2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2024 жылғы 19 желтоқсандағы № 236 шешімі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы шешім 01.01.2025 бастап қолданысқа енеді.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2, 3, 4, 5 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7113368 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 3480045 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 353167 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша – 3745 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 3276411 мың теңге;
2) шығындар – 8176799 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 11280 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 60946 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 49666 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 113980 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 113980 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет дефициті (профициті) – -1188691 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1188691 мың теңге:
қарыздар түсімдері – 60946 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 49666 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1177411 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 26.03.2025 № 271 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енеді).
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерлерде белгіленсін:
1) корпоративік табыс салығы бойынша – 98 пайыздан;
2) жеке табыс салығы бойынша:
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын – 80 пайыздан;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын - 100 пайыздан;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын – 100 пайыздан;
3) әлеуметтік салық бойынша – 80 пайыздан;
4) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары бойынша – 100 пайыздан.
3. 2025 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен берілетін субвенция мөлшері 937010 мың теңге сомасында қарастырылсын.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында республикалық және облыстық бюджеттерден берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Аудандық бюджетке берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.

О районном бюджете на 2025-2027 годы
Решение Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 19 декабря 2024 года № 236.
Примечание ИЗПИ!
Настоящее решение вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 7113368 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3480045 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 353167 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 3745 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 3276411 тысяч тенге;
2) затраты – 8176799 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 11280 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 60946 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 49666 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 113980 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 113980 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1188691 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1188691 тысяч тенге:
поступление займов – 60946 тысяч тенге;
погашение займов – 49666 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1177411 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 26.03.2025 № 271 (вводится в действие с 01.01.2025).
2. Установить на 2025 год нормативы распределения доходов в бюджет района в следующих размерах:
1) корпоративный подоходный налог – по 98 процентов;
2) индивидуальному подоходному налогу:
с доходов, облагаемых у источника выплаты – по 80 процентов;
с доходов, не облагаемых у источника выплаты – по 100 процентов;
с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты – по 100 процентов;
3) по социальному налогу – 80 процентов;
4) по отчислениям недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры – 100 процентов.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 937010 тысяч тенге.
4. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского и областного бюджетов согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.

5. 2025 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.
6. Аудандық бюджеттен ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2025 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 574293 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Ақтоғай ауылына – 101697 мың теңге;
Сарышаған кентіне – 47962 мың теңге;
Шашубай кентіне – 67725 мың теңге;
Абай ауылдық округіне – 39072 мың теңге;
Айыртас ауылдық округіне – 21195 мың теңге;
Кежек ауылдық округіне – 24673 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне – 39022 мың теңге;
Қараменде би ауылдық округіне – 31050 мың теңге;
Қусақ ауылдық округіне – 30023 мың теңге;
Қызыларай ауылдық округіне – 43529 мың теңге;
Ортадересін ауылдық округіне – 31381 мың теңге;
Тасарал ауылдық округіне – 48354 мың теңге;
Шабанбай би ауылдық округіне – 48610 мың теңге.

5. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2025 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам села, поселков, сельских округов из районного бюджета согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов бюджетам села, поселков, сельских округов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.
6. Установить в районном бюджете на 2025 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты села, поселков, сельских округов в сумме 574293 тысяч тенге, в том числе:
селу Актогай – 101697 тысячи тенге;
поселоку Сарышаган – 47962 тысяч тенге;
поселоку Шашубай – 67725 тысяч тенге;
сельскому округу Абай – 39072 тысяч тенге;
сельскому округу Айыртас – 21195 тысяч тенге;
сельскому округу Кежек – 24673 тысяч тенге;
сельскому округу Карабулак – 39022 тысяч тенге;
сельскому округу Караменде би – 31050 тысяч тенге;
сельскому округу Кусак – 30023 тысяч тенге;
сельскому округу Кызыларай – 43529 тысяч тенге;
сельскому округу Ортадересин – 31381 тысяч тенге;
сельскому округу Тасарал – 48354 тысяч тенге;
сельскому округу Шабанбай би – 48610 тысяч тенге.

267958
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
200
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
79008
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
455
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
153717
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
34578
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
144939
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
144939
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
49651
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
520
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1000
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
87528
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
6240
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2347537
1
Тұрғын үй шаруашылығы
567744
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
531882
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
43446
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
136660
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
351776
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
35862
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды үйымдастыру
15862
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
20000
2
Коммуналдық шаруашылық
1779793
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
1180000
058
Ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйесін дамыту
1180000
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
599793
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
175000
014
Қаланы және елді мекендерді абаттандыруды дамыту
4793
026
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі жылу желілерін пайдалануды ұйымдастыру

267958
006
Оказание жилищной помощи
200
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
79008
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
455
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
153717
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
34578
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
144939
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
144939
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
49651
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
520
021
Капитальные расходы государственного органа
1000
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
87528
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
6240
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2347537
1
Жилищное хозяйство
567744
467
Отдел строительства района (города областного значения)
531882
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
43446
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
136660
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
351776
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
35862
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
15862
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
20000
2
Коммунальное хозяйство
1779793
467
Отдел строительства района (города областного значения)
1180000
058
Развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
1180000
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
599793
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
175000
014
Развитие благоустройства городов и населенных пунктов
4793
026
Организация эксплуатации тепловых сетей, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)

486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
50715
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
50715
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
92167
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
92167
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
35012
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
35012
02
Қорғаныс
22634
1
Әскери мұқтаждар
19072
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
19072
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
19072
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
3562
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
3562
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
435
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
3127
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
6855
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
6855
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6855
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
6855
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
432167
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
30156
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
30156
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
30156
2
Әлеуметтiк көмек
258385
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
258385
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
22061
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1320
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
40700
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету

486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
50715
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
50715
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
92167
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
92167
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
35012
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
35012
02
Оборона
22634
1
Военные нужды
19072
122
Аппарат акима района (города областного значения)
19072
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
19072
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
3562
122
Аппарат акима района (города областного значения)
3562
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
435
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
3127
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
6855
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
6855
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6855
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
6855
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
432167
1
Социальное обеспечение
30156
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
30156
005
Государственная адресная социальная помощь
30156
2
Социальная помощь
258385
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
258385
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
22061
006
Оказание жилищной помощи
1320
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
40700
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому

360000
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығына
67000
әлеуметтік осал адамдар үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға
166476
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге
5566
Нысаналы даму трансферттері:
1630000
оның ішінде:
елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға
1180000
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға
450000
Бюджеттік кредиттер
60946
оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін
60946
Ақтоғай аудандық мәслихатының
2024 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 236 шешіміне 5 қосымша
2025 жылға арналған ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен нысаналы трансферттер
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Ұлытау облысы Қаражал қалалық мәслихатының 17.03.2025 № 247 шешімімен (01.01.2025 бастап қолданысқа енеді).
Атауы
Сома (мың теңге)
1
2
Барлығы:
734804
оның ішінде:
Ағымдағы нысаналы трансферттер
734804
оның ішінде:
ауыл, кенттер, ауылдық округтер әкімдіктерінің объектілерін күтіп-ұстауға, материалдық-техникалық базасын нығайтуға және жөндеу жүргізуге
129763
елді мекен көшелерін жарықтандыруға
66805
елді мекендерді абаттандыруға
469736
аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
16000
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығына
42000
мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізуге
10500

360000
на жилищно-коммунальное хозяйство
67000
на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения
166476
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий
5566
Целевые трансферты на развитие
1630000
в том числе:
на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах
1180000
на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
450000
Бюджетные кредиты
60946
в том числе:
для реализации мер социальной поддержки специалистов
60946
Приложение 5
к решению Актогайского
районного маслихата
от 19 декабря 2024 года № 236
Целевые трансферты бюджетам села, поселков, сельских округов из районного бюджета на 2025 год
Сноска. Приложение 5 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 26.03.2025 № 271 (вводится в действие с 01.01.2025).
Наименование
Сумма (тысяч тенге)
1
2
Итого:
734804
в том числе:
Целевые текущие трансферты
734804
в том числе:
на содержание, укрепление материально-технической базы и проведение ремонтов объектов акиматов села, поселков, сельских округов
129763
на освещение улиц населенных пунктов
66805
на благоустройства населенных пунктов
469736
на жилищно-коммунальное хозяйство
42000
на проведение государственной информационной политики
10500