"Арнаулы пошта байланысы қызметі қызметкерлерінің нысанды киімінің және Ұлттық пошта операторы жұмыскерлерінің нысанды киімінің (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру қағидаларын, онымен қамтамасыз ету нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 25 шілдедегі № 56 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2024 жылғы 11 қаңтардағы № 14/НҚ бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Арнаулы пошта байланысы қызметі қызметкерлерінің нысанды киімінің және Ұлттық пошта операторы жұмыскерлерінің нысанды киімінің (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру қағидаларын, онымен қамтамасыз ету нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 25 шілдедегі № 56 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14159 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада бекітілген Ұлттық пошта операторының арнаулы пошта байланыс қызметі қызметкерлерінің нысанды киім үлгілерінде:
1-тараудың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Арнаулы байланыс қызметінің жоғары, аға және кіші құрам үшін 5-суретке сәйкес, қара-көк түсті жүннен жуан ілмекпен тоқылған, ұзын жеңді свитер. Жуан ілмекпен тоқылған, былғары алмастырғыштан жасалған шынтақ қаптамалары бар, қара-көк түсті жүннен тоқылған, ұзын жеңді пуловер-свитер. Арнаулы байланыс қызметі жұмыскерлерін суықтан қорғауға арналған. Жеңдерінде – аралас матадан қаптамалар. Свитер жартылай жүннен (жүн құрамы кемінде 70%) ілмектеп тоқылған, қара-көк түсті таралған иірімжіптен жасалған. Тік пішінді. Мойнында V – тәрізді ойындысы бар және екі қабатталған ластик көмкермемен өңделген. Көмкерме ені – 4 сантиметр. Шынтақ тұсында күшейткіш қамтамасы бар бір тігісті қондырылып тігілген жең. Қаптама сопақ пішінді, шынтақ бүгілетін жерге симметриялы орналасқан. Қаптама өлшемі: ұзындығы – 18 сантиметр, ені – 12 сантиметр. Жеңінің төмен жағы мен бұйымның белдігі ені 8 сантиметр болатын қос қабатты тұтас ілмектеп тоқылған ластик резеңкеден жасалған. Иық тігістері тұсында сопақ пішінді күшейткіш қамтамалар сырып тігілген. Өлшемі: ұзындығы – 29-30 сантиметр, ені – 12-15 сантиметр. Бұйымның алдыңғы бөлігінде сол және оң жаңынан фигуралы клапаны бар жапсырма қалта сырып тігілген. Қалтаның төменгі бөлігінде бұрыштары қиылған. Қалта өлшемі (бұйым өлшеміне қарай): ұзындығы – 14 - 16 сантиметр, ені – 13 - 14 сантиметр. Клапан өлшемі: ені – 13 - 14 сантиметр, ортасынан биіктігі - 6 сантиметр, бүйірлері – 4 сантиметр, ұзындығы – 14 сантиметр, ені – 13 сантиметр. Жапсырма қалталардың үстіңгі жағына көк фонда алтын түсті жиекпен жапсырма және алтын әріптермен жазбалар: оң жағында жұмыскерлердің "Айырым белгілері", сол жағында "Қан тобы" тігілген. Жеңдерінің иық тігістері тұсында погон-муфтаны бекіту үшін погондар ендіре тігілген. Погонның ұзындығы өлшеміне қарай 11,0-14,0 сантиметр. Күшейткіш қамтамалар мен фигуралы клапаны бар жапсырма қалталар қара-көк түсті плащ матадан жасалған. Түймелері свитердің жоғарғы жағына түстес пластмассадан жасалған. Свитерге бекіту үшін погонды түймелеуге арналған түймелердің диаметрі 14 миллиметр. Свитердің бөлшектері осьтік сызықтық бойымен симметриялы орналасуы керек. Таңбалау – бұйымның өлшемі мен ұзындығы көрсетілген жазба белгі жағасы мен арқасының қайып тігілген тігісіне ендіре тігіледі, сондай-ақ бұйымды әзірлеуші, атауы, мемлекетаралық немесе ұлттық стандарт, ұзындығы мен өлшемі, материалдың артикулы және шығарылған күні көрсетілген, сол жақ төсінің тігісіне бекітілген тауарлық жазба белгі болады.";
2-тараудың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Үлгілерге 1-қосымшаның 13-суретіне сәйкес қара-көк түсті жүннен жуан ілмекпен тоқылған, ұзын жеңді свитер. Былғары алмастырғыштан жасалған шынтақ қаптамалары бар, қара-көк түсті жүннен жуан ілмекпен тоқылған, ұзын жеңді пуловер-свитер. Арнаулы байланыс қызметі жұмыскерлерін суықтан қорғауға арналған . Жеңдерінде — аралас матадан қаптама. Свитер жартылай жүннен (жүн құрамы кемінде 70%) ілмектеп тоқылған, қара-көк түсті таралған иірімжіптен жасалған. Тік пішінді. Мойнында V – тәрізді ойындысы бар және екі қабатталған ластик көмкермемен өңделген. Көмкерме ені – 4 сантиметр. Шынтақ тұсында күшейткіш қамтамасы бар бір тігісті қондырылып тігілген жең. Қаптама сопақ пішінді, шынтақ бүгілетін жерге симметриялы орналасқан. Қаптама өлшемі: ұзындығы – 18 сантиметр, ені – 12 сантиметр. Жеңінің төмен жағы мен бұйымның белдігі ені 8 сантиметр болатын қос қабатты тұтас ілмектеп тоқылған ластик резеңкеден жасалған. Иық тігістері тұсында сопақ пішінді күшейткіш қамтамалар сырып тігілген. Өлшемі: ұзындығы – 29-30 сантиметр, ені – 12-15 сантиметр. Бұйымның алдыңғы бөлігінде сол және оң жаңынан фигуралы клапаны бар жапсырма қалта сырып тігілген. Қалтаның төменгі бөлігінде бұрыштары қиылған. Қалта өлшемі (бұйым өлшеміне қарай): ұзындығы – 14 - 16 сантиметр, ені – 13 - 14 сантиметр. Клапан өлшемі: ені – 13 - 14 сантиметр, ортасынан биіктігі - 6 сантиметр, бүйірлері – 4 сантиметр, ұзындығы – 14 сантиметр, ені – 13 сантиметр. Жеңдерінің иық тігістері тұсында погон-муфтаны бекіту үшін погондар ендіре тігілген. Погонның ұзындығы өлшеміне қарай 11,0-14,0 сантиметр. Күшейткіш қамтамалар мен фигуралы клапаны бар жапсырма қалталар қара-көк түсті плащ матадан жасалған. Түймелері свитердің жоғарғы жағына түстес пластмассадан жасалған. Свитерге бекіту үшін погонды түймелеуге арналған түймелердің диаметрі 14 миллиметр. Свитердің бөлшектері осьтік сызықтық бойымен симметриялы орналасуы керек. Таңбалау – бұйымның өлшемі мен ұзындығы көрсетілген жазба белгі жағасы мен арқасы қайып тігілген тігіске ендіре тігіледі, сондай-ақ бұйымды әзірлеуші, атауы, мемлекетаралық немесе ұлттық стандарт, ұзындығы мен өлшемі, материалдың артикулы және шығарылған күні көрсетілген, сол жақ төсінің тігісіне бекітілген тауарлық жазба белгі болады.".

О внесении изменений в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 25 июля 2016 года № 56 "Об утверждении образцов, правил ношения, норм обеспечения форменной одеждой сотрудников службы специальной почтовой связи и форменной одеждой (без погон) работников Национального оператора почты"
Приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 января 2024 года № 14/НҚ
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 25 июля 2016 года № 56 "Об утверждении образцов, правил ношения, норм обеспечения форменной одеждой сотрудников службы специальной почтовой связи и форменной одеждой (без погон) работников Национального оператора почты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14159) следующие изменения:
в Образцах форменной одежды сотрудников службы специальной почтовой связи Национального оператора почты, утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
пункт 5 главы 1 изложить в следующей редакции:
"5. Свитер с длинными рукавами темно-синего цвета толстой вязки для высшего, старшего и младшего состава Службы спецсвязи согласно рисунку 5. Пуловер-свитер с длинными рукавами, шерстяной темно-синего цвета, крупной вязки, локтевыми накладками из кожи заменителя. Предназначен для защиты от холода работников Службы специальной связи. На рукавах — накладки из смесовой ткани. Свитер полушерстяной (состав шерсти не менее 70%), вязаный, выполнен из гребенной пряжи темно – синего цвета. Силуэт прямой. Горловина имеет V – образной вырез и обработана котельной ластичной бейкой в два сложения. Ширина бейки – 4 сантиметров. Рукав одношовный втачной с усилительной накладкой в области локтя. Накладка овальной формы, расположена симметрично локтевого сгиба. Размер накладки: длина – 18 сантиметров, ширина – 12 сантиметров. Низ рукава и пояс изделия выполнены двойной цельновязанной ластичной резинкой шириной – 8 сантиметров. В области плечевых швов настрочены усилительные накладки овальной формы. Размер: длина – 29-30 сантиметров, ширина –12-15 сантиметров. На передней части изделия с левой и правой стороны настрочен накладной карман с фигурным клапаном. В нижней части кармана углы срезаны. Размеры кармана (в зависимости от размера изделия): длина – 14 - 16 сантиметров, ширина – 13 - 14 сантиметров. Размеры клапана: ширина – 13 - 14 сантиметров, высота по центру - 6 сантиметров, по бокам - 4 сантиметров. длина - 14 сантиметров, ширина – 13 сантиметров. Сверху над накладными карманами вшиты нашивки на синем фоне золотистой каймой и золотистыми буквами надпись: на правой стороне "Знаки различия", на левой стороне "Группа крови", работников. В области плечевых швов рукавов вшиты погоны для крепления погон-муфта. Длина погон 11,0-14,0 сантиметров в зависимости от размера. Усилительные накладки и нагрудные карманы с фигурным клапаном из плащевой ткани темно – синего цвета. Пуговицы пластмассовые в цвет верха свитера. Пуговицы для застегивания погон на ножке для крепления их к свитеру, диаметром 14 миллиметров. Детали свитера должны быть расположены симметрично относительно осевой линии. Маркировка – ярлык с указанием размера и роста изделия, вшивается в шов стачивания воротника и спинки, а также товарный ярлык, закрепленный шве левой полочки, с указанием изготовителя, наименования изделия, межгосударственного или национального стандарта, роста и размера изделия, артикула материала и даты выпуска.";
пункт 3 главы 2 изложить в следующей редакции:
"3. Свитер с длинными рукавами темно-синего цвета толстой вязки согласно рисунку 13 приложения 1 к Образцам. Пуловер-свитер с длинными рукавами, шерстяной темно-синего цвета, крупной вязки, локтевыми накладками из кожи заменителя. Предназначен для защиты от холода работников Службы специальной связи. На рукавах - накладки из смесовой ткани. Свитер полушерстяной (состав шерсти не менее 70%), вязаный, выполнен из гребенной пряжи темно-синего цвета. Силуэт прямой. Горловина имеет V – образной вырез и обработана котельной ластичной бейкой в два сложения. Ширина бейки – 4 сантиметров. Рукав одношовный втачной с усилительной накладкой в области локтя. Накладка овальной формы, расположена симметрично локтевого сгиба. Размер накладки: длина – 18 сантиметров, ширина – 12 сантиметров. Низ рукава и пояс изделия выполнены двойной цельновязанной ластичной резинкой шириной – 8 сантиметров. В области плечевых швов настрочены усилительные накладки овальной формы. Размер: длина – 29-30 сантиметров, ширина –12-15 сантиметров. На передней части изделия с левой и правой стороны настрочен накладной карман с фигурным клапаном. В нижней части кармана углы срезаны. Размеры кармана (в зависимости от размера изделия): длина – 14 - 16 сантиметров, ширина – 13 - 14 сантиметров. Размеры клапана: ширина – 13 - 14 сантиметров, высота по центру - 6 сантиметров, по бокам - 4 сантиметров, длина - 14 сантиметров, ширина – 13 сантиметров. В области плечевых швов рукавов вшиты погоны для крепления погон-муфта. Длина погон 11,0-14,0 сантиметров в зависимости от размера. Усилительные накладки и нагрудные карманы с фигурным клапаном из плащевой ткани темно – синего цвета. Пуговицы пластмассовые в цвет верха свитера. Пуговицы для застегивания погон на ножке для крепления их к свитеру, диаметром 14 миллиметров. Детали свитера должны быть расположены симметрично относительно осевой линии. Маркировка – ярлык с указанием размера и роста изделия, вшивается в шов стачивания воротника и спинки, а также товарный ярлык, закрепленный шве левой полочки, с указанием изготовителя, наименования изделия, межгосударственного или национального стандарта, роста и размера изделия, артикула материала и даты выпуска.".

2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1-тармақшаның көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрдің м.а
Ә. Тұрысов

2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
2) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктам 1 настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
А. Турысов