2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қарағанды облысы Абай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 19 желтоқсандағы № 27/252 шешімі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 14 211 619 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 043 544 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 148 436 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 335 220 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 8 684 419 мың теңге;
2) шығындар – 13 911 619 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттер – – 30 207 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 62 912 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 93 119 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 330 207 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – – 330 207 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері – 62 912 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 393 119 мың теңге;
бюджет қаражаттарының пайдаланатын қалдықтары – 0 теңге.
2. Аудандық бюджет түсімдерінің құрамында 2025 жылға арналған жоғары тұрған бюджеттерден берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялардың мөлшері 1 088 552 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның ішінде:
Абай қаласына – 549 946 мың теңге;
Топар кентіне – 28 541 мың теңге;
Қарабас кентіне – 24 389 мың теңге;
Южный кентіне – 23 820 мың теңге;
Дубовка ауылдық округіне – 95 648 мың теңге;
Ақбастау ауылдық округіне – 34 305 мың теңге;
Есенгелді ауылдық округіне – 45 648 мың теңге;
Қарағанды ауылдық округіне – 41 438 мың теңге;
Көксу ауылдық округіне – 26 524 мың теңге;
Курмин ауылдық округіне – 21 476 мың теңге;
Құлаайғыр ауылдық округіне – 48 198 мың теңге;

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Абайского районного маслихата Карагандинской области от 19 декабря 2024 года № 27/252
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 14 211 619 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 043 544 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 148 436 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 335 220 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 8 684 419 тысяч тенге;
2) затраты – 13 911 619 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – – 30 207 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 62 912 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 93 119 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 330 207 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – – 330 207 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 62 912 тысяч тенге;
погашение займов – 393 119 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 0 тенге.
2. Учесть в составе поступлений районного бюджета на 2025 год целевые трансферты и бюджетные кредиты из вышестоящих бюджетов согласно приложению 4.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сел, поселков, сельских округов, в сумме 1 088 552 тыс. тенге, в том числе:
г.Абай – 549 946 тыс.тенге;
п.Топар – 28 541 тыс.тенге;
п.Карабас – 24 389 тыс.тенге;
п.Южный – 23 820 тыс.тенге;
Дубовский сельский округ – 95 648 тыс.тенге;
Акбастауский сельский округ – 34 305 тыс.тенге;
Есенгельдинский сельский округ – 45 648 тыс.тенге;
Карагандинский сельский округ – 41 438 тыс.тенге;
Коксунский сельский округ – 26 524 тыс.тенге;
Курминский сельский округ – 21 476 тыс.тенге;
Кулаайгырский сельский округ – 48 198 тыс.тенге;

Мичурин ауылдық округіне – 43 969 мың теңге;
Самарка ауылдық округіне – 31 160 мың теңге;
Сәрепті ауылына – 35 844 мың теңге;
Юбилейное ауылына – 37 646 мың теңге.
4. Аудандық бюджет шығыстарының құрамында 2025 жылға арналған аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
Аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер сомаларын бөлу Абай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.

Мичуринский сельский округ – 43 969 тыс.тенге;
Самарский сельский округ – 31 160 тыс.тенге;
с.Сарепта – 35 844 тыс.тенге;
с.Юбилейное – 37 646 тыс.тенге.
4. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам города районного значения, сел, поселков, сельских округов согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов бюджетам города районного значения, сел, поселков, сельских округов определяется на основании постановления акимата Абайского района.

120 302
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
120 302
2
Әлеуметтік көмек
1 183 696
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 183 696
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
36 764
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 100
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
172 686
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 321
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
236 351
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
734 474
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
144 669
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
141 669
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
109 169
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
2 500
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
30 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
3 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
3 690 974
1
Тұрғын үй шаруашылығы
645 206
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
22 917
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
20 000
005
Авариялық және ескі тұрғын үйлерді бұзу
2 917
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
605 831
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
605 831
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі
16 458
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
15 958
005
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
2
Коммуналдық шаруашылық

120 302
005
Государственная адресная социальная помощь
120 302
2
Социальная помощь
1 183 696
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 183 696
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
36 764
006
Оказание жилищной помощи
2 100
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
172 686
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 321
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
236 351
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
734 474
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
144 669
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
141 669
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
109 169
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
2 500
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
30 000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
3 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
3 690 974
1
Жилищное хозяйство
645 206
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
22 917
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
20 000
005
Снос аварийного и ветхого жилья
2 917
467
Отдел строительства района (города областного значения)
605 831
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
605 831
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)
16 458
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
15 958
005
Капитальные расходы государственного органа
500
2
Коммунальное хозяйство

29 286
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29 286
02
Қорғаныс
98 588
1
Әскери мұқтаждар
46 317
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
46 317
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
46 317
2
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
52 271
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
52 271
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
38 282
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
13 989
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
13 906
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
13 906
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
13 906
021
Елді мекендерде жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету
13 906
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
1 271 317
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
55 302
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
55 302
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
55 302
2
Әлеуметтік көмек
1 074 049
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 074 049
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
36 764
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
2 100
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
170 107
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 321
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
227 610
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
636 147
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
141 966
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі

29 286
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
29 286
02
Оборона
98 588
1
Военные нужды
46 317
122
Аппарат акима района (города областного значения)
46 317
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
46 317
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
52 271
122
Аппарат акима района (города областного значения)
52 271
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
38 282
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
13 989
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
13 906
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
13 906
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
13 906
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
13 906
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 271 317
1
Социальное обеспечение
55 302
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
55 302
005
Государственная адресная социальная помощь
55 302
2
Социальная помощь
1 074 049
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 074 049
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
36 764
006
Оказание жилищной помощи
2 100
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
170 107
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 321
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
227 610
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
636 147
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
141 966
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)

2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 27/252 шешіміне
5 қосымша
2025 жылға арналған аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне нысаналы трансферттер
Атауы
Сома (мың теңге)
1
2
Барлығы
2 391 373
оның ішінде:
Ағымдағы нысаналы трансферттер
2 376 237
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
73 088
Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық мүлкін басқару
13 066
Елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру
139 595
Елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету
100 394
Елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру
1 409 836
Аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
80 207
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
560 051
Нысаналы даму трансферттері
15 136
Аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау
15 136

маслихата от 19 декабря 2024 года
№ 27/252
Целевые трансферты бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на 2025 год
Наименование
Сумма (тыс. тенге)
1
2
Итого
2 391 373
в том числе:
Текущие целевые трансферты
2 376 237
Услуги по обеспечению деятельности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
73 088
Управление коммунальным имуществом города районного значения, села, поселка, сельского округа
13 066
Освещение улиц в населенных пунктах
139 595
Обеспечение санитарии населенных пунктов
100 394
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
1 409 836
Обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах
80 207
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
560 051
Целевые трансферты на развитие
15 136
Строительство и реконструкция автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах
15 136