Маңғыстау облыстық мәслихатының 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 7/71 "2024 - 2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2024 жылғы 5 сәуірдегі № 10/101 шешімі
Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2024-2026 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 7/71 шешіміне келесідей өзгерістер енгізілсін:
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2024 - 2026 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 460 738 963,3 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 175 910 515,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 6 206 851,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 41 405,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 278 580 191,9 мың теңге;
2) шығындар – 480 484 762,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 5 583 419,2 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 7 936 142 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 2 352 722,8 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге:
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -25 329 218,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 25 329 218,5 мың теңге;
қарыздар түсімі – 7 936 142,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 4 703 763,6 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 22 096 840,1 мың теңге.".
2 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2024 жылға арналған қала мен аудан бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері келесідей мөлшерлерде белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына –100 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 100 пайыз;
Түпқараған ауданына – 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 50 пайыз;
Ақтау қаласына – 50 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 50 пайыз;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 0 пайыз;
Қарақия ауданына – 0 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 32 пайыз;
Түпқараған ауданына – 50 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 27 пайыз;
Ақтау қаласына – 6,5 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 8,8 пайыз;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына – 100 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 100 пайыз;
Түпқараған ауданына – 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 100 пайыз;
Ақтау қаласына – 0 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 38 пайыз;

О внесении изменений в решение Мангистауского областного маслихата от 8 декабря 2023 года № 7/71 "Об областном бюджете на 2024 - 2026 годы"
Решение Мангистауского областного маслихата от 5 апреля 2024 года № 10/101
Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского областного маслихата от 8 декабря 2023 года № 7/71 "Об областном бюджете на 2024-2026 годы" следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 460 738 963,3 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 175 910 515,4 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 6 206 851,0 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 41 405,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 278 580 191,9 тысячи тенге;
2) затраты – 480 484 762,6 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 5 583 419,2 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 7 936 142,0 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 2 352 722,8 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -25 329 218,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 25 329 218,5 тысяч тенге;
поступление займов – 7 936 142,0 тысячи тенге;
погашение займов – 4 703 763,6 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 22 096 840,1 тысяч тенге.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Установить на 2024 год нормативы распределения доходов в бюджеты городов и районов в следующих размерах:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 100 процентов;
Мангистаускому району – 100 процентов;
Тупкараганскому району – 100 процентов;
Мунайлинскому району – 50 процентов;
городу Актау – 50 процентов;
городу Жанаозен – 50 процентов;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 0 процентов;
Каракиянскому району – 0 процентов;
Мангистаускому району – 32 процентов;
Тупкараганскому району – 50 процентов;
Мунайлинскому району – 27 процентов;
городу Актау – 6,5 процентов;
городу Жанаозен – 8,8 процентов;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 100 процентов;
Мангистаускому району – 100 процентов;
Тупкараганскому району – 100 процентов;
Мунайлинскому району – 100 процентов;
городу Актау – 0 процентов;
городу Жанаозен – 38 процентов;

4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына – 0 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 100 пайыз;
Түпқараған ауданына – 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 10 пайыз;
Ақтау қаласына – 0 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 42 пайыз;
5) әлеуметтік салық:
Бейнеу ауданына – 0 пайыз;
Қарақия ауданына – 0 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 32 пайыз;
Түпқараған ауданына – 48 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 23,4 пайыз;
Ақтау қаласына –6,7 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 8,2 пайыз.";
5 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте аудан және қалалардың бюджеттеріне нысаналы трансферттер көлемдері 9 567 429,0 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Бейнеу ауданынан – 1 161 394,0 мың теңге;
Қарақия ауданынан – 215 840,0 мың теңге;
Маңғыстау ауданынан – 549 180,0 мың теңге;
Түпқараған ауданынан – 1 382 126,0 мың теңге;
Мұнайлы ауданынан – 1 253 579,0 мың теңге;
Ақтау қаласынан – 2 254 030,0 мың теңге;
Жаңаөзен қаласынан – 2 751 280,0 мың теңге.";
6 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. 2024 жылға арналған облыстық бюджетте қалалық және аудандық бюджеттерден облыстық бюджеттің ысырабын өтеуге арналған трансферттер көлемдері 5 799 921,3 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Бейнеу ауданынан – 2 033 863,3 мың теңге;
Қарақия ауданынан – 3 195 932,0 мың теңге;
Маңғыстау ауданынан – 570 126,0 мың теңге.".
9 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Маңғыстау облыс әкімдігінің резерві 3 700 000,0 мың теңге сомасында бекітілсін.";
көрсетілген шешімнің 1 қосымша осы шешімнің қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихатының төрағасы Ж. Матаев
"Келісілді"
"Маңғыстау облыстық экономика
және бюджеттік жоспарлау басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
_______________ М. Б. Альбекова
"5" сәуір 2024 жыл
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2024 жылғы 5 сәуірдегі

4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 0 процентов;
Мангистаускому району – 100 процентов;
Тупкараганскому району – 100 процентов;
Мунайлинскому району – 10 процентов;
городу Актау – 0 процентов;
городу Жанаозен – 42 процентов;
5) социальный налог:
Бейнеускому району – 0 процентов;
Каракиянскому району – 0 процентов;
Мангистаускому району – 32 процентов;
Тупкараганскому району – 48 процентов;
Мунайлинскому району – 23,4 процентов;
городу Актау – 6,7 процентов;
городу Жанаозен – 8,2 процентов.";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год объемы целевых трансфертов из областного бюджета в бюджеты районов в сумме 9 567 429,0 тысяч тенге, в том числе:
Бейнеуского района – 1 161 394,0 тысяч тенге;
Каракиянского района – 215 840,0 тысячи тенге;
Мангистауского района – 549 180,0 тысяч тенге;
Тупкараганского района – 1 382 126,0 тысяч тенге;
Мунайлинского района – 1 253 579,0 тысячи тенге;
города Актау – 2 254 030,0 тысяч тенге;
городу Жанаозен – 2 751 280,0 тысяча тенге.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Предусмотреть в областном бюджете на 2024 год объемы трансфертов из городских и районных бюджетов на компенсацию потерь областного бюджета в сумме 5 799 921,3 тысяч тенге, в том числе, из:
Бейнеуского района – 2 033 863,3 тысяч тенге;
Каракиянского района – 3 195 932,0 тысяч тенге;
Мангистауского района – 570 126,0 тысяч тенге.".
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Утвердить резерв акимата области в сумме 3 700 000,0 тысяч тенге.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель областного маслихата Ж.Матаев
"Согласовано"
Руководитель государственного
учреждения "Управление экономики
и бюджетного планирования
Мангистауской области"
_________________ М. Б. Альбекова
"5" апреля 2024 года
Приложение 1
к решению Мангистауского
областного маслихата
от 5 апреля 2024 года

001
Жергілікті деңгейде білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
5 567 404,0
005
Мемлекеттік білім беру ұйымдар үшін оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендерді сатып алу және жеткізу
2 462 524,0
007
Облыстық, аудандық (қалалық) ауқымдардағы мектеп олимпиадаларын, мектептен тыс іс-шараларды және конкурстар өткізу
978 223,0
011
Балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеу және халыққа психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсету
1 221 442,0
012
Дамуында проблемалары бар балалар мен жасөспірімдердің оңалту және әлеуметтік бейімдеу
327 233,0
029
Білім беру жүйесін әдістемелік және қаржылық сүйемелдеу
1 986 577,0
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
99 006,0
080
Нұрсұлтан Назарбаев Қорының "EL UMITI" таланттарын анықтау және қолдау бастамасын іске асыру
120 393,0
086
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап алғаны үшін
2 416,0
087
Жетім баланы (жетім балаларды) және ата-аналарының қамқорынсыз қалған баланы (балаларды) күтіп-ұстауға
172 433,0
05
Денсаулық сақтау
25 297 121,0
2
Халықтың денсаулығын қорғау
15 384 257,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
1 247 447,0
006
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
144 907,0
007
Салауатты өмір салтын насихаттау
37 415,0
041
Облыстардың жергілікті өкілдік органдарының шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
553 828,0
042
Медициналық ұйымның сот шешімі негізінде жүзеге асырылатын жыныстық құмарлықты төмендетуге арналған іс-шараларды жүргізу
185,0
050
Қаржы лизингі шарттарында сатып алынған санитариялық көлік және сервистік қызмет көрсетуді талап ететін медициналық бұйымдар бойынша лизинг төлемдерін өтеу
511 112,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
14 136 810,0
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
14 136 810,0
3
Мамандандырылған медициналық көмек
2 395 804,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
2 395 804,0
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
2 395 804,0
4
Емханалар
185 901,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
185 901,0
039
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
185 901,0
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi

001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области образования
5 567 404,0
005
Приобретение и доставка учебников, учебно-методических комплексов для государственных организаций образования
2 462 524,0
007
Проведение школьных олимпиад, внешкольных мероприятий и конкурсов областного, районного (городского) масштабов
978 223,0
011
Обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи населению
1 221 442,0
012
Реабилитация и социальная адаптация детей и подростков с проблемами в развитии
327 233,0
029
Методическое и финансовое сопровождение системы образования
1 986 577,0
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
99 006,0
080
Реализация инициативы Фонда Нурсултана Назарбаева на выявление и поддержку талантов "EL UMITI"
120 393,0
086
Выплата единовременных денежных средств казахстанским гражданам, усыновившим (удочерившим) ребенка (детей)-сироту и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
2 416,0
087
Ежемесячные выплаты денежных средств опекунам (попечителям) на содержание ребенка-сироты (детей-сирот), и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей
172 433,0
05
Здравоохранение
25 297 121,0
2
Охрана здоровья населения
15 384 257,0
253
Управление здравоохранения области
1 247 447,0
006
Услуги по охране материнства и детства
144 907,0
007
Пропаганда здорового образа жизни
37 415,0
041
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов областей
553 828,0
042
Проведение медицинской организацией мероприятий, снижающих половое влечение, осуществляемые на основании решения суда
185,0
050
Возмещение лизинговых платежей по санитарному транспорту, медицинским изделиям, требующие сервисного обслуживания, приобретенных на условиях финансового лизинга
511 112,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
14 136 810,0
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
14 136 810,0
3
Специализированная медицинская помощь
2 395 804,0
253
Управление здравоохранения области
2 395 804,0
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
2 395 804,0
4
Поликлиники
185 901,0
253
Управление здравоохранения области
185 901,0
039
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
185 901,0
5
Другие виды медицинской помощи

61 055,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
61 055,0
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
61 055,0
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
7 270 104,0
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
7 270 104,0
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
291 614,0
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
216 998,0
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
84 000,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
49 515,0
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
256 000,0
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
6 371 977,0
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
19 087 731,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
3 697 865,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
3 186 370,0
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
571 634,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
897 601,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
219 878,0
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
770 718,0
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
718 968,0
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
7 571,0
261
Облыстың білім басқармасы
317 899,0
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
203 524,0
037
Әлеуметтік сауықтандыру
92 717,0
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
21 658,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы

61 055,0
253
Управление здравоохранения области
61 055,0
029
Областные базы специального медицинского снабжения
61 055,0
9
Прочие услуги в области здравоохранения
7 270 104,0
253
Управление здравоохранения области
7 270 104,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
291 614,0
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
216 998,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
84 000,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
49 515,0
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
256 000,0
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
6 371 977,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
19 087 731,0
1
Социальное обеспечение
3 697 865,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
3 186 370,0
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
571 634,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
897 601,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
219 878,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
770 718,0
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
718 968,0
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
7 571,0
261
Управление образования области
317 899,0
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
203 524,0
037
Социальная реабилитация
92 717,0
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
21 658,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области