2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қарағанды облысы Абай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 19 желтоқсандағы № 27/252 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 15 019 828 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 043 544 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 148 436 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 487 769 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 9 340 079 мың теңге;
2) шығындар – 15 118 853 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттер – – 30 207 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 62 912 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 93 119 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – – 68 818 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 68 818 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімдері – 62 912 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 393 864 мың теңге;
бюджет қаражаттарының пайдаланатын қалдықтары – 399 770 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Абай аудандық мәслихатының 29.05.2025 № 33/31 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Аудандық бюджет түсімдерінің құрамында 2025 жылға арналған жоғары тұрған бюджеттерден берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджеттен аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялардың мөлшері 1 088 552 мың теңге сомасында қарастырылсын, оның ішінде:
Абай қаласына – 549 946 мың теңге;
Топар кентіне – 28 541 мың теңге;
Қарабас кентіне – 24 389 мың теңге;
Южный кентіне – 23 820 мың теңге;
Дубовка ауылдық округіне – 95 648 мың теңге;
Ақбастау ауылдық округіне – 34 305 мың теңге;
Есенгелді ауылдық округіне – 45 648 мың теңге;
Қарағанды ауылдық округіне – 41 438 мың теңге;
Көксу ауылдық округіне – 26 524 мың теңге;
Курмин ауылдық округіне – 21 476 мың теңге;
Құлаайғыр ауылдық округіне – 48 198 мың теңге;
Мичурин ауылдық округіне – 43 969 мың теңге;

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Абайского районного маслихата Карагандинской области от 19 декабря 2024 года № 27/252.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 15 019 828 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 043 544 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 148 436 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 487 769 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 9 340 079 тысяч тенге;
2) затраты – 15 118 853 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – – 30 207 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 62 912 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 93 119 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступление от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – – 68 818 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 68 818 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 62 912 тысяч тенге;
погашение займов – 393 864 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 399 770 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Абайского районного маслихата Карагандинской области от 29.05.2025 № 33/31 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Учесть в составе поступлений районного бюджета на 2025 год целевые трансферты и бюджетные кредиты из вышестоящих бюджетов согласно приложению 4.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города районного значения, сел, поселков, сельских округов, в сумме 1 088 552 тыс. тенге, в том числе:
г.Абай – 549 946 тыс.тенге;
п.Топар – 28 541 тыс.тенге;
п.Карабас – 24 389 тыс.тенге;
п.Южный – 23 820 тыс.тенге;
Дубовский сельский округ – 95 648 тыс.тенге;
Акбастауский сельский округ – 34 305 тыс.тенге;
Есенгельдинский сельский округ – 45 648 тыс.тенге;
Карагандинский сельский округ – 41 438 тыс.тенге;
Коксунский сельский округ – 26 524 тыс.тенге;
Курминский сельский округ – 21 476 тыс.тенге;
Кулаайгырский сельский округ – 48 198 тыс.тенге;
Мичуринский сельский округ – 43 969 тыс.тенге;

Самарка ауылдық округіне – 31 160 мың теңге;
Сәрепті ауылына – 35 844 мың теңге;
Юбилейное ауылына – 37 646 мың теңге.
4. Аудандық бюджет шығыстарының құрамында 2025 жылға арналған аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес ескерілсін.
Аудандық маңызы бар қала, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер сомаларын бөлу Абай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.

Самарский сельский округ – 31 160 тыс.тенге;
с.Сарепта – 35 844 тыс.тенге;
с.Юбилейное – 37 646 тыс.тенге.
4. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам города районного значения, сел, поселков, сельских округов согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов бюджетам города районного значения, сел, поселков, сельских округов определяется на основании постановления акимата Абайского района.

1 191 522
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 191 522
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
36 764
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
4 196
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
183 301
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1 321
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
233 914
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
732 026
9
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
153 938
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
150 938
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
94 438
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 500
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
55 000
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
3 000
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
3 000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
4 171 416
1
Тұрғын үй шаруашылығы
790 780
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
22 715
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
20 000
005
Авариялық және ескі тұрғын үйлерді бұзу
2 715
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
739 331
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
739 331
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі
16 906
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
16 406
005
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі

1 191 522
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 191 522
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
36 764
006
Оказание жилищной помощи
4 196
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
183 301
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1 321
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
233 914
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
732 026
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
153 938
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
150 938
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
94 438
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 500
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
55 000
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
3 000
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
3 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
4 171 416
1
Жилищное хозяйство
790 780
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
22 715
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
20 000
005
Снос аварийного и ветхого жилья
2 715
467
Отдел строительства района (города областного значения)
739 331
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
739 331
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)
16 906
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищного фонда
16 406
005
Капитальные расходы государственного органа
500
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)

5 392
Облыстық бюджеттен
2 067 861
Ардагерлер мен оларға теңестірілген адамдарды санаторий-курорттық емдеумен қамтамасыз ету
2 579
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға
504 046
Автомобиль жолдарын орташа жөндеу
367 489
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығына
585 000
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
608 747
Нысаналы даму трансферттері
1 575 984
Республикалық бюджеттен
412 176
Су құбыры желілерін салу
412 176
Облыстық бюджеттен
1 163 808
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
700 000
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
463 808
Бюджеттік кредиттер
62 912
Республикалық бюджеттен
62 912
Мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін берілетін бюджеттік кредиттер
62 912
Абай аудандық мәслихатының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 27/252 шешіміне
5 қосымша
2025 жылға арналған аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне нысаналы трансферттер
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Абай аудандық мәслихатының 13.03.2025 № 30/284 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі).
Атауы
Сома (мың теңге)
1
2
Барлығы
2 542 200
оның ішінде:
Ағымдағы нысаналы трансферттер
2 527 064
Аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
72 000
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
970
Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық мүлкін басқару
17 207
Елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру
181 009
Елді мекендердің санитариясын қамтамасыз ету
78 302
Елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру
1 480 244
Аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
136 193
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыру
560 051
Нысаналы даму трансферттері
15 136
Аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау
15 136

5 392
из областного бюджета
2 067 861
Обеспечение санаторно-курортным лечением ветеранов и приравненных к ним лицам
2 579
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
504 046
Средний ремонт автомобильных дорог
367 489
Жилищно-коммунальное хозяйство
585 000
Капитальные расходы государственного органа
608 747
Целевые трансферты на развитие
1 575 984
из республиканского бюджета
412 176
Строительство водопроводных сетей
412 176
из областного бюджета
1 163 808
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
700 000
Развитие коммунального хозяйства
463 808
Бюджетные кредиты
62 912
из республиканского бюджета
62 912
Бюджетные кредиты для реализации мер социальной поддержки специалистов
62 912
Приложение 5
к решению Абайского районного
маслихата от 19 декабря 2024 года
№ 27/252
Целевые трансферты бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на 2025 год
Сноска. Приложение 5 – в редакции решения Абайского районного маслихата Карагандинской области от 13.03.2025 № 30/284 (вводится в действие с 01.01.2025).
Наименование
Сумма (тыс. тенге)
1
2
Итого
2 542 200
в том числе:
Текущие целевые трансферты
2 527 064
Услуги по обеспечению деятельности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа
72 000
Капитальные расходы государственного органа
970
Управление коммунальным имуществом города районного значения, села, поселка, сельского округа
17 207
Освещение улиц в населенных пунктах
181 009
Обеспечение санитарии населенных пунктов
78 302
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
1 480 244
Обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах
136 193
Реализация мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
560 051
Целевые трансферты на развитие
15 136
Строительство и реконструкция автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах
15 136