Жетісу облыстық мәслихатының 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 11-64 "Жетісу облысының 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Жетісу облыстық мәслихатының 2024 жылғы 18 қарашадағы № 23-137 шешімі
Жетісу облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жетісу облыстық мәслихатының "Жетісу облысының 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 11-64 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 190684 болып тіркелген) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда баяндалсын:
"1. 2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 478 127 723 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсiмдер бойынша 40 055 979 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша 15 783 871 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетін түсiмдер бойынша 36 000 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша 422 251 873 мың теңге;
2) шығындар 486 593 428 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 15 509 833 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 32 251 910 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 16 742 077 теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо 2 879 555 мың теңге, оның ішінде:
қаржылық активтерді сатып алу 2 879 555 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 26 855 093 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)
26 855 093 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 36 826 995 мың теңге;
қарыздарды өтеу 11 614 628 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 1 642 726 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 7, 8, 14 және 15-тармақтары жаңа редакцияда баяндалсын:
"7. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 10 534 699 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
білім беруге 4 297 084 мың теңге;
әлеуметтік көмекке 647 091 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарындағы медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 195 320 мың теңге;
денсаулық сақтау саласындағы ұйымдары қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 103 139 мың теңге;
денсаулық сақтау саласындағы ұйымдары медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігінің сақтандыру сыйлықақыларына (жарналарына) 120 мың теңге;
мемлекеттік дене шынықтыру және спорт ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбекақысын төлеуді ұлғайтуға 51 108 мың теңге;

О внесении изменений в решение маслихата области Жетісу от 15 декабря 2023 года № 11-64 "Об областном бюджете области Жетісу на 2024-2026 годы"
Решение маслихата области Жетісу от 18 ноября 2024 года № 23-137
Маслихат области Жетісу РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата области Жетісу "Об областном бюджете области Жетісу на 2024-2026 годы" от 15 декабря 2023 года № 11-64 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 190684) следующие изменения:
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 478 127 723 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям 40 055 979 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям 15 783 871 тысяча тенге;
поступлениям от продажи основного капитала 36 000 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов 422 251 873 тысячи тенге;
2) затраты 486 593 428 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 15 509 833 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 32 251 910 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 16 742 077 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 2 879 555 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 2 879 555 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 26 855 093 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 26 855 093 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 36 826 995 тысяч тенге;
погашение займов 11 614 628 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 1 642 726 тысяч тенге.";
пункты 7, 8, 14 и 15 указанного решения изложить в новой редакции:
"7. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены поступления целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета в сумме 10 534 699 тысяч тенге, в том числе на:
образование 4 297 084 тысячи тенге;
социальную помощь 647 091 тысяча тенге;
повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг 195 320 тысяч тенге;
повышение заработной платы работников организаций в области здравоохранения местных исполнительных органов 103 139 тысяч тенге;
страховые премии (взносы) профессиональной ответственности медицинских работников организаций в области здравоохранения местных исполнительных органов 120 тысяч тенге;
увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций физической культуры и спорта 51 108 тысяч тенге;

туризм және спорт саласында техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға 2 514 мың теңге;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз етуге және өткізуге 94 988 мың теңге;
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыруға 175 712 мың теңге;
табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер қызметкерлерінің жалақысын көтеруге 750 627 мың теңге;
эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге 808 434 мың теңге;
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу 96 562 мың теңге;
халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға 3 312 000 мың теңге.
8. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен 43 587 728 мың теңге сомасында нысаналы даму трансферттер түсімдері көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
"Жайлы мектеп" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде орта білім беру объектілерін салуға 8 248 533 мың теңге;
"Балқаш" туристік-рекреациялық демалыс аймағының инженерлік-коммуникациялық желісін салуға 2 172 485 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға 548 395 мың теңге;
сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға 7 662 092 мың теңге;
жер үсті су ресурстарының сулылығын арттыруға 1 000 000 мың теңге;
газ тасымалдау жүйесін дамытуға 6 856 715 мың теңге;
жылу-энергетика жүйесін дамытуға 3 000 000 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға 5 032 567 мың теңге;

увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования в сфере туризма и спорта 2 514 тысяч тенге;
обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения) 94 988 тысяч тенге;
повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий 175 712 тысяч тенге;
повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений 750 627 тысяч тенге;
проведение противоэпизоотических мероприятий 808 434 тысячи тенге;
проведение идентификации сельскохозяйственных животных 96 562 тысячи тенге;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально-уязвимых слоев населения 3 312 000 тысяч тенге.
8. Учесть, что в областном бюджете на 2024 год предусмотрены поступления целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета в сумме 43 587 728 тысяч тенге, в том числе на:
строительство объектов среднего образования в рамках пилотного национального проекта "Комфортная школа" 8 248 533 тысячи тенге;
строительство инженерно-коммуникационной сети туристско-рекреационной зоны отдыха "Балхаш" 2 172 485 тысяч тенге;
развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры 548 395 тысяч тенге;
развитие системы водоснабжения и водоотведения 7 662 092 тысячи тенге;
увеличение водности поверхностных водных ресурсов 1 000 000 тысяч тенге;
развитие газотранспортной системы 6 856 715 тысяч тенге;
развитие теплоэнергетической системы 3 000 000 тысяч тенге;
развитие транспортной инфраструктуры 5 032 567 тысяч тенге;

облыс орталықтарында инженерлік және көліктік (абаттандыру) инфрақұрылымын дамытуға 2 411 287 мың теңге;
шағын және моноқалаларда бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға 2 600 583 мың теңге;
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға 4 055 071 мың теңге.
14. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте қоршаған ортаны қорғау және объектілерді дамыту жөніндегі іс-шараларды өткізуге 623 454 мың теңге сомасында көзделсін.

развитие инженерной и транспортной (благоустройство) инфраструктуры в областных центрах 2 411 287 тысяч тенге;
реализацию бюджетных инвестиционных проектов в малых и моногородах 2 600 583 тысячи тенге;
развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" 4 055 071 тысяча тенге.
14. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год на проведение мероприятий по охране окружающей среды и развития объектов в сумме 623 454 тысячи тенге.

15. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге және көлік инфрақұрылымын дамытуға 26 231 660 мың теңге сомасында көзделсін.".
2. Көрсетілген шешімнің 1-қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Осы шешім 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Облыстық мәслихаттың төрағасы Г. Тойлыбаева
Жетісу облыстық мәслихатының 2024 жылғы 18 қарашадағы № 23-137 шешіміне қосымша

15. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год на обеспечение функционирования автомобильных дорог и развитие транспортной инфраструктуры в сумме 26 231 660 тысяч тенге.".
2. Приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель областного маслихата Г. Тойлыбаева
Приложение к решению маслихата области Жетісу от 18 ноября 2024 года № 23-137

24 365 157
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
8 623 244
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
7 751 230
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 420 994
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
3 140 983
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
2 176 144
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
1 002 029
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
11 080
261
Облыстың білім басқармасы
871 914
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
556 790
037
Әлеуметтік сауықтандыру
196 492
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
60 938
201
Жетім балаларды және ата-аналарының қамқорынсыз қалған, отбасылық үлгідегі балалар үйлері мен асыраушы отбасыларындағы балаларды мемлекеттік қолдау
57 694
271
Облыстың құрылыс басқармасы
100
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
100
2
Әлеуметтiк көмек
9 422 934
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
9 016 104
003
Мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік қолдау
1 281 880
068
Жұмыспен қамту бағдарламасы
7 734 224
261
Облыстың білім басқармасы
406 830
084
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша білім беру ұйымдарының күндізгі оқу нысанында оқитындар мен тәрбиеленушілерді қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүру түрінде әлеуметтік қолдау
406 830
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
6 318 979
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
6 140 510
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
233 812
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
21 413
018
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру

24 365 157
1
Социальное обеспечение
8 623 244
256
Управление координации занятости и социальных программ области
7 751 230
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 420 994
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
3 140 983
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
2 176 144
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
1 002 029
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
11 080
261
Управление образования области
871 914
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
556 790
037
Социальная реабилитация
196 492
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
60 938
201
Государственная поддержка по содержанию детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в детских домах семейного типа и приемных семьях
57 694
271
Управление строительства области
100
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
100
2
Социальная помощь
9 422 934
256
Управление координации занятости и социальных программ области
9 016 104
003
Социальная поддержка лиц с инвалидностью
1 281 880
068
Программа занятости
7 734 224
261
Управление образования области
406 830
084
Социальная поддержка обучающихся и воспитанников организаций образования очной формы обучения в виде льготного проезда на общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
406 830
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
6 318 979
256
Управление координации занятости и социальных программ области
6 140 510
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
233 812
007
Капитальные расходы государственного органа
21 413
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях

5 554 753
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
5 554 753
050
Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдардың отын сатып алуға шығындарын субсидиялау
4 225 357
081
Елді мекендерді шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жерасты суларына іздестіру-барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
1 329 396
9
Отын-энергетика кешені және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де қызметтер
21 764 943
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
21 764 943
071
Газ тасымалдау жүйесін дамыту
21 764 943
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
35 257 947
1
Ауыл шаруашылығы
30 418 793
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
24 049 223
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
436 833
002
Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау
1 018 630
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
19 689
006
Басым дақылдардың өндірісін дамытуды субсидиялау
6 200 128
008
Cаны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге, карантинді объектілерге қарсы өңдеулер жүргізуге арналған пестицидтердің, биоагенттердiң (энтомофагтардың) құнын субсидиялау
782 762
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
114 190
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс- шаралар
164 914
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
43 341
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
12 655
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
2 070 710
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
3 304 049
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
6 397 000
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
2 403 500
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
1 036 870
059
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау

5 554 753
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
5 554 753
050
Субсидирование затрат энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона
4 225 357
081
Организация и проведение поисково-разведочных работ на подземные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов
1 329 396
9
Прочие услуги в области топливно-энергетического комплекса и недропользования
21 764 943
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
21 764 943
071
Развитие газотранспортной системы
21 764 943
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
35 257 947
1
Сельское хозяйство
30 418 793
255
Управление сельского хозяйства области
24 049 223
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
436 833
002
Субсидирование развития семеноводства
1 018 630
003
Капитальные расходы государственных органов
19 689
006
Субсидирование развития производства приоритетных культур
6 200 128
008
Субсидирование стоимости пестицидов, биоагентов (энтомофагов), предназначенных для проведения обработки против вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности и карантинных объектов
782 762
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
114 190
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
164 914
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
43 341
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
12 655
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
2 070 710
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
3 304 049
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
6 397 000
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
2 403 500
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
1 036 870
059
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов