"Меңдіқара ауданы бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы"
Қостанай облысы Меңдіқара ауданы мәслихатының 2024 жылғы 24 сәуірдегі № 110 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1) тармағына сәйкес, Меңдіқара аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Меңдіқара ауданы бойынша 2024 -2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың төрағасы Қ. Рахметқалиев
Мәслихаттың
2024 жылғы 24 сәуірдегі
№ 110 шешіміне
қосымша
Меңдіқара ауданы бойынша 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Меңдіқара ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (Меңдіқара ауданы бойынша 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 - қосымша);
2) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (Меңдіқара ауданы бойынша 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 - қосымша);
3) Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (Меңдіқара ауданы бойынша 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 - қосымша);

"Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2024-2025 годы"
Решение маслихата Мендыкаринского района Костанайской области от 24 апреля 2024 года № 110
В соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Мендыкаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2024 - 2025 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата К. Рахметкалиев
Приложение
к решению маслихата
от 24 апреля 2024 года
№ 110
План по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2024 - 2025 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории Мендыкаринского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2024 - 2025 годы);
2) Приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2024 - 2025 годы);
3) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2024 - 2025 годы);

4) Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (Меңдіқара ауданы бойынша 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 - қосымша);
5) Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (Меңдіқара ауданы бойынша 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 - қосымша);

4) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2024 - 2025 годы);
5) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2024 - 2025 годы);

6) Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (Меңдіқара ауданы бойынша 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 - қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (Меңдіқара ауданы бойынша 2024 - 2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 - қосымша).
Меңдіқара
ауданы бойынша

6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2024 - 2025 годы);
7) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мендыкаринскому району на 2024 - 2025 годы).
Приложение 1
к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Мендыкаринскому району

Меңдіқара ауданы бойынша маусымдық жайылымдардың алаңы 207912 гектарды құрайды. Оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде 125818 гектар, елді мекендердің жерлерінде 64063 гектар, орман қоры жерлерінде 4362 гектар, босалқы жерлерінде 13669 гектар.
Меңдіқара
ауданы бойынша
2024 - 2025 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы

Площади сезонных пастбищ по Мендыкаринскому району составляет 207912 гектаров. В том числе на землях сельскохозяйственного назначения 125818 гектаров, на землях населенных пунктов 64063 гектаров, на землях лесного фонда 4362 гектаров, на землях запаса 13669 гектаров.
Приложение 4
к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Мендыкаринскому району
на 2024 - 2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Ауыл шаруашылық жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрінің 2020 жылғы 17 қаңтардағы № 7 бұйрығымен бекітілген, Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 1-тармақшасының 3-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18893 болып тіркелген) анықталады.
Аудан аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Жылдың әр мезгілінде жануарлардың суды тұтынуы (1 басына 1 күн)
Жануарлардың түрлері мен жас тобы
Көктем
Жаз
Күз
Жылына орта есеппен орташа тәуліктік
Сиырлар

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 3 подпункта 1 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2020 года № 7 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18893).
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Потребление воды животными в разные сезоны года (1 сутки на 1 голову)
Виды и возрастная группа животных
Весна
Лето
Осень
Среднесуточное в среднем за год
Коровы

45-55
60-70
45-55
50-70
ІҚМ төлі 2 жылға дейін
30-35
35-40
30-35
30-40
Бұзаулар 6 айға дейін
12-15
15-20
12-15
15-20
Қойлар және ешкілер
4-5
5-7
4-5
3-5
Қой және ешкі төлдері
2-3
3-4
2-3
2-3
Ересек жылқылар
45-50
50-60
45-50
45-50
Жылқы төлдері
25-30
30-40
25-30
25-30
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Меңдіқара
ауданы бойынша
2024 - 2025 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Меңдіқара
ауданы бойынша
2024 - 2025 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына
6-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Меңдіқара ауданының Введенка ауылында жеке тұлғаларға шалғайдағы жайылымдар 385 га және Введен ауылдық округі тұрғындарының малын айдау/тасымалдау маршруты
Меңдіқара ауданының Введенка ауылында жеке тұлғаларға шалғайдағы жайылымдар 501 га және Введен ауылдық округі тұрғындарының малын айдау/тасымалдау маршруты
Меңдіқара ауданының Загаринка және Введенка ауылдарында жеке тұлғаларға шалғайдағы жайылымдар 234 га және Введен ауылдық округі тұрғындарының малын айдау/тасымалдау маршруты
Меңдіқара ауданының Сосна, Харьковское ауылдарында жеке тұлғаларға шалғайдағы жайылымдар 362 гектар және Соснов ауылдық округі тұрғындарының малын айдау/тасымалдау маршруты
Меңдіқара ауданының Қасқат ауылында жеке тұлғаларға шалғайдағы жайылымдар 238,4 гектар және Ломоносов ауылдық округі тұрғындарының малын айдау/тасымалдау маршруты
Меңдіқара ауданының Красная Пресня ауылында жеке тұлғаларға шалғайдағы жайылымдар 1035 гектар және Краснопреснен ауылдық округі тұрғындарының малын айдау/тасымалдау маршруты
Меңдіқара ауданының Степановка, Архиповка, Михайловка және Боровское ауылдарындағы жеке тұлғаларға шалғайдағы жайылымдар 1439 гектар және Михайлов ауылдық округі мен Боровское ауылының тұрғындарының малын айдау/тасымалдау маршруты
Меңдіқара
ауданы бойынша

45-55
60-70
45-55
50-70
Молодняк КРС до 2-х лет
30-35
35-40
30-35
30-40
Телята до 6-ти месяцев
12-15
15-20
12-15
15-20
Овцы и козы
4-5
5-7
4-5
3-5
Молодняк овец и коз
2-3
3-4
2-3
2-3
Лошади взрослые
45-50
50-60
45-50
45-50
Молодняк лошадей
25-30
30-40
25-30
25-30
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам
Условные обозначения:
Границы села
Пастбища естественные
Пастбища коренного улучшения
Населенный пункт
ОзҰра, реки, пруды
Естественные и искусственные водоемы, места водопоя скота и другие источники
№ Пастбищеоборота
Объект пастбищной инфраструктуры
Маршруты доступа пастбищепользователей к водоисточникам
Сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных и иии животных
Границы пастбищеоборотов
Приложение 5
к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Мендыкаринскому району
на 2024 - 2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Мендыкаринскому району
на 2024 - 2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Отгонные пастбища физических лиц села Введенка Мендыкаринского района 385 гектаров и маршрут прогона/ провоза скота населения Введенского сельского округа
Отгонные пастбища физических лиц села Введенка Мендыкаринского района 501 гектар и маршрут прогона/ провоза скота населения Введенского сельского округа
Отгонные пастбища физических лиц сел Загаринка и Введенка Мендыкаринского района 234 гектара и маршрут прогона/ провоза скота населения Введенского сельского округа
Отгонные пастбища физических лиц сел Сосна, Харьковское Мендыкаринского района 362 гектара и маршрут прогона скота населения Сосновского сельского округа
Отгонные пастбища физических лиц села Каскат Мендыкаринского района 238,4 гектара и маршрут прогона/ провоза скота населения Ломоносовского сельского округа
Отгонные пастбища физических лиц села Красная Пресня Мендыкаринского района 1035 гектаров и маршрут прогона/ провоза скота населения Краснопресненского сельского округа
Отгонные пастбища физических лиц сел Степановка, Архиповка, Михайловка и Боровское Мендыкаринского района 1439 гектаров и маршрут прогона/ провоза скота населения Михайловского сельского округа и села Боровское
Приложение 7
к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Мендыкаринскому району

2024 - 2025 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
2024 жылғы қашалар саны
2025 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Алешин
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
2
Буденный
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
3
Введен
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
4
Қарақоға
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
5
Краснопреснен
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
6
Ломоносов
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
7
Михайлов
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
8
Первомай
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
9
Соснов
көктемгі-жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
10
Теңіз ауылы
демалатын қаша
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша
11
Боровское ауылы
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
демалатын қаша
жазғы-күзгі мезгіл
көктемгі-жазғы мезгіл
жазғы мезгіл
жазғы-күзгі мезгіл
демалатын қаша

на 2024 - 2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2024 году
Количество загонов в 2025 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Алешинский
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
2
Буденновский
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
3
Введенский
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
4
Каракогинский
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
5
Краснопресненский
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
6
Ломоносовский
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
7
Михайловский
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
8
Первомайский
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
9
Сосновский
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
10
село Тенизовское
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
11
cело Боровское
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон