Қамысты ауданының 2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті туралы
Қостанай облысы Қамысты ауданы мәслихатының 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 266 шешімі
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 45-бабы 4-тармағына, 75-бабы 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қамысты аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қамысты ауданының 2025 - 2027 жылдарға арналған аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4091966,0 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсімдер бойынша – 1719738,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 14725,0 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер бойынша – 3332,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 2354171,0 мың теңге;
2) шығындар – 4091966,0 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 14429,0 мың теңге, оның iшiнде:
бюджеттік кредиттер – 47184,0 мың теңге;
бюджеттiк кредиттердi өтеу– 32755,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге,
оның iшiнде: қаржы активтерiн сатып алу – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -14429,0 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 14429,0 мың теңге.
2. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 112073,0 мың теңге сомада көзделгені ескерілсін.
3. Аудандық бюджетте 2025-2027 жылдарға арналған аудандық бюджеттен ауыл және ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенция көлемі көзделсін, оның ішінде:
2025 жылға 298 123,0 мың теңге сомасында;
2026 жылға 287 319,0 мың теңге сомасында;
2027 жылға 290 403,0 мың теңге сомасында.
4. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен трансферттер түсімі ескерілісін, оның ішінде:
1) мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға бюджеттік кредиттер 47184,0 мың теңге сомасында;
2) Қазақстан Республикасында мүгедек адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға 3137,0 мың теңге сомасында;
3) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге 32209,0 мың теңге сомасында;
4) Қамысты ауылында дене шынықтыру-сауықтыру орталығын салуға 193859,0 мың теңге сомасында.
5. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен дамытуға арналған нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін, оның ішінде:
1) Қамысты ауылында дене шынықтыру -сауықтыру орталығын салуға (инженерлік желі) 41540,0 мың теңге сомасында.
6. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін, оның ішінде:

О районном бюджете Камыстинского района на 2025 – 2027 годы
Решение маслихата Камыстинского района Костанайской области от 26 декабря 2024 года № 266
В соответствии с пунктом 4 статьи 45, пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Камыстинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Камыстинского района на 2025 - 2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 4091966,0 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 1719738,0 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 14725,0 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 3332,0 тысячи тенге;
поступлениям трансфертов – 2354171,0 тысяча тенге;
2) затраты – 4091966,0 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 14429,0 тысяч тенге, в том числе: бюджетные кредиты – 47184,0 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов - 32755,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге, в том числе приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -14429,0 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 14429,0 тысяч тенге.
2. Учесть, что в районном бюджете на 2025 год предусмотрен объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 112073,0 тысячи тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2025-2027 годы объемы субвенции, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сел и сельских округов в том числе на:
2025 год в сумме 298 123,0 тысячи тенге;
2026 год в сумме 287 319,0 тысяч тенге;
2027 год в сумме 290 403,0 тысячи тенге.
4. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление трансфертов из республиканского бюджета, в том числе на:
1) бюджетные кредиты для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 47184,0 тысячи тенге;
2) обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан в сумме 3137,0 тысяч тенге;
3) выплату государственной адресной социальной помощи в сумме 32209,0 тысяч тенге;
4) строительство оздоровительно-физкультурного центра в селе Камысты в сумме 193859,0 тысяч тенге.
5. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых трансфертов на развитие из областного бюджета, в том числе на:
- строительство оздоровительно-физкультурного центра в селе Камысты (инженерные сети) в сумме 41540,0 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2025 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета, в том числе на:

1) "Ауыл-ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендерде әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға 36524,0 мың теңге сомасында;
2) "Талдыкөл ауылына кіреберіс" аудандық маңызы бар автомобиль жолын орташа жөндеуге 569112,0 мың теңге сомасында;
3) "Арқа ауылына кіреберіс" аудандық маңызы бар автомобиль жолын орташа жөндеуге 400904,0 мың теңге сомасында;
4) "Дружба ауылына кіреберіс" аудандық маңызы бар автомобиль жолын орташа жөндеуге 262212,0 мың теңге сомасында;
5) Арқа ауылындағы Демалыс үйін ұстауға 38498,0 мың теңге сомасында;
6) тілдерді дамыту орталығының басшылары мен оқытушыларына 35% мөлшерінде ынталандыру үстемеақыларын белгілеуге 5300,0 мың теңге сомасында;
7) Әуесқой лигаларды өткізуге 2297,0 мың теңге сомасында;
8) жастар ресурстық орталықтарының қызметкерлері үшін 50% мөлшерінде ынталандырушы үстемеақылар белгілеуге 7213,0 мың теңге сомасында;
9) протездік-ортопедиялық құралдарға 5128,0 мың теңге сомасында;
10) арнаулы жүріп-тұру құралдарына 1280,0 мың теңге сомасында;
11) тифлотехникалық құралдарға 1145,0 мың теңге сомасында;
12) сурдотехникалық құралдарға 174,0 мың теңге сомасында;
13) Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күніне біржолғы әлеуметтік төлем 750,0 мың теңге сомасында;
14) 7 мамыр - Отан қорғаушылар күніне орай басқа мемлекеттердің (тәжік-ауған учаскесі Таулы Қарабақ, Ирак және басқалар) аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне біржолғы әлеуметтік көмек 50,0 мың теңге сомасында;
15) елді мекендердегі көше жарығын монтаждауға 26160,0 мың теңге сомасында;
16) иесіз, қираған және апатты тұрғын үйлерді (әкімшілік ғимараттарды) бұзуға 139285,0 мың теңге сомасында;
17) тротуарларды орнатуға 57058,0 мың теңге сомасында;
18) Қамысты ауданы Қамысты ауылындағы Гагарин көшесін, Парковая тұйық көшесін орташа жөндеуге 55470,0 мың теңге сомасында;
19) Қамысты ауданы, Қамысты ауылындағы Школьная көшесін орташа жөндеуге 58780,0 мың теңге сомасында;
20) Қамысты ауданы, Бестөбе ауылындағы Центральная-Молодежная, Абай көшелерін орташа жөндеуге 72643,0 мың теңге сомасында;
21) елді мекендердің әкімшілік шекараларын орнату және жырту бойынша жұмыстарға 3146,0 мың теңге сомасында;
22) шағын және орта бизнес субъектілері үшін салықтық жүктемені төмендетуге байланысты шығындарды өтеуге 48981,0 мың теңге сомасында;
7. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан Қостанай облысы Қамысты ауданы Қамысты ауылында дене шынықтыру-сауықтыру орталығын салуға кепілдендірілген трансферттер түсімі 180000,0 мың теңге сомасында көзделгені ескерілсін.

1) реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі" в сумме 36524,0 тысячи тенге;
2) средний ремонт автомобильной дороги районного значения "Подъезд к селу Талдыколь" в сумме 569112,0 тысяч тенге;
3) средний ремонт автомобильной дороги районного значения "Подъезд к селу Арка" в сумме 400904,0 тысячи тенге;
4) средний ремонт автомобильной дороги районного значения "Подъезд к селу Дружба" в сумме 262212,0 тысяч тенге;
5) содержание Дома досуга в селе Арка в сумме 38498,0 тысяч тенге;
6) установление стимулирующих надбавок в размере 35 % для преподавателей и руководителей Центра развития языков в сумме 5300,0 тысяч тенге;
7) на проведение Любительских Лиг в сумме 2297,0 тысяч тенге;
8) установление стимулирующих надбавок в размере 50 % для работников Молодежных ресурсных Центров в сумме 7213,0 тысяч тенге;
9) на протезно-ортопедические средства в сумме 5128,0 тысяч тенге;
10) на специальные средства передвижения в сумме 1280,0 тысяч тенге;
11) на тифлотехнические средства в сумме 1145,0 тысяч тенге;
12) на сурдотехнические средства в сумме 174,0 тысячи тенге;
13) единовременная социальная выплата ко Дню вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан в сумме 750,0 тысяч тенге;
14) единовременная социальная помощь ко Дню защитника Отечества-7 мая, ветеранам боевых действий на территории других государств (таджикско-афганский участок Нагорный Карабах, Ирак и другие) в сумме 50,0 тысяч тенге;
15) монтаж уличного освещения населенных пунктов в сумме 26160,0 тысяч тенге;
16) снос бесхозных, ветхих и аварийных жилых домов (административных зданий) в сумме 139285,0 тысяч тенге;
17) устройство тротуаров в сумме 57058,0 тысяч тенге;
18) средний ремонт улиц Гагарина, переулок Парковая в селе Камысты, Камыстинского района в сумме 55470,0 тысяч тенге;
19) средний ремонт улицы Школьная в селе Камысты, Камыстинского района сумме 58780,0 тысяч тенге;
20) средний ремонт улиц Центральная-Молодежная, Абая в селе Бестобе Камыстинского района в сумме 72643,0 тысячи тенге;
21) работы по установке и пропашке административных границ населенных пунктов в сумме 3146,0 тысяч тенге;
22) компенсацию потерь в связи со снижением налоговой нагрузки для субъектов малого и среднего бизнеса в сумме 48981,0 тысяча тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2025 год предусмотрено поступление гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на строительство оздоровительно-физкультурного центра в селе Камысты, Камыстинского района, Костанайской области в сумме 180000,0 тысяч тенге.

8. 2025 жылға арналған аудандық бюджетте бюджеттің төмен тұрған деңгейіне трансферттер ескерілсін, оның ішінде:
1) Адаевка ауылдық округі әкімінің аппаратына 1883,0 мың теңге сомасында;
2) Аралкөл ауылдық округі әкімінің аппаратына 6121,0 мың теңге сомасында;
3) Қамысты ауылдық округі әкімі аппаратына 28472,0 мың теңге сомасында.
9. Қамысты ауданының жергілікті атқарушы органының 2025 жылға арналған резерві 33319,0 мың теңге сомасында бекітілсін.

8. Учесть в районном бюджете на 2025 год трансферты нижестоящему уровню бюджета, в том числе:
1) аппарату акима Адаевского сельского округа в сумме 1883,0 тысячи тенге;
2) аппарату акима Аралкольского сельского округа в сумме 6121,0 тысяча тенге;
3) аппарату акима Камыстинского сельского округа в сумме 28472 тысячи тенге.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа Камыстинского района на 2025 год в сумме 33319,0 тысяч тенге.

005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс- шаралар
1763,0
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
6203,0
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
6203,0
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
5614,0
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
589,0
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
155220,0
1
Әлеуметтік қамсыздандыру
19130,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
19130,0
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
19130,0
2
Әлеуметтік көмек
86398,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
86398,0
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
789,0
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
18109,0
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
867,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
36623,0
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу, жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
30010,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
49692,0
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
49692,0
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
42629,0
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
120,0
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1254,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
3090,0
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
2599,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
525553,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
490277,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
31766,0
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру

005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
1763,0
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
6203,0
122
Аппарат акима района (города областного значения)
6203,0
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
5614,0
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
589,0
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
155220,0
1
Социальное обеспечение
19130,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
19130,0
005
Государственная адресная социальная помощь
19130,0
2
Социальная помощь
86398,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
86398,0
006
Оказание жилищной помощи
789,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
18109,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
867,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
36623,0
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
30010,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
49692,0
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
49692,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
42629,0
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
120,0
021
Капитальные расходы государственного органа
1254,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
3090,0
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
2599,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
525553,0
1
Жилищное хозяйство
490277,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
31766,0
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда