специалист по ассессменту)
6
Специалист по обучению и развитию персонала
7
HR бизнес-партнер
7
Руководитель по управлению талантами (карьерой)
7
HR аналитик
12. Карточка профессии "Служащий по развитию кадрового потенциала":
Код группы:
3345-0
Код наименования занятия:
3345-0-006
Наименование профессии:
Служащий по развитию кадрового потенциала
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется опыт работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3345-0-007 - Служащий по трудовым отношениям
3345-0-003 - Служащий по обучению и развитию персонала
Основная цель деятельности:
Определение ресурсов, выбор средств и методов проведения оценки персонала в соответствии с целями организации, реализация плана развития/карьерных карт, программ преемственности с целью содействия развитию творческих и профессиональных качеств сотрудников, определения их потенциала, а также администрирование процесса управления талантами (карьерой)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Определение ресурсов, выбор средств и методов проведения оценки персонала в соответствии с целями организации
2. Реализация плана развития/карьерных карт, программ преемственности. Администрирование процесса управления талантами (карьерой)
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Определение ресурсов, выбор средств и методов проведения оценки персонала в соответствии с целями организации
Навык 1:
Анализ процесса управления талантами в организации
Умения:
1. Анализировать текущие практики и подходы к управлению талантами в организации, определять методы проведения оценки персонала;

2. Қолданыстағы автоматтандырылған қызметтерді, таланттарды басқару модульдерін талдаңыз және процесті автоматтандыру үшін ұсыныстар жасау;
3. Бюджетті жоспарлау кезінде ұсыныстар дайындау (негіздемемен), адами капиталға ресурстарды, инвестицияларды анықтау және бөлу, ұсыныстарды келісу
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасының негіздері;
2. HR талдауының негіздері;
3. Жоспарлау және бюджеттеу негіздері;
4. Сатып алу қызметінің негіздері;
5. Сыртқы және ішкі коммуникациялар;
6. Жетекші цифрлық технологиялар, HR саласындағы платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, заманауи қызмет көрсету қызметтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұйымның жоспарларына сәйкес персоналды бағалауды ұйымдастыру, таланттарды (мансапты) басқару процесін басқару
Машықтар:
1. Персоналды бағалаудың мотивациялық факторларын анықтау;
2. Бюджетті жоспарлау үшін таланттарды (мансапты) басқару процесіне, персоналды бағалауға арналған шығыстардың баптарын жасау және бақылау;
3. Перспективалы және ынталы жұмыскерлердің құзыреттері мен әлеуетін бағалау жөніндегі ұйымның сараптама / кадр комитетінің отырыстарын өткізуді ұйымдастыру;
4. Персоналды бағалау нәтижелерін жүйелеу, қорытындылау және талдау;
5. Ақпараттық жүйелерде жұмыс істеу, персоналды бағалау бойынша цифрлық қызметтер мен сервистерді пайдалану;
6. Персоналды бағалау және аттестаттау процестерін автоматтандыру және цифрландыру бойынша ұсыныстар қалыптастыру
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару стратегиясы/саясаты;
2. Кәсіби білімді, іскерлікті және құзыреттілікті анықтаудың технологиялары мен әдістері
3. Жеке тұлғалық қасиеттер мен сипаттамаларды бағалау технологиялары мен әдістері;
4. Жалпы және әлеуметтік психологияның, әлеуметтанудың және еңбек психологиясының негіздері;
5. Ұйымның құрылымы және бос лауазымдар (кәсіптер, мамандықтар);
6. Персоналды бағалау саласындағы мамандандырылған ақпараттық жүйелер, цифрлық қызметтер мен сервистер, оларды қолдану шегі;
7. Персоналды бағалау саласындағы негізгі метрикалар мен аналитикалық бөлімдер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Даму жоспарын/мансаптық карталарды, сабақтастық бағдарламаларын іске асыру. Таланттарды (мансапты) басқару процесін басқару
Дағды 1:
Таланттарды оқыту мен дамытуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Негізгі маманның / жоғары әлеуетті жұмыскердің ішкі мотивациясын ескере отырып, қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мансаптық карталарды жасау;
2. Негізгі мамандар / жоғары әлеуетті жұмыскерлер үшін оқыту мен дамытудың, тағылымдамадан өтудің, ротациялаудың жеке жоспарларын жасау;

2. Анализировать существующие автоматизированные сервисы, модули по управлению талантами и разрабатывать предложения для автоматизации процесса.
3. Подготавливать предложения при планировании бюджета (с обоснованием), определять и распределять ресурсы, инвестиции в человеческий капитал, согласовывать предложения
Знания:
1. Основы трудового законодательства РК;
2. Основы HR-аналитики;
3. Основы планирования и бюджетирования;
4. Основы закупочной деятельности;
5. Внешние и внутренние коммуникации;
6. Ведущие цифровые технологии, платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, современные сервисы обслуживания
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация проведения оценки персонала в соответствии с планами организации, администрирование процесса управления талантами (карьерой)
Умения:
1. Определять мотивационные факторы проведения оценки персонала;
2. Составлять и контролировать статьи расходов на процесс управления талантами (карьерой), на оценку персонала для планирования бюджета;
3. Организовывать проведение заседаний экспертного/кадрового комитета организации по оценке компетенций и потенциала перспективных и мотивированных работников;
4. Систематизировать, обобщать и анализировать результаты оценки персонала;
5. Работать в информационных системах, использовать цифровые услуги и сервисы по проведению оценки персонала;
6. Формировать предложения по автоматизации и цифровизации процессов оценки и аттестации персонала
Знания:
1. Стратегия/политика в области управления человеческими ресурсами;
2. Технологии и методы определения профессиональных знаний, умений и компетенций4
3. Технологии и методы оценки личностных качеств и характеристик;
4. Основы общей и социальной психологии, социологии и психологии труда;
5. Организационная структура организации и вакантные должности (профессии, специальности);
6. Специализированные информационные системы, цифровые услуги и сервисы в области оценки персонала, границы их применения;
7. Основные метрики и аналитические срезы в области оценки персона
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Реализация плана развития/карьерных карт, программ преемственности. Администрирование процесса управления талантами (карьерой)
Навык 1:
Организация обучения и развития талантов
Умения:
1. Составлять краткросрочные и долгосрочные карьерные карты с учетом внутренней мотивации ключевого специалиста/ высокопотенциального работника;
2. Составлять индивидуальные планы обучения и развития, стажировок, ротаций для ключевых специалистов/ высокопотенциальных работников;

3. Оқыту мен дамытуды ұйымдастыру және жоспарлау үшін дамудың қажетті құралдарын іріктеуді қамтамасыз ету, барлық мүдделі тараптармен қажетті келіссөздер жүргізуді ұйымдастыру;
4. Мансаптық карталар мен даму жоспарларын іске асыру деңгейінің мониторингін қамтамасыз ету;
5. Ұйымның стратегиясы мен даму жоспарларының мониторингін қамтамасыз ету, қажет болған жағдайда негізгі мамандардың/ жоғары әлеуетті жұмыскерлердің мансаптық жоспарлары мен жеке даму жоспарларын уақтылы түзетуді жүзеге асыру
Білімдер:
1. Адами ресурстарды басқару, еңбек қатынастары саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды жіктеу тәсілдері, мансаптық коучинг саласындағы сараптамалық білім;
3. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
4. Мотивация жүйесінің, ұйымдастырушылық мінез-құлықтың теориялары мен практикасы, көшбасшылықтың, корпоративтік мәдениеттің теориясы;
5. Өзгерістерді басқару;
6. Ішкі коммуникациялар, маркетинг негіздері;
7. Тәуекелдерді басқару негіздері
8. Жобаларды басқару негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Таланттарды дайындауды және негізгі позицияларға көшіруді, жұмыста ұстап қалуды ұйымдастыру. Таланттарды (мансапты)басқару процесін басқару
Машықтар:
1. Жаңа рөлге ауысу және бейімделу процесін ұйымдастыру;
2. Жаңадан тағайындалған жұмыскерлермен кері байланыс орнату және жаңа рөлге бейімделуге, оның ішінде қажетті тренингтер ұйымдастыру арқылы көмек көрсету;
3. Негізгі мамандарды / жоғары әлеуетті жұмыскерлерді материалдық емес ынталандыру және жұмыста ұстап қалу бағдарламаларын қоса алғанда, мотивациялық бағдарламалар / құралдар әзірлеу;
4. Автоматтандырылған жүйеде таланттарды басқару процесін жүргізуді, деректерді уақтылы жаңартуды және енгізуді қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Басқару есебінің негіздері;
2. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды жіктеу тәсілдері, мансаптық коучинг саласындағы сараптамалық білім;
3. Мотивация жүйесінің, ұйымдастырушылық мінез-құлықтың теориялары мен практикасы, көшбасшылықтың, корпоративтік мәдениеттің теориясы;
4. Өзгерістерді басқару;
5. Ішкі коммуникациялар, маркетинг негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Командада жұмыс істей білу
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Таланттарды (мансапты) басқару бойынша маман
6
Ассессор (ассессмент бойынша маман)
5
Еңбек қатынастары жөніндегі қызметші
5
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі қызметші

3. Обеспечивать подбор необходимых инструментов развития, организовывать проведение необходимых переговоров со всеми заинтересованными сторонами для организации и планирования обучения и развития;
4. Обеспечивать мониторинг степени реализации карьерных карт и планов развития;
5. Обеспечивать мониторинг стратегии и планов развития организации, при необходимости, осуществлять своевременную корректировку карьерных планов и индивидуальных планов развития ключевых специалистов/ высокопотенциальных работников
Знания:
1. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
2. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей, карьерного коучинга;
3. Принципы организационного развития и дизайна;
4. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
5. Управление изменениями;
6. Внутренние коммуникации, основы маркетинга;
7. Основы управления рисками;
8. Основы управления проектами
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация процесса подготовки и перемещения на ключевые позиции, удержания талантов. Администрирование процесса управления талантами (карьерой)
Умения:
1. Организовывать процесс перемещения и адаптации работников в новой роли;
2. Поддерживать обратную связь с вновь назначенными работниками и оказывать помощь в адаптации в новой роли, в том числе через организацию необходимых тренингов;
3. Разрабатывать программы / инструменты мотивации, в том числе программы нематериального поощрения и удержания ключевых специалистов / высокопотенциальных работников или предложения для рассмотрения и согласования;
4. Обеспечивать ведение процесса управления талантами (карьерой) в автоматизированной системе, своевременное обновление и ввод данных
Знания:
1. Основы управленческого учета;
2. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей, карьерного коучинга;
3. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
4. Управление изменениями;
5. Внутренние коммуникации, основы маркетинга
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Умение работать в команде
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по управлению талантами (карьерой)
6
Ассессор (Специалист по ассессменту)
5
Служащий по трудовым отношениям
5
Служащий по обучению и развитию персонала

13. Кәсіптің карточкасы "Ассессор (Ассессмент бойынша маман)":
Топтың коды:
2422-4
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Ассессор (Ассессмент бойынша маман)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-008 - Карьералық өсу саласындағы консультант
2422-2-008 - Персоналды дамыту жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құзыреттерді модельдеу, жұмыскерге белгілі бір қызмет түрін сәтті жүзеге асыру үшін қажетті әлеуетті, қабілеттерді, жеке және кәсіби құзыреттіліктер мен сипаттамаларды бағалау, компаниядағы Ассессент орталығының функциясын жолға қою. Жұмыскерге белгілі бір қызмет түрін сәтті жүзеге асыру үшін қажетті әлеуетті, қабілеттерді, жеке және кәсіби құзыреттіліктер мен сипаттамаларды бағалау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бағалауға дайындық, персоналды бағалау параметрлері мен өлшемшарттарын әзірлеу, бағалау әдістері мен құралдарын таңдау
2. Құзыреттілікті модельдеу
3. Кандидаттың/кандидаттардың белгілі бір қызмет түріне қойылатын талаптарға сәйкестігін бағалау
4. Ұйымда бағалаудың ішкі функциясын (ассессмент-орталық) жолға қою
5. Бағалау нәтижелері бойынша мүдделі тараптарға кері байланыс пен ұсыныстар беру
6. Құзыреттер жүйесінің аудиті, әлеуетті бағалау және түзету шараларын қабылдау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бағалауға дайындық, персоналды бағалау параметрлері мен өлшемшарттарын әзірлеу, бағалау әдістері мен құралдарын таңдау
Дағды 1:
Кандидаттарды/жұмыскерлерді бағалаудың талаптарын, параметрлері мен өлшемшартарын айқындау
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиялық міндеттері мен мақсаттарын, ұйымның бизнес контексін, корпоративтік мәдениетті және сыртқы ортаны талдау;
2. Ұйымдағы жұмыстардың мазмұны мен функциялары, лауазым немесе белгілі бір қызмет түрі туралы ақпаратты жинау және талдау;
3. Мінсіз кандидаттың профилін, кандидаттарды/жұмыскерлерді бағалаудың параметрлері мен өлшемшарттарын әзірлеу;
4. Белгілі бір қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеуге жәрдемдесу.
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасы;

13. Карточка профессии "Ассессор (Специалист по ассессменту)":
Код группы:
2422-4
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Ассессор (Специалист по ассессменту)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-008 - Консультант в области карьерного роста
2422-2-008 - Специалист по развитию персонала
Основная цель деятельности:
Моделирование компетенций, оценка потенциала, способностей, личностных и профессиональных компетенций и характеристик, необходимых работнику для успешной реализации определенного вида деятельности, постановка функции Ассессмент центра в компании. Оценка потенциала, способностей, личностных и профессиональных компетенций и характеристик, необходимых работнику для успешной реализации определенного вида деятельности.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка к оценке, разработка параметров и критериев оценки персонала, подбор методов и инструментов оценки
2. Моделирование компетенций
3. Оценка кандидата/кандидатов на соответствие требованиям, предъявляемым к определенному виду деятельности
4. Постановка внутренней функции оценки (ассессмент-центр) в организации
5. Предоставление обратной связи и рекомендаций заинтересованным сторонам по результатам оценки
6. Аудит системы компетенций, оценки потенциала и принятие корректирующих мер
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка к оценке, разработка параметров и критериев оценки персонала, подбор методов и инструментов оценки
Навык 1:
Определение требований, параметров и критериев оценки кандидатов/работников
Умения:
1. Анализировать стратегические задачи и цели организации, бизнес контекст организации, корпоративную культуру и внешнюю среду;
2. Осуществлять сбор и анализ информации о содержании и функциях работ, должности или определенного вида деятельности в организации;
3. Разрабатывать профиль идеального кандидата, параметры и критерии оценки кандидатов/работников;
4. Содействовать в разработке квалификационных требований к определенному виду деятельности
Знания:
1. Стратегия/политика в области управления человеческими ресурсами;

2. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
3. Менеджмент, психометрика, ұйымдастырушылық дизайн, ұйымдастырушылық мінез-құлық, көшбасшылық және мотивация теориялары туралы теориялық және практикалық терең білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кандидаттарды бағалау құралдары мен әдістерін дайындау және таңдау
Машықтар:
1. Бизнес міндеттерді, жұмыстарды, лауазымдарды талдау;
2. Бағалау үшін тестілерді, тест материалдарын, жаттығуларды, кейстерді, тапсырмаларды таңдау мен дайындауды талдау, анықтау;
2. Бағалау орталығының дизайнын әзірлеу, құзыреттерді таңдау және үйлестіру, бағалау матрицасын жасау;
3. Бағалау орталығының логистикасын әзірлеу: кесте құру, материалдар дайындау, бағалау жүргізу үшін үй-жайларға қойылатын талаптарды дайындау;
4. Бағалау құралдары мен әдістерінің сенімділігін талдау.
Білімдер:
1. Еңбек заңнамасы;
2. Статистика, менеджмент, ұйымдастырушылық мінез-құлық, адам ресурстарын басқару негіздері;
3. Психометрика, психодиагностика, жалпы және әлеуметтік психология, жеке тұлға психологиясы, жас ерекшеліктері психологиясының негіздері.
4. Әлеуетті, қабілеттерді, жеке тұлғаны, құзыреттілікті, дағдыларды, машықтарды және білімді бағалаудың әдістері мен құралдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Құзыреттілікті модельдеу
Дағды 1:
Құзыреттілікті модельдеу үшін жұмыстардың сипаттамасы және ақпарат жинау
Машықтар:
1. Бизнес міндеттерді, жұмыстарды, лауазымдарды талдау;
2. Тікелей атрибуттар, репертуарлық торлар, сыни инциденттер, сараптамалық бағалау әдістерін қолдана отырып, жұмыстардың орындалуы туралы ақпаратты жинау және талдау;
3. Зерттеу нәтижелері бойынша деректерді талдау және түсіндіру;
4. Деректерге статистикалық талдау жүргізу.
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері, ұйымдастырушылық дизайн, ұйымдастырушылық даму, ұйымдастырушылық мінез-құлық;
2. Құзыреттілікті модельдеу және мінез-құлықты талдау технологиялары;
3. Психология және психодиагностика және психометрика негіздері;
4. HR-процестердің, адам ресурстарын басқару құралдарының теориялары мен практикасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Біліктілік моделін әзірлеу
Машықтар:
1. Стратегияны, бизнес міндеттерді, бизнестің қажеттіліктерін, ұйымның сыртқы ортасын талдау;
2. Құзыреттер тізімін, құзыреттер профилін әзірлеу;
3. Құзыреттілік шкалаларын, деңгейлерін және индикаторларын әзірлеу.
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері;
2. Ұйымдастырушылық мінез-құлық;
3. Психометрия және психодиагностика негіздері;
4. Құзыреттілікті модельдеу және мінез-құлықты талдау технологиялары;

2. Современные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами;
3. Глубокие теоретические и практические знания менеджмента, психометрики, организационного дизайна, организационного поведения, теорий лидерства и мотивации.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Подготовка и выбор инструментов и методов оценки кандидатов
Умения:
1. Анализировать бизнес задачи, работы, должности;
2. Анализировать, определить выбор и подготовку тестов, тестовых материалов, упражнений, кейсов, заданий для проведения оценки;
2. Разрабатывать дизайн центра оценки, выбор и согласование компетенций, составление матрицы оценки;
3. Разрабатывать логистику центра оценки: составление расписаний, подготовку материалов, подготовку требований к помещениям для проведения оценки;
4. Анализировать надежность инструментов и методов оценки
Знания:
1. Нормативные акты организации в области управления человеческими ресурсами;
2. Основы статистики, менеджмента, организационного поведения, управления человеческими ресурсами;
3. Основы психометрики, психодиагностики, общей и социальной психологии, психологии личности, возрастной психологии.
4. Методы и инструменты оценки потенциала, способностей, личности, компетенций, навыков, умений и знаний.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Моделирование компетенций
Навык 1:
Описание работ и сбор информации для моделирования компетенций
Умения:
1. Анализировать бизнес задачи, работы, должности;
2. Собирать и анализировать информацию об исполнении работ с применением методов прямых атрибутов, репертуарных решеток, критических инцидентов, экспертных оценок;
3. Анализировать и интерпретировать данные по результатам исследований;
4. Проводить статистический анализ данных
Знания:
1. Основы менеджмента, организационный дизайн, организационное развитие, организационное поведение;
2. Технологии моделирования компетенций и анализа поведения;
3. Основы психологии и психодиагностики и психометрики;
4. Теории и практики HR-процессов, инструментов управления человеческими ресурсами
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка модели компетенций
Умения:
1. Анализировать стратегию, бизнес задачи, потребности бизнеса, внешнюю среду организации;
2. Разрабатывать список компетенций, профиль компетенций;
3. Разрабатывать шкалы, уровни и индикаторы компетенций
Знания:
1. Основы менеджмента;
2. Организационное поведение;
3. Основы психометрики и психодиагностики;
4. Технологии моделирования компетенций и анализа поведения;

5. HR процестерінің теориялары мен практикалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Құзыреттілік моделін келісу және бекіту, барлық мүдделі тараптарға құзыреттілік моделі мен профилі бойынша, құзыреттілікті бағалау форматы бойынша консультация беру және оқыту
Машықтар:
1. Құзыреттілік моделі бойынша материалдар әзірлеу;
2. Құзыреттілік моделі бойынша таныстырылымдар дайындау және өткізу;
3. Құзыреттер профилі, құзыреттерді бағалау индикаторлары мен шкалалары бойынша оқытуды дайындау және жүргізу;
4. Құзыреттілік моделі бойынша мүдделі тараптармен коммуникацияларды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, ұйымдастырушылық дизайн, адам ресурстарын басқару, менеджмент негіздері;
2. Құзыреттерді модельдеу және ассессмент-орталықты өткізу технологиялары;
3. Әлеуметтік психология, жеке тұлға психологиясы, психодиагностика, жас ерекшеліктері психологиясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Кандидаттың/кандидаттардың белгілі бір қызмет түріне қойылатын талаптарға сәйкестігін бағалау
Дағды 1:
Кандидат/кандидаттар туралы ақпаратты жинау және талдау
Машықтар:
1. Өмірбаяндық деректерді (жеке деректерді қорғау талаптарын сақтай отырып) талдау;
2. Мақсатты топтармен, мүдделі тараптармен байланыс;
3. Ұйымның кандидаттары / жұмыскерлері туралы мәліметтер мен ақпараттар базасын құру (оны кейіннен өзектендіріп отыру керек).
Білімдер:
1. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, ұйымдастырушылық дизайн, адам ресурстарын басқару, менеджмент негіздері;
2. Ассессмент орталығының технологиялары;
3. Әлеуметтік психология, жеке тұлға психологиясы, жас ерекшеліктері психологиясы, психологиялық консультация беру туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Кандидатты/кандидаттарды бағалауды жүргізу
Машықтар:
1. Ассессмент-орталық жұмысына жәрдемдесу, баға қою, интегралдық сессияларға қатысу, интегралдық сессияларға басшылық ету;
2. Үміткерлердің мінез-құлқын, қабілеттерін, машықтары мен білімдерін бақылау, жіктеу және бағалау;
3. Әзірленген жаттығулар контекстіне рөлдік кейіпкер ретінде қатысу;
4. Құзыреттілік бойынша сұхбат, өмірбаяндық және ситуациялық сұхбат жүргізу;
5. Сұхбат жүргізу, бақылау, топтық пікірталас жүргізу және ойталқы тәсілдерін қолдану;
6. Жеке, топтық және бұқаралық ассессмент орталығының технологияларын қолдану;
7. Психометриялық және кәсіби тестілеу нәтижелерін жүргізу, талдау және түсіндіру
Білімдер:
1. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, ұйымдастырушылық дизайн, адам ресурстарын басқару, менеджмент негіздері;
2. Жалпы және әлеуметтік психология, жеке тұлға психологиясы, психодиагностика, психометрика, жас ерекшеліктері психологиясы, психологиялық консультация беру, статистика туралы білім;

5. Теории и практики HR-процессов
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Согласование и утверждение модели компетенций, консультирование и обучение всех заинтересованных сторон по модели и профилю компетенций, по формату оценки компетенций
Умения:
1. Разрабатывать материалы по модели компетенций;
2. Подготавливать и проводить презентации по модели компетенций;
3. Подготавливать и проводить обучение по профилю компетенций, индикаторам и шкалам оценки компетенций;
4. Обеспечить коммуникации с заинтересованными сторонами по модели компетенций
Знания:
1. Организационное поведение, организационный дизайн, управление человеческими ресурсами, основы менеджмента.
2. Технологии моделирования компетенций и проведения ассессмент-центра;
3. Основы социальной психологии, психологии личности, психодиагностики, возрастной психологии
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Оценка кандидата/кандидатов на соответствие требованиям, предъявляемым к определенному виду деятельности
Навык 1:
Сбор и анализ информации о кандидате/кандидатах
Умения:
1. Анализировать биографические данные (с соблюдением требований защиты персональных данных);
2. Коммуницировать с целевыми группами, заинтересованными сторонами;
3. Создать базу данных и информации о кандидатах/работниках организации (с последующей ее актуализации).
Знания:
1. Организационное поведение, организационный дизайн, управление человеческими ресурсами, основы менеджмента;
2. Технологии ассессмент-центра;
3. Знания социальной психологии, психологии личности, возрастной психологии, психологического консультирования
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение оценки кандидата/кандидатов
Умения:
1. Содействовать в ассессмент-центре, выставление оценок, участие в интегральных сессиях, руководство интегральными сессиями;
2. Наблюдать, классифицировать и оценивать поведение кандидатов, способностей, умений и знаний;
3. Участвовать в качестве ролевого персонажа в контексте разработанных упражнений;
4. Проводить интервью по компетенциям, биографического и ситуационного интервью;
5. Использовать приемы ведения интервью, наблюдения, проведения групповой дискуссии и мозгового штурма;
6. Применять технологии индивидуального, группового и массового ассессмент центра;
7. Проводить, анализировать и интерпретировать результаты психометрического и профессионального тестирования
Знания:
1. Организационное поведение, организационный дизайн, управление человеческими ресурсами, основы менеджмента;
2. Знания общей и социальной психологии, психологии личности, психодиагностики, психометрики, возрастной психологии, психологического консультирования, статистики;

3. Ассессмент орталықтарын, психометриялық және кәсіптік тестілеуді өткізу технологиясын білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Бағалау нәтижелерін талдау, бағалаудың нәтижелері бойынша ұсыныстар дайындау
Машықтар:
1. Деректерді талдау және түсіндіру;
2. Деректерді талдаудың статистикалық әдістерін қолдану;
3. Жеке және топтық мінез-құлықты жіктеу және бағалау;
4. Ұсыныстарды тұжырымдау және бағалау нәтижелері бойынша есептер дайындау
Білімдер:
1. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, адам ресурстарын басқару, менеджмент және статистикалық талдау негіздері;
2. Жалпы және әлеуметтік психология, жеке тұлға психологиясы, психодиагностика, психометрика, жас ерекшеліктері психологиясы, психологиялық консультация беру туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Ұйымда бағалаудың ішкі функциясын (ассессмент-орталық) жолға қою
Дағды 1:
Тұжырымдаманы, дизайнды және ішкі нормативтік құжаттарды әзірлеу
Машықтар:
1. Ассессмент-орталықтың тұжырымдамалары мен мазмұндық бөлігін әзірлеу;
2. Ұйым үшін ішкі бағалау процедураларын әзірлеу;
3. Бағалау орталықтарының дизайнын әзірлеу;
4. Қажетті ішкі нормативтік құжаттарды әзірлеу және келісу;
5. Жұмыскерлерді бағалау кезінде нормативтік құқықтық актілерді сақтау мәселелері бойынша басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру.
Білімдер:
1. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, ұйымдастырушылық дизайн, адам ресурстарын басқару, менеджмент негіздері;
2. Әлеуметтік психология, жеке тұлға психологиясы, психодиагностика туралы білім;
3. Ассессмент орталықтарын, психометриялық және кәсіптік тестілеуді өткізу технологиясын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ішкі ассессорларды дайындау
Машықтар:
1. Ішкі ассессорларды іріктеу және оқыту;
2. Нұсқау беру, бірлескен бағалау өткізу, бағалау нәтижелерін келісу;
3. Ассессмент-орталыққа қатысушыларға нұсқау беру және оларды дайындау;
4. Ассессмент орталығына қатысатын сарапшылар мен рөлдік ойыншылардың жұмысын ұйымдастыру және үйлестіру;
5. Бағалау нәтижелері бойынша кері байланыс пен ұсыныстар беру;
6. Ассессмент орталығының бағалауы және технологиялары бойынша оқыту іс-шараларын өткізу және түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, ұйымдастырушылық дизайн, адам ресурстарын басқару;
2. Әлеуметтік психология, жеке тұлға психологиясы, психодиагностика туралы білім;
3. Ассессмент орталықтарының психометриялық және кәсіби тестілеу өткізу технологиясын, ересектерді оқыту технологиясын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ішкі бағалау орталықтарын өткізу
Машықтар:
1. Ішкі бағалау орталықтарына фасилитация жүргізу;

3. Знание технологии проведения ассессмент центров, психометрического и профессионального тестирования
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Анализ результатов оценки, подготовка рекомендаций по результатам оценки
Умения:
1. Анализировать и интерпретировать данные;
2. Применять статистические методы анализа данных;
3. Классифицировать и оценивать индивидуальное и групповое поведение;
4. Формулировать рекомендации и подготовить отчеты по результатам оценки.
Знания:
1. Организационное поведение, управление человеческими ресурсами, основы менеджмента и статистического анализа;
2. Знания общей и социальной психологии, психологии личности, психодиагностики, психометрики, возрастной психологии, психологического консультирования
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Постановка внутренней функции оценки (ассессмент-центр) в организации
Навык 1:
Разработка концепции, дизайна и внутренних нормативных документов
Умения:
1. Разрабатывать концепции и содержательной части ассессмент-центра;
2. Разрабатывать внутренние процедуры оценки для организации;
3. Разрабатывать дизайн центров оценки;
4. Разрабатывать и согласовать необходимые внутренние нормативные документы;
5. Консультировать руководство и работников по вопросам соблюдения нормативных правовых актов при оценке персонала.
Знания:
1. Организационное поведение, организационный дизайн, управление человеческими ресурсами, основы менеджмента.
2. Знания социальной психологии, психологии личности, психодиагностики;
3. Знание технологии проведения ассессмент центров, психометрического и профессионального тестирования
Возможность признания навыка:
Навык 2:
Подготовка внутренних ассессоров
Умения:
1. Проводить отбор и обучение внутренних асессоров;
2. Проводить инструктаж, совместную оценку, согласование результатов оценки;
3. Проводить инструктаж и подготовку участников ассессмент-центра;
4. Организовывать и координировать работу экспертов и ролевых игроков, участвующих в ассессмент-центре;
5. Предоставлять обратную связь и рекомендации по результатам оценки;
6. Проводить обучающие мероприятия и разъяснения по оценке и технологиям ассессмент центра.
Знания:
1. Организационное поведение, организационный дизайн, управление человеческими ресурсами;
2. Знания социальной психологии, психологии личности, психодиагностики;
3. Знание технологии проведения ассессмент центров, психометрического и профессионального тестирования, обучения взрослых.
Возможность признания навыка:
- =
Навык 3:
Проведение внутренних центров оценки
Умения:
1. Проводить фасилитацию внутренних центров оценки;

2. Бағалауға қатысушылардың мінез-құлқын бағалау мен жіктеуді қамтамасыз ету;
3. Ассессмент орталығының техникалық бөлігін дайындау және бақылау;
4. Әзірленген жаттығулар контекстіне рөлдік кейіпкер ретінде қатысу.
Білімдер:
1. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, ұйымдастырушылық дизайн, адам ресурстарын басқару, менеджмент негіздері;
2. Әлеуметтік психология, жеке тұлға психологиясы, психодиагностика туралы білім;
3. Ассессмент орталықтарының психометриялық және кәсіптік тестілеуді өткізу технологиясын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 5:
Бағалау нәтижелері бойынша мүдделі тараптарға кері байланыс пен ұсыныстар беру
Дағды 1:
Бағалау нәтижелері бойынша кері байланысқа дайындық
Машықтар:
1. Бағалау нәтижелері бойынша жеке және шоғырландырылған есептер жазуды қамтамасыз ету;
2. Бағалау нәтижелерін дайындау және оны мүдделі тараптарға таныстыру;
3. Кері байланыс орнату;
4. Бағалау нәтижелері бойынша оқыту және дамыту бағдарламаларын жасау бойынша консультация беру;
5. Бағалау нәтижелері бойынша жеке даму жоспарларын жасауға жәрдемдесу;
6. Бағалау нәтижелері негізінде жалдау, тағайындау, орналастыру, орын ауыстыру, мансапты дамыту мәселелері бойынша консультация беру;
7. Персоналды бағалау мәселелері бойынша консультация беру.
Білімдер:
1. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, көшбасшылық және мотивация теориялары, корпоративтік басқару, ұйымдастырушылық дизайн, адам ресурстарын басқару, менеджмент;
2. Әлеуметтік психология, жеке тұлға психологиясы, психодиагностика, психометриялық құралдар, жас ерекшеліктері психологиясы, психологиялық консультация беру туралы білім
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Персоналды бағалау бойынша оқыту және тренингтер өткізу
Машықтар:
1. Персоналды бағалау бойынша оқу материалдарын дайындау;
2. Тренингтер мен оқыту іс-шараларын өткізу, ересек аудиториялармен жұмыс істеу;
3. Мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу және қарым-қатынас орнату;
4. Оқыту іс-шаралары мен тренингтердің тиімділігіне мониторинг жүргізу.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару, ұйымдастырушылық мінез-құлық, көшбасшылық және мотивация теориялары, ұйымдастырушылық дизайн, менеджмент;
2. Психология, жеке тұлға психологиясы, психодиагностика, психометриялық құралдар, жас ерекшеліктері психологиясы, психологиялық консультация беру, ересектерді оқыту туралы білім
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 6:
Құзыреттер жүйесінің аудиті, әлеуетті бағалау және түзету шараларын қабылдау
Дағды 1:
Персоналды бағалау жүйесінің мониторингі және талдауы
Машықтар:
1. Лауазымдардың, құзыреттердің сипаттамаларын талдау;

2. Обеспечивать оценку и классификацию поведения участников оценки;
3. Подготавливать и контролировать техническую часть ассессмент центра;
4. Участвовать в качестве ролевого персонажа в контексте разработанных упражнений
Знания:
1. Организационное поведение, организационный дизайн, управление человеческими ресурсами, основы менеджмента;
2. Знания социальной психологии, психологии личности, психодиагностики;
3. Знание технологии проведения ассессмент центров, психометрического и профессионального тестирования
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 5:
Предоставление обратной связи и рекомендаций заинтересованным сторонам по результатам оценки
Навык 1:
Подготовка к обратной связи по результатам оценки
Умения:
1. Обеспечить написание индивидуальных и консолидированных отчетов по результатам оценки;
2. Подготовить и презентовать результаты оценки заинтересованным сторонам;
3. Предоставить обратную связь;
4. Консультировать по составлению программ обучения и развития по результатам оценки;
5. Содействовать в составлении планов индивидуального развития по результатам оценки;
6. Консультировать по вопросам найма, назначений, расстановки, перемещений, развития карьеры на основе результатов оценки;
7. Консультировать по вопросам оценки персонала
Знания:
1. Организационное поведение, теории лидерства и мотивации, корпоративное управление, организационный дизайн, управление человеческими ресурсами, менеджмент;
2. Знания социальной психологии, психологии личности, психодиагностики, психометрических инструментов, возрастной психологии, психологического консультирования
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение обучения и тренингов по оценке персонала
Умения:
1. Подготовить обучающие материалы по оценке персонала;
2. Проводить тренинги и обучающие мероприятия, работать со взрослыми аудиториями;
3. Взаимодействовать и коммуницировать с заинтересованными сторонами;
4. Осуществлять мониторинг эффективности обучающих мероприятий и тренингов.
Знания:
1. Управление человеческими ресурсами, организационное поведение, теории лидерства и мотивации, организационный дизайн, менеджмент;
2. Знания психологии, психологии личности, психодиагностики, психометрических инструментов, возрастной психологии, психологического консультирования, обучения взрослых.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 6:
Аудит системы компетенций, оценки потенциала и принятие корректирующих мер
Навык 1:
Мониторинг и анализ системы оценки персонала
Умения:
1. Анализировать описания должностей, компетенций;

2. Ресурстарды талдау (персонал құрылымы, кәсіби-біліктілік құрамы);
3. Жұмыскерлердің шығындарын талдау;
4. Жұмыскерлердің білімі мен дағдыларын, оларды практикалық жұмыста қолдану қабілетін бағалау нәтижелерін талдау;
5. Құзыреттердің, әлеуетті бағалау құралының сәйкессіздігін, құралдарды пайдаланудың қоршаған ортаның ерекшелігіне, бизнес жағдайларына сәйкес келмеуін анықтау;
6. Бағалау рәсімдерін жүргізу, арнайы құралдарды, қабілеттілік тесттерін, жеке сауалнамаларды, құзыреттер бойынша сұхбаттарды, кейстерді және басқа құралдарды пайдалану кезінде орын алатын қателерді анықтау;
7. Бизнесті дамытудың нақты кезеңінде оқыту мен дамыту, басым міндеттерді шешу үшін қажеттіліктерді анықтау және бағалау өлшемшарттарын, құзыреттер жүйесін қалыптастыру бойынша ұсынымдар дайындау;
8. Басқарушылық шешімдер қабылдау үшін қолданыстағы немесе ықтимал проблемаларды, оның ішінде құқықтық сипаттағы, HR-тәуекелдерді ұйым басшылығына жеткізу;
9. Ұйым мен жұмыскерлер арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеуге байланысты ҚР еңбек заңнамасының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің нормаларын қолдану;
10. Жүргізілген әлеуетті бағалау нәтижелері бойынша әлеуетті бағалау жүйесінің аудит нәтижелері бойынша ықтимал өзгерістер болған жағдайда персоналға арналған бюджетті (ұсыныстар, ұсынымдар) жоспарлау;
11. Құзыреттерді бағалау мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу және қарым-қатынас орнату
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
2. Стратегиялық менеджмент, стратегиялық жоспарлау негіздері;
2. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, көшбасшылық және мотивация теориялары, ұйымдастырушылық дизайн, менеджмент;
3. Персоналды бағалау әдістері мен технологиялары;
4. Жалпы және әлеуметтік психология, жеке тұлға психологиясы, психодиагностика, психометриялық құралдар, жас ерекшеліктері психологиясы, психологиялық консультация беру туралы білу;
5. Тәуекелдерді басқару;
6. Персонал шығындарын жоспарлау және бюджеттеу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әлеуетті бағалау жүйесінде HR-тәуекелдерді азайту және алдын алу, түзету шараларын қабылдау
Машықтар:
1. Әлеуетті бағалау жүйесінде HR-тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және келісу;
2. Тәуекелдерді азайту және алдын алу мақсатында әлеуетті бағалау жүйесінде HR-тәуекелдерді болдырмайтын немесе жеңілдететін шараларды қабылдау бойынша ұсыныстарды қалыптастыру және келісу;
3. Әлеуетті бағалау жүйесінде, сондай-ақ өзара байланысты процестерде тәуекелді іске асыру жағдайында ықтимал салдарларды болжау;

2. Анализировать ресурсы (структура персонала, профессионально-квалификационный состав);
3. Анализировать затраты на персонал;
4. Анализировать результаты оценки знаний и умений работников, способности применять их в практической работе;
5. Выявлять несоответствия компетенций, инструмента оценки потенциала, некорректности использования инструментов к специфике среды, условиям бизнеса;
6. Выявлять ошибки при проведении оценочных процедур, использовании специальных инструментов, тестов способностей, личностных опросников, интервью по компетенциям, кейсов и других инструментов;
7. Выявлять потребности для обучения и развития, решения приоритетных задач на конкретном этапе развития бизнеса и подготовить рекомендации по формированию критериев оценки, системы компетенций;
8. Доводить до руководства организации существующие или потенциальные проблемы, в том числе правового характера, HR-рисков для принятия управленческих решений;
9. Применять нормы трудового законодательства РК и иных нормативных правовых актов, связанные с регулированием взаимоотношений между организацией и работниками;
10. Планировать бюджет на персонал (предложения, рекомендации) в случае возможных изменений по результатам аудита системы оценки потенциала, по результатам проведенной оценки потенциала;
11. Коммуницировать и проводить информационно-разъяснительную работу по вопросам оценки компетенций.
Знания:
1. Современные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами;
2. Стратегический менеджмент, основы стратегического планирования;
2. Организационное поведение, теории лидерства и мотивации, организационный дизайн, менеджмент;
3. Методы и технологии оценки персонала;
4. Знания общей и социальной психологии, психологии личности, психодиагностики, психометрических инструментов, возрастной психологии, психологического консультирования;
5. Управление рисками;
6. Планирование и бюджетирование расходов на персонал
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Минимизация и профилактика HR-рисков в системе оценки потенциала, принятие корректирующих мер
Умения:
1. Разрабатывать и согласовывать план мероприятий по управлению HR-рисками в системе оценке потенциала;
2. Формировать и согласовывать предложения по принятию мер, исключающих или смягчающих HR-риски в системе оценки потенциала с целью минимизации и профилактики рисков;
3. Прогнозировать возможные последствия в случае реализации риска в системе оценки потенциала, а также взаимосвязанных процессах;

4. Менеджментпен, мүдделі тұлғалармен қарым-қатынас орнату, проблемаларды басшылыққа жеткізу және оларды шешу жолдарын ұсыну;
5. Басшылық пен жұмыскерлерге әлеуетті бағалау мәселелері бойынша консультация беру;
6. Персоналмен жұмыс барысында этикалық нормаларды қолдану;
7. Әлеуетті бағалау жүйесі шеңберінде шығындарды мониторингтеуді, бағалауды және бюджеттеуді бақылауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару;
2. Менеджмент, стратегиялық менеджмент, стратегиялық жоспарлау негіздері, корпоративтік басқару;
3. Ұйымдастырушылық мінез-құлық, көшбасшылық және мотивация теориялары, ұйымдастырушылық дизайн;
4. Психодиагностика, психометриялық құралдар, жас ерекшеліктері психологиясы, психологиялық консультация беру туралы білу;
5. Тәуекелдерді басқару;
6. Персонал шығындарын жоспарлау және бюджеттеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Нәтижеге бағдарлану
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Таланттарды (мансапты) басқару жөніндегі маман
6
Кадрлық әлеуетті дамыту жөніндегі маман
7
Таланттарды (мансапты) басқару жөніндегі басшы
7
HR талдаушы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
14. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі
Орындаушы: Набиев Д., +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
15. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Ассоциация HR-менеджеров
Басшы: Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (701) 214 08 58
Орындаушылар:
Кайсенова Г.К., +7 (701) 214 01 94, g.kaisenova@gmail.com
Токаева Ж.С., +7 (702) 999 54 89, z_tokayeva@mail.ru
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 06.11.2024
17. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 04.04.2024 г.
18. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
19. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 г.
20. Бағдарлы қайта қарау күні: 31.10.2027 г.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
"HR саласындағы
"Адам ресурстарын басқару"
кәсіптік стандарттарды
бекіту туралы" бұйрығы
8-қосымша
"Адам ресурстарын басқару (HR бизнес серіктесі)" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Адам ресурстарын басқару" саласындағы "Адам ресурстарын жалпы басқару (HR бизнес серіктесі)" кәсіби стандарты адам ресурстарын басқару саласындағы кадрларды бағалау, аттестаттау, сертификаттау және біліктілігін растау, даярлау және мамандандыру үшін негіз ретінде қолданылады және барынша көп пайдаланушылар қолдануға арналған:
1) жұмыскерлер – саладағы мамандықтарға қойылатын талаптарды; өз біліктілігін арттыруды жоспарлауды және мансаптық ілгерілеуді түсіну үшін;
2) жұмыс берушілер – жұмыскерлерге қойылатын пайдаланылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу, персоналды жалдау және бағалау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламаларын жасау, дамыту, кадрларды жоғарылату және алмастыру үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру қызметін жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) - персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша жұмыскерлердің біліктілік өлшемшарттарын әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдар – кәсіби стандартты еңбек нарығын мониторингтеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде пайдалануға арналған. Осы кәсіби стандарт адам ресурстарын басқаруды қамтиды (көп салалы бағыт), стратегиялық HR, HR дженералисінің, сондай-ақ HR бизнес серіктесінің рөлін анықтайды.

4. Коммуницировать с менеджментом, заинтересованными лицами, доводить до руководства проблемы и предложения путей их решения;
5. Консультировать руководство и работников по вопросам оценки потенциала;
6. Применять этические нормы в работе с персоналом;
7. Обеспечить мониторинг, оценку затрат и контроль бюджетирования в рамках системы оценки потенциала
Знания:
1. Управление человеческими ресурсами;
2. Менеджмент, стратегический менеджмент, основы стратегического планирования, корпоративного управления;
3. Организационное поведение, теории лидерства и мотивации, организационный дизайн;
4. Знания психодиагностики, психометрических инструментов, возрастной психологии, психологического консультирования;
5. Управление рисками;
6. Планирование и бюджетирование расходов на персонал.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Ориентация на результат
Сотрудничество и взаимодействие
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по управлению талантами (карьерой)
6
Специалист по развитию кадрового потенциала
7
Руководитель по управлению талантами (карьерой)
7
HR-аналитик
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
14. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель:
Набиев Д., +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
15. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Ассоциация HR-менеджеров
Руководитель:
Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Номер телефона: +7 (701) 214 08 58
Исполнители:
Кайсенова Г.К., +7 (701) 214 01 94, g.kaisenova@gmail.com
Токаева Ж.С., +7 (702) 999 54 89, z_tokayeva@mail.ru
16. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 06.11.2024
17. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 04.04.2024 г.
18. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
19. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
20. Дата ориентировочного пересмотра: 31.10.2027 г.
Приложение 8 к приказу
и.о. Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Об утверждении
профессиональных стандартов в
сфере HR "Управление
человеческими ресурсами"
Профессиональный стандарт: "Управление человеческими ресурсами (HR бизнес-партнер)"
Глава 1. Общие положения
1.Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Управление человеческими ресурсами (HR бизнес-партнер)" в сфере "Управления человеческими ресурсами" применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров в сфере управления человеческими ресурсами и предназначены для использования широким кругом пользователей: 1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения; 2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и оценке персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров; 3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия; 4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда. Данный профессиональный стандарт включает управление человеческими ресурсами (многопрофильного направления), определяет роль стратегического HR, HR дженералиста, а также HR бизнес-партнера.

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) адам ресурстарын басқару – персоналды басқарудағы тәсіл, онда жұмыскерлер бәсекелестікте компанияның игілігі ретінде, ұйымның стратегиялық мақсаттарына жету үшін ынталандыру және дамыту қажет адам әлеует ретінде қарастырылады;
2) адам ресурстарына қажеттілікті жоспарлау (қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді) – бизнестің ағымдағы және болашақ міндеттеріне қол жеткізу мақсатында ұйым үшін жұмыскерлердің қажетті саны мен сапасын айқындау;
3) ақпаратты іздестіру – бұл кейбір көптеген құжаттарда (мәтіндерде) аталған тақырыпқа (мәнге) арналған, алдын ала анықталған іздеу шартын (сұрауды) қанағаттандыратын немесе қажетті (ақпараттық қажеттіліктерге сәйкес) фактілер, мәліметтер, деректер қамтылған барлық осындайды анықтау процесі. Қызығушылығы, құбылыстар, адамдар, күнделікті жұмыс міндеттерінің шеңберінен шығатын мәселелер туралы көбірек білуге ұмтылу, ақпаратты "анықтау" немесе нақты ақпарат алу, даулы мәселелерді түсіндіру, қажетті ақпаратты бере алатын барлық дереккөздерді пайдалана білу, сондай-ақ ақпарат алудың өзіндік қалыптасқан әдістері;
4) әсер ету және ықпал ету – келісімге қол жеткізу және өз ұсыныстарын қолдауға басқаларды көндіру мақсатында әсер ету, ықпал ету немесе белгілі бір әсер қалдыру үшін әртүрлі әрекеттерді жүзеге асыру мүмкіндігі;
5) басқару – төрт процестің жиынтығы – ұйым қызметінің болжау, жоспарлау, ұйымдастыру, үйлестіру және бақылау процесін жоспарлау, басқару, бақылау;
6) бейімделу – жұмыскердің лауазымға кіру және ұйымда қолданылып жүрген нормалармен, қағидалармен және мәдениетпен ықпалдасу және жұмысқа құлшыныс пен тиімділіктің барынша жоғары деңгейіне қол жеткізу процесі;
7) бизнесті түсіну – компания жұмысының ерекшелігін, оның бәсекелестік артықшылықтарын, нарықтағы позицияларын және стратегиялық басымдықтарын түсіну. Ішкі бизнес-процестерді, оларды іске асырудағы өзінің рөлін түсіну;
8) еңбек нарығы – бұл жұмыс күшіне (еңбек қызметтеріне) сұраныс пен ұсынысты қалыптастыру саласы. Еңбек нарығы арқылы жұмыс істейтін халықтың көпшілігі жұмыс тауып, табыс табады. Еңбек нарығы жұмыс күшінің сұранысымен және ұсынысымен реттеледі;
9) жалдау (Hiring) – жұмыскерді жұмыс орнына ресімдеу кезінде әкімшілік тарапынан ұйымдастырушылық-құқықтық нормаларды сақтау және психологиялық қолдау көрсету іс-шаралар кешені бар басқару қызметінің түрі;
10) жалпы сыйақы – бұл жұмыскерлердің өздері жұмыс істейтін ұйымнан алатын жалақының тұрақты және өзгермелі бөлігін, сондай-ақ жеңілдіктер мен өтемақыларды қамтитын сыйақы;

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Управление человеческими ресурсами – подход в управлении персоналом, при котором сотрудники рассматриваются как достояние компании в конкурентной борьбе, как человеческий потенциал, который необходимо мотивировать и развивать, чтобы достичь стратегических целей организации;
2) Планирование потребностей в человеческих ресурсах (краткосрочное и долгосрочное) – определение необходимого количества и качества работников для организации с целью достижения текущих и будущих задач бизнеса;
3) Поиск информации – процесс выявления в некотором множестве документов (текстов) всех таких, которые посвящены указанной теме (предмету), удовлетворяют заранее определенному условию поиска (запросу) или содержат необходимые (соответствующие информационной потребности) факты, сведения, данные. Любознательность, стремление больше знать о явлениях, людях, проблемах, выходящих за рамки повседневных рабочих обязанностей, умение “раскопать” информацию или добиться точных сведений, прояснение спорных моментов, использование всех источников, которые могут дать нужную информацию, а также собственных налаженных методов получения информации;
4) Воздействие и влияние – способность предпринимать разнообразные действия с целью убедить, повлиять, оказать воздействие или произвести на других определенное впечатление, чтобы добиться согласия и поддержки своих предложений;
5) Управление – совокупность четырех процессов - планировать, руководить, контролировать процесс прогнозирования, планирования, организации, координации и контроля деятельности организации;
6) Адаптация – процесс вхождения работника в должность и интеграции с действующими в организации нормами, правилами и культурой для достижения максимального уровня вовлеченности и эффективности;
7) Понимание бизнеса – понимание специфики работы компании, ее конкурентных преимуществ, позиций на рынке и стратегических приоритетов. Понимание внутренних бизнес-процессов, своей роли в их реализации;
8) Рынок труда – это сфера формирования спроса и предложения рабочей силы (трудовых услуг). Через рынок труда большинство работающего населения получает работу и доходы. Рынок труда регулируется спросом и предложением рабочей силы;
9) Найм (Hiring) – вид управленческой деятельности с комплексом мероприятий по соблюдению организационно-правовых норм и оказанию психологической поддержки со стороны администрации при оформлении работника на рабочее место;
10) Совокупное вознаграждение – вознаграждение, которое включает постоянную и переменную части заработной платы, а также льготы и компенсации, которые работники получают от своих организаций;

11) жұмыс берушінің бренді – әлеуетті жұмыс беруші тұрғысынан компанияның беделі мен танымалдылығын сипаттайтын және компания өз жұмыскерлеріне беретін құндылықтарды сипаттайтын термин;
12) жұмысқа құлшыныс – жұмыскерді өз жұмысын мүмкіндігінше жақсы орындауға және ұйымның өркендеуіне үлес қосуға ынталандыратын ұйымның эмоционалды және интеллектуалдық міндеттемесінің жағдайы;
13) жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалау – жұмыскерлердің алдына қойылған мақсаттарға қол жеткізу және ресурстарды пайдалану дәрежесін айқындауға, сондай-ақ тікелей басшылармен өзара әрекеттесу және олардан тұрақты кері байланыс алу арқылы олардың тиімділігін қолдауға не жақсартуға бағытталған рәсімдер мен әрекеттер кешені;
14) кәсіптік даму – жұмыскерлердің өз кәсіптік қызметінде пайдаланып жүрген немесе енді пайдаланатын жаңа құзыреттерді, білімді, дағдыларды игеруі. Кәсіби дамудың негізгі әдістері: кәсіптік оқыту, мансапты дамыту, білім беру;
15) кадрлардың ауысуы – персоналдың жылдық мәндегі ауысу деңгейі;
16) икемділік – әртүрлі жағдайларда, әртүрлі адамдармен немесе топтармен тиімді жұмыс істеуге бейімделу қабілеті, әртүрлі, оның ішінде қарама-қарсы пікірлерді түсіну және назарға алу қабілеті, өзгерген жағдайдың талаптарына сәйкес өз көзқарасын бейімдеу, бастамашылық ету немесе өз ұйымындағы немесе өз жұмысындағы өзгерістерді қабылдауға дайын болу қабілеті;
17) кері байланыс (персоналмен жұмыс кезінде) – бұл кез-келген ұйымның барлық аспектілерінде ескерілетін адам ресурстарын басқару және бизнес-процестердің тиімділігін арттыру құралы. Бұл басшы мен бағыныштылар арасында ақпарат алмасу жүзеге асырылатын және менеджерге басқару шешімдерінің салдары туралы өзекті ақпарат алуға, жеке жұмыскерлер мен бүкіл бөлімшелердің жұмысын реттеуге мүмкіндік беретін қуатты ықпал ету құралы;
18) клиентке бағдарлану – клиентке көмектесу, оның қажеттіліктерін анықтау және оның сұраныстарын қанағаттандыруға тілек білдіру, ұмтылу, клиентке қажетті қызмет көрсетуге дайын болуы, клиенттің проблемаларын дереу шешу үшін жеке жауапкершілікті қабылдауы, бұл ретте қорғаныс позицияларын алмауы, клиент күткеннен көп нәрсені істеуі;
19) консалтинг (консультация беру) – қаржы, коммерциялық, заң, технологиялық, техникалық, сараптамалық қызмет саласындағы кең ауқымды мәселелер бойынша басшыларға, басқарушыларға консультация беру жөніндегі қызмет. Консалтингтің мақсаты- басқару жүйесіне (менеджментке) көрсетілген мақсаттарға жетуге көмектесу;

11) Бренд работодателя – термин, характеризующий репутацию и известность компании с точки зрения потенциального работодателя и описывающий те ценности, которые компания предоставляет своим сотрудникам;
12) Вовлеченность – состояние эмоциональной и интеллектуальной приверженности организации, которое побуждает работника выполнять его работу как можно лучше и вносить вклад в процветание организации;
13) Оценка эффективности деятельности работников – комплекс процедур и действий, направленных на определение степени достижения поставленных перед работниками целей и использования ресурсов, а также поддержание либо улучшение их эффективности посредством взаимодействия с непосредственными руководителями и получения от них регулярной обратной связи;
14) Профессиональное развитие – приобретение работниками новых компетенций, знаний, умений и навыков, которые они используют или будут использовать в своей профессиональной деятельности. Основные методы профессионального развития: профессиональное обучение, развитие карьеры, образование;
15) Текучесть кадров – уровень сменяемости персонала в годовом выражении;
16) Гибкость – способность адаптироваться и эффективно работать в различных ситуациях, с разными людьми или группами, способность понимать и принимать во внимание различные, в том числе противоположные мнения, адаптацию собственного подхода в соответствии с требованиями изменившейся ситуации, способность инициировать или с готовностью воспринимать изменения в своей организации или в своей работе;
17) Обратная связь (в работе с персоналом) – это инструмент управления человеческими ресурсами и повышения эффективности бизнес-процессов, который учитывается в каждом аспекте любой организации. Это мощный инструмент влияния, с помощью которого осуществляется информационный обмен между руководителем и подчиненными, и позволяет руководителю получать актуальную информацию о последствиях управленческих решений, корректировать работу отдельных работников и целых подразделений;
18) Клиентоориентированность – способность и желание помочь клиенту, выявить его потребности, и удовлетворить его запросы, готовность предоставить клиенту желаемое обслуживание, принять личную ответственность за немедленное решение проблем клиента, не занимая при этом оборонительных позиций, делать больше, чем от него ожидает клиент;
19) Консалтинг (консультирование) – деятельность по консультированию руководителей, управленцев по широкому кругу вопросов в сфере финансовой, коммерческой, юридической, технологической, технической, экспертной деятельностей. Цель консалтинга — помочь системе управления (менеджменту) в достижении заявленных целей;

20) корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік (қысқартылған. КӘЖ, сондай-ақ - бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі, корпоративтік жауапкершілік) – ұйымдар бизнесті жүргізу кезінде олардың қызметінің қоғамдық саланың мүдделі тараптарына әсері (қоршаған ортаға әсері, қоғамға әсері, ұйымның экономикалық тұрақтылығы және экономикаға әсері) үшін жауапкершілікті өзіне жүктей отырып, қоғамның мүдделерін ескеретін тұжырымдама;
21) корпоративтік құндылықтар – ұйымның жұмыс істеуі кезінде ережелерде, нормаларда және қарым-қатынас тілінде жүзеге асырылатын, жұмыскерлер ерікті түрде қабылдайтын және бөлісетін қарым-қатынастардың сенімдері мен принциптері;
22) корпоративтік мәдениет – қызметтің формальды және формальды емес қағидалары мен нормаларының, әдет-ғұрыптар мен дәстүрлердің, жеке және топтық мүдденің, осы ұйымдық құрылым жұмыскерлерінің мінез-құлық ерекшеліктерінің, басшылық стилінің, жұмыскерлердің еңбек жағдайына қанағаттану көрсеткішінің, өзара ынтымақтастық деңгейінің, жұмыскерлерді кәсіпорынмен сәйкестендірудің және оның даму перспективаларының жүйесі;
23) медиация – тараптардың ерікті келісімі бойынша іске асырылатын, өзара қолайлы шешімге қол жеткізу мақсатында үшінші әділ бейтарап тараптың көмегімен дауларды соттан тыс шешу нысаны (еңбек дауларын шешу тәсілдерінің бірі);
24) мүдделі тұлға/мүдделі тарап/стейкхолдерлер – қызметті жүзеге асыруға немесе шешім қабылдауға ықпал ете алатын, олардың әсеріне ұшырайтын немесе өздерін соңғысы ретінде қабылдай алатын тұлға немесе ұйым;
25) нәтижеге бағдарлану – белгіленген стандарттарға сәйкес келуге немесе олардан асып түсуге ұмтылу, нәтижелерді өлшеу үшін өзіндік сапа өлшемдерін жасау, өз жұмысының тиімділік көрсеткіштерін арттыру, алдына өршіл мақсаттар қою, күрделі міндеттерді шешу, бюрократиялық кедергілерді жоя отырып өзін-өзі жетілдіруге ұмтылу, тапсырмаларды жақсырақ, қарапайым, тезірек және сапалы орындау тәсілдерін таба білу;
26) оқыту және дамыту – жұмыста / лауазымда жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ықпал ететін білімді, іскерлікті және дағдыларды, сондай-ақ тұлғалық сипаттамаларды / құзыреттерді мақсатты дамытуға бағытталған жұмыскердің ұйымдағы өмірлік циклінің бөлігі;
27) орнықты даму – қоршаған орта мен ресурстарды сақтай отырып, адамның ағымдағы қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған шаралар кешені, яғни болашақ ұрпақтың өз қажеттіліктерін қанағаттандыру мүмкіндігіне нұқсан келтірмеу. Үш негізгі компоненттің тепе-теңдігі сақталса тұрақты даму мүмкін: экономикалық өсу, әлеуметтік жауапкершілік және экологиялық тепе-теңдік;

20) Корпоративная социальная ответственность (сокращ. КСО, также — социальная ответственность бизнеса, корпоративная ответственность) – концепция, в соответствии с которой организации при ведении бизнеса учитывают интересы общества, возлагая на себя ответственность за влияние их деятельности на заинтересованные стороны общественной сферы (воздействие на окружающую среду, влияние на общество, экономическая стабильность организации и влияние на экономику);
21) Корпоративные ценности – добровольно воспринимаемые и разделяемые сотрудниками убеждения и принципы взаимоотношений, реализуемые в правилах, нормах, языке общения при функционировании организации;
22) Корпоративная культура – система формальных и неформальных правил и норм деятельности, обычаев и традиций, индивидуальных и групповых интересов, особенностей поведения работников данной организационной структуры, стиля руководства, показателей удовлетворенности работников условиями труда, уровня взаимного сотрудничества, идентифицирования работников с предприятием и перспективами его развития;
23) Медиация – форма внесудебного разрешения споров с помощью третьей нейтральной беспристрастной стороны (один из способов разрешения трудовых споров) в целях достижения взаимоприемлемого решения, реализуемая по добровольному согласию сторон;
24) Заинтересованное лицо/заинтересованная сторона/стейкхолдеры – лицо или организация, которые могут воздействовать на осуществление деятельности компании или принятие решения, быть подверженными их воздействию или воспринимать себя в качестве последних;
25) Ориентация на результат – стремление соответствовать установленным стандартам или превосходить их, способность создавать собственные критерии качества для измерения результатов, повышать показатели эффективности своей работы, ставить перед собой амбициозные цели, решать сложные задачи, стремление к самосовершенствованию – умение находить способы выполнения задач лучше, проще, быстрее и качественнее, устраняя бюрократические преграды;
26) Обучение и развитие – часть жизненного цикла работника в организации, направленная на целенаправленное развитие знаний, умений и навыков, а также личностных характеристик / компетенций, способствующих достижению высоких результатов на работе / в должности;
27) Устойчивое развитие – комплекс мер, нацеленных на удовлетворение текущих потребностей человека при сохранении окружающей среды и ресурсов, то есть без ущерба для возможности будущих поколений удовлетворять свои собственные потребности. Устойчивое развитие возможно при равновесии трех основных составляющих: экономический рост, социальная ответственность и экологический баланс;

28) өзгерістерді басқару – қажетті нәтижеге қол жеткізу үшін адамдардың өзгеру процесіне басшылық ету үшін құрылымдық процесті және құралдар жиынтығын қолдану, жеке тұлғаларды, командаларды және ұйымдарды ағымдағы күйден қалаған болашақ күйге ауыстыру тәсілі. Бұл процестің мақсаты жұмыскерлердің құқығын кеңейту және қазіргі бизнес-ортадағы өзгерістерді қабылдауға және қолдауға мүмкіндік беру;
29) стратегиялық ойлау – адамның мақсатқа немесе мақсаттар кешеніне қол жеткізу контекстінде қолданатын ақыл-ой немесе ойлау процесі. Ұйымды стратегиялық басқару процесінде қолданған кезде стратегиялық ойлау фирма немесе ұйым үшін бәсекелестік артықшылықтар жасауға бағытталған бірегей идеялар мен мүмкіндіктерді құруды және қолдануды қамтиды. Стратегияға сәйкес алдағыны ойлау, ұйымды дамытудың жаңа мүмкіндіктерін табу, қысқа мерзімді негізде жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ұмтылу және ұзақ мерзімді кезеңге ұйымның тұрақты дамуына ықпал ету; нарықтағы өзгерістерді болжау және проблемалық жағдайларды болжау;
30) таланттарды басқару – ұйымның дамуына елеулі үлес қосатын жұмыскерлерді басқару құралдарын пайдалана отырып, жұмысқа тарту, жұмысқа қабылдау және жұмыста ұстап қалу процесі. Бұл процесте персоналды басқару мамандары мен басшылар қандай кандидаттардың белгілі бір лауазымға лайық екенін анықтайды;
31) талдамалық ойлау – әртүрлі факторларды салыстыра отырып, олардың құрамдас бөліктерін бөліп көрсете отырып, жағдайларды, құбылыстар мен салдарларды қарау қабілеті; басымдықтарды ұтымды орналастыру қабілеті; уақытша өзара байланыстар мен дәйектіліктерді, себеп-салдарлық байланыстарды айқындау қабілеті;
32) таңдау (Staffing) – бизнес–процесс, HR менеджментінің негізгі функцияларының бірі. Персоналға қажеттілікті есептеуді, жұмыс орындарының моделін құруды, кәсіби кадрларды іріктеуді қамтиды;
33) тәуекелдерді басқару – қолайсыз нәтиженің туындау ықтималдығын азайтуға және оны іске асырудан туындаған жобаның ықтимал шығындарын барынша азайтуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және орындау процесі;
34) ұйымдық дизайн – ұйымның стратегиясын іске асыру кезінде басқару элементтері (бизнес-процестер, ұйымдық құрылым, персонал, мотивация жүйесі) арасындағы сәйкестікке қол жеткізуге бағдарланған бірыңғай жүйе ретінде ұйымның жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, еңбек бөлінісін ескере отырып, басқару құрылымын құру қағидаттары, әдістері және жобалау тәсілдері туралы білімдер жиынтығы;

28) Управление изменениями – применение структурированного процесса и набора инструментов для руководства процессом изменений со стороны людей с целью достижения желаемого результата, подход к переводу индивидов, команд и организаций из текущего состояния в желаемое будущее состояние. Целью этого процесса является расширение прав и возможностей работников принять и поддержать изменения в их текущем бизнес-окружении;
29) Стратегическое мышление – умственный или мыслительный процесс, применяемый человеком в контексте достижения цели или комплекса целей. При использовании в процессе стратегического управления организацией стратегическое мышление предполагает генерирование и применение уникальных идей и возможностей, направленных на создание конкурентных преимуществ для фирмы или организации. Способность думать на несколько шагов вперед в соответствии со стратегией, находить новые возможности для развития организации, стремление к достижению высоких результатов на краткосрочной основе и способствование устойчивому развитию организации на долгосрочный период; предвидение изменений на рынке и предвосхищает проблемных ситуаций;
30) Управление талантами – процесс привлечения, найма и удержания сотрудников, которые вносят существенный вклад в развитие организации; с использованием инструментов управления. В этом процессе специалисты по управлению персоналом и руководители определяют, какие кандидаты лучше всего подходят на ту или иную должность;
31) Аналитическое мышление – способность рассматривать ситуации, явления и последствия, выделяя структурируя и систематизируя их составные части, сопоставляя различные факторы; способность к рациональной расстановке приоритетов; способность к определению временных взаимосвязей и последовательностей, причинно-следственных связей;
32) Подбор (Staffing) – бизнес–процесс, одна из основных фукций HR менеджмента. Включает расчет потребности в персонале, построение модели рабочих мест, профессиональный отбор кадров;
33) Управление рисками – процесс принятия и выполнения управленческих решений, направленных на снижение вероятности возникновения неблагоприятного результата и минимизацию возможных потерь проекта, вызванных его реализацией;
34) Организационный дизайн – совокупность знаний о принципах, методах построения и подходах проектирования структуры управления с учетом разделения труда, обеспечивающей функционирование организации как единой системы, ориентированной на достижение соответствия между элементами управления (бизнес-процессы, организационная структура, персонал, система мотивации) при реализации стратегии организации;

35) көшбасшылық – көшбасшы рөлін атқару, тапсырмаларды бөлу, өз командасын осы командаға қатысты барлық шешімдер туралы хабардар ету, командада ынтымақтастық рухын құру және тиімді жұмыс істеуге деген ұмтылысты нығайту, команда мүшесінің әрқайсысына оның үлесі бағаланатынын көрсету және команда мүшелері арасындағы өзара әрекеттестік пен ынтымақтастықты ынталандыру, командаға қамқорлық көрсету, команда мүшелері қалаған мінез құлықты көрсету арқылы жеке үлгі көрсету;
36) ситуациялық шешімдер қабылдау – қажетті және объективті ақпарат көздерін анықтау, оны жүйелі талдау, логикалық қорытындылар жасау, содан кейін уақыт шеңбері мен бизнес-басымдықтарды ескере отырып шешім қабылдау процесі;
37) іріктеу (Selection) – ең жақсы кандидатты қабылдау туралы шешім қабылдаудың кешенді процесі және көптеген кандидаттардың ішінен сәйкес келмейтіндерді қабылдаудан бас тарту;
38) HR бизнес серіктес – HR бөлімшелерін құруда немесе дамытуда компанияларға және олардың басшылығына көмек көрсету үшін өз тәжірибесін пайдаланатын персоналды басқару саласындағы маман. Бұл стратегиялық рөлдің мақсаты-адамдарға бағытталған HR қызметінің жұмысын мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге көмектесетін бизнеспен байланыстыру. Персоналды басқару бойынша іскери серіктестер көбінесе шешім қабылдау процесіне белсенді қатысады және HR қызметінің барлық түрлерін қолдай отырып, басшылармен тығыз байланыста жұмыс істейді. Олар Сіздің ұйымыңыздың көптеген жұмыскерлерінің жаттықтырушылары мен тәлімгерлері болуы мүмкін, бірақ жұмыскерлерге тікелей басшылық жасамайды;
39) HR қызмет көрсету орталығы – жұмыскерлердің өзіне-өзі қызмет көрсетуімен және технологияларды пайдалану есебінен автоматтандырумен, сондай-ақ сервистің және жауап әрекеттерінің көп деңгейлі деңгейімен сипатталатын HR әкімшілік және операциялық функцияларының орталықтандырылған торабы. Бұл ұйымдарға стандартты HR қызметтерін тиімді түрде ұсынуға мүмкіндік береді;
40) HR сараптама орталығы – қызметі HR саласында әдістемелік және сараптамалық-талдамалық қолдау көрсетуге, терең білім мен озық тәжірибені ұсынуға бағытталған, кадрларды таңдау және жалдау (жұмысқа алу), сыйақы және көтермелеу, өнімділікті басқару, персоналды оқыту және дамыту, талантты басқару, еңбек қатынастарын басқару, корпоративтік мәдениетті басқару және т.б. функционалдық бағыттары көшбасшылықты, шеберлікті, зерттеуді, қолдауды немесе оқытуды қамтамасыз ететін топ, ұйымды басшылық қамтамасыз етеді;
41) HR саясат – бұл ұйым өз жұмыскерлерін басқаруда қолдануға ниетті тәсіл бойынша тұрақты нұсқаулық. Бұл еңбек қызметіне байланысты әртүрлі мәселелер бойынша персонал менеджерлеріне нақты нұсқаулар береді және қызмет, өтемақы, оқыту, іріктеу және т. б. туралы ниеттерді анықтайды - персоналмен жұмыс бағыты мен мазмұнын анықтайтын мақсаттар мен принциптердің жиынтығы;

35) Лидерство – способность брать на себя роль лидера, распределять задания, информировать свою команду о всех затрагивающих ее решениях, создавать и укреплять в команде дух сотрудничества и стремление работать эффективно, показывать каждому, что его вклад ценится и поощрять взаимодействие и сотрудничество между членами команды, проявлять заботу о команде, подавать личный пример, демонстрируя желаемое поведение;
36) Ситуационное принятие решений – это способность выявлять источники нужной и объективной информации, системно их анализировать, делать логические выводы, а затем принимать решения с учетом временных рамок и бизнес-приоритетов;
37) Отбор (Selection) – комплексный процесс принятия решения о приеме наилучшего кандидата и отклонение наименее подходящего из большого числа кандидатов;
38) HR бизнес-партнер – это специалист в области управления персоналом, который использует свой опыт для оказания помощи компаниям и их руководству в создании или развитии HR-подразделений. Цель этой стратегической роли - соединить работу HR-службы, ориентированную на людей, с бизнесом, помогающим достичь поставленных целей и задач. Бизнес-партнеры по управлению персоналом часто принимают активное участие в процессе принятия решений и работают в тесном контакте с руководителями, поддерживая все виды деятельности HR. Они могут быть тренерами и наставниками многих сотрудников вашей организации, но не осуществляют прямого руководства персоналом;
39) Центр обслуживания HR – централизованный узел административных и операционных функций HR, характеризующийся самообслуживанием сотрудников и автоматизацией за счет использования технологий, а также многоуровневым уровнем сервиса и ответных действий. Это позволяет организациям предоставлять стандартные HR-услуги наиболее эффективным способом;
40) Центр экспертизы HR – группа, общий объект или организация, которая обеспечивает руководство, передовой опыт, исследования, поддержку или обучение в области HR, деятельность которой направленна на оказание методологической и экспертно-аналитической поддержки, предоставляющая глубокие знания и лучшие практики в функциональных областях HR отбор и найм (рекрутмент), вознаграждение и поощрение, управление эффективностью, обучение и развитие персонала, управление талантами, управление трудовыми отношениями, управление корпоративной культурой и др.);
41) HR политика – это постоянное руководство по подходу, который организация намерена применять в управлении своими работниками. Это совокупность целей и принципов, которые определяют направление и содержание работы с персоналом;

42) HR-инфрақұрылым – анықтамалықтарды (жұмыскерлер, басшылар үшін, қауіпсіздік техникасы бойынша және т.б.), адам ресурстарын басқару саласындағы саясатты, құжаттаманы сақтауды, еңбек заңнамасын, әдістемелерді, технологияларды, құралдарды сақтауды қамтиды;
43) HR-тәуекелдер – бизнеске кері әсерін тигізуі мүмкін элементтердің кең ауқымы. Шешім қабылдау нәтижесінде туындауы ықтимал қолайсыз оқиғалар: талаптарға сәйкес келмейтін тәуекелдер, операциялық, қаржылық, беделді, стратегиялық;
44) SMARTER – мақсаттарды тұжырымдауға және қойылған мақсаттарға қол жеткізу жөніндегі іс-қимыл жоспарын құруға мүмкіндік беретін басқару қызметінің қағидаты (құралы): ● s-Specific - нақты (мақсат жұмыскер мен басшыға 100% түсінікті болуы тиіс); ● m-Measurable - өлшенетін (міндетті түрде мақсаттың ішінде KPI қызметінің тиімділігінің негізгі көрсеткіші болуы тиіс); ● A-Achievable - қол жеткізуге болатын (мақсат қалағаныңызша күрделі болуы мүмкін, бірақ міндетті түрде шынайы; жұмыскерлерде бұл үшін қажетті ресурстар – уақыт пен бюджет т. б. болуы тиіс); ● R-Relevant — релевантты (жұмыскердің әсер ету аймағында 100% болуы керек); ● t-time bounded – шектеулі уақыт ішінде (уақыт шеңберін орнату қажет); ● e-Evaluated – бағалауға болады ( орындалуын бағалау үнемі және жиі бағалау) • R-Revised - қайта қаралады (әртүрлі тәсілдерді қолданып көру);
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) HR – (ағылш. Human Resources) – Адам ресурстары немесе адам ресурстарын басқару (HR);
2) PR – бұл "public relations" - "қоғамдық қатынастардың" аббревиатурасы, ол "қоғаммен байланыс" деп аударылады;
3) SMART – (от англ. specific, measurable, achievable, relevant, time bound — ерекшелік, өлшемділік, қол жетімділік, өзектілік және уақыт шектеулері) - тілектерді, қажеттіліктер мен мүмкіндіктерді нақты, қол жеткізуге болатын мақсатқа біріктіруге көмектесетін мақсат қою әдісі;
4) SWOT-талдауы – бұл компанияның күшті және әлсіз жақтарын анықтауға көмектесетін жоспарлау әдісі. Осылайша, бизнес оның нарықта қалай дамитынын, онда қандай мүмкіндіктер күтіп тұрғанын және не қауіп төндіретінін түсінеді.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Адам ресурстарын басқару (HR бизнес серіктесі)"
5. Кәсіптік стандарттың коды: M70221023
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
● M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
● 70 Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру

42) HR-инфраструктура – включает в себя справочники (для сотрудников, руководителей, по технике безопасности и т.д.), политики, хранение документации, соблюдение трудового законодательства, методики, технологии, инструменты в области управления человеческими ресурсами;
43) HR-риски – широкий спектр элементов, которые могут негативно повлиять на бизнес. вероятность наступления неблагоприятных событий реализации угроз, исходящих от людей, в результате принятия решений: риски несоответствия требованиям, операционный, финансовый, репутационный, стратегический;
44) SMARTER – принцип (инструмент) управленческой деятельности, позволяющий формулировать цели и выстраивать план действий по достижению поставленных целей: ● S-Specific — конкретная (цель должна быть понятной сотруднику и руководителю на 100%); ● M-Measurable — измеримая (обязательно внутри цели должен быть ключевой показатель эффективности деятельности KPI); ● A-Achievable — достижимая (цель может быть сколько угодно сложной, однако, обязательно реалистичной; работники должны обладать необходимыми для этого ресурсами — временем и бюджетом т. д.); ● R-Relevant — релевантная (должна находиться в зоне влияния сотрудника на 100%); ● T-Time bounded — ограниченная во времени (необходимо установить временные рамки); ● E- Evaluated – поддаются оценке (регулярно и часто оценивать выполнение); • R -Revised – пересматриваются (пробовать разные подходы)
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) HR – (англ. Human Resources) – человеческие ресурсы или управление человеческими ресурсами (HR);
2) PR – это сокращение от "public relations", что переводится как "связи с общественностью";
3) SMART – (от англ. specific, measurable, achievable, relevant, time bound — конкретика, измеримость, достижимость, актуальность и ограниченность по времени) — это методика целеполагания, которая помогает объединить желания, потребности и возможности в конкретную, достижимую цель;
4) SWOT-анализ – это метод планирования, который помогает выяснить, какие у компании есть сильные и слабые стороны. Так бизнес получает понимание того, как ему развиваться дальше на рынке, какие его там ждут возможности и что угрожает
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Управление человеческими ресурсами (HR бизнес-партнер)
5. Код профессионального стандарта: M70221023
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
● M Профессиональная, научная и техническая деятельность
● 70 Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления

● 70.2 Басқару мәселелері бойынша кеңес беру жөніндегі қызмет
● 70.22 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
● 70.22.1 "Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша кеңес беру"
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Ұйымның бизнес стратегиясын қалыптастыруға және енгізуге үлес қосу, тиімді бизнес-процестерді құру және персоналды басқару арқылы ұйымның мақсаттарына жету үшін ұйымның ұйымдық мақсаттары мен даму стратегиясымен HR міндеттері мен бастамаларын үйлестіру. Ұйымның бизнес стратегиясына сәйкес адам ресурстарын қамтамасыз ету және дамыту және адами капиталды қалыптастыру бойынша жоспарлар мен бағдарламалар құру.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) кадрлар (персонал) жөніндегі директор - 8 СБШ-нің деңгейі;
2) адам ресурстарын басқару саласындағы консультант - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) HR бизнес-серіктес - 7 СБШ-нің деңгейі;
4) HR-дженералист - 6 СБШ-нің деңгейі;
5) жұмыскерлермен жұмыс жөніндегі маман - 5 СБШ-нің деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Адам ресурстарын басқару жөніндегі директор":
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
1222-0-013
Кәсіптің атауы:
Адам ресурстарын басқару жөніндегі директор:
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
80. Персоналды басқару жөніндегі директордың орынбасары (директор, вице-президент)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 7 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 5 жыл немесе басшылық лауазымдарда)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-002 - Персонал жөніндегі директор
1222-0-004 - Персоналды басқару жөніндегі директор
1222-0-003 - Еңбек ресурстары жөніндегі директор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Функционалдық HR-стратегияларды іске асыру және адами капиталды дамыту, сондай-ақ бизнестің ағымдағы басым міндеттерін шешу үшін HR-процестерді тиімді басқару арқылы ұйымның стратегиялық нәтижелеріне қол жеткізуге жәрдемдесу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

● 70.2 Деятельность по консультированию по вопросам управления
● 70.22 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
● 70.22.1 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления
7. Краткое описание профессионального стандарта: Внесение вклада в формирование и внедрение бизнес стратегии организации, координация, контроль и реализация стратегии/политики по управлению человеческими ресурсами с учетом миссии и ценностей организации, ее долговременных планов развития, путем выстраивания эффективных HR-процессов и внедрения современных технологий и инструментов управления персоналом. Создание планов и программ по обеспечению и развитию человеческих ресурсов и формированию человеческого капитала в соответствии с бизнес стратегией организации.
8. Перечень карточек профессий:
1) Управляющий директор по управлению человеческими ресурсами - 8 уровень ОРК
2) Консультант по управлению человеческими ресурсами - 7 уровень ОРК
3) HR бизнес-партнер – 7 уровень ОРК
4) HR дженералист - 6 уровень ОРК
5) Специалист по работе с персоналом - 5 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Управляющий директор по управлению человеческими ресурсами":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
1222-0-013
Наименование профессии:
Управляющий директор по управлению человеческими ресурсами
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Параграф 80. Заместитель директора (Директор, Вице-президент) по управлению персоналом
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 7 лет (из них не менее 5 лет в сфере управления человеческими ресурсами или на руководящих должностях)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-002 - Директор по персоналу
1222-0-004 - Директор по управлению персоналом
1222-0-003 - Директор по трудовым ресурсам
Основная цель деятельности:
Содействие в достижении стратегических результатов организации через реализацию функциональных HR-стратегий и развитие человеческого капитала, а также эффективное управление HR-процессами для решения текущих приоритетных задач бизнеса
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Ұйымның бизнес стратегиясын әзірлеуге және енгізуге, іске асыруға және бағалауға, қайта қарауға жәрдемдесу
2. Ұйымның бизнес-стратегиясын қолдауды қамтамасыз ететін ұйымның HR стратегиясын/саясатын қалыптастыру және жүзеге асыру, олардың тиімділігін бағалау және қайта қарау
3. Ұйымның HR стратегиясын іске асыруды қамтамасыз ететін функционалдық HR стратегияларын/саясаттарын қалыптастыру, олардың тиімділігін бағалау және қайта қарау
4. Бизнесті дамытудың нақты кезеңіндегі ең басым міндеттерге назар аудара отырып, HR-процестерді басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұйымның корпоративтік-әлеуметтік жауапкершілігін дамыту стратегиясын әзірлеу, енгізу, тиімділігін бағалау және қайта қарау
Еңбек функциясы 1:
Ұйымның бизнес стратегиясын әзірлеуге және енгізуге, іске асыруға және бағалауға, қайта қарауға жәрдемдесу
Дағды 1:
Ұйымның мүдделі бизнес-бағыттарының басшыларымен бірлесіп, өкілеттіктері шегінде ұйымның сыртқы және ішкі ортасын талдау және ағымдағы ұстанымын айқындау
Машықтар:
1. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасын зерттеу, сыртқы ортадағы сын-қатерлерді анықтау;
2. Ұйым жұмыс істейтін саланы және іскерлік/бәсекелестік ортаны түсіну, бизнес ортадағы дамудың басым тенденцияларын бөліп көрсету;
3.Шешім қабылдау үшін ұйымдық көрсеткіштерді талдау деректерін пайдалану;
4. Ұйымның қолданыстағы бизнес-стратегиясын (бизнес-мақсаттар, бизнес-процестер және бизнес-қажеттіліктер, бизнес-құзыреттер, бизнестің ішкі мүмкіндіктері) талдау;
5. Ұйымның басқару қызметіне, бизнес-міндеттерді шешу процесіне және оларға қол жеткізу үшін қажетті құралдарды құруға тең тарап (стратегиялық серіктес) ретінде қатысу;
6. Басқа бизнес көшбасшыларын стратегиялық талдау мен жоспарлауға тарту;
7. Ұйымның басшылығына HR басқару мәселелері бойынша консультация беру;
8. Бизнеспен, өзге де мүдделі тұлғалармен өзара әрекеттесу, ұйымда тиімді ішкі коммуникациялар құру.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро және микроэкономика, басқару есебі, ұйымдастырушылық даму, тәуекел-менеджмент туралы терең практикалық және теориялық білім;
2. Стратегиялық жоспарлаудағы жалпы талдау принциптері (PESTLE, SWOT, SWOT, салалық талдау, сценарийлерді жоспарлау, BCG матрицасы және басқа талдау әдістері);
3. Ұйым жұмыс істейтін секторды және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторларды білу;
4. Ұйымның қызметіне әсер ететін саяси, экономикалық, әлеуметтік және технологиялық факторлар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Ұйымның мүдделі бизнес-көшбасшыларымен бірлесіп ұйымның бизнес-стратегиясын әзірлеу және ұйымдық стратегия мен мақсаттарды тұжырымдау кезінде басқа бизнес-көшбасшылар үшін HR-сараптаманы қамтамасыз ету
Машықтар:

1. Содействие в разработке и внедрении, реализации и оценке и пересмотре бизнес стратегии организации
2. Формирование и реализация HR стратегии/политики организации, обеспечивающих поддержку бизнес-стратегии организации, оценка их эффективности и пересмотр
3. Формирование функциональных HR стратегий/политик, обеспечивающих реализацию HR стратегии организации, оценка их эффективности и пересмотр
3. Управление HR-процессами с фокусом на наиболее приоритетные задачи на конкретном этапе развития бизнеса
Дополнительные трудовые функции:
1. Разработка, внедрение, оценка эффективности и пересмотр стратегии развития корпоративно-социальной ответственности организации
Трудовая функция 1:
Содействие в разработке и внедрении, реализации и оценке и пересмотре бизнес стратегии организации
Навык 1:
Анализ внешней и внутренней среды и определение текущей позиции организации в пределах полномочий совместно с руководителями заинтересованных бизнес-направлений организации
Умения:
1. Исследовать внутреннее и внешнее окружения организации, определять вызовы внешней среды;
2. Понимать отрасль и деловую/конкурентную среду, в которой работает организация, выделять приоритетные тенденций развития в бизнес-среде;
3.Использовать данные анализа организационных метрик для принятия решения;
4. Анализировать существующую бизнес-стратегию организации (бизнес-цели, бизнес-процессы и бизнес-потребности, бизнес-компетенции, внутренние возможности бизнеса);
5. Вовлекаться в управленческую деятельность организации, в процесс решения бизнес-задач и создания необходимого инструментария для их достижения, в качестве равной стороны (стратегического партнера);
6. Вовлекать других бизнес-лидеров в стратегический анализ и планирование;
7. Консультировать руководство организации по вопросам управления HR;
8. Взаимодействовать с бизнесом, иными заинтересованными лицами, выстраивать эффективные внутренние коммуникации в организации.
Знания:
1. Глубокие практические и теоретические знания стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро и микроэкономики, управленческого учета, организационного развития, риск-менеджмента;
2. Общие принципы анализа при стратегическом планировании (PESTLE, SWOT, SOAR, анализ отрасли, сценарное планирование, матрица BCG и другие методы анализа);
3. Знание сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность;
4. Политические, экономические, социальные и технологические факторы, оказывающие влияние на деятельность организации.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Разработка бизнес-стратегии организации совместно с заинтересованными бизнес-лидерами организации и обеспечение HR-экспертизы для других бизнес-лидеров при формулировании организационной стратегии и целей организации
Умения:

1. Ұйымның пайымдауын, миссиясын, құндылықтарын және бизнес мақсаттарын тұжырымдау;
2. Бәсекелестік артықшылықтарды және тиісті көрсеткіштерді анықтау;
3. Даму стратегиясын, ұйымның операциялық моделін әзірлеу шеңберінде құралдарды пайдалану;
4. HR саласында қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге арналған стратегиялық бизнес мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған ұсыныстар әзірлеу;
5. Қысқа, орта және ұзақ мерзімді кезеңдерге арналған персонал бюджетін жоспарлау;
6. Адами капиталды басқару бөлігінде ұйымның бизнес стратегиясын әзірлеуге жәрдемдесу бойынша HR күш-жігерін үйлестіру;
7. Ұйымның бизнес-көшбасшыларымен бірлесіп стратегиялық жоспарды, коммуникациялар жоспарын әзірлеу;
8. Ұйым бизнесінің қысқа, орта және ұзақ мерзімді кезеңге стратегиялық даму перспективаларын, бизнестің не күтетінін түсіну және бағалау;
9. Ұйымның жетістігі үшін маңызды нәтижеге бағытталған көрсеткіштер мен бағалау ведомосын әзірлеу;
10. Ресурстарды жоспарлау;
11. Өзгерістерді басқарудың құрылымдық тәсіліне негізделген өзгерістер процестерін басқару;
12. Ұйымның бизнес бөлімшелерінің өзара әрекеттесуін үйлестіру;
13. Бизнеспен, басқа мүдделі тараптармен байланыс орнату;
14. Ұйымның басшылығына HR басқару мәселелері бойынша консультация беру;
15. Тәуекелді бағалауға негізделген іскерлік шешімдер қабылдау және ұйымның тәуекелге төзімділік деңгейіне сәйкес ұсыныстар беру үшін ішкі және сыртқы ақпарат пен деректерді түсіндіру;
16. Қатысушы тараптармен тиімді ақпарат алмасу, олардың тәуекелді азайту тәсілдерін түсінуін күшейту. Ықтимал тәуекелдерді бағалағаннан кейін шешім қабылдау;
17. Тәуекелдерді басқарудағы еңбек ресурстарының рөлі туралы өзекті білімді сақтау және ұйымның тәуекелдерді басқару стратегиясын әзірлеу үшін ақпаратты қолдану;
18. Адам ресурстарын басқарумен байланысты тәуекелдерді болжау;
19. Жүйелік негізде барлық ұйымдық деңгейлерде HR тәуекелдерін басқару процесін құру. HR тәуекелдерін басқару бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу және басқару.
Білімдер:
1. Стратегиялық жоспарлау, бюджеттеу және бизнес-әкімшілендіру негіздері;
2. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы, көзқарасы мен құндылықтары және олардың стратегиялық менеджментпен және жоспарлаумен байланысы;
3. Бәсекелестік артықшылықты құру мен сақтаудағы стратегиялық менеджмент пен жоспарлаудың рөлі;
4. Компанияның өсу стратегиялары;
5. Жүйелік ойлау тұжырымдамалары (компоненттердің өзара байланысы, кіріс-процесс-шығыс) және ұйымдық жүйелердің компоненттері (тәуелсіздік, кері байланыс қажеттілігі, бөліктер бойынша саралау);

1. Формулировать видение, миссию, ценности и бизнес-цели организации;
2. Определять источники конкурентного преимущества и соответствующие показатели;
3. Использовать инструменты в рамках разработки стратегии развития, операционной модели организации;
4. Разрабатывать предложения в области HR, направленные на достижение стратегических бизнес целей на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды;
5. Планировать бюджет на персонал на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды;
6. Координировать усилия HR по содействию в разработке бизнес-стратегии организации в части управления человеческим капиталом;
7. Совместно с бизнес-лидерами организации разрабатывать стратегический план, план коммуникаций;
8. Понимать и оценивать перспективы стратегического развития бизнеса организации на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный период, ожидания бизнеса;
9. Разрабатывать ориентированные на результат метрики и оценочные ведомости, критически важные для успеха организации;
10. Планировать ресурсы;
11. Управлять процессами изменений, основываясь на структурном подходе к управлению изменениями;
12. Координировать взаимодействие бизнес-подразделений организации;
13. Выстраивать коммуникации с бизнесом, иными заинтересованными сторонами;
14. Консультировать руководство организации по вопросам управления HR;
15. Интерпретировать внутреннюю и внешнюю информацию и данные для принятия деловых решений, основанных на оценке риска, и предоставления рекомендаций, соответствующих уровню толерантности организации к риску;
16. Эффективно обмениваться информацией с причастными сторонами, усиливая их понимание подходов к смягчению риска. Принимать решения после оценки возможных рисков;
17. Поддерживать актуальные знания о роли трудовых ресурсов в управлении риском и применять информацию для разработки стратегии управления риском организации;
18. Прогнозировать риски, связанные с управлением человеческими ресурсами;
19. Выстраивать процесс управления HR-рисками на всех организационных уровнях на системной основе. Разрабатывать план мероприятий по управлению HR-рисками и управлять ими.
Знания:
1. Основы стратегического планирования, бюджетирования и бизнес-администрирования;
2. Стратегия развития бизнеса, миссия, видение и ценности организации и их связь со стратегическим менеджментом и планированием;
3. Роль стратегического менеджмента и планирования в создании и поддержании конкурентного преимущества;
4. Стратегии роста компании;
5. Концепции системного мышления (взаимосвязь составляющих, вход-процесс-выход) и составляющие организационных систем (независимость, необходимость обратной связи, дифференциация по блокам);

6. Операциялық бизнес модельдері;
7. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи үрдістер мен озық халықаралық технологиялар;
8. Ұйымдастырушылық дизайн;
9. Стейкхолдер-менеджмент.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Ұйымның бизнес-көшбасшыларымен бірлесіп ұйымның бизнес-стратегиясын енгізу
Машықтар:
1. Ұйымның мүддесін ілгерілету мақсатында ішкі коммуникацияларды басқару және HR ішкі және сыртқы стейкхолдерлерімен тиімді коммуникациялар құру;
2. Байланыс жоспарын іске асыру;
3. Өзгерістерді енгізу арқылы трансформациялық көшбасшы рөлін атқару және ұйымның басқа трансформациялық көшбасшыларына қолдау көрсету;
4. Ұйымның басқа бизнес бөлімшелерін олардың стратегиялық рөлдерін жүзеге асыруда қолдау;
5. Өзгерістерді басқару, ақпараттандыру және кері байланысты қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Жобалық басқару және құрылым (команданың рөлі, команданы басқару, процестер, ресурстар, жұмыстарды бөлу), жобалық жоспарлау, бақылау және есеп беру әдістері мен құралдары;
2. Өзгерістерді басқарудың негізгі тәсілдері;
3. Байланыс стратегиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 4:
Қол жеткізілген стратегиялық нәтижелерді бағалау және ұйымның бизнес-стратегиясын қайта қарау
Машықтар:
1. Ұйымдастырушылық көрсеткіштерді және олардың табысты бизнеспен байланысын түсіну, шешім қабылдау үшін ұйымдастырушылық көрсеткіштерді қолдану;
2. Қол жеткізілген стратегиялық нәтижелерді көрсету, оларды бағалау, талдау және бизнес стратегиясын қайта қарау/түзету.
Білімдер:
1. Жүйелер және "кіріс-процесс-шығыс" модельдері теориясы;
2. Теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін қолдану;
3. HR-аналитика және HR-метрика технологиялары, әдістері мен принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 2:
Ұйымның бизнес-стратегиясын қолдауды қамтамасыз ететін ұйымның HR стратегиясын/саясатын қалыптастыру және жүзеге асыру, олардың тиімділігін бағалау және қайта қарау
Дағды 1:
Ұйымның адам ресурстарын басқару жүйесін талдау
Машықтар:
1. Еңбек ресурстарын басқару жөніндегі жаһандық практикаларға аудит жүргізу;
2. Ұлттық бизнес тәжірибесіне әсер ететін жаһандық сын-қатерлерді тану және оларға жауап беру;
3. HR бағыттарын диагностикалауды және ұйым персоналын бағалауды жүргізу, HR-аудит жүргізу;
4. Тәуекелдерді бағалау, ұйымның адам ресурстарын басқарудың SWOT-талдауын жүргізу, ұйымның стратегиялық мақсаттарына сәйкес HR процестерінің жетілу деңгейін талдау;
5. Еңбек нарығын талдау, кадрлардағы ағымдағы және болашақ олқылықтарды/қиындықтарды анықтау үшін жұмыс күшінің сұранысы мен ұсынысын бағалау;
6. Ұйымның жетістігі үшін маңызды нәтижеге бағытталған көрсеткіштер мен бағалау ведомосын әзірлеу, HR аналитикасының нәтижесін талдау;

6. Операционные бизнес-модели;
7. Современные тенденции и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами;
8. Организационный дизайн;
9. Стейкхолдер-менеджмент.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Внедрение бизнес-стратегии организации совместно с бизнес-лидерами организации
Умения:
1. Управлять внутренними коммуникациями и выстраивать эффективные коммуникации с внутренними и внешними стейкхолдерами HR в целях продвижения интересов организации;
2. Реализовывать план коммуникаций;
3. Исполнять роль трансформационного лидера путем внедрения изменений и поддерживать других трансформационных лидеров организации;
4. Поддерживать другие бизнес-подразделения организации в реализации их стратегических ролей;
5. Управлять изменениями, обеспечивать информированность и обратную связь.
Знания:
1. Проектное управление и структура (роли команды, управление командой, процессами, ресурсами, распределение работ), методы и инструменты проектного планирования, мониторинга и отчетности;
2. Основные подходы к управлению изменениями;
3. Коммуникационная стратегия.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 4:
Оценка достигнутых стратегических результатов и пересмотр бизнес-стратегии организации
Умения:
1. Понимать организационные метрики и их связь с успешным ведением бизнеса, применять организационные метрики для принятия решений;
2. Демонстрировать достигнутые стратегические результаты, оценивать, анализировать их и пересматривать/корректировать бизнес-стратегию.
Знания:
1. Теория систем и модели "вход-процесс-выход";
2. Применение системы сбалансированных показателей;
3. Технологии, методы и принципы HR-аналитики и HR-метрик.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Формирование и реализация HR стратегии/политики организации, обеспечивающих поддержку бизнес-стратегии организации, оценка их эффективности и пересмотр
Навык 1:
Анализ системы управления человеческими ресурсами организации
Умения:
1. Проводить аудит глобальных практик по управлению трудовыми ресурсами;
2. Признавать и реагировать на глобальные вызовы, влияющие на национальную бизнес практику;
3. Проводить диагностику HR направлений и оценку персонала организации, проводить HR-аудит;
4. Оценивать риски, проводить SWOT-анализ управления человеческими ресурсами организации, анализ уровня зрелости HR-процессов в соответствии со стратегическими целями организации;
5. Анализировать рынок труда, оценивать спрос и предложение рабочей силы, чтобы определить текущие и будущие пробелы/вызовы в кадрах;
6. Разрабатывать ориентированные на результат метрики и оценочные ведомости, критически важные для успеха организации, анализировать результат HR-аналитики;

7. HR-метрикасын ескере отырып, жағдайларды болжау (кадр айналымы, кадрларды іріктеу және жұмыскерлерді жұмыста ұстап қалу, жұмыскелердің құзыреттілігі, қанағаттану және жұымсқа тартылуы, адалдығы), басқару шешімдерін жоспарлау және қабылдау;
8. Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының және ұйым мен жұмыкерлер арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеуге байланысты өзге де нормативтік құқықтық актілердің нормаларын қолдану;
9. Этикалық нормаларды қолдану;
10. Ұйымның басшылығына HR басқару мәселелері бойынша консультация беру;
11. Бизнеспен, HR сараптама орталығымен, HR қызмет көрсету орталығымен, өзге де мүдделі тұлғалармен байланыс, өзара әрекеттесу;
12. Ұйымның HR стратегиясын әзірлеу және іске асыру процесінде HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. HR аудитінің принциптері мен технологиялары;
2. HR-процестердің аудитін, диагностикасын және бақылауын жүргізу, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
3. Ұйымның сыртқы және ішкі ортасын сканерлеу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Ұйымның стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін ескере отырып, HR жұмысының барлық бағыттары бойынша стратегиялық көзқарасты қалыптастыру және ұйымның HR-стратегиясын енгізу
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиялық көзқарасын/адам ресурстарын басқару саясатын бизнес стратегиясына сәйкес түсіну және қалыптастыру;
2. HR жалпы корпоративтік деңгейінде бизнесті жүргізу қағидаттары мен әдістерін (мынадай деңгейлерде: жаһандық, жергілікті немесе глокализациялық), ұйымның бизнес-міндеттерін ескере отырып, саясатты/стратегияны, корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік саясатын қалыптастыру;
3. Бәсекелестік артықшылықтарды және тиісті көрсеткіштерді анықтау, ұйымның бәсекелестік артықшылығын құру және қолдау арқылы қосылған HR мәнін тұжырымдау және көрсету;
4. Шешімдер қабылдау және ұйымның мөлшеріне, құрылымына қатысты ұсыныстар беру және құзыреттерді, білімдерді, дағдылар мен қабілеттерді (ұйым ішінде дамыған немесе сырттан алынған) игеру туралы ұсынымдар әзірлеу мақсатында ұйымның бизнесін өсіру немесе қысқарту деректері мен бағыттарын түсіндіру;
5. Ұйымдық тиімділік саласында тиімді және нәтижелі бизнес-шешімдер қабылдауды іске асыруды қамтамасыз ету үшін бизнес-есептілік деректерін түсіндіру;
6.Нарықтық деректерді және саяси, экономикалық, әлеуметтік және технологиялық жағдайдың басқа да сыртқы көрсеткіштерін ескере отырып, ұйымның ағымдағы және болашақ қажеттіліктері негізінде ұйымның еңбек ресурстарын болжау, жоспарлау және құрылымдау;

7. Прогнозировать ситуации с учетом HR-метрик (текучесть кадров, подбор и удержание, компетентность, работников, удовлетворенность и вовлеченность, лояльность), планировать и принимать управленческие решения;
8. Применять нормы трудового законодательства Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов, связанных с регулированием взаимоотношений между организацией и работниками;
9. Применять этические нормы;
10. Консультировать руководство организации по вопросам управления HR;
11. Выстраивать коммуникации, взаимодействие с бизнесом, Центром экспертизы HR, Центром обслуживания HR, иными заинтересованными лицами;
12. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в процессе разработки и реализации HR-стратегии организации.
Знания:
1. Принципы и технологии HR- аудита;
2. Методы проведения аудита, диагностики и контроллинга HR-процессов, анализа количественного и качественного состава персонала;
3. Методики сканирования внешней и внутренней среды организации.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Формирование стратегического видения по всем направлениям работы HR с учетом стратегических целей и задач организации и внедрение HR-стратегии организации
Умения:
1. Понимать и формировать стратегическое видение организации/ политику управления человеческими ресурсами в соответствии со стратегией бизнеса;
2. Формировать на общекорпоративном уровне HR политику/стратегию, политику корпоративной социальной ответственности с учетом принципов и методов ведения бизнеса (на следующих уровнях: глобальный, локальный или глокализационный), бизнес-задач организации;
3. Определять источники конкурентного преимущества и соответствующие показатели, формулировать и демонстрировать добавленную ценность HR путем создания и поддержки конкурентного преимущества организации;
4. Интерпретировать данные и направления роста или сокращения бизнеса организации с целью принятия решений и предоставления рекомендаций в отношении размеров, структуры организации и разработки рекомендаций о приобретении (развитых внутри организации или полученных извне) компетенций, знаний, навыков и способностей;
5. Интерпретировать данные бизнес-отчетности для обеспечения реализации принятия эффективных и результативных бизнес-решений в области организационной эффективности;
6.Прогнозировать, планировать и структурировать трудовые ресурсы организации на основе текущих и будущих потребностей организации с учетом рыночных данных и прочих внешних показателей политической, экономической, социальной и технологической ситуации;

7. Бизнеске консультация беру және еңбек ұжымының мөлшері мен құрылымын қоса алғанда, ағымдағы және болашақ ұйымдастырушылық қажеттіліктерді қанағаттандыруға қабілетті жұмыс күшін қамтамасыз етудің тұрақты жоспарын құру стратегияларын бастау. Еңбек нарығын, көші-қон процестерін цифрландыру және автоматтандыру жағдайында адам ресурстарын қайта бөлуді ескере отырып, еңбек ресурстарын қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге жоспарлау және болжау;
8. Дискриминацияға қарсы әрекетке негізделген, этикалық ортаны (елдің ерекшеліктерін, бизнес-ортаны, еңбек нарығын, жұмыскерлердің менталитетін ескере отырып) қалыптастыруға негізделген жалпыкорпоративтік құндылық бағдарларын және корпоративтік мәдениетті қалыптастыру;
9. Бизнес мақсаттарын ескере отырып, жұмыскерлер үшін HR брендін, құндылық ұсыныстарын қалыптастыру;
10. Ұйымдық құрылымды бизнес мақсаттарына сәйкес және бизнестің операциялық моделін, жұмыскерлер санының нормалануын ескере отырып әзірлеу;
11. Стратегиялық мақсаттарды орындау үшін лауазымдардың рөлдерін, міндеттері мен жауапкершіліктерін бөлу және бизнес құзыреттерін анықтау;
12. Әр түрлі жұмыс түрлері мен жұмыс режимдерін қолдану (қашықтан жұмыс/фриланс, икемді жұмыс кестесі және т.б.);
13. Стратегиялық және операциялық міндеттерді тиімді іске асыру үшін дербес HR-басқару аймағын анықтау, HR-функцияларды (HR бизнес-серіктестер, HR сараптау орталығы, HR қызмет көрсету орталығы), персоналды аутстаффинг/аутсорсингті түсіну және құру;
14. Бюджетті жоспарлау және адами капиталға құйылатын ресурстар мен инвестицияларды бөлу;
15. Еңбек қатынастарын басқару;
16. Жұмыскерлердің мүддесін қорғау, ішкі және сыртқы мүдделі тұлғалардың (стейкхолдерлердің) мүддесін сақтау;
17. HR стратегиясын әзірлеу процесіне мүдделі тараптарды тарту, коммуникациялар құру және HR стратегиясын әзірлеу шеңберінде кері байланыс алу;
18. Басқарудың барлық деңгейлерінде, барлық мақсатты топтармен, мүдделі тұлғалармен, соның ішінде заманауи құралдарды пайдалана отырып, пікір алмасу; мүдделі тараптарға кері байланыс беру;
19. HR негізгі стейкхолдерлерімен өзара әрекеттесуді құру және терең ұйымдастырушылық білім мен сараптамалық бағалауға негізделген тиісті ұсыныстар мен шешімдер ұсыну, ағымдағы және болашақ ұйымдастырушылық олқылықтарды/сын-қатерлерді жою бойынша тиісті ұсыныстар мен шешімдер ұсыну;
20. Мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және кәсіби қауымдастықтарда HR мәселелері бойынша ұйымның мүддесін білдіру;
21. Қысқа мерзімді, орта мерзімді, ұзақ мерзімді перспективада ұйымның стратегиялық мақсаттарын іске асыру үшін HR-іс-шараларды жоспарлау.
Білімдер:

7. Консультировать бизнес и инициировать стратегии для создания стабильного плана по обеспечению рабочей силой, способной удовлетворить текущие и будущие организационные потребности, включая размеры и структуру трудового коллектива. Планировать и прогнозировать трудовые ресурсы на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды, в т.ч. учитывая возможное перераспределение человеческих ресурсов в условиях цифровизации и автоматизации процессов, рынок труда, миграционные процессы;
8. Формировать общекорпоративные ценностные ориентиры и корпоративную культуру, основанную на противодействии дискриминации, на формировании этичной среды (с учетом особенностей страны, бизнес-среды, рынка труда, менталитета работников);
9. Формировать HR бренд, ценностное предложения для работников с учетом бизнес-целей;
10. Разрабатывать организационную структуру в соответствии с бизнес-целями и с учетом операционной модели бизнеса, нормирования численности;
11. Распределять роли должностей, задачи и ответственность для выполнения стратегических целей и определять бизнес-компетенции;
12. Использовать различные виды занятости и режимы работы (удаленная работа/фриланс, гибкий рабочий график и т.п.);
13. Определять зону самостоятельного HR-управления, понимать и выстраивать HR-функции (HR бизнес-партнеров, Центра экспертизы HR, Центра обслуживания HR), аутстаффинг/ аутсорсинг персонала для эффективной реализации стратегических и операционных задач;
14. Планировать бюджет и распределять ресурсы, инвестиции в человеческий капитал;
15. Управлять социально-трудовыми отношениями;
16. Защищать интересы работников, соблюдение интересов внутренних и внешних заинтересованных лиц (стейкхолдеров);
17. Вовлекать заинтересованные стороны в процесс разработки HR-стратегии, выстраивать коммуникации и получать обратную связь в рамках разработки HR-стратегии;
18. Выстраивать коммуникации на всех уровнях управления, со всеми целевыми группами, заинтересованными лицами, в том числе с использованием современных инструментов, обмен мнениями; предоставлять обратную связь заинтересованным сторонам;
19. Выстраивать взаимодействие с ключевыми стейкхолдерами HR и предоставлять надлежащие рекомендации и решения, основанные на углубленных организационных знаниях и экспертной оценке, предоставлять надлежащие рекомендации и решения по устранению текущих и будущих организационных пробелов/вызовов;
20. Представлять интересы организации в государственных органах, организациях и профессиональных сообществах по вопросам HR;
21. Планировать HR-мероприятия для реализации стратегических целей организации в краткосрочной, среднесрочной, долгосрочной перспективах.
Знания:

1. Рекрутмент, оқыту, персоналды дамыту, өнімділікті басқару, талантты басқару, сыйақыны басқару, жұмысшылардың әл-ауқатын басқару, персоналды тарту, әртүрлілік және жалпыға ортақ бірлік (diversity&inclision), этика және тұрақты даму, HR процестерін автоматтандыру саласындағы жаһандық тенденциялар;
2. Ұйымдастырушылық қажеттіліктерді талдау әдістері; ұйымдық құрылымдардың түрлері және оларды әзірлеу тәсілдері (клиенттік, функционалдық, географиялық, матрицалық, бағдарламалық);
3. Ұйымды қайта құрылымдау тәсілдері;
4. Ұйымдастырушылық тиімділікті арттырудың балама жолдары;
5. Персоналға қажеттілікті жоспарлау және болжау әдістері;
6. Персоналдың қызметін бағалау және сабақтастықты жоспарлау әдістері;
7. Мотивация және көшбасшылық жүйесінің теориялары мен тәжірибелері, HR процестері және бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқару құралдары;
8. Еңбек қатынастары саласындағы саясат пен тәжірибені сақтамаудың салдары;
9. Қатынастарды ұжымдық-шарттық реттеу (ұжымдық келіссөздер жүргізу, ұжымдық шарт жасасу тәртібі, ұжымдық шарттың мазмұны мен құрылымы);
10. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен практикасы;
11. Бюджетті жоспарлау, персонал шығындарын басқару;
12. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, ақпараттық қауіпсіздік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Стратегиялық бизнес мақсаттарды іске асыру үшін HR-стратегияны/ саясатты, HR-процестерді іске асырудың тиімділігін бағалау, HR-функцияны және HR-инфрақұрылымды (әдістемелер, технологиялар, құралдар) жетілдіру және кәсібилендіру
Машықтар:
1. HR стратегиясының/саясатының тиімділігін бағалау, оның бизнес стратегиясына сәйкестігін бағалау;
2. HR функциясының тиімділігін бағалау: HR бизнес серіктесі, Сараптама орталығы және Қызмет көрсету орталығы;
3. Ұйымның бизнес - стратегиясына сәйкес HR функцияларын құру (сараптама орталығы, қызмет көрсету орталығы, аутсорсинг, аутстаффинг және т. б.); HR функцияларындағы рөлдер мен міндеттерді бөлу;
4. HR функциясын жақсарту үшін түзету шараларын қолдану;
5. Жұмыскерлердің HR қызметтеріне қанағаттануын зерттеуді ұйымдастыру;
6. Талдау, тиімділікті бағалау және шешім қабылдау үшін HR аналитикасын қолдану;
7. Тараптардың өзара әрекеттесуі аясында туындайтын мәселелер бойынша консультация беру, мүдделі тараптарға кері байланыс беру;
8. Коммуникацияларды, кері байланыс мәдениетін дамыту (ұсыныстар, пікірлер, инфосессиялар жинау, басшылықпен көпшілік кездесулер, интернет-чаттар, HR-әкімшілік қолдау);

1. Глобальные тенденции в области рекрутмента, обучения, развития персонала, управления эффективностью, управления талантами, управления вознаграждением, управления благополучием работников, вовлеченности персонала, разнообразия и всеобщего единства (diversity&inclision), этики и устойчивого развития, автоматизации HR-процессов;
2. Методы анализа организационных потребностей; виды организационных структур и подходы к их разработке (клиентские, функциональные, географические, матричные, программные);
3. Подходы к реструктуризации организации;
4. Альтернативные способы повышения организационной эффективности;
5. Методы планирования и прогнозирования потребности в персонале;
6. Методы оценки деятельности персонала и планирования преемственности;
7. Теории и практики системы мотивации и лидерства, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
8. Последствия несоблюдения политик и практик в области трудовых отношений;
9. Коллективно-договорное регулирование отношений (порядок ведения коллективных переговоров, заключения коллективного договора, содержание и структура коллективного договора);
10. Политики и практики организации в области равенства и разнообразия работников;
11. Планирование бюджета, управление затратами на персонал;
12. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, информационная безопасность.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Оценка эффективности реализации HR-стратегии/ политики, HR-процессов, совершенствование и профессионализация HR-функции и HR-инфраструктуры (методики, технологии, инструменты) для реализации стратегических бизнес целей
Умения:
1. Оценивать эффективность HR стратегии/ политики, оценивать ее соответствие стратегии бизнеса;
2. Оценивать эффективность HR-функции: HR-бизнес-партнер, Центр экспертизы и Центр обслуживания;
3. Выстраивать HR- функции в соответствии с бизнес-стратегией организации (Центр экспертизы, Центр обслуживания, аутсорсинг, аутстаффинг и др.); распределять роли и обязанности в HR функции;
4. Принимать корректирующие меры по улучшению HR-функции.
5. Организовывать исследование удовлетворенности работников услугами HR;
6. Использовать HR-аналитику для анализа, оценки эффективности и принятия решений;
7. Консультировать по вопросам, возникающим в рамках взаимодействия сторон, предоставлять обратную связь заинтересованным сторонам;
8. Развивать коммуникации, культуру обратной связи (сбор предложений, мнений, инфосессии, публичные встречи с руководством, интернет-чаты, HR-административная поддержка);

9. HR процестерін үйлестіру және бақылау үшін негізгі метрикаларды/көрсеткіштерді/ параметрлерді қалыптастыру;
10. HR функциясының, HR процестерінің, HR аналитикасының жетілу деңгейін талдау.
Білімдер:
1. Бизнес-процестердің тиімділігін бағалау әдістері мен құралдары;
2. HR-метрикалар;
3. Еңбекті ұйымдастыру қағидаттары (ұйым мен жұмыскердің мүдделерін ескере отырып, икемді тәсіл) және қарым-қатынастарды реттеу;
4. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Ұйымның HR стратегиясын іске асыруды қамтамасыз ететін функционалдық HR стратегияларын/саясаттарын қалыптастыру, олардың тиімділігін бағалау және қайта қарау
Дағды 1:
Құндылықтарды анықтау, корпоративтік мәдениетті қалыптастыру және дамыту
Машықтар:
1. Корпоративтік мәдениет диагностикасының нәтижелерін талдау;
2. Мақсатты корпоративтік мәдениеттің дамуына тиімді әсер ететін HR технологиялары мен тәжірибелерін анықтау;
3. Корпоративтік мәдениетке қатысты ұйымдастырушылық мүмкіндіктерді, олардың мінез-құлық деңгейінде көрініс табуын анықтау;
4. Ұйымның мақсаттарына жету үшін стратегиялық сессиялар өткізу, мінез-құлық сценарийлерін әзірлеу;
5. Құндылықтарды, құзыреттілік моделін (мақсаттарға сәтті жету үшін қажетті қасиеттер мен дағдылар жиынтығы), бизнес стратегиясына сәйкес корпоративтік мәдениетті анықтау;
6. Жауапты және этикалық шешім қабылдауды қолдайтын ұйымдастырушылық мәдениетті әзірлеу және дамыту;
7. Коммуникациялар жоспарын, корпоративтік мәдениетті қалыптастыру мен дамытудың жол картасын әзірлеу және оларды іске асыру;
8. Ұйымның корпоративтік мәдениетін көрсететін мінез-құлық/этика кодексін әзірлеу; ұйымның мәдени нормалары мен құндылықтарын қолдау үшін инфрақұрылымды әзірлеу; барлық HR тәжірибелерін ұйымның этикалық нормалары мен құндылықтарына сәйкестендіру;
9. Ұйымда сенім, топтық жұмыс және ашық коммуникация арқылы тиімді іскерлік қатынастар құру;
10. Сыртқы мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен) өзара әрекеттесу;
11. Тұлғааралық қатынастарды басқару әдістерін қолдану, командамен жұмыс жасау;
12. Жұмыскерлердің қарсылығымен жұмыс істеу;
13. Басшылық пен жұмыскерлерге HR, ұйымның құндылықтарына сәйкес шешімдер қабылдау мәселелері бойынша консультация беру;
14. Ұйымдастырушылық мәдениетке сәйкес мінез-құлықты көрсету және насихаттау;
15. Корпоративтік мәдениетті дамыту стратегиясының тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR көрсеткіштерін талдау;
16. Корпоративтік мәдениетті дамыту саласындағы HR-тәуекелдерді болжау, бағалау және басқару;

9. Формировать основные метрики/показатели/параметры для координации и контроля HR-процессов;
10. Анализировать уровень зрелости HR-функции, HR-процессов, HR-аналитики.
Знания:
1. Методы и инструменты оценки эффективности бизнес-процессов;
2. HR-метрики;
3. Принципы организации труда (гибкий подход с учетом интересов организации и работника) и регулирования взаимоотношений;
4. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Формирование функциональных HR стратегий/политик, обеспечивающих реализацию HR стратегии организации, оценка их эффективности и пересмотр
Навык 1:
Определение ценностей, формирование и развитие корпоративной культуры
Умения:
1. Анализировать результаты диагностики корпоративной культуры;
2. Определять HR-технологии и практики, которые наиболее эффективно повлияют на развитие целевой корпоративной культуры;
3. Определять организационные возможности, относящиеся к корпоративной культуре, их проявление на поведенческом уровне;
4. Проводить стратегические сессии, разрабатывать поведенческие сценарии для достижения целей организации;
5. Определять ценности, модель компетенций (набор качеств и навыков, необходимых для успешного достижения целей), корпоративную культуру в соответствии со стратегией бизнеса;
6. Разрабатывать и развивать организационную культуру, поддерживающую ответственное и этичное принятие решений;
7. Разрабатывать план коммуникаций, дорожную карту формирования и развития корпоративной культуры и реализовывать их;
8. Разрабатывать кодекс поведения/этики, отражающий корпоративную культуру организации; разрабатывать инфраструктуру для поддержки культурных норм и ценностей организации; приводить все HR-практики в соответствие с этическими нормами и ценностями организации;
9. Выстраивать эффективные деловые взаимоотношения в организации через доверие, командную работу и открытую коммуникацию;
10. Выстраивать взаимодействие с внешними заинтересованными лицами (стейкхолдерами);
11. Применять методы управления межличностными отношениями, работать в команде;
12. Работать с сопротивлением работников;
13. Консультировать руководство и работников по вопросам HR, принятия решений, соответствующих ценностям организации;
14. Демонстрировать и продвигать поведение, соответствующее организационной культуре;
15. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности стратегии в области развития корпоративной культуры;
16. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере развития корпоративной культуры;

17. Этикалық емес тәжірибеден туындаған ұйымдық тәуекелдерді азайту үшін ішкі бақылау әдістерін әзірлеу.
Білімдер:
1. Корпоративтік мәдениетті басқару, жұмыскерлердің тиімділігін арттыру саласындағы халықаралық практика;
2. Корпоративтік құндылықтар және оларды HR процестер мен процедуралар арқылы басқару механизмдері;
3. Корпоративтік мәдениетті зерттеуді жүргізудің теориялық тұжырымдамалары;
4. Зерттеу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
5. HR қызметтеріне тартуды, қанағаттануды зерттеу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
6. Сандық және сапалық деректермен жұмыс істеу принциптері (математика, статистика негіздері, зерттеудің сандық және сапалық әдістері);
7. Психология, психофизиология, мәдениеттану және еңбек әлеуметтануының негіздері;
8. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық және мәдени ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
9. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
10. Ұйымдастырушылық мәдениет түрлері, мәдени модельдер (мысалы, Холл, Хофстед, Шейн).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саясатын анықтау
Машықтар:
1. Ұйымның эволюциялық кезеңдерін түсіну (енгізу, өсу, жетілу немесе құлдырау) және еңбек ұжымының мөлшері мен құрылымына қатысты әр кезеңде бірегей қажеттіліктерді қанағаттандыруға бағытталған іс-әрекеттің стратегиялық жоспарына енгізуді қамтамасыз ету;
2. Операциялық тиімділікке қол жеткізу үшін қажет маңызды құзыреттерді анықтау үшін ұйымдастырушылық қажеттіліктерді бағалау;
ұйымның қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті еңбек ресурстарының дайындығы мен жарамдылығын бағалау; Еңбек ресурстарын бөлу бойынша шешімдер қабылдау үшін персоналдың жинақталу деңгейлерін талдау;
3. Еңбек ұжымының мөлшері мен құрылымын қоса алғанда, ағымдағы және болашақ ұйымдастырушылық қажеттіліктерді қанағаттандыра алатын тұрақты жұмыс күші жоспарын құру стратегияларын бастау;
4. Персоналдың мақсатты құрамын қалыптастыру және қажетті құзыреттерді дамытуды жоспарлау;
5. Қысқа мерзімді, орта мерзімді, ұзақ мерзімді перспективада персоналға қатысты сандық және сапалық қажеттіліктерді жоспарлау (персоналдың негізгі санаттары бойынша қажетті саны, құзыреті және т. б.);
6. Ұйымның бизнес мақсаттарын ескере отырып, ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саясатын әзірлеу;
7. Жұмыскерлердің қазіргі уақыттағы және келер шақ арасындағы құзірет, білім, дағды және қабілет деңгейіндегі ұйымдық олқылықты толтыру үшін стратегияларды бастау және дамыту (мысалы, көшбасшылықты дамыту, сабақтастықты жоспарлау, оқыту);

17. Разрабатывать методы внутреннего контроля для минимизации организационных рисков, вызванных неэтичной практикой.
Знания:
1. Международная практика в области управления корпоративной культурой, повышения эффективности работников;
2. Корпоративные ценности, и механизмы управления ими через HR процессы и процедуры;
3. Теоретические концепции проведения исследований корпоративной культуры;
4. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
5. Методы исследований вовлеченности, удовлетворенности услугами HR, нормы этики делового общения;
6. Принципы работы с количественными и качественными данными (основы математики, статистики, количественные и качественные методы исследования);
7. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
8. Методы изучения психологических и культурных особенностей трудовой деятельности работников;
9. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
10. Виды организационных культур, культурные модели (например, Холл, Хофстед, Шейн).
Возможность признания навыка:
нет
Навык 2:
Определение политики по планированию ресурсов, подбору и найму, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению
Умения:
1. Понимать эволюционные этапы организации (внедрение, рост, зрелость или упадок) и обеспечить внесение в стратегический план действий, направленных на удовлетворение уникальных потребностей на каждом этапе в отношении размеров и структуры трудового коллектива;
2. Оценивать организационные потребности для определения критически важных компетенций,
необходимых для достижения операционной эффективности; оценивать готовность и пригодность трудовых ресурсов для удовлетворения потребностей организации; анализировать уровни комплектации персоналом для принятия решений по распределению трудовых ресурсов;
3. Инициировать стратегии для создания стабильного плана по рабочей силе, способного удовлетворить текущие и будущие организационные потребности, включая размеры и структуру трудового коллектива;
4. Формировать целевой состав персонала и планировать развитие необходимых компетенций;
5. Планировать количественные и качественные потребности в персонале в краткосрочной, среднесрочной, долгосрочной перспективах (численность по основным категориям персонала, компетенции, которые необходимы и т.п.);
6. Разрабатывать политику по планированию ресурсов, подбору и найму, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению с учетом бизнес-целей организации;
7. Инициировать и разрабатывать стратегии (например, развитие лидерства, планирование
преемственности, обучение) для заполнения организационных пробелов между текущими
и будущими уровнями компетенции, знаний, навыков и способностей работников;

8. Ішкі және сыртқы ресурстарды пайдалана отырып, жоғары тиімді білікті жұмыс күшін іріктеу және ұстап қалу стратегиясын әзірлеу және іске асыру; бизнес-стратегияны іске асыру үшін қажетті білікті персоналды тарту, дамыту және басқару үшін іс-қимыл жоспарын әзірлеу және іске асыру, exit-сұхбатты талдау арқылы жұмыскерлерді сақтап қалу әдістерін түзету;
9. Ұйымды қайта құрылымдау стратегиясын әзірлеу (мысалы, сатып алу, қысқарту);
Жұмыс орындарының икемділігін және ұйымдастыру тиімділігін қамтамасыз ету және жетілдіру үшін ең жақсы тәжірибелерді қолдану;
10. Ұйымның жетістігін қолдайтын жұмыс берушінің құндылық ұсынысын қалыптастыру; жұмыс берушінің брендін дамыту;
11. Ұйымның жетістігін қолдайтын жұмыс берушінің құндылық ұсыныстарын қалыптастыру; жұмыс берушінің брендін дамыту;
12. Бизнес стратегияны табысты іске асыру үшін персоналдың біліктілігіне қойылатын негізгі талаптарды айқындау;
13. Жұмысшылардың бағдарлау, онбординг және бейімделу процестерін басқару;
14. Қойылатын талаптар мен құзыреттерді ескере отырып, кадрларды іздеу және іріктеу процесінің тиімділігін, лауазымға кіру кезінде жұмыскерлердің бейімделуін бағалау;
15. Персонал қызметінің, жұмыскерлерді оқыту мен дамытудың тиімділігін басқару процестерінің тиімділігін бағалау;
16. Жұмыскерлердің өкілдерімен жұмыскерді жұмыста ұстап қалу және ілгерілету, босату және толықтыру мәселелері бойынша келіссөздер жүргізу, басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру, кері байланыс беру;
17. Ақпараттық жүйелермен, HR цифрлық платформаларымен және деректер базасымен жұмыс жасау, озық технологияларды, цифрлық шешімдерді (рекрутмент боттар, роботтандыру және т. б.) қолдануды қамтамасыз ету;
18. Ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саласындағы стратегияның тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR көрсеткіштерін талдау;
19. Ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саласындағы HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Ұйымдардың өсу стратегиялары;
2. Ұйымдастырушылық мәдениет пен климатты талдау;
3. Жұмыс берушінің бренді, оны құру және ілгерілету кезеңдері мен әдістері;
4. Жұмыс берушінің құндылық ұсынысы;
5. Персоналды іздеу, таңдау және іріктеу әдістері, әр әдістің артықшылықтары мен кемшіліктері, сондай-ақ қолданылатын әдістердің тиімділігін бағалау үшін HR-метриканы қолдану; әңгімелесу жүргізу әдістемелері;
6. Үміткерлерді бағалау әдістері мен құралдары;
7. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
8. Мотивация және көшбасшылық теориялары;
9. Қатысу деңгейіне, жұмыскердің қатысу деңгейі мен әл-ауқатының өзара байланысына, жұмыскердің қатысуы мен тиімділігіне оң/теріс әсер ететін факторлар;

8. Разрабатывать и реализовывать стратегию подбора и удержания высокоэффективной квалифицированной рабочей силы с использованием внутренних и внешних ресурсов; разрабатывать и реализовывать план действий для привлечения, развития и управления квалифицированным персоналом, необходимым для реализации бизнес-стратегии, корректировать методы удержания работников через анализ exit-интервью;
9. Разрабатывать стратегию для реструктуризации организации (например, приобретение, сокращение штата);
10. Применять наилучшие практики для обеспечения гибкости рабочих мест и усовершенствования
организационной эффективности;
11. Формировать ценностное предложения работодателя, поддерживающее успех организации; развивать бренд работодателя;
12. Определять ключевые требования к квалификации персонала для успешной реализации бизнес стратегии;
13. Управлять процессами ориентации, онбординга и адаптации работников;
14. Оценивать эффективность процесса поиска и подбора кадров с учетом предъявляемых требований и компетенций, адаптации работников при вхождении в должность;
15. Оценивать эффективность процессов управления эффективностью деятельности персонала, обучения и развития работников;
16. Вести переговоры по вопросам удержания и продвижения, высвобождения и восполнения c представителями работников, консультировать руководство и работников, предоставлять обратную связь;
17. Выстраивать работу с информационными системами, цифровыми платформами HR и базами данных, обеспечивать применение передовых технологий, цифровых решений (рекрутмент боты, роботизация и т.д.);
18. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности стратегии в области планирования ресурсов, подбора и найма, удержания и продвижения, высвобождения и восполнения;
19. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере планирования ресурсов, подбора и найма, удержания и продвижения, высвобождения и восполнения.
Знания:
1. Стратегии роста организаций;
2. Анализ организационной культуры и климата;
3. Бренд работодателя, этапы и методы для его построения и продвижения;
4. Ценностное предложение работодателя;
5. Методы поиска, подбора и отбора персонала, преимущества и недостатки каждого метода, а также HR-метрики для оценки эффективности используемых методов; методики проведения собеседований;
6. Методы и инструменты оценки кандидатов;
7. Этапы жизненного цикла работника;
8. Теории мотивации и лидерства;
9. Факторы, оказывающие позитивное/негативное влияние на уровень вовлеченности, взаимосвязь уровня вовлеченности и благосостояния работника, вовлеченности и эффективности работника;

10. Жұмыскерлерді жұмыста ұстап қалу әдістері; stay/exit-сұхбат принциптер;
11. Жиынтық ынталандыру жүйесінің теориялары мен практикасы;
12. Персоналдың қызметін бағалау, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау және болжау әдістері, еңбекті материалдық және материалдық емес ынталандыру нысандары;
13. HR қызметтеріне тартуды, қанағаттануды зерттеу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
14. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Персонал қызметінің тиімділігін, жиынтық ынталандыруды/ сыйақыны басқару жөніндегі саясатты айқындау
Машықтар:
1. Ұйымда ұйымның миссиясына, мақсатына және құндылықтарына сәйкес келетін өтемақы және жеңілдіктер стратегияларын әзірлеу; жұмыскрлерге ұсынылатын ең жақсы ақшалай және ақшалай емес төлемдер мен жеңілдіктер әзірлеу; жеке өнімділік пен ұйымның табысын тікелей байланыстыратын топ-менеджерлерге сыйақы төлеу тәсілдерін әзірлеу және енгізу;
2. Даму кезеңін және ауқымын ескере отырып, бизнестің қажеттіліктеріне сәйкес персоналды бағалау жүйесін анықтау;
3. Жиынтық сыйақы бағдарламасын әзірлеу, іске асыру және табысқа жету туралы ұтымды іскерлік шешімдер мен ұсынымдар қабылдау мақсатында сыйақыларға шолуларды, нарықтық деректерді және саяси, экономикалық, әлеуметтік және технологиялық ахуалдың өзге де сыртқы деректерін талдау және түсіндіру;
4. Ұйымдағы сыйақы туралы деректерді талдау (жинау, талдау, ұсыныстар әзірлеу);
5. Еңбек нарығының шолуларын ескере отырып, сыйақы саясатын қалыптастыру, жиынтық көтермелеу/жиынтық сыйақы жүйесін анықтау;
6. Басқа бизнес-көшбасшылармен бірлесіп, есептілік мәдениетін қалыптастыратын өлшенетін мақсаттарды белгілеу және ұйымның бизнес-стратегиясын қолдау мақсатында қойылған мақсаттарға қатысты нәтижелердің тұрақты мониторингін орындау; нәтижелілігі айқындалатын жұмыскерлердің тиімділігінің негізгі көрсеткіштерін (KPI) айқындау процесін әзірлеу және сүйемелдеу; жұмыскердің жеке мақсаттарының ұйымның мақсаттарымен байланысын SMARTER қағидаты негізінде құру;
7. Персоналды бағалау негізінде ұйымның кадрлық резервін қалыптастыру, мансаптық амбицияларды анықтау, жұмыскерлер үшін кәсіби өсу міндеттерін анықтау;
8. Жұмыскерлерге кері байланыс беру, кезең қорытындысын шығару, сәттілік пен сәтсіздіктің себептерін талдау, болашақ нәтижелерді бірлесіп жоспарлау жүйесін құру;
9. Мақсаттарды басқару жүйесіне желілік басшыларды оқытуды ұйымдастыру;

10. Методы удержания работников; принципы stay/exit-интервью;
11. Теории и практики системы совокупного поощрения;
12. Методы оценки деятельности персонала, анализа количественного и качественного состава персонала и прогнозирования, формы материального и нематериального стимулирования труда;
13. Методы исследований вовлеченности, удовлетворенности услугами HR, нормы этики делового общения;
14. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации.
Возможность признания навыка:
нет
Навык 3:
Определение политики по управлению эффективностью деятельности персонала, совокупным поощрением/ вознаграждением
Умения:
1. Разрабатывать стратегии компенсации и предоставления льгот в организации, согласованные с миссией, видением и ценностями организации; разрабатывать наилучшее соотношение денежных и неденежных выплат и вознаграждений, предлагаемых работникам; разрабатывать и реализовывать подходы к вознаграждению топ-менеджеров, непосредственно связывающих индивидуальную продуктивность и успех организации;
2. Определять системы оценки персонала в соответствии с потребностями бизнеса, учитывая этап его развитие и масштабы;
3. Анализировать и интерпретировать обзоры вознаграждений, рыночные данные и прочие внешние данные политической, экономической, социальной и технологической ситуации, с целью принятия рациональных деловых решений и рекомендаций о разработке, реализации и достижении успеха программой совокупного вознаграждения;
4. Анализировать данные о вознаграждении в организации (сбор, анализ, разработка рекомендаций);
5. Формировать политику вознаграждения с учетом обзоров рынка труда, определять систему совокупного поощрения/ совокупного вознаграждения;
6. Совместно с другими бизнес-лидерами устанавливать измеряемые цели, создающие культуру подотчетности, и выполнять регулярный мониторинг результатов по отношению к поставленным целям в поддержку бизнес-стратегии организации; разрабатывать и сопровождать процесс определения ключевых показателей эффективности (KPI) работников, по которым определяется результативность; выстраивать связи личных целей работника с целями организации на основе принципа SMARTER;
7. На основании оценки персонала формировать кадровый резерв организации, выявлять карьерные амбиции, определять задачи профессионального роста для работников;
8. Выстраивать систему предоставления обратной связи работникам, подведения итогов за период, анализа причин успехов и неудач, совместного планирования будущих результатов;
9. Организовывать обучение линейных руководителей системе управлению целями;

10. Жұмыскерлердің аралық нәтижелерінің мониторингін қамтамасыз ету, желілік басшылардың кері байланыс беруі;
11. Персоналды ынталандыру мәселелері бойынша коммуникациялар мен ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын құру;
12. Жалпы нәтижеге қол жеткізу үшін топ ішінде тиімді өзара әрекеттесуді қамтамасыз ету;
13. Жұмыскерлердің еңбегін тану және көтермелеу бағдарламаларын қолдану;
14. Қызметті бағалау жүйелерінің тиімділігін бағалау, жиынтық көтермелеу/сыйақы, еңбекті тану және көтермелеу бағдарламалары және т. б., еңбекті ұйымдастыру стратегиясы мен сыйақының табысты корпоративтік практикаларға сәйкестігін талдау;
15. Персоналдың шығындарын бағалау, ұйымның еңбекақы төлеу деңгейі мен қаржылық нәтижесінің сәйкестігін қамтамасыз ету;
16. Персонал қызметінің тиімділігін басқару, жиынтық көтермелеу/ сыйақы саласындағы стратегияның тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR-көрсеткіштерді талдау;
17. Персонал қызметінің тиімділігін басқару, жиынтық көтермелеу/сыйақы саласындағы HR-тәуекелдерді болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Халықаралық еңбек стандарттары, қазіргі заманғы даму тенденциялары және басқару саласындағы озық халықаралық технологиялар, персонал қызметінің тиімділігі, жиынтық көтермелеу/ сыйақы;
2. Персоналдың қызметін бағалау әдістері, мотивация жүйесінің теориясы мен практикасы, еңбекті материалдық және материалдық емес ынталандыру нысандары;
3. Сыйақы деректерін талдау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 4:
Жұмыскерлерді оқыту және дамыту саясатын анықтау
Машықтар:
1. Ұйым персоналының біліктілігін дамыту үшін ұзақ мерзімді стратегияларды құру;
2. Жеке білімді, дағдылар мен құзыреттерді сақтау және кеңейту ұйымның жетістігіне оң әсер ететін оқыту және дамыту жүйесін құру;
3. Оқыту және дамыту саясатын әзірлеу және бекіту;
4. Жеке және ұйымдастырушылық мақсаттарға қол жеткізуді қолдайтын оқыту мен дамытудың ең тиімді шешімдерін анықтау мақсатында ұйымның оқыту қажеттіліктерін талдау;
5. Білімнің игерілуін бақылауды және дағдыларды қалыптастыруды, оқыту нәтижелерін қолдау жүйесін қамтитын оқыту іс-шараларының жүйесін қалыптастыру;
6. Көшбасшылықты дамыту бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру (стратегиялық міндеттерді ескере отырып баса назар аудару);
7. Ұйымның қажеттіліктері мен ерекшеліктеріне бейімделген оқыту іс-шараларын (дәрістер, семинарлар, тренингтер, жұмыс топтары және т. б.) жоспарлау және ұйымдастыру;
8. Ұйымда білімді сақтау стратегиясын әзірлеу және іске асыру;
9. Тиісті HR көрсеткіштерін талдау және оқыту нәтижелері бойынша "кері байланыс" алу арқылы оқыту және дамыту стратегиясының тиімділігін бағалау;

10. Обеспечивать мониторинг промежуточных результатов работников, предоставление обратной связи линейными руководителями;
11. Выстраивать коммуникации и информационно-разъяснительную работу по вопросам мотивации персонала;
12. Обеспечивать эффективное взаимодействие внутри команды для достижения общего результата;
13. Применять программы признания заслуг и поощрений работников;
14. Оценивать эффективность систем оценки деятельности, совокупного поощрения/ вознаграждения, программы признания заслуг и поощрения и пр., анализировать соответствие стратегии организации и вознаграждения труда успешным корпоративным практикам;
15. Оценивать затраты на персонал, обеспечивать соответствие уровня оплаты труда и финансового результата работы организации;
16. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности стратегии в области управления эффективностью деятельности персонала, совокупным поощрением/ вознаграждением;
17. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере управления эффективностью деятельности персонала, совокупным поощрением/ вознаграждением.
Знания:
1. Международные стандарты труда, современные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления эффективность деятельности персонала, совокупным поощрением/ вознаграждением;
2. Методы оценки деятельности персонала, теории и практики системы мотивации, формы материального и нематериального стимулирования труда;
3. Подходы к анализу данных о вознаграждении.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 4:
Определение политики по обучению и развитию персонала
Умения:
1. Создавать долгосрочные стратегии для развития квалификации персонала организации;
2. Выстраивать систему обучения и развития, в которой сохранение и расширение индивидуальных знаний, навыков и компетенций положительно влияет на успех организации;
3. Разрабатывать и утверждать политику обучения и развития;
4. Анализировать потребности организации в обучении с целью определения наиболее эффективных решений по обучению и развитию, поддерживающих достижение индивидуальных и организационных целей;
5. Формировать систему обучающих мероприятий, включающих контроль за усвоением знаний и формирование навыков, систему поддержки результатов обучения;
6. Разрабатывать и реализовывать программы развития лидерства (фокус с учетом стратегических задач);
7. Планировать и организовывать обучающие мероприятия (лекции, семинары, тренинги, рабочие группы и т.д.), адаптированные к потребностям и особенностям организации;
8. Разрабатывать и реализовывать стратегию по сохранению знаний в организации;
9. Оценивать эффективность стратегии в области обучения и развития через анализ соответствующих HR-метрик и получение "обратной связи" по результатам обучения;

10. Жұмыскерлерді оқытудың тиімділігін бағалауды ұйымдастыру;
11. Персоналды оқыту және дамыту саласындағы HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Халықаралық еңбек стандарттары, негізгі даму тенденциялары және персоналды оқыту мен дамыту саласындағы озық халықаралық технологиялар;
2. Персоналды оқыту мен дамытудың заманауи принциптері мен әдістері;
3. Оқыту теориялары, ұйымдағы оқыту деңгейлері;
4. Білімді сақтау стратегиялары;
5. Мансаптық өсу әдістері, мансапты басқару философиясы;
6. Коучинг негіздері, тәлімгерлік мүмкіндіктері;
7. Құзыреттілік модельдері, дағдылар мен құзыреттерді дамыту тәсілдері;
8. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
9. Білім алмасу әдістері, көшбасшылықты дамыту әдістері;
10. Қажеттіліктерді бағалау әдістері (мысалы, ұйымдастырушылық, оқу);
11. ADDIE моделі және педагогикалық дизайнның басқа тәсілдері;
12. Сабақтастықты жоспарлау әдістері;
13. Еңбек ұжымын қалыптастыру әдістері мен талдауы (олқылықтар мен шешімдер, іске асыру және бағалау, сұраныс пен ұсыныс, еңбек ұжымының профилі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 5:
Ішкі коммуникацияларды басқару, өзгерістерді басқару, ақпараттандыру және кері байланысты қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Бөлімшелердің бизнес-көшбасшыларымен бірлесіп коммуникациялық стратегия әзірлеу;
2. HR-процестерді, саясаттар мен технологияларды және т. б. іске асыру бойынша коммуникациялар жоспарын әзірлеу;
3. HR саласындағы басқару шешімдеріне ақпараттық қолдау көрсетуді қамтамасыз ету;
4. Өзгерістерді басқару шеңберінде ақпараттық қолдауды қамтамасыз ету;
5. Байланыс және басқару мәселелерін бақылау және анықтау;
6. Ұйым ішінде байланыс құру құралдарын қолдану;
7. Жұмыс берушінің брендін дамыту, брендбук құруды қамтамасыз ету;
8. HR рөлі туралы дұрыс түсінік қалыптастыру;
9. Мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен), жұмыскерлердің өкілдерімен өзара әрекеттесу;
10. Қабылданған шешімдерді жұмыскерлердің назарына жеткізуді қамтамасыз ету;
11. Басшылықпен, жұмыскерлермен жеке кездесулер арқылы HR-шешімдерді ілгерілету, корпоративішілік басылымдарда мақалалар жариялау, ақпаратты ішкі сайтта орналастыру, электрондық пошта арқылы, инфосессиялар арқылы хабарлау және т.б.;
12. Ішкі коммуникациялар саласындағы HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Тиімді коммуникацияларды құру әдістері мен принциптері;
2. Эмоционалды интеллект.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 6:
Еңбек қатынастарын басқару
Машықтар:
1. HR қызметін жұмыскерлер өз алаңдаушылығын білдіре алатындай етіп орналастыру; ұйымның жетістігі жұмыскерлердің мүддесін қорғауды теңестіру; ұйым мен жұмыскерлердің қажеттіліктері теңгерімінің өзара әрекеттесуін басқару;

10. Организовывать оценку эффективности обучения работников;
11. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере обучения и развития персонала.
Знания:
1. Международные стандарты труда, основные тенденции развития и передовые международные технологии в области обучения и развития персонала;
2. Современные принципы и методы обучения и развития персонала;
3. Теории обучения, уровни обучения в организации;
4. Стратегии удержания знаний;
5. Методики карьерного роста, философии управления карьерой;
6. Основы коучинга, возможности наставничества;
7. Модели компетенций, подходы к развитию навыков и компетенций;
8. Этапы жизненного цикла сотрудника;
9. Методики обмена знаниями, методики развития лидерства;
10. Методики оценки потребностей (например, организационные, учебные);
11. Модель ADDIE и другие подходы педагогического дизайна;
12. Методики планирования преемственности;
13. Методики и анализ формирования трудового коллектива (пробелы и решения, реализация и оценка, спрос и предложение, профиль трудового коллектива).
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 5:
Управление внутренними коммуникациями, управление изменениями, обеспечение информированности и обратной связи
Умения:
1. Совместно с бизнес-лидерами подразделений разрабатывать коммуникационную стратегию;
2. Разрабатывать план коммуникаций по реализации HR-процессов, политик и технологий и пр.;
3. Обеспечивать информационную поддержку управленческих решений в области HR;
4. Обеспечивать информационную поддержку в рамках управления изменениями;
5. Выполнять мониторинг и выявлять коммуникационные и управленческие проблемы;
6. Применять инструменты построения коммуникации внутри организации;
7. Развивать бренд работодателя, обеспечить создание брендбука;
8. Формировать правильное представление о роли HR;
9. Взаимодействовать с заинтересованными лицами (стейкхолдерами), представителями работников;
10. Обеспечить доведение принятых решений до сведения работников;
11. Продвигать HR-решений через личные встречи с руководством, работниками, публикацию статей во внутрикорпоративных изданиях, размещение информации на внутреннем сайте, оповещение по электронной почте, через инфосессии и т.п.
9. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере внутренних коммуникаций.
Знания:
1. Методы и принципы построения эффективных коммуникаций;
2. Эмоциональный интеллект.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 6:
Управление трудовыми отношениями
Умения:
1. Позиционировать HR-службу как надежного и доверенного источника, которому работники могут озвучить свою обеспокоенность; уравновешивать успех организации и защиту интересов сотрудников; управлять взаимодействиями, уравновешивающими потребности организации и сотрудников;

2. Ұйымның жұмыскерлердің алаңдаушылығына немесе үшінші тұлғалардың өкілдігіне реакциясы туралы тиісті шешімдер қабылдау үшін еңбек қызметі туралы ақпарат пен деректерді түсіндіру;
3. Этикалық емес немесе заңсыз мінез-құлық туралы хабарламаларға дереу жауап беру; іскерлік шешімдер мен ұсыныстарды қабылдау үшін нормативтік сәйкестік туралы ақпарат пен деректерді түсіндіру;
4. Жұмыскер мен ұйым арасындағы өзара қатынастарды реттеуге байланысты шарттардың талаптарын қалыптастыруды/келісуді қамтамасыз ету;
5. Заңнаманың, халықаралық еңбек стандарттарының сақталуын бақылау;
6. Еңбек жанжалдарының алдын алу бойынша алдын алу шараларын қамтамасыз ету;
7. Еңбек мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын ұйымдастыру, қабылданған шешімдерді жұмыскерлердің назарына уақтылы жеткізу;
8. Еңбек қатынастары саласындағы проблемаларды мониторингтеуді және анықтауды ұйымдастыру;
9. Мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен), жұмыскерлердің өкілдерімен өзара әрекеттесу;
10. Еңбек мәселелері бойынша сараптамалық баға беру;
11. Заңнама нормаларына оқытуды ұйымдастыру;
12. Ұжымдық келіссөздер жүргізу;
13. Шешім қабылдаудағы факторлардың бірі ретінде еңбек ресурстары саласындағы нормативтік құқықтық сәйкестік мәселелері бойынша басшыларды хабардар ету және оларға консультация беру;
14. Адам ресурстарын басқаруда еңбек заңнамасының қағидаттары мен нормаларын, этикалық нормаларды қолдану;
15. Еңбек мәселелерін реттеу, еңбек дауларын сотқа дейін және сотта қарауда HR өкілдігін қамтамасыз ету;
16. Заңнамаға сәйкес жұмыскерлердің дербес деректерін және қорғау және сақтау жөніндегі талаптардың орындалуын қамтамасыз ету;
17. Еңбек қатынастарын басқарудың тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR көрсеткіштерін талдау;
18. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару процестері, рәсімдері мен құралдары, кадрлық іс жүргізу туралы терең білім;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Халықаралық еңбек практикасы;
4. Аудит жүргізу, процестерді бақылау әдістері;
5. Ұйымдастырушылық мінез-құлық саласындағы білім;
6. Тиімді коммуникацияларды құру әдістері мен принциптері;
7. Әлеуметтік зерттеулер жүргізу әдістері;
8. Жанжалдарды басқару әдістері, медиация процедуралары мен құралдары; дауларды шешудің балама әдістері;
9. Ұжымдық-шарттық реттеу жүйесі, ұжымдық келіссөздер жүргізу рәсімдері мен әдістері;

2. Интерпретировать информацию и данные о трудовой деятельности для принятия надлежащих решений о реакции организации на обеспокоенность работников или представительство третьих лиц;
3. Немедленно реагировать на сообщения о неэтичном или незаконном поведении; интерпретировать информацию и данные о нормативно-правовом соответствии для принятия деловых решений и рекомендаций;
4. Обеспечивать формирование/ согласование условий договоров, связанных с регулированием взаимоотношений между работником и организацией;
5. Контролировать соблюдение законодательства, международных стандартов труда;
6. Обеспечивать профилактические меры по предупреждению трудовых конфликтов;
7. Организовывать разъяснительную работу по трудовым вопросам, своевременное доведение принятых решений до сведения работников;
8. Организовывать мониторинг и выявление проблем в сфере трудовых отношений;
9. Взаимодействовать с заинтересованными лицами (стейкхолдерами), представителями работников;
10. Предоставлять экспертную оценку по трудовым вопросам;
11. Организовывать обучение нормам законодательства;
12. Вести коллективные переговоров;
13. Информировать и консультировать руководителей по вопросам нормативно правового соответствия в области трудовых ресурсов как одного из факторов при принятии решений;
14. Применять принципы и нормы трудового законодательства, этические нормы в управлении человеческими ресурсами;
15. Регулировать трудовые вопросы, обеспечивать представительство HR в досудебном и судебном рассмотрении трудовых споров;
16. Обеспечивать выполнение требований по защите и хранению и персональных данных работников согласно законодательству;
17. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности управления трудовыми отношениями;
18. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере управления трудовыми отношениями.
Знания:
1. Глубокие знания процессов, процедур и инструментов управления человеческими ресурсами, кадровое делопроизводство;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Международные трудовые практики;
4. Методы проведения аудита, контроллинга процессов;
5. Знания в области организационного поведения;
6. Методы и принципы построения эффективных коммуникаций;
7. Методы проведения социологических исследований;
8. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации; альтернативные методики разрешения споров;
9. Система коллективно-договорного регулирования, процедуры и методы ведения коллективных переговоров;

10. Ереуілдердің түрлері мен себептері; халықаралық еңбек практикасы, кәсіподақтар; ұжымдық шарттар жасасу процесі;
11. Тергеу әдістері, тәртіптік әдістер;
12. Еңбек экономикасы;
13. HR кәсіптік стандарттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 7:
HR қызметін автоматтандыру және цифрландыру
Машықтар:
1. Ұйымдастырушылық стратегиялардың орындалуын және мақсаттарға жетуді қолдайтын технологиялық шешімдерді анықтау және қолдану;
2. Ағымдағы көрсеткіштерді талдау және оларды одан әрі оңтайландыру және автоматтандыру/цифрландыру үшін функцияларды/процестерді/қызмет түрлерін анықтау;
3. HR Автоматтандыру және цифрландыру саласындағы HR тәуекелдерін болжау, бағалау және басқару;
4 Ұйымдық стратегияларды орындау мен мақсатқа жетуді қолдайтын технологиялық шешімдерді анықтау және қолдану; HR әрбір функционалдық саласын оңтайландыратын деректерді талдау үшін технологияларды қолдану;
5. Жаңа технологияларды енгізудің ықтимал нәтижелерін болжау;
6. Қажетті автоматтандырылған/цифрлық шешімдердің тұжырымдамаларын әзірлеу және қажетті ресурстарды (еңбек, қаржы, уақытша, техникалық) анықтау;
7. Ұйымның HR-функциялары мен жұмыскерлерінің жұмысын ұйымдастыру үшін автоматтандырылған/цифрлық шешімдердің жобаларын әзірлеу;
8. Жаңа оңтайландырылған/цифрлық функцияға/процеске қызмет түріне көшуді ұйымдастыру;
9. Жұмыскерлер мен басшыларға HR-процестерді ұйымдастырудың, үйлестірудің және бақылаудың мақсатты параметрлеріне (бақылау тақтасы, метрикалар, көрсеткіштер) қатысты консультация беру;
10. Жаңа оңтайландырылған/цифрлық функцияға/процеске/қызмет түріне көшуге қатысты жұмыскерлер мен басшыларға консультация беру; жұмыскерлердің қанағаттануы туралы сауалнама нәтижелерін талдау;
11. Іс-шаралар жоспарын әзірлеу, түзету шараларын қабылдау;
12. Сандық HR платформаларын пайдалану және дамыту, HR процестерін автоматтандыру; HR процестерін стандарттау, біріздендіру, автоматтандыру бағдарламалары мен принциптерін енгізуді бағалау;
13. HR процестерін автоматтандыру және цифрландыру тиімділігін бағалау кезінде тиісті HR көрсеткіштерін талдау.
Білімдер:
1. Бизнес-процестерді интеграциялау тәсілдері;
2. Адам ресурстарын басқару және HR-цифрландыру саласындағы озық халықаралық технологияларды дамытудың заманауи және озық үрдістері;
3. Қазіргі заманғы цифрлық HR-платформалар және олардың жұмыс принциптері, HR-процестерді автоматтандыру, HR қызмет көрсету қызметтері, ақпараттық қауіпсіздік;
4. Қызметтің тиімділігін, сыйақыны басқару міндеттерін тиімді шешуге арналған бағдарламалық өнімдерді бағалау критерийлері;

10. Виды и причины забастовок; международные трудовые практики, профсоюзы; процесс заключения коллективных договоров;
11. Методики расследования, дисциплинарные методики;
12. Экономика труда;
13. Профессиональные стандарты HR.
Возможность признания навыка:
нет
Навык 7:
Автоматизация и цифровизация HR-деятельности
Умения:
1. Определять и применять технологические решения, поддерживающие выполнение организационных стратегий и достижение целей;
2. Анализировать текущие показатели и выявлять функции / процессы / виды деятельности для их дальнейшей оптимизации и автоматизации / цифровизации;
3. Прогнозировать, оценивать и управлять HR-рисками в сфере автоматизации и цифровизации HR;
4. Определять и применять технологические решения, поддерживающие выполнение организационных стратегий и достижение целей; применять технологии для анализа данных, оптимизирующих каждую функциональную область HR;
5. Прогнозировать возможные результаты от внедрения новых технологий;
6. Разрабатывать концепции требуемых автоматизированных / цифровых решений и определять необходимые ресурсы (трудовые, финансовые, временные, технические);
7. Разрабатывать проекты автоматизированных / цифровых решений для организации работы HR-функции и работников организации;
8. Организовывать переход на новую оптимизированную / цифровую функцию / процесс / вид деятельности;
9. Консультировать работников и руководителей относительно целевых параметров (дэшборд, метрики, показатели) организации, координации и контроля HR -процессов;
10. Консультировать работников и руководителей относительно перехода на новую оптимизированную / цифровую функцию / процесс / вид деятельности; анализировать результатов опроса удовлетворенности работников;
11. Разрабатывать план мероприятий, принимать корректирующие меры;
12. Использовать и развивать цифровые платформы HR, автоматизировать HR-процессы; оценивать внедрение программ и принципов стандартизации, унификации, автоматизации HR-процессов;
13. Анализировать соответствующие HR-метрики при оценке эффективности автоматизации и цифровизации HR-процессов.
Знания:
1. Подходы к интегрированию бизнес-процессов;
2. Современные и передовые тенденции развития передовых международных технологии в области управления человеческими ресурсами и HR-цифровизации;
3. Современные цифровые HR-платформы и принципы их работы, автоматизация HR-процессов, сервисов обслуживания HR, информационная безопасность;
4. Критерии оценки программных продуктов для эффективного решения задач управления эффективностью деятельности, вознаграждением;

5. Деректерді талдау әдістері;
6. Деректердің тұтастығын қорғаудың механизмдері мен тәжірибелері, деректерді басқару мен жариялауды қорғау тәсілдері;
7. Электрондық есептік жазбаларды жүргізу тәсілдері, электрондық қолтаңбаларды қабылдау;
8. Ақпараттық жүйелер және еңбек ресурстарының көздері;
9. Басқару жүйесінің құрылымы және еңбек ресурстары туралы ақпарат;
10. Ақпаратты басқару теориясы;
11. Сатып алу тәсілдері;
12. Жобаны басқару теориялары;
13. Әлеуметтік желілердің тәжірибесі мен қолданылуы;
14. Ақпараттық жүйелерді интеграциялау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Бизнесті дамытудың нақты кезеңіндегі ең басым міндеттерге назар аудара отырып, HR-процестерді басқару
Дағды 1:
Бизнесті дамытудың нақты кезеңінде басым міндеттерді шешу үшін қажеттіліктерді анықтау
Машықтар:
1.Бизнестің/клиенттердің/жұмыскерлердің қажеттіліктерін түсіну және анықтау;
2. HR шешімдерін интеграциялау үшін
инвестициялардың, пайданың, кірістің және стратегиялық тиімділіктің қайтарымдылығын барынша арттыру мақсатында барлық ұйымдастырушылық мәселелерді зерттеу;
3. Шешім қабылдау үшін ұйымдастырушылық көрсеткіштерді қолдану;
4. Шешім қабылдау жүйесі құрылатын ақпаратты сапалы өңдеуге арналған HR жүйесін теңшеу;
5. HR-бастамалар/жобалар саласында және оларды іске асыру шеңберінде бизнес-қажеттіліктерді қалыптастыру, қабылданған шешімдердің тиімділігін болжау;
6. Басқарушылық шешімдер қабылдау үшін бар немесе ықтимал проблемаларды, HR-тәуекелдерді ұйым басшылығына жеткізу.
Білімдер:
1. Негізгі бизнес функциялары;
2. Ұйымдастырушылық көрсеткіштер және олардың табысты бизнеспен байланысы;
3. Бәсекелестік талдау әдістері;
4. Ұйымдастырушылық қажеттіліктерді талдау әдістері;
5. Бизнес-кейс құру принциптері, тәсілдері, оны іске асыру кезеңдері және бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Бизнесті дамытудың нақты кезеңі үшін HR-бастамалар мен жобаларды әзірлеу және іске асыру
Машықтар:
1. Бизнес қажеттіліктерін HR бастамаларына/ жобаларына түрлендіруді қамтамасыз ету және оларды іске асыру;
2. HR-жобаларды іске асыру үшін тиімді командаларды қалыптастыру;
3. Ұйымның бизнес шешімдерін қолдау үшін HR көрсеткіштері мен ағымдағы HR аналитикасын пайдалану;
4. Тәуекелдерді бағалау, (егер олар еңбек капиталына қатысты болса), инвестициялардың өтелуіне және қатысушы тараптардың есептілігіне, бизнес бастамаларға SWOT талдауын жүргізу;
5. Бизнестің міндеттерін шешуге бағытталған HR-бастамаларды/жобаларды іске асыру кезінде тәуекелдерді болжау, бағалау, басқару;
6. Инвестициялардың қайтарымдылығына, пайдалылығына, кірістерді, кірістер мен шығыстарды бағалауға және басқа да іскерлік көрсеткіштерге әсерін талдай отырып, HR бастамаларын әзірлеу;

5. Методики анализа данных;
6. Механизмы и практики защиты целостности данных, подходы к защите управления данными и разглашения;
7. Подходы к ведению электронных учетных записей, принятие электронных подписей;
8. Информационные системы и источники трудовых ресурсов;
9. Структура системы управления и информации о трудовых ресурсах;
10. Теория управления информацией;
11. Подходы к закупкам;
12. Теории управления проектом;
13. Практики и применение социальных сетей;
14. Подходы к интегрированию информационных систем.
Возможность признания навыка:
нет
Трудовая функция 3 :
Управление HR-процессами с фокусом на наиболее приоритетные задачи на конкретном этапе развития бизнеса
Навык 1:
Выявление потребностей для решения приоритетных задач на конкретном этапе развития бизнеса
Умения:
1. Понимать и выявлять потребности бизнеса/клиентов/ работников;
2. Изучать все организационные проблемы на предмет интегрирования HR-решений с целью максимизации окупаемости инвестиций, прибыли, доходов и стратегической эффективности;
3. Применять организационные метрики для принятия решений;
4. Настраивать HR системы на качественную обработку информации, на основе которой выстраивается система принятия решений;
5. Формировать бизнес-потребности в области HR-инициатив/проектов и в рамках их реализации, прогнозировать эффективность принимаемых решений;
6. Доводить до руководства организации существующие или потенциальные проблемы, HR-риски для принятия управленческих решений.
Знания:
1. Ключевые бизнес-функции;
2. Организационные метрики и их связь с успешным ведением бизнеса;
3. Методики конкурентного анализа;
4. Методики анализа организационных потребностей;
5. Принципы, подходы к созданию бизнес-кейса, этапы его реализации и оценка.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Разработка и реализация HR-инициатив и проектов для конкретного этапа развития бизнеса
Умения:
1. Обеспечивать трансформацию бизнес-потребностей в HR-инициативы/ проекты и реализовывать их;
2. Формировать эффективные команды для реализации HR-проектов;
3. Использовать HR-метрики и актуальную HR-аналитику для поддержки бизнес-решений организации;
4. Оценивать риски, проводить SWOT-анализ бизнес инициатив (если они относятся к трудовому капиталу), окупаемости инвестиций и подотчетности причастных сторон;
5. Прогнозировать, оценивать, управлять рисками при реализации HR-инициатив/проектов, направленных на решение задач бизнеса;
6. Разрабатывать HR инициативы с анализом влияния на окупаемость инвестиций, полезность, оценку доходов, прибыли и убытков и прочие деловые показатели;

7. HR-бастамаларды табысты іске асыру жолындағы ықтимал кедергілерді жеңу үшін шешімдер әзірлеу;
8. Ішкі және сыртқы қатысушы тараптардың қабылдауы мен қолдауын қамтамасыз ету үшін коммуникациялар құру;
9.Басшылыққа консультация беру, ұйым бөлімшелеріне сараптамалық қолдау көрсету және жұмыскерлерге консультация беру;
10. Жұмыскерлердің мүддеін қорғауды және адами капиталды дамытуды қамтамасыз ету;
11. Бизнес басшыларының қолдауымен маңызды ұйымдастырушылық өзгерістердің енгізілуін бақылау;
12. HR нәтижелерін көрсету, "шығын-сатып алу", кірістер, "пайда-шығын" талдауларын және басқа да озық және кешіктірілген индикаторларды пайдалана отырып, қосылған құндылық, әсер және пайдалылық тұрғысынан маңызды HR әрекеттерін бағалау; ұйымның жетістігіне қол жеткізуде еңбек ресурстарын ұйымдастыру қызметінің құндылығын көрсету үшін тиісті көрсеткіштерді әзірлеу.
Білімдер:
1. Бизнестің жұмысындағы HR рөлі;
2. HR-функциясының баламалы құрылымдары (орталықтандырылған/орталықтандырылмаған, функционалдық, мамандандырылған, матрицалық, сараптама орталықтары, ЖҚКО және т. б.);
3. Рөлдер мен міндеттер (бағыныштылық тәртібі, бақылау ауқымы);
4. Ықпал ету әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Тиімділікті бағалау және HR процестерді жақсарту
Машықтар:
1. Барлық HR бастамаларында ұйым үшін өлшенетін мәнді көрсетуді қамтамасыз ету;
2. HR қызметі құрылымының тиімділігін, барлық HR қызметі мен жеке HR жобаларының тиімділігін, қолданылатын әдістер мен құралдарды, HR қызметінің кәсіби деңгейін бағалау;
3. HR қызметінің ішкі тұтынушыларға қызмет көрсету мәдениетін дамыту, HR ішкі тұтынушыларының қанағаттанушылығын бағалау;
4. HR функциясының тиімділігін арттыру мүмкіндіктерін анықтау;
5. Тиімді қамтамасыз ету үшін HR функциясының операциялық құрылымын әзірлеу және енгізу
және тиімді қызмет көрсету;
6. HR-қызметінің жұмыскерлеріне инвестиция салу, ұйымның стратегиялық және операциялық міндеттерін іске асыру үшін қажетті оқыту мен құзыреттерді дамытуды қамтамасыз ету;
7. Бюджетті жоспарлау және ресурстарды бөлу, адами капиталға инвестиция құю, инвестициялардың қайтарым деңгейін бағалау, барлық HR қызметі мен жеке HR жобаларының/процестерінің тиімділігін өлшеу, оларды нарықтық көрсеткіштермен салыстыру.
Білімдер:
1. HR аудиті, HR метрикалары;
2. HR функциясының даму тенденциялары;
3. HR командасының құрылымы;
4. Сапаны бақылау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ұйымның корпоративтік-әлеуметтік жауапкершілігін дамыту стратегиясын әзірлеу, енгізу, тиімділігін бағалау және қайта қарау
Дағды 1:
Ұйымның бизнес-көшбасшыларымен бірлесіп корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік стратегиясын әзірлеу және іске асыру
Машықтар:

7. Разрабатывать решения для преодоления потенциальных преград на пути к успешной реализации HR-инициатив;
8. Выстраивать коммуникации для обеспечения принятия и поддержки со стороны внутренних и внешних причастных сторон;
9.Консультировать руководство, обеспечивать экспертную поддержку подразделений организации и консультации работников;
10. Обеспечивать защиту интересов работников и развитие человеческого капитала;
11. Контролировать внедрение критически важных организационных изменений при поддержке руководителей бизнеса;
12. Демонстрировать HR-результаты, оценивать важные HR-действия в терминах добавленной ценности, влияния и полезности с использованием анализа "затраты-приобретения", доходы, "прибыль-потери" и других опережающих и запаздывающих индикаторов; разрабатывать надлежащие метрики для демонстрации ценности деятельности по организации трудовых ресурсов в достижении успеха организации.
Знания:
1. Роль HR в функционировании бизнеса;
2. Альтернативные структуры HR-функции (централизованная/децентрализованная, функциональная, специализированная, матричная, центры экспертизы, ОЦО и др.);
3. Роли и обязанности ( порядок подчиненности, диапазон контроля);
4. Методики оказания влияния.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Оценка эффективности и улучшение HR-процессов
Умения:
1. Обеспечить отображение измеряемой ценности для организации во всех HR инициативах;
2. Оценивать эффективность структуры HR-службы, эффективность всей HR-деятельности и отдельных HR-проектов, используемых методов и инструментов, профессиональный уровень HR-службы;
3. Развивать культуру обслуживания внутренних клиентов HR-службы, оценивать удовлетворенность внутренних клиентов HR;
4. Определять возможности для повышения эффективности HR-функции;
5. Разрабатывать и реализовывать операционную структуру HR функции для обеспечения эффективного
и результативного предоставления услуг;
6. Инвестировать в работников HR-службы, обеспечивать необходимое обучение и развитие компетенций для реализации стратегических и операционных задач организации;
7. Планировать бюджет и распределять ресурсы, инвестиции в человеческий капитал, оценивать уровень возврата инвестиций, измерять эффективность всей HR-деятельности и отдельных HR-проектов/процессов, сопоставлять их с рыночными показателями.
Знания:
1. HR-аудит, HR-метрики;
2. Тенденции развития HR-функции;
3. Структура HR команды;
4. Методики контроля качества.
Возможность признания навыка:
Нет
Дополнительная трудовая функция 1:
Разработка, внедрение, оценка эффективности и пересмотр стратегии развития корпоративно-социальной ответственности организации
Навык 1:
Разработка и реализация стратегии корпоративной социальной ответственности совместно с бизнес-лидерами организации
Умения:

1. Ұйымның қызметіне әсер ететін саяси, экономикалық, әлеуметтік, технологиялық, экологиялық және заңнамалық факторларды түсіну және ескеру;
2. Басқа бизнес-көшбасшылармен бірлесіп ұйымның корпоративтік әлеуметтік жауапкершілігін дамыту стратегиясын әзірлеу және іске асыру, стратегияның ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді мақсаттарын, стратегияны іске асырудың тиімділігін бағалау үшін метрикаларды айқындау, есеп беру жүйесін әзірлеу, рөлдерді бөлу және жауапкершілік аймақтарын айқындау, іс-қимыл жоспарын әзірлеу және оны іске асыру;
3. Жауапты және этикалық шешім қабылдауды қолдайтын ұйымдастырушылық мәдениетті дамыту;
4. Басқа бизнес-көшбасшылармен бірлесіп комплаенс бағдарламаларын әзірлеу және енгізу және олардың тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
5. Корпоративтік басқарудың тиісті деңгейін көрсететін мінез-құлық кодексін әзірлеу және енгізу;
6. Жұмыскерлердің құнды ұсынысын нығайту үшін ұйымның корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік бағдарламаларын қолдану.
Білімдер:
1. Корпоративтік әлеуметтік жауапкершіліктің үздік тәжірибелері;
2. Корпоративтік басқару саласындағы заңнама;
3. Корпоративтік қайырымдылық тәсілдері;
4. Еріктілер бағдарламалары;
5. Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін және мүдделер қақтығысы тәуекелін азайту;
6. Персоналды этикалық басқару практикасы;
7. Қызметтік тергеп-тексеру жүргізу әдістемелері;
8. ISO стандарттары;
9. Қоғамдық бірлікке жетудің кемсітушіліксіз тәсілдері;
10. Комплаенс принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Қол жеткізілген стратегиялық нәтижелерді бағалау және ұйымның корпоративтік-әлеуметтік жауапкершілігін дамыту стратегиясын қайта қарау
Машықтар:
1. Басқа бизнес көшбасшыларымен бірлесіп, ұйымның корпоративтік әлеуметтік жауапкершілік стратегиясын іске асырудың тиімділігін бағалау үшін маңызды ұйымдастырушылық көрсеткіштерді талдау;
2. Басқа бизнес көшбасшыларымен бірлесіп ұйымның тұрақты дамуының жетілу деңгейін бағалау;
3. Басқа бизнес көшбасшыларымен бірлесіп қабылданған шешімдердің тиімділігін және стратегияны іске асырудың табыстылығын бағалау және бизнес-қажеттілік болған жағдайда стратегияны қайта қарау/түзету
Білімдер:
1. Ұйымдағы тұрақты дамудың жетілу деңгейлері;
2. Корпоративтік-әлеуметтік жауапкершілік саласындағы ұйымдастырушылық метрика және талдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну, ситуациялық шешім қабылдау
Стратегиялық ойлау, пайымдау және консультация беру
Нәтижеге бағдарлау
Көшбасшылық
Клиентке бағдарлану
Өзара әрекеттесу және байланыс (ынтымақтастық және өзара іс-қимыл)
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Фирма директоры
8
Филиалдың директоры (меңгерушісі)
8
Кәсіпорын директоры

1. Понимать и учитывать политические, экономические, социальные, технологические, экологические и законодательные факторы, оказывающие влияние на деятельность организации;
2. Совместно с другими бизнес-лидерами разрабатывать и реализовывать стратегию развития корпоративной социальной ответственности организации, определять долгосрочные и краткосрочные цели стратегии, метрики для оценки эффективности реализации стратегии, разрабатывать систему отчетности, распределять роли и определять зоны ответственности, разрабатывать план действий и реализовывать его;
3. Развивать организационную культуру, поддерживающую ответственное и этичное принятие решений;
4. Совместно с другими бизнес-лидерами разрабатывать и внедрять программы комплаенса и обеспечивать их эффективное функционирование;
5. Разрабатывать и реализовывать поведенческий кодекс, отображающий соответствующий уровень корпоративного управления;
6. Использовать программы корпоративной социальной ответственности организации для укрепления ценностного предложения сотрудников.
Знания:
1. Лучшие практики корпоративной социальной ответственности;
2. Законодательство в сфере корпоративного управления;
3. Подходы к корпоративной благотворительности;
4. Волонтерские программы;
5. Минимизация коррупционных рисков и риска конфликтов интересов;
6. Практики этичного управления персоналом;
7. Методики проведения служебных расследований;
8. Стандарты ISO;
9. Подходы к общественному единству без дискриминации;
10. Принципы комплаенса.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Оценка достигнутых стратегических результатов и пересмотр стратегии развития корпоративно-социальная ответственности организации
Умения:
1. Совместно с другими бизнес-лидерами анализировать организационные метрики, критически важные для оценки эффективности реализации стратегию корпоративной социальной ответственности организации;
2. Совместно с другими бизнес-лидерами оценивать уровень зрелости устойчивого развития организации;
3. Совместно с другими бизнес-лидерами оценивать эффективность принятых решений и успешность реализации стратегии и, в случае бизнес-необходимости, пересматривать/корректировать стратегию.
Знания:
1. Уровни зрелости устойчивого развития в организации;
2. Организационные метрики и аналитика в области корпоративно-социальной ответственности.
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса, ситуационное принятие решений
Стратегическое мышление, видение и консультирование
Ориентация на результат
Лидерство
Клиентоориентированность
Взаимодействие и коммуникации (Сотрудничество и взаимодействие)
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор фирмы
8
Директор (заведующий) филиала
8
Директор предприятия

10. "Адам ресурстарын басқару саласындағы консультант" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Адам ресурстарын басқару саласындағы консультант
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда №22003 болып тіркелді.
16. Бизнес-консультант
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 3 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-010 - Еңбек шарттары жөніндегі консультант
2422-1-008 - Карьералық өсу саласындағы консультант
2422-1-030 - HR талдаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Клиенттердің сұраныстарына/қажеттіліктеріне сәйкес консалтингтік жобалар түрінде ұсынылған адам ресурстарын басқару саласында консультациялық көмек көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. HR-консалтингтік ұйымның/ консультанттардың сыртқы клиенттермен және/немесе кәсіби қауымдастықтармен өзара әрекеттесуі
2. HR саласында талдамалық және сараптамалық қызметті жүзеге асыру
3. Адам ресурстарын басқару саласында өзіндік әдіснамаларды әзірлеу және/немесе сыртқы әдіснамаларды пайдалану
4. HR саласында консалтингтік қызметтер көрсету аясында жобалар мен өзгерістерді басқару
5. Консалтингтік ұйымда ішкі HR-процестердің тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
HR-консалтингтік ұйымның/ консультанттардың сыртқы клиенттермен және/немесе кәсіби қауымдастықтармен өзара әрекеттесуі
Дағды 1:
HR-маркетингтік зерттеулер жүргізу, клиенттермен өзара әрекеттестігі
Машықтар:
1. Консалтингтік қызметтер нарығының мониторингін жүргізу және HR-консультанттардың қызметіне негізгі, танымал сұраныстарды белгілеу;
2. HR-маркетингтік зерттеулер жүргізу;
3. Әлеуетті клиенттерді іздеу, олардың өзекті мәселелерін талдау;
4. Клиенттерді қызықтыра алатын консультация беру ұсыныстарының пакетін әзірлеу, қызметтерді сату;

10. Карточка профессии "Консультант по управлению человеческими ресурсами":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Консультант по управлению человеческими ресурсами
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
16. Бизнес-консультант
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-010 - Консультант по условиям труда
2422-1-008 - Консультант в области карьерного роста
2422-1-030 - HR аналитик
Основная цель деятельности:
Оказание консультативной помощи в области управления человеческими ресурсами, представленные в форме консалтинговых проектов согласно запросам/потребностям клиентов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Взаимодействие HR-консалтинговой организации/ консультантов с внешними клиентами и/или профессиональными сообществами
2. Осуществление аналитической и экспертной деятельности в области HR
3. Разработка собственных методологий и/или использование внешних методологий в области управления человеческими ресурсами
4. Управление проектами и изменениями в рамках оказания консалтинговых услуг в области HR
5. Обеспечение повышения эффективности внутренних HR-процессов в консалтинговой организации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Взаимодействие HR-консалтинговой организации/ консультантов с внешними клиентами и/или профессиональными сообществами
Навык 1:
Проведение HR-маркетинговых исследований, взаимодействие с клиентами
Умения:
1. Выполнять мониторинг рынка консалтинговых услуг и выделять ключевые, популярные запросы на услуги HR-консультантов;
2. Проводить HR-маркетинговые исследования;
3. Выполнять поиск потенциальных клиентов, анализировать их актуальные проблемы;
4. Разрабатывать пакет предложений по консультированию, которые могли бы заинтересовать клиентов, продавать услуги;

5. PR жарияланымдарын, қызметтерді, өнімдерді жарнамалауды пайдалану;
6. Сұранысты нақтылау және одан әрі ынтымақтастық мүмкіндіктерін анықтау үшін клиенттермен кездесу ұйымдастыру;
7. HR мәселелерін зерттеу, нарықтағы клиенттер не күтетінін түсіну, клиенттердің қажеттіліктері мен ресурстарын ескеру (материалдық, адами, кәсіби, уақыттық, техникалық және т. б.), мәселені шешудің нақты мүмкіндіктерін бағалау;
8. Клиенттерге ұсынылатын жобалардың/қызметтердің жағымды жақтары туралы ғана емес, оларды іске асыру/енгізу кезіндегі ықтимал шығындар туралы да толық ақпарат беру;
9. Клиенттермен өзара әрекеттесу нысандары, консультанттың мүмкіндіктері бойынша проблемалық жағдайға әсер ету бойынша ұсыныстар қалыптастыру;
10. Клиенттер ұсынған ақпаратты өзінің бақылауымен, білімімен және тәжірибесімен сәйкестендіру;
11. Барлық мүдделі тараптармен/тұлғалармен өзара әрекеттесу;
12. Корпоративтік және жеке клиенттер үшін семинарлар, тренингтер, біліктілікті арттыру курстарын өткізу.
Білімдер:
1. Маркетинг, басқару және зерттеу саласындағы сараптамалық білім;
2. HR-консалтинг саласындағы қызмет принциптері;
3. Адам ресурстарын басқару саласындағы консалтингтік қызметтің әдістері, бағыттары мен түрлері;
4. Стратегиялық менеджмент, корпоративтік қаржы маркетингі, макро- және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
5. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен алға қойған мақсаты, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнесті басқару негіздері;
6. Операциялық бизнес модельдері;
7. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
8. Мотивация жүйесінің теориялары мен тәжірибелері, HR процестері және бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқару құралдары;
9. Адам ресурстарын басқарудың негізгі мәселелерін диагностикалау және талдау әдістері;
10. Тәуекелдерді басқару;
11. Өзгерістерді басқару;
12. Жетекші цифрлық технологиялар, HR саласындағы платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, заманауи қызмет көрсету қызметтері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Консалтингтік ұйымның/ консультанттардың кәсіби қауымдастықтармен өзара әрекеттестігі
Машықтар:
1. Кәсіби қауымдастықтармен бірлесіп маркетингтік зерттеулер жүргізу;
2. Еңбек ресурстарын басқару жөніндегі жаһандық практикаларға аудит жүргізу;
3. HR функциясының тиімділігін арттыру үшін шешімдерді, заманауи технологияларды, модельдерді, мүмкіндіктерді іздеудің жаңа тәсілдерін талдау және бірлесіп әзірлеу;
4. Түрлі байланыстар орнату және сервис деңгейін арттыру мақсатында белсенді қарым-қатынас үшін кеңістікті ұйымдастыру;

5. Использовать PR-публикации, рекламу услуг, продуктов;
6. Организовывать встречи с клиентами для уточнения запроса и определения возможностей дальнейшего сотрудничества;
7. Изучать HR-проблемы, понимать ожидания клиентов на рынке, учитывать потребности и ресурсы клиентов (материальные, человеческие, профессиональные, временные, технические и пр.), оценивать реальные возможности решения проблемы;
8. Предоставлять клиентам полную информацию не только о сильных сторонах предлагаемых проектов/услуг, но и о возможных издержках при их реализации/внедрении;
9. Формировать предложения по формам взаимодействия с клиентами, по возможностям консультанта повлиять на проблемную ситуацию;
10. Сопоставлять информацию, предоставленную клиентами, со своими собственными наблюдениями, знаниями и опытом;
11. Взаимодействовать со всеми заинтересованными сторонами/лицами;
12. Проводить семинары, тренинги, курсы повышения квалификации для корпоративных и индивидуальных клиентов.
Знания:
1. Экспертные знания в области маркетинга, управления и исследуемой отрасли;
2. Принципы деятельности в области HR-консалтинга;
3. Методы, направления и виды консалтинговой деятельности в области управления человеческими ресурсами;
4. Основы стратегического менеджмента, маркетинга корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
5. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
6. Операционные бизнес-модели;
7. Принципы организационного развития и дизайна;
8. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
9. Методы диагностики и анализа ключевых проблем управления человеческими ресурсами;
10. Управление рисками;
11. Управление изменениями;
12. Ведущие цифровые технологии, платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, современные сервисы обслуживания.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Взаимодействие консалтинговой организации/ консультантов с профессиональными сообществами
Умения:
1. Проводить маркетинговые исследования совместно с профессиональными сообществами;
2. Проводить аудит глобальных практик по управлению трудовыми ресурсами;
3. Анализировать и совместно вырабатывать новые подходы к поиску решений, современных технологий, моделей, возможностей для повышения эффективности HR-функции;
4. Организовывать пространство для активного общения с целью установления различных связей и повышения уровня сервиса;

5. Адам капиталын басқару және ұйымдастырушылық тиімділік арқылы бизнес нәтижелерін арттыру мәселелері бойынша кәсіби қауымдастықтармен байланыс орнату, одан әрі ынтымақтастық мүмкіндіктерін анықтау, басқарушылық консалтингті дамыту (конференциялар, форумдар, кездесулер және өзге де тақырыптық іс-шаралар);
6. Еңбек нарығында HR-проблемалары бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарына қатысу/жүргізу, еңбек нарығында клиенттердің не күтетіні туралы жалпы түсінік қалыптастыру;
7. Кәсіптік стандарттар мен сапа стандарттарын ілгерілету арқылы HR-консалтинг мәртебесін арттыруды қамтамасыз ету;
8. Халықаралық ұйымдар мен институттарды қоса алғанда, мүдделі тараптарды/тұлғаларды іздеу және олармен өзара әрекеттесу.
Білімдер:
1. Кәсіби қауымдастықтармен өзара әрекеттесу принциптері;
2. Адам ресурстарын басқару, еңбек қатынастары саласындағы HR-функциялары мен озық халықаралық технологиялардың даму тенденциялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 2:
HR саласында талдамалық және сараптамалық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Адам ресурстарын басқару саласындағы талдау/сараптама
Машықтар:
1. Ашық алаңдарда адам ресурстарын басқару саласындағы өзекті міндеттерді/проблемаларды талқылау;
2. Зерттеу нәтижелерін талдау және болжамдарды жасау үшін қолданылатын әдістерді, білімдерді және ықтимал әрі қарай дамыту жолдарын талдау негізінде адам ресурстарын басқару саласындағы консалтингтік қызметтер нарығының даму тенденцияларын анықтау;
3. Адам ресурстарын басқарудың оңтайлы тетіктерін әзірлеу.
Білімдер:
1. Мотивация жүйесінің теориялары мен тәжірибелері, HR процестері және бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқару құралдары;
2. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро- және микроэкономика, басқару есебі, ұйымдастырушылық даму, тәуекел-менеджмент туралы терең практикалық және теориялық білім;
3. Стратегиялық жоспарлаудағы жалпы талдау принциптері (PESTLE, SWOT, SWOT, салалық талдау, сценарийлерді жоспарлау, BCG матрицасы және басқа талдау әдістері);
4. "Кіріс-процесс-шығыс" жүйесінің моделі мен теориясы;
5. Теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін қолдану;
6. HR-аналитика және HR-метрика технологиялары, әдістері мен принциптері;
7. HR аудитінің принциптері мен технологиялары;
8. HR-процестердің аудитін, диагностикасын және бақылауын жүргізу, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
9. Ұйымның сыртқы және ішкі ортасын сканерлеу әдістері;
10. Ұйымдастырушылық қажеттіліктерді талдау әдістері; ұйымдық құрылымдардың түрлері және оларды әзірлеу тәсілдері (клиенттік, функционалдық, географиялық, матрицалық, бағдарламалық);

5. Устанавливать связи с профессиональными сообществами по вопросам повышения результатов бизнеса через управление человеческим капиталом и организационную эффективность, определять возможности дальнейшего сотрудничества, развития управленческого консалтинга (конференции, форумы, встречи и иные тематические мероприятия);
6. Участвовать/проводить научно-исследовательские работы на рынке труда, по HR-проблемам, выстраивать общее понимание ожиданий клиентов на рынке труда;
7. Обеспечивать повышение статуса HR-консалтинга через продвижение профессиональных стандартов и стандартов качества;
8. Выполнять поиск и взаимодействовать с заинтересованными сторонами/лицами, включая международные организации и институты.
Знания:
1. Принципы взаимодействия с профессиональными сообществами;
2. Тенденции развития HR-функции и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Осуществление аналитической и экспертной деятельности в области HR
Навык 1:
Анализ/экспертиза в области управления человеческими ресурсами
Умения:
1. Обсуждать актуальные задачи/проблемы в области управления человеческими ресурсами на открытых площадках;
2. Выявлять тренды развития рынка консультационных услуг в области управления человеческими ресурсами на основе анализа результатов исследований и используемых методик составления прогнозов, знаний, путей возможного дальнейшего развития;
3. Разрабатывать оптимальные механизмы управления человеческими ресурсами.
Знания:
1. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
2. Глубокие практические и теоретические знания стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро и микроэкономики, управленческого учета, организационного развития, риск-менеджмента;
3. Общие принципы анализа при стратегическом планировании (PESTLE, SWOT, SOAR, анализ отрасли, сценарное планирование, матрица BCG и другие методы анализа);
4. Теория систем и модели "вход-процесс-выход";
5. Применение системы сбалансированных показателей;
6. Технологии, методы и принципы HR-аналитики и HR-метрик;
7. Принципы и технологии HR- аудита;
8. Методы проведения аудита, диагностики и контроллинга HR-процессов, анализа количественного и качественного состава персонала;
9. Методики сканирования внешней и внутренней среды организации;
10. Методы анализа организационных потребностей; виды организационных структур и подходы к их разработке (клиентские, функциональные, географические, матричные, программные);

11. Ұйымды қайта құрылымдау тәсілдері;
12. Бизнес-процестердің тиімділігін бағалау әдістері мен құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Адам ресурстарын басқару саласында болжам жасау
Машықтар:
1. Ашық алаңдарда адам ресурстарын басқару саласындағы өзекті міндеттерді/проблемаларды талқылау;
2. Зерттеу нәтижелерін талдау және болжамдарды, білімді, мүмкін болатын одан әрі даму жолдарын құрудың қолданылатын әдістемелері негізінде адам ресурстарын басқару саласындағы консультациялық қызметтер нарығының даму тенденцияларын анықтау;
3. Шешім қабылдау үшін ұйымдық көрсеткіштерді талдау деректерін пайдалану;
4. Ұлттық бизнес тәжірибесіне әсер ететін жаһандық сын-қатерлерді тану және оларға жауап беру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару саласындағы сараптамалық білім;
2. Ұйымдардың өсу стратегиялары;
3. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
4. Персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау және болжау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Адам ресурстарын басқару саласында өзіндік әдіснамаларды әзірлеу және/немесе сыртқы әдіснамаларды пайдалану
Дағды 1:
Жеке өзінің әдістемелерін және өнімдерін әзірлеу
Машықтар:
1. Ақпаратты іздеу, фактілерді жинау, идеяларды, әдіснамалық тәсілдерді пысықтау, ілгерілету және тестілеу үшін сұхбат жүргізу;
2. HR саласындағы заманауи трендтерді зерттеу;
3. Жеке өзінің әдістемесін, өнімдерін әзірлеу, оларды сынап көру және тәжірибеде қолдану;
4. HR саласында халықаралық технологиялар мен әдістемелерді іс жүзінде пайдалану және қолдану және оларды клиенттерге беру/тарату;
5. Халықаралық және ұлттық басылымдарда HR-мақалалар жазу;
6. Корпоративтік және/немесе жеке клиенттер үшін қағидаттарды түсіндіру және әдіснамаларды/өнімдерді қолдану, HR-құралдарды пайдалану бойынша семинарлар, тренингтер, біліктілікті арттыру курстарын өткізу;
7. HR тәуекелдерін азайту әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Маркетингтік қызмет принциптері;
2. Негізгі бизнес функциялары;
3. Ұйымдастырушылық көрсеткіштер және олардың табысты бизнеспен байланысы;
4. Бәсекелестік талдау әдістері;
5. Ұйымдастырушылық қажеттіліктерді талдау әдістері;
6. Бизнес-кейс құру принциптері, тәсілдері, оны іске асыру кезеңдері және бағалау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR саласында пысықталған халықаралық технологиялар мен әдістемелерді пайдалану және беру, оларды клиенттерге беру/тарату
Машықтар:
1. HR саласында маркетингтік зерттеулер жүргізу;
2. Ақпаратты іздеу, фактілерді жинау;
3. HR саласындағы заманауи трендтерді, халықаралық тәжірибелерді, технологиялар мен әдістемелерді зерделеу;

11. Подходы к реструктуризации организации;
12. Методы и инструменты оценки эффективности бизнес-процессов.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Прогнозирование в области управления человеческими ресурсами
Умения:
1. Обсуждать актуальные задачи/проблемы в области управления человеческими ресурсами на открытых площадках;
2. Выявлять тренды развития рынка консультационных услуг в области управления человеческими ресурсами на основе анализа результатов исследований и используемых методик составления прогнозов, знаний, путей возможного дальнейшего развития;
3. Использовать данные анализа организационных метрик для принятия решения;
4. Признавать и реагировать на глобальные вызовы, влияющие на национальную бизнес практику.
Знания:
1. Экспертные знания в области управления человеческими ресурсами;
2. Стратегии роста организаций;
3. Этапы жизненного цикла работника;
4. Методы анализа количественного и качественного состава персонала и прогнозирования.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Разработка собственных методологий и/или использование внешних методологий в области управления человеческими ресурсами
Навык 1:
Разработка собственных уникальных методик, продуктов
Умения:
1. Выполнять поиск информации, сбор фактов, интервьюирование для проработки, продвижения и тестирования идей, методологических подходов;
2. Изучать современные тренды в области HR;
3. Создавать собственные методики, продукты, апробировать и применять их на практике;
4. Использовать и применять практически международные технологии и методики в области HR и передавать/транслировать их клиентам;
5. Писать HR-статьи в международных и национальных изданиях;
6. Проводить семинары, тренинги, курсы повышения квалификации для корпоративных и/или индивидуальных клиентов по разъяснению принципов и применению методологий/продуктов, использованию HR-инструментов;
7. Применять методы минимизации HR-рисков.
Знания:
1. Принципы маркетинговой деятельности;
2. Ключевые бизнес-функции;
3. Организационные метрики и их связь с успешным ведением бизнеса;
4. Методики конкурентного анализа;
5. Методики анализа организационных потребностей;
6. Принципы, подходы к созданию бизнес-кейса, этапы его реализации и оценка.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Использование и передача отработанных международных технологий и методик в области HR и передача/трансляция их клиентам
Умения:
1. Проводить маркетинговые исследования в области HR;
2. Выполнять поиск информации, сбор фактов;
3. Изучать современные тренды, международные практики, технологии и методики в области HR;

4. HR саласындағы әдістемелерді, технологияларды практикада қолдану/ енгізу;
5. Корпоративтік және/немесе жеке клиенттер үшін принциптерді түсіндіру және әдіснамаларды/өнімдерді қолдану, құралдарды пайдалану бойынша семинарлар, тренингтер, біліктілікті арттыру курстарын өткізу;
6. Клиентпен байланыс орнату, ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. HR саласында маркетингтік зерттеулер жүргізу;
2. Ақпаратты іздеу, фактілерді жинау;
3. HR саласындағы заманауи трендтерді, халықаралық практикаларды, технологиялар мен әдістемелерді зерделеу;
4. HR саласында әдістемелерді, технологияларды іс жүзінде қодану/енгізу;
5. Корпоративтік және/немесе жеке клиенттер үшін әдістемелерді/өнімдерді қолдану, құралдарды пайдалану және принциптерін түсіндіру бойынша семинарлар, тренингтер, біліктілікті арттыру курстарын өткізу;
6. HR тәуекелдерін азайту әдістерін қолдану;
7. Клиентпен байланыс, ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 4:
HR саласында консалтингтік қызметтер көрсету аясында жобалар мен өзгерістерді басқару
Дағды 1:
Жобаны басқаруды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Клиентпен келіссөздер жүргізу, консалтингтік қызметтерді сату рәсімдерін жүргізу, ұсыныстар әзірлеу, қызметтер көрсету шарттарын келісу және жасасу;
2. HR-консалтингтің негізгі қағидаттарын қолдану (консультанттың объективтілігі мен бейтараптығы, қолжетімділігі, нақтылығы, жүйелілігі, құпиялылығы, консультация беру шарттарын сақтау, мінез-құлықтың этикалық нормаларын сақтау);
3. Клиенттердің бизнес қажеттіліктерін түсіну және анықтау, клиенттің сұранысын түсіну, шешім жолдарын табу, клиенттің және консультанттың жауапкершілік аймақтарын, мәселені шешуге арналған ресурстарды, клиентпен өзара әрекеттестікті ұйымдастыру тәсілдерін анықтау;
4. Жұмыстың көлемін, ауқымын және мазмұнын анықтау;
5. Клиентке өзгерістердің қажеттілігін және әрекетсіздіктің ықтимал салдарын анықтауда көмек көрсету;
6. Жобаны іске асыру/консультация беру процесінің кезеңдерін анықтау;
7. Клиентпен тығыз қарым-қатынас жасау. Өзара әрекеттесу жоспарын және жобаны іске асыру жоспар-кестесін әзірлеу, келісу;
8. Жобаның нәтижелерін көрсету, "шығын-сатып алу", кіріс, "пайда-шығын" талдауын және басқа да озық және артта қалған индикаторларды пайдалана отырып, маңызды HR-іс-әрекеттерді қосылған құндылық, ықпал және пайдалылық тұрғысынан бағалау; ұйымның табысына қол жеткізуде еңбек ресурстарын ұйымдастыру жөніндегі қызметтің құндылығын көрсету үшін тиісті метрикаларды әзірлеу;
9. Бизнес қажеттіліктерін HR бастамаларына/жобаларына трансформациялауды қамтамасыз ету және оларды іске асыру;

4. Применять/ внедрять методики, технологии в области HR на практике;
5. Проводить семинары, тренинги, курсы повышения квалификации для корпоративных и/или индивидуальных клиентов по разъяснению принципов и применению методологий/ продуктов, использованию инструментов;
6. Выстраивать коммуникации с клиентом, проводить информационно-разъяснительную работу.
Знания:
1. Проведение маркетинговых исследований в области HR;
2. Поиск информации, сбор фактов;
3. Изучение современных трендов, международных практик, технологий и методик в области HR;
4. Применение/ внедрение методик, технологий в области HR на практике;
5. Проведение семинаров, тренингов, курсов повышения квалификации для корпоративных и/или индивидуальных клиентов по разъяснению принципов и применению методологий/ продуктов, использованию инструментов;
6. Применение методов минимизации HR-рисков;
7. Коммуникации с клиентом, проведение информационно-разъяснительной работы.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 4:
Управление проектами и изменениями в рамках оказания консалтинговых услуг в области HR
Навык 1:
Организация управления проектом
Умения:
1. Вести переговоры с клиентом, проводить процедуры продаж консалтинговых услуг, разрабатывать предложения, согласовывать и заключать договора оказания услуг;
2. Применять основные принципы HR-консалтинга (объективность и непредвзятость консультанта, доступность, конкретность, системность, конфиденциальность, соблюдение условий консультирования, соблюдение этических норм поведения);
3. Понимать и выявлять потребности бизнеса клиентов, понимать запрос клиента, находить пути решения, определять зоны ответственности клиента и консультанта, ресурсы для решения проблемы, способы организации взаимодействия с клиентом;
4. Определять объем, масштаб и содержание работы;
5. Оказывать помощь клиенту в определении необходимости в изменениях и возможных последствиях бездействия;
6. Определять этапы процесса реализации проекта/консультирования;
7. Тесно взаимодействовать с клиентом. Разрабатывать, согласовывать план взаимодействия и план-график реализации проекта;
8. Демонстрировать результаты проекта, оценивать важные HR-действия в терминах добавленной ценности, влияния и полезности с использованием анализа "затраты-приобретения", доходы, "прибыль-потери" и других опережающих и запаздывающих индикаторов; разрабатывать надлежащие метрики для демонстрации ценности деятельности по организации трудовых ресурсов в достижении успеха организации;
9. Обеспечивать трансформацию бизнес-потребностей в HR-инициативы/ проекты и реализовывать их;

10. HR-жобаларды іске асыру үшін тиімді командаларды қалыптастыру.
Білімдер:
1. Жобалық басқару және құрылым (команданың рөлдері, команданы басқару, процестер, ресурстар, жұмыстарды бөлу), жобалық жоспарлау, бақылау және есеп беру әдістері мен құралдары;
2. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR проблемаларын диагностикалау, талдау және шешімді әзірлеу
Машықтар:
1. Адам ресурстарын басқарудың негізгі мәселелерін диагностикалау және талдау әдістерін қолдану;
2. Клиенттік ұйымның адам ресурстарын басқару жүйелеріне кешенді аудит жүргізу әдістерін қолдану;
3. Ақпаратты/деректерді іздеу және жинау (сұхбат, сауалнама, топтық пікірталас, бейресми байланыс), фактілерді салыстыру, бақылау;
4. Қызмет көрсету шартына сәйкес адам ресурстарын басқару саласындағы проблемалардың көздерін анықтау және оларды шешу мүмкіндіктерін іздеу мақсатында ұйымдық жағдайды талдау;
5. Ұйымның стратегиялық мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес проблемаларды талдау және сұрақтарды іріктеу (HR стратегиясын/саясатын, бағалау, бейімдеу, оқыту және дамыту жүйелерін, персоналға мотивация беру мен ынталандыруды, мансапты басқару тетіктерін әзірлеу, персоналдың шығындарын оңтайландыру, ұйымдастыру процестерін жетілдіру, психологиялық климатты қалыптастыру және қолдау, корпоративтік мәдениетті дамыту, өзгерістерді басқару, кадрлық аудит, бизнесті қайта құрылымдау және т. б);
6. Фактілерді/деректерді талдау, есептеулер жүргізу, жүйелік байланыстар мен проблеманың себептерін анықтау, пікір алмасу және ұсыныстар әзірлеу, материал дайындау (презентация, құжаттар және т. б.);
7. Ұйым жұмыс істейтін саланы және іскерлік/бәсекелестік ортаны түсіну, бизнес ортадағы дамудың басым тенденцияларын бөліп көрсету;
8. Ұйымдық көрсеткіштерді және олардың бизнесті сәтті жүргізумен байланысын түсіну, шешім қабылдау үшін ұйымдық көрсеткіштерді талдау деректерін пайдалану;
9. Кіріс және шығыс деректерінің сапасын бақылау;
10. Мамандандырылған білімді, оның ішінде жұмыскерлерді оқыту арқылы іздеуді, құрылымдауды және беруді жүзеге асыру;
11. Диагностика негізінде қол жеткізу қажет ағымдағы көрсеткіштер мен нысаналы көрсеткіштер арасындағы алшақтықты анықтау;
12. Алынған нәтижелерді түсіндіру тәсілдерін пысықтау, әдістері мен құралдарын қолдану;
13. Тұжырымдаманы/әдіснаманы анықтау, проблемаларды шешу жолдарын әзірлеу, жобаны/өзгерістерді енгізу, талқылау және келісу;
14. Адам ресурстарын басқару саласындағы проблеманы құрылымдау және анықтау кезінде ақпаратты визуализациялау құралдарын қолдану;

10. Формировать эффективные команды для реализации HR-проектов.
Знания:
1. Проектное управление и структура (роли команды, управление командой, процессами, ресурсами, распределение работ), методы и инструменты проектного планирования, мониторинга и отчетности;
2. Принципы организационного развития и дизайна.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Диагностика HR-проблемы, анализ и разработка решения
Умения:
1. Применять методы диагностики и анализа ключевых проблем управления человеческими ресурсами;
2. Применять методы проведения комплексного аудита систем управления человеческими ресурсами клиентской организации;
3. Выполнять поиск и сбор информации/данных (интервьюирование, анкетирование, групповые дискуссии, неформальное общение), сопоставление фактов, наблюдение;
4. Анализировать организационную ситуацию с целью выявления источников проблем в области управления человеческими ресурсами и поиска возможностей их разрешения согласно договору оказания услуг;
5. Анализировать проблемы и отбор вопросов (разработка HR-стратегии/политики, систем оценки, адаптации, обучения и развития, мотивации и стимулирования персонала, механизмов управления карьерой, оптимизация затрат на персонал, совершенствование организационных процессов, формирование и поддержание психологического климата, развитие корпоративной культуры, управление изменениями, кадровый аудит, реструктуризация бизнеса и другое) в соответствии со стратегическими целями и задачами организации;
6. Анализировать факты/данные, проводить расчеты, выявлять системные связи и причины возникновения проблемы, обмениваться мнениями и разрабатывать рекомендации, подготавливать материал (презентация, документы и пр.);
7. Понимать отрасль и деловую/конкурентную среду, в которой работает организация, выделять приоритетные тенденции развития в бизнес-среде;
8. Понимать организационные метрики и их связь с успешным ведением бизнеса, использовать данные анализа организационных метрик для принятия решений;
9. Контролировать качество данных на входе и на выходе;
10. Выполнять поиск, структурирование и передачу специализированных знаний, в том числе через обучение работников;
11. Определять на основании диагностики расхождения между текущими показателями и целевыми показателями, которые необходимо достичь;
12. Прорабатывать подходы, применять методы и инструменты интерпретации полученных результатов;
13. Определять концепцию/ методологию, вырабатывать пути решения проблем, внедрения проекта/изменений, обсуждать и согласовывать;
14. Применять инструменты визуализации информации при структурировании и идентификации проблемы в области управления человеческими ресурсами;

15. Өзгеру мүмкіндіктерін болжау;
16. Клиенттік ұйым жұмыскерлерінің жобалық тобын – өзгеріс жолсеріктерін қалыптастыруға қатысу.
Білімдер:
1. Ұйым жұмыс істейтін секторды және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторларды білу;
2. Ұйымның қызметіне әсер ететін саяси, экономикалық, әлеуметтік және технологиялық факторлар;
3. Стратегиялық жоспарлаудағы жалпы талдау принциптері (PESTLE, SWOT, SWOT, салалық талдау, сценарийлерді жоспарлау, BCG матрицасы және басқа да талдау әдістері);
4. Ұйымдық өсу стратегиялары, даму кезеңдері және сәттілік факторлары;
5. Жүйелік ойлау тұжырымдамалары (компоненттердің өзара байланысы, кіріс-процесс-шығыс) және ұйымдық жүйелердің компоненттері (тәуелсіздік, кері байланыстың қажеттілігі, бөліктер бойынша саралау).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Жобаны іске асыру. Ұсыныстар әзірлеу
Машықтар:
1. Жобаны/өзгерістерді жүзеге асыру үшін ұйымның ресурстарын дайындау және ұтымды пайдалану;
2. Жобаны/өзгерістерді кезең-кезеңімен енгізуді ұйымдастыру;
3. Жобаны іске асырудың/өзгерістер енгізудің аралық нәтижелерін бақылау және басқарушылық шешімдер қабылдауға жәрдемдесу;
4. Басшылықтан, жұмыскерлерден кері байланыс жинау және талдау жүргізу;
5. Жобаны іске асыру/өзгерістерді басқару бойынша түзету шараларын қабылдау;
6. Жобаны/өзгерістерді іске асыру жоспарына түзетулер дайындау, келісу және енгізу;
7. Мүдделі тараптармен байланыс орнату;
8. Қол жеткізілген өзгерістерді бекіту үшін (жұмысты жақсартудағы жеке және топтық жетістіктер) жұмыскерлердің қол жеткізген нәтижелері мен табыстарын тануға жәрдемдесу;
9. Ұйымның құндылықтары мен этикасына сәйкес келетін шешімдер қабылдауда клиентке ықпал ету;
10. Адам ресурстарын басқарудың оңтайлы тетіктерін қалыптастыру үшін жағдай жасауға жәрдемдесу;
11. Жұмыскерлерді өзгерістерді басқару қағидаттары мен тәртібіне, ұйымдастырушылық өзгерістерге, жобалық басқаруға, тиімділікті бағалауға үйрету;
12. HR процестерін жақсарту үшін қосымша процедураларды әзірлеуге ықпал ету;
13. Клиентпен тұрақты кері байланысты сақтау;
14. Мәселені шешудің оңтайлы құралдары мен әдістерін анықтау, ұсыныстар жасау, оларды жүзеге асыруды сүйемелдеу;
15. Мақсатты көрсеткіштер мен нақты қол жеткізілген өзгерістер арасындағы сәйкессіздіктерді анықтау;
16. Инфрақұрылымды құруға жәрдемдесу (ұйымның сыртқы және ішкі ақпарат көздерімен байланысы: сарапшылар, кітапханалар, мәліметтер базасы, саланың басқа ұйымдары және т.б.);

15. Прогнозировать возможности изменений;
16. Участвовать в формировании проектной команды работников клиентской организации – проводников изменений.
Знания:
1. Знание сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность;
2. Политические, экономические, социальные и технологические факторы, оказывающие влияние на деятельность организации;
3. Общие принципы анализа при стратегическом планировании (PESTLE, SWOT, SOAR, анализ отрасли, сценарное планирование, матрица BCG и другие методы анализа);
4. Стратегии организационного роста, этапы развития и факторы успеха;
5. Концепции системного мышления (взаимосвязь составляющих, вход-процесс-выход) и составляющие организационных систем (независимость, необходимость обратной связи, дифференциация по блокам).
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Реализация проекта. Выработка рекомендаций
Умения:
1. Выполнять подготовку и рационально использовать ресурсы организации для осуществления проекта/изменений;
2. Организовывать пошаговое внедрение проекта/изменений;
3. Контролировать промежуточные результаты реализации проекта/внедрения изменений и содействовать принятию управленческих решений;
4. Выполнять сбор и анализ обратной связи от руководства, работников;
5. Принимать корректирующие меры по реализации проекта/ управлению изменениями;
6. Подготавливать, согласовывать и вносить корректировки в план реализации проекта/изменений;
7. Выстраивать коммуникации с заинтересованными сторонами;
8. Содействовать признанию достигнутых результатов и успехов работников. (индивидуальных и групповых достижений в улучшении работы) для закрепления достигнутых изменений;
9. Содействовать клиенту в принятии решений, которые соответствуют ценностям и этике организации;
10. Содействовать созданию условий для формирования оптимальных механизмов управления человеческими ресурсами;
11. Обучать работников принципам и порядку управления изменениями, организационным изменениям, проектному управлению, оценке эффективности;
12. Способствовать разработке дополнительных процедур для улучшения HR-процессов;
13. Поддерживать регулярную обратную связь с клиентом;
14. Выявлять оптимальные инструменты и методы решения проблемы, вырабатывать рекомендации, сопровождать их реализацию;
15. Определять расхождения между целевыми показателями и реально достигнутыми изменениями;
16. Содействовать построению инфраструктуры (связи организации с внешними и внутренними источниками информации: экспертами, библиотеками, базами данных, другими организациями отрасли и т.п.);

17. Білімді басқару жүйесінің тиімділігін қамтамасыз ету;
18. Орындалған жұмыстардың сапасын қамтамасыз ету;
19. Жобаны аяқтау/өзгерістер енгізу;
20. Жобаны/өзгерісті енгізу нәтижелерін талдау;
21. Клиенттен кері байланыс алу және жүргізілген жұмысты бағалау;
22. Клиенттің жаңа білімін және оның жобаны одан әрі іске асыру әдістеріне қатысты түсінігін тексеру;
23. Қызмет көрсету шарты негізінде клиентпен қаржылық есеп айырысуды аяқтау.
Білімдер:
1. Операциялық бизнес модельдері;
2. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
3. Стейкхолдер-менеджмент;
4. Өзгерістерді басқарудың негізгі тәсілдері;
5. Байланыс стратегиясы;
6. Жүйелердің және "кіріс-процесс-шығыс" модельдерінің теориясы;
7. Теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін қолдану;
8. HR аналитикасы мен HR метрикасының технологиялары, әдістері мен принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 4:
Жобаны басқару/қызмет көрсету кезінде тәуекелдерді азайту
Машықтар:
1. HR саласында сенімді және ғылыми негізделген әдістерді қолдану;
2. Қызметтердің/жобаның сәтті іске асырылуына әсер ететін тәуекелдерді (мысалы, уақыт пен басқа ресурстардың жетіспеушілігі, ақпараттың жетіспеушілігі, бәсекелес бастамалар, ұйым басшылығының жеткіліксіз қолдауы, оқытудың болмауы, мәселенің ауқымы, клиент пен консультанттың пікіріндегі қайшылықтар және басқа факторлар), соның ішінде клиенттің тәуекелдерін, консультанттың тәуекелдерін анықтау;
3. Тәуекелдерді азайту жөніндегі іс-қимыл жоспарын, ішкі және сыртқы коммуникациялар жоспарын әзірлеу/өзектендіру және үйлестіру;
4. Мәселенің өткірлігі, ұйым ресурстарының көлемін және консультанттың мүмкіндіктерін ескере отырып, жобаны әзірлеу мен енгізудің оңтайлы мерзімдерін клиентпен талқылау;
5. Клиентті басқарудың барлық деңгейлерінде, барлық мақсатты топтармен байланыс орнату, байланысты/байланыс арналарын, бағдарламалық-ақпараттық платформаны пайдалану;
6. Бірлескен жұмыс нәтижелері үшін клиентпен жауапкершілікті бөлісу, клиентке жағдайға өзіндік әсер ету шегі туралы, клиенттің өзі туралы және жобадан күтілетін нәтижеге қол жеткізудегі қосымша факторлардың рөлі туралы ескерту;
7. Клиенттің жұмыскерлері қарсылық танытқан жағдайда жұмыс істеуге жәрдемдесу;
8. Клиентпен өзара әрекеттесу кезінде міндеттерді шешу сапасына әсер ететін тәуекел факторларын бейтараптандыру жөнінде шаралар қабылдау.
Білімдер:
1. Тәуекелдерді басқару саласындағы заманауи үрдістер мен озық халықаралық технологиялар;
2. HR контекстіндегі тәуекел санаттары;
3. ISO 31000 принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 5:
Жұмыскерлердің қарсылығына және жаңа жағдайларға бейімделу қиындығына байланысты тәуекелдерді азайту
Машықтар:

17. Обеспечивать эффективность системы управления знаниями;
18. Обеспечивать качество выполненных работ;
19. Завершать проект/внедрять изменения;
20. Анализировать результаты внедрения проекта/изменений;
21. Получать обратную связь от клиента и оценку проведенной работы;
22. Проверять новые знания клиента и его понимание относительно методов дальнейшей реализации проекта;
23. Завершать финансовые расчеты с клиентом на основании договора оказания услуг.
Знания:
1. Операционные бизнес-модели;
2. Принципы организационного развития и дизайна;
3. Стейкхолдер-менеджмент;
4. Основные подходы к управлению изменениями;
5. Коммуникационная стратегия;
6. Теория систем и модели "вход-процесс-выход";
7. Применение системы сбалансированных показателей;
8. Технологии, методы и принципы HR-аналитики и HR-метрик.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 4:
Снижение рисков при управлении проектом/оказании услуги
Умения:
1. Использовать достоверные и научно обоснованные методы в области HR;
2. Определять риски, влияющие на успешную реализацию услуг/проекта (такие, как дефицит времени и других ресурсов, недостаток информации, конкурирующие инициативы, недостаточная поддержка руководства организации, недостаток обучения, масштабы проблемы, противоречия во мнениях клиента и консультанта и другие факторы), включая риски клиента, риски консультанта;
3. Разрабатывать/актуализировать и координировать план действий по снижению рисков, план внутренних и внешних коммуникаций;
4. Обсуждать с клиентом оптимальные сроки разработки и внедрения проекта с учетом остроты проблемы, объема ресурсов организации и возможностей консультанта;
5. Выстраивать коммуникации на всех уровнях управления клиента, со всеми целевыми группами, использовать связи/каналы коммуникаций, программно-информационной платформы;
6. Разделять ответственность с клиентом за результаты совместной работы, предупреждать клиента о пределах собственного влияния на ситуацию, о возможностях самого клиента и о роли дополнительных факторов в достижении ожидаемого эффекта от проекта;
7. Оказывать содействие в работе с сопротивлением работников клиента;
8. Принимать меры по нейтрализации рисковых факторов, влияющих на качество решения задач при взаимодействии с клиентом.
Знания:
1. Современные тенденции и передовые международные технологии в области управления рисками;
2. Категории риска в контексте HR;
3. Принципы ISO 31000.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 5:
Снижение рисков, связанных с сопротивлением работников и с трудностями адаптации к новым условиям
Умения:

1. Бағдарламаның/өзгерістер жоспарының сәтті іске асырылуына әсер ететін клиент-тапсырыс берушінің жұмыскерлерінің қарсылығына байланысты ықтимал тәуекелдерді анықтау, талдау;
2. Жұмыскерлердің қарсылық білдіру себептерін зерттеу, түсіністік таныту және жұмыс қарсылығымен жұмысты ұйымдастыру (күмән, наразылық, надандық, әрекетсіздік, құлықсыздық және т. б.);
3. Тәуекелдерді азайту жөніндегі іс-қимыл жоспарын, ішкі және сыртқы коммуникациялар жоспарын әзірлеу/өзектендіру және үйлестіру;
4. Клиентті үнемі хабардар етіп отыру және клиенттің барлық мүдделі мақсатты топтарын міндеттерді іске асыруға тарту;
5. Клиенттік ұйым жұмыскерлерінің өзгерістерге дайындығын қолдау және алу;
6. Жұмыскерлерді клиентке уақтылы, өзекті, қажетті ақпаратты, білімді және оларды өзгерістерге дайындауға арналған құралдарды ұсынуға үйрету;
7. Басқарудың барлық деңгейлерінде, барлық мақсатты топтармен байланыс орнату, байланыс/байланыс арналарын, бағдарламалық-ақпараттық платформаларды пайдалану;
8. Клиенттің жұмыскерлеріне жобаны/өзгерістерді басқару мәселелері бойынша консультация беру;
9. Жұмыскерлердің қарсылығымен жұмыс істеуге жәрдемдесу;
10. Клиенттік ұйым басшылығының ұйымның құндылықтары мен этикасына сәйкес келетін шешімдер қабылдауына жәрдемдесу.
Білімдер:
1. Халықаралық еңбек стандарттары, негізгі даму тенденциялары және еңбек қатынастары саласындағы озық халықаралық технологиялар;
2. Ұйым жұмыс істейтін сала және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
3. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен практикасы (diversity);
4. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары;
5. Кері байланыс беру түрлері/әдістері;
6. Ұйымдастырушылық мінез-құлық негіздері (көшбасшылықты ынталандыру теориялары);
7. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
8. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
9. Ұйымдастырушылық мәдениетіің түрлері, мәдени модельдер (мысалы, Холл, Хофстед, Шейн);
10. Ұйымдастырушылық мәдениет пен климатты талдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 5:
Консалтингтік ұйымда ішкі HR-процестердің тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Басқару жүйесін құру
Машықтар:
1. Ресурстарды жоспарлау, сапалы персоналды іріктеу және жалдау, жұмыста ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру бойынша ішкі саясатты анықтау;
2. Еңбек қатынастарын басқару;

1. Выявлять и анализировать потенциальные риски, связанных с сопротивлением работников клиента-заказчика, влияющих на успешную реализацию программы/плана изменений;
2. Изучать причины сопротивления работников, проявлять понимание и организовывать работу с сопротивлением работников (сомнения, недовольства, незнание, инертность, нежелание и т.п.);
3. Разрабатывать/актуализировать и координировать план действий по снижению рисков, план внутренних и внешних коммуникаций;
4. Постоянное информировать клиента и вовлекать все заинтересованные целевые группы клиента в реализацию задач;
5. Поддерживать и получать готовность работников клиентской организации к изменениям;
6. Обучать работников предоставлять клиенту своевременную, актуальную, достаточно необходимую информацию, знания и инструменты для подготовки их к изменениям;
7. Выстраивать коммуникации на всех уровнях управления, со всеми целевыми группами, использовать связь/каналы коммуникаций, программно-информационные платформы;
8. Консультировать работников клиента по вопросам управления проектом/изменениями;
9. Оказывать содействие работе с сопротивлением работников;
10. Оказывать содействие принятию руководством клиентской организации решений, которые соответствуют ценностям и этике организации.
Знания:
1. Международные стандарты труда, основные тенденции развития и передовые международные технологии в области трудовых отношений;
2. Сектор, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность;
3. Политики и практики организации в области равенства и разнообразия работников (diversity);
4. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления трудовыми отношениями;
5. Виды/методики предоставления обратной связи;
6. Основы организационного поведения (теории мотивации лидерства);
7. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
8. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
9. Виды организационных культур, культурные модели (например, Холл, Хофстед, Шейн);
10. Анализ организационной культуры и климата.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 5:
Обеспечение повышения эффективности внутренних HR-процессов в консалтинговой организации
Навык 1:
Построение системы управления
Умения:
1. Определять внутреннюю политику по планированию ресурсов, подбору и найму качественного персонала, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению;
2. Управлять трудовыми отношениями;

3. Жұмыскелерді оқыту және дамыту саясатын анықтау;
4. Персонал қызметінің тиімділігін, жиынтық көтермелеуді/сыйақыны басқару жөніндегі саясатты айқындау;
5. Консультантты кәсіби жетілдіру, оның кәсіби регалиясын және құзыреттіліктің басқа да куәліктерін растау (кәсіби қауымдастықтарға мүшелік, сертификаттау және т. б.) шараларын қабылдау/жәрдемдесу;
6. Консалтингтік ұйымның/консультант брендінің әсерін, клиенттердің қызмет таңдаудағы пікірлерін, беделін арттыруды анықтау;
7. Консультанттың әдістемелерімен, құралдарымен және жұмыс стилімен даралығы негізінде HR-консалтинг нарығында бәсекеге қабілеттілікті арттыруды қамтамасыз ету;
8. Құпиялылықтың сақталуын қамтамасыз ету, консультанттың клиент-ұйымның персоналымен өзара әрекеттесу саясатының қағидаттарын ұстану;
9. Білімді басқару, жедел әрекет ету мәдениетін дамыту (жедел кері байланысты қолдау, ақпарат алмасу мерзімдерін сақтау және т. б.);
10. Инновацияларды енгізу;
11. Консалтингтік ұйымнан тыс білім алуға жәрдемдесу;
12. Кері байланыс беру.
Білімдер:
1. Жұмыс берушінің бренді, оны құру және ілгерілету кезеңдері мен әдістері;
2. Жұмыс берушінің құндылық ұсынысы;
3. Персоналды іздеу, таңдау және іріктеу әдістері, әр әдістің артықшылықтары мен кемшіліктері, сондай-ақ қолданылатын әдістердің тиімділігін бағалау үшін HR-метрика; әңгімелесу жүргізу әдістемелері;
4. Үміткерлерді бағалау әдістері мен құралдары;
5. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
6. Мотивация және көшбасшылық теориясы;
7. Қатысу деңгейіне оң/теріс әсер ететін факторлар, қатысу деңгейі мен жұмыскердің әл-ауқатының, жұмыскердің қатысуы мен тиімділігі арасындағы байланыс;
8. Жұмыскерлерді жұмыста ұстап қалу әдістері; stay/exit-сұхбат принциптері;
9. Жиынтық ынталандыру жүйесінің теориялары мен практикасы;
10. Персоналдың қызметін бағалау, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау және болжау әдістері, еңбекті материалдық және материалдық емес ынталандыру нысандары;
11. HR қызметіне тарту, қанағаттануды зерттеу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
12. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
13. Тиімді коммуникацияларды құру әдістері мен принциптері;
14. Эмоционалды интеллект;
15. Халықаралық еңбек стандарттары, негізгі даму тенденциялары және персоналды оқыту мен дамыту саласындағы озық халықаралық технологиялар;
16. Персоналды оқыту мен дамытудың заманауи принциптері мен әдістері;
17. Оқыту теориялары, ұйымдағы оқыту деңгейлері;
18. Білімді сақтау стратегиялары;

3. Определять политику по обучению и развитию персонала;
4. Определять политику по управлению эффективностью деятельности персонала, совокупным поощрением/ вознаграждением;
5. Принимать меры/содействовать профессиональному совершенствованию консультанта, подтверждению его профессиональных регалий и других свидетельств компетентности (членство в профессиональных ассоциациях, сертификация и пр.);
6. Выявлять влияние бренда консалтинговой организации/ консультанта, мнения клиентов на выбор услуг, повышение репутации;
7. Обеспечивать повышение конкурентоспособности на рынке HR-консалтинга на основе индивидуальности консультанта с его методиками, инструментами и стилем работы;
8. Обеспечивать соблюдение конфиденциальности, следовать принципам политики взаимодействия консультанта с персоналом клиента-организации;
9. Управлять знаниями, развивать культуру быстрого реагирования (поддержание оперативной обратной связи, соблюдение сроков обмена информацией и пр.);
10. Внедрять инновации;
11. Содействовать приобретению знаний вне консалтинговой организации;
12. Предоставлять обратную связь.
Знания:
1. Бренд работодателя, этапы и методы для его построения и продвижения;
2. Ценностное предложение работодателя;
3. Методы поиска, подбора и отбора персонала, преимущества и недостатки каждого метода, а также HR-метрики для оценки эффективности используемых методов; методики проведения собеседований;
4. Методы и инструменты оценки кандидатов;
5. Этапы жизненного цикла работника;
6. Теории мотивации и лидерства;
7. Факторы, оказывающие позитивное/негативное влияние на уровень вовлеченности, взаимосвязь уровня вовлеченности и благосостояния работника, вовлеченности и эффективности работника;
8. Методы удержания работников; принципы stay/exit-интервью;
9. Теории и практики системы совокупного поощрения;
10. Методы оценки деятельности персонала, анализа количественного и качественного состава персонала и прогнозирования, формы материального и нематериального стимулирования труда;
11. Методы исследований вовлеченности, удовлетворенности услугами HR, нормы этики делового общения;
12. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
13. Методы и принципы построения эффективных коммуникаций;
14. Эмоциональный интеллект;
15. Международные стандарты труда, основные тенденции развития и передовые международные технологии в области обучения и развития персонала;
16. Современные принципы и методы обучения и развития персонала;
17. Теории обучения, уровни обучения в организации;
18. Стратегии удержания знаний;

19. Мансаптық өсу әдістері, мансапты басқару философиясы;
20. Коучинг негіздері, тәлімгерлік мүмкіндіктері;
21. Құзыреттілік модельдері, дағдылар мен құзыреттерді дамыту тәсілдері;
22. Жұмыскердің өмірлік циклінің кезеңдері;
23. Білім алмасу әдістері, көшбасшылықты дамыту әдістері;
24. Қажеттіліктерді бағалау әдістері (мысалы, ұйымдастырушылық, оқу);
25. ADDIE моделі және педагогикалық дизайнның өзге де тәсілдері;
26. Сабақтастықты жоспарлау әдістері;
27. Еңбек ұжымын қалыптастыру әдістері және талдау (олқылықтар мен шешімдер, іске асыру және бағалау, сұраныс пен ұсыныс, еңбек ұжымының профилі).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Корпоративтік мәдениетті дамыту
Машықтар:
1. Корпоративтік мәдениет диагностикасының нәтижелерін талдау;
2. Мақсатты корпоративтік мәдениеттің дамуына тиімді әсер ететін HR технологиялары мен тәжірибелерін анықтау;
3. Корпоративтік мәдениетке қатысты ұйымдастырушылық мүмкіндіктерді, олардың мінез-құлық деңгейіндегі көріністерін анықтау;
4. Ұйым алға қойған мақсатқа жетуі үшін стратегиялық сессиялар өткізу, мінез-құлық сценарийлерін әзірлеу;
5. Құндылықтарды, құзыреттілік модельдерін (мақсаттарға сәтті жету үшін қажетті қасиеттер мен дағдылар жиынтығы), бизнес стратегиясына сәйкес корпоративтік мәдениетті анықтау;
6. Тұлғааралық қатынастарды басқару әдістерін қолдану, топта жұмыс жасау;
7. Коммуникациялар жоспарын, корпоративтік мәдениетті қалыптастыру мен дамытудың жол картасын әзірлеу, оларды іске асыру;
8. Ұйым ішінде де, одан тыс жерлерде де тұлғааралық қатынастар жүйесін ұйымдастыра отырып, ұйым ішінде байланыс құру;
9. Сыртқы мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен) өзара әрекеттесу;
10. Басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру.
Білімдер:
1. Корпоративтік мәдениетті басқару, жұмыскерлердің тиімділігін арттыру саласындағы халықаралық практика;
2. Корпоративтік құндылықтар және оларды HR процестері мен процедуралары арқылы басқару механизмдері;
3. Корпоративтік мәдениетті зерттеуді жүргізудің теориялық тұжырымдамалары;
4. Зерттеу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
5. HR қызметіне тарту, қызметке қанағаттануды зерттеу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
6. Сандық және сапалық деректермен жұмыс істеу принциптері (математика, статистика негіздері, зерттеудің сандық және сапалық әдістері);
7. Психология, психофизиология, мәдениеттану және еңбек әлеуметтануының негіздері;
8. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық және мәдени ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
9. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;

19. Методики карьерного роста, философии управления карьерой;
20. Основы коучинга, возможности наставничества;
21. Модели компетенций, подходы к развитию навыков и компетенций;
22. Этапы жизненного цикла сотрудника;
23. Методики обмена знаниями, методики развития лидерства;
24. Методики оценки потребностей (например, организационные, учебные);
25. Модель ADDIE и другие подходы педагогического дизайна;
26. Методики планирования преемственности;
27. Методики и анализ формирования трудового коллектива (пробелы и решения, реализация и оценка, спрос и предложение, профиль трудового коллектива).
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Развитие корпоративной культуры
Умения:
1. Анализировать результаты диагностики корпоративной культуры;
2. Определять HR-технологии и практики, которые наиболее эффективно повлияют на развитие целевой корпоративной культуры;
3. Определять организационные возможности, относящиеся к корпоративной культуре, их проявление на поведенческом уровне;
4. Проводить стратегические сессии, разрабатывать поведенческие сценарии для достижения целей организации;
5. Определять ценности, модели компетенций (набор качеств и навыков, необходимых для успешного достижения целей), корпоративную культуру в соответствии со стратегией бизнеса;
6. Применять методы управления межличностными отношениями, работать в команде;
7. Разрабатывать план коммуникаций, дорожную карту формирования и развития корпоративной культуры, реализовывать их;
8. Выстраивать коммуникации внутри организации, организовывая систему межличностных отношений как внутри, так и во вне организации;
9. Выстраивать взаимодействие с внешними заинтересованными лицами (стейкхолдерами);
10. Консультировать руководство и работников.
Знания:
1. Международная практика в области управления корпоративной культурой, повышения эффективности работников;
2. Корпоративные ценности и механизмы управления ими через HR процессы и процедуры;
3. Теоретические концепции проведения исследований корпоративной культуры;
4. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
5. Методы исследований вовлеченности, удовлетворенности услугами HR, нормы этики делового общения;
6. Принципы работы с количественными и качественными данными (основы математики, статистики, количественные и качественные методы исследования);
7. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
8. Методы изучения психологических и культурных особенностей трудовой деятельности работников;
9. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;

10. Ұйымдастырушылық мәдениеттердің түрлері, мәдени модельдер (мысалы, Холл, Хофстед, Шейн).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Шығындар мен тәуекелдерді басқару
Машықтар:
1. Ішкі коммуникациялар жоспарын әзірлеу, өзгерістерді басқару, хабардарлық пен кері байланысты қамтамасыз ету;
2. Кадрлық аудит жүргізу;
3. Өзгерістер енгізу;
4. Автоматтандыру мүмкіндігін, цифрлық мүмкіндіктерді пайдалануды қоса алғанда, анықталған басым міндеттерге қол жеткізуге бағытталған инновациялар мен өзгерістерді, перспективалық бастамаларды әзірлеу және қолдау;
5. Жобалау топтарының қызметін қалыптастыру және бақылау;
6. Тұрақты моральдық және материалдық қолдаусыз ең үлкен тәуекелге ұшырайтын бастамалар мен жобаларға басымдық беруді қоса алғанда, HR қызметін бақылау және мониторингілеу;
7. Персонал шығындарын жоспарлау және бюджеттеу;
8. Тұлғааралық қарым-қатынас мәселелерін шешу;
9. Клиенттерге қатысты консультанттардың мінез-құлық мәселелерін шешу;
10. Ішкі коммуникацияларды басқару, өзгерістерді басқару, хабардарлық пен кері байланысты қамтамасыз ету;
11. Тәуекелдерді проактивті бағалауды, HR тәуекелдерін азайтуды және алдын алуды орындау.
Білімдер:
1. Халықаралық және жергілікті еңбек нарықтарындағы үрдістерді бағалау және т. б.;
2. Адам ресурстарын басқарумен байланысты тәуекелдерді жіктеу және тұрақты мониторинг жүргізу;
3. HR қызметінің тиімділігін бағалау, жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу;
4. HR-тәуекелдерді басқару және басқару жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу (яғни олардың деңгейін мониторингілеу, тәуекелдік оқиғалардың басталуын болдырмау және салдарын жою жөніндегі іс-шараларды іске асыру);
5. HR тәуекелдерін болдырмайтын немесе жеңілдететін саясатты қалыптастыру/шаралар қабылдау;
6. Адам ресурстарын басқару саласында тәуекелді іске асыру жағдайында ықтимал салдарларды болжау;
7. Дағдарысқа қарсы шаралар қабылдау, тәуекелдерді азайту және алдын алу мақсатында іс-шаралар өткізу;
8. HR тәуекелдерін бақылау;
9. Өзгерістерді басқару, жұмыскерлердің қарсылығымен жұмыс;
10. Тұлғааралық қатынастар мен ішкі коммуникациялар жүйесін жолға қою;
11. Бизнес менеджментімен, мүдделі тұлғалармен байланыс орнату, проблемаларды басшылыққа алу және оларды шешу жолдарын ұсыну;
12. Адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру;
13. Заманауи басқару шешімдерін қабылдау;
14. Этикалық нормаларды қолдану;
15. HR бюджетін бақылау, шығындарды бағалау және мониторингілеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну, ситуациялық шешім қабылдау
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Стратегиялық ойлау
Клиентке бағдарлану
Нәтижеге бағдарлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Персонал жөніндегі директор
7
Персоналды іздеу және іріктеу бөлімшесінің басшысы
7
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі басшы
7
Персоналды дамыту жөніндегі басшысы
7
Бизнесті басқару және жүргізу мәселелері жөніндегі консультант
7
Таланттарды (мансапты) басқару жөніндегі басшы
7
Әлеуметтік-еңбек қатынастар жөніндегі басшы
7
HR бизнес серіктесі

10. Виды организационных культур, культурные модели (например, Холл, Хофстед, Шейн).
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Управление потерями и рисками
Умения:
1. Разрабатывать план внутренних коммуникаций, управлять изменениями, обеспечивать информированность и обратную связь;
2. Проводить кадровый аудит;
3. Внедрять изменения;
4. Разрабатывать и поддерживать инновации и изменения, перспективные инициативы, направленные на достижение выявленных приоритетных задач, включая использование возможности автоматизации, цифровых возможностей;
5. Формировать и мониторить деятельность проектных команд;
6. Контролировать и мониторить HR-деятельность, включая первоочередное внимание инициативам и проектам, которые подвергаются наибольшему риску без постоянной моральной и материальной поддержки;
7. Планировать и бюджетировать расходы на персонал;
8. Решать проблемы межличностного взаимодействия;
9. Решать проблемы поведения консультантов по отношению к клиентам;
10. Управлять внутренними коммуникациями, управлять изменениями, обеспечивать информированность и обратную связь;
11. Выполнять проактивную оценку рисков, минимизацию и профилактику HR-рисков.
Знания:
1. Оценка тенденций на международном и местном рынках труда и т.д.;
2. Классификация рисков, связанных с управлением человеческими ресурсами, и постоянный мониторинг;
3. Оценка эффективности HR-деятельности, выработка рекомендаций по улучшению;
4. Разработка плана мероприятий по управлению HR-рисками и управлением ими (т. е. мониторинг их уровня, реализация мероприятий по предотвращению наступления и ликвидации последствий рисковых событий);
5. Формирование политик/ принятие мер, исключающих или смягчающих HR-риски;
6. Прогнозирование возможных последствий в случае реализации риска в сфере управления человеческими ресурсами;
7. Принятие антикризисных мер, проведение мероприятий с целью минимизации и профилактики рисков;
8. Контроль уровня HR-рисков;
9. Управление изменениями, работа с сопротивлением работников;
10. Налаживание межличностных взаимоотношений и системы внутренних коммуникаций;
11. Коммуникации с менеджментом бизнеса, заинтересованными лицами, доведение до руководства проблем и предложение путей их решения;
12. Консультирование руководства и работников по вопросам управления человеческими ресурсами;
13. Принятие своевременных управленческих решений;
14. Применение этических норм;
15. Мониторинг, оценка затрат и контроль бюджетирования HR.
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса, ситуационное принятие решений
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Клиентоориентированность
Ориентация на результат
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор по персоналу
7
Руководитель подразделения по поиску и подбору персонала
7
Руководитель по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников
7
Руководитель по развитию персонала
7
Консультант по вопросам управления и ведения бизнеса
7
Руководитель управления талантами (карьерой)
7
Руководитель по управлению социально-трудовыми отношениями
7
HR бизнес-партнер

11. "HR бизнес серіктесі" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
2422-1-031
Кәсіптің атауы:
HR бизнес серіктесі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл (оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында немесе басшы лауазымдарда кемінде 3 жыл) жұмыс тәжірибесі
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Персоналды басқару саласындағы бизнес-серіктестік жөніндегі менеджер
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі басшы
Персоналды дамыту жөніндегі басшы
Персоналды басқару жөніндегі бизнес серіктестер тобының басшысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Тараптардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында бизнестің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін таланттарды дамытуға және өзгерістердің тиімділігіне, ұйымның стратегиялық мақсаттары мен тиімділігіне қол жеткізуде бизнес стратегиясын іске асыруға барынша жәрдемдесуге назар аудара отырып, адам ресурстарын басқару стратегиясын бақылау, үйлестіру және іске асыру, сондай-ақ адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын тиімді орындау арқылы бизнес нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында бизнес менеджментіне ықпал ету және өзара іс-қимыл жасау үшін операциялық бизнес-модельге (егер біліктіліктің 8 деңгейімен қолайлы болса) сәйкес HR-бизнес әріптесі қызметіне башылық жасау және үйлестіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын әзірлеуге жәрдемдесу. Бизнес стратегиясын және HR стратегиясын/саясатын көшбасшылардың талап етілетін мінез-құлқына аудару және бизнестің тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету
2. Стратегиялық бизнес мақсаттарды іске асыру үшін HR-инфрақұрылымды (әдістемелер, процестер, технологиялар, құралдар) енгізу
3. Бизнес менеджментімен, клиенттермен, мүдделі тараптармен қарым-қатынас құру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
1. Адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын әзірлеуге жәрдемдесу. Бизнес стратегиясын және HR стратегиясын/саясатын көшбасшылардың талап етілетін мінез-құлқына аудару және бизнестің тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету
Дағды 1:
Бизнес стратегиясын ұйымдастыруды талдау
Машықтар:
1. Ұйымның көзқарасын, миссиясын және бизнес мақсаттарын бағалау;

11. Карточка профессии "HR бизнес-партнер":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
2422-1-031
Наименование профессии:
HR бизнес-партнер
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 5 лет (из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами или на руководящих должностях)
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
Менеджер по бизнес-партнерству в области управления персоналом
Руководитель по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников
Руководитель по развитию персонала
Руководитель группы бизнес-партнеров по управлению персоналом
Основная цель деятельности:
Контроль, координация и реализация стратегии по управлению человеческими ресурсами с фокусом на развитие талантов и эффективность изменений для удовлетворения потребностей бизнеса с целью обеспечения защиты прав и интересов сторон, максимальное содействие реализации стратегии бизнеса в достижении стратегических целей и эффективности организации, а также руководство и координация деятельностью HR- бизнес-партнеров согласно операционной бизнес-модели (если приемлемо с 7 уровнем квалификации) для взаимодействия и оказания влияния на менеджмент бизнеса с целью достижения бизнес-результатов посредством эффективного выполнения стратегии/политики по управлению человеческими ресурсами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Содействие в разработке стратегии/политики управления человеческими ресурсами. Трансляция бизнес-стратегии и HR стратегии/политики в требуемое поведение лидеров и обеспечение повышения эффективности бизнеса
2. Внедрение HR-инфраструктуры (методики, процессы, технологии, инструменты) для реализации стратегических бизнес целей
3. Построение взаимоотношений с менеджментом бизнеса, клиентами, заинтересованными сторонами
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Содействие в разработке стратегии/политики управления человеческими ресурсами. Трансляция бизнес-стратегии и HR стратегии/политики в требуемое поведение лидеров и обеспечение повышения эффективности бизнеса
Навык 1:
Анализ бизнес-стратегии организации
Умения:
1. Оценивать видение, миссию и бизнес-цели организации;

2. Ұйымның бизнес-стратегиясын (бизнес-мақсаттар, бизнес-процестер және бизнес-қажеттіліктер, бизнес-құзыреттер, бизнестің ішкі мүмкіндіктері) талдау;
3. Ұйымның ішкі және сыртқы ортасын зерттеу, сыртқы ортаның қиындықтарын анықтау;
4. Бизнес-ортадағы дамудың басым тенденцияларын бөліп көрсету;
5. Қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңге, бизнестің талаптарына ұйымның бизнесін дамытудың стратегиялық көзқарасын түсіну және бағалау;
6. Ұйымның басқару қызметіне, бизнес-міндеттерді шешу процесіне және оларға тең тарап (стратегиялық әріптес) ретінде қол жеткізу үшін қажетті құралдар жасау процесіне тарту;
7. Ұйымның басшылығына HR басқару мәселелері бойынша кеңес беру;
8. Бизнеспен, басқа мүдделі тұлғалармен қарым-қатынас жасау, өзара іс-қимыл жасау.
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджмент, маркетинг, корпоративтік қаржы, макро және микроэкономика, басқару есебі, ұйымдық даму, тәуекел-менеджмент туралы терең практикалық және теориялық білім;
2. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен көзқарасы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнесті басқару негіздері;
3. Операциялық бизнес модельдері;
4. Ұйымдық даму және дизайн
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Ұйымның адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын талдау
Машықтар:
1. Ағымдағы және болашақ кадрлық олқылықтарды/қиындықтарды анықтау үшін еңбек нарығын, жұмыс күшінің сұранысы мен ұсынысын бағалауды талдау;
2. HR аналитикасының нәтижелерін талдау;
3. HR-метрикаларды (кадрлардың ауысуы, іріктеу және ұстап қалу, құзыреттілік, жұмыскерлер, қанағаттану және жұмысқа құлшыныс, адалдық), жоспарлауды, басқарушылық шешімдер қабылдауды ескере отырып, жағдайды болжау;
4. Ұйымның басшылығына HR басқару мәселелері бойынша кеңес беру;
5. Бизнес менеджментімен, HR сараптама орталығымен, HR қызмет көрсету орталығымен, басқа да мүдделі тараптармен/стейкхолдерлермен қарым-қатынас жасау, өзара іс-қимыл жасау
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи даму тенденциялары мен озық халықаралық технологиялар, жиынтық көтермелеу тұжырымдамалары;
2. Операциялық бизнес модельдері;
3. Ұйымдық даму және дизайн;
4. Мотивация жүйесінің теориялары мен тәжірибелері, HR процестері және бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқару құралдары;
5. Ұйыық мінез-құлық саласындағы білім (көшбасшылықты мотивациялау теориясы);
6. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, ақпараттық қауіпсіздік;

2. Анализировать бизнес-стратегию организации (бизнес-целей, бизнес-процессов и бизнес-потребностей, бизнес-компетенций, внутренних возможностей бизнеса);
3. Исследовать внутреннее и внешнее окружение организации, определять вызовы внешней среды;
4. Выделять приоритетные тенденции развития в бизнес-среде;
5. Понимать и оценивать стратегическое видение развития бизнеса организации на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный период, ожиданий бизнеса;
6. Вовлечься в управленческую деятельность организации, в процесс решения бизнес-задач и создания необходимого инструментария для их достижения, в качестве равной стороны (стратегического партнера);
7. Консультировать руководство организации по вопросам управления HR;
8. Коммуницировать, взаимодействовать с бизнесом, иными заинтересованными лицами.
Знания:
1. Глубокие практические и теоретические знания стратегического менеджмента, маркетинга, корпоративных финансов, макро и микроэкономики, управленческого учета, организационного развития, риск-менеджмента;
2. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования;
3. Операционные бизнес-модели;
4. Организационное развитие и дизайн
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Анализ стратегии/политики управления человеческими ресурсами организации
Умения:
1. Анализировать рынок труда, оценку спроса и предложения рабочей силы, чтобы определить текущие и будущие пробелы/вызовы в кадрах;
2. Анализировать результаты HR-аналитики;
3. Прогнозировать ситуацию с учетом HR-метрик (текучесть кадров, подбор и удержание, компетентность, работников, удовлетворенность и вовлеченность, лояльность), планирования, принятия управленческих решений;
4. Консультировать руководство организации по вопросам управления HR;
5. Коммуницировать, взаимодействовать с менеджментом бизнеса, Центром экспертизы HR, Центром обслуживания HR, иными заинтересованными сторонами/стейкхолдерами
Знания:
1. Современные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, концепции совокупного поощрения;
2. Операционные бизнес-модели;
3. Организационное развитие и дизайн;
4. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
5. Знания в области организационного поведения (теории мотивации лидерства);
6. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, информационная безопасность;

7. Персоналға қажеттілікті жоспарлау және болжау әдістері;
8. Персоналдың қызметін бағалау әдістері;
9. Аудит жүргізу, процестерді бақылау, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
10. Ұйым жұмыс істейтін секторлар және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар
11. Сандық және сапалық деректермен жұмыс істеу принциптері (математика, статистика негіздері, зерттеудің сандық және сапалық әдістері);
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Бизнес стратегиясын және HR саясатын/стратегиясын көшбасшылардың талап етілетін мінез-құлқына аудару және бизнестің тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйымның басқару қызметіне, бизнес-міндеттерді іске асыру процестеріне қатысуды және оларға тең тарап ретінде қол жеткізу үшін қажетті құралдар жасауды қамтамасыз ету.
2. Ұйымның бизнес мақсаттары мен операциялық моделін ескере отырып, HR жұмысының барлық бағыттары бойынша стратегиялық көзқарасты қалыптастыруға жәрдемдесу.
3. Бизнес мақсаттарын, бизнестің кадрларға қажеттіліктерін ескере отырып, ұйымдық құрылымды құруды, жұмыскерлер мен бөлімшелердің жауапкершілік аймағын анықтауды қамтамасыз ету.
4. Клиенттердің бизнес мақсаттары мен қажеттіліктерін ескере отырып, адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын әзірлеуге жәрдемдесу.
5. Адам ресурстарын басқару стратегиясын/саясатын іске асыру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру және әзірлеу.
6. Өзгерістерді басқаруды қамтамасыз етіңіз.
7. Бизнес-қажеттіліктерді HR-бастамаларға түрлендіруді және оларды іске асыруды қамтамасыз ету.
8. Бизнес-бағыттар бойынша HR бизнес-серіктестердің ұсыныстарын ескере отырып, бизнес-бағыттар бойынша персоналға қажеттіліктерді жоспарлау.
9. Көрсеткіштерді қолданыңыз, нәтижелерді іскери операцияларға біріктіріңіз.
10. ҚР еңбек заңнамасының және ұйым мен жұмыскерлер арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеуге байланысты өзге де нормативтік құқықтық актілердің нормаларын сақтау және қолдану.
11. Адам ресурстарын басқаруда корпоративтік және этикалық нормаларды қолдану.
12. Ұйым басшылығына және жұмыскерлерге адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша кеңес беріңіз.
13. Ішкі клиенттерге корпоративтік саясат және HR процедуралары бойынша кеңес беріңіз.
14. Бюджетті қалыптастыруға және ресурстарды, адами капиталға инвестицияларды бөлуге жәрдемдесу, инвестицияларды қайтару деңгейін бағалау, барлық HR-қызметтің және жекелеген HR-жобалардың тиімділігін өлшеу, оларды нарықтық көрсеткіштермен салыстыру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқарудың заманауи процестері мен құралдары, кадрлық іс жүргізу.
2. Өзгерістерді басқару.

7. Методы планирования и прогнозирования потребности в персонале;
8. Методы оценки деятельности персонала;
9. Методы проведения аудита, контроллинга процессов, анализа количественного и качественного состава персонала;
10. Сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность
11. Принципы работы с количественными и качественными данными (основы математики, статистики, количественные и качественные методы исследования);
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Трансляция бизнес-стратегии и HR политики/стратегии в требуемое поведение лидеров и обеспечение повышения эффективности бизнеса
Умения:
1. Обеспечить вовлечение в управленческую деятельность организации, в процессы реализации бизнес-задач, и создание необходимого инструментария для их достижения, в качестве равной стороны.
2. Содействовать формированию стратегического видения по всем направлениям работы HR с учетом бизнес-целей и операционной модели организации.
3. Обеспечить построение организационной структуры с учетом бизнес-целей, потребностей бизнеса в кадрах, определение зоны ответственности работников и подразделений.
4. Содействовать в разработке стратегии/политики управления человеческими ресурсами с учетом бизнес-целей и потребностей клиентов.
5. Координировать и разрабатывать мероприятия по реализации стратегии/политики управления человеческими ресурсами.
6. Обеспечить управление изменениями.
7. Обеспечить трансформацию бизнес-потребностей в HR-инициативы и их реализация.
8. Планировать потребности в персонале по бизнес-направлениям, с учетом предложений HR бизнес-партнеров по бизнес-направлениям.
9. Использовать метрики, интегрировать результаты в бизнес-операции.
10. Соблюдать и применять нормы трудового законодательства РК и иных нормативных правовых актов, связанных с регулированием взаимоотношений между организацией и работниками.
11. Применять корпоративные и этические нормы в управлении человеческими ресурсами.
12. Консультировать руководство организации и работников по вопросам управления человеческими ресурсами.
13. Консультировать внутренних клиентов по корпоративным политикам и HR процедурам.
14. Содействовать в формировании бюджета и распределении ресурсов, инвестиций в человеческий капитал, оценивать уровень возврата инвестиций, измерять эффективность всей HR-деятельности и отдельных HR-проектов, сопоставлять их с рыночными показателями.
Знания:
1. Современные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами, кадровое делопроизводство.
2. Управление изменениями.

3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
4. Даму мен тиімділікті басқару әдістері (SWOT талдауы, ROI, EBITDA, profit, market share және т.б.), экономикалық тиімділікті анықтау.
5. Жобаларды жүргізу.
6. Ұйым жұмыс істейтін секторды және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторларды білу.
7. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен тәжірибесін білу (diversity).
8. Еңбек қатынастары саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары.
9. Кері байланыс беру түрлері/әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 2:
Стратегиялық бизнес мақсаттарды іске асыру үшін HR-инфрақұрылымды (әдістемелер, процестер, технологиялар, құралдар) енгізу
Дағды 1:
Құндылықтарды енгізу, корпоративтік мәдениетті қалыптастыру және дамыту
Машықтар:
1. Корпоративтік мәдениет диагностикасының нәтижелерін талдау;
2. Мақсатты корпоративтік мәдениеттің дамуына тиімді әсер ететін HR-технологиялары мен тәжірибелерін енгізу;
3. Корпоративтік мәдениетке қатысты ұйымдастырушылық мүмкіндіктерді, олардың мінез-құлық деңгейінде көрінуін анықтау;
4. Стратегиялық сессиялар өткізу, HR бизнес-серіктестерімен бірлесіп ұйымның мақсаттарына жету үшін мінез-құлық сценарийлерін әзірлеу;
5. Құндылықтарды, құзыреттілік модельдерін (мақсаттарға сәтті жету үшін қажетті қасиеттер мен дағдылар жиынтығы), бизнес стратегиясына сәйкес корпоративтік мәдениеттің мақсатты моделін анықтау және енгізу;
6. Тұлғааралық қатынастарды Басқару, командада жұмыс істеу әдістерін қолдану;
7. Мінез-құлық/этика кодексін енгізу;
8. Жұмысшылардың қарсылығымен жұмыс істеу;
9. Коммуникациялар жоспарын, корпоративтік мәдениетті қалыптастыру мен дамытудың Жол картасын әзірлеу, олардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
10. Жұмыскерлердің қатысу деңгейін зерттеуді ұйымдастыру, зерттеу нәтижелерін талдау;
11. Ұйым ішінде құндылықтар мен корпоративтік мәдениет мәселелері, тұлғааралық қатынастар жүйесін құра отырып, қатысу деңгейін зерттеу нәтижелері бойынша қарым-қатынас жасау;
12. Басшылық пен жұмыскерлерге HR мәселелері бойынша кеңес беру.
Білімдер:
1. Бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы мен пайымы, Стратегиялық жоспарлау және бизнесті басқару негіздері, бағдарламалардың экономикалық тиімділігін анықтау;
2. Өзгерістерді басқару;
3. Корпоративтік мәдениетті басқару, жұмыскерлердің тиімділігін арттыру саласындағы халықаралық практика;
4. Корпоративтік құндылықтар және оларды басқару механизмдері HR процестер мен процедуралар;

3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов.
4. Методы управления развитием и эффективностью (SWOT-анализ, знание ROI, EBITDA, profit, market share и т. д.), определения экономической эффективности.
5. Ведение проектов.
6. Знание сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность.
7. Знание политик и практик организации в области равенства и разнообразия работников (diversity).
8. Последствия несоблюдения политик и практик в области трудовых отношений.
9. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Внедрение HR-инфраструктуры (методики, процессы, технологии, инструменты) для реализации стратегических бизнес целей
Навык 1:
Внедрение ценностей, формирование и развитие корпоративной культуры
Умения:
1. Анализировать результаты диагностики корпоративной культуры;
2. Внедрять HR-технологии и практики, которые наиболее эффективно повлияют на развитие целевой корпоративной культуры;
3. Определять организационные возможности, относящиеся к корпоративной культуре, их проявление на поведенческом уровне;
4. Проводить стратегические сессии, разрабатывать поведенческие сценарии для достижения целей организации совместно с HR бизнес-партнерами;
5. Определять и внедрять ценности, модели компетенций (набор качеств и навыков, необходимых для успешного достижения целей), целевую модель корпоративной культуры в соответствии со стратегией бизнеса;
6. Применять методы управления межличностными отношениями, работы в команде;
7. Внедрять кодекс поведения/этики;
8. Работать с сопротивлением работников;
9. Разрабатывать план коммуникаций, дорожной карты формирования и развития корпоративной культуры, обеспечивать их реализацию;
10. Организовывать исследования уровня вовлеченности работников, анализировать результаты исследования;
11. Коммуницировать внутри организации по вопросам ценностей и корпоративной культуры, результатам исследования уровня вовлеченности, выстраивая систему межличностных отношений;
12. Консультировать руководство и работников по вопросам HR.
Знания:
1. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования, определение экономической эффективности программ;
2. Управление изменениями;
3. Международная практика в области управления корпоративной культурой, повышения эффективности работников;
4. Корпоративные ценности, и механизмы управления ими через HR процессы и процедуры;

5. Корпоративтік мәдениетті зерттеуді жүргізудің теориялық тұжырымдамалары;
6. Зерттеу әдістемесі: дизайн, әдістер, стратегия, құралдар жиынтығы;
7. Сандық және сапалық деректермен жұмыс істеу принциптері (математика, статистика негіздері, зерттеудің сандық және сапалық әдістері);
8. Психология, психофизиология, мәдениеттану және еңбек әлеуметтануының негіздері;
9. Жұмыскерлердің еңбек қызметінің психологиялық және мәдени ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
10. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
11. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары;
12. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, HR қызмет көрсету қызметтері, ақпараттық, HR саласындағы қауіпсіздік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саясатын енгізу
Машықтар:
1. Бизнес-стратегия мен операциялық модельдің қажеттіліктерін ескере отырып, ұйымдық құрылымды, штаттық кестені құруға, жұмыскерлер мен бөлімшелердің жауапкершілік аймағын анықтауға жәрдемдесу (ережелер, лауазымдық нұсқаулықтар/лауазымдардың сипаттамасы);
2. Ұйымның бизнес мақсаттарын ескере отырып, ресурстарды жоспарлау, іріктеу және жалдау, ұстап қалу және жылжыту, босату және толықтыру саясатын енгізу;
3. Еңбек ресурстарын қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге жоспарлауды және болжауды қамтамасыз ету, оның ішінде процестерді цифрландыру және автоматтандыру жағдайында адам ресурстарын қайта бөлуді ескере отырып, еңбек нарығы, көші-қон процестері;
4. Жұмыс берушінің құндылық ұсынысын іске асыруды, жұмыс берушінің брендін дамытуды қамтамасыз ету;
5. Еңбек қатынастарын басқару;
6. Ұйымның бизнес шешімдерін қолдау үшін HR көрсеткіштері мен ағымдағы HR аналитикасын пайдаланыңыз;
7. Бизнес қажеттіліктерін HR бастамаларына/ жобаларына және оларды жүзеге асыруға түрлендіруге ықпал ету;
8. Ұйымның адам ресурстарын басқару бойынша бюджет шығыстарын жоспарлауға және бақылауға жәрдемдесу;
9. Этикалық нормаларды сақтау және қолдану;
10. Мүдделі тұлғалармен өзара әрекеттесу;
11. Жұмыскерлер өкілдерімен HR мәселелері бойынша келіссөздер жүргізу;
12. Ақпараттық жүйелермен, HR сандық платформаларымен және мәліметтер базасымен жұмыс істеу, озық технологияларды, цифрлық шешімдерді қолдану (жалдау боттары, роботтандыру және т. б.);
13. Басшылық пен жұмыскерлерге HR құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңес беру. Кері байланыс беру;

5. Теоретические концепции проведения исследований корпоративной культуры;
6. Методология проведения исследования: дизайн, методы, стратегия, инструментарий;
7. Принципы работы с количественными и качественными данными (основы математики, статистики, количественные и качественные методы исследования);
8. Основы психологии, психофизиологии, культурологии и социологии труда;
9. Методы изучения психологических и культурных особенностей трудовой деятельности работников;
10. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
11. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
12. Цифровые платформы в области HR, автоматизации HR-процессов, сервисов обслуживания HR, информационной, безопасности в области HR.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Внедрение политики по планированию ресурсов, подбору и найму, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению
Умения:
1. Содействовать построению организационной структуры, штатного расписания с учетом потребностей бизнес-стратегии и операционной модели, определению зоны ответственности работников и подразделений (положения, должностные инструкции/описания должностей);
2. Внедрять политику по планированию ресурсов, подбору и найму, удержанию и продвижению, высвобождению и восполнению с учетом бизнес-целей организации;
3. Обеспечить планирование и прогнозирование трудовых ресурсов на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды, в т.ч. учитывая возможное перераспределение человеческих ресурсов в условиях цифровизации и автоматизации процессов, рынок труда, миграционные процессы;
4. Обеспечить реализацию ценностного предложения работодателя, развитие бренда работодателя;
5. Управлять трудовыми отношениями;
6. Использовать HR-метрики и актуальную HR-аналитику для поддержки бизнес-решений организации;
7. Способствовать трансформации бизнес-потребностей в HR-инициативы/ проекты и их реализация;
8. Содействовать планированию и контролю расходов бюджета по управлению человеческими ресурсами организации;
9. Соблюдать и применять этические нормы;
10. Взаимодействовать с заинтересованными лицами;
11. Вести переговоры по вопросам HR c представителями работников;
12. Работать с информационными системами, цифровыми платформами HR и базами данных, применять передовые технологии, цифровые решения (рекрутмент боты, роботизация и т.д.);
13. Консультировать руководство и работников по вопросам, входящим в компетенцию HR. Предоставлять обратную связь;

14. Мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және кәсіби қауымдастықтарда HR мәселелері бойынша ұйымның мүдделерін білдіру.
Білімдер:
1. Клиенттердің бизнес мақсаттары мен қажеттіліктерін ескере отырып, адам ресурстарын басқару стратегиясы/саясаты.
2. Бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқарудың жиынтық ынталандыру жүйелері, HR процестері және құралдары;
3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары
5. Кері байланыс беру түрлері/әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
HR-процестерді, технологияларды және құралдарды енгізу
Машықтар:
1. Құзыретті кадрларды мотивациялау, бейімделу, ұстап тұру, персоналды бағалау және дамыту жүйелерін, персоналдың тиімділігі мен қатысуын басқаруды, персонал арасындағы сабақтастық жүйелерін және персоналдың әлеуетін басқару/таланттарды басқару, еңбек тәртібі және қауіпсіз еңбек жағдайларын сақтау.
2. Еңбекті тану және көтермелеу бағдарламаларын қолдану.
3. Өзгерістерді басқару.
4. HR Тәуекелдерін басқару (тәуекелдерді бақылау, азайту және алдын алу).
5. Жобаларды сәтті жүзеге асыру үшін жобаларды жүргізу және жұмыстарды үйлестіру.
6. Жиынтық ынталандыру жүйелерін енгізу және қолдау.
7. Мүдделі тараптардың мүдделерін қорғау үшін бағдарламалар енгізу.
8. Адам ресурстарын басқару процестеріне өзгерістер, стандарттау, біріздендіру, автоматтандыру бағдарламаларын енгізу. Бұзушылықтар анықталған және рәсімдер сақталмаған жағдайда түзету іс-шараларының орындалуын қамтамасыз ету.
9. Байланыстардың/коммуникациялардың әртүрлі түрлерін, оларды үйлестіруді қолдану
10. Ішкі клиенттермен/ жұмыскерлермен өзара әрекеттесу.
11. HR сараптама орталығынан, қызмет көрсету орталығынан сараптамалық қолдау және кеңес алу.
12. Тараптардың өзара іс-қимылы шеңберінде туындайтын мәселелер бойынша кеңес беру.
13. Адам ресурстарын басқаруда еңбек заңнамасының принциптері мен нормаларын, этикалық нормаларды қолдану.
14. Тұлғааралық қатынастарды басқару әдістерін қолдану, командада жұмыс істеу, құзыреттілік модельдерін дамыту, көшбасшылықты дамыту, кадрларды іріктеу, таланттарды анықтау.
15. Ұйымның адам ресурстарын басқару бойынша бюджет шығындарын бақылау.
16. HR саласындағы ақпараттық жүйелермен/цифрлық платформалармен және мәліметтер базасымен жұмыс істеу.
17. Ұйымның заңнамасы мен актілеріне сәйкес еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы талаптарының орындалуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру.

14. Представлять интересов организации в государственных органах, организациях и профессиональных сообществах по вопросам HR.
Знания:
1. Стратегия/политика управления человеческими ресурсами с учетом бизнес-целей и потребностей клиентов.
2. Системы совокупного поощрения, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации
5. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Внедрение HR-процессов, технологий и инструментов
Умения:
1. Внедрять и поддерживать системы мотивации, адаптации, удержания компетентных кадров, оценки и развития персонала, управление эффективностью и вовлеченностью персонала, системы преемственности среди персонала и управление потенциалом персонала/управление талантами, дисциплиной труда и соблюдением безопасных условий труда.
2. Применять программы признания заслуг и поощрений.
3. Управлять изменениями.
4. Управлять HR-рисками (мониторинг, минимизация и профилактика рисков).
5. Вести проекты и координировать работы для успешной реализации проектов.
6. Внедрять и поддерживать системы совокупного поощрения.
7. Внедрять программы для защиты интересов заинтересованных сторон.
8. Внедрять изменения, программы стандартизации, унификации, автоматизации процессов управления человеческими ресурсами. Обеспечивать выполнение корректирующих мероприятий в случае выявления нарушений и несоблюдения процедур.
9. Применять различные виды связей/коммуникаций, их координацию
10. Взаимодействовать с внутренними клиентами/ работниками.
11. Получать экспертную поддержку и консультирование Центра экспертизы HR, Центра обслуживания.
12. Консультировать по вопросам, возникающим в рамках взаимодействия сторон.
13. Применять принципы и нормы трудового законодательства, этические нормы в управлении человеческими ресурсами.
14. Применять методы управления межличностными отношениями, работать в команде, развивать модели компетенций, развивать лидерство, подбор кадров, выявлять таланты.
15. Контролировать расходы бюджета по управлению человеческими ресурсами организации.
16. Работать с информационными системами/цифровыми платформами в области HR и базами данных.
17. Организовывать мероприятия по обеспечению выполнения требований охраны труда и техники безопасности в соответствии законодательством и актами организации.

18. Ағымдағы заңнаманың талаптарын өзгеріссіз сақтай отырып, процесті іске асыруды қамтамасыз ету және HR бизнес-серіктестерінде тиісті заңнамадағы және ішкі рәсімдердегі кез келген өзгерістер туралы өзекті ақпараттың болуын қамтамасыз ету
19. Корпоративтік іс-шаралар жоспарын іске асыру
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару және құрылымдық бөлімшелердің жұмысы саласындағы процестерді бақылау, процестерді, басқару іс-шараларының нәтижелерін салыстыру және талдау
2. Адам ресурстарын басқару нәтижелерін құжаттау.
3. Жанжалды жағдайларды құжаттау
4. Адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша шарттарды келісу және бақылау, оларды жасасу рәсімдерін ұйымдастыру.
5. Ұйымның табысты корпоративтік HR-практикаларға сәйкестігін талдау нәтижелерін дайындау.
6. Әлеуметтік - еңбек мәселелерін шешу бойынша жұмыскерлердің өкілдерімен, келіссөз жүргізушілермен және/немесе делдалдармен өзара іс-қимыл жасау, келіссөздер жүргізу.
7. Адам ресурстарын басқару процестері мен құралдары, кадрлық іс жүргізу туралы терең білім.
8. Еңбек заңнамасы.
9. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен тәжірибесі (diversity).
10. Еңбек қатынастары саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары.
11. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 4:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару
Машықтар:
1. Еңбек дауларының алдын алу бойынша алдын алу шараларын үйлестіру, ұйымдастыру және жүргізу;
2. Әлеуметтік-еңбек мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізу, қабылданған шешімдерді жұмыскерлердің назарына уақтылы жеткізу;
3. Әлеуметтік-еңбек қатынастары саласындағы проблемаларды мониторингтеуді және анықтауды қамтамасыз ету;
4. Мүдделі тұлғалармен (стейкхолдерлермен) өзара іс-қимыл жасау;
5. Еңбек мәселелері бойынша сараптамалық баға беру;
6. Кері байланыс орнату;
7. Еңбек заңнамасының нормаларын оқыту;
8. Ұжымдық келіссөздер жүргізу;
9. Басшылық пен жұмыскерлерге әлеуметтік-еңбек мәселелері бойынша консультация беру;
10. Адам ресурстарын басқаруда еңбек заңнамасының принциптері мен нормаларын, этикалық нормаларды қолдану;
11. Еңбек мәселелерін реттеу, еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарауға қатысу;
12. Заңнамаға сәйкес жұмыскерлердің дербес деректерін қорғау және сақтау бойынша талаптарды орындау.
Білімдер:
1. Бизнес-мақсаттар мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесінің, адам ресурстарын басқаратын HR-процестер мен құралдары теориясы мен тәжірибесі;

18. Обеспечивать реализацию процесса с неизменным соблюдением требований текущего законодательства и обеспечение наличия у HR бизнес-партнеров актуальной информации о любых изменениях в соответствующем законодательстве и внутренних процедурах
19. Реализовывать план корпоративных мероприятий
Знания:
1. Контроль процессов в области управления человеческими ресурсами и работы структурных подразделений, сравнение и анализ процессов, результатов управленческих мероприятий
2. Документационное оформление результатов управления человеческими ресурсами.
3. Документирование конфликтных ситуаций
4. Согласование и контроль договоров по вопросам управления человеческими ресурсами, организация процедур по их заключению.
5. Подготовка результатов анализа соответствия организации успешным корпоративным HR-практикам.
6. Взаимодействие с представителями работников, переговорщиками и/или посредниками по решению социально- трудовых вопросов, ведение переговоров.
7. Глубокие знания процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, кадровое делопроизводство.
8. Трудовое законодательство.
9. Политик и практик организации в области равенства и разнообразия сотрудников (diversity).
10. Последствия несоблюдения политик и практик в области трудовых отношений.
11. Виды/методики предоставления обратной связи.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 4:
Управление социально-трудовыми отношениями
Умения:
1. Координировать, организовывать и проводить профилактические меры по предупреждению трудовых конфликтов.
2. Проводить разъяснительную работу по социально-трудовым вопросам, своевременно доводить принятые решения до сведения работников.
3. Обеспечить мониторинг и выявлять проблемы в сфере социально-трудовых отношений.
4. Взаимодействовать с заинтересованными лицами (стейкхолдерами), представителями работников.
5. Предоставлять экспертную оценку по трудовым вопросам.
6. Предоставлять обратную связь.
7. Обучать нормам трудового законодательства.
8. Вести коллективные переговоры.
9. Консультировать руководство и работников по социально-трудовым вопросам.
10. Применять принципы и нормы трудового законодательства, этические нормы в управлении человеческими ресурсами.
11. Регулировать трудовые вопросы, участвовать в досудебном и судебном рассмотрении трудовых споров.
12. Выполнять требования по защите и хранению и персональных данных работников согласно законодательству
Знания:
1. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;

2. Ұйымдастырушылық мінез-құлық негіздері (көшбасшылықты мотвациялау теориялары);
3. Өзгерістерді басқару;
4. HR-тәуекелдерді басқару (тәуекел-менеджмент);
5. Тиімді коммуникациялар құрудың әдістері мен принциптері;
6. Аудит жүргізу, процестерді бақылау әдістері;
7. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
8. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, ақпараттық қауіпсіздік, кадрлық қауіпсіздік.
9. Ұжымдық-шарттық реттеу жүйесі, ұжымдық келіссөздер жүргізу рәсімдері.
10. Еңбек дауларын реттеу, Еңбек дауларын сотқа дейінгі және сотта қарау тәртібі. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары.
11. Ұйым жұмыс істейтін секторды және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторларды білу;
12. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен тәжірибесін білу (diversity);
13. Кері байланыс беру түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Бизнес менеджментімен, клиенттермен, мүдделі тараптармен өзара қарым-қатынастар құру
Дағды 1:
Бизнес менеджментімен, клиенттермен, мүдделі тараптармен/стейкхолдерлермен байланыс. Бизнес менеджментпен өзара іс-қимыл жасау және ықпал ету үшін HR бизнес серіктестер тобын басқару (егер қажет болса)
Машықтар:
1. Бизнес-бағыттар бойынша HR бизнес-серіктестер тобының қызметін басқару, үйлестіру және бақылау, оларға кеңес беру. Бизнес-нәтижелерге қол жеткізу мақсатында бизнес менеджментіне ықпал ету және өзара іс-қимыл жасау үшін HR бизнес-серіктестер тобының жұмысын ұйымдастыру
2. Ақпараттық желілер арқылы коммуникациялық құралдар арқылы Бизнестің стратегиялық мақсаттарын жұмыскерлер деңгейіне жеткізу.
3. Бизнес менеджментімен, HR функцияларымен, барлық клиенттермен, мүдделі тараптармен/стейкхолдерлермен серіктестік құру. Адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша басшылар мен жұмыскерлерге кеңес беру.
4. Жұмыскерлер арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
5. Ішкі коммуникацияларды талдау, проблемалық аймақтарды анықтау, басшылық пен жұмыскерлер арасындағы тұлғааралық қатынастар мен байланыс жүйесін құру;
6. Ішкі клиенттермен ұзақ мерзімді қарым-қатынас орнату және қолдау;
7. Өз жұмыскерлерінің барлық әлеуетін пайдалануда бизнес-бағытқа қолдау көрсету, персоналды дамыту жөніндегі кеңестерге / сессияларға қатысу;
8. Бизнес менеджерлерімен кеңесу арқылы жұмыскерлермен қарым-қатынасқа қатысты күрделі мәселелерді басқару және шешу;

2. Основы организационного поведения (теории мотивации лидерства).
3. Управление изменениями.
4. Управление HR-рисками (риск-менеджмент).
5. Методы и принципы построения эффективных коммуникаций.
6. Методы проведения аудита, контроллинга процессов.
7. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов.
8. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, информационная безопасность, кадровая безопасность.
9. Система коллективно-договорного регулирования, процедуры ведения коллективных переговоров.
10. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного и судебного рассмотрения трудовых споров. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации.
11. Знание сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность.
12. Знание политик и практик организации в области равенства и разнообразия сотрудников (diversity).
13. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Построение взаимоотношений с менеджментом бизнеса, клиентами, заинтересованными сторонами
Навык 1:
Коммуникации с менеджментом бизнеса, клиентами, заинтересованными сторонами/стейкхолдарами. Руководство группой HR бизнес-партнеров для взаимодействия и оказания влияния на менеджмент бизнеса (если применимо)
Умения:
1. Руководить, координировать и контролировать деятельность группы HR бизнес-партнеров по бизнес-направлениям, консультировать их. Организовывать работу группы HR бизнес-партнеров для взаимодействия и оказания влияния на менеджмент бизнеса с целью достижения бизнес-результатов
2. Транслировать стратегические цели бизнеса до уровня работников посредством коммуникационных инструментов, через информационные сети.
3. Выстраивать партнерские отношения с менеджментом бизнеса, HR-функциями, со всеми клиентами, заинтересованными сторонами/стейкхолдерами. Консультировать руководителей и работников по вопросам управления человеческими ресурсами.
4. Проводить информационно-разъяснительную работу среди работников;
5. Анализировать внутренние коммуникации, выявлять проблемные зоны, налаживать межличностные взаимоотношения и систему коммуникаций между руководством и работниками;
6. Устанавливать и поддерживать долгосрочные взаимоотношения с внутренними клиентами;
7. Оказывать поддержку бизнес-направлению в использовании всего потенциала своих работников, участвовать в совещаниях/сессиях по развитию персонала;
8. Управлять и решать сложные вопросы, связанные со взаимоотношениями с сотрудниками посредством консультирования с менеджерами бизнеса;

9. Адам ресурстарын басқару жүйесін автоматтандыру және цифрландыру мәселелері бойынша басшыларға кеңес беру. Адам ресурстарын басқару саласындағы көрсеткіштерді қолданыңыз.
Білімдер:
1. Бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы, көзқарасы, тиімділіктің негізгі көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау және бизнесті әкімшілендіру негіздері.
2. Адам ресурстарын басқару саласындағы стратегия/саясат.
3. Бизнесті және бизнес-процестерді дамыту стратегиясын ескере отырып, ұйымдық даму және дизайн, HR-процестер және адам ресурстарын басқару құралдары
4. Өзгерістерді басқару.
5. HR-тәуекелдерді басқару.
6. Іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары.
7. Еңбек заңнамасы.
8. Қақтығыстарды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары.
9. Әлеуметтік әріптестік қағидаттары, Ұжымдық келіссөздер жүргізу тәртібі.
10. Ұйым жұмыс істейтін секторды және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторларды білу
11. Кері байланыс беру түрлері/әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR функциясын бағалау
Машықтар:
1. HR қызметтеріне қанағаттану деңгейі бойынша зерттеулер жүргізу, зерттеу нәтижелерін талдау.
2. Көрсеткіштерді таңдауды қамтамасыз ету, көрсеткіштердің серпінін талдау.
3. HR функциясындағы проблемалық аймақтарды, оның ішінде бизнеспен, HR сараптама орталығымен, HR қызмет көрсету орталығымен және басқа да мүдделі тұлғалармен қарым-қатынастағы проблемалық аймақтарды анықтау.
4. Бюджеттің орындалу тиімділігін бағалау, инвестициялардың қайтарылу деңгейін бағалау, барлық HR қызметі мен HR жобаларының тиімділігін өлшеу.
5. Түзету іс-шараларының жоспарын бірлесіп талқылау және қалыптастыру, іске асыру
Білімдер:
1. Ұйымдық даму және дизайн, HR процестері және адам ресурстарын басқару құралдары, ұйымның кадрлық жүргізуі.
2. HR функциясын құру модельдері.
3. Өзгерістерді басқару.
4. Тәуекелдерді басқару.
5. HR функцияларының тиімділік көрсеткіштері
6. Әлеуметтік зерттеулер жүргізу әдістері, іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары.
7. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, ақпараттық және кадрлық қауіпсіздік
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
HR-тәуекелдерді басқару
Машықтар:
1. Персонал қызметіне, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеуге, ақпараттық қауіпсіздікке, дербес деректерді қорғауға, сондай-ақ HR басқару саласындағы сыбайлас жемқорлық, қаржылық тәуекелдерге байланысты тәуекелдерді талдау;
2. Адам ресурстарын басқарумен байланысты тәуекелдерді жіктеу және тұрақты бақылауды қамтамасыз ету;
3. HR-тәуекелдерді басқару және қамту жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу (яғни, олардың деңгейін мониторингілеу, тәуекелдік оқиғалардың басталуын болдырмау және салдарын жою жөніндегі іс-шараларды іске асыру);

9. Консультировать руководителей по вопросам автоматизации и цифровизации системы управления человеческими ресурсами. Использовать метрики в области управления человеческими ресурсами.
Знания:
1. Стратегия развития бизнеса, миссия, видение, основные показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирования.
2. Стратегия/политика в области управления человеческими ресурсами.
3. Организационное развитие и дизайн, HR-процессы и инструменты управления человеческими ресурсами с учетом стратегии развития бизнеса и бизнес-процессов
4. Управление изменениями.
5. Управление HR-рисками.
6. Нормы этики делового общения.
7. Трудовое законодательство.
8. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации.
9. Принципы социального партнерства, порядок ведения коллективных переговоров.
10. Знание сектора, в котором работает организация, и рыночных факторов, влияющих на ее деятельность
11. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Оценка HR -функции
Умения:
1. Проводить исследования уровня удовлетворенности услугами HR, анализировать результаты исследования.
2. Обеспечить выбор показателей, анализировать динамику показателей.
3. Выявлять проблемные зоны в HR функции, в том числе во взаимоотношениях с бизнесом, Центром экспертизы HR, Центром обслуживания HR, иными заинтересованными лицами.
4. Оценивать эффективность исполнения бюджета, оценивать уровень возврата инвестиций, измерять эффективность всей HR-деятельности и HR-проектов.
5. Совместно обсуждать и формировать, реализовывать план корректирующих мероприятий
Знания:
1. Организационное развитие и дизайн, HR-процессы и инструменты управления человеческими ресурсами, кадровое делопроизводство организации.
2. Модели построения HR-функции.
3. Управление изменениями.
4. Управление рисками.
5. Показатели эффективности HR-функций
6. Методы проведения социологических исследований, нормы этики делового общения.
7. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, информационная и кадровая безопасность
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Управление HR-рисками
Умения:
1. Анализировать риски, связанные с деятельностью персонала, регулированием социально-трудовых отношений, информационной безопасностью, защитой персональных данных, а также коррупционных, финансовых рисков в сфере управления HR.
2. Классифицировать риски, связанные с управлением человеческими ресурсами, и обеспечить постоянный мониторинг.
3. Разрабатывать совместно с HR бизнес-партнерами план мероприятий по управлению HR-рисками и управление ими (т. е. мониторинг их уровня, реализация мероприятий по предотвращению наступления и ликвидации последствий рисковых событий).

4. Адам ресурстарын басқару саласында тәуекелді іске асыру жағдайында ықтимал салдарларды болжау;
5. Тәуекелдерді азайту және алдын алу мақсатында іс-шаралар өткізу;
6. Өзгерістерді басқару, жұмыскерлердің наразылығымен жұмыс істеу;
7. Тұлғааралық қатынастар мен ішкі коммуникациялар жүйесін құру;
8. Бизнес менеджментімен, мүдделі тұлғалармен қарым-қатынас жасау, проблемаларды басшылыққа жеткізу және оларды шешу жолдарын ұсыну;
9. Адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру;
10. Этикалық нормаларды қолдану;
11. HR бюджетін бақылауды, шығындарды бағалауды және бақылауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұйымдық даму, адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері, тәжірибелері мен құралдары, кадрлық іс жүргізу
2. Еңбек заңнамасы.
3. Бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін мотивация жүйелері, HR процестері және адам ресурстарын басқару құралдары;
4. Өзгерістерді басқару;
5. Ақпараттық және кадрлық қауіпсіздік
6. Персонал шығындарын жоспарлау және бюджеттеу;
7. Кәсіби HR-стандарттар;
8. Тәуекелдерді басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну, ситуациялық шешімдер қабылдау
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Нәтижеге бағдарлау
Стратегиялық ойлау
Клиентке бағдарлану
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Адам ресурстарын басқару директоры
8
Адам ресурстарын басқару жөніндегі басқарушы директор
12. "HR-дженералист" кәсіптік карточкасы:
Топтың коды:
2422-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
HR-дженералист
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Білім деңгейі:
-
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-007 - Кадрлар бөлімнің бастығы (персоналды басқару)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымның бизнес стратегиясына сәйкес HR функциясын қалыптастыру. Қажетті ұйымдастырушылық нәтижелерге қол жеткізу мақсатында, ұйымның даму кезеңіне сүйене отырып, еңбек қызметін басқару, жоспарлау, үйлестіру және адам ресурстарын дамыту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның бизнес стратегиясына сәйкес HR функциясын қалыптастыру.
2. HR стратегиясын/саясатын іске асыру
3. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесін қалыптастыру, оны ұйым стратегиясымен және басқару тәжірибесімен байланыстыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ұйымның бизнес стратегиясына сәйкес HR саясатын қалыптастыру.
Дағды 1:
Адам ресурстарын басқару жүйесін және HR құжаттарын талдау
Машықтар:
1. Адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін ҚР нормативтік құқықтық актілерін талдау;
2. Ұйымның стратегиялық құжаттарын талдау;
3. Ұйымның адам ресурстарын басқарудың SWOT талдауын қамтамасыз ету, ұйымның HR процестерінің жетілу деңгейін талдау;

4. Прогнозировать возможные последствия в случае реализации риска в сфере управления человеческими ресурсами.
5. Проводить мероприятия с целью минимизации и профилактики рисков.
6. Управлять изменениями, работать с сопротивлением работников.
7. Налаживать межличностные взаимоотношения и систему внутренних коммуникаций.
8. Коммуницировать с менеджментом бизнеса, заинтересованными лицами, доводить до руководства проблемы и предложения путей их решения.
9. Консультировать руководство и работников по вопросам управления человеческими ресурсами
10. Применять этические нормы.
11. Обеспечить мониторинг, оценку затрат и контроль бюджетирования HR
Знания:
1. Организационное развитие, основные процессы, практики и инструменты управления человеческими ресурсами, кадровое делопроизводство
2. Трудовое законодательство.
3. Системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели.
4. Управление изменениями.
5. Информационная и кадровая безопасность.
6. Планирование и бюджетирование расходов на персонал.
7. Профессиональные стандарты HR.
8. Управление рисками
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса, ситуационное принятие решений
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Стратегическое мышление
Клиентоориентированность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор по управлению человеческими ресурсами
8
Управляющий директор по управлению человеческими ресурсами
12. Карточка профессии "HR дженералист":
Код группы:
2422-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
HR дженералист
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Уровень образования:
-
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-007 - Начальник отдела кадров (управление персоналом)
Основная цель деятельности:
Формирование HR-функции в соответствии с бизнес-стратегией организации. Управление, планирование, координация трудовой деятельности и развитие человеческих ресурсов, исходя из этапа развития организации, с целью достижения желаемых организационных результатов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1.Формирование HR-политики в соответствии с бизнес-стратегией организации.
2.Реализация HR стратегии/политики
3.Формирование системы управления социально-трудовых отношений, соотнесение ее со стратегией организации и управленческими практиками
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование HR-политики в соответствии с бизнес-стратегией организации
Навык 1:
Анализ системы управления человеческими ресурсами и HR документов
Умения:
1. Анализировать нормативно-правовые акты РК, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами;
2. Анализировать стратегические документы организации;
3. Обеспечивать SWOT-анализ управления человеческими ресурсами организации, анализировать уровень зрелости HR-процессов организации;

5. HR аналитикасының нәтижелерін талдау;
6. Үздік әлемдік тәжірибелерді, сондай-ақ HR стратегиялары мен процестеріндегі үрдістерді талдау;
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін ҚР нормативтік құқықтық актілері;
2. Менеджмент, экономика, психология, ұйымдық даму және мінез-құлық, тәуекел-менеджмент негіздері;
3. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық менеджмент және жоспарлау негіздері;
4. Адам ресурстарын басқару саласындағы заманауи үрдістер мен озық халықаралық технологиялар;
5. Тұрақты даму тұжырымдамасы;
6. Өзгерістерді басқару;
7. Кадрлық қауіпсіздікті басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 2:
HR саясатын әзірлеу. Персоналды басқару шығындарын жоспарлау
Машықтар:
1. ҚР еңбек заңнамасының нормаларын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді қолдана отырып, ұйымның бизнес-стратегиясына, ұйымның операциялық моделіне және корпоративтік мәдениетіне сәйкес HR-саясатты әзірлеу;
2. HR процестерін автоматтандыруға, ақпараттық жүйелермен, сандық HR платформаларымен және мәліметтер базасымен жұмыс істеуге ықпал ету.
3. Ұйымның жылдық бюджетін қалыптастыру кезеңінде қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңдерге арналған HR-бюджетті әзірлеуді, бюджетті қорғауды қамтамасыз ету;
4. Бюджеттің атқарылуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру
5. Ұйым басшылығына және барлық мүдделі тараптарға HR басқару мәселелері бойынша кеңес беру және кері байланыс орнату.
Білімдер:
1. Еңбек ресурстары мен персонал шығындарын жоспарлау негіздері мен әдістемелері;
2. Бюджеттеу негіздері;
3. HR қызметтері нарығы;
4. Ұйымдағы HR процестері.
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн, процестер, тәжірибелер және адам ресурстарын басқару құралдары;
6. ҚР нормативтік құқықтық актілері, адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін ішкі нормативтік құжаттар;
7. Бизнесті дамыту стратегиясы, миссиясы,көзқарасы, тиімділіктің негізгі көрсеткіштері, Стратегиялық менеджмент және жоспарлау негіздері, операциялық менеджмент.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Еңбек функциясы 2:
HR стратегиясын/ саясатын іске асыру
Дағды 1:
HR стратегиясын/саясатын енгізу
Машықтар:
1. Персоналды іздеу және іріктеу (рекрутинг) процесін талдау, енгізу және басқару, іске асыру үшін персоналға қажеттілік пен бюджетті анықтау, әлеуетті кандидаттарды іздеудің ең тиімді көздерін анықтау, жұмыс берушінің брендіне сәйкес іздеу платформалары, арналар, байланыс құралдары және іс-шаралар арқылы әлеуетті кандидаттарды тарту;
2. Әртүрлі санаттағы лауазымдарға бейімделу жүйесін құру және енгізу
3. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару жүйесін қалыптастыру бойынша үздік тәжірибелерді талдау және қызметтің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару процесін енгізу. Ұйымның басшылығы мен жұмыскерлеріне мақсат қою рәсімі бойынша оқыту және кеңес беру (соның ішінде SMART-технологиялар, жұмыскерлерге мақсат қою және өз үміттерін қалыптастыру, т.б.). Басшылыққа басқару шешімдерін қабылдау үшін жұмыскерлердің және кандидаттардың кәсіби және жеке қасиеттері, құзыреттері туралы объективті ақпарат беру;

5. Анализировать результаты HR-аналитики;
6. Анализировать лучшие мировые практики, а также тенденции в HR стратегии и процессах;
Знания:
1. Нормативные правовые акты РК, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами;
2. Основы менеджмента, экономики, психологии, организационного развития и поведения, риск-менеджмента;
3. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического менеджмента и планирования;
4. Современные тенденции и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами;
5. Концепция устойчивого развития;
6. Управление изменениями;
7. Управление кадровой безопасностью.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Разработка HR-политики. Планирование затрат на управление персоналом
Умения:
1. Разрабатывать HR-политику в соответствии с бизнес-стратегией организации, операционной моделью и корпоративной культурой организации, применяя нормы трудового законодательства РК и иные нормативных правовых акты;
2. Содействовать автоматизации HR-процессов, работе с информационными системами, цифровыми платформами HR и базами данных.
3. Обеспечивать разработку HR-бюджета на краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный периоды, защиту бюджета в период формирования годового бюджета организации;
4. Осуществлять мониторинг и контроль исполнения бюджета
5. Консультировать и предоставлять обратную связь руководству организации и всем заинтересованным сторонам по вопросам управления HR.
Знания:
1. . Основы и методики планирования трудовых ресурсов и затрат на персонал;
2. Основы бюджетирования;
3. Рынок HR-услуг;
4. HR - процессы в организации.
5. Организационное развитие и дизайн, процессы, практики и инструменты управления человеческими ресурсами;
6. Нормативные правовые акты РК, внутренние нормативные документы, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами;
7. Стратегия развития бизнеса, миссия, видение, основные показатели эффективности, основы стратегического менеджмента и планирования, операционного менеджмента.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2: Реализация HR стратегии/политики
Навык 1: Внедрение HR стратегии/политики
Умения:
1. Анализировать, внедрять и управлять процессом поиска и подбора персонала (рекрутинг), определять потребность в персонале и бюджет для реализации, определять наиболее эффективные источники поиска потенциальных кандидатов, привлекать потенциальных кандидатов через соответствующие бренду работодателя поисковые платформы, каналы, средства коммуникаций и мероприятия;
2. Выстраивать и внедрять систему адаптации для различных категорий должностей
3. Анализировать лучшие практики по формированию системы управления эффективностью деятельности работников и внедрять процесс управления эффективностью деятельности (результативностью). Проводить обучение и консультировать руководство и работников организации по процедуре целеполагания (в т.ч. SMART-технологий, как ставить цели работникам и формировать свои ожидания, пр.). Предоставлять руководству объективную информацию о профессиональных и личных качествах, компетенциях сотрудников и кандидатов для принятия управленческих решений;

4. Оқыту мен дамытудың тиімді жүйесін енгізу, жұмыскерлерді оқыту мен дамыту процесінің принциптерін іске асыру, жұмыскерлерді оқыту үшін қолайлы орта қалыптастыру, даму жүйесінің тұтастығын, оқытудың үздіксіздігі мен жүйелілігін қамтамасыз ету, оқыту процесінің тиімділігін, нәтижелілігін және персоналды дамытуды анықтау үшін HR-метрикаларын анықтау. Компанияның жетілу деңгейіне сәйкес оқыту мен дамытудың озық әдістерін, құралдарын енгізу және оқыту мен дамыту процесін автоматтандыруға және білім базасын құруға қатысу;
6. Еңбек нарығындағы жиынтық сыйақыны және жиынтық сыйақыны дамыту үрдістерін басқару бойынша HR практикасын талдау. Жиынтық сыйақы жүйесінің бағдарламалары мен қағидаттарын енгізуді басқару. Жиынтық сыйақы бойынша ұйымның бюджет шығыстарын жоспарлау және бақылау.
7. Ұйымдағы таланттарды (мансапты) басқарудың ағымдағы тәжірибелері мен тәсілдерін талдау, бизнестің қажеттіліктерін барынша қанағаттандыратын таланттарды басқару тәсілдерін енгізу. Сабақтастық бағдарламаларын іске асыруды қамтамасыз ету, мансаптық коучингтің жеке сессияларын өткізу, тәлімгерлерді/тәлімгерлерді анықтау және олардың жұмысын ұйымдастыру;
8. Жұмысшылар арасында білім алмасу, білім базасы бойынша қолданыстағы ақпараттық жүйелерді, платформаларды талдау;
9. HR басқару мәселелері бойынша мүдделі тараптарға кеңес беру
Білім:
1. Адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін ҚР нормативтік құқықтық актілері;
2. Менеджмент, Экономика негіздері;
3. HR тенденциялары мен үздік тәжірибелері (адам ресурстарын басқару процестері, процедуралары және құралдары);
4. Өзгерістерді басқару негіздері;
5. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен көзқарасы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, Стратегиялық менеджмент және жоспарлау негіздері;
6. Жұмыс берушінің брендін қалыптастырудың негізгі құралдары мен принциптері;
7. Сандық технологиялар, HR-процестерді автоматтандыру негіздерінің платформалары. Персонал бойынша ақпараттық платформамен және дерекқормен жұмыс істеу негіздері;
8. Психология негіздері, ұйымдастырушылық мінез-құлық;
9. HR аналитикасы, HR метрикалар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 1: HR стратегиясын/саясатын және процестерін үнемі бағалау және тиімділігін арттыру
Машықтар:
1. HR стратегиясының/саясатын тиімділігін бағалау, HR стратегиясының/саясатының ұйымның стратегиялық мақсаттарына сәйкестігін бағалау, HR стратегиясын/саясатын әзірлеу және жетілдіру;
2. Ұйымның HR функциясының тиімділігін бағалау;
3. HR стратегиясын және HR процестерін, технологиялары мен құралдарын енгізуді бағалау;

4. Внедрять эффективную систему обучения и развития, реализовывать принципы процесса обучения и развития работников, формировать благоприятную среду для обучения работников, обеспечивать целостность системы развития, непрерывность и систематичность обучения, определять HR-метрики для определения эффективности, результативности процесса обучения и развития персонала. Внедрять передовые методы, инструменты обучения и развития в соответствии с уровнем зрелости компании и участие в автоматизации процесса обучении и развития и создании базы знаний;
6. Анализировать HR практики по управлению совокупным вознаграждением и тенденций развития совокупного вознаграждения на рынке труда. Управлять внедрением программ и принципов системы совокупного вознаграждения. Планировать и контролировать расходы бюджета организации по совокупному вознаграждению.
7. Анализировать текущие практики и подходы к управлению талантами (карьерой) в организации, внедрять подходы управления талантами, максимально удовлетворяющих потребности бизнеса. Обеспечивать реализацию программ преемственности, проводить индивидуальные сессии карьерного коучинга, определять менторов/наставников и организовывать их работу;
8. Анализировать существующие информационные системы, платформы по базе знаний, обмену знаниями среди работников;
9. Консультировать заинтересованные стороны по вопросам управления HR
Знания:
1. Нормативные правовые акты РК, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами;
2. Основы менеджмента, экономики;
3. Тенденции и лучшие практики в области HR (процессы, процедуры и инструменты управления человеческими ресурсами);
4. Основы управления изменениями;
5. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического менеджмента и планирования;
6. Основные инструменты и принципы формирования бренда работодателя;
7. Цифровые технологии, платформы основ автоматизации HR-процессов. Основы работы с информационной платформой и базой данных по персоналу;
8. Основы психологии, организационного поведения;
9. HR аналитика, HR метрики
Возможность признания навыка:
нет
Навык 2: Регулярная оценка и повышение эффективности HR стратегии/политики и процессов
Умения:
1. Оценивать эффективность HR стратегии/политики, оценивать соответствие HR стратегии/политики стратегическим целям организации, разрабатывать и совершенствовать HR стратегию/политику;
2. Оценивать эффективность HR-функции организации;
3. Оценивать внедрение HR-стратегии и HR-процессов, технологий и инструментов;

4. Қолданыстағы HR рәсімдері мен процестеріндегі кемшіліктер мен проблемалық аймақтарды талдау және анықтау;
5. HR-стратегиясын, процестерін, рәсімдері мен технологияларын енгізу, оны іске асыру бойынша коммуникациялар жоспарын әзірлеуді үйлестіру және бақылау;
6. HR саласындағы басқару шешімдеріне ақпараттық қолдау көрсету;
7. Барлық байланыс арналарын қолдана отырып, маркетингтік және PR құралдары арқылы HR шешімдерін насихаттау;
8. Басқарушылық шешімдер қабылдау мақсатында бар немесе ықтимал проблемалар, HR-тәуекелдер туралы ұйым басшылығына хабарлау;
9. Ұйым басшылығына және барлық мүдделі тараптарға HR басқару мәселелері бойынша консультация беру және кері байланыс орнату;
10. Байланыс және кері байланыс орнату мәдениетін дамыту (ескертулер, ұсыныстар, пікірлер, инфосессиялар жинау, басшылықпен көпшілік кездесулер, интернет-чаттар, HR қолдау);
11. Жұмыскерлердің HR қызметтеріне қанағаттануына зерттеу жүргізуді қамтамасыз ету;
12. HR функциясын жақсарту үшін түзету шараларын қолдану.
13. Жалпыкорпоративтік құндылық бағдарларын қалыптастыру және кемсітушілікке қарсы іс-қимылға негізделген, этикалық ортаны қалыптастыруға негізделген корпоративтік мәдениетті дамыту (елдің ерекшеліктерін, бизнес-ортаны, еңбек нарығын, жұмыскерлердің менталитетін ескере отырып);
Білімдер:
1. HR стратегиясы/саясаты және процестері саласындағы үрдістер мен үздік тәжірибелер;
2. Менеджментті, экономиканы, психологияны, ұйымдастырушылық мінез-құлықты ұйымдық дамыту, тәуекелдерді басқару негіздері;
3. Өзгерістерді басқару;
4. Жобаларды басқару;
5. Маркетинг және PR негіздері;
6. Кері байланыс орнату әдістері мен техникалары;
7. Әлеуметтану және әлеуметтік психология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Жоқ
Дағды 3:
HR тәуекелдерін басқару
Машықтар:
1. HR тәуекелдерінің мониторингі мен талдауын қамтамасыз ету;
2. HR аудитін жүргізуді ұйымдастыру;
3. HR көрсеткіштерін талдау, HR аналитикасын қамтамасыз ету;
4. Жұмыскерлердің HR қызметтеріне қанағаттану деңгейін зерттеуді, сауалнама нәтижелерін талдауды қамтамасыз ету;
5. HR-процестерді, технологияларды және құралдарды енгізуді бағалау нәтижелерін талдау;
6. Персонал қызметіне, еңбек қатынастарын реттеуге, ақпараттық және кадрлық қауіпсіздікке, дербес деректерді қорғауға, сондай-ақ HR басқару саласындағы сыбайлас жемқорлық, қаржылық тәуекелдерге байланысты тәуекелдерді талдау;
7. Оңтайлы басқару шешімдерін таңдау мақсатында тәуекелдерді, сондай-ақ тәуекелдердің туындауына әсер ететін факторларды сәйкестендіруді және талдауды қамтамасыз ету;
8. HR-тәуекелдердің басталуының әсерін бағалау, сондай-ақ болжамды әсердің басталуын азайту жөніндегі рәсімдерді әзірлеу мен үйлестіруді үйлестіру;

4. Анализировать и выявлять недостатки и проблемные зоны в существующих HR процедурах и процессах;
5. Координировать и контролировать разработку плана коммуникаций по внедрению HR-стратегии, процессов, процедур и технологий, его ре6ализацию;
6. Оказывать информационную поддержку управленческим решениям в области HR;
7. Продвигать HR-решения с помощью маркетинговых и PR инструментов с использованием всех каналов коммуникаций;
8. Информировать руководство организации о существующих или потенциальных проблемах, HR-рисках с целью принятия управленческих решений;
9. Консультировать и предоставлять обратную связь руководству организации и всем заинтересованным сторонам по вопросам управления HR;
10. Развивать коммуникации и культуру предоставления обратной связи (сбор замечаний, предложений, мнений, инфосессии, публичные встречи с руководством, интернет-чаты, HR поддержка);
11. Обеспечивать проведение исследования удовлетворенности работников услугами HR;
12. Принимать корректирующие меры по улучшению HR-функции.
13. Формировать общекорпоративные ценностные ориентиры и развивать корпоративную культуру, основанную на противодействии дискриминации, на формировании этичной среды (с учетом особенностей страны, бизнес-среды, рынка труда, менталитета работников);
Знания:
1. Тенденции и лучшие практики в области НR стратегии/политики и процессов;
2. Основы менеджмента, экономики, психологии, организационного развития организационного поведения, управления рисками;
3. Управление изменениями;
4. Управление проектами;
5. Основы маркетинга и PR;
6. Методики и техники предоставления обратной связи;
7. Основы социологии и социальной психологии
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 3:
Управление HR-рисками
Умения:
1. Обеспечивать мониторинг и анализ HR-рисков;
2. Организовывать проведение HR аудита;
3. Анализировать HR-метрики, обеспечивать HR-аналитику;
4. Обеспечивать проведение исследование уровня удовлетворенности работников услугами HR, анализ результатов опроса;
5. Анализировать результаты оценки внедрения HR-процессов, технологий и инструментов;
6. Анализировать риски, связанные с деятельностью персонала, регулированием трудовых отношений, информационной и кадровой безопасностью, защитой персональных данных, а также коррупционных, финансовых рисков в сфере управления HR;
7. Обеспечить идентификацию и анализ рисков, а также факторов, влияющих на возникновение рисков, с целью выбора оптимальных управленческих решений;
8. Оценивать эффект от наступления HR-рисков, а также координировать разработку и согласование процедур по снижению наступления предполагаемого эффекта;

9. Тәуекелдерді проактивті бағалауды, HR-тәуекелдерді барынша азайтуды және алдын алуды жүзеге асыру;
10. Ұйымның HR тәуекелдерінің деңгейін бақылау.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару саласындағы тәуекел-менеджмент (кадрлық тәуекелдер, сыртқы және ішкі тәуекел факторлары), кадрлық тәуекелдерді басқару қағидаттары, тәуекелдерді басқару тиімділігін бақылау және мониторингілеу;
2. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Әлеуметтану және әлеуметтік психология негіздері;
4. Үлкен деректермен жұмыс істеу негіздері;
5. Кадрлық қауіпсіздікті қамтамасыз ету теориялары мен құралдары;
6. Тұрақты даму тұжырымдамасы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесін қалыптастыру, оны ұйым стратегиясымен және басқару практикасымен байланыстыру
Дағды 1:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу жүйесін енгізу, оны ұйым стратегиясымен және басқару практикасымен байланыстыру
Машықтар:
1. Әлеуметтік зерттеулердің нәтижелерін (еңбекті ұйымдастыруды, жұмыс орындарындағы жағдайларды, жұмыскерлердің әлеуметтік әл-ауқатын және т.б. бағалау), еңбек қатынастарымен байланысты ықтимал HR тәуекелдерін талдау;
2. Жұмысқа орналасуға және қарым-қатынасты қалыптастыруға әсер ететін факторларды талдау;
3. Құндылықтар мен мінез-құлық нормаларына, заңнама талаптарына және халықаралық еңбек стандарттарына, еңбек нормаларына сәйкес қарым-қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін тәсілдер мен рәсімдерді әзірлеу;
4. Ұйымдағы ұйымдық мәдениет пен климат бойынша ұсыныстар беру;
5. Еңбек қатынастарын реттеу, әлеуметтік әріптестікті мәселелері бойынша жұмыскерлердің өкілдерімен келіссөздер жүргізу;
6. Ұжымдық келіссөздерге, әлеуметтік әріптестік жөніндегі үшжақты комиссияларға қатысу;
7. Лауазымдардың рөлдерін, міндеттері мен жауапкершіліктерін бөлу, стратегиялық мақсаттарды орындау үшін өзара ұтымды қарым-қатынас жасау;
8. Функционалдық бөлімшелердің/топтардың оңтайлы санын анықтау;
9. Персоналдың нысаналы құрамын (сандық, сапалық) қамтамасыз ету;
10. Жоспарға сәйкес жұмыскерлердің қажетті құзыреттерін дамытуға жәрдемдесу;
11. Инновацияларды енгізу негізінде еңбек процестерін жаңғыртуға жәрдемдесу, нормалардың сапасын арттыру;
12. Жұмыскерлердің еңбек қызметін жақсарту және ұйымның бизнес шешімдерін қолдау үшін HR-метрикаларды, өзекті HR-талдаудың және әлеуметтанулық зерттеулердің нәтижелерін пайдалану;
13. Жұмыскерлердің еңбек қызметін, әлеуметтік әл-ауқатын жақсарту жөніндегі іс-қимыл жоспарын қалыптастыру;

9. Осуществлять проактивную оценку рисков, минимизацию и профилактику HR-рисков;
10. Контролировать уровень HR-рисков организации.
Знания:
1. Риск-менеджмент в области управления человеческими ресурсами (кадровые риски, внешние и внутренние факторы рисков), принципы управления кадровыми рисками, контроль и мониторинг эффективности управления рисками;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
3. Основы социологии и социальной психологии;
4. Основы работы с большими данными;
5. Теории и инструменты обеспечения кадровой безопасности;
6. Концепция устойчивого развития.
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 3:
Формирование системы управления социально-трудовых отношений, соотнесение ее со стратегией организации и управленческими практиками
Навык 1:
Разработка системы регулирования социально-трудовых отношений, соотнесение ее со стратегией организации и управленческими практиками
Умения:
1. Анализировать результаты социологических исследований (оценки организации труда, условий на рабочих местах, социального самочувствия работников и т.п.), потенциальных HR-рисков, связанных с трудовыми отношениями;
2. Анализировать факторы, влияющие на трудоустройство и формирование отношений;
3. Разрабатывать подходы и процедуры, регулирующих вопросы управления взаимоотношениями в соответствии с ценностями и нормами поведения, требованиями законодательства и международных стандартов труда, трудовых норм;
4. Предоставлять рекомендации по организационной культуре и климату в организации;
5. Вести переговоры с представителями работников по вопросам регулирования трудовых отношений, социального партнерства;
6. Участвовать в коллективных переговорах, в трехсторонних комиссиях по социальному партнерству;
7. Распределять роли должностей, задачи и ответственность, рационально взаимодействовать между собой для выполнения стратегических целей;
8. Определять оптимальную численность функциональных подразделений/групп;
9. Обеспечивать целевой состав персонала (количественный, качественный);
10. Содействовать развитию необходимых компетенций работников в соответствии с планом;
11. Содействовать модернизации трудовых процессов на основе внедрения инноваций, повышение качества норм;
12. Использовать HR-метрики, актуальную HR-аналитику и результаты социологических исследований для улучшения трудовой деятельности работников и поддержки бизнес-решений организации;
13. Формировать план действий по улучшению трудовой деятельности, социального самочувствия работников;

14. Жұмыс орындарын ұйымдастыру мен оларға қызмет көрсетуді жақсарту жөнінде шаралар қабылдау, еңбекті қорғауды және қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету, жұмыс орындарын аттестаттауды жүргізу, еңбек жағдайларын жақсарту, жұмыскерлердің денсаулығы мен еңбекке қабілеттілігін, әлеуметтік әл-ауқатын сақтау;
15. Келісім/ татуластыру комиссиясының басшыларын, мүшелерін еңбек заңнамасының негіздеріне, келіссөздер жүргізу қабілетін дамытуға, еңбек дауларында консенсусқа қол жеткізуге, медиативтік құзыреттерге үйрету;
16. Мүдделі тараптарға әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелері бойынша консультация беру;
17. Өзгерістерді басқару, жұмысшылардың қарсылығымен жұмысты жоспарлау;
18. Тәуекелдерді басқару, HR тәуекелдерін азайту және алдын алу шараларын жоспарлау;
19. Мемлекеттік органдар мен ұйымдарда еңбек қатынастарын басқару мәселелері бойынша ұйымның мүдделерін білдіру
Білімдер:
1. Стратегиялық менеджментті, маркетингті, корпоративтік қаржыны ұйымдастырушылық мінез-құлық, макро-және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
2. Халықаралық еңбек стандарттары, негізгі даму үрдістері және еңбек қатынастары саласындағы озық халықаралық технологиялар;
3. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастарын және өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
4. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау негіздері;
5. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары;
6. Операциялық бизнес модельдері;
7. Ұйымдық дизайн;
8. Бизнес мақсаттары операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін HR процестер мен адам ресурстарын басқару құралдарының мотивация жүйесінің теориялары мен тәжірибелері;
9. Кері байланыс орнату әдістері мен техникалары;
10. Гендерлік теңдікті ілгерілету;
11. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету, ақпараттық қауіпсіздік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
Жұмыскерлер мен ұйымның мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйым мен жұмыскерлер арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеуге байланысты актілердің заңнама талаптарына сәйкестігіне кадрлық аудит жүргізуді үйлестіру және бақылау;
2. Кадрлық құжаттаманың және әкімшілендірудің жай-күйін бағалауды жүзеге асыру;
3. Персоналға аудит жүргізу (кадр әлеуетінің ұйымның даму мақсаттары мен стратегиясына сәйкестігін бағалау, персонал қызметінің және ұйымның басқару құрылымдарының қолданыстағы нормативтік базаға сәйкестігі, персонал қызметінің тиімділігі мен өнімділігін бағалау, ықтимал босату);

14. Принимать меры пo улучшению организации и обслуживанию рабочих мест, обеспечивать охрану труда и технику безопасности, проводить аттестацию рабочих мест, улучшению условий труда, сохранению здоровья и работоспособности, социального самочувствия работников;
15. Обучать руководителей, членов согласительной/ примирительной комиссии основам трудового законодательства, развитию умения вести переговоры, достижению консенсуса в трудовых спорах, медиативным компетенциям;
16. Консультировать заинтересованные стороны по вопросам регулирования социально-трудовых отношений
17. Управлять изменениями, планировать работы с сопротивлением работников;
18. Управлять рисками, планировать мероприятия по минимизации и профилактике HR-рисков;
19. Представлять интересы организации по вопросам управления трудовыми отношениями в государственных органах и организациях.
Знания:
1. Основы стратегического менеджмента, маркетинга, организационного поведения корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
2. Международные стандарты труда, основные тенденции развития и передовые международные технологии в области трудовых отношений;
3. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовых отношений и иных отношений, возникающих в рамках иных видов привлечения человеческих ресурсов;
4. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования;
5. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления трудовыми отношениями;
6. Операционные бизнес-модели;
7. Организационный дизайн;
8. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
9. Методики и техники предоставления обратной связи;
10. Продвижение гендерного равенства;
11. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, информационная безопасность.
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Обеспечение защиты интересов работников и организации
Умения:
1. Координировать и контролировать проведение кадрового аудита актов, связанных с регулированием взаимоотношений между организацией и работниками, на соответствие требованиям законодательства;
2. Осуществлять оценку состояния кадрового документирования и администрирования;
3. Проводить аудит персонала (оценка соответствия кадрового потенциала целям и стратегии развития организации, соответствие деятельности персонала и структур управления организации существующей нормативной базе, оценка эффективности и производительности деятельности персонала, возможное высвобождение);

4. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеудің үздік тәжірибелерін зерделеу және талдау, процестерді, құралдарды жақсарту, оларды ұйымдастыру стратегиясымен және басқару тәжірибелерімен байланыстыру бойынша ұсыныстар енгізу;
5. Еңбек саласындағы базалық ең төменгі кепілдіктердің сақталуын бақылауды және мониторингті жүзеге асыру;
6. Кадр аудитінің, HR-талдаудың, әлеуметтік-психологиялық зерттеулердің нәтижелерін, әлеуметтанулық зерттеулердің өзара қарым-қатынас саласына әсер ететін ішкі және сыртқы факторларды зерттеуді, нормативтік актілерді заңнамаға сәйкес келтіру, қатынастарды реттеуді жақсарту жөніндегі шараларды ескере отырып, түзету шараларын қабылдау;
7. Меритократия және әділеттілік қағидаттары негізінде еңбек дауларын, шағымдар мен келіспеушіліктерді шешу процестерін дамыту;
8. Белгіленген рәсімдерге, құпиялылықты қамтамасыз етуге сәйкес тергеу жүргізу;
9. Жанжалды жағдайларды, проблемаларды, фактілерді, жанжалдардың көпмәдениетті аспектілерін, пайымдарды, проблемаларды шешудің балама ұсыныстарын зерттеу, мүдделі тараптармен сындарлы диалог жүргізу;
10. Еңбек дауларын, жанжалдарды еңбек заңнамасына сәйкес рәсімдер арқылы қарау (келісім комиссиясы/ татуластыру комиссиясы, төрелік және т. б.), заңнама нормаларына сәйкес шешім қабылдау;
11. Еңбек заңнамасына сәйкес рәсімдер арқылы тәртіптік теріс қылықтарды қарау, заңнама нормаларына сәйкес шешім қабылдау;
12. Өтініштерді/өтініштерді қарау нәтижелері бойынша кері байланыс беру, қабылданған шешімдерді жұмыскерлердің назарына жеткізу;
13. Ұйымдағы ұйымдық мәдениет пен климат бойынша ұсыныстар беру;
14. Басқарудың барлық деңгейлерінде, барлық нысаналы топтармен коммуникацияларды, жұмыскерлердің өкілдерімен, мүдделі тараптармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
15. Ұйым басшылығына әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару мәселелері бойынша консультация беру.
Білімдер:
1. Еңбек қатынастарын басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау негіздері;
3. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясаттар мен тәжірибелерді сақтамаудың салдары;
4. Операциялық бизнес модельдері;
5. Ұйымдық дизайн;
6. Мотивация жүйесінің теориялары мен тәжірибелері, HR процестері және бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқару құралдары;
7. Кері байланыс орнаату әдістері мен тәсілдері;

4. Изучать и анализировать лучшие практики регулирования социально-трудовых отношений, вносить предложения по улучшению процессов, инструментов, соотнесение их со стратегией организации и управленческими практиками;
5. Осуществлять контроль и мониторинг соблюдения базовых минимальных гарантий в сфере труда;
6. Принимать корректирующие меры с учетом результатов кадрового аудита, HR-аналитики, социально-психологических исследований, исследования внутренних и внешних факторов, влияющих на сферу взаимоотношений социологических исследований, мер по приведению нормативных актов в соответствие с законодательством, улучшению регулирования отношений;
7. Развивать процессы разрешения трудовых споров, жалоб и разногласий на основе принципов меритократии и справедливости;
8. Проводить расследования в соответствии с установленными процедурами, обеспечением конфиденциальности;
9. Изучать конфликтные ситуации, проблемы, факты, многокультурные аспекты конфликтов, точек зрений, альтернативных предложений решения проблем, проведение конструктивного диалога с заинтересованными сторонами;
10. Рассматривать трудовые споры, конфликты через процедуры в соответствии с трудовым законодательством (согласительная комиссия/ примирительная комиссия, арбитраж и т.п.), принятие решения в соответствии с нормами законодательства;
11. Обеспечивать рассмотрение дисциплинарных проступков через процедуры в соответствии с трудовым законодательством, принятие решения в соответствии с законодательством;
12. Предоставлять обратную связь по результатам рассмотрения обращений/заявлений, доводить принятые решения до сведения работников;
13. Предоставлять рекомендации по организационной культуре и климату в организации;
14. Обеспечивать коммуникации на всех уровнях управления, со всеми целевыми группами, взаимодействие с представителями работников, заинтересованными сторонами;
15. Консультировать руководство организации по вопросам управления социально-трудовыми отношениями.
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями;
2. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования;
3. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления трудовыми отношениями;
4. Операционные бизнес-модели;
5. Организационный дизайн;
6. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
7. Методики и техники предоставления обратной связи;

8. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, ақпараттық, кадрлық қауіпсіздік.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну, ситуациялық шешімдер қабылдау
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Нәтижеге бағдарлану
Стратегиялық ойлау
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
HR бизнес серіктесі
7
HR талдаушы
7
Өндірістік қатынастар жөніндегі басшы
8
Персоналды басқару жөніндегі директор
13. "Персоналмен жұмыс жөніндегі маман" кәсіптің карточкасы:
Топтың коды:
2422-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Персоналмен жұмыс жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-2-017 – Еңбек ресурстары жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қажетті ұйымдық нәтижелерге қол жеткізу мақсатында компания көлеміне, бизнесті дамыту кезеңіне сүйене отырып, адам ресурстарын басқару саясатын іске асыру, адам ресурстарын жоспарлау және дамыту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. HR процестерін, жаңа технологияларды іске асыру
2. HR құралдарын әзірлеу және енгізу
Еңбек функциясы 1:
HR процестерін, жаңа технологияларды іске асыру
Дағды 1:
HR саясаты, HR процестерін, HR технологияларды іске асыру
Машықтар:
1. Персоналды тарту және ұстап қалу процестерін жетілдіру ұсыныстарын талдау және әзірлеу, персоналды іздеу мен іріктеуді жүзеге асыру (кандидаттарға қойылатын талаптарды қоса алғанда, лауазымдардың сипаттамасы, таңдау және іріктеудің әр кезеңінде кандидаттарды бағалаудың қолайлы әдістері мен рәсімдерін таңдау, кандидаттарды іріктеу процесінің барлық қатысушыларымен қарым-қатынас орнату, процеске қатысушыларға кері байланыс беру және т.б.).
Рәсімдерге сәйкес бейімдеу іс-шараларын іске асыру;
2. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару жүйесін, жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізудің тәсілдері мен әдістерін енгізуге жәрдемдесу, мақсат қою рәсімі (оның ішінде SMART-технологиялар) бойынша ұйым жұмыскерлерін оқытуды ұйымдастыруды және оларға консультация беруді қамтамасыз ету,;

8. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, информационная, кадровая безопасность.
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса, ситуационное принятие решений
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Стратегическое мышление
Клиентоориентированность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
HR бизнес-партнер
7
HR аналитик
7
Руководитель по производственным отношениям
8
Директор по управлению персоналом
13. Карточка профессии "Специалист по работе с персоналом ":
Код группы:
2422-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по работе с персоналом
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-0-017 Специалист по трудовым ресурсам
Основная цель деятельности:
Реализация политики управления человеческими ресурсами, планирование и развитие человеческих ресурсов, исходя из размеров компании, этапа развития бизнеса, с целью достижения желаемых организационных результатов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Реализация HR процессов, новых технологий
2. Разработка и внедрение HR инструментов
Трудовая функция 1: Реализация HR процессов, новых технологий
Навык 1:
Реализация HR политики, HR процессов, HR технологий
Умения:
1. Анализировать и разрабатывать предложения по совершенствованию процессов привлечения и удержания персонала, осуществлять поиск и подбор персонала (описания должностей, включая требования к кандидатам, подбор подходящих методов и процедур оценки кандидатов на каждом этапе подбора и отбора, построение взаимоотношений со всеми участниками процесса отбора кандидатов, предоставление обратной связи участникам процесса и т.д).
Реализовывать адаптационные мероприятия согласно процедурам;
2. Содействовать внедрению системы управления эффективностью деятельности работников, подходы и методы проведения оценки эффективности деятельности работников, обеспечивать организацию обучения и консультирование работников организации по процедуре целеполагания (в т.ч. SMART-технологий;

3. Ұйымның ағымдағы персоналының даму деңгейін және кәсіби біліктілігін талдау (оның ішінде қызмет тиімділігін бағалау/аттестаттау нәтижелерін негізге ала отырып); жұмыскерлерді оқыту жоспарының ұйымның бизнес-қажеттіліктеріне сәйкестігін қамтамасыз ету; компанияның жетілу деңгейіне сәйкес оқыту мен дамытудың озық әдістерін, құралдарын енгізуге жәрдемдесу және оқыту мен даму процесін автоматтандыруға, білім базасын құруға жәрдемдесу; жұмыскерлердің кері байланысы және оқытуға қанағаттанушылықты бағалау нәтижелері бойынша персоналды оқыту және дамыту процесінің тиімділігін арттыру;
4. Жиынтық сыйақыны басқару бойынша ұсыныстар әзірлеу, жиынтық сыйақы бойынша бюджет шығыстарын айқындау және бақылау;
5. Әлеуметтік зерттеулердің нәтижелерін (еңбекті ұйымдастыруды, жұмыс орындарындағы жағдайларды, жұмыскерлердің әлеуметтік әл-ауқатын және т.б. бағалау), еңбек қатынастарымен байланысты ықтимал HR-тәуекелдерді талдау; еңбек саласындағы базалық ең төменгі кепілдіктердің сақталуына мониторинг пен бақылауды жүзеге асыру;
6. Өтінімдерді/өтініштерді қарау нәтижелері бойынша кері байланыс беруді қамтамасыз ету, қабылданған шешімдерді жұмыскерлердің назарына жеткізу
Білімдер:
1. HR стратегиясы/саясаты, ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері мен құралдары;
2. НR стратегиялары мен процестеріндегі тенденциялар мен үздік тәжірибелер;
3. Кәсіби білімді, іскерлікті және құзыреттілікті айқындау технологиялары мен әдістері;
4. HR көрсеткіштері;
5. Жұмыскерлердің еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандыру нысандары, әлеуметтану зерттеулерін жүргізу әдістері, этика және іскерлік қарым-қатынас нормалары;
6. Компанияның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
7. Тәуекелдерді басқару негіздері;
8. Өзгерістерді басқару негіздері
9. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері;
10. Кері байланыс беру әдістері мен техникалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR процесінің тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. HR саласындағы басқару шешімдеріне ақпараттық қолдау көрсету;
2. Басқарушылық шешімдер қабылдау мақсатында, бар немесе ықтимал проблемалар, HR-тәуекелдер туралы басшылықты хабардар ету;
3. Өкілеттік шегінде HR процестерін іске асыру мәселелері бойынша мүдделі тараптарға консультация беру және кері байланыс орнату;
4. Жұмыскерлердің HR қызметтеріне қанағаттануы бойынша зерттеулер жүргізу;
5. HR функциясы мен процестерін жақсартуға қатысты түзету шараларын енгізуге жәрдемдесу
Білімдер:
1. НR стратегиялары мен процестеріндегі үрдістер мен үздік тәжірибелер;
2. Тәуекелдерді басқару негіздері;
3. Өзгерістерді басқару негіздері;
4. Жобаларды басқару негіздері;
5. Кері байланыс беру әдістері мен техникалары;

3. Анализировать уровень развития и профессиональной квалификации текущего персонала организации (в т.ч. исходя из результатов оценки эффективности деятельности/ аттестации); обеспечивать соответствие плана обучения работников с бизнес-потребностями организации; содействовать внедрению передовых методов, инструментов обучения и развития в соответствии с уровнем зрелости компании и содействовать автоматизации процесса обучении и развития, созданию базы знаний; повышать эффективность процесса обучения и развития персонала по результатам обратной связи работников и оценки удовлетворенности обучением;
4. Разрабатывать предложения по управлению совокупным вознаграждением, определять и контролировать расходы бюджета по совокупному вознаграждению;
5. Анализировать результаты социологических исследований (оценки организации труда, условий на рабочих местах, социального самочувствия работников и т.п.), потенциальных HR-рисков, связанных с трудовыми отношениями; осуществлять мониторинг и контроль соблюдения базовых минимальных гарантий в сфере труда;
6. Обеспечивать предоставление обратной связи по результатам рассмотрения обращений/заявлений, доводить принятые решения до сведения работников
Знания:
1. HR стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
2. Тенденции и лучшие практики в области НR стратегий и процессов;
3. Технологии и методы определения профессиональных знаний, умений и компетенций;
4. HR-метрики;
5. Формы материального и нематериального стимулирования труда работников, методы проведения социологических исследований, нормы этики и делового общения;
6. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании;
7. Основы управления рисками;
8. Основы управления изменениями
9. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания;
10. Методики и техники предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Оценка эффективности HR процессов
Умения:
1. Оказывать информационную поддержку управленческим решениям в области HR;
2. Информировать руководство о существующих или потенциальных проблемах, HR-рисках с целью принятия управленческих решений;
3. Консультировать и предоставлять обратную связь заинтересованным сторонам по вопросам реализации HR процессов в пределах полномочий;
4. Проводить исследования удовлетворенности работников услугами HR;
5. Содействовать внедрению корректирующих мер по улучшению HR-функции и процессов
Знания:
1. Тенденции и лучшие практики в области НR стратегий и процессов;
2. Основы управления рисками;
3. Основы управления изменениями;
4. Основы управления проектами;
5. Методики и техники предоставления обратной связи;

6. Әлеуметтану және әлеуметтік психология негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 3:
Персоналды іздеу және іріктеу
Машықтар:
1. Персоналды басқару мәселелерін реттейтін құжаттардың заңнама нормалары мен талаптарына сәйкестігін бағалау;
2. Қатысу деңгейін, әлеуметтік тұрақтылықты әлеуметтік зерттеу нәтижелерін талдау;
3. Еңбек шарттарында, ұжымдық шартта, келісімдерде және ұйымның өзге де актілерінде қабылданған міндеттемелердің орындалуын талдау;
4. HR-тәуекелдерді азайту және алдын алу іс-шаралары жоспарын әзірлеп, іске асыруды жүзеге асыру;
5. Жұмыскерлердің өкілеттігі шегінде персоналды басқару мәселелері бойынша консультация беру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын тартудың өзге де түрлері шеңберінде туындайтын еңбек қатынастары мен өзге де қатынастарды басқару мәселелерін реттейтін, оның ішінде әлеуметтік серіктестік, дербес деректерді қорғау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, медиация, ең төменгі стандарттар мен олардың кепілдіктері және т.б. мәселелерді реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Тәуекелдер-менеджмент негіздері
3. Психология және ұйымдық мінез-құлық негіздері
4. Әлеуметтік зерттеулер мен нәтижелерді талдау негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
2. HR құралдарын әзірлеу және енгізу
Дағды 1:
HR құралдарын әзірлеу
Машықтар:
1. Құзыреттілік моделін, кәсіби және жеке қасиеттерді бағалауға арналған сауалнамаларды, Гайд-сұхбаттарды, бағалау нысандарын әзірлеу;
2. Қызметкерлерге арналған жеке даму жоспарларын, кәсіби тренинг бағдарламаларын әзірлеу; 3. Деректерді жинауға, талдауға арналған құралдарды әзірлеу: сауалнамалар, қатысу сауалнамалары, корпоративтік мәдениет, жұмысшылардың әл-ауқаты, жұмыс берушінің бренді, кері байланыс
Білімдер:
1. HR стратегиясы/саясаты, ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың негізгі процестері мен құралдары;
2. НR стратегиялары мен процестеріндегі тенденциялар мен үздік тәжірибелер;
3. Кәсіби білімді, іскерлікті және құзыреттілікті айқындау технологиялары мен әдістері;
4. HR көрсеткіштері;
5. Әлеуметтанулық зерттеулер жүргізуге арналған құралдар;
6. Компанияның ұйымдық/корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
7. Кері байланыс беру әдістері мен техникалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
HR құралдарын енгізу
Машықтар:
1. Сауалнамалар/сұхбаттар жүргізу;
2. Оқыту / тренингтер / коучинг сессияларын ұйымдастыру;
3. Бағалау рәсімдерін жүргізу;
4. Алынған деректерді талдау және өткізілген іс-шаралар бойынша есептер дайындау;
5. Өкілеттік шегінде HR басқару мәселелері бойынша қызметкерлерге және барлық мүдделі тараптарға кеңес беру және кері байланыс беру
Білімдер:
1. Ұйымдағы адам ресурстарын басқарудың негізгі HR процестері мен құралдары;
2. Деректерді жинау және талдау әдістерінің негіздері;
3. Ақпаратты қорғау стандарттарын сақтау үшін құпиялылық принциптері және деректерді өңдеу этикасы;
4. Бағалау рәсімдерін ұйымдастыру, оқыту/тренингтер/коуч-сессиялар өткізу қағидалары мен тәртібі;
5. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, ақпараттық қауіпсіздік
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Нәтижеге бағдарлау
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
HR бизнес-серіктес
7
HR талдаушы
6
HR дженералист
7
Өндірістік қатынастар жөніндегі басшы
8
Персоналды басқару жөніндегі директор
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі
Орындаушы: Нәбиев Данат Күдерұлы, +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақстанның HR-менеджерлер қауымдастығы" ҚБ
Басшы: Райысова Гүлмира Болатқызы
E-mail: raissova2410@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (701) 214 08 58
Орындаушылар:
Өтеғалиева Анар Әмірбекқызы, +7 (776) 706 01 85, anara.utegalieva@gmail.com
Башарина Татьяна Владимировна, +7 (701) 741 56 71, tainamtv@mail.ru
Қайсенова Гүлжихан Қабдылқайырқызы +7 (701) 214 01 94, g.kaisenova@gmail.com
Әлирахым Салтанат, +7 (701) 228 67 28, S.alirakhim@gmail.com
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 06.11.2024
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 09.04.2024 ж.

6. Основы социологии и социальной психологии
Возможность признания навыка:
Нет
Трудовая функция 2:
Разработка и внедрение HR инструментов
Навык 1:
Разработка HR инструментов
Умения:
1. Разрабатывать модель компетенций, опросники для оценки профессиональных и личностных качеств, гайд-интервью, оценочные формы;
2. Разрабатывать индивидуальные планы развития для сотрудников, программы профессиональных тренингов;
3. Разрабатывать инструменты для сбора и анализа данных: опросники, анкеты по вовлеченности, корпоративной культуре, благополучию работников, бренду работодателя, обратной связи
Знания:
1. HR стратегия/политика, основные процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
2. Тенденции и лучшие практики в области НR стратегий и процессов;
3. Технологии и методы определения профессиональных знаний, умений и компетенций;
4. HR-метрики;
5. Инструменты для проведения социологических исследований;
6. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры компании;
7. Методики и техники предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
Нет
Навык 2:
Внедрение HR инструментов
Умения:
1. Проводить опросы/интервью;
2. Организовывать обучение/тренинги/коучинг сессии;
3. Проводить оценочные процедуры;
4. Анализировать полученные данные и подготавливать отчеты по проведенным мероприятиям;
5. Консультировать и предоставлять обратную связь работникам и всем заинтересованным сторонам по вопросам управления HR в пределах полномочий.
Знания:
1. Основные HR процессы и инструменты управления человеческими ресурсами в организации;
2. Основы методов сбора и анализа данных;
3. Принципы конфиденциальности и этики обработки данных для соблюдения стандартов защиты информации;
4. Правила и порядок организации оценочных процедур, обучения/проведения тренингов/коуч-сессий;
5. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, информационная безопасность
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
HR бизнес-партнер
7
HR аналитик
6
HR дженералист
7
Руководитель по производственным отношениям
8
Директор по управлению персоналом
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель: Набиев Данат Кудерович, +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@egov.kz
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
ОО "Ассоциация HR-менеджеров Казахстана"
Руководитель:
Раисова Гульмира Болатовна
E-mail: raissova2410@gmail.com
Номер телефона: +7 (701) 214 08 58
Исполнители:
Утегалиева Анара Амирбековна, +7 (776) 706 01 85, anara.utegalieva@gmail.com
Башарина Татьяна Владимировна, +7 (701) 741 56 71, tainamtv@mail.ru
Кайсенова Гульжихан Кабдылкаировна, +7 (701) 214 01 94, g.kaisenova@gmail.com;
Алирахим Салтанат, +7 (701) 228 67 28, S.alirakhim@gmail.com
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 06.11.2024
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 09.04.2024 г.

16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 2-нұсқа, 2024 ж.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 31.10.2027 ж.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
"HR саласындағы
"Адам ресурстарын басқару"
кәсіптік стандарттарды
бекіту туралы" бұйрығы
9-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жиынтық сыйақыны басқару"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Кәсіби стандарт жиынтық сыйақыны басқару жөніндегі кадрларды бағалау, аттестаттау, сертификаттау және біліктілігін растау, даярлау және мамандандыру үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымы:
1) жұмыскерлерге – саладағы мамандыққа қойылатын талаптарды түсіну үшін, өз біліктілігін арттыруды және мансаптық өсуді жоспарлау үшін;
2) жұмыс берушілерге – жұмыскерлерге қолданылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу үшін, персоналды жалдау және бағалау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру үшін, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға (органдарға) – персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу үшін және сәйкестік деңгейі бойынша жұмыскерлердің біліктілік өлшемшарттарын әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдарға – еңбек нарығын мониторингілеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде кәсіби стандартты пайдалануға арналған
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) әсер ету және ықпал ету – келісімге қол жеткізу және өз ұсыныстарын қолдауға басқаларды көндіру мақсатында әсер ету, ықпал ету немесе белгілі бір әсер қалдыру үшін әртүрлі әрекеттерді жүзеге асыру мүмкіндігі;
2) бенчмаркинг – бұл компанияның өз жұмысын жақсарту мақсатында оның тиімді жұмыс істеуінің бар мысалдарын анықтау, түсіну және бейімдеу процесі;
3) бизнесті түсіну – компания жұмысының ерекшелігін, оның бәсекелестік артықшылықтарын, нарықтағы позицияларын және стратегиялық басымдықтарын түсіну. Ішкі бизнес-процестерді, олардың еңбек дауын шешу;
4) грейд – балдық-факторлық бағалау негізінде айқындалған, ұйымға салымның маңыздылығы мен құндылығы бойынша жақын және тең лауазымдар мен кәсіптердің деңгейі;
5) жалақының тұрақты бөлігі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында, салалық келісімде, ұжымдық және (немесе) еңбек шарттарында көзделген базалық жалақыны (тарифтік мөлшерлемелер, лауазымдық жалақылар, кесімді бағалар бойынша төлемді) және басқа да тұрақты сипаттағы төлемдерді қамтиды;

16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
17. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 31.10.2027 г.
Приложение 9 к приказу
и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Об утверждении
профессиональных стандартов
в сфере HR "Управление
человеческими ресурсами"
Профессиональный стандарт: "Управление совокупным вознаграждением"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров по управлению совокупным вознаграждением и предназначены для использования широким кругом пользователей:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и оценке персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Воздействие и влияние – способность предпринимать разнообразные действия с целью убедить, повлиять, оказать воздействие или произвести на других определенное впечатление, чтобы добиться согласия и поддержки своих предложений;
2) Бенчмаркинг – процесс определения, понимания и адаптации имеющихся примеров эффективного функционирования компании с целью улучшения собственной работы
3) Понимание бизнеса – понимание специфики работы компании, ее конкурентных преимуществ, позиций на рынке и стратегических приоритетов. Понимание внутренних бизнес-процессов, своей роли в их реализации;
4) Грейд – уровень должностей и профессий, близких и равных по значимости и ценности вклада в организацию, определенный на основании балльно-факторной оценки
5) Постоянная часть заработной платы – включает базовую заработную плату (оплату по тарифным ставкам, должностным окладам, сдельным расценкам) и другие выплаты постоянного характера, предусмотренные трудовым законодательством Республики Казахстан, отраслевым соглашением, коллективным и (или) трудовым договорами

6) жалақының өзгермелі бөлігі – еңбек, ұжымдық шарттарда немесе жұмыс берушінің актілерінде айқындалған біржолғы, тұрақты немесе мерзімді сипаттағы ынталандыру төлемдерін (сыйлықақылар, үстемеақылар) қамтиды;
7) жеңілдіктер – еңбек, ұжымдық шарттарда немесе жұмыс берушінің актілерінде айқындалған, олардың тиімді жұмыс істеуі үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатында, жұмыс беруші жұмыскерлерге жалақыға қосымша беретін әлеуметтік төлемдер (әлеуметтік пакет);
8) жиынтық сыйақы – жалақының тұрақты және өзгермелі бөлігін қамтитын және жеңілдіктерден тұратын сыйақы;
9) жиынтық сыйақыны басқару саласындағы көрсеткіштер – жиынтық сыйақыны басқару саласындағы мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу дәрежесін көрсететін арнайы өлшемдер (мысалы, қызметкерлердің мотивация жүйесіне қанағаттану деңгейі, жұмыстан шыққан қызметкерлердің пайызы сыйақы деңгейіне қанағаттанбау және т.б.);
10) клиентке бағдарлану – клиентке көмектесу, оның қажеттіліктерін анықтау және оның сұраныстарын қанағаттандыруға тілек білдіру, ұмтылу, клиентке қажетті қызмет көрсетуге дайын болуы, клиенттің проблемаларын дереу шешу үшін жеке жауапкершілікті қабылдауы, бұл ретте қорғаныс позицияларын алмауы, клиент күткеннен көп нәрсені істеуі;
11) көшбасшылық – көшбасшы рөлін атқару, тапсырмаларды бөлу, өз командасын осы командаға қатысты барлық шешімдер туралы хабардар ету, командада ынтымақтастық рухын құру және тиімді жұмыс істеуге деген ұмтылысты нығайту, команда мүшесінің әрқайсысына оның үлесі бағаланатынын көрсету және команда мүшелері арасындағы өзара әрекеттестік пен мен ынтымақтастықты ынталандыру, командаға қамқорлық көрсету, команда мүшелері қалаған мінез құлықты көрсету арқылы жеке үлгі көрсету;
12) нәтижеге бағдарлану – белгіленген стандарттарға сәйкес келуге немесе олардан асып түсуге ұмтылу, нәтижелерді өлшеу үшін өзіндік сапа өлшемдерін жасау, өз жұмысының тиімділік көрсеткіштерін арттыру, алдына өршіл мақсаттар қою, күрделі міндеттерді шешу, бюрократиялық кедергілерді жоя отырып өзін-өзі жетілдіруге ұмтылу, тапсырмаларды жақсырақ, қарапайым, тезірек және сапалы орындау тәсілдерін таба білу;
13) ситуациялық шешім қабылдау – қажетті және объективті ақпарат көздерін анықтау, оны жүйелі талдау, логикалық қорытындылар жасау, содан кейін уақыт шеңбері мен бизнес-басымдықтарды ескере отырып шешім қабылдау процесі;
14) стратегиялық ойлау – адамның мақсатқа немесе мақсаттар кешеніне қол жеткізу контекстінде қолданатын ақыл-ой немесе ойлау процесі. Ұйымды стратегиялық басқару процесінде қолданған кезде стратегиялық ойлау фирма немесе ұйым үшін бәсекелестік артықшылықтар жасауға бағытталған бірегей идеялар мен мүмкіндіктерді құруды және қолдануды қамтиды. Стратегияға сәйкес алдағыны ойлау, ұйымды дамытудың жаңа мүмкіндіктерін табу, қысқа мерзімді негізде жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ұмтылу және ұзақ мерзімді кезеңге ұйымның тұрақты дамуына ықпал ету; нарықтағы өзгерістерді болжау және проблемалық жағдайларды болжау;

6) Переменная часть заработной платы – включает стимулирующие выплаты (премии, надбавки), носящие единовременный, регулярный или периодический характер, определенные трудовым, коллективным договорами или актами работодателя
7) Льготы – социальные выплаты (социальный пакет), которые предоставляет работодатель работникам в дополнение к заработной плате с целью создания благоприятных условий для их эффективной работы, определенные трудовым, коллективным договорами или актами работодателя
8) Совокупное вознаграждение – вознаграждение, которое включает постоянную и переменную части заработной платы, а также льготы
9) Метрики в области управления совокупным вознаграждением – специальные измерения, свидетельствующие о степени достижения целей и задач в области управления совокупным вознаграждением (например, уровень удовлетворенности работников системой мотивации, процент работников, уволившихся по причине неудовлетворенности уровнем оплаты труда и др.)
10) Клиентоориентированность – способность и желание помочь клиенту, выявить его потребности, и удовлетворить его запросы, готовность предоставить клиенту желаемое обслуживание, принять личную ответственность за немедленное решение проблем клиента, не занимая при этом оборонительных позиций, делать больше, чем от него ожидает клиент;
11) Лидерство – способность брать на себя роль лидера, распределять задания, информировать свою команду о всех затрагивающих ее решениях, создавать и укреплять в команде дух сотрудничества и стремление работать эффективно, показывать каждому, что его вклад ценится и поощрять взаимодействие и сотрудничество между членами команды, проявлять заботу о команде, подавать личный пример, демонстрируя желаемое поведение;
12) Ориентация на результат – стремление соответствовать установленным стандартам или превосходить их, способность создавать собственные критерии качества для измерения результатов, повышать показатели эффективности своей работы, ставить перед собой амбициозные цели, решать сложные задачи, стремление к самосовершенствованию – умение находить способы выполнения задач лучше, проще, быстрее и качественнее, устраняя бюрократические преграды;
13) Ситуационное принятие решений – это способность выявлять источники нужной и объективной информации, системно их анализировать, делать логические выводы, а затем принимать решения с учетом временных рамок и бизнес-приоритетов;
14) Стратегическое мышление – умственный или мыслительный процесс, применяемый человеком в контексте достижения цели или комплекса целей. При использовании в процессе стратегического управления организацией стратегическое мышление предполагает генерирование и применение уникальных идей и возможностей, направленных на создание конкурентных преимуществ для фирмы или организации. Способность думать на несколько шагов вперед в соответствии со стратегией, находить новые возможности для развития организации, стремление к достижению высоких результатов на краткосрочной основе и способствование устойчивому развитию организации на долгосрочный период; предвидение изменений на рынке и предвосхищает проблемных ситуаций;

15) талдамалық ойлау – әртүрлі факторларды салыстыра отырып, олардың құрамдас бөліктерін бөліп көрсете отырып, жағдайларды, құбылыстар мен салдарларды қарау қабілеті; басымдықтарды ұтымды орналастыру қабілеті; уақытша өзара байланыстар мен дәйектіліктерді, себеп-салдарлық байланыстарды айқындау қабілеті;
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) HR – (ағыл. Human Resources) – Адам ресурстары немесе адам ресурстарын басқару (HR)
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жиынтық сыйақыны басқару
5. Кәсіптік стандарттың коды: M70221025
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
● M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
● 70 Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру
● 70.2 Басқару мәселелері бойынша кеңес беру жөніндегі қызмет
● 70.22 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
● 70.22.1 "Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша кеңес беру"
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Еңбекақы төлеу стратегиясын әзірлеу және жүзеге асыру, жалақының тұрақты және ауыспалы бөліктерін басқару, сондай-ақ жеңілдік төлемдерін басқару
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) адам ресурстарын басқару жөніндегі атқарымдық басшы (басқарушы) - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) жиынтық сыйақы, өтемақы және жеңілдіктер (еңбекақы) жөніндегі маман - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) ақы төлеу жөніндегі қызметкер – 5 СБШ-нің деңгейі;
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Адам ресурстарын басқару жөніндегі атқарымдық басшы (басқарушы)":
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Адам ресурстарын басқару жөніндегі атқарымдық басшы (басқарушы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Еңбекті ұйымдастыру және еңбекақы төлеу бөлімінің басшысы
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:

15) Аналитическое мышление – способность рассматривать ситуации, явления и последствия, выделяя структурируя и систематизируя их составные части, сопоставляя различные факторы; способность к рациональной расстановке приоритетов; способность к определению временных взаимосвязей и последовательностей, причинно-следственных связей
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) HR – (англ. Human Resources) – человеческие ресурсы или управление человеческими ресурсами (HR)
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4.Название профессионального стандарта: Управление совокупным вознаграждением
5.Код профессионального стандарта: M70221025
6.Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
● M Профессиональная, научная и техническая деятельность
● 70 Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления
● 70.2 Деятельность по консультированию по вопросам управления
● 70.22 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
● 70.22.1 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления
7. Краткое описание профессионального стандарта: Разработка и реализация стратегии вознаграждения, управление постоянным и переменным частями заработной платы, а также управление льготами
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель по совокупному вознаграждению/поощрению - 7 уровень ОРК
2) Специалист по совокупному вознаграждению, компенсациям и льготам (по оплате труда) - 6 уровень ОРК
3) Служащий по расчету зарплаты - 5 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель по совокупному вознаграждению/поощрению":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель по совокупному вознаграждению/поощрению
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Начальник отдела организации и оплаты труда
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:

кемінде 5 жыл, оның ішінде 3 жылдан кем емес адам ресурстарын басқару саласында
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-013 - Басқарушы (кадрлар және еңбек қатынастары жөніндегі басқарма бөлімшелерінде (қызметтерінде))
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіпкерлік қызметтің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігіне талдау және жалпы сыйақыны басқару саласындағы жетекші тәжірибені талдау арқылы жиынтық сыйақы стратегиясын әзірлеу, сондай-ақ жиынтық сыйақы/ынталандыру жүйесін енгізу, оны заңнамаға, бизнеске қойылатын талаптарға сәйкес үнемі жаңартып отыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жиынтық сыйақы стратегиясын әзірлеу
2. Жиынтық сыйақы стратегиясын іске асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жиынтық сыйақы стратегиясын әзірлеу
Дағды 1:
Жиынтық сыйақыны басқару саласындағы бизнес стратегиясы мен жетекші тәжірибелерді талдау
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиялық мақсаттарын және қызмет тиімділігінің түйінді көрсеткіштерінің жетістіктерін талдау;
2. Ұйымның еңбек өнімділігі мен қаржылық нәтижелерінің көрсеткіштерін талдау;
3. Жиынтық сыйақыны басқару бойынша HR тәжірибелерін және еңбек нарығындағы жиынтық сыйақыны дамыту үрдістерін зерттеу;
4. Жиынтық сыйақыны басқарудағы HR тәуекелдерін бағалау;
5. HR материк көрсеткіштерін талдауды ескере отырып, жағдайларды болжау (кадрлардың тұрақтамауы, персоналды іздеу және жалдау көрсеткіштері, персоналдың жұмысқа құштарлық деңгейі және т.б.);
6. ҚР еңбек заңнамасының және еңбекақы төлеуді реттеуге байланысты өзге де нормативтік құқықтық актілердің нормаларын қолдану;
7. Әлеуметтік жеңілдіктер бойынша еңбек нарығының тәжірибелері мен тенденцияларын талдау;
8. Әлеуметтік жеңілдіктерді реттейтін салалық келісімдерді, ұжымдық және/немесе еңбек шарттарын, жұмыс берушінің актілерін талдау;
9. Әлеуметтік жеңілдіктер беру шығындарын бағалау
Білімдер:
1. Менеджмент және стратегиялық жоспарлау негіздері, тұрақты даму, өзгерістерді басқару қағидаттары;
2. Жиынтық сыйақыны басқару саласындағы негізгі даму тенденциялары мен озық халықаралық технологиялар, жиынтық ынталандыру тұжырымдамалары;
3. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен пайымы, негізгі мақсаттары мен тиімділік көрсеткіштері;
4. Операциялық бизнес модельдері;
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
6. Жиынтық сыйақыны басқарудың мотивация жүйесі, процестері және құралдары;
7. ҚР еңбек заңнамасының нормалары және еңбек қатынастарын басқару саласындағы негізгі ережелер;

не менее 5 лет, из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-013 - Управляющий (в подразделениях (службах) управления кадрами и трудовыми отношениями)
Основная цель деятельности:
Разработка стратегии совокупного вознаграждения/поощрения путем проведения анализа на соответствие стратегическим целям бизнеса и анализа ведущих практик в области управления совокупным вознаграждением/поощрением, а также внедрение системы совокупного вознаграждения/поощрения и постоянная ее актуализация в соответствии с законодательством РК и требованиями бизнеса
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка стратегии совокупного вознаграждения
2. Реализация стратегии совокупного вознаграждения
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка стратегии совокупного вознаграждения
Навык 1:
Анализ стратегии бизнеса и ведущих практик в области управления совокупным вознаграждением
Умения:
1. Анализировать стратегические цели и достижения ключевых показателей эффективности деятельности организации;
2. Анализировать показатели производительности труда и финансовых результатов организации;
3. Изучать HR практики по управлению совокупным вознаграждением и тенденции развития совокупного вознаграждения на рынке труда;
4. Оценивать HR-риски в управлении совокупным вознаграждением;
5. Прогнозировать ситуации с учетом анализа HR метрик (текучесть кадров, показатели поиска и найма персонала, степень вовлеченности персонала и др.);
6. Применять нормы трудового законодательства РК и иных нормативных правовых актов, связанных с регулированием оплаты труда;
7. Анализировать практики и тенденции рынка труда по социальным льготам;
8. Анализировать отраслевые соглашения, коллективные и/или трудовые договора, акты работодателя, регулирующие социальные льготы;
9. Оценивать затраты на предоставление социальных льгот
Знания:
1. Основы менеджмента и стратегического планирования, принципы устойчивого развития, управление изменениями;
2. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления совокупным вознаграждением, концепции совокупного поощрения;
3. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности;
4. Операционные бизнес-модели;
5. Принципы организационного развития и дизайна;
6. Система мотивации, процессы и инструменты управления совокупным вознаграждением;
7. Нормы трудового законодательства РК и основные положения в сфере управления трудовыми отношениями;

8. Жиынтық сыйақыны басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
9. HR саласындағы жетекші цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету сервистері, ақпараттық қауіпсіздік;
10. Ұйымдағы еңбек қатынастарын басқару жөніндегі ішкі нормативтік құжаттар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сыйақы стратегиясын әзірлеу
Машықтар:
1. Жиынтық сыйақы жүйесін құрудың тұжырымдамасы мен қағидаттарын анықтау;
2. Мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу;
3. Жиынтық сыйақыны басқару саласындағы озық халықаралық технологияларды зерделеу;
4. Жиынтық сыйақы жүйесін құру жоспарын қалыптастыру;
5. Өзгерістерді, тәуекелдерді басқару;
6. Мүдделі тұлғалармен келіссөздер жүргізу және үйлестіру;
7. Бизнес менеджментімен, жұмыскерлердің өкілдерімен және өзге де стейкхолдерлермен серіктестік қатынастар құру;
8. Сыйақы стратегиясын әзірлейді және бизнеспен келісу;
9. Ұжымдық шарт әзірлеу және жасасуды ұйымдастыру
Білімдер:
1. Тұрақты даму, өзгерістерді басқару қағидаттары;
2. Бизнес пен персоналдың қажеттіліктерін жоспарлау және болжау әдістері;
3. Корпоративтік мәдениетті бағалау, персоналдың сандық және сапалық құрамын талдау әдістері;
4. Жұмыскерлердің еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандыру формалары, социологиялық зерттеулер жүргізу әдістері, әдеп және іскерлік қарым-қатынас нормалары;
5. Ұйымның технологиясы мен өндірістік қызметінің негіздері;
6. Еңбек экономикасы және жалпы және әлеуметтік психология, әлеуметтану және еңбек психологиясының негіздері;
7. Информатика және ақпараттық жүйелер негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жиынтық сыйақы стратегиясын іске асыру
Дағды 1:
Жиынтық сыйақы жүйесін енгізу
Машықтар:
1. Жиынтық сыйақы жүйесін (монетарлық және монетарлық емес) енгізу жоспарының орындалуын әзірлеу және бақылау;
2. Жиынтық сыйақы жүйесі бағдарламаларын енгізу;
3. Еңбекақы төлеу жүйесін реттеу бойынша жұмыс берушінің актілерін әзірлеу;
4. Салалық келісімге және ұжымдық шартқа ұсыныстар әзірлеу;
5. Еңбекақы төлеу процестерін автоматтандыруды басқару;
6. Еңбекақы төлеу шығындарын талдау және оңтайландыру;
7. Еңбек өнімділігін басқару;
8. Өзгерістерді, тәуекелдерді басқару, уақтылы кері байланыс беру;
9. Мүдделі тұлғалармен өзара әрекеттесу процесін үйлестіру;
10. Басшылық пен жұмыскерлерге консультация беру және оқыту;
11. Жиынтық сыйақыны басқаруда еңбек заңнамасының қағидаттары мен нормаларының, әдеп нормаларының сақталуын бақылау;

8. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления совокупным вознаграждением;
9. Ведущие цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, информационная безопасность;
10. Внутренние нормативные документы по управлению трудовыми отношениями в организации
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка стратегии вознаграждения
Умения:
1. Определять концепцию и принципы построения системы совокупного вознаграждения;
2. Взаимодействовать с заинтересованными сторонами;
3. Изучать передовые международные технологии в области управления совокупным вознаграждением;
4. Разрабатывать план построения системы совокупного вознаграждения;
5. Управлять изменениями, рисками;
6. Координировать и вести переговоры с заинтересованными лицами;
7. Выстраивать партнерские отношения с менеджментом бизнеса, с представителями работников и с иными стейкхолдерами;
8. Разрабатывать и согласовывать стратегию вознаграждения с бизнесом
9. Разрабатывать и организовать заключение коллективного договора
Знания:
1. Принципы устойчивого развития, управление изменениями;
2. Методы планирования и прогнозирования потребности бизнеса и персонала;
3. Методы оценки корпоративной культуры, анализа количественного и качественного состава персонала;
4. Формы материального и нематериального стимулирования труда работников, методы проведения социологических исследований, нормы этики и делового общения
5. Основы технологии и производственной деятельности организации;
6. Экономика труда и основы общей и социальной психологии, социологии и психологии труда;
7. Основы информатики и информационных систем
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Реализация стратегии совокупного вознаграждения
Навык 1:
Внедрение системы совокупного вознаграждения
Умения:
1. Разрабатывать и контролировать исполнение плана (дорожной карты) внедрения системы совокупного вознаграждения (монетарного и немонетарного);
2. Внедрять программы системы совокупного вознаграждения;
3. Разрабатывать акты работодателя по регулированию системы оплаты труда;
4. Разрабатывать предложения к отраслевому соглашению и коллективному договору;
5. Управлять автоматизацией процессов по оплате труда;
6. Анализировать и оптимизировать затраты на оплату труда;
7. Управлять производительностью труда;
8. Управлять изменениями, рисками, предоставлять своевременную обратная связь;
9. Координировать процесс взаимодействия с заинтересованными лицами;
10. Консультировать и обучать руководство и работников;
11. Контролировать соблюдение принципов и норм трудового законодательства, этических норм в управлении совокупным вознаграждением;

12. Еңбек дауларын қарау және реттеу
Білімдер:
1. Еңбекақы төлеуді ұйымдастыру тәртібі;
2. Еңбек және еңбекақы төлеу көрсеткіштерін есепке алу және талдау әдістері;
3. Еңбек өнімділігін анықтау, бағалау және талдау әдістері;
4. Еңбекті нормалау әдістері;
5. Еңбек шығындарының салалық нормативтері;
6. Еңбекақы төлеудің заманауи формалары, жүйелері;
7. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандырудың жүйелері, әдістері мен формалары;
8. Ұжымдық келіссөздер жүргізу тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Еңбекақы төлеудің, материалдық және моральдық ынталандырудың қолданыстағы нысандары мен жүйелерін қолданудың тиімділігін бағалау
Машықтар:
1. Еңбекақы төлеу және еңбекті ынталандыру жүйесіне тұрақты аудит жүргізу;
2. Еңбекақы төлеу қорының тұрақты және ауыспалы бөліктерінің арақатынасын, жеңілдіктер мен өтемақыларға арналған шығындарды бақылау;
3. Персоналға төлемдер сомасының өнімнің өзіндік құнына қатынасын талдау;
4. Еңбек өнімділігі мен жалақының өсу қарқынын талдау;
5. Еңбекақы төлеу жүйесінің нәтижелілігін бағалау критерийлерін анықтау;
6. Еңбекке ақы төлеу қорының жұмсалуына, жалақының нысандары мен жүйелерінің, лауазымдық айлықақылардың (тарифтік ставкалардың) және бағалардың дұрыс қолданылуына, жұмысшылардың разрядын белгілеуге тұрақты бақылауды жүзеге асыру;
7. Персоналды басқару тиімділігін талдау нәтижелерін зерттеу;
8. Персоналды, еңбекақы төлеу қорын ұстауға жұмсалатын шығындардың өсу серпінін қадағалау;
9. Еңбекақы төлеудің, материалдық және моральдық ынталандырудың қолданыстағы нысандары мен жүйелерін жақсарту бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу.
Білімдер:
1. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандырудың жүйелері, әдістері мен нысандары
2. Еңбек және еңбекақы көрсеткіштерін есепке алу және талдау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Өзгерістерді басқару
Көшбасшылық
Нәтижеге бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Персоналды басқару жөніндегі директор
7
HR бизнес-серіктес
7
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі басшы
10. Кәсіптің карточкасы "Жиынтық сыйақы, өтемақы және жеңілдіктер (еңбекақы) жөніндегі маман":
Топтың коды:
2422-3
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Жиынтық сыйақы, өтемақы және жеңілдіктер (еңбекақы) жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

12. Рассматривать и регулировать трудовые споры по вопросам оплаты труда
Знания:
1. Порядок организации оплаты труда;
2. Методы учета и анализа показателей по труду и оплате труда;
3. Методы определения, оценки и анализа производительности труда;
4. Методы нормирования труда;
5. Отраслевые нормативы трудовых затрат;
6. Современные формы, системы оплаты труда;
7. Системы, методы и формы материального и нематериального стимулирования труда персонала;
8. Порядок ведения коллективных переговоров
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Оценка эффективности применения действующих форм и систем оплаты труда, материального и морального стимулирования
Умения:
1.Проводить регулярный аудит системы оплаты и мотивации труда;
2.Контролировать соотношение постоянной и переменной частей фонда оплаты труда, затраты на льготы и компенсации;
3.Анализировать соотношение сумм выплат персоналу к себестоимости продукции;
4.Анализировать производительность труда и темпы роста заработной платы;
5. Определять критерии оценки результативности системы оплаты труда;
6.Осуществлять постоянный контроль за расходованием фонда оплаты труда, правильностью применения форм и систем заработной платы, должностных окладов (тарифных ставок) и расценок, установления разряда рабочим;
7.Изучать результаты анализа эффективности управления персоналом;
8.Отслеживать динамику роста затрат на содержание персонала, фонда оплаты труда;
9.Разрабатывать предложения и рекомендации по улучшению действующих форм и систем оплаты труда, материального и морального стимулирования
Знания:
1.Системы, методы и формы материального и нематериального стимулирования труда персонала
2.Методы учета и анализа показателей по труду и оплате труда
Возможность признания навыка
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Управление изменениями
Лидерство
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор по управлению персоналом
7
HR бизнес-партнер
7
Руководитель по управлению эффективностью (результативностью) деятельности
10. Карточка профессии "Специалист по совокупному вознаграждению, компенсациям и льготам (по оплате труда)":
Код группы:
2422-3
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по совокупному вознаграждению, компенсациям и льготам (по оплате труда)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Еңбек жөніндегі экономист
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-019 - Еңбекке ақы төлеу жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жалақының тұрақты және өзгермелі бөліктерін әзірлеу, еңбекті ұйымдастыру, әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін әзірлеу және енгізу арқылы заңнама талаптарына және ұйымның мақсаттарына сәйкес жиынтық сыйақы жүйесін жетілдіру және ұйымдастыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Еңбекақы төлеу жүйесін әзірлеу және жетілдіру
2. Әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін қалыптастыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Еңбекақы төлеу жүйесін әзірлеу және жетілдіру
Дағды 1:
Еңбекақы төлеуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларын, ұйым басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын талдау;
2. Жұмыс нұсқаулықтарын, лауазымдық нұсқаулықтарды және еңбек жағдайларын талдау;
3. Еңбекті нормалау жүйесін талдау;
4. Біліктілікке қойылатын талаптарды талдау;
5. Жұмыс режимдерін және жұмыс уақытын есепке алуды талдау;
6. Орындалатын жұмыстардың күрделілігін және біліктілік деңгейлері/разрядтары мен санаттарын беруді талдау;
7. Лауазымдар мен кәсіптердің сипаттамаларын әзірлеу;
8. Грейдтерді кейіннен беру үшін баллдық-факторлық әдіс бойынша лауазымдар мен кәсіптерді бағалау;
9. Заңнама талаптарына және ұйымның ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес грейдтерді, біліктілік разрядтары мен санаттарын бекіту процесін ұйымдастыру
Білімдер:
1. Менеджмент негіздері, тұрақты даму қағидаттары;
2. Жиынтық сыйақыны басқару процестері мен құралдары;
3. Өндірістік қарқындылық пен еңбек қарқындылығын анықтау, бағалау және салыстыру әдістері;
4. Еңбекті нормалау әдістері;

Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003.
Экономист по труду
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не менее 3 лет, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-019 - Специалист по оплате труда
Основная цель деятельности:
Совершенствование и организация системы совокупного вознаграждения в соответствии с требованиями законодательства и целями организации путем разработки постоянной и переменной частей заработной платы, организации труда, разработки и внедрение системы социальных льгот
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка и совершенствование системы оплаты труда
2. Формирование системы социальных льгот
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка и совершенствование системы оплаты труда
Навык 1:
Организация оплаты труда
Умения:
1. Анализировать тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих, типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организации;
2. Анализировать рабочие инструкции, должностные инструкции и условия труда;
3. Анализировать систему нормирования труда;
4. Анализировать требования к квалификации;
5. Анализировать режимы работы и учет рабочего времени;
6. Анализировать сложность выполняемых работ и присвоение квалификационных разрядов и категорий;
7. Разрабатывать описания должностей и профессий;
8. Оценивать должности и профессии по балльно-факторному методу для последующего присвоения грейдов;
9. Организовать процесс утверждения грейдов, квалификационных уровней/разрядов и категорий в соответствии с требованиями законодательства и внутренними нормативными документами организации
Знания:
1. Основы менеджмента, принципы устойчивого развития;
2. Процессы и инструменты управления совокупным вознаграждением;
3. Методы определения, оценки и сравнения производственной интенсивности и напряженности труда;
4. Методы нормирования труда;

5. Еңбек шығындарының салалық нормативтері;
6. Персоналдың еңбек өнімділігін есепке алудың және төлеудің заманауи формалары, жүйелері;
7. Ұйымның құрылымы мен стратегиясы;
8. Еңбек заңнамасы және еңбек құқығы нормаларын қамтитын өзге де актілер;
9. Еңбекті ұйымдастыру және нормалау тәртібін реттейтін ұйымның ішкі нормативтік актілері;
10. HR бағдарламалық өнімдері мен сервистерінің негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Еңбекақының тұрақты бөлігін әзірлеу
Машықтар:
1. Тарифтік кестені, тарифтік мөлшерлемелерді (сағаттық тарифтік мөлшерлемелерді, келісімді бағалама), лауазымдық жалақылардың схемаларын әзірлеу;
2. Лауазымдар құрылымын/иерархиясын әзірлеу;
3. Еңбек нарығын талдау және еңбек нарығындағы жалақыларды шолу;
4. Жалақы талдау және құрылымын әзірлеу;
5. Заңнаманың нормалары мен талаптарына сәйкес қосымша төлемдер мен үстемеақыларды анықтау (мерзімнен тыс уақыттағы жұмыс үшін, мереке және демалыс күндердегі жұмыс үшін, түнгі жұмыс үшін, жұмыс тоқтап қалған уақытқа төлем, лауазымдарды қоса атқарғаны үшін қосымша төлем және т.б.);
6. Еңбекақы төлеу жүйесін реттеу бойынша жұмыс берушінің актілерін әзірлеу;
7. Салалық келісімге және ұжымдық шартқа ұсыныстар әзірлеу;
8. Ұйым жұмыскерлеріне консультациялар мен түсіндірмелер беру;
9. Еңбекақы төлеу процестерін автоматтандыру бойынша ұсыныстар беру;
10. Еңбекақы төлеу қорын талдау және оңтайландыру;
11. Еңбекақы төлеу шығыстары бойынша бюджетті әзірлеу
Білімдер:
1. Жалақы формалары мен жүйелері;
2. Жұмыстарды және жұмысшыларды тарифтеу, лауазымдық жалақыларды, қосымша төлемдерді, үстемеақылар мен жалақыға коэффициенттерді белгілеу, жалақыны есептеу тәртібі;
3. Жұмысшылардың кәсіптерінің және жұмыстардың тарифтік-біліктілік анықтамалықтары және қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
4. Еңбек және жалақы көрсеткіштерін есепке алу және талдау әдістері;
5. ҚР салық заңнамасының негіздері;
6. Өндіріс технологиясы және ұйым қызметінің негіздері;
7. Жалпы және әлеуметтік психология, еңбек әлеуметтануы негіздері;
8. Информатика мен ақпараттық жүйелердің базалық негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Еңбекақының өзгермелі бөлігін әзірлеу
Машықтар:
1. Ұйымның мақсаттарына сәйкес жиынтық сыйақы құрылымдарын анықтау;
2. Персонал санаттары бойынша еңбекақы төлеудің тұрақты және өзгермелі бөліктерінің оңтайлы арақатынасын анықтау;
3. Қызмет тиімділігінің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізуді талдау;
4. Ұйымның еңбек өнімділігі мен қаржылық нәтижелерін талдау;
5. Еңбекті ынталандыру жүйелерін әзірлеу;
6. Сыйлықақыларды төлеу шарттарын әзірлеу;

5. Отраслевые нормативы трудовых затрат;
6. Современные формы, системы оплаты и учета производительности труда персонала;
7. Структура и стратегия организации;
8. Трудовое законодательство и иные акты, содержащие нормы трудового права;
9. Внутренние нормативные акты организации, регулирующие порядок организации и нормирования труда;
10. Основы программных продуктов и сервисов HR
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка постоянной части оплаты труда
Умения:
1. Разрабатывать тарифную сетку, тарифные ставки (часовые тарифные ставки, сдельные расценки), схемы должностных окладов;
2. Разрабатывать структуру / иерархии должностей;
3. Анализировать рынок труда и обзоры заработных плат на рынке труда;
4. Анализировать и разрабатывать структуры заработной платы;
5. Определять доплаты и надбавки в соответствии с нормами и требованиями законодательства (за работу в сверхурочное время, за работу в праздничные и выходные дни, за работу в ночное время, оплата времени простоя, доплата за совмещение должностей и др.);
6. Разрабатывать акты работодателя по регулированию системы оплаты труда;
7. Разрабатывать предложения к отраслевому соглашению и коллективному договору;
8. Предоставлять консультации и разъяснения работникам организации;
9. Предоставлять предложения по автоматизации процессов оплаты труда;
10. Анализировать и оптимизировать фонд оплаты труда;
11. Разрабатывать бюджет по расходам на оплату труда
Знания:
1. Формы и системы заработной платы;
2. Порядок тарификации работ и рабочих, установления должностных окладов, доплат, надбавок и коэффициентов к заработной плате, расчета заработной платы;
3. Тарифно-квалификационные справочники работ и профессий рабочих и квалификационные характеристики должностей служащих
4. Методы учета и анализа показателей по труду и заработной плате;
5. Основы налогового законодательства РК;
6. Основы технологии производства и деятельности организации;
7. Основы общей и социальной психологии, социологии труда;
8. Базовые основы информатики и информационных систем
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Разработка переменной части оплаты труда
Умения:
1. Определять структуры совокупного вознаграждения в соответствии с целями организации;
2. Определять оптимальное соотношение постоянной и переменной частей оплаты труда по категориям персонала;
3. Анализировать достижения ключевых показателей эффективности деятельности;
4. Анализировать производительность труда и финансовые результаты организации;
5. Разрабатывать системы стимулирования труда;
6. Разрабатывать условия выплаты премий;

7. Ұзақ мерзімді сыйақы бағдарламаларын әзірлеу;
8. Сыйлықақыларды/бонустарды төлеу шығындарын талдау;
9. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді сыйлықақы жүйесін автоматтандыру бойынша ұсыныстар беру;
10. Байланыс және консультациялар беру;
11. Еңбекті ынталандыруға шығыстар бойынша бюджетті әзірлеу
Білімдер:
1. Персонал санаттары бойынша еңбекті ынталандырудың формалары, әдістері мен жүйелері;
2. Еңбекті ынталандыру жүйесін реттейтін нормативтік актілер;
3. Өзгерістерді басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін қалыптастыру
Дағды 1:
Әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін талдау және бенчмаркинг
Машықтар:
1. Әлеуметтік жеңілдіктер бойынша еңбек нарығының тәжірибелері мен тенденцияларын талдау;
2. Ішкі нормативтік құжаттардың заңнама талаптарына сәйкестігін бағалау;
3. Әлеуметтік жеңілдіктерді реттейтін салалық келісімдерді, ұжымдық және/немесе еңбек шарттарын, жұмыс берушінің актілерін талдау;
4. Әлеуметтік жеңілдіктер беруге жұмсалатын шығындарды бағалау
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасының нормалары және оның қызмет саласында қажетті еңбек қатынастарын басқару саласындағы негізгі заңдар/ережелер (дербес деректерді қорғау туралы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы, ең төменгі әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы);
2. Ұйымдағы еңбек қатынастарын басқару, кадрлық құжаттама бойынша еңбек тәртібі қағидалары және өзге де ішкі нормативтік құжаттар;
3. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейін қарау тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұйымда әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін әзірлеу және енгізу
Машықтар:
1. Әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін әзірлеу және жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
2. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
3. Әлеуметтік жеңілдіктерді реттейтін нормативтік құжаттарды әзірлеу;
4. Ұжымдық шартқа енгізу үшін ұсыныстар әзірлеу;
5. Ұйым жұмыскерлеріне әлеуметтік жеңілдіктер беру мәселелері бойынша консультация беру;
6. Заңнаманың және ішкі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жұмыс беруші мен жұмыскерлердің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
7. Әлеуметтік жеңілдіктер беру процесін автоматтандыруды қамтамасыз ету
Білімдер:
1. Әлеуметтік жеңілдіктер жүйесі бойынша құжаттаманы ресімдеу, жүргізу және сақтау тәртібі;
2. Еңбекақы төлеу және әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін реттейтін ұйымның жергілікті нормативтік актілері;
3. Деректер банкін қалыптастыру, жүргізу және жиынтық сыйақы жүйесі бойынша есептілікті ұсыну тәртібі;
4. Еңбекті ұйымдастыру тәртібі;
5. Шарттар (келісімшарттар) жасасу тәртібі;

7. Разрабатывать долгосрочные программы вознаграждения;
8. Анализировать затраты на выплату премий / бонусов;
9. Предоставлять предложения по автоматизации системы краткосрочного и долгосрочного премирования;
10. Осуществлять коммуникации и предоставление консультаций;
11. Разрабатывать бюджет по расходам на стимулирования труда
Знания:
1. Формы, методы и системы стимулирования труда по категориям персонала;
2. Нормативные акты, регулирующие систему стимулирования труда;
3. Управления изменениями
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Формирование системы социальных льгот
Навык 1:
Анализ и бенчмаркинг системы социальных льгот
Умения:
1. Анализировать практики и тенденции рынка труда по социальным льготам;
2. Оценивать соответствия внутренних нормативных документов требованиям законодательства;
3. Анализировать отраслевые соглашения, коллективные и/или трудовые договора, акты работодателя, регулирующие социальные льготы;
4. Оценивать затраты на предоставление социальных льгот
Знания:
1. Нормы трудового законодательства РК и основные законы/положения в сфере управления трудовыми отношениями, необходимые в его сфере деятельности (о защите персональных данных, о противодействии коррупции, о минимальных социальных стандартах и их гарантиях);
2. Правила трудового распорядка и иные внутренние нормативные документы по управлению трудовыми отношениями в организации, кадрового документирования;
3. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного рассмотрения трудовых споров
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка и внедрение системы социальных льгот в организации
Умения:
1. Разрабатывать предложения по разработке и совершенствованию системы социальных льгот;
2. Организовать работы по предоставлению социальных льгот;
3. Разрабатывать нормативные документы, регулирующие социальные льготы;
4. Разрабатывать предложения для включения в коллективный договор;
5. Консультировать работников организации по вопросам предоставления социальных льгот;
6. Обеспечивать защиту интересов работодателя и работников в соответствии с требованиями законодательства и внутренних нормативных документов;
7. Обеспечивать автоматизацию процесса по предоставлению социальных льгот
Знания:
1. Порядок оформления, ведения и хранения документации по системе социальных льгот;
2. Локальные нормативные акты организации, регулирующие системы оплаты труда и социальных льгот;
3. Порядок формирования, ведения банка данных и предоставления отчетности по системе совокупного вознаграждения;
4. Порядок организации труда;
5. Порядок заключения договоров (контрактов);

6. Сатып алу рәсімдерін жүргізу және ілеспе құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
7. Ұжымдық келіссөздер жүргізу тәртібі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Нәтижеге бағдарлану
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Жиынтық сыйақы жөніндегі басшы
7
HR талдаушы
11. Кәсіптің карточкасы " Ақы төлеу жөніндегі қызметші":
Топтың коды:
4311-4
Қызмет атауының коды:
4311-4-002
Кәсіптің атауы:
Ақы төлеу жөніндегі қызметші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
қажет емес
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
4311-4-007 - Жалақыны есептеу жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Базалық жалақыны, ынталандырушы және өтемдік төлемдерді, сондай-ақ әлеуметтік жеңілдіктерді есептеуді жүргізу арқылы заңнамада және ұйымның ішкі нормативтік құжаттарында белгіленген талаптар мен нормаларға сәйкес жалақы мен әлеуметтік жеңілдіктерді әкімшілендіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жалақыны әкімшілендіру
2. Әлеуметтік жеңілдіктерді әкімшілендіру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жалақыны әкімшілендіру
Дағды 1:
Базалық жалақыны есептеу
Машықтар:
1. Жұмыс уақытын есепке алу табелін жүргізу және тексеру;
2. Жұмыс берушінің жұмыста болмау, мерзімнен тыс жұмыс, демалыс/мереке күндеріндегі жұмыстар, іссапарлар және т.б. бойынша актілеріне бақылау жүргізу;
3. Заңнамалық актілерге, жұмыс берушінің актілеріне, ұжымдық және еңбек шарттарына өзгерістерді бақылау;
4. Орындалатын жұмыстардың тарифтік разрядтарға/біліктілік санаттарына/грейдтерге сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында технологиялық бизнес процестердің, лауазымдар сипаттамаларының/лауазымдық нұсқаулықтардың өзгеруіне бақылау жүргізу;
5. Лауазымдық жалақылардың тарифтік торларына/ схемаларына өзгерістер енгізу;
6. Штат кестесін әзірлеп, өзгерістер енгізу;
7. Базалық жалақыны есептеуді жүзеге асыру;
8. HR бағдарламалық өнімдері мен сервистеріне деректерді енгізу;
9. Еңбекақы төлеу шығыстарын талдау, есептеу және бақылау
Білімдер:

6. Порядок проведения закупочных процедур и оформления сопутствующей документации;
7. Порядок ведения коллективных переговоров
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Ориентация на результат
Клиентоориентированность
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель по совокупному вознаграждению
7
HR аналитик
11. Карточка профессии "Служащий по расчету зарплаты":
Код группы:
4311-4
Код наименования занятия:
4311-4-002
Наименование профессии:
Служащий по расчету зарплаты
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
4311-4-007 - Специалист по расчету зарплаты
Основная цель деятельности:
Администрирование заработной платы и социальных льгот в соответствии с требованиями и нормами, установленными законодательством и внутренними нормативными документами организации путем проведения расчетов базовой заработной платы, стимулирующих и компенсирующих выплат, а также социальных льгот
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Администрирование заработной платы
2. Администрирование социальных льгот
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Администрирование заработной платы
Навык 1:
Расчет базовой заработной платы
Умения:
1. Вести и проверять табель учета рабочего времени;
2. Мониторить акты работодателя по отсутствиям, по сверхурочным работам, работам в выходные/ праздничные дни, по командировкам и др.;
3. Мониторить изменения в законодательные акты, акты работодателя, коллективные и трудовые договора;
4. Мониторить изменения технологических бизнес процессов, описаний должностей/должностных инструкций в целях обеспечения соответствия выполняемых работ тарифным разрядам/квалификационным категориям/грейдам;
5. Вносить изменения в тарифные сетки/схемы должностных окладов;
6. Разрабатывать и вносить изменения в штатное расписание;
7. Осуществлять расчет базовой заработной платы;
8. Вводить данные в программные продукты и сервисы HR;
9. Анализировать, вести расчет и мониторить расходы на оплату труда
Знания:

1. Еңбек заңнамасы және еңбек қатынастары нормаларын қамтитын өзге де актілер;
2. ҚР салық заңнамасының негіздері;
3. Еңбекақы төлеуді реттейтін ұйымның ішкі нормативтік актілері;
4. Құжат айналымы және құжаттамалық қамтамасыз ету негіздері;
5. Іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары;
6. Ақпараттық жүйелер және олармен жұмыс істеу ерекшеліктері
7. Еңбекақы төлеу жүйелері мен формалары;
8. Ұйымның технологиясы мен өндірістік қызметінің негіздері;
9. Жұмыстарды және жұмысшыларды тарифтеу, лауазымдық жалақыларды, қосымша төлемдерді, үстемеақыларды және жалақыға коэффициенттерді белгілеу тәртібі;
10. Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің тарифтік-біліктілік анықтамалықтары және қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары;
11. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өтемдік және ынталандырушы төлемдерді есептеу
Машықтар:
1. Ерекше еңбек жағдайларын есепке алатын құжаттамаларды жүргізу;
2. Өтемақы төлемдерін есептеуді жүзеге асыру;
3. Қызмет нәтижелерін бағалауды бақылау;
4. Сыйлықақы төлеу бойынша жұмыс берушінің актілерін дайындауды жүзеге асыру;
5. Сыйлықақы мөлшерін есептеуді жүзеге асыру;
6. Сыйлықақы төлеу шығындарын талдау және бақылау;
7. Сыйлықақыларды төлеу үшін нақты жұмыс істеген күндерді бақылау;
8. Сыйлықақыларды есептеу бойынша HR бағдарламалық өнімдері мен сервистерінде жұмыс істеу
Білімдер:
1. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандырудың жүйелері, әдістері мен формалары;
2. Ынталандыру төлемдерін есептеу тәртібі;
3. Еңбек және жалақы бойынша өндірістік көрсеткіштер мен көрсеткіштер;
4. Жиынтық сыйақы стратегиясы және ұйымның ұйымдық құрылымы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік жеңілдіктерді әкімшілендіру
Дағды 1:
Әлеуметтік жеңілдіктер бойынша шығындарды талдау және бюджеттеу
Машықтар:
1. Әлеуметтік жеңілдіктерді реттейтін жұмыс берушінің актілерін талдау;
2. Нарықты және жұмыскерлердің қажеттіліктерін жеңілдіктер бойынша талдау;
3. Әлеуметтік жеңілдіктер беруге жұмсалатын шығындарды талдау;
4. Заңнама талаптарына, ұйымның мақсаттары мен қаржылық мүмкіндіктеріне сәйкес әлеуметтік жеңілдіктер жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындауды жүзеге асыру;
5. Әлеуметтік жеңілдіктерді реттейтін жұмыс берушінің актілеріне өзгерістер енгізу;
6. Бюджетті жоспарлау үшін әлеуметтік жеңілдіктер беруге шығыстардың баптарын жасау және бақылау;
7. Шығындар бабының орындалуын бақылау;
8. Әлеуметтік жеңілдіктер бойынша ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу
Білімдер:

1. Трудовое законодательство и иные акты, содержащие нормы трудовых отношений;
2. Основы налогового законодательства РК;
3. Внутренние нормативные акты организации, регулирующие оплату труда;
4. Основы документооборота и документационного обеспечения;
5. Нормы этики делового общения;
6. Информационные системы и особенности работы с ними
7. Системы и формы оплаты труда;
8. Основы технологии и производственной деятельности организации;
9. Порядок тарификации работ и рабочих, установления должностных окладов, доплат, надбавок и коэффициентов к заработной плате;
10. Тарифно-квалификационные справочники работ и профессий рабочих и квалификационные характеристики должностей служащих;
11. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов и информации
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Расчет компенсационных и стимулирующих выплат
Умения:
1. Вести документации по учету особых условий труда;
2. Осуществлять расчет компенсационных выплат;
3. Мониторить оценки результатов деятельности;
4. Осуществлять подготовку актов работодателя по выплате премий;
5. Осуществлять расчет размеров премий;
6. Анализировать и мониторить затраты на выплату премий;
7. Мониторить фактически отработанные дни для выплаты премий;
8. Работать в программных продуктах и сервисах HR по расчетам премий
Знания:
1. Системы, методы и формы материального и нематериального стимулирования труда персонала;
2. Порядок расчета стимулирующих выплат;
3. Производственные показатели и показатели по труду и заработной плате;
4. Стратегия совокупного вознаграждения и организационная структура организации;
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Администрирование социальных льгот
Навык 1:
Анализ и бюджетирование затрат по социальным льготам
Умения:
1. Анализировать акты работодателя, регулирующих социальные льготы;
2. Анализировать рынок и потребностей работников по льготам;
3. Анализировать затраты на предоставление социальных льгот;
4. Осуществлять подготовку предложений по совершенствованию системы социальных льгот в соответствии с требованиями законодательства, целями и финансовыми возможностями организации;
5. Вносить изменения в акты работодателя, регулирующие социальные льготы;
6. Составлять и контролировать статьи расходов на предоставление социальных льгот для планирования бюджета;
7. Мониторить исполнения статьи затрат;
8. Работать с информационными системами и базами данных по социальным льготам
Знания:

1. Әлеуметтік жеңілдіктердің формалары мен түрлері, бюджеттерді жасау тәртібі;
2. Бюджеттер мен қорларды қалыптастыру және бақылау технологиялары мен әдістері;
3. Әлеуметтік жеңілдіктерді белгілеу тәртібі;
4. Еңбек және жалақы көрсеткіштерін есепке алу және талдау әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әлеуметтік жеңілдіктерді беруді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша жұмыс берушінің басқарушылық шешімдерін/актілерін қабылдауды ұйымдастыру;
2. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша жұмыс берушінің басқарушылық шешімдерінің / актілерінің орындалуына бақылау жүргізу;
3. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша жұмыс берушінің шешімдерінің/актілерінің жобаларын дайындауды жүзеге асыру;
4. Әлеуметтік жеңілдіктер беру есебін жүргізуді ұйымдастыру;
5. Әлеуметтік жеңілдіктер бойынша HR бағдарламалық өнімдері мен сервистерінде жұмыс істеу;
6. Жұмыскерлерге консультация беру және коммуникацияларды ұйымдастыру
Білімдер:
1. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша құжаттаманы ресімдеу, жүргізу және сақтау тәртібі;
2. Ұйымның және қызметкерлердің әлеуметтік жеңілдіктер беру жөніндегі құқықтары мен міндеттерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
3. Құжаттар мен ақпаратты талдау және жүйелеу технологиялары, әдістері мен әдістемелері;
4. Шарттар (келісімшарттар) жасасу тәртібі;
5. Сатып алу рәсімдерін жүргізу және ілеспе құжаттаманы ресімдеу тәртібі;
6. Әлеуметтік жеңілдіктер беру бойынша бағдарламалық өнімдер мен сервистер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Нәтижеге бағдарлану
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Жиынтық сыйақы, өтемақы және жәрдемақы (еңбекақы) жөніндегі маман
6
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі маман
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі
Орындаушы: Набиев Д.К., +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Ассоциация HR менеджеров Республики Казахстан
Басшы: Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (701) 214 08 58
Орындаушылар:
Ордабаева А.Т., +7 (701) 977 60 56, aigul.ordabayeva1966@gmail.com
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 06.11.2024
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 09.04.2024 г.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -

1. Формы и виды социальных льгот, порядок составления бюджетов;
2. Технологии и методы формирования и контроля бюджетов и фондов;
3. Порядок установления социальных льгот;
4. Методы учета и анализа показателей по труду и заработной плате
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация предоставления социальных льгот
Умения:
1. Организовать принятие управленческих решений/актов работодателя по предоставлению социальных льгот;
2. Мониторить исполнение управленческих решений/актов работодателя по предоставлению социальных льгот;
3. Осуществлять подготовку проектов решений/актов работодателя по предоставлению социальных льгот;
4. Организовать ведение учета предоставления социальных льгот;
5. Работать в программных продуктах и сервисах HR по социальным льготам;
6. Консультировать работников и организовать коммуникации
Знания:
1. Порядок оформления, ведения и хранения документации по предоставлению социальных льгот;
2. Нормативные правовые акты, регулирующие права и обязанности организации и работников по предоставлению социальных льгот;
3. Технологии, методы и методики проведения анализа и систематизации документов и информации;
4. Порядок заключения договоров (контрактов);
5. Порядок проведения закупочных процедур и оформления сопутствующей документации;
6. Программные продукты и сервисы по предоставлению социальных льгот
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по совокупному вознаграждению, компенсациям и льготам (по оплате труда)
6
Специалист по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель:
Набиев Д.К., +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Ассоциация HR менеджеров Республики Казахстан
Руководитель:
Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Номер телефона: +7 (701) 214 08 58
Исполнители:
Ордабаева А.Т., +7 (701) 977 60 56, aigul.ordabayeva1966@gmail.com
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 06.11.2024
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 09.04.2024 г.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -

17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 г.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 31.10.2027 г.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
"HR саласындағы
"Адам ресурстарын басқару"
кәсіптік стандарттарды
бекіту туралы" бұйрығы
10-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Еңбек қатынастарын басқару"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Кәсіби стандартты қолдану саласы: "Адами ресурстарды басқару" саласындағы "Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару" кәсіби стандарты білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде біліктілікті арттыруға, білім беру ұйымдарының жұмыскерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне қойылатын талаптарды айқындауға, сонымен қатар ұйымдардағы және кәсіпорындардағы адам ресурстарын басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге арналған. Осы кәсіби стандарт өзара қарым-қатынастар мен қарым-қатынастардың барлық қатысушыларының мүдделерін теңгерімдеуді және қорғауды қамтамасыз етуге, еңбек өмірінің сапасын арттыруға арналған
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) әлеуметтік-еңбек қатынастары – еңбек қызметімен шартталған процестерде дара адамдар мен олардың топтары арасында болатын өзара байланыстар мен өзара қатынастар. Әлеуметтік-еңбек қатынастары еңбек өмірінің сапасын реттеу мақсатында пайда болады және дамиды;
2) әлеуметтік тұрақтылық – өзінің құрылымы мен негізгі сапалық параметрлерін сақтай отырып, сыртқы және ішкі әсерлер жағдайында оның тиімді жұмыс істеуіне және дамуына мүмкіндік беретін әлеуметтік жүйенің орнықты жай-күйі;
3) Әсер ету және ықпал ету – келісімге қол жеткізу және өз ұсыныстарын қолдауға басқаларды көндіру мақсатында әсер ету, ықпал ету немесе белгілі бір әсер қалдыру үшін әртүрлі әрекеттерді жүзеге асыру мүмкіндігі
4) Бизнесті түсіну – компания жұмысының ерекшелігін, оның бәсекелестік артықшылықтарын, нарықтағы позицияларын және стратегиялық басымдықтарын түсіну. Ішкі бизнес-процестерді, олардың еңбек дауын шешу
5) кері байланыс – бұл кез-келген ұйымның барлық аспектілерінде ескерілетін адами ресурстарды басқару және бизнес-процестердің тиімділігін арттыру құралы. Бұл көшбасшы мен бағыныштылар арасында ақпарат алмасу жүзеге асырылатын ықпал ету құралы және менеджерге басқару шешімдерінің салдары туралы өзекті ақпарат алуға, жеке жұмысшылар мен бүкіл бөлімшелердің жұмысын реттеуге мүмкіндік береді;

17. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 31.10.2027 г.
Приложение 10 к приказу
и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Об утверждении
профессиональных стандартов в
сфере HR "Управление
человеческими ресурсами"
Профессиональный стандарт: "Управление трудовыми отношениями"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Управление трудовыми отношениями" в сфере "Управления человеческими ресурсами" устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе повышения квалификации, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования, а также предназначен для определения требований к уровню квалификации и компетентности, а также решения широкого круга задач в области управления человеческими ресурсами в организациях и на предприятиях. Настоящий профессиональный стандарт предназначен для обеспечения сбалансированности и защиты интересов всех участников взаимосвязей и взаимоотношений, повышения качества трудовой жизни
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) социальное партнерство – система взаимоотношений между работниками (представителями работников), работодателями (представителями работодателей), государственными органами, направленная на обеспечение согласования их интересов по вопросам регулирования трудовых отношений и иных, непосредственно связанных с трудовыми отношениями, а также социально-экономических отношений, основанная на равноправном сотрудничестве; знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) социальная стабильность – устойчивое состояние социальной системы, позволяющее ей эффективно функционировать и развиваться в условиях внешних и внутренних воздействий, сохраняя свою структуру и основные качественные параметры;
3) Воздействие и влияние – способность предпринимать разнообразные действия с целью убедить, повлиять, оказать воздействие или произвести на других определенное впечатление, чтобы добиться согласия и поддержки своих предложений;
4) Понимание бизнеса – понимание специфики работы компании, ее конкурентных преимуществ, позиций на рынке и стратегических приоритетов. Понимание внутренних бизнес-процессов, своей роли в их реализации;
5) обратная связь – это инструмент управления человеческими ресурсами и повышения эффективности бизнес-процессов, который учитывается в каждом аспекте любой организации. Это инструмент влияния, с помощью которого осуществляется информационный обмен между руководителем и подчиненными, и позволяет руководителю получать актуальную информацию о последствиях управленческих решений, корректировать работу отдельных работников и целых подразделений;

6) Клиентке бағдарлану – клиентке көмектесу, оның қажеттіліктерін анықтау және оның сұраныстарын қанағаттандыруға тілек білдіру, ұмтылу, клиентке қажетті қызмет көрсетуге дайын болуы, клиенттің проблемаларын дереу шешу үшін жеке жауапкершілікті қабылдауы, бұл ретте қорғаныс позицияларын алмауы, клиент күткеннен көп нәрсені істеуі;
7) Көшбасшылық – көшбасшы рөлін атқару, тапсырмаларды бөлу, өз командасын осы командаға қатысты барлық шешімдер туралы хабардар ету, командада ынтымақтастық рухын құру және тиімді жұмыс істеуге деген ұмтылысты нығайту, команда мүшесінің әрқайсысына оның үлесі бағаланатынын көрсету және команда мүшелері арасындағы өзара әрекеттестік пен мен ынтымақтастықты ынталандыру, командаға қамқорлық көрсету, команда мүшелері қалаған мінез құлықты көрсету арқылы жеке үлгі көрсету;
8) медиация – тараптардың ерікті келісімі бойынша іске асырылатын, өзара қолайлы шешімге қол жеткізу мақсатында үшінші бейтарап тараптың көмегімен дауларды соттан тыс шешу нысаны (еңбек дауларын шешу тәсілдерінің бірі);
9) Нәтижеге бағдарлану – белгіленген стандарттарға сәйкес келуге немесе олардан асып түсуге ұмтылу, нәтижелерді өлшеу үшін өзіндік сапа өлшемдерін жасау, өз жұмысының тиімділік көрсеткіштерін арттыру, алдына өршіл мақсаттар қою, күрделі міндеттерді шешу, бюрократиялық кедергілерді жоя отырып өзін-өзі жетілдіруге ұмтылу, тапсырмаларды жақсырақ, қарапайым, тезірек және сапалы орындау тәсілдерін таба білу;
10) Ситуациялық шешім қабылдау – қажетті және объективті ақпарат көздерін анықтау, оны жүйелі талдау, логикалық қорытындылар жасау, содан кейін уақыт шеңбері мен бизнес-басымдықтарды ескере отырып шешім қабылдау процесі;
11) Стратегиялық ойлау – адамның мақсатқа немесе мақсаттар кешеніне қол жеткізу контекстінде қолданатын ақыл-ой немесе ойлау процесі. Ұйымды стратегиялық басқару процесінде қолданған кезде стратегиялық ойлау фирма немесе ұйым үшін бәсекелестік артықшылықтар жасауға бағытталған бірегей идеялар мен мүмкіндіктерді құруды және қолдануды қамтиды. Стратегияға сәйкес алдағыны ойлау, ұйымды дамытудың жаңа мүмкіндіктерін табу, қысқа мерзімді негізде жоғары нәтижелерге қол жеткізуге ұмтылу және ұзақ мерзімді кезеңге ұйымның тұрақты дамуына ықпал ету; нарықтағы өзгерістерді болжау және проблемалық жағдайларды болжау;
12) Талдамалық ойлау – әртүрлі факторларды салыстыра отырып, олардың құрамдас бөліктерін бөліп көрсете отырып, жағдайларды, құбылыстар мен салдарларды қарау қабілеті; басымдықтарды ұтымды орналастыру қабілеті; уақытша өзара байланыстар мен дәйектіліктерді, себеп-салдарлық байланыстарды айқындау қабілеті;

6) Клиентоориентированность – способность и желание помочь клиенту, выявить его потребности, и удовлетворить его запросы, готовность предоставить клиенту желаемое обслуживание, принять личную ответственность за немедленное решение проблем клиента, не занимая при этом оборонительных позиций, делать больше, чем от него ожидает клиент;
7) Лидерство – способность брать на себя роль лидера, распределять задания, информировать свою команду о всех затрагивающих ее решениях, создавать и укреплять в команде дух сотрудничества и стремление работать эффективно, показывать каждому, что его вклад ценится и поощрять взаимодействие и сотрудничество между членами команды, проявлять заботу о команде, подавать личный пример, демонстрируя желаемое поведение;
8) медиация – форма внесудебного разрешения споров с помощью третьей нейтральной беспристрастной стороны (один из способов разрешения трудовых споров) в целях достижения взаимоприемлемого решения, реализуемая по добровольному согласию сторон;
9) Ориентация на результат – стремление соответствовать установленным стандартам или превосходить их, способность создавать собственные критерии качества для измерения результатов, повышать показатели эффективности своей работы, ставить перед собой амбициозные цели, решать сложные задачи, стремление к самосовершенствованию – умение находить способы выполнения задач лучше, проще, быстрее и качественнее, устраняя бюрократические преграды;
10) Ситуационное принятие решений – это способность выявлять источники нужной и объективной информации, системно их анализировать, делать логические выводы, а затем принимать решения с учетом временных рамок и бизнес-приоритетов;
11) Стратегическое мышление – умственный или мыслительный процесс, применяемый человеком в контексте достижения цели или комплекса целей. При использовании в процессе стратегического управления организацией стратегическое мышление предполагает генерирование и применение уникальных идей и возможностей, направленных на создание конкурентных преимуществ для фирмы или организации. Способность думать на несколько шагов вперед в соответствии со стратегией, находить новые возможности для развития организации, стремление к достижению высоких результатов на краткосрочной основе и способствование устойчивому развитию организации на долгосрочный период; предвидение изменений на рынке и предвосхищает проблемных ситуаций;
12) Аналитическое мышление – способность рассматривать ситуации, явления и последствия, выделяя структурируя и систематизируя их составные части, сопоставляя различные факторы; способность к рациональной расстановке приоритетов; способность к определению временных взаимосвязей и последовательностей, причинно-следственных связей;

13) этикалық нормалар – бұл басқалармен қарым-қатынас жасау және өзара әрекеттесу кезіндегі мінез-құлық ережелері, олардың сақталуы басқалармен қарым-қатынасты барлығына ыңғайлы етеді;
14) HR-тәуекелдер – адам ресурстарын басқару саласында шешімдер қабылдау нәтижесінде адамдар тарапынан болатын қоқан-лоқы салдарынан қолайсыз оқиғалардың туындау ықтималдығы
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) HR – (ағылш. Human Resources) – Адам ресурстары немесе адам ресурстарын басқару (HR)
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Еңбек қатынастарын басқару
5. Кәсіптік стандарттың коды: M70221018
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
● M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
● 70 Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру
● 70.2 Басқару мәселелері бойынша кеңес беру жөніндегі қызмет
● 70.22 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
● 70.22.1 "Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша кеңес беру"
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: еңбек қатынастарын басқару, топтық және жеке қатынастарды, еңбек дауларын/жанжалдарын реттеу, зерттеу нәтижелерін талдау және бағалау, еңбек дауларының және өзге де HR-тәуекелдер мен олардың салдарларының алдын алу және азайту жөнінде шаралар қабылдау, әлеуметтік тұрақтылықты қамтамасыз ету, өзара қарым-қатынастардың этикалық нормаларын сақтау, жұмыскерлермен, олардың өкілдерімен, өзге стейкхолдерлермен (ішкі және сыртқы)/ мүдделі тұлғалармен өзара әрекеттестік.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Еңбек қатынастарын басқару жөніндегі басшы - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) Еңбек қатынастары жөніндегі маман - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Еңбек қарым-қатынасы жөніндегі қызметші - 5 СБШ-нің деңгейі;
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Еңбек қатынастарын басқару жөніндегі басшы":
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Еңбек қатынастарын басқару жөніндегі басшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында және/немесе құқықтану, психология және әлеуметтану мамандығы бойынша кемінде 3 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

13) этические нормы – это правила поведения при общении и взаимодействии с другими людьми, соблюдение которых делает контакты с окружающими комфортными для всех;
14) HR-риски – вероятность наступления неблагоприятных событий реализации угроз, исходящих от людей, в результате принятия решений в сфере управления человеческими ресурсами
3.В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) HR – (англ. Human Resources) – человеческие ресурсы или управление человеческими ресурсами (HR)
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Управление трудовыми отношениями
5. Код профессионального стандарта: M70221018
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
● M Профессиональная, научная и техническая деятельность
● 70 Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления
● 70.2 Деятельность по консультированию по вопросам управления
● 70.22 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
● 70.22.1 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления
7. Краткое описание профессионального стандарта: Управление трудовыми отношениями, регулирование групповых и личностных взаимоотношений, трудовых споров/конфликтов, анализ и оценка результатов исследований, принятие мер по профилактике и минимизации трудовых споров и иных HR-рисков и их последствий, обеспечение социальной стабильности, соблюдение этических норм взаимоотношений, взаимодействие с работниками, их представителями, иными стейкхолдерами (внутренними и внешними)/ заинтересованными лицами.
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель по управлению трудовыми отношениями - 7 уровень ОРК
2) Специалист по трудовым отношениям - 6 уровень ОРК
3) Служащий по трудовым отношениям - 5 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель по управлению трудовыми отношениями":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Руководитель по управлению трудовыми отношениями
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 5 лет опыта работы, из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами и/или по специальности юриспруденция, психология и социология
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

1222-0-009 - Өндірістік қатынастар жөніндегі басшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс беруші мен қызметкерлер арасындағы қарым-қатынас саясатын / стратегиясын қалыптастыру және іске асыру, Тараптардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету, еңбек қатынастары саласында кәсіби қызметтер көрсету, ұйымның тұрақты дамуына қол жеткізу, ұйым мен оның қызметкерлерінің мүдделері арасындағы оңтайлы арақатынасқа қол жеткізу, әлеуметтік тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін еңбек қатынастарын басқару процесін басқару және әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару стратегиясын қалыптастыру, оны ұйымдастыру стратегиясымен және басқару тәжірибесімен байланыстырутиками
2. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесін енгізу
3. Әлеуметтік тұрақтылықты қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару стратегиясын қалыптастыру, оны ұйымдастыру стратегиясымен және басқару тәжірибесімен байланыстырутиками
Дағды 1:
Жұмыскерлер мен ұйым арасындағы әлеуметтік-еңбек қатынастарының қалыптасуына әсер ететін факторларды талдау және бағалау
Машықтар:
1. Ұйымның стратегиясы мен ұйымдық дамуын талдау;
2. Әлеуметтік зерттеулердің нәтижелерін (еңбекті ұйымдастыруды, жұмыс орындарындағы жағдайларды, жұмыскерлердің әлеуметтік әл-ауқатын және т. б. бағалау), әлеуметтік-еңбек қатынастарымен байланысты ықтимал HR-тәуекелдерді талдау және бағалау;
3. ҚР еңбек заңнамасының нормаларын және ұйым мен жұмыскерлер арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеуге байланысты өзге де нормативтік құқықтық актілерді қолдану практикасын талдау және бағалау;
4. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқарудың үздік тәжірибелерін зерделеу және талдау, HR-процестерді, құралдарды жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу;
5. Әлеуметтік әріптестік қағидатын енгізу практикасын зерделеу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, адами ресурстарды басқару мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер және әлеуметтік-еңбек қатынастары басқармасына байланысты басқа да құжаттар;
2. Стратегиялық менеджмент, корпоративтік қаржы маркетингі, макро - және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
3. Халықаралық еңбек стандарттары, дамудың негізгі тенденциялары және әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару саласындағы озық технологиялар мен тәжірибелер;
4. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясат пен практиканы сақтамаудың салдары;
5. Ішкі коммуникациялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұйымдағы құндылықтар мен мінез-құлық нормаларына сәйкес әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару стратегиясын / саясатын әзірлеу
Машықтар:

1222-0-009 - Руководитель по производственным отношениям
Основная цель деятельности:
Формирование и реализация политики/ стратегии взаимоотношений между работодателем и работниками, обеспечение защиты прав и интересов сторон, предоставление профессиональных услуг в области трудовых отношений, руководство процессом управления трудовыми отношениями, регулирование социально-трудовых отношений для достижения устойчивого развития организации, достижения оптимального соотношения между интересами организации и ее работников, обеспечения социальной стабильности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование стратегии управления социально-трудовыми отношениями, соотнесение ее со стратегией организации и управленческими практиками
2. Внедрение системы управления социально-трудовыми отношениями
3. Обеспечение социальной стабильности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование стратегии управления социально-трудовыми отношениями, соотнесение ее со стратегией организации и управленческими практиками
Навык 1:
Анализ и оценка факторов, влияющих на формирование социально-трудовых отношений между работниками и организацией
Умения:
1. Анализировать стратегию и организационное развитие организации;
2. Анализировать и оценивать результаты социологических исследований (оценки организации труда, условий на рабочих местах, социального самочувствия работников и т.п.), потенциальных HR-рисков, связанных с социально-трудовыми отношениями;
3. Анализировать и оценивать практику применения норм трудового законодательства РК и иных нормативных правовых актов, связанных с регулированием взаимоотношений между организацией и работниками
4. Изучать и анализировать лучшие практики управления социально-трудовыми отношениями, разрабатывать предложения по улучшению HR-процессов, инструментов;
5. Изучать практики внедрения принципа социального партнерства
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами и другие документы, связанные с управлением социально-трудовых отношений;
2. Основы стратегического менеджмента, маркетинга корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
3. Международные стандарты труда, основные тенденции развития и передовые технологии и практики в области управления социально-трудовыми отношениями;
4. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления социально-трудовыми отношениями
5. Внутренние коммуникации
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка стратегии/политики управления социально-трудовыми отношениями в соответствии с ценностями и нормами поведения в организации
Умения:

1. Талдау нәтижелері мен қолдану практикасын, халықаралық еңбек стандарттарын, еңбек және этикалық нормаларды сақтауды пайдалана отырып, әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару стратегиясын/саясатын әзірлеу;
2.Корпоративтік мәдениетті дамыту, корпоративтік құндылықтарды ілгерілету;
3.Этикалық нормаларды қолдану және сақтау.
4. Еңбек қатынастарын басқару процесін басқарыңыз
5. ҚР еңбек заңнамасындағы өзгерістердің мониторингін және осы өзгерістерге байланысты тиісті шараларды әзірлеуді қамтамасыз ету
6. Қажеттілігіне қарай қолданыстағы ішкі актілерге түзетулер енгізуді және жаңа ішкі актілерді әзірлеуді және енгізуді қамтамасыз ету
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, сондай-ақ әлеуметтік-еңбек қатынастары басқармасының мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Ұйым жұмыс істейтін секторлар және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
3. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен практикасы;
4. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясат пен практиканы сақтамаудың салдары;
5. Кері байланыс түрлері/әдістері;
6. Өзгерістерді басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жұмыскерлердің еңбегін ұйымдастыру қарым-қатынас пен өзара әрекеттесу жүйесі ретінде
Машықтар:
1. Стратегиялық мақсаттарды орындау үшін лауазымдар, құрылымдық бөлімшелер арасында өзара ұтымды әрекеттестік , ұйымның бірлескен нормалары мен стандарттарын әзірлеу және ресімдеу мәселелері бойынша ұйымдастыру;
2. Жоспарға сәйкес жұмыскерлердің қажетті құзыреттерін дамытуға жәрдемдесу;
3. Инновацияларды, технологияларды енгізу, нормалардың сапасын арттыру негізінде еңбек процестерін жаңғыртуға жәрдемдесу;
4. Жаңарту/автоматтандыру жоспарына сәйкес HR процестерін автоматтандыруға ықпал ету;
5. Жұмыскерлердің еңбек қызметін жақсарту және ұйымның бизнес шешімдерін қолдау үшін HR көрсеткіштерін, HR аналитикасын және социологиялық зерттеу нәтижелерін пайдалану;
6. Жұмыскерлердің еңбек қызметін, әлеуметтік әл-ауқатын жақсарту жөніндегі іс-қимыл жоспарын үйлестіру және әзірлеу;
7. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару мәселелері бойынша басшылыққа консультация беру, еңбек қатынастары саласында кәсіби қызметтер көрсету;
8. Ұйымның құндылықтары мен этикасына сәйкес келетін шешімдер қабылдау;
9. Еңбек тәртібінің сақталуын бақылау, тәртіптік процесті басқару, кейіннен мүдделі тараптардың назарына жеткізе отырып, нормативтік актілерді жетілдіру;
10. Ұйымның және заңнаманың талаптарына сәйкес кадр қауіпсіздігін қамтамасыз ету, қызметкерлердің дербес деректерін қорғауды сақтау жөніндегі жұмысты бақылау және үйлестіру;

1. Разрабатывать стратегию/политику управления социально-трудовыми отношениями с использованием результатов анализов и практики применения, соблюдения международных стандартов труда, трудовых и этических норм;
2.Развивать корпоративную культуру, продвигать корпоративные ценности;
3.Применять и соблюдать этические нормы;
4. Руководить процессом управления трудовыми отношениями;
5. Обеспечивать мониторинг изменений в трудовом законодательстве РК и разработку соответствующих мер в связи с этими изменениями;
6. Обеспечивать внесение поправок в существующие и разработку и внедрение новых внутренних актов по мере необходимости
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан, а также иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления социально-трудовых отношений
2. Сектора, в котором работает организация, и рыночные факторы, влияющие на ее деятельность;
3. Политики и практики организации в области равенства и разнообразия работников;
4. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления социально-трудовыми отношениями
5. Виды/методики предоставления обратной связи;
6. Управление изменениями
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Организация труда работников как система взаимоотношений и взаимодействия
Умения:
1. Организовывать рациональное взаимодействие между должностями, структурными подразделениями для выполнения стратегических целей, по вопросам разработки и оформления совместных норм и стандартов организации;
2. Содействовать развитию необходимых компетенций работников в соответствии с планом;
3. Содействовать модернизации трудовых процессов на основе внедрения инноваций, технологий, повышения качества норм;
4. Способствовать автоматизации HR-процессов в соответствии с планом модернизации/автоматизации;
5. Использовать HR-метрики, HR-аналитику и результаты социологических исследований для улучшения трудовой деятельности работников и поддержки бизнес-решений организации;
6. Координировать и разрабатывать план действий по улучшению трудовой деятельности, социального самочувствия работников;
7. Консультировать руководство по вопросам управления социально-трудовыми отношениями, предоставлять профессиональные услуги в области трудовых отношений;
8. Принимать решения, которые соответствуют ценностям и этике организации;
9. Контролировать соблюдение трудовой дисциплины, управлять дисциплинарным процессом, совершенствовать нормативные акты с последующим доведением до сведения заинтересованных сторон;
10. Контролировать и координировать работу по обеспечению кадровой безопасности, соблюдению защиты персональных данных работников в соответствии с требованиями организации и законодательством;

11. ҚР еңбек заңнамасының нормаларын және ұйым мен жұмыскерлер арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеуге байланысты өзге де нормативтік құқықтық актілерді қолдануды бақылау және сақтау;
12. Этикалық нормаларды қолдану
Білімдер:
Алдыңғы дағдыларға берілген білімге қосымша:
1. Бизнесті дамыту стратегиясы, ұйымның миссиясы мен көзқарасы, тиімділіктің негізгі мақсаттары мен көрсеткіштері, стратегиялық жоспарлау негіздері және бизнесті басқару;
2. Мотивация жүйесінің теориялары мен тәжірибелері, HR процестері және бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес үлгісіне сәйкес келетін адам ресурстарын басқару құралдары;
3. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, кадрлық және ақпараттық қауіпсіздік;
4. Іскерлік этика / мінез-құлық кодексі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесін енгізу
Дағды 1:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару практикасын талдау, кадрлық аудит нәтижелерін талдау
Машықтар:
1. Заңдылықтың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында кадрлық аудит жүргізу;
2. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттейтін HR-процестерді енгізу тәжірибесін талдау және бағалау;
3. Еңбек шартында, ұжымдық шартта тараптар қабылдаған міндеттемелердің орындалуын талдау;
4. Ішкі нормативтік актілердің ұйым стратегиясына, адам ресурстарын басқару стратегиясына/ саясатына сәйкестігіне сараптаманы жүзеге асыру;
5. Белгіленген талаптарға сәйкес әлеуметтік-еңбек қатынастарын құжаттаудың дұрыстығын бағалау;
6. Жұмыскерлердің өкілдерімен, өзге де мүдделі тараптармен өзара әрекеттестік.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, сондай-ақ әлеуметтік-еңбек қатынастары басқармасының мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Ұйым жұмыс істейтін секторлар және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
3. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен практикасы;
4. HR процестерінің ішкі интеграциясын түсіну;
5. Ұйымның бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес моделіне сәйкес келетін мотивация жүйесі, HR процестері мен құралдары;
6. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясат пен практиканы сақтамаудың салдары;
7. Кері байланыс түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ұйым мен оның жұмыскерлерінің мүдделері арасындағы оңтайлы қатынасты қамтамасыз
Машықтар:

11. Контролировать соблюдение трудовой дисциплины, кадровой и информационной безопасности в соответствии с требованиями организации;
12. Контролировать и соблюдать применение норм трудового законодательства РК и иных нормативных правовых актов, связанных с регулированием взаимоотношений между организацией и работниками;
13. Применять этические нормы
Знания:
Дополнительно к знаниям, изложенным к предыдущим навыкам:
1. Стратегия развития бизнеса, миссия и видение организации, основные цели и показатели эффективности, основы стратегического планирования и бизнес-администрирование;
2. Теории и практики системы мотивации, HR-процессов и инструментов управления человеческими ресурсами, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели;
3. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кадровая и информационная безопасность;
4. Деловая этика/кодекс поведения
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Внедрение системы управления социально-трудовыми отношениями
Навык 1:
Анализ практики управления социально-трудовыми отношениями, анализ результатов кадрового аудита
Умения:
1. Проводить кадровый аудит с целью обеспечения соблюдения законности;
2. Анализировать и оценивать практики внедрения HR-процессов, регулирующих социально-трудовые отношения;
3. Анализировать выполнение обязательств, принятых сторонами в трудовом договоре, коллективном договоре;
4. Осуществлять экспертизу внутренних нормативных актов на соответствие стратегии организации, стратегии/ политике управления человеческими ресурсами;
5. Оценивать правильность документирования социально-трудовых отношений в соответствии с установленными требованиями;
6. Взаимодействовать с представителями работников, иными заинтересованными сторонами
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан, а также иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления социально-трудовых отношений
2. Сектора, в котором работает организация, и рыночные факторы, влияющие на ее деятельность;
3. Политики и практики организации в области равенства и разнообразия работников;
4. Понимание внутренней интеграции HR-процессов;
5. Система мотивации, HR-процессов и инструментов, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели организации
6. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления социально-трудовыми отношениями
7. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение оптимального соотношения между интересами организации и ее работников
Умения:

1. Еңбек қатынастары тараптары енгізетін әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару мәселелері бойынша ұсыныстарды зерделеу, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселесі бойынша сараптама ұсыну;
2. Адам ресурстарын басқаруда этикалық нормаларды қолдану;
3. Адам ресурстарын басқару мәселелері бойынша бизнеспен, HR-бизнес-серіктестермен, басқа бөлімшелермен өзара әрекеттестік;
4. Жұмыскерлер мен желілік басшылар арасында ақпарат алмасуды ұйымдастыру (ішкі коммуникациялар);
5. Бюджетті жоспарлау (қабылданған міндеттемелерді орындау шеңберінде);
6. Талдау нәтижелері бойынша, заңнамаға сәйкес келтіру мақсатында нормативтік актілерді өзектендіру бойынша, HR-процестерді жақсарту бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу, іске асыруды үйлестіру.
Білімдер:
Алдыңғы дағдыларға берілген білімге қосымша:
1. Әлеуметтік әріптестік мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасы;
2. Дауларды басқару әдістері, медиацияның рәсімдері және құралдары;
3. Ұжымдық келіссөздер жүргізу, ұжымдық шартты әзірлеу және жасасу тәртібі.
4. Іскерлік этика / мінез-құлық кодексі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Стейкхолдерлермен (әлеуметтік әріптестермен, мемлекеттік органдардың өкілдерімен және басқа да мүдделі тұлғалармен) өзара әрекеттестік
Машықтар:
1. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелері бойынша өзара консультациялар (келіссөздер) өткізу;
2. Жұмыскерлердің өкілдерімен және/немесе әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі делдалдармен өзара әрекеттестік;
3. Мемлекеттік органдардың өкілдерімен өзара әрекеттестік (ұйым мен мемлекеттік органдардың өкілдері арасындағы ақпарат алмасу, әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару, іскерлік этика, еңбек заңнамасының нормаларын сақтау, еңбек дауларын реттеу, әлеуметтік тұрақтылықты қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзара ынтымақтастық).
Білімдер:
Алдыңғы дағдыларға берілген білімге қосымша:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Бас келісім;
3. Салалық келісім (бар болса);
4. Ұжымдық шарт (бар болса);
5. Халықаралық еңбек стандарттары;
6. Іскерлік этика / мінез-құлық кодексі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Әлеуметтік тұрақтылықты қамтамасыз ету
Дағды 1:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару саласындағы HR-тәуекелдердің алдын алу және азайту жөніндегі алдын алу шараларын бақылау және іске асыру
Машықтар:
1. Жұмыскерлердің қатысу дәрежесін, әлеуметтік тұрақтылықты, жұмыскерлердің қанағаттанушылығын әлеуметтік зерттеу нәтижелерін талдау;

1. Изучать предложения по вопросам управления социально-трудовыми отношениями, вносимых сторонами трудовых отношений, предоставлять экспертизу по вопросу регулирования социально-трудовых отношений;
2. Применять этические нормы в управлении человеческими ресурсами;
3. Взаимодействовать с бизнесом, HR-бизнес-партнерами, другими подразделениями по вопросам управления человеческими ресурсами;
4. Организовывать информационный обмен между работниками и линейными руководителями (внутренние коммуникации)
5. Планировать бюджет (в рамках исполнения принятых обязательств);
6. Разрабатывать, координировать реализацию плана мероприятий по результатам анализа, по актуализации нормативных актов с целью приведения в соответствие с законодательством, по улучшению HR-процессов
Знания:
Дополнительно к знаниям, изложенным к предыдущим навыкам:
1. Законодательство Республики Казахстан, регулирующее вопросы социального партнерства;
2. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
3. Порядок ведения коллективных переговоров, разработки и заключения коллективного договора;
4. Деловая этика/кодекс поведения
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Взаимодействие со стейкхолдерами (социальными партнерами, представителями госорганов и другими заинтересованными лицами)
Умения:
1. Проводить взаимные консультации (переговоров) по вопросам регулирования социально-трудовых отношений;
2. Взаимодействовать с представителями работников, и/или посредниками по регулированию социально-трудовых отношений;
3. Взаимодействовать с представителями госорганов (информационный обмен между организацией и представителями госорганов, взаимосотрудничество по вопросам управления социально-трудовыми отношениями, соблюдения норм трудового законодательства, деловой этики, регулирования трудовых споров, обеспечения социальной стабильности)
Знания:
Дополнительно к знаниям, изложенным к предыдущим навыкам:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами
2. Генеральное соглашение;
3. Отраслевое соглашение (при наличии);
4. Коллективный договор (при наличии);
5. Международные стандарты по труду;
6. Деловая этика/кодекс поведения
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Обеспечение социальной стабильности
Навык 1:
Контроль и реализация превентивных мер по профилактике и минимизации HR- рисков в сфере управления социально-трудовыми отношениями
Умения:
1. Анализировать результаты социологических исследований степени вовлеченности работников, социальной стабильности, удовлетворенности персонала;

2. Еңбек дауларына/жанжалына әкелетін HR тәуекелдерін, типтік қателіктерді талдау және бағалау;
3. Күрделі еңбек мәселелерін, HR-тәуекелдерді реттеу практикасын зерделеу;
4. Жанжалды жағдайларды құжаттау рәсімдерін үйлестіру;
5. Адам ресурстарын басқаруда этикалық нормаларды қолдану және сақтау;
6. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелері бойынша жұмыскерлер мен жұмыс берушінің мүдделерін келісу;
7. Туындаған қайшылықтарды шешуде және HR тәуекелдерінің алдын алуда ымыралды шешімдерді іздеу процесін дамыту;
8. Ұжымдық шарттардың, келісімдердің жобаларын дайындау және жасасу бойынша ұжымдық келіссөздер жүргізу;
9. Тараптар енгізетін ұжымдық шартқа ұсыныстарды зерделеу;
10. Әлеуметтік шиеленістер мен еңбек дауларының туындау HR-тәуекелдерін анықтау және бағалау;
11. Іс-шаралар жоспарын әзірлеу, әлеуметтік-еңбек жанжалдарының және басқа да HR-тәуекелдердің алдын алу бойынша алдын алу шараларын қабылдау, оның іске асырылуын бақылау
Білімдер:
1. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейін қарау тәртібі;
3. Дауларды басқару әдістері, медиация рәсімдері және құралдары;
4. Ішкі коммуникациялар;
5. Тәуекелдерді басқару;
6. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясат пен практиканы сақтамаудың салдары;
7. Кері байланыс түрлері/әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Шарт шеңберінде мердігерлік ұйымдарда әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелеріне мониторинг жасау және бақылау
Машықтар:
1. Мердігерлік ұйыммен шарт шеңберінде ұсынылатын персоналдың еңбек дауларына әкеп соқтыратын HR-тәуекелдерді, типтік қателіктерді талдау және бағалау;
2. Мердігерлік ұйымда шарт шеңберінде туындайтын күрделі еңбек мәселелерін, HR-тәуекелдерді реттеу практикасын зерделеу;
3. Мердігерлік ұйыммен шарт шеңберінде HR-тәуекелдердің алдын алу және азайту бойынша ұсынымдар дайындау;
4. Мердігер ұйыммен шарт шеңберінде әлеуметтік-еңбек мәселелерін реттеу бойынша қабылданған шешімдердің орындалуын бақылау
5. Ұйымның мүдделерін ескере отырып, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелері бойынша мердігер ұйыммен шарт шеңберінде өзара әрекеттестік;
6. Үйлесімді қарым-қатынасты дамыту, ұжымдық өндірістік дауларды/жанжалдарды, еңбек дауларын немесе ықтимал еңбек тәуекелдерін болдырмау, ұжымдық наразылық пен шағымдарды шешу үшін барлық мүмкін күш-жігерді жою немесе азайту үшін мердігерлік ұйымдармен, қосалқы мердігерлік ұйымдармен өзара түсіністік пен ізгі ниеттің жоғары деңгейін қамтамасыз ету;

2. Анализировать и оценивать HR-риски, типичные ошибки, приводящие к трудовым спорам/конфликтам;
3. Изучать практику регулирования сложных трудовых вопросов, HR-рисков;
4. Координировать процедуру документирования конфликтных ситуаций;
5. Применять и соблюдать этические нормы в управлении человеческими ресурсами;
6. Согласовывать интересы работников и работодателя по вопросам регулирования социально-трудовых отношений;
7. Развивать процесс поиска компромиссных решений при разрешении возникающих противоречий и предотвращения HR-рисков;
8. Вести коллективные переговоры по подготовке проектов коллективных договоров, соглашений и заключению;
9. Изучать предложения к коллективному договору, вносимым сторонами
10. Выявлять и оценивать HR-риски возникновения социальной напряженности и трудовых споров;
11. Разрабатывать план мероприятий, принимать профилактические меры по предупреждению социально-трудовых конфликтов и других HR-рисков, контролировать его реализацию
Знания:
1. Нормативные правовые акты , регулирующие вопросы управления социально-трудовых отношений;
2. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного рассмотрения трудовых споров;
3. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации
4. Внутренние коммуникации;
5. Управление рисками
6. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления социально-трудовыми отношениями
7. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Мониторинг и контроль вопросов регулирования социально-трудовых отношений в подрядных организациях в рамках договора
Умения:
1. Анализировать и оценивать HR-риски, типичные ошибки, приводящие к трудовым спорам персонала, предоставляемого в рамках договора с подрядной организацией;
2. Изучать практику регулирования сложных трудовых вопросов, HR-рисков, возникающих в рамках договора в подрядной организации;
3. Подготавливать рекомендации по профилактике и минимизации HR-рисков в рамках договора с подрядной организацией;
4. Контролировать выполнение принятых решений по регулированию социально-трудовых вопросов в рамках договора с подрядной организацией;
5. Взаимодействовать в рамках договора с подрядной организацией по вопросам регулирования социально-трудовых отношений с учетом интересов организации;
6. Обеспечивать высокий уровень взаимопонимания и доброй воли с подрядными организациями, субподрядными организациями, чтобы развивать гармоничные отношения, предотвращать коллективные производственные споры/конфликты, трудовые споры или потенциальные трудовые риски, устранять или минимизировать и прилагать все возможные усилия для разрешения коллективного недовольства и жалоб;

7. Өнімді қатынастарды қолдау мақсатында мердігерлік ұйымның/қосалқы мердігерлік ұйымның жауапкершілік деңгейін бағалау үшін әлеуметтік тұрақтылықты жақсарту жөніндегі іс-шараларды енгізу және өткізу бойынша қажетті іс-шараларды әзірлеу және іске асыруды қамтамасыз ету
Білімдер:
1. Мердігер ұйыммен шарт шеңберінде адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Ұйым жұмыс істейтін секторлар және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
3. Мердігер ұйыммен шарт шеңберінде әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясаттар мен практикаларды сақтамаудың салдары;
4. Жұмыскерлердің қанағаттану деңгейін, жұмысқа тартылуын, әлеуметтік тұрақтылығын зерттеу бойынша әдістемелік ұсынымдар;
5.Тәуекелдерді басқару;
6. Өзгерістерді басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Стратегиялық ойлау
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
HR бизнес серіктесі
7
HR талдаушы
8
Адам ресурстарын басқару жөніндегі Директор
10. Кәсіптің карточкасы "Еңбек қатынастары жөніндегі маман":
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
2422-1-022
Кәсіптің атауы:
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл жұмыс тәжірибесі, оның ішінде адам ресурстарын басқару саласында және/немесе құқықтану, психология және әлеуметтану мамандығы бойынша кемінде 1 жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2422-1-021 - Персоналмен жұмыс жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Еңбек қатынастарын басқару стратегиясын/саясатын үйлестіру және іске асыру, жұмыс беруші мен жұмыскерлер арасындағы қарым-қатынасты реттеу, ұйымның тұрақты дамуына қол жеткізу үшін Тараптардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету, әлеуметтік тұрақтылықты қамтамасыз ету, ықтимал HR-тәуекелдердің алдын алу және азайту
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесін енгізу
2. Әлеуметтік тұрақтылықты қамтамасыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесін енгізу
Дағды 1:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесін енгізу практикасын талдау
Машықтар:

7. Разрабатывать и обеспечить реализацию необходимых мероприятий по внедрению и проведению мероприятий по улучшению социальной стабильности для оценки уровня ответственности подрядной организации/субподрядной организации в целях поддержания продуктивных отношений
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами в рамках договора с подрядной организацией;
2. Сектора, в котором работает организация, и рыночные факторы, влияющие на ее деятельность;
3. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления социально-трудовыми отношениями в рамках договора с подрядной организацией;
4. Методические рекомендации по проведению исследований степени удовлетворенности, вовлеченности работников, социальной стабильности;
5. Управление рисками;
6. Управление изменениями
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Стратегическое мышление
Клиентоориентированность
Лидерство
Сотрудничество и взаимодействие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
HR бизнес-партнер
7
HR аналитик
8
Директор по управлению персоналом
10. Карточка профессии "Специалист по трудовым отношениям":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
2422-1-022
Наименование профессии:
Специалист по трудовым отношениям
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не менее 3 лет опыта работы, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами и/или по специальности юриспруденция, психология и социология
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2422-1-021 - Специалист по работе с персоналом
Основная цель деятельности:
Координация и реализация стратегии/политики управления социально-трудовыми отношениями, регулирования взаимоотношений между работодателем и работниками, обеспечения защиты прав и интересов сторон для достижения устойчивого развития организации, обеспечения социальной стабильности, профилактика и минимизация возможных HR-рисков
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Внедрение системы управления социально-трудовыми отношениями
2. Обеспечение социальной стабильности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Внедрение системы управления социально-трудовыми отношениями
Навык 1:
Анализ практики внедрения системы управления социально-трудовыми отношениями
Умения:

1. Әлеуметтік зерттеулердің нәтижелерін (еңбекті ұйымдастыруды, жұмыс орындарындағы жағдайларды, жұмыскерлердің әлеуметтік әл-ауқатын және т. б. бағалау), әлеуметтік-еңбек қатынастарымен байланысты ықтимал HR-тәуекелдерді талдау және бағалау;
2. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеудің озық тәжірибелерін зерделеу және талдау, HR-процестер мен құралдарды жақсарту бойынша ұсыныстар дайындау;
3. Ұйымдағы әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқарудың ағымдағы тәжірибесін талдау және бағалау, жүйені одан әрі жақсарту үшін жағымды және жағымсыз жақтарын салыстыру және анықтау;
4. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару мәселелері бойынша келіп түскен ұсыныстарды зерделеу, ұсынымдар дайындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Әлеуметтік зерттеулер жүргізу әдістемесі (еңбекті ұйымдастыруды, жұмыс орындарындағы жағдайларды, жұмыскерлердің әлеуметтік әл-ауқатын және т. б. бағалау), әлеуметтік-еңбек қатынастарымен байланысты ықтимал HR-тәуекелдер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Еңбек шарттары, ұжымдық шарт және өзара қатынастарды реттейтін өзге де шарттар шеңберінде қабылданған міндеттемелердің сақталуын қамтамасыз ету
Машықтар:
1. HR-рәсімдердің заңнама талаптарына және қабылданған ішкі нормативтік құжаттарға сәйкестігіне кадрлық аудит жүргізу;
2. Еңбек шартында, ұжымдық шартта және ұйымның басқа да нормативтік құжаттарында қабылданған міндеттемелердің орындалуын талдау және бағалау;
3. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын құжаттау рәсімін бағалау;
4. Қойылған мақсаттарды іске асыру және міндеттерді шешу үшін қажетті көлемде ақпарат (оның ішінде құпия) жинауды ұйымдастыру;
5. Басқарушылық шешімдер қабылдау үшін әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару рәсімдерін талдау нәтижелерін және оларды жақсарту жөніндегі ұсыныстарды басшылыққа уақтылы жеткізу;
6. Стейкхолдерлермен (жұмыскерлердің өкілдерімен, өзге де мүдделі тараптармен) өзара әрекеттесу;
7. Бас, салалық және өңірлік келісімдердің орындалуын бақылау (бар болса), ұсыныстарды, түзетулер мен өзгерістерді ұйымның мүдделеріне сәйкестендіру үшін талдауды жүзеге асыру (қажет болған жағдайда);
8. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару мәселелері бойынша жұмыскерлерге консультация беру;
9. Бюджетті жоспарлау (міндеттемелерді орындау шеңберінде);
10. Жұмыс беруші мен жұмыскерлердің өкілдері арасында ақпарат алмасуды ұйымдастыру;
11. Басшыларды, келісім комиссиясының мүшелерін және басқа да жауапты жұмыскерлерді еңбек заңнамасының негіздеріне, келіссөздер жүргізу қабілетіне, медиативтік құзыреттерге үйрету.
Білімдер:

1. Анализировать и оценивать результаты социологических исследований (оценки организации труда, условий на рабочих местах, социального самочувствия работников и т.п.), потенциальных HR-рисков, связанных с социально-трудовыми отношениями;
2. Изучать и анализировать передовые практики регулирования социально-трудовых отношений, готовить предложения по улучшению HR-процессов и инструментов
3. Анализировать и оценивать текущую практику управления социально-трудовыми отношениями в организации, сопоставлять и выявлять положительные и отрицательные моменты для дальнейшего улучшения системы
4. Изучать поступающие предложения по вопросам управления социально-трудовыми отношениями, готовить рекомендации
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами
2. Методика проведения социологических исследований (оценки организации труда, условий на рабочих местах, социального самочувствия работников и т.п.), потенциальных HR-рисков, связанных с социально-трудовыми отношениями
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечение соблюдения принятых обязательств в рамках трудовых договоров, коллективного договора и иных договоров, регулирующих взаимоотношения
Умения:
1. Проводить кадровый аудит HR-процедур на соответствие требованиям законодательства и принятых внутренних нормативных документов;
2. Анализировать и оценивать выполнение обязательств, принятых в трудовом договоре, коллективном договоре и других нормативных документах организации;
3. Оценивать процедуру документирования социально-трудовых отношений;
4. Организовывать сбор информации (в том числе конфиденциальной) в объемах, необходимых для реализации поставленных целей и решения задач;
5. Своевременно доводить до руководства результаты анализа процедур управления социально-трудовыми отношениями и предложения по их улучшению, для принятия управленческих решений;
6. Взаимодействовать со стейкхолдерами (представителями работников, иными заинтересованными сторонами);
7. Контролировать выполнение генерального, отраслевого и регионального соглашений (при наличии), осуществлять анализ предложений, поправок и изменений для приведения их в соответствие интересам организации (при необходимости);
8. Консультировать работников по вопросам управления социально-трудовыми отношениями;
9. Планировать бюджет (в рамках исполнения обязательств);
10. Организовывать информационный обмен между работодателем и представителями работников;
11. Обучать руководителей, членов согласительной комиссии и других ответственных работников основам трудового законодательства, умению вести переговоры, медиативным компетенциям
Знания:

1. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Жұмыскерлердің теңдігі мен әртүрлілігі саласындағы ұйымның саясаты мен практикасы;
3. Кері байланыс түрлері/әдістері;
4. Кадрлық аудитті жүргізу әдістемесі мен қағидаттарыҢ
5. Ұжымдық келіссөздер, ұжымдық шартты әзірлеу, келісу және жасасу рәсімдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару рәсімдерін жетілдіру
Машықтар:
1. Жұмыскерлердің өкілдерімен және/немесе әлеуметтік - еңбек мәселелерін реттеу жөніндегі делдалдармен өзара әрекеттестік;
2. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару мәселелері бойынша бизнеспен, HR-бизнес-серіктестермен, басқа да бөлімшелермен өзара әрекеттестік;
3. Заңдылықтың, еңбек тәртібінің сақталуын қамтамасыз ету;
4. Еңбек тәртібін сақтау бойынша іс-шараларды әзірлеу және іске асыру;
5. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқаруда этикалық нормаларды қолдану;
6. Бизнес ұсыныстарын зерделеу, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу жүйесі бойынша сараптама ұсыну;
7. Заңнамаға сәйкес келтіру, әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару процестерін жетілдіру және жақсарту мақсатында талдау, актілерді өзектендіру нәтижелері бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлеу және іске асыру;
8. Жұмыскерлер мен желілік басшылар арасында ақпарат алмасуды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Негізгі HR-процестер, кадрлық әкімшілендіру;
3. HR процестерінің ішкі интеграциясын түсіну;
4. Ұйымдастырушылық даму және ұйымның дизайны;
5. Бизнес мақсаттары мен операциялық бизнес-модельге сәйкес келетін мотивация жүйесі, HR-процестер мен құралдар, қолдану тәжірибесі;
6. Корпоративтік мәдениет, корпоративтік құндылықтар;
7. Дауларды басқару әдістері, медиацияның рәсімдері және құралдары;
8. Өзгерістерді басқару;
9. Тәуекелдерді басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Әлеуметтік тұрақтылықты қамтамасыз ету
Дағды 1:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарының жай-күйіне мониторинг жүргізу
Машықтар:
1. Жоспардың орындалу барысын бақылау, белгіленген стандарттар мен әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесінің талаптарына сәйкестігін тексеру үшін тұрақты негізде ақпарат жинауды жүзеге асыру;
2. Ақпаратты өңдеу, талдау және түсіндіру, қарым-қатынастың нақты жағдайын бағалау, ауытқуларды тіркеу және оларды жою үшін уақтылы шаралар қабылдау;
3. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару мәселелері бойынша бизнеспен, HR-бизнес-серіктестермен, жұмыскерлермен немесе олардың өкілдерімен, басқа да мүдделі тұлғалармен өзара әрекеттестік;

1. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления социально-трудовыми отношениями;
2. Политики и практики организации в области равенства и разнообразия работников;
3. Виды/методики предоставления обратной связи;
4. Методика и принципы проведения кадрового аудита;
5. Процедуры коллективных переговоров, разработки, согласования и заключения коллективного договора
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Совершенствование процедур управления социально-трудовыми отношениями
Умения:
1. Взаимодействовать с представителями работников, и/или посредниками по регулированию социально- трудовых вопросов;
2. Взаимодействовать с бизнесом, HR-бизнес-партнерами, другими подразделениями по вопросам управления социально-трудовыми отношениями;
3. Обеспечивать соблюдение законности, трудового распорядка;
4. Разрабатывать и реализовывать мероприятия по поддержанию трудовой дисциплины
5. Применять этические нормы в управлении социально-трудовыми отношениями;
6. Изучать предложения бизнеса, предоставлять экспертизу по системе регулирования социально-трудовых отношений;
7. Разрабатывать и реализовывать план мероприятий по результатам анализа, актуализации актов с целью приведения в соответствие с законодательством, совершенствования и улучшения процессов управления социально-трудовыми отношениями;
8. Организовывать информационный обмен между работниками и линейными руководителями
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами;
2. Основные HR-процессы, кадровое администрирование;
3. Понимание внутренней интеграции HR-процессов;
4. Организационное развитие и дизайн организации;
5. Система мотивации, HR-процессов и инструментов, соответствующих бизнес-целям и операционной бизнес-модели, практика применения;
6. Корпоративная культура, корпоративные ценности;
7. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
8. Управление изменениями;
9. Управление рисками
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Обеспечение социальной стабильности
Навык 1:
Мониторинг состояния социально-трудовых отношений
Умения:
1. Осуществлять на регулярной основе сбор информации для отслеживания хода выполнения плана, проверки соответствия установленным стандартам и требованиям системы управления социально-трудовыми отношениями
2. Обрабатывать информацию, анализировать и интерпретировать, оценивать фактическое состояние отношений, фиксировать отклонения и своевременно принимать меры для их устранения
3. Взаимодействовать с бизнесом, HR-бизнес-партнерами, работниками или их представителями, другими заинтересованными лицами по вопросам управления социально-трудовыми отношениями;

4. Стейкхолдерлердің (ішкі және сыртқы) ұсыныстарын зерделеу, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу бойынша сараптама ұсыну;
5. Жұмыскерлер мен желілік менеджерлер арасындағы ақпарат алмасуға ықпал ету.
Білімдер:
1. Еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясат пен тәжірибелерді сақтамаудың салдары;
2. Кері байланыс түрлері/әдістері;
3. Ішкі байланыс құралдары;
4. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, кадрлық, ақпараттық қауіпсіздік;
5. Ұйымда этикалық нормалар мен құндылықтарды қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Еңбек дауларын, HR-тәуекелдерді реттеу, ескерту және алдын алу. HR тәуекелдерінің алдын алу және азайту
Машықтар:
1. Еңбек шарты, Ұжымдық шарт шеңберінде міндеттемелерді орындау бойынша ақпарат жинауды жүзеге асыру, проблемалар мен оларды орындамау себептерін зерделеу, тиісті шаралар қабылдау;
2. Басшылықтың негізделген шешім қабылдауы үшін ашықтықты, құрмет пен әділдікті қолдайтын кешенді тәсіл негізінде туындаған еңбек дауы бойынша, іскерлік этика мәселелері бойынша фактілер мен ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асыру;
3. Фактілерді салыстыру және тексеру, құжаттаманы зерделеу және қажет болған жағдайда заңнамаға сәйкес қатысушы тараптармен бетпе-бет кездесулер/талқылаулар өткізу;
4. Ережелер мен рәсімдерге сүйене отырып, жанжалды шешудің стандартты жолдарын қолдана отырып, еңбек дауын шешу бойынша ұсыныстарды қарау, бағалау және келісу;
5. Ұйымда еңбек дауларын сотқа дейінгі реттеу мүмкіндіктерін (келісім комиссиясы, еңбек төрелігі, татуластыру комиссиясы, медиация рәсімдері) пайдалану;
6.Қалыптасқан жағдай туралы басшылыққа уақтылы жеткізу және ұйымның заңнамасына, этикалық нормалары мен құндылықтарына сәйкес еңбек дауын шешу бойынша ұсыныстар / шешімдер енгізу;
7. Әлеуметтік-еңбек мәселелері, іскерлік этика/мінез-құлық мәселелері бойынша шешім қабылдау үшін басшылыққа өзге де бар немесе ықтимал проблемаларды жеткізу;
8. Жұмыс нәтижелері, басшылықпен кездесулер бойынша коммуникациялар жоспарын іске асыру;
9. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелері бойынша жұмыскерлер мен жұмыс берушінің мүдделерін келісу;
10. Туындаған қайшылықтарды шешуде және HR тәуекелдерінің алдын алуда ымыралы шешімдерді іздеу процесін дамыту;
11. Ұжымдық шарттардың, келісімдердің жобаларын дайындау және оларды жасасу бойынша ұжымдық келіссөздер жүргізу;
12. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу мәселелері бойынша өзара консультациялар (келіссөздер) жүргізу;

4. Изучать предложения стейкхолдеров (внутренних и внешних), предоставлять экспертизу по регулированию социально-трудовых отношений;
5. Содействовать информационному обмену между работниками и линейными руководителями
Знания:
1. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления трудовыми отношениями;
2. Виды/методики предоставления обратной связи;
3. Инструменты внутренних коммуникаций;
4. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кадровая, информационная безопасность;
5. Применение этических норм и ценностей в организации
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Регулирование, предупреждение и профилактика трудовых споров, HR-рисков. Профилактика и минимизация HR-рисков
Умения:
1. Осуществлять сбор информации по выполнению обязательств в рамках трудового договора, коллективного договора, изучать проблемы и причины их неисполнения, принимать соответствующие меры
2. Осуществлять сбор, анализ фактов и информацию по возникшему трудовому спору, по вопросам деловой этики на основе комплексного подхода, поддерживающего прозрачность, уважение и справедливость, для принятия руководством обоснованного решения;
3. Сопоставлять и проверять факты, изучать документацию и при необходимости проводить очные встречи/обсуждения с задействованными сторонами в соответствии с законодательством
4. Рассматривать, оценивать и согласовывать предложения по разрешению трудового спора, используя стандартные пути разрешения конфликта, опираясь на правила и процедуры;
5. Использовать возможности досудебного урегулирования трудовых споров (согласительная комиссия, трудовой арбитраж, примирительная комиссия, процедуры медиации) в организации;
6.Доводить своевременно до руководства о сложившейся ситуации и вносить предложения/ варианты решений по разрешению трудового спора в соответствии с законодательством, этическими нормами и ценностями организации;
7. Доводить до руководства иные существующие или потенциальные проблемы для принятия решения по социально-трудовым вопросам, по вопросам деловой этики/поведения;
8. Реализовывать план коммуникаций по результатам работы, встреч с руководством;
9. Согласовывать интересы работников и работодателя по вопросам регулирования социально-трудовых отношений;
10. Развивать процесс поиска компромиссных решений при разрешении возникающих противоречий и предотвращения HR-рисков;
11. Вести коллективные переговоры по подготовке проектов коллективных договоров, соглашений и их заключению;
12. Проводить взаимные консультации (переговоры) по вопросам регулирования социально-трудовых отношений;

13. Тараптар енгізген ұжымдық шартқа ұсыныстарды зерделеу;
14. Басшыларды, келісім комиссиясының мүшелерін және басқа да жауапты жұмыскерлерді еңбек заңнамасының негіздеріне, келіссөздер жүргізу қабілетін дамытуға, еңбек дауларында консенсусқа қол жеткізуге, медиативтік құзыреттерге үйрету.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, еңбек қатынастарын басқару мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Кері байланыс түрлері/әдістері;
3. Ішкі байланыс;
4. Әлеуметтік зерттеулер жүргізу әдістемесі (сауалнамалар, сауалнамалар), нәтижелерді талдау және бағалау (еңбекті ұйымдастыру, жұмыс орындарындағы жағдайлар, жұмыскерлердің әлеуметтік әл-ауқаты, әлеуметтік-еңбек қатынастарымен байланысты өзге де ықтимал HR-тәуекелдер);
5. Тәуекелдерді басқару;
6. Ұжымдық шарт;
7. Ұжымдық келіссөздер, ұжымдық шартты әзірлеу, келісу және жасасу рәсімдері
8. Іскерлік этика / мінез-құлық кодексі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Нәтижеге бағдарлану
Аналитикалық ойлау
Келіссөз жүргізу шеберлігі
Клиентке бағдарлау
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Персоналды іздеу және іріктеу жөніндегі маман (рекрутинг бойынша)
6
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі маман
6
Жиынтық сыйақы, өтемақылар және жеңілдіктер жөніндегі маман (еңбекақы төлеу бойынша)
6
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі маман
7
HR бизнес серіктесі
7
Еңбек қатынастарын басқару жөніндегі басшы
8
Адам ресурстарын басқару жөніндегі Директор
11. Кәсіптің карточкасы "Еңбек қарым-қатынасы жөніндегі қызметші":
Топтың коды:
3345-0
Қызмет атауының коды:
3345-0-007
Кәсіптің атауы:
Еңбек қарым-қатынасы жөніндегі қызметші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Менеджмент (салалар және қолдану аясы бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесі талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
3345-0-001 - Еңбек қатынастары жөніндегі агент
Қызметтің негізгі мақсаты:
Еңбек қатынастарын басқару стратегиясын/саясатын іске асыру, тараптардың құқықтары мен мүдделерінің сақталуын қамтамасыз ету, әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесінің мониторингі және әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару процесстерін әкімшілендіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесінің заңнама және ішкі нормативтік құжаттар нормаларына сәйкестігіне сараптама жасау

13. Изучать предложения к коллективному договору, вносимые сторонами
14. Обучать руководителей, членов согласительной комиссии и других ответственных работников основам трудового законодательства, развитию умения вести переговоры, достижению консенсуса в трудовых спорах, медиативным компетенциям
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления трудовыми отношениями;
2. Виды/методики предоставления обратной связи;
3. Внутренние коммуникации;
4. Методология проведения социологических исследований (анкетирование, опросы), анализы результатов и оценки (организация труда, условия на рабочих местах, социальное самочувствие работников, иных потенциальных HR-рисков, связанных с социально-трудовыми отношениями);
5. Управления рисками;
6. Коллективный договор;
7. Процедуры коллективных переговоров, разработки, согласования и заключения коллективного договора;
8. Деловая этика/кодекс поведения
Возможность признания навыка:
Нет
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Аналитическое мышление
Навык ведения переговоров
Клиентоориентированность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по поиску и подбору персонала (по рекрутингу)
6
Специалист по обучению и развитию персонала
6
Специалист по совокупному вознаграждению, компенсациям и льготам (по оплате труда);
6
Специалист по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников;
7
HR бизнес-партнер
7
Руководитель по управлению трудовыми отношениями
8
Директор по управлению человеческими ресурсами
11. Карточка профессии "Служащий по трудовым отношениям":
Код группы:
3345-0
Код наименования занятия:
3345-0-007
Наименование профессии:
Служащий по трудовым отношениям
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется опыт работы
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
3345-0-001 - Агент по трудовым отношениям
Основная цель деятельности:
Реализация стратегии/политики управления социально-трудовыми отношениями, обеспечение соблюдения прав и интересов сторон, мониторинг системы управления социально-трудовыми отношениями и администрирование процессов управления социально-трудовыми отношениями
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Экспертиза системы управления социально-трудовыми отношениями на соответствие нормам законодательства и внутренних нормативных документов

2. Еңбек дауларын реттеу, ескерту және алдын алу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару жүйесінің заңнама және ішкі нормативтік құжаттар нормаларына сәйкестігіне сараптама жасау
Дағды 1:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару мәселелерін реттейтін актілердің кадрлық аудиті
Машықтар:
1. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару саласындағы қолданыстағы заңнаманың талаптарына сәйкестігіне актілердің мониторингін жүргізу (кадрлық аудит);
2. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару процесін әкімшілендіруді жүзеге асыру;
3. Адами ресурстарды басқару құралдарының, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттейтін нормативтік актілердің практикалық қолданылуын талдау;
4. Әлеуметтік зерттеулердің нәтижелерін (еңбекті ұйымдастыруды, жұмыс орындарындағы жағдайларды, жұмыскерлердің әлеуметтік әл-ауқатын және т. б. бағалау), әлеуметтік-еңбек қатынастарымен байланысты ықтимал HR-тәуекелдерді талдау және бағалау
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Әлеуметтік зерттеулер жүргізу әдістемесі (еңбекті ұйымдастыруды, жұмыс орындарындағы жағдайларды, жұмыскерлердің әлеуметтік әл-ауқатын және т. б. бағалау), әлеуметтік-еңбек қатынастарымен байланысты ықтимал HR-тәуекелдер;
3. Ішкі байланыс, кері байланыс түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқарудағы ықтимал тәуекелдерді анықтау
Машықтар:
1. Әлеуметтік-еңбек қатынастарының жай-күйіне мониторинг жүргізу, туындаған еңбек мәселелері, күрделі жағдайлар туралы ақпаратты жинау және талдау, процессті әкімшілендіру;
2. Еңбек қақтығыстарына әкелетін типтік қателіктерді талдау;
3. Әлеуметтік шиеленістің, еңбек дауларының және күрделі жағдайлардың туындау тәуекелдерін анықтау және бағалау;
4. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару процессстерін, құралдарын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу;
5. Жұмыскерлермен немесе жұмыскерлердің өкілдерімен, өзге де стейкхолдерлермен (ішкі және сыртқы) өзара әрекет еу
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. Әлеуметтік-еңбек қатынастарын басқару саласындағы саясат пен практиканы сақтамаудың салдары
3. Ішкі коммуникациялар. Кері байланыс түрлері/әдістері;
4. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процесстерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, кадрлық, ақпараттық қауіпсіздік;

2. Регулирование, предупреждение и профилактика трудовых споров
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Экспертиза системы управления социально-трудовыми отношениями на соответствие нормам законодательства и внутренних нормативных документов
Навык 1:
Кадровый аудит актов, регулирующих вопросы управления социально- трудовыми отношениями
Умения:
1. Проводить мониторинг актов на соответствие требованиям действующего законодательства в сфере управления социально-трудовыми отношениями (кадровый аудит);
2. Осуществлять администрирование процесса управления социально-трудовыми отношениями;
3. Анализировать практическое применение инструментов управления человеческими ресурсами, нормативных актов, регулирующих социально-трудовые отношения;
4. Анализировать и оценивать результаты социологических исследований (оценки организации труда, условий на рабочих местах, социального самочувствия работников и т.п.), потенциальные HR-риски, связанные с социально-трудовыми отношениями
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами
2. Методика проведения социологических исследований (оценки организации труда, условий на рабочих местах, социального самочувствия работников и т.п.), потенциальных HR-рисков, связанных с социально-трудовыми отношениями
3. Внутренние коммуникации, виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Определение возможных рисков в управлении социально-трудовыми отношениями
Умения:
1. Проводить мониторинг состояния социально-трудовых отношений, сбор и анализ информации о возникших трудовых вопросах, сложных ситуациях, администрирование процесса;
2. Анализировать типичные ошибки, приводящие к трудовым конфликтам;
3. Выявлять и оценивать риски возникновения социальной напряженности, трудовых споров и сложных ситуаций;
4. Разрабатывать и вносить предложения по улучшению процессов, инструментов управления социально-трудовыми отношениями;
5. Взаимодействовать с работниками или представителями работников, иными стейкхолдарами (внутренними и внешними)
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами;
2. Последствия несоблюдения политик и практик в области управления социально-трудовыми отношениями
3. Внутренние коммуникации. Виды/методики предоставления обратной связи;
4. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, кадровая, информационная безопасность;

5. Тәуекелдерді басқару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Еңбек дауларын реттеу, ескерту және алдын алу
Дағды 1:
Еңбек дауларын қарау және реттеу
Машықтар:
1. Басшылық негізделген басқару шешімін қабылдау үшін фактілер мен ақпаратты жинауды, талдауды жүзеге асыру;
2. Фактілерді салыстыру және тексеру, құжаттаманы зерделеу және қажет болған жағдайда заңнамаға сәйкес қатысушы тараптармен бетпе-бет кездесулер/талқылаулар өткізу;
3. Ережелер мен рәсімдерге сүйене отырып, жанжалды шешудің стандартты жолдарын қолдана отырып, еңбек дауын шешу бойынша ұсыныстарды қарау, бағалау және келісу;
4. Ұйымда еңбек дауларын сотқа дейін реттеу мүмкіндіктері мен жолдарын (келісім комиссиясы, еңбек төрелігі, татуластыру комиссиясы, медиация рәсімдері) пайдалану;
5. Қалыптасқан жағдай туралы ақпаратты басшылыққа жеткізу және ұйымның заңнамасы мен құндылықтары және этикасына сәйкес еңбек дауын шешу бойынша ұсыныстар/шешімдер енгізу;
6. Жұмыс нәтижелері бойынша коммуникация жоспарын іске асыру, басшылықпен кездесулер, ішкі коммуникациялар өткізу, ресми жауаптар дайындау;
7. Заңнамаға сәйкес еңбек дауын қарау рәсімдеріне сәйкес ахуалды түсіндірумен, ахуалды талдау туралы және қажет болған жағдайда келесі қадамдар туралы жұмыскерлердің өтінішіне жазбаша жауап дайындау;
8. Мүдделі бөлімшені тарта отырып, еңбек дауын реттеу жөніндегі шараларды әзірлеу, медиацияның рәсімдері мен құралдарын пайдалану;
9. Талаптарға сәйкес құжаттарды ресімдеудің, жанжалды жағдайларды құжаттаудың практикалық дағдыларына ие болу
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, адам ресурстарын басқару мәселелері жөніндегі өзге де нормативтік құқықтық актілер;
2. HR-процестер, кадрларды басқару;
3.​HR-процестерінің ішкі интеграциясын түсіну;
4. Ынталандыру жүйесінің, HR процестерінің және құралдарының тәжірибесі;
5.Корпоративтік мәдениет және құндылықтар, этикалық нормалар;
6.Жанжалды басқару әдістері, процедуралар және медиация құралдары.
7. Ішкі коммуникациялар. Кері байланыс түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Еңбек дауларын ескерту және алдын алу, HR-тәуекелдердің салдарын алдын алу және азайту
Машықтар:
1.Еңбек қатынастарын басқаруда анықталған тәуекелдерді бағалау нәтижелерін пайдалану, тәуекелдерді басқару құралдарын қолдану;
2. Еңбек дауларына әкелетін типтік қателіктерді талдау;
3. Күрделі еңбек мәселелерін/дауларын шешу практикасын талдау (сотқа дейінгі реттеу, сот органдарында реттеу);

5. Управления рисками
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Регулирование, предупреждение и профилактика трудовых споров
Навык 1:
Рассмотрение и регулирование трудовых споров
Умения:
1. Осуществлять сбор, анализ фактов и информации для принятия руководством обоснованного управленческого решения;
2. Сопоставлять и проверять факты, изучать документацию и при необходимости проводить очные встречи/обсуждение с задействованными сторонами в соответствии с законодательством;
3. Рассматривать, оценивать и согласовывать предложения по разрешению трудового спора, используя стандартные пути разрешения конфликта, опираясь на правила и процедуры;
4. Использовать возможности и пути досудебного урегулирования трудовых споров (согласительная комиссия, трудовой арбитраж, примирительная комиссия, процедуры медиации) в организации;
5. Доводить до руководства информацию о сложившейся ситуации и вносить предложения/варианты решений по разрешению трудового спора в соответствии с законодательством и ценностями и этикой организации;
6. Реализовывать план коммуникации по результатам работы, проводить встречи с руководством, внутренние коммуникации, готовить официальные ответы;
7. Подготавливать письменный ответ на обращение работников c разъяснениями ситуации, о проделанном анализе ситуации и при необходимости о следующих шагах в соответствии с процедурами рассмотрения трудового спора согласно законодательству;
8. Разрабатывать меры по урегулированию трудового спора с привлечением заинтересованное подразделение, использовать процедуры и инструменты медиации;
9. Иметь практические навыки оформления документов, документирования конфликтных ситуаций в соответствии с требованиями;
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан, иные нормативные правовые акты по вопросам управления человеческими ресурсами;
2. HR-процессы, кадровое администрирование;
3.Понимание внутренней интеграции HR-процессов;
4. Практика системы мотивации, HR-процессов и инструментов;
5.Корпоративная культура и ценности, этические нормы;
6.Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации.
7. Внутренние коммуникации. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Предупреждение и профилактика трудовых споров, профилактика и минимизация последствий HR-рисков
Умения:
1. Использовать результаты оценки выявленных рисков в управлении трудовыми отношениями, применять инструменты управления рисками;
2. Анализировать типичные ошибки, приводящие к трудовым конфликтам;
3. Анализировать практики решения сложных трудовых вопросов/споров (досудебное урегулирование, урегулирование в судебных органах);

4. Ұйымның құндылықтары мен этикасын ескере отырып, басшылықтың негізделген шешім қабылдауы үшін жанжалды жағдайлар туралы ақпаратты жинау және талдау;
5. Шешім қабылдау үшін ықтимал мәселелерді басшылыққа жеткізу;
6. Басшыларға, келісім комиссиясының мүшелеріне және басқа да жауапты тұлғаларға еңбек заңнамасының негіздерін оқыту, олардың келіссөз жүргізу қабілетін дамытуға, еңбек дауларында консенсусқа қол жеткізуге, медиативтік құзыреттерге оқытуды ұйымдастыру;
7. Әлеуметтік-еңбек дауларының алдын алу және ұйымдағы әлеуметтік тұрақтылықты қолдау жөніндегі алдын алу шараларының жоспарын әзірлеу және келісу, оны іске асыру және мониторинг;
8. Әлеуметтік тұрақтылықты қамтамасыз ету бойынша профилактикалық іс-шараларды іске асыру үшін бюджетті қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
9. Ұйым жұмыскерлеріне ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі, сондай-ақ мәселелерді реттейтін нормативтік құқықтық актілер;
2. Еңбек дауларын реттеу, Еңбек дауларын сотқа дейін қарау тәртібі;
3. Дауларды басқару әдістері, медиацияның рәсімдері және құралдары;
4. Тәуекелдерді басқару
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ұжымдық қатынастарды реттеу
Машықтар:
1. Әлеуметтік серіктестермен өзара әрекеттесу, байланыс;
2. Ұжымдық шартты орындау жөнінде ақпарат жинау, оның орындалмау мәселелері мен себептерін талдау, тиісті шаралар қабылдау жөнінде ұсыныстар дайындау;
3. Комиссия құру, ұжымдық келіссөздер жүргізу, енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды, дәлелдермен міндеттемелерді талқылау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
4. Ұжымдық шарт жасасу тәртібін сақтау;
5. Еңбек заңнамасында белгіленген тәртіппен ұжымдық шартты өзектендіру жөнінде ұсыныстар дайындау;
6. Тараптар енгізетін ұжымдық шартқа ұсыныстарды зерделеу;
7. Жұмыскерлерге еңбек қатынастарын реттеу мәселелері бойынша консультация беру;
8. Бюджетке ұсыныстар дайындау (ұжымдық шартты орындау шеңберінде);
9. Жұмыс беруші мен жұмыскерлердің өкілдері, өзге де стейкхолдерлер (ішкі және сыртқы) арасында ақпарат алмасуды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Адам ресурстарын басқару мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілер.
2. Ұжымдық келіссөздер жүргізу, ұжымдық шартты әзірлеу және жасасу тәртібі, ұжымдық шарттың мазмұны мен құрылымы;
3. Еңбек дауларын реттеу, еңбек дауларын сотқа дейін қарау тәртібі;
4. Дауларды басқару әдістері, медиацияның рәсімдері және құралдары;

4. Собирать и анализировать информацию о конфликтных ситуациях для принятия руководством обоснованного решения с учетом ценностей и этики организации;
5. Доводить до руководства потенциальные проблемы для принятия решения;
6. Организовывать обучение руководителей, членов согласительной комиссии и других ответственных лиц основам трудового законодательства, развитию умения вести переговоры, достижению консенсуса в трудовых спорах, медиативным компетенциям;
7. Разрабатывать и согласовывать план превентивных мер по профилактике социально-трудовых конфликтов и поддержанию социальной стабильности в организации, его реализация и мониторинг;
8. Разрабатывать предложения по формированию бюджета для реализации профилактических мероприятий по обеспечению социальной стабильности;
9. Проводить информационно-разъяснительную работу с работниками организации.
Знания:
1. Трудовой кодекс Республики Казахстан, а также нормативные правовые акты, регулирующие вопросы
2. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного рассмотрения трудовых споров;
3. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;
4. Управления рисками
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Регулирование коллективных отношений
Умения:
1. Взаимодействовать с социальными партнерами, коммуникации;
2. Собирать информацию по выполнению коллективного договора, анализировать проблемы и причины его неисполнения, подготавливать предложения по принятию соответствующих мер;
3. Организовывать работу по созданию комиссии, ведению коллективных переговоров, обсуждению вносимых изменений и дополнений, обязательств с аргументацией;
4. Соблюдать порядок заключения коллективного договора;
5. Подготавливать предложения по актуализация коллективного договора в установленном трудовым законодательством порядке;
6. Изучать предложения к коллективному договору, вносимых сторонами;
7. Консультировать работников по вопросам регулирования трудовых отношений;
8. Подготавливать предложения к бюджету (в рамках исполнения коллективного договора);
9. Организовывать информационный обмен между работодателем и представителями работников, иными стейкхолдорами (внутренними и внешними)
Знания:
1. Нормативные правовые акты, регулирующие вопросы управления человеческими ресурсами.
2. Порядок ведения коллективных переговоров, разработки и заключения коллективного договора, содержание и структура коллективного договора;
3. Порядок регулирования трудовых споров, досудебного рассмотрения трудовых споров;
4. Методы управления конфликтами, процедуры и инструменты медиации;

5. HR саласындағы цифрлық платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, қызмет көрсету қызметтері, ақпараттық, кадрлық қауіпсіздік;
6. Ұйым жұмыс істейтін сектор және оның қызметіне әсер ететін нарықтық факторлар;
7. Ішкі коммуникациялар. Кері байланыс түрлері/әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Нәтижеге бағдарлану
Аналитикалық ойлау
Клиентке бағдарлау
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Еңбек қатынастары жөніндегі маман
6
Персоналмен жұмыс жөніндегі маман
6
Персоналды іздеу және іріктеу жөніндегі маман (рекрутинг бойынша)
6
Персоналды оқыту және дамыту жөніндегі маман
6
Жиынтық сыйақы, өтемақылар және жеңілдіктер жөніндегі маман (еңбекақы төлеу бойынша);
6
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі маман;
7
HR бизнес-серіктес
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі
Орындаушы: Набиев Д., +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
HR менеджерлер қауымдастығы
Басшы: Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (701) 214 08 58
Орындаушылар:
Кайсенова Г.К., +7 (701) 214 01 94, g.kaisenova@gmail.com
Байкулова Гульнара, +7 (701) 148 00 01, Baikulova_g@osc.kmg.kz
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 06.11.2024
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 04.04.2024 г.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 г.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 31.10.2027 г.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің м.а.
"HR саласындағы
"Адам ресурстарын басқару"
кәсіптік стандарттарды
бекіту туралы" бұйрығы
11-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Қызметтің тиімділігін басқару"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Кәсіптік стандарт ұйым жұмыскерлері қызметінің тиімділігін басқару бойынша кадрларды бағалау, аттестаттау, сертификаттау және біліктілігін растау, даярлау және мамандандыру үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымында пайдалануға арналған:
1) жұмыскерлерге - саладағы мамандыққа қойылатын талаптарды түсіну, өз біліктілігін арттыруды жоспарлау және мансаптық ілгерілету үшін;

5. Цифровые платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, сервисы обслуживания, информационная, кадровая безопасность;
6. Сектор, в котором работает организация, и рыночные факторы, влияющие на ее деятельность;
7. Внутренние коммуникации. Виды/методики предоставления обратной связи
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Сотрудничество и взаимодействие
Ориентация на результат
Аналитическое мышление
Клиентоориентированность
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист по трудовым отношениям
6
Специалист по работе с персоналом
6
Специалист по поиску и подбору персонала (по рекрутингу)
6
Специалист по обучению и развитию персонала
6
Специалист по совокупному вознаграждению, компенсациям и льготам (по оплате труда);
6
Специалист по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников;
7
HR бизнес-партнер
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель:
Набиев Д., +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Ассоциация HR-менеджеров
Руководитель:
Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Номер телефона: +7 (701) 214 08 58
Исполнители:
Кайсенова Г.К., +7 (701) 214 01 94, g.kaisenova@gmail.com
Байкулова Гульнара, +7 (701) 148 00 01, Baikulova_g@osc.kmg.kz
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 06.11.2024
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 04.04.2024 г.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
17. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 31.10.2027 г.
Приложение 11 к приказу
и.о. Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"Об утверждении
профессиональных стандартов
в сфере HR "Управление
человеческими ресурсами"
Профессиональный стандарт: "Управление эффективностью деятельности"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров по управлению эффективностью деятельности работников организации и предназначены для использования широким кругом пользователей:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;

2) жұмыс берушілерге – жұмыскерлерге қойылатын пайдаланылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу, персоналды жалдау және бағалау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға (органдарға) - персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша жұмыскерлердің біліктілік өлшемшарттарын әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдарға – кәсіби стандартты еңбек нарығын мониторингілеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде пайдалану үшін
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) әсер ету және ықпал ету – келісімге қол жеткізу және өз ұсыныстарын қолдауға басқаларды көндіру мақсатында әсер ету, ықпал ету немесе белгілі бір әсер қалдыру үшін әртүрлі әрекеттерді жүзеге асыру мүмкіндігі;
2) бизнесті түсіну – компания жұмысының ерекшелігін, оның бәсекелестік артықшылықтарын, нарықтағы позицияларын және стратегиялық басымдықтарын түсіну. Ішкі бизнес-процестерді, олардың еңбек дауын шешу;
3) грейдинг – балдық-факторлық бағалау негізінде ұйымға қосатын үлесінің маңыздылығы мен құндылығына қарай тең лауазымдарды топтастыру;
4) жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалау – жұмыскерлердің алдына қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу дәрежесін айқындауға, сондай-ақ тікелей басшымен өзара әрекеттесу және олардан тұрақты кері байланыс алу арқылы олардың тиімділігін қолдауға не жақсартуға бағытталған рәсімдер мен іс-қимылдар кешені;
5) кәсіби құзырет – белгілі бір мамандық саласындағы білімінің, машығының және дағдысының деңгейі;
6) кері байланыс – бағалау процесі нәтижесінде алынған нәтижелерді оқуды жеңілдету себепті олар үшін орынды және пайдалы болып табылатын тараптарға беру;
7) клиентке бағдарлану – клиентке көмектесу, оның қажеттіліктерін анықтау және оның сұраныстарын қанағаттандыруға тілек білдіру, ұмтылу, клиентке қажетті қызмет көрсетуге дайын болуы, клиенттің проблемаларын дереу шешу үшін жеке жауапкершілікті қабылдауы, бұл ретте қорғаныс позицияларын алмауы, клиент күткеннен көп нәрсені істеуі;
8) көшбасшылық – көшбасшы рөлін атқару, тапсырмаларды бөлу, өз командасын осы командаға қатысты барлық шешімдер туралы хабардар ету, командада ынтымақтастық рухын құру және тиімді жұмыс істеуге деген ұмтылысты нығайту, команда мүшесінің әрқайсысына оның үлесі бағаланатынын көрсету және команда мүшелері арасындағы өзара әрекеттестік пен мен ынтымақтастықты ынталандыру, командаға қамқорлық көрсету, команда мүшелері қалаған мінез құлықты көрсету арқылы жеке үлгі көрсету;

2) работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и оценке персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
3) организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
2.В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1)Воздействие и влияние – способность предпринимать разнообразные действия с целью убедить, повлиять, оказать воздействие или произвести на других определенное впечатление, чтобы добиться согласия и поддержки своих предложений;
2) Понимание бизнеса – понимание специфики работы компании, ее конкурентных преимуществ, позиций на рынке и стратегических приоритетов. Понимание внутренних бизнес-процессов, своей роли в их реализации;
3) Грейдинг – группировка должностей равных по значимости и ценности вклада в организацию на основании балльно-факторной оценки
4) Оценка эффективности деятельности работников – комплекс процедур и действий, направленных на определение степени достижения поставленных перед работниками целей и задач, а также поддержание либо улучшение их эффективности посредством взаимодействия с непосредственным руководителем и получения от них регулярной обратной связи
5) Профессиональная компетенция – уровень знаний, умений и навыков в определенной области специализации
6) Обратная связь – передача результатов, полученных в результате процесса оценки, сторонам, для которых это является уместным и полезным, чтобы облегчить обучение
7) Клиентоориентированность – способность и желание помочь клиенту, выявить его потребности, и удовлетворить его запросы, готовность предоставить клиенту желаемое обслуживание, принять личную ответственность за немедленное решение проблем клиента, не занимая при этом оборонительных позиций, делать больше, чем от него ожидает клиент;
8) Лидерство – способность брать на себя роль лидера, распределять задания, информировать свою команду о всех затрагивающих ее решениях, создавать и укреплять в команде дух сотрудничества и стремление работать эффективно, показывать каждому, что его вклад ценится и поощрять взаимодействие и сотрудничество между членами команды, проявлять заботу о команде, подавать личный пример, демонстрируя желаемое поведение;

17) Smart өлшемшарттары – мақсаттар қою өлшемшарттары: Specific (Шынайы), Measurable (Өлшенетін), Achievable (Қолжетімді және компанияның мақсаттарымен келісілген), Relevant (Нақты), Time bound (Уақытпен шектелген)
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ТНК – тиімділіктің негізгі көрсеткіштері
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Қызметтің тиімділігін басқару
5. Кәсіптік стандарттың коды: M70221024
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
● M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
● 70 Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері бойынша консультация беру
● 70.2 Басқару мәселелері бойынша кеңес беру жөніндегі қызмет
● 70.22 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша өзге де консультация беру
● 70.22.1 Коммерциялық қызмет және басқару мәселелері бойынша кеңес беру
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Ұйымның мақсаттарына жету үшін жұмыс орнындағы әрбір адамның дағдыларын, мінез-құлқын және үлесін үздіксіз жақсарту арқылы қызметкерлердің жұмысын басқару процесін ұйымдастыру және қолдау
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі басшы - 7 СБШ-нің деңгейі;
2) жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі маман - 6 СБШ-нің деңгейі;
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі басшы":
Топтың коды:
1222-0
Қызмет атауының коды:
1222-0-012
Кәсіптің атауы:
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі басшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
кемінде 5 жыл (оның ішінде 3 жылдан кем емес HR саласында)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1222-0-009 - Өндірістік қатынастар жөніндегі басшы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ұйымның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге жәрдемдесу мақсатында жұмыскерлердің мақсаттарын қою, оларға қол жеткізуін мониторингілеу, уақтылы кері байланыс беру процестерін әзірлеу және енгізу арқылы жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару жүйесін құру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару жүйесін қалыптастыру

17) Smart критерии – критерии постановки целей: Specific (Реалистичные), Measurable (Измеримые), Achievable (Достижимые и согласованные с целями компании), Relevant (Конкретные), Time bound (ограниченные во времени)
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КПЭ – ключевые показатели эффективности
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Управление эффективностью деятельности
5. Код профессионального стандарта: M70221024
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
● M Профессиональная, научная и техническая деятельность
● 70 Деятельность головных компаний; консультирование по вопросам управления
● 70.2 Деятельность по консультированию по вопросам управления
● 70.22 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и прочее консультирование по вопросам управления
● 70.22.1 Консультирование по вопросам коммерческой деятельности и управления
7. Краткое описание профессионального стандарта: Организация и сопровождение процесса управления эффективностью деятельности работников через постоянное улучшение навыков, поведения и вклада каждого на своем рабочем месте для достижения целей организации
8. Перечень карточек профессий:
1) Руководитель по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников - 7 уровень ОРК
2) Специалист по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Руководитель по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников":
Код группы:
1222-0
Код наименования занятия:
1222-0-012
Наименование профессии:
Руководитель по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
не менее 5 лет, из них не менее 3 лет в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1222-0-009 - Руководитель по производственным отношениям
Основная цель деятельности:
Построение системы управления эффективностью деятельности работников путем разработки и внедрения процессов постановки целей работников, мониторинга их достижения, предоставления своевременной обратной связи в целях оказания содействия достижению стратегических целей организации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Формирование системы управления эффективностью деятельности работников

2. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару процесін енгізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару жүйесін қалыптастыру
Дағды 1:
Қызмет тиімділігін басқару тәсілін әзірлеу
Машықтар:
1. Бенчмарк жинауды жүзеге асыру және ұйым жұмыскерлері қызметінің тиімділігін басқару бойынша негізгі үрдістер мен озық тәжірибелерді зерделеу;
2. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалаудың қолданыстағы әдістері мен түрлерін талдау;
3. Ұйымның стратегиялық мақсаттарын, ұйымдық құрылымын және қызмет бағыттары бойынша бизнес-процестерді талдау;
4. Ұйымның корпоративтік мәдениетіне, компанияның стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі тұрғысынан қызметтің тиімділігін бағалаудың тәсілдері мен процестерін талдау;
5. Қызметтің тиімділігін басқару процесінің негізгі мүдделі тараптарын айқындау;
6. Бизнестің қажеттіліктерін барынша қанағаттандыратын ұйымдағы қызметтің тиімділігін басқару тәсілдерін қалыптастыру;
7. Мүдделі тараптармен ұйымдағы қызметтің тиімділігін басқару тәсілдерін келісу;
8. Бизнестің озық тәжірибелері мен қажеттіліктерін негізге ала отырып, ұйымдағы қызметтің тиімділігін басқару жөніндегі процестің картасын әзірлеу;
9. Қызметтің тиімділігін басқару процесінің HR-метрикасын анықтау;
10. Автоматтандырылған қызметтерді, қызмет тиімділігін басқару модульдерін талдау және процесті автоматтандыру үшін ұсыныстар қалыптастыру
Білімдер:
1. ҚР еңбек заңнамасының нормалары;
2. Стратегиялық менеджмент, корпоративтік қаржы, макро - және микроэкономика, басқарушылық есеп негіздері;
3. Адами ресурстарды басқару, еңбек қатынастары саласындағы негізгі даму үрдістері және озық халықаралық технологиялар;
4. Қызметтің тиімділігін басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды грейдтеу тәсілдері саласындағы сараптамалық білім;
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері
6. Мотивация жүйесінің, ұйымдастырушылық мінез-құлық теориялары мен практикалары, көшбасшылық, корпоративтік мәдениет теориялары;
7. HR-талдау негіздері;
8. Жетекші цифрлық технологиялар, HR саласындағы платформалар, HR-процестерді автоматтандыру, заманауи қызмет көрсету қызметтері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару жүйесін әзірлеу
Машықтар:
1. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізу әдістерін айқындау;
2. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалау рәсімін жүргізу циклдерін айқындау;
3. Корпоративтік ТНК және жұмыскерлердің жеке мақсаттарын қою әдіснамасын әзірлеу;

2. Внедрение процесса управления эффективностью деятельности работников
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Формирование системы управления эффективностью деятельности работников
Навык 1:
Разработка подхода к управлению эффективностью деятельности
Умения:
1. Проводить сбор бенчмарка и изучать основные тенденции и передовые практики по управлению эффективностью деятельности работников организации;
2. Анализировать существующие методы и виды оценки эффективности деятельности работников;
3. Анализировать стратегические цели организации, организационную структуру и бизнес-процессы по направлениям деятельности;
4. Анализировать подходы и процессы оценки эффективности деятельности на предмет соответствия корпоративной культуре и стратегическим целям организации;
5. Определять ключевых заинтересованных сторон процесса управления эффективностью деятельности;
6. Формировать подходы управления эффективностью деятельности в организации, максимально удовлетворяющие потребности бизнеса;
7. Согласовать с заинтересованными сторонами подходы к управлению эффективностью деятельности в организации;
8. Разрабатывать карту процесса по управлению эффективностью деятельности в организации, исходя из лучших практик и потребностей бизнеса;
9. Определять HR-метрики процесса управления эффективностью деятельности;
10. Анализировать автоматизированные сервисы, модули по управлению эффективностью деятельности и формировать предложения для автоматизации процесса
Знания:
1. Нормы трудового законодательства РК;
2. Основы стратегического менеджмента, корпоративных финансов, макро- и микроэкономики, управленческого учета;
3. Основные тенденции развития и передовые международные технологии в области управления человеческими ресурсами, трудовых отношений;
4. Экспертные знания в области управления эффективностью деятельности, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей;
5. Принципы организационного развития и дизайна
6. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
7. Основы HR-аналитики;
8. Ведущие цифровые технологии, платформы в области HR, автоматизация HR-процессов, современные сервисы обслуживания
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка системы управления эффективностью деятельности работников
Умения:
1. Определять методы проведения оценки эффективности деятельности работников;
2. Определять циклы проведения процедуры оценки эффективности деятельности работников;
3. Разрабатывать методологию постановки корпоративных КПЭ и индивидуальных целей работников;

4. Адал, әділ және объективті бағалау қағидаттарына негізделген жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалау өлшемшарттары мен индикаторларын сипаттау;
5. Есепті кезең шеңберінде персоналдың барлық деңгейлері үшін корпоративтік және жеке мақсаттарды қайта қарау қағидаттары мен тәсілдерін қалыптастыру
Білімдер:
1. Ұйымның стратегиясы, корпоративтік мақсаттары, даму бағдарламалары, нормативтік құқықтық құжаттары;
2. Ұйымның ұйымдық / корпоративтік мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктері;
3. Кәсіби білімді, іскерлікті және құзыреттерді айқындау технологиялары мен әдістері;
4. Ұйымдастырушылық мәдениет пен тиімділікті бағалау жүйесінің құзыреттер мен ТНК арқылы байланысы.
5. Процестерді автоматтандыру бойынша озық қызметтер мен модульдер және олармен жұмыс істеу ерекшеліктері;
6. Қызметтің тиімділігін бағалау саласындағы метрикалар;
7. Тиімділіктің негізгі көрсеткіштері (қаржылық және қаржылық емес көрсеткіштердің үйлесімі);
8. Бюджеттерді қалыптастыру және бақылау әдістері, құралдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару процесін енгізу
Дағды 1:
Қызметтің тиімділігін бағалау тәсілдері бойынша коммуникациялар
Машықтар:
1. Жұмыскерлерге қызмет тиімділігін бағалаудың барлық циклі және тәсілдері бойынша оқыту сессияларын өткізу;
2. Басшылық пен жұмыскерлерге мақсат қою рәсімі бойынша оқыту жүргізу және консультация беру (соның ішінде SMART-өлшемшарттары бойынша, жұмыскерлерге мақсат қою және өз үміттерін қалыптастыру, т. б.);
3. Ақпараттық сессиялар, жұмыскерлермен түсіндіру кездесулерін өткізу, қызметтің тиімділігін тұрақты арттыру мәдениетін енгізу және қолдау мақсатында ұйымдағы қызметтің тиімділігін басқару процесі бойынша барлық жұмыскерлер үшін ашық қолжетімділікте ақпараттың орналастырылуын бақылау;
4. Барлық жұмыскерлер үшін жеке мансаптық коучинг сессияларын өткізу (сұраныс бойынша);
5. Басшыларды үздіксіз кері байланыс беру тәжірибесін енгізу және бағыныстылармен жұмыс істеу, жұмыс орнында коучинг және менторинг процесін енгізу мәселелері бойынша оқыту
Білімдер:
1. Ұйым қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізу әдістері мен тәсілдері;
2. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандыру жүйелері, әдістері мен нысандары;
3. Өзгерістерді басқару;
4. Ішкі және сыртқы коммуникациялар;
5. Жобаларды басқару негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қызметтің тиімділігін бағалау процесін енгізуді ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
1. Корпоративтік ТНК каскадтау бойынша стратегиялық сессиялар өткізуді ұйымдастыру;

4. Описывать критерии и индикаторы оценки эффективности деятельности работников, основанные на принципах честной, справедливой и объективной оценки;
5. Формировать принципы и подходы пересмотра корпоративных и индивидуальных целей для всех уровней персонала в рамках отчетного периода
Знания:
1. Стратегия, корпоративные цели, программы развития, нормативные правовые документы организации;
2. Корпоративные ценности и особенности организационной/ корпоративной культуры организации;
3. Технологии и методы определения профессиональных знаний, умений и компетенций;
4. Связь организационной культуры и системы оценки эффективности через компетенции и КПЭ.
5. Передовые сервисы и модули по автоматизации процессов и особенности работы с ними;
6. Метрики в области оценки эффективности деятельности;
7. Основные показатели эффективности (сочетание финансовых и нефинансовых показателей);
8. Методы, инструменты формирования и контроля бюджетов
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Внедрение процесса управления эффективностью деятельности работников
Навык 1:
Коммуникации по подходам оценки эффективности деятельности
Умения:
1. Проводить обучающие сессии работникам по всему циклу и подходам оценки эффективности деятельности;
2. Проводить обучения и консультирование руководства и работников по процедуре целеполагания (в т.ч. по SMART-критериям, как ставить цели работникам и формировать свои ожидания, пр.);
3. Проводить информационные сессии, разъяснительные встречи с работниками, контролировать размещение информации в открытом для всех работников доступе по процессу управления эффективностью деятельности в организации с целью внедрения и поддержания культуры постоянного повышения эффективности деятельности;
4. Проводить индивидуальные сессии карьерного коучинга для всех работников (по запросу);
5. Обучать руководителей по вопросам внедрения практики непрерывной обратной связи и работы с подчиненными, внедрения процесса коучинга и менторинга на рабочем месте
Знания:
1. Методы и способы проведения оценки эффективности деятельности организации;
2. Системы, методы и формы материального и нематериального стимулирования труда персонала;
3. Управление изменениями;
4. Внутренние и внешние коммуникации;
5. Основы управления проектами
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и контроль внедрения процесса оценки эффективности деятельности
Умения:
Умения: 1. Организовать проведение стратегических сессий по каскадированию корпоративных КПЭ;

2. Жұмыскерлерге жеке мақсаттар қоюдың уақтылығын бақылау;
3. Мақсат қою әдіснамасының сапасы мен сақталуын қамтасыз ету, оның ішінде ұйымның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуді қолдауды қамтамасыз ету;
4. Автоматтандырылған жүйеге ТНК мен жеке мақсаттарды уақтылы енгізуді қамтамасыз ету;
5. Бекітілген қағидаттар мен тәсілдерге сәйкес жұмыскердің жеке мақсаттарын қайта қарауды қамтамасыз ету;
6. Қызметтің тиімділігін бағалау процесімен байланысты HR-тәуекелдерді анықтау және бақылау;
7. Таланттарды басқару, сыйақыны басқару, оқыту және дамыту секторларымен өзара әрекеттесу;
8. Басшыларға бағалау рәсімдерінің қорытындылары бойынша кері байланыс беру;
9. Қызмет тиімділігін бағалау қорытындылары бойынша жұмыскерлердің дерекқорын құруды және жүргізуді ұйымдастыру және бақылау;
10. Басшылық пен барлық мүдделі тараптар үшін талдамалық анықтамаларды, бағалау қорытындыларының презентацияларын дайындауды жүзеге асыру;
11. Қызметтің тиімділігін басқару тәсілдерін енгізуді , қажетті түзету шараларын қабылдау мақсатында, оның ішінде бекітілген HR-метрикалар бойынша қызметтің тиімділігін басқару процесінің тиімділігін талдау
Білімдер:
1. Теңдестірілген көрсеткіштер жүйесінің принциптері;
2. Мақсат қою принциптері;
3. Мотивация жүйесінің, ұйымдастырушылық мінез-құлық теориялары мен практикалары, көшбасшылықтың, корпоративтік мәдениеттің теориялары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бизнесті түсіну
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Нәтижеге бағдарлану
Клиентке бағдарлану
Көшбасшылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Персоналды басқару жөніндегі директор
7
Таланттарды басқару жөніндегі басшы
7
Персоналды дамыту жөніндегі басшы
10. Кәсіптің карточкасы "Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі маман ":
Топтың коды:
2422-1
Қызмет атауының коды:
2422-1-025
Кәсіптің атауы:
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін (нәтижелілігін) басқару жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Бизнес және басқару
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кемінде 3 жыл (соның ішінде HR саласында кемінде 1 жыл)
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2. Контролировать своевременность постановки индивидуальных целей работникам;
3. Обеспечивать качество и соблюдение методологии постановки целей, в том числе на предмет обеспечения их поддержки достижения стратегических целей организации;
4. Обеспечивать своевременность внесения КПЭ и индивидуальных целей в автоматизированную систему;
5. Обеспечивать пересмотр индивидуальных целей работника согласно утвержденным принципам и подходам;
6. Определять и контролировать HR-риски, связанные с процессом оценки эффективности деятельности;
7. Взаимодействовать с секторами по управлению талантами, по управлению вознаграждением, по обучению и развитию;
8. Предоставлять обратную связь руководителям по итогам оценочных процедур;
9. Организовать и контролировать создание и ведение базы данных работников по итогам оценки эффективности деятельности;
10. Осуществлять подготовку аналитических справок, презентации итогов оценки для руководства и всех заинтересованных сторон;
11. Анализировать внедрение подходов к управлению эффективностью деятельности, эффективность процесса управления эффективностью деятельности с целью принятия необходимых корректирующих мер, в том числе по утвержденным HR-метрикам
Знания:
1. Принципы системы сбалансированных показателей;
2. Принципы постановки целей;
3. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Понимание бизнеса
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Ориентация на результат
Клиентоориентированность
Лидерство
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор по управлению персоналом
7
Руководитель по управлению талантами
7
Руководитель по развитию персонала
10. Карточка профессии "Специалист по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников":
Код группы:
2422-1
Код наименования занятия:
2422-1-025
Наименование профессии:
Специалист по управлению эффективностью (результативностью) деятельности работников
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Бизнес и управление
Квалификация:
Требования к опыту работы:
не менее 3 лет, из них не менее 1 года в сфере управления человеческими ресурсами
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

2422-1-021 - Персоналмен жұмыс жөніндегі маман
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыскерлердің жеке мақсаттарын қою процесін ұйымдастыру, мақсаттарға қол жеткізілуін мониторингілеу, қызметтің тиімділігін бағалау және олардың кейінгі дамуы мен уәждемесі үшін кері байланыс беру арқылы жұсыскерлер қызметінің тиімділігін басқару процесін сүйемелдеу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару процесін ұйымдастыру
2. Қызметтің тиімділігін бағалауды жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін басқару процесін ұйымдастыру
Дағды 1:
Жұмыскерлердің мақсаттарын қою процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмыскерлерге жеке мақсаттар қою әдіснамасын әзірлеу;
2. Компания жұмыскерлерін мақсат қою рәсімі бойынша оқытуды жүргізу (соның ішінде SMART-технологиялар, жұсыскерлерге мақсат қою және өз үміттерін қалыптастыру, т.б.);
3. Жұмыскерлердің мақсаттарын уақтылы қою мониторингі;
4. Жеке мақсаттар қою әдіснамасының сақталуын, оның ішінде ұйымның стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуді қолдауды қамтамасыз ету тұрғысынан тексеру;
5. Автоматтандырылған жүйеге жеке мақсаттардың уақтылы енгізілуін бақылау
Білімдер:
1. Компанияның ұйымдық мәдениетінің корпоративтік құндылықтары мен ерекшеліктерін білу;
2. Ұйым қызметінің тиімділігін бағалауды жүргізу әдістері мен тәсілдері;
3. Қызмет тиімділігін бағалау саласындағы метрикалар;
4. Мақсаттар бойынша басқару принциптері (Management by Objectives, МВО);
5. Құзыреттер мен қызметтің негізгі көрсеткіштері арқылы ұйымдастырушылық мәдениет пен тиімділікті бағалау жүйесінің байланысы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыскерлердің жеке мақсаттарының орындалуын мониторингілеу
Машықтар:
1. Жұмыскерлердің мақсаттарға жетуіне талдау және қадағалау жүргізу;
2. Жұмыскерлердің қызметін әділ және объективті бағалау принцитерінің сақталуын мониторингілеу;
3. Қызметтің корпоративтік негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізу нәтижелерін және әрбір қызметкердің жалпы нәтижелерге қосқан үлесін талдау;
4. Есепті кезеңнің қорытындылары бойынша жұмыскерлердің жетістіктері / құзыреттері туралы ақпарат жинауды / жинақтауды жүзеге асыру;
5. Алынған қорытындыларды басшылармен талқылауды ұйымдастыру және фасилитациялау;
6. Басшылыққа мақсаттардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат беру
Білімдер:
1. Жұмыскерлердің құзыретін бағалау әдістемесі;
2. Мәліметтер базасымен, кестелермен, нысандармен және есептермен жұмыс
3. Тиімділіктің негізгі көрсеткіштері (қаржылық және қаржылық емес көрсеткіштердің үйлесімі);

2422-1-021 - Специалист по работе с персоналом
Основная цель деятельности:
Сопровождение процесса управления эффективностью деятельности работников путем организации процесса постановки индивидуальных целей работников, мониторинга достижения целей, оценки эффективности деятельности и предоставления обратной связи для последующего их развития и мотивации
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация процесса управления эффективностью деятельности работников
2. Проведение оценки эффективности деятельности
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация процесса управления эффективностью деятельности работников
Навык 1:
Организация процесса постановки целей работников
Умения:
1. Разрабатывать методологию постановки индивидуальных целей работникам;
2. Проводить обучение работников компании по процедуре целеполагания (в т.ч. SMART-технологий, как ставить цели работникам и формировать свои ожидания, пр.);
3. Мониторить своевременность постановки целей работников;
4. Проверять соблюдение методологии постановки индивидуальных целей, в том числе на предмет обеспечения их поддержки достижения стратегических целей организации;
5. Проверять своевременность внесения индивидуальных целей в автоматизированную систему
Знания:
1. Знание корпоративных ценностей и особенностей организационной культуры компании;
2. Методы и способы проведения оценки эффективности деятельности организации;
3. Метрики в области оценки эффективности деятельности;
4. Принципы Управления по целям (Management by Objectives, МВО);
5. Связь организационной культуры и системы оценки эффективности через компетенции и ключевые показатели деятельности
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Мониторинг исполнения индивидуальных целей работниками
Умения:
1. Проводить анализ и отслеживание достижения целей работниками;
2. Мониторить соблюдение принципов справедливой и объективной оценки деятельности работников;
3. Анализировать результаты достижения корпоративных ключевых показателей деятельности и вклад каждого работника в общие результаты;
4. Осуществлять сбор / свод информации о достижениях/компетенциях работников по итогам отчетного периода;
5. Организовать и фасилитировать обсуждения с руководителями полученных итогов;
6. Подготовить руководству сводную информацию об исполнении целей
Знания:
1. Методика оценки компетенции работников;
2. Работа с базой данных, с таблицами, с формами и отчетами
3. Основные показатели эффективности (сочетание финансовых и нефинансовых показателей);

4. Таланттарды басқару, оқыту және дамыту, еңбек ресурстарын жоспарлау, лауазымдарды бағалау тәсілдері, мансаптық коучинг саласындағы сараптамалық білім;
5. Ұйымдастырушылық даму және дизайн принциптері;
6. Мотивация жүйесінің теориялары мен практикасы, ұйымдастырушылық мінез-құлық, көшбасшылық теориясы, корпоративтік мәдениет;
7. Бюджеттерді қалыптастыру және бақылау әдістері, құралдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Қызметтің тиімділігін бағалауды жүргізу
Дағды 1:
Қызметтің тиімділігін бағалауды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмыскерлер қызметінің тиімділігін қорытынды бағалауды жүргізудің жоспар-кестесін әзірлеу және басшылармен келісу;
2. Қызмет тиімділігін бағалау жөніндегі комиссия құру туралы жұмыс берушінің актісін дайындау;
3. Қызметтің тиімділігін бағалау жөніндегі комиссияның отырыстарын өткізуді ұйымдастыру;
4. Қарамағындағыларға уақтылы кері байланыс беру бойынша басшыларға оқыту сессияларын ұйымдастыру;
5. Жеке тиімділікті арттыру үшін ортақ жауапкершілік мәдениетін, кері байланыс беру мәдениетін қолдауға бағытталған ақпараттық сессиялар, ішкі коммуникациялар өткізу;
6. Кері байланыс беру процесіне мониторинг жүргізу;
7. Басшылардың кері байланыс беру процесі бойынша жұмыскерлерден кері байланыс жинау
Білімдер:
1. Ұйым жұмыс істейтін ұйым мен экономика секторын дамытудың стратегиялық мақсаттары;
2. Мақсат қою әдістері мен принциптері;
3. Мақсаттарды басқару саласындағы негізгі тенденциялар
4. Қызмет тиімділігін бағалау саласындағы метрикалар;
5. Персоналдың еңбегін материалдық және материалдық емес ынталандырудың жүйелері, әдістері мен нысандары;
6. Құзыреттер мен қызметтің негізгі көрсеткіштері арқылы ұйымдастырушылық мәдениет пен тиімділікті бағалау жүйесінің байланысы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қорытынды кері байланыс беру рәсімін өткізуді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жұмыскерлерді ілгерілету немесе басқа рөлге ауыстыру, ұйымның қаржылық мүмкіндіктерін ескере отырып, жұмыскерлер қызметінің тиімділігін бағалау қорытындылары бойынша жалақыны қайта қарау бойынша ұсыныстарды қалыптастыруға және басшылармен талқылауды ұйымдастыру;
2. Жұмыскерлердің қызметі мен құзыретін бағалау нәтижелері бойынша қызметкерлерге қорытынды кері байланыс беру рәсімін өткізуді ұйымдастыру;
3. Қажетті түзету шараларын қабылдау мақсатында, оның ішінде бекітілген HR-метрикалар бойынша қызметтің тиімділігін басқару процесінің тиімділігін талдау;
4. Қызметтің тиімділігін басқару процесіне дайындықты, келісуді және түзетулер енгізу;

4. Экспертные знания в области управления талантами, обучения и развития, планирования трудовых ресурсов, подходов к грейдированию должностей, карьерного коучинга;
5. Принципы организационного развития и дизайна;
6. Теории и практики системы мотивации, организационного поведения, теории лидерств, корпоративной культуры;
7. Методы, инструменты по формированию и контроля бюджетов
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Проведение оценки эффективности деятельности
Навык 1:
Организация проведения оценки эффективности деятельности
Умения:
1. Разрабатывать и согласовывать с руководителями план-график проведения итоговой оценки эффективности деятельности работников;
2. Подготовить акт работодателя о создании комиссии по оценке эффективности деятельности;
3. Организовать проведение заседаний комиссии по оценке эффективности деятельности;
4. Организовать обучающие сессии руководителям по предоставлению своевременной обратной связи подчиненным;
5. Проводить информационные сессии, внутренние коммуникации, направленные на поддержание культуры разделяемой ответственности за повышение личной эффективности, культуры предоставления обратной связи;
6. Мониторить процесс предоставления обратной связи;
7. Осуществлять сбор обратной связи от работников по процессу предоставления обратной связи руководителями
Знания:
1. Стратегические цели развития организации и сектора экономики, в котором организация оперирует;
2. Методы и принципы постановки целей;
3. Основные тенденции в области управления целями
4. Метрики в области оценки эффективности деятельности;
5. Системы, методы и формы материального и нематериального стимулирования труда персонала;
6. Связь организационной культуры и системы оценки эффективности через компетенции и ключевые показатели деятельности
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация проведения процедуры предоставления итоговой обратной связи
Умения:
1. Организовать формирование и обсуждение с руководителями предложений по продвижению работников или переводу на другую роль, по пересмотру заработных плат по итогам оценки эффективности деятельности работников с учетом финансовых возможностей организации;
2. Организовать проведение процедуры предоставления итоговой обратной связи работникам по результатам оценки деятельности и компетенции работников;
3. Анализировать эффективность процесса управления эффективностью деятельности с целью принятия необходимых корректирующих мер, в том числе по утвержденным HR-метрикам;
4. Осуществлять подготовку, согласование и внесение коррективов в процесс управления эффективностью деятельности;

5. Автоматтандырылған жүйеде қызметтің тиімділігін басқару, деректерді уақтылы жаңарту және енгізу процесін жүргізу
Білімдер:
1. Мақсаттарға қол жеткізу қорытындылары бойынша кері байланыс беру әдістемесі;
2. Процестерді автоматтандыру бойынша озық қызметтер мен модульдер және олармен жұмыс істеу ерекшеліктері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Талдамалық ойлау
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Клиентке бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Персонал қызметінің тиімділігін басқару жөніндегі басшы
6
Персоналды дамыту жөніндегі маман
7
Таланттарды басқару жөніндегі басшы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қоргау министрлігі
Орындаушы: Набиев Д., +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Ассоциация HR менеджеров Казахстана
Басшы: Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Телефон нөмірі: +7 (071) 214 08 58
Орындаушылар: Ордабаева А.Т., +7 (701) 977 60 56, aigul.ordabayeva1966@gmail.com
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 06.11.2024
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 31.10.2024 г.
15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: -
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 2, 2024 г.
17. Бағдарлы қайта қарау күні: 31.10.2027 г.

5. Вести процесс управления эффективностью деятельности в автоматизированной системе, своевременное обновление и ввод данных
Знания:
1. Методика предоставления обратной связи по итогам достижении целей;
2. Передовые сервисы и модули по автоматизации процессов и особенности работы с ними
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Аналитическое мышление
Сотрудничество и взаимодействие
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель по управлению эффективностью деятельности персонала
6
Специалист по развитию персонала
7
Руководитель по управлению талантами
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Исполнитель:
Набиев Д., +7 (717) 274 29 81, d.nabiev@enbek.gov.kz
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Ассоциация HR менеджеров Казахстана
Руководитель:
Раисова Г.Б.
E-mail: raissova2410@gmail.com
Номер телефона: +7 (071) 214 08 58
Исполнители:
Ордабаева А.Т., +7 (701) 977 60 56, aigul.ordabayeva1966@gmail.com
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 06.11.2024
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 09.04.2024 г.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": -
16. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 г.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 31.10.2027 г.