Геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуге арналған техникалық жобаларды жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 27 мамырдағы № 299/НҚ бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 213-19) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуге арналған техникалық жобаларды жасау жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Ж. Мәдиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министірлігі
бұйрығымен бекітілген
Геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуге арналған техникалық жобаларды жасау жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуге арналған техникалық жобаларды жасау жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 213-19) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Инструкции по составлению технических проектов на производство геодезических и картографических работ
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 мая 2024 года № 299/НҚ
В соответствии с подпунктом 213-19) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по составлению технических проектов на производство геодезических и картографических работ.
2. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Инструкция по составлению технических проектов на производство геодезических и картографических работ
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по составлению технических проектов на производство геодезических и картографических работ (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 213-19) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – Положение), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501.

2. Нұсқаулықта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) жобалау жұмыстарын орындаушылар (бұдан әрі – орындаушылар) – геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуге арналған техникалық жобаларды (бұдан әрі – техникалық жоба) жасау бойынша жобалау жұмыстарын орындайтын геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілері;
3) жобалау жұмыстарына тапсырыс берушілер (бұдан әрі – тапсырыс берушілер) – техникалық жобаларды жасау жөніндегі жобалау жұмыстарына тапсырыс беретін геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілері;
4) жұмыс көлемдерінің ведомосы – техникалық жобаны іске асыру үшін қажетті материалдардың, жабдықтардың, жұмыстардың және жекелеген қосымша шығындардың тізбесі;
5) смета – аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуге арналған алдағы шығыстардың есебін (жоспарын) білдіретін құжат;
6) техникалық жоба – жоспарланған геодезиялық және картографиялық жұмыстардың мақсаты мен міндеттерін, практикалық маңыздылығы мен орындылығын негіздей отырып, болжамды техникалық жұмыстың мазмұнын, техникалық талаптарын, әдістері мен мерзімдерін қамтитын құжат.
7) техникалық тапсырма – техникалық жобаның мақсатын, құрылымын, қасиеттері мен әдістерін айқындайтын құжат немесе бірнеше құжаттар.
3. Нұсқаулық геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуге арналған техникалық жобаларды жасауға арналған.
4. Геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізу және жылдық, тоқсандық өндірістік және қаржылық жоспарларды әзірлеу үшін бастапқы құжаттар болып табылатын тиісті техникалық жобалар мен сметалар бойынша жүзеге асырылады.
5. Техникалық жоба нақты жұмыс объектісіне жасалады. Жұмыс объектісі деп жұмыстарды жүргізу барысында көзделетін белгілі бір аумақтың аумағы немесе белгілі бір ұзындықтағы трасса.
6. Техникалық жоба объектідегі алдағы жұмыстардың көлемін айқындау және оларды орындау үшін қажетті еңбек, материалдық және ақшалай шығындардың санын белгілеу мақсатында жасалады. Осы көрсеткіштерді алу үшін жобалау-сметалық әдіс қолданылады.
7. Жұмыстарды жобалау процессі жұмыс нысанының физикалық-географиялық ерекшеліктеріне, оны қоршаған инфрақұрылымның дамуына, сондай-ақ осы жұмыстарды орындаушыларда тиісті техникалық, материалдық ресурстардың, экономикалық құралдар мен мүмкіндіктердің болуына байланысты жұмыстарды орындаудың ең ұтымды технологиялық және ұйымдастырушылық нұсқасын әзірлеуден және таңдаудан тұрады.

2. В Инструкции используются следующие термины и определения:
1) уполномоченный орган в сфере геодезии, картографии и пространственных данных (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере геодезии, картографии и пространственных данных;
2) исполнители проектных работ (далее – исполнители) – субъекты геодезической и картографической деятельности, выполняющие проектные работы по составлению технических проектов на производство геодезических и картографических работ (далее – технический проект);
3) заказчики проектных работ (далее – заказчики) – субъекты геодезической и картографической деятельности, заказывающие проектные работы по составлению технических проектов;
4) ведомость объемов работ – перечень материалов, оборудования, работ и отдельных дополнительных затрат необходимых для реализации технического проекта;
5) смета – документ, представляющий собой расчет (план) предстоящих расходов на производство аэросъемочных, геодезических и картографических работ;
6) технический проект – документ, включающий в себя содержание, технические требования, методы и сроки выполнения предполагаемой технической работы с обоснованием цели и задач, практической значимости и целесообразности проведения планируемых геодезических и картографических работ;
7) техническое задание – документ, или несколько документов, определяющих цель, структуру, свойства и методы технического проекта.
3. Инструкция предназначена для составления технических проектов на производство геодезических и картографических работ.
4. Проведение геодезических и картографических работ осуществляется по соответствующим техническим проектам и сметам, которые являются исходными документами для производства работ и разработки годовых, квартальных производственных и финансовых планов.
5. Технический проект составляется на конкретный объект работ. Под объектом работ понимается территория определенной площади или трасса определенной протяженности, на которой предусматривается проведение работ.
6. Технический проект составляется с целью определения объемов предстоящих работ на объекте и установления количества трудовых, материальных и денежных затрат, необходимых для их выполнения. Для получения этих показателей применяется проектно-сметный метод.
7. Процесс проектирования работ заключается в разработке и выборе наиболее рационального технологического и организационного варианта выполнения работ в зависимости от физико-географических особенностей объекта работ, развитости окружающей его инфраструктуры, а также наличия у исполнителей этих работ соответствующих технических, материальных ресурсов, экономических средств и возможностей.

8. Техникалық жобаларды жасау мыналардан құрайды:
1) жобаны құрастыруға таспырма беру (алу);
2) геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жобалау;
3) сметаны құрастыру;
9. Әрбір нысанға оның тұрған жерінің географиялық белгісі бойынша өз атауы мен нөмірі беріледі. Белгілі бір трассаларда немесе магистральдарда орындалатын сызықтық сипаттағы объектілер соңғы пункттердің атауларына сәйкес аталады. Нысанның шифры жұмыс жүргізіліп жатқан қаланың немесе облыстың кодынан, нысан нөмірі мен өз атауынан тұрады, ал жұмыстардың циклдық сипатында – оларды өндіру жылынан құралады.
Жұмыс объектілеріне шифр беру үшін объектінің (республика, облыс, қала) орналасқан аумағы және жұмыстың негізгі түрлері бойынша кодтар осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаның № 1 және № 2 кестелеріне сәйкес белгіленеді.
10. Техникалық жобасы бекітілген нысанда қосымша жұмыстарды жүргізу қажет болған жағдайда, қосымша шифры – "қос." және негізгі жобаның шифры бар қосымша смета құрастырылады.
11. Объектідегі координаттар мен биіктіктерді санау жүйелері, оның геодезиялық және топографиялық зерделенуі және жұмыстарды орындау жөніндегі негізгі техникалық шарттар тапсырыс берушімен келісіледі.
12. Техникалық жобалар, тапсырыс берушіге жобаланған жұмыстар орындалатын жылдың алдындағы қыркүйек айынан кешіктірілмей, қарауға жіберіледі.
Тапсырыс берушіге қабылдауға мөрмен (бар болса) және орындаушының бірінші басшысының қолымен бекітілген техникалық жобалардың алғашқы даналары ұсынылады.
13. Қабылдаудың соңғы кезеңі тараптардың тапсырыс берушінің бірінші басшылары мен орындаушының атынан техникалық жобаларды қабылдау-тапсыру актісіне қол қоюы болып табылады.
2-тарау. Техникалық жобаларды құрастыру тәртібі
14. Техникалық жобаны құрастыру тапсырыс беруші берген жобалау тапсырмасына сәйкес жүргізіледі, онда келесі ақпарат беріледі:
1) жобалауға арналған негіз (тапсырушының өтінімі, бюджеттік бағдарламалар, мемлекеттік тапсырманың шарттары);
2) жобаланатын жұмыстардың мақсаттық міндеттері;
3) жұмыстарды орындаудың шамаланатын әдістері;
4) жобаланатын жұмыстарға негізгі техникалық талаптар;
5) техникалық жобаны құрастыру мерзімі.
15. Техникалық жобалау осы аумақтағы бұрын орындалған геодезиялық және картографиялық жұмыстар, геоморфология, климат, жол және өзен желісі, елді мекендер, аудан экономикасы туралы жоспарланған жұмыстардың учаскелерінде жергілікті жерді және басқа да бастапқы материалдарды геодезиялық және картографиялық зерттеулерді жинаудан басталады.

8. Cоставление технического проекта включает в себя:
1) выдачу (получение) технического задания на составление технического проекта;
2) проектирование геодезических и картографических работ;
3) составление сметы.
9. Каждому объекту присваивается номер и собственное наименование по географическим признакам его расположения. Объектам работ линейного характера, выполняемых по определенным трассам или магистралям, наименования присваиваются по названиям конечных пунктов. Шифр объекта состоит из кода города или области, где проводятся работы, кода основных видов работ, номера объекта и собственного наименования, а при циклическом характере работ – и год их производства.
Коды по территории расположения объекта (республика, область, город) и основных видов работ для присвоения шифра объектам работ устанавливаются согласно таблиц № 1 и № 2 приложения 1 к настоящей Инструкции.
10. При необходимости проведения дополнительных работ на объекте, на который технический проект утвержден, составляется дополнительная смета, имеющая шифр основного проекта и дополнительный шифр "доп.".
11. Системы отсчета координат и высот на объекте, его геодезическая и топографическая изученность и основные технические условия по выполнению работ согласовываются с заказчиком.
12. Технические проекты направляются на рассмотрение заказчику не позднее сентября месяца года, предшествующего планируемому году выполнения запроектированных работ.
Заказчику к приемке представляются первые экземпляры технических проектов, скрепленные печатью (при наличии) и подписью первого руководителя исполнителя.
13. Завершающим этапом приемки является подписание сторонами в лице первых руководителей заказчика и исполнителя акта приҰма-передачи технических проектов.
Глава 2. Порядок составления технических проектов
14. Составление технического проекта производится в соответствии с выданным заказчиком проектным заданием, в котором содержится следующая информация:
1) основание для проектирования (заявка заказчика, бюджетные программы, условия государственного задания);
2) целевое назначение проектируемых работ;
3) предполагаемые методы выполнения работ;
4) основные технические требования к проектируемым работам;
5) сроки составления технического проекта.
15. Техническое проектирование начинается со сбора геодезической и картографической изученности местности на участках планируемых работ и других исходных материалов о ранее выполненных на данной территории геодезических и картографических работах, геоморфологии, климате, дорожной и речной сети, населенных пунктах, экономике района предстоящих работ.

16. Бұрын орындалған геодезиялық, картографиялық және аэрофототүсірілім жұмыстары Ұлттық кеңістіктік деректер қорының, жобаланатын аумақта бұрын орындалған жұмыстар туралы ақпаратты меңгерген қалалардың, елді мекендердің және басқа да ұйымдардың құрылыс, сәулет, жер қатынастары істері жөніндегі басқармаларының (бөлімдерінің) материалдары бойынша зерделенеді.
17. Бастапқы материалдарды зерттеу мен жинауды жүргізу нәтижесінде, техникалық жобаны құрастырушы объект бойынша жинайды:
1) мемлекеттік геодезиялық және нивелирлік торап пункттерінің биіктіктері мен координаттарының каталогтары, сонымен қатар геодезиялық жиілету торап пункттерінің биіктіктері мен координаттарының каталогтары;
2) бұрын орындалған барлық аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың сұлбалары;
3) сапасына баға беру арқылы бұрын орындалған геодезиялық және картографиялық жұмыстар бойынша техникалық есепнамалар;
4) аэрофото ғарыштық түсірілімдердің паспорттары мен материалдары.
18. Жобалау шешімдерінің негіздемесі жеткіліксіз болған кезде, объектідегі геодезиялық және нивелирлік желілердің пункттері мен белгілерінің сақталуын белгілеуден, олардың күйін бағалаудан және осы желілерді қалпына келтіру және жаңғырту жөніндегі алдағы жұмыстардың көлемін анықтаудан тұратын жергілікті жерді (іріктемелі) далалық геодезиялық зерттеу орындалады.
19. Аймақта топографиялық және физикалық-географиялық тексерулер келесі жағдайларда орындалады:
1) тұрғын аудандарда шаруашылық әрекеттердің нәтижесінде болған өзгерулерден аймақтың телімдерін табу және жаңа топографиялық түсірілімді жүргізуді талап ететін тұрақталған аудандарды анықтау үшін;
2) аз қамтылған аудандарда топографиялық карталарды жаңарту кезінде алаңдық немесе маршруттық аэротүсірілім учаскелерін жобалау үшін.
20. Нысанда далалық тексерулердің нәтижелері бойынша аймақта болған өзгерістер туралы нақты мәліметтер берілетін түсініктеме хат құрастырылады және алдағы жұмыстарды ұйымдастыру, олардың көп еңбектілігін анықтау бойынша ұсынымдар келтіріледі. Түсініктеме хатқа бедер мен жағдай өзгерісін енгізумен және басқа да қосымша мәліметтермен топографиялық карталар қоса беріледі. Бұл материалдар техникалық жобаға қоса беріледі.
21. Жобалауға қажетті материалдар мен есептеулердің барлығы техникалық жобада баяндалады.
22. Әзірлік деңгейіне қарай техникалық жобаларды, орындаушының бірінші басшысы ресімдейді және қабылдайды, содан кейін тапсырыс берушіге беріледі, көшірмесі Ұлттық кеңістіктік деректер қорына жіберіледі.
3-тарау. Техникалық жобалардың мазмұны

16. Исполненные ранее геодезические, картографические и аэросъемочные работы изучаются по материалам Национального фонда пространственных данных, управлений (отделов) по делам строительства, архитектуры, земельных отношений городов, населенных пунктов и других организаций, владеющих информацией о ранее выполненных работах на проектируемой территории.
17. В результате проведенного изучения исходных материалов составитель технического проекта собирает по объекту:
1) каталоги координат и высот пунктов и знаков государственных геодезической и нивелирной сетей, а также каталоги координат и высот пунктов геодезических сетей сгущения;
2) схемы всех ранее исполненных аэросъемочных, геодезических и картографических работ;
3) технические отчеты по ранее выполненным геодезическим и картографическим работам с оценкой их качества;
4) паспорта и материалы аэрокосмосъемок.
18. При недостаточности обоснования проектных решений выполняется (выборочное) полевое геодезическое обследование местности, заключающееся в установлении сохранности пунктов и знаков геодезических и нивелирных сетей на объекте, оценке их состояния и определении объемов предстоящих работ по восстановлению и модернизации этих сетей.
19. Топографическое и физико-географическое обследование местности выполняется в следующих случаях:
1) в обжитых районах для выявления участков местности, на которых в результате хозяйственной деятельности произошли большие изменения и требуется проведение новой топографической съемки;
2) в малообжитых районах для проектирования участков площадной или маршрутной аэросъемки при обновлении топографических карт.
20. По результатам полевого обследования объекта составляется пояснительная записка, в которой даются сведения об изменениях на местности изменениях и приводятся рекомендации по организации предстоящих работ и определению их трудоемкости. К пояснительной записке прилагаются топографические карты с нанесенными на них изменениями ситуации и рельефа и другими дополнительными сведениями. Данные материалы прилагаются к техническому проекту.
21. Все материалы и расчеты, необходимые для проектирования, излагаются в техническом проекте.
22. По мере готовности технические проекты оформляются и принимаются первым руководителем исполнителя, затем передаются заказчику, копия направляется в Национальный фонд пространственных данных.
Глава 3. Содержание технических проектов

23. Техникалық жобалар төмендегі негізгі бөлімдерден құрылуы тиіс: жалпы мәліметтер; объектінің физикалық-географиялық сипаттамасы; жылдар бойынша жұмыстарды орындау кестесі; объектінің аэроғарыштық, геодезиялық және картографиялық қамтамасыз етілуі; өндіріс технологиясы және жобаланатын жұмыстардың көлемі; объектідегі ұйымдастыру–жою жұмыстары; жұмыстарды бақылау және қабылдау; объектідегі жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы; есептеу-сметалық бөлігі; қосымшалар.
24. Техникалық жобаның титулдық парағы осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаның № 1 нысанына сәйкес ресімделеді.
25. Жалпы мәліметтерде:
1) негізінде жұмыстар жобаланатын құжаттардың тізбесі (қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілердің атаулары, нөмірлері мен күндері; тапсырыс берушілердің техникалық тапсырмалары мен өтінімдері);
2) нысанның әкімшілік–аймақтық орналасуы, оның ауданы немесе ұзындығы;
3) табиғи көрсеткіштеріндегі көлемдері мен олардың орындалу мерзімінің көрсетілуімен жобаланатын жұмыстар туралы мәліметтер.
Техникалық жобада жобаланатын нысандар мен шектес нысандардың орналасуының, (бар болса) шолу картосұлбасы енгізіледі.
Техникалық жобаны негіздеу үшін қолданылатын құжаттардың көшірмесі оның қосымшасына орналастырылады.
26. Нысанның физикалық-географиялық сипаттамасы, алдағы дала және камеральды жұмыстарды ұйымдастыруға, көп еңбектілігіне, технологиясына тікелей әсер ететін, жұмыс ауданының ерекшеліктері жөнінде түсінік беріуі тиіс. Аймақ туралы мәліметтердің негізгі деректері: топографиялық карталар, ғарыштық және аэросуреттер берілген ауданда бұрынырақ орындалған геодезиялық және картографиялық жұмыстар туралы техникалық есепнамалар; аймақты жобалау алдындағы тексеру материалдары (егер ол жүргізілсе); әдеби-анықтамалық деректер және т.б. болып табылады. Техникалық жобаның осы бөлімінде аймақ және оның нысандарының жобалау материалдарын сандық сипаттамалармен толықтыра алатын мәліметтер ғана орналастырылады.
27. Техникалық жобаны өңдеу кезінде нысанда жұмыстарды жүргізудің сызықтық немесе жүйелі кестесі құрастыралады. Нысанда дала жұмыстарының ұзақтығы үш жылдан, ал камеральды жұмыстары – екі жылдан аспайды. Геодезиялық жұмыстардың көлемдері мен түрлері, нысандардың аудандары көрсетілген мерзімдерге сәйкес регламенттеледі.
28. Жылдар бойынша жұмыстарды орындау кестесі осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаның № 2 нысанына сәйкес толтырылады. Объектідегі дала жұмыстарының ұзақтығы осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасының аудандарындағы қолайлы дала кезеңінің ұзақтығына және осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес, Қазақстан Республикасының су айдындарында жұмыстарды жүргізудің қолайлы кезеңінің ұзақтығына байланысты айқындалады.

23. Технические проекты содержат следующие основные разделы: общие сведения; физико-географическая характеристика объекта; график выполнения работ по годам; аэрокосмическая, геодезическая и картографическая обеспеченность объекта; технология производства и объемы проектируемых работ; организационно-ликвидационные работы на объекте; контроль и приемка работ; охрана труда и техника безопасности при выполнении работ на объекте; расчетно-сметная часть; приложения.
24. Титульный лист технического проекта оформляется в соответствии с формой № 1 приложения 2 к настоящей Инструкции.
25. В общих сведениях отражаются:
1) перечень документов, на основании которых проектируются работы (наименования, номера и даты действующих нормативно-правовых актов; технические задания и заявки заказчиков);
2) административно-территориальное расположение объекта, его площадь или протяженность;
3) сведения о проектируемых работах с указанием объемов в натуральных показателях и сроков их выполнения.
В технический проект прикрепляется обзорная картосхема расположения проектируемого объекта и смежных объектов (при наличии).
Копии документов, используемых для обоснования технического проекта, помещаются в приложении к нему.
26. Физико-географическая характеристика объекта содержит представление об особенностях района работ, непосредственно влияющих на технологию, трудоемкость и организацию предстоящих полевых и камеральных работ. Основными источниками сведений о местности являются: топографические карты, космические и аэроснимки; технические отчеты о ранее выполненных в данном районе геодезических и картографических работах; материалы предпроектного обследования местности (если оно проводилось); литературно-справочные источники. В данном разделе технического проекта помещаются только те данные, которые дополняют материалы проектирования количественными характеристиками местности и ее объектов.
27. При разработке технического проекта составляется линейный или сетевой график производства работ на объекте. Продолжительность полевых работ на объекте не превышает трех лет, а на камеральных – двух лет. Площади объектов, виды и объемы геодезических работ на объектах регламентируются в соответствии с указанными сроками.
28. График выполнения работ по годам заполняется согласно формы № 2 приложения 2 к настоящей Инструкции. Продолжительность полевых работ на объекте определяется в зависимости от продолжительности благоприятного полевого периода в районах Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящей Инструкции и продолжительности благоприятного периода производства работ на водоемах Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.

29. "Нысанның аэроғарыштық, геодезиялық және картографиялық қамтамасыздық" бөлімінің материалдары жобаланатын жұмыстарда оларды қолдану мүмкіндігін бекіту мақсатымен бағаланады, зерттеледі, жиналады. Жобаның осы бөлімінде төмендегілердің болуы тиіс: бұрын орындалған жұмыстардың қысқаша техникалық сипаттамалары; осы жұмыстардың сапасының анализі; орындалған жұмыстарды пайдалану жөніндегі ұсынымдар немесе оларды алып тастаудың себептері; жұмыс түрлері бойынша қамтамасыздық картограммалары.
30. Орындалған жұмыстардың тізбелері осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаның № 1, № 2, № 3, № 4, № 5 және № 6 нысандарына сәйкес хронологиялық тәртіпте оларды жүргізу ретімен құрастырылады. Бұл тізбелерге жаңа жұмыстарды жүргізу кезінде тәжірибелік мәні бар жұмыстар ғана енгізіледі.
31. Нысанның аэроғарыштық, геодезиялық және картографиялық қамтамасыздығының картограммалары материалдарды жинауда жүргізілген нәтижелер бойынша құрастырылады. Жұмыстың әрбір түрі бойынша картограммалар біркелкі масштабта құрастырылады. Оларда орындалған жұмыстардың тізбесіне кірген жұмыстар бейнеленеді. Картограммаларды рәсімдеу үшін фототерім жапсырмалары, өзі жапсырылып көшірілетін бейнелер компьютерлік басып шығарулар пайдаланылады. Картограммалардың форматы жобаланатын топографиялық немесе картографиялық жұмыстардың әрбір трапецияларындағы бейнелерінің есебінен таңдалады. Триангуляциялық, полигонометриялық және нивелирлік жұмыстардың картограммалары сыртқы белгілердің мен центр типтерінің (қада белгілерінің) биіктіктері мен типтерін көрсету арқылы құрастырылады. Тек топографиялық жұмыстарды жобалау кезінде нысан аумағында геодезиялық пункттердің орналасуы мен санын көрсету жеткілікті. Бұл жағдайда картограммада пункттердің орны ғана көрсетіледі, ал триангуляциялық, геодезиялық және нивелирлік желілердің сұлбалары сызылмайды.
32. Нысандардың қамтамасыздық картограммасы мен тізбе түсініктемесінде оларда бейнеленген ақпаратты кеңейтетін, қосымша мәліметтерді: сыртқы белгілердің, геодезиялық пункттердің (нивелирлік белгілердің) жағдайы мен оларды тәжірибеде пайдалану мүмкіндігін; топографиялық карталар мен жоспарлар мазмұнының ескіру деңгейін; шаруашылық іс–әрекет және табиғи себептермен болған, бедердің өзгерістері жөніндегі мәліметтерді (егер бұл мәліметтер жобалау сатысында болса, онда өзгертілген бедерімен мұндай телімдер картограммаларда көрсетіледі) қамтуы тиіс.
33. "Жобаланатын жұмыстардың көлемі мен өндіру технологиясы" бөлімінде жобаланатын нысанда дала және камеральды жұмыстар технологиясының нұсқауын таңдаудың техникалық негіздемесі беріледі, топографиялық карталар мен жоспарлардың мазмұны бойынша геодезиялық өлшеулер мен топографиялық түсірілімдердің дәлдігі және оларды өңдеу бойынша талаптар көрсетіледі. Тапсырылуға тиіс материалдардың тізбесі анықталып, сонымен қатар оларды рәсімдеу мен көбейту бойынша техникалық шарттар белгіленеді. Нысандағы жұмыс кешенінде техникалық жобаны өңдеу кезінде, технология және жобалау бойынша көрсетулер жұмыстың әрбір түрі үшін оларды орындауда технологиялық реттілік тәртібінде беріледі.

29. Материалы для раздела "Аэрокосмическая, геодезическая и картографическая обеспеченность объекта" собираются, изучаются и оцениваются с целью установления возможности их использования в проектируемых работах. Данный раздел проекта содержит: краткие технические характеристики выполненных ранее работ; анализ качества этих работ; рекомендации по использованию выполненных работ или причины их исключения; картограммы обеспеченности по видам работ.
30. Перечни выполненных работ составляются в ведомостях согласно формам № 1, № 2, № 3, № 4, № 5 и № 6 приложения 5 к настоящей Инструкции в порядке их производства в хронологической последовательности. В данные перечни включаются только те работы, которые имеют практическое значение при проведении новых работ.
31. Картограммы аэрокосмической, геодезической и картографической обеспеченности объекта составляются по результатам проведенного сбора материалов. Картограммы по каждому виду работ составляются в едином масштабе. На них отображаются работы, которые вошли в перечни выполненных работ. Для оформления картограмм используются компьютерные распечатки. Формат картограмм выбирается из расчета отображения на них каждой трапеции проектируемых топографических или картографических работ. Картограммы триангуляционных, полигонометрических и нивелирных работ составляются с указанием типов и высоты наружных знаков и типов центров (реперов). При проектировании только топографических работ указывается количество и размещение геодезических пунктов на территории объекта, при этом на картограмме показывается только местоположение пунктов, а схемы геодезической и нивелирной сетей не вычерчиваются.
32. Пояснения к перечню и картограмме обеспеченности объектов должны содержать дополнительные сведения, расширяющие отраженную в них информацию: состояние наружных знаков, центров геодезических пунктов (нивелирных знаков) и возможности их практического использования; степень устарелости содержания топографических карт и планов; данные об изменениях рельефа, вызванных естественными причинами и хозяйственной деятельностью (если эти данные есть на стадии проектирования, то такие участки с измененным рельефом показываются на картограммах).
33. В разделе "Технология производства и объемы проектируемых работ" излагается техническое обоснование выбора варианта технологии полевых и камеральных работ на проектируемом объекте, помещаются требования к точности геодезических измерений и топографических съемок, их обработке, к содержанию топографических карт и планов. Определяется перечень подлежащих сдаче материалов, а также указываются технические условия по их оформлению и размножению. При разработке технического проекта на комплекс работ на объекте указания по проектированию и технологии даются для каждого вида работ в порядке технологической последовательности их выполнения.

34. Техникалық тапсырманы басшылыққа ала отырып, объектіде ірілендірілген процестер бойынша жұмыстардың технологиялық схемасы әзірленеді.
Өндірудің технологиялық сұлбасының ұлғайтылған процестері бойынша әрбір жұмыстардың көлемі төмендегілердей болып анықталады:
1) топографиялық карталар мен жоспарлардағы геодезиялық, гравиметриялық, нивелирлік желілердің барлық элементтерін тікелей жобалау жолымен;
2) нормативті: белгіленген (келісілген) тірек және түсірілім желілерінің жиілігі немесе технологиялық, жобалық нормалардың негізінде; жақтардың, секциялардың, полигондардың және т.с.с белгіленген көлемдері бойынша;
3) техникалық есепнамалар мен каталогтардың мәліметтері бойынша немесе статистикалық мәліметтер бойынша;
4) басқа да технологиялық есептеу жолдарымен;
5) картографиялық материалдар бойынша желілер мен аудандарды өлшеу жолымен.
35. Жобалау қажетті масштабтарда топографиялық карталарын пайдалану арқылы орындалатын келесі іс-қимылдармен орындалады:
1) геодезиялық желілердің, соның ішінде спутниктік геодезиялық желілердің құрылымы мен даму сұлбалары түсіріледі;
2) дәлдік кластарының барлық қажетті нивелирлік желілерінің құрылымының сұлбасы жобаланып, олардың ұзындығы анықталады;
3) аэрофототүсірілім параметрлерінің есебі жүргізіледі;
4) аэрофотосуреттердің жоспарлы-биіктіктің дайындық сұлбасының топографиялық түсірілімде таңдалған әдістерін өңдеу жүзеге асырылады;
5) жобаланатын жұмыстардың көлемі, оларды жүргізудегі қиындық категориялары анықталады;
6) нысандағы жұмыстарды ұйымдастыру және тарату сұлбалары өңделеді.
36. Геодезиялық жұмыстарды жобалаудың нәтижесі техникалық жобаға енгізілетін жобаланған жұмыстар көлемінің ведомосымен спутниктік геодезиялық желілердің, триангуляцияның, полигонометрияның, трилатерацияның, нивелирлеудің сұлбалары болып табылады. Топографиялық карталар мен жоспарларды құрастыру және жаңартудың, топографиялық түсірілімді жобалаудың нәтижесі болып, топографиялық және картографиялық жұмыстар жобасының картасұлбасы және жұмыстар көлемінің ведомостары болып табылады. Жобалау нәтижелері бойынша бұрын орындалған және жобаланған жұмыстар, сонымен қатар нысан шекарасы бойынша түйістірулері көрсетілген картограммалар құрастырылады.
37. Объектідегі жұмыстарды ұйымдастыру және жою нұсқаларын жобалау кезінде мынадай факторлар ескеріледі: объектінің географиялық орналасуы; объектідегі жұмыстар кешені және оларды өндіру тәсілі – шаруашылық, мердігерлік, шарттық; жұмыстар жүргізуге тартылатын кәсіпорын бөлімшелерінің тұрақты орналасқан орындары; бөлімшелердің технологиялық көлікті қоса алғанда, көлік құралдарымен, сондай-ақ байланыс құралдарымен жарақтандырылуы; инфрақұрылымның дамуы жобаланатын жұмыстар ауданы (жол желісі, көлік түрлері, қонақ үй шаруашылығы, сауда желісі); жұмыстардың басталу және аяқталу мерзімдері.

34. Руководствуясь техническим заданием разрабатывается технологическая схема работ на объекте по укрупненным процессам.
Объемы работ по каждому из укрупненных процессов технологической схемы производства определяются:
1) путем непосредственного проектирования всех элементов геодезической, гравиметрической, нивелирной сетей на топографических картах и планах;
2) на основе технологических и проектных норм или заданной (договорной) плотности опорной и съемочной сетей; по заданным размерам сторон, секций, полигонов;
3) по данным технических отчетов и каталогов или по статистическим данным;
4) путем технологических расчетов;
5) путем измерения площадей и линий по картографическим материалам.
35. Проектирование выполняется с использованием топографических карт необходимых масштабов, на которых выполняются следующие действия:
1) наносятся схемы построения и развития геодезических сетей, в том числе спутниковых геодезических сетей;
2) проектируется схема построения линий нивелирования всех необходимых классов точности и определяются их протяженности;
3) проводится расчет параметров аэросъемки;
4) осуществляется разработка под выбранные методы топографической съемки схемы планово-высотной подготовки аэроснимков;
5) определяются объемы проектируемых работ, категорий трудности их производства;
6) разрабатываются схемы организации и ликвидации работ на объекте.
36. Результатом проектирования геодезических работ являются помещаемые в техническом проекте схемы спутниковых геодезических сетей, триангуляции, полигонометрии, трилатерации, нивелирования с ведомостью объемов запроектированных работ. Результатом проектирования топографической съемки, обновления и составления топографических карт и планов являются картосхема проекта топографических и картографических работ и ведомости объемов работ. По результатам проектирования составляются картограммы, на которых показываются проектируемые и ранее выполненные работы, а также сводки по границе объекта.
37. При проектировании вариантов организации и ликвидации работ на объекте учитываются следующие факторы: географическое расположение объекта; комплекс работ на объекте и способ их производства – хозяйственный, подрядный, договорной; места постоянного базирования подразделений предприятия, привлекаемых к производству работ; оснащенность подразделений транспортными средствами, включая и технологический транспорт, а также средствами связи; развитость инфраструктуры района проектируемых работ (дорожной сети, видов транспорта, гостиничного хозяйства, торговой сети); сроки начала и окончания работ.

38. Жоспарланатын еңбек өнімділігін есепке алумен, жұмыстардың орындалу жоспарын жылдар бойынша жасалу және олардың аяқталу мерзімдерін бекіту кезенінде нысанда жұмыстардың орындалуы үшін қажетті материалдардың, жұмыс механизмдер мен технологиялық көліктің (автомобильдердің, жол талғамайтын автомашиналардың, тікұшақтардың, жүзу құралдарының) санына есептеу жүргізіледі.
39. Нысанда ұйымдастыру және тарату жұмыстарын жобалау кезінде өндіру дайындығына төмендегі негізгі шаралар жатқызылады:
1) жұмыс телімдерін топографиялық карталар және басқа да деректер бойынша зерттеу, карталар мен аэрофотоматериалдарды дайындау, оларға жұмыстардың жобасын түсіру, сұлбаларды құрастыру және сызу, жұмыс жобасын құрастыру;
2) құрал-саймандар мен аспаптарды зерттеу және тексеру; тұрақты спутниктік қабылдағыштардың, тұрақты жарық және радиоқашықты қөлшеуіштердің жекеаспаптық айырмашылықтарын анықтау;
3) жұмыстар нысанына көшулер мен кері қайтулар;
4) сол жерде жұмыстарды ұйымдастыру, адамдарға қосымша жөн–жоба беру және оларды қауіпсіз әдістер мен жұмыстарды қабылдауға оқыту;
5) далалық базаларды ұйымдастыру және тарату; стационарлық базаға тасу үшін техникалық құжаттар мен материалдық құндылықтарды, құрал–саймандар мен аспаптарды дайындау;
6) техникалық, қаржылық және материалдық есеп беруді жасау;
7) материалдарды тапсыру.
40. Жетуге жолы қиын және алыс аудандардағы жұмыстардың техникалық жобаларын өңдеу кезінде, көліктің әр түрімен жүк тасудың сұлбасы құрастырылып, сонымен бірге ведомостарда олардың көлемдері есептелінеді. Жобада нысанға жүктердің, көлік құралдарының, жеке құрамды жеткізудің және олардың қайтуының тиімдірек әдістері мен құралдары анықталады. Партиялардың далалық базаларының орналасу орындары айқындалады, жұмыстың барлық кезеңіне олардың саны белгіленеді.
41. "Жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі" бөлімінде Ереженің 15-тармағының 213-23) тармақшасына сәйкес бекітілетін Геодезиялық және картографиялық жұмыстардағы қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес тиісті шаралар мен соларға қатысты шығындар қарастырылады.
42. Техникалық жобаны жасаудың соңғы кезеңі "Бюджет қаражаты есебінен орындалатын аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстардың құнын айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 119/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32220 болып тіркелген) бекітілген әдістемеге сәйкес есептелетін, жұмыстардың сметалық құнын айқындау болып табылады.

38. При разработке плана выполнения работ по годам и установлению сроков их завершения, с учетом планируемой производительности труда, выполняется расчет количества рабочих механизмов и технологического транспорта (бензопил, самоходных и переносных буровых установок, автомобилей, плавательных средств), материалов, необходимых для выполнения работ на объекте.
39. К подготовке производства, организации и ликвидации работ на объекте при проектировании относятся следующие основные мероприятия:
1) изучение участка работ по топографическим картам и другим источникам, подготовка карт и аэрофотоматериалов, перенесение на них проекта работ, составление и вычерчивание схем, составление рабочего проекта;
2) поверки и исследования инструментов и приборов; определение лично-инструментальной разности, постоянных свето- и радиодальномеров, спутниковых приемников;
3) переезды на объект работ и обратно;
4) организация работ на месте, дополнительный инструктаж людей и обучение их безопасным методам и приемам работ;
5) организация и ликвидация полевых баз; подготовка инструментов и приборов, технической документации и материальных ценностей к вывозу на стационарную базу;
6) составление технической, финансовой и материальной отчетности;
7) сдача материалов.
40. При разработке технических проектов на труднодоступные и удаленные районы работ составляется схема грузоперевозок различными видами транспорта, при этом в ведомостях рассчитываются их объемы. В техническом проекте определяются наиболее рациональные способы и средства доставки на объект грузов, транспортных средств, личного состава и их возвращения. Намечаются места размещения полевых баз партий, устанавливается их количество на весь период работ.
41. В разделе "охрана труда и техника безопасности при выполнении работ на объекте" предусматриваются соответствующие мероприятия и связанные с ними затраты в соответствии с Инструкцией по технике безопасности на геодезических и картографических работах, утверждаемой согласно подпункта 213-23) пункта 15 Положения.
42. Завершающим этапом составления технического проекта является определение сметной стоимости работ, рассчитываемой согласно Методике, утвержденной приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 119/НҚ "Об утверждении Методики определения стоимости аэросъемочных, геодезических и картографических работ, выполняемых за счет бюджетных средств" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32220).

4-тарау. Геодезиялық және картографиялық жұмыстарды техникалық жобалау
43. Мемлекеттік геодезиялық торабы (МГТ) елдің басты геодезиялық негізі болып табылады және халық шаруашылығы, ғылым және қорғаныс мүдделерінде келесі негізгі міндеттерді шешу үшін жобаланады:
1) елдің бірыңғай координаттық-уақытша негізін қазіргі талаптар деңгейінде бекіту және сақтау;
2) елдің аумағы мен қоршаған акваторияларын картаға түсіруді геодезиялық қамтамасыз ету;
3) елдің табиғи ресурстарын іздеу және игеруді, әртүрлі кадастрларды, жерді пайдалануды геодезиялық қамтамасыз ету;
4) құрлықтағы, теңіз және әуе навигацияларының құралдарын бастапқы геодезиялық мәліметтермен қамтамасыз ету;
5) жердің гравитациялық өрісінің элементтері мен жер бетінің нүктелер координаттарының уақыт ішіндегі өзгерістерін зерттеу.
44. МГТ жобалау кезінде ғарыштық геодезия әдістерін қолдану, елдің координаттық-уақыттық негізін белгілеу және қолдау міндеттерін шешу, сондай-ақ жалпы жер үсті және өңірлік координаттық-уақыттық негіздер бойынша халықаралық ынтымақтастыққа қатысу көзделеді.
МГТ-ны техникалық жобалау осы ауданда бұрын орындалған барлық геодезиялық жұмыстарды ескере отырып, пункттерді далалық тексеруден және олардың сақталу дәрежесі мен практикалық жарамдылығын анықтағаннан кейін жүргізіледі.
МГТ техникалық моделдеу геометриялық байланыстар мен бастапқы деректердің қателіктерінің әсерін ескеретін математикалық модельдеу әдістері қолданылады. Спутниктік және полигонометриялық желілердің конфигурациясы (қабырғалардың ұзындықтарының, бұрыштардың шамаларының ауытқуы) геодезиялық координаттарды берудің қажетті дәлдігін қамтамасыз етуі тиіс.
45. Техникалық жобада МГТ жобалау нәтижелері бойынша төмендегі мәліметтердің алынуы тиіс: ғаламдық навигациялық жүйелер спутниктерінің байқауы бойынша жұмыстардың көлемі; геодезиялық пункттерді қалпына келтіру және жөндеу (қажет болған кезде) бойынша жұмыстардың көлемі; базистерді өлшеу бойынша жұмыстардың көлемі; 1, 2, 3-топтардың (пункттер саны), 4-сыныптың, 1 және 2-разрядтардың (км) полигонометриясын салу жөніндегі жұмыстардың көлемі; геодезиялық желілерді геометриялық құрудың сипаттамалары, геодезиялық пункттер орталықтарының белгілерін айқындау әдістері; нормативтік-техникалық актілерде көзделген геодезиялық желілерді құруға қойылатын талаптардан ауытқу себептері (егер бар болса); геодезиялық белгілерді салу және орталықтарды төсеу кезінде монтаждау және жер жұмыстарын орындау тәсілі; спутниктік бақылаудың әдістері мен аспаптары; полигонометрия жүрістерінде сызықтардың ұзындығын өлшеуге арналған әдістер мен аспаптар; полигонометриялық жүрістердің жақтарын бағдарлау әдістері; қосымша жұмыстар: бастапқы геодезиялық пункттердің орталықтарын бұзу, бүйірлік пункттерді анықтау.

Глава 4. Техническое проектирование геодезических и картографических работ
43. Создание и развитие государственных геодезических сетей (далее – ГГС) проектируется для решения следующих основных задач:
1) установления и поддержания на уровне современных требований единой координатно-временной основы страны;
2) геодезического обеспечения картографирования территории страны и ее акваторий;
3) геодезического обеспечения землепользования, различных кадастров, разведки и освоения природных ресурсов страны;
4) обеспечения исходными геодезическими данными средств сухопутной, морской и воздушной навигации;
5) изучения изменений во времени координат точек земной поверхности и элементов земного гравитационного поля.
44. При проектировании ГГС предусматривается применение методов космической геодезии, решение задач установления и поддержания координатно-временной основы страны, а также участия в международном сотрудничестве по общеземной и региональным координатно-временным основам.
Техническое проектирование ГГС ведется с учетом всех ранее исполненных геодезических работ в данном районе после полевого обследования пунктов и определения степени их сохранности и практической пригодности.
При техническом проектировании ГГС используются методы математического моделирования, учитывающие влияние геометрических связей и ошибок исходных данных. Конфигурация спутниковых и полигонометрических сетей (колебания длин сторон, величин углов) должна обеспечивать требуемую точность передачи геодезических координат.
45. По результатам проектирования ГГС в техническом проекте отражаются: объем работ по наблюдениям спутников глобальных навигационных систем; объем работ (при необходимости) по ремонту и восстановлению геодезических пунктов; объем работ по измерению базисов; объем работ по проложению полигонометрии 1, 2, 3 классов (число пунктов), 4-го класса, 1 и 2 разрядов (км); характеристики геометрического построения геодезических сетей, методы определения отметок центров геодезических пунктов; причины отклонений от предусмотренных нормативно-техническими актами требований к построению геодезических сетей (если таковые имеются); способ выполнения монтажных и земляных работ при постройке геодезических знаков и закладке центров; методы и приборы спутниковых наблюдений; методы и приборы для измерения длин линий в ходах полигонометрии; методы ориентирования сторон полигонометрических ходов; дополнительные работы: снесение центров исходных геодезических пунктов, определение боковых пунктов.

46. Мемлекеттік геодезиялық желілерді құру және дамыту бойынша жобаланатын жұмыстар көлемдерінің ведомосы осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаның № 1 нысанына сәйкес жасалады.
47. Спутниктік бақылаулар жөніндегі жұмыстарды жүргізудің техникалық жобасында мыналар алдын ала қарастырылады:
1) бақылау бағдарламаларын дайындау;
2) өлшеу құралдарына мерзімдік және технологиялық тексерулер жүргізу;
3) бақылаулар жүргізу;
4) бақылау нәтижелерін математикалық өңдеу;
5) бастапқы және алынған ақпараттарды жинау, тапсыру, сақтау.
Бақылауларды өңдеу кезінде бірыңғай байқау бағдарламаларын әзірлеу (қажет болған жағдайда); байқау материалдарын жинау, жүйелеу және талдау; қажетті бағдарламалық-математикалық қамтамасыз етуді әзірлеу; байқау материалдарын өңдеу және алынған нәтижелерді талдау; техникалық есептерді дайындау көзделеді.
Спутниктік жүйелерді жобалау кезінде бригададағы спутниктік қабылдауыштардың санына қарай нысанда жұмыстарды ұйымдастыруға ерекше мән берген жөн.
48. Егер техникалық жоба өлшеулерді орындаудың жаңа әдістерін қолдануды қарастырса, метрологиялық аттестациясын жоспарлау қажет.
49. Полигонометрия әдетте, жолдардың бойы мен жазық орманды аудандарда құрылыс салынған аумақтарда жобаланады.
Құрылыс салынған аумақтарда полигонометрия пункттерін орнату үшін әдетте, қабырғалық белгілерді қолдануды жобалаған жөн. Салынған аумақтарға жүргізілетін полигонометрияларды жобалауда, бұрын салынған геодезиялық желілердің барлық пункттердің сақталуын тексерудің алдында болады.
Полигонометрияларды жобалау кезінде әрекеттегі нормативтік-техникалық актін алдын ала қарастырылған жүрістердің параметрлерін сақтай отырып, қосымша пункттермен олардың қаттылығын түзу кертпелермен бекітіп, полигонометриялық құрылыстың геометриясына ерекше назар аударған жөн.
1 және 2 класты полигонометриясының ұзын жүрістерін жобалауда, "спутниктік" пункттерді бастапқы қосымша пункттер ретінде қарастыру және бұрыштық және сызықтық өлшеулердің байланысына есептеу жүргізу керек.
Полигонометриялық жұмыстардың жоғары сапасын қамтамасыз ету мақсатында сызықтық және бұрыштық өлшеулерді, сонымен қатар алдын ала ұйымдастыру мен технологиялық есептеулер уақыт аралығында үздіксіз жобаланып, кешенді бригадалар орындауы керек.
50. Геодезиялық жұмыстарды жүргізуге арналған техникалық жобалар полигондарда жүзеге асырылатын үш түрі жобаланады және құрылады: геодинамикалық, техногенді геодезиялық және эталонды астрономиялық–геодезиялық.
Геодинамикалық полигондар (ГДП) жер сілкіністерін алдын ала білдірушілерді табу мақсатында геодезиялық әдістермен жер қыртысының деформацияларын зерттеу үшін және қалаларды сейсмикалық микроаудандастыру үшін жасалады. Жұмыстың бірінші және екінші циклдерін жобалау зерттелетін ауданның тектоникасы мен сейсмикасының ең жаңа мәліметтерімен ғылыми негізделеді. ГДП-да астрономиялық-геодезиялық жұмыстардың кешені жобаланады, ал қатты және жиі жер сілкін тұратын аудандарда аэрофототүсірілімді жобаланады. ГДП-да жоғары дәлдіктегі нивелирлеу, сызықтық-бұрыштық өлшеулер мен спутниктік бақылаулар жобаланады. Нивелирлеу желілері мен базистік жақтар геологиялық опырылулардың айқыш жайылуында жобаланады. Техникалық жобаларда бақылаудың үшінші және келесі циклдарында өлшеулердің қойылуының негізінде, геотектоникамен және болып өткен сейсмикалық құбылыстармен тығыз байланыстағы жер қыртысы деформацияларының алғашқы екі циклдарынан алынған нәтижелерге сараптама жасалады.
Техногенді геодезиялық полигондар (ТГП) антропогендік әсер етудің, карстың, көшкіннің, селдің болған жер қыртысының деформацияларын зерттеу үшін жасалады. ТГП әдетте, ірі қалалардың аумақтарында, кен қазатын бассейндерде (көмір, мұнайгаз), АЭС, СЭС, ЖЭО құрылыс аудандарында, ірі туннельдерде, су шығару (тартып шығару) аудандарында және т.б. жобаланады. Жергілікті міндеттері бар ГДП геодезиялық жұмыстар әдетте, келісім шарттар бойынша орындалады. Болашақтағы ірі инженерлік ғимараттар құрылысының ауданында жер қыртысының қозғалыстарын зерттеу, осы құрылыстардың апатсыз пайдаланылуын қадағалау мақсатында, құрылыс іздеулерін жобалау алдындағы кезеңнен бұрын ұйымдастыру қажет. Геодезиялық жұмыстарды жобалау құрылыс ауданындағы геодинамикалық және тектоникалық жағдайларды зерттеу незінде жасалады.
Эталонды геодезиялық және аэроғарыштық полигондар мен эталондық базистер елдегі барлық геодезиялық жұмыстарды жүргізуде метрологиялық қамтамасыз етілуі үшін жасалады және аспаптар мен аппаратураны, құрал-саймандарды эталондау үшін пайдаланылады. Олардың басты міндеті ― зерттеулер жүргізіп, геодезиялық өлшеу құралдарын тексеру. Техникалық жобаларда, сондай-ақ төмендегілерді жұмыс күйінде ұстау және жасау қарастырылады: аэрофотоаппарат, ғарыштық аппаратураның, гидролокаторлардың, гравиметрлердің, астроно-миялық және триангуляциялық теодолиттердің және т.б. аспаптар мен құрал-саймандарды калибрлеуге арналған өңірлік полигондарды, жарық және радиоқашықтық өлшеуіштерді тексеруге (калибрлеуге) арналған базистерді.

46. Ведомость объемов проектируемых работ по созданию и развитию государственных геодезических сетей составляется согласно форме № 1 приложения 6 к настоящей Инструкции.
47. В техническом проекте производства работ по спутниковым наблюдениям предусматривается:
1) подготовка программ наблюдений;
2) проведение периодической и технологической поверки средств измерений;
3) производство наблюдений;
4) математическая обработка результатов наблюдений;
5) сбор, хранение и передача исходной и полученной информации.
При обработке наблюдений предусматривается разработка (при необходимости) единых программ наблюдений; сбор, систематизация и анализ материалов наблюдений; разработка необходимого программно-математического обеспечения; обработка материалов наблюдений и анализ полученных результатов; подготовка технических отчетов.
При проектировании спутниковых сетей предусматривается организация работ на объекте в зависимости от количества спутниковых приемников в бригаде.
48. При применении новых методик выполнения геодезических измерений планируется их метрологическая аттестация.
49. Полигонометрия проектируется на застроенных территориях вдоль дорог и в залесенных равнинных районах.
Для закрепления пунктов полигонометрии на застроенных территориях следует проектировать применение стенных знаков. Проектированию полигонометрии, прокладываемой на застроенных территориях, предшествует обследование пунктов всех ранее проложенных геодезических сетей.
При проектировании полигонометрии уделяется внимание геометрии полигонометрических построений, укрепляя их жесткость прямыми засечками со вспомогательных пунктов, соблюдая параметры ходов, предусмотренные действующими нормативно-техническими актами.
При проектировании длинных ходов полигонометрии 1 и 2 классов предусматриваются пункты спутниковых сетей в качестве дополнительных исходных пунктов и проводится расчет соотношения угловых и линейных измерений.
В целях обеспечения высокого качества полигонометрических работ линейные и угловые измерения, а также предварительные вычисления организационно и технологически проектируются без разрыва во времени и выполняются комплексными бригадами.
50. Технические проекты на производство геодезических работ осуществляемых на полигонах проектируются и создаются трех видов: геодинамические, техногенные геодезические и эталонные астрономо-геодезические.
Геодинамические полигоны (далее – ГДП) создаются для изучения деформаций земной коры геодезическими методами с целью обнаружения предвестников землетрясений и для сейсмомикрорайонирования городов. Проектирование первого и второго циклов работ научно обосновывается новейшими данными тектоники и сейсмики исследуемого района. На ГДП проектируется комплекс астрономо-геодезических работ, а в районах сильных и частых землетрясений проектируется аэросъемка. На ГДП проектируются высокоточное нивелирование, линейно-угловые измерения и спутниковые наблюдения. Линии нивелирования и базисные стороны проектируются в крест простирания геологических разломов. В обоснование постановки измерений третьего и последующих циклов наблюдений в технических проектах приводится анализ полученных результатов деформаций земной коры из первых двух циклов в тесной связи с геотектоникой и происшедшими сейсмическими явлениями.
Техногенные геодезические полигоны (далее – ТГП) создаются для изучения деформаций земной коры вследствие антропогенных воздействий, карстовых, оползневых, селевых причин. ТГП проектируются на территориях крупных городов, горнодобывающих бассейнов (угольных, нефтегазоносных), в районах строительства АЭС, ГЭС, ТЭЦ, крупных тоннелей, в районах добычи (откачки) воды. Изучение движений земной коры в районах строительства будущих крупных инженерных сооружений необходимо организовать еще в стадии предпроектных строительных изысканий в целях слежения за условиями безаварийной эксплуатации этих сооружений. Проектирование геодезических работ выполняется на основе изучения геодинамических и тектонических условий района строительства.
Эталонные геодезические и аэрокосмические полигоны и эталонные базисы создаются для метрологического обеспечения производства всех геодезических работ и служат для эталонирования инструментов, приборов и аппаратуры. Их основное назначение – проведение исследований и поверки геодезических средств измерений. Техническими проектами при этом предусматривается создание и поддержание в рабочем состоянии: полигонов для калибровки аэросъемочного оборудования, космической аппаратуры, гидролокаторов, гравиметров, астрономических и триангуляционных теодолитов и других приборов и инструментов; базисов для поверки (калибровки) свето- и радиодальномеров.

51. Топографиялық түсірілімдер бойынша жұмыстарды техникалық жобалау кезінде, осы жұмыстарды орындауда негізсіз тоқтатулардың болдырмауына ерекше көңіл бөлген жөн.
Топографиялық түсірілімдердің техникалық жобалаудағы негізгі міндеті аймақтың жеке телімдерінің ерекшеліктерін, сонымен қатар осы жұмыстарды қаржыландырудың жалпы көлемін есепке алатын, нысандағы түсірілім әдістерін немесе олардың үйлесулерін анықтау болып табылады. Экономикалық есептерден басқа, түсірілім технологиясын таңдау кезінде, жұмыстарды орындауға белгіленген мерзімдер мен технологиялық циклдың ұзақтығы ескерілуі тиіс.
Топографиялық түсірілімнің техникалық жобасы жұмыс ауданында бар ірі масштабтағы карталар мен жоспарларды пайдалану арқылы құрастырылады.
Топографиялық түсірілімдер нысандарының шекаралары толық номенклатуралық парақтарда келесі масштабтағы жоспарлар мен карталардың құрастырылуы бойынша қамтамасыз етілетіндей болып жобалануы тиіс.
Топографиялық түсірілімдердің нысандары олардың орналасуы мен жасалу ерекшеліктеріне негізделе отырып, құрлық және акваториялардың топографиялық түсірілімдеріне бөлінеді. Егер бір беттің немесе планшеттің шегінде екі орта да кездессе, онда топографиялық түсірілім біртұтас болып жобаланады.
52. Арнаулы жүктемесі бар топографиялық түсірілімдерді орындауды жобалауға мыналар жатады: түпкілікті таужыныстардың мұз асты бедер бейнесі бар мұз айдындарының топографиялық түсірілімдері; грунттар құрылымының бейнесі бар акваториялар түбінің топографиялық түсірілімдері; жер асты кеңістігінің – шахталардың, үңгірлердің бейнелерімен жер бетінің топографиялық түсірілімдері.
53. Жер асты коммуникациялары түсірілімі: 1:500 – 1:2 000, сирек – 1:5 000, 1:10 000 ірі масштабтарда топографиялық түсірілімдердің негізгі құрамы болып жобаланады. Жер үсті және жер асты инженерлік коммуникациялары мен нысандары карталар мен жоспарларға топографиялық түсірілімдерінің масштабы мен міндеттеріне байланысты түсіріледі.
54. Бедер қимасы кіші (1 метр және одан кем) өсімдікпен жабылған аймақта топографиялық түсірілімді жобалау кезінде: өсімдік аз өсетін мезгілде аэрофототүсірілімді; осындай нысанда стереотопографиялық және құрама әдістердің үйлесуін жобалаған орынды.
55. Топографиялық түсірілімге арналған техникалық жобада түсірілім желісінің нүктелерін орналастырудың үлгілік схемасы көрсетіледі, оның негізінде объектінің бүкіл алаңында жоспарлы және биіктікте даярлау көлемі және белгілердің қажетті таңбалау көлемі нормативтік түрде есептеледі.
56. Нысанда аэрофотосуреттерді дешифрлеу камеральды жолмен жобаланады. Қажет кезде тану белгілерін байланыстыру арқылы қолданылатын, далалық дешифрлеумен толықтырылады. Аэрошолулық дешифрлеу жетуі қиын және жолсыз аудандарда жобаланады және техникалық–экономикалық есептеу жобасына негізделеді.

51. При техническом проектировании работ по топографическим съемкам исключаются необоснованные перекрытия в проведении этих работ.
Основной задачей технического проектирования топографических съемок является определение методов съемки на объекте или их сочетаний, учитывающих особенности отдельных участков местности, а также общих объемов финансирования этих работ. При выборе технологии съемки кроме экономических соображений учитываются заданные сроки исполнения работ и продолжительность технологического цикла.
Технический проект топографической съемки составляется с использованием крупномасштабных карт и планов, имеющихся на район работ.
Границы объектов топографических съемок проектируются таким образом, чтобы обеспечить составление по ним планов и карт последующего масштаба в полных номенклатурных листах.
Объекты топографических съемок, исходя из особенностей их расположения и производства, подразделяются на топографические съемки суши и акваторий. Если в пределах одного листа или планшета встречаются обе среды, то топографическая съемка проектируется как единое целое.
52. К проектированию топографических съемок со специальной нагрузкой относятся: топографические съемки ледников с изображением подледного рельефа коренных пород; топографические съемки дна акваторий с изображением строения грунтов; топографические съемки земной поверхности с изображением подземных пространств – шахт, пещер.
53. Съемка подземных коммуникаций проектируется как составная часть топографических съемок в крупных масштабах: 1:500 – 1:2 000, реже – 1:5 000, 1:10 000. Подземные и подводные инженерные коммуникации, объекты на карты и планы наносятся в зависимости от назначения и масштаба топографических съемок.
54. При проектировании топографической съемки с малыми сечениями рельефа (1 метр и менее) на местности, покрытой растительностью, целесообразно проектировать аэросъемку в период наименьшего развития растительности и сочетание на таком объекте стереотопографического и комбинированного методов.
55. В техническом проекте на топографическую съемку указывается типовая схема размещения точек съемочной сети, на основании которой нормативно подсчитываются объемы плановой и высотной подготовки на всей площади объекта и объемы необходимой маркировки опознаков.
56. Дешифрирование аэроснимков на объекте проектируется камеральным путем. При необходимости проводится полевым дешифрированием, совмещаемым с привязкой опознавательных знаков. Аэровизуальное дешифрирование проектируется в труднодоступных и бездорожных районах и обосновывается в проекте технико-экономическими расчетами.

57. Фотограмметриялық, стереотопографиялық, фотолабораториялық және сызбалық–көркемдеу жұмыстарын техникалық жобалау, технологияны және ұлғайтылған процестердегі жұмыстардың көлемін есептеуді таңдаудан тұрады.
58. Топографиялық түсірілімге техникалық жобада карталар мен жоспарларды басылымға дайындау әдісі көрсетіледі (гравирлеу, сызу, цифрлау).
59. Топографиялық түсірілімге техникалық жобада келесі картограммалардың болуы тиіс: топографиялық-геодезиялық зерделенгендігі; аэрофототүсірілімдік зерделенгендігі; әдістер бойынша жобаланатын топографиялық түсірілім; фотожоспарларды құрастыру.
60. Картографиялық, топографиялық және гидрографиялық мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекара сызықтарының өтуін делимитациялауды, демаркациялауды және тексеруді қамтамасыз ету жобалануы мүмкін геодезиялық және картографиялық жұмыстардың келесі түрлері: Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекара сызығын нақтылау үшін тарихи және қазіргі заманғы картографиялық дереккөздерді зерттеу; мемлекеттік шекара бойымен 1 және 2 разрядты полигонометрияны немесе геодезиялық спутниктік жүйелерді өткізуді қамтамасыз ету үшін мемлекеттік геодезиялық желіні тексеру, қалпына келтіру және қоюлату; мемлекеттік шекара бойымен шекаралық тану бағаналар мен тиісті орталықтар сала отырып, 1 және 2 разрядты полигонометрияны немесе геодезиялық спутниктік жүйелерді өткізу; топографиялық карталарды жаңарту үшін мемлекеттік шекара бойымен маршруттық аэрофототүсірілім; мемлекеттік шекара бойымен 1:25 000 – 1:50 000 масштабтардағы топографиялық карталарды жаңарту, басылымға дайындау және басып шығару.
61. Объектідегі құрлық пен акваторияларды топографиялық түсіру бойынша жобаланатын жұмыстар көлемдерінің ведомосы осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаның № 2 нысанына сәйкес жасалады.
62. Нивелирлеу төмендегідей жобаланады: Қазақстан Республикасының жоғары дәлдіктегі нивелирлік торабын дамытудың жалпы мемлекеттік бағдарламаларын орындау үшін; топографиялық түсірілімдердің биіктік негізделуінің мақсаттары үшін, оларға бекітілген аумақтарда аэрогеодезиялық кәсіпорындардың жұмыстары нақты міндеттерге негізделіп, нивелирлік торапты дамыту; ірі гидротехникалық құрылыстардың салынуымен байланысты жобалық–зерттеу жұмыстары; жоғары дәлдіктегі нивелирлеу; қатты жер сілкіністерінен кейін, бұрын салынған нивелирлеулерді қайталау үшін сонымен қатар елдің сейсмикалық аймақтарында орналасқан кәсіпорындарда, жер қыртысының деформацияларын табу және қада белгілердің биіктіктерін бір дәуірге келтіру үшін жер қойнауын интенсивті өңдеу аудандарында; мемлекеттік нивелирлік желілерін (МНЖ) мемлекеттік деңгей посттарымен байланыстыру үшін; МГЖ пункттерінің центр биіктіктерін анықтау және басқа мақсаттар үшін.

57. Техническое проектирование фотограмметрических, фотолабораторных и чертежно-оформительских, стереотопографических, работ заключается в выборе технологии и подсчете объемов таких работ по укрупненным процессам.
58. В техническом проекте на топографическую съемку указывается метод подготовки карт и планов к изданию (гравирование, вычерчивание, цифрование).
59. Технический проект на топографическую съемку содержит следующие картограммы: топографо-геодезической изученности; аэросъемочной изученности; проектируемой топографической съемки по методам; составления фотопланов.
60. Для целей картографического, топографического и гидрографического обеспечения делимитации, демаркации и проверки прохождения линии государственной границы Республики Казахстан могут проектироваться следующие виды геодезических и картографических работ: изучение исторических и современных картографических источников для уточнения линии государственной границы Республики Казахстан; обследование, восстановление и сгущение государственной геодезической сети для обеспечения проложения вдоль государственной границы полигонометрии 1 и 2 разрядов или геодезических спутниковых сетей сгущения; проложение вдоль государственной границы полигонометрии 1, 2 разрядов или геодезических спутниковых сетей сгущения с закладкой соответствующих центров и установкой опознавательных пограничных столбов; маршрутная аэросъемка вдоль государственной границы для обновления топографических карт; обновление, подготовка к изданию и издание топографических карт масштабов 1:25 000 и 1:50 000 вдоль государственной границы.
61. Ведомость объемов проектируемых работ по топографической съемке суши и акваторий на объекте составляется согласно формы № 2 приложения 6 к настоящей Инструкции.
62. Нивелирование проектируется во исполнение общегосударственных программ развития высокоточной нивелирной сети Республики Казахстан; для развития нивелирной сети; для целей высотного обоснования топографических съемок; проектно-изыскательских работ, связанных со строительством крупных гидротехнических сооружений; регулярного повторения высокоточных нивелировок; для повторения ранее проложенных нивелировок после сильных землетрясений, а также в районах интенсивной разработки недр для выявления деформаций земной коры и приведения высот реперов к одной эпохе; для связи государственной нивелирной сети (далее – ГНС) с государственными уровенными постами; для определения высот центров пунктов ГГС.

63. І және ІІ класты нивелирлеуін жобалау кезінде басты нивелирлік торапты (БНТ) жаңарту, жер бетінің деформацияларын зерттеу және басты биіктік негіздің (ББН) қада белгілерін бір дәуірге жатқызу; І және ІІ класты полигондарындағы жол бергісіз үйлеспеушіліктерді жоюдың ұзақ мерзімді мәселелерін шешуден бастау қажет.
Жер қыртысының қазіргі заманғы тік қозғалыстар картасын құрастыру тікелей өлшенген жоғарылаулар бойынша және қайталанған нивелирлеуді оның негізінде үнемі толықтыру, елдің нивелирлік торабының кезекті теңестіруге дайындығын қоса алғанда, нивелирлеудегі жұмыстардың негізгі құрамы болып табылады.
64. ІІІ және IV класты дәстүрлі нивелирлеу (ГЛОНАСС) жүйелерін қолданып, түсірілім нысандары бойынша топографиялық түсірілімдердің биіктік негіздеуін тікелей қамтамасыз ету мақсатымен жобаланады.
65. Объектіде реперлерді нивелирлеу және төсеу бойынша жобаланатын жұмыстар көлемдерінің ведомосы осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаның № 3 нысанына сәйкес жасалады.
66. Гравиметриялық жұмыстарды техникалық жобалау кезінде, жергілікті жерде гравиметриялық пункттерді бекітуге және центрлерді үйлестіру мен бұрын жасалған пункттерді гравиметриялық пункттермен байланыстыру жобаланады.
67. Гравиметриялық жұмыстарға арналған техникалық жобаларда техникалық есептерді, гравиметриялық карталарды, гравиметриялық пункттердің каталогтарын жасай отырып, барлық өлшемдердің толық математикалық өңдеу көзделеді.
68. Жаңа топографиялық түсірілімдер бойынша ірірек масштабтардағы топографиялық карталар мен жоспарларды құрастыру немесе жаңартылған карталар мен жоспарлар бойынша кәсіпорында жұмыстарды техникалық жобалау кезіндегі қазіргі дәрежесі бойынша ең жоғары деңгейде келесі масштабты қатардағы картографиялық ақпаратты қолдау болып табылады. Осы мақсатпен техникалық жобаларда карта құрастыруды өндіру барысындағы карталар мен жоспарлар мазмұнының ескіруінің алдын алу үшін (минимумға дейін қысқарту), карта құрастыру жұмыстарын жүргізудің қысқа мерзімі қарастырылады.
Техникалық жобаларда ашық пайдалану үшін Қазақстан Республикасының жеке өңірлері мен облыстарында 1:200 000 – 1:1 000 000 масштабтардағы карталарды құрастыруды қарастырылады.
69. Геодезиялық желілерді салу және жаңарту кезінде орындалған далалық өлшеулердің нәтижелері математикалық өңдеуден өтеді (есептеледі). Есептеулер далалық, бастапқы және аяқтайтын – теңдеулер болып бөлінеді. Далалық есептеулер дәлдік шектерінен алынған өлшеу нәтижелерінің сәйкестігін тексеру мақсатымен, нысанда жұмыстарды өндіру барысында орындалады.
Алғашқы есептеулерді жобалаудың мақсаты, берілген нысанның шегіндегі геодезиялық өлшеулерді камеральды өңдеу, олардың дәлдігін бағалау, геодезиялық мәліметтердің автоматтандырылған банктерінде және дәстүрлі түрде сақтау үшін, алынған ақпараттарды тексеру және дайындау болып табылады. Есептеу жұмыстары координаттары қолданыстағы каталогтарда берілген пункттердің желілеріне оларды енгізу арқылы геодезиялық желілердің теңесуін жобалаумен аяқталады.
Дала жұмыстары аяқталғаннан кейін орындалатын есептеулер тиісті нысандар бойынша жобаланады. Олардың міндеті талдау әдістерімен орындалатын, кеңістіктік фототриангуляциялау нүктелері мен жоспарлы–биіктік тану белгілерін, түсіру негіздемесі мен жиілету желілерін, мемлекеттік геодезиялық желілердің белгілері мен пункттерінің биіктіктері мен жұмыс координаттарының есептелуін, далалық өлшеулердің бақылауын жүзеге асырудан құралады.

63. При проектировании нивелирования I и II классов необходимо исходить из решения долгосрочных задач обновления ГНС, изучения деформаций земной поверхности и отнесения отметок реперов главной высотной основы (далее – ГВО) к одной эпохе; устранения недопустимых невязок в полигонах I и II классов.
Составление карты современных вертикальных движений земной коры по непосредственно измеренным превышениям и регулярное пополнение ее на основе повторного нивелирования является составной частью работ по нивелированию, включая подготовку к очередному уравниванию нивелирной сети страны.
64. Традиционное нивелирование III и IV классов или с применением систем глобальных навигационных спутниковых систем (далее – ГНСС) проектируется с целью непосредственного обеспечения высотного обоснования топографических съемок по съемочным объектам.
65. Ведомость объемов проектируемых работ по нивелированию и закладке реперов на объекте составляется согласно формы № 3 приложения 6 к настоящей Инструкции.
66. При техническом проектировании гравиметрических работ проводится проектирование закрепления гравиметрических пунктов на местности, совмещения центров и связи ранее созданных пунктов с гравиметрическими пунктами.
67. В технических проектах на гравиметрические работы предусматривается полная математическая обработка всех измерений с составлением технических отчетов, гравиметрических карт, каталогов гравиметрических пунктов.
68. При техническом проектировании работ по составлению топографических карт и планов по новым топографическим съемкам более крупных масштабов или обновленным картам и планам является поддержание картографической информации последующего масштабного ряда на самом высоком уровне по степени своей современности. Для этого предусматриваются короткие сроки проведения картосоставительских работ, чтобы предотвратить (свести к минимуму) старение содержания карт и планов в процессе производства.
Для открытого пользования в технических проектах предусматривается составление карт в масштабах 1:200 000 – 1:1 000 000 на области и отдельные регионы Республики Казахстан.
69. Результаты полевых измерений, выполненных при построении и модернизации геодезических сетей, подвергаются математической обработке (вычислениям). Вычисления подразделяются на полевые, предварительные и завершающие – уравнительные. Полевые вычисления выполняются в процессе производства работ на объекте с целью проверки соответствия полученных результатов измерений допускам точности.
Целью проектирования предварительных вычислений является камеральная обработка геодезических измерений в пределах данного объекта, оценка их точности, проверка и подготовка полученной информации для хранения в автоматизированных банках геодезических данных и в традиционном виде. Завершаются вычислительные работы проектированием уравнивания геодезических сетей путем вставки их в систему пунктов, координаты которых даны в действующих каталогах.
Вычисления, выполняемые после завершения полевых работ, проектируются по соответствующим объектам. Их назначение состоит в осуществлении контроля полевых измерений, вычисления рабочих координат и высот пунктов и знаков государственных геодезических сетей, сетей сгущения и съемочного обоснования, планово-высотных опознаков и точек пространственного фототриангулирования, выполняемого аналитическими методами.

70. Техникалық жобаларда есептеу жұмыстарында техникалық есепнамалар мен сұлбаларды құрастыру қарастырылады. Елдің басты биіктік негізі мен астрономиялық-геодезиялық желіні теңестіру бойынша есептеу жұмыстары ғылыми-техникалық есепнамаларды құрастырумен аяқталады.
71. Геодезиялық желілерді теңестірудің ұйымдық-техникалық әдістері, желілерді теңестірудің мазмұны мен ұсыну үлгілері нақты техникалық жобаның әрқайсысында анықталады. Геодезиялық пункттер координаттарының каталогтары мен ғылыми–техникалық есепнамаларды құрастыру жұмыстың әрбір нысаны бойынша жобаланады.
72. Желілерді теңестіру мен өлшеу нәтижелерін, геодезиялық пункттердің координаттарын және МГТ басқа да сандық сипаттамаларын, сонымен қатар желілердің геометриясы, геодезиялық белгілер мен центр типтері туралы ақпараттарды Ұлттық кеңістіктік деректер қорына тұрақты сақтауға тапсырылады.
73. Мемлекеттік Геодезиялық желілердің пункттері мен белгілерін тексеру және қалпына келтіру: оларды мерзімді түгендеу, жергілікті жерде сақталуын айқындау және пункттердің орталықтарын қалпына келтіру және оларды координаттар мен биіктіктердің материалдық тасымалдаушылары ретінде сыртқы ресімдеу мақсатында; техникалық жобаларда жаңа топографиялық түсірілімдер жүргізу кезінде қолданыстағы геодезиялық желілерді одан әрі қалыңдату және дамыту жөніндегі жұмыс көлемдерін негіздеу үшін жобаланады.
74. Мемлекеттік геодезиялық желілердің жоспарлы пункттерін тексеру, нысанда топографиялық карталар мен жоспарларды жаңарту мақсатымен далалық маршрутты дешифрлеуді жүргізу кезінде жобаланады (маршрутты дешифрлеу кезіндегі жұмыс құрамыда қарастырылған).
75. Мемлекеттік геодезиялық желілердің биіктік пункттерін тексеру мен қалпына келтіру, нысанда нивелирлеу жұмыстарының құрамында жобаланады.
76. Цифрлық топографиялық карталар мен жоспарларды жаңарту бойынша жұмыстардың басталуын жобалау аэроғарыштық түсірілім жұмыстарын орындау уақытымен байланысты.
77. Топографиялық карталарды жаңартуды жобалау 1:1 000 000 дейінгі масштабты қатардың барлығын қамтиды. Сонымен қатар топографиялық карталарды жаңарту нысандары жаңартудың мерзімділігін есепке алу арқылы 1:200 000 масштабтағы карталардың жиектемелері бойынша жобаланады.
78. Бастапқы масштабтағы топографиялық карталарды жаңарту жаңарту жұмыстары басталғанға дейін, кемінде бір жыл бұрын орындалатын аэрофототүсірілім немесе космофототүсірілім материалдары бойынша жобаланады.
79. Нысанда топографиялық карталардың масштабты қатарын жаңарту жөніндегі жұмыстардың жалпы көлемі номенклатуралық парақтардағы әрбір масштаб бойынша анықталады.

70. В технических проектах на вычислительные работы предусматривается составление схем и технических отчетов. Вычислительные работы по уравниванию астрономо-геодезической сети и главной высотной основы страны завершаются составлением научно-технических отчетов.
71. Организационно-технические методы уравнивания геодезических сетей, содержание и формы представления уравнивания сетей определяются в каждом конкретном техническом проекте. Составление научно-технических отчетов и каталогов координат геодезических пунктов проектируется по каждому объекту работ.
72. Результаты измерений и уравнивания сетей, координаты геодезических пунктов, другие количественные характеристики ГГС, а также информация о геометрии сетей, типах геодезических знаков и центров передаются на постоянное хранение в Национальный фонд пространственных данных.
73. Обследование и восстановление пунктов и знаков государственных геодезических сетей проектируется: с целью их периодической инвентаризации, определения сохранности на местности и восстановления центров пунктов и их внешнего оформления как материальных носителей координат и высот; для обоснования в технических проектах объемов работ по дальнейшему сгущению и развитию существующих геодезических сетей при производстве новых топографических съемок.
74. Обследование плановых пунктов государственных геодезических сетей проектируется при проведении полевого маршрутного дешифрирования на объекте с целью обновления топографических карт и планов (предусматривается в составе работ при маршрутном дешифрировании).
75. Обследование и восстановление высотных пунктов государственных геодезических сетей проектируется в составе нивелирных работ на объекте.
76. Проектирование начала работ по обновлению цифровых топографических карт и планов увязывается со временем выполнения аэрокосмосъемочных работ.
77. Проектирование обновления топографических карт охватывает весь масштабный ряд до 1:1 000 000 включительно. При этом объекты обновления топографических карт проектируются по рамкам карт масштаба 1:200 000 с учетом периодичности обновления.
78. Обновление топографических карт исходного масштаба проектируется по материалам аэросъемки или космосъемки, выполняемых не ранее, чем за один год до начала работ по обновлению.
79. Общий объем работ по обновлению масштабного ряда топографических карт на объекте определяется по каждому масштабу в номенклатурных листах.

80. Объектіде топографиялық карталар мен жоспарларды жаңарту және басып шығаруға дайындау бойынша жобаланатын жұмыстар көлемдерінің ведомосы осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаның № 4 нысанына сәйкес жасалады.
81. Аэрофототүсірілім жұмыстың дербес түрі ретінде топографиялық карталар мен жоспарларды жаңарту және жасау үшін жобаланады.
Объектіде аэрофототүсірілім жобасына есептеу осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаның 5-нысанына сәйкес жүргізіледі.
82. Инженерлік-геодезиялық жұмыстар мынадай түрлер бойынша жобаланады:
1) жол-транспорттық құрылыс кезінде: автомобиль және темір жолдарды салу және жобалауды геодезиялық қамтамасыз ету; көпірдің өту жолдарындағы геодезиялық жұмыстар; ЭЖЖ мен торапты құбыр жүргізулерді бөлу және топографиялық түсірілімдер; әуежайларды салу және іздестіру кезіндегі геодезиялық жұмыстар;
2) қалалық-өнеркәсіптік кешендерде: өнеркәсіптік алаңдардағы бөлу жұмыстары мен топографиялық түсірілімдер; конструкциялар мен өнеркәсіптік жабдықтарды салыстыра тексеру және орнату; елді мекендердің құрылысы мен жоспарлау жобаларын белгілеп шығу;
3) гидротехникалық құрылыстарда және мелиоративті салу кезінде: гидротехникалық құрылыстарды салу және жобалауға арналған геодезиялық жұмыстар; бөгендердің, мелиоративті жүйелер мен торапты каналдардың жобалық мәліметтерін жергілікті жерге шығару; су желілеріның құрылысы кезіндегі геодезиялық жұмыстар;
4) жоғары дәлдіктегі инженерлік-геодезиялық және фотограмметриялық жұмыстарда құрылыстар мен прецизионды жүйелерді пайдалану және монтаждау, салу кезінде: элементар бөлшектерді жылдамдатқыш радиоантенналық жүйелерді; радиотехникалық және лазерлік құрылғыларды; өнеркәсіпті конвейерлік жүйелерді және т.б.
83. Инженерлік-геодезиялық жұмыстарға жобалау-сметалық құжаттама Тапсырыс беруші мен жұмыстарды орындаушы арасында келісілген техникалық шарттар негізінде жасалады.
Инженерлік-геодезиялық және маркшейдерлік жұмыстарда техникалық жоба, әдетте басты үш бөлімнен тұрады:
1) техникалық шарттар;
2) жұмыстық техникалық жоба;
3) жұмыс сметалары.
84. Геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жобалау жылдық бағдарламалар бойынша жүзеге асырылады. Бағдарлама тапсырыс беруші мен орындаушы арасындағы келісімге сәйкес құрастырылатын жобалық жұмыстардың күнтізбелік жоспарынан, келесі жылға геодезиялық және картографиялық жұмыстардың өндірістік жоспарының жобасынан, жұмысқа өтінімдерден құралады.
Жобалық-алдын ала барлау жұмыстарына шығыс сметалары құрастырылады.
Бағдарлама мен смета орындаушының жобалық жұмыстарының жоспарын анықтауға байланысты, өзгертулер тиісті негізделсе бір жыл ішінде қайта қарастырылады.
Жобалық-алдын ала барлау жұмыстарының бағдарламасы мен сметасы техникалық жобалардың өңделуін, нысандардың геодезиялық және картографиялық зерделенген материалдарын жүйелендіру мен жинау шығындарын, алдағы жұмыстарды жобалауға қажетті көлемде аймақты геодезиялық және картографиялық тексерудің шығындарын қарастырады.
Жобалық-сметалық жұмыстар бағдарламасының қосымшасына мыналар енгізіледі:

80. Ведомость объемов проектируемых работ по обновлению и подготовке к изданию топографических карт и планов на объекте составляется согласно формы № 4 приложения 6 к настоящей Инструкции.
81. Аэросъемка проектируется для создания и обновления топографических карт и планов как самостоятельный вид работ.
Расчет к проекту аэросъемки на объекте производится согласно форме 5 приложения 6 к настоящей Инструкции.
82. Проектирование инженерно-геодезических работ проводится по следующим видам:
1) при дорожно-транспортном строительстве: геодезическое обеспечение проектирования и строительства автомобильных и железных дорог; геодезические работы на мостовых переходах; топографические съемки и разбивка магистральных трубопроводов и линий электропередач; геодезические работы при изысканиях и строительстве аэропортов;
2) на промышленно-городских комплексах: топографические съемки и разбивочные работы на промышленных площадках; установка и выверка конструкций и промышленного оборудования; вынос в натуру проектов планировки и застройки населенных пунктов;
3) на гидротехнических сооружениях и при мелиоративном строительстве: геодезические работы для проектирования и строительства гидротехнических сооружений; вынос на местность проектных данных водохранилищ, мелиоративных систем и магистральных каналов; геодезические работы при строительстве гидроузлов;
4) на высокоточных инженерно-геодезических и фотограмметрических работах при строительстве, монтаже и эксплуатации прецизионных систем и сооружений: радиоантенных систем, ускорителей элементарных частиц; радиотехнических и лазерных устройств; промышленных конвейерных линий.
83. Проектно-сметная документация на инженерно-геодезические работы составляется на основании технических условий, согласованных между заказчиком и исполнителем работ.
Технический проект на инженерно-геодезические работы состоит из трех основных частей:
1) технических условий;
2) рабочего технического проекта;
3) сметы работ.
84. Проектирование геодезических и картографических работ осуществляется по годовым программам. Программа состоит из календарного плана проектных работ, составляемого в соответствии с договором между заказчиком и исполнителем, проектом производственного плана геодезических и картографических работ на следующий год, заявок на работы.
На проектно-рекогносцировочные работы составляется смета затрат.
Программа и смета пересматриваются в течение года в связи с уточнением плана проектных работ исполнителя при надлежащим обосновании изменений.
Программой и сметой проектно-рекогносцировочных работ предусматриваются затраты на геодезическое обследование местности в объемах, необходимых для проектирования предстоящих работ, затраты на сбор и систематизацию материалов геодезической и картографической изученности объектов, разработку технических проектов.
В приложении к программе проектно-сметных работ помещаются:

1) тиісті масштабтар мен графтау бланкті карталарда жұмыстардың жобаланатын нысандарын орналастыру картограммасы;
2) далалық геодезиялық тексеруге тиіс нысандарды орналастыру картограммасы;
3) техникалық жобалар мен сметаларды өңдеу графигі.
85. Акваториялар мен құрлықтардың топографиялық түсірілімдерін жобалау кезінде теңіздерде және ішкі су айдындарында Геодезиялық жұмыстарды жүргізудің барлық ерекшеліктерін ескере отырып, оларға жақындаудың бірлігі қамтамасыз етіледі. Жобаланатын жұмыстардың технологиясы бөлімінде алынған кескіндерді фотокартаға кейіннен электрондық-оптикалық түрлендіре отырып, бүйірлік қарау сонарларын пайдалану мүмкіндігін ескеретін жүргізудің заманауи әдістерін көрсете отырып, қайраңды топографиялық түсіру әдістемесі негізделеді. Бұл бөлімде түсірілімдердің дәлдігіне қойылатын техникалық талаптар көрсетіледі, жұмыстарды жүргізу кезінде басшылыққа алынуы тиіс қолданыстағы нормативтік-техникалық актілер тізбеленеді.
Эхолоттарды қолдану кезінде ақпаратты тіркеудің автоматтандырылған жүйелерін электронды тасымалдағыштарға жаза отырып енгізу, оларды картографиялаудың автоматтандырылған жүйесінде электрондық есептеу машиналарында одан әрі өңдеу жобаланады.
Техникалық жобада акваторияларда жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету және экономикалық тиімділігін арттыру мақсатында ұйымдық-техникалық шараларды жасау әзірленеді.
86. Аймақтың цифрлық топографиялық карталары мен жоспарларын жасау кезінде растрлы сканирлеу технологияларын қолдану арқылы төмендегі негізгі процестердің орындалуын жобалайды:
1) аймақтағы цифрлық топографиялық картаның (жоспардың) номенклатуралық парағы үшін бастапқы картографиялық материалдарды дайындау;
2) штрихтар массивін алу (тұрақты сақталатын диапозитивтерді сканирлеу), сканирлеуді бақылау;
3) топографиялық картаның номенклатуралық парағының цифрлық картографиялық ақпаратын редакциялау, редакциялауды корректрлеу;
4) топографиялық картаның номенклатуралық парағының цифрлық картографиялық ақпаратын редакциялау (жергілікті жердің топографиялық картасының номенклатуралық парағының дерекқорын редакциялау), редакциялауды түзету;
5) көршілес карта парақтарының сандық картографиялық ақпаратының қысқаша мазмұны (жергілікті жердің топографиялық картасының номенклатуралық парағының мәліметтер базасының қысқаша мазмұны), қысқаша мазмұнын бақылау;
6) цифрлық топографиялық картаның номенклатуралық парағының материалдарын дайындау және оларды ұлттық кеңістіктік деректер қорына беру.
Бұл ретте графикалық картографиялық ақпаратты цифрлық нысанға түрлендіру үшін бірыңғай ақпараттық-терминологиялық негізмен, мәліметтер базасын басқару жүйесімен және ақпаратты өңдеу технологиясымен біріктірілген бағдарламалық кешендер жиынтығы, сондай-ақ негізгі техникалық құралдар – электрондық-есептеу машиналары, сканерлер, плоттерлер пайдаланылады.

1) картограмма размещения проектируемых объектов работ на бланковых картах соответствующих масштабов и разграфки;
2) картограмма размещения объектов, подлежащих полевому геодезическому обследованию;
3) график разработки технических проектов и смет.
85. При проектировании топографических съемок акваторий и суши обеспечивается единство подхода к ним с учетом всех особенностей производства геодезических работ на морях и внутренних водоемах. В разделе технологии проектируемых работ обосновывается методика топографической съемки шельфа с указанием современных методов проведения, учитывающих возможности использования гидролокаторов бокового обзора с последующим электронно-оптическим преобразованием полученных изображений в фотокарту. В данном разделе указываются технические требования к точности съемок, перечисляются действующие нормативно технические акты, которыми следует руководствоваться при производстве работ.
При применении эхолотов проектируется внедрение автоматизированных систем регистрации информации с записью на электронные носители с дальнейшей их обработкой на электронных вычислительных машинах в автоматизированной системе картографирования.
В техническом проекте разрабатываются организационно-технические мероприятия в целях повышения экономической эффективности и обеспечения безопасности работ на акваториях.
86. При создании цифровых топографических карт и планов местности с применением растр-сканирующих технологий проектируют выполнение следующих основных процессов:
1) подготовка исходных картографических материалов для создания номенклатурного листа цифровой топографической карты (плана) местности;
2) получение массива штрихов (сканирование диапозитивов постоянного хранения), контроль сканирования;
3) преобразование картографической информации номенклатурного листа топографической карты из графической в цифровую форму (цифрование), корректура цифрования;
4) редактирование цифровой картографической информации номенклатурного листа топографической карты (редактирование базы данных номенклатурного листа топографической карты местности), корректура редактирования;
5) сводка цифровой картографической информации смежных листов карты (сводка базы данных номенклатурного листа топографической карты местности), контроль сводки;
6) подготовка материалов номенклатурного листа цифровой топографической карты и передача их в Национальный фонд пространственных данных.
При этом для преобразования графической картографической информации в цифровую форму используется набор программных комплексов, объединенных единой информационно-терминологической основой, системой управления базами данных и технологией обработки информации, а также основные технические средства – электронно-вычислительные машины, сканеры, плоттеры.

87. Цифрлық топографиялық карталар мен жоспарларды жаңартылған бастапқы картографиялық материалдар бойынша (картақұрастыру) әдісімен жұмыстарды техникалық жобалау кезінде келесі негізгі процестер қарастырылады:
1) жаңартылған бастапқы картографиялық материалдар бойынша (соның ішінде, жойылған нысандарды алып тастау, жаңа нысандарды цифрлау, мәтінді ауыстыру);
2) цифрлық ақпарат бағдарламаларының бұрынғы жүйеден қазіргі заманғы жүйеге өзгеруі;
3) сандық ақпаратты негізгі классификаторға түрлендіру;
4) паспорт мәліметтерін тексеру;
5) нысандардың өз атауларының өзгеруі;
6) гидрография мен бедердің келісуі;
7) карталардың шектес беттерімен түйістірулер.
88. Фотограмметриялық әдістермен цифрлық топографиялық карталар мен жоспарларды жаңарту, цифрлық фотограмметриялық станцияларда (бұдан әрі – ЦФС) жаңа ұшудың ғарыштық фототүсірілім материалдары мен аэрофототүсірілім материалдары бойынша орындауға жобаланады.
ЦФС-да суреттерді фотограмметриялық өңдеу геометриялық ақпаратты жаңартуды мен геометриялық сипаттамаларды жинауды, сонымен қатар нысандарға, камеральды және далалық дешифрлеу материалдарын пайдалана отырып, сапалық және сандық сипаттамалардың семантикалық теңестіруді беруді қамтиды.
89. Цифрлық топографиялық карталарды (жоспарларды) фотограмметриялық әдістермен жаңартуға техникалық жобаны жасау кезінде мынадай процестер көзделеді:
1) аэрофототүсірілім;
2) дайындық жұмыстары;
3) карталарды жаңарту кезіндегі фотограмметриялық және фотолабораториялық жұмыстар; фотограмметриялық сканерде фотосуреттерді сканерлеу;
4) цифрлық топографиялық карталарды айырбастау форматынан ЦФС форматына конверсиялау, цифрлық топографиялық карталарды нүктелерінің Х, Y, Z (3Д) координаттарын алу;
5) ЦФС жеке аэроғарыштық фотосуреттер бойынша (3Д) аймақтың фотограмметриялық үлгісін құру;
6) карталарды жаңарту ауданында цифрлық ақпараттың топографиялық мәліметтер базасын жаңарту; (жоспарлар);
7) фотосуреттерді камеральды дешифрлеу;
8) ЦФС форматынан цифрлық топографиялық карталарды айырбастау форматына ақпараттар файлын конверсиялау;
9) жиналған цифрлық топографиялық ақпаратты редакциялау, нысандық құрамын қалыптастыру және семантикалық кодтау;
10) дешифрлеумен жаңартылған цифрлық топографиялық карталарды (жоспарларды) далалық зерттеу, контурларды түсіру;
11) цифрлық топографиялық карталарды (жоспарларды) түпкілікті редакциялау және техникалық жобада берілген форматтарда цифрлық топографиялық карта (жоспар) түрінде шығыс өнімін және қағаз жеткізгіштегі графикалық көшірмелерді қалыптастыру.

87. При техническом проектировании работ по обновлению цифровых топографических карт и планов по обновленным традиционным методом (картосоставления) исходным картографическим материалам предусматривают следующие основные процессы:
1) обновление номенклатурного листа цифровой топографической карты (плана) по обновленным исходным картографическим материалам (в том числе удаление утраченных объектов, цифрование новых объектов, замены в тексте);
2) преобразование цифровой информации из ранее действовавшей системы программ в более современную систему;
3) преобразование цифровой информации к базовому классификатору;
4) проверка паспортных данных;
5) изменение собственных наименований объектов;
6) согласование рельефа с гидрографией;
7) сводки со смежными листами карт.
88. Обновление цифровых топографических карт и планов фотограмметрическими методами проектируется к исполнению по аэросъемочным материалам и материалам космической фотосъемки нового залета на цифровых фотограмметрических станциях (далее – ЦФС).
Фотограмметрическая обработка снимков на ЦФС предполагает обновление геометрической информации и сбор геометрических характеристик, а также присвоение объектам семантических идентификаторов, качественных и количественных характеристик с использованием материалов камерального и полевого дешифрирования.
89. При составлении технического проекта на обновление цифровых топографических карт (планов) фотограмметрическими методами предусматриваются следующие процессы:
1) аэросъемка;
2) подготовительные работы;
3) фотограмметрические работы при обновлении карт (планов);
4) конвертирование цифровых топографических карт (планов) из обменного формата в формат ЦФС, получение координат Х, Y, Z (3D) точек цифровых топографических карт (планов);
5) построение фотограмметрической модели местности (3D) по одиночным аэрокосмофотоснимкам на ЦФС;
6) обновление базы топографических данных цифровой информации на район обновления карт (планов);
7) камеральное дешифрирование снимков;
8) конвертирование файлов информации из формата ЦФС в обменный формат цифровых топографических карт (планов);
9) редактирование собранной цифровой топографической информации, формирование ее объектового состава и семантическое кодирование;
10) полевое обследование обновленной цифровых топографических карт (планов) с дешифрированием, досъемка контуров;
11) окончательное редактирование цифровых топографических карт (планов) и формирование выходной продукции в виде цифровой топографической карты (плана) в заданных техническим проектом форматах и графических копий на бумажном носителе.

90. Деректер банктерін геоақпараттық жүйелер бойынша жобалау техникалық мүмкіндіктерді де, ықтимал пайдаланушылардың талаптарын да анықтайтын барлық факторларды ескере отырып жүзеге асырылады. Геоақпараттық жүйелердің (бұдан әрі – ГАЖ) деректер банкі (бұдан әрі – ДБ) деп геодезиялық, картографиялық, геологиялық және геоақпараттық жүйелердің басқа да объектілері туралы цифрлық ақпаратты орталықтандырылған жинақтаудың, сақтаудың, өңдеудің және ұжымдық пайдаланудың ақпараттық, математикалық, тілдік, ұйымдастырушылық және техникалық құралдары жүйесі түсініледі. Геоақпараттық жүйелер деректер банкінің өзегі кеңістіктік Үйлестірілген геоақпараттық мәліметтер базасы мен оларды басқару жүйелерінің ақпараттық кешені болып табылады.
ГАЖ ДБ жүргізудің негізгі технологиялық процестерінің тізбесі:
1) картографиялық ақпаратты жинақтау: цифрлық картографиялық ақпаратты (бұдан әрі – ЦКА) ГАЖ-да қабылданған форматқа түрлендіру; ЦКА қайта кодтау; цифрлық карталар базасын "толтыру"; бейнедеректер базасын қалыптастыру; ақпаратты метадеректер базасына жіберу;
2) картографиялық ақпаратты сақтау: метадеректер базасын жүргізу; ДБ деректердің тұтастығын бақылау; цифрлық және электрондық карталардың автоматтандырылған мұрағатын жүргізу;
3) ЦКА өңдеу: жіктеуіштер мен сөздіктер жүйесін жүргізу; электрондық карталарды қалыптастыру; жергілікті жердің цифрлық картасы бойынша анықтамаларды қалыптастыру;
4) ГАЖ-ға аймақтың цифрлық картасын беру;
5) арнайы тақырыптық ақпаратпен жұмыс: ЦКА арнайы ақпаратты байланыстыру; ДБ-де орналастыру; мониторинг нәтижелері бойынша деректерді өзгерту; бейне деректер базасын және электрондық карталарды қалыптастыру; жүйелік жіктеуіштер мен сөздіктерді жүргізу; мәліметтер базасы бойынша есептер мен анықтамалар алу; қатты тасығышқа цифрлық картографиялық материал беру.
91. Кәсіпорындарды, ұйымдарды, оқу орындарын, халықты географиялық, тақырыптық, оқу, туристік карталармен, жоспарлармен, схемалармен және атластармен қамтамасыз ету мақсатында жалпы географиялық, саяси-әкімшілік, ғылыми-анықтамалық және тақырыптық карталарды, салааралық мақсаттағы жоспарлар мен атластарды, карта-схемаларды, оқу картографиялық құралдарын жасауға және басып шығаруға арналған техникалық жобалар жобаланады.
Тақырыптық карталар қоршаған ортаны зерттеу және бейнелеу құралы қызметін атқарады, жеке элементтердің сапалық және сандық сипаттамаларын, олардың кеңістік орнын көрсетеді. Тақырыптық карталар табиғи (физикалық–географиялық) және қоғамдық (әлеуметтік-экономикалық) құбылыстар карталары болып бөлінеді.

90. Проектирование банков данных по геоинформационным системам осуществляется с учетом всех факторов, определяющих как технические возможности, так и требования возможных пользователей. Под банком данных (далее – БД) геоинформационных систем (далее – ГИС) понимают систему информационных, математических, языковых, организационных и технических средств централизованного накопления, хранения, обработки и коллективного использования цифровой информации о геодезических, картографических, геологических и других объектах геоинформационных систем. Ядром банка данных геоинформационных систем является информационный комплекс пространственно-скоординированных баз геоинформационных данных и систем управления ими.
Перечень основных технологических процессов ведения БД ГИС:
1) накопление картографической информации: конвертирование цифровой картографической информации (далее – ЦКИ) в формат, принятый в ГИС; перекодировка ЦКИ; "заполнение" базы цифровых карт; формирование базы видеоданных; посылка информации в базу метаданных;
2) хранение картографической информации: ведение базы метаданных; контроль целостности данных в БД; ведение автоматизированного архива цифровых и электронных карт;
3) обработка ЦКИ: ведение системы классификаторов и словарей; формирование электронных карт; формирование справок по цифровой карте местности;
4) выдача цифровой карты местности в ГИС;
5) работа со специальной тематической информацией: привязка специальной информации к ЦКИ; размещение в БД; модификация данных по результатам мониторинга; формирование базы видеоданных и электронных карт; ведение системных классификаторов и словарей; получение отчетов и справок по базе данных; выдача цифрового картографического материала на твердый носитель.
91. С целью обеспечения предприятий, организаций, учебных заведений, населения географическими, тематическими, учебными, туристскими картами, планами, схемами и атласами проектируются технические проекты на составление и издание общегеографических, политико-административных, научно-справочных и тематических карт, планов и атласов межотраслевого назначения, карт-схем, учебных картографических пособий
Тематические карты служат средством отображения и изучения окружающей среды, качественных и количественных характеристик ее отдельных элементов, показывают их пространственное положение. Тематические карты подразделяются на карты природных (физико-географических) и общественных (социально-экономических) явлений.

92. Жалпыгеографиялық және жол карталарын жасауға арналған техникалық жобалар төртбұрыш разграфкада жасалады.
93. Саладағы кәсіпорындарда құрастырылатын тақырыптық карталарды жасаудың техникалық жобаларында, қазіргі заманғы топографиялық карталарды, фотожоспарларды, ғарыштық түсірілім мен жаңа ұшулардың аэрофототүсірілімнің фотосуреттерін және жергілікті жердегі далалық тексеру материалдарын пайдалану қарастырылады.
94. Карталарды, жоспарлар мен сұлбаларды құрастыру және басылымға дайындау тиісті масштабтағы топографиялық карталарға арналған шартты белгілерде орындалады.
95. Геодезия, картография және кеңістіктік деректер саладағы тақырыптық ғылыми-әдістемелік жұмыстарға мыналар жатады:
1) Қазақстан Республикасы мен шетел аумақтарының геодезиялық және картографиялық зерделенгендігін жүйеге келтіру және шолуларды дайындау;
2) елдің қажеттігін анықтау мақсатында, геодезиялық және картографиялық жұмыстарды дамытудың ұзақ мерзімді болжамын құрастыру;
3) геодезиялық және картографиялық жұмыстардың экономика және тиімділік мәселелерін жүргізу бойынша өндірістік (ғылыми-техникалық) ақпарат;
4) әртүрлі карталарды құрастыру оларды пайдалану бойынша ұсынымдарды құрастыру арқылы картографиялық, экономикалық-статистикалық және әдеби мәліметтерді, шетелдіктерін қоса, жүйелеу және зерттеу;
5) мемлекеттік, арнаулы және (немесе) салалық мақсаттағы карталарды жасау үшін қажетті анықтамалық картографиялық қорларды қазіргі мәліметтермен жүйелі толықтыру;
6) геодезиялық жұмыстарды басқару және ұйымдастыру сапасын жетілдіру бойынша ғылыми-әдістемелік зерттеулер;
7) нарық талабына қажетті карталардың жаңа түрлерін және оларды құрастыру әдістерін өңдеу, әртүрлі мақсаттағы карталардың мазмұнын жетілдіру бойынша ғылыми-әдістемелік зерттеулер;
8) геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізуге байланысты нұсқауларды, ережелерді және басқа да ақпараттық-анықтамалық жинақтар мен шолуларды құрастыру, басылымға дайындау және басып шығару;
9) геодезиялық және картографиялық өндіріске жаңа технологиялар мен техникалық құралдардың макеттері мен сұлбаларын, қосымшаларын енгізуге дайындау және өңдеу бойынша ғылыми-әдістемелік жұмыстар;
10) геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізу кезінде, дистанциялық барлау әдістерін қолдану бойынша ғылыми-әдістемелік зерттеулер;
11) геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізу кезінде, қазіргі математикалық тәсілдерді, әртүрлі жаңартудың мен басқару жүйелерін пайдалану жөніндегі ғылыми-әдістемелік жұмыстар;
12) аэроғарыштық, топографиялық және картографиялық жұмыстарға қатысты арнайы мәселелерді зерттеу.

92. Технические проекты на создание общегеографических и дорожных карт составляются в прямоугольной разграфке.
93. В технических проектах на создание тематических карт предусматривается использование современных топографических карт, фотопланов, снимков космических съемок и аэросъемок новых залетов и материалы полевых обследований местности.
94. Составление и подготовка к изданию карт, планов и схем выполняется в условных знаках для топографических карт соответствующих масштабов.
95. К тематическим научно-методическим работам в сфере геодезии, картографии и пространственных данных относятся:
1) подготовка обзоров и систематизация геодезической и картографической изученности территории Республики Казахстан и зарубежных стран;
2) составление долгосрочных прогнозов развития геодезических и картографических работ в целях определения потребностей страны;
3) производственная (научно-техническая) информация по вопросам ведения, экономики и эффективности геодезических и картографических работ;
4) изучение и систематизация картографических, экономико-статистических и литературных данных, включая зарубежные, с составлением рекомендаций по их использованию при составлении различных карт;
5) систематическое пополнение справочных картографических фондов современными данными, необходимыми для создания карт государственного, специального и (или) отраслевого назначения;
6) научно-методические исследования по совершенствованию качества организации и управления геодезическими работами;
7) научно-методические исследования по совершенствованию содержания карт различного назначения, разработка новых видов карт, вызванных потребностями рынка, и методик их составления;
8) составление, подготовка к печати и издание инструкций, наставлений, руководств и других нормативно-технических актов, руководящих технических материалов, справочно-информационных сборников и обзоров, связанных с проведением геодезических и картографических работ;
9) научно-методические работы по разработке и подготовке к внедрению в геодезическое и картографическое производство предложений, схем и макетов новых технологий и технических средств;
10) научно-методические исследования в области применения дистанционных методов зондирования при проведении геодезических и картографических работ;
11) научно-методические работы по использованию современных математических методов, электронно-вычислительных машин различных модификаций и систем управления при производстве геодезических и картографических работ;
12) исследование специальных вопросов, относящихся к аэрокосмическим, топографическим и картографическим работам.

96. Ұлттық кеңістіктік деректер қорын құру және күтіп ұстау жөніндегі жұмыстарды жобалау кезінде техникалық жобаларда мыналар көзделеді:
1) геодезиялық және картографиялық материалдарды тираждау;
2) аумақ атауларының географиялық, геодезиялық және картографиялық жұмыстар өзгеруі мен жаңа жөніндегі өндірісті ақпаратпен қамтамасыз ету;
3) орындаушылардың карта құрастыру жұмыстарына редакциялық-бақылау жүргізу;
4) қорларды құру және өндіруге дайындау барысында топографиялық, аэроғарыштық геодезиялық және картографиялық материалдарды комплектациялау;
5) кейін пайдалану үшін солардың ішінен жіберілетін материалдар мен қоймаға өткізілетін аэроғарыштық, геодезиялық және картографиялық материалдарды жүйеге келтіру және талдау, өңдеу;
6) геодезиялық және картографиялық материалдарды сақтау мерзімі бойынша талдау, инвентаризациялау;
7) кезекші картограммаларды жүргізу;
8) автоматтандырылған ақпараттық-іздестіру жүйелерін пайдалану;
9) геодезиялық және картографиялық жұмыстардың техникалық жобалары мен сметаларына сараптама;
10) бюджет қаражаты есебінен орындалған дайын материалдарды жіберу бойынша пошта шығыстары.
Геодезиялық және
картографиялық жұмыстарды
жүргізуге арналған техникалық
жобаларды жасау жөніндегі
нұсқаулыққа
1-қосымша
№ 1 кесте
Нысанның орналасуы бойынша кодтау
Объектінің орналасқан аумағы
Код
Қазақстан Республикасы
K
Астана қаласы
Z
Алматы қаласы
A
Шымкент қаласы
V
Абай облысы
Q
Ақмола облысы
C
Ақтөбе облысы
D
Алматы облысы
B
Атырау облысы
E
Батыс Қазақстан облысы
L
Жамбыл облысы
H
Жетісу облысы
Y
Қарағанды облысы
M
Қостанай облысы
P
Қызылорда облысы
N
Маңғыстау облысы
R
Павлодар облысы
S
Солтүстік Қазақстан облысы
T
Түркістан облысы
X
Ұлытау облысы
U
Шығыс Қазақстан облысы
F
Әлем карталары
W
№ 2 кесте
Объектідегі жұмыстың негізгі түрі бойынша кодтау
Жұмыстың негізгі түрлері
Код
Мемлекеттік геодезиялық желілерді құру және дамыту
01
Топографиялық түсірілімдер
02
Нивелирлік жұмыстар
03
Гравиметриялық жұмыстар
04
Картографиялық жұмыстар (карта құрастыру жұмыстар, топографиялық карталар мен жоспарларды басып шығару)
05
Есептеу жұмыстары (геодезиялық пункттер координаттарының каталогтарын және нивелирлік каталогтарды құру)
06
Геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілерді зерттеу және қалпына келтіру
07
Топографиялық карталар мен жоспарларды жаңарту
08
Аэроғарыштық түсірілім жұмыстары, Жерді қашықтықтан зондтау және геодинамикалық зерттеу, оның ішінде шет мемлекеттер мен дүниежүзілік мұхиттардың аумағын
09
Сызықтық және алаңдық үлгідегі инженерлік құрылыстарды, жерасты құрылыстары мен желілерін жобалау және іздестіру, салу және пайдалану кезіндегі арнайы инженерлік-геодезиялық жұмыстар, кадастрлар жүргізу мен өзге де ізденістер
10
Жобалау-сметалық жұмыстар (аэротүсірілім, геодезиялық және картографиялық жұмыстар бойынша техникалық жобалардың, инженерлік-геодезиялық ізденістер бойынша жобалау-сметалық құжаттаманың техникалық-экономикалық негіздемесін және (немесе) техникалық жобаларын әзірлеу)
11
Теңіздер, көлдер, өзендер, су қоймалары қайраңын картографиялау және навигациялық теңіз карталарын, теңіздердің, кеме жүзетін өзендер мен су айдындарының құралдарын, лоцияларын жасау
12
Цифрлық топографиялық карталар мен жоспарларды құру; географиялық ақпараттық жүйелер мен ресурстарды, геопорталдарды, геосервистерді құру, дамыту және сүйемелдеу
13
Жалпы географиялық, саяси-әкімшілік, ғылыми-анықтамалық және салааралық мақсаттағы басқа да тақырыптық карталарды, жоспарлар мен атластарды, карт-схемаларды, оқу картографиялық құралдарын жасау және басып шығару
14
Тақырыптық ғылыми-әдістемелік жұмыстар (ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу және қазіргі заманғы технологияларды енгізу)
15
Ұлттық кеңістіктік деректер қорын құру және жүргізу (Ұлттық кеңістіктік деректер қорының құрамына жатқызылған материалдар мен деректердің есебін жүргізу, жинау, сақтау және сақталуын қамтамасыз ету)
16
Географиялық атауларды стандарттау, есепке алу және қолдануды ретке келтіру, Қазақстан Республикасының географиялық атауларының дерекқорын құру және жүргізу
17
Мемлекеттік санақ жүйелерінің параметрлерін, топографиялық карталар мен жоспарлардың картографиялық проекцияларын анықтау; мемлекеттік, халықаралық, жергілікті координаттық анықтамалық жүйелер арасындағы трансформация және түрлендіру параметрлерін айқындау, нақтылау; тұрақты жұмыс істейтін референттік станциялар желісінің тұтастығын бақылау және мемлекеттік геодезиялық желілердің тұрақты жұмыс істейтін референциялы станциялар арқылы дәлдігі жоғары спутниктік позициялау мәліметтерін геодезиялық және картографиялық қызмет субъектілеріне беру
18
Геодезиялық, картографиялық және гравиметриялық жұмыстарды метрологиялық қамтамасыз ету
19
Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктері шекараларының дерекқорын жүргізу
20
Геодезиялық және
картографиялық жұмыстарды
жүргізуге арналған техникалық
жобаларды жасау жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
№ 1 нысан
____________________________________________
(тапсырыс берушінің атауы)
____________________________________________
(орындаушының атауы)
Экз. № ___
ТЕХНИКАЛЫҚ ЖОБА
өндіріске ______________________________ (жұмыс түрі)
Масштаб __________________________
____________________________________________
(нысанның орналасуы)
____________________________________________
(нысанның шифры)
_________________________________
(Орындаушы басшысының
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
м.о.
№ ___қабылдау-тапсыру актісімен қабылданды
20____ жылғы "____" _____________________
_____________ _____ жыл
№ 2 нысан
Жұмыстарды орындау кестесі _______________________________________________________ (нысанның шифры және атауы)
№№
п/п
Технологиялық реттілік тәртібімен ірілендірілген жұмыс процестерінің атауы
Табиғи өрнектердегі жұмыс көлемі
Жұмыс көлемін жылдар бойынша бөлу
өл. бірлік.
саны
20__ ж.
20__ ж.
20__ ж.
1
2
3
4
5
6
7
Құрастырған _____________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Тексерген ________________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Геодезиялық және
картографиялық жұмыстарды
жүргізуге арналған техникалық
жобаларды жасау жөніндегі
нұсқаулыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасының аудандарында қолайсыз дала кезеңінің ұзақтығы
Аймақтың атауы
Далалық кезең
басталуы
Соңы
ұзақтығы, айларда
Абай облысы
1.V
1.XI
6,0
тау бөлігінде
15.V
15.X
5,0
биік таулы бөлігінде
15.VI
15.IX
3,0
Ақмола облысы
1.V
1.XI
6,0
Ақтөбе облысы
1.V
1.XI
6,0
Алматы облысы
15.IV
1.XI
6,5
тау бөлігінде
20.IV
20.X
6,0
биік таулы бөлігінде
15.VI
1.X
3,5
Атырау облысы
20.IV
5.XI
6,5
Батыс Қазақстан облысы
1.V
1.XI
6,0
Жамбыл облысы
10.IV
10.XI
7,0
Жетісу облысы
15.IV
1.XI
6,5
тау бөлігінде
20.IV
20.X
6,0
биік таулы бөлігінде
15.VI
1.X
3,5
Қарағанды облысы
1.V
1.XI
6,0
Қостанай облысы
5.V
20.X
5,5
Қызылорда облысы
15.IV
15.XI
7,0
Маңғыстау облысы
1.IV
1.XI
7,0
Павлодар облысы
1.V
1.XI
6,0
Солтүстік Қазақстан облысы
5.V
20.X
5,5
Түркістан облысы
5.IV
20.XI
7,5
Ұлытау облысы
1.V
1.XI
6,0
Шығыс Қазақстан облысы
1.V
1.XI
6,0
тау бөлігінде
15.V
15.X
5,0
биік таулы бөлігінде
15.VI
15.IX
3,0
Кестеге ескертпелер:

96. При проектировании работ по созданию и содержанию Национального фонда пространственных данных в технических проектах предусматривается:
1) тиражирование геодезических и картографических материалов;
2) обеспечение производства информацией о новых аэрокосмосъемочных, геодезических, картографических работах и географических изменениях названий территорий;
3) контрольно-редакционное сопровождение картосоставительских работ исполнителей;
4) комплектация топографических, аэрокосмических, геодезических и картографических материалов в процессе подготовки к производству и созданию фондов;
5) обработка, анализ и систематизация аэрокосмических, геодезических и картографических материалов, поступающих в хранилища, и отправляемых из них материалов для дальнейшего использования;
6) инвентаризация, анализ по срокам хранения геодезических и картографических материалов;
7) ведение дежурных картограмм;
8) эксплуатация автоматизированных информационно-поисковых систем;
9) экспертиза технических проектов и смет на геодезические и картографические работы;
10) почтовые расходы по пересылке готовых материалов, созданных за счет бюджетных средств.
Приложение 1
к Инструкции по составлению
технических проектов на
производство геодезических
и картографических работ
Таблица № 1
Кодирование по расположению объекта
Территория расположения объекта
Код
Республика Казахстан
K
город Астана
Z
город Алматы
A
город Шымкент
V
Область Абай
Q
Акмолинская область
C
Актюбинская область
D
Алматинская область
B
Атырауская область
E
Западно-Казахстанская область
L
Жамбылская область
H
Область Жетісу
Y
Карагандинская область
M
Костанайская область
P
Кызылординская область
N
Мангыстауская область
R
Павлодарская область
S
Северо-Казахстанская область
T
Туркестанская область
X
Область Ұлытау
U
Восточно-Казахстанская область
F
Карты мира
W
Таблица № 2
Кодирование по основному виду работ на объекте
Основные виды работ
Код
Создание и развитие государственных геодезических сетей
01
Топографические съемки
02
Нивелирные работы
03
Гравиметрические работы
04
Картографические работы (картосоставительские работы и издание топографических карт и планов)
05
Вычислительные работы (составление каталогов координат геодезических пунктов и нивелирных каталогов)
06
Обследование и восстановление геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей
07
Обновление топографических карт и планов
08
Аэрокосмосъемочные работы, дистанционное зондирование Земли и геодинамическое исследование Земли, в том числе территории иностранных государств и мирового океана
09
Специальные инженерно-геодезические работы при проектировании и изысканиях, строительстве и эксплуатации инженерных сооружений линейного и площадного типа, подземных сооружений и сетей, ведение кадастров и иных изысканий
10
Проектно-сметные работы (разработка технико-экономического обоснования и (или) технических проектов по аэросъемочным, геодезическим и картографическим работам, проектно-сметной документации по инженерно-геодезическим изысканиям)
11
Картографирование шельфа морей, озер, рек, водохранилищ и создание морских навигационных карт, пособий, лоций морей, судоходных рек и водоемов
12
Создание цифровых топографических карт и планов; создание, развитие и сопровождение географических информационных систем и ресурсов, геопорталов, геосервисов
13
Составление и издание общегеографических, политико-административных, научно-справочных и других тематических карт, планов и атласов межотраслевого назначения, карт-схем, учебных картографических пособий
14
Тематические научно-методические работы (проведение научно-исследовательских, опытно-конструкторских работ и внедрение современных технологий)
15
Создание и ведение Национального фонда пространственных данных (учет, сбор, хранение и обеспечение сохранности материалов и данных, отнесенных к составу Национального фонда пространственных данных)
16
Стандартизация, учет и упорядочение употребления географических названий, создание и ведение базы данных географических названий Республики Казахстан
17
Определение параметров государственных систем отсчета, картографических проекций топографических карт и планов; определение, уточнение параметров трансформации и преобразования между государственной, международными, местными координатными системами отсчета; контроль целостности сети постоянно действующих референцных станций и выдача субъектам геодезической и картографической деятельности сведений высокоточного спутникового позиционирования посредством постоянно действующих референцных станций государственных геодезических сетей
18
Метрологическое обеспечение геодезических, картографических и гравиметрических работ
19
Ведение базы данных границ административно-территориальных единиц Республики Казахстан
20
Приложение 2
к Инструкции по составлению
технических проектов на
производство геодезических и
картографических работ
Форма № 1
____________________________________________
(наименование заказчика)
____________________________________________
(наименование исполнителя)
Экз. № ___
ТЕХНИЧЕСКИЙ ПРОЕКТ
на производство ______________________________
(вид работ)
Масштаб __________________________
____________________________________________
(расположение объекта)
____________________________________________
(шифр объекта)
_________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
и подпись руководителя исполнителя)
м.п.
Принято актом приема-передачи № ___
от "____" _______________20____ года
_____________ _____ год
Форма № 2
График выполнения работ ____________________________
(шифр и наименование объекта)
№№ п/п
Наименование укрупненных процессов работ в порядке технологической последовательности
Объем работ в натуральных выражениях
Распределение объемов работ по годам
ед. измер.
количество
20__ г.
20__ г.
20__ г.
1
2
3
4
5
6
7
Составил _______________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Проверил _______________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Приложение 3
к Инструкции по составлению
технических проектов на
производство геодезических и
картографических работ
Продолжительность благоприятного полевого периода в районах Республики Казахстан
Наименование области
Полевой период
начало
конец
продолжительность, в месяцах
Область Абай
1.V
1.XI
6,0
в горной части
15.V
15.X
5,0
в высокогорной части
15.VI
15.IX
3,0
Акмолинская область
1.V
1.XI
6,0
Актюбинская область
1.V
1.XI
6,0
Алматинская область
15.IV
1.XI
6,5
в горной части
20.IV
20.X
6,0
в высокогорной части
15.VI
1.X
3,5
Атырауская область
20.IV
5.XI
6,5
Западно-Казахстанская область
1.V
1.XI
6,0
Жамбылская область
10.IV
10.XI
7,0
Область Жетісу
15.IV
1.XI
6,5
в горной части
20.IV
20.X
6,0
в высокогорной части
15.VI
1.X
3,5
Карагандинская область
1.V
1.XI
6,0
Костанайская область
5.V
20.X
5,5
Кызылординская область
15.IV
15.XI
7,0
Мангыстауская область
1.IV
1.XI
7,0
Павлодарская область
1.V
1.XI
6,0
Северо-Казахстанская область
5.V
20.X
5,5
Туркестанская область
5.IV
20.XI
7,5
Область Ұлытау
1.V
1.XI
6,0
Восточно-Казахстанская область
1.V
1.XI
6,0
в горной части
15.V
15.X
5,0
в высокогорной части
15.VI
15.IX
3,0
Примечания к таблице:

1) таулы бөлікке теңіз деңгейіне қатысты биіктігі 1500 ден 2000 м ге дейінгі аудандар жатады;
2) биік таулы бөлікке теңіз деңгейіне қатысты биіктігі 2000 м-ден жоғары аудандар жатады.
Геодезиялық және
картографиялық жұмыстарды
жүргізуге арналған техникалық
жобаларды жасау жөніндегі
нұсқаулыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасының су айдындарында жұмыс жүргізудің қолайлы кезеңінің ұзақтығы
Су айдынының атауы
Күнтізбелік мерзімдер
басталуы
соңы
ұзақтығы, айларда
Алакөл көлі
20.IV
1.XII
6,5
Арал теңізі
15.IV
15.X
6
Астана су қоймасы
1.V
1.XI
6
Бадам су қоймасы
5.IV
20.XI
7,5
Балқаш көлі
15.IV
1.XI
6,5
Билікөл көлі
10.IV
10.XI
7,0
Бірқазан көлі
15.V
15.XI
7
Бітік су қоймасы
1.V
1.XI
6
Бөген су қоймасы
5.IV
20.XI
7,5
Бұқтырма су қоймасы
15.V
15.X
5,0
Жайсан көлі
15.V
15.X
5,0
Жоғарғы Тобыл су қоймасы
5.V
20.X
5,5
Индер көлі
20.IV
5.XI
6,5
Каспий теңізі
15.IV
15.X
6
Кеңгір су қоймасы
1.V
1.XI
6
Қамыстыбас көлі
15.V
15.XI
7
Қапшағай су қоймасы
15,IV
1.XI
6,5
Қарасор көлі
1.V
1.XI
6
Қойбағар көлі
5.IV
20.X
5,5
Құсмұрын көлі
5.IV
20.X
5,5
Маралды көлі
1.V
1.XI
6,0
Марқакөл көлі
15.V
15.X
5,0
Сарыкөл көлі
5.IV
20.X
5,5
Сасықкөл көлі
20.IV
20.X
6
Сорбұлақ көлі
20.IV
20.X
6
Тасөткел
10,IV
1.XI
7,0
Теңіз көлі
1.V
20.X
5,5
Шалқар көлі
1.V
1.XI
6
Геодезиялық және
картографиялық жұмыстарды
жүргізуге арналған техникалық
жобаларды жасау жөніндегі
нұсқаулыққа
5-қосымша
№ 1 нысан
Нысанда спутниктік геодезиялық желілер мен 1, 2-ші разрядтың, 1, 2, 3, 4–ші кластардың триангуляциясы (полигонометриясы) бойынша бұрын орындалған жұмыстардың ТІЗБЕСІ _______________________________________________________ (нысанның шифры және атауы)
реті
Каталогтың басылып шыққан жылы, номен-клатурасы; каталог бойынша жұмыстың нөмірі
Нысанның (жұмыс учаскесінің) атауы, тіркеу шифры
Жұмысты орындаған ұйымның аты, орындалған жылы
Триангуляция, полигонометрия
класы (тобы)
1
2
3
4
5
Құрастырған _____________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Тексерген ________________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
№ 2 нысан
Нысанда бұрын орындалған нивелирлік жұмыстардың ТІЗБЕСІ _______________________________________________________ (нысанның шифры және атауы)
реті
Каталогтың ба-сылып шыққан жылы, номен-клатурасы; каталог бойынша жұмыстың нөмірі
Нысанның (жұмыс учаскесінің) атауы, тіркеу шифры
Жұмысты орындаған ұйымның аты, орындалған жылы
Нивелирлеу класы
1
2
3
4
5
Құрастырған _____________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Тексерген ________________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
№ 3 нысан
Нысанда (соның ішінде акваторияларда) топографиялық түсірілім бойынша бұрын орындалған жұмыстардың ТІЗБЕСІ _______________________________________________________ (нысанның шифры және атауы)
реті
Тіркеу нөмірі
Нысанның (жұмыс учаскесінің) атауы, тіркеу шифры
Жұмысты орындаған ұйымның аты; орындалған жылы, координаттар жүйесі
Түсірілім масштабы
Бедер қимасының биіктігі (м)
1
2
3
4
5
6
Құрастырған _____________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Тексерген ________________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
№ 4 нысан
Нысанда бұрын орындалған аэрофототүсірілім жұмыстарының ТІЗБЕСІ _______________________________________________________ (нысанның шифры және атауы)
реті
Тапсырыс бойынша аэротүсірілім орындаған ұйымның аты, орындалған жылы
Нысанның тіркеу шифры
Аэротүсірілім масштабы
Фокустық арақашықтығы
Қосымша мәліметтер
1
2
3
4
5
6
Ескерту: 6-шы бағанда қажет кезде мынадай мәліметтер енгізіледі: бойлық және көлденең жабудың мәні, аэрофотоүлдірдің түрі, түсіретін ұшақтың (тікұшақтың) түрі; аэротүсірілім түрі (аумақты, маршрутты); сапа бағасы.
Құрастырған _____________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Тексерген ________________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
№ 5 нысан
Нысандағы жұмыстарда пайдалануға тиіс ғарыштық түсірілім материалдарының ТІЗБЕСІ _______________________________________________________ (нысанның шифры және атауы)
Жұмыс №
Түсірілім жылы, күні
Түсірілім масштабы
Түсірілім (а/қ, СПЗ, көпзон.)
Фокустық арақашықтығы (мм)
Жабу
Нысан шекарасындағы кадрлардың саны

1) к горной части относятся районы с высотами относительно уровня моря от 1500 до 2000 м;
2) к высокогорной части относятся районы с высотами относительно уровня моря выше 2000 м.
Приложение 4
к Инструкции по составлению
технических проектов на
производство геодезических и
картографических работ
Продолжительность благоприятного периода производства работ на водоҰмах Республики Казахстан
Наименование водоема
Календарные сроки
начало
конец
продолжительность, в месяцах
озеро Алакөл
20.IV
1.XII
6,5
Аральское море
15.IV
15.X
6
водохранилище Астана
1.V
1.XI
6
водохранилище Бадам
5.IV
20.XI
7,5
озеро Балқаш
15.IV
1.XI
6,5
озеро Билікөл
10.IV
10.XI
7,0
озеро Бірқазан
15.V
15.XI
7
водохранилище Бітік
1.V
1.XI
6
водохранилище Бөген
5.IV
20.XI
7,5
водохранилище Бұқтырма
15.V
15.X
5,0
озеро Жайсаң
15.V
15.X
5,0
водохранилище Жоғарғы Тобыл
5.V
20.X
5,5
озеро Индер
20.IV
5.XI
6,5
Каспийское море
15.IV
15.X
6
водохранилище Кеңгір
1.V
1.XI
6
озеро Қамыстыбас
15.V
15.XI
7
водохранилище Қапшағай
15,IV
1.XI
6,5
озеро Қарасор
1.V
1.XI
6
озеро Қойбағар
5.IV
20.X
5,5
озеро Құсмұрын
5.IV
20.X
5,5
озеро Маралды
1.V
1.XI
6,0
озеро Марқакөл
15.V
15.X
5,0
озеро Сарыкөл
5.IV
20.X
5,5
озеро Сасықкөл
20.IV
20.X
6
озеро Сорбұлақ
20.IV
20.X
6
водохранилище Тасөткел
10,IV
1.XI
7,0
озеро Теңіз
1.V
20.X
5,5
озеро Шалқар
1.V
1.XI
6
Приложение 5
к Инструкции по составлению
технических проектов на
производство геодезических и
картографических работ
Форма № 1
ПЕРЕЧЕНЬ
ранее исполненных работ по триангуляции (полигонометрии) 1, 2, 3, 4 классов,
1, 2 разрядов и спутниковых геодезических сетей на объекте
________________________________________________
(шифр и наименование объекта)
№ п/п
Номенклатура и год издания каталога; номер работы по каталогу или учетный номер
Название объекта (участка работ), учетный шифр
Наименование организации, выполнившей работы; год исполнения
Класс (разряд) триангуляции, полигонометрии
1
2
3
4
5
Составил _______________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Проверил _______________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Форма № 2
ПЕРЕЧЕНЬ
ранее исполненных нивелирных работ на объекте
_____________________________________________
(шифр и наименование объекта)
№ п/п
Номенклатура и год издания каталога; номер работы по каталогу или учетный номер
Название объекта (участка работ), учетный шифр
Наименование организации, выполнившей работы; год исполнения
Класс нивелирования
1
2
3
4
5
Составил _______________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Проверил _______________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Форма № 3
ПЕРЕЧЕНЬ
ранее исполненных работ по топографической съемке на объекте (в том числе на акваториях)
__________________________________________________
(шифр и наименование объекта)
№ п/п
Учетный номер
Название объекта (участка работ), учетный шифр
Наименование организации, выполнившей работы; год исполнения, система координат
Масштаб съемки
Высота сечения рельефа (м)
1
2
3
4
5
6
Составил _______________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Проверил _______________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Форма № 4
ПЕРЕЧЕНЬ
ранее исполненных аэросъемочных работ на объекте
_________________________________________________
(шифр и наименование объекта)
№ п/п
Наименование организации, по заказу которой выполнена аэросъемка, год исполнения
Учетный шифр объекта
Масштаб аэросъемки
Фокусное расстояние
Дополнительные данные
1
2
3
4
5
6
Примечание. В графе 6 при необходимости помещают данные: значения продольного и поперечного перекрытия, тип съемочного самолета (вертолета); вид аэросъемки (площадная, маршрутная); оценка качества.
Составил _______________________________ ______________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проверил _______________________________ ______________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Форма № 5
ПЕРЕЧЕНЬ
материалов космических съемок, подлежащих использованию при работах на объекте
_______________________________________________
(шифр и наименование объекта)
№ работы
Год, дата съемки
Масштаб съемки
Вид съемки (ч/б, СПЗ, многозон.)
Фокусное расстояние (мм)
Перекрытие
Количество сцен в границах объекта