2025 - 2027 жылдарға арналған қалалық бюджет туралы
Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 171 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Саран қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025 - 2027 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға, келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 14 493 336 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 9 779 213 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 80 515 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 51 768 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 4 581 840 мың теңге;
2) шығындар – 14 675 765 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – - 40 690 мың теңге;
бюджеттік кредиттер– 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 40 690 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 141 739 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 141 739 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 33 647 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 175 386 мың теңге.

О городском бюджете на 2025 - 2027 годы
Решение Саранского городского маслихата Карагандинской области от 20 декабря 2024 года № 171.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2025 – 2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3, соответственно, в том числе на 2025 год, в следующих объемах:
1) доходы – 14 493 336 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 9 779 213 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 80 515 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 51 768 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 4 581 840 тысяч тенге;
2) затраты – 14 675 765 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – - 40 690 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов – 40 690 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 141 739 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 141 739 тысяч тенге:
поступление займов – 0 тенге;
погашение займов – 33 647 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 175 386 тысяч тенге.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 02.04.2025 № 207 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2025 жылға арналған қалалық бюджет түсімдерінің құрамында 4-қосымшаға сәйкес жоғарғы бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер ескерілсін.
3. Қалалық бюджетте қалалық бюджеттен Ақтас кентінің бюджетіне берілетін субвенциялар көлемі ескерілсін, оның ішінде:

Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 02.04.2025 № 207 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть в составе поступлений городского бюджета на 2025 год целевые трансферты из вышестоящих бюджетов, согласно приложению 4.
3. Предусмотреть в городском бюджете объем субвенции, передаваемой из городского бюджета в бюджет поселка Актас, в том числе:

82 349
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
82 349
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
82 349
2
Әлеуметтiк көмек
945 570
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
945 570
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
5 761
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
198 413
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 326
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
224 681
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
515 389
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
145 131
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
145 431
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
81 277
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 025
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
5 000
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
56 829
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
6 064 605
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 238 524
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
215 796
005
Авариялық және ескі тұрғын үйлерді бұзу
11 900
059
Елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу
203 896
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
993 683
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
396 639
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
27 765
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
569 279
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі
29 045
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29 045
2
Коммуналдық шаруашылық
3 026 537
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

82 349
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
82 349
005
Государственная адресная социальная помощь
82 349
2
Социальная помощь
945 570
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
945 570
006
Оказание жилищной помощи
5 761
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
198 413
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 326
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
224 681
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
515 389
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
145 131
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
145 131
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
81 277
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 025
021
Капитальные расходы государственного органа
5 000
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
56 829
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
6 064 605
1
Жилищное хозяйство
1 238 524
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
215 796
005
Снос аварийного и ветхого жилья
11 900
059
Текущий и капитальный ремонт фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту
203 896
467
Отдел строительства района (города областного значения)
993 683
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
396 639
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
27 765
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
569 279
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)
29 045
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
29 045
2
Коммунальное хозяйство
3 026 537
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)

146 226
2
Спорт
110 193
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
110 193
008
Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту
81 602
009
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
14 450
010
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы
14 141
3
Ақпараттық кеңiстiк
171 817
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
4081
002
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
4081
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
167 736
006
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
131 416
007
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту
36 320
9
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер
245 528
456
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат бөлімі
171 124
001
Жергілікті деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
68 762
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
102 362
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
74 404
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74 404
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
66 563
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
66 563
806
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы, жер қатынастары және кәсіпкерлік бөлімі
66 563
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығын, жер қатынастарын реттеу және кәсіпкерлікті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
66 563
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
69 994
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
69 994
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
44 491
001
Жергілікті деңгейде құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44 491
468
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет және қала құрылысы бөлімі
25 503
001
Жергілікті деңгейде сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

146 226
2
Спорт
110 193
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
110 193
008
Развитие массового спорта и национальных видов спорта
81 602
009
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
14 450
010
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях
14 141
3
Информационное пространство
171 817
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
4081
002
Услуги по проведению государственной информационной политики
4081
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
167 736
006
Функционирование районных (городских) библиотек
131 416
007
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана
36 320
9
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
245 528
456
Отдел внутренней политики района (города областного значения)
171 124
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан
68 762
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
102 362
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
74 404
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
74 404
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
66 563
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
66 563
806
Отдел сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства района (города областного значения)
66 563
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития сельского хозяйства, земельных отношений и предпринимательства
66 563
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
69 994
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
69 994
467
Отдел строительства района (города областного значения)
44 491
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области строительства
44 491
468
Отдел архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
25 503
001
Услуги по реализации государственной политики в области архитектуры и градостроительства на местном уровне

459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
33647
005
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
33647
Саран қалалық мәслихатының
2024 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 171 шешіміне 4-қосымша
2025 жылға жоғары тұрған бюджеттерден Саран қаласына бөлінген нысаналы трансферттер және бюджет кредиттері
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 02.04.2025 № 207 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Атауы
Сома, (мың теңге)
1
2
Барлығы
2 472 286
оның ішінде:
Ағымдағы нысаналы трансферттер
1 247 521
республикалық бюджет есебінен
242 686
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға берілетін:
67 443
мүгедектігі бар адамдарды міндетті гигиеналық құралдармен (жөргектер) қамтамасыз ету нормаларын ұлғайту
65 251
ментальді бұзушылықтары бар балаларды санаторлық-курорттық емдеу
2 192
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеу
35 000
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыру
1 513
халықтың әлеуметтік жағдайы төмен топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алу
138 730
облыстық бюджеттен, оның ішінде:
1 004 835
ардагерлер мен оларға теңестірілген адамдарды санаторлық-курорттық емдеумен қамтамасыз ету
4 835
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын (қала көшелерін) және елді мекен көшелерін күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуден өткізуге
700 000
әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
300 000
Дамуға арналған нысаналы трансферттер:
1 224 765
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен
1 224 765
Саран каласының су құбыры желілерін реконструкциялау, 3-кезең
603 464
Саран қаласы Ақтас кентінде көтергіш сорғы станциясын салу
621 301

459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
33647
005
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
33647
Приложение 4 к решению
Саранского городского маслихата
от 20 декабря 2024 года № 171
Целевые трансферты и бюджетные кредиты выделенные из вышестоящих бюджетов городу Сарани на 2025 год
Сноска. Приложение 4 – в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 02.04.2025 № 207 (вводится в действие с 01.01.2025).
Наименование
Сумма,(тысяч тенге)
1
2
Всего
2 472 286
в том числе:
Целевые текущие трансферты
1 247 521
за счет республиканского бюджета
242 686
на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан, в том числе:
67 443
увеличение норм обеспечения лиц с инвалидностью обязательными гигиеническими средствами
65 251
санаторно-курортное лечение
2 192
на выплату государственной адресной социальной помощи
35 000
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий
1 513
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения
138 730
за счет областного бюджета
1 004 835
на обеспечение санаторно-курортным лечением ветеранов и приравненных к ним лицам
4835
на капитальный, средний и текущий ремонт автомобильных дорог районного значения (улиц города) и улиц населенных пунктов
700 000
на субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
300 000
Целевые трансферты на развитие:
1 224 765
за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
1 224 765
Реконструкция водопроводных сетей городе Сарани, 3 очередь
603 464
Строительство повысительной насосной станции в поселке Актас, города Сарани
621 301