2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Жамбыл облысы Сарысу аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 36-2 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабына сәйкес, Сарысу аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2, 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 8 621 436 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 2 681 517 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 174 419 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 44 168 мың теңге;
трансферттер түсімі – 5 721 332 мың теңге;
2) шығындар – 8 621 436 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 10 966 мың теңге;
бюджеттік кредиттер – 86 504 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 75 538 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге;
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 10 966 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитті пайдалану) - 10 966 мың теңге;
қарыздар түсiмi – 86 504 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 75 538 мың теңге;
бюджет қаражаттарының пайдаланылатын қалдықтары – 0 теңге.
2. 2025 жылға арналған субвенция көлемі 3 321 548 мың теңге көлемінде бекітілсін.
3. 2025 жылы аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттеріне берілетін субвенция мөлшері 401 336 мың теңге сомасында белгіленсін:
Жаңатас қаласына – 79 682 мың теңге;
Байқадам ауылдық округіне – 44 829 мың теңге;
Жайылма ауылдық округіне – 43 256 мың теңге;
Жаңаарық ауылдық округіне – 42 404 мың теңге;
Жаңаталап ауылдық округіне – 33 998 мың теңге;

О районном бюджете на 2025 - 2027 годы
Решение Сарысуского районного маслихата Жамбылской области от 26 декабря 2024 года № 36-2
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Сарысуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 8 621 436 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 2 681 517 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 174 419 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 44 168 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 5 721 332 тысяч тенге;
2) затраты – 8 621 436 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 10 966 тысяч тенге;
бюджетные кредиты – 86 504 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 75 538 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 10 966 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 10 966 тысяч тенге;
поступления займов – 86 504 тысяч тенге;
погашение займов – 75 538 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Утвердить на 2025 год объем субвенции в размере 3 321 548 тысяч тенге.
3. Установить на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, села, поселка, сельского округа в сумме 401 336 тысяч тенге:
Городу Жанатас – 79 682 тысяч тенге;
Байкадамскому сельскому округу – 44 829 тысяч тенге;
Жайылминскому сельскому округу – 43 256 тысяч тенге;
Жанаарыкскому сельскому округу – 42 404 тысяч тенге;
Жанаталапскому сельскому округу – 33 998 тысяч тенге;

Игілік ауылдық округіне – 42 525 мың теңге;
Тоғызкент ауылдық округіне – 31 162 мың теңге;
Түркістан ауылдық округіне – 35 051 мың теңге;
Досбол ауылдық округіне – 24 133 мың теңге;
Қамқалы ауылдық округіне – 24 296 мың теңге.
4. Ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 2025 жылы – 68 764 мың теңге көлемінде бекітілсін.
5. 2025-2027 жылдарға арналған бюджеттің даму бағдарламаларының тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.

Игиликскому сельскому округу – 42 525 тысяч тенге;
Тогызкентскому сельскому округу – 31 162 тысяч тенге;
Туркестанскому сельскому округу – 35 051 тысяч тенге;
Досболскому сельскому округу – 24 133 тысяч тенге;
Камкалинскому сельскому округу – 24 296 тысяч тенге.
4. Утвердить объем резерва местного исполнительного органа района на 2025 год в размере – 68 764 тысяч тенге.
5. Утвердить перечень бюджетных программ развития на 2025-2027 годы согласно приложению 4.

85860
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
42162
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетін орындау және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
40662
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
1500
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
35116
001
Экономикалық саясатты, мемлекеттік жоспарлау жүйесін қалыптастыру және дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32634
004
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2482
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1041266
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30799
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
111107
113
Төмен тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
899360
493
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік, өнеркәсіп және туризм бөлімі
32147
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті, өнеркәсіпті және туризмді дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31117
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1030
02
Қорғаныс
72557
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
19849
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
19849
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
52708
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
48327
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
4381
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық сот, қылмыстық атқару қызметі
3000
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
3000
039
Қылмыстық жазасын өтеген адамдарды әлеуметтік бейімдеу мен оңалтуды ұйымдастыру және жүзеге асыру
3000
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1009079
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
384586
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
384586
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
516147
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету

85860
452
Отдел финансов района (города областного значения)
42162
001
Услуги по реализации государственной политики в области исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
40662
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
1500
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
35116
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, системы государственного планирования
32634
004
Капитальные расходы государственного органа
2482
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог района (города областного значения)
1041266
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог
30799
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
111107
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
899360
493
Отдел предпринимательства, промышленности и туризма района (города областного значения)
32147
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства, промышленности и туризма
31117
003
Капитальные расходы государственного органа
1030
02
Оборона
72557
122
Аппарат акима района (города областного значения)
19849
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
19849
122
Аппарат акима района (города областного значения)
52708
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
48327
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
4381
03
Общественный порядок, безопасность, правовой суд, уголовно-исполнительная деятельность
3000
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
3000
039
Организация и осуществление социальной адаптации и реабилитации лиц, отбывших уголовные наказания
3000
06
Социальная помошь и социальное обеспечение
1009079
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
384586
005
Государственная адресная социальная помощь
384586
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
516147
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан

30571
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6128
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
116775
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
5663
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
83239
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
273771
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
105346
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
56409
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
797
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1140
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
17000
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
30000
816
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
3000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
3000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2172398
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
356447
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
185430
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
171017
816
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
28452
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27224
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1228
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1728267
011
Шағын қалаларды жылумен жабдықтауды үздіксіз қамтамасыз ету
1507909
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін қолдануды ұйымдастыру
100000
028
Коммуналдық шаруашылығын дамыту
120358
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
59232

30571
006
Оказание жилищной помощи
6128
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
116775
010
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
5663
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
83239
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
273771
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
105346
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
56409
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
797
021
Капитальные расходы государственного органа
1140
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
17000
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
30000
816
Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции района (города областного значения)
3000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
3000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2172398
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
356447
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
185430
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
171017
816
Отдел жилищных отношений и жилищной инспекции района (города областного значения)
28452
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
27224
003
Капитальные расходы государственного органа
1228
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог района (города областного значения)
1728267
011
Обеспечение бесперебойного теплоснабжения малых городов
1507909
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
100000
028
Развитие коммунального хозяйства
120358
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог района (города областного значения)
59232

35000
036
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
35000
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
118291
462
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
33927
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
33127
006
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары
800
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
39727
001
Аудан (областық манызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
30927
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң шекарасын белгiлеу кезiнде жүргiзiлетiн жерге орналастыру
8000
007
Мемлекеттік органдардың күрделі шығыстары
800
453
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі
44637
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
44637
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
81514
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
81514
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елдi мекендерiнiң сәулеттiк бейнесiн жақсарту саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиiмдi қала құрылыстық игерудi қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтер
51514
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
30000
12
Көлік және коммуникация
575255
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
413255
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
25255
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
388000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
162000
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
162000
13
Басқалар
72146
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
72146
012
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві
72146
14
Борышқа қызмет көрсету
0
452
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) қаржы бөлімі
0
013
Жергілікті атқарушы органдардың облыстық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзгеде төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
0
15
Трансферттер

35000
036
Развитие газотранспортной системы
35000
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
118291
462
Отдел сельского хозяйства района (города областного значения)
33927
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
33127
006
Капитальные расходы государственного органа
800
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
39727
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
30927
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
8000
007
Капитальные расходы государственного органа
800
453
Отдел экономики и бюджетного планирования района (города областного значения)
44637
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
44637
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
81514
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
81514
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
51514
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
30000
12
Транспорт и коммуникации
575255
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог района (города областного значения)
413255
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
25255
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
388000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
162000
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
162000
13
Прочие
72146
452
Отдел финансов района (города областного значения)
72146
012
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения)
72146
14
Обслуживание долга
0
452
Отдел финансов района (города областного значения)
0
013
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из областного бюджета
0
15
Трансферты