Алакөл ауданының 2025-2027 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Алакөл аудандық мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 43-1 шешімі
Ескерту. 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 2-тармағына және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес, Алакөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 12 752 560 мың теңге, соның ішінде:
салықтық түсімдер 2 812 810 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 59 488 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 328 357 мың теңге;
трансферттер түсімі 9 551 905 мың теңге, оның ішінде;
2) шығындар 12 752 560 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 155 253 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттік кредиттер 196 600 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 41 347 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге:
қаржылық активтерді сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 155 253 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 155 253 мың теңге:
қарыздар түсімі 196 600 мың теңге;
қарыздарды өтеу 41 347 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 0 теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемдері 635 767 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Үшарал қалалық округіне 0 мың теңге;
Қабанбай ауылдық округіне 19 614 мың теңге;
Бескөл ауылдық округіне 0 мың теңге;
Достық ауылдық округіне 0 мың теңге;
Жағатал ауылдық округіне 25 877 мың теңге;
Жанама ауылдық округіне 29 796 мың теңге;
Көлбай ауылдық округіне 27 256 мың теңге;
Жыланды ауылдық округіне 29 379 мың теңге;
Екпінді ауылдық округіне 38 967 мың теңге;
Теректі ауылдық округіне 27 989 мың теңге;
Тоқжайлау ауылдық округіне 21 715 мың теңге;
Ақжар ауылдық округіне 36 487 мың теңге;
Ырғайты ауылдық округіне 0 мың теңге;
Ақтүбек ауылдық округіне 31 969 мың теңге;
Архарлы ауылдық округіне 36 921 мың теңге;
Жайпақ ауылдық округіне 31 086 мың теңге;
Еңбекші ауылдық округіне 35 835 мың теңге;

О бюджете Алакольского района на 2025-2027 годы
Решение Алакольского районного маслихата области Жетісу от 26 декабря 2024 года № 43-1
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2025 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Бюджетного кодекса Республики Казахстан" и с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Алакольского района РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы 12 752 560 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 2 812 810 тысяч тенге;
неналоговые поступления 59 488 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала 328 357 тысяч тенге;
поступления трансфертов 9 551 905 тысяч тенге, в том числе;
2) затраты 12 752 560 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 155 253 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 196 600 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 41 347 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 155 253 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета
155 253 тысячи тенге:
поступление займов 196 600 тысяч тенге;
погашение займов 41 347 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 0 тенге.
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, села, сельских округов, в сумме 635 767 тысяч тенге, в том числе:
Ушаральский городской округ 0 тысяч тенге;
Кабанбайский сельский округ 19 614 тысяч тенге;
Бескольский сельский округ 0 тысяч тенге;
Достыкский сельский округ 0 тысяч тенге;
Жагатальский сельский округ 25 877 тысяч тенге;
Жанаминский сельский округ 29 796 тысяч тенге;
Кольбайский сельский округ 27 256 тысяч тенге;
Жыландинский сельский округ 29 379 тысяч тенге;
Екпиндинский сельский округ 38 967 тысяч тенге;
Теректинский сельский округ 27 989 тысяч тенге;
Токжайлауский сельский округ 21 715 тысяч тенге;
Акжарский сельский округ 36 487 тысяч тенге;
Ыргайтинский сельский округ 0 тысяч тенге;
Актубекский сельский округ 31 969 тысяч тенге;
Архарлинский сельский округ 36 921 тысяча тенге;
Жайпакский сельский округ 31 086 тысяч тенге;
Енбекшинский сельский округ 35 835 тысяч тенге;

Үшбұлақ ауылдық округіне 34 688 мың теңге;
Қызылащы ауылдық округіне 40 472 мың теңге;
Сапақ ауылдық округіне 33 360 мың теңге;
Қамысқала ауылдық округіне 35 718 мың теңге;
Лепсі ауылдық округіне 30 317 мың теңге;
Ынталы ауылдық округіне 32 563 мың теңге;
Қайнар ауылдық округіне 35 758 мың теңге.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Алакөл ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Ушбулакский сельский округ 34 688 тысяч тенге;
Кызылащинский сельский округ 40 472 тысячи тенге;
Сапакский сельский округ 33 360 тысяч тенге;
Камыскалинский сельский округ 35 718 тысяч тенге;
Лепсинский сельский округ 30 317 тысяч тенге;
Ынталинский сельский округ 32 563 тысяч тенге;
Кайнарский сельский округ 35 758 тысяч тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов в том числе на:
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяются на основании постановления акимата Алакольского района.

43 429
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
600
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
75 254
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
6 606
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
125 402
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
330 139
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
231 536
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
214 431
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
36 397
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
6 700
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
400
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
120 798
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
19 810
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
17 038
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
13 288
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
17 105
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
17 105
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 563 619
1
Тұрғын үй шаруашылығы
301 727
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
301 727
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
301 727
2
Коммуналдық шаруашылық
1 244 392
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 244 392
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
40 836
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру
88 979
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
1 114 577
3
Елді-мекендерді көркейту

43 429
006
Оказание жилищной помощи
600
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
75 254
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
6 606
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
125 402
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
330 139
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
231 536
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
214 431
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
36 397
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
6 700
021
Капитальные расходы государственного органа
400
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
120 798
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
19 810
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
17 038
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
13 288
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
17 105
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
17 105
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 563 619
1
Жилищное хозяйство
301 727
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
301 727
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
301 727
2
Коммунальное хозяйство
1 244 392
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 244 392
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
40 836
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
88 979
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
1 114 577
3
Благоустройство населенных пунктов

51 569
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
51 569
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
67 728
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
67 728
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
67 728
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
6 716
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
6 716
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6 716
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
6 716
6
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1 194 035
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
360 408
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
360 408
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
360 408
2
Әлеуметтік көмек
606 235
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
606 235
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
47 194
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
621
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
79 019
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
7 135
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
125 522
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
346 744
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
227 392
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
210 287
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
38 158
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
7 035
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары

51 569
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
51 569
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
67 728
122
Аппарат акима района (города областного значения)
67 728
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
67 728
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
6 716
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
6 716
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6 716
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
6 716
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 194 035
1
Социальное обеспечение
360 408
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
360 408
005
Государственная адресная социальная помощь
360 408
2
Социальная помощь
606 235
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
606 235
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
47 194
006
Оказание жилищной помощи
621
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
79 019
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
7 135
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
125 522
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
346 744
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
227 392
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
210 287
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
38 158
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
7 035
021
Капитальные расходы государственного органа