Жамбыл облысы Меркі ауданының коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі 2024-2028 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 2024 жылғы 8 қарашадағы № 33-4 шешімі
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 365-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жамбыл облысы Меркі ауданының коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі 2024-2028 жылдарға арналған бағдарламасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Меркі аудандық мәслихатының төрағасы М. Көкрекбаев
Меркі аудандық мәслихатының
2024 жылдың 8 қарашадағы №33-4
шешіміне қосымша
ЖАМБЫЛ ОБЛЫСЫ МЕРКІ АУДАНЫНЫҢ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРЫН БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫ 2024-2028 жылдарға арналған
Әзірлеуші:
Директор ЖШС "КАЗТЭКО" Балтурин А.Б.
Меркі 2024 ж.
Мазмұны
Кіріспе...........................................................................................................................................................2
1.ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ АҒЫМДАҒЫ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ......................................8
1.1. Қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын бағалау............................................................8
1.2. Соңғы үш жылдағы динамикадағы қалдықтарды басқаруды талдау .....................................52
1.3. Қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шараларды талдау............................................................52
2.БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТТАРЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕРІ.....................................................................................................................................53
2.1. Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері................................................................................... 53
2.2. Қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу жолдары.........................................................54
2.3. Бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері.......................................... .......... ........................... .......56
3.НЕГІЗГІ БАҒЫТТАР, ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТТАР МЕН МІНДЕТТЕРГЕ ҚОЛ ЖЕТКІЗУ ЖОЛДАРЫ.............. ..................................................................................................................................57
4. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР........... ........................................... ................................................................58
4.1 ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ ЖӨНІНДЕГІ БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ ШЕҢБЕРІНДЕ ҚАРЖЫЛАНДЫРУ ЖОСПАРЫ ........... ........................................... .....................................................60
5.БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ ЖӨНІНДЕГІ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ................................61
Кіріспе
Меркі ауданы - Жамбыл облысындағы Қазақстанның оңтүстігіндегі әкімшілік бірлік.
Ауданның әкімшілік орталығы-Меркі ауылы.
Аудан аумағы-7,1 мың км2
Меркі ауданы Қырғыз жотасының етегінде орналасқан. Шығыста аудан Қырғызстанмен шектеседі. Аудан аумағының солтүстік бөлігі Мойынқұм құмдарына іргелес тәлімі-шөлейт аймақ болып табылады.
Меркі ауданының орналасу картасы.

Об утверждении программы по управлению коммунальными отходами Меркенского района Жамбылской области на 2024-2028 гг
Решение Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 8 ноября 2024 года № 33-4
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Меркенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить программу по управлению коммунальными отходами Меркенского района Жамбыской области на 2024-2028 гг. согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Меркенского района М. Кокрекбаев
Приложение к решению
Меркенского районного маслихата
от 8 ноября 2024 года №33-4
ПРОГРАММА ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ МЕРКЕНСКОГО РАЙОНА ЖАМБЫЛСКОЙ ОБЛАСТИ На 2024-2028 гг.
Разработчик:
Директор ТОО "КАЗТЭКО" Балтурин А.Б.
Мерке 2024 г.
Оглавление
ВВЕДЕНИЕ....................................................................................................................2
1.АНАЛИЗ ТЕКУЩЕГО СОСТОЯНИЯ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ...............8
1.1.Оценка текущего состояния управления отходами ……………................8
1.2.Анализ управления отходами в динамике за последние три года ...........52
1.3.Анализ мероприятий по управлению отходами …………………………52
2.ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПРОГРАММЫ....................53
2.1. Цели и задачи Программы................................................................................. 53
2.2. Пути достижения поставленных целей и задач................................................55
2.3. Целевые показатели Программы.......................................... .......... .......... .......57
3.ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И ЗАДАЧ............ .......... .......... .......... .......... .......... .................... ..............58
4. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ........... ........................................... ......................59
5. ПЛАН ФИНАНСИРОВАНИЯ В РАМКАХ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ ПО УПРАВЛЕНИЮ ОТХОДАМИ............ .......... .......... .......... .......... .......... .................... ..............61
6.ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ...........................62
ВВЕДЕНИЕ
Меркенский район -административная единица на юге Казахстана в Жамбылской области.
Административный центр района — село Мерке.
Площадь территории района — 7,1 тыс. км²[
Меркенский район расположен в предгорьях Киргизского хребта. На востоке район граничит с Кыргызстаном. Северная часть территории района является богарно-полупустынной зоной, прилегающей к Мойынкумским пескам.
Карта расположения Меркенского района

Аудан аумағы 7100 шаршы шақырым. Климаты күрт континенталды, жылдық орташа жауын-шашын мөлшері 40-50 мм, кейде жауын-шашын 70-100 мм дейін жетеді. Аудан аумағында суару үшін пайдаланылатын Үлкен Шу каналы өтеді.
Аудан аумағы арқылы Қырғыз темір жолының Луговое-Бішкек тармағы, Алматы, Бішкек, Ташкент (Тараз, Шымкент қалалары) байланыстыратын автомагистраль өтеді.
Әкімшілік аудан құрылымына 2024 жылдың басындағы жағдай бойынша 14 ауылдық округ кіреді.
Меркі ауылдық округі
1. Меркі ауылы
2. Меркі шипажайы
Акермен ауылдық округі
1. Ақермен ауылы
2. Алтынарық ауылы
3. Ақкөз-Қайнар ауылы
4. Кентай ауылы
Ақтоған ауылдық округі
1. Ақтоған ауылы
2. Қазақдиқан ауылы
Жамбыл ауылдық округі
1. Жамбыл ауылы
2. Жеміс жидек ауылы
3. Талдыбұлақ ауылы
4. Тұрлыбай Батыр ауылы
Жаңатоған ауылдық округі
1. Қостоған ауылы
2. Қызылсай ауылы
3. Мыңқазан ауылы
Кеңес ауылдық округі
1. Кеңес ауылы
2. Жауғаш ауылы
Андас батыр ауылдық округі
1. Андас батыр ауылы
2. Аралқышлақ ауылы
3. Гранитогорск кенті
4. Қарпық ауылы
5. Чолдавар станциясының жанындағы Ауыл
Ойтал ауылдық округі
1. Ойтал кенті
2. Маханда ауылы
3. Меркі станциясының жанындағы ауыл
Т. Рысқұлов ауылдық округі
1. Т. Рысқұлов ауылы
2. Интернациональное ауылы
Сарымолдаев ауылдық округі
1. Сарымолдаев ауылы
2. Екпінді ауылы
3. Ойтал ауылы
Сурат ауылдық округі
1. Сурат ауылы
2. Аққайнар ауылы
3. Тескентоған ауылы
Тәтті ауылдық округі
1. Тәтті ауылы
2. Ақжол ауылы
3. Беларық ауылы
4. Қарасу ауылы
5. Тасөткел разъезі
6. Тәтті станциясының жанындағы ауыл
7. Шемен разъезі
Ақарал ауылдық округі
1. Ақарал ауылы
2. Сыпатай ауылы
Аспара ауылдық округі
1. Аспара ауылы
2. Құмарық ауылы
3. Қайындысай ауылы
Экономика
Аудан халқы негізінен ауыл шаруашылығы өндірісімен айналысады. Мұнда 1435 колхоз шаруашылығы тіркелген, 16 жауапкершілігі шектеулі серіктестік пен өндірістік кооператив жұмыс істейді.
Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шаралардың сипаттамасы: коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесіне тұтынушылар (жеке және заңды тұлғалар), коммуналдық қалдықтарды жинау, әкету, қайта өңдеу, кәдеге жарату және жою қызметтерін ұсынатын ұйымдар, жергілікті атқарушы органдар және басқа да уәкілетті органдар кіреді. "Ластаушы" қағидатына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқаруға байланысты барлық шығындарды коммуналдық қалдықтардың пайда болу көздері-тұтынушылар өтеуге міндетті. Бұдан шығатыны, коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін модернизациялау мен дамытудың жалғыз көзі тұтынушылардың көрсетілген қызметтер үшін төлейтін қаражаты болып табылады.
Елді мекен аумағынан коммуналдық қалдықтарды жинаудың, әкетудің, қайта өңдеудің және жоюдың тұтынылған қызметтерін өлшеуге мүмкіндік беретін есепке алу аспаптарының болмауы коммуналдық қалдықтардың пайда болуының барлық объектілерінен (халық, әлеуметтік мақсаттағы объектілер және т. б.) коммуналдық қалдықтардың жинақталу нормаларының болуын талап етеді
Коммуналдық қалдықтардың жинақталу нормасы-бұл белгілі бір елді мекеннің тұрғындары мен шаруашылық жүргізуші субъектілерінен уақыт бірлігіне (күн, жыл) есепті бірлікке (адамға) түзілетін коммуналдық қалдықтардың мөлшері.
Жинақтау нормаларының функционалы:

Площадь района 7100 квадратных километров. Климат резко континентальный, со средним годовым количеством осадков 40—50 мм, иногда осадки доходят до 70—100 мм. Основные реки Аспара и Мерке. По территории района проходит используемый для орошения Большой Чуйский канал.
По территории района проходит ветвь Луговое-Бишкек Киргизской железной дороги, автомагистраль, соединяющая Алматы, Бишкек, Ташкент (города Тараз, Шымкент).
Административное устройство
По состоянию на начало 2024 года район включает в себя 14 сельских округов.
Меркенский сельский округ
1.село Мерке
2.санаторий Мерке
Акерменский сельский округ
1.село Акермен
2.село Алтынарык
3.село Аккоз-Кайнар
4.село Кентай
Актоганский сельский округ
1.аул Актоган
2.село Казахдикан
Жамбылский сельский округ
1.село Жамбыл
2.село Плодовоягодное
3.село Талдыбулак
4.село Турлыбай Батыр
Жанатоганский сельский округ
1.село Костоган
2.село Кызылсай
3.село Мынказан
Кенесский сельский округ
1.село Кенес
2.село Жаугаш
Андас батырский сельский округ
1.село Андас батыр
2.село Аралкишлак
3.посҰлок Гранитогорск
4.село Карпык
5.посҰлок при станции Чолдавар
Ойталский сельский округ
1.посҰлок Ойтал
2.село Маханда
3.посҰлок при станции Мерке
Т.Рыскуловский сельский округ
1.село Т.Рыскулова
2.село Интернациональное
Сарымолдаевский сельский округ
1.село Сарымолдаева
2.село Екпынды
3.село Ойтал
Суратский сельский округ
1.село Сурат
2.село Аккайнар
3.село Тескентоган
Таттинский сельский округ
1.село Татти
2.село Акжол
3.село Бельарык
4.село Карасу
5.разъезд Тасоткель
6.посҰлок при станции Татти
7.разъезд Чемен
Акаралский сельский округ
1.село Акарал
2.село Сыпатай
Аспаринский сельский округ
село Аспара
село Кумарык
село Кайындысай
Экономика
Население района в основном занято сельхозпроизводством. Здесь зарегистрировано 1435 колхозных хозяйств, действуют 16 товариществ с ограниченной ответственностью и производственных кооперативов.
Описание мероприятий по управлению коммунальными отходами: Система управления с коммунальными отходами включают в себя потребителей (физических и юридических лиц), организаций, представляющих услуги сбора, вывоза, переработки, утилизации и удаления коммунальных отходов, местных исполнительных органов и других уполномоченных органов. Согласно принципа "загрязнитель платит" все расходы, связанные с управлением коммунальными отходами обязаны возместить потребители-источники образования коммунальных отходов. Из этого следует, что единственным источником модернизации и развития системы управления с коммунальными отходами являются средства, оплачиваемые потребителями за предоставленные услуги.
Отсутствие приборов учета, позволяющие измерить потребленные услуги сбора, вывоза, переработки и удаления коммунальных отходов с территории населенного пункта, требует наличия норм накопления коммунальных отходов от всех объектов образования коммунальных отходов (население, объекты социального назначения и т.д.)
Норма накопления коммунальных отходов – это количество коммунальных отходов, образуемых от населения и хозяйствующих субъектов определенного населенного пункта на расчетную единицу (человек) в единицу времени (день, год).
Функционал нормы накопления:

1. Тұтынушылардың мүдделерін қорғау:
а) абоненттер санына емес, тек белгілі бір нормаға арналған шығындарды есептеу.
б) осы қызметтер нарығындағы бәсекелестікті күшейту жолымен көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру.
2. Көрсетілетін қызметті берушілердің мүдделерін қорғау:
а) шарттық қатынастардың негізі болып табылатын нормалар мүлдем болмаған объектілерге арналған нормаларды анықтау;
б) Бизнестің мүдделілігі, осы қызмет түрлерін, жұмыстарды ұсынудағы инвестициялық тартымдылық;
в) рұқсат етілмеген ҚТҚ полигондарының санын азайту.
Коммуналдық қалдықтардың жинақталу нормалары елді мекеннің коммуналдық қалдықтарын басқару жүйесіне әсер ететін негізгі фактор болып табылады. Бір есептік бірлікке жиналатын коммуналдық қалдықтардың мөлшері туралы сенімді ақпарат болашақта коммуналдық қалдықтардың пайда болу көлемін жоспарлауға мүмкіндік береді, соның есебінен елді мекенде коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеудің барлық тізбегін ұйымдастыруға мүмкіндік береді.
Коммуналдық қалдықтарды жинаудың сенімді нормаларының маңыздылығы жоғары: артық өндіріс қуаттылығына алып келеді, ал кемшілік ауданда қажетті санитарлық жағдайларды (рұқсат етілмеген полигондардың пайда болуы), коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы кәсіпорындардың тұрақты қаржылық жағдайын қамтамасыз етпейді.
Коммуналдық қалдықтарды жинаудың нақты нормаларын бекіту ауданды санитарлық тазартумен айналысатын кәсіпорындарға тікелей экономикалық тиімділікті қамтамасыз етеді. Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеуді басқару жүйесіне жаңа нормаларды енгізу жоғарыда аталған кәсіпорындардың кірістерінің өсуіне әкеледі. Осылайша, жаңа нормалар тарифтерді экономикалық негізделген деңгейге жақындатуға мүмкіндік береді және коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы инфрақұрылымды дамытуға ықпал етеді және осы саланың инвестициялық тартымдылығын арттырады.
Негізгі нормативтік-құқықтық құжаттар Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі, Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 01 қыркүйектегі № 347 бұйрығымен бекітілген Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидалары, экология министрінің бұйрығымен бекітілген қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге халық үшін тарифті есептеу әдістемесі болып табылады, Қазақстан Республикасының геологиясы және табиғи ресурстары жөніндегі 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген.
Қалдықтарды басқарудың 2024 жылға арналған бағдарламасын әзірлеуге сәйкес , Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің 365-бабы, аудандардың, аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаларды әзірлеуді ұйымдастырады. Қалдықтарды басқару бағдарламасы -қалдықтарды басқарудың негізгі стратегиялық құжатына айналады.
Қалдықтарды басқару бағдарламасы экологиялық рұқсаттың ажырамас бөлігі болып табылады.

1. Защита интересов потребителей через:
а) расчет затрат только на определенную норму, а не на количество абонентов.
б) повышение качества услуг путем усиления конкуренции на данном рынке услуг.
2. Защита интересов услугодателей через:
а) определение норм на объекты, по которым вообще не существовали нормы, что является основой договорных отношений;
б) заинтересованность бизнеса, инвестиционная привлекательность в предоставлении данных видов услуг, работ;
в) сокращение числа несанкционированных свалок ТБО.
Нормы накопления коммунальных отходов являются основным фактором, влияющим на систему управления коммунальными отходами населенного пункта. Достоверная информация о количестве накапливающихся коммунальных отходов на одну расчетную единицу позволяет планировать объем образования коммунальных отходов в будущем, с учетом которого организовывать всю цепочку обращения с коммунальными отходами в населенном пункте.
Важность достоверных норм накопления коммунальных отходов высока: завышение приводит к излишним производственным мощностям, а занижение не обеспечивает необходимых санитарных условий в районе (образование несанкционированных свалок), устойчивого финансового состояния предприятий сферы обращения с коммунальными отходами.
Утверждение фактических норм накопления коммунальных отходов обеспечит прямой экономический эффект предприятиям, занимающимся санитарной отчисткой района. Введение в систему управления обращения с коммунальными отходами новых норм приведет к росту доходов вышеназванных предприятий. Таким образом, новые нормы позволяют приблизить тарифы к экономически обоснованному уровню и будут способствовать развитию инфраструктуры в сфере обращения с коммунальными отходами и повысит инвестиционную привлекательность данной сферы.
Основными нормативно-правовыми документами является Экологический Кодекс Республики Казахстан, Типовые правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов, утвержденные Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 01 сентября 2021 года № 347, Методика расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов утвержденная Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377.
Разработка Программы управления отходами на 2024 год связана в соответствии с пп.1 п 4. ст.365 Экологического Кодекса Республики Казахстан, местные исполнительные органы районов, городов районного и областного значения организуют разработку программ по управлению коммунальными отходами. Программа управления отходами становится основным стратегическим документом по обращению с отходами.
Программа управления отходами является неотъемлемой частью экологического разрешения.

Осы қалдықтарды басқару бағдарламасы 2024-2028 жылдарға әзірленеді және түзілетін қалдықтардың көлемі мен құрамы, оларды жинақтау, жинау, тасымалдау, залалсыздандыру, қалпына келтіру және жою тәсілдері туралы мәліметтерді, сондай-ақ қалдықтардың түзілуін қысқарту, оларды қайта пайдалану, қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін ұлғайту жөніндегі ұсынылатын шаралардың сипаттамасын қамтиды.
1.ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУДЫҢ АҒЫМДАҒЫ ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ
1.1 Қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын бағалау
Коммуналдық қалдықтарды басқару - қалалар мен елді мекендердің инфрақұрылымының маңызды бөлігі болып табылады және ол қоршаған ортаның сапасы мен тұрғындардың денсаулығына тікелей әсер етеді. Бұл бөлім аудандағы қалдықтарды басқарудың ағымдағы жағдайын бағалауға арналған. Жағдайды талдау қалдықтарды басқару жүйесіндегі проблемалар мен кемшіліктерді анықтайды және жақсарту аймақтарын анықтайды.
Қолданыстағы инфрақұрылым.
Ауылдық округтерде қалдықтарды жинау, тасымалдау және өңдеу объектілері мен жүйелері бар.
1-ші суретте.Коммуналдық қалдықтарды жинақтау көлемі 0,75 м³ стандартты металл контейнерлерде жүргізіледі.
Ауыл әкімдіктері қалдықтарды жинауға арналған орындарды 14 ауылдық округте белгіледі.
Сақтау орнын зерттеу кезінде қалдықтардың келесі морфологиялық құрамы анықталды:
pet(E), PE HD, LDPE, PP, PS, O(ther) типті пластмассалар,электронды қалдықтар,шыны сынықтары, тоқылған материалдардың қалдықтары, терілер , құрылыс қалдықтары, көң, құс көңі ,күл.
Халық арасында жүргізілген сауалнама барысында қалдықтардың бір бөлігін жергілікті тұрғындар тұрмыста пайдаланатыны анықталды. Мұндай қалдықтарға мыналар жатады: PET(E) типті пластик, шыны ыдыстар, қағаз, ағаш, тері, күл ,құс тамшылары ,сабан төсек қалдықтары, көң.

Настоящая Программа управления отходами разрабатывается на 2024-2028 годы и содержит сведения об объеме и составе образуемых отходов, способах их накопления, сбора, транспортировки, обезвреживания, восстановления и удаления, а также описание предлагаемых мер по сокращению образования отходов, увеличению доли их повторного использования, переработки и утилизации.
1.АНАЛИЗ ТЕКУЩЕГО СОСТОЯНИЯ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ
1.1Оценка текущего состояния управления отходами
Управление коммунальными отходами является важной частью инфраструктуры городов и населенных пунктов, и оно напрямую влияет на качество окружающей среды и здоровье жителей. Этот раздел предназначен для проведения оценки текущего состояния управления отходами в районе. Анализ состояния позволит выявить проблемы и недостатки в системе управления отходами и определить области для улучшения.
Существующая инфраструктура.
В сельских округах присутствуют объекты и системы сбора, транспортировки и обработки отходов.
На фото 1. Накопление коммунальных отходов проводится в стандартных металлических конвейерах объемом 0,75 м3 .
Места для складирования отходов сельскими акиматами определены в 14 сельских округах.
При изучении места складирования определены следующий морфологический состав отходов:
пластик типа PET(E), PEHD, LDPE, PP, PS, O(ther),электронные отходы,бой стекла, отходы тканных материалов, шкуры , строительные отходы, навоз, птичий помет ,зола.
В ходе опроса населения установлено, что часть отходов используются местными жителями в быту. Таким отходам относятся:
пластик типа PET(E), стеклотара , бумага, дерево, шкуры, зола, птичий помет ,отходы подстилки из соломы ,навоз.

1) Орталық полигон Меркі ауылдық округіне жататын Есімбеков көшесінің соңында орналасқан. Ауданы 5,7 га, полигонның сыйымдылығы 107 298 м3, шығарындыларға рұқсат бар.
2) Сұрат ауылдық округінде орналасқан полигонның ауданы 1 га, полигонның сыйымдылығы 111 975 м3 және шығарындыларға рұқсат. Құрылыс 2017 жылы аяқталды.
3) Кеңес ауылдық округіндегі полигонның құрылысы 2017 жылы аяқталды, қазір ол қабылдау-тапсыру актісімен қабылданды. Бұл полигонның сыйымдылығы 167 493 м3 және ауданы 1,5 га.
4) 2017 жылы Ақермен ауылдық округінде ауданы 7,5 га полигонның құрылысы аяқталды, сыйымдылығы 175 141,9 м3. Ақтоған – 1 га, 7341 м3; Тәтті – 1,5 га, 6711м3; Андас батыр – 2 га, 10326,4 м3; Ойтал – 1,5 га, 12368,1 м3; Аспара – 2 га, 5316,98 м3; Жаңатоған - 1,5 га, 9733,26 м3 ауылдық округтерде қатты тұрмыстық қалдықтарға арналған шұңқырлар бар.
Қазіргі уақытта "Андас Тазалық" ЖШС өңірде қатты тұрмыстық қалдықтарды жинаумен, әкетумен, тасымалдаумен айналысады. Сұрыптау және жоспарлау жұмыстарын "Алдабергенов Данияр"ЖК сенімді тұлғасы жүзеге асырады. 2019 жылы Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының № 49-4 шешімімен коммуналдық қалдықтардың түзілу, жинақталу нормалары және Меркі ауданы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, кәдеге жаратуға, әкетуге және көмуге арналған тарифтер бекітілді.
Жамбыл облысы Меркі аудандық мәслихатының 2023 жылғы 28 шілдедегі № 6-3 шешімінің күші жойылды деп танылды .
Меркі аудандық мәслихатының 2019 жылғы 19 шілдедегі №49-4" Меркі ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу, жинақталу нормаларын және қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, кәдеге жаратуға, әкетуге және көмуге арналған тарифтерді бекіту туралы"
Шартты іске асыру шеңберінде жұмыс тобы ҚТҚ жинақтау нормаларына зерттеулер жүргізді. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын айқындау заттай өлшеулер жүргізу жолымен, кейіннен есептік бірлікке жинақталу көлемін есептеу жолымен жүргізілді.
Меркі ауданы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын өлшеу үшін тұрғындарының жалпы саны 1 773 адамнан тұратын үйлер таңдалды. Нормативтік талаптарға сәйкес өлшеуге қатысатын тұрғындардың ең аз саны 300 мың адамға дейінгі елді мекендерде болуы тиіс учаскелер абаттандырудың әрбір түрі бойынша тұрғындардың жалпы санының 2% - халықпен қамтумен таңдалады.
Жергілікті атқарушы органның деректеріне сәйкес, Меркі ауданындағы халық саны 88 692 адамды құрайды, оның ішінде,
1) Меркі ауылдық округі (Меркі ауылы, Меркі санаторийі) - 17370 адам,

1) Центральная свалка расположена в конце улицы Есимбекова, принадлежащей Меркенскому сельскому округу. Площадь 5,7 га, вместимость полигона 107 298 м3, разрешение на выбросы имеется.
2) Площадь свалки, расположенной в сельском округе Сурат, составляет 1 га, вместимость полигона 111 975 м3 и разрешением на выбросы. Строительство завершено в 2017 году.
3) Строительство полигона в Кенеском сельском округе завершилось в 2017 году, сейчас он принят актом приемки-передачи. Эта свалка имеет вместимость полигона 167 493 м3 и площадь 1,5 га.
4) В 2017 году в Акерменском сельском округе завершено строительство полигона площадью 7,5 га. Вместимость 175 141,9 м3. Актоган – 1 га, 7341 м3; Татти – 1,5 га, 6711м3; Андас батыр – 2 га, 10326,4 м3; Ойтал – 1,5 га, 12368,1 м3; Аспара – 2 га, 5316,98 м3; Жанатоган - 1,5 га, 9733,26 м3 в сельских округах имеются ямы для твердых бытовых отходов.
В настоящее время ТОО "Андас Тазалык" занимается сбором, вывозом, транспортировкой твердых бытовых отходов в регионе. Сортировочные и планировочные работы осуществляет доверенное лицо ИП "Алдабергенов Данияр". В 2019 году решением Меркенского районного маслихата Жамбылской области за № 49-4 утверждены нормы образования, накопления коммунальных отходов и тарифы на сбор, утилизацию, вывоз и захоронение твердых бытовых отходов по Меркенскому району.
Решением Меркенского районного маслихата Жамбылской области от 28 июля 2023 года за № 6-3 признано утратившим силу решение
Меркенского районного маслихата "Об утверждении норм образования, накопления коммунальных отходов и тарифов на сбор, утилизацию, вывоз и захоронение твердых бытовых отходов по Меркенскому району" от 19 июля 2019 года №49-4
В рамках реализации Договора, рабочая группа провели исследования норм накопления ТБО. Определение норм образования и накопления коммунальных отходов производился путем проведения натурных замеров с последующим расчетом объема накопления на расчетную единицу.
По Меркенскому району для замеров норм образования и накопления твердых бытовых отходов были выбраны дома с общим количеством жителей – 1 773 человек. Согласно нормативным требованиям минимальное количество жителей, участвующих в замерах должно составлять в населенных пунктах с численностью до 300 тысяч человек участки выбираются с охватом 2% населения общего числа жителей по каждому виду благоустройства.
Согласно данным местного исполнительного органа, численность населения в Меркенском районе составляет 88692 человек, в том числе,
1)Меркенский сельский округ (село Мерке, санаторий Мерке) – 17370 человек,

2) Акермен ауылдық округі (Акермен ауылы, Алтынарық ауылы, Ақкөз-Қайнар ауылы, Кентай ауылы) - 2424 адам,
3) Ақтоған ауылдық округі (Ақтоған ауылы, Қазақдиқан ауылы) - 4014 адам,
4) Жамбыл ауылдық округі (Жамбыл ауылы, жеміс-жидек ауылы, Талдыбұлақ учаскесі, Тұрлыбай Батыр ауылы) – 10488 адам,
5) Жаңатоған ауылдық округі (Қостоған ауылы, Қызылсай ауылы, Мыңқазан ауылы) -4117 адам,
6) Кеңес ауылдық округі (Кеңес ауылы, Жауғаш ауылы) – 2300 адам,
7) Андас батыр ауылдық округі (Андас батыр ауылы, Арал қыстақ ауылы, Гранитогорск кенті, Қызыл қыстақ ауылы), Шалдабар станциясы) - 8770 адам,
8) Ойтал ауылдық округі (Ойтал ауылы, Маханда ауылы, Меркі станциясы) - 11276 адам,
9) Т. Рысқұлов ауылдық округі (Т. Рысқұлов ауылы, Интернациональное ауылы) - 3913 адам,
10) Сарымолдаев ауылдық округі (Сарымолдаев ауылы, Екпенді ауылы, Ойтал ауылы – 13302 адам,
11) Сұрат ауылдық округі (Сұрат ауылы, Аққайнар ауылы, Тескентоған ауылы) - 3004 адам,
12) Тәтті ауылдық округі (Татті ауылы, Ақжол ауылы, Беларық ауылы, Қарасу ауылы, Тасөткел разъезі, Татті станциясы, Шемен разъезі) - 2206 адам,
13) Ақарал ауылдық округі (Ақарал ауылы, Сыпатай ауылы) - 3787 адам,
14) Аспара ауылдық округі (Аспара ауылы, Қайындысай ауылы, Құмарық ауылы) - 1721 адам.
Жергілікті атқарушы органның деректеріне сәйкес ,
тұрмыстық қоқысқа арналған контейнерлік алаңдар - 99 орын,
контейнерлер – 393 дана,
қоқыс салатын урна – 233 дана.
Қоршаған ортаға және адам денсаулығына теріс әсер еткеніне қарамастан, кейбір тұрғындар тұрмыстық пештерде пластик, тері, тоқыма қалдықтарын жағады.
Жергілікті тұрғындар тұрмыстық пештерде жағу кезінде мұндай қалдықтардың қауіпті қасиеттері туралы білмейді.
Коммуналдық қалдықтардың жинақталу нормаларын есептеу.
Жинақтау нормаларын есептеу үшін келесі бастапқы деректер пайдаланылды:
Сауалнама деректері, халықтың өз қалдықтарын сақтау,басқару,кәдеге жарату және жинақтау көлемі бойынша сауалнамасы;
Меркі ауданының әкімдігі ұсынған тұрғындар мен үйлердің саны бойынша статистикалық мәліметтер .
2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 347 коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгі ережесі;
Төменде сауалнамаға қатысушылардың кәдеге жарату әдістері туралы ақпарат берілген, олардың үлесі пайызбен көрсетілген.
Сауалнама деректері, халықтың өз қалдықтарын сақтау,басқару,кәдеге жарату және жинақтау көлемі бойынша сауалнамасы;
Меркі ауданының әкімдігі ұсынған тұрғындар мен үйлердің саны бойынша статистикалық мәліметтер.
2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 347 коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгі ережесі;
Төменде сауалнамаға қатысушылардың кәдеге жарату әдістері туралы ақпарат берілген, олардың үлесі пайызбен көрсетілген.
Сауалнама деректері бойынша кестелер,өз қалдықтарын сақтау,басқару, кәдеге жарату және жинақтау көлемі бойынша халық арасында сауалнама жүргізу.
Сарымолдаев ауылдық округі:
Сауалнамаға қатысушылардың саны: 450 адам.
Қалдық түрі
Кәдеге жарату тәсілі, сауалнамаға қатысқандардың үлесі (үйлердің саны)
Қайта қолданады
Қабылдау пунктіне тапсырады
Металл контейнерге тапсыру үшін жинайды
Өртейді
Іргелес учаскеге орналастырады
Компост немесе жем үшін пайдаланады
Пластикалық бөтелкелер
10
90
Химиядан жасалған пластикалық қаптама және басқа пластик қалдықтары
30
70
Шыны бөтелкелер
5
5
90
Тоқыма қалдықтары
100
Қағаз қалдықтары
100
Ағаш қалдықтары
100
Электр құрылғыларының қалдықтары, соның ішінде батареялар мен аккумуляторлар
100
Сұрыптаусыз қалдықтар қоспасы (шыны, пластик, тоқыма және т. б.)
100
Тамақ қалдықтары
10
90
Ірі қара/жылқы терісі
20
80
Ұсақ малдың/шошқаның терісі
20
80
Құрылыс қалдықтары (кірпіш пен бетон, пластикалық терезелер)
100
Құс саңғырығы
85
15
Сабан төсек қалдықтары
85
5
10
Көң
70
15
15
Күл
70
15
15
Қалдық түрі
Қоймаға әкетуге арналған көлем саны %

2)Акерменский сельский округ (село Акермен, село Алтынарык, село Аккоз-Кайнар, село Кентай) – 2424 человек,
3)Актоганский сельский округ (село Актоган, село Казахдикан) – 4014 человек,
4)Жамбылский сельский округ (село Жамбыл, село Жемис-жидек, уч. Талдыбулак, село Турлыбай Батыр) – 10488 человек,
5)Жанатоганский сельский округ (село Костоган, село Кызылсай, село Мынказан) – 4117 человек,
6)Кенесский сельский округ (село Кенес, село Жаугаш) – 2300 человек,
7)Андас батырский сельский округ (село Андас батыра, село Арал кыстак, село Гранитогорск, село Кызыл кыстак), станция Чолдавар) – 8770 человек,
8)Ойталский сельский округ (село Ойтал, село Маханда, станция Мерке) – 11276 человек,
9)Т.Рыскуловский сельский округ (село Т.Рыскулова, село Интернациональное) – 3913 человек,
10)Сарымолдаевский сельский округ (село Сарымолдаева, село Екпенды, село Ойтал) – 13302 человек,
11)Суратский сельский округ (село Сурат, село Аккайнар, село Тескентоган) – 3004 человек,
12)Таттинский сельский округ (село Татти, село Акжол, село Бельарык, село Карасу, разъезд Тасоткель, станция Татти, разъезд Чемен) – 2206 человек,
13)Акаралский сельский округ (село Акарал, село Сыпатай) – 3787 человек,
14)Аспаринский сельский округ (село Аспара, село Кайындысай, село Кумарык) – 1721 человек.
Согласно данным местного исполнительного органа, количество контейнерных площадок для бытового мусора – 164 мест, количество контейнеров – 323 шт, количество урна – 233 шт.
Несмотря на отрицательное влияние на окружающую среду и здоровье человека, некоторыми жильцами отходы пластика, шкуры, текстиля сжигаются в бытовых печках.
Местные жители не осведомлены об опасных свойствах таких отходов при сжигании в бытовых печках.
Расчеты норм накопления коммунальных отходов
Для расчета норм накопления были использованы следующие исходные данные:
Анкетные данные , опрос у населения по хранению,управлению,утилизации и объемов накопления собственных отходов;
Статистические данные по колличеству населения и домов предоставленным Акиматом Меркенского района
Типовые правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов от 1 сентября 2021 года № 347;
Ниже представлена информация о способах утилизации, которые осуществляются анкетируемыми, их доля указана в процентах.
Таблицы по Анкетным данным , опрос у населения по хранению,управлению,утилизации и объемов накопления собственных отходов.
Сарымолдаевский сельский округ:
Количество анкетируемых: 450 чел.
Вид отхода
Способ утилизации, доля анкетированных (кол-во домов)
Повторно использует
Сдает в пункт приема
Складирует для вывоза в металлический контейнер
Сжигает
Размещает на прилегающем участке
Использует для компоста или корма
Бутылки пластика
10
90
Пластиковая упаковка из-под химии и другие отходы из пластика
30
70
Бутылки из стекла
5
5
90
Текстильные отходы
100
Отходы бумаги
100
Отходы дерева
100
Отходы электроприборов, в том числе батареи и аккумуляторы
100
Смесь отходов без сортировки (стеклобой, пластик, текстиль и т.д.)
100
Пищевые отходы
10
90
Шкуры крупно рогатого скота/лошади
20
80
Шкуры мелко-рогатого скота/свиней
20
80
Строительные отходы (бой кирпича и бетона, пластиковые окна)
100
Птичий помет
85
15
Отходы подстилки из соломы
85
5
10
Навоз
70
15
15
Зола
70
15
15
Вид отхода
Кол-во складирующего объема для вывоза в %

177,0
Жеке және заңды тұлғалар үшін
1 м3
1538,0
Негіз Жамбыл облысы Меркі ауданы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау, тасымалдау және шығару бойынша халыққа тарифті есептеу туралы есепте келтірілген.
1.2 Соңғы үш жылдағы қалдықтарды басқаруды талдау
Тұрғындардың қоқыс шығаруы мен өздігінен шығарылуын есепке алмау салдарынан пластик қалдықтары, шыны ыдыстар және басқа да қалдықтар сияқты бөлшек тауарлардың көлемін анықтау мүмкін емес.
Халықтың бөлшек тауарлардан қалдықтардың пайда болуының есебін жүргізбейтінін ескере отырып, Қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу кезінде мұндай қалдықтардың сандық және сапалық көрсеткіштері ескерілмейді. Ал, ауылдық округтер тұрғындарына сауалнама жүргізу барысында тұрғындар үшін қалдықтарды шығарудың түрлері мен әдістері анықталды. Бұл деректер осы Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттерін анықтау үшін пайдаланылды.
Елді мекендердің тұрғындары күл мен көң өндірісінің шамамен алынған көлемін көрсетеді. Бұл ретте күлдің төрттен үш бөлігінен және көң көлемінің жартысынан астамы күнделікті өмірде тыңайтқыш түрінде, тұрмыстық пештерде қатты отын және т.б. ретінде қолданылады.
Меркі ауданында қалдықтарды жинау және тасымалдаумен айналысатын ұйымдар жоқ. Барлық ауылдық округтерде тұрмыстық қатты қалдықтарды тұрғындар жинайды.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинауға және сақтауға арналған контейнерлер жоқ.
1.3.Қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шараларды талдау
Соңғы 3 жылда қалдықтарды өңдеу бойынша іс-шаралар жүргізілген жоқ.
2.БАҒДАРЛАМАНЫҢ МІНДЕТТЕРІ МЕН МАҚСАТТАРЫ
2.1. Бағдарламаның мақсаттары мен міндеттері.
Қалдықтарды басқару бағдарламасының мақсаттары:
жинақталған және түзілетін қалдықтардың көлемін кезең-кезеңімен азайтуға бағытталған белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу. Өндірістік және тұтыну қалдықтарын басқару саласындағы менеджмент жүйесін жетілдіру.
Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинайтын аумақтардың санитарлық-экологиялық жағдайын жақсарту. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын бөлек жинау және тасымалдауды жетілдіру Өндіріс және тұтыну қалдықтарын уақытылы шығаруды қамтамасыз ету.
Қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін Бағдарламаны іске асыру барысында келесі міндеттерді шешу қажет:
- түзілетін қалдықтардың көлемін барынша азайту;
- өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару және қайталама ресурстарды пайдалану саласында бірыңғай ақпараттық ортаны құру және қолдау;
- өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару жүйесін жаңғырту;
- рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерін жою.
Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу оны іске асыру жөніндегі кешенді шаралар арқылы жүзеге асырылатын болады. Іс-шаралар жоспары Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шараларды көздейді және орындаушыларды, іске асыру мерзімдерін, сондай-ақ қаржыландыру көздері мен көлемдерін көрсетеді. Бағдарламаның мiндеттерi жоспарлы кезең iшiнде қол жеткiзiлетiн жұмыс көлемiн болжау арқылы неғұрлым тиiмдi және экономикалық негiзделген әдiстердi пайдалана отырып, қойылған мақсатқа жету жолдарын айқындау болып табылады. Қалдықтарды кешенді басқару негіздерін құрылымдау келесі аспектілерді қамтиды:
Генезис – түзілу көздері, технологиялық операциялық процестер, қалдықтар туралы бастапқы ақпарат (қалдықтарды түгендеу).
Талдау – физикалық-техникалық, технологиялық, экономикалық, ресурстық, әлеуметтік.
Негізі – нормативтік-әдістемелік құжаттама.
Синтез – қалдықтарды сертификаттау.
Қалдықтарды кешенді басқаруды жүзеге асыру үшін қалдықтарды басқару саласындағы саясаттың құрамдас бөліктері болуы қажет, атап айтқанда: қалдықтардың барынша алдын алуды және қайта өңдеуді ынталандыратын немесе талап ететін құжаттар пакетін әзірлеу және қолдану;
-қалдықтарды басқару әдістерінің экологиялық параметрлерін белгілеу;
қалдықтарды басқаруды жоспарлау құрылымын құру (үйлестіру орталығы); қалдықтарды орналастыру үшін өндірушінің жауапкершілігі қағидаттарын әзірлеу. Қалдықтарды басқару бағдарламасының мақсаттары мен жоспарлау стратегиясын белгілеу кезінде қалдықтарды біріктірілген басқарудың анықталған иерархиясын түсіну пайдалы. Бұл иерархия, ең алдымен, қалдықтарды бастапқы азайту шараларын, содан кейін қайталама қысқарту үшін: қалдықтардың қалған бөлігін қайта пайдалану және кәдеге жарату, және, ең соңында, кәдеге жарату немесе кәдеге жарату шараларын қарастыруды білдіреді. Қалдықтардың пайда болуын болдырмау мүмкін емес бірақ ,қайта өңдеуге болатын материалдарға айналдыруға болады.
Қалдықтарды басқару бағдарламасының мақсаттары мен міндеттері ауданның, қаланың немесе елдің нақты мақсаттары мен жағдайларына байланысты өзгеруі мүмкін. Алайда, жалпы алғанда, қалдықтарды басқару бағдарламасының мақсаттары мен міндеттері келесі элементтерді қамтуы мүмкін:
Осы қалдықтарды басқару бағдарламасының мақсаттары:
1. Коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін қысқарту
2. Коммуналдық қалдықтарды басқару шығындарын азайту
3. Қоғам денсаулығын қорғау;
4. Тұрақты тұтыну мен өндіріске ықпал ету.
Алға қойылған мақсаттарға жету үшін келесі міндеттерді орындау қажет:
1.Қалдықтарды жинау мен тасымалдаудың тиімді жүйесін әзірлеу және енгізу;
2.Халықтың хабардарлығын арттыру;
3.Қалдықтарды қайта өңдеу және өңдеу үшін инфрақұрылымды әзірлеу;
4.Стратегияны түзету үшін бағдарлама нәтижелерін бақылау және бағалау;

177,0
Для физических и юридических лиц
1 м3
1538,0
Обоснование приведены отчете по расчету тарифа для населения на сбор, транспортировку и захоронение твердых бытовых отходов по Меркенскому району Жамбылской области.
1.2Анализ управления отходами в динамике за последние три года
В связи отсутствием учета образования и самостоятельного вывоза мусора жителями определить объемы штучных изделий, таких как пластиковые отходы, стеклотара и других отходов не представляется возможным.
Учитывая то, что населением не ведется учет образования отходов штучных изделий, количественные и качественные показатели таких отходов при разработке Программы управления отходов, учитываться не будут. Тем временем, в ходе анкетирования населения сельских округов были определены виды и способы утилизации отходов на долю жителей. Эти данные использованы при определении целей и задач настоящей Программы.
Жители населенных пунктов указывают примерный объем образования золы и навоза. При этом, более чем три четверти золы и более половины объема навоза используется в быту в виде удобрения, твердого топлива в бытовых печках и т.д.
На территории Меркенского района организации, занимающиеся сбором и транспортировкой мусора, отсутствуют. Во всех сельских округах осуществляется самовывоз ТБО населением.
Отсутствуют контейнера для раздельного сбора и хранения ТБО.
1.3Анализ мероприятий по управлению отходами
Мероприятия по управлению отходами за последние 3 года не проводились.
2.ЦЕЛИ ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПРОГРАММЫ
2.1.Цели и задачи программы.
Целями программы управления отходами являются:
достижение установленных показателей, направленных на постепенное сокращение объемов накопленных и образуемых отходов. Совершенствование системы управления в сфере обращения с отходами производства и потребления.
Улучшение санитарного и экологического состояния территорий сбора отходов производства и потребления. Раздельный сбор и улучшение транспортировки отходов производства и потребления;
Обеспечение своевременный вывоз отходов производства и потребления.
Для достижения поставленных целей в процессе реализации Программы должны быть решены следующие задачи:
- минимизация объемов образованных отходов;
- создание и поддержка единой информационной среды в сфере обращения с отходами производства и потребления и использования вторичных ресурсов;
- модернизация системы обращения с отходами производства и потребления;
- ликвидация несанкционированных свалок размещения отходов.
Достижение целей Программы будет осуществляться посредством проведения комплексных мероприятий для ее реализации. В плане мероприятий предусмотрены меры по реализации Программы и указаны исполнители, сроки реализации, а также источники и объемы финансирования. Задачи Программы – определить пути достижения поставленной цели, наиболее эффективными и экономически обоснованными методами, с прогнозированием достижимых объемов работ в рамках планового периода. Структуризация основ комплексного управления отходами включает в себя следующие аспекты:
Генезис – источники образования, технологические эксплуатационные процессы, исходная информация об отходах (инвентаризация отходов).
Анализ – физико-технический, технологический, экономический, ресурсный, социальный.
Базис – нормативно-методическая документация.
Синтез – паспортизация отходов.
Для осуществления комплексного управления отходами, необходимо наличие компонентов политики в области управления отходами, в частности: разработка и применение пакета документов, стимулирующих или обязывающих максимальное предотвращение и вторичное использование отходов;
-установление экологических параметров методов обращения с отходами;
создание структуры для осуществления планирования обращения с отходами (координирующего центра); выработка принципов ответственности производителей за размещение отходов. При определении целей программы по утилизации отходами и планировании стратегии целесообразно иметь представление об определенной иерархии комплексного управления отходами. Такая иерархия подразумевает, что в первую очередь должны рассматриваться мероприятия по первичному сокращению отходов, затем по вторичному сокращению: повторному использованию и переработке оставшейся части отходов и в самую последнюю очередь – мероприятия по утилизации или захоронению тех отходов, возникновения которых не удалось избежать и которые не поддаются переработке во вторсырье.
Цели и задачи Программы управления отходами могут варьироваться в зависимости от конкретных целей и условий района, города или страны. Однако, в общем случае, цели и задачи программы управления отходами могут включать следующие элементы:
Целями настоящей программы управления отходами является:
1.Сокращение объема образования коммунальных отходов
2.Снижение затрат на управление коммунальными отходами
3.Защита здоровья общества;
4.Содействие устойчивому потреблению и производству.
Для достижения поставленных целей требуется выполнение следующих задач:
1.Разработка и внедрение эффективной системы сбора и транспортировки отходов;
2.Повышение осведомленности населения;
3.Разработка инфраструктуры для переработки и обработки отходов;
4.Мониторинг и оценка результатов программы, чтобы корректировать стратегию;

2.2.Қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу жолдары.
Қалдықтарды тиімді басқару кешенді және жүйелі тәсілді, сондай-ақ барлық мүдделі тараптардың белсенді өзара іс-қимылын талап етеді. Алға қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін күш-жігерді аудан ішінде ғана емес, облыстың басқа аудандарымен ынтымақтастықты да іске асыру қажет.
Келесі қадамдарды орындау қажет:
1. Тиімді инфрақұрылымды дамыту:
Қалдықтарды жинау, тасымалдау және өңдеу үшін объектілерді салу және жаңғырту.
Шығындарды азайту үшін жинау және тасымалдау маршруттарын оңтайландыру.
2. Ақпараттық компаниялар мен білім беруді енгізу:
Қалдықтарды сұрыптау және кәдеге жарату ережелері туралы халыққа оқыту іс-шараларын ұйымдастыру.
Халықтың хабардарлығы мен жауапкершілігін арттыру үшін ақпараттық жиындар өткізу.
3. Ынталандыру жүйесі:Қалдықтардың азаюын және қайта өңдеуді арттыруды ынталандыру үшін қалдықтарға салынатын салықтар сияқты экономикалық механизмдерді енгізу.
Қайта өңдеуге және қалдықтарды азайтуға белсенді қатысатындар үшін сыйақы немесе жеңілдік бағдарламаларын қолдау.
4. Мониторинг және бағалау:
Қалдықтардың көлемін, жинау және қайта өңдеу тиімділігін бақылау үшін мониторинг жүйесін құру.
Бағдарлама нәтижелеріне тұрақты бағалау жүргізу және алынған мәліметтерге сәйкес стратегияны бейімдеу.
5. Мүдделі тараптармен ынтымақтастық:
Қалдықтарды басқару процесіне жеке компанияларды, үкіметтік емес ұйымдарды және жұртшылықты тарту.
Ресурстарды біріктіру және күш-жігерді үйлестіру үшін жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен серіктестік.
6. Заңнама мен нормативтерді сақтау:
Қалдықтарды басқару саласындағы тиісті заңнамалар мен нормативтерді тұрақты жаңарту және сақтау.
Халықаралық келісімдер мен стандарттарды, егер олар қолданылса, сақтау.
7. Инновация және зерттеу:
Қалдықтарды басқарудың жаңа тәсілдерін табуға және олардың қоршаған ортаға әсерін азайтуға бағытталған ғылыми-инновациялық жобаларды қолдау және қаржыландыру.
8. Қаржылық тұрақтылық:
Қалдықтарды басқару бағдарламасы үшін тұрақты қаржылық модель әзірлеу, оның ішінде қаржыландыру мен бюджеттеудің ашық жүйесі.
9. Мониторинг және тәжірибе алмасу:
Қалдықтарды басқаруда күш біріктіру үшін басқа аудандармен ынтымақтастық.
2.3. Бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері
Қалдықтарды басқару бағдарламасының нысаналы көрсеткіштері нақты, өлшенетін, қол жеткізуге болатын, өзекті және уақыт бойынша шектеулі болуы тиіс (SMART критерийлері). Қалдықтарды басқару бағдарламасы үшін нысаналы көрсеткіштер:
Полигонға жіберілетін қалдықтардың жалпы көлемін азайту:

2.2.Пути достижения поставленных целей и задач.
Эффективное управление отходами требует комплексного и системного подхода, а также активного взаимодействия всех заинтересованных сторон. Для достижения поставленных целей и задач необходимо объединить усилия не только внутри района, но и реализовать сотрудничество с другими районами области. Необходимо сделать следующие шаги:
1. Развитие эффективной инфраструктуры:
Строительство и модернизация объектов для сбора, транспортировки и обработки отходов.
Оптимизация маршрутов сбора и транспортировки для снижения затрат.
2. Внедрение информационных кампаний и образования:
Организация обучающих мероприятий для населения о правилах сортировки и утилизации отходов.
Проведение информационных кампаний для повышения осведомленности и ответственности населения.
3. Система стимулирования:
Введение экономических механизмов, таких как налоги на отходы, чтобы стимулировать уменьшение объема отходов и повышение переработки.
Поддержка программ вознаграждения или льгот для тех, кто активно участвует в переработке и уменьшении отходов.
4. Мониторинг и оценка:
Установление системы мониторинга для отслеживания объемов отходов, эффективности сбора и переработки.
Проведение регулярной оценки результатов программы и адаптация стратегии в соответствии с полученными данными.
5. Сотрудничество с заинтересованными сторонами:
Вовлечение частных компаний, неправительственных организаций и общественности в процесс управления отходами.
Партнерство с местными органами власти, чтобы объединить ресурсы и координировать усилия.
6. Соблюдение законодательства и нормативов:
Постоянное обновление и соблюдение соответствующего законодательства и нормативов в сфере управления отходами.
Соблюдение международных соглашений и стандартов, если они применимы.
7. Инновации и исследования:
Поддержка и финансирование исследовательских и инновационных проектов, направленных на поиск новых способов управления отходами и уменьшения их воздействия на окружающую среду.
8. Финансовая устойчивость:
Разработка устойчивой финансовой модели для программы управления отходами, включая прозрачную систему финансирования и бюджетирования.
9. Мониторинг и обмен опытом:
Сотрудничество с другими районами, чтобы объединить усилия в управлении отходами.
2.3. Целевые показатели Программы
Целевые показатели программы управления отходами должны быть конкретными, измеримыми, достижимыми, релевантными и ограниченными по времени (критерии SMART). Целевые показателей для программы управления отходами:
Снижение общего объема отправляемых на свалку отходов:

Мақсаты: полигонға жіберілетін қалдықтардың жалпы көлемін 5 жылдық кезеңнің соңына қарай 20%-ға азайту.
Өлшеу: жыл сайын полигонға жіберілетін тонна қалдықтардың саны.
Мақсаты: 5 жыл ішінде аудан аумағының 95% - на қалдықтарды бөлек жинау мен сұрыптаудың стандартты тәжірибесіне қол жеткізу.
Өлшеу: ұйымдастырылған бөлек алымы бар аумақтың пайызы.
Парниктік газдар шығарындыларын азайту:
Мақсаты: қалдықтарды басқару саласындағы барлық қолданыстағы заңнамалық нормалар мен стандарттарға сәйкестікті қамтамасыз ету.
Өлшеу: сәйкестікті тексеру және тексеру нәтижелері.
Мақсатты көрсеткіштер қалдықтарды басқару бағдарламасының нақты мақсаттары мен міндеттеріне бейімделуі керек және белгіленген мақсаттарға қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін үнемі бақыланып, бағалануы керек.
3.ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТТАР МЕН МІНДЕТТЕРГЕ ҚОЛ ЖЕТКІЗУДІҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ЖОЛДАРЫ
Негізгі бағыт қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жаңғырту болып табылады. Негізгі бағыттардың бірі -қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта өңдеу және кәдеге жарату үшін инфрақұрылымды жаңғырту және дамыту болып табылады. Бұған заманауи құрастыру пункттерін салу, бөлек жинауға арналған контейнерлерді орнату және тасымалдау жүйесін жаңарту кіреді.
Сұрыптау және бөлек жинау: Үй шаруашылықтары мен кәсіпорындар деңгейінде қалдықтарды бөлек жинауды ынталандыру – маңызды бағыт. Бұл қайта өңдеу және кәдеге жарату процестерін оңтайландыруға мүмкіндік береді.
Қайта өңдеу мен кәдеге жаратуды ынталандыру: Бағдарлама қайта өңдеу компанияларынымен серіктестік құру және қайта өңдеу материалдары үшін жергілікті нарықтардың дамуын қолдау арқылы қайта өңдеу мен кәдеге жаратуды белсенді түрде ынталандырады.
Білім беру және халықты ақпараттандыру: бағдарламаны сәтті жүзеге асыру үшін бөлек жинау, тұрақтылық және экологиялық жауапкершілік ережелері туралы жұртшылықты қалыптастыру және хабардар ету маңызды.
Қойылған мақсаттарға жету жолдары:
Ұзақ мерзімді стратегияны әзірлеу және енгізу: бағдарлама мақсатқа жетудің нақты қадамдары мен мерзімдерін анықтайтын қалдықтарды басқарудың ұзақ мерзімді стратегиясын әзірлеуді және енгізуді қарастырады.
Инфрақұрылымға инвестициялар: бағдарлама құрастыру пункттері мен тасымалдау жүйелерін қоса алғанда, инфрақұрылымды жаңғыртуға және салуға қаражат бөлуді көздейді.
Заманауи технологияларды енгізу: бағдарлама контейнерлерді толтыруды бақылау жүйелері және ГАЖ технологияларын қолдана отырып, қалдықтарды жинау маршруттарын оңтайландыру сияқты заманауи технологияларды енгізуге бағытталған.
Ауылдық округтер аумағында полигондар салудың баламасы Меркі ауданы бойынша қалдықтарды сұрыптайтын қабылдау пункттерін ашу болып табылады, онда кейіннен қалдықтарды (пластмасса, шыны ыдыстар, қағаз) қабылдау мүмкіндігі болады.
4. ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР
Бағдарлама бюджеті: қалдықтарды басқару бағдарламасын іске асыруға бөлінген жалпы бюджетті көрсету. Бұл бағдарламаны орындау барысында бастапқы қаржыландыруды да, күтілетін қосымша шығындарды да қамтиды.
Қаржыландыру көздері: мемлекеттік бюджеттер, жергілікті салықтар, гранттар және басқалар.
Инвестицияларды қаржыландыру: құрастыру пункттерін, қайта өңдеу зауыттарын салу және қажетті техниканы сатып алу сияқты инвестициялық жобаларға бөлінген қаржыландыруды көрсету.
Қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаның іс-шараларын қаржыландыру көзі жергілікті бюджет, облыстық бюджет болып табылады.
Адами ресурстар:
Қызметкерлер: қызметкерлердің қажетті санын, олардың біліктілігін және бағдарламаны іске асырудағы рөлін анықтау.
Персоналды оқыту және дамыту: бағдарламаны сәтті жүзеге асыруды қамтамасыз ету үшін персоналды оқыту және дамыту жоспарларының сипаттамасы.
Инфрақұрылым:
Қалдықтарды жинауға және тасымалдауға арналған инфрақұрылым: қалдықтарды жинауға, тасымалдауға және уақытша сақтауға арналған инфрақұрылымды жаңғыртудың жай-күйі мен жоспарларын көрсету.
Қайта өңдеу және кәдеге жарату инфрақұрылымы: қайта өңдеу зауыттары мен тиісті инфрақұрылымды салу және жаңғырту жөніндегі жай-күйі мен жоспарларының сипаттамасы.
Технологиялық ресурстар:
Техникалық жабдық: бағдарламаны тиімді іске асыру үшін қажетті техникалық жабдықты көрсету.
Ақпараттық жүйелер: қалдықтарды бақылау және басқару үшін қажетті Ақпараттық жүйелер мен бағдарламалық жасақтаманың сипаттамасы.
Серіктестік қатынастар:
Серіктестер және ынтымақтастық: қосымша ресурстар немесе сараптама ұсына алатын ұйымдармен, кәсіпорындармен және ҮЕҰ-мен серіктестік қатынастарды көрсету.
Азаматтық қоғам: бағдарламаны жүзеге асыруға жұртшылық пен еріктілерді тарту шараларымен сипатталады.
Уақыт шеңбері:
Орындалу кестесі: жобалар мен іс-шаралардың басталуы мен аяқталуын қоса алғанда, бағдарламаның негізгі кезеңдерін іске асыру үшін уақыт шеңберін белгілеу.
Мониторинг және бағалау: прогресс пен нәтижелерді үздіксіз бақылау үшін мониторинг және бағалау жүйесінің сипаттамасы.
4.1 ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ ЖӨНІНДЕГІ БАҒДАРЛАМАНЫ ІСКЕ АСЫРУ ШЕҢБЕРІНДЕ ҚАРЖЫЛАНДЫРУ ЖОСПАРЫ
Жыл
қаржыландыру көлемі, мың теңге

Цель: Снижение общего объема отходов, отправляемых на свалку, на 20% к концу 5-летнего периода.
Измерение: Количество тонн отходов, отправляемых на свалку ежегодно.
Цель: Достижение стандартной практики раздельного сбора и сортировки отходов на 95% территории района в течение 5 лет.
Измерение: Процент территории с организованным раздельным сбором.
Сокращение выбросов парниковых газов:
Цель: Обеспечение соответствия всем действующим законодательным нормам и стандартам в области управления отходами.
Измерение: Результаты проверок и аудитов соответствия.
Целевые показатели должны быть адаптированы к конкретным целям и задачам программы управления отходами, а также регулярно мониторится и оценивается для обеспечения достижения установленных целей.
3.ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И ЗАДАЧ
Основным направлением является модернизация инфраструктуры управления отходами: Одним из ключевых направлений является модернизация и развитие инфраструктуры для сбора, транспортировки, переработки и утилизации отходов. Это включает в себя строительство современных сборочных пунктов, установку контейнеров для раздельного сбора и обновление системы транспортировки.
Сортировка на источнике и раздельный сбор: Важным направлением является поощрение раздельного сбора отходов на уровне домохозяйств и предприятий. Это позволяет оптимизировать процессы переработки и утилизации.
Стимулирование переработки и утилизации: Программа будет активно содействовать переработке и утилизации отходов, создавая партнерства с перерабатывающими компаниями и поддерживая развитие местных рынков для вторичных материалов.
Образование и информирование общественности: Для успешной реализации Программы важно образовать и информировать общественность о правилах раздельного сбора, устойчивости и экологической ответственности.
Пути достижения поставленных целей:
Разработка и внедрение долгосрочной стратегии: Программа предусматривает разработку и внедрение долгосрочной стратегии управления отходами, которая определяет конкретные шаги и сроки для достижения целей.
Инвестиции в инфраструктуру: Программа предусматривает выделение средств на модернизацию и строительство инфраструктуры, включая сборочные пункты и системы транспортировки.
Внедрение современных технологий: Программа сосредотачивается на внедрении современных технологий, таких как системы мониторинга заполнения контейнеров и оптимизация маршрутов сбора отходов с использованием ГИС-технологий.
Альтернатива строительства полигонов на территории сельских округов это открытие пунктов приема с сортировкой отходов по Меркенскому району, где в последующем будет возможность приема отходов (пластмасса, стеклотара, бумага).
4.НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ
Бюджет Программы: Указание общего бюджета, выделенного на реализацию Программы управления отходами. Это включает в себя как начальное финансирование, так и ожидаемые дополнительные расходы на всем протяжении выполнения Программы.
Источники финансирования: государственные бюджеты, местные налоги, гранты и другие.
Финансирование на инвестиции: Указание финансирования, выделенного на инвестиционные проекты, такие как строительство сборочных пунктов, перерабатывающих заводов и приобретение необходимой техники.
Источником финансирования мероприятий Программы по управлению отходами являются местный бюджет, областной бюджет.
Человеческие ресурсы:
Персонал: Определение необходимого числа сотрудников, их квалификации и роли в реализации Программы.
Обучение и развитие персонала: Описание планов по обучению и развитию персонала для обеспечения успешной реализации Программы.
Инфраструктура:
Инфраструктура для сбора и транспортировки отходов: Указание состояния и планов по модернизации инфраструктуры для сбора, транспортировки и временного хранения отходов.
Инфраструктура для переработки и утилизации: Описание состояния и планов по строительству и модернизации перерабатывающих заводов и соответствующей инфраструктуры.
Технологические ресурсы:
Техническое оборудование: Указание необходимого технического оборудования для эффективной реализации Программы.
Информационные системы: Описание информационных систем и программного обеспечения, необходимых для мониторинга и управления управлением отходами.
Партнерские отношения:
Партнеры и сотрудничество: Указание на партнерские отношения с организациями, предприятиями и НПО, которые могут предоставить дополнительные ресурсы или экспертизу.
Гражданское общество: Описание мер для вовлечения общественности и добровольцев в реализацию Программы.
Временные рамки:
График выполнения: Установление временных рамок для реализации ключевых этапов Программы, включая начало и завершение проектов и мероприятий.
Мониторинг и оценка: Описание системы мониторинга и оценки для постоянного контроля за прогрессом и результатами.
5.ПЛАН ФИНАНСИРОВАНИЯ В РАМКАХ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ ПО УПРАВЛЕНИЮ ОТХОДАМИ
Год
Объем финансирования, тыс. тенге

2024- 2028
Бюджетке сәйкес *
Ескерту * - тиісті жылға қаржыландыру көлемі бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.
Басқару бағдарламасының барлық тармақтарын іске асыруды қаржыландыру көзі қалдықтармен облыстық және жергілікті бюджет басқарма саны анықталады қаржыландыру мерзімдері, көзделген шараларды жүргізудің кезектілігі бағдарламада.
** Түзетуден кейін қажетті ресурстар дәлірек анықталады, сондай-ақ қайта өңделетін қалдықтардың жинақталу көлемі анықталады.
5. МЕРКІ АУДАНЫ БОЙЫНША ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫН ІСКЕ АСЫРУ ЖӨНІНДЕГІ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
п/п
Іс-Шаралар
Мерзімі
Іс-шараларды жүзеге асыруға арналған қаражат
Ескертпе
1
2
3
4
5
1
Уақытылы нормативтік құжаттарды дайындау
2024 жыл
Қаржыландыруды қажет етпейді
2
Қайта өңделген қалдықтардың (пластик, шыны ыдыстар, қағаз) көлемін анықтау және есебін жүргізу үшін 2 жыл бойы мониторинг жүргізу.

2024- 2028
Согласно бюджета *
Примечание * — объем финансирования будет уточняться при формировании бюджета
на соответствующий год.
Источником финансирования реализации всех пунктов программы управления
отходами областной и местный бюджет управлением определяется количество
финансовых средств, сроки финансирования, очередность проведения мер, предусмотренных
в программе.
*После корректировки будут более точно определены необходимые ресурсы, а так же выявлены объҰмы накоплений перерабатываемых отходов.
6.ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ ОТХОДАМИ ПО МЕРКЕНСКОМУ РАЙОНУ
п/п
Мероприятия
Срок
выполнения
Средства для реализации мероприятий
Примечание
1
2
3
4
5
1
Своевременная разработка
нормативных документов
2024 год
Не требует финансирования
2
Проведение мониторинга в течение 2 лет для выявления обьемов и ведением учета по перерабатываемым отходам (пластмасса, стеклотара, бумага)

2024-2025 жж
ЖБ
3
Қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуына мониторинг деректерін жүргізетін мамандардың қажетті санын анықтау
2025 год
ЖБ
4.
Қалдықтардың пайда болуы мен жинақталуына мониторинг деректерін жүргізетін мамандарға сыйақы
2025-2026 жыл
ЖБ
5
Соңғы 2 жылдағы мониторинг деректері негізінде ҚОБЖ түзету
2026 жыл
(4 тоқсан)
ЖБ
6
1 бірлік көлемінде қатты тұрмыстық қалдықтарды шығаруға арналған мамандандырылған жабдықты сатып алу.
2025 жыл
ОБ, ЖБ
7
Халық шоғырланбаған орындарда қалдықтарды рұқсатсыз орналастырмау жөнінде түсіндіре жұмыстарын жүргізу.
2024-2028 жыл
Қаржыландыруды қажет етпейді
8
Жинау, тасымалдау және қалдықтарды кәдеге жарату
өндіріс және тұтыну,іс-шаралар өткізу бағытталған
алдын алу қоршаған ортаның ластануы
2025-2028 жыл
ЖБО қаржыландыруды қажет етпейді

2024-2025 год
МБ
3
Определение необходимого числа внештатных сотрудников, проводящих мониторинговые данные по образованию и накоплению объҰмов отходов
2025 год
МБ
4.
Оплата труда внештатным сотрудникам, проводящим мониторинговые данные по образованию и накоплению объҰмов отходов
2025-2026 год
МБ
5
Корректировка ПУО на основании мониторинговых данных за последние 2 года
2026 год (4 квартал)
МБ
6
Приобретение специализированной техники для вывоза отходов ТБО в количестве 1 ед.
2025 год
ОБ, МБ
7
Проведение мероприятий разъяснительного характера о
недопустимости
несанкционированного
размещения отходов в
необорудованных местах населением
2024-2028 год
Не требует финансирования
8
Сбор, транспортировка и
утилизация отходов
производства и
потребления,
проведение мероприятий
направленных на
предотвращение
загрязнения окружающей среды
2025-2028 год
Не требует финансирования
МИО