Қарқаралы ауданы бойынша 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Қарқаралы аудандық мәслихатының 2024 жылғы 8 ақпандағы № VIII-17/132 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Қарқаралы аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшаларына сәйкес Қарқаралы ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат төрағасы С. Оспанов
Қарқаралы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024 - 2025 жылдарға арналған жоспар
Жалпы мәліметтер
Қарқаралы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылдын 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді. Осы жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануды, мал азығына деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз етуді және жайылымдардың тозу процестерін болдырмауды қамтамасыз етеді.
ҚР Жер кодексіне, 2015 жылғы 27 наурыздағы № 268 "ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларына" сәйкес шаруа қожалықтарын, тауарлы ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін жер пайдалануға берілген жер учаскелері бойынша ауылдық округтердің шекараларында әрбір ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану мақсатында өз қызметін шаруашылықішілік жерге орналастыру жобасы негізінде жүзеге асыруға тиіс - жақын арада ауыл шаруашылығы жерлерінің аумағын ұйымдастыру мен құрылысын анықтайтын және негіздейтін құжат (ауыспалы егіс, шабындық-жайылым айналымы жоспарлары және т.б.).
Ауылдық елді мекендердің шекараларында жайылымдық жерлерді ұтымды пайдалану, өнімділігін сақтау, ауылдық округтердің ауылдық елді мекендерінің тұрғындарында бар ауыл шаруашылығы жануарларының азығына қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету мақсатында елді мекендердің шекараларында жайылымдарды басқару жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар мәтіні бойынша) әзірленді.
Жоспар:
- жайылымдарды геоботаникалық зерттеу жай-күйі туралы мәліметтерді;
- ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
- елді мекендердегі ауыл шаруашылығы жануарларының жануарларының саны туралы деректерді;
- ауыл шаруашылығы жануарларының жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптасқан үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
- шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
- мал айдар өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып жасалған.
Табиғи-климаттық жағдайлар қоңыржай белдеудің шөлейт-ландшафты аймақтарымен ұсынылған. Бұл аймақ құрғақ және күрт континентальды климатпен сипатталады.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2024 - 2025 годы
Решение Каркаралинского районного маслихата Карагандинской области от 8 февраля 2024 года № VIII-17/132
В соответствии с законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", Каркаралинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить согласно приложениям к настоящему решению План по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2024 – 2025 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата С. Оспанов
План по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2024-2025 годы
Общие сведения
План по управлению пастбищами и их использованию по Каркаралинскому району на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах". Настоящий План обеспечивает рациональное использование пастбищ, устойчивое обеспечение потребности в кормах и предотвращение процессов деградации пастбищ.
В границах сельских округов по земельным участкам, предоставленным в землепользование для ведения крестьянских хозяйств, товарного сельскохозяйственного производства, согласно Земельному кодексу РК, “Правилам рационального использования земель сельскохозяйственного назначения” от 27 марта 2015 года № 268, каждый сельскохозяйственный товаропроизводитель в целях рационального использования земель сельскохозяйственного назначения должен осуществлять свою деятельность на основании проекта внутрихозяйственного землеустройства – документа, определяющего и обосновывающего организацию и устройство территории сельскохозяйственных земель на ближайшую перспективу (планы севооборотов, сенокосо- пастбищеоборотов, и прочее).
В границах сельских населенных пунктов с целью рационального использования, сохранения продуктивности пастбищных угодий, устойчивого обеспечения потребности в кормах сельскохозяйственных животных, имеющихся в наличии у жителей сельских населенных пунктов сельских округов, разработан План по управлению пастбищами в границах населенных пунктов (далее по тексту План).
План разработан с учетом:
- cведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
- cведений о ветеринарно-санитарных объектах;
- данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных в населенных пунктах;
- количества гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
-сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
-сведений о сервитутах для прогона скота.
Природно-климатические условия представлены полупустынно- ландшафтными зонами умеренного пояса. Для указанной зоны характерны сухой и резко континентальный климат.

Елді мекендердің аумағындағы геоботаникалық тексерістерге сәйкес жайылымдар басым болатын төмен жаңартылған деп сипатталады. Жайылымдардың басым түрі-қауырсынды - бетегелі - бұталы, кейде жусан және шөпті қылқанбозды – бетегелі – көделер мен түрлі шөптесіндер, австриялық жусанның бітелуі кездеседі. Шөптің сапасы орташа. Жайылымдар-малдың барлық түрлері үшін көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар.Жайылымдардың басым түріне қарай ауыл шаруашылығы жануарларының жануарларының 1 басына шаққандағы жайылым алаңының нормасы анықталды (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы жануарларының министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына қосымша) және жайылымдық жерлердегі қажеттілік есептелді. Ауылдық округтердегі жайылымдық жерлермен қамтамасыз етілу пайызын ұлғайту үшін ауыл шаруашылығы жануарлары басының бір бөлігі ауылдық округтердің жерлерінен және аудандық Қордың жерлерінен шалғайдағы жер учаскелеріне бекітілді. Шалғайдағы жер учаскелерінде мал басын бекіту ауылдық округ әкімдерімен келісілді.
Жоспар:

Согласно геоботаническому обследованию на территории населенных пунктов пастбища характеризуются как низкодерновинные с преобладанием типчака. Преобладающий тип пастбищ – ковыльно-типчаково- кустарниковые иногда с полынью и тырсиково-типчаково-ковыльные с разнотравьем, встречается засорение австрийской полынью. Качество травостоя среднее. Пастбища являются весенне-летне-осенними пастбищами для всех видов скота. В зависимости от преобладающего типа пастбищ определена норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных (Приложение к приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332) и произведен расчет потребности в пастбищных угодьях. Для увеличения процента обеспеченности пастбищными угодьями в населенных пунктах сельских округов часть поголовья сельскохозяйственных животных закреплены на отгонных земельных участках из земель сельских округов и из земель районного запаса. Закрепление поголовья животных на отгонных земельных участках согласовано с акимами сельских округов.
План содержит:

1) қала, ауыл, кент аумақтарындағы жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың жайылымдарын орналастыру схемаларын;
2) қаланың, ауылдың, кенттің, шалғайдағы жер учаскелерінің шекараларында ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемаларын;
3) Қала, ауыл, кент, отарлы жер учаскелері шекараларындағы жайылымдардың, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдарының схемаларын;

1) схемы расположения пастбищ собственников земельных участков и землепользователей на территории города, сел, поселков;
2) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных в границах города, сел, поселков, отгонных земельных участков;
3) схемы внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры в границах города, сел, поселков, отгонных земельных участков;

4) Қала, ауыл, кент, шалғайдағы жер учаскелерінің шекараларындағы жайылымды пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемаларын қамтуға тиіс.
5) суару пункттері туралы мәліметтер;
6) сервитуттар, мал айдау трассалары туралы мәліметтер.
Қарқаралы аудандық мәслихатының
2024 жылғы 08 ақпандағы
№ VIII-17/132 шешіміне
1 қосымша
Қарқаралы ауданының аумағы
№ р/н
Ауылдық округтер, елді мекендер
Шекарадағы алаң елді мекендердің
оның ішінде елді мекендер шекарасындағы жайылымдар, га
1
Қарқаралы қаласы

4) схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам в границах города, сел, поселков, отгонных земельных участков;
5) сведения о водопойных пунктах;
6) cведения о сервитутах, скотопрогонных трассах.
Приложение 1 к решению
Каркаралинского районного маслихата
от 08 февраля 2024 года № VIII-17/132
Территория Каркаралинского района
№ п/п
Сельские округа, населенные пункты
Площадь в границах населенных пунктов, га
в том числе пастбищ, в раницах населенных пунктов, га
1
город Каркаралинск

17463
Аудан бойынша барлығы
593 309
507 801
Қарқаралы аудандық мәслихатының
2024 жылғы 08 ақпандағы
№ VIII-17/132 шешіміне
2 – қосымша
Қарқаралы ауданы ауылдық округтер мен елді мекендердің атауы
№ р/н
Ауылдық округтің атауы
елді мекендердің атауы
1
Қарқаралы қаласы
2
Қарағайлы кенті
Ақтерек ауылы
3
Егіндібұлақ ауылы
4
Абай ауылдық округі
Айнабұлақ ауылы
Мыржық ауылы
5
Аманжолова ауылдық округі
Ақбай- Қызылбай ауылы
Аққора ауылы
Белдеутас ауылы
Сарыобалы ауылы
Талды ауылы
6
Бақты ауылдық округі
Абыз ауылы
Бақты ауылы
Шолаққайың ауылы
7
Балқантау ауылдық округі
Айнабұлақ ауылы
Қарабұлақ ауылы
8
Бесоба ауылдық округі
Бесоба ауылы
Қарашоқы ауылы
Қызылту ауылы
9
Жаңтоған ауылдық округі
Ежебай ауылы
Жаңатоған ауылы
10
Қайнарбұлақ ауылдық округі
Аппаз ауылы
Жалпақшілік ауылы
Милыбұлақ ауылы
Саз ауылы
11
Қаракөл ауыл округі
Қаракөл ауылы
12
Қаршығалы ауылдық округі
Көктас ауылы
Новый путь ауылы
Саумалкөл ауылы
13
Қырғыз ауылдық округі
Борлыбұлақ ауылы
Бүркітті ауылы
Бүркітті станциясы
Жәнібек ауылы
Кент ауылы
14
Қоянды ауылдық округі
Атантай ауылы
Қоянды ауылы
15
Мәди ауылдық округі
Айрық ауылы
Едрей ауылы
16
Мартбек Мамыраев ауылдық кенті
Ақжол ауылы
Жаңанегіз ауылы
17
Нұркен Әбдіров ауылдық округі
Ақшоқы ауылы
Жарлы ауылы
Жекежал ауылы
18
Нығмет Нұрмақов ауылдық округі
Бастал ауылы
Көлбасы ауылы
Өсібай ауылы
19
Тәттімбет ауылдық округі
Ақтасты ауылы
Шілдебай ауылы
20
Тегісшілдік ауылдық округі
Жарлы ауылы
Калинино ауылы
Тегісшілдік ауылы
21
Темірші ауылдық округі
Айнабұлақ ауылы
Қараағаш ауылы
Татан ауылы
22
Томар ауылдық округі
Томар ауылы
23
Угар ауылдық округі
Матақ ауылы
24
Шарықты ауылдық округі
Қызылшілік ауылы
Теректі ауылы
Шөптікөл ауылы
25
Ынталы ауылдық округі
Ынталы ауылы
Қарқаралы аудандық мәслихатының
2024 жылғы 08 ақпандағы
№ VIII-17/132 шешіміне
3 қосымша
Қарқаралы ауданы ауылдық округтері бөлінісінде ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер
№ п/п
Ауылдық округтердің, елді мекендердің атауы
Барлы-ғы
оның ішінде
ірі қара мал
ұсақ қара мал
Жылқы-лар
1
Қарқаралы қаласы

17463
Всего по району
593 309
507 801
Приложение 2 к решению
Каркаралинского районного маслихата
от 08 февраля 2024 года № VIII-17/132
Название сельских округов и населенных пунктов Каркаралинского района
№ п/п
Название сельского округа
название населенных пунктов
1
город Каркаралинск
2
поселок Карагайлы
село Актерек
3
село Егиндыбулак
4
Абайский сельский округ
село Айнабулак
село Мыржык
5
Аманжоловский сельский округ
село Акбай- Кызылбай
село Аккорда
село Белдеутас
село Сарыобалы
село Талды
6
Бактинский сельский округ
село Абыз
село Бакты
село Шолаккайын
7
сельский округ Балкантау
село Айнабулак
село Карабулак
8
Бесобинский сельский округ
село Бесоба
село Карашокы
село Кызылту
9
Жанатоганский сельский округ
село Ежебай
село Жанатоган
10
Кайнарбулакский сельский округ
село Аппаз
село Жалпакшилик
село Милыбулак
село Саз
11
Каракольский сельский округ
село Караколь
12
Каршыгалинский сельский округ
село Коктас
село Новый Путь
село Саумалколь
13
Киргизский сельский округ
село Борлыбулак
село Буркутты
село Жанибек
село Кент
станция Буркитты
14
сельский округ Коянды
село Атантай
село Коянды
15
сельский округ Мади
село Айрык
село Едрей
16
сельский округ Мартбек Мамыраев
село Акжол
село Жананегиз
17
сельский округ Нуркен Абдиров
село Акшокы
село Жарлы
село Жекежал
18
сельский округ Ныгмет Нурмаков
село Бастал
село Колбасы
село Осибай
19
сельский округ Таттимбет
село Актасты
село Шилдебай
20
Тегисшилдикский сельский округ
село Жарлы
село Калинино
село Тегисшилдик
21
Темиршинский сельский округ
село Айнабулак
село Караагаш
село Татан
22
Томарский сельский округ
село Томар
23
Угарский сельский округ
село Матак
24
Шарыктинский сельский округ
село Кызылшилик
село Теректи
село Шоптыколь
25
Ынталинский сельский округ
село Ынталы
Приложение 3 к решению
Каркаралинского районного маслихата
от 08 февраля 2024 года № VIII-17/132
Сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных, числящихся на личном подворье в разрезе сельских округов Каркаралинского района
№ п/п
Название сельских округов, населенных пунктов
Всего
в том числе
крупный рогатый скот
мелкий рогатый скот
лоша-ди
1
город Каркаралинск

360
Елді мекендер шекарасындағы жайылымдық сумен жабдықтау көздері өзендер, көлдер және ағынды су тоғандары сияқты табиғи су объектілері болып табылады. Суару алаңы ұйымдастырылатын қолда бар су көздері әр схемада шартты белгілермен белгіленеді, ал түсіндірме жазбаның сипаттамалық бөлігінде суаруды табиғи көздерден ұйымдастыру кезінде мал суға кірмейтіндей, бірақ қоршау арқылы аралау шартымен суару алаңдарын ұйымдастыру қажет екендігі айтылған. Жайылымның ерекше құрғақ кезеңінде суды жеткізуді ұйымдастыру қажет.
Жайылымдағы ауылшаруашылық жануарлары су объектілеріне еркін қол жеткізе алады.

360
Источниками пастбищного водоснабжения в границах населенных пунктов являются естественные водоемы, такие как реки, озера и пруды с проточной водой. Имеющиеся водоисточники, на которых организуется водопойная площадка, отмечены на каждой схеме условными обозначениями, а в описательной части пояснительной записки говорится о том, что при организации водопоя из естественных источников необходимо устраивать водопойные площадки с таким условием, чтобы скот не входил в воду, а пил через загородку. В особо засушливый период выпаса необходимо организовывать подвоз воды.
Сельскохозяйственные животные на пастбищах имеют свободный доступ к водным объектам.

"Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша суды тұтынудың орташа тәуліктік нормасы бекітілді:
ірі қара мал мен жылқы үшін 45-60 литр;
1-2 жас аралығындағы жас жануарлар үшін 25-35 литр;
бір жасқа дейінгі жас жануарлар үшін 10-15 литр;

Приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090) утверждена среднесуточная норма потребления воды по видам сельскохозяйственных животных:
для крупного рогатого скота и лошадей 45-60 литров;
для молодняка в возрасте 1-2 года 25-35 литров;
для молодняка младше одного года 10-15 литров;